FĠLM KATALOG Tel : Gsm: mail:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FĠLM KATALOG 2015. Tel : 216 553 08 16 Gsm: 532 520 46 61 mail: renkyapim@gmail.com. www.renkyapim.com.tr"

Transkript

1 Renk Yapım 17 yıldır ulusal, bölgesel yerel ve uydu kanallarına film, yerli ve yabancı dizi, çizgi film, belgesel türü yapımlar satan bir firmadır. Elimizde bulunan yapımların tamamının listesini ve tanıtımlarını bu dosyada bulabilirsiniz. Ayrıca yapımlarımızın izlemelerini internet sitemizden yapabilirsiniz. FĠLM KATALOG 2015 Tel : Gsm: mail:

2 BELGESELLER, TOPLAM 1589 BÖLÜM NO ESERĠN ADI TÜRÜ BÖLÜM SÜRE 1 AVRUPA KITASINI KUġBAKIġI SEYĠR BELGESEL GEZĠ AMERĠKA KITASINI KUġBAKIġI SEYĠR BELGESEL KOMEDĠ DÜNYA KUPASI ÜLKELERĠNĠ KUġBAKIġI SEYĠR BELGESEL GEZĠ AVRUPA TARĠHĠNE KUġBAKIġI SEYĠR BELGESEL KOMEDĠ DÜNYA MĠRASI MEKÂNLAR BELGESEL GEZĠ MĠNĠK HAYVAN GÜNLÜKLERĠ BELGESEL KOMEDĠ SIRADIġI YARATIKLAR MOST EXTREME BELGESEL DOĞA YARATIK OLMAK BE THE CREATURE BELGESEL-DOĞA VAHSĠ DOĞADA YAġAM BELGESEL-DOĞA DOĞAYA YÖN VERENLER BELGESEL-DOĞA OKYANUSUN GĠZEMLĠ YERLERĠ BELGESEL-SUALTI OKYANUSUN GĠZEMLĠ YARATIKLARI BELGESEL-SUALTI AKDENĠZĠN HAZĠNELERĠ BELGESEL-SUALTI ATLARLA TARĠHĠN ĠZĠNDE BELGESEL MACERA SOĞUKKANLI KATĠLLER BELGESEL POLĠSĠYE BUNU NASIL YAPMIġLAR BELGESEL BĠLĠM EVRENDE YOLCULUK BELGESEL UZAY BĠLĠNMEYEN YÖNLERĠYLE UZAY BELGESEL UZAY TELESKOPLARIN GÖZÜNDEN UZAY BELGESEL UZAY NOBEL ÖDÜLLÜ ĠCATLAR BELGESEL-BĠLĠM BĠLĠM VE MÜHENDĠSLĠĞĠN ÖNCÜLERĠ BELGESEL-BĠLĠM TARĠHĠN AKIġINI DEĞĠġTĠREN OLAYLAR BELGESEL TARĠHĠ ĠKĠNCĠ DÜNYA SAVAġI TARĠH BELGESELĠ DÜNYAYI DEĞĠġTĠREN YIL 1945 BELGESEL KARIġIK BELGESELLER BELGESEL KOMĠK VĠDEOLAR EĞLENCE ACIDAN TATLIYA YEMEK TARĠFLERĠ GÜNÜN MENÜSÜ YEMEK TARĠFLERĠ ġġfali NOTLAR BĠTKĠLERĠN TANITIMI KÜLTÜR MANTARI NE NERDEN ÇIKMIġ TARĠHTE BUGÜN GEÇMĠġTE BUGÜN DĠPNOT-TARĠHĠ BĠLGĠ KÖġESĠ TARĠHĠ OLAYLAR DĠPNOT-TARĠHĠ MEKAN TARĠHĠ MEKANLAR SĠNETÜRK PERDE ARKASI Tel: Gsm : Mail:

3 YERLĠ ve YABANCI DĠZĠLER, TOPLAM 1141 BÖLÜM NO ESERĠN ADI TÜRÜ BÖLÜM SÜRE 1 KURUNTU AĠLESĠ YERLĠ DĠZĠ DERMAN BEY YERLĠ DĠZĠ AġKIN DAĞLARDA GEZER YERLĠ DĠZĠ AġKINA EġKĠYA YERLĠ DĠZĠ TÜRKÜ FĠLMLERĠ TÜRK FĠLMĠ ELTĠLER YERLĠ DĠZĠ BĠZĠM ELTĠLER YERLĠ DĠZĠ KOMġULAR YERLĠ DĠZĠ BAHÇĠVANIN KIZI PEMBE DĠZĠ SHAOLĠN EFSANESĠ AKSĠYON DĠZĠ DEDEKTĠF LEA POLĠSĠYE DĠZĠ BONANZA WESTERN DĠZĠ ĠġGAL DĠZĠ HAZRETĠ HÜSEYĠNĠN ELÇĠSĠ DĠNĠ-DĠZĠ CABĠR BĠN HAYYAN DĠNĠ-DĠZĠ VEYSEL KARANĠ DĠNĠ-DĠZĠ YABANCI SĠNEMA FĠLMLERĠ KLASĠK FĠLM KLASĠK FĠLM RENKLĠ ve SĠYAH BEYAZ KLASĠK FĠLM CHARLĠE CHAPLĠN KLASĠKLERĠ KOMEDĠ ÇĠZGĠ FĠLMLER, TOPLAM 609 BÖLÜM NO ESERĠN ADI TÜRÜ BÖLÜM SÜRE 1 ELEMENTLER ve MACERALARI ÇĠZGĠ DĠZĠ YAĞMUR DAMLASI ÇĠZGĠ DĠZĠ AT ÇĠFTLĠĞĠ - HORSELAND ÇĠZGĠ DĠZĠ RESSAM VAN DOGH ÇĠZGĠ DĠZĠ ADĠBO ĠLE VÜCUDUMUZU ve DÜNYAMIZI TANIYALIM ÇĠZGĠ DĠZĠ SEVĠMLĠ EJDERHANIN MACERALARI ÇĠZGĠ DĠZĠ MASAL DÜNYASI YERLĠ ÇĠZGĠ DĠZĠ KARAGÖZ VE HACĠVAT YERLĠ ÇĠZGĠ DĠZĠ ÖNDER ĠNSANLAR YERLĠ ÇĠZGĠ DĠZĠ HAYVANLAR ÂLEMĠ YERLĠ ÇĠZGĠ DĠZĠ AFACAN ĠZCĠLERĠN MACERALARI DĠNĠ ÇĠZGĠ DĠZĠ YERLĠ ÇĠZGĠ SĠNEMALAR ÇĠZGĠ FĠLM SÜPERMAN-TEMELREĠS-BUGSBUNY-CASPER-DĠĞER ÇĠZGĠ SERĠ Tel: Gsm : Mail:

