HP Yazılım Zirvesi - İstanbul 20 May Wyndham Grand Levent Engin Torunoğlu Network Automation - Finansbank

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HP Yazılım Zirvesi - İstanbul 20 May 2015 - Wyndham Grand Levent Engin Torunoğlu Network Automation - Finansbank"

Transkript

1 HP Yazılım Zirvesi - İstanbul 20 May Wyndham Grand Levent Engin Torunoğlu Network Automation - Finansbank Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. The information contained herein is subject to change without notice.

2 HPNA ile Bankacılıkta Ağ Otomasyonu ve Uyumluluk Engin Torunoğlu Consulting Designer Infrastructure IBTECH INTERNATIONAL BUSINESS TECHNOLOGIES

3 Biz Kimiz Proje Aşaması Kazanımlar Öneriler Ajanda

4 Biz Kimiz

5 Biz Kimiz International Business Technologies «IBtech», NBG Grup şirketlerinden Finansbank ın bir iştirakidir. IBTech, 20 Mayıs 2005 tarihinde TÜBİTAK MAM Teknoloji Serbest bölgesinde kurulmuştur. Kuruluş amacımız Bankacılık yazılımları tasarlayarak geliştirmek, Uygulama ve veri mimarilerini oluşturmak, Yazılımların üzerinde çalıştığı sistem altyapısını tasarlamak, kurmak, yönetmek ve teknolojik araştırmalarını yapmak, Hizmet verdiğimiz kurumların iletişim ağını tasarlamak, kurmak, yönetmek ve teknolojik araştırmalarını sürdürmek, Bilgi-işlem altyapısını kesintisiz olarak işletmek, kullanıcılara teknik destek vermek, Şube, ATM, POS, vb. ekipmanlarının kuruluş, arıza giderme ve yönetimini yapmak. Geliştirme sonrası canlı ortama geçen uygulamaların yaşatmak ve 7x24 işletilmektir.

6 Network Sistemleri Finansbank 658 Şube, 3000 ATM, 2 Data Center ve 6 Genel Müdürlük lokasyonunda, toplam 1200 LAN cihazı (Cisco, HP, Juniper) 4300 WAN cihazı (Cisco, Teldat, Juniper) Ayrıca Load-Balancer (Netscaler-F5), WAN Optimization (Riverbed), Wireless Controller(Aruba), Tap cihazları (Arista) yer almaktadır.

7 İhtiyaçlar Network cihazları konfigurasyon yedeklerinin alınması. Network cihaz konfigurasyon standartlarının sağlanması Network cihaz/kart envanter bilgilerinin saklanması, Tek bir yönetim arayüzü Network cihaz işletim sistemi versiyonlarının güncellenmesi Network cihaz marka ve model farkı olmaksızın akıllı betiklerin(script) çalıştırılabilmesi Network cihazları güvenlik standartlarının sağlanması

8 Proje Öncesi Firmamız için en uygun olan ürünü seçebilmek için bir mevcut ihtiyaçlar için bir POC çalışması yapılmıştır. POC sonuçları mevcut network yönetim yazılımları (Ciscoworks, Juniper NSM) ile karşılaştırılmıştır. Hp Network automation tüm ihtiyaçlarımızı karşılamıştır.

9 HP Network Automation HP Network Automation, marka ve model bağımsız olarak, ilk cihaz kurulumlarından, politika bazlı değişiklik yönetimi, uyumluluk ve güvenlik ile ilgili tüm operasyonel noktalara kadar otomasyon olanağı sağlamıştır.

10 HP Network Automation Kuruluşu Kuruluş işlemlerini, POC için gelen HP Platinum Partner olan Innova firması ile beraber gerçekleştirdik. Cihaz yönetimleri için Güvenlik partition ları oluşturuldu. Active Directory ile entegre bir şekilde kullanıcı grupları ve yetkilendirmeler oluşturuldu. Cihaz kullanıcı kodu ve parola kuralları oluşturuldu. HP NNMi dan.csv formatında alınan network cihazları, önceden oluşturulan Güvenlik partition larının içine import edildi. Teldat marka router lar için Eclipse NDS yazılımı ile sürücü yaratıldı.

