2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede)"

Transkript

1 KAMPANYA KURGUSU 1. Denizli Tanıtım Günleri (Denizli yi merak etme) 2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede) 3. Dalaman Havalimanı, Kuşadası Yat Limanı, Marmaris Yat Limanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Moskova Vnukovo, Londra Heatrow Havalimanı (Uzun Vadede) 4. Denizli Tanıtım Stratejisi ve 1 Yıllık İletişim Planı (Denizli ye gelme, Denizli de hayal kırıklığına uğramama ve Denizli yi yerli turizmin bir öğesi olarak görme)

2 HEDEF KİTLE Turizm Odaklı Lansman Kampanyası Mesaj: Farklı Deneyimlerle Buluşan Yepyeni Hatıralar Vaad: Heyecan ve Keşfetmek Hedef Kitle: 20 + Kadın-Erkek Yerli ve Yabancı Turistler Mecralar: Havalimanları, Yat Limanları, Tur Otobüsleri, Oteller Bölgesi (Lara, Belek) Tatil Siteleri (booking.com, Expedia.com, tatilsepeti.com, butikoteller.com vs.) Özel Mecralar: Sektörel Yayınlar (TV, Dergi), Tatil Blogları (travelblog.org, lonelyplanet.com, wayn.com, familytravellogue.com vs.), Konum Bazlı Servisler (MMS, SMS gönderimi)

3 HEDEF KİTLE Yatırım & Sanayi Odaklı Lansman Kampanyası Mesaj: Çarklar Dönüyor, Denizli Üretiyor. Vaad: Güven, Sektörel Çeşitlilik, Yatırım Teşvikleri, Kamu Desteği Hedef Kitle: 30 + Yerli ve Yabancı İşadamları, Yatırım Grupları, Sermaye Kuruluşları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Holding CEO, CTO, CFO ları. Mecralar: Sektörel Yayınlar (TV, Dergi), Sponsorluklar (Konferans, Seminer) Özel Mecralar: VIP Keşif Turları

4 HEDEFE KİLİTLENMEK

5 Hedefler ve 2020 de Denizli *Yerli ve yabancı markalar tarafından hizmete açılmış ve açılması planlanan otel projeleriyle turizmdeki yatak kapasitesinin her yıl %10 büyümeyle (min.) 40 binin üzerinde olması hedeflenmektedir. *Denizli ye gelen turist sayısının 2011 yılında ki mevcut %15.4 oranındaki büyüme hızında ilerlediğini düşünürsek 2020 yılında beklenen turist sayısı kişidir. Master plan içerisinde gerçekleştirilecek yurtiçi ve yurtdışı tanıtım faaliyetleri başta olmak üzere dönemsel turizmin kent içerisinde canlandırılmasıyla ziyaretçi rakamının 10 milyonu bulması hedeflenmektedir. *Turizmin çeşitlendirilmesiyle (Sağlık, Tarih, Doğa, İnanç) ziyaretçilerine görebileceklerinden çok daha fazlasını vaat eden Denizli, hizmete geçen otel yatırımları ile tur yapısını konaklamalı turizme geçirmeyi hedeflemektedir.

6 Hedefler ve 2020 de Denizli *Sadece Pamukkale nin değil Denizli nin tüm turizm değerlerinin kullanılarak dört mevsim boyunca istihdam ve ekonomik kaynak yaratacak bir turizm yapısı kurulması hedeflenmektedir. *Denizli, sanayi ve turizm başta olmak üzere artan teşvik ve yatırım projeleriyle Türkiye ekonomisinin en büyük ilk sekiz şehri sıralamasına girmeyi hedeflemektedir. *Mevcut %11.2 dolaylarında seyreden işsizlik oranları kentin 2.bölgeden teşvik almasıyla birlikte hızlanacak yatırımlarla tek haneli rakamlara düşmesi hedeflenmektedir. *Gelirinin %30 unu sanayi kollarından sağlayan Denizli nin ekonomik büyümeyle beraber sanayi gelirini %40 - %45 bandına çıkarması hedeflenmektedir.

7 Hedefler ve 2020 de Denizli *Sanayi kapasite kullanımının artan ihracat talepleri ve gerçekleştirilen yatırımlar neticesinde büyük bir ivme kazanmasıyla %12 büyüyerek elektrik, elektronik, kablo, mermer ve tekstilde %95 - %100 bandında olması hedeflenmektedir. *Denizli ürünlerinin tüm dünyaca bilinen marka özü olan üretim kalitesi, sanayicilerin modernizasyon yatırımları ile %14 oranında gelişerek %35 bandında olması hedeflenmektedir. *Tekstilde markalaşma yatırımlarının hızlandırılarak Denizli nin tekstil sektöründe markalar kenti olması hedeflenmektedir. *Türkiye nin kablo ihtiyacının %80 inini karşılayan Denizli nin yurtdışı piyasalarında daha etkin ihracat rakamlarına ulaşması hedeflenmektedir.

