FEN EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FEN EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR"

Transkript

1 Uygulamalı Etkinliklerle FEN EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR FEN EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR Editör Doç. Dr. Özgül Keleş

2 Editör: Doç. Dr. Özgül Keleş UYGULAMALI ETKİNLİKLERLE FEN EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR ISBN Kitap içeriğinin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2014, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi Yay. Eğt. Dan. Hizm. Tic. Ltd. Şti.ne aittir. Anılan kuruluşun izni alınmadan kitabın tümü ya da bölümleri, kapak tasarımı; mekanik, elektronik, fotokopi, manyetik, kayıt ya da başka yöntemlerle çoğaltılamaz, basılamaz, dağıtılamaz. Bu kitap T.C. Kültür Bakanlığı bandrolü ile satılmaktadır. Okuyucularımızın bandrolü olmayan kitaplar hakkında yayınevimize bilgi vermesini ve bandrolsüz yayınları satın almamasını diliyoruz. 1. Baskı: Eylül 2014, Ankara Yayın-Proje Yönetmeni: Ayşegül Eroğlu Dizgi-Grafik Tasarım: Gamze Dumlupınar Kapak Tasarımı: Gürsel Avcı Baskı: Yorum Basım Yayın ve Matbaacılık Ltd. Sti İvedik Organize Sanayi Bölgesi Matbaacılar Sitesi 35.Cadde No: ( ) Yayıncı Sertifika No: Matbaa Sertifika No: İletişim Karanfil 2 Sokak No: 45 Kızılay / ANKARA Yayınevi Yayınevi Belgeç: Dağıtım: Dağıtım Belgeç: Hazırlık Kursları: İnternet: E-ileti:

3 ÖN SÖZ Fen eğitiminde, etkili öğrenmenin gerçekleşebilmesi için teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi gerekmektedir. Fen öğretimini geliştirmek için teorik yaklaşımların uygulamada nasıl kullanılacağını somut örneklerle sunan eğitim-öğretim materyallerine ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bu kitapta, fen öğretimindeki yeni yaklaşımları uygulamalı etkinliklerle araştırmacılara sunmak hedeflenmiştir. Kitap 19 bölüm şeklinde düzenlenmiştir. Bölümler okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilecek gezi-gözlem çalışmaları, ASSURE modele dayalı teknoloji ile zenginleştirilmiş uygulamalı etkinlikler, FeTeMM eğitimi, argümantasyon, proje tabanlı öğrenme, problem çözme ve probleme dayalı öğrenme, örnek olay yöntemi, işbirliğine dayalı öğrenme, etkinlik temelli fen, tahmin-gözlem-açıklama, yaratıcı drama, rol oynama, kavram karikatürü, kavram haritası, istasyon tekniği, zihin haritası, nitelik sıralama, beyin fırtınası ve altı şapka düşünme tekniği konularındaki etkinliklerden oluşmaktadır. Kitapta yer alan etkinlikler kullanılacak sınıf seviyesine göre kullanıcı tarafından ortam şartlarına göre düzenlenebilecek şekilde hazırlanmıştır. Kitapta her bölüm, ilgili yaklaşımın teorik bilgisini içeren bir görsel tasarımla başlamaktadır. Bu sayfayı, her bölümün temel amacı ve bu bölümde gerçekleştirilecek etkinliklerin isim ve amaçlarının yazıldığı bir sayfa izlemektedir. Ardından ilgili bölümde kullanılan yaklaşım, yöntem ya da tekniğin içeriğine ve uygulama basamaklarına uygun olarak kullanıcıların ilgili adımları izleyerek gerçekleştirebilecekleri uygulamalı etkinlikler yer almaktadır. Bölümlerde fen öğretimi sırasında gerçekleştirilecek çalışmalar, hem öğretmenlerin hem de öğretmen adaylarının farklı seviyelerde, farklı öğrenme alanlarında (fiziksel olaylar, madde ve değişim, canlılar ve hayat, dünya ve evren) kullanabilecekleri uygulamalı etkinlikleri kapsamaktadır. Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar kitabı fen eğitimcilerinin, öğretmenlerin, fen eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin ve öğretmen adaylarının yararlanacağı temel başvuru kaynağı niteliğinde özgün bir çalışma ürünüdür. Bu kitap eğitim fakültelerindeki özel öğretim yöntemleri dersi başta olmak üzere, öğretim ilke ve yöntemleri derslerinde kullanılabilecek önemli bir kaynak görevi üstlenecektir. Bu kitap, fen öğretimindeki yeni yaklaşımların uygulanması konusunda Türkiye de önemli bir boşluğu dolduracaktır. Bu kitabın hazırlanmasında bana güvenerek yola çıkan ve özgün çalışmalar üretebilmek amacıyla yoğun bir çalışma temposunda çalışan tüm bölüm yazarı değerli öğretim üyesi arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Fen öğretimi konusundaki teorik bilgiler uygulamaya dönüştüğünde, öğrenme ve öğretme hedeflerimize hızla ulaşabiliriz. Editör Doç. Dr. Özgül KELEŞ

4 BÖLÜMLER VE YAZARLARI 1. BÖLÜM: Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları DOÇ. DR. AYKUT EMRE BOZDOĞAN Giresun Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 2. BÖLÜM: ASSURE Modele Dayalı Teknoloji İle Zenginleştirilmiş Uygulamalı Etkinlikler YRD. DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: ARŞ. GÖR. ENGİN KARAHAN University of Minnesota, STEM Education Center E-ileti: 3. BÖLÜM: Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM) Eğitimi ARŞ. GÖR. ENGİN KARAHAN University of Minnesota, STEM Education Center E-ileti: YRD. DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 4. BÖLÜM: Argümantasyon YRD. DOÇ. DR. SAFİYE ASLAN Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti:

5 vi Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar 5. BÖLÜM: Proje Tabanlı Öğrenme Yöntemi ÖĞR. GÖR. DR. EZGİ GÜVEN Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 6. BÖLÜM: Fen Eğitiminde Problem Çözme Ve Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU Akdeniz Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 7. BÖLÜM: Örnek Olay Yöntemi YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIŞOĞLU Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 8. BÖLÜM: İş Birliğine Dayalı Öğrenme DOÇ. DR. CANAN LAÇİN ŞİMŞEK Sakarya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 9. BÖLÜM: Etkinlik Temelli (Hands-On Science) Fen DOÇ. DR. CANAN LAÇİN ŞİMŞEK Sakarya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 10. BÖLÜM: Tahmin Gözlem Açıklama ÖĞR. GÖR. DR. EZGİ GÜVEN Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti:

6 İçindekiler vii 11. BÖLÜM: Yaratıcı Drama DOÇ. DR. ÖZGÜL KELEŞ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 12. BÖLÜM: Rol Oynama Tekniği DOÇ. DR. NAİM UZUN Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 13. BÖLÜM: Kavram Karikatürleri YRD. DOÇ. DR. SAFİYE ASLAN Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 14. BÖLÜM: Kavram Haritaları YRD. DOÇ. DR. DİDEM KILIÇ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitimi ABD E-ileti: 15. BÖLÜM: İstasyon Tekniği YRD. DOÇ. DR. DİDEM KILIÇ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Eğitimi ABD E-ileti: 16. BÖLÜM: Zihin Haritası Tekniği DOÇ. DR. ÖZGÜL KELEŞ Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti:

7 viii Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar 17. BÖLÜM: Nitelik Sıralama DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY Bülent Ecevit Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 18. BÖLÜM: Beyin Fırtınası DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY Bülent Ecevit Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti: 19. BÖLÜM: Altı Şapka Düşünme Tekniği YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIŞOĞLU Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti:

8 İÇİNDEKİLER Ön söz iii 1. BÖLÜM OKUL DIŞI ÇEVRELERDE GEZİ-GÖZLEM ÇALIŞMALARI 1 2. BÖLÜM ASSURE MODELE DAYALI TEKNOLOJİ İLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ UYGULAMALI ETKİNLİKLER BÖLÜM FEN, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK VE MATEMATİK (FeTeMM) EĞİTİMİ BÖLÜM ARGÜMANTASYON BÖLÜM PROJE TABANLI ÖĞRENME YÖNTEMİ BÖLÜM FEN EĞİTİMİNDE PROBLEM ÇÖZME VE PROBLEME DAYALI ÖĞRENME (PDÖ) BÖLÜM ÖRNEK OLAY YÖNTEMİ BÖLÜM İŞ BİRLİĞİNE DAYALI ÖĞRENME BÖLÜM ETKİNLİK TEMELLİ (HANDS-ON SCIENCE) FEN 199

9 x Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar 10. BÖLÜM TAHMİN GÖZLEM AÇIKLAMA BÖLÜM YARATICI DRAMA BÖLÜM ROL OYNAMA TEKNİĞİ BÖLÜM KAVRAM KARİKATÜRLERİ BÖLÜM KAVRAM HARİTALARI BÖLÜM İSTASYON TEKNİĞİ BÖLÜM ZİHİN HARİTASI TEKNİĞİ BÖLÜM NİTELİK SIRALAMA BÖLÜM BEYİN FIRTINASI BÖLÜM ALTI ŞAPKA DÜŞÜNME TEKNİĞİ 371

10 1. BÖLÜM OKUL DIŞI ÇEVRELERDE GEZİ-GÖZLEM ÇALIŞMALARI DOÇ. DR. AYKUT EMRE BOZDOĞAN Giresun Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi ABD E-ileti:

11 2 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar BÖLÜMÜN AMACI: Bu bölümde okul dışı çevrelerin fen öğretiminde daha etkili kullanılabilmesi amacıyla dersle ilişkilendirilmiş bir gezinin nasıl düzenleneceği ile ilgili örnek etkinlikler sunmak amaçlanmaktadır. ETKİNLİK İSMİ ETKİNLİK 1: ENERJİ PARKI NA BİR GEZİ DÜZENLEYELİM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları) ETKİNLİK 2: FEZA GÜRSEY BİLİM MERKEZİ NE BİR GEZİ DÜZENLEYELİM (Sigaranın Sağlığa Zararları) ETKİNLİK 3: MAĞARAYA GEZİ DÜZENLEYELİM (Doğal Anıtlar ve Korunması ) ETKİNLİK 4: ELEKTRİK SANTRALİNE GEZİ DÜZENLEYELİM (Hidroelektrik Santralinde Enerji Üretim Süreci) ETKİNLİĞİN AMACI Bu etkinlikte, Enerji Parkına bir gezinin nasıl düzenleneceğinin gösterilmesi; düzenlenen gezi ile öğrencilerin yenilenebilir enerji kaynaklarını tanıması, bu kaynakların Dünya ve Türkiye için önemini algılaması ve bu kaynakların kullanımına karşı olumlu davranışlar kazanması amaçlanmaktadır. Bu etkinlikte, Feza Gürsey Bilim Merkezi ne bir gezinin nasıl düzenleneceğinin gösterilmesi; düzenlenen gezi ile öğrencilerin sigara kullanımının insan vücuduna verdiği zararları görmesi ve zararlı alışkanlıklardan korunmaya karşı olumlu davranışlar kazanması amaçlanmaktadır. Bu etkinlikte doğal anıtlardan biri sayılan bir Mağara gezisinin nasıl düzenleneceğinin gösterilmesi; düzenlenen gezi ile öğrencilerin mağaradaki sarkıtların/dikitlerin oluşumu hakkında fikir sahibi olması ve doğal anıtların tüm insanlığa ait kültürel miras olduğunu kavrayarak bunların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için olumlu davranışlar kazanması amaçlanmaktadır. Bu etkinlikte bir Hidroelektrik Santrali gezisinin nasıl düzenleneceğinin gösterilmesi; düzenlenen gezi ile öğrencilerin hidroelektrik santralinde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini anlaması ve elektrik enerjisinin bilinçli kullanılması için alınması gereken önlemler konusunda olumlu davranışlar kazanması amaçlanmaktadır. ETKİNLİK 5: FABRİKAYA GEZİ DÜZENLEYELİM (Yer Altı Suları) Bu etkinlikte bir Maden Suyu Fabrikasına gezinin nasıl düzenleneceğinin gösterilmesi; düzenlenen gezi ile öğrencilerin yer altı su çeşidi olan maden sularının özelliklerini ve kullanım alanlarını fark etmesi amaçlanmaktadır.

12 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 3 GEZİ DÜZENLEME SÜRECİ GEZİ ÖNCESİ YAPILACAK ÇALIŞMALAR Eğitimsel Hazırlık İşleri: Öğretmen gezi yerine önceden bir ziyaret yaparak gezi yeri hakkında gerekli bilgileri almalı ve gezi öncesi ihtiyaçları belirlemelidir. Düzenlenecek gezi derste işlenen ya da işlenecek olan konu ile ilişkilendirilerek gezi yerinin geneli ya da odaklanılacak materyallerle ilgili bir gezi planı hazırlamalıdır. Gezinin amacı, öğrenilecek temel kavramlar ve beceriler belirlenmelidir. Öğretmen, öğrencilerin kaygılarını azaltmak, geziye ilgilerini çekmek ve doğru öğrenmeyi gerçekleştirmek için, gezi öncesi sınıfta bilgilendirme toplantısı yapmalıdır. Gezi düzenlenen yer ile ilgili bir gezi broşürü (Yarışma usulü öğrencilere de hazırlatılabilir.) ve gezi sürecinde anlamlı öğrenmenin gerçekleşmesi için gezi çalışma yaprağı hazırlanmalıdır. Bu broşür; öğrencilerin ilgisini çeken ve değerlendirme için çeşitli soruları içeren yapıda olmalıdır. Çalışma yaprağı ise gezi sürecinde gezilen yerdeki objelerle ilgili kısa cevaplı sorulardan oluşmalıdır. Ayrıca öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için bir başarı testi (Çoktan seçmeli, eşleştirme, doğru yanlış vs.) hazırlanabilir. Bürokratik İşler ve Ulaşım: Öğretmen, öğrenci velilerinden, okul ve mahalli idari yönetiminden gerekli yasal izinleri alarak gezi hakkında onları bilgilendirmelidir. Öğretmen ziyaret için gidiş yolunu, süresini, ulaşım vasıtalarını, hareket saatlerini, öğrenci sayılarını, varsa gezi ücretlerini ve gezi düzenini önceden belirlemelidir. Ayrıca ziyarete gidilen yerdeki yetkililere (eğer varsa) öğrenci sayısı, gezinin yapılacağı gün ve saati de iletilerek randevu alınmalıdır. Yeme İçme ve Barınma: Eğer gezi için gidilecek yer şehir dışındaysa ve gidiş- dönüş bir günden fazla sürecekse yeme, içme ve barınma için gerekli rezervasyonlar yapılmalıdır.

13 4 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Eğitimsel Çalışmalar GEZİ ESNASINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR Rehber/ler (öğretmenin kendisi de olabilir) gezi boyunca öğrencilere gezi yerindeki objeler hakkında bilgi vermeli ve uygulama çalışmalarına yardımcı olmalıdır. Bu çalışma yapraklarında sorulan sorulara cevap verme anlamına gelmemelidir. Öğrenciler sorularının cevaplarını kendileri keşfederek bulmalıdır. Öğrencilerin (eğer mümkünse) gözlem yapma, dokunma, deneme ve aktif katılımları sağlanarak pratik beceriler kazanmalarına yardımcı olunmalı; gezi yerindeki objelerin özellikleri, yapısı, çalışma prensibi, günlük yaşamdaki kullanım alanları öğrenciye kazandırılmalıdır. Öğretmenler öğrencilere sıcak bir şekilde yaklaşmalı ve gezinin bir kısmında (genellikle son 15 dakika) öğretmen gözetiminde öğrencilerin ilgileri çerçevesinde serbest dolaşmaya ayrılmalıdır. Öğretmenler gezi süresince öğrencilere aşırı derecede sorumluluk yüklememeli, öğrencilerinin eğlenmesine ve sosyal etkileşimde bulunmalarına özen göstermelidir. GEZİ SONRASINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR Değerlendirme Çalışmaları Gezisi sonrasında (eğer hazırlanmışsa) öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için bir başarı testi son test olarak uygulanabilir. Sınıf içinde yanlış kavramların düzeltilmesi için tartışmalar düzenlenebilir. Gezide yapılan aktiviteler çerçevesinde tartışmaya ayrılan zamanda öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri geliştirilebilir. Ayrıca yapılan gezideki aksaklıklar gözden geçirilerek bir sonraki gezi için daha iyi bir planlama yapılmalıdır. Gezi yeri ve burada bulunan objelerle ile ilgili kompozisyonlar yazdırılabilir, resimler çizdirilebilir. Gezide çekilen fotoğraflar okul panolarında sergilenebilir, çeşitli filmler ve slaytlar izletilebilir ve projeler yaptırılabilir. Öğrenci ailelerine gezi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmelidir.

14 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 5 Etkinlik No: 1 Etkinliğin Konusu: Enerji Parkı na Bir Gezi Düzenleyelim Sınıf Seviyesi: 8. Sınıf Etkinliğin Amacı: Bu etkinlikte; 1. Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunun ve bu kaynaklardan nasıl enerji üretildiğinin anlaşılması, 2. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Dünya ve Türkiye için öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Kullanılacak Malzemeler: Etkinlik broşürü Etkinlik çalışma yaprağı ve başarı testi Uygulayıcıya Öneriler/Notlar: Yapılacak bu gezi faaliyeti ortaokul 8. sınıf Fen ve Teknoloji dersi, Canlılar ve Hayat öğrenme alanı, Canlılar ve Enerji İlişkileri ünitesindeki 2.1, 2.2, 2.3. ve 2.4. kazanımları ile ilişkilendirilerek gerçekleştirilebilir. Uygulama Basamakları: Etkinliği gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımlar sırasıyla uygulanır. 1. Gezi Öncesi Yapılacak Çalışmalar Enerji Parkı nda randevu sistemi mevcuttur. Eğer mümkünse öğretmen Enerji Parkı na geziden önce gitmeli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bölümleri hem inceleyerek hem de resimler çekerek (broşür ve gezi sonrası değerlendirmeler için) dersle ilişkilendirme yapmalıdır. Ayrıca öğretmen parktaki yetkililerden gezi günü ve saati için randevu almalıdır. Öğretmen daha sonra bir gezi planı hazırlamalıdır (Örnek Gezi Planı Ek-1). Öğretmen sınıfta Enerji Parkı na gezi düzenleneceğini, bu gezide yenilenebilir enerji kaynakları çeşitleri ile ilgili bölümleri gezeceklerini, gezinin günü/saati/nereden hareket edileceği vs. ile ilgili gerekli bilgileri öğrencilerine vermeli ve gezide uyulması gereken kuralları belirtmelidir. Daha sonra Enerji Parkı gezi broşürü hazırlanmalıdır. Bunu öğretmenin kendisi hazırlayacağı gibi öğrencilerine yarışma usulü de hazırlatabilir. Bu broşürde Enerji Parkı ile ilgili kısa bilgiler, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili resimler ve bilgiler, varsa gezi yerinin planı, iletişim