11 HP Network Automation Kuruluşu Proje Yazılım ve server kurulumu 2 gün, Profil ve Yetkilendirmeler 1/2 gün, Policy ve Script yazılımları 1 hafta, NDS ile driver yazma 3 gün, Cihaz import ve gruplamalar 1 gün NNMi entegrasyonu 1/2 gün olmak üzere 12 iş gününde tamamlandı.

12 HP Network Automation Mimari HP Network Automation Server yazılımı 16 çekirdekli 24Gbyte hafızaya sahip Windows 2008 R2 işletim sistemli bir server üzerinde çalışmaktadır. External Database olarak Microsoft SQL server 2012 kullanılmaktadır. Kullanıcı yönetimi için Active directory entegrasyonu yapılmıştır. HP Network Node Manager (NNMi) ile kurulan entegrasyon ile network cihazları otomatik olarak sisteme eklenmesi ve yönetilmeye başlanması sağlanmıştır. Akıllı script için Perl kullanılmaktadır.

13 HP Network Automation İlave Özellikler Kullanıcı bazlı konfigurasyon değişiklik raporları alınabilmektedir. Cobit, COSO,ITIL, PCI gibi uyumluluk raporları alınabilmektedir. Cihaz konfigurasyon yönetimini, bir onay akış sürecinden geçirerek yapılabilmektedir. Cisco LAN cihazları için VTP Domain raporları alınabilmektedir.

14 HP Network Automation İlave Özellikler Network Cihazları için peryodik olarak Envanter File Sistem, Interface, Module Status, Routing Tablosu, VLAN diagnostic, ARP-MAC adress- topoloji bilgileri alınmaktadır. SecureID ile entegrasyon yapılabilmektedir. Configurasyon yönetimi desteklenmeyen cihazlar için «Eclipse-NDS (Network Driver Studio)» yazılımı kullanılarak özel sürücüler geliştirilebilmektedir. Network, Telekom, Operasyon, Saha ve Envanter Yönetimi ekipleri için ayrı profiller ve yetkiler tanımlanmıştır.

15 HP Network Automation İlave Özellikler Cihazlardan gelen syslog mesajları ile tetiklenebilen işler tanımlanabilmektedir. Network Cihazları konfigürasyon değişiklik raporları istenilen zaman kadar (Bizde 1 yıl) saklanmakta ve herhangi bir zamandaki konfigürasyona kolaylıkla dönüş sağlanabilmektedir. Telnet, SSH, Rlogin, SNMP, SCP, FTP, TFTP, SFTP metodları ile cihazlara bağlantı sağlanabilmektedir.

16 En Önemli Kazanım Uyumluluk ve Otomasyon Stratejilerinin hayata geçirilmesi, cihaz yönetim ve işletim sistemi güncellemelerindeki sürelerin kısalmasıdır.

17 Kazanımlar Marka/model bağımsız tüm network cihazlarının yönetimleri bir platformda toplandı. Denetim raporlarının hazırlanması ve günlük sistem yönetimi işlerine harcanan sürelerde ciddi azalmalar oluştu. Cihaz konfigürasyon standartlarına uygunluk, tüm network için sağlandı. İşletim sistemi ve toplu cihaz konfigürasyon güncellemeleri aylar seviyelerinden 1-2 güne indirildi.

18 Kazanımlar «Device Search» özelliği ile bütün cihazları, modül, seri no, işletim sistemi, ip adresi, konfigürasyon, file system bilgileri ve daha birçok değişkene göre raporlamak mümkün olmuştur.

19 Kazanımlar Tüm network cihazlarının konfigürasyonlarının oluşturulan bir politika ile kontrolü ve otomatik güncellenmesi sağlandı.

20 Kazanımlar Kullanıcı bazlı, değişiklik raporları ve sonrasında toplanan topoloji bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

21 Kazanımlar Compliance Center ekranlarından Cobit, Coso, Itil, PCI raporları alınabilmektedir.

22 Kazanımlar Birbirini takip eden işler tanımlanabilmektedir. Örneğin, önce işletim sistemi upgrade i ve sonrasında da bir konfigurasyon değişikliği yapılabilmektedir.

