Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?"

Transkript

1 Sayı: 105 Eylül 2014 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? GAP GREEN Dergisi yayın hayatına başladı Sivil Eğitim programı ile 6 bin Mehmetçiğe ulaşıldı

2

3 Misi Köyü %100 Misia projesiyle 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Misili kadınların emeklerini değerlendirerek sosyal ve ekonomik yaşama dâhil olacakları ipekböcekçiliği atölyesi ve restoranın bulunduğu Misi İpek ve Koza Evleri, Ağustos ayı sonunda açıldı. Eylül 2014 Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu nun ilk dönem projelerinden %100 Misia da hazırlık süreci tamamlandı. Bursa'nın 2 bin yıllık Misi köyünde (yeni adıyla Gümüştepe) saklı olan yüzlerce yıllık kültürel mirasını gün yüzüne çıkarmak ve yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliği zanaatını yeniden canlandırarak kadınların istihdamını artırmak amacıyla Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Destek Fonu kapsamında desteklenen %100 Misia Projesinin ilk sonuçları alındı. Projenin en önemli çıktısı olan; ipekböcekçiliği atölyeleri ve mağazalarının yanı sıra içinde bir de restoranın bulunduğu Misi İpek ve Koza Evleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP yöneticilerinin yanı sıra Nilüfer Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve basın mensuplarının da katılımıyla 20 Ağustos 2014 Çarşamba günü hizmete girdi. Ev Ekonomisinden Bir Adım Öteye Proje, yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırıldığı ve kadın emeğinin değerlendirildiği örnek bir turizm modeli oluşturmayı amaçlıyor. Misili kadınlar hem İpek Evi nde kurulan dokuma ve el sanatları atölyelerinde ipek ürünler geliştirip satarak hem de Koza Evi nde yöresel tatları sunacakları restoranı işleterek maddi kazanç sağlayacaklar. Misi nin turizm potansiyeli öne çıkacak Açılışta konuşan Nilüfer Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak kadını evde tutan değil elinden tutan bir anlayışımız var. Misi de bu anlamda çok önemli. Bu bölgenin turizm potansiyelini öne çıkarmak istiyoruz. Misili Kadınlarımız da bu potansiyele önemli bir katkı sağlayacaklar. %100 Misia projesi ile hem ailelerine hem de kent ekonomisine destek olacaklar. dedi.

4 Misia Projesi nin sahibi, Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği nin Başkanı Nagihan Dülger de %100 Misia Projesi ile köyümüzde hem atalarımızdan kalan mirası yaşatıyor hem de aile ekonomisine katkıda bulunuyoruz, dedi.

5 Uzmanlar, kapsayıcı büyümenin öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebileceğini tartıştı Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz in de aralarında bulunduğu uzman ve akademisyenler, İstanbul da düzenlenen toplantıda, büyümenin getirdiği faydalar toplumun her kesimine eşit bir şekilde dağıtılmadıkça, yüksek büyüme hızının refahı sağlamakta yetersiz kalacağına dikkat çekti. Eylül, 2014 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ofisi, kapsayıcı büyüme üzerine hazırlamaya başladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu nu 2016 başlarında yayımlamayı planlıyor. UNDP Türkiye, 18 Ağustos ta aralarında Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz in de bulunduğu önde gelen uzmanlar ve akademisyenlerin de katılımıyla İstanbul da kapsayıcı büyüme kavramının ele alındığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra yaptı. Malhotra, Tüm dünyanın insani ilerlemeyi önleyen eşitsizliklere çözüm bulabilmesi için büyümenin kapsayıcı olması gerekliliği UNDP için çok açık bir gerçek dedi. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz de kapsayıcı büyüme, eşitsizlik ve öğrenen toplum üzerine bir konuşma yaptı. Stiglitz, Ekonomik araştırmaların konusu, öğrenme kapasitesinin nasıl geliştirileceği üzerine olmalı. Öğrenen ortak bir toplum yaratmak, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümenin temel bileşenidir" dedi. Toplantı Kamal Malhotra moderatörlüğünde yapılan açık oturum ile sona erdi. Türkiye ve kapsayıcı büyüme üzerine yeni bir rapor UNDP Türkiye, kapsayıcı büyüme kavramı üzerine hazırladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu nu 2016 yılı başlarında yayınlamayı planlıyor. Raporun hayata geçirilmesinin ilk aşaması olan İstanbul oturumunda, raporun çalışma grubuna katkıda bulunanlar bir araya geldi ve raporda yer alacak ana başlıklar tartışıldı. Kapsayıcı büyüme, uluslararası kalkınma gündeminin öncelikli konuları arasında yer alıyor. BM, Dünya Bankası, OECD gibi pek çok uluslararası kuruluş bu alandaki çalışmalara öncelik veriyor.

6 Kapsayıcı büyüme, farklılık gözetmeden toplumun her kesiminden bireylerin, fırsatlar ve ekonomik büyümenin faydalarına eşit erişimini öngören bir büyüme süreci olarak tanımlanıyor.

7 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Kırılganlıkları azaltmak ve dayanıklılık oluşturmak konularında hazırlanan 2014 İnsani Gelişme Raporu, Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor. Ankara, Eylül 2014 UNDP nin en önemli raporlarından olan 2014 İnsani Gelişme Raporu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra nın katılımıyla Ankara daki TEPAV Binası nda 3 Eylül de tanıtılacak. Rapor ile ilgili diğer bir tanıtım toplantısı da 4 Eylül de Boğaziçi Üniversitesi nde Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu nun katılımıyla düzenlenecek. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak başlıklı 2014 İnsani Gelişme Raporu, temel olarak, sürekli kırılganlıklar politikalar ve toplumsal normlarla sistematik bir biçimde giderilemezse, ilerlemenin ne adil ne de sürdürülebilir olacağı mesajını veriyor. UNDP 2014 İnsani Gelişme Raporu Türkiye Lansmanı, Ankara Tarih: 3 Eylül 2014 Saat: Yer: TEPAV Binası, 3. Kat Konferans Odası Konferansa katılmak için ücretsiz çevrimiçi biletinizi buradan alabilirsiniz. UNDP 2014 İnsani Gelişme Raporu Türkiye Lansmanı, İstanbul Tarih: 4 Eylül 2014 Saat: Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Rektörlük Binası Konferans Salonu Konferansa katılmak için ücretsiz çevrimiçi biletinizi buradan alabilirsiniz. Raporun internet sayfası:

8 Daha fazla bilgi için lütfen irtibata geçiniz: Faik Uyanık, İletişim Koordinatörü, UNDP Türkiye Tel: Nazife Ece, İletişim Asistanı, UNDP Türkiye Tel: * KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MUKİM KOORDİNATÖRÜ VE UNDP TÜRKİYE MUKİM TEMSİLCİSİ KAMAL MALHOTRA NIN KATILIMIYLA 3 EYLÜL DE SAAT ARASINDA ANKARA DA TEPAV BİNASI NDA BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEKTİR. * Basın mensupları her iki etkinliğe de katılım için yukarıda belirtilen irtibattan sorumlu kişilere 2 Eylül Salı gününe kadar e-posta ile kayıt yaptırabilir. Toplantının tüm oturumları basın mensuplarının katılımına açıktır.