4 AVRUPA KITASINI KUġBAKIġI SEYĠR Seyahat Belgeseli, 56 bölüm, her bölüm 30 dakika Avrupayı KuĢbakıĢı Seyir programı Avrupa kıtasının tamamen farklı bir görünümünü sunan benzersiz bir seyahat belgeseli dizisidir. 300 metre yükseklikten yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen ve dünya çapında birçok ödül alan bu belgesel serisi kıtanın en güzel doğal ve tarihi yerleri görüntülenmiģtir. Farklı bakıģ açıları ile çekilen bu yapım izleyiciye müthiģ bir seyir zevki vermektedir. Belgeseldeki her yolculuk seyirciyi harika bir yolculuğa çıkarıyor ve bambaģka bir bakıģ açısıyla Avrupa kıtasının güzelliklerini sunuyor. Bu seride, muhteģem manzarası ile yüksek dağları ve köyleri, Snowdon Dağı zirvesinde güneģin batıģını, büyük Ģehirlerin gökyüzünden muhteģem manzarasını, antik kaleleri, Ģehirlerin yanıbaģına yapılmıģ devasa suni gölleri, limanları ve antik kentleri, Ġkinci dünya savaģına Ģahitlik eden Fransa'daki Normandiya kıyılarını, Ġtalya ve Ġspanya harika sahillerini, havadan çekilmiģ muhteģem görüntülerle ve farklı bir bakıģ açısıyla izleme imkanı bulacaksınız. Belgeselin her bölümüde, doğal ve tarihi güzelliğe sahip çekim mekanlarının en az 25 yerinde çekim yapılmıģtır. KuĢbakıĢı serisi ile, arkanıza yaslanın ve koltuğunuzda dünyayı farklı bir bakıģ açısı ile gökyüzünden hatta bazen bulutların arasından izleyin. Ġtalya, Ġspanya,Ġngiltere, Ġrlanda, Ġskoçya, Almanya, Portekiz, Fransa, antik kaleleri ile Ġsviçre, Galler, Belçika çekim yapılan ülkeler, Sevilla, Venedik, Verona, Münih, Brüksel, Sicilya, Lizbon, Napoli, Ġnter, Roma, Paris, Londra, Palermo, Montreux, Formentera, Mollarco çekim yapılan bazı Ģehirlerdir.

5 AMERĠKA KITASINI KUġBAKIġI SEYĠR Seyahat Belgeseli, 36 bölüm, her bölüm 30 dakika Amerikayı KuĢbakıĢı Seyir programı Amerika kıtasının tamamen farklı bir görünümünü sunan benzersiz bir seyahat belgeseli dizisidir. 300 metre yükseklikten yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen ve dünya çapında birçok ödül alan bu belgesel serisi kıtanın en güzel doğal ve tarihi yerleri görüntülenmiģtir. Farklı bakıģ açıları ile çekilen bu yapım izleyiciye müthiģ bir seyir zevki vermektedir. Belgeseldeki her yolculuk seyirciyi harika bir yolculuğa çıkarıyor ve bambaģka bir bakıģ açısıyla Amerika ve Afrika kıtasının güzelliklerini sunuyor. Seride muhteģem manzarası ile yüksek dağları ve köyleri, büyük Ģehirlerin gökyüzünden muhteģem manzarasını, antik kaleleri, Ģehirlerin yanıbaģına yapılmıģ devasa suni gölleri, Niagara gibi muhteģem manzaraya sahip Ģelaleleri havadan çekilmiģ muhteģem görüntülerle ve farklı bir bakıģ açısıyla izleme imkanı bulacaksınız. Belgeselin her bölümüde, doğal ve tarihi güzelliğe sahip çekim mekanlarının en az 25 yerinde çekim yapılmıģtır. KuĢbakıĢı serisi ile, arkanıza yaslanın ve koltuğunuzda dünyayı farklı bir bakıģ açısı ile gökyüzünden hatta bazen bulutların arasından izleyin. Çekim Mekanlarından bazıları; Cape Town, New York, Hudson, Niagara ġelaleleri, Virginia, ABD Deniz Piyadeleri, Güney Carolina'daki Parris Adası, Massachusetts, Boston, Gloucester, Plymouth Rock, Wilmington, Yellowstone Ulusal Parkı, New Hampshire, Washington, Montana Maryland, Georgia, Nebraska, Büyük Horn Kanyonu, Hungry Horse Barajı, Glacier Milli Parkı dır.

