Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır."

Transkript

1 Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. LE TOUR DU MONDE - SHAWN WATSON - LA NOUVELLE VAGUE - UZAKTAK CENNET PÜFÜR PÜFÜR S NEMA - G ZL BAHÇELER - LOOK - ART BASEL BY BOAT - HILLSIDER LIKES C N F K RL LOGOLAR - CELEBRITY DESIGNERS - Ç N YEMEK KÜLTÜRÜ - GOOD FOR MEN VINE - ART BLOG - REM X - OPEN 24/7 - EN BE EN LEN LANLAR - SUMMARY

2 ZEK TR KO

3 ZEK TR KO

4

5

6

7

8 BOYNER

9 BOYNER

10

11

12 Fotoğraflar 71. sayıya katkıda bulunanlar 15/16/17/18 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasarımdaki en son yenilikler 20/21/22/23/24 shawn watson Dünya wakeboard şampiyonu ile sudan konular 26/27/28 la nouvelle vague Geçmişten gelen bir dalga 30/31/32/33/34 uzaktaki cennet Tahiti den Bora Bora ya egzotik cennetler 36/37/38/39/40 püfür püfür sinema Açık hava sinemaları 42/43/44/45/46 bahçeler Şehirde gizli kalmış bahçeler 48 look 1 50/51/52 art basel by boat Teknede sanat turu 54/55/56/57/58 hillsider likes 60/61/62 cin fikirli logolar Zekasına şapka çıkarılan logolar 64/65/66 modada taşlar yerinden oynuyor Modada ünlü tasarımcılar marka değiştiriyor 68/69/70 çin de yeme içme durakları Şık restoranlardan çok iyi sokak yemeklerine farklı alternatifler 72 look 2 74 good for men Erkeklere ipuçları 76/77/78 vine 6 saniyede bir hikaye 80/81/82/83 art blog Bir sokak sanatçısı; Lakormis 84 remix karl lagerfeld 86/87/88 open 24/7 90 en beğenilen ilanlar 92/102 summary Yayımcı Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Adına Sahibi shak Alaton Genel Yayın Koordinatörü Edip lkbahar Sorumlu Yazı şleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yazı şleri Çeviri Tasarım Basımcı ve Basıldığı Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu pek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağıthane/ stanbul Basıldığı Tarih Temmuz 2013 Yayın Türü Yerel Süreli Yayın (Dergi) Berna Gençalp Burak Işık Cem Mirap Çağla Cabaoğlu Elmira Gürses Esra Kuşçu Hüseyin Aksoy Mehmet Ali Tokgözlü Melis Oğuz Nurhan Turan Keeler Saadet Dursun Saffet Emre Tonguç Styleboom Serhat Kapki Julien Aksoy Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. Hillsider Magazin de yayımlanan yazı ve fotoğrafların tüm hakları, Hillsider logosu ve isim hakkı Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde yazı ve fotoğraflardan alıntı yapılamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

13

14

15 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE V&A da Bir Efsane: David Bowie Dünyanın en büyük sanat ve tasarım müzesi Victoria ve Albert bu kez David Bowie ye ev sahipliği yapıyor. Modern zamanların en önde gelen ve etkili isimlerinden olan David Bowie nin olağanüstü kariyerini Gucci ve Sennheiser sponsorluğuyla gözler önüne seren arşiv, büyüleyici uluslararası retrospektif sunumunu sanat aşıklarıyla buluşturuyor. David Bowie sergisi Bowie nin müzikal bir yenilikçi ve kültür ikonu olarak süregelen yaratıcılık sürecini, yarım yüzyıldır hiç durmadan gelişen tarzını ve değişmeyen orijinalli ini bizlere yeniden keşfettiriyor. V&A Müzesi nin tiyatro ve performans sorumlularv, Victoria Broackes ve Geoffrey Marsh koleksiyonda ilk defa bir araya gelecek 300 den fazla obje seçtiler. Koleksiyon elle yazılmış şarkı sözleri, orijinal kostümler, moda, fotoğrafçılık, film ve müzik videoları, sahne tasarımları, Bowie nin kendi enstrümanları ve albümlerinden resimler içeriyor. Sergi, Bowie nin moda, ses, grafik, tiyatro, sanat ve film alanlarından sanatçı ve tasarımcılarla ortaklıklarından geniş bir yelpaze sunuyor. Halkın beğenisine sunulan 300 den fazla objenin arasında; tasarımını Freddie Burretti nin yaptığı, fotoğrafçılığı Brian Duffy ye ait Ziggy Stardust vücut takımları, Guy Peellaert ve Edward Bell den albüm kapağı tasarımları, The Man Who Fell to Earth (Dünyaya Düşen Adam) de dahil, filmlerinden görsel kesitler ve canlı performanslar, Boys Keep Swinging gibi müzik videoları ve 1974 Diamond Dogs Turnesi için tasarlanan sahne tasarımları var. Koleksiyonda bütün bunların yanı sıra Bowie nin yaratıcı fikirlerinin evrimini gösteren daha önce hiç görülmemiş film şeritleri, el yazısı set listeleri ve şarkı sözleri; Bowie nin kendi skeçleri, nota kağıtları ve günlük sayfaları gibi kişisel parçalar da var. David Bowie Is sergisi 11 Ağustos tarihine kadar V&A Müzesi nde görülebilir.

16 DÜNYADAN HABERLER Daft Punk tan Anılara Fütüristik Bir Yolculuk! Dünyaca ünlü elektronik müzik grubu Daft Punk ın dördüncü albümü Random Access Memories Mayıs 21 de yeni anlaşma yaptıkları müzik şirketi Columbia nın imzasıyla çıktı. Fransız müzik grubunun elektronik müziğin yeniden doğuşu olarak tanımlanan ve büyük bir heyecanla beklenen albümü 13 yeni şarkıdan oluşuyor. Nile Rodgers, Todd Edwards, Giorgio Moroder ve Pharrell Williams gibi dokuz büyük müzisyenin de katkı sağladığı albüm Daft Punk ın Columbia müzik şirketi ile yakalamak istediği yeni insani robotlar tarzını da hayranlarıyla paylaşıyor. Fransız moda evi Yves Saint Laurent ın imzasını taşıyan yeni robotik kostümleri ve Coachella daki ilk gösterimden beri geniş yankı uyandıran tanıtım videoları ile neredeyse dört yıllık bir aradan sonra hayranlarını çılgına çeviren Daft Punk grubundan Thomas Bangalter Stüdyodaki üçüncü kaydımızdan sonra daha önce hiç yapmadığımız bir şey aradığımızın farkına vardık. Eskiden ses örnekleri ve makinalarla yaptığımız şeyin aynısını bu defa insanlarla yapmak istedik. Bugünlerde popüler olan, kayıtlı insan sesinin robotik hale getirildiği müzikler. Biz robotik seslerin duygu ve anlam bakımından daha önce hiç olmadığı kadar insani çıkmasını sağlamak istedik diye konuştu. Tod s For Ferrari! Üstü açılabilir Ferrari sinden inen, polo t-shirt lü o yakışıklı adamları mutlaka görmüşsünüzdür. Bir dahaki sefer ayakkabılarına dikkat edin. Büyük olasılıkla Tod s giyiyorlardır zira talyan ayakkabı markası egzotik araba yapımcısı ile neredeyse eş anlamlı hale geldi. Bunun tek sebebi ikincinin başkanının birincinin yönetim kurulunda oturması da değil. ki benzer ruh biri tarafından öteki için yapılmış sürücü ayakkabılarından oluşan çok özel bir seride bir araya geldiler. Laccetto Tubi ve Mascherina Griglia siyah ve kahverengi süet seçeneklerine sahipken, Leccetto gerçek Elvis tarzına uygun olarak ayrıca kırmızı ve mavi süet seçeneği de sunuyor. Her modelin iç astarı Ferrari spor arabalarının koltuklarının rahatlığı ve dokusuna sahip. Playboy hayat tarzı için vazgeçilmez olan ve Tod s un hiç değişmeyen geleneksel ustalığıyla yapılan ayakkabılar 290 ile 320 Euro arası değişen fiyatlardan satılıyor. Tod s for Ferrari serisi üç modelden oluşuyor Leccetto (dantelli), Laccetto Tubi GT (püsküllü) ve Mascherina Griglia (ikonik 250 GTO için tasarlanan özel bir kafes amblem taşıyor).