9 Türkiye'den bir lise en başarılı okul ödülünü kazandı Dünyanın dört bir yanından gönüllüleri ve toplumsal değişim savunucularını bir araya getiren Uluslararası Best Buddies Liderlik Konferansı nda, Türkiye den Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi en başarılı okul kategorisinde ödül aldı. Ankara, Eylül 2014 Liderlik ve arkadaşlık şiarıyla engelleri aşıp dünyayı değiştirmek için yola çıkan Best Buddies International, ABD'den 50 eyaletin ve dünyadan 52 ülkenin katılımı ile İndiana Üniversitesi'nde düzenlediği uluslararası liderlik konferansıyla 25. yılını kutladı. Best Buddies, 52 ülkede faaliyet gösteren zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Best Buddies Liderlik Konferansı (BBLK) şu ana kadar binlerce lidere bulundukları toplumlarda sosyal bir değişim yapmaları için ilham verdi. BBLK, Best Buddies'deki çeşitli pozisyonlara uygun eğitim atölyeleri, seminerler, akşam etkinlikleriyle katılımcılara zihinsel ve gelişim engelleri olan bireyleri de dâhil ederek içinde bulundukları toplulukları nasıl güçlendirebilecekleri konusunda beyin fırtınası ve en iyi tecrübeler üzerinden yol gösterici bir rol oynamaktadır. İnovasyon ve sosyal değişim projesi ile en başarılı okul ödülü Bu sene yurtdışından 20 ülkenin temsil edildiği konferansta katılımcılar ülkelerini tanıtma imkânı buldular. Konferansta Best Buddies'in Türkiye'de 4 yılda kat ettiği yoldan ve bine yaklaşan gönüllü sayısından bahsedildi. Aynı zamanda, konferansta bir yıl boyunca başarılı işler yapan kişi ve kurumlara ödüller de verildi. Best Buddies en başarılı okul kategorisinde ise bu yıl ödülü iki ülke paylaştı: Türkiye ve Güney Kore. Türkiye'den Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi inovasyon ve sosyal değişim konusunda çığır açan projesi ile bu ödüle layık görüldü. Best Buddies, Türkiye'de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 10 okul ve 100 buddy'nin katıldığı projede, şu ana

10 kadar 300'ün üzerine arkadaşlık yapıldı.

11 GAP GREEN Dergisi yayın hayatına başladı GAP GREEN Dergisi, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme konularında Güneydoğu Anadolu Bölgesi nin sesi olacak. Ankara, Eylül 2014 GAP GREEN Dergisi, Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içinde yürütülen GAP Bölgesi nde 'Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması' projesi kapsamında üç ayda bir yayınlanacak. İlk sayısı yayımlanan dergi; GAP Bölgesi Rekabet Gündemi nde ortaya çıkan yenilenebilir enerji, organik tarım ve ekoturizm gibi bölgenin kalkınmada öncü sektörlerine odaklanıyor. İlk sayıda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ın sunuşunun yanı sıra GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ile söyleşi de yer alıyor. Ayrıca; bölgede yeşil büyüme alanında yapılan yaygınlaştırma, farkındalık yaratma ve somut pilot uygulama çalışmaları ile ilgili haberlere de yer veriliyor. Yine bu ilk sayıda GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından UNDP Türkiye nin teknik desteği ile yürütülen iki büyük ölçekli proje hakkında detaylı bilgi veriliyor: GAP Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması ve Organik Tarım Küme projeleri. Bunlara ek olarak hastanelerde enerji verimliliği, kamu binalarındaki enerji verimliliği, karbon nötr oteller, organik pamuk üretiminin önemi, tarımda bilişim teknolojilerinin kullanımı, akıllı kentler gibi yazılar da dikkat çekiyor. Bu sayıda yer alan tarım ve kırsal kalkınma projeleri deneyimleri ile Karacadağ Kalkınma Ajansı nın yenilenebilir enerji mali destek programı deneyimlerinin aktarıldığı yazılar ise çok sayıda kişi ve kurum için yol gösterici bir döküman niteliği taşıyor.

12

13 İçinde yaşadığımız dünyayı anlamak: Kalkınmanın katkısı Dünyadan pek çok krizin haber başlıklarında yer bulabilmek için 'yarıştığı' ya da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi dünyanın önde gelen diplomatlarının aynı anda bu kadar çok konuda mekik diplomasisi yürütmek zorunda kaldıkları bir zaman daha önce hiç olmamıştı. Ankara, Eylül 2014 * Bu yazı UNDP Başkanı Helen Clark tarafından yazılmıştır Fotoğraf: Kibae Park/BM Geçtiğimiz aydan akılda kalanlar Gazze, Doğu Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Nijerya daki çatışmalar oldu. İnsani yardımın maliyetini karşılamak çok da kolay olmuyor. Bu yıl Haziran sonu itibariyle, BM'nin koordine ettiği insani krizlerle ilgili başvurular çoktan 16.4 milyar dolara ulaştı. Bu, Gazze deki çatışmaların ve Doğu Ukrayna daki savaşın başlamasından önce hesaplanmıştı. Bu travmatik olayları önceden görmek, önlemek ve hafifletmek için daha fazlası yapılabilir mi? Kısaca cevap vermek gerekirse: Evet. Büyük, masraflı kalkınma zorluklarını ve can kayıplarını önlemek için gelecekteki kriz ve felaketlerin hesaplanmasına çok büyük bir ihtiyaç var. Yapılan tahminler gösteriyor ki afetlere hazırlık ve afetlerin zararlarının azaltılması için harcanan her bir dolar, afetlerin yaşanması sırasında harcanacak yedi dolardan tasarruf etmek anlamına geliyor. Geçmişte ya da şu anda çatışmaların yaşandığı, hassas devletlere yapılan harcamalar Resmi Kalkınma Yardımlarının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bunun da büyük bölümü insani yardıma gittiğinden, geriye kapsayıcı yönetişimi ilerletecek, yerel gerginliklerde arabulucuk yapacak ve çatışmaları önleyecek uzun dönem yatırımlara çok az bir miktar bırakıyor. Uluslar içinde birliğin korunmasına yatırım yapabilmek için, kalkınma aktörlerinin daha pratik ve hızlı olması gerekir. Sonuç olarak bu; liderlik, öngörü, tolerans ve kapsayıcılık gerektiren politik bir süreç. Eğer kapsayıcılık ve değişim süreci ülke yönetimi tarafından benimsenmezse, er ya da geç değişim bir yolunu bulup kendini ortaya çıkaracak. Bu da insan hayatına ve ekonomilere çok pahalıya mal olabilir. Büyük ölçüde 2000 yılının Birleşmiş Milletler Binyıl Bildirgesi'nden yola çıkarak oluşturulan Binyıl Kalkınma Hedefleri, bu yıl sonunda sürelerini dolduruyor. Onların yerine ne konulacağı ise küresel bir tartışma konusu.

14 Ancak, çatışmaları önlemek ve ulusların birliğini sağlamak için dünyamızın kapsayıcı ve etkin yönetimlerde, eşitlikte, insan haklarında ve hukukun üstünlüğünde yapılacak değişimlere ihtiyacı var. Kalkınma aktörleri olarak biz görevimiz yerine getiriyoruz, fakat ülkeleri yönetenlerin ve yönetme niyetinde olanların da kendilerine düşeni yapmaları gerekir.

15 Sivil Eğitim programı ile 6 bin Mehmetçiğe ulaşıldı Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesindeki son gelişmelerin tartışıldığı, yönlendirme komitesi toplantısı Ağustos ayında Ankara da yapıldı. Ankara, Eylül 2014 Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesi ülkedeki genç erkek nüfusunun, birbirinin haklarına saygılı ve fiziksel çevrenin korunmasına daha duyarlı, aynı zamanda bilinçli ve sorumluluk sahibi olma konusunda farkındalıklarının artırılmasını amaçlıyor. Proje, 2012 den bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde yürütülüyor. Askerlik hizmetlerini yapmakta olan Mehmetçiklerin insan hakları, cinsiyet eşitliği, kadın hakları, çocuk hakları, çevrenin korunması, genel sağlık, yasal güçlendirme ve diğer ilgili konularda eğitilerek, toplumun sorumlu ve duyarlı bireyleri haline getirilmesi için sekiz eğitim modülü geliştirildi. Şu ana kadar 6 bin Mehmetçik eğitim aldı ve projenin bitimine kadar 4 bin Mehmetçiğe daha ulaşılması amaçlanıyor. Toplantıda, Mehmetçiğin Sivil Eğitimi projesinin Yönlendirme Komitesi Başkanı Tümgeneral Tamer Düvenci ye öngörüsü, bilgisi, deneyimi ve projenin gerçekleşmesi için yaptığı cömert katkılarından dolayı plaket de sunuldu.