6 DÜNYA KUPASI ÜLKELERĠNĠ KUġBAKIġI SEYĠR Seyahat Belgeseli, 8 bölüm, her bölüm 30 dakika Futbol dünyanın en çok takip edilen spor aktivitelerinden biridir Dünya Kupasının yapıldığı ülke olan Güney Afrika Cumhuriyeti ve 2014 Dünya Kupası nın düzenlendiği Brezilya nın tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtıldığı bu belgesel, iki ülkenin tamamen farklı bir görünümünü sunan benzersiz bir seyahat belgeseli dizisidir. Bu çarpıcı belgeselin Brezilya bölümlerinde ülkenin doğu sahili boyunca uzanan mega Ģehirlerden olan Rio ve Sao Paolo nun havadan çekilmiģ muhteģem görüntülerini, balta girmemiģ yağmur ormanlarını, dünyada eģi benzeri bulunmayan veiçine girmenin imkansız olduğu eko sistemlerin bulunduğu muhteģem doğal güzellikleri havadan izleme imkanı bulacaksınız. Ve tabiki 2014 Dünya Kupası maçlarının oynandığı muhteģem stadyumları da görme imkanı bulacaksınız. Güney Afrika Cumhuriyeti bölümünde ise sivri tepeleri ile etkileyici sıra dağları, muhteģem renkleri ile çöllerin yanıbaģında uzanan yemyeģil ormanları, Masa Dağını, Ümit Burnu nu, Robberg Yarımadasın da fokbalığı sürüsünü, Magwa ve Bluff ġelalerini, Thousand Hills Vadisi nde 19. Yüzyılda kurulan Zulu Krallığı nın kalıntılarını, Güney Afrika nın meģhur vahģi yaģam merkezi olan Kruger Doğal Parkını, dünyanın en büyük yeģil kanyonu olan Blyde River Kanyonu nu, dipsiz kuyu gibi görülen elmas madeni yataklarını, muhteģem manzarası ile tarihe Ģahitlik etmiģ Ümit Burnu nu ve 2010 Dünya Kupasına ev sahipliği yapmıģ stamyumları gökyüzünden yapılmıģ çekimler eģliğinde izleyebilirisniz.

7 AVRUPA TARĠHĠNĠ KUġBAKIġI SEYĠR Seyahat Belgeseli, 16 bölüm, her bölüm 30 dakika Avrupa Tarihine KuĢbakıĢı Seyir programı Avrupa kıtasının daha çok tarihi yapıların ağırlık veren benzersiz bir seyahat belgesel serisidir. 300 metre yükseklikten yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen belgeselde kıtanın en güzel tarihi yerleri görüntülenmiģtir. Farklı bakıģ açıları ile çekilen bu yapım izleyiciye müthiģ bir seyir zevki vermektedir. Belgeseldeki her yolculuk, sizi harika bir yolculuğa çıkaracak ve bambaģka bir bakıģ açısıyla Avrupa yı izlemenizi sağlayacak. Seride Ġngiltere de yerel halkın saldırılardan korunmak için 1000 yıl boyuca inģa ettiği antik kaleleri, sömürgecilikle meģhur Ġngiliz Prenses ve Prenslerin, Lordların, Düklerin ve zengin iģ adamlarının yaptırdığı birbirinden muhteģem sarayları, inancın insanoğluna yatırdığı tarihi binaların havadan çekim muhteģem görüntülerini farklı bir bakıģ açısıyla izleme imkanı bulacaksınız. Ayrıca tüm bu yapıların Ģahit olduğu cinayet, siyaset ve politik hikayeleri dinleme imkanıda da bulacaksınız. Belgeselin her bölümde, meģhur birkaç bölgenin doğal ve tarihi güzelliğe sahip en az 25 yerine yer verilmektedir. KuĢbakıĢı serisi ile, arkanıza yaslanın ve koltuğunuzda dünyayı farklı bir bakıģ açısı ile gökyüzünden hatta bazen bulutların arasından izleyin. Çekim Mekanlarından bazıları; Ġtalya da Roma, Floransa, Toskana, Lazio, Ġrlanda dan Emerald Kalesi, Mendip Tepeleri, Fransa dan Monaco, Avignon, Pyrenes, Cannes, Nis, Marsilya, Ġngiltere den Buckingham Sarayı, Westminster Sarayı, Londra, Liverpol, Tudor Kalesi ve Eski Romalılardan kalma kaleler, Ġskoçya, Ġrlanda ve Galler in tarihi yapıları yer almaktadır.

8 DÜNYA MĠRASI MEKÂNLAR Belgesel Seri, 108 bölüm, her bölüm 15 dakika Dünya Mirası olarak kabul edilen mekânların tanıtıldığı harika bir belgesel. Unesco dünya mirası listesinde yer alan eserlerin en iyilerinden olan 108 adet mekânın tanıtıldığı bu belgeselde, Avusturya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Costa Rica, Güney Afrika, Küba, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Ġzlanda, Ġtalya, Ürdün, Meksika, Fas, Hollanda, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Ġspanya, BirleĢik Arap Emirlikleri, Amerika, Tayland, Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Arjantin, Mısır gibi birçok ülkede yer alan ve Dünya Mirası listesinde kabul edilen yerleri tanıma imkânı bulacaksınız. Ġnsanoğlu tarih sahnesine çıktığından bu yana yaģadığı alanları değerli kılmıģ ve kültürünü gelecek nesillere taģıyacak Ģaheserler bırakmıģtır. Tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen değerleri ortak bir geçmiģ olarak benimsemek, tanıtmak ve gelecek nesillere bu mirası aktarmak için UNESCO 1972 yılında "Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair SözleĢme"yi kabul etmiģtir. Türkiye bu sözleģmeyi 1982 de onaylamıģtır. Dünya Mirası Listesi, UNESCO'ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen, tüm dünya için önemli bir değer taģıdığı kabul edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı bir listedir. Tüm insanlığın ortak geçmiģini oluģturan değerlerin korunmasında uluslararası iģbirliğini mümkün kılmayı amaçlayan UNESCO, kültürel ve doğal kriterleri ile özgün olan varlıkları değerlendirmektedir yılı sonu itibariyle Dünya genelinde Dünya Miras Listesine 679 tanesi kültürel/arkeolojik sit, 174 tanesi doğal sit ve 25 tanesi ise karma (kültürel/doğal) sit olmak üzere toplam 878 varlık bulunmaktadır.

