ULUSLARARASI TAŞIMACILIK YÖNETİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ULUSLARARASI TAŞIMACILIK YÖNETİMİ"

Transkript

1 ULUSLARARASI TAŞIMACILIK YÖNETİMİ

2 TAŞIMACILIK Taşımacılık(Nakliye); ürünlerin/yüklerin belirli bir sevk nokta/larından alınıp belirli bir teslim nokta/larına belgeli olarak götürülmesi/taşınmasıdır. Temel taşımacılık sistemleri (modları) aşağıda belirtilmiştir: 1) Karayolu Taşımacılığı (Road Transportation) 2) Denizyolu Taşımacılığı (Ocean Transportation) 3) Demiryolu Taşımacılığı (Railway Transportation) 4) Havayolu Taşımacılığı (Air Transportation) 5) Boru Hattı Taşımacılığı (Pipeline Transportation) 6) KarmaTaşımacılık (Mixed Mode Transportation)

3 Hava Taşımacılığı

4 Hava taşımacılığı nedir?

5 Havayolu Taşımacılığı Havayolu taşımacılığı, tüm yolcular ve ihtiyaç sahibi tüm göndericilerin kargolarını en uygun zamanda en uygun yöntemle havayolu ile ulaştırılmasını sağlayan hizmetler bütünüdür.

6 YOLCU ve KARGO TÜRLERİ

7 YOLCU

8 28 MIAMI FL, US(MIA) Rank City (Airport) Total Passengers % Change 1 ATLANTA GA, US(ATL) BEIJING, CN(PEK) CHICAGO IL, US(ORD) LONDON, GB(LHR) ( 0.2) 5 TOKYO, JP(HND) LOS ANGELES CA, US(LAX) PARIS, FR(CDG) DALLAS/FORT WORTH TX, US(DFW) FRANKFURT, DE(FRA) DENVER CO, US(DEN) HONG KONG, HK(HKG) MADRID, ES(MAD) DUBAI, AE(DXB) NEW YORK NY, US(JFK) AMSTERDAM, NL(AMS) JAKARTA, ID(CGK) BANGKOK, TH(BKK) SINGAPORE, SG(SIN) GUANGZHOU, CN(CAN) SHANGHAI, CN(PVG) HOUSTON TX, US(IAH) LAS VEGAS NV, US(LAS) ( 1.8) 23 SAN FRANCISCO CA, US(SFO) PHOENIX AZ, US(PHX) CHARLOTTE NC, US(CLT) ROME, IT(FCO) SYDNEY, AU(SYD)

9 YOLCU TÜRLERİ Transit yolcu Gerek İç hatlar gerekse Dış hatlar devamı olan transit yolcular, ilgili uçuşun ground time ı uzunsa kendilerine ilgili handling kuruluşu tarafından transit kart verilerek transit salona alınır, geldikleri uçağın ikmal işlemleri tamamlandıktan sonra ise tekrar aynı uçağa alınarak transit işlemi tamamlanır. İlgili uçuşun ground time ı yetersiz ise yolcular uçaktan indirilmez. Uçağın ikmal işlemleri yolcular uçaktayken tamamlanır. Transit uçuşlarda yolcuya ait bagaj uçaktan indirilmez.

10 YOLCU TÜRLERİ Interlining Passenger -Havaalanında bir uçaktan diğer uçağa geçiş yapan yolculardır.

11 YOLCU TÜRLERİ İç Uçuş Yolcuları - Aynı ulusal, yasal sınırlar içinde uçan yolcular.

12 Kargo

13 Rank City (Airport) Total Cargo % Change 1 HONG KONG, HK(HKG) MEMPHIS TN, US(MEM) SHANGHAI, CN(PVG) INCHEON, KR(ICN) ANCHORAGE AK, US*(ANC) PARIS, FR(CDG) FRANKFURT, DE(FRA) DUBAI, AE(DXB) TOKYO, JP(NRT) LOUISVILLE KY, US(SDF) SINGAPORE, SG(SIN) MIAMI FL, US(MIA) TAIPEI, TW(TPE) LOS ANGELES CA, US(LAX) BEIJING, CN(PEK) LONDON, GB(LHR) AMSTERDAM, NL(AMS) CHICAGO IL, US(ORD) NEW YORK NY, US(JFK) BANGKOK, TH(BKK) GUANGZHOU, CN(CAN) INDIANAPOLIS IN, US(IND) NEWARK NJ, US(EWR) TOKYO, JP(HND) SHENZHEN, CN(SZX)

14 Kargo Çeşitleri Special Handling -Bu tarz kargoda malzemeler düzgün bir şekilde paketlenmelidir. Özellikle paketleme işleminde ürünlerin korunabilmesi için tamponlama yapılmalıdır.

15 Kargo Çeşitleri Perishable Goods (çabuk bozulan ürünler) - Eğer ürünler korunmazlarsa mevcut kalitelerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

16 Kargo Çeşitleri Cenazeler 1. Kadavra: insan vücudu. 2. Yakılma kalıntıları: insan bedeninin kül kalıntıları.

17 Kargo Çeşitleri Değerli ürünler altın, platin, banka belgeleri, hisse senetleri, nakit.

18 Kargo Çeşitleri Canlı Hayvanlar Evcil hayvanlar veya başka vahşi olmayan hayvanlar kafesler veya kutular içinde güvenli ve uygun şekilde seyahat ederler.

19 Kargo Çeşitleri Tehlikeli ürünler İnsan sağlığı,güvenliği veya çevre için risk taşıyan maddeler

20 E-KARGO FAYDALARI: Maliyetlerin düşmesi Hızlı ve doğru bilgi temini Kargo izlenilebilirlik ve güvenlik seviyesinin yükselmesi Gümrük ve dış ticaret işlemlerinin basitleştirilmesi Bürokrasinin azaltılması Sigorta primlerindeki düşüş.

