KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic"

Transkript

1

2 KÖRFEZ AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER DE GERÇEKLEŞEN GÜNCEL OLAYLAR Kısa adıyla TAKM olan Avrasya Askeri Statülü Kolluk KuvvetleriTeşkilatı Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan vemoğolistan'ın katılımlarıylaazerbaycan'da resmen kurularakfaaliyetlerine başladı. Teşkilatın ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar Türkiye yürütecek.türkiye bu görevi Kırgızistan'a devredecek. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen 17. Uluslararası Film Festivali "SofiaFilmFest". "Tepenin Ardı" ve "Araf' filmlerine ödül getirdi. "En İyi Balkan Filmi ödülüyönetmen Emin Alper'in Türk-Yunan ortak yapımı "Tepenin Ardı" filmine verildi. Bulgar Sinema Eleştirmenlerinin özel ödülüne ise yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nunTürk- Fransız-Alman ortak yapımı "Araf filmi layık görüldü TİM verilerine göre 2013 Şubat ayında Türkiye nin en fazla ihracatyaptığı ülke Almanya; en fazla ithalat yaptığı ülke Rusya dır. Türkiye nin Suriye ye karşı güvenliğini sağlamak için NATO dantalep ettiği Patriot füzeleri Almanya, Hollanda ve ABD'den geldi ve Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş a yerleştirildi. Suriye Devrim ve Muhalif Güçleri Ulusal Koalisyonu nun (SUKO)İstanbul'da bir araya gelen 73 üyesi, ABD de yaşayan işadamıhaşan Hitto'yu geçici başbakan seçti Gürcistan'ın Tiflis şehrinde düzenlenen 2013 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stilde 120 kilodaki sporcumuz Taha Akgül altın madalya aldı. Gürcistan'ın Tiflis şehrinde düzenlenen 2013 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stilde 120 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz RızaKayaalpAvrupa Şampiyonu oldu. Kuzey Kore yönetimi Güney Kore ile"savaş durumuna" geldiğiniduyurdu Uluslararası Kredi Derecelendirme KuruluşuStandardandPoor's (S&P), Türkiye nin uzunvadeli kredi notunu BB'den, BBB+ ya yükseltti Türkiye ile Belarus arasındaki vizeler kalktı. Brüksel merkezli "Avrupalı TüketicilerinTercihi adlı örgütün turizmciler ve tüketiciler arasında yaptığı oylama sonucunda İstanbul, 20 Avrupa şehri arasında "Avrupa'nın en iyi destinasyonu" seçildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakan Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara baskını için özür diledi ve baskında hayatınıkaybeden vatandaşlarımız için tazminat ödemeyi kabul etti. İrlanda, AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı 1 Ocak 2013 tarihinde devraldı. Litvanya, AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı Temmuz 2013 tarihinde 6 ay süreyle devralacak. Arap Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 2013 yılının Mart ayında Katar da yapıldı.

3 Filistin ve İsrailli iş adamları arasında yaşanananlaşmazlıkları çözecek, Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi, Kudüs'te açıldı.açılışa katılan ve merkezin uluslararası başkanlığına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özel Gökçeada Rum İlkokuluna açılış izni verdiklerini söyledi. Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen, İnsan Hakları ve İfade ÖzgürlüğüBağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM dekabul edilerek yasalaştı Mısır ile İran arasında, 34 yıl aradan sonra ilk uçak seferi yapıldı 1979 tarihindeki İran devrimindensonra iki ülkenin diplomatik ilişkileri kesilmiş, daha sonra alt düzeyde devam etmişti. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, Sırbistan'ın Avrupa Birliği'nden (AB) müzakere tarihialabilmesi için Kosova ile ilişkilerinidüzeltmesi gerektiğini belirtti. Sırbistan,kendisinden ayrılan ve 2008 yılındabağımsızlığını ilan eden Kosova'yı halen tanımıyor. İlki 8 Haziran 2012'de Trabzon da gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan DışişleriBakanları Üçlü Toplantısı'nın İkincisi, 28 Mart 2013 tarihinde Gürcistan'ın Batum şehrindedüzenlendi. Bir sonraki Üçlü Toplantının 2013 yılının ikinci yarısında Azerbaycan dayapılması öngörülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin2012 yılında % 2.2 büyüdüğünü bildirdi. Bu oranla TürkiyeAvrupa'da Estonya nın ardından 2 inci sırada yer aldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada,türkiye ile Güney Kore arasında yürütülen Serbest TicaretAnlaşması (STA) müzakereleri sonucunda 1 Ağustos2012 tarihinde Ankara'da imzalanan Türkiye Cumhuriyetiile Kore Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma"(Çerçeve Anlaşma) ve Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti Arasında Mal TicaretiAnlaşması (Mal Ticareti Anlaşması) nın onay işlemlerinin tamamlandığını ve Anlaşmanın1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirtti. ABD'nin Florida Eyaleti Senatosu, 21 Mart tarihini Türk günü olarak ilan etti. BM Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması BM Genel Kurulu nda yapılan oylamada kabul edildi. Kuzey Kore, İran ve Suriyeise olumsuz oy kullandı. Borsa İstanbul (BİST) resmen kuruldu (3 Nisan 2013). Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına M. İbrahim TURHAN seçildi Mersin Akdeniz Oyunları nın Maskotu Karetta Karetta'dır. Capital ve Ekonomist Dergileri tarafından düzenlenen Bursa Valiliği'nin ev sahipliğinde bu yıl İkincisi gerçekleşen Uludağ Ekonomi Zirvesi29-30 Mart 2013'te yapıldı. Interpol, Birleşmiş Milletlerden sonra, dünyanın ikinci büyük uluslararası örgütüdür. Şu anda 190 üye ülkeye sahiptir.

