Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr"

Transkript

1 Pazarlama Yönetimi Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr.

2

3

4 MOBİL PAZARLAMA

5 Mobil Pazarlama Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA nın (Mobile Marketing Association) yapmıs olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara herhangi bir mobil cihaz veya ağ aracılığı ile hedef kitleleri ile interaktif ve onların ilgi alanlarına uygun bir şekilde iletişim ve bağlılık kurabilme imkanı veren uygulamalar kümesidir.

6 Mobil pazarlama (Mobile Marketing), tüketiciler ile her türlü mobil cihazdan (telefon, tablet, PC) yapılan iletişim ve pazarlama çalışmalarıdır. Mobil çok esnek bir kanaldır. Müşterilerinize birçok farklı yoldan ulaşmanızı sağlar.

7 Daha az akademik dille söylemek gerekirse; reklam ve satış promosyon aktivitelerinde mesajın mobil kanallar yolu ile müşteriye ulaştırılmasını hedef alan bir pazarlama metodu. Bu pazarlama türünün iletişim metodu içerisinde ses dosyaları, SMS, MMS, WAP mesajlar, bluetooth, Java, SyncML, görüntü ve sesli mesajlar, mobil uygulamalar yer almaktadır

8 SMS, MMS, WAP mesajlar, bluetooth, Java, SyncML, görüntü ve sesli mesajlar, mobil uygulamalar en çok kullanılan mobil pazarlama araçlarıdır

9

10

11 Mobil cihazların ABD kablosuz teknoloji piyasasındaki varlığı 1985 de %1 den azken, 2000 yılında %38 e bugün ise %...ulaşmıştır

12 Mobil cihazların ABD kablosuz teknoloji piyasasındaki varlığı 1985 de %1 den azken, 2000 yılında %38 e bugün ise %96 ya ulaşmıştır

13 Nasıl Başarılı Olunur? Ana sayfanızda bir kod dizisi eklendiğinde web siteniz ekranın genişliğini koklayabilir ve ziyaretçinin bir akıllı telefondan mı yoksa PC den mi geldiğine karar verebilir. Ziyaretçi bir PC den geliyorsa normal siteye yönlendirilebilir. Akıllı telefondan geliyorsa, özel olarak akıllı telefonlar için tasarlanmış sayfalara yönlendirilebilir.

14 Mobil web sitesi normal bir web sitesi gibidir. Ama daha küçük ekranlar için tasarlamıştır. Uygulama ise mobil cihaza yüklenen bir yazılımdır

15 Aşağıdaki durumlar geçerliyse mobil pazarlama sizin için uygundur Yeni müşterilere ihtiyacın varsa Kar marjınızı yükseltmek istiyorsanız Daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyorsanız Markanızı farklılaştırmak istiyorsanız Yeni dağıtım kanalları arıyorsanız Pazar payını büyütmek istiyorsanız 7/24 müşterilerin karşısında olmak istiyorsanız

16 Artık insanlar medyayı tek başına kullanmıyor. Peki ne yapıyorlar?

17 Artık insanlar medyayı tek başına kullanmıyor. Aynı zamanda hem televizyon izliyor hem de internet kullanıyor.

18 Mobil Pazarlama kullanım yöntemine göre çok çeşitli amaçlara sahiptir. Marka bilinirliğini oluşturmak Marka bilinirliğini geliştirmek Marka konumlandırmasını güçlendirmek ve pekiştirmek Satışları artırmak Müşteri kazanmak Müşteri dikkatini çekmek Müşteri sadakati sağlamak Ürün lansmanları yapmak

19 Mobil Pazarlama İnsanlar mobil cihazını kullandığında, ucuz veya düşük bedelli ürünler ya da hizmetler hakkında hızla ulaşabilecekleri bilgiler arar. Konu ister pizza ısmarlamak, ister dışarıda yemeğe çıkmak, ister sinema bileti almak olsun, buldukları bilgiyi hemen kullanma niyetindedirler

20 Mobil Pazarlama Örneğin Paris te yaşlılara hizmet veren en iyi ve uygun fiyatlı spa merkezleri ve oteller

21 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Geleneksel Yerleşik Dükkanlar Bu firma aradığım üne sahip mi? En yakın dükkan nerede? Dükkanın çalışma saatleri nedir?