21 HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞI ÜSTÜN YÖNLERİ: Teslim süresinin düşmesi Dünya geneline yayılmış havaalanı ağı varlığı Yüksek emniyet ve güvenlik Kargoların elleçleme ve yüklenilmesinde gösterilen özen Diğer taşımacılık türlerine göre daha düşük sigorta primleri OLUMSUZ YÖNLERİ Ağırlık ve hacim sınırlamaları nedeniyle diğer taşıma türlerine oranla daha yüksek taşıma maliyeti ortaya çıkarmasıdır.

22 FREIGHT FORWARDER Belli bir komisyon bedeli karşılığında yükün taşınması için araç, aracın taşıma yapabilmesi için de yük bulmakla uğraşan ve bu şekilde piyasada yer etmiş nakliye aracılarıdır. Kara, hava, deniz demiryolu gibi kombine taşımacılık gibi taşıma türlerinde sevkıyat, dağıtımı gerçekleştiren lojistik hizmeti veren kuruluş, kişi.

23 FREIGHT FORWARDER Havayoluyla kargo taşıması; gönderici (Freight Forwarder) ile havayolu kargo taşıması yapan havayolu şirketi arasında imzalanan belge Havayolu Kargo Taşıma Senedi veya diğer adıyla Havayolu Konşimentosu (Air Waybill- AWB) çerçevesinde yerine getirili

24

25 İthalatçı veya ihracatçı Havayolu taşıyıcısı Alıcı (Carrier) (Consignee) Freight Forwarder Taşıma Sözleşmesi Eşya ve AWB nin teslimi

26 ULUSLARARASI HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞININ YASAL ÇERÇEVESİ VARŞOVA SÖZLEŞMESİ LA HEY PROTOKOLÜ IATA DÜZENLEMELERİ BM KONVANSİYONLARI

27 ULUSLARARASI HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞININ YASAL ÇERÇEVESİ IATA Taşıma sözleşmesine göre: Göndericinin hak ve sorumlulukları ÖDEMELER YASAL SORUMLULUKLAR(AIRWAY BILL) HASAR GECİKME TESLİM EDİLMEME DURUMLARINDA: Kargonun görülür şekilde hasara uğraması halinde, durumun gönderici tarafından anlaşılmasından itibaren 14 gün Gecikmede, kargonun teslim almaya yetkili kişinin emrinde hazır duruma gelmesinden itibaren 21 gün Kargonun teslim edilmemesi halinde konşimentonun tanzim edildiği tarihten itibaren 120 gün, Kargonun varış yerine ulaştığı uçağın varmış olması gerektiği veya taşımanın durmuş olduğu tarihten itibaren iki yıl içinde dava açılması gerekir.

28 ULUSLARARASI HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞININ YASAL ÇERÇEVESİ IATA Taşıma sözleşmesine göre: Taşıyıcının sorumlu olmadığı durumlar Canlı hayvan taşımalarında Hayvanın doğal yollardan olsun veya olmasın telef olması Hayvanın kendisine verdiği zarar ya da başka hayvanların ısırma tekmeleme boğma gibi yollarla verdiği zararlar Hayvanların kafesleme biçimi veya doğal ortamdan ayrılmasından kaynaklanan şekil değişiklikleri nedeniyle telef olması halinde taşımacı sorumlu tutulmaz. Bilgisi dahilinde gerçekleşmediği sürece hasardan sorumlu değildir. Hasar tazminat alma hakkına sahip kişinin ihmalkarlığından kaynaklanıyorsa taşıyıcı kısmen ya da tamamen sorumluluktan kurtulur. Kargonun bir bölümünün kaybolması, hasara uğraması durumunda taşıyıcı sadece kaybolan veya hasara uğrayan parçanın ağırlığından sorumludur. Taşımacı güzergah değiştirebilir, başka taşıma araçlarını kullanabilir sadece ABD taşımalarına bu şart uygulamanaz.

29 HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞINDA ULUSLAR ARASI ÖRGÜTLER

30 YER HİZMETLERİ

31 IATA ÜYESİ KARGO ACENTELERİ IATA Üyesi acenteler, havayolu taşıyıcı işletmeler tarafından yetki verildiği takdirde, havayolu taşıyıcısının anlaşması bulunduğu diğer havayolları ile taşıma hizmetlerinde havayolu şirketini temsil edebilir. Acente, havayolu şirketinin hiçbir belge ve talimatında belirtilen koşulları değiştirmeye yetkili değildir. Kargo Hesap Düzenleme Sistemi, aracılığıyla ödemeler yapılmakta ve bu şekilde IATA mali işlemleri takip edebilmektedir. Kargo Acente Kuralları gereğince IATA ile yapılan acentelik sözleşmesi, acente veya taraflardan biri en az 15 gün önce yazılı bildirimde bulunması halinde ortak karar ile sözleşme iptal edilebilir: Acente elinde bulunan kullanılmamış konşimentoları iadede eder ve vadesi gelmiş hizmet bedellerini CASS a öder. Kayıp ve yanlış kullanım nedeniyle elinde bulunan bütün konşimentoların seri numaralarını iade eder aksi taktirde zararlardan sorumludur. Tüm dökümanlar ve teslime kanıt olacak alındı makbuzuyla birlikte sorumlu kişi tarafından teslim edildiğinde yeterli olacaktır.

32 KARGO ACENTELERİNİN SORUMLULUKLARI 1. Acente ithal taşımada teslim ordinosunu müşterisine ulaştırmış ancak eşya yanan depodan çekilememiş ise sorumluluğu nedir? 2. Antrepo işletmelerine kargonun teslimine dair hiçbir belge yoksa acente ne yapmalıdır? 3. Antrepo işletmeleri kargo kabulünde deftere kayıtla yetiniyor veya kantar fişi gibi belgeleri veriyor. Bunlar irsaliye yerine kabul edilebilir belgeler midir? 4. Yangın esnasında acente ofisleri antrepo içinde ve herşey yanıp kül oldu. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli? 5. Müşteri acenteye malı teslim etmiş fakat son anda taşımayı iptal etmiş ise acentenin sorumluluğu nedir?