9 MĠNĠK HAYVAN GÜNLÜKLERĠ Belgesel Komedi Serisi, 10 bölüm, her bölüm 15 dakika Hiç küçük hayvanların hayatlarını ve aralarında ne gibi Ģeyler konuģtuklarını merak ettiniz mi? Onları anlayabilsek gerçekten çok iyi olurdu değil mi? Küçük yaratıkların günlük sohbetleri bu belgesel ile ekranlarınıza gelecek ve bunların tamamı bir mikroskop yardımı ile gerçekleģecek. Minik hayvanların gerçek dünyasında asit fıģkırtan karıncalar, kendi pisliğini yiyen tesbih böcekleri, kafalarını balon gibi ĢiĢiren et sinekleri ve çiçekler gibi giyinen örümcekler yer alıyor. Bu yapımda minik hayvanları on baģlık altında toplayacak ve onların herkesi ĢaĢırtan maharetlerine Ģahit olacağız. Çirkin bir larvadan kelebeğe dönüģenleri, klima, jet yakıtı, mobil telefon gibi icatları olan Mucitleri, geri dönüģüm hizmeti veren ayrıģtırıcıları, kimyasal silah, tuzak ve zehir ile kendini savunan silahģorları, en iyi kâģifleri, ölüm kalım savaģı veren yırtıcıları, müzik, dans, akrobasi, çılgın döğüģler ve ıģık gösterileri sunan eğlendiricileri, bitkilere hayat veren polen taģıyıcıları, bebeklerinin birbirlerini yememesi ya da yavruların annelerine zarar vermemesi için onları ikna eden ebeveynleri ve akıllı, rengârenk, faydalı ve zararsız olsalar da sevimsiz hayvanları bu belgeselle eğlenerek tanıyacaksınız. Bu belgesel yapım ile hayvanların dünyası ile ilgili birçok gerçeği bilimsel açıklığı ile izleme imkânı bulacak, bilim adamlarına ilham veren ve birçok keģfin gerçekleģmesine ilham kaynağı olan hayvanların gizli dünyasını en küçük ayrıntıları ile öğreneceksiniz. Minik Hayvan Günlükleri hem büyükler hem de küçükler için yapılmıģtır.

10 MOST EXTREME - SIRADIġI YARATIKLAR Hayvanların SıradıĢı Özelliklerini AraĢtıran Belgesel- 56 bölüm, her bölüm 50 dakika Most Extreme alıģık olduğumuz belgesellerden biri değil. Bu belgeselde bir konu baģlığı seçiliyor ve o konu baģlığı ile ilgili dünyadaki en iyi ilk 10 hayvan, bunu nasıl baģardıkları açıklanarak sıra ile tanıtılıyor. Bir bölümde en hızlı koģan hayvanlar sıralanırken, diğer bölümde en hilekâr hayvanlar ele alınmıģ, bir bölümde en zeki hayvanlar ele alınırken bir diğer bölümde en zor koģullarda hayatta kalabilen hayvanlar sıralanmıģ, bir bölümde en uzun atlayan hayvanları incelenirken, bir bölümde en zeki hayvanlar sıralanmıģ. Yeryüzündeki en sinsi veya en akıllı hayvanın hangisi olduğunu merak mı ediyorsunuz. Yada en hızlı koģanını. Veya en sabıkalı, en korkunç hayvanın kim olduğunu. Bunun gibi daha onlarca sorunun cevabını bu belgeselde öğreneceksiniz. Bukalemunlar kılık değiģtirme konusunda gerçekten ustaları mıdır veya tilkiler düģündüğümüz kadar kurnaz mıdır? Ya da hayvanlar aleminin en büyük mafyası kimdir. Veya saatlerce avladıkları hayvanlarla oynayan ve garip yeteneklere sahip hayvanlar hangileridir. Acaba bu hayvanlar rakiplerini onların konumlarını ele geçirmek için mi öldürüyorlar? Bu belgesel serisinde hilekârlıkları ve kurnazlıkları sayesinde iģledikleri cinayetler karģılığında SıradıĢı olmayı hak eden hayvanları keģfedeceksiniz. Doğada gerçekleģen birçok olayı hayvanların gözünden yaģamaya ve anlatmaya çalıģan bu yapım belgesel izleme alıģkanlığınızı değiģtirecek. Belgesel'de doğal hayat tüm yönleriyle ele alınmıģ ve vahģi hayvanların mücadeleleri tüm doğallığıyla sergilenmiģtir.

