ŞİFALI TERMAL SULARI, SAĞLIK TESİSLERİ, SON TEKNOLOJİ HASTANELERİ VE KONFORLU HAVASIYLA ERZURUM, SAĞLIK VE ZİNDELİK SUNUYOR.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ŞİFALI TERMAL SULARI, SAĞLIK TESİSLERİ, SON TEKNOLOJİ HASTANELERİ VE KONFORLU HAVASIYLA ERZURUM, SAĞLIK VE ZİNDELİK SUNUYOR."

Transkript

1 1 1

2 2 3 ŞİFALI TERMAL SULARI, SAĞLIK TESİSLERİ, SON TEKNOLOJİ HASTANELERİ VE KONFORLU HAVASIYLA ERZURUM, SAĞLIK VE ZİNDELİK SUNUYOR. İçindekiler Termal ve Sağlık Turizmi Erzurum'da Termal Turizmi, Ilıcalar Kaplıcaları Köprüköy Kaplıcası (Deli Çermik) Pasinler Kaplıcası Akdağ Kaplıcası, Hızırilyas Köyü Kaplıcası Erzurum'da Hastaneler Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Üni. Araştırma Hastanesi Erzurum İl Kültür ve Turizm Yayın No: 34

3 4 5 TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ Termal turizm tesisleri ve hastaneleri ile Erzurum, Türkiye nin en önemli sağlık merkezlerinden biridir. Bütün dallarda hizmet veren çok sayıda hastanenin bulunduğu Erzurum da, sağlık kurumları teknolojik donanım ve nitelikli personel bakımından oldukça güçlüdür. Bölgenin en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçelerde 1 Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 17 devlet hastanesi, 1 üniversite hastanesi, 1 özel hastane, 20 toplum sağlığı merkezi, 28 aile sağlığı merkezi bulunmaktadır. Erzurum, sahip olduğu kaplıcalarıyla da bölgenin en önemli termal turizm merkezlerinden biridir. Pasinler, Ilıca ve Köprüköy de bulunan kaplıcalar, pek çok hastalık için şifa kaynağıdır. Kaplıca suları debi, sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından oldukça üstün özellikler taşımaktadır. Bu kaplıcalar, daha çok mide, böbrek, sindirim sistemi ve romatizmalı rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

4 6 7 Erzurum'da Termal Turizm Tesisleri Erzurum kent merkezi ve ilçelerinde 170 in üzerinde termal turizme olanak sağlayacak kaynak tespit edilmiştir. Pasinler ve Aziziye de termal otel ve kaplıca, Köprüköy de çamur havuzları, Akdağ, Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas ta (Horasan) ilkel tesisler bulunmaktadır.

5 ILICA (AZİZİYE) KAPLICALARI Erzurum un 15 km batısındaki Aziziye ilçe merkezinde yer almaktadır. Sodyum ve bikarbonatlı kaynak suyu 39 C sıcaklığa ve 25 lt/sn akım değerine sahiptir. Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklara, göz hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, deri hastalıklarına ve metabolizma bozuklukları gibi bir dizi rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Aziziye Belediyesi tarafından işletilen tesislerde termal havuzların yanı sıra, hamam, masaj salonu, spor salonu, açık ve kapalı restoranlar, mescit, dinlenme ve toplantı salonları ile açık otopark bulunmaktadır. Tesis bünyesinde yer alan otel bölümü 36 oda 5 süitten oluşmaktadır. 8 9

6 10 11 PASİNLER KAPLICALARI Erzurum un 40 km doğusunda Pasinler ilçe merkezinde yer almaktadır. Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı C arasında değişmektedir. Ph değeri 6.5'dir. Kaynağı, 205 metreden doğal çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahiptir. Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır. İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için ise banyo kürleri yapılmaktadır. Kaplıca alanında işletmeciliğini Pasinler Belediyesi nin yaptığı 2 adet kaplıca ve özel bir işletmeye ait 72 yatak kapasiteli bir termal otel bulunmaktadır. Bununla birlikte, 1000 yatak kapasiteli 5500 devremülkten oluşan Akasya Vadisi'ne ait termal tesis projesi inşaatı devam etmektedir. Pasinler'de yapımı devam eden bir diğer termal tesis ise Lalezar Termal'in 2014 yılı içerisinde hizmet vermeye başlaması beklenmektedir.

7 12 13 KÖPRÜKÖY KAPLICASI (DELİ ÇERMİK) Erzurum'un 56 km doğusundaki Köprüköy ilçe merkezine 3 km mesafede bulunmaktadır. Köprüköy ilçesinde daha çok mineral miktarı yüksek olan çamurlardan yararlanılmaktadır. Bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit, demir ve bromür içeren kaplıca suyu; romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, göz hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İşletmeciliğini Köprüköy Belediyesi nin yaptığı tesiste 2 adet açık havuz ve çamur ünitesi bir oda bir mutfaktan oluşan pansiyon tipi evler bulunmaktadır. HIZIRİLYAS KÖYÜ KAPLICASI Horasan İlçesi ne yaklaşık 10 km Erzurum a 102 km mesafede yer alan Hızırilyas köyünde bulunmaktadır. Cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları ve kemik kireçlenmeleri için şifa kaynağı olan su bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermektedir. Horasan Kaymakamlığı nın yaptığı çalışmalar ile alanda var olan tesisler iyileştirilmiş ve iki havuz yapılmıştır. AKDAĞ KAPLICASI Erzurum'un 28 km kuzeyinde, Dumlu Dağı'nın eteğindeki Akdağ köyündedir. Jeotermal sahasında 30 C sıcaklık ve 5 lt/sn debiye sahip ilkel bir kaplıca tesisi bulunmaktadır. Biokarbonat, klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlü kaplıca suyu mide, bağırsak, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların bulunduğu bölge halk tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

8 Erzurum'da Hastaneler Erzurum, kapasiteli ve çok yönlü hastaneleri ile Türkiye'nin önemli bir sağlık turizmi merkezidir. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi gibi bölgenin en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özel hastane ve sağlık kurumlarında da konforlu bir hizmet sunulmaktadır. İlde; 279 uzman doktor, 383 pratisyen hekim, 831 hemşire, 521 ebe görev yapmaktadır

9 16 17 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Sağlık Bakanlığı tarafından 2007 yılında yapımı gerçekleştirilen hastane, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük sağlık merkezidir. 21 ameliyathane 5 yoğun bakım odası, Yanık Merkezi, 12 cerrahi servis ve 12 dâhili servisin bulunduğu hastane; 8 süit hasta odası, 179 adet tek kişilik hasta odası, 115 adet iki kişilik hasta odası, yeni doğan çocuk odası, travma acil müşahede odası, dahili acil bay ve bayan müşahede odası, Anne Oteli, kan merkezi, nükleer tıp, röntgen, MR, gama kamera, tomografi ve anjiyografi üniteleri ile hizmet vermektedir. 149 bin 986 metre karesi kapalı olmak üzere 150 bin 46 metre kare alan üzerine kurulan hastanenin 8 acil çıkış kapısı, 30 asansörü ve toplam 1380 araç kapasiteli otoparkları bulunmaktadır. Hastane envanterinde bir de ambulans helikopter yer almaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının her türlü konfor ve güvenini ön planda tutan hastanede, hasta odalarının tamamı içerisinde LCD ekran TV, buzdolabı, banyo-tuvalet ve lavabosu ile hasta refakatçileri için yatak pozisyonuna çevrilebilir koltuklar bulunmaktadır. Yapısal özellikleri ve ileri teknoloji kullanılarak oluşturulmuş tıbbi ve teknik donanımı, yenilikçi ve hasta odaklı hizmet anlayışıyla ulusal ve uluslararası alanda en yüksek düzeyde sağlık hizmeti vermektedir. 161 bin 500 metre kare açık alan, 188 bin 670 metre kare kapalı alan üzerine kurulan hastane, poliklinik, klinik, diyaliz, taş kırma ünitesi, nükleer tıp, radyoterapi, patoloji, sterilizasyon, merkez laboratuvarlar, kan bankası, dahili ve cerrahi yoğun bakım üniteleri, organ nakil ve yanık ünitesi, hemodinami ve genetik laboratuarı, ameliyathaneler ile günübirlik ameliyathanesinde modern cihazlar ile hizmet vermektedir. Ayrıca hastanelerimizde uluslararası standartlara sahip Radyoloji Görüntüleme Merkezleri de bulunmaktadır.

