ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU"

Transkript

1 ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU ŞUBAT Kentimizden Çöp Manzaraları konulu fotoğraf çekilmesi ve eko okul panosunda yayınlanması Kentimizin muhtelif yerlerinde tespit edilen çöp manzaralarının fotoğraflarının çekilmesi öğrencilere ödev olarak verildi. Öğrenciler velileriyle birlikte Pursaklar mekânına giderek çöp atık olan yerleri inceleyip fotoğraflarını çektiler. Farklı sınıf öğrencilerinden alınan fotoğraflar eko okul panomuzda yayınlandı. Öğrenciler ve veliler çekilen fotoğraflar ve yazılar hakkında bilgilendi.

2 Çevre ve Atıklar konusunda dünyada ve ülkemizde gazetelerde ve dergilerde yer alan ilginç haberlerin eko okul panosunda sergilenmesi Öğrencilerimiz ve gönüllü velilerimiz; internette, bilim dergilerinde ve gazetelerde yer alan haberleri tespit ederek bize verdiler. Biz de eko okul panomuzda yayınladık. Bursa'da hava kirliliği alarmı Hava kirliliği ile mücadele birimlerinin yeniden kurulması gerektiğine dikkat çeken Başkan Mart, ihtiyaç sahibi ailelere kömür yerine enerji ve doğalgaz yardımının yapılmasını istedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Eyüp Gül de, Bursa'nın trafik yoğunluğu, kaçak yapılaşma, kış aylarında kömür kullanımının fazla olması nedeniyle birinci derece kirli il statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. Gül, özellikle saat 18.00'den gece yarısına kadar kirliğin arttığını kaydetti. Bozuk muslukların damlattığı suların litre bazında hesaplanması Okulumuzda bozuk musluklara görevliler tarafından acil müdahale yapıldığı için su sarfiyatı olmamaktadır.

3 MART Çevre konusuna dikkat çekmek amacıyla Kaynaklar Olmasaydı konusunun işlenmesi. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı çerçevesinde çevre konusuna dikkat çekmek amacıyla tüm sınıflarda Hayat Bilgisi, Türkçe, Fen ve Teknoloji derslerinde konular işlenmiştir. Atık yün, kumaş ve düğme gibi malzemelerle My Clothes konusunda öğrencilere yaratıcı etkinlikler yaptırılması. Öğrenciler ve Gönüllü velilerle atık yün, ipek kumaş, vb. ile düğme, boncuk, iğne gibi malzemeler kullanılarak farklı şekillerde aksesuarlar yaptırıldı. Ayrıca atık kutu, mukavva, karton fon kağıtları, boncuk, pul, vs. ile cüzdanlar yaptırıldı. Öğrenciler kullanılmayan kumaş ve yün parçalarıyla İngilizce dersine ek etkinlik olarak kıyafetler oluşturdular. Sadece renkli pullar kullanılarak yapılan Türkiye Haritamız.

4 Sadece atık kâğıtlar kullanılarak yapılan cüzdanımız. Atık karton, mukavva, fon kâğıtları, iplik, yün ve düğme kullanılarak oluşturulan evler, kutu ve kumbaralar Farklı renlerdeki atık iplikler kullanılarak ağaç ve çiçek resimleri öğrencilerimiz tarafından Görsel Sanatlar dersinde tablo haline getirildi ve okulumuz zemin katında sergilendi.

5 Sadece renkli ipler kullanılarak bahçelerde gördüğümüz çiçekleri canlandıran tablomuz. 14 Mart 2013 tarihinde batı kolejinde yapılan eko okul toplantısına Yenimahalle Pınar İlkokulu ve ortaokulu olarak katıldık. Gönüllü ve Tim grubundaki öğrenciler su ve elektrik tasarrufu ile ilgili beyaz tişört baskıları yapma ve panoda sergilenmesi Farklı sınıflardaki gönüllü öğrencilerle, TİM grubundaki öğrenciler farklı renk ve desenlerde boyalar kullanarak, beyaz tişörtler üzerine baskı yaptılar. Okulumuzdaki panoda sergilediler.

6 22 Mart Dünya Su Günü kutlamaları Ankara İvedik Su Arıtma Tesisleri ne öğrencilerimizle birlikte gezi yaptık. Avrupa nın en büyük 3 Arıtma Tesislerinden biri olup kullandığımız suyun en son sistemlerle arıtılıp evlerimize geldiğini öğrencilerimiz bu gezi sayesinde yaşayarak ve gözlemleyerek öğrendiler. Suyu laboratuvarda analiz ederek içerisindeki mineralleri ölçtük. Havuzlarda toplanan suyun süzme işlemi.

7 Havuzlarda toplanan suyun çöktürme işlemi. Öğrencilerimiz su toplama havuzları etrafında inceleme yaptılar. Yeryüzünde suyun devir daim yaparak (su döngüsü ) yok olmamasını gösteren öğrencilere çalışma ödevleri verildi. Dünya Su günü dolayısıyla hazırlanan posterler ve afişler sergilendi.

8 Öğrencilerimizin hazırladığı su buharının yoğunlaşarak suya dönüşümünü gösteren afişimiz. Yemekhane atıkları ile beslenen hayvanların (horoz, tavuk, tavşan vs.) bulunduğu Mini Hayvanat Bahçesi oluşturulması Okulumuzda yapılan yemekler öğrencilerle çalışan personel sayısına göre hazırlanmaktadır. Yemek artıkları okulumuzun anlaştığı köpek yetiştiren kişilere verilmektedir. NİSAN Atıkları kullanarak maketler yapma ve sergileme Kullanılmayan farklı ebatlarda tahta, demir, karton, renkli fon kağıdı, tel parçaları kesip yapıştırılarak bahçe, ev, besin piramidi ve koltuk modelleri oluşturuldu.

9 - Okul bahçesindeki ağaç ve çiçeklerin sulanması amacıyla okul bahçesinin uygun yerlerine yağmur suyu toplama kaplarının yerleştirilmesi. Gönüllü ve Tim grubundaki öğrencilerle Nisanın ilk haftasında yağan bol yağmurlardan çiçeklerimizin ve ağaçlarımızın sulanması amacıyla okulumuz bahçesinin çeşitli yerlerine yağmur suyu toplama kapları yerleştirdiler.

10 Bahar ve Doğa sevgisi aktaran şarkılar Müzik öğretmenlerimiz Bilal Bilgin ve Melisa Kahraman Nisan ayında Müzik derslerinde Bahar ve Doğa sevgisi aktaran şarkılar öğrettiler. Öğrencilerimiz Günaydın Doğa ve Bahar şarkılarını severek söylediler.. GÜNAYDIN DOĞA Günaydın doğa! Kucağını aç,çocuklar oynasın Doğada renk renk çiçekler, neşeli böcekler olsun Günaydın doğa! Sevgi dolu gençler umutlu gelecekler Güzel bir Dünyamız olsun. Kuşları dinle bak ne güzel,ne güzel ötüyor kırlarda, Çiçek çiçek dolaşır kelebek,bal yükü var arılarda Leyleği gördüm dün havada,süzüle süzüle uçuyordu, Sevinç içindeydi kuzular,hepsi kırda koşuyordu Ormanı kaplar kır çiçeği,ovalar yeşile bürünürler, Papatyalar doğanın süsüdür,bembeyazca görünürler.

11 Uzunluk ve Ağırlık Ölçme konusunda; okuldan çıkan atık kağıt ve diğer malzemelerin toplamının kg cinsinden hesaplanması. Matematik zümresi olarak okuldan çıkan atık kağıt oranının tespiti okulumuz muhasebe ve tüm öğretmenlerimiz tarafından yapılarak bir ayda yaklaşık 50 kg atık kağıt çıktığı tespit edilmiştir. Çöp olarak da ayda 275 kg malzemenin çıktığı tespit edilmiştir. Atık kağıtlarımız zaten geridönüşüm kutularına konularak doğaya geri döndürülmektedir. 2 çocuklu ortalama bir ailenin günlük, haftalık, yıllık çıkardığı çöp miktarının problemleştirilerek tespiti ve bunun grafikle çizimi. Bir aileden Günlük ortalama 2 kg çöp, haftalık ortalama 15 kg çöp, aylık ortalama 60 kg çöp çıkmaktadır GÜNLÜK HAFTALIK AYLIK

12 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nün kutlanması 7 Nisan Dünya Sağlık Gününde öğrencilerimiz günün önemini ve anlamını belirten konuşma, hazırladıkları afiş ve posterlerle Fen ve Teknoloji zümresi tarafından kutlandı. Dünya Sağlık Günü dolayısıyla kan bağışının önemini anlatan Afişimiz. Sağlıklı bir beyin yapısını gösteren seramik çalışmamız. ( hamur kullanılarak ) Sağlıklı büyüme ve beslenme için tüketilmesi gereken besin maddelerini ve miktarlarını gösteren besin piramidi maketimiz.