15 6 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar bilgileri, gezi güzergâhı ve gezi öncesi cevaplandırılacak kısa sorular bulunmalıdır (Örnek Broşür; Ek-2). Öğretmen gezinin amaçlarına ne derece ulaştığını belirlemek için gezi süresince cevaplandırılması gereken bir çalışma yaprağı ve bir başarı testi hazırlamalıdır (Örnek Çalışma Yaprağı Ek-3; Örnek Başarı Testi Ek-4). Önce hazırlanan başarı testi öğrencilere gezi öncesi ön test olarak uygulanmalıdır. Daha sonra gezi broşürü geziden önce öğrencilere dağıtılmalı ve öğrencilerin gezi öncesi, gezi yeri ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır. Öğretmen gezi için öğrenci velilerinden, okul ve mahalli idari yönetiminden gerekli yasal izinleri alarak gezi hakkında onları bilgilendirmeli ve gezi planını sunmalıdır. Velisinden izin alınmayan öğrencilerin geziye götürülmemesi gerekir. Eğer gezi yerine şehir dışından gelinecekse ya da gidiş- dönüş bir günden fazla sürecekse yeme, içme ve barınma için gerekli rezervasyonlar yapılmalıdır. 2. Gezi Esnasında Yapılacak Çalışmalar Gezi yerine ulaşıldıktan sonra rehber sayısına göre öğrenciler en fazla 10 ar kişilik gruplara ayrılmalıdır. Daha sonra bu gruplar parktaki farklı yenilenebilir enerji kaynakları bölümlerinden başlayarak rehber/ler eşliğinde bütün bölümleri gezmeye başlamalıdır. Bu süreçte öğretmen/ler rehber/ lerle işbirliği içerisinde öğrencilerini gözlemlemeli ve yönlendirmelidir. Öğrenciler bu süreçte rehber/ler ve öğretmen/ler gözetiminde çalışma yapraklarındaki soruların cevaplarını bulmaya çalışmalıdır. Burada öğretmen/ler ve rehber/ler, öğrencilerin çalışma yapraklarındaki sorularına cevap vermemeye dikkat etmelidir. Gezinin son 15 dakikası öğrencilerin ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda serbest geziye ayrılmalıdır. 3. Gezi Sonrasında Yapılacak Çalışmalar Gezi öncesi uygulanan akademik başarı testi son test olarak uygulanmalı ve gezinin ne derece amacına ulaştığı (akademik başarı açısından) tespit edilmelidir.

16 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 7 Bunun yanı sıra öğrencilere yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çizim ve kompozisyon çalışmaları, proje çalışmaları yaptırılabilir (Örnek Sorular Ek-5). Gezide çekilen fotoğraflar okul panolarında sergilenebilir, geziyle ilgili çeşitli filmler ve slaytlar izletilebilir. (Örnek Gezi Planı Ek-1) Gezi Yeri: Gezi Yerinin Özellikleri: Gezinin Amacı: Enerji Parkı Türkiye nin enerji kaynakları ve üretim teknolojilerini gelecek kuşaklara tanıtan Enerji Parkı, Ankara Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü nün bahçesinde 29 Ekim 2004 tarihinde hizmete girmiştir. Enerji Parkı ziyaretçilere, eğlenceli bir ortam içerisinde enerji konusunda aradıkları her şeyi bulma, deneme, öğrenme imkânı sağlamaktadır. 1. Yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğunun ve bu kaynaklardan nasıl enerji üretildiğinin anlaşılması, 2. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Dünya ve Türkiye için öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Yapılacak Etkinlikler: Rehber/ler eşliğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının tanıtıldığı bölümler incelenecek. Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çalışma yaprakları doldurulacak. Gezi Güzergahı: Gezi Tarihi: / /... (Sabah 9:00 hareket saati, saat 13:00 dönüş saati) Geziye Katılacak Kişiler: Gerekli Ekipmanlar: Öğrenci sayısı dikkate alınarak bir minibüs ve kumanya.

17 8 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar (Örnek Broşür Ek-2) BROŞÜR Yönerge Sevgili öğrenciler, Aşağıda Enerji Parkı hakkında bilgi verilmiştir. Geziye gelmeden önce bu broşürü dikkatlice okuyunuz. Gezi esnasında öğretmenlerin ve rehberlerin yönlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alınız. Broşürde gezi öncesi doldurmanız için çeşitli sorular sorulmuştur. Bu soruları dikkatlice cevaplayınız. İYİ GÖZLEMLER, İYİ EĞLENCELER. Enerji Parkı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü nün bahçesinde 29 Ekim 2004 tarihinde hizmete girmiştir. Türkiye nin ilk enerji müzesi olan Enerji Parkında rehberler ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Park 5 bin metrekare açık, 5 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Enerji Parkı, Ankara/Türkiye AŞTİ KONYA YOLU ESKİŞEHİR YOLU ATO Enerji Parkı ODTÜ istasyonu Adres : MTA Yerleşkesi Yüzüncü Yıl Girişi (Tabiat Tarihi Müzesi Girişi) Ankara. Açık Olduğu Saatler: 09:30-17:00 Gruplar 1.5 saatlik seanslar halinde alınmaktadır. Giriş ücretsizdir. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Tüm Dünya ve Türkiye alternatif olarak nitelendirilen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Güneş, rüzgâr, biyolojik atıklar ve bitkiler tükenmeyen yenilenebilir enerji kaynaklarımızdır. Biyoenerji: Rüzgâr Türbini: Güneş Enerjisi: Ülkemizde yetişen ayçiçeği benzeri yağlı tohum bitkileri biyoteknik enerji dizel araçlarda, savunma sanayinde ve yer altı madenlerinin çıkarıl-masında kullanılmaktadır. İnsanoğlunun geçmişte kullandığı yel değirmenin yerini günümüzde modern rüzgar türbinleri almıştır. Parkın açık alanında rüzgar türbini mevcuttur. Enerji parkına kurulan güneş kolektörü yakıt gideri olmayan, enerji kaynak-larının tükenmesini önleyen, çevre dostu ve ekonomik bir üretim sisteminin benzeridir.

18 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 9 Hidroenerji: Suyun barajlarda tutulması, santralde enerjiye dönüştürülmesi, kullanıma sunulması ve diğer tüm aşamaları enerji parkında gerçeğine uygun olarak sergilenmektedir. Jeotermal Enerji: Kaplıca kültürü ile gündelik hayattaki yerini alan jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde tarımdan sağlığa, turizmden endüstri sektörüne kadar geniş kullanım alanına sahip zengin bir kaynaktır. (Örnek Çalışma Yaprağı Ek-3) Gezisi Öncesi Cevaplanacak Sorular 1. Enerji Parkı ne zaman hizmete girmiştir? 2. Yenilenebilir enerji nedir? 3. Yenilenebilir enerji kaynaklarına örnekler veriniz? 1. Parka girdikten sonra çevrenize bakın. Dikkatinizi çeken şeyler nelerdir? 2. Bir hidroelektrik santralinde elektrik üretiminde kullanılan araçların isimlerini yazınız? 3. Türkiye deki jeotermal kaynaklara örnek veriniz? 4. Biyoenerji hangi organik maddelerden nasıl üretilir? 5. Güneş enerjisini hangi amaçla nerelerde kullanabiliriz? Bir örnek veriniz. 6. Rüzgâr enerjisi elektrik enerjisine hangi araçla dönüştürülebilir? 7. Yenilenebilir enerji dünyasını inceleyin. Burada hangi tür kaynaklardan enerji üretilmektedir? 8. Evlerimizde enerji kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? 9. Sizce Enerji Parkı nda mutlaka bulunması gereken 3 şey yazınız? 10. Serbest gezi zamanında en çok hoşunuza giden sergi hangisi oldu? Niçin?

19 10 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar (Örnek Başarı Testi Ek-4) 1. Kullanıldığı halde tükenmeyen, kullanılan enerjinin yerine kısa sürede doğal yollarla yenisi konan enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynakları denir. Aşağıdakilerden hangisi ya da hangileri yenilenebilir enerji kaynaklarındandır? I. Biyoenerji II. Jeotermal III. Doğal gaz IV. Güneş enerjisi a) I-II b)yalnız III c) II-IV d) I-II-IV I. Hidroelektrik Santraller II. Termik Santraller III. Nükleer Santraller 2. Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri barajlarda biriken suyun potansiyel enerjisinden yararlanarak elektrik üretmeye yarayan santrallerdendir? a) Yalnız-I b) I-II c) II-II d) I-II-III 3. Keban, Karakaya, Oymapınar, Atatürk, vs. elektrik santralleri hangi tür santrallere örnektir? a) Hidroelektrik Santraller b) Termik Santraller c) Nükleer Santraller d) Jeotermal E. Santrali 4. Yandaki tablonun doğru olması için A sütunu ile B sütunu arasındaki hangi enerji kaynaklarının yer değiştirmesi gerekir? 5. A sütunu Yenilenebilir Enerji Kaynakları Güneş Rüzgar Jeotermal Petrol Biyokütle B sütunu Yenilenemez Enerji Kaynakları Kömür Doğal gaz Uranyum Su a) Jeotermal ile Biyokütle b) Su ile Petrol c) Uranyum ile Biyokütle d) Uranyum ile Kömür I II III IV Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri ile yenilenebilir enerji üretilebilir? a) Yalnız IV b) I-IV c) I-II-III d) I-II-IV 6. Aşağıda ismi verilen objeleri resimlerle eşleştiriniz. * Biyoenerji santrali * Güneş paneli * Hidroelektrik santrali * Jeotermal enerji kaynağı * Rüzgar gülü * Güneş ocağı