33 FREİGHT DÖKÜMANLARI Gönderici GHA-Yer Taşıma Acentesi Taşıyıcı Varış noktası GHA Gümrük Freight forwarders 1. Fatura 2. Koli/Ambalaj listesi 3. Menşei- Şahadetnamesi 4. Tehlikeli madde beyanı 5. CITES Sertifikası 6. Ana Konşimento 7. Ara Konşimento 8. İhracat bildirim Formu 9. Gümrük çıkış beyannamesi 10. Uçuş Manifestosu 11.Transfer Manifestosu 12.İhracat Kargo bildirim Formu Gümrük 13.Güvenlik bildirimi 14. İthalat bildirim formu 15. Transfer Manifestosu 16. İhracat Kargo bildirim Formu 17. Gümrük Alıcı giriş beyannamesi Freight forwarders

34 Projenin başlangıcı 6 Bölgede pilot çalışma İlk Prosedürlerin Oluşturulması Standartların geliştirilmesi %100 Kağıtsız Taşımacılığa Geçilmesi Ağ rotasının oluşturulması

35 AĞ III» AĞ II AĞ I Ağ I Ağ II Ağ III Küresel e-freight Havaalanları arasında Gönderici ve Alıcı ağı kağıtsız ağ ağı

36 HAVACILIĞIN TARİHSEL GELİŞİMİ OLUŞUM EVRESİ BÜYÜME EVRESİ OLGUNLUK EVRESİ SERBESTLEŞME EVRESİ

37 1 Sektöre Giriş Koşullarının Yüksek Oluşu 2 Ölçek Ekonomisinin Özellikleri Yoğun şekilde uzman personel kullanmak Verimli Ve Yüksek Teknolojiden Yararlanmak Yan hizmetlerin iyi değerlendirilmesi 3 HAVAYOLU TAŞIMACILIĞININ Fiyat Dışı Rekabet EKONOMİK ÖZELLİĞİ 4 Havayolu sayısı ve pazar payı 5 Karşılıklı ve Çoklu Bağımlılık İşbirlikleri ve Birleşmeler Yoluyla büyüme

38 HAVAYOLU TAŞIMACILIĞININ SEKTÖREL ÖZELLİKLERİ Devlet sübvansiyonu ve desteği Yüksek yakıt ve İşgücü Maliyetleri Ekonomik Dalgalanmalara Karşı Duyarlılık Ulusal ve Uluslararası Politika ve Yaptırımlara Karşı Duyarlılık Uçuş Sıklığının Rekabetteki Önemi Fazla Kapasite ve Düşük Marjinal Maliyetler Marjinal Karlılık Havayolu Ürünün Yapısı

39 DÜNYADA UÇAK ÜRETİCİLERİ

40 Boeing 12/6/13

41 Tarihçe 1916 da Washington eyaletinde kuruldu, Askeri ve ticari uçak üretiminde lider oldu, 12/6/13 Undertook a series of strategic mergers and acquisitions to become the world s largest, most diversified aerospace company Hava ve Uzay sanayinin önde gelen firmaları Boeing firmasının bir parçası haline gelmiştir: North American Aviation McDonnell Douglas Rockwell International (space and defense business) Hughes Space & Communications Jeppesen

42 Günümüzdeki Faaliyetleri Ticari jet yolcu uçaklarının tasarım, destek ve birleştirilmesi Boeing 7-serisi ailesi endüstriye liderlik etmektedir. Commercial Aviation Services (CAS) yolcu ve freight forwarder lara çok geniş hizmetler sunar. Savunma sistemlerinin tasarım, destek ve birleştirilmesi Askeri taşıma, tanker, savaş uçakları ve helikopterlerinde dünyanın en büyük üreticisi. Dünya çapındaki hükümetlere savunma sanayi destek hizmetleri verilir. Uydu ve araçların lansmanının tasarım, destek ve birleştirilmesi Dünyanın en büyük askeri ve ticari uydu sağlayıcısıl; Nasa ile en kapsamlı sözleşmeye sahip firma 12/6/13

43 THY 12 adet Boeing ER 63 adet B adet B adet B PEGASUS B737 serisi 27 uçak

44 AIRBUS a world of innovation 1970 te Airbus Industrie Alman,Fransız, Hollanda, İspanya İngiltere Merkez Fransa 34 milyar $ gelir, 2 milyar $ kar 44 Data to end Sept 2008

45 Gövdeden Almanya, Elektronik aksamından ve iniş takımlarından Fransa, Kanatlardan İngiltere, Kanat Parçalarından, uçuş yüzeylerinden Hollanda ve Kapı gibi aksamlarından ise İspanya sorumludur. Through life costs 45

46 Küresel Rota a world of cultural diversity 20 dil 3 müşteri destek merkezi 63,000 çalışan 88 Fazla ulus 298 müşteri 160 ofis 16 üretim merkezi 290 Üst düzey müşteri destek yöneticisi 50 uçuş simülasyanu 5,000 fazla teslim edilmiş uçak 296 operatör 4 eğitim merkezi 24 saat tüketici desteği 1 küresel firma 5 uzay merkezi 9 mühendislik tasarım merkezi 46

47 HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞINDA FİYATLANDIRMA Fiyatlandırma formülünde 6:1 kuralı esastır kg lık bir kargo paketinin boyutları: Uzunluk: 3m., yükseklik: 1.5m., genişlik:3m. Şeklindedir. Hacim= uzunluk*genişlik* yükseklik= 13,5/6: kg

48 HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA KARGO TİPLERİ 1.Hacimli-Dökme (Bulk) Kargolar Kargonun yük olarak taşınacak özellikte olması, Havayolu taşıyıcısı tarafından bu kargonun kabulünde herhangi bir kısıtlamanın bulunmaması, Standart boyutta ambalajlarının olmaması sebebiyle uçağın kapısından girecek ölçü ve ağırlıkta olması gereklidir. 2. ULD ( Igloo, Palet veye Konteyner Haline Getirilmiş) Kargo PAG 5374 TK

49 Virgin Atlantic Airways Virgin Group One of the UK`s Largest Private Company The Virgin Group Virgin Travel Virgin Rail Virgin Cinemas Virgin Media Virgin Group Virgin Music Virgin Trading Virgin Atlantic, Virgin Holidays, Virgin Aviation, Virgin Balloon

50 Virgin Atlantics Richard Branson tarafından (1984 te) Kurucu ve yöneticisi Üst düzey kişi Think Different reklamları ile ünlü 1997 de 20 th yüzyılın şekillendiricisi olarak gösterilmiştir. No.1 Role Model - öğrenci araştırmalarında Görülmedik Uçuşlar- dünya çevresinde Balon ile durmadan uçuş.