23 Dinamik olarak oluşturulan bir arama kriterine uyan cihazlar otomatik bir grup altına eklenebilir. Kazanımlar

24 Kazanımlar Cihazlardan gelen syslog mesajları işlenerek, mail atılması, bir job başlatılması gibi aksiyonlar alınabilmektedir.

25 Kazanımlar Cihaz işletim sistemi güncellemeleri toplu olarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Güncelleme başarı raporu işin sonunda alınabilmektedir.

26 Kazanımlar Akıllı scriptler ile cihazlar üzerinde yapılamayacak konfigurasyon değişikliği kalmamıştır.

27 Öneriler Script eğitimi alın. Varsa NNMi ile entegrasyon kurun. Performans için External Database kullanın Güvenlik partition larını mutlaka oluşturun Cihazlar için politikalar düzenleyin.

28 Teşekkürler

DANIȘMANLIK REFERANSLARI

DANIȘMANLIK REFERANSLARI URUSAL REF_ARALI BASI.pdf 1 12/30/13 3:18 P DANIȘANLI REFERANSLARI BİLİȘİ HİZETLERİ REFERANS ATALOĞU BİLİȘİ HİZETLERİ URUSAL REF_ARALI BASI.pdf 2 12/30/13 3:18 P DANIȘANLI REFERANSLARI AZILI GELİȘTİRE

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ 1.AMAÇ: Kurumun otomasyon üzerindeki tüm bilgilerinin yönetimini, korunmasını, dağıtımını ve önemli işlevlerinin korunmasını düzenleyen kuralları ve uygulamaları belirlemeyi amaçlar. 2. KAPSAM: Bu talimat,

Detaylı

CityPlus Bilgi Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi

CityPlus Bilgi Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi CityPlus Bilgi Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi www.cityplus.com.tr Kavramlar ve Kısaltmalar Elektronik Belge Yönetim Sistemi Yönetim Bilgi Sistemi Coğrafi Bilgi Sistemi Kent Bilgi Sistemi Kimlik Paylaşım

Detaylı

HAKKIMIZDA. Misyonumuz; Vizyonumuz;

HAKKIMIZDA. Misyonumuz; Vizyonumuz; HAKKIMIZDA SOFTKEY kurumsal teknoloji hizmetlerinde, müşteri odaklı yaklaşımı, rekabetçi fiyatları ve eksiksiz destek hizmeti sunmak amacıyla kurulmuştur. Sektörün önde gelen teknoloji firmaları ile iş

Detaylı

Milli Eğitim Bakanlığı. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü. Milli Eğitim Bakanlığı. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü. Milli Eğitim Bakanlığı. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezi Sistemi Alımı Teknik Şartnamesi 2007, Ankara Atatürk Bulvarı Kızılay

Detaylı

HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU

HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU Bir koro şarkıcısının nota defterini düşürerek önemli yerlerini not ettiği kâğıtların etrafa saçılması; ofis masalarının en önemli parçalarından biri haline gelen post-it fikrinin

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

Bilgi İşlem Müdürlüğü

Bilgi İşlem Müdürlüğü Yazı İşleri TEKNİK DONANIM» Network Altyapısının Oluşturulması» Bilgisayar ve Yedek Aksamların Temini» Yedekleme ve Bilgi Güvenliği» Yeni Teknolojilere Adaptasyonun Sağlanması ASKER AİLE YARDIMI KALEMİ

Detaylı

Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu Sunum İçeriği Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Bilgi Sistemleri

Detaylı

19/01/2014. Güncel Bilgilerim. Ramazan Emrah BAŞARAN

19/01/2014. Güncel Bilgilerim. Ramazan Emrah BAŞARAN 19/01/2014 2014 Güncel Bilgilerim Ramazan Emrah BAŞARAN DOKUMAN İNDEKSİ 1. DENEYİMLERİM... 2 1.1. BANKASÜRANS (6.5 Yıl)... 2 1.2. PROJE YÖNETİM (5 Yıl)... 2 1.3. İŞ VE SİSTEM ANALİZ & DİZAYN (9 Yıl)...

Detaylı

Türkiye Noterler Birliği. Eylem Planı Raporu

Türkiye Noterler Birliği. Eylem Planı Raporu Türkiye Noterler Birliği Eylem Planı Raporu 2009 İÇİNDEKİLER I. Türkiye Noterler Birliği ve Noterler Altyapısı A. Noterlik Paylaşım Sistemi İçin Olması Gereken Topoloji Genel Yapı Güvenli Erişim ve Yetkilendirme

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU. Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU. Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu 01 Ocak 31 Aralık 2011 İÇİNDEKİLER 1 Tanımlar ve Kısaltmalar... 4 2 Giriş...

Detaylı

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURUMSAL YAPI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ Müdürlük Faalıẏet Kapsamı DONANIM - Network Altyapısının Oluşturulması - Bilgisayar ve Yedek Aksamların Temini - Yedekleme ve Bilgi Güvenliği - Yeni Teknolojilere adaptasyonun

Detaylı

Cybersoft HYPATIA BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ

Cybersoft HYPATIA BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ www.cs.com.tr Cybersoft HYPATIA BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ CSDYS, Kurumların ve Şirketlerin iç mevzuatlarına ve prosedürlerine uygun olarak dokümanların güvenli bir ortamda üretilmesini,

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 editörden Sağlığa giden yol bilgiden geçer Değerli dostlar, Yasin Keleş Saðlýk Biliþim Yöneticileri Açýlýmý Platformu Baþkaný Sabiyap yazarlarımızın sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Detaylı

TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ Ocak 2009 İŞKUR Güvenlik ve Lisans İhalesi Teknik Şartnamesi Sayfa 1 / 11 1. KONU, AMAÇ VE KAPSAM 1.1. KONU Bu teknik şartname, Türkiye İş

Detaylı

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU İNTERNET VERİ MERKEZİ UYGULAMALARININ EKONOMİSİ VE YAPILABİLİRLİĞİ Teknik Altyapı ve Bilgi Güvenliği Çalışma Grubu Şubat 2005 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 3

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

TEKNOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

TEKNOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ TEKNOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ Her Türlü Veri İletişimindeki Çözüm Ortağınız TDM, müşteri odaklı yönetimi ile müşterilerinin memnuniyetini hedeflemektedir. Müşterilerin teknik ihtiyaçları doğrultusunda

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

Güvenlik Duvarı Teknik Şartname

Güvenlik Duvarı Teknik Şartname 1. Güvenlik Duvarı Teknik Özellikleri Güvenlik Duvarı Teknik Şartname 1.1. Güvenlik duvarı cihazları donanım ve yazılım bütünü (appliance) olarak teklif edilecektir 1.2. Güvenlik duvarı cihazları üretici

Detaylı

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU 17 EKİM 2012. Yeni Nesil ÖKC Teknik Kılavuzu 1 Sürüm 1.0

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU 17 EKİM 2012. Yeni Nesil ÖKC Teknik Kılavuzu 1 Sürüm 1.0 YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU 17 EKİM 2012 Yeni Nesil ÖKC Teknik Kılavuzu 1 Sürüm 1.0 A- Giriş Bu teknik kılavuz Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarda (ÖKC) bulunması gereken asgari

Detaylı

PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS BİLDİRİ KİTABI ÖZET

PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS BİLDİRİ KİTABI ÖZET BİLDİRİ KİTABI PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS Mustafa Yalçınkaya 1, Gönül Yıldız 2,Ahmet Fatih Hameş 3 1 İGDAŞ Altyapı Bilgi

Detaylı

Otomasyon yazılımı için esnek çözümler

Otomasyon yazılımı için esnek çözümler Otomasyon yazılımı için esnek çözümler Sede di Milano Quality Certified UNI-EN ISO 9001:2008 Progea, uluslararası bir şirket olup Endüstriyel İzleme ve Kontrol yazılımında dünya liderlerinden biridir Dinamik

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

İHALE TEKNİK ŞARTNAMESİ

İHALE TEKNİK ŞARTNAMESİ T.C. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ YÖNETİMLİ WIRELESS CONTROLLER ve ACCESS POINT SİSTEMİ LOGLAMA YAZILIMI MİSAFİR HOTSPOT UYGULAMASI İHALE TEKNİK ŞARTNAMESİ OCAK 2014 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı A.

Detaylı