8 Hedefler ve 2020 de Denizli *Denizli deki orta ve küçük ölçekli üreticilerin (KOBİ) teşviklerle güçlendirilmesi, makine parkurlarının geliştirilmesi ve ürün kalitelerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. *İşsizlik rakamlarının artan teşvik ve yatırımlar ile turizm başta olmak üzere sanayi ve tarımda tek haneli rakamlara düşmesi hedeflenmektedir. *Tarım alt yapısının güçlendirilmesi, organik tarımın ve genetik bahçelerinin teşvik edilmesi ile 250 bin tonu bulan sebze üretim kapasitesi artırılarak daha verimli ve çeşitli türlere sahip bir ekolojik tarım sistemi kurulması hedeflenmektedir.

9 Hedefler ve 2020 de Denizli *Butik işletmeler tarafından üretilen yerel ürünlerin (Yatağan bıçakları, Yeşilyuva Ayakkabısı, Buldan Bezi) Sanayi Odası tarafından desteklenmesi; satış kanallarını genişletmesi, mevcut pazarlarını büyütmeleri hedeflenmektedir. *Kamu kurumları tarafından desteklenen eğitime yönelik sosyal sorumluluk projelerinin sağladığı imkanlar ve kent genelinde düzenlenecek eğitim teşvikleriyle okur yazar oranının %100 lere çıkarılması hedeflenmektedir.

10 Hedefler ve 2020 de Denizli *Meydanlar, rearkarnasyon alanları ve genel mimaride yapılacak projelendirme çalışmaları ile Denizli nin tamamında daha çağdaş bir mimari görünüm hedeflenmektedir. *Denizli nin tüm kamu kurum ve kuruşlarıyla birlikte oda, dernek ve halkı ile bütünleşmiş sosyal bir kent olması hedeflenmektedir. *Denizli nin yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tanıtımına ağırlık verilmesi, önemli fuarların yanı sıra tanıtım şenlikleriyle adından sıkça söz ettiren bir kent haline gelmesi hedeflenmektedir.

11 Bir Cümle ile de Denizli Genci, yaşlısı, sanayicisi, emekçisi, emeklisi, öğrencisi, turisti, dernekleri, odası ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla; üreten, yetiştiren, geliştiren, büyüten, sosyal, paylaşımcı, ve yardımsever, gücüyle sanayide markalaşmış, üretim kalitesini artırmış, ihracat kapasitesini katlamış, turist sayısında hedef rakamları yakalamış, yatırımcısına güven halkına huzur veren tarihiyle bütünleşmiş, eşsiz doğasıyla uyumlu bambaşka bir Ege kentidir Denizli

12 KONSEPT METNİ

13 İÇ GÖRÜ/İHTİYAÇ NE? Denizli nin mevcut potansiyelinin gün yüzüne çıkarılmaya ihtiyacı var. Tanıtımda dinamo görevini üstlenmiş simgeler mevcut fakat çok daha fazlası varken dikkatleri yenilerin üzerine çekip algıları tazelemek beraberinde farkındalığı getirecektir.

14 NE YAPILIYOR? Yeni dönem ile birlikte tüm kamu kurumları, oda, dernek ve sosyal platformlar Denizli nin tanıtım sürecine ivme kazandırmak adına yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Kalkınma projeleri üretilip, sektörel hedefler konulmakta, yatırım teşvikleri ile kentsel dönüşüm desteklenmektedir.

15 NASIL YAPILIYOR? Valiliğin öncülüğünde gerçekleşen yatırımcı ve kurumlar arası diyalog ilişkisi uzman kadrolar aracılığıyla plan ve projelere kaynak yaratmaktadır. Kurulan sinerji sektörel kazanımların yanı sıra Denizli nin iller arası rekabette elini güçlendirmektedir.

16 GENEL VAAD Hedefler Büyük, Liderlik Kaçınılmaz!

17 İLETİŞİM TARZI VE TONU

18 NASIL YAPILIYOR? Denizli nin sahip olduğu niş zenginlikler vurgulanmalı. Hierapolis, Laodeikeia Antik Kenti, Tarihi Eserler, Yaylalar, Göller, Buldan Evleri ve Sokakları, Jeotermal Kaynaklar, Şifalı Havuzlar ve Kültürel Etkinlikler ile hedef kitleye beklediklerinden çok daha fazlasını söylemeliyiz. Davetkar bir ton yakalamak için sıcak ve samimi bir iletişim tonu benimsenmeli; Denizli nin görülmesi gereken heyecan dolu bir çok gizeminin yepyeni hatıralarla dolu bir maceraya eşlik edeceği anlatılmalı. Renk tonları canlı, detayların ön planda olduğu fotoğraflar kullanılmalı.

19 DESTEK KANIT- DENİZLİ Yİ ZİYARET EDEN TURİST SAYISI DENİZLİ ZİYARET SAYILARI 2009 yılında 1,905,000 kişi 2010 yılında 2,167,382 kişi 2011 yılında 2, kişi ÖREN YERLERİ ZİYARET SAYILARI 2009 yılında Yerli 291,35, Yabancı 1,032,604 Toplam: kişi 2010 yılında Yerli 337,809, Yabancı 1,157,237 Toplam: 1, kişi 2011 yılında 3 aylık dönemde Toplam: 213,000 kişi

20 ÖNERİ VE FİKİRLER TURİZM

21 TURİZM PLANLAMALARI Farklı lokasyonlarda, yeni pazar arayışına girmiş dünyaca ünlü otel zincirlerinin yetkililerine özel tanıtım turu düzenlenir. Sağlık, kültür, doğa turizminin seçkin lokasyonları üzerinden geziler planlanır. Gezi sonrası kısa bir Denizli de Turizmin Geleceği adlı sunum yapılır ve tüm bilgiler şık bir kit içerisinde sunulur. Konaklamalı turizmde halka eğitim ve kredi desteği sağlanmalı, kentsel dönüşüm projeleriyle etnografya turizmi ile bütünleşen butik otelcilik ve yatak kapasitesi oranı artırılmalıdır.