10 addesi Terminal Caddesi Yenimahalle Caddesi Somunoğlu Caddesi ORG. SELAHETTİN DEMİRCİOĞLU CADDESİ İSTANBUL KAPI CADDESİ 50.YIL CADDESİ Şelale Evler Caddesi ERZURUM'DA TERMAL ve SAĞLIK TURİZMİ HARİTASI Aziziye Parkı Cemal Gürsel Caddesi Merkez Yönetim Caddesi Erzurum Ticaret Meslek Lisesi Erzurum İl Kültür ve Büyükşehir Turizm Belediyesi Tourist Information İSPİR Erzurum Valiliği Erzurum Lisesi Hastaneler Caddesi Havuzbaşı Numune Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Öğretmenevi Çaykara Caddesi İsmatpaşa Cd Emniyet Polisevi Cen Kazım Karabekir Caddesi Millet Bahçe Caddesi 1. Korukçu Caddesi Verem Savaş Dispanseri 10 Muratpaşa Cad. Sami Kopan Caddesi PTT Mumcu Caddesi Yenikapı Caddesi rhan Şerifsoy Caddesi Pelit Meydan Caddesi İzzet Paşa Caddesi Cennet Çeşme Cad. Gürcü Kapı Cami Menderes Caddesi Taşhan Yakutiye Medresesi Kong Gürcü Kapı Caddesi Ayazpaşa Caddesi Demirciler Caddesi Taşmağazalar Caddesi Eski Bat Pazarı Caddesi CUMHURİYET CADDESİ Yenikapı Caddesi Ali Ravi Caddesi UZUNDERE Şerif Efendi Caddesi Çifte Minareli Medrese Eski Bat Pazarı Caddesi Gölbaşı Caddesi Dere Caddesi Palandöken Cad. Kars Kapı Caddesi Nenehatun Cd Dere Caddesi Mahmut Paşa Caddesi OLTU MET YESEVİ CAD. Nenehatun Cd Nenehatun Cd Abdu lah Hoca Caddesi Kümbet Caddesi Sakarya Cd Kars Kapı Caddesi Karskapı Cd Karskapı Cd Deli Ömer Caddesi SEMBOLLER Tepe Mezarlık Cd Kars Kapı Caddesi OLUR Tepe Mezarl k Cd AHMET YESEVİ CAD. Turizm danışma Hastane Kaplıca Otel Restoran Şht. Mehmet Gündüzbey Cd Kamu Kurumu Havaalanı Otogar Şehir Merkezi İlçe Merkezi Nene Hatun Cad. AHMET YESEVİ CAD. Kumludere Cd Kumludere Cd 18 ŞENKAYA Halk Kütüphanesi Erzurum ZARYOLU FATİH SULTAN MEHMET BULVARI FATİH SULTAN MEHMET BULVARI İmam Hatip Lisesi Nenehatun Göğüs Hastalıkları ve Doğum Hastanesi REFİK SAYDAM CADDESİ Net Gör Özel Göz Dal Merkezi İl Özel İdaresi Yenişehir Caddesi Yenişehir Caddesi Sağlık Köşk Polikliniği Erzurum Arkeoloji Müzesi Palandöken Devlet Hastanesi TRT Erzurum Bölge 24 Temmuz Caddesi 24 Temmuz Caddesi Zakirbey Caddesi Bosna Hersek Caddesi TORTUM Kıbrıs Caddesi Malazgirt Caddesi Palandöken Kayak Alanı Ski Area (2 km) Köşk Caddesi Özel Buhara Tıp Merkezi Hıfsı Sıhha Enstitüsü Bölge Curling Arena (2 km) Araplar Düzü Caddesi Rüştü Paşa Caddesi Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası NARMAN Palandöken Caddesi KARS AĞRI IĞDIR FATİH SULTAN MEHMET BULVARI İtfaiye Şht. Erdal Pişkin Cd. Sakıp Efendi Cd. Sakıp Efendi Cd. Türbe Yolu Cad. Sultan Alparslan Cd. BİNGÖL FATİH SULTAN MEHMET BULVARI Atatürk Yetiştirme Yurdu TCK 12. Bölge Samsun Cd. Sakıp Efendi Cd. Şht. Erdal Pişkin Cd. İsmail Gürcan Cd. Samsun Cad. Samsun Cad. Sultan Alparslan Cd. ERZURUM TERMAL TURİZM HARİTASI AKDAĞ ATATÜRK BULVARI Yonca Sok. Yonca Sok. Samsun Cd Yıl Cd. Yeşil Hark Cd HIZIR İLYAZ HORASAN AZİZİYE PASİNLER KÖPRÜKÖY ERZURUM

11 Özel Şifa Hastanesi Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi 112 Komuta Merkezi Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cemal Gürsel Stadyumu Cemal Gürsel Stadium Havaalanı Yolu ERZİNCAN - ERZURUM YOLU ANKARA İSTANBUL TRABZON Atatürk Üniversitesi Havaalanı Airport Otogar Bus Terminal PTT Terminal Caddesi Somunoğlu Caddesi DSİ Terminal Caddesi Yenimahalle Caddesi BİNGÖL Somunoğlu Caddesi ORG. SELAHETTİN DEMİRCİOĞLU CADDESİ İRTİBATLAR İLGİLİ KURUMLAR Erzurum Valiliği +90 (442) Erzurum Büyükşehir Bel. +90 (442) Erzurum İl Kültür ve Turizm +90 (442) Aziziye Parkı Pasinler Kaymakamlığı +90(442) İSTANBUL KAPI CADDESİ 50.YIL CADDESİ Şelale Evler Caddesi Cemal Gürsel Caddesi Merkez Yönetim Caddesi 20 Pasinler Kaplıcaları +90 (442) Akasya Vadisi +90 (442) Polisevi Lalezar Termal FATİH SULTAN MEHMET BULVARI FATİH SULTAN MEHMET BULVARI Erzurum İmam Hatip Lisesi Aziziye Kaymakamlığı +90(442) Horasan Kaymakamlığı +90(442) Köprüköy Kaymakamlığı +90 (442) Köprüköy Belediyesi +90 (442) Turizm Danışma +90 (442) Alo Ambulans: 112 Alo Polis: 155 ULAŞIM BİLGİLERİ Erzurum Havalimanı +90 (442) Türk Hava Yolları Anadolujet Onur Hava Yolları +90 (850) Erzurum Ticaret Meslek Lisesi Erzurum İl Kültür ve Büyükşehir Turizm Belediyesi Tourist Information Erzurum Valiliği REFİK SAYDAM CADDESİ Erzurum Lisesi Hastaneler Caddesi Pegasus Hava Yolları +90 (850) Havuzbaşı Yenişehir Caddesi Yenişehir Caddesi Net Gör Özel Göz Dal Merkezi TURİZM ACENTELERİ Sağlık Köşk Polikliniği Numune Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Öğretmenevi Erzurum Otobüs Terminali +90 (442) Esadaş Turizm +90 (442) Dadaş Turizm Palandöken Seyahat +90 (442) palandokenseyahat.com Kuşkay Tur İl Özel İdaresi +90 (442) Tur +90(442) Nenehatun Durmazpınar Göğüs Hastalıkları Seyahat ve Doğum Hastanesi +90 (442) Ak-Burak Tur +90 (442) Eş-Dost Tur +90 (442) Overir Tur +90 (442) Tur 25 Seyahat +90 (442) Medam Turizm +90 (505) TERMAL TURİZM TESİSLERİ Aziziye Termal Tesisleri Erzurum Arkeoloji Müzesi Çaykara Caddesi İsmatpaşa Cd Emniyet TRT Erzurum Bölge Cen Palandöken Devlet Hastanesi Kazım Karabekir Caddesi Erzurum Turizm Portalı Millet Bahçe Caddesi 1. Korukçu Caddesi 24 Temmuz Caddesi 24 Temmuz Caddesi Verem Savaş Dispanseri HASTANELER Zakirbey Caddesi Muratpaşa Cad. Bosna Hersek Caddesi Kıbrıs Caddesi Sami Kopan Caddesi PTT Mumcu Caddesi Malazgirt Caddesi Yenikapı Caddesi Palandöken Kayak Alanı Ski Area (2 km) rhan Şerifsoy Caddesi Pelit Meydan Caddesi Erzurum Kamu Hastaneler Birliği +90 (442) Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi +90 (442) Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi +90 (442) ATATÜRK BULVARI İzzet Paşa Caddesi Köşk Caddesi Yonca Sok. Cennet Çeşme Cad. Özel Buhara Tıp Merkezi Hıfsı Sıhha Enstitüsü Bölge Palandöken Devlet Hastanesi +90 (442) Nene Hatun Kadın Doğum +90 (442) nenehatundogum.gov.tr Curling Arena (2 km) Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi +90 (442) Özel Şifa Hastanesi +90 (442) Özel Buhara Tıp Merkezi +90 (442) Komuta Merkezi +90 (442) Gür C CUM Yenikapı C Yonca Sok. addesi Y M

12 Bu broşür, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın desteklediği "Erzurum Turizm Ürünleri Farkındalık Projesi" kapsamında bastırılmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İl Kültür ve Turizm 'ne aittir ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın görüşlerini yansıtmaz.

DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler 2-3 4-5 6-7 8-9 10-11 12-13 14-15 16-18

DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler 2-3 4-5 6-7 8-9 10-11 12-13 14-15 16-18 3 DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler Erzurum da Kış Turizmi Palandöken Kayak Merkezi Konaklı Kayak Merkezi Kandilli Kayak Merkezi Atlama Kuleleri

Detaylı

Erzurum Termal Turizm Potansiyeli

Erzurum Termal Turizm Potansiyeli KUZEYDO U ANADOLU KALKINMA AJANSI Erzurum Termal Turizm Potansiyeli Turizm Raporlar No: 3 Süleyman TOY Selim ÇATAKÇI Emine Bilgen EYM RL Murat KARAPINAR Erzurum 2010 Her hakk sakl d r. TE EKKÜR Bu çal

Detaylı

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI 2012 TEKNİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ILGIN TİCARET ODASI NIN TERMAL TURİZMİN MARKALAŞMASI PROJESİ RAPORU EKİM 2012 ILGIN-KONYA İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK

Detaylı

OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ

OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ 2012 KÜNYE Bursa Osmangazi Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Sağlıklı Şehirler Proje Koordinatörlüğü Çalışma Yöneticisi Esin KARAHAN Yayına Hazırlayan

Detaylı

TRA1 BÖLGESİ NDE SAĞLIK TURİZMİ (Potansiyeli, Performansı ve Sektörün Bölgedeki Geleceği)

TRA1 BÖLGESİ NDE SAĞLIK TURİZMİ (Potansiyeli, Performansı ve Sektörün Bölgedeki Geleceği) T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI TRA1 BÖLGESİ NDE SAĞLIK TURİZMİ (Potansiyeli, Performansı ve Sektörün Bölgedeki Geleceği) Doç. Dr. Süleyman TOY Güvenç Gürbüz TRA1 2012 Her hakkı saklıdır. Sağlık

Detaylı

HASTANE REFERANSLARIMIZ

HASTANE REFERANSLARIMIZ HASTANE REFERANSLARIMIZ 3 İçindekiler Acıbadem Hastanesi 4 Liv Hospitals 6 Medical Park Hastaneleri 8 Akdeniz Üniversitesi Hastanesi 10 Egepol Hastanesi 11 Atatürk Üni. Süleyman Demirel Hastanesi 11 İnönü

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 203 İDARE FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU.... I GENEL BİLGİLER... A Misyon ve Vizyon... B Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C İdareye İlişkin Bilgiler.....

Detaylı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN 3 5 1 2 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN 3 Maraş Türkiye nin kalem kaşıdır, Maraş Türkiye nin köşe taşıdır, Maraş tarihleri inşaa ettiren, Koca Sinan ların Ustabaşıdır. Arif Nihat ASYA

Detaylı

Türkiye de Kaplıca Turizmi Ve Sorunları. The Thermal Spring Tourism in Turkey and Problems

Türkiye de Kaplıca Turizmi Ve Sorunları. The Thermal Spring Tourism in Turkey and Problems Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (http://sbe.gantep.edu.tr) 2010 9(1):35-54 ISSN: 1303-0094 Türkiye de Kaplıca Turizmi Ve Sorunları The Thermal Spring Tourism in Turkey and Problems Gülpınar

Detaylı

BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI

BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI 2015 İÇİNDEKİLER ÇALIŞMANIN AMACI 10 ÇALIŞMA EKİBİ 10 METODOLOJİ 11 Mevcut Durum Analizi 11 1. GİRİŞ 12 2. DÜNYA DA

Detaylı

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu 2010 1 İçindekiler SAYFA NO RAPORUN DÖNEMİ, ORTAKLIĞIN UNVANI VE ORTAKLIK YAPISI 3 LOKMAN HEKİM İN KISA TARİHÇESİ 4 YÖNETİM KURULU NDAN MESAJ 6 MİSYON VE VİZYON

Detaylı

Termal Otel Geliştirme: Afyonkarahisar Örneği. Thermal Hotel Development Study: Afyonkarahisar Example

Termal Otel Geliştirme: Afyonkarahisar Örneği. Thermal Hotel Development Study: Afyonkarahisar Example Harita Teknolojileri Elektronik Dergisi Cilt: 2, No: 1, 2010 (20-35) Electronic Journal of Map Technologies Vol: 2, No: 1, 2010 (20-35) TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR www.teknolojikarastirmalar.com e-issn: 1309-3983

Detaylı

%&!"#!$!!"#!$! %&!"#!$!

%&!#!$!!#!$! %&!#!$! %&!"#!$! 06 ANKARA YÜZÖLÇÜMÜ 25.402 km² İLÇE SAYISI 25 BELEDİYE SAYISI 26 TOPLAM NÜFUS 5.045.083 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en kalbi muhabbetlerimle

Detaylı

ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2015 2019

ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2015 2019 1 İÇİNDEKİLER 1. BAŞKANIN SUNUMU 4 2. STRATEJİK PLANLAMA 5 2.1 GİRİŞ 6 2.2 KAMUDA STRATEJİK PLANLAMANIN HUKUKİ ÇERÇEVESİ 7 2.3 ÇUKUROVA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANLAMA MODELİ 8 2.4 STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞMA

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ ve İNŞAAT TAAHHÜT ANONİM ŞİRKETİ 1 OCAK-31 ARALIK 2012 DÖNEMİNE İLİŞKİN YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER GENEL MÜDÜRÜMÜZÜN MESAJI YÖNETİM

Detaylı

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072

İZMİR. YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 35 İZMİR 35 İZMİR YÜZÖLÇÜMÜ 4.005.459 km² İLÇE SAYISI 30 BELEDİYE SAYISI 31 TOPLAM NÜFUS 4.113.072 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU Genel BaşkanıMIZ ve başbakanimiz AK Parti olarak,

Detaylı

Proje Bilgilendirme Dokümanı Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü Projesi. Ekim 2014. ELZ Sağlık Yatırım A.Ş.

Proje Bilgilendirme Dokümanı Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü Projesi. Ekim 2014. ELZ Sağlık Yatırım A.Ş. Proje Bilgilendirme Dokümanı Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü Projesi Ekim 2014 ELZ Sağlık Yatırım A.Ş. Giriş Bu Proje Bilgilendirme Dokümanı, Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü Projesi (Proje) ile ilgili bilgiler

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni

Detaylı

KONYA KONYA KONYA. www.akpartikonya.org.tr

KONYA KONYA KONYA. www.akpartikonya.org.tr KONYA KONYA www.akpartikonya.org.tr KONYA YÜZÖLÇÜMÜ 40.814 km 2 İLÇE SAYISI 31 BELEDİYE SAYISI 32 TOPLAM NÜFUS 2.079.225 Sevgili Kardeşim, Sizi, tüm aile fertlerinizi, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi en

Detaylı

Adana Entegre Sağlık Kampüsü Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi

Adana Entegre Sağlık Kampüsü Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Teknik Olmayan Özet (TOÖ) Nihai Taslak Haziran 2014 tıtyjuyıyuıu ADN PPP Sağlık Yatırım A.Ş. June 2014 Bu doküman, için İngilizce olarak hazırlanmış olan Çevresel

Detaylı

T.C. VAN VALİLİĞİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ VAN IN SANAYİ ENVANTERİNİN OLUŞTURULMASI FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI. Proje Koordinatörü

T.C. VAN VALİLİĞİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ VAN IN SANAYİ ENVANTERİNİN OLUŞTURULMASI FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI. Proje Koordinatörü T.C. VAN VALİLİĞİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ VAN IN SANAYİ ENVANTERİNİN OLUŞTURULMASI FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI Proje Koordinatörü Ahmet CAN İstanbul Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Proje

Detaylı

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite SUNUŞ Abant İzzet Baysal Üniversitesi nde 2004 yılında göreve başladım. O yıllarda Mühendislik Mimarlık Fakültesi nin kuruluşunda ve fakültenin Gıda Mühendisliği Bölümü

Detaylı

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA İkamet edilen yerden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı seyahate Sağlık Turizmi, seyahat edene de Uluslararası Hasta denir. Amacında turistik faaliyet olmadığından

Detaylı

Termal Turizme Entegrasyonu

Termal Turizme Entegrasyonu Jeotermal Kaynakların Sağlık ve Termal Turizme Entegrasyonu Dilek Özbek, Toros Özbek Hızla gelişen teknoloji ve sanayinin yanı sıra artan ve yaşlanan nüfus nedeniyle toprak, su hava hızla kirlenmektedir.

Detaylı

2010-2014 STRATEJİK PLANI

2010-2014 STRATEJİK PLANI KADIKÖY BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI HAYATTA İNSANI MUTLU EDECEK ŞEY, KENDİSİ İÇİN DEĞİL; KENDİSİNDEN SONRA GELECEK OLANLAR İÇİN ÇALIŞMAK'TIR. 2 SAYFA İÇİNDEKİLER 3 TABLOLAR LİSTESİ 5 GRAFİKLER

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 1. CUMHURBAŞKANI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 1. CUMHURBAŞKANI 2 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 1. CUMHURBAŞKANI 01 STRATEJİK PLAN VE PALANLAMA SÜRECİ 02 DURUM ANALİZİ STRATEJİK TEMA 03 MİSYON, VİZYON ve TEMEL DEĞERLER 04 05 STRATEJİK 06 MAALİYETLENDİRME HEDEFLER 07 İZLEME

Detaylı

Ankara nın Yükselen Değeri KEÇİÖREN BELEDİYESİ 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

Ankara nın Yükselen Değeri KEÇİÖREN BELEDİYESİ 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI Ankara nın Yükselen Değeri KEÇİÖREN BELEDİYESİ 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI Mustafa Kemal ATATÜRK Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı Ahmet DAVUTOĞLU Başbakan İ. Melih GÖKÇEK Ankara Büyükşehir Belediye

Detaylı

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi.

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi. Nisan - Mayıs - Haziran 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTAKYA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE

Detaylı

TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU

TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU TC. SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2 0 1 0 FAALİYET RAPORU 2 SARIYER BELEDİYESİ 2010 Faaliyet Raporu İnş. Müh. ŞÜKRÜ GENÇ Sarıyer Belediye Başkanı SARIYER BELEDİYESİ 2010 Faaliyet Raporu 3 TC. SARIYER BELEDİYE

Detaylı

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene.

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene. 59. TEKIRDAG Saray Çerkezköy Hayrabolu Muratlı Çorlu Malkara Süleymanpaşa Kapaklı Ergene Şarköy YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 TOPLAM NÜFUS 906.732 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL

Detaylı