22 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Restoran, Kafe, Bar??????

23 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Restoran, Kafe, Bar Nerede Menü(fiyatlar ile birlikte) Çalışma saatleriniz Telefon numarası WİFİ varmı yok mu?

24 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Havayolları, Demir Yolları ve Diğer Ulaşım Hizmetleri??????

25 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Havayolları, Demir Yolları ve Diğer Ulaşım Hizmetleri Uçuşunuz rötar yapıp yapmadığı, Check-in yapabilmek, Uçuş programları, Bagaj ve Sonraki rezervasyonlar ile ilgili konular

26 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Kar Amacı Gütmeyen Organizasyonlar???????

27 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Kar Amacı Gütmeyen Organizasyonlar Üç çeşit insan uğrar. Bağış yapmak isteyenler, yardım almak isteyenler ve ne işler yapıldığını öğrenmek isteyenler. Sitenin sağ üst köşesinde büyük ve kırmızı bir Bağış yapın Bazen bağış için önemli olan bir resmi kullanmakta faydalı olabilir.

28 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Kolejler, Üniversiteler ve Diğer Eğitim Kurumları??????

29 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister? Kolejler, Üniversiteler ve Diğer Eğitim Kurumları İki çeşit ziyaretçi vardır: Yolunu kaybeden öğrenciler ve daha fazla bilgi almak isteyen potansiyel öğrenciler. İlgilenen başka konular da vardır; örneğin giriş şartları ve ücretler. Ama bir eğitim kurumlarının mobil sitesini en çok kullanan kişiler kaybolan öğrenciler ve potansiyel öğrenciler

30 Rakamlarla cep telefonlarındaki gelişim Dünyada kişi başına bir cep telefonu düşüyor Dünya genelinde cep telefonu abonesi sayısı yıl sonunda 6,8 milyar, internet erişimine sahip olanların sayısı ise 2,7 milyara ulaşacak. (canlitvx.com/cnn-turk-canli-yayin-izle 08 Ekim 2013 Salı, 08:58 /)

31 Rakamlarla cep telefonlarındaki gelişim Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) raporuna göre, dünya genelinde iletişim teknolojilerinin kullanımı ve yaygınlığı giderek artarken iletişim fiyatları azalıyor. Raporda, geçen yıl 250 milyon kişinin daha internet kullanmaya başladığı, bu yıl sonu itibariyle de dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının (2,7 milyar) internet erişiminin olacağı öngörülüyor. Ancak yaklaşık 7 milyar toplam nüfusun 4,4 milyarı bu imkandan mahrum kalmaya devam edecek.

32 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) raporuna göre 157 ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanma gelişim indeksine de yer verildi. Buna göre. birinci sıradaki yerini korurken Türkiye... sırada yer aldı.,,., Danimarka, Finlandiya, Norveç, Hollanda, İngiltere, Lüksemburg ve Hong Kong izliyor. Listenin sonunda ise Nijer bulunuyor.

33 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) raporuna göre 157 ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanma gelişim indeksine de yer verildi. Buna göre Güney Kore birinci sıradaki yerini korurken Türkiye 69. sırada yer aldı. Güney Kore'yi, İsveç, İzlanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Hollanda, İngiltere, Lüksemburg ve Hong Kong izliyor. Listenin sonunda ise Nijer bulunuyor.