22 TURİZM PLANLAMALARI Denizli turizmine özel İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca vb. çoklu dil seçeneğine sahip web sayfası tasarlanmalı. Kategori içeriği olarak; Sağlık Turizmi, Kültür-Tarih Turizmi, Doğa Turizmi, Gurme Turizmi, Kampçılık Turizmi, Fotoğrafçılık Turizmi gibi çok çeşitli bir yapı kurulmalıdır. Yerli ve yabancı turistlerin tatil boyunca yaşadıkları deneyim ve duygularını paylaşabilecekleri Yeni Hatıralarım başlıklı bir mesaj panosu hazırlanıp sosyal ağ destekli bir iletişim topluluğu oluşturulabilir.

23 TURİZM PLANLAMALARI Antalya daki anlaşmalı otellere Denizli nin turizm değerlerini anlatan tanıtım standları hazırlanmalı, gerçekleştirilecek turların ufak bir takvim kitapçığı ve bir kültür haritası hazırlanıp dağıtılmalı. Hazırlanmış reklam örnekleriyle Denizli nin turizm zenginliklerini anlatan İngilizce billboard çalışmaları hazırlanmalı. Mecra alanını genişletmek adına turistik beldelerdeki otobüs ve dolmuş gibi araçlara konsepte uygun fikirlerden derlenmiş giydirmeler yapılmalı.

24 TURİZM PLANLAMALARI Havalimanlarından Türkiye ye giriş yapan turistlerin cep telefonlarına konum bazlı MMS içerikleri yollanır. Denizli nin turizm zenginliklerini tanıtan bu görüntülü MMS köprü bir linkle ziyaretçiyi turizm web sitesine yönlendirmeli. Denizli nin tanıtım videoları turistlerin sıklıkla seyahat ettikleri havayollarının ekranlarda döndürülebilir. Ekranda beliren kodla indirimli turdan yararlanma şansı verilir.

25 TURİZM PLANLAMALARI Discovery Channel, World Travel Channel, Russian Travel Guide, History Channel, Discovery Travel & Living Channel gibi dünyanın birçok ülkesinde yayın yapan turizm temalı kanallarda TRT tarafından hazırlanacak belgesel mutlaka yayınlanmalıdır. Aynı zamanda alternatif mecra çeşitlemesi bakımından bu kanallarda popüler seyahat programı hazırlayan ekipler Denizli ye davet edilip kendi belgesellerini ve programlarını hazırlama imkanı tanınmalı.

26 TURİZM PLANLAMALARI Denizli Hayalet Sürücü 2 film ekibini ağırlamış, doğal platosuyla yerli ve yabancı yapımcıların dikkatini çekmiş Türkiye nin nadide kentlerinden birisidir. Bu maksatla ABD ve Avrupa daki büyük yapım şirketlerine özel bir tanıtım kiti hazırlanabilir. Kitin içeriğinde; Denizli deki doğal güzellikler, antik kentler, coğrafi yapı, tarih ve kültürel çeşitlilik anlatılır. Bunun yanında çok şık bir kutunun içinde Denizli de üretilen simgesel objelerin birer minyatürü eklenir. Dünyanın en prestijli turizm fuarlarından olan ITB Berlin Fuarında Denizli ili olarak çok şık bir stand ile temsil edilmeliyiz. Belki de sırf bu fuara özel 3 boyutlu çekilen bir Denizli belgeseli hazırlanıp stand ziyaretçilerine farklı bir görsel şölen yaratılabilir.

27

28 TURİZM PLANLAMALARI Rusya, Almanya, İngiltere, Arap yarımadası ve Çin gibi ülkelerin popüler TV yarışmalarına hem vakıf hem de oteller birliği ile sponsor olunarak katılımcılara Denizli de geçirebilecekleri muhteşem bir tatil hediye edilir. Anlaşmalı havayollarının dergilerine ilan ve üç kırımlı Denizli turizm broşürü hazırlanır. Broşürün bir kısmına kupon eklenip tur firmasından, anlaşmalı otellerden, turlardan %10-20 indirim uygulanabilir.

29 TURİZM PLANLAMALARI Üç ayda bir yayınlanan Denizli dergisinin dağıtım alanı yabancı havayolları, tur otobüsleri ve turizm acenteleri olmak üzere genişletilmelidir. Hem maliyeti düşük hem de çok sayıda üretilebilecek bardak altlığına antik havuzun görseli basılır. Yukardan bakıldığında bardağın içindeki sıvıyla beraber Antik Havuzun canlandırılacağı bu ücretsiz promosyon otellerin bar ve odalarına dağıtılır.