11 YARATIK OLMAK - BE THE CREATURE VahĢi Hayat Belgeseli- Yeni Sezon, 26 bölüm, her bölüm 50 dakika Hayvan olmak ne anlama geliyor? Hangi özel yetenekleri doğuģtan, hangilerini zamanla öğrenirler? Tabiat bilgisi uzmanı ve belgesel film yapımcıları Chris ve Martin kardeģler biyolojiyi, fizyolojiyi ve doğal davranıģları dünyayı dolaģarak keģfediyor ve hayvan olmanın ne olduğunu araģtırmaya çalıģıyor. Kratt KardeĢler kimi zaman deniz planörü, kimi zaman jip, kimi zamansa yaya olarak hayvanları görebilecek mesafede kalıp hayvanların doğal hayattaki davranıģlarına bire bir Ģahit oluyorlar. Kratt KardeĢler hayvan davranıģlarını ortaya koymanın tek yolunun onlarla birlikte yaģamaktan geçeceği düģüncesi ile hayvanlarla birlikte doğada yaģıyorlar. Hayatta kalabilecekleri kadar malzeme ve kameraları ile yola çıkan Chris ve Martin kardeģler doğal yaģamda hayvanların nasıl yaģadığını tecrübe ediyor, vahģi hayatın derinliklerine hayvanların yaptığı gibi dünyayı tanımak için yolculuğa çıkıyorlar. Amazon un derinliklerine Susamuru gibi sinsice dalıyorlar. Ağaçların tepelerine bir Ģempanze gibi yavaģ ve zarif Ģekilde tırmanıyor. Endonezya nın orangutanlarıyla oynuyor, Serengeti de çitalarla koģturuyor, Pantanal bölgesinde dev anakondalarla yüzüyor ve dünyayı hayvanların gözünden yaģamaya ve anlatmaya çalıģıyorlar. Bütün bölümlerde doğal hayat sansürsüz olarak ele alınmıģ ve bazı karelerde vahģi hayattaki hayvanların mücadeleleri kesmeden ortaya koyulmuģtur. Uzun emeklerle hazırlanan Kratt KardeĢlerin Be The Creature serisinin dünya çapında sayıları milyonları bulan büyük bir izleyici kitlesi vardır.

12 VAHġĠ DOĞADA YAġAM VahĢi Hayat Belgeseli- Yeni Sezon, 26 bölüm, her bölüm 30 dakika VahĢi Doğada YaĢam, Afrika'da yaģayan hayvanların az rastlanan olağan dıģı davranıģlarını kayıt altına almak için tropikal yağmur ormanlarından Namib çöllerine kadar 50'den fazla bölgede çekimler yapılarak hazırlanmıģ muhteģem bir belgesel. Bu yapım Afrika'nın büyüleyici vahģi hayatını farklı bir bakıģ açısı ile ele alıyor. Belgeselde her bir bölüm, bir tür ya da grubun yaģamına ıģık tutuyor, bir aile ya da bir türün vahģi yaģam sırları keģfediliyor. Her bölümde hayvanların GörünüĢ ve YaĢam Biçimleri, YaĢadığı Mekânlar, Beslenme Biçimi, Aile ĠliĢkileri, Nasıl Bir Yuvada YaĢadığı, Kendi Aralarındaki ĠletiĢim Kurma Biçimleri, Akrabaları, Dostları ve DüĢmanları konu baģlıkları olarak ayrı ayrı ele alınıyor. Ayrıca ele alınan konu baģlıkları ile ilgili son bilimsel araģtırmalar en ince detaylarıyla anlatılıyor. Gövdesinde yüz bin adet kas bulunan dev Gergedanları, ondan 850 kat daha küçük ve her an düģerek ezilme tehlikesine karģı koymaya çalıģan gergedan böceklerini, bedenlerini serinletmek için midelerinden hortumları yardımı ile çektikleri suyu vücutlarına püskürten filleri, yetim kalmıģ bir maymunu evlat edinmiģ Babunları, sürü halinde avlanan dünyanın en tehlikeli kedileri Aslanları, dünyanın en hızlı hayvanı Çitaları, dayanıģma ruhundan aldıkları cesaretle kendisinden kat kat daha büyük hayvanları avlayabilen Sırtlanları, vücudu kemiksi pullarla örtülü Timsahları, uçan yırtıcıların en güçlü pençelisi Kartalları, örümcekleri, böcekleri ve deniz canlıları gibi birçok hayvanın sıra dıģı görüntülerini bu belgeselde izleyeceksiniz.

13 DOĞAYA YÖN VERENLER Doğal YaĢam Belgeseli, 28 bölüm, her bölüm 50 dakika Bu belgesel film National Geographic kanalına 17 yıl belgesel program yapan bir ekip tarafından, toplam 27 milyon dolar bütçe ile çekilmiģtir. Zaman zaman mikroskobik kameralar ile çekimleri yapılan bu belgesel serisi, Amerika da tüm bölümleri primetime'da oynayan nadir belgesel programlardan biridir. Ses, müzik ve doğal sesler olarak tüm ayrıntılara dikkat edilerek çekilen belgesel, dünyada yayınlanan birçok belgesel gibi görüntü satın alınarak yapılmıģ bir belgesel değil, bizzat yapımcılar tarafından çekim mekanlarına gidilerek çekilen bir belgesel özelliği taģımaktadır. Bu seri sadece vahģi yaģamı anlatan bir seri de değildir. Örneğin bir bölümde Muson Yağmurları ve onun doğal yaģamı nasıl etkilediği anlatılırken, diğer bölümde Deprem konusu en ince detayları ile anlatılmaktadır. Bu belgesel de bir bölümde atom bombası denmesi yapılan Bikini Adasının Gizemi anlatılırken bir bölümde Afrika nın Gizemli Yaratıkları anlatılmıģ, bir bölümde Yunusların YaĢamı anlatılırken, bi diğer bölümde Köpek Balıklarının YaĢamı ele alınmıģtır. Diğer konu baģlıları ise söyledir. Gizemli Avcı Jaguar, Büyük Afrika Göçü, Timsahların Ġntikamı, Yunuslar, Orangutanların Doğaya DönüĢü, Kuzey Kutbunun Kralları, Gergedanın Son Saldırısı, Afrikanın Kralı Aslanlar, Doğal YaĢamın Lordu Kaplanlar, Kurtların DönüĢü, Altın Nehirdeki YaĢam, Dev Balinalar, Yılanlar, Köpek Balıklarının Esir YaĢamı, Dağlardaki Hayalet Puma, Katil Balinalar, Afrikaya Safari Yolculuğu, Yelkenli Gemilerde YaĢam, 118 YeĢil Sokağında Gizli YaĢam, Antik Mısır ve Piramitler, Dev Çiflikleri YaĢam, Rusya ve Telepatik Zihin Kontrolu, Mucit Ġnsanların YaĢamı, Ġnsan Vücudunun Gizemleri, Korkunç Gerçek Deprem. Doğaya Yön Verenler adlı yapım ile belgesel izleme alıģkanlığınız değiģecek...