16 2014 Sosyal Fayda Zirvesi nde sosyal fayda için ve herkesi kapsayan bir iletişimin nasıl sağlanacağı tartışılacak Ankara, Eylül 2014 UNDP, dünyanın karşılaştığı en büyük zorlukların tartışılacağı küresel bir diyalogu geliştirmek ve desteklemek için Eylül de New York ta ve tüm dünyada düzenlenecek Sosyal Fayda Zirvesi ne beşinci kez ev sahipliği yapıyor. Teknoloji, yenilik ve yeni medya sizin çevrenizde sosyal fayda için nasıl kullanılıyor? Aşılması gereken engeller neler? Ne yapılması gerekiyor? Dünya liderleri Eylül de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nda toplanırken, Sosyal Fayda Zirvesi de dünya çapında bireylerin dâhil olması, dinlemesi, cevap vermesi, teknoloji ve yeni medyanın 2030 a kadar herkes için eşitliği nasıl sağlayabileceği üzerine düşüncelerini paylaşabilmesi için bulunmaz bir fırsat olacak. Sosyal Fayda Zirvesi bu sene de dünyanın çeşitli yerlerinde UNDP Ülke Ofislerinin de desteği ile düzenlenecek. Geçen yıl Sosyal Fayda Zirvesi ne 61 ülke ofisi katıldı ve toplamda 20 bin kişilik bir izleyici sayısına ulaşıldı. Twitter da, 70 binin üzerinde tweet 100 milyonun üzerinde insana ulaşıldı yılı için daha da büyük bir etki yaratmak istiyoruz tam bu yüzden BM Kalkınma Programı başkanı Helen Clark tüm ülke ofislerini dâhil olmaya çağırıyor Sosyal Fayda Zirvesi ile ilgili daha fazla bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz. Sosyal Fayda Zirvesi ile ilgili tartışmalara dâhil olmak için #2030Şimdi ya da #2030Now etiketlerini kullanabilirsiniz.

17 Türkiye Cenevre Grubu'na üye oldu İnsani ve kalkınma yardımlarının son yıllarda artması nedeniyle Türkiye, Birleşmiş Milletler Cenevre Grubu na Mayıs ayında tam üye oldu. Ankara, Eylül 2014 Cenevre Grubu, Birleşmiş Milletler (BM) bütçesine %1 inden fazla katkı sağlarken aynı zamanda BM kuruluşlarının etkin çalışabilmesine de odaklanan ülkelerden oluşan gayrı resmi bir oluşum. Türkiye BM bütçesine en çok katkı yapan ülkelerden biri olarak, BM'de yönetişimin ve yönetimin iyileştirilmesine odaklanan Cenevre Grubu'na üye olmaya hak kazandı. Tam üye olabilmek için ülkelerin BM bütçesine %1 den fazla katkı sağlaması gerekiyor. Bu miktar da yılı için 5.53 milyar dolar. Türkiye, 2013 te BM bütçesine 37 milyon dolara denk gelen %1.32 lik bir katkı yaptı. Üyeleri Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya, Meksika, Hollanda, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD ve Birleşik Krallık olan Cenevre Grubu, aynı zamanda yönetim ve finansal konularda da ortak görüşlere sahipler Cenevre Grubu daimi olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık eş başkanlığında, BM yöneticileriyle yılda iki defa toplanır.

18

19 UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Vodafone u ziyaret etti UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Türkiye Vodafone Vakfı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin yeni dönem hedeflerini görüşmek üzere Vodafone Türkiye CEO su Gökhan Öğüt ile bir araya geldi. Ankara, Eylül 2014 İstanbul da gerçekleşen görüşmede, Vodafone Türkiye nin Kasım 2013 te bireylerden kurumlara, sosyal hayattan ekonomik yaşama kadar Türkiye nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettiği Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında hayata geçirilen sosyal yatırımlar ve gelecek hedefleri konuşuldu. Görüşmenin ana odağını, Vodafone un dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiği projeler arasında önemli yer tutan Düşler Akademisi ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi oluşturdu. Kamal Malhotra, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, UNDP çatısı altında 177 ülke ve bölgede çeşitli ortakları ile birlikte toplumların ulusal ve küresel kalkınma çabalarına destek verdiklerini; insanların daha iyi bir yaşam kurmaları için kaynak sağlayan ve değişimi savunan bir kuruluş olduklarını söyledi. Malhotra, politika ve projelerde, kadınların, özel sektörün, kapasite geliştirilmesinin yanı sıra bilgi ve iletişim teknolojilerinin rolüne de büyük önem verdiklerini; bu kapsamda, Vodafone Türkiye nin özellikle dijital dönüşüm vizyonuyla toplumsal kalkınmaya önemli katkılar sunduğunu ve Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğiyle sürdürülen projelerde elde edilen başarıları memnuniyetle izlediklerini belirtti. Vodafone Türkiye CEO su Gökhan Öğüt ise Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında 2007 yılından bu yana Türk toplumunun gelişmesine ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunduklarını, bu çalışmalardan başarılı sonuçlar alınmasında UNDP ile kurulan güçlü işbirliğinin önemli payı olduğunu ifade etti. Engelsiz hayat için 3 milyon TL yatırım Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle, engelli bireyleri sanat aracılığıyla topluma kazandırmak üzere 2008 yılında Düşler Akademisi projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında, bugüne kadar kişiye ulaşıldı. İstanbul da başlayan Düşler Akademisi projesinin çapı ve etkileşim alanı genişletilerek, Haziran ayında, Türkiye nin en büyük engelsiz yaşam alanı Düşler Akademisi Kaş hayata geçirildi.

20 Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin geldiği bu kampta eğitim, sanat ve spor programları uygulanıyor. Kaş taki merkezle birlikte Düşler Akademisi projesine toplam 3 milyon TL yatırım yapıldı. Girişimciye eğitim desteği Türkiye Vodafone Vakfı, Kalkınma Bakanlığı, UNDP (IICPSD), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ana ortaklığıyla hayata geçirilen Uluslararası Girişimcilik Merkezi çatısı altında, önemli üniversite, şirket ve kamu kuruluşlarının desteğiyle, uluslararası düzeyde kapsayıcı ve sorumlu girişimcilik konusunda yaygın bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda, Türkiye de girişimcilik alanında mevcut ihtiyaçlar belirlenerek buna uygun yol haritaları çiziliyor ve Türkiye deki girişimci insan kaynağının kapsamlı eğitim müfredatları ile geliştirilmesi hedefleniyor.