30 TURİZM PLANLAMALARI Dünyaca ünlü seyahat blogerlarına özel bir davet organize edilir. Bir hafta boyunca Denizli nin tüm turistik değerleri ünlü yazarlara tanıtılır ve sonrasında resimleriyle web sayfalarında paylaşacakları bir yazı dizisi hazırlamaları sağlanır. Bunun yanında sosyal ağların bilgi paylaşımındaki hızı ve etkisi göz önünde bulundurularak ünlü yazarların anlık olarak Twitter ve Facebook tan paylaşım yapmaları desteklenir. Bir Pamukkale (ve termal su) hikayesi üretilebilir. Tamamen kurgusal olacak bu hikaye, tarihi karakterleri, masalsı bir olay örgüsüyle bir araya getirebilir. Buluşma noktaları Pamukkale olan bu karakterler, Pamukkale nin (Denizli nin) tanıtımı için kullanılabilir. Kleopatra nın ayak izini takip edin, Pamukkale de buluşalım. Mantığında bir gizem yaratılabilir ve belirli bir tarihte düzenlenecek Hayallerin Gücü Adına fantastik filmler festivaliyle bütünleştirilebilir.

31 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Fotoğrafları Ara Güler tarafından çekilen Krallar Kenti isimli koleksiyon bir kitap hazırlanır. Denizli deki antik kentlerden derlenmiş efsaneler hikayeleştirilerek mistik bir konsept geliştirilir. Devlet adamları başta olmak üzere büyük yatırım şirketlerinin CEO ları ünlü yazarlar yurt dışı bağlantılı büyük tur operatörlerinin yöneticileri, Türkiye aşığı sanatçı ve siyasetçilere yollanır. Ayriyeten DR, İnkılap, İdefixe gibi yerli bookstore ların dışında yurtdışından Amazon gibi sitelerde kitabımızın satışı gerçekleştirilir.

32 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Özellikle toplumun gözü önünde yaşayan, yaptıkları takip edilen ve örnek alınan kişilerin değer verdiği objeler, toplum tarafından çok daha değerli olarak görülür. Bu doğrultuda Türkiye nin ünlü simalarından birisine Denizli ile ilgili bir tatil deneyimi, obje, ürün vs. kullanımı adapte edilebilir. Örn: Ayhan Sicimoğlu artık buldan bezinden bir fular takabilir, yemek programlarında yatağan bıçağı kullanabilir, Pamukkale ve Hierapolis gezilerinde keyifli anlatımıyla efsaneleri ekrana taşıyabilir.

33 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Moda dergileri turizm açısından çok etkili görsel referans oluşturur. Denizli için hazırlayacağımız tanıtım kitlerini ve çekimler için Denizli yi tercih etmeleri halinde her türlü desteğin sunulacağına dair bir davet mektubu Vogue, Cosmopolitan, Bazaar, FHM vs. gibi global dergi yayınlarının ülke temsilciliklerine yollanır. Kültür Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları tarafından sunulan kredi olanaklarıyla Buldan ın tarihi ev ve sokakları orijinaline bağlı kalınarak restorasyon işlemleri hızlandırılmalı, burada yaşayan halk, turizm ve pansiyon işletmeciliği konularında eğitilip hem istihdam hem de etnografya turizm açısından Denizli turizmine kazandırılmalıdır.

34 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Denizli coğrafi konumu itibariyle dört mevsim turizme açık bir kenttir. Geliştirilecek turizm konseptlerinin yanında kış için Bozdağ kayak merkezinin hızlı bir şekilde alt yapı çalışmalarının tamamlanması gerekir. Konaklama yatırımları zamana yayılan projelendirmeyi gerektirdiğinden İzmir, Ankara, Antalya ve çevre illerden kayakçıların yakınlığından dolayı günübirlik olarak burayı tercih etme fırsatı kaçırılmamalıdır. Bunun yanında ilk baharda trekking, yazın ise yayla turizmi için yürüyüş patikaları, çevre düzenlemesi tamamlanmalıdır. Travel Leisure, Conde Nast Traveller dünyada en çok okunan turizm dergileridir. Hedef kitlesi A,A+ dır. Derginin manşetindeki turizm beldeleri ve oteller ciddi referans değeri taşır. Bu iki dergi ile irtibata geçilip yaz dizisi oluşturulması adına davet yapılır. Tamamen VIP bir tur planlaması ile Denizli nin tüm güzellikleri ziyaretçilere tanıtılır.

35 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Dr. Mehmet Öz ün Amerika da yayınlanan ve ilgiyle izlenen bir sağlık programı var. Kendisine VIP tanıtım kitleri yollanıp sağlık turizmi açısından zengin olan doğal kaynaklar tanıtılır. Ayrıca Antik Havuz da gerçekleştirilebilecek bir program için tüm olanakların sunulacağı belirtilip jeotermal suların sağlık için önemi üzerine zengin konular Dr. Öz vasıtasıyla ABD halkına anlatılabilir. Bu tarz Rusya, Almanya, Çin vs. ülkelerdeki ünlü ve güvenilir programcıları marka yüzü olarak kullanabilir, tatillerinde veya program çekimlerinde Denizli ye gelmelerini sağlayabiliriz. Sağlık Turizminin tüm dünyada yaygın bir tur paketi haline gelmesi için yabancı ülkelerin sosyal güvenlik kurumlarıyla irtibata geçilip tedavi amaçlı olarak halkını Denizli ye yollamaları sağlanabilir. (Japonya, İngiltere vb.)