51 Branson ın Hedefleri Tüm sınıflardaki yolcuları en yüksek kalite ve en düşük fiyatla uçurmak

52 Misyonlar Karlı hava yolu olarak büyümek, İnsanların uçmaktan hoşlandığı yerler, Birlikte çalışmaktan hoşlanan insanlar, Güvenlik ve emniyet, Müşteri Avukatlığı.

53 1984 British Airways operasyonları 3 Mart: Concorde hizmetleri Washington dan Miami ye genişletildi, haftada 3 gün. 1 Nisan: Firma British Airways plc. oldu. 4 Aralık: British Airways yeni tasarımını açıkladı. Yeni tasarım firmanın önceki tasarımının bazı elemanlarını koruyarak farklı bir imaj yaratmıştır.

54 Virgin Atlantic & British Airways British Airways Virgin Atlantic British Airways İmaj ( Hala geliştiriliyor) Ana rotalarda uçuş ( USA, Asya, Orta Doğu, Karayipler) Heathrow Airport ( Rekabetçi avantaj) Geniş Filo (Boeing, Concorde) Virgin Atlantic Imaj (Pazarda yeni) Uçuş rotaları (Sadece Amerika ya) Gatwick Airport (Heathrow dan daha küçük) Filo (Sadece bir tane leasing)

55 Virgin Atlantic Strategy the Virgin Atlantic in uyguladığı strateji Pazara Nüfuz etme Düşük fiyat veya yoğun reklam kampanyaları gibi stratejileri kullanarak yeni ürün veya mevcut ürünlerle pazar payının arttırılması.

56 Virgin Atlantic..Sıra dışı Havayolu 22 Haziran 1984 te uçuşa başladı İyi kalite düşük fiyatta Kaliteli yolculuk ve Müşteri hizmetleri Çok ucuz fiyatlarla Virgin Atlantic kuruluşlarının ilk yılında en karlı havayolu şirketi oldular. Söyledikleri gibi Bizim amacımız insanların çalışmaktan ve uçmaktan hoşlandığı karlı bir havayolu firması olmaktır..

57 VIRGIN ATLANTIC BUSINESS GELECEK İÇİN STRATEJİLER Virgin Atlantic, havacılık endüstrisinde çevresel sorumluluk, havada ve yerde tüketici yenilikçiliği gibi konularda liderlik etmeye devam edecektir. Önümüzdeki yıllarda yüksek yakıt fiyatları, havayolu birleşmeleri ve yeni havalimanı Heathrow da devamlı daha iyi müşteri hizmetlerine odaklanma devam edecektir.

58 Rekabet Gücü Tüketici ihtiyaçlarını anlama ve bunların ötesine geçme, hem sofistike talep yöneticileri hem de fiyat duyarlı yolcular tarafından yönetildi. Richard Branson ın yüksek profil Kişiliği. BA ile rekabet etmenin tek yolunun kendimi tanıtmak ve kullanmak olduğunu biliyordum. (Branson) Güçlü marka kimliği ile tam servis havayolu firması; güvenlik, konfor ve yüksek standart hizmetlerle birleştirilmiştir e kadar Virgin uçuşları Heathrow dan daha küçük bir havalimanı olan Gatwick ten yapmak zorunda kaldı, virgin bu ticari dezavantajı ortadan kaldırmak için üst sınıf için bedava limuzin hizmeti verdi. Müşterileri eğlendirmek için yenilikçilik İyi Müşteri Hizmetleri Maliyet Bilinci

59 DIŞ ANALİZ(PORTER IN 5 REKABETÇİ GÜCÜ)

60 Geliştirilmesi gereken alanlar(zayıflıklar) Hizmette Gecikmeler Kısıtlı uçuş merkezleri Çalışanlara Düşük Ücret Az sayıda uçak

61 Gelecekte Yapılabilecekler Richard Branson -Virgin Atlantic Kişilerin 96% sı Virgin Atlantic in farkında Kişilerin 95% i Richard Branson ın farkında Virgin, kimliğini bağımsız bir şekilde kimliğini inşa etmesi gerekmektedir. Firma, business ve economy sınıfın her ikisine de odaklanmak yerine sadece business class üzerine odaklanmalıdır. Slogan yenilikçilik ve eğlence

62

63 KURULUŞ Singapore Airlines 1947 de Malayan Airlines olarak kuruldu. MALAYSIAN AIRLINES, Singapore, Kuala Lumpur, Ipoh arasında uçuş yaptı. 16 Eylül 1963 te, Malezya Federasyonu kuruldu ve firma Malaysian Airways Limited adını aldı de, Malaysia-Singapore Airlines, firma Singapore Airlines ve Malaysian Airlines System olarak ikiye ayrıldı.

64

65 SINGAPORE GIRLS ORİJİNAL GLOBAL İKON TİCARİ MARKALAMA GÖRÜNÜR ETKİ

66 orijinal Singapur kızlarının markalanması ve ikonik imaj halini almasına ilk kez 1968 de başlanmıştır. Singapur Kızları geleneksel bir giyisi olan Sarong Kebaya giyerler

67 SINGAPORE GIRL GLOBAL İKON 4 FARKLI KEBAYA RENGİ KIZLARIN SINIFLANDIRMASINI GÖSTERİR BLUE- UÇUŞ GÖREVLİSİ YEŞİL- LİDER GÖREVLİ KIRMIZI- KABİN AMİRİ PEMBE- UÇUŞ DANIŞMANI

68 SINGAPORE GIRL TİCARİ MARKALAMA Singapur Kızları, Singapore Airlines için görünür bir işaret ve markadır. Singapur Kızları Asya değerleri ve Misafirperverliğini göstermek için oluşturulmuştur. Singapur Kızı, 1994 te Madam Tussaud S Müzesinde Mumya olarak yerini almıştır.

69 SINGAPORE GIRL GÖRÜNÜR ETKİ 1972 den beri Singapur Kızları, firmanın tüm reklam kampanyalarında yer almaktadır. Boeing ve Airbus uçaklarının tanıtımında Singapore kızlarından yararlanılır. Singapur kızları, standart bir görüntüye sahip olmak zorundadır.

70 SIA NIN KOKUSU 1990 ların sonunda Singapore Airlines a özgü, Stefan Floridian Waters kokularının lansmanını yaptı. Koku kalkıştan önce sıcak havlulara sıkılarak müşterilere dağıtılıyordu. Koku, firmanın filosundaki tüm uçaklara nüfuz etmiştir ve firmayı hatırlatacak benzersiz ve ayırt edici bir işaret halini almıştır.

71 Türk Hava Yolları A.O. Sponsorluk Hedefleri Marka değerini arttırmak Marka Bilinirliğini arttırmak Marka İmajını Yükseltmek Uzun vadede marka sadakati tesis etmek Müşteriler ile marka arasında gönül bağı kurmak Müşterilerle iletişim kuracak platformlar oluşturmak

72

73 Türk Hava Yolları A.O. Sponsorluk Kriterleri Marka Stratejisine Uygunluk Uluslararası düzeyde kitlelere ulaşabilmek TV & Medya kapsama alanı Bölgesel pazarlama stratejilerine uygunluk Katılımcı sayısı Müşterileri ağırlama imkanları Etkinlik, stand, faaliyet imkanları Dijital platform ve sosyal medya imkanları

74 SPONSOR OLMADIĞI ALANLAR Alkol, tütün ve uyuşturucu kategorisine giren ürünlerin tanıtıldığı hiçbir etkinliğe sponsor olmayı Toplum yapısına aykırı cinsellik, pornografik ve şiddet içerikli programlara sponsor olmayı Çekiliş, kumar, açık arttırma gibi etkinliklere sponsor desteği vermeyi, Irk, renk, cinsiyet, siyasi görüşler doğrultusunda toplumu ayrıştırıcı hiçbir etkinliğin parçası olmayı, Hiçbir siyasi oluşuma, partiye, parti adayına, siyasi oluşumlarla ilişkili olan gençlik kulübüne sponsor olmayı Kurumsal değerlerinin başında gelen güvenilirlik ve emniyet olgularına olumsuz etki yapacak otomobil yarışları, motosiklet yarışları, power boat yarışları, uzak doğu sporları gibi tehlikeli sporları içeren faaliyetlere, şiddet içerikli etkinliklere ve tanıtımlara sponsor olmayı, Televizyon dizileri ile kurumsal kimlik ile örtüşmeyecek olan film çekimi destek taleplerine sponsor olmayı tercih etmemektedir.

75 SPONSORLUKLAR FUTBOL BASKETBOL TENİS BARSELONA FC VALENCİA BASKET PTT TAILAND OPEN BURSASPOR MİLLİ TAKIM WTA İSTANBUL CHAMPIONSHIP MİLLİ TAKIM MANCHESTER UNITED BEŞİKTAŞ JK TA EUROLEAGUE MARAUSSI BC BUSSINES LEAGUE GALATASARAY SK FIBA 2010 DÜNYA B.Ş. TRABZONSPOR

76 FC Barcelona ve M.United Sponsorluğu Hedefleri Marka değerinin yükseltilmesi Marka farkındalığı oluşturmak, bilinirliği arttırmak Müşteri ile olan iletişimi kuvvetlendirmek, müşteriye dokunmak. Dünyanın en üst düzey spor markaları FC Barcelona ve Manchester United ile yanyana durarak marka algısını yükseltmek ve markaya olan bakışı değiştirmek FC Barcelona ve Manchester United futbol takımlarını taşıyarak güvenlik konusunda tereddütleri gidermek Çalışan motivasyonunun yükseltilme

77 Euroleague İsim Sponsorluğu Hedefleri Türk Hava Yolları nın en önemli pazarı olan Avrupa da marka bilinirliğinin artması 197 ülkede 5 yıl boyunca şirketin tanıtımının yapılması Avrupa nın en başarılı takımlarının katıldığı, NBA dan sonra en prestijli basketbol organizasyonuna 5+5 yıllığına Turkish Airlines ismi verilerek marka değerinin arttırılması

78 euroleague sözleşme paketi içeriği; Euroleague isim hakkı ve ortak logo oluşturma hakkı Tüm sezon maçlarında orta yuvarlakta logo kullanımı Tüm sezon maçlarında 3D sticker THY logosu kullanımı Tüm sezon maçlarında sahada ortak logo kullanımı Tüm sezon maçlarında 8 dakika led panel reklam hakkı Tüm sezon maçlarında scorboard larda reklam hakkı TV yayını öncesi 30 saniyelik TV header da ortak logo kullanımı Euroleague genel kurullarında THY A.O dan yönetici bulunması Tüm maçlarda promosyon yapabilme ve stand hakkı

79 KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ ÜSTÜNLÜKLERİ Diğer taşıma türlerine göre eşyanın yıpranmasını en aza indirmektedir. Karayolunun olduğu her noktaya taşıma yapılabilir. Türkiye gibi ülkelerde rekabet üst seviyededir. Bu durum Navlun ücretlerini müşteri lehine düşürür. Daha az yatırım gerektirir. Daha düzenli ve sık sefer imkanı.

80 Karayolu Taşımacılığının olumsuz yönleri Geçişlerdeki Gümrük mevzuatları. Parsiyel taşımada hava yollarına göre olumsuzluklar taşır. Ağır ve Yüksek hacimli eşyaların taşınması verimsizdir. Uluslararası eşya taşımacılığının hukuki mevzuatı.

81 ULUSLAR ARASI KARAYOLU EŞYA TAŞIMACILIĞINDA FREIGHT FORWARDER FF Rolü eşya taşımacılığında iki şekildedir: Taşıma organizatörü olarak, Kendi araçlarıyla veya araç sahibi işletmelerle eşya taşımacılığı yapabilir.

82 Freight Forwarder ve Yük Temini: Pazarlama çabaları sonucu Alt yükleyicilerin aktardıkları yükler Yurtdışı acentanın yönlendirdiği yükler.

83 TEKLİF TÜRLERİ Tarifeli Sevkiyat İçin Verilen Teklifler, Yük Bazında Verilen Teklifler

84 Tarifeli Sevkiyat İçin Verilen Teklifler Özellikleri; Tam Kamyon Yükü (FTL) veya katlarıdır. Aynı Kamyonda Tek bir alıcıya yönelik yükler bulunmaktadır. Homojen yüklerden oluşmaktadır. Teslim noktaları bir veya çok az sayıdadır.

85 YÜK BAZINDA VERİLEN TEKLİFLER Müşterilere bir sefere mahsus taşımalar için verilen tekliflerdir. Genellikle bir veya birkaç kamyonluk potansiyel yükleri kapsayan hacimdedir.

86 Değerlendirme aşamasında yük çeşitlerinin etkinliği YÜK ÇEŞİTLERİ Araç kapasitelerine göre Teslim Yerlerine Göre Tam Kamyon Yükü (FTL) Parsiyel Yükler (LTL) Tek Yükleme ve Teslim adresi olanlar Birden Fazla Teslim Yeri olanlar

87 FİYATLANDIRMA Tam Kamyon yükü Yol süresi Yükleme ve boşaltma yerlerinin sayısı Dönüş yükünün olması Teslimat ülkesi İlave sürücü talepleri Transit geçilecek güzergahın belirlenmesi Yükleme ve boşaltma için istenen serbest süreler Arz ve Talep durumu Parsiyel Yükleme Yükleme yeri Varış şekli Teslim şekli

88 Gönderici Freight Forwarder Yük Taşıyıcı Alıcı İşveren Hizmet sözleşmesi Taşıma sözleşmesi Taşıma Hamule Senedi

89 Expo İhracat A.Ş. Merter 23/5 İstanbul Türkiye Tel: Faks:0212. HİZMET SÖZLEŞMESİ Merter 23/5 İstanbul Adresinde bulunan expo ihracat A.Ş. İle Sefaköy Cum huriyet Cad. No:17 İstanbul adresinde bulunan Hizmet Lojistik A.Ş. Arasında aşağıdaki şartlarda taşıma sözleşmesi yapılmıştır. 1.Hizmet Lojistik A.Ş., Expo A.Ş. ın Merter deposunda Almanya ve Fransa ya sevk edilecek mamulleri taşıyacaktır. Araçlar hazır giyim taşımasına uygun askılı araçlar olacaktır. 2.Sevkiyatlar üretimde aksama olmadıkça her hafta Cuma günü yapılacaktır. Hizmet lojistik A.Ş. Bu nedenle her Cuma saat 08:00 da depo önünde uygun araçaları hazır edecektir 3.Hizmet lojistik A.Ş. Almanya ve Fransa ya sevkiyatın olup olmadığı konusunda teyidi en geç her hafta Çarşamba gününe kadar alacaktır. 4.Hizmet lojistik A.Ş. Uygun aracı Cuma günü öğleden sonra saat 14:30 a kadar tedarik etmediği taktirde Expo A.Ş. Başka firmadan araç tedarik ederek malları sevk edecektir. Navlun Fiyat farkı bulunduğunda fiyat farkı ile birlikte her araç için 500 euro tutarını Hizmet lojistik A.Ş. Fatura edecektir. 5.Taşıma ücreti Almanya için.euro Fransa için euro olacaktır. 6.Bu sözleşme 1 yıl geçerlidir. Taraflardan biri bir ay öncesinden yazılı olarak anlaşmanın sona erdiğini diğer tarafa bildirmedikçe sözleşme süresi 1 yıl daha uzatılmış sayılır 7.Mücbir haller sözleşme dışındadır. 8.Taraflar arasındaki anlaşmazlıklar önce iyi niyet çerçevesinde çözüme kavuşturulacaktır. Çözümsüzlük halinde İstanbul Ticaret Odasının verdiği kararlar esas alınacaktır. İş bu sözleşme tarihinde Expo A.Ş. İle Hizmet Lojistik A.Ş. Arasında yapılmıştır. Expo A.Ş. Yetkili İmza Hizmet lojistik A.Ş. Yetkili İmza

90

91 TAŞIYICI SEÇİMİ Aranması gereken kriterler: Taşıyıcı şirketle daha önce iş yapılmış olması ve olumlu sonuçlar alınmış olunması Faaliyet alanında olumlu referansa sahip olması Hizmet karşılığı belge verebilir durumda olması Kanunlara ve ticari ahlaka aykırı faaliyette bulunmaması Yeterli kalifiye eleman Kalite ve sorumluluk bilinci Finansal yeterlilik

92 FREIGHT FORWARDER HANGİ DURUMLARDA DİĞER FİRMALARDAN SÖZLEŞMELİ OLARAK ARAÇ TEMİNİ YOLUNA GİTMEKTEDİR?

93 İthalat ve ihracat süreçleri SİPARİŞLERİN ALINMASI TAŞIMA ORGANİZASYONU ARAÇLARA YÜKLEME TAŞIMA BELGESİ TAŞIMA SÜRECİNDEKİ UYUMSUZLUKLAR TAŞIMA SONRASI FATURALAMA TAŞIMA İLE İLGİLİ GİDER FATURALARI GELİR GİDER HESABI ÇIKIŞ VE ARAÇ TAKİP BİLGİLERİNİN VERİLMESİ VARIŞ BİLGİLERİ

94 YASAL ÇERÇEVE KARAYOLU TAŞIMA MEVZUATI MALİ YETERLİLİK MESLEKİ SAYGINLIK MESLEKİ YETERLİLİK Üst düzey yönetici Orta düzey yönetici sürücü

95 A YETKİ BELGESİ: Ticari amaçla otomobil ile yolcu taşımacılığı ve oto kiralama yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. A1 A2 A3 A1 için- en az 4 adet öz mal otomobil tl sermaye A2- en az 5 adet öz mal otomobil tl sermaye Merkez veya şubenin- bu işe elverişli- sıcak ve soğuğa karşı korunmuş- en az 4 yolcunun rahatça oturabileceği- telefontuvaleti-30m2 kapalı alanı olan bağımsız bir taşımazı olan Park alanı Otomobil ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir Otomobil ile uluslar arası yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir. Oto kiralama işletmeciliği yapacaklara verilir.

96 B YETKİ BELGESİ: Ticari amaçla otobüs ile uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. B1 Belirli bir zaman tarifesi ile otobüs ile yolcu taşıyacaklara verilir. B2 A- belirli zaman tarifesine uymadan arizi sefer düzenleyerek yolcu taşıyacaklara verilir. B- önceden gruplandırılmış yolcuları bir hareket noktasından alıp aynı hareket noktasına getirmek veya götürmek suretiyle mekik sefer düzenleyenlere verilir. C sayılı- seyahat acenteliği belgesine sahip olanlara verilir B3 Yetki belgesi sahibinin kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil B1 için toplam edilmiş 150 adet taşıt koltuk veya taşıtlarla kapasitesine sadece ve kendi esas tl sermaye iştigal konusu ile B2- toplam 90 ilgili adet personelini koltuk kapasitesine taşıyacak ve sahip ticari otobüs maksatla iş tl yapmayacaklara sermaye B3- ticari veya verilir. hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet özmal otobüs

97 C YETKİ BELGESİ: Ticari amaçla uluslar arası ve yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. C1 C2 C3 Yetki belgesi sahibinin kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari amaçla taşımayıcılık yapmayacaklara verilir. Belirli bir zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya durumuna göre sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara verilir. Ev ve büro eşyası taşıyacaklara verilir C1 ticari veya hususi olarak kayıt edilmiş en az 1 birim taşıt C2- en az 11 adet özmal birim taşıt- özmal kamyon cinsi taşıtlarının azami yüklü ağırlıkları 440 tondan az olmayacak ve tl sermaye. C3- en az 3 adet özmal birim taşıt- çekici cinsi çekici ve kamyonların azami yüklü ağırlıklarının 75 tondan az olmaması tl sermaye

98 D YETKİ BELGESİ: Ticari amaçla otobüs ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. D1 Belirli bir zaman tarifesi ile otobüs ile düzenli yolcu taşıyacaklara verilir. D2 A- belirli zaman tarifesine uymadan arizi sefer düzenleyerek yolcu taşıyacaklara verilir. B- önceden gruplandırılmış yolcuları bir hareket noktasından alıp aynı hareket noktasına getirmek veya götürmek suretiyle mekik sefer düzenleyenlere verilir. C sayılı- seyahat acenteliği belgesine sahip olanlara verilir D1 D3 için toplam Yetki 150 belgesi adet koltuk sahibinin kapasitesine kendi adına ve ticari olarak tl sermaye kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla sadece kendi esas iştigal konusu ile D2- toplam 75 ilgili adet personelini koltuk kapasitesine taşıyacak ve sahip ticari otobüs maksatla iş tl yapmayacaklara sermaye D3- ticari veya verilir. hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet özmal otobüs

99 E YETKİ BELGESİ: Ticari amaçla yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak kamu kurum ve kuruluşlarına verilir. E1 E2 Yurtiçi ve/veya yurtdışı yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir. Yurtiçi ve/veya yurtdışı eşya taşımacılığı yapacaklara verilir..

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar 25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazete (KTY Asıl) 08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete (1. Değişiklik) 15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi Gazete (2. Değişiklik) 26.02.2005 tarih ve

Detaylı

Incoterms (International Commercial Terms) Taşıma, Sigorta

Incoterms (International Commercial Terms) Taşıma, Sigorta İ H R A C A T T A TESLİM ŞEKİLLERİ & N A K L İ Y A T Incoterms (International Commercial Terms) Taşıma, Sigorta Hazırlayan : Asım ÇALIŞ Uzman Eylül 2005 İHRACATTA NAKLİYAT İ Ç İ N D E K İ L E R ÖNSÖZ GİRİŞ

Detaylı

4.6. LOJİSTİK. 4.6.1. Lojistik Tanımı

4.6. LOJİSTİK. 4.6.1. Lojistik Tanımı 4.6. LOJİSTİK 4.6.1. Lojistik Tanımı Lojistik dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan bir sektördür. Tekerleğin icadıyla başlayan, deve kervanları ile süren taşımacılık kavramı her geçen yüzyıl yeni

Detaylı

AR-GE ve İstatistik Departmanı

AR-GE ve İstatistik Departmanı ULUSLARARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ AR-GE ve İstatistik Departmanı CMR KONVANSİYONU ULUSLARARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ AR-GE ve İSTATİSTİK DEPARTMANI - 1 - EŞYALARIN KARAYOLUNDAN ULUSLAR ARASI NAKLİYATI İÇİN

Detaylı

Pegasus Hava TaĢımacılığı Anonim ġirketi nden

Pegasus Hava TaĢımacılığı Anonim ġirketi nden Pegasus Hava TaĢımacılığı Anonim ġirketi nden Ortaklığımızın çıkarılmıģ sermayesinin 75.000.000 TL den 102.272.000 TL ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.272.000 TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU HAZIRLAYAN : B. Türker PALAMUTÇUOĞLU 2012 Sayfa 1 / 48 1. Dağıtım Kanalı Ve Lojistiğin Temelleri Dağıtım

Detaylı

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar; AMAÇ: MADDE 1 Bu Yönetmeliğin amacı: a) Ordu Büyükşehir