20 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 11 (.) (.) (.) (.) (.) (Örnek Sorular Ek-5) Çizim Çalışması 1. En çok hoşunuza giden sergi ya da aktivitenin resmini çiziniz. 2. Çizdiğiniz resimdeki objenin adı nedir? 3. Çizdiğiniz resimdeki objenin özelliği nedir? Kompozisyon Çalışması Enerji Parkı gezisi ile ilgili; Gezi öncesi yaptığınız hazırlıklar, gezi yolculuğu, Enerji Parkı gezisi Parkta en çok hoşunuza giden yenilenebilir enerji kaynağı ve nedeni Yukarıda verilen maddeler çerçevesinde bir kompozisyon yazılabilir. Sınıf İçi Tartışma-Beyin Fırtınası Enerji Parkı gezisi ile ilgili aşağıdaki konular çerçevesinde sınıf içi değerlendirme çalışması yapılabilir; 1. Gezi öncesi yaptığınız hazırlıklar, gezi yolculuğu vs. konularında değerlendirme yapılması 2. Enerji Parkı ndaki en dikkat çeken yenilenebilir enerji kaynağı kapsamında değerlendirme yapılması 3. Gezi sonucunda ilk defa öğrenilen kavram ve olaylar kapsamında değerlendirme yapılması 4. Yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlığa ve doğaya sağladığı avantajlar kapsamında değerlendirme yapılması Proje Çalışması Enerji Parkı gezisi sonrası öğrencilere aşağıdaki konular kapsamında proje çalışması yaptırılabilir; Yenilenebilir enerji üreten modellerin yapılması ve sergilenmesi

21 12 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Etkinlik No: 2 Etkinliğin Konusu: Feza Gürsey Bilim Merkezi ne Bir Gezi Düzenleyelim Sınıf Seviyesi: ve 7. sınıf Etkinliğin Amacı: Bu etkinlikte; 1. Bağımlılığa neden olan zararlı alışkanlıklardan sigaranın insan vücuduna verdiği zararların anlaşılması, 2. Sigara kullanan bireylerin çevresine verdiği zararların fark edilmesi, 3. Sigara kullanılan ortamlardan uzak durulmasının sağlanması ve 4. Sigara gibi zararlı alışkanlıklardan korunmak için sportif faaliyetlere katılmanın öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Kullanılacak Malzemeler: Etkinlik broşürü Etkinlik çalışma yaprağı ve başarı testi Uygulayıcıya Öneriler/Notlar: Yapılacak bu gezi faaliyeti ortaokul 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi, Canlılar ve Hayat öğrenme alanı, Vücudumuz Bilmecesini Çözelim ünitesindeki 4.1, 4.2, 4.3. ve 4.4. kazanımları; 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi, Canlılar ve Hayat öğrenme alanı, Vücudumuzdaki Sistemler ünitesindeki 2.9, 3.4, 3.5 ve Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesindeki 2.5 kazanımları ile 4.1, 4.2, ile 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersi, Canlılar ve Hayat öğrenme alanı, Vücudumuzdaki Sistemler ünitesindeki 5.2 kazanımı ile ilişkilendirilerek gerçekleştirilebilir. Uygulama Basamakları: Etkinliği gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımlar sırasıyla uygulanır. 1. Gezi Öncesi Yapılacak Çalışmalar Feza Gürsey Bilim Merkezi nde randevu sistemi mevcut olup eğer mümkünse öğretmen geziden önce Bilim Merkezine gitmeli ve sigaranın insan vücuduna etkilerinin gösterildiği bölümü hem inceleyerek hem de resimler çekerek (broşür ve gezi sonrası değerlendirmeler için) dersle ilişkilendirme yapmalıdır. Ayrıca öğretmen Bilim Merkezinden, gezi günü ve saati için randevu almalıdır. Öğretmen daha sonra bir gezi planı hazırlamalıdır (Örnek Gezi Planı Ek-1). Öğretmen sınıfta Feza Gürsey Bilim Merkezi ne gezi düzenleneceğini, bu gezide sigaranın insan vücuduna etkilerinin gösterildiği bölümü gezeceklerini, gezinin günü/saati/nereden hareket edileceği vs. ile ilgili gerekli bilgileri vermeli ve gezide uyulması gereken kuralları belirtmelidir.

22 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 13 Daha sonra Feza Gürsey Bilim Merkezi nin tanıtımı için bir gezi broşürü hazırlanmalıdır/hazırlatılmalıdır. Bu broşürde Feza Gürsey Bilim Merkezi ile ilgili kısa bilgiler, sigaranın insan vücuduna etkilerinin gösterildiği bölüm ile ilgili resimler ve bilgiler, varsa gezi yerinin planı, iletişim bilgileri, gezi güzergâhı ve gezi öncesi cevaplandırılacak kısa sorular bulunmalıdır (Örnek Broşür; Ek-2). Öğretmen gezinin amaçlarına ne derece ulaştığını belirlemek için gezi süresince cevaplandırılması gereken bir çalışma yaprağı ve bir başarı testi hazırlamalıdır (Örnek Çalışma Yaprağı Ek-3; Örnek Başarı Testi Ek-4). Önce hazırlanan başarı testi öğrencilere gezi öncesi ön test olarak uygulanmalıdır. Daha sonra gezi broşürü geziden önce öğrencilere dağıtılmalı ve öğrencilerin gezi öncesi, gezi yeri ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır. Öğretmen gezi için öğrenci velilerinden, okul ve mahalli idari yönetiminden gerekli yasal izinleri alarak gezi hakkında onları bilgilendirmeli ve gezi planını sunmalıdır. Velisinden izin alınamayan öğrencilerin geziye götürülmemesi gerekir. Eğer gezi yerine şehir dışından gelinecekse ya da gidiş- dönüş bir günden fazla sürecekse yeme, içme ve barınma için gerekli rezervasyonlar yapılmalıdır. 2. Gezi Esnasında Yapılacak Çalışmalar Gezi yerine ulaşıldıktan sonra rehber sayısına göre öğrenciler en fazla 10 ar kişilik gruplara ayrılmalıdır. Daha sonra bu gruplar rehber/ler eşliğinde Bilim Merkezindeki sigaranın insan vücuduna etkilerinin gösterildiği bölümü gezmelidir. Bu süreçte öğretmen/ler rehber/lerle işbirliği içerisinde öğrencilerini gözlemlemeli ve yönlendirmelidir. Öğrenciler bu süreçte rehber/ler ve öğretmen/ler gözetiminde çalışma yapraklarındaki soruların cevaplarını bulmaya çalışmalıdır. Burada öğretmen/ler ve rehber/ler, öğrencilerin çalışma yapraklarındaki sorularına cevap vermemeye dikkat etmelidir. Gezinin son 15 dakikası öğrencilerin ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda Bilim Merkezindeki diğer bölümleri gezmeleri için serbest zaman etkinliğine ayrılmalıdır.

23 14 Uygulamalı Etkinliklerle Fen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar 3. Gezi Sonrasında Yapılacak Çalışmalar Gezi öncesi uygulanan akademik başarı testi son test olarak uygulanmalı ve gezinin ne derece amacına ulaştığı (akademik başarı açısından) tespit edilmelidir. Bunun yanı sıra öğrencilere sigaranın zararları ile ilgili çizim ve kompozisyon çalışmaları, proje çalışmaları yaptırılabilir (Örnek Sorular Ek-5). Gezide çekilen fotoğraflar okul panolarında sergilenebilir, çeşitli filmler ve slaytlar izletilebilir. (Örnek Gezi Planı Ek-1). Gezi Yeri: Gezi Yerinin Özellikleri: Gezinin Amacı: Yapılacak Etkinlikler: Gezi Güzergahı: Gezi Tarihi: Geziye Katılacak Kişiler: Gerekli Ekipmanlar: Feza Gürsey Bilim Merkezi 1992 yılında yapımı devam eden Altınpark inşaatında, bulunan Tiyatro ve Sergi Binası nın bilim merkezi olarak düzenlenmesine karar verilmiştir. Bilim merkezine, toplam 48 adet deney paketi alınmıştır. Bilim Merkezi ismini 1992 yılında vefat eden uluslararası üne sahip, Türkiye nin ve dünyanın önde gelen fizikçilerinden Feza Gürsey den almıştır. 23 Nisan 1993 tarihinde hizmete girmiştir metrekare deney alanı olmak üzere toplam 2000 metrekare alana sahip Bilim Merkezi nde uzman rehberler görev yapmaktadır. 1. Bağımlılığa neden olan zararlı alışkanlıklardan sigaranın insan vücuduna verdiği zararların anlaşılması ve sigara kullanan bireylerin çevresine verdiği zararların fark edilmesi, 2. Sigara kullanılan ortamlardan uzak durulmasının sağlanması, 3. Sigara gibi zararlı alışkanlıklardan korunmak için sportif faaliyetlere katılmanın öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır. 1. Rehber/ler eşliğinde sigaranın insan vücuduna etkilerinin gösterildiği bölüm gezilecek ve sigaranın zararları kapsamında hazırlanan çalışma yaprakları doldurulacak. / /... (Sabah 9:00 hareket saati, saat 13:00 dönüş saati) Öğrenci sayısı dikkate alınarak bir minibüs ve kumanya.