36 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI İnsanın korunma içgüdüsünden kaynaklı olarak kötü hatıraları canlı tutması belki de hayatı boyunca asla unutmayacağı bir tatil deneyiminin önüne geçebilir. Bu yüzden ören yeri, doğal platolar ve turistik gezi parkurlarına tam donanımlı acil müdahale ekipleri tedarik edilmelidir. Tedarik süreci için global markalarla sponsorluk görüşmeleri yapılabilir. Özel sağlık kuruluşlarının sponsorluğunda yapılabilir.

37 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Tur otobüslerinin yolcu indirme-bindirme trafiği ve alan içerisindeki park sorunu çözülmeli, otobüs bekleme noktalarına bölgenin dokusuna zarar vermeyecek gölgelik alanlar yapılmalıdır. Aynı anda farklı turlardan gelen çok sayıda ziyaretçiye giriş için verilen tekli bilet sistemi turnikelerde yığılmalara neden olmaktadır. Çözüm olarak her kokartlı rehberin ziyaretçi sayısı kadar önceden dolduracağı akbil sistemine sahip olması ile turnikelerde yaşanan karışıklıkların önüne geçilebilir, ziyaretçilerin güneşin altında beklemeden ören yerine geçiş yapmaları sağlanabilir. Arızalı turnike sistemleri mutlaka tamir edilmeli, eski sistemler yenilenmeli, uygun alanlar dahilinde turnike girişleri yığılmalara karışı çoğaltılmalıdır.

38 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Denizli Konaklamalı Tur Programları Ocak-Şubat-Mart *Bozdağ kayak merkezi günübirlik-konaklamalı turlar (Kent Merkezinden Hareketli) *Sağlık Turizmi *Dağcılık Turları (Honaz Dağı, Babadağ vs.) *Avcılık Turları (Olta Avcılığı- Buldan Süleymanlı Yayla Gölü) Nisan-Mayıs-Haziran *Trekking Turları *Sağlık Turizmi *Fotoğrafçılık Turları (Doğal Platolar Gezi Parkurları) *Tarih ve Kültürel Turlar Paketi (Antik Kentler Paket Program, Buldan Evleri) *İnanç Turları Paket (Meryem Ana & Saint Philip Anıt Mezarı & Pamukkale) *Pamukkale & Antik Havuz & Hierapolis Turları

39 GELECEK TURİZM PLANLAMALARI Denizli Konaklamalı Tur Programları Temmuz- Ağustos-Eylül *Sağlık Turizmi *Pamukkale & Antik Havuz & Hierapolis Turları *Tarih ve Kültürel Turlar Paketi (Antik Kentler Paket Program, Buldan Evleri) *İnanç Turları Paket (Meryem Ana & Saint Philip Anıt Mezarı & Pamukkale) Ekim-Kasım-Aralık *Fotoğrafçılık Turları (Doğal Platolar Gezi Parkurları) *Sağlık Turizmi *Tarih ve Kültürel Turlar Paketi (Antik Kentler Paket Program, Buldan Evleri) *Etnografya Turları (Çevre İlçelere Keşif Turları)

40 TURİZMİ CANLANDIRACAK FİKİRLER Otobüs bekleme noktalarına bölgenin dokusuyla uyumlu, turistlerin en yoğun şekilde ÖNERİ tercih ettiği VE bankaların FİKİRLER bankamatiği konulmalıdır. SANAYİ & ENERJİ & YATIRIM Ören ve gezi yerlerinin çoğu açık hava, güneşin yoğun bir şekilde etkisini gösterdiği, gölgeliklerin az hatta hiç olmadığı noktalardan oluşmaktadır. Bir tur otobüsünün sabah saat 11:00 dolaylarında gelmesiyle ziyaretçilerin güneşin ve sıcağın etkisinde kalmaları ise kaçınılmazdır. Çözüm olarak soğuk su buharı püskürten, bölgenin dokusuna zarar vermeyecek, geçmişine uygun replika sütun çalışmalarının içine gizlenmiş bir sistem geliştirilebilir. Aynı zamanda müsait alanlara peyzaj çalışmasıyla desteklenmiş güneşlikler yapılmalıdır. Kongre turizmi canlandırılmalı konsept olarak Pamukkale, sağlık ve arkeoloji turizmi ile harmanlanmalı.

41 YATIRIM PLANLAMALARI Denizli nin sanayi kapasitesini, üretim gücünü, sektörel çeşitliliğini, iş fırsatlarını, enerji kaynaklarını raporlayan özel bir tanıtım kiti hazırlanır. Daha sonra yerli ve yabancı iş adamlarına, yatırım gruplarına, sermaye kuruluşlarına, Ticaret ve Sanayi odalarına, TÜSİAD vb. özel derneklere ve holding yöneticilerine yollanır. Konferans ve seminerlere Valilik tarafından sponsor olunur. Burada kurulacak özel bir stand ile tanıtım kitlerimizin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlarız. Açılış ve kapanış konuşmaları Sayın Valimiz tarafından davet metni özelliği taşıyan bir tonda yapılır. Yatırımcılara Denizli deki potansiyel iş fırsatlarını uygun arazi ve yatırım olanaklarını tanıtan VIP geziler düzenlenir.

