Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?"

Transkript

1 Sayı: 105 Eylül 2014 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? GAP GREEN Dergisi yayın hayatına başladı Sivil Eğitim programı ile 6 bin Mehmetçiğe ulaşıldı

2

3 Misi Köyü %100 Misia projesiyle 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Misili kadınların emeklerini değerlendirerek sosyal ve ekonomik yaşama dâhil olacakları ipekböcekçiliği atölyesi ve restoranın bulunduğu Misi İpek ve Koza Evleri, Ağustos ayı sonunda açıldı. Eylül 2014 Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu nun ilk dönem projelerinden %100 Misia da hazırlık süreci tamamlandı. Bursa'nın 2 bin yıllık Misi köyünde (yeni adıyla Gümüştepe) saklı olan yüzlerce yıllık kültürel mirasını gün yüzüne çıkarmak ve yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliği zanaatını yeniden canlandırarak kadınların istihdamını artırmak amacıyla Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Destek Fonu kapsamında desteklenen %100 Misia Projesinin ilk sonuçları alındı. Projenin en önemli çıktısı olan; ipekböcekçiliği atölyeleri ve mağazalarının yanı sıra içinde bir de restoranın bulunduğu Misi İpek ve Koza Evleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP yöneticilerinin yanı sıra Nilüfer Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve basın mensuplarının da katılımıyla 20 Ağustos 2014 Çarşamba günü hizmete girdi. Ev Ekonomisinden Bir Adım Öteye Proje, yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırıldığı ve kadın emeğinin değerlendirildiği örnek bir turizm modeli oluşturmayı amaçlıyor. Misili kadınlar hem İpek Evi nde kurulan dokuma ve el sanatları atölyelerinde ipek ürünler geliştirip satarak hem de Koza Evi nde yöresel tatları sunacakları restoranı işleterek maddi kazanç sağlayacaklar. Misi nin turizm potansiyeli öne çıkacak Açılışta konuşan Nilüfer Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak kadını evde tutan değil elinden tutan bir anlayışımız var. Misi de bu anlamda çok önemli. Bu bölgenin turizm potansiyelini öne çıkarmak istiyoruz. Misili Kadınlarımız da bu potansiyele önemli bir katkı sağlayacaklar. %100 Misia projesi ile hem ailelerine hem de kent ekonomisine destek olacaklar. dedi.

4 Misia Projesi nin sahibi, Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği nin Başkanı Nagihan Dülger de %100 Misia Projesi ile köyümüzde hem atalarımızdan kalan mirası yaşatıyor hem de aile ekonomisine katkıda bulunuyoruz, dedi.

5 Uzmanlar, kapsayıcı büyümenin öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebileceğini tartıştı Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz in de aralarında bulunduğu uzman ve akademisyenler, İstanbul da düzenlenen toplantıda, büyümenin getirdiği faydalar toplumun her kesimine eşit bir şekilde dağıtılmadıkça, yüksek büyüme hızının refahı sağlamakta yetersiz kalacağına dikkat çekti. Eylül, 2014 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ofisi, kapsayıcı büyüme üzerine hazırlamaya başladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu nu 2016 başlarında yayımlamayı planlıyor. UNDP Türkiye, 18 Ağustos ta aralarında Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz in de bulunduğu önde gelen uzmanlar ve akademisyenlerin de katılımıyla İstanbul da kapsayıcı büyüme kavramının ele alındığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra yaptı. Malhotra, Tüm dünyanın insani ilerlemeyi önleyen eşitsizliklere çözüm bulabilmesi için büyümenin kapsayıcı olması gerekliliği UNDP için çok açık bir gerçek dedi. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz de kapsayıcı büyüme, eşitsizlik ve öğrenen toplum üzerine bir konuşma yaptı. Stiglitz, Ekonomik araştırmaların konusu, öğrenme kapasitesinin nasıl geliştirileceği üzerine olmalı. Öğrenen ortak bir toplum yaratmak, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümenin temel bileşenidir" dedi. Toplantı Kamal Malhotra moderatörlüğünde yapılan açık oturum ile sona erdi. Türkiye ve kapsayıcı büyüme üzerine yeni bir rapor UNDP Türkiye, kapsayıcı büyüme kavramı üzerine hazırladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu nu 2016 yılı başlarında yayınlamayı planlıyor. Raporun hayata geçirilmesinin ilk aşaması olan İstanbul oturumunda, raporun çalışma grubuna katkıda bulunanlar bir araya geldi ve raporda yer alacak ana başlıklar tartışıldı. Kapsayıcı büyüme, uluslararası kalkınma gündeminin öncelikli konuları arasında yer alıyor. BM, Dünya Bankası, OECD gibi pek çok uluslararası kuruluş bu alandaki çalışmalara öncelik veriyor.

6 Kapsayıcı büyüme, farklılık gözetmeden toplumun her kesiminden bireylerin, fırsatlar ve ekonomik büyümenin faydalarına eşit erişimini öngören bir büyüme süreci olarak tanımlanıyor.