24 Okul Dışı Çevrelerde Gezi-Gözlem Çalışmaları 15 (Örnek Broşür Ek-2). Broşür Sevgili öğrenciler, Aşağıda Feza Gürsey Bilim Merkezi hakkında bilgi verilmiştir. Geziye gelmeden önce bu broşürü dikkatlice okuyunuz. Gezi esnasında öğretmenlerin ve rehberlerin yönlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alınız. Broşürde gezi öncesi doldurmanız için çeşitli sorular sorulmuştur. Bu soruları dikkatlice cevaplayınız. İYİ GÖZLEMLER, İYİ EĞLENCELER yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi nin Kanada ya yaptığı resmi ziyareti sırasında, Kanada, Toronto da bulunan, dünyanın en büyük bilim merkezlerinden birisi olan Ontario Bilim Merkezi (OSC) ziyaret etmesiyle, Türkiye deki bilim merkezi uygulamalarının ilk adımı atılmıştır yılında yapımı devam eden Altınpark inşaatında, bulunan Tiyatro ve Sergi Binası nın bilim merkezi olarak düzenlenmesine karar verilmiştir. OSC yetkilileri ile yapılan anlaşma gereği Ankara da anahtar teslim şeklinde yapılmasına karar verilen bilim merkezine, toplam 48 adet deney paketi alınmıştır. Küçük Adam Modeli Feza Gürsey ( ) Bilim Merkezi ismini, 1992 yılında vefat eden uluslararası üne sahip, Türkiye nin ve dünyanın önde gelen fizikçilerinden Feza Gürsey den almış olup 23 Nisan 1993 tarihinde hizmete girmiştir metrekare deney alanı olmak üzere toplam 2000 metrekare alana sahip Bilim Adres: İrfan Baştuğ Caddesi No:142 Altınpark Merkezi nde uzman rehberler Ankara. görev yapmaktadır. İnsan Kalbi ve Akciğeri: İnsandan alınmış ve özel olarak korunmuş gerçek kalp, damar ve akciğer örnekleri sergilenmektedir. Bu bölümde sigara içen ve içmeyen insanların akciğerleri görülmektedir. Sigaranın Sağlığa Zararları (Akciğerler) Bunun yanı sıra Bilim Merkezinde Elektrik Gösterisi ve Sıvı Azot Gösterisi yapılmaktadır. Bilim merkezindeki sergilerden bazıları da şunlardır; Sıcak Hava Balonu, Fısıltı Çanakları, X Işınları, Plazma Topu, Bisiklet Jeneratörü, Karadelik Modeli Bernoulli Üfleyicisi vs. Gezi Öncesi Cevaplandırılacak Sorular 1. Feza Gürsey Bilim Merkezi ne zaman hizmete girmiştir? 2. Feza Gürsey kimdir? 3. Bilim Merkezindeki gösteri deneyleri nelerdir? Sigaranın Sağlığa Zararları (Kalp)

Komisyon DGS TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME SINAVI ISBN Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Komisyon DGS TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME SINAVI ISBN Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Komisyon DGS TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME SINAVI ISBN 978-605-318-010-4 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. 2015, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

kpss Yeni sorularla yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. öğretim ilke ve yöntemleri 20 deneme tamamı çözümlü

kpss Yeni sorularla yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. öğretim ilke ve yöntemleri 20 deneme tamamı çözümlü kpss 2014 Yeni sorularla yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. öğretim ilke ve yöntemleri 20 deneme tamamı çözümlü Komisyon KPSS ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME ISBN- 978-605-364-663-1

Detaylı

KPSS 2015 EĞİTİM BİLİMLERİ ÖĞRETİM İLKE YÖNTEMLERİ. Tamamı Çözümlü DENEME. Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır.

KPSS 2015 EĞİTİM BİLİMLERİ ÖĞRETİM İLKE YÖNTEMLERİ. Tamamı Çözümlü DENEME. Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır. EĞİTİM BİLİMLERİ KPSS 2015 Birincilerin Tercihi ÖĞRETİM İLKE ve YÖNTEMLERİ Tamamı Çözümlü 20 DENEME Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır. Komisyon KPSS ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TAMAMI

Detaylı

MEB YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI. Millî Eğitim Bakanlığı

MEB YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI. Millî Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı MEB 2013 YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK EL KİTABI Türkçe Sosyal Bilimler Mesleki Bilgi Genel Kültür EN SON YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE

Detaylı

İş Birlikli Öğrenme Teknikleri ve Türkçe Öğretimi

İş Birlikli Öğrenme Teknikleri ve Türkçe Öğretimi İş Birlikli Öğrenme Teknikleri ve Türkçe Öğretimi İlköğretim II. Kademe İçin Örnek Etkinlikler DR. ABDULLAH ŞAHİN Dr. Abdullah Şahin İş Birlikli Öğrenme Teknikleri ve Türkçe Öğretimi (İlköğretim II. Kademe

Detaylı

İç Denet m Başarısı Üzer ndek Önem. Dr. Ramazan YANIK

İç Denet m Başarısı Üzer ndek Önem. Dr. Ramazan YANIK B l şsel Yetenekler n İç Denet m Başarısı Üzer ndek Önem Dr. Ramazan YANIK Dr. Ramazan YANIK Bilişsel Yeteneklerin İç Denetim Başarısı Üzerindeki Önemi ISBN 978-605-364-507-8 Kitap içeriğinin tüm sorumluluğu

Detaylı

Dünyada Ana D l Öğret m

Dünyada Ana D l Öğret m Dünyada Ana D l Öğret m -Program İncelemeler - Editör Yazarlar Yrd. Doç. Dr. Bekir İNCE Elif AYDIN Nuran BAŞOĞLU Tuğba DEMİRTAŞ Üzeyir SÜĞÜMLÜ Zekeriyya KANTAŞ Zeynep AYDEMİR Editör: DÜNYADA ANA DİLİ ÖĞRETİMİ

Detaylı

Şener Büyüköztürk Ömay Çokluk Nilgün Köklü

Şener Büyüköztürk Ömay Çokluk Nilgün Köklü Şener Büyüköztürk Ömay Çokluk Nilgün Köklü Gözden Geçirilmiş 15. Prof. Dr. Şener BÜYÜKÖZTÜRK Doç. Dr. Ömay Çokluk Prof. Dr. Nilgün Köklü Sosyal Bilimler İçin İSTATİSTİK ISBN 978-975-6802-33-5 Kitap içeriğinin

Detaylı

Özgün Makamsal Parçalar Piyano İçin Hazırlanmış 10 Özgün Parça

Özgün Makamsal Parçalar Piyano İçin Hazırlanmış 10 Özgün Parça Özgün Makamsal Parçalar Piyano İçin Hazırlanmış 0 Özgün Parça Mehmet Serkan UMUZDAŞ Yrd. Doç. Dr. Mehmet Serkan UMUZDAŞ ÖZGÜN MAKAMSAL PARÇALAR ISBN 978-60-6-60-6 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu

Detaylı

SORU BANKASI GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme. Eğitimde. Lise ve Ön Lisans Adayları İçin MATEMATİK

SORU BANKASI GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme. Eğitimde. Lise ve Ön Lisans Adayları İçin MATEMATİK KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Lise ve Ön Lisans Adayları İçin MATEMATİK Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme KPSS 2016 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 2014 KPSS ye Pegem Yayınları ile hazırlanan adayların,

Detaylı

Komisyon İKTİSAT ÇEK KOPAR YAPRAK TESTİ ISBN 978-605-364-577-1. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon İKTİSAT ÇEK KOPAR YAPRAK TESTİ ISBN 978-605-364-577-1. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon İKTİSAT ÇEK KOPAR YAPRAK TESTİ ISBN 978-605-364-577-1 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2014 Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

Komisyon MUHASEBE ÇEK KOPAR SORU BANKASI ISBN 978-605-364-579-5. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon MUHASEBE ÇEK KOPAR SORU BANKASI ISBN 978-605-364-579-5. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon MUHASEBE ÇEK KOPAR SORU BANKASI ISBN 978-605-364-579-5 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi Yay.

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Serkan UMUZDAŞ ÖZGÜN MAKAMSAL ETÜTLER ISBN 978-605-364-446-0. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Serkan UMUZDAŞ ÖZGÜN MAKAMSAL ETÜTLER ISBN 978-605-364-446-0. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Serkan UMUZDAŞ ÖZGÜN MAKAMSAL ETÜTLER ISBN 978-605-364-446-0 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. 2013, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları

Detaylı

ÖSYM. kpss. yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. GENEL KÜLTÜR VATANDAŞLIK DENEME. Gerçek Sınav Tadında...

ÖSYM. kpss. yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. GENEL KÜLTÜR VATANDAŞLIK DENEME. Gerçek Sınav Tadında... kpss 2014 ÖSYM yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır. GENEL KÜLTÜR VATANDAŞLIK 30 DENEME Gerçek Sınav Tadında... Komisyon VATANDAŞLIK 30 DENEME ISBN 978-605-364-707-2 Kitapta yer alan bölümlerin tüm

Detaylı

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2013, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

ÖABT FEN BİLİMLERİ/FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

ÖABT FEN BİLİMLERİ/FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖABT FEN BİLİMLERİ/FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 0000000001 Komisyon ÖABT FEN BİLİMLERİ / FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ PİYASA 9 DENEME ISBN 978-605-318-190-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu

Detaylı

MUHASEBE SORU BANKASI R E D I T U S TAMAMI ÇÖZÜMLÜ PERİL ÖZERGÜN - SAADET ERDEM

MUHASEBE SORU BANKASI R E D I T U S TAMAMI ÇÖZÜMLÜ PERİL ÖZERGÜN - SAADET ERDEM R E D I T U S MUHASEBE SORU BANKASI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ Temel Kavramlar Muhasebe Standartları Genel Muhasebe Maliyet Muhasebesi Şirketler Muhasebesi Mali Analiz KPSS ve kurum sınavları için özgün sorulardan

Detaylı

ÖABT SORU BANKASI. FEN BİLİMLERİ FEN ve TEKNOLOJİ FİZİK ÖABT ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ. Tamamı Çözümlü

ÖABT SORU BANKASI. FEN BİLİMLERİ FEN ve TEKNOLOJİ FİZİK ÖABT ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ. Tamamı Çözümlü ÖABT 2015 Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır. ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ ÖABT FEN BİLİMLERİ FEN ve TEKNOLOJİ FİZİK SORU BANKASI Tamamı Çözümlü KOMİSYON ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve

Detaylı

Doç. Dr. ALİ ERYILMAZ. Bireyle Psikolojik Danışmada Sık Karşılaşılan PSİKOLOJİK SORUNLARA MÜDAHALE VE KENDİ KENDİNE YARDIM KİTABI