14 OKYANUSUN GĠZEMLĠ YERLERĠ Belgesel Serisi, 39 bölüm, her bölüm 26 dakika Bu belgesel serisinde yeryüzünün en güzel denizlerine ve okyanuslarına doğru harika bir yolculuğa çıkacak ve bu sayede muhteģem güzelliklere sahip harikulade deniz yataklarının keģfedeceğiz. Üstelik bu yolculuk denizlerin insanoğluyla olan bağlantısını bulmamıza yardımcı olacak. Bu muhteģem yolculuk insanlığın beģiği olan Kızıldeniz den baģlayacak ve daha sonra Akdeniz de Yunanistan, Ġspanya ve Monako gibi ülkelere uğradıktan sonra dünyanın en güzel mercan kayalıklarına sahip yerleri olan Endonezya, Karayip Adaları, Maldivler, Bahama Adaları, Galapagos, Filipinler, Bali, Küba, Kolombiya, Norveç, Tayland gibi ülkelerde yapılan dalıģlarla devam edecek. Yüksek görüntü kalitesiyle çekilen bu büyüleyici belgesel, tüm zamanların en korunaklı ve dikkat çekici deniz ve okyanus diplerine doğru bizi yolculuğa çıkaracak. 39 bölümün her birinde farklı denizler ve okyanuslardaki muhteģem biyolojik çeģitlilik ve büyüleyici yerler bizi karģılayacak. Bu eģsiz yolculuk boyunca, insanoğlunun sebep olduğu iklim değiģikliğinin negatif etkilerinin her geçen gün deniz altındaki hayata olan zararlarını daha net olarak görmüģ olacağız. Ayrıca tropikal iklimde yaģayan birçok canlının nasıl daha sıcak bir ortamda yaģamaya mecbur kaldığını görecek, El Nino kasırgasının dalgalarıyla bozulmuģ olan mercan resiflerini yakından gözlemleyeceğiz. Okyanusların asit oranlarındaki artıģın mercan resiflerine verdiği zararları inceleyecek, artık daha sık meydana gelen kasırga ve tufanlardan denizaltındaki canlıların nasıl etkilendiğine tanıklık edeceğiz. Bu belgeselde mercan kayalıklarının nefes kesici güzelliklerine Ģahitlik edecek ve belki de bu güne kadar hiç görmediğiniz bitki ve hayvan türlerini göreceksiniz.

15 AKDENĠZĠN HAZĠNELERĠ Belgesel Serisi, 13 bölüm, her bölüm 26 dakika Akdeniz'in kıyısında yer alan büyüleyici güzellikte yerleri, yüksek görüntü kalitesinde çekimlerle göz önüne seren zevkle izleyeceğiniz harika bir belgesel. Bu belgeselde bir yandan denizin altındaki doğal güzellikleri ve birbirinden harika canlıları izlerken bir yanda da bir döneme damga vurmuģ yerlerin tarihine Ģahitlik edeceksiniz. MeĢhur deniz rezervlerine sahip olan Ġtalya nın Ustica ve Sardini, Ġspanya nın Formentera, Medes, Ceuta, ve Calpe, Fransa nın Hynes, Yunanistan ın Zakyntos ve Mykonos, Malta ve Bodrum sahilleri bu belgeselde dalıģ yapılan yerlerdir. Akdeniz de yaģayan birçok hayvan türü çok güzel ve ĢaĢırtıcıdır. Sarıkuyruk, ıskarmoz, müren ve fulya balığı gibi birbirinden harika görünüme sahip hayvanlar dalıģ yapılan bölgelerdeki bazı balık türleridir. Bunun yanı sıra deniztavģanı, denizyıldızı, karidesler, göz alıcı hayvan kolonileri, yelpaze mercanları, Akdeniz mercanları, Kırmızı mercanlar, siyahımsı mercanlar bu bölgede görülen muhteģem güzelliğe sahip diğer türlerdir. DalıĢ yapılan bölgelerde posidonya çayırlarına, mağaralara, tarihi değere sahip enkazlara ve falezlerin olduğu sualtı dünyalarına rastlamak mümkündür. DalıĢ yapmak için özellikle tercih edilen bölgeler medeniyetlerin baģlangıcına ait izlerin bulunduğu, tarihi kalıntıların ve sualtı canlılarının her bir yanı sardığı yerlerdir. Bu Akdeniz turu belgeselinde sadece bu harika denizin sularında gizlenen muhteģem yerler gösterilmiyor. Kısa kısa da olsa dalıģ yapılan yerlerdeki doğal ve tarihî güzellikler de izleyici ile paylaģılıyor. Ustika daki bronz çağı kazıları, Malta da megalitik anıtlar, Yunan mitolojisinde Apollo ve Artemis in doğum yeri olarak geçen görkemli Delos, Türkiye de milattan önce 180 yılına ait olan antik Pamukkale kenti gibi yerler de ziyaret ediliyor.