34 En ünlü (ve en başarışı) mobil kampanyalarından biri, Amerikan Kızıl Haçı tarafından yürütülen Haiti deprem Yardımı çalışmasıydı yılımdaki depremde den fazla insan öldü ama Amerikan Kızıl Haçı milyonlarca dolar bağış toplamak için SMS i kullanmasaydı çok daha fazla insan can verecekti. Mobil telefon kullanıcıları numaraya HAITI yazıp mesaj gönderdiğinde Kızıl haç örgütüne 10 dolar bağış gidiyordu.

35 Niçin Mobil Pazarlama

36 Niçin Mobil Pazarlama

37 Niçin Mobil Pazarlama

38 Niçin Mobil Pazarlama

39 Niçin Mobil Pazarlama

40 Niçin Mobil Pazarlama

41 Mobil pazarlama kavram haritası

42 Flixter veya Variety mobil uygulamalarınızda film eleştirmenlerini okuyan bir sinema sever olduğunuzu düşünün. Birden bire ekrana dokunduğunuzda kanlı bir parmak izinin belirdiğini fark ediyorsunuz. Tekrar dokunduğunuzda ikinci bir parmak izi beliriyor ardından üçüncüsü

43 Mobil reklam ağı reklamınızı çeşitli mobil web sitelerine koyan bir kurumdur. Böylece reklamınızın gönderilmesi için tek tek web sitelerinin peşine düşmek zorunda kalmazsınız.

44 Mobil Pazarlama ile neler yapılabilir? İzinli veri tabanı oluşturma (Mobil pazarlama kampanyalarına alınacak geri dönüşler ile veritabanı oluşturma) Araştırma ve ölçümleme (MMS, SMS ile anket, beğeni toplama, görüş alma, şikayet toplama vs. )

45 Mobil Pazarlama ile neler yapılabilir? Satış artırmak (SMS at indirim kazan, Ürünümüzü al kontör/dakika kazan) Bilinirliği artırmak (Mobile Advergame, Wap Banner, Toplu MMS vs.)

46 Mobil Pazarlama ile neler yapılabilir? Bağlılığı artırmak (Loyalty kartların puanları ile kontör/dakika kazan, puan topla Sinema Paketi veya Haber Paketi üyesi ol vs.)

47 Mobil Pazarlama ile neler yapılabilir? Konumlandırma (Mecra olarak mobil kanalların kullanımı ile gençliğe yönelik ve teknolojiyeinovasyona açık imajını güçlendirmek,)

48 Mobil Pazarlama ile neler yapılabilir? Diğer reklam kampanyalarına destek (TV- Radyo reklamlarının takibini artırmak veya basın reklamlarına ilgiyi artırmak için SMS ile çekilişler, hediyeler vs.)

49 Neden Mobil Pazarlama Mobil pazarlama daha bağlayıcıdır; Kişiye özeldir; Sosyalleşmeyi destekleyen, daha içten ve arkadaşça bir mecradır. İletişim mesajı kalabalıktan sıyrılır ve direkt olarak hedef müşterinin avucuna gider.

50 Neden Mobil Pazarlama Tam olarak müşteri kontrolündedir, onlar istedikleri markayla kendi istedikleri, kendi ayırdıkları zamanda iletişime geçerler. Mobil pazarlama izinli olarak kullanıldığı sürece, sadece iletişimde olmak isteyen tüketiciler mesajınıza muhatap olurlar. Tüketiciler markayla kişiye özel bir deneyim yaşarlar.

51 Hedef Kitle Kriterleri Spor Finans Internet Teknoloji Müzik Oyun İlgi Gelir verileri Kullanım Verileri MMS Roaming Arama çeşitleri SMS Java Wap Dinamik Konum Demografik Cinsiyet Diğer Statik Bölgesel Teknoloji Yaş Meslek

52

53 Mobil Cihazlar - Dünya Çapında Pazar Payı ZTE 5% RIM 4% Motorola HTC 4% 4% Huawei 4% Sony 3% Nokia 36% Apple 6% LG 7% Samsung 27%