Doç. Dr. ALİ ERYILMAZ. Bireyle Psikolojik Danışmada Sık Karşılaşılan PSİKOLOJİK SORUNLARA MÜDAHALE VE KENDİ KENDİNE YARDIM KİTABI Doç. Dr. ALİ ERYILMAZ Bireyle Psikolojik Danışmada Sık Karşılaşılan PSİKOLOJİK SORUNLARA MÜDAHALE VE KENDİ KENDİNE YARDIM KİTABI ISBN 978-605-318-260-3 Kitap içeriğinin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Detaylı

kpss ezberbozan serisi VATANDAŞLIK SORU BANKASI Eğitimde

kpss ezberbozan serisi VATANDAŞLIK SORU BANKASI Eğitimde ezberbozan kpss serisi 2016 VATANDAŞLIK SORU BANKASI Eğitimde 29. yıl KOMİSYON KPSS EZBERBOZAN VATANDAŞLIK SORU BANKASI ISBN 978-605-318-362-4 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Detaylı

Komisyon ÖABT KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ PİYASA 9 DENEME ISBN 978-605-318-199-6. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon ÖABT KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ PİYASA 9 DENEME ISBN 978-605-318-199-6. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon ÖABT KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ PİYASA 9 DENEME ISBN 978-605-318-199-6 Kitata yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

İLKÖĞRETİME HAZIRLIK ve İLKÖĞRETİM PROGRAMLARI

İLKÖĞRETİME HAZIRLIK ve İLKÖĞRETİM PROGRAMLARI Editör: Fatma Alisinanoğlu 2. Baskı İLKÖĞRETİME HAZIRLIK ve İLKÖĞRETİM PROGRAMLARI Özlem Şimşek - Gülhan Güven - Gözde İnal Berrin Dinç - Saide Özbey - Barış Çaycı Emre Ünal - D. Neslihan Bay Editör: Prof.

Detaylı

kpss ezberbozan serisi MATEMATİK GEOMETRİ SORU BANKASI Eğitimde

kpss ezberbozan serisi MATEMATİK GEOMETRİ SORU BANKASI Eğitimde kpss ezberbozan serisi 2016 MATEMATİK GEOMETRİ SORU BANKASI Eğitimde 29. yıl KOMİSYON KPSS EZBERBOZAN MATEMATİK - GEOMETRİ SORU BANKASI ISBN 978-605-318-360-0 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu

Detaylı

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Ülke Notlarının Değerlendirilmesine İlişkin Akademisyenlerin Algısı

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Ülke Notlarının Değerlendirilmesine İlişkin Akademisyenlerin Algısı Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Ülke Notlarının Değerlendirilmesine İlişkin Akademisyenlerin Algısı Dr. Ramazan YANIK Dr. Ramazan YANIK Kredi Derecelendirme (Rating) Kuruluşlarının Ülke Notlarının

Detaylı

GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Eğitimde. Lise ve Ön Lisans Adayları İçin. konu anlatımlı

GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Eğitimde. Lise ve Ön Lisans Adayları İçin. konu anlatımlı KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Lise ve Ön Lisans Adayları İçin GEOMETRİ KPSS 206 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 204 KPSS ye Pegem Yayınları ile hazırlanan adayların, 00'ün üzerinde soruyu kolaylıkla çözebildiğini

Detaylı

MATEMATİK SORU BANKASI GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme. Eğitimde

MATEMATİK SORU BANKASI GEOMETRİ KPSS KPSS. Genel Yetenek Genel Kültür. Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme. Eğitimde KPSS Genel Yetenek Genel Kültür MATEMATİK Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme KPSS 2016 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 2015 KPSS ye Pegem Yayınları ile hazırlanan adayların, 100'ün üzerinde soruyu kolaylıkla

Detaylı

EĞİTİM BİLİMİNE. Editör

EĞİTİM BİLİMİNE. Editör Editör Prof. Dr. Firdevs Güneş Prof. Dr. Firdevs Güneş Doç. Dr. Çetin Semerci Yrd. Doç. Dr. Aysun Nüket Elçi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Derya Işık Yrd. Doç. Dr. Cemal Tosun Yrd. Doç. Dr. Cengiz Özmen Yrd Doç.

Detaylı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği. Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji Üretimi ve Kullanımı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği. Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji Üretimi ve Kullanımı İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji Üretimi ve Kullanımı Günlük Hayatımızda Enerji Tüketimi Fosil Yakıtlar Kömür Petrol Doğalgaz

Detaylı

ÖABT. Soruları yakalayan 2015 komisyon tarafından hazırlanmıştır. ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ ÖABT SINIF ÖĞRETMENLİĞİ SORU BANKASI.

ÖABT. Soruları yakalayan 2015 komisyon tarafından hazırlanmıştır. ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ ÖABT SINIF ÖĞRETMENLİĞİ SORU BANKASI. ÖABT Soruları yakalayan 2015 komisyon tarafından hazırlanmıştır. ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ ÖABT SINIF ÖĞRETMENLİĞİ SORU BANKASI Tamamı Çözümlü Komisyon ÖABT SINIF ÖĞRETMENLIĞI SORU BANKASI ISBN 978-605-318-124-8

Detaylı

KPSS 2015 EĞİTİM BİLİMLERİ. ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME. Tamamı Çözümlü DENEME. Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır.

KPSS 2015 EĞİTİM BİLİMLERİ. ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME. Tamamı Çözümlü DENEME. Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır. EĞİTİM BİLİMLERİ KPSS 2015 Birincilerin Tercihi ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME Tamamı Çözümlü 20 DENEME Soruları yakalayan komisyon tarafından hazırlanmıştır. Komisyon KPSS ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME TAMAMI ÇÖZÜMLÜ

Detaylı

kpss işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m a m m lü

kpss işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m a m m lü kpss 2013 işletme ÖSYM sınav formatına %100 uygun m ta a m ı çö z ü 10 m lü Komisyon KPSS İŞLETME TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME ISBN- 978-605-364-374-6 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Detaylı

İKTİSAT SORU BANKASI ECONOMICUS TAMAMI ÇÖZÜMLÜ DİLEK ERDOĞAN KURUMLU TEK KİTAP

İKTİSAT SORU BANKASI ECONOMICUS TAMAMI ÇÖZÜMLÜ DİLEK ERDOĞAN KURUMLU TEK KİTAP ECONOMICUS İKTİSAT SORU BANKASI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ Mikro İktisat Makro İktisat Para-Banka Kredi Uluslararası İktisat Büyüme ve Kalkınma Türkiye Ekonomisi İktisadi Doktrinler Tarihi KPSS ve kurum sınavları

Detaylı

Komisyon REDITUS MUHASEBE SORU BANKASI KOPART ÇÖZ ISBN 978-605-318-167-5. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon REDITUS MUHASEBE SORU BANKASI KOPART ÇÖZ ISBN 978-605-318-167-5. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon REDITUS MUHASEBE SORU BANKASI KOPART ÇÖZ ISBN 978-605-318-167-5 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2015 Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 4. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE DALGA ENERJİSİ. O.Okan YEŞİLYURT Gökhan IŞIK

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE DALGA ENERJİSİ. O.Okan YEŞİLYURT Gökhan IŞIK YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE DALGA ENERJİSİ O.Okan YEŞİLYURT Gökhan IŞIK NEDİR BU ENERJİ? İş Yapabilme Yeteneğidir. Canlı Tüm Organizmalar Enerjiye İhtiyaç Duyar. İnsanlık Enerjiye Bağımlıdır. Yaşam

Detaylı

ÖĞRETİM İLKE YÖNTEMLERİ

ÖĞRETİM İLKE YÖNTEMLERİ ) ) 2014 kpss eğitim bilimleri Türkiye nin En Çok Satan Ders Notları ÖĞRETİM İLKE ve YÖNTEMLERİ Gökhan Araz ogretiyoruz serisi ogretiakademi ) ogretiakademi Gökhan ARAZ Eğitim Bilimleri Öğretim İlke ve

Detaylı

SORU BANKASI. ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME KPSS EFSANE KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde

SORU BANKASI. ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME KPSS EFSANE KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde KPSS Eğitim Bilimleri EFSANE 5000 SORU BANKASI ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME Eğitimde 29. yıl KPSS 2016 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 2015 KPSS ye Pegem Yayınları ile hazırlanan adayların, 70'in üzerinde soruyu

Detaylı

İKTİSAT SORU BANKASI E C O N O M I C U S TAMAMI ÇÖZÜMLÜ DİLEK ERDOĞAN KURUMLU TEK KİTAP

İKTİSAT SORU BANKASI E C O N O M I C U S TAMAMI ÇÖZÜMLÜ DİLEK ERDOĞAN KURUMLU TEK KİTAP E C O N O M I C U S İKTİSAT SORU BANKASI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ Mikro İktisat Makro İktisat Para-Banka Kredi Uluslararası İktisat Büyüme ve Kalkınma Türkiye Ekonomisi İktisadi Doktrinler Tarihi KPSS ve kurum sınavları

Detaylı

Dil Bilgisi Öğretiminde Materyal Tasarımı

Dil Bilgisi Öğretiminde Materyal Tasarımı Dil Bilgisi Öğretiminde Materyal Tasarımı İlköğretim II.Kademe İçin Üç Boyutlu Materyal Örnekleri Dr. Abdullah ŞAHİN Dr. Sedat MADEN Dr. Abdullah Şahin - Dr. Sedat Maden DİL BİLGİSİ ÖĞRETİMİNDE MATERYAL

Detaylı

Doç. Dr. Şeref TAN ÖĞRETİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ISBN 978-605-0022-24-7