21 PODCAST Uluslararası Girişimcilik Merkezi Başak Saral, UNDP Türkiye Proje Müdürü ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi Direktörü Too Small! play audio pause audio UNDP Türkiye: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği nin hazırladığı Yeni Ufuklar programıyla karşınızdayız. Bu bölümde iki yıl önce İstanbul da kurulan Uluslararası Girişimcilik Merkezi nden ve bu merkezin çalışmalarından bahsedeceğiz. Uluslararası Girişimcilik Merkezi, Türkiye de girişimcilik konulu fikir üretme kampları ve Startup Weekend adını taşıyan girişimcilik kampları düzenliyor. Merkez aynı zamanda girişimcilik eğitimleri de veriyor. Bunun ayrıntılarına girmeden önce Uluslararası Girişimcilik Merkezi nden biraz bahsedeceğiz. Bu merkez nasıl kuruldu? Kimlerin ortaklığında ve ne zaman çalışmalarına başladı? UNDP Türkiye den Proje Müdürü ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin Direktörü Başak Saral anlatıyor: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafından yaklaşık iki yıl önce başlatılan bir proje. Her ne kadar dört kurumun inisiyatifinde başlatılmış olsa da çok farklı kurumların girişimcilikle ilgili çalışan, girişimciliği destekleyen farklı sektörlerin bir araya gelmesiyle oluşturuldu ve çalışmalarını yürütüyor. Şu an Türkiye genelinden, daha çok İstanbul merkezli olmak üzere yaklaşık 70 tane uluslararası örgüt, sivil toplum kuruluşu, şirket, girişimcilik network ünün buluştuğu bir aslında ağ kendisi. Dünya genelinde toplumsal sorun ve ihtiyaçlara yenilikçi çözüm, yaratıcı iş fikirleri ve iş modelleri geliştirilmesi fikrinden yola çıkarak Türkiye de pilotlanan bir çalışma şu an. UNDP Türkiye: İstanbul da bulunan Uluslararası Girişimcilik Merkezi, girişimcilik konusuna odaklanmış ve bu alanda uzmanlaşmış uluslararası bir merkez. Dolayısıyla girişimcilik kavramının tanıtılması amacıyla pek çok etkinlik düzenleniyor. Fikir üretme kampları da bunlardan biri yılında

22 İstanbul da, Eskişehir de ve İzmir de fikir üretme kampları düzenlendi ve başka yerlerde de düzenlenmeye devam edilecek. Peki, nedir bu fikir üretme kampları? Başak Saral anlatıyor: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi olarak girişimcilik algısının toplumda gelişmesi bizler için çok önemli. Özellikle girişimcilik algısının pozitif yönde gelişmesi ve girişimciliğin sorumlu, kapsayıcı, sosyal, yeşil işleri barındıran, içeren işletmelere dönüşmesi bizim aslında öncelikli söylemlerimiz arasında geliyor. Tabii fikir üretme kampları İntel tarafından dünya genelinde uygulanan bir yöntem. Intel de Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin Yönetim Kurulu üyelerinden biri. Yaptığımız anlaşma çerçevesinde, Türkiye de bu yenilikçi fikirlerin gelişmesi ve fikir üretme frekansının artırılması hedefiyle fikir üretme kamplarını Türkiye geneline yaygınlaştırıyoruz. UNDP Türkiye: Peki, bu kamplar nasıl düzenleniyor? Kaç gün sürüyor? Nasıl bir akış takip ediliyor? Başak Saral: Bu kamp, farklı hedef kitlelerle farklı toplumsal sorun ve ihtiyaçlara odaklanan bir kamp. İki buçuk gün sürüyor. Bu kampta farklı, sürdürülebilir kalkınma odağında, farklı sorunları problem olarak aslında katılımcıya sunuyoruz. Katılımcılar önlerine gelen ihtiyaç odaklı bu sorunlarla bir takım oluşturuyorlar ve bir takım çerçevesinde iki buçuk gün boyunca yaklaşık 500 tane fikir geliştiriyorlar. Bu fikirleri sonra olgunlaştığında ortak, takım olarak jüriye sunuyorlar. Böyle bir, iki buçuk günlük çok pratiğe dayalı hem problemi anlama, problemi çözme, takım oluşturma, girişimcilik becerileri kazanma hem de girişimcilerle tanışma ve bu ürettikleri çözümleri girişimci ve yatırımcılara sunma fırsatı yakaladıkları bir çalışma. UNDP Türkiye: Dolayısıyla fikir üretme kamplarında katılımcılar fikirlerini jüriye sunuyorlar ve böylece fikirlerini piyasaya sunmuş ve test etmiş de oluyorlar. Girişimcilik Kampı olarak çevirebileceğimiz Startup Weekend etkinliklerinde de aynı durum söz konusu. Samsun, Antalya, Ankara gibi çeşitli yerlerde düzenlendi şu ana kadar. Biraz da Startup Weekend den bahsedeceğiz şimdi. Nedir acaba Startup Weekend? Tekrar Başak Saral: Başak Saral: Startup Weekend dünya genelinde Kauffman Vakfı öncülüğünde desteklenen ve yaklaşık 140 ülkede 40 binden fazla katılımcıya ulaşmış bir yöntem. Fikir üretme kamplarını birinci basamak olarak alırsak, aslında Startup Weekend ler, girişimcilik kampları, ikinci basamak gibi görebilirsiniz. Biz Türkiye de Microsoft un, yine yönetim kurulu üyemiz, Microsoft un desteğiyle hayata geçirdik Startup Weekend leri. Burada, katılımcılarımız iş fikirleriyle geliyorlar ve getirdikleri iş fikirleri çerçevesinde bir sunum gerçekleştiriyorlar. Sunum sonrasında beğenilen iş fikirleri için takımlar oluşuyor. Bu takımlarda hem iş geliştiriciler hem tasarımcılar hem yazılımcılar yani farklı kişisel özellikler ve becerilere sahip girişimci adayları buluşuyor. 48 saat boyunca mentörlerin birebir desteği, eğitimcilerin birebir eğitimleriyle birlikte getirdikleri iş fikirlerini prototiplere, iş modellerine dönüştürüyorlar. Ve yine bu 48 saatin sonunda yatırımcıyla buluşan bir jüri sunumu gerçekleştiriyorlar. UNDP Türkiye: Startup Weekend etkinliklerinde katılımcılar çalışmalarına Cuma akşamı başlıyorlar ve Pazar akşamına kadar fikirleri üzerinde çalışıp onu belli bir ölçüde hayata geçirerek jüriye sunuyorlar. Böylece bir girişimi de başlatmış oluyorlar. Peki, Startup Weekend etkinliklerine katılmak için ne yapmak gerekiyor? Başak Saral: Başak Saral: Bu Startup Weekend ler ve fikir üretme kamplarının tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılması bizim öncelikli hedeflerimizden. Şimdiye kadar, aslında bu gibi çalışmalar yoğunlukla İstanbul da yapılmış. Bunun dışında da Ankara, Eskişehir ve İzmir de birkaç benzer çalışma olmuş. Ancak

23 biz önümüzdeki Eylül ayından itibaren çok yaygın bir şekilde farklı şehirlere bu çalışmaları taşımayı istiyoruz. Bu kapsamda tabii ki de sosyal medya mecralarından bize, çalışmalarımızı takip edebilirler, bize ulaşabilirler. Mümkün olduğunca çok farklı girişimci adaylarının bu çalışmalardan faydalanmasını destekleyeceğiz. UNDP Türkiye: Uluslararası Girişimcilik Merkezi nin internet sayfasına veya adreslerinden ulaşılabiliyor. Merkezin sosyal medya hesaplarının bağlantıları da bu internet sayfasında mevcut. Tartışmamıza katkıda bulunmak isteyenler, bu bölüme görüşleriyle katılmak isteyenler, #yeniufuklar etiketiyle Twitter üzerinden görüşlerini bizlere aktarabilirler diyelim ve tekrar konumuza dönelim. Uluslararası Girişimcilik Merkezi ndeki uluslararası kelimesini biraz açalım şimdi. Yeni kurulan bu merkez acaba ne kadar uluslararası çalışmalar yapıyor? Başak Saral dan dinleyelim: Başak Saral: Uluslararası Girişimcilik Merkezi bu pilot aşamasında tüm Türkiye deki farklı kurumları bir araya getirmeyi hedefledi. Özellikle tabii ki odalar, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Kadın Girişimciler Kurulu bizim için çok önemli bir network oldu yayılmada. Bütün bu deneyimi önümüzdeki süreçte komşu ülkelerle paylaşmak istiyoruz, bölgeyle paylaşmak istiyoruz. Biz buna ikinci aşamamız olarak bakıyoruz. Şimdiden bunun stratejilerini geliştirmeye başladık. Türkiye deki ekosistem çalışmasını nasıl bölgeye yaygınlaştırabiliriz ve bölgedeki, yine Türkiye de yaptığımız gibi fikir ve iş modellerini yatırımcıyla buluşturacak çalışmalara nasıl destek verebiliriz diye bakıyoruz. Sanırım önümüzdeki yıldan itibaren bu aşamaya da geçebileceğiz. UNDP Türkiye: Uluslararası Girişimcilik Merkezi, daha önce bahsettiğimiz etkinliklerin yanı sıra ve bazen onlarla da eklemlenerek, Türkiye de girişimcilik eğitimleri de veriyor. Başak Saral bu girişimcilik eğitimlerinden şöyle bahsediyor: Başak Saral: Girişimci, aslında fikir üretme kampları ve Startup Weekend ler de bir nevi girişimcilik eğitimi. Girişimci olmak isteyen, potansiyel taşıyan gençlerin, kadınların farklı ihtiyaç gruplarının hem algısını geliştiren hem becerilerini geliştiren eğitim çalışmaları bunlar. Ancak tabii sadece girişimci olmak isteyen potansiyel girişimcilere değil, yeni girişimlerini başlatmış girişimcilere de destek vermeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda bir Türkiye genelinde uygulanan, hayata geçirilen eğitim içeriklerini inceledik ve bir eğitim kiti oluşturduk. Bu kit çerçevesinde girişimcilere ve akademisyenlere eğitici eğitimi verdik. Ve girişimci olan, kendi ürününü, hizmetini tanıyan ancak işletme becerileri konusunda desteğe ihtiyacı olan girişimcilere mümkün olduğunca yaygın bir şekilde bu eğitimleri ulaştırıyoruz. Sürdürülebilir girişimcilik eğitim kiti aslında bize ulaşan ve bu eğitim kitinden faydalanmak isteyen herkese açacağımız bir eğitim kiti. Eğer bu eğitim kitinden faydalanmak isterseniz, yine bizlerle iletişime geçebilirsiniz. UNDP Türkiye: Peki, bu eğitim kitine internet sayfası üzerinden de erişilebilecek mi? Başak Saral: Son edit aşamasında olduğu için web sayfasında şu an yok. Ancak önümüzdeki dönemde web sayfasında olacak. Biraz önce paylaştığım gibi, çok farklı kurumlarla ve çok farklı uzmanlarla bir arada çalışma fırsatımız var, yapımız gereği. Ve modüler olarak farklı kentlere bu uzmanlıkları taşıyan eğitim süreçlerini de destekliyoruz. Bunlar risk yönetiminden mobil teknolojilerinin önemine, katkılarına kadar girişimci için çok farklı alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu açıdan da aslında yeni bir uzmanlığı yaygınlaştırılan bir ağa dönüşüyor. UNDP Türkiye: Acaba bu eğitimler nerelerde düzenleniyor?

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60 ÖZET: Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı nın (BAKA) yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, görevine geçen ay başladı. Özen; ilk olarak ekip arkadaşlarım diye hitap ettiği BAKA nın personeliyle toplantı yaptı,

Detaylı

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER İŞLETME 2023 AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PAZARYERİ 10 ARALIK 2O14 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL KSS Pazaryeri Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Çözümlerin

Detaylı

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı!

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! REC Türkiye tarafından, Almanya Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen geniş katılımı konferansta; BM İklim Değişikliği Marakeş COP22 - Taraflar

Detaylı

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler w İçindekiler Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları İhtisas Programları Anadolu Seminerleri Kurumsal Yönetim Kütüphanesi Yayınlar Zirve ve Paneller

Detaylı

AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE

AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE Eskişehir Sanayi Odası 25 Kasım 2015 Mali Yardımlar IPA Fonları 2014-2020 Döneminde 4.453,9 milyon avro Ana yararlanıcı kamu, bakanlıklar Türkiye AB Programları Toplam bütçe

Detaylı

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası FĐNANSAL EĞĐTĐM VE FĐNANSAL FARKINDALIK: ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Durmuş YILMAZ Başkan Mart 2011 Đstanbul Sayın Bakanım, Saygıdeğer Katılımcılar, Değerli Konuklar

Detaylı

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ PROJENİN GEREKÇESİ VE AMACI Tarım sektörü Türkiye nin Gayri Safi Katma Değerinin yaklaşık %9 unu oluştururken, bu oran

Detaylı

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu Toplantısı TOBB Plaza da

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI!

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; kooperatiflerin sosyo-ekonomik kalkınmaya, özellikle yoksulluğun azaltılmasına, istihdam yaratılmasına ve sosyal bütünleşmeye olan

Detaylı

Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi

Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi 1. BAŞLIK Platformun adı: Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) 2. AMAÇ SİTAP ın kuruluş amacı, afet risklerinin azaltılması, afet sonrası müdahale

Detaylı

6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı

6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı 6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı(ISSA) işbirliği ile Stratejik İnsan Kaynakları Politikaları ve İyi Yönetişim

Detaylı

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz...

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Arttırılması Projesi Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Örgütlerinin

Detaylı

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Daha kapsayıcı bir toplum için sözlerini eyleme dökerek çalışan iş dünyası ve hükümetler AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Avrupa da önümüzdeki

Detaylı

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE Çisel İLERİ 13 Ocak 2017 İKV Kamuoyu Araştırması 2016 Araştırmanın Künyesi: Nisan 2016 Türkiye genelinde 18 il 1254 katılımcı 7 bölge Araştırmayı nerede yaptık? AB yi duydunuz

Detaylı

Sivil Yaşam Derneği. 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi

Sivil Yaşam Derneği. 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi Sivil Yaşam Derneği 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi GİRİŞ Sivil Yaşam Derneği 21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Konya da 4. Ulusal Gençlik Zirvesi ni düzenlemiştir. Zirve Sürdürülebilir Kalkınma

Detaylı

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl Global Compact Türkiye 2002-2017 Üye Etkileşim Toplantısı 25 Ekim 2017 Rakamlarla Global Compact Türkiye* 151 Şirket 62 STK 22 İş Dünyası Derneği 10 Üniversite 6 Diğer Dünyada 15. Avrupa da 6. Ağ *Ekim

Detaylı

TÜSİAD Gençlik Platformu

TÜSİAD Gençlik Platformu TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik üniversite gençliği ile iş dünyasını sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefi etrafında bir araya getiren ve Türkiye nin geleceğini şekillendiren

Detaylı

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı,

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı, Türkiye nin İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı nın Geliştirilmesi Projesi nin Açılış Toplantısında Ulrika Richardson-Golinski a.i. Tarafından Yapılan Açılış Konuşması 3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Felis Ödülleri ne başvurular 8 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Başvuruda bulunmak

Detaylı

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni GSO-TOBB-TEPAV Girişimcilik Merkezinin Açılışı Kredi Garanti Fonu Gaziantep Şubesi nin Açılışı Proje Değerlendirme ve Eğitim Merkezi nin Açılışı Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi Açılışı 23 Temmuz

Detaylı

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı. Dr. Vahdettin Ertaş. Finansal Erişim Konferansı. Açılış Konuşması. 3 Haziran 2014

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı. Dr. Vahdettin Ertaş. Finansal Erişim Konferansı. Açılış Konuşması. 3 Haziran 2014 Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş Finansal Erişim Konferansı Açılış Konuşması 3 Haziran 2014 Sn. Hazine Müsteşarım, Sn. BDDK Başkanım, Dünya Bankasının ülke direktörü Sn. Raiser, yurtiçinden

Detaylı

www.novusens.com 2012, Novusens

www.novusens.com 2012, Novusens www.novusens.com İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK ENSTİTÜSÜ Vizyon... Ulusal ve uluslararası paydaşları ile sürdürülebilir büyüme ve rekabeti amaçlayan, ekonomiye ve toplumsal kalkınmaya katma değer yaratacak

Detaylı

Lizbon anlaşmasının, 2009 tarihinde küreselleşme ve yeni bilgi ekonomileri karşısında Avrupa Konseyi kuruldu.

Lizbon anlaşmasının, 2009 tarihinde küreselleşme ve yeni bilgi ekonomileri karşısında Avrupa Konseyi kuruldu. Dr. Hülya BAL Lizbon anlaşmasının, 2009 tarihinde küreselleşme ve yeni bilgi ekonomileri karşısında Avrupa Konseyi kuruldu. Avrupa 2020 Stratejisinin çıkış noktası, dünyada yaşanan küreselleşme, iklim

Detaylı

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 SIK SORULAN SORULAR 1. TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Nedir? TANDEM Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye-Avrupa Birliği

Detaylı

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak BİZ KİMİZ? Dağ Ortaklığı bir Birleşmiş Milletler gönüllü ittifakı olup, üyelerini ortak hedef doğrultusunda bir araya getirir.

Detaylı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Dr. Muhyettin SĐRER Saha Koordinatörü GAP Bölge Kalkınma Đdaresi Başkanlığı / Birleşmiş

Detaylı

Türkiye de Kadın İstihdam Sorununa Çözümler LİZBON SÜRECİ ve KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ

Türkiye de Kadın İstihdam Sorununa Çözümler LİZBON SÜRECİ ve KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ Türkiye de Kadın İstihdam Sorununa Çözümler LİZBON SÜRECİ ve KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi Ankara, 25 Ağustos 2008 Y.Doç.Dr. İpek İlkkaracan İstanbul Teknik Üniversitesi Kadının

Detaylı

Trans Terapi ve Dayanışma Grubu Toplantılarının Yedincisi Gerçekleşti. SPoD CHP Beyoğlu Belediyesi Başkan Aday Adayı Gülseren Onanç ile görüştü

Trans Terapi ve Dayanışma Grubu Toplantılarının Yedincisi Gerçekleşti. SPoD CHP Beyoğlu Belediyesi Başkan Aday Adayı Gülseren Onanç ile görüştü Trans Terapi ve Dayanışma Grubu Toplantılarının Yedincisi Gerçekleşti SPoD un ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan ın gönüllü işbirliğiyle düzenlenen Trans Terapi Toplantısı nın yedincisi 4 Eylül Çarşamba

Detaylı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı 2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı YÖNETİM KURULU 2011 FAALİYETLERİ 13.07.2011 Batı Akdeniz bölgesinin istihdam sorununa çözüm yaratmak amacıyla Akdeniz Radyo Televizyon

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl 8. düzenlenen Felis Ödülleri medya planlama stratejilerini ödüllendirmesinin yanı sıra bu yıl genişleyen

Detaylı

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Projenin Hedefleri Projenin hedefi: Amasya da çalışmayan ama çalışmak isteyen ya da aktif olarak iş arayan 300

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI Bölgesel Yenilik Stratejisi Çalışmaları; Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi İstanbul Bölgesel Yenilik Stratejisi Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi Önemli Not: Bu anketten elde

Detaylı

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL 24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü «UNCTAD» ın Uluslararası Doğrudan Yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır

Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır KSS Söyleşileri Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Çevre Projeleri Koordinatörü Ferda Ulutaş ile Vakfın faaliyetleri, kurumsal sosyal sorumluluk

Detaylı

AK PARTİ YURT DIŞINDAKİ

AK PARTİ YURT DIŞINDAKİ AK PARTİ YURT DIŞINDAKİ... GENÇLERIMIZIN YANINDA 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri Yurt Dışı Gençler Seçim Beyannamesi ... IÇINDEKILER MUSTAFA YENEROĞLU SUNUS 04 --------------------------------- YURT DIŞINDAKİ

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

2015 Sonrası Kalkınma Gündemi için Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli (HLP) Görev Tanım Belgesi

2015 Sonrası Kalkınma Gündemi için Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli (HLP) Görev Tanım Belgesi 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi için Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli (HLP) Görev Tanım Belgesi 1. Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli (HLP) Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından oluşturulacak olup 2015

Detaylı

RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler. Tolga YAKAR UNDP Turkey

RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler. Tolga YAKAR UNDP Turkey RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler Tolga YAKAR UNDP Turkey Billion people 10 World 8 6 4 2 Africa Asia Europe Latin America and Caribbean Northern America 2050 yılında dünya nüfusunun

Detaylı

Kamuda Dijital Dönüşüm Çalıştayı Yapıldı

Kamuda Dijital Dönüşüm Çalıştayı Yapıldı Kamuda Dijital Dönüşüm Çalıştayı Yapıldı KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ: -YENİ BİR BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANINI TAMAMLAMIŞ DURUMDAYIZ, BU EYLEM PLANIMIZ BÜYÜME VE İSTİHDAM ODAKLI -EYLEM PLANINDA

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar:

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar: Kadın Dostu Kentler Projesi İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün ulusal ortağı ve temel paydaşı olduğu Kadın Dostu Kentler Projesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA ve Birleşmiş Milletler

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi 12.12.12 Atılım Üniversitesi, Ankara Pelin Kihtir Öztürk pelin.kihtir@undp.org UNDP Türkiye üç alanda çalışıyor: 1. Demokratik

Detaylı

İşletme 2023 Cumhuriyetin 100. Yılında Kurumsal Sorumluluk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri 9 Aralık 2011, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul

İşletme 2023 Cumhuriyetin 100. Yılında Kurumsal Sorumluluk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri 9 Aralık 2011, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul İşletme 2023 Cumhuriyetin 100. Yılında Kurumsal Sorumluluk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri 9 Aralık 2011, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Dünyamız son yirmi yılda hızlı bir şekilde değişti. Hem ekonomik,

Detaylı

EYLÜL - EKİM BÜLTENİ

EYLÜL - EKİM BÜLTENİ EYLÜL - EKİM BÜLTENİ İSTANBUL GENÇ BARIŞ İNİSİYATİFİ DERNEĞİ Mecidiyeköy Mahallesi Şehit Er Cihan Namlı Caddesi No: 39/8 Şişli/İstanbul 1 GBİ ARTIK BM KÜRESEL İŞBİRLİĞİ AĞI ÜYESİ! DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE FESTİVAL

Detaylı

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ BASINDAN EKONOMİ HABERLERİ 24 MAYIS 2016 SALI KIBRIS GENÇ TV (23.05.2016) KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ Kalkınma Bankası'nın Türkiye Kalkınma Bankası ile yürüttüğü Teknik İşbirliği Programı kapsamında;

Detaylı

Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Üçüncü Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III 17-20 Ekim 2016, Kito Sayfa1

Detaylı

TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!.. 1 Haziran 2015 Son Katılım Tarihi

TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!.. 1 Haziran 2015 Son Katılım Tarihi İŞ REHBERLERİ TEKNİK REHBERLER Turkey SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK REHBERLERİ YARIŞMA JÜRİSİ VE PANELİSTLER TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!..

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve ÖZEL SEKTÖR

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve ÖZEL SEKTÖR SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve ÖZEL SEKTÖR Atila Uras BM Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı 1 Sürdürülebilir Kalkınma Sürdürülebilir Kalkınma, günümüzün ihtiyaçlarının

Detaylı

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE Çisel İLERİ 27 Şubat 2017 Mali Yardımlar IPA Fonları 2014-2020 Döneminde 4.453,9 milyon avro Ana yararlanıcı kamu, bakanlıklar Türkiye AB Programları Toplam bütçe yaklaşık 100

Detaylı

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar UNIDO EKO-VERİMLİLİK (TEMİZ ÜRETİM) PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar Ferda Ulutaş, Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Ankara, 20 Mayıs 2009 KAPSAM

Detaylı

Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır.

Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır. Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır. Facebook / SivilDusun Twitter / SivilDusun YouTube / sivildusunab Instagram / sivildusun Çalışmalarınızla ilgili duyuruları haber@sivildusun.eu adresine iletebilirsiniz.

Detaylı

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015 Şirket Profili Basın Kiti 2015 Bir Bakışta MCI MCI, stratejik ilişki ve aktivasyon çözümleri sunma hususunda dünya lideri olup toplantı, etkinlik, dernek ve kongre sektörlerinde 1987'den beri yeniliklere

Detaylı

WORLD FOOD DAY 2010 UNITED AGAINST HUNGER

WORLD FOOD DAY 2010 UNITED AGAINST HUNGER DUNYA GIDA GUNU ACLIGA KARSI BIRLESELIM Dr Aysegul AKIN FAO Turkiye Temsilci Yardimcisi 15 Ekim 2010 Istanbul Bu yılki kutlamanın teması, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde dünyadaki açlıkla mücadele

Detaylı

PERYÖN İNSAN YÖNETİMİ ÖDÜLLERİ FARK YARATAN İK PROJELERİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

PERYÖN İNSAN YÖNETİMİ ÖDÜLLERİ FARK YARATAN İK PROJELERİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ 2016-2017 PERYÖN İNSAN YÖNETİMİ ÖDÜLLERİ FARK YARATAN İK PROJELERİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ 11/9/2017 White Paper / PERYÖN Yayınlar 2017.22 2016-2017 PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri Fark Yaratan İK Projeleri

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği. Tanıtım Sunumu 2017

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği. Tanıtım Sunumu 2017 Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Tanıtım Sunumu 2017 İÇİNDEKİLER Hakkımızda Misyon Vizyon Organizasyon Yapısı TKYD Yönetim Kurulu TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları

Detaylı

BASIN AÇIKLAMASI Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

BASIN AÇIKLAMASI Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması Ankara da Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve BM Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında,

Detaylı

ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ STEM PROJESİYLE GELECEĞİN BÜYÜK MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRİYOR.

ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ STEM PROJESİYLE GELECEĞİN BÜYÜK MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRİYOR. STEM PROJESİYLE GELECEĞİN BÜYÜK MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRİYOR. ABD, Japonya, Almanya, Çin, İngiltere ve Güney Kore gibi dünyanın gelişmiş ekonomilerinde farklı programlar altında uygulanan STEM eğitim modelinin

Detaylı

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ YÜKSEK DENETİM DÜNYASINDAN HABERLER ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

Detaylı

SAĞLIK DİPLOMASİSİ Sektörel Diplomasi İnşası

SAĞLIK DİPLOMASİSİ Sektörel Diplomasi İnşası STRATEJİK VİZYON BELGESİ SAĞLIK DİPLOMASİSİ Sektörel Diplomasi İnşası Yakın geçmişte yaşanan küresel durgunluklar ve ekonomik krizlerden dünyanın birçok ülkesi ve bölgesi etkilenmiştir. Bu süreçlerde zarar

Detaylı

Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumu -1ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK:

Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumu -1ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK: Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumu -1ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK: -BU FORUM KASIM AYINDA KATAR DA DÜZENLENECEK DÜNYA SOSYAL GÜVENLİK FORUMU NA IŞIK TUTACAKTIR -TÜRKİYE BUGÜN DÜNYANIN

Detaylı

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI KAMPANYASI DAHA ADİL BİR DÜNYA İÇİN YANIMDA OL

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI KAMPANYASI DAHA ADİL BİR DÜNYA İÇİN YANIMDA OL Arka Plan: BM Kadın, UNDP ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ortaklığında yürütülmekte olan Türkiye de Cinsiyet Eşitliği ne Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Ortak Programı kapsamında

Detaylı

Samandağ da İpekböcekçiliğinin Canlandırılması Projesi Sertifika T öreni

Samandağ da İpekböcekçiliğinin Canlandırılması Projesi Sertifika T öreni Samandağ da İpekböcekçiliğinin Canlandırılması Projesi Sertifika T öreni Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Samandağ Kaymakamlığı, Antakya Belediyesi, üniversitemiz Ziraat Fakültesi nin ve Samandağ

Detaylı

ÇEKAP Çevresel Kapasitemiz Gelişiyor

ÇEKAP Çevresel Kapasitemiz Gelişiyor ÇEKAP Çevresel Kapasitemiz Gelişiyor Eğitimlerin 3. Ayağı 8-9 Eylül de Bursa da Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen ve temel yararlanıcısı Çevre ve ġehircilik Bakanlığı olan Türkiye

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milletlerarası Ticaret Odası Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Toplantısı 7 Mart 2014, İstanbul

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milletlerarası Ticaret Odası Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Toplantısı 7 Mart 2014, İstanbul Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milletlerarası Ticaret Odası Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Toplantısı 7 Mart 2014, İstanbul Saygıdeğer Konuklar, Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Öncelikle, Sayın

Detaylı

DİASPORA - 13 Mayıs

DİASPORA - 13 Mayıs DİASPORA - 13 Mayıs 2015 - Sayın Başkonsoloslar, Daimi Temsilciliklerimizin değerli mensupları, ABD de yerleşik Diasporalarımızın kıymetli temsilcileri, Bugün burada ilk kez ABD de yaşayan diaspora temsilcilerimizle

Detaylı

TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok

TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok Antalya daki 4 üniversitenin sektör için gerekli eğitimleri verdiği, Akdeniz Üniversitesi

Detaylı

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Temel Bilgiler G20 Nedir? G-20 (Group of 20) platformunun kuruluş amacı küresel ekonomik istikrarın sağlanması ve teşvik edilmesi için gayri resmi bir görüş alışverişi

Detaylı

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program...

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... DeGiSen DUnyada GeliSmek Her Cocuk Fark yaratabilir Empati, Yaratıcılık, Liderlik, Ekip CalıSması Ashoka

Detaylı

Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN

Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN İklim değişikliği eğitimi, öğrencilerin küresel ısınmanın günümüzdeki etkileri üzerine düşünmelerine yardımcı olur ve gelecekte daha sürdürülebilir bir dünyaya sahip

Detaylı

Fikirden Girişime EN HIZLI YOL

Fikirden Girişime EN HIZLI YOL Fikirden Girişime EN HIZLI YOL Mayıs 2011 de, girişimcilerin toplumun ekonomik ve refah gelişiminin sürdürülebilir olmasındaki en önemli oyuncular olduğu inancıyla hayata geçirdiğimiz Girişim Fabrikası

Detaylı

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer Uluslararası 06 TürkiyeEnerjiForumu 12. Yıl Club Med Palmiye, Kemer 2014 ANTALYA 15-19 Nisan 2014 Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! Antalya da unutulmuz tarihi zirve için geriye

Detaylı

BRÜKSEL, NİSAN 2016 Burs Programı

BRÜKSEL, NİSAN 2016 Burs Programı JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2015-2016 AKADEMİK YILI İZLEME VE ÇALIŞMA ZİYARETİ BRÜKSEL, 21-22 NİSAN 2016 Burs Programı JEAN MONNET BURS PROGRAMI 2015-2016 AKADEMİK YILI İZLEME VE ÇALIŞMA ZİYARETİ BRÜKSEL,

Detaylı

15 Ekim 2014 Genel Merkez

15 Ekim 2014 Genel Merkez ÇİN Yatırım Fırsatları Paneli 15 Ekim 2014 Genel Merkez İş Dünyamızın Saygıdeğer Mensupları, Değerli MÜSİAD üyeleri, Değerli Basın Mensupları, Toplantımıza katılımından dolayı teşekkür ediyor, Sizleri

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

www.gencfikirlerguclukadinlar.com

www.gencfikirlerguclukadinlar.com www.gencfikirlerguclukadinlar.com 2013 Proje Hakkında Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel Türkiye ve KAGİDER tarafından hayata geçirilmektedir. 18 30 yaş arası gençlerin, yaşadıkları

Detaylı

7.ÇP Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler(SSH) Araştırmaları

7.ÇP Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler(SSH) Araştırmaları 7.ÇP Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler(SSH) Araştırmaları Seda GÖKSU AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Sunum Planı 7.ÇP SSH Araştırma Alanı 7.ÇP SSH alanı projelerine nasıl ortak olabilirim?

Detaylı

Sayı: 107 Kasım 2014

Sayı: 107 Kasım 2014 Sayı: 107 Kasım 2014 Şeffaflıkta UNDP küresel lider oldu Enerji verimliliği ve iklim değişikliği masaya yatırıldı Her Damla Değer Katar DSİ projesini destekliyor Yalnız ama sosyal dünyada sosyal fayda

Detaylı

Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi

Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi 2005-2008 Gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz var... Birleşmiş Milletler Bin Yıl Hedefleri: Tüm kız ve erkek çocuklarının ücretsiz,

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu. Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi

Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu. Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi Neden Yazılım Sektörü? Yazılım Sektörü, bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir bileşeni olarak rekabet avantajı sağlama

Detaylı

TEGEP te Neler Oluyor?

TEGEP te Neler Oluyor? Gündem Mayıs 2013 02 TEGEP te Neler Oluyor? Eğitim ve gelişim alanında referans olabilecek çalışmalar kapıda! 07 TEGEP - ASTD İşbirliği 05 Zirvede Buluşalım! 09 Tegep Eğitim Profesyonellerini Geliştiriyor

Detaylı

İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI

İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI 2023 e 10 Kala Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı nda konuya yönelik düşüncelerimi ifade etmeden önce sizleri, şahsım ve İstanbul

Detaylı

Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında Ekonomik İşbirliği için İSTANBUL FORUMU

Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında Ekonomik İşbirliği için İSTANBUL FORUMU Kuruluşu: Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında Ekonomik İşbirliği için İSTANBUL FORUMU - 2007 yılı Nisan ayında, Türkiye-Afganistan ve Pakistan Devlet Başkanları Zirvesi esnasında TOBB a yapılan çağrı

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı 19 Mart 2013 İçişleri

Detaylı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Bu program Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Kadın İşletmelerine Finansman

Detaylı

Türkiye nin Tarım Vizyonu ve Geleceği

Türkiye nin Tarım Vizyonu ve Geleceği Türkiye nin Tarım Vizyonu ve Geleceği Gökhan Özertan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü 6 Mart 2017 Gökhan Özertan Tarımın Geleceği 6 Mart 2017 1 / 13 Dünya Tarımında Gelişmeler Tarımın fiziksel, sosyal

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

TÜRKİYE DE BAĞIŞÇILIĞI ALTYAPISINI GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA

TÜRKİYE DE BAĞIŞÇILIĞI ALTYAPISINI GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA BAĞIŞ GRUPLARI Bağışçılığa Katılım ve Kollektif Etki TÜRKİYE DE BAĞIŞÇILIĞI ALTYAPISINI GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA DESTEĞİ İLE Bağışçılığa Katılım ve Kollektif Etki S.Sevda Kılıçalp Iaconantonio TÜSEV

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Bilgilendirme Toplantıları Ulusal Ajans olarak da bilinen AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Eğitim

Detaylı

Sürdürülebilir Kalkınma - Yeşil Büyüme. 30 Mayıs 2012

Sürdürülebilir Kalkınma - Yeşil Büyüme. 30 Mayıs 2012 Sürdürülebilir Kalkınma - Yeşil Büyüme 30 Mayıs 2012 Sürdürülebilir Kalkınma gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağından ödün vermeksizin bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalkınma

Detaylı

TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI BÜTÇELEME Farklı İhtiyaçlar, Eşit Haklar

TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI BÜTÇELEME Farklı İhtiyaçlar, Eşit Haklar TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI BÜTÇELEME Farklı İhtiyaçlar, Eşit Haklar 01 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Toplumsal cinsiyet, kadın veya erkek olmaya ve kadın ile erkek arasındaki ilişkiye dair toplumsal olarak

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME Yaşanabilir bir dünya, Yaşanabilir bir bugün ve yarın için Proje gelişlriyoruz! Proje Belirlenmiş bir hedefe ulaşmak amacıyla, belirli bir yerde ve süre içinde,

Detaylı

TURKEY IN HORIZON 2020 ALTUN/HORIZ/TR2012/ /SER/005. H2020 Genel Eğitim. Toplumsal Sorunlar

TURKEY IN HORIZON 2020 ALTUN/HORIZ/TR2012/ /SER/005. H2020 Genel Eğitim. Toplumsal Sorunlar TURKEY IN HORIZON 2020 ALTUN/HORIZ/TR2012/0740.14-2/SER/005 H2020 Genel Eğitim Toplumsal Sorunlar Toplumsal Sorunlar H2020, Avrupa 2020 stratejisinin politika önceliklerini yansıtan, Avrupa'da vediğer

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI Gül Özcan Mesleki Eğitim Programı Programa dahil ülkelerin, mesleki eğitime yönelik politika ve uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir mesleki eğitim programıdır.

Detaylı

TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara

TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara Sürdürülebilir Kalkınma ve İnovasyon: Gelişmeler, EğilimlerE TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara İÇERİK Kavramlar:Sürdürülebilir Kalkınma ve Eko-İnovasyon Çevre Konusunda Gelişmeler AB

Detaylı

Özel okulların örgün eğitimindeki payını artıracağız

Özel okulların örgün eğitimindeki payını artıracağız Özel okulların örgün eğitimindeki payını artıracağız Ocak 26, 2012-5:49:55 Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, göreve geldikleri günden beri özel okulların desteklenmesi ve özel sektörün finansal gücünün

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ.

EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ. EVDE ÇOCUK BAKIM PROJESİNİN TANITIMI İZMİR DE GERÇELEŞTİRİLDİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ve Avrupa Birliği (AB) ile ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından

Detaylı

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANSEN BAŞARAN-SYMES IN "SAĞLIĞA YENİLİKÇİ BİR BAKIŞ AÇISI: MOBİL SAĞLIK RAPORU TANITIM TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANSEN BAŞARAN-SYMES IN SAĞLIĞA YENİLİKÇİ BİR BAKIŞ AÇISI: MOBİL SAĞLIK RAPORU TANITIM TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANSEN BAŞARAN-SYMES IN "SAĞLIĞA YENİLİKÇİ BİR BAKIŞ AÇISI: MOBİL SAĞLIK RAPORU TANITIM TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI 22 Mart 2016 İstanbul, Sheraton Hotel&Convention Center

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Türkiye Cumhuriyeti Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Sürdürülebilir Bir Üretim Altyapısı Çevreye Duyarlı VGM Güvenli Verimli BSTB İleri Teknoloji Yüksek Katma Değer 2 20 nün Kuruluşu 17 Ağustos

Detaylı

Ayrımcılık ve Yeni Medyada Nefret Söylemi Eğitmen Eğitimi Raporu 10-13 Şubat 2011 İstanbul, Türkiye - Green Park Hotel

Ayrımcılık ve Yeni Medyada Nefret Söylemi Eğitmen Eğitimi Raporu 10-13 Şubat 2011 İstanbul, Türkiye - Green Park Hotel Ayrımcılık ve Yeni Medyada Nefret Söylemi Eğitmen Eğitimi Raporu 10-13 Şubat 2011 İstanbul, Türkiye - Green Park Hotel Eğitim Konuları: Önyargıdan Ayrımcılığa, Ayrımcılık ve Uluslararası Hukuk, Ayrımcılık

Detaylı