16 OKYANUSUN GĠZEMLĠ YARATIKALRI Su Altı Doğal YaĢam Belgeseli - 13 bölüm, her bölüm 26 dakika, Güney Afrika nın ve Hint Okyanusu'nun en heyecan verici dalıģ alanı olarak gösterilen yerlerinde iki dalgıcın sürükleyici su altı maceralar serisini bu belgeselde izleyeceksiniz. Ġki maceracı denizci bir yandan sahil Ģeridi yakınlarında dev beyaz köpek balıklarıyla dalıģlar yaparken, bir yandan da Kızıl Deniz deki nefes kesici sualtı yaģamını keģfediyor, ĢaĢırtıcı ve ürkütücü deniz hayatını gözlemliyorlar. Maldivlerin tarifi imkânsız gösteriģli fulyabalığını ve Sudan daki çekiç baģlı köpek balıklarını keģfediyorlar. Maceracılarımız Hint okyanusunun derin mavi sularında sürü halindeki gümüģ burunlu köpek balıklarının peģinde dolaģırken adeta onların keskin diģlerine meydan okuyorlar. Peter ve Stefania azgın sularda denizin dibinden elmas getirmek için kendi hayatını riske atan elmas dalgıçlarıyla beraber dalıyor ve onların bu tehlikeli maceralarına eģlik ediyorlar. Bu belgeselde uzman dalgıç Nuno Gomes dünyanın en derin dalıģını yapıyor ve yaklaģık 300 metre derine dalarak, yüzeye ulaģmak için 12 saatlik zorlu bir yolculuk yapıyor. KâĢiflerimiz Güney Afika'nın zengin sulardaki planktonlarını takip eden balina köpek balıklarının yolculuğuna katılıyor. Birçok insanın kalbine hitap eden zeki ve arkadaģ canlısı yunusların, insanları eğlendirmesini izliyor, yunuslarla beraber yüzüyorlar. Ayrıca kaģiflerimiz bu belgesel serisinde, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını gözlemliyor, onların yumurtalarını nasıl sakladığını ve sonra da yavruların yumurtadan çıkarak denize ulaģmak için yaptığı tehlikeli yolculuğa kayıt altına alıyorlar.

17 ATLARLA TARĠHĠN ĠZĠNDE Belgesel Serisi, 18 bölüm, her bölüm 50 dakika 1842 de, Dick King adında biri, yol arkadaģı Ndongeni ile birlikte Güney Afrika yer alan Natal bölgesine yardım getirmek için Durban Ģehrine doğru yola çıkar. Tarihin akıģını değiģtirecek olan bu yolculukta 950 kilometrelik yolu 10 gün içinde geçmek zorundadırlar ve bunu baģarırlar. Bu serinin ilk altı bölümünde Macera tutkunu Barry Armitage ve Joe Dawson 6 atla birlikte, geçmiģteki bu yolculuğu gerçekleģtirmeye çalıģırlar. Bu yolculukta 1842 de yapılan yolculukta kullanılan güzergâh birebir takip edilecektir. Zorlu arazi koģullarında ve zaman zaman 36 dereceye varan sıcaklıkta gerçekleģtirilen bu yolculuk gerçek bir maceraya dönüģmektedir. Bu belgeselde bu tarihi yolculuğa adım adım Ģahit olacaksınız. Belgesel serisinin ikinci sezon bölümlerinde Barry ve Joe yine iģ baģında olacaklar. Bu sefer Mongol Derby e Ģahitlik edeceksiniz. Bu geçmiģi Cengiz Han'ın atlı haberleģme sistemine dayanan dünyanın en uzun ve en çetin at yarıģıdır. Maceracılarımız bu hızlı haberleģme yarıģlarına yabancı değillerdir. Fakat bu defa 25 farklı atla yolculuk yapacaklar. Maceracılarımız bu yolculuğu yarı vahģi olan Moğol atlarıyla yapacak ve bu yolculukta sakatlıklar ve çetin koģullarla mücadele etmek zorunda kalacaklar. Üçüncü ve son yolculukta ise Barry ve Joe, yine bir baģka Güney Afrika kolonisinde yaģanan bir macerayı canlandıracaklar. Harry Whackalong Smith 200 yıl önce Atlı Posta Sisteminin denenmesi için 950 km lik yolu 40 atla, 6 günde kat etmeyi baģarmıģtır. Saatte 22 km nin üzerinde bir hıza ulaģıp, günde 224 km yol kat etmiģtir. Barry ve Joe, 1835 yılındaki bu posta sistemini yeniden canlandırmaya çalıģacak. Orijinal güzergâhı kullanacaklar ve yol boyunca Güney Afrika'nın tarihi ve doğal güzelliklerine de tanıklık edecekler.

18 SOĞUKKANLI KATĠLLER Polisiye Belgesel Serisi, 12 bölüm, her bölüm 50 dakika Bu seride soğukkanlı katillerin ellerinde kaybolan insan hikâyelerini ele alacağız. Bu dizide herkesi Ģok eden gerçek suç hikâyeleri ele alınmaktadır. Bazen aile bireylerinin veya olayı gerçekleģtirenlerin ve bazen de dedektiflerin görüģlerine yer verilen bu dizide, inanılması güç hikâyelerle karģılaģacak ve insanın bazen ne kadar kötü olabileceğine Ģahit olacaksınız. Ve çok korunaklı bir yerde dahi olsanız, avcı insan olunca bundan asla kaçıģ olmadığını göreceksiniz. Alaska'da dünyanın diğer bölgelerine oranla çok daha fazla insan kaybolur. Kimi zaman bunun sebebi doğal koģullardır kimi zaman ise insanlardır. Alaska'nın el değmemiģ Amid bölgesinde, bazı insanlar kaybolmaya baģlar. Ġnsanların her Ģeyden uzaklaģabileceği ve her Ģeyden saklanabileceği bir yerdir bu bölge. Bir katil için ise cinayet iģleyip saklanılabilecek en uygun yer. Alaska Petrol hattı Alaska'ya büyük para girdisi sağlıyor ve buraya insan göçü çekiyordu. Fakat bu durum doğanın da tahrip olmasına sebep oluyordu. Bundan endiģe duyanlardan birisi de Kaliforniyalı çevre bilimci Luis Hastings idi. Boru hattını havaya uçurmayı düģünen Hastings, bunu yapmadan önce Ģahitleri ortadan kaldırmalıydı. ĠĢte bu seride bazen, McCarthy gibi kasabasında kurbanlarına gizlice yaklaģarak, amacına ulaģmak için Ģahitleri bir bir öldüren birini tahlil ederken, bazen de görünüģte çok iyi bir aile babası olan Robert Hansen gibi soğukkanlı katilin iģlediği cinayetleri ele alacağız. Katiller hakkında kiģilik tahminleri yapacak ve iģin görünen kısmının ardındaki gerçekleri araģtıracağız. Soğukkanlı Katiller ve cinayetleri serisi, bu ve benzeri kan donduran cinayetleri tanıklar, kurbanların aileleri ve dedektiflerin bakıģ açısıyla, yer yer canlandırarak anlatan muhteģem bir yapımdır.