54 Android, dünya çapında yaklaşık %81'likpazar payına sahip. Bu gönderimlerde Samsung'un payı %35 olarak görünürken, Apple'ın da ios ile %14'lük bir payı var. Bu iki büyük oyuncunun ardından, dipte kimin olduğuna baktığımızda ise, BlackBerry'nin dünya çapında payının%2'ye gerilediğini görüyoruz.(2013)

55

56 Google akıllı telefon kullanıcılarının %81 inin internete mobil cihazlardan girdiklerini söylüyorlar. %50 si interneti telefonlarından, bir bekleme sırasında kullanıyor. Daha da ilginci %70 i bir seçim yapması gerektiğinde akıllı telefonları için bir içecekten vazgeçiyor

57 Yapılan bir araştırmada tabletin %40 oranla, en çok televizyon seyrederken kullanıldığını gösteriyor. Tablet kullanıcıları ayrıca genelde video izliyor ve kitap okuyorlar. Aynı zamanda da reklamları daha fazla kabul ediyorlar ve reklamı izledikten sonra satın alma olasılıkları, akıllı telefon ve diğer cihazların kullanıcılarına nazaran daha yüksek

58

59 En çok kullanılan mobil pazarlama teknikleri: SMS/MMS: Katıl Kazan Kampanyaları, TV İçerik Oylama, Banka Hatırlatmaları Mobil Kuponlar: Cebinize gelen kupon ile fiziksel mağazalarda indirim kazanma Mobil Siteler: Mobil tarayıcılara göre optimize edilmiş, mobil internet kullanıcı deneyimini arttıran siteler Mobil Oyunlar: Kullanıcı etkileşimini arttıran, sosyal paylaşımlı oyunlar

60 En çok kullanılan mobil pazarlama teknikleri: Mobil Reklam: Markaların oyunlarda, mobil sitelerde, uygulamalarda görüntülenen ücretli reklamları Mobil Uygulamalar: Hepimizin bildiği mobil cihazlarımıza indirdiğimiz ücretli/ücretsiz uygulamalar. Apple App Store, Android Market Konum Bazlı Servisler (LBS): Foursquare, Facebook Places gibi uygulamalar yardımıyla, operatörlerin LBS sistemlerinin yardımıyla ya da GPS ile kullanıcının konumuna bağlı yapılan iletişim çalışmaları.

61 En çok kullanılan mobil pazarlama teknikleri: Mobil Ticaret: Mobil ödeme sistemleri, Mobil bankacılık, Near Field Communications (NFC), Fiyat Karşılaştırma Mobil Search: Google Mobile Ads, Mobil Arama Optimizasyonu QR Kod: Taratıldığında belli bir siteye/video ya yönlenen barkodlar, mobil bilet uygulamaları Interactive Voice Response (IVR): Ses bazlı mobil reklam

62 MMS ile Görüntüler Metin Ses Animasyonlar Video

63 Mobil tek başına çok güçlü bir kanal olsa da, en başarılı mobil pazarlama kampanyaları diğer kanallar ile entegre kullandığı zaman ortaya çıkıyor

64 Bu nedenle mobili tek başına kullanmak yerine, farklı mecralarla birleştiren ve destekleyen kampanyalar daha başarılı oluyor. Örneğin, TV programlarıyla, radyoyla, basılı medyayla ya da internetle bütünleşik hazırlanan mobil kampanyalar, fiziksel mağazalarda geçerli mobil kuponlar gibi.

65 Bugün pazarlama birçok kanaldan yapılıyor. Başarı, doğru stratejiyle, hem online hem de offline ( Yazılı basın, Billboard, Radyo reklamları, Araç Giydirme.) kanalları kullanarak tüketiciye erişebilen markaların oluyor. Mobil Pazarlama doğru yapıldığında online ile offline dünya arasında bir köprü görevi görebiliyor.