42 YATIRIM PLANLAMALARI Sektörel yayınlarda görünürlüğümüzü artırırız. NTV, CNN, SKYTÜRK, AHaber, Bloomberg, vb. kanalların iş dünyası temalı programlarında Sayın Valimiz tarafından Denizli tanıtımı yapılır. Aynı şekilde yazılı basında yer alan sektörel dergilerde (İnfomag, Businessweek vb.) röportajlar ve bizim hazırlayacağımız Fırsatlar Şehri Denizli adlı potansiyel iş fırsatları tablosu yayınlanır. İş faaliyetleri, güncel üretim raporları, fırsatlar, istihdam potansiyeli, teşvikler, yatırım olanakları, markalar, röportajlar vs. gibi zengin bir içeriği sahip sadece Denizli nin üretim ve sanayi gücünün tanıtıldığı bir web sitesi hazırlanır.

43 YATIRIM PLANLAMALARI Denizli de uluslararası düzeyde gerçekleştirilebilecek profesyonel fuar organizasyonlarına imza atılmalıdır. Özellikle ana üretim kalemi olan mermer ve ev tekstili temalı fuar organizasyonları ilgi çekebilir. Biri Çin, diğeri Brezilya ve İtalya olmak üzere üç farklı ülkede gerçekleştirilen yakınlık bazında İtalya dan sonra Avrupa ve Ortadoğu kıtasında düzenlenecek ikinci büyük mermer fuarı olma özelliğini taşıyabilecek Denizli Mermer Fuarı oldukça yoğun bir katılıma sahne olabilir. Ev tekstilinde ise ulusal bazda sadece CNR ve TÜYAP tarafından düzenlenen iki fuar bulunmakta. Uluslararası boyutta bir katılım ile gerçekleştirilebilecek Otel & Ev Tekstili Fuarı genişletilmiş içeriğiyle Denizli de hayata geçirilebilir.

44 YATIRIM PLANLAMALARI Dünyaca ünlü enerji fuarlarına Denizli standı olarak katılım gerçekleştirmeli, jeotermal enerji kaynaklarının tanıtımı yapılmalı yatırımcılara kitler dağıtılmalıdır. Rusça, İngilizce, Almanca, Çince, Fransızca, İspanyolca dillerinde Denizli Sanayi kataloğu hazırlanmalı. Sarı rehberin bir benzeri gibi tasarlanacak çalışma, kategorilerine göre farklı renklerde seperatörlerle ayrılacak. Tekstil, Mermer, Bıçak, Bakır, Ayakkabı vs. gibi bu alanlarda üretim gerçekleştiren firmaların logosu kısa tanıtım metni, iletişim ve web adresleri olacak. Denizli Sanayi Kataloğunun ayrıca bir web versiyonu hazırlanmalı, Alibaba gibi dünyaca ünlü tedarik sitelerinde online katalog bannerları çıkılmalı.

45 YATIRIM PLANLAMALARI

46 YATIRIM PLANLAMALARI TÜSİAD, MÜSİAD vb. sanayi, ticaret ve iş adamları derneklerinin yıllık olağan toplantılarına ev sahipliği yapılması adına davet yollanır. Gezi ve termal turizm temalı bir konsept ile toplantılara yeni bir boyut katılarak Denizli iş dünyasında popüler bir hale getirilebilir. Uluslararası sanayi ve ticaret odalarına kongre, çalıştay ve toplantılarını Denizli de düzenlemeleri amacıyla davetiye mektubuyla tanıtıcı kitimizi yollarız. Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Denizlili sanayici ve işadamları ile birlikte ortak bir projeye imza atılır.

47 YATIRIM PLANLAMALARI Made By Denizli projesi geliştirilmeli yurtdışına ihraç edilen ürünlerin etiketlerinde, fatura ve antetli kağıtlarında logo olarak kullanılması teşvik edilmelidir. Ancak mevcut Made By Denizli logosu kullanım kolaylığı yaratacak şekilde revize edilmelidir. Denizli de üretim yapan ve kendi lojistik filosu olan firmaların tır kasalarına Denizli den çıktı yola, adresimiz tüm dünya sloganlı bir giydirme yapılabilir. Denizli Kaleiçi bölgesinde yerli ve yabancı turistlerin yerel ürünler satın alabileceği bir çarşı kurulmalıdır. Marka Konferansları için Mediacat, Marketing Türkiye gibi yayın gruplarıyla iletişime geçilir.

48 YATIRIM PLANLAMALARI MediaCat Forum Konuşmacı John Maeda Dünyaca Ünlü Tasarımcı Marka Konferansı 2010 Konuşmacı Eyüp Can Sağlık Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

49 DİĞER ÖNERİLER

50 ÇEVRİMİÇİ DENİZLİ Denizli ile ilgili açılmış kamu sitelerinin dışındaki tüm siteler tek bir yerde toplanır. Denizli nin coğrafyasından, mutfak kültürüne, tarihinden, sanata tüm içerik tek bir web sitesinden kolayca ulaşılabilir olmalıdır. Denizli siteleri (.com,.com.tr,.net,.biz,.info,.org) düzenlenmeli, birbirleriyle olan ilişkileri doğru kurulmalı. Ayrıca sosyal medyada Denizli yi tanıtan sayfalar artırılarak profesyonel bir ekip tarafından yönetilmeli.