4 AsrınProjesi" olarak nitelendirilen Marmaray, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhuriyetin 90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013'te Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak açılacaktır. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Dünyada zırhlı ve yüzme özelliğine sahiptekistihkam dozerinin adı AZMİM'dir. Şu anda dünyada sadece Türk ordusunda var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın her ay yaptığı Ulusa Sesleniş" konuşmasının adı değişti. Millete Hizmet Yolunda'' adıyla yayınlanmaya başladı. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği nin (TÜSİAD) yeni Başkanı Muharrem Yılmaz oldu. Ülkemizi Avrupa Erkekler CEV Kupası'nda temsil eden Halkbank voleybol takımı final karşılaşmasında güçlü rakibi Andreoli Latina takımını 3-2 yenerek şampiyon oldu Şampiyonlar Ligi ve Euro 2012'de ülkemizi temsil eden hakemimiz Cüneyt Çakır'dır. ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye nin ilk yerli tasarım tanksavar füzesi UMTAŞ (Uzun MenzilliTanksavar Füze Projesi) test atışlarında başarı sağladı. İlk milli keskin nişancı tüfeğimiz: BORA 12 (Türkiye'nin ilk milli uzun menzilli keskin nişancı tüfeği olmaözelliğini taşıyor.) Türkiye nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ 2013 Haziran ayında uçmaya başlayacaktır. Türkiye'nin ilk yerli milli savaş gemisinin adı TC6 Heybeliada dır. Uşak Arkeoloji Müzesi nden 2005 yılında çalınan Kanatlı Denizatı Broşu" Mart 2013 de ülkemize iade edildi. Türkiye 2012 de Şanghay İşbirliği Örgütü ne diyalog ortağı olarak kabul edildi. Şangayİşbirliği Örgütü ne Üye Olan Ülkeler: Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Çin Halk Cumhuriyetive Rusya. Hindistan, İran, Pakistan ve Moğolistan'ın ise gözlemci statüsü bulunuyor. Türkiye nin yanı sıra diyalog ortağı statüsü bulunan diğer ülkeler ise Belarus ve Sri Lanka. Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu'nun 10. Oturumu (UNFF 10)"Ormanlar ve Ekonomik Kalkınma" temasıyla 8-19 Nisan 2013 tarihleriarasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Sinop ta yapılması planlanan Türkiye'nin ikinci nükleer santraliyle ilgili ihaleyi Japon Mitsubishi ile Fransız enerji şirketi Areva SA kazandı. Beşinci Türkiye İktisat Kongresi 30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihleri arasında İzmir'degerçekleştirilecektir. Fransa nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen MIPIM 2013 Fuarı'na (Uluslar arasıgayrimenkul Fuarı) Onur Ülkesi" olarak katılan Türkiye projeleriyle fuarda yoğunilgi gördü. MIPIM 2013 için de Onur Ülkesi" olarak gösterilen Türkiye için fuardaözel Türk Çadırı yer aldı (Mart 2013). Fuardaki başarılı performansı sayesindetürkiye, Rusya ve Brezilya ile birlikte MIPIM 2014 te yeniden onur ülkesi olacaktır.