17 DÜNYADAN HABERLER Mars One: Geri Dönüşü Olmayan Bir Keşif Yolculuğu! 2013 yılından başlayarak Mars ta yaşama fikrini gerçeğe çevirmek adına adım atan Mars One Projesi, Mars a giderek orada kurulacak olan ilk uzay kolonisinde yaşayacak gönüllüler arıyor. nsanoğlunun geleceği ve ilerleyişi adına kendi hayatlarını feda edecek kadar inançlı 18 le 62 yaş arası kişinin üstünde aday, proje için çoktan başvurdu bile. Bugüne kadar Mars a insanlı bir yolculuk hiç yapılmadı ancak Skylab, Mir ve Uluslararası Uzay stasyonu ndan öğrenilenler ve Mars One ekibi bunu gerçekleştirecek teknolojiye çoktan sahip olduğumuzu söylüyor. Adayların dünyanın seçilmiş bir noktasında Mars simülasyonu ile eğitileceği ve tek tek elenerek Mars a gidecek ilk insanın seçileceği proje, seçilen kişi için aynı zamanda Dünya yı son kez görmek anlamına geliyor. Mars a yolculuk 7-8 ay kadar sürüyor ve tek yön bir seyahat olmasının yanı sıra pek çok zorluk da içeriyor. Güneş enerjisi panelleri ile enerji üretmesi planlanan Mars Kolonisi nde yaşayacak olan astronotlar yeni üretilen 3D yazıcı teknolojisi ile pek çok ihtiyaçlarına ulaşırken, oksijen, su ve besin gibi bazı ihtiyaçlarını Mars ın kaynaklarını kullanarak kendileri de üretebilecekler. Mars One, insanoğlunun öncüsü olmak isteyen cesur ve fedakar kaşifleri imkansızı hayal etmeye ve ardından bu hayali gerçek yapmaya davet ediyor. Yaza Merhaba Deyin! 2000 li yıllarda ilk piyasa çıktığı anda devrim yaratan bronzlaştırma ürünlerinin öncüsü St. Tropez, üstünden on yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala çok popüler olan bronzlaştırma ürünlerine o kadar güveniyor ki; bu yılki kampanyaları için Kate Moss u masaya oturtmayı başardılar. Süper modelin mükemmel vücudu kolay ulaşılabilecek bir hedef olmasa da, en az onunki kadar egzotik, bronz bir cilt tonu yakalamanız mümkün. Bu yılın en göze çarpan bronzlaştırma ürünlerinin arasında, Utan: L.A Instant Glammar Shimmer Tan, James Read: Uyku Maskesi Tan Kremi, Creme De La Mer: Yüz ve Vücut Bronzlaştırma Kremi. Sisley: Kendi Kendine Bronzlaştıran Nemlendirici Vücut Kremi ve St. Tropez: Mükemmel Bacaklar Spreyi var. Siz de kendinize en uygun ürünü seçin ve yaza büyüleyici, bronz bir tenle girin!

18 DÜNYADAN HABERLER stanbul da Bir Vietnamlı: COCHINE Vietnam ve Fransız mutfağından otantik örneklerle leziz bir deneyim sunan Cochine çoğunluğu yabancılardan oluşan müdavimlere sahip cool ve çok ilginç bir restoran. Gizli bir mekan bulduğunuzu hissettiren özel atmosferi ve sıcak personeli ile Cochine, stanbul a Vietnam mutfağını tanıtmaya kararlı çekici bir yer. Restoran uyumsuzlukta sıcacık bir uyum yakalayan mobilyalar, inanılmaz rahat koltuklar, bir şöminenin bulunduğu samimi bir kitaplık bölümü ve seçkin Vietnam klasiklerinden oluşan bir menüye sahip. Summer Rolls, Pho Bo ve Bo Luc La gibi Vietnam yemeklerinin yanı sıra kızarmış patates de bulabileceğiniz Cochine de yemekler şaşırtıcı derece otantik olduğu bir mekan. Soslar ise tam olması gerektiği gibi; tuzlu, biraz tatlı ve çok taze. çecek menüsü, Earl Grey Martini gibi sıra dışı kokteyllere sahipken tatlı menüsü mascarpone sosuyla kızarmış muz ve çikolatalı sufle gibi alternatifler içeren daha özgün tatlar içeriyor. Ana yemekler büyük, cömert porsiyonlarda geliyor ve Perşembe günleri 20:30 dan 23:30 a kadar süren ve ek ücret içermeyen jazz akşamları yemekten alınan zevki ikiye katlıyor. Restoran öğlenleri kapalı olmak üzere, haftanın her günü açık.

19

20 SHAWN WATSON 20/21/22/23/24

21 nsan Güney Florida Palm Beach doğumlu olunca, hele annesi de sörf, su kayağı gibi sporlarda iddialı ise, suyla daha bebekken haşır neşir olması kaçınılmazdır zaten yaşındaki Shawn un arkadaşlarıyla oyun anlayışı hep su içinde ya da üzerinde olmuş. Wakeboarda 12 yaşındayken başlamış, ilk zaferini 14 yaşında, sırf eğlence olsun diye katıldığı, Teksas Ulusal Yarışması nda junior man kategorisinde 2. olarak yaşamış... Hemen akabinde teklifler gelmiş, profesyonel çalışmalar, uluslararası yarışmalar ve dünyanın 4 bir köşesine yolculuklar başlamış... Shawn bir yıldız ve 18 yıldır dalgaların üzerinde... Geçtiğimiz aylarda Fethiye-Hillside Beach Club a hem şovlar yapmak, hem de dileyen konuklara eğitimler vermek üzere gelince, onu karaya çekmeden ve bir söyleşi yapmadan bırakmak olmazdı... pek Kigan : Wakeboard ile yaşadığın aşkı nasıl tarif edersin? Shawn Watson: Wakeboard sporuna olan tutkum, tıpkı çocukluğumda olduğu gibi; her gün tekneyle çıkıp bütün günü suda wakeboard yaparak ve arkadaşlarımla eğlenerek geçirmek gibi... Çok seviyorum... Bu tutku, aşk bana aynı zamanda, dünyayı dolaşma ve insanın rüyalarında bile zor görebileceği yerlerde wakeboard yapma şansı da veriyor. nsanın sınırlarını zorlayan bir spor. Bu sporu yaparken nasıl / ne hissediyorsun? Kendimi özgür hissediyorum; wakeboard yaptığım anlar, kendimi en fazla ifade edebildiğim anlar! Araya bir not düşelim ve henüz bu sporla tanışmamış olanlar için biraz wakeboardu anlatalım; Wakeboard botun arkasında, teknenin oluşturduğu dalgaları kullanarak yapılan bir spor. Snowboard gibi tek bir board üzerinde yapılıyor. lk etapta suyun üzerinde durabilmek ve denge içinde gidebilmek önemli. Yükseldikten sonra suya iniş kısmı da kritik. Snowboard da kara indiğiniz için nispeten daha yumuşak. Suda ise daha zorlayıcı. Riskleri azaltmak için can yeleği giymek lazım. Bir de suya yumuşak inişi kesin becerebilmeniz. leri safhalarda suyun üzerinde zıplamaya, derecelik taklalar atmaya başlıyorsunuz. şin artistik ve zor kısmı da burası zaten. Su üzerinde spinlerle, saltolarla harikalar yaratmak mümkün. Bildiğiniz diğer su sporlarından daha zorlayıcı ve fakat aynı zamanda daha etkileyici... Shawn ise bırakın alışılmış saltoları, Almanya da katıldığı ilk double up yarışmasında 900 derecelik bir dönüşle bir ilki gerçekleştirmiş... Suyun üzerinde devleşenlerden kısacası :)

22

23 Wakeboard hem denizde hem de gölde yapılıyor. Aralarında bariz farklar var. Durgun suyun bu spor için önemli olduğunu biliyorum. Gene de sormak istiyorum; sen hangisini tercih ediyorsun? Aralarında kesinlikle fark var; deniz suyu daha tuzlu ve objeleri yüzdürme özelliği daha fazla; tatlı su ise çok daha yoğun. Normalde denizde muazzam büyüklükte ve dalgalanmaya yatkın bir su kütlesi var karşınızda. Gölde ise büyük ihtimalle daha dalgasız bir ortamdasınız ve rüzgardan korunuyorsunuz ki; bunlar da wakeboard yapmak için çok daha ideal koşullar. Hillside Beach Club mesela, sahip olduğu özel koy sayesinde wakeboard için hayli ideal. Her spor bir disiplin gerektirir. Bir wakeboardcu nasıl yaşamalıdır sence? Başarısını nasıl daha ileriye taşır? Ya da başarılı kalabilmek için nelere dikkat etmelidir? yi, güçlü bir fiziğe sahip olmak çok önemli. Başarılı olmak için çok çalışmak, bütün temel kuralları öğrenmek ve her gün idman yapmak zorundasınız; ayrıca sizi yetiştirecek iyi bir koçunuz olması da şart. Başarınızı sürekli kılmak için yapılacak en iyi şey ise hayatla ilgili müthiş bir duruşa ve iyi bir bakış açısına sahip olmanız ve bunu yaparken de mümkün olduğunca eğlenmeniz! Sıklıkla dünyanın her yerine seyahat ettiğini biliyoruz. Yolda olmadığın, seyahat etmediğin sıradan bir günün nasıl geçiyor? Ülkemde, evimde kaldığım zamanlar çok sınırlı; bu yüzden seyahat etmediğim zamanlarda mümkün olduğunca ailemle ve dostlarımla vakit geçirmeye özen gösteriyorum. Ayrıca göl kenarında bir evim var. Evimin işlerine yetişmeye çalışmak sonu gelmeyen bir iş. Bunların yanı sıra mümkün olduğunca wakeboard ve idman yapmaya çalışıyorum elbette! Spor yaşantındaki en unutulmaz anların? Aslında sayılamayacak kadar çok an var. Büyük yarışlarda elde ettiğim şampiyonluklar, yaşamımdaki en unutulmaz anlar olsa gerek; bu anlar çok sık olmuyor ama olduğunda da kıymetini biliyorum.

24 Su ile bu kadar haşır neşir olmak insana neler kazandırıyor? Fiziksel ve zihinsel olarak nasıl etkileri var? Evet, wakeboard yapmak fiziksel bir şey ama bunun ötesinde zihinsel bir boyutu da var. Eğer bir numarayı yapmadan önce onu gerçekten düşünür ve adım adım kafanızda canlandırırsanız genelde daha kolay gerçekleştirirsiniz. nsanlar hep yarış öncesinde fazla düşünerek heyecanlanıp kendilerini yıldırıyorlar; halbuki suya çıkıp her gün yarışma dışında yaptığınız gibi, idman yaptığınız gibi yapsanız ve başkalarını kafaya takmasanız büyük ihtimalle çok daha iyi sonuçlar alırsınız! Yaşamından bir an için wakeboard u çıkarsak geriye neler kalır? Zor bir soru. Böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum çünkü wakeboard yapmayı seviyorum ve başka bir şey yapmak istemezdim! Hali hazırda bir Dünya Şampiyonusun. Yine de her sporcunun daha fazlasını, mükemmelini yapmak gibi bir ideali vardır? Senin bu sporda -hatta hayatta- ulaşmak istediğin nokta nedir? Şampiyonluk onur verici bir derece. Hayattaki ve bu spordaki amacım başarılı olmaya devam etmek, her gün kendimi zorlamak ve yaşamımı, kariyerimi bir üst düzeye taşımak. Yaptığın başka sporlar var mı? Sevdiğim pek çok başka spor var. Sörf, skateboard ve snowboard gibi board üzerinde yapılan diğer sporları seviyorum. Arkadaş grubumla yapmaktan gerçekten keyif aldığım bir diğer spor türü ise golf oynamak! Yaşlılık günlerin için bir rüyan var mı? Bu spor dalındaki hayalim veya amacım diyelim, yaşım ve bedenim izin verdiği sürece, son onbeş yıldır bu dalda yapmakta olduğum şeyleri yapmaya devam etmek. Profesyonel wakeboard sporunu bıraktıktan sonrasıyla ilgili hayalim ise kendime ait bir şirketimin veya wakeboard yapılan bir tesisimin olması. Sudan ve bu spordan kopmaya niyetim yok kısacası.

25

26 Geçmişten Gelen Bir Dalga; LA NOUVELLE VAGUE 26/27/28 Bir dönem, içinde reddedilen formların ve yıkılan tabuların olduğu, larda spontan bir şekilde bir araya gelen cesur film yapımcıları, klasikleşen formlardan uzaklaşıp dönemin bakışını değiştiren toplumsal ve siyasi etkenlere odaklandılar. Daha önceleri eleştirmenlik yapan bu yapımcılar her filmlerinde farklı bir sanat manifestosunu ve sinema teorisini ele aldı. Muhafazakarlığa baş kaldıran ve talyan Yeni Gerçekçilik akımından etkilenen bu döneme Fransızlar La Nouvelle Vague yani Yeni Dalga adını verdi. Başta Andre Bazin olmak üzere Jean Luc Godard, Eric Rohmer ve François Truffaut gibi dönemin bir çok önemli film eleştirmeni bu yeni akımı destekleyip, film sektöründe yer alıp, yapılan değişiklikleri hayata geçirmeye başladı. Yalnız bu akım film sektöründe kalmayıp, etkisini moda sektöründe de hissettirmeye başladı. Bizi ilgilendiren kısmı da burası. Biraz bundan bahsedecegim. Yazı: Melis Oğuz

27 Başta Jean Luc Godard ın ilham perileri olarak bilinen aktris Jean Seberg, Anne Wiazemsky ve Anna Karina usta oyunculuklarının yanı sıra dönemin moda ikonları olarak da takip edildi, giyimleri ve yaşam tarzlarıyla toplumun sevilen isimleri oldular. Çizgili bluz, etek, babet, kelebek gözlük ve hasır şapkalarıyla özdeşleşen bu kadınlar, Yeni Dalga nın da yüzleri haline geldi. Onlarla yaşadığı aşklarıyla dillerden düşmeyen ve sürekli göz önünde olan Godard ın takım elbiseleri ve şapkası da erkeklere ilham verdi. Günümüzde bu aktrislerin tarzları hala sıklıkla kullanılıyor. Hatta yeni varisleri Tilda Swington ve Alexa Chung ın stilleriyle yeni dalgalarda yontulmaya devam ediyor. Moda sektöründe de durum bundan farksız değildi. 50 lerde moda camiası New World- New Look başlığı altında yeniliklerle kucaklaşmaya başladı. Öncelikle Christian Dior un piyasaya sürdüğü Bar Suit modeli Harpers Bazaar ın genel yayın yönetmeninden aldığı It s such a new look! yorumuyla koleksiyon adını New Look olarak hafızalara kazıdı. Bu A kesim elbiseler formlarda yapılan adeta bir devrimdi. 60 ların başarılı tasarımcılarından Paco Rabanne, Oscar de la Renta, Yves Saint Laurent, Guy Laroche ve tabii ki Mary Quant da bu akımdan etkilenip koleksiyonlarda yeniliklere gittiler.

28 Özellikle Mary Quant Londra da açtığı Bazaar adındaki butiğinde etekleri kısaltmaya yönelik çalışmalara başladı ve 1964 de ilk mini etek kavramı ortaya çıktı. Adını ise Quant ın en sevdiği arabası Mini den aldı. Günümüzde, Hüseyin Çağlayan, Maison Martin Margiela, Comme des Garçons, Alexander Mc Queen bu alanda hatırı sayılan isimlerin başında geliyor. Yaptıkları formlar ve alışılmışın dışında avangarde kalıplarıyla günümüzün tabu yıkıcıları, yenilikçileri olarak biliniyor. Düz pantalon, elbise, bluz veya etek kavramlarına gerek teknik, gerekse kullanılan materyaller açısından bambaşka bir boyut katıyorlar. Sanatın ve modanın harmanlandığı yeni bir teori bu isimlerin hemen hemen her koleksiyonunda moda severlerle buluşuyor. 50 lerde esmeye başlayan bir rüzgarın yarattığı dalgalar 2000 li yıllarda şiddetini arttırarak; her sene daha fazla yenilikle, daha fazla tabu yıkmaya devam ediyor... Yığınla genç sinemacıyı etkilediğim ileri sürülüyor. Dahası bir Jean Luc Godard stilinden söz ediliyor. Bence Godard ın stili, bir stili olmamasıdır. Jean Luc Godard

29

30 CENNETE BUYRUN! 30/31/32/33/34 Yazı ve Fotoğraflar: Saffet Emre Tonguç

31 Tahiti Tahiti diğer adıyla Fransız Polinezyası, Türkiye den gidebileceğiniz en uzak yerlerden biri. En meşhur adası Bora Bora ya dört farklı uçak yolculuğundan sonra ulaşmanız 35 saati bulabiliyor, gündüzünüz gecenize karışıyor ama gözlerinizi cennette açıyorsunuz. Turkuaz rengi bir denizin üzerinde bulunan bir bungalovda kalıp, akvaryumda gördüklerinize benzer balıklarla yüzüyor ya da odanızın cam zemininden aşağıdaki renkli dünyayı seyrediyorsunuz. Dağlardaki yeşil renginin envai çeşidi ise cabası...

32

33 Başkent Pape ete Fransız Polinezyası 19. yüzyıldan beri Avrupalı gezginlerin dikkatini çekmiş. Ünlü ressam Paul Gauguin Batı Dünyası nın nimetlerini geride bırakıp Tahiti ye gelmiş ve adalarda yaşayanları tuvaline hapsetmiş. stanbul aşığı Pierre Loti 1880 de Loti nin Evliliği isimli kitabını burada yazmış. Dünyadaki cennete açılan ilk kapı başkent Pape ete, Pasifik in ortalarında bulunuyor. Havaalanının adında arka arkaya tam üç a var Faa a! Şehrin adı ise su kovası demek. Pasifik teki çoğu yeri ilk keşfeden kişi olan Kaptan Cook 1769 da Pape ete ye geldiğinde adada fazla yerleşim yokmuş ama zamanla Avrupalı göçmenler adaya akın etmeye başlamış. Bugün 170 bin kişinin yaşadığı adada 20. yüzyıl başlarında sadece 5,000 kişi yaşıyormuş. Pape ete, Marche dedikleri pazarıyla ünlü. 250 yıllık tarihe sahip pazarda rengarenk kumaşlardan yerel mücevherlere, taze meyveden balığa her şeyi bulabilirsiniz. Cumartesi günleri pazarın en kalabalık zamanı. Adadaki Marau Dağı na tırmanmak ya da Teahupoo Plajı nda sörf yapmak çok popüler. Tahiti Iti Plajı ise güneşi batırmak için en romantik noktalardan biri. Pape ete Temmuz ayında yapılan Heiva Festivali ile de ünlü. Yeni Zelanda daki yerli halk olan Maoriler, Hawai deki adalarda yaşayanlar, Mikronezyalılar ve Tahitililer akrabalar. En büyük okyanus olan Pasifik in değişik adalarında yaşayan bu insanların kökeni aynı. Dilleri ve kültürleri de çok benzerlik taşıyor. Dansları, vücutlarına yaptıkları dövmeleri bile ortak özelliklere sahip. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Intercontinental Resort Tahiti (www.tahiti.interconti.com) Pape ete de konaklayabileceğiniz en güzel tesislerden biri. Le Royal Tahitien (www.hotelroyaltahitien.com ) tropik bahçeler içinde yer alan, kendi plajı olan ve sunduğu imkanlara göre en uygun fiyata sahip olan bir otel. Tahiti Iti de bulunan Vanira Lodge (www.vairalodge.com) ise adadaki en güzel pansiyonlardan biri, manzarası muhteşem. L O a la Bouche (Tel: ) Fransız restoranı adadaki en iyi seçeneklerden birisi. Yemekler çok lezzetli, etraftaki insanları seyretmek ayrı bir keyif. Lou Pescadou (Tel: ) ise makarna çeşitlerini deneyebileceğiniz uygun fiyatlı bir alternatif.pape ete den cennetin diğer köşelerine feribotla veya uçakla gidebiliyorsunuz. Bora Bora Başkent Pape ete den hareket edip 40 dakikalık bir uçuş sonrasında Bora Bora da denizin üzerinde bulunan bir havaalanına iniyorsunuz. Aynı eski güzel günlerdeki gibi uçaktan inip direkt terminale yürüyorsunuz. Güvenlik, valizleri makineden geçirmek yok. Sizi bir otel temsilcisi karşılayıp boynunuza çiçeklerden yapılmış bir kolye takıyor, sonra özel bir tekneye binip, otele gidiyorsunuz. Oteller denizin üzerinde inşa edilmiş, lobiye vardığınızda resepsiyonistin aşağıdaki rengarenk tropikal balıkları beslediğini görüyorsunuz. Herkeste bir güleryüz, en çok kullanılan kelimeler ise merhaba anlamındaki Ia ora na ile teşekkür etmek için söyledikleri Mauruuru. Onca saatlik uçuşlardan sonra insan hangisi gerçek hangisi rüya karıştırıyor, hedonizm dorukta odanıza geçiyorsunuz. Cibinlikli koskoca bir yatağa doğru ilerlerken oturma grubunun önündeki camın altında ve banyonun zemininde deniz gülümsüyor gene. Günbatımlarının tadını çıkarmak için önde bir veranda var, merdivenlerden aşağıya indiğinizde ise kendi iskeleniz. Dolabınızdaki paletleri ve deniz gözlüklerini alıp mercanların arasına gizlenmiş balıkları keşfe çıkıyorsunuz. Tahiti deki adaların çoğu dalmayı sevenler için tam bir cennet. Adı ilk doğan anlamına gelen Bora Bora balayı çiftlerinin ideal mekanı, rüyaların gerçek olarak servis edildiği bir hayaller alemi. Bora Bora da oteller merkezden uzaktaki motu diye adlandırılan adalarda yer alıyor, çünkü adanın etrafında çok fazla plaj yok. Aslında adanın merkezinde fazla bir şey yok. Üç beş hediyelik eşya satan dükkan dışında iki de kilise var. Eğer bir pazar sabahı ayin zamanına denk gelirseniz, insanların ne kadar renkli olduğunu görüyorsunuz. Kadınların çoğu birbirinden şık şapkalar takıyor. Papazlar bile karnavala gider gibi rengarenk giyiniyor. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Bora Bora da otellerin çoğunda konsept aynı, en pahalı odalar denizin üzerine yerleştirilmiş ve fiyatlar 500 Dolar dan başlıyor, kara kısmında daha ucuz odalar bulunuyor. Özel adalarda gecelik otel ücreti 10,000 Dolar a çıkabiliyor. Taha a Adası nda bulunan Le Taha a Private Island & Spa (www.letahaa.com ) en el yakanlardan biri. Adadaki en iyi oteller: Bora Bora Nui Resort (www.boraboranui.com ), St. Regis( Bora Bora Lagoon Resort (www.boraboralagoonresort.com), Hotel Bora Bora (www.amanresorts.com ) ve Intercontinental Moana Beach (www.borabora.interconti.com ). Göreceli olarak daha daha uygun fiyatlı tesisler ise Novotel Bora Bora (www.accorhotels.com) ve Village Pauline Club Med (www.clubmed.com) her şey dahil sistemiyle çalıştığından bazı turistlere daha uygun geliyor. Bir zamanların en gözde oteli olan Le Meridien Bora Bora (www.lemeridien.com) ise rakipleri tarafından geçilmiş durumda. Adanın en bilindik restoranı ise Bloody Mary (Tel:677286). Girişe bu mekanda yemek yemiş tüm şöhretlerin adları yazılmış. çerdeki zemin plaj gibi kumla kaplanmış, ayakkabılarınızı çıkarıp yemeğinizi yiyiyor, içkinizi yudumluyorsunuz. Mo orea Adını sarı kertenkele diye Türkçe ye çevirebileceğimiz Mo orea Türkiye de daha az bilinen bir ada ama Bora Bora dan çok daha güzel, en azından yolları delik deşik değil, etraf çok daha yeşil, binalar daha bakımlı ama oteller Bora Bora dakilere göre daha sıradan. Eski bir volkan olan adaya Pape ete den yedi dakika süren bir uçuştan sonra ulaşıyorsunuz, dileyenler feribotla da gelebiliyor. Etraf şöhret kaynıyor, yan şezlongta Ralph Lauren in güneşlenmesi sizi şaşırtmıyor, siz de kendinizi önemli zannediyorsunuz! Adada vakit geçirmek için çeşitli aktiviteler var. Jip safari, tekne turları, yunuslarla yüzmek, çarpmayan çarpan balıklarını beslemek alternatiflerden bazıları. Polinezyalılar ın kutsal alan dedikleri marae leri Opunohu Körfezi nde görebilir, Paopao Vadisi nde ananasların tadını çıkarabilirsiniz. Bir araba kiralayıp adanın etrafını da turlayabilirsiniz. Tüm adayı dolaşmak sadece 60 km. tutuyor. Mo orea çok dağlık bir ada o yüzden de manzaralar çok güzel. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Mo orea Sheraton (www.sheratonmoorea.com) özellikle deniz üzerindeki bungalovlarıyla öne çıkan, servisin ikinci planda olduğu ama adadaki en güzel otellerden biri. Mo orea Beachcomber Intercontinental Resort (www.moorea.interconti.com) adanın en gözdesi. Mo orea Pearl Resort (www.pearlresorts.com ) servisi çok öne çıkmayan bir tesis. Tarariki Village ) ise fiyatı çok makul olan işletmelerden biri. yi bir yemek için Te Honu Iti Restaurant ı (Tel ) deneyebilirsiniz. Suyun üzerinde yer alan bu tesiste denizi ışıklandırıyorlar ve yemeğinizi yerken balıkları seyredebiliyorsunuz.

34 Gündelik Yaşam Polinezyalılar 70 kişi alabilen ve bugünkü katamaranların atası sayılabilecek kanolarla Endonezya ve Filipinler tarafından yıl kadar önce yola çıkıp Pasifik üzerindeki adalara göç etmişler. Tahiti ye gelmeleri ise yaklaşık yıl kadar önce gerçekleşmiş. Fransız sömürgesi konumundan dolayı Avrupa Birliği pasaportu taşıyan Tahitililerin yaşam felsefesi ağır ol molla desinler e benzeyen haere maru. Bir restoranda uzun süre beklerseniz, bankalar ve dükkanların sık sık kapalı olmasına denk gelirseniz şaşırmayın, adalardaki yaşamın temposuna ayak uydurun. Zaten tatildesiniz aceleye gerek var mı? Tahiti de aile çok önemli bir kavram ve toplumun belkemiğini oluşturuyor. Kadınların da toplumda önemli bir yeri var. Bazen kapı gibi, iri kıyım kadınlar görüyorsunuz, onlar da Mahu diye adlandırılan ve karşı cinsin kıyafetleriyle dolaşan erkekler. Bu çok doğal bir olgu olarak görülüyor ve çok çocuklu ailelerde kız gibi yetiştirilen erkek çocuklar görebiliyorsunuz. Hıristiyan misyonerler dine ters düşen bu geleneği değiştirmeye çalışmışlar ama başarılı olamamışlar. Tahiti, Ege Denizi nin eski adı olan ve noktalı deniz anlamına gelen Arşipel (Archipelago) yani takımadalardan oluşuyor. Bu adalarda turizmden sonra en gözde sektör siyah inci üretimi. Tahiti yi yirmi yıldan fazla bir süre seçimle başa gelen Gaston Flosse isimli diktatör yönetmiş, 2004 yılında ise Oscar Temaru başkanlık yarışını kazanmış ve ülkede insanlar düşüncelerini daha yüksek sesle dile getirmeye başlamışlar. Son yıllarda ABD yle ilişkiler daha güçlenmiş, bu da sömürgesi oldukları Fransa nın tepkisini çekmiş. Hawai deki hula, Yeni Zelanda daki haka danslarının benzerini Tahiti de de görüyorsunuz. lk gelen Hıristiyan misyonerler bu yerel dansları yasaklamışlar ama Tahitililer gizli de olsa geleneklerini devam ettirmişler. Bugün büyük otellerde haftanın en az bir gününde dansçılar gelip beş farklı çeşidi bulunan danslardan örnekleri turistler için yorumluyorlar. Kreşlerden itibaren bu danslar öğrencilerin ders programında yer alıyor. Tahiti Mutfağı nda Fransız ve Çin etkisi var. Ton ve kılıç balığı gibi bilindik balıklar dışında wahoo ve mahi mahi gibi okyanus balıkları da yeniliyor. Poisson cru ise Hindistan cevizi sütüyle hazırlanan balığa verilen isim ve en popüler yerel yemeklerden. Cennete Tarif Her şeyin bir bedeli var, cennetin de... Tahiti turizmin nimetlerinin farkına varalı çok olmuş. stedikleri cebinde akrep olmayan, para saçmaya hazır turistler. Lüks otellerin fiyatları en tepelerde dolaşıyor. Düşük sezonda bile 1000 Dolar a oda var, üstelik fiyatlara ne kahvaltı dahil, ne de vergiler. Adalar arasındaki kısa uçak yolculukları, ülkelerarası uçak yolculuklarından bile pahalı. Dört saatliğine kiraladığınız vasat bir arabanın fiyatıyla ABD de en lüks arabayı tam gün kiralayabiliyorsunuz. Sıradan restoranlardaki fiyatlar en el yakanından. Siz ortalama bir yemekle karın doyurmaya çalışırken restoran sahibi gelip, Geçen hafta da Sharon Stone buradaydı deyip fahiş fiyatlar konusuna bir açıklık getiriyor. Sokaktaki satıcılarda karnınızı doyurmak bile 15 dolardan başlıyor. Kısa bir taksi yolculuğu için Dolar ı rahatça gözden çıkarıyorsunuz. Mutluluğunuzun yolu sürekli elinizi cebinize atmaktan geçiyor. Hindistan da birkaç dolara bulabileceğiniz tişört burada 25 dolara satışa sunuluyor. Fiyatlar böyle yüksek olunca 250 bin kişinin yaşadığı adalarda kişi başına düşen milli gelir de 25 bin doları geçiyor. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? En ideal zaman Mart ile Kasım arası, kalan zamanın yağışlı olma ihtimali çok yüksek. Temmuz ve Ağustos ayları ise iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde kalabalık, fiyatlar ise en tavanda. stanbul dan Air France ile Paris aktarmalı olarak Los Angeles a gidebilirsiniz, ardından sekiz saatlik bir uçuşla Pape ete ye ulaşıyorsunuz. Air Tahiti Nui (www.airtahitinui.pf) ise New York, Tokyo, Sydney, Auckland gibi şehirlerden direkt Pape ete ye uçuyor. Yeni Zelanda Tahiti arası sadece beş saat sürüyor. Tahiti ye ulaştıktan sonra iç hat uçuşları için Air Tahiti yi kullanabilirsiniz (www.airtahiti.aero). Tahiti her ne kadar Fransa ya bağlı olsa da Schengen vizesiyle gidemiyorsunuz, gitmek için Fransız Büyükelçiliği nden ada vizesi almanız gerekiyor. ABD aktarmalı gittiğinizde de Amerikan vizesine ihtiyacınız var, önce ABD ye giriş yapıp valizinizle gümrükten geçip valizinizi tekrar görevlilere vermeniz gerekiyor. Alışveriş Tahiti de her köşede inci satan mağazalar var. En ünlüsü ise lüks otellerde dükkanlarını görebileceğiniz Robert Wan, hatta Pape ete de adını taşıyan bir inci müzesi bile var. Hawai gömleklerinin benzerleri de alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında. Adalar çok büyük olmadığından dükkanlar merkezde ve büyük otellerin bünyesinde bulunuyor. Faydalı nternet Adresleri Genel bilgiler için sitelerini tıklayabilirsiniz. Dalmaya meraklıysanız sitelerini ziyaret edebilirsiniz. çok sayıda mutfakla birlikte Tahiti Mutfağı ndan da yemek tarilerinin bulunduğu bir site.

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort +90 444 1 352 www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... L U X U R I S M Luxurism, sadece bir kelime değil; mükemmelliğin heyecan

Detaylı

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Denize sıfır konumlanan Sahil Martı Otel, konforlu odaları ve deneyimli kadrosu ile 30 yıldan bu yana konuklarını ağırlıyor. Eşsiz kumsalı ve deniz manzarası ile

Detaylı

Yunanistan - Santorini

Yunanistan - Santorini Yunanistan - Santorini Yunanistan - Santorini Milattan önce meydana gelen volkanik patlama sonucunda bugünkü krater görüntüsüne kavuşmuş, her yıl 1 milyonu aşkın turisti ve balayı çiftini ağırlayan, beyaz

Detaylı

"Nereden başlasam, nasıl anlatsam..."

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Bu yaz Bodrum'suz geçmez! Turgutreis Lagina Bodrum Boutique Hotel'de bir gece çift kişilik konaklama, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği 240 TL yerine 119 TL! (15 Haziran - 27 Ağustos arasında geçerlidir.)

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... Mükemmellik üzerine kurulu yeni bir kavramla

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA

5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA 5 YILDIZLI PAUL GAUGUIN İLE LOS ANGELES, TAHİTİ VE BORA BORA 03 Mart 2016 tarihinden itibaren HER PERŞEMBE Hareket! Dünyada siyah incinin bulunduğu tek ada olarak bilinen Tahiti ve Fransız Polinezyası

Detaylı

Mark Howorth imzasıyla

Mark Howorth imzasıyla DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Mark Howorth imzasıyla CHALET SOLAIS İsviçre nin Villars bölgesindeki dağların tepesinde, vadiye hakim bir noktada bulunan Chalet Solais, ünlü İngiliz

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

parkresidencescadde.com

parkresidencescadde.com parkresidencescadde.com SİZE ÖZEL AYRICALIKLI BİR YAŞAM... Moderni, klasiği, özel hissetmeyi, hayatın merkezinde olmayı, kendini şımartmayı, modayı, sanatı, güneşi, gökyüzünü, ayrıcalıklı yaşamayı

Detaylı

SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün

SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün SIRADIŞI LJUBLJANA Yıl boyunca HER PERŞEMBE / 3 Gece 4 Gün Ljubljana, ışıl ışıl sokakları, gerçekleştirilen sanatsal aktiviteler, sokak sanatçıları ve rengarenk meydanı ile Avrupa lı turistlerin en popüler

Detaylı

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş?

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş? ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkok Benim adım Deniz. 7 yaşındayım. Bu hafta sonu annem ve babamla birlikte kampa gittik. Kampa

Detaylı

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR!

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-breaks in sunduğu bu fantastik tatil fırsatlarıyla yolunuz plajlara düs ecek! Tatilinizi Q-breaks ayrıcalığı ve enfes deniz kenarı konaklaması

Detaylı

Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2 üç kişilik oda ve 3 bungalowdan oluşuyor. Bungalowlarda 2 yatak odası ve 4 yatak var.çocuklu Aileler için çok ideal

Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2 üç kişilik oda ve 3 bungalowdan oluşuyor. Bungalowlarda 2 yatak odası ve 4 yatak var.çocuklu Aileler için çok ideal Adres : Çıralı - Olimpos - Kemer - Antalya - Türkiye Tel : 0090 242 825 73 27-825 73 28 Fax : 0090 242 825 71 28 Web : www.orangemotel.net E-mail : info@orangemotel.net Motelimiz, 7 iki kişilik oda, 2

Detaylı

Yunanistan - Mikonos. www.gazella.com 0212 233 15 98 1

Yunanistan - Mikonos. www.gazella.com 0212 233 15 98 1 Yunanistan - Mikonos Yunanistan - Mikonos Dünya nın en iyi 22 adası arasında gösterilen ve Avrupa Jet Set inin uğrak tatil yerlerinden biri, Ege nin serin, masmavi denizine sahip, sabahın ilk ışıklarına

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Keyifli ve ışıltılı yaşamın kapıları Park Vera ile aralanıyor...

Keyifli ve ışıltılı yaşamın kapıları Park Vera ile aralanıyor... Keyifli ve ışıltılı yaşamın kapıları Park Vera ile aralanıyor... Çocuğundan büyüğüne ailenin tüm fertleri için düşünülmüş kullanılabilir detaylarıyla yüksek yaşam konforu sunabilmek için projenin başından

Detaylı

Bodrum Deniz Filmleri Festivali

Bodrum Deniz Filmleri Festivali Bodrum Deniz Filmleri Festivali Bodrum da, Türkiye nin ilk deniz temalı festivali olduğu belirtilen Bodrum Deniz Filmleri Festivali başladı. Cinemarine Bodrum da 11 filmin ücretsiz gösterildiği festivalin

Detaylı

OLİMPA PARK PLUS TA. 488 23 61 www.olimpapark.com. plus 0212

OLİMPA PARK PLUS TA. 488 23 61 www.olimpapark.com. plus 0212 Başakşehir in gözdesi Olimpa Park ın zengin sosyal olanaklarla donatılmış yeni etabı Olimpa Park Plus, Başakşehir in ünlü mimarı Fuzul Yapı güvencesiyle Kat Kat Yaşam, Kat Kat Kazanç sunuyor. OLİMPA PARK

Detaylı

LJUBLJANA DA NOEL PAZARI Aralık 2016 / 3 Gece 4 Gün

LJUBLJANA DA NOEL PAZARI Aralık 2016 / 3 Gece 4 Gün LJUBLJANA DA NOEL PAZARI 15-18 Aralık 2016 / 3 Gece 4 Gün Ljubljana, Noel için süslenmiş ışıl ışıl sokakları, gerçekleştirilen sanatsal aktiviteler, sokak sanatçıları ve rengarenk Noel Pazarları ile Avrupa

Detaylı

PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI

PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI PHUKET EĞLENCE & DİNLENCE & DENİZ GÜNEŞ KUM HER GÜN HAREKET İMKANI 1.Gün : İstanbul Phuket Tayland a bağlı Phuket adası sizlere çok yönlü bir tatilin fırsatlarını sunan eğlenceli bir ada Her sokağı hareketli,

Detaylı

Bağlıca nın En Kapsamlı Projesi

Bağlıca nın En Kapsamlı Projesi Bağlıca nın En Kapsamlı Projesi YAZICI GRUP / YAZICI İNŞAAT Yazıcı İnşaat, Hasan Yazıcı nın 1954 yılında Trabzon dan iş hayatına atılmak üzere yaptığı göçle başlamıştır. Başlangıçta taşeron olarak çalıştığı

Detaylı

Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi

Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi Tusan Beach Resort BAYRAKLIDEDE MAH., S/N - 09400 - KUSADASI / AYDIN, Kusadasi, Kusadasi 300 m uzunluğundaki Mavi Bayrak'lı bir kumsalda kurulu olan Tusan Beach Resort, Ege Denizi'nin ışıltılı sularına

Detaylı

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor.

WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. WINDSURF KAMPI DATca. Hey Sen..! Türkiye nin en iyi windsurf noktalarından biri olan Datça da muhteşem bir tatil seni bekliyor. Muhteşem Akdeniz sularında windsurf yaparken bırakın rüzgâr size yol göstersin.

Detaylı

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18

www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 www.didimegeyildizi.com +90 256 813 17 18 Tarihin, kültürün ve doğanın destansı aşkı; Türkiye Büyük bir aşkın adıdır Türkiye. Tarihiyle, kültürüyle, insanlarıyla,

Detaylı

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz Stillistanbul Sabiha gökçen Hava Limanı Neomarin AVM Pendik Marina Divan Otel Modern istanbul un Kalbindeyiz Okan üniversitesi Via Port Alışveriş Merkezi istanbul Park F1 Pisti Koç Lisesi Teknopark Sabancı

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE KUZEY MACERASI - LAPONYA

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE KUZEY MACERASI - LAPONYA SAFFET EMRE TONGUÇ İLE KUZEY MACERASI - LAPONYA A15-19 Ocak 2018 Kuzey in büyülü dünyasını Saffet Emre Tonguç danışmanlığında gezmek, dünyanın en etkileyici görsel şovu olan Aurora Borealis- Kuzey Işıkları

Detaylı

Göl, gökyüzü ve deniz... Eşsiz bir huzur içindesiniz...

Göl, gökyüzü ve deniz... Eşsiz bir huzur içindesiniz... www.oncuteras.com Göl, gökyüzü ve deniz... Eşsiz bir huzur içindesiniz... İstanbul un güzellikleri sarmış dört bir yanınızı Bir yanınızda sakinliğiyle içinize huzur veren Küçük Çekmece Gölü, diğer yanınızda

Detaylı

Milano da tasarlandı; Ankara İncek te hayat buluyor.

Milano da tasarlandı; Ankara İncek te hayat buluyor. Milano da tasarlandı; Ankara İncek te hayat buluyor. Başkentin yatay konseptte tasarlanmış ilk villa projesi ERKANLI Villa Vetro, Ankara ya temiz havasıyla soluk veren İncek te sizlerle buluşuyor. Erkanlı

Detaylı

KENTİN YENİ ARMASI. YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE

KENTİN YENİ ARMASI.  YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE KENTİN YENİ ARMASI www.yunusoglu.com.tr YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE HER AÇIDAN KUSURSUZ İzmir in en hızlı büyüyen bölgesi Gaziemir de, çok özel bir proje yükseliyor. Site içerisinde, rezidans konseptinde

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: 1 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

YAŞAM. yeniden. `de TANIMLANIYOR

YAŞAM. yeniden. `de TANIMLANIYOR YAŞAM yeniden `de TANIMLANIYOR Dağ Mühendislik Ltd. Şti., mekan alan ölçülerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu katalogda kullanılan tüm dekorasyon görselleri temsili olarak konmuş olup, tutar satış

Detaylı

Fransa - Korsika. www.gazella.com 0212 233 15 98 1

Fransa - Korsika. www.gazella.com 0212 233 15 98 1 Fransa - Korsika Fransa - Korsika İtalyan sıcaklığına ve Fransız asaletine sahip, 200 km. uzunluğundaki plajlarıyla ünlü, kartpostal gibi koyları olan, Napolyon Bonapart ın doğduğu ve hakkında Korsika

Detaylı

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Pheri Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Marmara da ay ışığında dans Pheri Yatçılık adından sıkça söz ettirmiş ve dizayn ödülü almış tekneleriyle, İstanbul Boğaz'ının eşsiz güzelliğini

Detaylı

Festivalin Tarihçesi

Festivalin Tarihçesi Festivalin Tarihçesi Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. İzmir Film Festivali, 11 yıl boyunca dünyadan ve

Detaylı

SODA Sunar. Meriç Kara. SODA, tasarımcı Meriç Kara nın ilk kişisel sergisi A Domestic Schizophrenic Project e ev sahipliği yapıyor!

SODA Sunar. Meriç Kara. SODA, tasarımcı Meriç Kara nın ilk kişisel sergisi A Domestic Schizophrenic Project e ev sahipliği yapıyor! BASIN BÜLTENİ SODA Sunar Meriç Kara: A Domestic Schizophrenic Project 26 Mayıs 2010 3 Temmuz 2010 Açılış: 26 Mayıs 2010 Çarşamba / 18:30-21:00 (Basın Toplantısı: 17:00) SODA, tasarımcı Meriç Kara nın ilk

Detaylı

ikonu bir yeşilçam (ev dekorasyon)

ikonu bir yeşilçam (ev dekorasyon) (ev dekorasyon) bir yeşilçam ikonu Türk insanının hayatına girdiği 60 lı yıllardan bu yana zarafeti ve paylaşmaktan çekinmediği bilgi birikimiyle rol modeli olmuş Filiz Akın ın İstanbul a bir tepeden bakan

Detaylı

R E Z İ D A N S - O F İ S - Ç A R Ş I

R E Z İ D A N S - O F İ S - Ç A R Ş I REZİDANS-OFİS-ÇARŞI Turgutlu ya Yeni Bir Bakış Açısı Alphard İnşaat A.Ş. ALPHARD REZİDANS Projesini Ege nin yükselen yıldızı Turgutlu da inşa ediyor. Ege ekonomisinin başkent adayı Turgutlu, rahat ve

Detaylı

A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15

A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15 A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15 index Mira Avangarde Trend Combo Angel 4-7 8-13 14-19 20-27 28-35 Nazar Eslem Ottoman 36-41 42-47 48-53 Chester Dilara Lady 54-61 62-67 68-73 4 5 Hayal kurmak önemlidir.

Detaylı

Türk Hava Yolları nın TK 1793 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15 de Atatürk Havalimanı ndan hareket ediyor ve yerel saatle 10:45 de Stockholm

Türk Hava Yolları nın TK 1793 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15 de Atatürk Havalimanı ndan hareket ediyor ve yerel saatle 10:45 de Stockholm Mappa Tour Türk Hava Yolları nın TK 1793 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15 de Atatürk Havalimanı ndan hareket ediyor ve yerel saatle 10:45 de Stockholm havalimanına varıyoruz. Bizi bekleyen özel aracımız

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı, verimli

Detaylı

KIPTAS LA ISTANBUL SIZE KALBINI ACIYOR

KIPTAS LA ISTANBUL SIZE KALBINI ACIYOR KIPTAS LA ISTANBUL SIZE KALBINI ACIYOR İnşa ettiği 75.000 konutla İstanbul da kaliteli yaşama yeni bir boyut kazandıran Kiptaş, şimdi İstanbul un kalbi Veliefendi ye geliyor. İstanbul un merkezinde; Veliefendi

Detaylı

ÇANAKKALE KABATEPE! Batıklar Turu 4-6 EYLÜL 15

ÇANAKKALE KABATEPE! Batıklar Turu 4-6 EYLÜL 15 Turizm Seyahat Acentası ÇANAKKALE KABATEPE! Batıklar Turu 4-6 EYLÜL 15 ÇANAKKALE KABATEPE! Batıklar Turu 4-6 EYLÜL 15 J.Y.Cousteau'ya göre dünyanın en güzel 10 dalış noktasından biri Saros'daki Bebek Kayalıkları.

Detaylı

Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden

Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden 2 Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden mezun oldu. Farklı kurumlarda çalıştıktan sonra 2 arkadaşı

Detaylı

Mutluluğu birlikte yaşamaktır

Mutluluğu birlikte yaşamaktır Mutluluğu birlikte yaşamaktır Bodrum Capital Group A.Ş. Atatürk Mah. Meriç Cad. Andromeda Gold Plaza B Blok D: 189 Kat: 45 Ataşehir / İSTANBUL Tel: 0(216) 290 26 66 Fax: 0(216) 290 26 69 EGE NİN İNCİSİ

Detaylı

index index Avangarde Takımlar Avangarde Takımlar Maksi Takımlar Delüx Takımlar Corner Takımlar

index index Avangarde Takımlar Avangarde Takımlar Maksi Takımlar Delüx Takımlar Corner Takımlar index index Avangarde Takımlar 04-05 Lüks ELit Berjerli 06-07 Lüks ELit Berjerli 08-09 Lüks ELit Berjerli 10-11 Yalı 12-13 Yalı Takımlar 14-15 Zümrüt 16-17 Eftalya 18-19 Eliza 20-21 Eliza 22-23 Pırlanta

Detaylı

BREMEN TRENDELBURG HAMELIN - SABABURG

BREMEN TRENDELBURG HAMELIN - SABABURG MASAL YOLU BREMEN TRENDELBURG HAMELIN - SABABURG GÖKNUR BİRİNCİOĞLU İLE MASAL YOU 24 27 HAZİRAN 2017 24 Haziran 2017 Cumartesi 14:15 Gidiş - 27 Haziran 2017 Salı 21:40 İstanbul Varış BREMEN ( 1 ) Bremen

Detaylı

Şehrin en doğal hali!

Şehrin en doğal hali! Şehrin en doğal hali! Geleceğe dair hayalleriniz vardır, ne zaman gerçekleşeceğini bilemediğiniz... Konforlu bir ev yer alır hayallerinizde. Dışarı çıkmak içinizden gelmez... Çocuklarınız doğanın kucağında

Detaylı

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek...

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle Evet demek... The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek... Hayalinizdeki düğün ister bir kır düğünü olsun, ister ihtişamlı bir balo... The Marmara Collection, en mutlu gününüzü benzersiz

Detaylı

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktin soğuk geciktim kış geciktiniz kış mevsiminde uç, sınır, son, limit bulunuyor/bulunur

Detaylı

Vanlı futbolcu kızlar Bodrum da kamp yapıyor

Vanlı futbolcu kızlar Bodrum da kamp yapıyor Vanlı futbolcu kızlar Bodrum da kamp yapıyor Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon un davetiyle Bodrum a gelen Vanlı futbolcu kızlar Bodrum da kamp yapıyor. Van Mustafa Cengiz Ortaokulu Mor Menekşeler

Detaylı

Simla nın seçimi ürünleri

Simla nın seçimi ürünleri TASARIM ve ALIŞVERİŞ Simla nın seçimi ürünleri MUTLU ŞEHİR ANNELERİNDEN Simla nın seçimi ürünleri Üsküdar markası şehirden olduğu kadar genç tasarımcıların vizyonlarından da ilham almayı seviyor. Yetenekleriyle

Detaylı

Yaşamın Rengi. Topraktan Yaşama

Yaşamın Rengi. Topraktan Yaşama Yaşamın Rengi Yaşamın Rengi Tasarım & Basım : Demirkolbasim.com Topraktan Yaşama Seydioğlu Grup Yatırım A.Ş. Merkez Ofis Tel : 0216 307 61 96 Fax : 0216 307 61 97 Adres : Velibaba mah.dolayoba Cad. Tolga

Detaylı

Müze eğitiminin amaçları nelerdir?

Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması

Detaylı

HAYATI ŞİMDİ İSTEDİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN. Remley Land, bir Remley Grup projesidir.

HAYATI ŞİMDİ İSTEDİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN. Remley Land, bir Remley Grup projesidir. HAYATI ŞİMDİ İSTEDİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN Remley Land, bir Remley Grup projesidir. NEDEN REMLEY LAND? 1. Giriş Şehirler gelişiyor, aileniz büyüyor ve zaman değişiyor... Geleceğin mimarı olma vizyonu ile çalışan

Detaylı

Bianca beach+ Bodrum Arena'da 2 Temmuz Serdar Ortaç Konseri'ne giriş bileti 90 TL yerine 45 TL!

Bianca beach+ Bodrum Arena'da 2 Temmuz Serdar Ortaç Konseri'ne giriş bileti 90 TL yerine 45 TL! Bianca beach+ Bodrum Arena'da 2 Temmuz Serdar Ortaç Konseri'ne giriş bileti 90 TL yerine 45 TL! (2 Temmuz konseri için geçerlidir.) Bodrum'un yaz konserlerinde yerinizi alın! BODRUM ARENA'nın bu yaz unutulmaz

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Minti Monti. Tilki Tilki Baksana. Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri TİLKİ OKULU

Minti Monti. Tilki Tilki Baksana. Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri TİLKİ OKULU Minti Monti Çocuklar için eğlenceli poster dergi Ücretsizdir Sonbahar 2012 Sayı:7 ISNN: 2146-281X Tilki Tilki Baksana Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri

Detaylı

Seyahatte Tasarruf Rehberi Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Seyahatte Tasarruf Rehberi Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler Seyahatte Tasarruf Rehberi Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler 10 uygulaması kolay tasarruf ipucu Seyahatin en büyük engellerinden bir tanesi bütçe... Keseyi yönetememek sadece gitmenizin değil, gittiğinizde

Detaylı

Jamie Foxx J

Jamie Foxx J Jamie Foxx J - - - - - - - - - - - - - 62 Corinne Foxx 63 Biz müzik ve sinemayı bir araya getiren bir aileyiz. Babam hem eğitimli bir müzisyen hem de bir oyuncu. Gerçekten çok şanslıyım! Corinne Foxx Jamie

Detaylı

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr

www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr www.folkarthillscesme.com www.folkart.com.tr DENİZE AÇILAN KAPI Ege nin gözbebeği Çeşme de maviyle yeşili birbirinden ayırmadık, Çeşme ye yakışan bir hayat tasarladık. ÇEŞME MARİNA PAŞALİMANI KOYU ILICA

Detaylı

Tur Programı. İlginç bir şekilde sakin ve mütevazi, fiyortlar, dağlar ve kuzey ışıkları ile masalsı bir diyar

Tur Programı. İlginç bir şekilde sakin ve mütevazi, fiyortlar, dağlar ve kuzey ışıkları ile masalsı bir diyar Norveç Fiyortları İlginç bir şekilde sakin ve mütevazi, fiyortlar, dağlar ve kuzey ışıkları ile masalsı bir diyar Tarih : 02-08-2017-06-08-2017 Şehirler : Bergen, Flam, Hardanger, Oslo Otel : 4* Ulaşım

Detaylı

SEYŞELLER DENİZ GÜNEŞ KUM & DİNLENCE & DOĞA HER GÜN HAREKET İMKANI

SEYŞELLER DENİZ GÜNEŞ KUM & DİNLENCE & DOĞA HER GÜN HAREKET İMKANI SEYŞELLER DENİZ GÜNEŞ KUM & DİNLENCE & DOĞA HER GÜN HAREKET İMKANI 1.Gün : İstanbul Seyşeller Seyşeller Afrika ya bağlı, Hint Okyanusu nda yer alan bir ada ülkesidir. Bu adaya, THY in direkt seferleri

Detaylı

Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz.

Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz. Hayatınıza değer katarak, ev sahibi olmaktan öte yeni bir deneyim sunan Seyir Konutları ile sizleri ayrıcalıklı bir yaşama davet ediyoruz. Estetik değerlere bağlı ve kullanımı kolay mekanları yaratırken

Detaylı

İş hayatında dengeleri değiştirecek

İş hayatında dengeleri değiştirecek İş hayatında dengeleri değiştirecek 1 2 3 Yıldız a İş imiz Düştü Ankara da iş hayatının nabzının attığı yer olan Yıldız, farklı mimarisiyle göz dolduran Yıldız Kule ye ev sahipliğine hazırlanıyor. İş hayatında

Detaylı

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti SİNOPSİS Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2012 de İstanbul da, 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve

Detaylı

TESİS BİLGİLERİ Oda Özellikleri * STANDART ODA SUITE ODA

TESİS BİLGİLERİ Oda Özellikleri * STANDART ODA SUITE ODA GENEL BAKIŞ Değerli Misafirlerimiz, Grand Hotel Ontur eşsiz doğası,temiz denizi ve çevresi, muhteşem Sakız Adası manzarası ile Türkiye nin gözbebeği Çeşme yarımadasında kurulmuş modern otelciliğin tüm

Detaylı

ERKEN REZERVASYON Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi nde 10 Numara Bir Kış Tatili

ERKEN REZERVASYON Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi nde 10 Numara Bir Kış Tatili ERKEN REZERVASYON Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi nde 10 Numara Bir Kış Tatili Hotel Saint Ivan Rilski & SPA 4* Otel HB Konaklamalı Bansko Merkezi Yürüyerek Sadece 15 Dakikalık Mesafededir. (Açık Büfe

Detaylı

BURJ ANTEP F&H Y PI. www.burjantep.com

BURJ ANTEP F&H Y PI. www.burjantep.com F&H Y PI BURJ ANTEP Adres : Zübeyde Hanım bul. Masal Park karşısı No:38 GAZİANTEP Tel : +90 342 322 43 00 (3 hat) Fax : +90 342 322 43 03 E-mail : info@fhyapi.com www.burjantep.com BurjAntep Bir Fh Yapı

Detaylı

ÖNEMLE DUYRULU BÖLGE DEN EN ÖNEMLİ BİLGİLER

ÖNEMLE DUYRULU BÖLGE DEN EN ÖNEMLİ BİLGİLER ÖNEMLE DUYRULU ŞİRKET SORUMLUMUZ CEO SAYIN ŞENAY CAPLIK BİRSAT BÖLGEYE GİDEREK OTELLERİMİZİ ENGİN TECRÜBELERİNE DAYANARAK VE SPORCULARIMIZIN HEM RAHATINDAN ÖDÜN VERMEDEN TEK TEK OTELLERİ İNCELEMİŞ OLUP

Detaylı

BuranoVenedik denince akla ilk

BuranoVenedik denince akla ilk Rengarenk Bir Ada BuranoVenedik denince akla ilk gelen aslında kanallar, gondollar ve maske festivali oluyor. Pek bilinmese de Venedik kendi içinde eşsiz bir görselliğe sahip Burano Adası nı da kapsıyor.

Detaylı

"Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar" iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden

Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden O O LY F RT L Kİ Ş E İS PO "Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar" iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden başlamıştır. Çocukluk döneminde,

Detaylı

ÖZEL ETKİNLİKLER DOSYASI

ÖZEL ETKİNLİKLER DOSYASI ÖZEL ETKİNLİKLER DOSYASI Tamirane, açık ve kapalı alan alternatifleri ile şirket yemeklerine, lansmanlara, özel ve kurumsal etkinliklere, toplantı, panel ve kişisel organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul 4.banka 5.otel 6.market 7.alışveriş merkezi 8.kafe 9.hastane 10.köprü 11.nehir 12.kafe 13.spor salonu 14.

ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul 4.banka 5.otel 6.market 7.alışveriş merkezi 8.kafe 9.hastane 10.köprü 11.nehir 12.kafe 13.spor salonu 14. ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) ÇEVREMİZ VE BİZ 1.park 2.büfe 3.okul

Detaylı

IKEA dan, özenle hazırlanan Ramazan sofralarına öneriler.

IKEA dan, özenle hazırlanan Ramazan sofralarına öneriler. 09 Haziran 2016 IKEA dan, özenle hazırlanan Ramazan sofralarına öneriler. IKEA, mutfakta bolca zaman geçirilen Ramazan ayında, servis aksesuvarlarından yemek takımlarına, fonksiyonel saklama kaplarından

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Fethiye Tatil ve Yöre Rehberi Fethiye, Likya sahilinde bulunan en büyük tatil yöresidir. Ölüdeniz, Hisarönü, Yakaköy, Kayaköy, Çalış gibi bir çok mevkiisi bulunan Fethiye tam anlamıyla bir tatil merkezidir.

Detaylı

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz!

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! "İnsanların zihinlerinin kapılarını aralamayı seviyorum Philippe Starck, dünyanın yaşayan en saygın tasarımcılarından biri. Bu işi yaparak geçirdiği 40 yılda, endüstriyel

Detaylı

DÖRT BİR YANINIZDA ŞEHRİN AYRICALIKLARI...

DÖRT BİR YANINIZDA ŞEHRİN AYRICALIKLARI... DÖRT BİR YANINIZDA ŞEHRİN AYRICALIKLARI... ARY Poyraz, Anadolu Yakasının farklı güzelliğini her yönüyle taşıyan Bostancı da hayata geçireceği projeyle, sizi ayrıcalıklı bir hayata davet ediyor. Bir yandan

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu

Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Ali Canip Olgunlu ile Kapadokya Tur Programı Göreme, 6-8 Eylül 2013 Tur Rehberimiz: Tur Danışmanımız: Ali Canip Olgunlu Öne Çıkanlar: Ali Canip Olgunlu nun anlatımlarıyla Kapadokya Anadolu daki ilk kiliselerden

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BÜLTENİMİZDE NELER VAR? ETKİNLİKLERİMİZ SİNEMA GÜNÜMÜZ TİYATRO ETKİNLİĞİMİZ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARIMIZ BRANŞ DERSLERİMİZ AİLE KATILIMI ETKİNLİKLERİMİZ ARALIK AYI

Detaylı

Tatil ve Yöre Rehberi

Tatil ve Yöre Rehberi Tatil ve Yöre Rehberi Kalkan, Antalya ya bağlı olan çok şirin bir sahil kasabasıdır ancak bu ilin merkezinden 200 km. kadar uzaktadır. Özellikle İngiliz turistlerin ilgi gösterdiği Kalkan son yıllarda

Detaylı

ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ

ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ TERAKKİ VAKFI ÖZEL ŞİŞLİ TERAKKİ ANAOKULU 2013-2014 EĞİTİM YILI Bilgi Bülten Sayı:2 ÇOCUKLARIMIZ VE TEKNOLOJİ Hızla gelişen dünyada teknolojik ürünler hayatımızın büyük bir kısmını kapsamakta. İş ortamında

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

TERMAL SU NEDİR? Termal sular, sıcaklıkları 20 C nin üzerinde ve mineral yönünden zengin olan doğal kaynak sularıdır.

TERMAL SU NEDİR? Termal sular, sıcaklıkları 20 C nin üzerinde ve mineral yönünden zengin olan doğal kaynak sularıdır. Su olmadan medeniyet olmaz. Tarih boyu kurulan bütün medeniyetler su etrafında şekillenmiştir. Su kemerleri, sarnıçlar, çeşmeler ve hamamlar medeniyetin olmazsa olmaz unsurları haline gelmiştir. Özellikle

Detaylı

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz!

Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! Biz Biraz Farklı Düşünüyoruz! "İnsanların zihinlerinin kapılarını aralamayı seviyorum Philippe Starck, dünyanın yaşayan en saygın tasarımcılarından biri. Bu işi yaparak geçirdiği 40 yılda, endüstriyel

Detaylı

Merhaba! Daha önce söyleyen muhakkak olmuştur, biz yine de hatırlatalım; Mutluluk herkese çok yakışıyor

Merhaba! Daha önce söyleyen muhakkak olmuştur, biz yine de hatırlatalım; Mutluluk herkese çok yakışıyor M U T L U L U Ğ U B A L K O N D A Y A Ş A Y I N Merhaba! Daha önce söyleyen muhakkak olmuştur, biz yine de hatırlatalım; Mutluluk herkese çok yakışıyor Balkon projemizin içerisinde sizi mutlu edeceğini

Detaylı

Şehir hayatının kalabalık, gürültü ve stresinden kaçış... Hepimizin kendi iç huzurunu bulacağı dünyalara ihtiyacı var.

Şehir hayatının kalabalık, gürültü ve stresinden kaçış... Hepimizin kendi iç huzurunu bulacağı dünyalara ihtiyacı var. Bugün son günün olsa... Nasıl yaşardın Sadece 24 saat nefesin kalsa? Hiç yalansız, Tamamen riyasız, Ne yapardın?.. Daha mı çok tebessüm eder? Uyumaz yıldızlara mı bakardın? Demek çekinmeden sevgini söyler,

Detaylı

Geleceği Bugünden Görmek...

Geleceği Bugünden Görmek... Geleceği Bugünden Görmek... Skycity - Pera GYO A.Ş. tarafından geliştirilmiş ve Denizli de satışa sunulmuş ticari binaların tescilli markasıdır. İş Dünyasında Yeni Bir Anlayış Skycity; Ege nin hızla gelişen

Detaylı

Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA

Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA Göcek`te Kiralık Yazlik Villa, Göcek Kiralık Lüks Yazlık Villa, Portville Super Lüks Ev Villa NYLA Özet Villa ANYA; D Marin Göçeğin hemen yanıbaşında kurulmuş, kanal sistemi sayesinde denizle bağlantısı

Detaylı

Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi.

Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. Uluslararası İzmir Film Festivalinin Tarihçesi Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. İzmir Film Festivali, 11

Detaylı

Dönem DENEME TESTİ (Mart 2009)

Dönem DENEME TESTİ (Mart 2009) ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli

Denize Sıfır Konum - Özel Kum Plaj - Çocuk Dostu Otel - Su Kaydıraklı Otel - Engelli Dostu Otel - SPA - Toplantı Oteli Otel Bilgisi Limak Limra Otel Limak Limra Hotel & Resort, Antalya nın gözde turizm merkezi olan Kemer Kiriş te hizmet vermektedir. Tarihi Olympos Dağları nın eteklerinde, Akdeniz in mavisine sıfır olarak

Detaylı

L Oréal in Dijital Dönüşümü

L Oréal in Dijital Dönüşümü L Oréal in Dijital Dönüşümü Yazan: Marie Gulin-Merle Yayınlanma tarihi: Nisan 2017 Konular Reklamcılık, Perakende, Mobil, Önemli Anlar Dijital dünyada, özellikle de mobil platformda tüketicilere gitgide

Detaylı

Datça da bir Yaz. Gün batımında Datça Limanı

Datça da bir Yaz. Gün batımında Datça Limanı Datça da bir Yaz Her yıl daha önce görmediğim bir yeri gezip görmeye çalışıyorum. Bu yılki durağım da Datça oldu. Datça yı özetleyecek olursam Havası, Denizi ve 3B si diyebilirim. Gün batımında Datça Limanı

Detaylı