Doç. Dr. Şeref TAN ÖĞRETİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ISBN 978-605-0022-24-7 7. Baskı Doç. Dr. Şeref TAN ÖĞRETİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ISBN 978-605-0022-24-7 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. 2012, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları

Detaylı

psikolojik danışma ve rehberlik Editör: Gürhan CAN

psikolojik danışma ve rehberlik Editör: Gürhan CAN psikolojik danışma ve rehberlik Editör: Gürhan CAN Ersin Altıntaş Mücahit Dilekmen Sabahattin Çam Hikmet Yazıcı Yaşar Özbay İbrahim Yıldırım Ömer Üre Alim Kaya Asım Çivitçi Sibel Türküm 13. Baskı Editör:

Detaylı

Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme

Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme 29 Nisan 2015 yayımlanan Yüksek Öğretim Üst Kuruluşları ile Yüksek Öğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği uyarınca görevde yükselme merkezi yazılı sınav duyurusuna

Detaylı

Komisyon KPSS MUHASEBE TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME ISBN 978-605-364-223-7. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Komisyon KPSS MUHASEBE TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME ISBN 978-605-364-223-7. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Komisyon KPSS MUHASEBE TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 10 DENEME ISBN 978-605-364-223-7 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

Komisyon KPSS ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME. E-ileti: pegem@pegem.net ISBN- 978-605-318-343-3

Komisyon KPSS ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME. E-ileti: pegem@pegem.net ISBN- 978-605-318-343-3 Komisyon KPSS ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME ISBN- 978-605-318-343-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem

Detaylı

çözümlü anayasa levent yükselay

çözümlü anayasa levent yükselay kpss soru bankası çözümlü anayasa levent yükselay Levent Yükselay KPSS Anayasa Soru Bankası ISBN 978-605-364-241-1 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın

Detaylı

Tüm Kamu Personeli İçin GYS. Görevde Yükselme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı. Konu Anlatımı + Soru Bankası

Tüm Kamu Personeli İçin GYS. Görevde Yükselme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı. Konu Anlatımı + Soru Bankası Tüm Kamu Personeli İçin GYS Görevde Yükselme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı Konu Anlatımı + Soru Bankası Memurluk, Şeflik, Uzmanlık, Şube Müdürlüğü ve Diğer Unvanlar Adalet Bakanlığı Aile ve Sosyal Politikalar

Detaylı

İlk ve Ortaöğretimde Gelişimsel Rehberlik

İlk ve Ortaöğretimde Gelişimsel Rehberlik İlk ve Ortaöğretimde Gelişimsel Rehberlik Binnur Yeşilyaprak Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK İLK ve ORTAÖĞRETİMDE GELİŞİMSEL REHBERLİK ISBN 978-605-318-006-7 Kitap içeriğinin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Detaylı

Salim. Yüce LİNEER CEBİR

Salim. Yüce LİNEER CEBİR Prof. Dr. Salim Yüce LİNEER CEBİR Prof. Dr. Salim Yüce LİNEER CEBİR ISBN 978-605-318-030-2 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. 2015, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış

Detaylı

Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN 978-605-364-760-7. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir.

Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN 978-605-364-760-7. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN 978-605-364-760-7 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem

Detaylı

Prof. Dr. Salih ÇEPNİ Doç. Dr. Hakan Şevki AYVACI Yrd. Doç. Dr. Emine ÇİL FEN VE TEKNOLOJİ LABORATUVAR UYGULAMALARI - 6 ISBN: 978-605-364-305-0

Prof. Dr. Salih ÇEPNİ Doç. Dr. Hakan Şevki AYVACI Yrd. Doç. Dr. Emine ÇİL FEN VE TEKNOLOJİ LABORATUVAR UYGULAMALARI - 6 ISBN: 978-605-364-305-0 Prof. Dr. Salih ÇEPNİ Doç. Dr. Hakan Şevki AYVACI Yrd. Doç. Dr. Emine ÇİL FEN VE TEKNOLOJİ LABORATUVAR UYGULAMALARI - 6 ISBN: 978-605-364-305-0 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Detaylı

www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi www.turkceciler.com Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi OKUMA GELİŞİM DOSYASI 204 OKUMA ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASI Okuma; kelimeleri, cümleleri veya bir yazıyı bütün unsurlarıyla görme, algılama, kavrama

Detaylı

işbirlikli öğrenme modeli ve uygulanması Prof. Dr. Samih Bayrakçeken Prof. Dr. Kemal Doymuş Prof. Dr. Alev Doğan

işbirlikli öğrenme modeli ve uygulanması Prof. Dr. Samih Bayrakçeken Prof. Dr. Kemal Doymuş Prof. Dr. Alev Doğan işbirlikli öğrenme modeli ve uygulanması Prof. Dr. Samih Bayrakçeken Prof. Dr. Kemal Doymuş Prof. Dr. Alev Doğan Prof.Dr. Samih BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Kemal DOYMUŞ Prof. Dr. Alev DOĞAN İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME

Detaylı

Enerjinin varlığını cisimler üzerine olan etkileri ile algılayabiliriz. Isınan suyun sıcaklığının artması, Gerilen bir yayın şekil değiştirmesi gibi,

Enerjinin varlığını cisimler üzerine olan etkileri ile algılayabiliriz. Isınan suyun sıcaklığının artması, Gerilen bir yayın şekil değiştirmesi gibi, ENERJİ SANTRALLERİ Enerji Enerji soyut bir kavramdır. Doğrudan ölçülemeyen bir değer olup fiziksel bir sistemin durumunu değiştirmek için yapılması gereken iş yoluyla bulunabilir. Enerjinin varlığını cisimler

Detaylı

KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM LİDERLİK EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM LİDERLİK EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM LİDERLİK EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı

Detaylı

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Okuma-Yazma Öğretimi Teori ve Uygulamaları ESN721 1 3 + 0 7 Okuma yazmaya hazıroluşluk, okuma yazma öğretiminde temel yaklaşımlar, diğer ülke

Detaylı

Türkçe Eğitimi Açısından Dil Bilgisi Öğretimi

Türkçe Eğitimi Açısından Dil Bilgisi Öğretimi Türkçe Eğitimi Açısından Dil Bilgisi Öğretimi 2. Baskı Editör Murat ÖZBAY Ahmet BALCI Mehmet KURUDAYIOĞLU Bilginer ONAN Salih Kürşad DOLUNAY Mehmet TEMİZKAN Ferhat ENSAR Namık Kemal ŞAHBAZ Bayram BAŞ İlhan

Detaylı

İLKÖĞRETİM OKULLARI 2008-2009 ÖĞRETİM YILI HAZİRAN DÖNEMİ MESLEKİ ÇALIŞMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

İLKÖĞRETİM OKULLARI 2008-2009 ÖĞRETİM YILI HAZİRAN DÖNEMİ MESLEKİ ÇALIŞMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR (EK-1) İLKÖĞRETİM OKULLARI 2008-2009 ÖĞRETİM YILI HAZİRAN DÖNEMİ MESLEKİ ÇALIŞMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR İL/İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILACAK ÇALIŞMALAR 1. Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları

Detaylı

MÜZİK VE GÖSTERİ SANATLARI UYGULAMALI TİYATRO MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

MÜZİK VE GÖSTERİ SANATLARI UYGULAMALI TİYATRO MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü MÜZİK VE GÖSTERİ SANATLARI UYGULAMALI TİYATRO MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2010 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim

Detaylı

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE YER ALTI NAKLİYAT BAKIMCI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE YER ALTI NAKLİYAT BAKIMCI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE YER ALTI NAKLİYAT BAKIMCI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE TAŞOCAĞI KIRMA-ELEME TESİS OPERATÖRLÜĞÜ VE BAKIMCILIĞI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE

Detaylı

NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM? OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI PROGRAMIN TEMEL ÖZELLİKLERİ ÖĞRENME MERKEZLERİ AYLIK EĞİTİM PLANI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI GÜNE

NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM? OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI PROGRAMIN TEMEL ÖZELLİKLERİ ÖĞRENME MERKEZLERİ AYLIK EĞİTİM PLANI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI GÜNE NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM? OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI PROGRAMIN TEMEL ÖZELLİKLERİ ÖĞRENME MERKEZLERİ AYLIK EĞİTİM PLANI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI GÜNE BAŞLAMA ZAMANI OYUN ZAMANI ETKİNLİK ZAMANI GÜNÜ DEĞERLENDİRME

Detaylı

Viyolonsel İçin Sol El Teknik Çalışmaları SERPİL UMUZDAŞ

Viyolonsel İçin Sol El Teknik Çalışmaları SERPİL UMUZDAŞ Viyolonsel İçin Sol El Teknik Çalışmaları SERPİL UMUZDAŞ Yrd. Doç. Dr. Serpil UMUZDAŞ VİYOLONSEL İÇİN SOL EL TEKNİK ÇALIŞMALARI ISBN 978-605-64-46- Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına

Detaylı

GRAFİK VE FOTOĞRAF BİLGİSAYAR DESTEKLİ REKLAM VE TASARIM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

GRAFİK VE FOTOĞRAF BİLGİSAYAR DESTEKLİ REKLAM VE TASARIM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü GRAFİK VE FOTOĞRAF BİLGİSAYAR DESTEKLİ REKLAM VE TASARIM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2009 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

İLKÖĞRETİM 1-8. SINIFLAR TÜRKÇE, MATEMATİK, SOSYAL BİLGİLER, HAYAT BİLGİSİ İLE FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA MÜZE İLE EĞİTİM

İLKÖĞRETİM 1-8. SINIFLAR TÜRKÇE, MATEMATİK, SOSYAL BİLGİLER, HAYAT BİLGİSİ İLE FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA MÜZE İLE EĞİTİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı İLKÖĞRETİM 1-8. SINIFLAR TÜRKÇE, MATEMATİK, SOSYAL BİLGİLER, HAYAT BİLGİSİ İLE FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA MÜZE İLE EĞİTİM

Detaylı

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ. Yaklaşımlar ve Modeller. Prof. Dr. F rdevs GÜNEŞ

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ. Yaklaşımlar ve Modeller. Prof. Dr. F rdevs GÜNEŞ TÜRKÇE ÖĞRETİMİ Yaklaşımlar ve Modeller Prof. Dr. F rdevs GÜNEŞ Prof. Dr. Firdevs GÜNEŞ TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YAKLAŞIMLAR VE MODELLER ISBN 978-605-364-492-7 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına

Detaylı

T.C. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi. Öğretmenlik Uygulaması ve Öğretmenlik Uygulaması-II Dersleri Kılavuzu. Şubat, 2015 İZMİR

T.C. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi. Öğretmenlik Uygulaması ve Öğretmenlik Uygulaması-II Dersleri Kılavuzu. Şubat, 2015 İZMİR T.C. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretmenlik Uygulaması ve Öğretmenlik Uygulaması-II Dersleri Kılavuzu Şubat, 2015 İZMİR T.C. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretmenlik Uygulaması ve Öğretmenlik

Detaylı

SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ MÜZÂKERE KONULARI

SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ MÜZÂKERE KONULARI SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ MÜZÂKERE KONULARI Bu dosyadaki maddeler, 2014 Haziran döneminde yapılan mesleki çalışmalardan seçilmiştir. Bilindiği gibi Haziran döneminde; İHL Meslek Dersleri, DKAB ve Kültür Dersleri

Detaylı

Prof. Dr. Durmuş Ali ÖZÇELİK. Okullarda Ölçme ve Değerlendirme Öğretmen El Kitabı ISBN 978-605-4282-84-5

Prof. Dr. Durmuş Ali ÖZÇELİK. Okullarda Ölçme ve Değerlendirme Öğretmen El Kitabı ISBN 978-605-4282-84-5 2. Baskı Prof. Dr. Durmuş Ali ÖZÇELİK Okullarda Ölçme ve Değerlendirme Öğretmen El Kitabı ISBN 978-605-4282-84-5 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2013, Pegem Akademi Bu kitabın

Detaylı

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖNSÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

Komisyon KPSS ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME. E-ileti: pegem@pegem.net ISBN- 978-605-318-366-2

Komisyon KPSS ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME. E-ileti: pegem@pegem.net ISBN- 978-605-318-366-2 Komisyon KPSS ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TAMAMI ÇÖZÜMLÜ 20 DENEME ISBN- 978-605-318-366-2 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı

Detaylı

GAZETECİLİK DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

GAZETECİLİK DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü GAZETECİLİK DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2011 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ. gelişim psikolojisi öğrenme psikolojisi rehberlik ve özel eğitim program geliştirme

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ. gelişim psikolojisi öğrenme psikolojisi rehberlik ve özel eğitim program geliştirme kpss 2014 Yeni sorularla son sınav sistemine göre hazırlanmıştır. ezberbozan ezberletmezöğretir! KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SORU BANKASI gelişim psikolojisi öğrenme psikolojisi rehberlik ve özel eğitim program

Detaylı

YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır

YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır Öğrencinin ilgi alanları, becerileri ve yetenekleri düşünüldüğü zaman kendi öğrenme yöntemlerine göre akademik ve/veya kültürel alanda başarılı olabilir.

Detaylı

METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

Yaşam Temelli Öğrenme. Yazar Figen Çam ve Esra Özay Köse

Yaşam Temelli Öğrenme. Yazar Figen Çam ve Esra Özay Köse Bilginin hızla yenilenerek üretildiği çağımızda birey ve toplumun geleceği, bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma ve üretme becerilerine bağlı bulunmaktadır. Bu becerilerin kazanılması ve hayat boyu sürdürülmesi

Detaylı

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014

1.Sınıflar Tanışma Toplantısı. 17 Eylül -2014 1.Sınıflar Tanışma Toplantısı 17 Eylül -2014 Ders Saatleri Türkçe 10 İngilizce 8 Matematik 5 Hayat Bilgisi 4 Görsel Sanatlar 2 Beden Eğitimi 2 Jimnastik 1 Satranç 1 Drama 1 Müzik 2 Oyun ve Fiziki Etkinlikler

Detaylı

4. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

4. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI 4. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI FEN VE TEKNOLOJİ Anabilim Eğitim Kurumalarında Fen ve Teknoloji dersi, sınıf öğretmenleri ve Fen Bilgisi Branş öğretmenlerinin işbirliği ile hazırlanan

Detaylı

SANAT VE TASARIM KUMLAMA TEKNİĞİ İLE RESİM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

SANAT VE TASARIM KUMLAMA TEKNİĞİ İLE RESİM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü SANAT VE TASARIM KUMLAMA TEKNİĞİ İLE RESİM MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2009 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde sanat dallarının değişim

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİK KUMANDA VE OTOMASYON TEKNİKLERİ GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİK KUMANDA VE OTOMASYON TEKNİKLERİ GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİK KUMANDA VE OTOMASYON TEKNİKLERİ GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013

Detaylı

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ DİREKSİYON EĞİTİMİ ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ DİREKSİYON EĞİTİMİ ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ DİREKSİYON EĞİTİMİ ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

PROGRAM GELİŞTİRME SORU BANKASI KPSS EFSANE KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde. Sınıf Yönetimi Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

PROGRAM GELİŞTİRME SORU BANKASI KPSS EFSANE KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde. Sınıf Yönetimi Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı KPSS Eğitim Bilimleri EFSANE 5000 SORU BANKASI PROGRAM GELİŞTİRME Sınıf Yönetimi Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Eğitimde 29. yıl KPSS 2016 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 2015 KPSS ye Pegem

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GRAFİK VE ANİMASYON TABANLI WEB SAYFASI HAZIRLAMA MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GRAFİK VE ANİMASYON TABANLI WEB SAYFASI HAZIRLAMA MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GRAFİK VE ANİMASYON TABANLI WEB SAYFASI HAZIRLAMA MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2009 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

REHBERLİK ve ÖZEL EĞİTİM SORU BANKASI KPSS KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde

REHBERLİK ve ÖZEL EĞİTİM SORU BANKASI KPSS KPSS. Eğitim Bilimleri. Eğitimde KPSS Eğitim Bilimleri REHBERLİK ve KPSS 2016 Pegem Akademi Sınav Komisyonu; 2015 KPSS ye Pegem Yayınları ile hazırlanan adayların, 70'in üzerinde soruyu kolaylıkla çözebileceğini açıkladı. ÖZEL EĞİTİM

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANDROİD İLE MOBİL PROGRAMLAMA GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANDROİD İLE MOBİL PROGRAMLAMA GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANDROİD İLE MOBİL PROGRAMLAMA GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2014 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

I. GİRİŞ II. UZAK HEDEFLER. Üçüncü sınıf ders programının hedefleri:

I. GİRİŞ II. UZAK HEDEFLER. Üçüncü sınıf ders programının hedefleri: I. GİRİŞ Eğitim, Kosova nın toplumsal, siyasi ve ekonomik gelişmesinin etki alanını temsil eder. Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (EBTB) savaşın bitiminden sonra başlayan, en gelişmiş uluslar arası

Detaylı

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ BULUNDUĞUMUZ MEKAN VE ZAMAN (28 Ekim 2013-13 Aralık 2013) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 28 Ekim 2013-13 Aralık 2013 tarihleri arasında işlediğimiz

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ EVDE ÇOCUK BAKIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2009 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile

Detaylı

BÖLÜM 5 SONUÇ VE ÖNERİLER. Bu bölümde araştırmanın bulgularına dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve geliştirilen önerilere yer verilmiştir.

BÖLÜM 5 SONUÇ VE ÖNERİLER. Bu bölümde araştırmanın bulgularına dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve geliştirilen önerilere yer verilmiştir. BÖLÜM 5 SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın bulgularına dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve geliştirilen önerilere yer verilmiştir. 1.1.Sonuçlar Öğretmenlerin eleştirel düşünme becerisini öğrencilere

Detaylı

YABANCI DİLLER MESLEKİ İNGİLİZCE (HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

YABANCI DİLLER MESLEKİ İNGİLİZCE (HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü YABANCI DİLLER MESLEKİ İNGİLİZCE (HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2010 ANKARA ÖN SÖZ

Detaylı

SORULAR. En GÜNCEL BİLGİLER ve SOMA. 4-6 Şubat tar hler arasında 17. Avrasya Ekonom Z rves İstanbul da yapılmıştır. ABD n n Flor da Eyalet Senatosu

SORULAR. En GÜNCEL BİLGİLER ve SOMA. 4-6 Şubat tar hler arasında 17. Avrasya Ekonom Z rves İstanbul da yapılmıştır. ABD n n Flor da Eyalet Senatosu SOMA Türkiye Cumhuriyeti nin yaşadığı en büyük maden faciasıdır. En GÜNCEL BİLGİLER ve SORULAR 221 Mart ı olarak lan 01 4-6 Şubat tar hler arasında 17. Avrasya Ekonom Z rves İstanbul da yapılmıştır. ABD

Detaylı

Editörler: Prof. Dr. Özcan Demirel - Prof. Dr. Zeki Kaya EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ ISBN

Editörler: Prof. Dr. Özcan Demirel - Prof. Dr. Zeki Kaya EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ ISBN 11 Editörler: Prof. Dr. Özcan Demirel - Prof. Dr. Zeki Kaya EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ ISBN 978-975-6802-54-0 Kitap içeriğinin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2015, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın

Detaylı