7 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Kırılganlıkları azaltmak ve dayanıklılık oluşturmak konularında hazırlanan 2014 İnsani Gelişme Raporu, Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor. Ankara, Eylül 2014 UNDP nin en önemli raporlarından olan 2014 İnsani Gelişme Raporu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra nın katılımıyla Ankara daki TEPAV Binası nda 3 Eylül de tanıtılacak. Rapor ile ilgili diğer bir tanıtım toplantısı da 4 Eylül de Boğaziçi Üniversitesi nde Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu nun katılımıyla düzenlenecek. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak başlıklı 2014 İnsani Gelişme Raporu, temel olarak, sürekli kırılganlıklar politikalar ve toplumsal normlarla sistematik bir biçimde giderilemezse, ilerlemenin ne adil ne de sürdürülebilir olacağı mesajını veriyor. UNDP 2014 İnsani Gelişme Raporu Türkiye Lansmanı, Ankara Tarih: 3 Eylül 2014 Saat: Yer: TEPAV Binası, 3. Kat Konferans Odası Konferansa katılmak için ücretsiz çevrimiçi biletinizi buradan alabilirsiniz. UNDP 2014 İnsani Gelişme Raporu Türkiye Lansmanı, İstanbul Tarih: 4 Eylül 2014 Saat: Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Rektörlük Binası Konferans Salonu Konferansa katılmak için ücretsiz çevrimiçi biletinizi buradan alabilirsiniz. Raporun internet sayfası:

8 Daha fazla bilgi için lütfen irtibata geçiniz: Faik Uyanık, İletişim Koordinatörü, UNDP Türkiye Tel: Nazife Ece, İletişim Asistanı, UNDP Türkiye Tel: * KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MUKİM KOORDİNATÖRÜ VE UNDP TÜRKİYE MUKİM TEMSİLCİSİ KAMAL MALHOTRA NIN KATILIMIYLA 3 EYLÜL DE SAAT ARASINDA ANKARA DA TEPAV BİNASI NDA BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEKTİR. * Basın mensupları her iki etkinliğe de katılım için yukarıda belirtilen irtibattan sorumlu kişilere 2 Eylül Salı gününe kadar e-posta ile kayıt yaptırabilir. Toplantının tüm oturumları basın mensuplarının katılımına açıktır.

9 Türkiye'den bir lise en başarılı okul ödülünü kazandı Dünyanın dört bir yanından gönüllüleri ve toplumsal değişim savunucularını bir araya getiren Uluslararası Best Buddies Liderlik Konferansı nda, Türkiye den Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi en başarılı okul kategorisinde ödül aldı. Ankara, Eylül 2014 Liderlik ve arkadaşlık şiarıyla engelleri aşıp dünyayı değiştirmek için yola çıkan Best Buddies International, ABD'den 50 eyaletin ve dünyadan 52 ülkenin katılımı ile İndiana Üniversitesi'nde düzenlediği uluslararası liderlik konferansıyla 25. yılını kutladı. Best Buddies, 52 ülkede faaliyet gösteren zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Best Buddies Liderlik Konferansı (BBLK) şu ana kadar binlerce lidere bulundukları toplumlarda sosyal bir değişim yapmaları için ilham verdi. BBLK, Best Buddies'deki çeşitli pozisyonlara uygun eğitim atölyeleri, seminerler, akşam etkinlikleriyle katılımcılara zihinsel ve gelişim engelleri olan bireyleri de dâhil ederek içinde bulundukları toplulukları nasıl güçlendirebilecekleri konusunda beyin fırtınası ve en iyi tecrübeler üzerinden yol gösterici bir rol oynamaktadır. İnovasyon ve sosyal değişim projesi ile en başarılı okul ödülü Bu sene yurtdışından 20 ülkenin temsil edildiği konferansta katılımcılar ülkelerini tanıtma imkânı buldular. Konferansta Best Buddies'in Türkiye'de 4 yılda kat ettiği yoldan ve bine yaklaşan gönüllü sayısından bahsedildi. Aynı zamanda, konferansta bir yıl boyunca başarılı işler yapan kişi ve kurumlara ödüller de verildi. Best Buddies en başarılı okul kategorisinde ise bu yıl ödülü iki ülke paylaştı: Türkiye ve Güney Kore. Türkiye'den Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi inovasyon ve sosyal değişim konusunda çığır açan projesi ile bu ödüle layık görüldü. Best Buddies, Türkiye'de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 10 okul ve 100 buddy'nin katıldığı projede, şu ana

10 kadar 300'ün üzerine arkadaşlık yapıldı.

11 GAP GREEN Dergisi yayın hayatına başladı GAP GREEN Dergisi, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme konularında Güneydoğu Anadolu Bölgesi nin sesi olacak. Ankara, Eylül 2014 GAP GREEN Dergisi, Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içinde yürütülen GAP Bölgesi nde 'Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması' projesi kapsamında üç ayda bir yayınlanacak. İlk sayısı yayımlanan dergi; GAP Bölgesi Rekabet Gündemi nde ortaya çıkan yenilenebilir enerji, organik tarım ve ekoturizm gibi bölgenin kalkınmada öncü sektörlerine odaklanıyor. İlk sayıda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ın sunuşunun yanı sıra GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ile söyleşi de yer alıyor. Ayrıca; bölgede yeşil büyüme alanında yapılan yaygınlaştırma, farkındalık yaratma ve somut pilot uygulama çalışmaları ile ilgili haberlere de yer veriliyor. Yine bu ilk sayıda GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından UNDP Türkiye nin teknik desteği ile yürütülen iki büyük ölçekli proje hakkında detaylı bilgi veriliyor: GAP Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması ve Organik Tarım Küme projeleri. Bunlara ek olarak hastanelerde enerji verimliliği, kamu binalarındaki enerji verimliliği, karbon nötr oteller, organik pamuk üretiminin önemi, tarımda bilişim teknolojilerinin kullanımı, akıllı kentler gibi yazılar da dikkat çekiyor. Bu sayıda yer alan tarım ve kırsal kalkınma projeleri deneyimleri ile Karacadağ Kalkınma Ajansı nın yenilenebilir enerji mali destek programı deneyimlerinin aktarıldığı yazılar ise çok sayıda kişi ve kurum için yol gösterici bir döküman niteliği taşıyor.

12

13 İçinde yaşadığımız dünyayı anlamak: Kalkınmanın katkısı Dünyadan pek çok krizin haber başlıklarında yer bulabilmek için 'yarıştığı' ya da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi dünyanın önde gelen diplomatlarının aynı anda bu kadar çok konuda mekik diplomasisi yürütmek zorunda kaldıkları bir zaman daha önce hiç olmamıştı. Ankara, Eylül 2014 * Bu yazı UNDP Başkanı Helen Clark tarafından yazılmıştır Fotoğraf: Kibae Park/BM Geçtiğimiz aydan akılda kalanlar Gazze, Doğu Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Nijerya daki çatışmalar oldu. İnsani yardımın maliyetini karşılamak çok da kolay olmuyor. Bu yıl Haziran sonu itibariyle, BM'nin koordine ettiği insani krizlerle ilgili başvurular çoktan 16.4 milyar dolara ulaştı. Bu, Gazze deki çatışmaların ve Doğu Ukrayna daki savaşın başlamasından önce hesaplanmıştı. Bu travmatik olayları önceden görmek, önlemek ve hafifletmek için daha fazlası yapılabilir mi? Kısaca cevap vermek gerekirse: Evet. Büyük, masraflı kalkınma zorluklarını ve can kayıplarını önlemek için gelecekteki kriz ve felaketlerin hesaplanmasına çok büyük bir ihtiyaç var. Yapılan tahminler gösteriyor ki afetlere hazırlık ve afetlerin zararlarının azaltılması için harcanan her bir dolar, afetlerin yaşanması sırasında harcanacak yedi dolardan tasarruf etmek anlamına geliyor. Geçmişte ya da şu anda çatışmaların yaşandığı, hassas devletlere yapılan harcamalar Resmi Kalkınma Yardımlarının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bunun da büyük bölümü insani yardıma gittiğinden, geriye kapsayıcı yönetişimi ilerletecek, yerel gerginliklerde arabulucuk yapacak ve çatışmaları önleyecek uzun dönem yatırımlara çok az bir miktar bırakıyor. Uluslar içinde birliğin korunmasına yatırım yapabilmek için, kalkınma aktörlerinin daha pratik ve hızlı olması gerekir. Sonuç olarak bu; liderlik, öngörü, tolerans ve kapsayıcılık gerektiren politik bir süreç. Eğer kapsayıcılık ve değişim süreci ülke yönetimi tarafından benimsenmezse, er ya da geç değişim bir yolunu bulup kendini ortaya çıkaracak. Bu da insan hayatına ve ekonomilere çok pahalıya mal olabilir. Büyük ölçüde 2000 yılının Birleşmiş Milletler Binyıl Bildirgesi'nden yola çıkarak oluşturulan Binyıl Kalkınma Hedefleri, bu yıl sonunda sürelerini dolduruyor. Onların yerine ne konulacağı ise küresel bir tartışma konusu.

14 Ancak, çatışmaları önlemek ve ulusların birliğini sağlamak için dünyamızın kapsayıcı ve etkin yönetimlerde, eşitlikte, insan haklarında ve hukukun üstünlüğünde yapılacak değişimlere ihtiyacı var. Kalkınma aktörleri olarak biz görevimiz yerine getiriyoruz, fakat ülkeleri yönetenlerin ve yönetme niyetinde olanların da kendilerine düşeni yapmaları gerekir.

15 Sivil Eğitim programı ile 6 bin Mehmetçiğe ulaşıldı Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesindeki son gelişmelerin tartışıldığı, yönlendirme komitesi toplantısı Ağustos ayında Ankara da yapıldı. Ankara, Eylül 2014 Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesi ülkedeki genç erkek nüfusunun, birbirinin haklarına saygılı ve fiziksel çevrenin korunmasına daha duyarlı, aynı zamanda bilinçli ve sorumluluk sahibi olma konusunda farkındalıklarının artırılmasını amaçlıyor. Proje, 2012 den bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde yürütülüyor. Askerlik hizmetlerini yapmakta olan Mehmetçiklerin insan hakları, cinsiyet eşitliği, kadın hakları, çocuk hakları, çevrenin korunması, genel sağlık, yasal güçlendirme ve diğer ilgili konularda eğitilerek, toplumun sorumlu ve duyarlı bireyleri haline getirilmesi için sekiz eğitim modülü geliştirildi. Şu ana kadar 6 bin Mehmetçik eğitim aldı ve projenin bitimine kadar 4 bin Mehmetçiğe daha ulaşılması amaçlanıyor. Toplantıda, Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesinin Yönlendirme Komitesi Başkanı Tümgeneral Tamer Düvenci ye öngörüsü, bilgisi, deneyimi ve projenin gerçekleşmesi için yaptığı cömert katkılarından dolayı plaket de sunuldu.

16 2014 Sosyal Fayda Zirvesi nde sosyal fayda için ve herkesi kapsayan bir iletişimin nasıl sağlanacağı tartışılacak Ankara, Eylül 2014 UNDP, dünyanın karşılaştığı en büyük zorlukların tartışılacağı küresel bir diyalogu geliştirmek ve desteklemek için Eylül de New York ta ve tüm dünyada düzenlenecek Sosyal Fayda Zirvesi ne beşinci kez ev sahipliği yapıyor. Teknoloji, yenilik ve yeni medya sizin çevrenizde sosyal fayda için nasıl kullanılıyor? Aşılması gereken engeller neler? Ne yapılması gerekiyor? Dünya liderleri Eylül de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nda toplanırken, Sosyal Fayda Zirvesi de dünya çapında bireylerin dâhil olması, dinlemesi, cevap vermesi, teknoloji ve yeni medyanın 2030 a kadar herkes için eşitliği nasıl sağlayabileceği üzerine düşüncelerini paylaşabilmesi için bulunmaz bir fırsat olacak. Sosyal Fayda Zirvesi bu sene de dünyanın çeşitli yerlerinde UNDP Ülke Ofislerinin de desteği ile düzenlenecek. Geçen yıl Sosyal Fayda Zirvesi ne 61 ülke ofisi katıldı ve toplamda 20 bin kişilik bir izleyici sayısına ulaşıldı. Twitter da, 70 binin üzerinde tweet 100 milyonun üzerinde insana ulaşıldı yılı için daha da büyük bir etki yaratmak istiyoruz tam bu yüzden BM Kalkınma Programı başkanı Helen Clark tüm ülke ofislerini dâhil olmaya çağırıyor Sosyal Fayda Zirvesi ile ilgili daha fazla bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz. Sosyal Fayda Zirvesi ile ilgili tartışmalara dâhil olmak için #2030Şimdi ya da #2030Now etiketlerini kullanabilirsiniz.

17 Türkiye Cenevre Grubu'na üye oldu İnsani ve kalkınma yardımlarının son yıllarda artması nedeniyle Türkiye, Birleşmiş Milletler Cenevre Grubu na Mayıs ayında tam üye oldu. Ankara, Eylül 2014 Cenevre Grubu, Birleşmiş Milletler (BM) bütçesine %1 inden fazla katkı sağlarken aynı zamanda BM kuruluşlarının etkin çalışabilmesine de odaklanan ülkelerden oluşan gayrı resmi bir oluşum. Türkiye BM bütçesine en çok katkı yapan ülkelerden biri olarak, BM'de yönetişimin ve yönetimin iyileştirilmesine odaklanan Cenevre Grubu'na üye olmaya hak kazandı. Tam üye olabilmek için ülkelerin BM bütçesine %1 den fazla katkı sağlaması gerekiyor. Bu miktar da yılı için 5.53 milyar dolar. Türkiye, 2013 te BM bütçesine 37 milyon dolara denk gelen %1.32 lik bir katkı yaptı. Üyeleri Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya, Meksika, Hollanda, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD ve Birleşik Krallık olan Cenevre Grubu, aynı zamanda yönetim ve finansal konularda da ortak görüşlere sahipler Cenevre Grubu daimi olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık eş başkanlığında, BM yöneticileriyle yılda iki defa toplanır.

18

19 UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Vodafone u ziyaret etti UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Türkiye Vodafone Vakfı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin yeni dönem hedeflerini görüşmek üzere Vodafone Türkiye CEO su Gökhan Öğüt ile bir araya geldi. Ankara, Eylül 2014 İstanbul da gerçekleşen görüşmede, Vodafone Türkiye nin Kasım 2013 te bireylerden kurumlara, sosyal hayattan ekonomik yaşama kadar Türkiye nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettiği Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında hayata geçirilen sosyal yatırımlar ve gelecek hedefleri konuşuldu. Görüşmenin ana odağını, Vodafone un dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiği projeler arasında önemli yer tutan Düşler Akademisi ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi oluşturdu. Kamal Malhotra, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, UNDP çatısı altında 177 ülke ve bölgede çeşitli ortakları ile birlikte toplumların ulusal ve küresel kalkınma çabalarına destek verdiklerini; insanların daha iyi bir yaşam kurmaları için kaynak sağlayan ve değişimi savunan bir kuruluş olduklarını söyledi. Malhotra, politika ve projelerde, kadınların, özel sektörün, kapasite geliştirilmesinin yanı sıra bilgi ve iletişim teknolojilerinin rolüne de büyük önem verdiklerini; bu kapsamda, Vodafone Türkiye nin özellikle dijital dönüşüm vizyonuyla toplumsal kalkınmaya önemli katkılar sunduğunu ve Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğiyle sürdürülen projelerde elde edilen başarıları memnuniyetle izlediklerini belirtti. Vodafone Türkiye CEO su Gökhan Öğüt ise Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında 2007 yılından bu yana Türk toplumunun gelişmesine ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunduklarını, bu çalışmalardan başarılı sonuçlar alınmasında UNDP ile kurulan güçlü işbirliğinin önemli payı olduğunu ifade etti. Engelsiz hayat için 3 milyon TL yatırım Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle, engelli bireyleri sanat aracılığıyla topluma kazandırmak üzere 2008 yılında Düşler Akademisi projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında, bugüne kadar kişiye ulaşıldı. İstanbul da başlayan Düşler Akademisi projesinin çapı ve etkileşim alanı genişletilerek, Haziran ayında, Türkiye nin en büyük engelsiz yaşam alanı Düşler Akademisi Kaş hayata geçirildi.

20 Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin geldiği bu kampta eğitim, sanat ve spor programları uygulanıyor. Kaş taki merkezle birlikte Düşler Akademisi projesine toplam 3 milyon TL yatırım yapıldı. Girişimciye eğitim desteği Türkiye Vodafone Vakfı, Kalkınma Bakanlığı, UNDP (IICPSD), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ana ortaklığıyla hayata geçirilen Uluslararası Girişimcilik Merkezi çatısı altında, önemli üniversite, şirket ve kamu kuruluşlarının desteğiyle, uluslararası düzeyde kapsayıcı ve sorumlu girişimcilik konusunda yaygın bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda, Türkiye de girişimcilik alanında mevcut ihtiyaçlar belirlenerek buna uygun yol haritaları çiziliyor ve Türkiye deki girişimci insan kaynağının kapsamlı eğitim müfredatları ile geliştirilmesi hedefleniyor.

21 PODCAST Uluslararası Girişimcilik Merkezi Başak Saral, UNDP Türkiye Proje Müdürü ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi Direktörü Too Small! play audio pause audio UNDP Türkiye: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği nin hazırladığı Yeni Ufuklar programıyla karşınızdayız. Bu bölümde iki yıl önce İstanbul da kurulan Uluslararası Girişimcilik Merkezi nden ve bu merkezin çalışmalarından bahsedeceğiz. Uluslararası Girişimcilik Merkezi, Türkiye de girişimcilik konulu fikir üretme kampları ve Startup Weekend adını taşıyan girişimcilik kampları düzenliyor. Merkez aynı zamanda girişimcilik eğitimleri de veriyor. Bunun ayrıntılarına girmeden önce Uluslararası Girişimcilik Merkezi nden biraz bahsedeceğiz. Bu merkez nasıl kuruldu? Kimlerin ortaklığında ve ne zaman çalışmalarına başladı? UNDP Türkiye den Proje Müdürü ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin Direktörü Başak Saral anlatıyor: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafından yaklaşık iki yıl önce başlatılan bir proje. Her ne kadar dört kurumun inisiyatifinde başlatılmış olsa da çok farklı kurumların girişimcilikle ilgili çalışan, girişimciliği destekleyen farklı sektörlerin bir araya gelmesiyle oluşturuldu ve çalışmalarını yürütüyor. Şu an Türkiye genelinden, daha çok İstanbul merkezli olmak üzere yaklaşık 70 tane uluslararası örgüt, sivil toplum kuruluşu, şirket, girişimcilik network ünün buluştuğu bir aslında ağ kendisi. Dünya genelinde toplumsal sorun ve ihtiyaçlara yenilikçi çözüm, yaratıcı iş fikirleri ve iş modelleri geliştirilmesi fikrinden yola çıkarak Türkiye de pilotlanan bir çalışma şu an. UNDP Türkiye: İstanbul da bulunan Uluslararası Girişimcilik Merkezi, girişimcilik konusuna odaklanmış ve bu alanda uzmanlaşmış uluslararası bir merkez. Dolayısıyla girişimcilik kavramının tanıtılması amacıyla pek çok etkinlik düzenleniyor. Fikir üretme kampları da bunlardan biri yılında

22 İstanbul da, Eskişehir de ve İzmir de fikir üretme kampları düzenlendi ve başka yerlerde de düzenlenmeye devam edilecek. Peki, nedir bu fikir üretme kampları? Başak Saral anlatıyor: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi olarak girişimcilik algısının toplumda gelişmesi bizler için çok önemli. Özellikle girişimcilik algısının pozitif yönde gelişmesi ve girişimciliğin sorumlu, kapsayıcı, sosyal, yeşil işleri barındıran, içeren işletmelere dönüşmesi bizim aslında öncelikli söylemlerimiz arasında geliyor. Tabii fikir üretme kampları İntel tarafından dünya genelinde uygulanan bir yöntem. Intel de Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin Yönetim Kurulu üyelerinden biri. Yaptığımız anlaşma çerçevesinde, Türkiye de bu yenilikçi fikirlerin gelişmesi ve fikir üretme frekansının artırılması hedefiyle fikir üretme kamplarını Türkiye geneline yaygınlaştırıyoruz. UNDP Türkiye: Peki, bu kamplar nasıl düzenleniyor? Kaç gün sürüyor? Nasıl bir akış takip ediliyor? Başak Saral: Bu kamp, farklı hedef kitlelerle farklı toplumsal sorun ve ihtiyaçlara odaklanan bir kamp. İki buçuk gün sürüyor. Bu kampta farklı, sürdürülebilir kalkınma odağında, farklı sorunları problem olarak aslında katılımcıya sunuyoruz. Katılımcılar önlerine gelen ihtiyaç odaklı bu sorunlarla bir takım oluşturuyorlar ve bir takım çerçevesinde iki buçuk gün boyunca yaklaşık 500 tane fikir geliştiriyorlar. Bu fikirleri sonra olgunlaştığında ortak, takım olarak jüriye sunuyorlar. Böyle bir, iki buçuk günlük çok pratiğe dayalı hem problemi anlama, problemi çözme, takım oluşturma, girişimcilik becerileri kazanma hem de girişimcilerle tanışma ve bu ürettikleri çözümleri girişimci ve yatırımcılara sunma fırsatı yakaladıkları bir çalışma. UNDP Türkiye: Dolayısıyla fikir üretme kamplarında katılımcılar fikirlerini jüriye sunuyorlar ve böylece fikirlerini piyasaya sunmuş ve test etmiş de oluyorlar. Girişimcilik Kampı olarak çevirebileceğimiz Startup Weekend etkinliklerinde de aynı durum söz konusu. Samsun, Antalya, Ankara gibi çeşitli yerlerde düzenlendi şu ana kadar. Biraz da Startup Weekend den bahsedeceğiz şimdi. Nedir acaba Startup Weekend? Tekrar Başak Saral: Başak Saral: Startup Weekend dünya genelinde Kauffman Vakfı öncülüğünde desteklenen ve yaklaşık 140 ülkede 40 binden fazla katılımcıya ulaşmış bir yöntem. Fikir üretme kamplarını birinci basamak olarak alırsak, aslında Startup Weekend ler, girişimcilik kampları, ikinci basamak gibi görebilirsiniz. Biz Türkiye de Microsoft un, yine yönetim kurulu üyemiz, Microsoft un desteğiyle hayata geçirdik Startup Weekend leri. Burada, katılımcılarımız iş fikirleriyle geliyorlar ve getirdikleri iş fikirleri çerçevesinde bir sunum gerçekleştiriyorlar. Sunum sonrasında beğenilen iş fikirleri için takımlar oluşuyor. Bu takımlarda hem iş geliştiriciler hem tasarımcılar hem yazılımcılar yani farklı kişisel özellikler ve becerilere sahip girişimci adayları buluşuyor. 48 saat boyunca mentörlerin birebir desteği, eğitimcilerin birebir eğitimleriyle birlikte getirdikleri iş fikirlerini prototiplere, iş modellerine dönüştürüyorlar. Ve yine bu 48 saatin sonunda yatırımcıyla buluşan bir jüri sunumu gerçekleştiriyorlar. UNDP Türkiye: Startup Weekend etkinliklerinde katılımcılar çalışmalarına Cuma akşamı başlıyorlar ve Pazar akşamına kadar fikirleri üzerinde çalışıp onu belli bir ölçüde hayata geçirerek jüriye sunuyorlar. Böylece bir girişimi de başlatmış oluyorlar. Peki, Startup Weekend etkinliklerine katılmak için ne yapmak gerekiyor? Başak Saral: Başak Saral: Bu Startup Weekend ler ve fikir üretme kamplarının tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılması bizim öncelikli hedeflerimizden. Şimdiye kadar, aslında bu gibi çalışmalar yoğunlukla İstanbul da yapılmış. Bunun dışında da Ankara, Eskişehir ve İzmir de birkaç benzer çalışma olmuş. Ancak

23 biz önümüzdeki Eylül ayından itibaren çok yaygın bir şekilde farklı şehirlere bu çalışmaları taşımayı istiyoruz. Bu kapsamda tabii ki de sosyal medya mecralarından bize, çalışmalarımızı takip edebilirler, bize ulaşabilirler. Mümkün olduğunca çok farklı girişimci adaylarının bu çalışmalardan faydalanmasını destekleyeceğiz. UNDP Türkiye: Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin internet sayfasına veya adreslerinden ulaşılabiliyor. Merkezin sosyal medya hesaplarının bağlantıları da bu internet sayfasında mevcut. Tartışmamıza katkıda bulunmak isteyenler, bu bölüme görüşleriyle katılmak isteyenler, #yeniufuklar etiketiyle Twitter üzerinden görüşlerini bizlere aktarabilirler diyelim ve tekrar konumuza dönelim. Uluslararası Girişimcilik Merkezi ndeki uluslararası kelimesini biraz açalım şimdi. Yeni kurulan bu merkez acaba ne kadar uluslararası çalışmalar yapıyor? Başak Saral dan dinleyelim: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi bu pilot aşamasında tüm Türkiye deki farklı kurumları bir araya getirmeyi hedefledi. Özellikle tabii ki odalar, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Kadın Girişimciler Kurulu bizim için çok önemli bir network oldu yayılmada. Bütün bu deneyimi önümüzdeki süreçte komşu ülkelerle paylaşmak istiyoruz, bölgeyle paylaşmak istiyoruz. Biz buna ikinci aşamamız olarak bakıyoruz. Şimdiden bunun stratejilerini geliştirmeye başladık. Türkiye deki ekosistem çalışmasını nasıl bölgeye yaygınlaştırabiliriz ve bölgedeki, yine Türkiye de yaptığımız gibi fikir ve iş modellerini yatırımcıyla buluşturacak çalışmalara nasıl destek verebiliriz diye bakıyoruz. Sanırım önümüzdeki yıldan itibaren bu aşamaya da geçebileceğiz. UNDP Türkiye: Uluslararası Girişimcilik Merkezi, daha önce bahsettiğimiz etkinliklerin yanı sıra ve bazen onlarla da eklemlenerek, Türkiye de girişimcilik eğitimleri de veriyor. Başak Saral bu girişimcilik eğitimlerinden şöyle bahsediyor: Başak Saral: Girişimci, aslında fikir üretme kampları ve Startup Weekend ler de bir nevi girişimcilik eğitimi. Girişimci olmak isteyen, potansiyel taşıyan gençlerin, kadınların farklı ihtiyaç gruplarının hem algısını geliştiren hem becerilerini geliştiren eğitim çalışmaları bunlar. Ancak tabii sadece girişimci olmak isteyen potansiyel girişimcilere değil, yeni girişimlerini başlatmış girişimcilere de destek vermeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda bir Türkiye genelinde uygulanan, hayata geçirilen eğitim içeriklerini inceledik ve bir eğitim kiti oluşturduk. Bu kit çerçevesinde girişimcilere ve akademisyenlere eğitici eğitimi verdik. Ve girişimci olan, kendi ürününü, hizmetini tanıyan ancak işletme becerileri konusunda desteğe ihtiyacı olan girişimcilere mümkün olduğunca yaygın bir şekilde bu eğitimleri ulaştırıyoruz. Sürdürülebilir girişimcilik eğitim kiti aslında bize ulaşan ve bu eğitim kitinden faydalanmak isteyen herkese açacağımız bir eğitim kiti. Eğer bu eğitim kitinden faydalanmak isterseniz, yine bizlerle iletişime geçebilirsiniz. UNDP Türkiye: Peki, bu eğitim kitine internet sayfası üzerinden de erişilebilecek mi? Başak Saral: Son edit aşamasında olduğu için web sayfasında şu an yok. Ancak önümüzdeki dönemde web sayfasında olacak. Biraz önce paylaştığım gibi, çok farklı kurumlarla ve çok farklı uzmanlarla bir arada çalışma fırsatımız var, yapımız gereği. Ve modüler olarak farklı kentlere bu uzmanlıkları taşıyan eğitim süreçlerini de destekliyoruz. Bunlar risk yönetiminden mobil teknolojilerinin önemine, katkılarına kadar girişimci için çok farklı alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu açıdan da aslında yeni bir uzmanlığı yaygınlaştırılan bir ağa dönüşüyor. UNDP Türkiye: Acaba bu eğitimler nerelerde düzenleniyor?

Sayı: 114 Haziran 2015

Sayı: 114 Haziran 2015 Sayı: 114 Haziran 2015 Gelecek Turizmde 3. dönem başvuruları başladı UNDP Özel Ödülü Soma da Önce Kadın a İnsan hakları mekanizmasını güçlendirmek için işbirliği Kadınların emeği Argande nin Yaz 2015 koleksiyonunda

Detaylı

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri MART 2012 YIL: 24 SAYI: 279 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi TÜSİAD Başkanı Ümit BOYNER ile Röportaj Sanayi Genel Müdürü Süfyan EMİROĞLU ile Röportaj Sanayimizin Yol Haritası:

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip. Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor. Tarihi başkent Bursa da geçmişe yolculuk zamanı

2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip. Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor. Tarihi başkent Bursa da geçmişe yolculuk zamanı MESS TÜRKİYE METAL SANAYİCİLERİ SENDİKASI YAYINIDIR YIL: 51 SAYI: 885 MAYIS-HAZİRAN 2014 2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor Tarihi başkent

Detaylı

Genel Kurullara Katıl Oy Kullan. Türkiye, Sağlık Turizminde Marka Olma Yolunda. Kağan Arı. Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Çıta Yükseliyor.

Genel Kurullara Katıl Oy Kullan. Türkiye, Sağlık Turizminde Marka Olma Yolunda. Kağan Arı. Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Çıta Yükseliyor. www.boryad.org Mart - Nisan - Mayıs Yıl: 10 Sayı: 58 Pages, 47-58 Türkiye, Sağlık Turizminde Marka Olma Yolunda Borusan Mannesmann CFO su Kağan Arı Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Çıta Yükseliyor Gedik Yatırım

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 TURKCELL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 RAPOR HAKKINDA Turkcell 2011 Sürdürülebilirlik Raporu yayınladığımız ikinci rapordur. 2009-2011 yıllarında etki alanımız içinde yer

Detaylı

TÜBİTAK. 10. Teknoloji Ödülleri. l 2012 l. l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l. Milli işletim sistemi Pardus'u herkes kullanabilecek

TÜBİTAK. 10. Teknoloji Ödülleri. l 2012 l. l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l. Milli işletim sistemi Pardus'u herkes kullanabilecek T Ü R K İ Y E B İ L İ M S E L V E T E K N O L O J İ K A R A Ş T I R M A K U R U M U Bülten TÜBİTAK l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l TEMMUZ l 2012 l SAYI: 127 www.tubitak.gov.tr 10. Teknoloji Ödülleri

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

Üniversiteler girişimcileri bekliyor

Üniversiteler girişimcileri bekliyor KAPAK_EKO_girisim_OCAK.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 1/8/15 2:50 PM Page 1 Üniversiteler girişimcileri bekliyor Hangi üniversite girişimciler için ne gibi etkinlikler düzenliyor? Üniversiteler girişimciler

Detaylı

Spot Dosya CAP. Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi BİL-TEL. Girişimcilerimize Devlet / Kamu Desteği ni sorduk.

Spot Dosya CAP. Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi BİL-TEL. Girişimcilerimize Devlet / Kamu Desteği ni sorduk. ISSN:2148-5585 Mayıs, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Spot Dosya Girişimcilerimize Devlet / Kamu Desteği ni sorduk. İşbirliğinin Böylesi Girişimcilerimizi YAŞAR & BEDÜK ile buluşturduk. CYBERPARK IN YENi

Detaylı

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız 3 Sevgili Dostlar, Uzun bir aradan sonra yeni faaliyet raporu ile yapılan çalışmaların toplumla paylaşılması heyecanını yaşıyoruz. Gelinen

Detaylı

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları...

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... KAPAK_EKO_girisim_MART.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 3/6/15 4:54 PM Page 1 Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... Melek yatırımcılar hangi sektörleri gözlüyor? Melek yatırımcılar bir girişimde neleri arıyor?

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

KOBİ ler ve Girişimcilik

KOBİ ler ve Girişimcilik KASIM 2012 YIL: 24 SAYI: 287 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN ile Röportaj Türkiye de İnovatif Girişimcilik Dördüncü Avrupa KOBİ Haftası Önce

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Yeni Bir Yayın İle Karşınızdayız

Yeni Bir Yayın İle Karşınızdayız ÇSGB BÜLTEN ÇALIŞMA VE HABER BÜLTENİ Sayı:1 Mart-Nisan 2013 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Adına İmtiyaz Sahibi Mustafa APAYDIN Yazı İşleri Müdürü Muhammet ERGÜN Yayın Kurulu Kayhan ÜNAL Mehmet ÖZER

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Rapor Hakkında Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak yayımladığımız bu üçüncü Sürdürülebilirlik Raporunu siz paydaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

HEMEN ŞİMDİ! İNOVASYON, TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE

HEMEN ŞİMDİ! İNOVASYON, TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE SAYI 7 / 2013 İNOVASYON, HEMEN ŞİMDİ! TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE ... ÖNSÖZ İnovasyon Bugün! İnovasyon artık

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2014. www.tkyd.org

FAALİYET RAPORU 2014. www.tkyd.org FAALİYET RAPORU 2014 www.tkyd.org İÇİNDEKİLER BAŞKANIN MESAJI 2 2014 E BAKIŞ 4 TKYD HAKKINDA 6 YÖNETİM 7 ÇALIŞMA GRUPLARI 8 VII. ULUSLARARASI KURUMSAL YÖNETİM ZİRVESİ 11 PANELLER VE SEMİNERLER 22 TKYD

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AYLIK BÜLTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Mustafa Kemal Mahallesi 2082. Cadde No: 4 06800 Bilkent / ANKARA Tel: 0 (312) 218 1300 Faks: 0 (312) 218 1464 E-posta: bilgi@ab.gov.tr www.ab.gov.tr

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

ORACLE Orta Katman Ürünleri

ORACLE Orta Katman Ürünleri Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R MAYIS - HAZİRAN - TEMMUZ 2012 SAYI 52 Yalın, basit, bütünleşik = Yüksek performans ORACLE Orta Katman Ürünleri 02 LinkPlus 2011 ORACLE DAN EDİTÖRDEN Başarılı bir yıl...

Detaylı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN KAPAK_EKO_girisim_HAZIRAN.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 6/5/15 6:39 PM Page 1 DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 17 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... EKONOMİST DERGİSİNİN PARASIZ EKİDİR. DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN Dijital

Detaylı

Endüstrİ 4.0. Akıllı Yeni Dünya: Dördüncü Sanayi Devrimi EKOIQ. Endüstri 4.0: Bilişimin Endüstriyle Buluştuğu Yer Türkiye Akıllı Üretime Hazır mı?

Endüstrİ 4.0. Akıllı Yeni Dünya: Dördüncü Sanayi Devrimi EKOIQ. Endüstri 4.0: Bilişimin Endüstriyle Buluştuğu Yer Türkiye Akıllı Üretime Hazır mı? Endüstrİ 4.0 Akıllı Yeni Dünya: Dördüncü Sanayi Devrimi Endüstri 4.0: Bilişimin Endüstriyle Buluştuğu Yer Türkiye Akıllı Üretime Hazır mı? EKOIQ Dergisi nin Özel Eki /Aralık 2014 Sabancı Üniversitesi Avrupa

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı