Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır."

Transkript

1 Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. LE TOUR DU MONDE - SHAWN WATSON - LA NOUVELLE VAGUE - UZAKTAK CENNET PÜFÜR PÜFÜR S NEMA - G ZL BAHÇELER - LOOK - ART BASEL BY BOAT - HILLSIDER LIKES C N F K RL LOGOLAR - CELEBRITY DESIGNERS - Ç N YEMEK KÜLTÜRÜ - GOOD FOR MEN VINE - ART BLOG - REM X - OPEN 24/7 - EN BE EN LEN LANLAR - SUMMARY

2 ZEK TR KO

3 ZEK TR KO

4

5

6

7

8 BOYNER

9 BOYNER

10

11

12 Fotoğraflar 71. sayıya katkıda bulunanlar 15/16/17/18 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasarımdaki en son yenilikler 20/21/22/23/24 shawn watson Dünya wakeboard şampiyonu ile sudan konular 26/27/28 la nouvelle vague Geçmişten gelen bir dalga 30/31/32/33/34 uzaktaki cennet Tahiti den Bora Bora ya egzotik cennetler 36/37/38/39/40 püfür püfür sinema Açık hava sinemaları 42/43/44/45/46 bahçeler Şehirde gizli kalmış bahçeler 48 look 1 50/51/52 art basel by boat Teknede sanat turu 54/55/56/57/58 hillsider likes 60/61/62 cin fikirli logolar Zekasına şapka çıkarılan logolar 64/65/66 modada taşlar yerinden oynuyor Modada ünlü tasarımcılar marka değiştiriyor 68/69/70 çin de yeme içme durakları Şık restoranlardan çok iyi sokak yemeklerine farklı alternatifler 72 look 2 74 good for men Erkeklere ipuçları 76/77/78 vine 6 saniyede bir hikaye 80/81/82/83 art blog Bir sokak sanatçısı; Lakormis 84 remix karl lagerfeld 86/87/88 open 24/7 90 en beğenilen ilanlar 92/102 summary Yayımcı Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Adına Sahibi shak Alaton Genel Yayın Koordinatörü Edip lkbahar Sorumlu Yazı şleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yazı şleri Çeviri Tasarım Basımcı ve Basıldığı Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu pek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağıthane/ stanbul Basıldığı Tarih Temmuz 2013 Yayın Türü Yerel Süreli Yayın (Dergi) Berna Gençalp Burak Işık Cem Mirap Çağla Cabaoğlu Elmira Gürses Esra Kuşçu Hüseyin Aksoy Mehmet Ali Tokgözlü Melis Oğuz Nurhan Turan Keeler Saadet Dursun Saffet Emre Tonguç Styleboom Serhat Kapki Julien Aksoy Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. Hillsider Magazin de yayımlanan yazı ve fotoğrafların tüm hakları, Hillsider logosu ve isim hakkı Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde yazı ve fotoğraflardan alıntı yapılamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler stanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

13

14

15 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE V&A da Bir Efsane: David Bowie Dünyanın en büyük sanat ve tasarım müzesi Victoria ve Albert bu kez David Bowie ye ev sahipliği yapıyor. Modern zamanların en önde gelen ve etkili isimlerinden olan David Bowie nin olağanüstü kariyerini Gucci ve Sennheiser sponsorluğuyla gözler önüne seren arşiv, büyüleyici uluslararası retrospektif sunumunu sanat aşıklarıyla buluşturuyor. David Bowie sergisi Bowie nin müzikal bir yenilikçi ve kültür ikonu olarak süregelen yaratıcılık sürecini, yarım yüzyıldır hiç durmadan gelişen tarzını ve değişmeyen orijinalli ini bizlere yeniden keşfettiriyor. V&A Müzesi nin tiyatro ve performans sorumlularv, Victoria Broackes ve Geoffrey Marsh koleksiyonda ilk defa bir araya gelecek 300 den fazla obje seçtiler. Koleksiyon elle yazılmış şarkı sözleri, orijinal kostümler, moda, fotoğrafçılık, film ve müzik videoları, sahne tasarımları, Bowie nin kendi enstrümanları ve albümlerinden resimler içeriyor. Sergi, Bowie nin moda, ses, grafik, tiyatro, sanat ve film alanlarından sanatçı ve tasarımcılarla ortaklıklarından geniş bir yelpaze sunuyor. Halkın beğenisine sunulan 300 den fazla objenin arasında; tasarımını Freddie Burretti nin yaptığı, fotoğrafçılığı Brian Duffy ye ait Ziggy Stardust vücut takımları, Guy Peellaert ve Edward Bell den albüm kapağı tasarımları, The Man Who Fell to Earth (Dünyaya Düşen Adam) de dahil, filmlerinden görsel kesitler ve canlı performanslar, Boys Keep Swinging gibi müzik videoları ve 1974 Diamond Dogs Turnesi için tasarlanan sahne tasarımları var. Koleksiyonda bütün bunların yanı sıra Bowie nin yaratıcı fikirlerinin evrimini gösteren daha önce hiç görülmemiş film şeritleri, el yazısı set listeleri ve şarkı sözleri; Bowie nin kendi skeçleri, nota kağıtları ve günlük sayfaları gibi kişisel parçalar da var. David Bowie Is sergisi 11 Ağustos tarihine kadar V&A Müzesi nde görülebilir.

16 DÜNYADAN HABERLER Daft Punk tan Anılara Fütüristik Bir Yolculuk! Dünyaca ünlü elektronik müzik grubu Daft Punk ın dördüncü albümü Random Access Memories Mayıs 21 de yeni anlaşma yaptıkları müzik şirketi Columbia nın imzasıyla çıktı. Fransız müzik grubunun elektronik müziğin yeniden doğuşu olarak tanımlanan ve büyük bir heyecanla beklenen albümü 13 yeni şarkıdan oluşuyor. Nile Rodgers, Todd Edwards, Giorgio Moroder ve Pharrell Williams gibi dokuz büyük müzisyenin de katkı sağladığı albüm Daft Punk ın Columbia müzik şirketi ile yakalamak istediği yeni insani robotlar tarzını da hayranlarıyla paylaşıyor. Fransız moda evi Yves Saint Laurent ın imzasını taşıyan yeni robotik kostümleri ve Coachella daki ilk gösterimden beri geniş yankı uyandıran tanıtım videoları ile neredeyse dört yıllık bir aradan sonra hayranlarını çılgına çeviren Daft Punk grubundan Thomas Bangalter Stüdyodaki üçüncü kaydımızdan sonra daha önce hiç yapmadığımız bir şey aradığımızın farkına vardık. Eskiden ses örnekleri ve makinalarla yaptığımız şeyin aynısını bu defa insanlarla yapmak istedik. Bugünlerde popüler olan, kayıtlı insan sesinin robotik hale getirildiği müzikler. Biz robotik seslerin duygu ve anlam bakımından daha önce hiç olmadığı kadar insani çıkmasını sağlamak istedik diye konuştu. Tod s For Ferrari! Üstü açılabilir Ferrari sinden inen, polo t-shirt lü o yakışıklı adamları mutlaka görmüşsünüzdür. Bir dahaki sefer ayakkabılarına dikkat edin. Büyük olasılıkla Tod s giyiyorlardır zira talyan ayakkabı markası egzotik araba yapımcısı ile neredeyse eş anlamlı hale geldi. Bunun tek sebebi ikincinin başkanının birincinin yönetim kurulunda oturması da değil. ki benzer ruh biri tarafından öteki için yapılmış sürücü ayakkabılarından oluşan çok özel bir seride bir araya geldiler. Laccetto Tubi ve Mascherina Griglia siyah ve kahverengi süet seçeneklerine sahipken, Leccetto gerçek Elvis tarzına uygun olarak ayrıca kırmızı ve mavi süet seçeneği de sunuyor. Her modelin iç astarı Ferrari spor arabalarının koltuklarının rahatlığı ve dokusuna sahip. Playboy hayat tarzı için vazgeçilmez olan ve Tod s un hiç değişmeyen geleneksel ustalığıyla yapılan ayakkabılar 290 ile 320 Euro arası değişen fiyatlardan satılıyor. Tod s for Ferrari serisi üç modelden oluşuyor Leccetto (dantelli), Laccetto Tubi GT (püsküllü) ve Mascherina Griglia (ikonik 250 GTO için tasarlanan özel bir kafes amblem taşıyor).

17 DÜNYADAN HABERLER Mars One: Geri Dönüşü Olmayan Bir Keşif Yolculuğu! 2013 yılından başlayarak Mars ta yaşama fikrini gerçeğe çevirmek adına adım atan Mars One Projesi, Mars a giderek orada kurulacak olan ilk uzay kolonisinde yaşayacak gönüllüler arıyor. nsanoğlunun geleceği ve ilerleyişi adına kendi hayatlarını feda edecek kadar inançlı 18 le 62 yaş arası kişinin üstünde aday, proje için çoktan başvurdu bile. Bugüne kadar Mars a insanlı bir yolculuk hiç yapılmadı ancak Skylab, Mir ve Uluslararası Uzay stasyonu ndan öğrenilenler ve Mars One ekibi bunu gerçekleştirecek teknolojiye çoktan sahip olduğumuzu söylüyor. Adayların dünyanın seçilmiş bir noktasında Mars simülasyonu ile eğitileceği ve tek tek elenerek Mars a gidecek ilk insanın seçileceği proje, seçilen kişi için aynı zamanda Dünya yı son kez görmek anlamına geliyor. Mars a yolculuk 7-8 ay kadar sürüyor ve tek yön bir seyahat olmasının yanı sıra pek çok zorluk da içeriyor. Güneş enerjisi panelleri ile enerji üretmesi planlanan Mars Kolonisi nde yaşayacak olan astronotlar yeni üretilen 3D yazıcı teknolojisi ile pek çok ihtiyaçlarına ulaşırken, oksijen, su ve besin gibi bazı ihtiyaçlarını Mars ın kaynaklarını kullanarak kendileri de üretebilecekler. Mars One, insanoğlunun öncüsü olmak isteyen cesur ve fedakar kaşifleri imkansızı hayal etmeye ve ardından bu hayali gerçek yapmaya davet ediyor. Yaza Merhaba Deyin! 2000 li yıllarda ilk piyasa çıktığı anda devrim yaratan bronzlaştırma ürünlerinin öncüsü St. Tropez, üstünden on yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala çok popüler olan bronzlaştırma ürünlerine o kadar güveniyor ki; bu yılki kampanyaları için Kate Moss u masaya oturtmayı başardılar. Süper modelin mükemmel vücudu kolay ulaşılabilecek bir hedef olmasa da, en az onunki kadar egzotik, bronz bir cilt tonu yakalamanız mümkün. Bu yılın en göze çarpan bronzlaştırma ürünlerinin arasında, Utan: L.A Instant Glammar Shimmer Tan, James Read: Uyku Maskesi Tan Kremi, Creme De La Mer: Yüz ve Vücut Bronzlaştırma Kremi. Sisley: Kendi Kendine Bronzlaştıran Nemlendirici Vücut Kremi ve St. Tropez: Mükemmel Bacaklar Spreyi var. Siz de kendinize en uygun ürünü seçin ve yaza büyüleyici, bronz bir tenle girin!

18 DÜNYADAN HABERLER stanbul da Bir Vietnamlı: COCHINE Vietnam ve Fransız mutfağından otantik örneklerle leziz bir deneyim sunan Cochine çoğunluğu yabancılardan oluşan müdavimlere sahip cool ve çok ilginç bir restoran. Gizli bir mekan bulduğunuzu hissettiren özel atmosferi ve sıcak personeli ile Cochine, stanbul a Vietnam mutfağını tanıtmaya kararlı çekici bir yer. Restoran uyumsuzlukta sıcacık bir uyum yakalayan mobilyalar, inanılmaz rahat koltuklar, bir şöminenin bulunduğu samimi bir kitaplık bölümü ve seçkin Vietnam klasiklerinden oluşan bir menüye sahip. Summer Rolls, Pho Bo ve Bo Luc La gibi Vietnam yemeklerinin yanı sıra kızarmış patates de bulabileceğiniz Cochine de yemekler şaşırtıcı derece otantik olduğu bir mekan. Soslar ise tam olması gerektiği gibi; tuzlu, biraz tatlı ve çok taze. çecek menüsü, Earl Grey Martini gibi sıra dışı kokteyllere sahipken tatlı menüsü mascarpone sosuyla kızarmış muz ve çikolatalı sufle gibi alternatifler içeren daha özgün tatlar içeriyor. Ana yemekler büyük, cömert porsiyonlarda geliyor ve Perşembe günleri 20:30 dan 23:30 a kadar süren ve ek ücret içermeyen jazz akşamları yemekten alınan zevki ikiye katlıyor. Restoran öğlenleri kapalı olmak üzere, haftanın her günü açık.

19

20 SHAWN WATSON 20/21/22/23/24

21 nsan Güney Florida Palm Beach doğumlu olunca, hele annesi de sörf, su kayağı gibi sporlarda iddialı ise, suyla daha bebekken haşır neşir olması kaçınılmazdır zaten yaşındaki Shawn un arkadaşlarıyla oyun anlayışı hep su içinde ya da üzerinde olmuş. Wakeboarda 12 yaşındayken başlamış, ilk zaferini 14 yaşında, sırf eğlence olsun diye katıldığı, Teksas Ulusal Yarışması nda junior man kategorisinde 2. olarak yaşamış... Hemen akabinde teklifler gelmiş, profesyonel çalışmalar, uluslararası yarışmalar ve dünyanın 4 bir köşesine yolculuklar başlamış... Shawn bir yıldız ve 18 yıldır dalgaların üzerinde... Geçtiğimiz aylarda Fethiye-Hillside Beach Club a hem şovlar yapmak, hem de dileyen konuklara eğitimler vermek üzere gelince, onu karaya çekmeden ve bir söyleşi yapmadan bırakmak olmazdı... pek Kigan : Wakeboard ile yaşadığın aşkı nasıl tarif edersin? Shawn Watson: Wakeboard sporuna olan tutkum, tıpkı çocukluğumda olduğu gibi; her gün tekneyle çıkıp bütün günü suda wakeboard yaparak ve arkadaşlarımla eğlenerek geçirmek gibi... Çok seviyorum... Bu tutku, aşk bana aynı zamanda, dünyayı dolaşma ve insanın rüyalarında bile zor görebileceği yerlerde wakeboard yapma şansı da veriyor. nsanın sınırlarını zorlayan bir spor. Bu sporu yaparken nasıl / ne hissediyorsun? Kendimi özgür hissediyorum; wakeboard yaptığım anlar, kendimi en fazla ifade edebildiğim anlar! Araya bir not düşelim ve henüz bu sporla tanışmamış olanlar için biraz wakeboardu anlatalım; Wakeboard botun arkasında, teknenin oluşturduğu dalgaları kullanarak yapılan bir spor. Snowboard gibi tek bir board üzerinde yapılıyor. lk etapta suyun üzerinde durabilmek ve denge içinde gidebilmek önemli. Yükseldikten sonra suya iniş kısmı da kritik. Snowboard da kara indiğiniz için nispeten daha yumuşak. Suda ise daha zorlayıcı. Riskleri azaltmak için can yeleği giymek lazım. Bir de suya yumuşak inişi kesin becerebilmeniz. leri safhalarda suyun üzerinde zıplamaya, derecelik taklalar atmaya başlıyorsunuz. şin artistik ve zor kısmı da burası zaten. Su üzerinde spinlerle, saltolarla harikalar yaratmak mümkün. Bildiğiniz diğer su sporlarından daha zorlayıcı ve fakat aynı zamanda daha etkileyici... Shawn ise bırakın alışılmış saltoları, Almanya da katıldığı ilk double up yarışmasında 900 derecelik bir dönüşle bir ilki gerçekleştirmiş... Suyun üzerinde devleşenlerden kısacası :)

22

23 Wakeboard hem denizde hem de gölde yapılıyor. Aralarında bariz farklar var. Durgun suyun bu spor için önemli olduğunu biliyorum. Gene de sormak istiyorum; sen hangisini tercih ediyorsun? Aralarında kesinlikle fark var; deniz suyu daha tuzlu ve objeleri yüzdürme özelliği daha fazla; tatlı su ise çok daha yoğun. Normalde denizde muazzam büyüklükte ve dalgalanmaya yatkın bir su kütlesi var karşınızda. Gölde ise büyük ihtimalle daha dalgasız bir ortamdasınız ve rüzgardan korunuyorsunuz ki; bunlar da wakeboard yapmak için çok daha ideal koşullar. Hillside Beach Club mesela, sahip olduğu özel koy sayesinde wakeboard için hayli ideal. Her spor bir disiplin gerektirir. Bir wakeboardcu nasıl yaşamalıdır sence? Başarısını nasıl daha ileriye taşır? Ya da başarılı kalabilmek için nelere dikkat etmelidir? yi, güçlü bir fiziğe sahip olmak çok önemli. Başarılı olmak için çok çalışmak, bütün temel kuralları öğrenmek ve her gün idman yapmak zorundasınız; ayrıca sizi yetiştirecek iyi bir koçunuz olması da şart. Başarınızı sürekli kılmak için yapılacak en iyi şey ise hayatla ilgili müthiş bir duruşa ve iyi bir bakış açısına sahip olmanız ve bunu yaparken de mümkün olduğunca eğlenmeniz! Sıklıkla dünyanın her yerine seyahat ettiğini biliyoruz. Yolda olmadığın, seyahat etmediğin sıradan bir günün nasıl geçiyor? Ülkemde, evimde kaldığım zamanlar çok sınırlı; bu yüzden seyahat etmediğim zamanlarda mümkün olduğunca ailemle ve dostlarımla vakit geçirmeye özen gösteriyorum. Ayrıca göl kenarında bir evim var. Evimin işlerine yetişmeye çalışmak sonu gelmeyen bir iş. Bunların yanı sıra mümkün olduğunca wakeboard ve idman yapmaya çalışıyorum elbette! Spor yaşantındaki en unutulmaz anların? Aslında sayılamayacak kadar çok an var. Büyük yarışlarda elde ettiğim şampiyonluklar, yaşamımdaki en unutulmaz anlar olsa gerek; bu anlar çok sık olmuyor ama olduğunda da kıymetini biliyorum.

24 Su ile bu kadar haşır neşir olmak insana neler kazandırıyor? Fiziksel ve zihinsel olarak nasıl etkileri var? Evet, wakeboard yapmak fiziksel bir şey ama bunun ötesinde zihinsel bir boyutu da var. Eğer bir numarayı yapmadan önce onu gerçekten düşünür ve adım adım kafanızda canlandırırsanız genelde daha kolay gerçekleştirirsiniz. nsanlar hep yarış öncesinde fazla düşünerek heyecanlanıp kendilerini yıldırıyorlar; halbuki suya çıkıp her gün yarışma dışında yaptığınız gibi, idman yaptığınız gibi yapsanız ve başkalarını kafaya takmasanız büyük ihtimalle çok daha iyi sonuçlar alırsınız! Yaşamından bir an için wakeboard u çıkarsak geriye neler kalır? Zor bir soru. Böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum çünkü wakeboard yapmayı seviyorum ve başka bir şey yapmak istemezdim! Hali hazırda bir Dünya Şampiyonusun. Yine de her sporcunun daha fazlasını, mükemmelini yapmak gibi bir ideali vardır? Senin bu sporda -hatta hayatta- ulaşmak istediğin nokta nedir? Şampiyonluk onur verici bir derece. Hayattaki ve bu spordaki amacım başarılı olmaya devam etmek, her gün kendimi zorlamak ve yaşamımı, kariyerimi bir üst düzeye taşımak. Yaptığın başka sporlar var mı? Sevdiğim pek çok başka spor var. Sörf, skateboard ve snowboard gibi board üzerinde yapılan diğer sporları seviyorum. Arkadaş grubumla yapmaktan gerçekten keyif aldığım bir diğer spor türü ise golf oynamak! Yaşlılık günlerin için bir rüyan var mı? Bu spor dalındaki hayalim veya amacım diyelim, yaşım ve bedenim izin verdiği sürece, son onbeş yıldır bu dalda yapmakta olduğum şeyleri yapmaya devam etmek. Profesyonel wakeboard sporunu bıraktıktan sonrasıyla ilgili hayalim ise kendime ait bir şirketimin veya wakeboard yapılan bir tesisimin olması. Sudan ve bu spordan kopmaya niyetim yok kısacası.

25

26 Geçmişten Gelen Bir Dalga; LA NOUVELLE VAGUE 26/27/28 Bir dönem, içinde reddedilen formların ve yıkılan tabuların olduğu, larda spontan bir şekilde bir araya gelen cesur film yapımcıları, klasikleşen formlardan uzaklaşıp dönemin bakışını değiştiren toplumsal ve siyasi etkenlere odaklandılar. Daha önceleri eleştirmenlik yapan bu yapımcılar her filmlerinde farklı bir sanat manifestosunu ve sinema teorisini ele aldı. Muhafazakarlığa baş kaldıran ve talyan Yeni Gerçekçilik akımından etkilenen bu döneme Fransızlar La Nouvelle Vague yani Yeni Dalga adını verdi. Başta Andre Bazin olmak üzere Jean Luc Godard, Eric Rohmer ve François Truffaut gibi dönemin bir çok önemli film eleştirmeni bu yeni akımı destekleyip, film sektöründe yer alıp, yapılan değişiklikleri hayata geçirmeye başladı. Yalnız bu akım film sektöründe kalmayıp, etkisini moda sektöründe de hissettirmeye başladı. Bizi ilgilendiren kısmı da burası. Biraz bundan bahsedecegim. Yazı: Melis Oğuz

27 Başta Jean Luc Godard ın ilham perileri olarak bilinen aktris Jean Seberg, Anne Wiazemsky ve Anna Karina usta oyunculuklarının yanı sıra dönemin moda ikonları olarak da takip edildi, giyimleri ve yaşam tarzlarıyla toplumun sevilen isimleri oldular. Çizgili bluz, etek, babet, kelebek gözlük ve hasır şapkalarıyla özdeşleşen bu kadınlar, Yeni Dalga nın da yüzleri haline geldi. Onlarla yaşadığı aşklarıyla dillerden düşmeyen ve sürekli göz önünde olan Godard ın takım elbiseleri ve şapkası da erkeklere ilham verdi. Günümüzde bu aktrislerin tarzları hala sıklıkla kullanılıyor. Hatta yeni varisleri Tilda Swington ve Alexa Chung ın stilleriyle yeni dalgalarda yontulmaya devam ediyor. Moda sektöründe de durum bundan farksız değildi. 50 lerde moda camiası New World- New Look başlığı altında yeniliklerle kucaklaşmaya başladı. Öncelikle Christian Dior un piyasaya sürdüğü Bar Suit modeli Harpers Bazaar ın genel yayın yönetmeninden aldığı It s such a new look! yorumuyla koleksiyon adını New Look olarak hafızalara kazıdı. Bu A kesim elbiseler formlarda yapılan adeta bir devrimdi. 60 ların başarılı tasarımcılarından Paco Rabanne, Oscar de la Renta, Yves Saint Laurent, Guy Laroche ve tabii ki Mary Quant da bu akımdan etkilenip koleksiyonlarda yeniliklere gittiler.

28 Özellikle Mary Quant Londra da açtığı Bazaar adındaki butiğinde etekleri kısaltmaya yönelik çalışmalara başladı ve 1964 de ilk mini etek kavramı ortaya çıktı. Adını ise Quant ın en sevdiği arabası Mini den aldı. Günümüzde, Hüseyin Çağlayan, Maison Martin Margiela, Comme des Garçons, Alexander Mc Queen bu alanda hatırı sayılan isimlerin başında geliyor. Yaptıkları formlar ve alışılmışın dışında avangarde kalıplarıyla günümüzün tabu yıkıcıları, yenilikçileri olarak biliniyor. Düz pantalon, elbise, bluz veya etek kavramlarına gerek teknik, gerekse kullanılan materyaller açısından bambaşka bir boyut katıyorlar. Sanatın ve modanın harmanlandığı yeni bir teori bu isimlerin hemen hemen her koleksiyonunda moda severlerle buluşuyor. 50 lerde esmeye başlayan bir rüzgarın yarattığı dalgalar 2000 li yıllarda şiddetini arttırarak; her sene daha fazla yenilikle, daha fazla tabu yıkmaya devam ediyor... Yığınla genç sinemacıyı etkilediğim ileri sürülüyor. Dahası bir Jean Luc Godard stilinden söz ediliyor. Bence Godard ın stili, bir stili olmamasıdır. Jean Luc Godard

29

30 CENNETE BUYRUN! 30/31/32/33/34 Yazı ve Fotoğraflar: Saffet Emre Tonguç

31 Tahiti Tahiti diğer adıyla Fransız Polinezyası, Türkiye den gidebileceğiniz en uzak yerlerden biri. En meşhur adası Bora Bora ya dört farklı uçak yolculuğundan sonra ulaşmanız 35 saati bulabiliyor, gündüzünüz gecenize karışıyor ama gözlerinizi cennette açıyorsunuz. Turkuaz rengi bir denizin üzerinde bulunan bir bungalovda kalıp, akvaryumda gördüklerinize benzer balıklarla yüzüyor ya da odanızın cam zemininden aşağıdaki renkli dünyayı seyrediyorsunuz. Dağlardaki yeşil renginin envai çeşidi ise cabası...

32

33 Başkent Pape ete Fransız Polinezyası 19. yüzyıldan beri Avrupalı gezginlerin dikkatini çekmiş. Ünlü ressam Paul Gauguin Batı Dünyası nın nimetlerini geride bırakıp Tahiti ye gelmiş ve adalarda yaşayanları tuvaline hapsetmiş. stanbul aşığı Pierre Loti 1880 de Loti nin Evliliği isimli kitabını burada yazmış. Dünyadaki cennete açılan ilk kapı başkent Pape ete, Pasifik in ortalarında bulunuyor. Havaalanının adında arka arkaya tam üç a var Faa a! Şehrin adı ise su kovası demek. Pasifik teki çoğu yeri ilk keşfeden kişi olan Kaptan Cook 1769 da Pape ete ye geldiğinde adada fazla yerleşim yokmuş ama zamanla Avrupalı göçmenler adaya akın etmeye başlamış. Bugün 170 bin kişinin yaşadığı adada 20. yüzyıl başlarında sadece 5,000 kişi yaşıyormuş. Pape ete, Marche dedikleri pazarıyla ünlü. 250 yıllık tarihe sahip pazarda rengarenk kumaşlardan yerel mücevherlere, taze meyveden balığa her şeyi bulabilirsiniz. Cumartesi günleri pazarın en kalabalık zamanı. Adadaki Marau Dağı na tırmanmak ya da Teahupoo Plajı nda sörf yapmak çok popüler. Tahiti Iti Plajı ise güneşi batırmak için en romantik noktalardan biri. Pape ete Temmuz ayında yapılan Heiva Festivali ile de ünlü. Yeni Zelanda daki yerli halk olan Maoriler, Hawai deki adalarda yaşayanlar, Mikronezyalılar ve Tahitililer akrabalar. En büyük okyanus olan Pasifik in değişik adalarında yaşayan bu insanların kökeni aynı. Dilleri ve kültürleri de çok benzerlik taşıyor. Dansları, vücutlarına yaptıkları dövmeleri bile ortak özelliklere sahip. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Intercontinental Resort Tahiti (www.tahiti.interconti.com) Pape ete de konaklayabileceğiniz en güzel tesislerden biri. Le Royal Tahitien (www.hotelroyaltahitien.com ) tropik bahçeler içinde yer alan, kendi plajı olan ve sunduğu imkanlara göre en uygun fiyata sahip olan bir otel. Tahiti Iti de bulunan Vanira Lodge (www.vairalodge.com) ise adadaki en güzel pansiyonlardan biri, manzarası muhteşem. L O a la Bouche (Tel: ) Fransız restoranı adadaki en iyi seçeneklerden birisi. Yemekler çok lezzetli, etraftaki insanları seyretmek ayrı bir keyif. Lou Pescadou (Tel: ) ise makarna çeşitlerini deneyebileceğiniz uygun fiyatlı bir alternatif.pape ete den cennetin diğer köşelerine feribotla veya uçakla gidebiliyorsunuz. Bora Bora Başkent Pape ete den hareket edip 40 dakikalık bir uçuş sonrasında Bora Bora da denizin üzerinde bulunan bir havaalanına iniyorsunuz. Aynı eski güzel günlerdeki gibi uçaktan inip direkt terminale yürüyorsunuz. Güvenlik, valizleri makineden geçirmek yok. Sizi bir otel temsilcisi karşılayıp boynunuza çiçeklerden yapılmış bir kolye takıyor, sonra özel bir tekneye binip, otele gidiyorsunuz. Oteller denizin üzerinde inşa edilmiş, lobiye vardığınızda resepsiyonistin aşağıdaki rengarenk tropikal balıkları beslediğini görüyorsunuz. Herkeste bir güleryüz, en çok kullanılan kelimeler ise merhaba anlamındaki Ia ora na ile teşekkür etmek için söyledikleri Mauruuru. Onca saatlik uçuşlardan sonra insan hangisi gerçek hangisi rüya karıştırıyor, hedonizm dorukta odanıza geçiyorsunuz. Cibinlikli koskoca bir yatağa doğru ilerlerken oturma grubunun önündeki camın altında ve banyonun zemininde deniz gülümsüyor gene. Günbatımlarının tadını çıkarmak için önde bir veranda var, merdivenlerden aşağıya indiğinizde ise kendi iskeleniz. Dolabınızdaki paletleri ve deniz gözlüklerini alıp mercanların arasına gizlenmiş balıkları keşfe çıkıyorsunuz. Tahiti deki adaların çoğu dalmayı sevenler için tam bir cennet. Adı ilk doğan anlamına gelen Bora Bora balayı çiftlerinin ideal mekanı, rüyaların gerçek olarak servis edildiği bir hayaller alemi. Bora Bora da oteller merkezden uzaktaki motu diye adlandırılan adalarda yer alıyor, çünkü adanın etrafında çok fazla plaj yok. Aslında adanın merkezinde fazla bir şey yok. Üç beş hediyelik eşya satan dükkan dışında iki de kilise var. Eğer bir pazar sabahı ayin zamanına denk gelirseniz, insanların ne kadar renkli olduğunu görüyorsunuz. Kadınların çoğu birbirinden şık şapkalar takıyor. Papazlar bile karnavala gider gibi rengarenk giyiniyor. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Bora Bora da otellerin çoğunda konsept aynı, en pahalı odalar denizin üzerine yerleştirilmiş ve fiyatlar 500 Dolar dan başlıyor, kara kısmında daha ucuz odalar bulunuyor. Özel adalarda gecelik otel ücreti 10,000 Dolar a çıkabiliyor. Taha a Adası nda bulunan Le Taha a Private Island & Spa (www.letahaa.com ) en el yakanlardan biri. Adadaki en iyi oteller: Bora Bora Nui Resort (www.boraboranui.com ), St. Regis( Bora Bora Lagoon Resort (www.boraboralagoonresort.com), Hotel Bora Bora (www.amanresorts.com ) ve Intercontinental Moana Beach (www.borabora.interconti.com ). Göreceli olarak daha daha uygun fiyatlı tesisler ise Novotel Bora Bora (www.accorhotels.com) ve Village Pauline Club Med (www.clubmed.com) her şey dahil sistemiyle çalıştığından bazı turistlere daha uygun geliyor. Bir zamanların en gözde oteli olan Le Meridien Bora Bora (www.lemeridien.com) ise rakipleri tarafından geçilmiş durumda. Adanın en bilindik restoranı ise Bloody Mary (Tel:677286). Girişe bu mekanda yemek yemiş tüm şöhretlerin adları yazılmış. çerdeki zemin plaj gibi kumla kaplanmış, ayakkabılarınızı çıkarıp yemeğinizi yiyiyor, içkinizi yudumluyorsunuz. Mo orea Adını sarı kertenkele diye Türkçe ye çevirebileceğimiz Mo orea Türkiye de daha az bilinen bir ada ama Bora Bora dan çok daha güzel, en azından yolları delik deşik değil, etraf çok daha yeşil, binalar daha bakımlı ama oteller Bora Bora dakilere göre daha sıradan. Eski bir volkan olan adaya Pape ete den yedi dakika süren bir uçuştan sonra ulaşıyorsunuz, dileyenler feribotla da gelebiliyor. Etraf şöhret kaynıyor, yan şezlongta Ralph Lauren in güneşlenmesi sizi şaşırtmıyor, siz de kendinizi önemli zannediyorsunuz! Adada vakit geçirmek için çeşitli aktiviteler var. Jip safari, tekne turları, yunuslarla yüzmek, çarpmayan çarpan balıklarını beslemek alternatiflerden bazıları. Polinezyalılar ın kutsal alan dedikleri marae leri Opunohu Körfezi nde görebilir, Paopao Vadisi nde ananasların tadını çıkarabilirsiniz. Bir araba kiralayıp adanın etrafını da turlayabilirsiniz. Tüm adayı dolaşmak sadece 60 km. tutuyor. Mo orea çok dağlık bir ada o yüzden de manzaralar çok güzel. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? Mo orea Sheraton (www.sheratonmoorea.com) özellikle deniz üzerindeki bungalovlarıyla öne çıkan, servisin ikinci planda olduğu ama adadaki en güzel otellerden biri. Mo orea Beachcomber Intercontinental Resort (www.moorea.interconti.com) adanın en gözdesi. Mo orea Pearl Resort (www.pearlresorts.com ) servisi çok öne çıkmayan bir tesis. Tarariki Village ) ise fiyatı çok makul olan işletmelerden biri. yi bir yemek için Te Honu Iti Restaurant ı (Tel ) deneyebilirsiniz. Suyun üzerinde yer alan bu tesiste denizi ışıklandırıyorlar ve yemeğinizi yerken balıkları seyredebiliyorsunuz.

34 Gündelik Yaşam Polinezyalılar 70 kişi alabilen ve bugünkü katamaranların atası sayılabilecek kanolarla Endonezya ve Filipinler tarafından yıl kadar önce yola çıkıp Pasifik üzerindeki adalara göç etmişler. Tahiti ye gelmeleri ise yaklaşık yıl kadar önce gerçekleşmiş. Fransız sömürgesi konumundan dolayı Avrupa Birliği pasaportu taşıyan Tahitililerin yaşam felsefesi ağır ol molla desinler e benzeyen haere maru. Bir restoranda uzun süre beklerseniz, bankalar ve dükkanların sık sık kapalı olmasına denk gelirseniz şaşırmayın, adalardaki yaşamın temposuna ayak uydurun. Zaten tatildesiniz aceleye gerek var mı? Tahiti de aile çok önemli bir kavram ve toplumun belkemiğini oluşturuyor. Kadınların da toplumda önemli bir yeri var. Bazen kapı gibi, iri kıyım kadınlar görüyorsunuz, onlar da Mahu diye adlandırılan ve karşı cinsin kıyafetleriyle dolaşan erkekler. Bu çok doğal bir olgu olarak görülüyor ve çok çocuklu ailelerde kız gibi yetiştirilen erkek çocuklar görebiliyorsunuz. Hıristiyan misyonerler dine ters düşen bu geleneği değiştirmeye çalışmışlar ama başarılı olamamışlar. Tahiti, Ege Denizi nin eski adı olan ve noktalı deniz anlamına gelen Arşipel (Archipelago) yani takımadalardan oluşuyor. Bu adalarda turizmden sonra en gözde sektör siyah inci üretimi. Tahiti yi yirmi yıldan fazla bir süre seçimle başa gelen Gaston Flosse isimli diktatör yönetmiş, 2004 yılında ise Oscar Temaru başkanlık yarışını kazanmış ve ülkede insanlar düşüncelerini daha yüksek sesle dile getirmeye başlamışlar. Son yıllarda ABD yle ilişkiler daha güçlenmiş, bu da sömürgesi oldukları Fransa nın tepkisini çekmiş. Hawai deki hula, Yeni Zelanda daki haka danslarının benzerini Tahiti de de görüyorsunuz. lk gelen Hıristiyan misyonerler bu yerel dansları yasaklamışlar ama Tahitililer gizli de olsa geleneklerini devam ettirmişler. Bugün büyük otellerde haftanın en az bir gününde dansçılar gelip beş farklı çeşidi bulunan danslardan örnekleri turistler için yorumluyorlar. Kreşlerden itibaren bu danslar öğrencilerin ders programında yer alıyor. Tahiti Mutfağı nda Fransız ve Çin etkisi var. Ton ve kılıç balığı gibi bilindik balıklar dışında wahoo ve mahi mahi gibi okyanus balıkları da yeniliyor. Poisson cru ise Hindistan cevizi sütüyle hazırlanan balığa verilen isim ve en popüler yerel yemeklerden. Cennete Tarif Her şeyin bir bedeli var, cennetin de... Tahiti turizmin nimetlerinin farkına varalı çok olmuş. stedikleri cebinde akrep olmayan, para saçmaya hazır turistler. Lüks otellerin fiyatları en tepelerde dolaşıyor. Düşük sezonda bile 1000 Dolar a oda var, üstelik fiyatlara ne kahvaltı dahil, ne de vergiler. Adalar arasındaki kısa uçak yolculukları, ülkelerarası uçak yolculuklarından bile pahalı. Dört saatliğine kiraladığınız vasat bir arabanın fiyatıyla ABD de en lüks arabayı tam gün kiralayabiliyorsunuz. Sıradan restoranlardaki fiyatlar en el yakanından. Siz ortalama bir yemekle karın doyurmaya çalışırken restoran sahibi gelip, Geçen hafta da Sharon Stone buradaydı deyip fahiş fiyatlar konusuna bir açıklık getiriyor. Sokaktaki satıcılarda karnınızı doyurmak bile 15 dolardan başlıyor. Kısa bir taksi yolculuğu için Dolar ı rahatça gözden çıkarıyorsunuz. Mutluluğunuzun yolu sürekli elinizi cebinize atmaktan geçiyor. Hindistan da birkaç dolara bulabileceğiniz tişört burada 25 dolara satışa sunuluyor. Fiyatlar böyle yüksek olunca 250 bin kişinin yaşadığı adalarda kişi başına düşen milli gelir de 25 bin doları geçiyor. Nerede Kalınır, Nerede Yenir? En ideal zaman Mart ile Kasım arası, kalan zamanın yağışlı olma ihtimali çok yüksek. Temmuz ve Ağustos ayları ise iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde kalabalık, fiyatlar ise en tavanda. stanbul dan Air France ile Paris aktarmalı olarak Los Angeles a gidebilirsiniz, ardından sekiz saatlik bir uçuşla Pape ete ye ulaşıyorsunuz. Air Tahiti Nui (www.airtahitinui.pf) ise New York, Tokyo, Sydney, Auckland gibi şehirlerden direkt Pape ete ye uçuyor. Yeni Zelanda Tahiti arası sadece beş saat sürüyor. Tahiti ye ulaştıktan sonra iç hat uçuşları için Air Tahiti yi kullanabilirsiniz (www.airtahiti.aero). Tahiti her ne kadar Fransa ya bağlı olsa da Schengen vizesiyle gidemiyorsunuz, gitmek için Fransız Büyükelçiliği nden ada vizesi almanız gerekiyor. ABD aktarmalı gittiğinizde de Amerikan vizesine ihtiyacınız var, önce ABD ye giriş yapıp valizinizle gümrükten geçip valizinizi tekrar görevlilere vermeniz gerekiyor. Alışveriş Tahiti de her köşede inci satan mağazalar var. En ünlüsü ise lüks otellerde dükkanlarını görebileceğiniz Robert Wan, hatta Pape ete de adını taşıyan bir inci müzesi bile var. Hawai gömleklerinin benzerleri de alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında. Adalar çok büyük olmadığından dükkanlar merkezde ve büyük otellerin bünyesinde bulunuyor. Faydalı nternet Adresleri Genel bilgiler için sitelerini tıklayabilirsiniz. Dalmaya meraklıysanız sitelerini ziyaret edebilirsiniz. çok sayıda mutfakla birlikte Tahiti Mutfağı ndan da yemek tarilerinin bulunduğu bir site.

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır.

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır. ÖNE ÇIKANLAR KİTAP İPEK ÇALIŞLAR MİMAR MUSTAFA TONER KOLEKSİYON MUHTAR KATIRCIOĞLU TELEVİZYON ENGİN ALTAN DÜZYATAN PORTRE TULUHAN TEKELİOĞLU SÖYLEŞİ DENİZ HERTZ SAYI: 14 Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye

Detaylı

Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010. Nilüfer: Nestlé bir klasik. Tatlı niyetine dondurma

Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010. Nilüfer: Nestlé bir klasik. Tatlı niyetine dondurma Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010 Festival zamanı Tatil cenneti Muğla Nilüfer: Nestlé bir klasik Tatlı niyetine dondurma İçindekiler 02 Gelenek Festival zamanı 04 Sohbet Nilüfer 06 Kültür Eşsiz tatil

Detaylı

Hava Yolları Kabin Memurları Derneği yayınıdır. Yıl: 8 Sayı: 25. Yaza Merhaba

Hava Yolları Kabin Memurları Derneği yayınıdır. Yıl: 8 Sayı: 25. Yaza Merhaba Hava Yolları Kabin Memurları Derneği yayınıdır. Yıl: 8 Sayı: 25 Yaza Merhaba Merhabalar, akipçilerimizin bildiği üzere, meslektaşlarımızın havalimanlarında sandık açılan genel seçimlerde, referandumlarda

Detaylı

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL Lüks tasarımlar 72 SAATTE Stockholm O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY Aksesuar trendleri İLKBAHAR/YAZ 2012 %5 indirim kampanyası yurt içi ve yurt dışı tüm otel ve restoranlarda

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı!

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! MAYIS-HAZİRAN-TEMMUZ 2012 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! Yeni açılımlar, yeni heyecanlar içindeyiz Boydak Holding, yatırımlarıyla ve oluşturduğu

Detaylı

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ ALAÇATI DA FESTİVAL ZAMANI ÜNLÜ MÜDAVİMLER alaçatı yı anlattı yat ALACAKLARA ÖNERİLER BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST 30 metrekarede yaşam 1878 den beri Soğuk Lezzetlerin Sırrı,

Detaylı

içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar...

içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar... içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar... MASAÜSTÜ 10 > İstanbul Film Festivali 2 Nisan da başlıyor >Meze yiyecekseniz, Seastar1 e gideceksiniz... >Divan Chocolat d Origine >Exen

Detaylı

SEVGİ KESKİN. Justin. Krsital Ses. Tarkan. Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan a!

SEVGİ KESKİN. Justin. Krsital Ses. Tarkan. Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan a! Aylık Kültür, Sanat ve Yaşam Dergisi Temmuz 2014 Sayı: 1 Türk Sinemasının Beyefendisi: İzzet Günay Şanlıurfa Mutfak ve Yemek Kültürü Deniz, kum ve güneş İbiza Geçmişten günümüze Kız Kulesi Nağmelere hayat

Detaylı

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR BULU AĞUSTOS 2012 SAYI 13 www.sev.org.tr MA PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR AMERİKAN KOLEJLERİ'NDE RENGâRENK BAHAR TÜRK POP MÜZİĞİNİN 50 YILI TATLININ DAYANILMAZ CAZİBESİ Merhaba Değerli

Detaylı

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yaz aylarına geçişin hızlandığı şu günlerde, iklim değişikliğini hayatımızın içinde hissetmeye başladık. Her haftaya farklı

Detaylı

OYUNCULUK İLK AŞKIMDI!

OYUNCULUK İLK AŞKIMDI! Nisan - Mayıs 2015 Sayı 14 www.intowndergisi.com LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜR MARSİLYA LAVANTA KOKULU KENT DOSYA BAHARI BEKLEYEN KUMRULAR GiBi ZERRİN NİŞANCI OYUNCULUK İLK AŞKIMDI! DEĞİŞİM, DÖNÜŞÜM YA DA

Detaylı

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok!

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok! Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar Arzu Akgün Resim Sanatı Üzerine Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi Bahçe, Balkon ve Teraslarınıza Mor Dokunuşlar Sardunaki Otel Birlikte Geçen On Yıl Varyant Karşıyaka

Detaylı

Marketing. Europe & Anatolia. Tarih: Aralık 2011 Sayı: 2

Marketing. Europe & Anatolia. Tarih: Aralık 2011 Sayı: 2 Marketing Europe & Anatolia Tarih: Aralık 2011 Sayı: 2 İçindekiler Marketing Europe & Anatolia Kısa Kısa 02-11 Sayı: 02 Tarih: Aralık 2011 İmtiyaz Sahibi Agency Europe & Anatolia aeanews@aeanews.com.tr

Detaylı

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu massdergi ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu Havacılık Kültürü Dergisi Röportaj: Prof. Dr. Cevdet Çelenligil F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Yüz Yılda Havacılığın Kazandığı Boyutlar Gezi Rehberi:

Detaylı

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yeşil, çevre, tasarruf, sürdürülebilirlik, karbon salımı, küresel ısınma, iklim

Detaylı

paylaşımdan Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken İkram Göktaş

paylaşımdan Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Sonbahar Yaprakları Yerini Beyaz Kar Tanelerine Bırakırken Sonbahar yapraklarının yerini bembeyaz karlara bıraktığı şu günlerin tadını çıkarıyoruz Yeni yıl 2013 ün tüm güzellikleri

Detaylı

Ülkeler. Betül Avunç. AnlatIyor Cadde nin. Çeşm-i Dil. Yaşam Okulu nu. En Popüler Mekanları. Burç Yorumları. Sonat Bağcan. Evinizde!

Ülkeler. Betül Avunç. AnlatIyor Cadde nin. Çeşm-i Dil. Yaşam Okulu nu. En Popüler Mekanları. Burç Yorumları. Sonat Bağcan. Evinizde! Alışveriş ve Yaşam Dergisi Sayı: 32 Şubat - Mart 2015 Fiyatı: 5 Yaşam Okulu nu AnlatIyor Cadde nin En Popüler Mekanları Kendinin izinde: HumanDesign Ali Otyam ile Çeşm-i Dil Sonat Bağcan NİNNİ Söylüyor

Detaylı

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR Daha az tüketim. Daha fazla sürüş keyfi. Yeni BMW X3 www.bmw.com.tr Sheer Driving Pleasure MÜKEMMELLİK

Detaylı

Yazı İşleri Ece Yarkataş ece.yarkatas@turizmyatirimdergisi.com.tr. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx

Yazı İşleri Ece Yarkataş ece.yarkatas@turizmyatirimdergisi.com.tr. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx İÇİNDEKİLER 06 26 38 60 40 62 oteller Gelirlerini artırmak isteyen oteller, gastronomiye yatırım yapıyor... 6-18 Haberler... 20-25 tedarikçiler Masaüstü ekipmanlarında trend yalın çizgiler... 26-32 Haberler...

Detaylı

DAMLA SÖNMEZ GİZEM FERHAT ŞAHİN BİR ŞANS DAHA VER! MUHTAR KENT BEKAR KARADAYI MİRGÜN CABAS SOSYAL ŞOFÖRLER KIYAMET SONRASI FİLENİN SULTANI

DAMLA SÖNMEZ GİZEM FERHAT ŞAHİN BİR ŞANS DAHA VER! MUHTAR KENT BEKAR KARADAYI MİRGÜN CABAS SOSYAL ŞOFÖRLER KIYAMET SONRASI FİLENİN SULTANI Normal mi, Sezaryen mi? OP. DR. FURKAN KAYABAŞOĞLU SAYI 1 İLKBAHAR-YAZ 2015 FİLENİN SULTANI GİZEM KARADAYI MİRGÜN CABAS MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ BEKAR MUTFAĞI MUHTAR KENT COCA-COLA NIN ZİRVESİNDEKİ ADAM FERHAT

Detaylı

Yonca Evcimik 55. Life Moda. 2013 Baskent. Levent Özaygen. Mor Çatı: Kadına Karsı id Hayır! Grammy Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yonca Evcimik 55. Life Moda. 2013 Baskent. Levent Özaygen. Mor Çatı: Kadına Karsı id Hayır! Grammy Ödülleri Sahiplerini Buldu Çayyolulife Ankara Mor Çatı: Kadına Karsı e t e d id Hayır! Yıl 3 - Sayı 31 - Mart 2013 www.cayyolulife.com.tr Röportaj Levent Özaygen S 2013 Baskent Kadın ve Güzellik Festivali 55. Grammy Ödülleri Sahiplerini

Detaylı

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm 2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm Bu sürüm, bilgisayardan okuyacağı her şeyi, öncesinde yazıcı çıktısını alarak okuyanlar için hazırlandı. Resim yok, renk yok, yazılar 1 punto daha büyük, 4 sütun yerine

Detaylı

DIZI. En bilinen. çok özel. sebepleri. Babalar Günü hediye MOSKOVA. Emlak piyasası canlanıyor mu? Mutlaka görülmesi. gereken yer...

DIZI. En bilinen. çok özel. sebepleri. Babalar Günü hediye MOSKOVA. Emlak piyasası canlanıyor mu? Mutlaka görülmesi. gereken yer... 3 4 0 7 7 t n Şubat - Mart 2015 Sayı 13 www.intowndergisi.com Haziran - Temmuz 2014 Sayı 9 www.intowndergisi.com Babalar Günü hediye En bilinen terk etme sebepleri seçenekleri Seçim sonrası Göktürk CAN

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013 42 Trendleri yeni yaşam belirliyor sunuş 01 Yeni hayat a yön veren bir başarı hikayesi Değişim, hayatın bir parçası

Detaylı

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte 19 TEMMUZ 2010 52 yıldır birlikte Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. 01 Sunuş 02 Bizden Haberler 08 Söyleşi: Ali Poyrazoğlu 12 Haber: Asım Kocabıyık

Detaylı

SAYI 27 / TEMMUZ 2013 / ÜCRETSİZDİR / ISSN: 2146-3875. Heavy Metal İn İlahları IRON MAIDEN XBOX. Wolverine yeniden.

SAYI 27 / TEMMUZ 2013 / ÜCRETSİZDİR / ISSN: 2146-3875. Heavy Metal İn İlahları IRON MAIDEN XBOX. Wolverine yeniden. SAYI 27 / / ÜCRETSİZDİR / ISSN: 2146-3875 Heavy Metal İn İlahları IRON MAIDEN XBOX ONE Oyun alemlerinin yeni neferi NOKIA LUMIA 520 AKILLI TELEFONLARIN EN EĞLENCELİSİ INTERRAIL BAŞlaSIN AMSTERDAM BARCELONA

Detaylı

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ YAYIN ORGANIDIR TEMMUZ 2015 - SAYI: 48 - ÜCRETSİZDİR www.marmara.gov.tr şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin bir doktor...

Detaylı