51 ÇEVRİMİÇİ DENİZLİ Genel bir portal olmalı; kullanıcı için yola çıkış noktası (merkez) görevini üstlenmeli. Denizli nin sanayisi, Denizli deki iş hayatı anlatılmalı, tanıtılmalı. Üniversite öğrencileri ve gençlere yönelik, renkli bir içerikle hizmet vermeli. Ziyaretçiler için gerekli bilgiler sunulmalı, paylaşılmalı.

52 ÇEVRİMİÇİ DENİZLİ Denizli temasını işleyen bir tanıtım kiti yapılmalı ve içine Denizli de üretilen sembolik ürünlerin mini versiyonlarının bulunacağı şık bir paket tasarlanmalıdır. Fuarlarda, TV ve farklı mecra noktalarında yayınlanmak üzere profesyonel bir kurguya sahip Denizli tanıtım filmi çekilmelidir.

53 ÇEVRİMİÇİ DENİZLİ Denizli tanıtım günlerinin başta yurtdışı olmak üzere İstanbul, İzmir ve Antalya gibi metropollerde yaygınlaştırılması gerekmektedir. Amerika, Almanya, Fransa başta olmak üzere Türk Günü düzenlenen ülkelerde ayrıca Denizli nin tanıtımına ön ayak olabilecek yürüyen bir araç tasarımı yapılmalıdır. Yurtdışında gerçekleştirilen şehir fuarları takip edilmeli ve buralara katılımlar gerçekleştirilmelidir.

54 ORGANİZASYON ÖNERİLERİ

55 NE YAPSAK, NE YAPSAK? *Altın Horoz Kısa Film Festivali *Pamukkale Uluslararası Genç Yönetmenler Film Festivali *Denizli Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali *Pamukkale Uluslararası Bilim Kurgu Filmleri Festivali *Hierapolis Uluslararası Mimarlar Zirvesi *Pamukkale Uluslararası Genç Ressamlar Festivali *Tripolis Uluslararası Mizahçılar Kongresi ve Karikatür Sergisi *Karahayıt Uluslararası Alternatif Tıp Semineri

56 NE YAPSAK, NE YAPSAK? *Denizli Uluslararası Alternatif Sporlar Şenliği *Bozdağ Uluslararası Doğa Fotoğrafçılığı Festivali *Hierapolis Bisiklet Yarışı ve Fuarı *Pamukkale Uluslararası Yamaç Paraşütü Yarışları *Laodikya Türkçe Rock n Fest *Hierapolis Redbull Motocross Show *Denizli Tekstil Markaları Konferansı (Türkiye deki tüm üreticileri bir araya getiren toplantı)

57 NE YAPSAK, NE YAPSAK? *Tabea Uluslararası Mermer Fuarı *Yatağan Uluslararası Mutfak Araç & Gereç ve Gurme Lezzetler Fuarı *Denizli Horozu Ulusal Kuş Sevdalıları Konferansı *Denizli Uluslararası Dionysos Şarap Derecelendirme ve Tadım Kongresi *Buldan Ev Tekstili Fuarı *Pamukkale Çocuk Hikayeleri Festivali *Denizli Uluslararası Cam Festivali

58

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17 1 2 İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17 1.1. Amaç... 17 1.2. İçerik... 17 2. TURİZMİN KÜRESEL BOYUTU VE EKONOMİK KATKISI... 18 3. DOĞU MARMARA BÖLGESİ COĞRAFİ DURUMU...

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

www.antalyabilgisistemi.org.tr

www.antalyabilgisistemi.org.tr ATSO Ocak 2013 1 Antalya ticaretinin nabzı bu adreste: www.antalyabilgisistemi.org.tr Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Bilgi Sistemi Projesi ile Antalya daki işletmelerin konum, faaliyet ve iletişim

Detaylı

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ:

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR TURİZM ÇALIŞTAYI RAPORU 19 NİSAN 2011 (Son Güncelleme: Ağustos 2012) 1 SUNUŞ Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve yerel aktörlerin

Detaylı

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman)

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) 2023 VİZYON RAPORU (Turizm Sektörü) -TASLAK- İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 TABLOLAR LİSTESİ... 1 ŞEKİLLER LİSTESİ... 2 TURİZM SEKTÖRÜ... 3 ARKA PLAN... 3 1. DÜNYADA

Detaylı

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU BEKSİAD (Bebe - Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği) ÇALIŞTAY RAPORU Hazırlayan: BUTEKOM (Bursa Tekstil ve Konfeksiyon ARGE Merkezi) Bursa, 31.12.13 GİRİŞ... 3 1. ÇALIŞTAYDA İZLENEN

Detaylı

2014 2023 İSTANBUL BÖLGE PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ETKİNLİK RAPORU

2014 2023 İSTANBUL BÖLGE PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ETKİNLİK RAPORU 2014 2023 İSTANBUL BÖLGE PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ETKİNLİK RAPORU Etkinlik Adı İstanbul un Tanıtımı Tematik Çalıştayı Tarih, Saat 30 Mayıs 2013, 09:00 17:00 Yer WOW İstanbul Kongre Merkezi İstanbul un

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU

İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU İZMİR TİCARET ODASI İZMİR TİCARET ODASI'NIN İZMİR KALKINMA AJANSI PROJELER RAPORU Hazırlayan: Hitay BARAN, Ümit ÇİÇEK, Ahmet BÜKE, Mert İLKUTLUĞ, Dilara Sürgü ERSÖZLÜ Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü,