66 Starbucks müşterileri telefonlarına mobil kart uygulamasını indirebiliyor ardından Mobil karta para yüklüyorlar ve kartta ne kadar kaldığını takip edebiliyor. Müşteri Starbucks a geldiğinde uygulamayı açıyor ve görevliye ekranındaki barkodu tarattırıyor. Ödeme sonuçlanıyor

67 Yahoo nun mobil ana sayfasını ziyaret edenler akıllı telefonlarının ekranlarının en altında Shrek in kafasını görüyorlardı. Shrek in kafasına dokunduklarında karekter ortaya çıkıyor ve ekranı kaplıyordu. Kafasına yeniden dokunduklarında ise bilet alabilecekleri ya da gösterim zamanlarıyla ilgili bilgileri bulabilecekleri Shrek mobil mikro sitesine yönlendiriyorlardı.

68 Bir mobil pazarlama programı düşünüldüğünde karşılaşılan sınırlılıklar neler olabilir?

69 Bir mobil pazarlama programı düşünüldüğünde karşılaşılan sınırlılıklar neler olabilir? Dikkati mesajınıza çekmek için çok kısa bir zaman dilimi Genelde başka faaliyetlerle beraber yürütülen mobil tepki eylemi Mesajınızı sunmak için çok küçük bir ekran

70 Mobil pazarlama stratejinizi kurgularken şu noktalara dikkat edin; Amaçlarınızı belirleyin: Kampanyaya başlamadan önce amacınızın ne olduğunu belirleyin. Amacınız satış arttırmak mı yoksa bülten gönderebileceğiniz abone sayısını arttırmak mı? Pazarı araştırın: Yaklaşımınızın doğru olup olmadığından emin olmak için yapabildiğiniz kadar pazar araştırması yapın, pazarı anlayın.

71 Mobil pazarlama stratejinizi kurgularken şu noktalara dikkat edin; Nerelerde varolacağınızı belirleyin: Hangi interaktif ortamlarda var olacağınıza karar verin (MMS, mobil website, Sosyal medya) gibi Mesajınızı belirleyin: Hedef kitlenizi etkileyebilmek ve etkileşim sağlayabilmek için mesajınızın ne olacağını belirleyin

72 Mobil pazarlama stratejinizi kurgularken şu noktalara dikkat edin; Paylaşma imkanları yaratın: Yayınladığınız içeriğin, mesajın kullanıcılar tarafından başkaları ile paylaşılabilmesi için fırsatlar oluşturun. Çok platformlu düşünün. Kampanyanızı besleyin: Güncellemeler ve yeni haberlerle takipçilerinizin size bağlı kalmasını, unutmamasını sağlayın. Takip, analiz ve optimizasyon: Devam eden kampanyanın oluşturduğu etki ve içeriği muhakkak takip edin, analiz edin ve sonuçlara göre optimize edin

73 ebay sadece geçen sene tüm dünyada 2 milyar dolarlık mobil satış gerçekleştirdi. Forrester Resarch e göre geçen sene ABD de 150 milyar dolar online olarak harcandı ve bunun sadece %3 ü mobil cihazlardan bilgisayarların müşteriye dönüştürme oranı normal masa üstü bilgisayarlardan neredeyse % 50 daha gerçekleştirildi. Online müşterilerin sadece %9 unun tablet bilgisayarı olsa da tablet yüksek.

74 Mobil Pazarlama, tüketici veya müşteri ile, cep telefonları, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar aracılığı ile bağlantı ve iletişim kurmayı içerir. Mobil pazarlama kampanyasının amacı basit pazarlama mesajı göndermek, yeni ürün ve hizmetleri sunmak, kullanıcıları bir mobil web sayfasına yönlendirmek veya basit anket ve uygulamalar ile geri bildirim istemek.