5 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Amerika Birleşik Devletleri nde ilk etapta Washington'da bilim müşaviri,kaliforniya'da ise bilim ataşesi atayacağız. dedi. Merkez Bankası, 5 liralık banknotların hakim rengini mor olarak değiştirdi,banknotlar 8 Nisan 2013 te tedavüle çıkarıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin26-28 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katılan ve konuşma yapan ilk Türk kadın bakan ve siyasetçidir. Ankara-Eskişehir ile Ankara-Konya arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren hattıeskişehir- Konya arasında da hizmete girdi. Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi(International United Ankara University-IUAU) adıyla yeni bir üniversite kurmayahazırlanıyor. IUAU, yarı sanal üniversite şeklinde eğitim faaliyetinde bulunacak. Belçika'nın Flaman bölgesindeki Meulebeke kasabasında 2010 yılında işlendiği iddia edilencinayette hayatını kaybeden ve 937 gündür morgda tutulan Uğur Aygün (32) ile SüleymanAygün (33) kardeşlerin cenazeleri, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde toprağa verildi AB istatistik kurumunun verilerine göre Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı şubat ayında yüzde 12ile tarihi zirveye ulaştı. İşsizlik oranları Yunanistan da yüzde 26,4veİspanya'da yüzde 26,3'le rekor kırarken bu ülkeleri yüzde 17,5'lePortekiz, yüzde 14,6'yla Slovakya, yüzde 14,3'le Letonya ; yüzde14,2'yle İrlanda ve yüzde 14'le Kıbrıs Rum kesimi takip etti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından organize edilen Letonya- Türkiye Ticaret Heyeti Programıİş Forumu'nun açılış programı, T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL himayelerinde, Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirildi BRICS ülkeleri, küresel ekonomik büyümeyihızlandırmak için yeni bir yatırım bankası kuruyor. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti nin oluşturduğu kısaca BRICS olarak tanımlananülkelerin liderleri kalkınma bankası kurmayı kararlaştırdı. BRICS KalkınmaBankası nın şimdilik sadece 50 milyar dolarlık başlangıç sermayesi belirlendi Yaşlanmayı geciktirici etkisi, kanserden korumaya ve kansızlığa kadar birçok derde deva olan kinoa (tahıl ürünü) için Birleşmiş Milletler,2013'ü "Kinoa Yılı ilan etti. Dünya Ekonomik Forumu, Azerbaycan ın başkenti Bakü'de toplandı. Dünya EkonomikForumu, Kafkasya ve Orta Asya nın Geleceğiiçin Stratejik Diyalog" ismini taşıyan oturumla başladı.azerbaycan Devlet Başkanı İlhan Aliyev in de katıldığı toplantıda Türkiye'yiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız temsil ediyor. 21 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete de yürürlüğe giren kanunla Türkiye'nin en sonbüyükşehir belediyesi olan ili Ordu dur. (30. büyükşehir belediyesi) UNESCO tarafından 2013 Dünya KitapBaşkenti seçilen şehir Bangkok (Tayland)'tur.

6 UNESCO tarafından 2014 Dünya KitapBaşkenti seçilen şehir Port Harkort (Nijerya) tur G-8 Zirvesi İngiltere'de yapılmıştır G-20 Zirvesi Rusya da yapılmıştır G-20 Zirvesi Türkiye'de yapılacaktır. İslam Zirvesi 2013 te Mısır da yapıldı. 2014Zirvesi Türkiye de yapılacaktır. Beşinci Büyükelçiler Konferansı, İnsani Diplomasi temasıyla 2-7 Ocak 2013 tarihlerinde Ankara ve İzmir degerçekleştirildi. Avrupa Yeşil Başkent Ödülü; 2013 de Fransa'nın Nantes, 2014 de Danimarka nın Kopenhag kentine verildi.2015 te Kütahya adaydır. BM Medeniyetler İttifakı 5. Yıllık Forumu Avusturya da (Viyana) yapıldı. Türkiye nin ilk yerli yapımı deniz araştırma gemisi; TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi dir. Türkiye'nin ilk sismik arama gemisi olan Barbaros Hayreddin Paşa, mayıs ayından itibarenkaradeniz, eylül ayında ise Akdeniz'de sismik aramalar yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ile Moğolistan'ın karşılıklı olarak vizeleri kaldırdığı açıklandı. İran ile BM Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere, Fransa,ABD, Çin ve Rusya + Almanya (5+1) arasında yapılması planlanan nükleer programla ilgili görüşmeler Kazakistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir Nükleer görüşmelerin ilk turu, geçtiğimiz yılınnisan ayında İstanbul da yapılmıştı. Görüşmelerin ikincituru ise Mayıs ta Bağdat ta, üçüncü turu ise, Haziran da Moskova da gerçekleşmiştir. 63. Berlin Film Festivali'nde büyük ödül "Altın Ayı", Calin Peter Netzer in yönettiği Child'sPose adlı filme gitti (Şubat 2013). Futbolda (FIFA U20) 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçlarına Haziran 2013 tetürkiye ev sahipliği yapacaktır. Türkiye bu sene İsveç'te gerçekleştirilecek olan 2013 Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmayacağını açıkladı. Yeni Papa Arjantinli Jorge Mario Bergoglio (I. Francis). Kendisi 266. Papadırve Avrupa kıtası dışından seçilen ilk papadır. I. Françis, Papa 16.Benedikt'inistifa etmesi üzerine seçilmiştir. Milli atletimiz Nevin Yanıt, İsveç in Göteborg kentinde düzenlenen 2013Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasında 60 metreengelli finalinde 7.89 ile Türkiye rekoru kırarakavrupa Şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı AGİT Dönem Başkanı; Ukrayna dır. İlk ikisi 2010 da Washington ve 2012 de Seul de yapılan 3. Nükleer Zirvesi 2014 te Hollanda'da yapılacaktır. 12. Dünya Sosyal Forumu Mart 2013 te Tunus ta yapıldı.

7 2013 Çin'de Türk yılı olarak kutlanmaya başladı. Arap Birliği Turizm Teşkilatı, Bursa'yı 2013 Arap Turizm Başkenti olarak ilan etti. Türkiye'de yılları arasında 9. Kalkınma Planı uygulanmaktadır Türkiye'de yılları arasında 10. Kalkınma Planı uygulanacaktır Avrupa Basketbol Şampiyonası, kısaca EuroBasket 2013, FIBA Avrupa tarafından düzenlenen 38. Avrupa Basketbol Şampiyonası'dır Eylül 2013 tarihleri arasında Slovenya'da düzenlenecektir. Son iki turnuvanın şampiyonu İspanya'dır Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları Slovenya'nın Maribor şehrinde yapılacaktır Üniversiteler Arası Yaz Olimpiyatları Rusya'da (Kazan) yapılacaktır. 28 Mart 2013'te başlayan Dünya Liseler Basketbol Şampiyonasında yarı finaldealmanları yenen Doğa Koleji Genç Bayan Basketbol Takımı, finalde Sırbistan'ı mağlup ederek Dünya Şampiyonu oldu. İngiltere'nin eski başbakanlarından olan Demir Leydi lakaplı Margaret Thatcherhayatını kaybetti (08 Nisan 2013) Oscar Ödülleri; En İyi Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence, "Silver Linings Playbook 2013 Oscar Ödülleri; En İyi Erkek Oyuncu: Daniel Day-Lewis,-Lincoln" ;EnİyiFilm Ödülü: Argo (Ben Affleck) BM, 2013 yılını Uluslararası Su Dayanışma Yılı ilan etti. UNESCO, 2013 yılını Piri Reis in Haritası nın 500. Yılı ilan etmiştir. UNESCO, 2013 Barış Ödülü nü Fransa Cumhurbaşkanı, François Hollande a verdi. UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras temsili listesine Türkiye den en sondahil edilen kültürel etkinlik Mesir Macunu Festivali dir. UNESCO tarafından Eskişehir 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti seçildi. TÜRKSOY tarafından Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi Avrupa Kültür Başkentleri; Marsilya (Fransa) - Kosice(Slovakya)'dır. IMF ye olan borcumuz 2013 yılının Mayıs ayında sona erdi yılı Türkiye de İran Yılı olarakkutlanacaktır yılı Avustralya da Türkiye Yılı ;Türkiye de de Avustralya Yıl olarak kutlanacaktır. Demir İpek Yolu Projesi Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında yapılacaktır. Dünya Botanik Exposu 2016 yılında Antalya da gerçekleştirilecektir. Avrupa Birliği nin Dönem Başkanlığı nı 2013 yılında İrlanda ve Litvanya, 2014 yılında Yunanistan ve İtalya üstlenecektir. 10. Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali Eleştirmenler, Nuri Bilge Ceylan ı "en iyi yönetmen" seçti.

8 Festivali izleyen Dublin Film Eleştirmenleri, İrlanda nın en önemli uluslararası sanat etkinliğine "Bir Zamanlar Anadolu da" filmiyle katılan Ceylan ı, "en iyi yönetmen" ödülüne layık gördü. 32. İstanbul Film Festivali Ödülleri Bu yıl 13 filmin yarıştığı Altın Lale Uluslararası Yarışma'da, Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü'ne, Lenny Abrahamson'un yönettiği "What Richard Did" (Ne Yaptın Richard) layık görüldü yılı 84. Oscar ödülleri sahiplerini buldu Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin 84. Oscar ödüllerinde "The Artist" filmi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini aldı. 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri dağıtıldı. Ulusal Uzun Metraj En İyi Film: Güzel Günler Göreceğiz (HasanTolga Pulat) En İyi İlk Film: Zenne (Caner Alper-Mehmet Binay) En İyi Yönetmen: Çiğdem Vitrinel (Geriye Kalan) En İyi Senaryo: Emre Kavuk (Güzel Günler Göreceğiz) 2012 ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ (Sinema-TV) Sinema ; -En iyi film: TheDescendants -En iyi yönetmen: Martin Scorsese (Hugo) -En iyi erkek oyuncu: George Clooney -En iyi kadın oyuncu: Meryl Streep AGİT Minsk Grubu, Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla, 1992 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulmuştur. ABD, Fransa ve Rusya dan eş başkanlara ek olarak, AGİT Minsk Grubu nda Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan yer almaktadırlar. Dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisi ile Avrupa Birliği'nin yer aldığı, küresel ekonomik konularda artan bir rol üstlenen ve ülkemizin de üyesi olduğu oluşumun adı G20'dir. Hırvatistan 1 Nisan2013 itibarıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı. TBMM Genel Kurulu'nda Kamu Başdenetçiliğine Mehmet Nihat Ömeroğlu seçildi. Dördüncü turda yapılan gizli oylamada, milletvekilleri, üçüncü turda en çok oy alan Mehmet Nihat Ömeroğlu ve Halime Nuray Turcan arasında seçim yaptı.kullanılan 279 oyun 258'ini Mehmet Nihat Ömeroğlu, 14'ünü Halime Nuray Turcan aldı. 2 oy boş çıktı, 5 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi oldu yılı içerisinde devam edecek G - 20 toplantıları, Başkanlar Kurulu Zirvesi, Maliye Bakanları zirvesi, Dışışleri Bakanları zirvesi gibi organizasyonlar Rusya devleti tarafından yürütülecek.

9 ABD yine terörist bir saldırıyla sallandı. Ülkenin en eski ve en prestijli maratonu olarak nitelendirilen Boston Maratonu kana bulandı. Birleşmiş Milletlerin (BM) en önemli zirvelerinden biri olan Orman Forumu'nun onuncusu 8-19 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı Hırvatistan 1 Temmuz 2013'te Avrupa Birliğinin 28. üyesi olacak. Haliç e Da Vinci köprüsü. Haliç e yaya geçişi sağlayacak Da Vinci köprüsü yapılacak. 17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Onur Ödülü Haldun Dormen e, Emek Ödülü ise Atilla Sav a verildi. 12. Frankfurt Türk Film Festivali nde Kemal Sunal a Vefa Ödülü verildi. Sanatçı Ferhat Göçer, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye milli komitesinin iyi niyet elçisi oldu. Fransa Tarım Bakanlığı tarafından 1883 yılından bu yana verilen Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı na (Chevalier dans I OrdreduMeriteAgricole) bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker layık görüldü. Avrupa Birliği nin başlıca 3 kuruluşunun liderleri, Norveç in başkenti Oslo daki törende, Nobel Barış Ödülü nü aldı. UNESCO, 2013 yılını Dünya Haritasının 500. yıldönümü olması münasebetiyle Piri Reis yılı ilan etti. Türkiye nin ilk yerli tasarım tanksavar füzesi UMTAŞ, Altın Bamya ödüllerine bu yıl damgasını 3 Bamya kazanan Alper Çağlar ın Dağ filmi vurdu Eurovision Şarkı Yarışması, Mayıs'ta İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması na Türkiye, Bosna-Hersek, Portekiz ve Polonya katılmayacak. 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu nda genel klasmanda Torku Şekerspor dan Mustafa Sayar birinci oldu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Hollanda arasındaki dostça ilişkilerin gelişmesini ve milletlerin birbiriyle yakınlaşmasını sağladığı için, Hollanda Senatosu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi eski başkanı Hollandalı Senatör Renévan der Linden e Cumhuriyet Nişanı takdim etti yılında hayata veda eden ünlüler... Erol Günaydın Cüneyt Türel Ekrem Bora Erdoğan Tuncel Erdoğan Arıca Ayten Alpman Azer Bülbül Evin Esen Baykal Kent Erol Kardeseci Hamit Haskabal Kamil Sönmez Leman Çıdamlı Meral Okay Metin Erksan Müşfik Kenter Neşet Ertaş Orhan Boran Berkant Tuncer Sevi Ülkü Adatepe Yusuf Kurçenli Ergin Orbey 2013 yılında hayata veda eden ünlüler...

10 Müslüm Gürses, Metin Kaçan, Ferdi Özbeğen, Alev Sururi,Burhan Doğançay, İsmet Hürmüzlü, Mehmet Ali Birand, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, İsmet Kür, Savaş Akova, Arif Peçenek Danıştay Başkanı Hüseyin Hüsnü Karakullukçu Dünya Danıştaylar birliği başkanı seçildi KKTC 2013 Dünya Taekvando Şampiyonasına ev sahipliği yapacaktır. Azerbaycan BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine getirilmiştir. Deniz Baykal, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), TBMM temsilcisidir. Dünyadaki, kalıcı organik kirleticilerin kısıtlanmasını öngören antlaşma Stockholm Antlaşması dır. Antalya da bulunan dünyanın ilk demokratik meclis binası kabul edilen Patara Antik Kenti TBMM tarafından restore edildi. 14. Dünya Atletizm Şampiyonası Ağustos 2013 tarihleri arasında Moskova'da yapılacak. 17. Akdeniz Oyunları 20 Haziran 2013'te Mersin'de yapılacak 2013 yılında G- 20 organizasyonlarına Rusya başkanlık yapacak. Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Menderes adlı karakteri canlandıran tiyatro ve seslendirme sanatçısı Osman Gidişoğlu, 68 yaşında yaşamını yitirdi. Hatay ın Reyhanlı ilçesindeki yakınlarında patlamada en az 50 kişi yaşamını yitirdi. Uzun zamandan bu yana kanser tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 58 yaşında hayatını kaybetti. Altın Bamya ödüllerine bu yıl damgasını 3 Bamya kazanan Alper Çağlar ın Dağ filmi vurdu. Bu yıl 24 üncüsü düzenlenen Ankara Film Festivali nde, Tepenin Ardı en iyi film seçildi. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti programı muhteşem bir gösteriyle yapıldı. 13 yeni büyükşehir geldi.aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı na sunuldu Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul şimdi de 2012 Avrupa Spor Başkenti oldu İnsanın en son teknolojiyi kullanarak fiziksel kapasitesini ortaya koyduğu en büyük denemelerden biri başarıyla gerçekleştirildi. Avusturyalı hava dalışçısıbaumgartner, yaklaşık 39 km yükseklikten Dünya ya yaptığı atlayışı başarıyla tamamladı; 3 rekor geldi. Interpol un Roma daki toplantısında yapılan seçime tek aday olarak giren 58 yaşındaki MireilleBallestrazzi, başkan seçildi. Yönetmenliğini Reis Çelik in yaptığı Lal Gece, Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödülü aldı.

11 2013 Mersin Akdeniz Oyunlarının Maskotu Karetta Karetta dır Birleşmiş Milletler'in (BM) en önemli zirvelerinden biri olan Orman Forumu'nun onuncusu İstanbul'da başlıyor Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı. 5.Medeniyetler İttifakı Forumu Avusturya'nın Başkenti Viyana'da düzenlendi.

12

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2 20 14 GÜNCEL BİLGİLER DOKUZ EYLÜL AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2014 A.Tahsin YILDIRIM 2 ÖNEMLİ ULUSLARARASI KURULUŞLAR AVRUPA BİRLİĞİ 1. AMACI: Avrupa Birliği, barışı korumak, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi

Detaylı

DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015. Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor-

DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015. Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor- 1 DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015 Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor- 3 Kocaman bir teşekkür...ve koskocaman bir saygı Bu raporun hazırlanması için emeği geçen herkese hazırlık ekibimiz Elvan

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI. İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI. İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265 AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI 2013 19 65 İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265 19 65 İKTİSADİ KALKINMA VAKFI Esentepe Mahallesi, Harman Sokak TOBB Plaza, No:10, Kat:7-8, Levent,

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AYLIK BÜLTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Mustafa Kemal Mahallesi 2082. Cadde No: 4 06800 Bilkent / ANKARA Tel: 0 (312) 218 1300 Faks: 0 (312) 218 1464 E-posta: bilgi@ab.gov.tr www.ab.gov.tr

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR EDİTÖRDEN 1 ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Bu ülkede şiddet, terör, kaba kuvvet,

Detaylı

Sorumluluk ve Vizyon 2014 Yılına Girerken Türk Dış Politikası

Sorumluluk ve Vizyon 2014 Yılına Girerken Türk Dış Politikası Sorumluluk ve Vizyon 2014 Yılına Girerken Türk Dış Politikası İçindekiler Sorumluluk ve Vizyon - 2014 Yılına Girerken Türk Dış Politikası Komşu ve Yakın Havzalarla İlişkiler Yüksek Düzeyli İşbirliği Mekanizmaları

Detaylı

Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık

Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık 14 Aralık 2014 günü konuşma saatine kadar ambargoludur 2015 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu

Detaylı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru К ПРЕЗИДЕНТСКИМ ВЫБОРАМ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ. towards presıdentıal electıons ın azerbaıjan. hazarworld.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru К ПРЕЗИДЕНТСКИМ ВЫБОРАМ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ. towards presıdentıal electıons ın azerbaıjan. hazarworld. HAZAR STRATEJİ ENSTİTÜSÜ YAYINIDIR EYLÜL 2013 SAYI: 10 Azerbaycan da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru towards presıdentıal electıons ın azerbaıjan К ПРЕЗИДЕНТСКИМ ВЫБОРАМ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ hazarworld.com

Detaylı

ŞANGHAY Başbakan Erdoğan ın, Şanghay İşbirliği Örgütü ne işaret etmesinin ardından birlik, hem Türkiye de hem de dünyada mercek altına alındı.

ŞANGHAY Başbakan Erdoğan ın, Şanghay İşbirliği Örgütü ne işaret etmesinin ardından birlik, hem Türkiye de hem de dünyada mercek altına alındı. HAZAR STRATEJİ ENSTİTÜSÜ YAYINIDIR MART 2013 SAYI: 04 AzerBAYCAN a yazar gözüyle bakmak Orta asya nın bereket duası: Nevruz TİKA, Türk Cumhuriyetleriyle Başlayıp Dünyaya Yayıldı YAKIN MARKAJ ŞANGHAY Başbakan

Detaylı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı Kalkınma Bakanı Yılmaz, DAP Eylem Planı nı açıkladı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; DAP Eylem Planı sonunda DAP Bölgesinde yer alan illerin yaşam standardını ülke ortalamasına yakınlaştıracaklarını belirterek

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 TÜRKİYE TARAFINDAN HAZIRLANAN İLERLEME RAPORU AÇIKLANDI... 2 AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, GÖREVE GELİŞİNİN 4 ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ

Detaylı

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var.

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var. içindekiler 4 söyleşi Cavit Bey çok cesurdu, çocukları onu da geçti NECMİ YERGÖK 8 ellinci yıl Türkiye nin Çelebi li 50 yılından kesitler 6 söyleşi Başarı, ekip olarak iyi çalışmamızla geldi RAMAZAN ÖZEL

Detaylı

2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ

2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ 2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı nın 2014 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık 1 Bu kitapçık,

Detaylı

Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili

Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili 1 Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili 11 yıllık iktidarımız süresince 3 Y ile mücadele ettik. Yolsuzlukların ve yasakların karşısında durduk, yoksulların

Detaylı

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Dosya 1 2 Dosya Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Son yılların en büyük dramlarının yaşandığı Mısır ve Suriye deki gelişmeleri üzülerek izliyoruz. Ülkemizde de etkisini hissettiğimiz bu olayların

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni 27 Haziran 3 Temmuz 2012 İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 AB ÜLKELERİNDE SAĞLIK HUKUKUNUN GÜNCEL SORUNLARI İKV NİN DÜZENLEDİĞİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINDI... 2 İKV AB

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU ÖNCELİKLERİ TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ

ÇALIŞMA RAPORU ÖNCELİKLERİ TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ 2010 ÇALIŞMA RAPORU 2011 ÖNCELİKLERİ TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ İçindekiler 2010 dan Satırbaşları 2 Kısaca TÜSİAD 4 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 8 Dernek Organlarının Çalışmaları 14 TÜSİAD

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu Aralık 2012 Yıl 21 Sayı 247 DENİZ TİCARETİ Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu MDTO nın Aylık Yayın Organı Aralık 2012

Detaylı

KPSS GÜNCEL B LG LER PRAT K E T M SER S GENEL KÜLTÜR

KPSS GÜNCEL B LG LER PRAT K E T M SER S GENEL KÜLTÜR KPSS GENEL KÜLTÜR GÜNCEL B LG LER Nuri KEK LL Ergün YILDIRIM PRAT K E T M SER S AÇI AKADEMİ YAYINLARI Yeşilırmak Sokak Nu.: 15 Kızılay / ANKARA Tel : (312) 231 75 41 (pbx) Faks : (312) 230 75 40 DİZGİ

Detaylı

final GÖRKEMLi Tasarım Yarışmasında ABD de Turkish Towels Home Tex İstanbul rüzgarı esti ikinci kez sahne alıyor Kasım 2014

final GÖRKEMLi Tasarım Yarışmasında ABD de Turkish Towels Home Tex İstanbul rüzgarı esti ikinci kez sahne alıyor Kasım 2014 denizli ihracatçılar birliği resmi yayın organı Kasım 2014 9 Tasarım Yarışmasında GÖRKEMLi ABD de Turkish Towels rüzgarı esti Home Tex İstanbul ikinci kez sahne alıyor final 1 Türkiye bir koşuyorsa, Denizli

Detaylı

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 Emniyette paralel yapı operasyonunda flaş gelişme... 3 Erdoğan'dan Küba'ya cami açıklaması... 3 İşte kongre lobisi... 4 Batılı terör... 5 Güvenlik paketine vatandaş vizesi...

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI Ender YORGANCILAR Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim GÖKÇÜOĞLU Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan ÇİÇEKÇİ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE BAĞLI İŞTİRAKLER Eskişehir Endüstriyel Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu 1

2013 Faaliyet Raporu 1 1 TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU 2013 FAALİYET RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Nihan ÜNAY Genel Sekreter HAZIRLAYAN Nurten ERDEM Mine Sultan ÜNVER İLETİŞİM TRT Genel Sekreterlik TRT Sitesi A Blok Kat:4 Oran/ANKARA

Detaylı

2012: Üniversitemiz için dinamik, heyecanlı ve yoğun bir

2012: Üniversitemiz için dinamik, heyecanlı ve yoğun bir Kampüse yeni yıl anketi 2013 e 3 gün kaldı Muhabirlerimiz sizler için bir Yeni Yıl Anketi yaptı. Üniversitemizde öğretim üyesi, sekreter, kat veya güvenlik görevlisi olarak hizmet veren ya da öğrenci olan

Detaylı

TEMASLAR...7 ODAMIZA YAPILAN ÜST DÜZEY ZİYARETLER...7 Ulusal...7 Uluslararası...7 ODAMIZIN YAPTIĞI ÜST DÜZEY ZİYARETLER...8 ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLEN

TEMASLAR...7 ODAMIZA YAPILAN ÜST DÜZEY ZİYARETLER...7 Ulusal...7 Uluslararası...7 ODAMIZIN YAPTIĞI ÜST DÜZEY ZİYARETLER...8 ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İÇİNDEKİLER SAYFA NO TEMASLAR...7 ODAMIZA YAPILAN ÜST DÜZEY ZİYARETLER...7 Ulusal...7 Uluslararası...7 ODAMIZIN YAPTIĞI ÜST DÜZEY ZİYARETLER...8 ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLAR ARASI TEMASLAR...8 ULUSLARARASI

Detaylı

30 OCAK-06 ŞUBAT 2013

30 OCAK-06 ŞUBAT 2013 30 OCAK-06 ŞUBAT 2013 İSTANBUL, İSTANBUL UM Interfaks.ru,Rusya, 30 Ocak 2013 Rusya kaynaklı haber ajansı Interfaks İstanbul ile izlenimleri içeren aşağıdaki yazıya internet sitesinde yer verdi: Dünyada

Detaylı