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

Çaycuma. TSO Filyos Limanı ile ilgili Raporunu Ulaştırma Bakanlığı na iletti. Odamız I. Meslek Grubu Toplantısı yapıldı

Çaycuma. TSO Filyos Limanı ile ilgili Raporunu Ulaştırma Bakanlığı na iletti. Odamız I. Meslek Grubu Toplantısı yapıldı Ekonomi 1 Ekonomi 2 Ekonomi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 1 Sayı: 2 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN KAPAK_EKO_girisim_HAZIRAN.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 6/5/15 6:39 PM Page 1 DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 17 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... EKONOMİST DERGİSİNİN PARASIZ EKİDİR. DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN Dijital

Detaylı

Ferroli kombi üretimiyle daha da büyüdü. Hem keşfet. İngiltere de küçük bir. medyayı doğru yönetmek. yap Mağaracılık mağara dalışı.

Ferroli kombi üretimiyle daha da büyüdü. Hem keşfet. İngiltere de küçük bir. medyayı doğru yönetmek. yap Mağaracılık mağara dalışı. KASIM 2013 YIL 8 SAYI 24 İngiltere de küçük bir gezi Sosyal medyayı doğru yönetmek Hem keşfet hem spor yap Mağaracılık mağara dalışı helikayak patika koşusu Ferroli kombi üretimiyle daha da büyüdü Bir

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL (ESD) ENERJİ TASARRUFU ve SIFIR KİREÇ cihazlarının sağladığı tasarruf sayesinde, her çevrimde sadece 2 litre temiz su tüketimi ve %40 daha düşük işletme gideri.

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2008. Türkiye nin. yenilikçi, öncü, sorumlu. güçlü. medya şirketi

FAALİYET RAPORU 2008. Türkiye nin. yenilikçi, öncü, sorumlu. güçlü. medya şirketi FAALİYET RAPORU 2008 Türkiye nin yenilikçi, öncü, sorumlu ve güçlü medya şirketi İÇİNDEKİLER 1 Dünyada ve Türkiye de Doğan Yayın Holding 2 Faaliyet Alanları 4 Güçlü İş Ortaklıkları 6 Hizmet ve Ürünler

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU Aralık 2010 DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. DOĞAN YAYIN HOLDİNG 2010 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BİR BAKIŞTA DYH Faaliyet Alanları İş Ortaklıkları Hizmet ve Ürünler

Detaylı

Hedefimiz üye firmalarımızın kurumsallaşması, 7 Tepeden 7 Kıtaya ihracat yapması ve ortaklık kültürünün geliştirilmesidir.

Hedefimiz üye firmalarımızın kurumsallaşması, 7 Tepeden 7 Kıtaya ihracat yapması ve ortaklık kültürünün geliştirilmesidir. Hedefimiz üye firmalarımızın kurumsallaşması, 7 Tepeden 7 Kıtaya ihracat yapması ve ortaklık kültürünün geliştirilmesidir. İSİAD İLE DÜNYA NIN TİCARETİ Bir elin nesi var... gerçeği, modern iş hayatında

Detaylı

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Yüzde dört büyüme beklentisiyle girdiğimiz 2012 yılının tamamında % 3 ün altında bir büyüme bekliyoruz. 2012 de bir yandan ihracatta ülke ve ürün çeşitlendirmesine

Detaylı

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N Yepyeni Bir Proje PARK EVO bülten SAYI:3 TÜRKİYE'DE BİR İLK PARK AVANTAJ Geleneksel PARK İNŞAAT FOTOĞRAF YARIŞMASI ACRO YAPI İLE DÜNYAYA AÇILDIK Söyleşi GTO BAŞKANI MEHMET ASLAN ÇALIŞANLARIMIZLA PARK AKADEMİ

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

ISTANBUL KULTUR SANAT VAKFI EKONOMIK ETKI ARASTIRMASI

ISTANBUL KULTUR SANAT VAKFI EKONOMIK ETKI ARASTIRMASI ISTANBUL KULTUR SANAT VAKFI EKONOMIK ETKI ARASTIRMASI ARALIK 2012 İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI EKONOMİK ETKİ ARAŞTIRMASI ARALIK 2012 İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI EKONOMİK ETKİ ARAŞTIRMASI ARALIK 2012 Bu

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2012-2015 KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM 1 İ Ç İ N D E K İ L E R ŞEKİLLER LİSTESİ TABLOLAR LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ A. TÜRKİYE DE TURİZM B. İSTANBUL DA TURİZM

Detaylı

BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER

BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER BU SAYIMIZDA İÇİNDEKİLER 2 MHGF ADRES BAŞKAN DAN ÖNSÖZ Bir yılı geride bırakıp, yeni bir yıla hazırlandığımız bugünlerde şahsım ve MHGF Yönetim Kurulu adına gözyaşların azaldığı, insanların, çocukların

Detaylı

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK İHRACAT DERGİSİ NİN ÜCRETSİZ EKİDİR! KONYA AB YE BALO İLE GİRECEK İSTİHDAMI EN HIZLI ARTAN İKİNCİ İL İLK BÖLGESEL İNOVASYON MERKEZİ KONYA DA YAPILACAK Sektör Çeşitliliği ile TÜRKİYE 4DÖRDÜNCÜSÜ KONYA DÜNYA

Detaylı