Detaylı

ULUSLARARASI TİCARETTE KULLANILAN BELGELER

ULUSLARARASI TİCARETTE KULLANILAN BELGELER ULUSLARARASI TİCARETTE KULLANILAN BELGELER Yrd. Doç. Dr. Sema BABAYĠĞĠT * ÖZET Uluslararası ticarette mal veya hizmetin alımı ve satımı süreci çerçevesinde kullanılan belgeler (vesaik) uluslararası ticari

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. BÖLÜM 1.1. Tarihsel Gelişim 1.1.1. 19812010 Yılları

Detaylı

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI Atilla ŞAHİN Gümrük Müşaviri ANKARA GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ BAŞKANI GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI GİRİŞ Gümrüğün konusunu sınır ötesi ticarete konu eşya ve taşıtlar oluşturur. Nitekim 4458 sayılı Gümrük

Detaylı

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ 4 Bitkisel Gıda veya Yem İhracatı İşlem Basamakları 6 ÇED İşlem Basamakları 5 Çiftçi

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Çelebi Hava Servisi 2011 Faaliyet Raporu

İÇİNDEKİLER. Çelebi Hava Servisi 2011 Faaliyet Raporu Çelebi Hava Servisi A.Ş. Faaliyet Raporu 2011 İÇİNDEKİLER Yönetim Kurulu nun Mesajı 1. Faaliyet Konusu 2. Yönetim ve Denetim Kurulu 3. Şirket in Misyon ve Vizyonu ile Stratejik Hedefleri 4. Faaliyette

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

Lojistik Bir Merkez Olarak İstanbul un Değerlendirilmesi

Lojistik Bir Merkez Olarak İstanbul un Değerlendirilmesi Lojistik Bir Merkez Olarak İstanbul un Değerlendirilmesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Özdemir Darby Yeditepe Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İstanbul Mayıs, 2008 2008-İstanbul. Bu araştırma projesi

Detaylı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı TOPTANCI HALLERİ SEKTÖR PROFİLİ HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ Ağustos 2005 1. GİRİŞ Ülkemizde tarım sektörü gerek istihdam

Detaylı

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ 161 GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ SUNUŞ İletişim ve ulaşım teknolojisinde yaşanan gelişme ve ulusal ekonomilerin dışa açılmasıyla

Detaylı

PRİZMA PRES MATBAACILIK YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 01.01.2012-31.12.2012 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

PRİZMA PRES MATBAACILIK YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 01.01.2012-31.12.2012 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU PRİZMA PRES MATBAACILIK YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 01.01.2012-31.12.2012 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 2 İçindekiler a) Raporun dönemi :... 3 b) Ortaklığın unvanı :... 3 c) Dönem

Detaylı

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik.

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik. Doğtaş Mobilya 1972 yılında Hacı Ali Doğan ın Doğan Mobilya yı kurması ile Doğan ailesi mobilyacılık sektörüne ilk adımını atmıştır.1987 yılında Hacı Ali Doğan altı oğlu ile birlikte Biga da Doğtaş A.Ş.

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN DIŞ TİCARET KAVRAMLARI 344MV0042 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU 63 29 HİZMET SEKTÖR RAPORU Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU MÜSİAD Araştırma Raporları: 63 ISBN-978-975-7215-93-6 İstanbul, Şubat 21 Yayına Hazırlık www.prwwestij.com.tr Baskı Atatürk Cd. Göl Sk. No:1 Yenibosna/İST.

Detaylı

TÜM SİGORTALAR TEK ŞEMSİYE ALTINDA TOPLANSIN

TÜM SİGORTALAR TEK ŞEMSİYE ALTINDA TOPLANSIN NİN SESİ ŞUBAT 2015 SAYI: 390 Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yayın Organı TÜM SİGORTALAR TEK ŞEMSİYE ALTINDA TOPLANSIN Sektör; Trafik, Kasko ve Yeşilkart sigorta poliçelerinin tek bir poliçe olarak

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. Sayfa No: 1 SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. Sayfa No: 1 SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayfa No: 1 01 OCAK-30 EYLÜL 2008 DÖNEMİNE İLİŞKİN FAALİYET RAPORU Sayfa No: 2 İÇİNDEKİLER 1- FAALİYET KONUSU, ORTAKLIK YAPISI, BAĞLI ORTAKLIK VE İŞTİRAKLER 3 2- SEKTÖR VE ŞİRKETİN SEKTÖRDEKİ YERİ 4 3-

Detaylı

BORSA DIŞI ŞİRKETLER İÇİN FİNANSAL OLMAYAN RAPORLAMA STANDARTLARI: YOİKK 2011

BORSA DIŞI ŞİRKETLER İÇİN FİNANSAL OLMAYAN RAPORLAMA STANDARTLARI: YOİKK 2011 BORSA DIŞI ŞİRKETLER İÇİN FİNANSAL OLMAYAN RAPORLAMA STANDARTLARI: Yıllık Faaliyet Raporuna İlişkin Tavsiye Edilen Taslak Format * YOİKK 2011 * Bu rapor 2010 yıl sonu gecerli olan mevzuat hükümlerine göre

Detaylı

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ 2015 YILI TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI (TZKOBİ) Kar Amacı Güden Kurumlara Yönelik 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR63-15-TZKOBİ Ocak, 2015 arti5medya.com www.dogaka.gov.tr

Detaylı

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2011 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No:TR61/11/AR-GE/KOBİ/01 (Kâr Amacı Güden İşletmeler) TR61/11/AR-GE/KAMU/01

Detaylı

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I)

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) 1 KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) Kalite güvencesi bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı

Detaylı

YATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ TİCARET A.Ş.

YATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ TİCARET A.Ş. YATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ TİCARET A.Ş. YILLIK FAALİYET RAPORU 2014 01.01.2014-31.12.2014 dönemine ait bu Faaliyet Raporu Sermaye Piyasası Kurulu nun II-14.1 sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ Etüd-Araştırma Servisi Haziran 2009 İÇİNDEKİLER Giriş iii Tablolar Listesi...iv Kısaltmalar Listesi...v BÖLÜM I YUNANİSTAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Ülke Kimliği.1

Detaylı