75 Farklılaştırıcı Unsurları Çalıştırmak 1990 larda Coca-Cola Company, başlıca ürünüyle ilgili 35 farklı nitelik ve farklılaştırıcı unsur ortaya koydu. Bunlar arasında şu nitelikler yer alıyordu; serinletici, sosyal moda, modern, komik, basit, güvenilir, istikrarlı duygusal ve her yerde. Bu niteliklerin her biri Cola nın hedef kitlesindeki farkı gruplara hitap ediyordu. Sonuç olarak şirket, her biri için ayrı ayrı reklamlar yaptı ve eş zamanlı olarak kullandı. Sonuç beş yıl sonunda satışlar %55 arttı

76 Pazarlamada en güçlü 14 kelime nedir?

77 Pazarlamada en güçlü 14 kelime nedir? Ücretsiz Şimdi Siz Tasarruf Para Kolay Garanti Sağlık Sonuçlar Yeni Aşk Keşif Kanıtlanmış Güvenlik

78 Pazarlamada en güçlü diğer kelimeler nedir? Doğal Bitkisel Organik Helal

79 Mobil Pazarlamada Web sitesinde müşteriler ne ister?

80 Mobil Pazarlamada 17 Önemli Unsur 1. Web analizlerinizi inceleyin ve ziyaretçilerin %? Web sitenize girmek için mobil cihaz kullandığını tespit edin 2. SMS mesajlarınız ilişkilerinizi geliştirmiyorsa sizi terk edebilirler 3. Abonelerinizin mobil pazarlama kampanyalarınızı nasıl bulduklarını sorun. E posta yoluyla ya da web sitenizde anket doldurmaları için kısa bir SMS mesajı 4. Yarışmalar ve diğer teşvik edici faaliyetler yolu ile aboneler edinebilirsiniz 5. Mobil pazarlama programlarınıza kaydolma işlemi kolay olmalıdır. 6. Abonelerinize kampanyalarınızın ne kadar faydalı olduğunu derecelendirmelerini isteyin

81 Mobil Pazarlamada 17 Önemli Unsur 7. Bölgesel ve lokasyon odaklı mesajlar müşterileriniz için çok faydalı olabilir 8. Zamana duyarlı bilgiler veya durumlarla ilgili hatırlatmalar, özellikle de özel bir indirim bitiş tarihi yaklaşıyorsa 9. Çok fazla SMS veya MMS mesajı, üyelerinizin abonelikten çıkmasına neden olabilir 10. Aboneleriniz sizden bildirim almayı seçmişse, durum bilgilerinin önemli olanlarını onlara gönderin. Siparişiniz işleme alındı, takip numaranız vs 11. Cevaplandırılan kısa mesajlara da karşılık verin

82 Mobil Pazarlamada 17 Önemli Unsur 12. Herhangi bir endişeyi, şikayeti veya geri bildirimi kaydedin be belgelendirin 13.Sağduyulu kampanyalar ve programlar, müşterileri bir sonraki bildirimin gelişini kollamaya teşvik eder. Kampanyalarınız kısa, öz ama hedef grubunuza da cezbedecek şekilde tasarlayın 14. Mevcut müşterilerinizi mesajınızı yaymaya teşvik edin ve motivasyonlarını artırmak için onlara özel avantajlar sunun 15. Mobil mesajlarınızı güvenilir bir şekilde yayan kaç kişinin mesajları başarıyla aldığı veya kaç adet hata raporu geldiği gibi istatistikleri ölçüp size bildiren iyi sistemlerle ve yazılımlarla çalışın

83 Mobil Pazarlamada 17 Önemli Unsur 16. Müşteriler SMS ve MMS almak istemese de sabırlı olun. Bunun büyümekte olan bir pazar dilimi olduğunu ve büyüme hızının da kesinlikle arttığını unutmayın 17. Mobil pazarlamada yeni trendlere ve tekniklere hızla adapte olmak, program stratejinizin bir parçası olmalıdır. Mobil kullanıcıların genelde sık değişiklikler beklediğini unutmayın. Bu nedenle rutin değişiklikleri ve yenilikleri mobil pazarlama stratejinizin bir parçası haline getirmekten kaçınmayın

84

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık...

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık... 6 Akıllı cihazların hayatımızdaki etkisi artıyor! 8 11 Markaların tatlı belası CTR Mobilin yılı 2013 12 Mobil rakamlar 14 Biz mi daha akıllı onlar mı? 18 İşletim sistemleri rekabeti 20 Mobil Videolar yükselişe

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER

TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER Turizm Sektörüne Özel Mobil Çözümler Turizm Turizm sektöründe zamanı en verimli şekilde kullanmak, tur organizasyonlarını müşteriler için maksimum memnuniyete dönüştürmek

Detaylı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı Günde kaç defa cep telefonunuza bu tür mesajlar geliyor? Bu mesajları mutlaka açıp okuyorsunuz: Kimi indirim haberi veriyor, kimi kredi kartı ekstrenizi

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 2 3 4 İÇİNDEKİLER Sunuş...7 Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11 Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 Kemal Kaptaner, Yeni Dönemde Pazarlama İletişimi...13 Pelin Özkan, Yeni Marka Değeri:

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Q2.2014 1 Q2.2014 KARŞILAŞTIRMA ARAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Yükselen trend: Cross Device Reklamcılık Mobil

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA

ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA İHRACATTA İNTERNET ZAMANI: 1 Hazırlayan: Zeynep İYİLER Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Aralık 2009ANKARA

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

www.e50plus.eu Page 1 of 28

www.e50plus.eu Page 1 of 28 AVRUPA PROGRAMI LLP-Leonardo da Vinci- Yenilik Transferi Geleneksel Ürünlerin 50 yaş üstü kadınlar tarafından e-ticareti Avrupa Birliği Yaşam Boyu Eğitim Programı desteği ile Proje Numarası 2009-1-GR1-LEO

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu

Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu Sayı: 2009/6 Tarih: 06.03.2009 Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu Koşu bandından çaydanlığa, LCD TV den dizüstü bilgisayara kadar birçok ürünün satışa sunulduğu sanal piyasada,

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2 İleri Görüş & katkılarıyla 2014 / 2 PAZARLAMANIN GELECEĞİ PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8 İÇİNDEKİLER 2014 / 2 8 PAZARLAMANIN GELECEĞİ Filmlerde izlediğimiz gelecek senaryoları her

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

İhracatta İnternet Zamanı - 5

İhracatta İnternet Zamanı - 5 İhracatta İnternet Zamanı - 5 İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi www.igeme.gov.tr 2009 a b T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi YURTDIŞINA e-ticaret (B2C e-ihracat)

Detaylı

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ SAYI 8 / 2013 SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ ... ÖNSÖZ SAP NİN BENZERSİZ SEKTÖREL UZMANLIĞI

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI i T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI HASTANE VE HEKİM TERCİHİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİSİ: ANKARA İLİ ÖRNEĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Emre TENGİLİMOĞLU

Detaylı

Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi.

Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi. E TİCARET Bu proje Avrupa Birliği i tarafından finanse edilmekte, Ulusal Ajans tarafından takip edilmekte ve Makro Danış ışmanlık tarafından yürütülmektedir. y İçerik E iş e Giriş E pazarlamaya giriş E

Detaylı

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu Yalnızca Intel Teknoloji Sağlayıcıları içindir Bu kapsamlı kılavuz, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) Intel tabanlı satış noktası (POS) çözümleri satmanızda size yardımcı olacaktır. Ürün ve/veya

Detaylı

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur

Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Amerika Genel Merkezi Cisco Systems, Inc. San Jose, CA Asya Pasifik Genel Merkezi Cisco Systems (USA) Pte. Ltd. Singapur Avrupa Genel Merkezi Cisco Systems International BV Amsterdam, Hollanda Cisco'nun

Detaylı

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor teknoloji dünyasının kalbi ıfa 2014 te attı ÖZEL DOSYA MüştEri ve FirMA ArASınDAki köprü: ÇAğrı MErkEZLEri Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor Kamu alanı Dijitalleşiyor bulut hizmetlerinde GüvenliK

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı