Ders: İşletim Sistemleri Konu: Anroid Uygulama ve Geliştirme Öğretmen: Alper ŞİMŞEK Hazırlayan: Burak KULLUKÇU Semih KEÇECİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ders: İşletim Sistemleri Konu: Anroid Uygulama ve Geliştirme Öğretmen: Alper ŞİMŞEK Hazırlayan: Burak KULLUKÇU-280930 Semih KEÇECİ-291277"

Transkript

1 Ders: İşletim Sistemleri Konu: Anroid Uygulama ve Geliştirme Öğretmen: Alper ŞİMŞEK Hazırlayan: Burak KULLUKÇU Semih KEÇECİ

2 Android Uygulama ve Geliştirme Android İçin Uygulama Geliştirme Ortamı Kurulumu Kurulumun 2 yolu vardır. Bunlar; İndirilip kurulması gereken Programlar; Java Development Kit(JDK) Android SDK Eclipse SDK Hazır Kurulumu indirme Java Development Kit(JDK) Java Development ı aşağıdaki linkten indirin. ndex.html Karşımıza gelen ekrandan Java Platform (JDK) 7 seçin Sözleşmeyi kabul edip işletim sisteminize göre indirmelisiniz.

3 Android SDK seçimi Android SDK için seçilebilecek; İşletim Sistemleri Windows XP (32-bit), Vista (32 - veya 64-bit) veya Windows 7 (32 - veya 64-bit) Mac OS X veya üstü (x86 yalnızca) Linux (Ubuntu Linux, Lucid Lynx üzerinde test) GNU C Kütüphanesi (glibc) 2.7 veya üstü gereklidir. Ubuntu Linux, sürüm 8.04 veya üstü gereklidir. Açık 64-bit dağıtımları 32-bit uygulamaları çalıştırabilen olmalıdır. Android SDK yı aşağıdaki linkten indiriniz. Karşımıza gelen ekrandan Windows için kırmızı çerçeveli alandakileri indireceğiz.

4 Eclipse SDK seçimi Eclipse SDK yı aşağıdaki linkten indirelim. Karşımıza gelen ekrandan Eclipse Classic i indirin

5 Kurulum Gerekli programları indirdikten sonra öncelikle JDK'yı bilgisayarımıza kuralım. JDK kurulumu tamamlandıktan sonra Eclipse'i zipten çıkaralım ve eclipse.exe'yi çalıştıralım. İsteğe bağlı olarak Android SDK'yı bu aşamada kurabilirsiniz ya da ileriki adımlara bırakabilirsiniz. İlk çalıştırmada eclipse sizlere oluşturacağınız projeleri nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. Workspace için kayıt yeri belirledikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bundan sonraki adımlar Android'i eclipse'e entegre etmek üzerine. Adım adım bu işlemlere göz atalım isterseniz. Android i Eclipse entegre etme Yeni Yazılım Yükleme (1/2) Eclipse'i çalıştırdıktan sonra Help>Install New Software seçeneğine tıklıyoruz.

6 Yeni Yazılım Yükleme (2/2) Açılan pencerede Add butonuda tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede yazılıma bir isim veriyor ve adres kutusuna "AndroidPluginhttps://dlssl.google.com/android/eclipse/" bağlantısını giriyoruz ve Ok butonuna tıklıyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Work with kısmında girdiğimiz değerleri aşağıdaki gibi görebileceksiniz. Girmiş olduğumuz adresten yazılım paketleri getirilecektir. Bunun için bilgisayarın internete bağlı olması gerekir. Paketlerin geldikten sonra hepsini seçiyor ve Next butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan bir pencerede paketlerin yükleme durumunu göreceksiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra diğer adıma geçebiliriz. Ama eğer Android SDK'yı kurmamış iseniz diğer adıma geçmeden önce kurmalısınız.

7 Android SDK dizin ayarları Eclipse SDK üzerinde Window>Preferences seçeneğine tıklıyoruz ve açılan pencerede sol menüden Android sekmesine geliyoruz. Daha sonra kurmuş olduğumuz Android SDK'nın bilgisayarımız üzerindeki yerini gösteriyoruz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz. Android SDK ve AVD Manager Ayarları Tüm bunları tamamladıktan sonra Window >Android SDK and AVD Manager seçeneğine tıklıyoruz. Açtığımızda birkaç defa pop-up pencerelerde bazı işlemler gerçekleşecektir. Biraz beklemenizi öneririm. İşlemler gerçekleştikten sonra Android ile ilgili paket yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Her türden uygulamaya bir göz atıcam diyorsanız eğer, tüm paketleri yüklemenizi öneririm. Biraz zaman alacaktır; ama tüm paketleri yüklemek sizleri birçok uyumsuzluk ve paket eksikliği sorunundan kurtaracaktır.

8 Sanal Cihaz Oluşturmak Yapmış olduğumuz uygulamaları çalıştırmak için bir sanal cihaz oluşturmamız gerekecektir.(gerçek bir cihaz üzerinden de uygulama çalıştırılabilmektedir. Debug vb.) Sanal cihazımız Android SDK and AVD Manager penceresinde Virtual Devices sekmesinden yapılandırabiliyoruz. Aşağıdaki gibi bir yapılandırma sizlere yardımcı olacaktır. Yapılandırma işlemi gerçekleştikten sonra console sekmesinde oluşturulan sanal cihazla ait bilgileri görebilirsiniz. Android uygulaması geliştirmek için gereken tüm temel imkanlara sahibiz demektir. Hazır Kurulum indirme Aşağıdaki linkten hazır kurulumu indirin. Karşımıza gelen ekrandan SDK İndirdikten sonra winrar içinden çıkarıyoruz. Bu uygulamanın çalışması için Java JDK yı da kurmamız gerekiyor. Uygulamamızı geliştirmek için eclipse dosyasından eclipse.exe yi çalıştırıyoruz.

9 Uygulamaya Giriş eclipse.exe çalıştırdıktan sonra File-New-Android Application Project seçin ve karşınıza bu ekran gelecek burada uygulama ismi ve proje isimleri var siz bundan uygulama ismini yazıp Next e basınız. Next e basıp kurmaya devam edelim.

10 Next e basıp devam ediyoruz. Burada uygulamanızın şeklini belirleriz. Seçtikten sonra Next e basınız.

11 Finish e basıp uygulamamızın ara yüzüne geçebiliriz. Arayüz Kullanıcı arayüzü

12 Uygulama Çalıştırma Kırmızı çerçeveli alanındaki butona basarak aşağıdaki ekranda görülen uygulamaya çalıştırabilirsiniz. Ekranda Hello World yazar. Uygulamayı ilk kez çalıştırdığımızda bize yeni bir Android sanal makine eklememizi sorar burada Yes e basalım Karşımıza bu ekran gelince Android Device Chooser ekranını kapatalım.

13 Android Virtual Devices teki ekrandan New e tıklayalım karşıma gelen ekranda(avd) deki AVD name sanal makinamızın adı Device telefonumuz için ekran boyutu (240x320)vs. Target ise telefonda çalıştırılacak android sürümü ilk üstteki üçünü doldurduktan sonra OK basarak sanal makinamızı oluşturmamızı sağlarız.

14 Sanal makinamızı oluşturduktan sonra Start a basıp gelen ekrandan Launch basıp uygulamamızı çalıştıralım. Aşağıda görülen bizim sanal makinamızdır. Device i biz telefona göre seçtiğimizden dolayı ekran cep telefonu şeklindedir.

15 Hazır Android uygulamasını açmak Burada yapmamız gereken; Android programında File-New-Other ı seçmek. Wizards: kısmına ex yazalım gelen ekrandan Android Project.. seçip Next e basalım.

16 Root Directory: alanına Browse düğmesinden klasörünüzün yolunu belirtince Projects: kısmında dosyanız gözükecektir. Buradan Finish e basıp tamamlayınız. Projeniz ana menünün sol kısmındaki Package Explorer altında gözükecektir. Uygulamanızı telefon/tablet te çalıştırma Oluşturmuş olduğunuz Android uygulamasının kaydettiği yere girin oradan bin dosyasına girin. Android uygulamanızın ismini.apk uzantılı şekilde göreceksiniz. O dosyayı telefonunuza veya tabletinize atarak uygulamayı yükledikten sonra çalıştırabilirsiniz.

17 ADOBE FLASH PROFESSIONAL CS6 AIR FOR ANDROİD İlk açılışta karşımıza çıkan başlangıç penceresinde Yeni oluştur altında bulunan AIR for Android seçilerek android uygulaması geliştirebileceğimiz, bilinen flash tasarım ekranı açılır. Tasarım ekranında boyutları android telefonlara uygun şekilde bir çalışma alanı oluşturulur. Bu alanın boyutları değiştirilebilir. Bu alanda uygulamamızı bilgisayara için veya bir site için hazırladığımız swf dosyaları gibi tasarım yapılır.

18 Tasarımınızı oluşturduktan sonra Dosya > AIR 3.2 for Android Ayarları tıklayarak oluşturacağımız uygulamanın ayarlarına girilir.

19 Genel ayarları AIR for Android Uygulama ve Yükleyici Ayarları iletişim kutusunun Genel sekmesi şu seçenekleri içerir: Çıktı dosyası : Yayınla komutunu kullanırken oluşturulacak AIR dosyasının adı ve konumu. Çıktı dosya adı uzantısı APK'dir. Uygulama Adı : Uygulama dosya adını ve uygulama klasörünü oluşturmak için AIR uygulama yükleyicisi tarafından kullanılan ad. Bu ad yalnızca dosya adları veya klasör adları için geçerli olan karakterleri içermelidir. Varsayılan olarak, SWF dosyasının adıdır. Uygulama Kimliği : Uygulamanızı benzersiz bir kimlikle tanımlar. İsterseniz benzersiz kimliği değiştirebilirsiniz. Kimlikte boşluk veya özel karakterler kullanmayın. Geçerli karakterler yalnızca 0-9, a-z, A-Z ve. (nokta) olup 1 ila 212 karakter uzunluğunda olabilir. Varsayılan olarak com.adobe.example.applicationname şeklindedir.

20 Sürüm : İsteğe bağlı. Uygulamanız için bir sürüm numarası belirtir. Varsayılan olarak 1.0'dır. Sürüm etiketi : İsteğe bağlı. Sürümü tanımlayan bir dize. En Boy Oranı : Uygulama için Dikey, Yatay veya Otomatik yönlendirme seçmenize izin verir. Otomatik yönlendirmeyle birlikte Otomatik seçildiğinde, uygulama cihazda o anki yönlendirmesine bağlı olarak başlatılır. Tam Ekran Uygulamayı tam ekran modunda çalışacak şekilde ayarlar. Bu seçeneğin seçimi varsayılan olarak kaldırılmıştır. Otomatik yönlendirme : Aygıtın geçerli yönlendirmesine göre, uygulamanın dikey moddan yatay moda geçmesini sağlar. Bu seçeneğin seçimi varsayılan olarak kaldırılmıştır. Görüntü oluşturma modu : AIR çalışma zamanının, grafik içeriği oluşturmak için kullanacağı yöntemi belirtmenize olanak sağlar. Seçenekler şunları içerir: Otomatik - Ana aygıtta kullanılabilir olan en hızlı görüntü oluşturma yöntemini otomatik olarak algılar ve kullanır. CPU - CPU'yu kullanır. GPU - GPU'yu kullanır. Kullanılabilir GPU yoksa, CPU kullanılır. Doğrudan - Stage3D'yi kullanarak oluşturur. Bu, kullanılabilir en hızlı görüntü oluşturma yöntemidir. Dahil Edilen Dosyalar : Uygulama paketinize hangi ek dosya ve klasörlerin dahil edildiğini belirtir. Dosya eklemek için Artı (+) düğmesini ve klasör eklemek için klasör düğmesini tıklatın. Listenizden bir dosya veya klasörü silmek için, dosyayı ya da klasörü seçin ve Eksi (-) düğmesini tıklatın. Varsayılan olarak, uygulama tanımlama dosyası ve ana SWF dosyası otomatik olarak paket listesine eklenir. Adobe AIR FLA dosyasını henüz yayınlamamış olsanız da, paket listesi bu dosyaları gösterir. Paket listesi, bu dosyaları ve klasörleri düz bir yapıda görüntüler. Klasördeki dosyalar listelenmez ve dosyaların tam yolları gösterilir, ancak gerektiğinde kırpılır. ActionScript kütüphane yoluna herhangi bir AIR yerel uzantı dosyası eklediyseniz, bu dosyalar da bu listede görünür.

21 Simge dosyaları listeye dahil edilmez. Flash uygulaması dosyaları paketlediğinde, simge dosyalarını, SWF dosyasının konumuyla göreceli olan geçici bir klasöre kopyalar. Flash, paketleme tamamlandıktan sonra klasörü siler. Dağıtım ayarları Sertifika oluşturma : Oluştur düğmesine tıklatılarak bu pencere açılır. Yaptığımız uygulamaları Google Android Market gibi sitelerde yayınlamak için uygulamamızın bir sertifikaya ihtiyacı vardır. Bu uygulamamızın için oluşturduğunuz bir kimliktir. Dijital sertifika oluşturma ile ilgili bilgiler için Android uygulamalarının sertifikalarının en az 25 yıl olarak ayarlanmış geçerlilik süresine sahip olması gerektiğini unutmayın.

22 Şifre : Seçilmiş dijital sertifikaya yönelik şifre. Dağıtım türü : Oluşturulacak paket türünü belirtir. Aygıt Sürümü ayarı, pazar alanına veya web sitesi gibi başka bir dağıtım aracına yönelik paketler oluşturmanıza olanak sağlar. Benzetici Sürümü ayarı, Mobil Aygıt Benzeticisin de hata ayıklamaya yönelik paketler oluşturmanıza olanak sağlar. Hata Ayıklama ayarı aygıtta hata ayıklamanıza izin verir. Buna Flash uygulamasında kesme noktaları ayarlama ve Android aygıtında çalışan uygulamada uzaktan hata ayıklama da dahildir. Ayrıca, hata ayıklama oturumları için kullanılacak olan ağ arabirimini ve IP adresini de belirleyebilirsiniz. AIR çalışma zamanı : Uygulamanın, AIR çalışma zamanı yüklü olmayan aygıtlarda nasıl davranması gerektiğini belirtir. AIR çalışma zamanını uygulama ile göm, çalışma zamanını uygulama yükleyici paketine ekler, böylece ek bir indirme gerekmez. Bu, uygulama paketinizin boyutunu önemli ölçüde artırır. AIR çalışma zamanını şu konumdan al..., yükleyicinin çalışma zamanını yükleme sırasında belirtilen konumdan indirmesine neden olur. Yayınladıktan sonra : Uygulamanın o anda bağlı olan bir Android cihazına yüklenip yüklenmeyeceğini ve uygulamanın yüklemeden hemen sonra başlatılıp başlatılmayacağını belirtmenize izin verir.

23 Simgeler : AIR for Android Uygulama ve Yükleyici Ayarları iletişim kutusunun Simgeler sekmesi, AIR uygulaması için bir simge belirlemenize olanak tanır. Uygulamayı yükleyip AIR for Android çalışma zamanında çalıştırmanızın ardından simge gösterilir. Simgenin görüntüleneceği farklı görünümlere olanak sağlamak amacıyla simge için üç farklı boyut (72, 48 ve 36 piksel) belirtebilirsiniz. Android için seçtiğiniz simgelerin mutlaka bu boyutlara uyması gerekmez. Bir simge belirlemek için Simgeler sekmesinde bir simge boyutunu tıklatın ve sonra o boyut için kullanmak istediğiniz dosyaya gidin. Bu dosyalar PNG (Taşınabilir Ağ Grafiği) biçiminde olmalıdır. Belirli bir simge boyutu için görüntü sağlamazsanız, Adobe AIR uygulaması eksik simge görüntüsünü oluşturmak için sağlanan görüntülerden birini ölçekler.

24 İzinler İzinler sekmesi, uygulamanın cihazda hangi hizmetlere ve verilere erişimi olacağını belirtmenize izin verir. Bir izni uygulamak için onay kutusunu seçin. Bir iznin açıklamasını görmek için iznin adını tıklatın. Açıklama izin listesinin altında görüntülenir. İletişim kutusunu kullanmak yerine izinleri el ile yönetmek için Uygulama tanımlama dosyasında el ile izinleri yönetin ve ekleri belirtin öğesini seçin.

25 Diller Dil bölmesi, uygulamanızın uygulama deposunda veya pazar alanında ilişkilendirilmesini istediğiniz dilleri belirlemenize olanak sağlar. Bir dil belirleyerek, söz konusu dildeki Android işletim sistemi kullanıcılarına uygulamanızı indirme olanağı sağlarsınız. Bu dil ayarlarının, uygulamanızın kullanıcı arabirimini yerelleştirmek için başka herhangi bir işlem gerçekleştirmediğini unutmayın. Hiçbir dil seçilmediyse uygulama desteklenen tüm dillerle yayınlanır. Bu, her dili seçme gerekliliğinizi önler. Listelenen diller, Adobe AIR tarafından desteklenenlerdir. Android, daha fazla dil destekleyebilir.

26 YAYINLADIKTAN SONRASI Yayınlama sonrasında çıkartılan dosyalardan.apk uzantılı olan dosya android işletim sistemli bir cihaza atılarak çalıştırılabilir. Ancak cihazda Adobe AIR yazılımının yüklü olması gerekmektedir.

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Conrtibute CS3 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Conrtibute CS3 Başlangıç... 7 Bölüm 3 Kullanıcılar... 23 Bölüm 4 Web Sitenizdeki Sayfaları Düzenlemek...

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

Yükleme Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı

Yükleme Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı Yükleme Kılavuzu McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2014 McAfee, Inc., 2821 Mission College Boulevard, Santa Clara, CA 95054, 1.888.847.8766, www.intelsecurity.com TİCARİ

Detaylı

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR WEB TASARIMI DREAMWEAVER Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR 1 İÇİNDEKİLER 1. WEB... 4 1.1. WWW nedir?... 4 1.2. HTML nedir?... 4 1.3. Web Sayfası nedir?... 4 1.4 Web sitesi nedir?... 4 1.5. Web tasarımı

Detaylı

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr Capture Pro Software Kullanım Kılavuzu A-61735_tr BAŞLARKEN 1-1 KULLANICI ARABİRİMİ 2-1 SORUN GİDERME 3-1 EKLER A A-1 1 Başlarken İçindekiler Destekleyici belgeler...1-2 Terimler...1-3 Kodak Capture Pro

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net A-61768_tr Bu uygulamanın kısımları tarafından kullanılan yazılım aşağıdaki lisans beyanını gerektirir: [The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net Tüm hakları saklıdır.

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu Vodafone Mobile Wi-Fi R206-Z. Vodafone tarafından

Kullanıcı Kılavuzu Vodafone Mobile Wi-Fi R206-Z. Vodafone tarafından Kullanıcı Kılavuzu Vodafone Mobile Wi-Fi R206-Z Vodafone tarafından Tasarlandı Hoşgeldiniz Mobil iletişim dünyasına hoş geldiniz 1 Hoşgeldiniz 2 Ürüne genel bakış 3 Başlangıç: 1. Adım 4 Başlangıç: 2. Adım

Detaylı

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015 KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015 İçindekiler Yasal Uyarılar...5 1 SOLIDWORKS Kurulum ve Yönetimi...8 Bireysel Kurulum yada Yönetim Resmi...9 SOLIDWORKS Kurulumunu Başlatma...9 SOLIDWORKS Uygulamasını

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5443 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

McAfee Total Protection Service Kurulum Kılavuzu

McAfee Total Protection Service Kurulum Kılavuzu McAfee Total Protection Service Kurulum Kılavuzu TELİF HAKKI Copyright 2009 McAfee, Inc. Tüm hakları saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü, McAfee, Inc. veya tedarikçileri veya iştiraklerinin yazılı izni

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

epolicy Orchestrator 4.6

epolicy Orchestrator 4.6 epolicy Orchestrator 4.6 Genel Kullanım Özellikleri Hazırlayan: Murat KAYA Sistem Mühendisi Komtera Bilişim Teknolojileri Bu doküman epolicy Orchestrator 4.6 için hazırlanmış genel kullanıma yönelik bilgilendirmeler

Detaylı

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014 KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014 İçindekiler Yasal Uyarılar...5 1 SolidWorks Kurulum ve Yönetimi...8 Bireysel Kurulum yada Yönetim Resmi...9 SolidWorks Kurulumunu Başlatmak...9 SolidWorks'ü Microsoft

Detaylı

ABBYY FineReader 12 Corporate Sistem Yöneticisi Kılavuzu

ABBYY FineReader 12 Corporate Sistem Yöneticisi Kılavuzu ABBYY FineReader 12 Corporate 2013 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede yer alan bilgiler haber verilmeden değiştirilebilir ve ABBYY için hiçbir yükümlülük taşımaz. Bu belgede açıklanan yazılım bir

Detaylı

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU www.islonline.com /islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU 1 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa Numaraları ISL Online Kullanıcı Kaydı 3 Uzaktan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır.

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. ABBYY FineReader 11 Kullanıcı Kılavuzu 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

LIFTdesigner 5 Quick Tour 1

LIFTdesigner 5 Quick Tour 1 LIFTdesigner 5 Quick Tour 1 1 LIFTDESIGNER 5 QUICK TOUR...3 2 KURULUM VE SISTEM GEREKLILIKLERI...3 2.1 DONANIM VE YAZILIM GEREKLILIKLERI...3 2.2 KURULUM...3 2.3 LIFTDESIGNER 5 UYGULAMASINI İLK DEFA BAŞLATMA...6

Detaylı

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE İçindekiler Önsöz...8 1. Pardus'a giriş...11 Özgür Yazılım: yenilikçi bir yaklaşım...11 Pardus'un GPL lisansı...11 Pardus GPL ilişkisi...12 İlk defa başlayanlar...12

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU İÇİNDEKİLER İstemci ve Sunucunun Yüklenmesi...2 Docsvault Sunucu Yükleme...4 Bölüm 1 Program Dosyalarının Yüklenmesi...4 Bölüm 2 Docsvault Sunucu nun Yapılandırılması:...8 Docsvault

Detaylı