13 Doğa Hayatı İnsanlar Nasıl Yok Ediyor? konulu resim ve fotoğraf çalışmaları. İnsanlar tarafından doğanın kirletilmesi; ısınma amacıyla kullanılan kalitesiz yakıtlardan kaynaklandığı, fabrikaların filtresiz olmasından ve yerleşim yerlerin içinde kurulmasından dolayı, çöp atıkların gelişigüzel etrafa atılması canlıların yaşamını olumsuz etkilemektedir, doğayı tahrip etmektedir. Biz de derslerimizde öğrencilere özellikle Fen ve Teknoloji derslerinde bu konunun önemini anlattık. Alınması gereken tedbirleri de vurguladık. Resimleri sınıflarımızda paylaştık ve konumuzu tüm sınıflarda işledik. Ben Belediye Başkanı Olsam Kentimiz Nasıl Olurdu? konulu kompozisyon yarışması. İlkokul 4 ve 5. Sınıflarımız arasında Tüm sınıf ve Türkçe öğretmenlerimizin jüri üyeliğinde Ben Belediye Başkanı Olsam Kentimiz Nasıl Olurdu? konulu kompozisyon yarışması yapıldı. Yarışmamızda ilk 3 e giren öğrencilerimizden 5-D sınıfından Gülfem Berin Canyurt kazandı.

14 BELEDİYE BAŞKANI OLSAM Herkes temiz bir çevrede yaşamak ister. Bu yüzden kentimizin temizliği ve düzeni çok önemlidir. Bunu sağlamak için tüm insanlar elinden geleni yapmalıdır. İnsanları bilinçlendirmek çok önemli bir iştir. Ben belediye başkanı olsam kentimiz için önemli faaliyetlerde bulunurdum. Bu faaliyetlerden biri de temizlik yarışması düzenlemek olurdu. Evler temiz tutuluyor mu diye kontrol ederdim. Dükkânları ve de kentimizdeki marketleri denetlerdim. Ayrıca temiz dükkânları ve marketleri ödüllendirirdim. Belediye başkanı olarak yeni etkinlikler düzenlemek güzel olurdu. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirip yaşadığı kenti temiz tutmak için gayret gösterse kentimiz temiz ve düzenli olur. Böylece tüm insanlar düzenli bir kentte yaşamaktan çok mutlu olur. 557 Abdulkadir GÜRLER 4/A KENT DÖNÜŞÜMÜ Ben belediye başkanı olsam şu anki çevremi daha güzel hale getirebilirim. Yerdeki çöpleri temizletme kampanyası başlatırım. Hatta buna bir belediye başkanı olarak kendim de bizzat katılırım. Yerdeki çöpler çevreyi çok pis kokutuyor. Bazı insanlar güzel ve temiz kağıtlardan top yapıyorlar ve çöpe atıyorlar. Ben sokaklara geri dönüşüm kutuları koyardım. Ben en çok arabalardan çıkan egzoz dumanından şikâyetçiyim. Bu duman havayı kirletiyor. Fabrikaları bacalarına filtre takıldığı gibi arabalara da filtre takardım. Okulları çoğaltırdım ve her okulda 1. sınıftan itibaren İngilizce eğitimi verirdim. Sonuç olarak çevre ve okulları daha güzelleştirmek için elimden geleni yapardım. BERİL DOĞA PEKTAŞ 5-D BELEDİYE BAŞKANI OLSAM Ben belediye başkanı olsam, enerjimi büyük ve yüksek binalar yaparak tüketmem. Daha güzel bir park, daha güzel bir ormanlık alan nasıl oluşturabilirim diye projeler üretmeye çalışırım. Bir şehir hayal ediyorum. Havayı ve suyu kirleten her şey için bir önlem alınmış. Keşke bu hayal gerçek olsa.. Ben belediye başkanı olsam avlananlara özellikle de zevk için avlananlara izin vermem. Balıkları akvaryumlara, kuşları da kafeslere hapsetmem. Benim yaşadığım kent de çok güzel. Ancak insanlar bu güzel şehri mahvediyorlar. Beşeri unsurları azaltıp doğal unsurları fazlalaştırmak gerekirken hep teknolojiyi hayatlarının merkezine alıyorlar. Teknolojiyi kendi hayatları için kullanacaklarına teknolojinin oyuncağı oluyorlar. Güzel bir şehir öncelikle bu yaşam şeklinin kökten değişmesiyle kurulabilir bence. Okullarımız bu fikirleri hayata geçirmek için çok önemli bence. Ben belediye başkanı olsam okulları sık sık ziyaret ederim ve çocukları bilinçlendirmeye çalışırım. Çünkü bir çocuk bir şeye inanırsa onu mutlaka gerçekleştirmeye çalışır. GÜLFEM BERİN CANYURT 5-D

15 Pursaklar su arıtma tesislerine gezi 07 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Avrupa nın 3. Su arıtma tesisi olan İvedik Su Arıtma Tesislerine gezi düzenledik. İlgili haber ve resimleri 22 Mart Dünya su günü kutlamaları bölümünde açıkladık. MAYIS sınıflarda kâğıt geri dönüşüm kutularının değerlendirilmesi 1.Dönem raporumuzda belirttiğimiz gibi tüm okulun çeşitli yerlerine konulan geri dönüşüm kutuları aynı zamanda velilerimiz tarafından da kullanıldı. Toplanan kutular belli zamanlarda okulumuza gelen atık toplama aracına teslim edildi. Atık malzemelerden hediyelik eşya tasarımı Öğrencilerimiz evlerinden getirdikleri atık kumaş, tüy, düğme, kurdele gibi malzemelerle Görsel Sanatlar öğretmenimiz Mukadder Ekinci rehberliğinde hediyelik çanta, mücevher kutuları yaptılar. Yaptıkları çanta ve kutuları okulumuz zemin katında sergiledik.

16 Atık kâğıtlardan kese kâğıdı yapımı Atık gazete kağıtları parçalandı, ıslatıldı, kurutuldu daha sonra yapıştırılarak kese kağıdı oluşturuldu. Bu etkinliğimiz 1.dönem Ocak ayında yapamadığımız kağıdın serüveni konusunu gerçekleştirmemizi sağladı.

17 Bahçemizdeki çöp kutularını ayırarak pet şişelerin ve teneke kutuların ayrıştırılmasını sağlamak. Biz Pınar olarak 1.dönem okulumuza getirttiğimiz 3 ayrı atık kutusunun birisini kağıt atık, birisini pet şişe, diğerini de atık pil kutusu olarak ayırmıştık. 2.dönem de bu kutuların kullanımı dönem sonuna kadar devam ettirildi. Eko okul broşürlerinin hazırlanıp okulumuzun geleneksel Bilim Şenliğinde tüm ziyaretçilere dağıtımı ile tarihleri arasında okulumuzda gerçekleşen Bilim Şenliğinde aşağıda içeriği bildirilen eko okul broşürleri ziyaretçilere anlatılarak Yenimahalle Pınar olarak amacımız anlatıldı.

18 EKO OKUL PROGRAMIN FAYDALARI Programın uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır. ÖĞRENCİLER; bir grup üyesidir ve yeni bir kimlik geliştirir, grup çalışmasına alışır katılımcı bir yapı oluşturur, sorunları tanıma, çözüm üretme, ve tartışma becerisi geliştirir, inisiyatif kullanma, karar verme yeteneği gelişir, plan yapma, rapor yazma becerisi gelişir, tüketim alışkanlıkları değişir, savurganlık önlenir, doğal kaynakları koruma bilinci gelişir. Bunların yanında programın OKULA faydaları şöyledir; temizlik ve düzenini sürekli kılar, su ve elektrik tasarrufu öğrenci eliyle sağlanır, okul öğrencilerce sahiplenilir, okul, bulunduğu bölgenin merkezi durumundadır, Okulda bahar temizliğinin başlatılması yerel, ulusal, hatta uluslararası boyutta tanınır, isterse iletişim ağı kanalıyla ulusal ve uluslararası düzeyde etkileşir. Mayıs ayının son haftası sınıflardan başlamak üzere okulumuzda bahar temizliği başlatıldı. Okulumuzun bahçesi ve çevresi atıklardan temizlendi. Farklı çiçekler ekilerek çevre düzenlemesi yapıldı.

19 HAZİRAN Sloganlarla Okul bahçesi ve çevre temizliği ( 5 Haziran Dünya Çevre Günü ) Mayıs ayının son haftasında okulumuzda yapılan bahar temizliği bu hafta da devam ettirildi. Küresel ısınma ve Alınabilecek önlemler konulu afiş çalışmasının hazırlanması ve sergilenmesi Fen ve teknoloji dersi konusu olarak işlenen Dünyamızda gelecekte yaşamı tehdit edecek SERA Etkisinin (KÜRESEL ISINMA ) olumsuz etkileri ve alınabilecek tedbirler konulu afişler öğrencilere araştırma konusu olarak verildi. Hazırlanan posterler Eko-okul panosunda sergilendi.

20 Okulumuz panosunda sergilenen küresel ısınma etkisiyle gelecekte yaşanacak Buz Çağı. Küresel Isınmanın etkisiyle gittikçe küçülen Tuz Gölü modelinin alçı, alüminyum folyo ve farklı boyalar kullanılarak yapılmış modelidir. Ocak ayında yapılması planlanan atık maddelerden yararlanarak İnsan vücudu projesinin gerçekleştirilmesi Atık olan farklı renkte fon kartonları kullanılarak yapılan insan vücudu modelimiz.

21 Atık pet şişe, plastik top, oyun hamuru, atık kumaş, farklı renkte atık kâğıtlar kullanılarak yapılan insan vücudu modelimiz. Eko Okullar programı kapsamında yapılan faaliyetler sırasında çekilen fotoğrafların sergilenmesi. Yukarıda işlediğimiz aylık raporlarda işlenen konular ve tüm faaliyetler fotoğraflarla gösterilmiştir.

22 YILSONU DEĞERLENDİRMESİ Yenimahalle Pınar Koleji olarak okulumuzun eğitim öğretime başladığı ilk yılında böyle büyük bir projeye katılmaktan çok mutluyuz. Artılarıyla eksileriyle öğrencilerimiz ve bizim için olumlu bir yıldı. Projeye başlama noktamız öncelikle öğrencilerimizde farkındalık yaratmaktı. Bunun için onların ilgisini çekecek sunumlarla projemizin özünü öğrencilerimize benimsettik. Farkındalık yarattıktan sonra uygulama aşamaları hepimiz için başarılı geçti. Sadece okul içerisinde kalmasını önlemek için velilerimiz ve çevremizdeki herkesle paylaştık. Öğrenci ve öğretmen sayımızın artmasıyla bu yılki tecrübelerimizin üstüne ekleyerek öğrencilerimizle 2. Senemizde daha güzel etkinliklere imza atacağımıza inanıyorum. A.MÜNEVVER SEYREK ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU KOORDİNATÖR ÖĞRETMENİ

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi için size sunduğumuz bu bilgiler, okul ile aile arasında eşgüdümün kurulmasını sağlayacaktır.

Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi için size sunduğumuz bu bilgiler, okul ile aile arasında eşgüdümün kurulmasını sağlayacaktır. GİRİŞ Bu kitap, siz velilerimiz için, okulumuz hakkında gereksinim duyacağınız tüm bilgileri bulabileceğiniz bir başvuru kaynağı olması amacıyla hazırlanmıştır. Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi

Detaylı

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI Altın İçin Değerlerimizden Olmayalım! / Çanakkale EMITT ve Berlin ITB Fuarında Tanıtıldı Kentin Çevreci İşletmelerine Ödülleri Takdim Edildi

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM 3.1. OKUL ÖNCESİ # 3.2. İLKOKUL # 3.3. ORTAOKUL # 3.4. LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMLERİ 4.1. OKUL ÖNCESİ #

Detaylı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi 3 Kurum : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Adres : Acıbadem Caddesi Rauf

Detaylı

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL )

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) GEZ GÖR ÖĞREN PROJESİ 1 ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) Bu çalışma Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Detaylı

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2 ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI Adına Sahibi : Metin BEKİŞ / GENEL MÜDÜR Yazı İşleri Müdürü : Kürşat KAYA / Nimet ÖZARABACI Tuba BAYKAL / Ahmet AKKAYA Yayın Kurulu

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2012 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete: 13.01.2005 / 25699 Tebliğler Dergisi: Şubat 2005/2569 Ek ve Değişiklikler: 1) 12.8.2005/25904 RG

Detaylı

Di ya log. izocam. Yalıtın, yangının zararından korunun!

Di ya log. izocam. Yalıtın, yangının zararından korunun! Di ya log izocam Ekim Kasım Aralık 2011 Yalıtın, yangının zararından korunun! Yalıtım yangının daha kolay ve hızlı söndürülmesini sağlar, İzocam 12. Yalıtım Yarışması başladı, Yangının yayılmasını yalıtım

Detaylı

MAVİYE DEĞER VERİYORUZ

MAVİYE DEĞER VERİYORUZ 8 40 2013 www.canakkale.bel.tr YEŞİLE MAVİYE DEĞER VERİYORUZ Daha iyi bir gelecek için... Doğaya Karşı Sorumluluğumuzun Bilincindeyiz Ambalaj Atıklarımızı Ayrıştırıyoruz Tıbbi Atıkların Konturolünde Çanakkale

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU Nisan Meclisi BAŞKAN SUNUŞU Değerli Meclis Üyelerim, 17/03/2006

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni ÖZ-DE-BİR SINAVI 8. SINIFLAR BİRİNCİSİ EGE ERDEM TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ ANKARA BÖLGE İKİNCİSİ ARIN TEKİNEL Şubat-Mart 2013 Sayı: 4 SERGIEV POSAD AVRUPA KUPASI ŞAMPİYONASI BİRİNCİSİ

Detaylı

Pın@r da Dil. 7 Temel Kural. Pekİ NEDİR BU. Türkiye mi Turkey mi? OXFORD KALİTE OKULU. Comenius ECOSchools. ITEC Teknoloji

Pın@r da Dil. 7 Temel Kural. Pekİ NEDİR BU. Türkiye mi Turkey mi? OXFORD KALİTE OKULU. Comenius ECOSchools. ITEC Teknoloji Pın@r da Dil SAYI (1) 2013/ 2014 Pekİ NEDİR BU KUR SİSTEMİ DEDİKLERİ? uluslararası standartlar objektif ölçme değerlendirme müfredat programları Türkiye mi Turkey mi? Amerikan kökenli bir kuşun hikayesi

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

ISBN: 978-963-9638-17-4

ISBN: 978-963-9638-17-4 Öğretmen El Kitabı Yeşil Kutu Öğretmen El Kitabı Orta ve Doğu Avrupa Bölgesel Çevre Merkezi ile Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Polonya dan çok sayıda kişi ve kurumun işbirliğiyle hazırlamıştır. Yeşil

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 2 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 KAZLIÇEŞME Avrupa Koleji

Detaylı

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Diyalog izocam Ekim Kasım Aralık 2012 Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Kentsel dönüşüm bir fırsat, İzocam dan Uygulamalarla TS 825 Standardı Kitabı ile sektöre büyük destek, Uygun yalıtım kalınlığı,

Detaylı

YASAM TARZI AVRUPA RESIDENCE TA SATIŞLAR BAŞLADI YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE SAYI: 3 AVRUPA KONUTLARI LALELER İLE DONATILDI

YASAM TARZI AVRUPA RESIDENCE TA SATIŞLAR BAŞLADI YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE SAYI: 3 AVRUPA KONUTLARI LALELER İLE DONATILDI AVRUPA KONUTLARI LALELER İLE DONATILDI AVRUPA RESIDENCE TA SATIŞLAR BAŞLADI AVRUPA KONUTLARI SİTE YÖNETİMLERİ KALİTE VE AR-GE OFİSİ İMPARATORLUKLAR VE ÇİNİNİN BAŞKENTİ İZNİK SAYI: 3 SİNEMA VİZYONDAKİLER

Detaylı

Başkandan BELEDİYELERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLARKEN

Başkandan BELEDİYELERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLARKEN Özel Sayý Þubat Yýl 34 Sayý 64 BÝRLÝK DERGÝSÝ FETHÝN BAÞLADIÐI YER Dosya: Prof. Dr. Ömer Dinçer le Büyükþehir Belediyelerinin 25. Yýlý Üzerine Söyleþi: Ceyda Aydede den Belediye Baþkan Adaylarýna Halkla

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

www.erbakir.com.tr Etik Kurallarımız

www.erbakir.com.tr Etik Kurallarımız Etik Kurallarımız İş yaşamımızda verdiğimiz "SÖZ" karakterimizin en belirgin özelliğidir. Tüm paydaşlarımızla olan ilişkilerimizde "DÜRÜSTLÜK" ilkesi doğrultusunda davranırız. "BİZ" kelimesi yazı ve konuşma

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 ANASINIFI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu

Yıllık Faaliyet Raporu İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. 2012 Yıllık Faaliyet Raporu İZAYDAŞ2012YFR v2.01web 1 İçindekiler VİZYONUMUZ... 10 MİSYONUMUZ... 10 KALİTE POLİTİKAMIZ... 11 ÇEVRE POLİTİKAMIZ...

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU 2013 ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ DENETİM FAALİYETLERİ İlçede faaliyet gösteren gıda üretim yerleri

Detaylı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı 0 Çankaya Belediyesi Sağlıklı Kentler Proje Ofisi Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı Füsun ARACAGÖK Kimya Mühendisi Tülin ABAY

Detaylı