19 BUNU NASIL YAPMIġLAR Belgesel Seri, 13 bölüm, her bölüm 26 dakika Bu belgeselde dünyada yapılan en sıradıģı yapılar ve onların yapımında kullanılan mühendislik detayları anlatılmaktadır. Bulundukları Ģehirlerin simgesi halina gelen bu yapıları kim nasıl yaptı. Yaparken hangi mühendislik tekniklerini kullandı Ġnsan aklının dönemin Ģartlarına göre zorlanarak yapıldığı bu yapılar mimar Dr. Scatto Steedman tarafından yerinde inceleniyor ve yapımında kullanılan teknikler hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Paristeki Eyfel Kulesi, Grandes Serres botanik Bahçesi, Grabit Viyadüğü, Fransa daki Citadellede Blaye Kalesi, Ġskoçya daki Tantallon Kalesi, Floransa daki Duomo, Paris teki olağandıģı CNIT binası, Londra daki Millenium un Kubbesi, Ġngiltere deki sade ama Ģık Kingsgate Footbridge körüsü, Ġskoçya daki uçsuz bucaksız Forth Rail köprüsü, Sevilla daki Alamillo Köprüsü, Ġtalya daki antik Pisa Kulesi, Madrid teki Puerto de Europa Kuleleri, Barselona daki Torre kulesi, Hollanda da dalgalardan korunmak için yapılan dev yapılar, Clifton Asma Köprüsü, Çek Cumhuriyetin deki zarif Swiss Bay köprüsü, Danimarka da muazzam büyüklüğe sahip Sıtorbelt köprüsünü, Eski Roma nın Verona daki amfi tiyatro, Londra Kew Gardens daki görkemli Viktoryan Palm evi, Ġtalya Bari deki Dünya Kupası Stadyumu, Liverpool daki Royal Liver, Frankfurt taki yüksek ofisler, Ġtalya daki San Gimignan kuleleri, rüzgar, güneģ ve su kullanılarak enerji üretimi yapan dev yapılar, Norveç te dağ içinde gizlenen olimpik stadyum, ve Londra daki yeraltı tren istasyonları bu belgeselde incelenen muhteģem yapılar arasında yer alıyor. Bu harika belgeseli web sitemizin video izleyebilirisniz.

MARKA KENT YOLUNDA İLK ADIM PROJESİ SONUÇ RAPORU

MARKA KENT YOLUNDA İLK ADIM PROJESİ SONUÇ RAPORU PROJESİ SONUÇ RAPORU Hümeyra SADAKLIOĞLU M. Said DÖVEN Tokat-2012 Bu rapor, T.C. Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 4

Teknoloji 101 - Sayı 4 3 Şubat 2010 Teknoloji 101 - Sayı 4 http://www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Kendimiz Yapalım KöĢesi: Elektronik Devre Kartları 2010 Opel Astra Elektrikte

Detaylı

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse yasemin ne der 1 Nisan Çok mu ciddi duruyorum? Ya da asla kandırılamaz

Detaylı

AKHİSAR DAN. Güney Afrika da Safari turunda-2009 AMERİKA YA. 2012Amerika Rüyası na GüncelleĢtirilmiĢ Yeni Baskı 2014

AKHİSAR DAN. Güney Afrika da Safari turunda-2009 AMERİKA YA. 2012Amerika Rüyası na GüncelleĢtirilmiĢ Yeni Baskı 2014 AKHİSAR DAN Güney Afrika da Safari turunda-2009 AMERİKA YA 2012Amerika Rüyası na GüncelleĢtirilmiĢ Yeni Baskı 2014 Kaliforniya Cumhuriyeti bayrağının önünde San Francisco da konferans gemi turunda- 2003

Detaylı

Rapor No: 12. Afrika'nın Suyu mu Yok, Parası mı? Ağustos 2013

Rapor No: 12. Afrika'nın Suyu mu Yok, Parası mı? Ağustos 2013 1 Rapor No: 12 Afrika'nın Suyu mu Yok, Parası mı? Ağustos 2013 2 RAPOR NO: 12 Raporun Adı : Afrika'nın Suyu mu Yok, Parası Mı? Raporu Hazırlayan : Topraksuenerji Çalışma Grubu Editör :Dursun YILDIZ 1 RAPOR

Detaylı

Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ

Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ Çağımızda, elektronik iletiģim araç ve gereçlerinin çoğalması günlük yaģamı kolaylaģtırsa da, burada eskilerin deyiģiyle Silah icat oldu, mertlik bozuldu gibi bir atasözünü

Detaylı

PUNKAT. Yazan. Tansel GÜNAY

PUNKAT. Yazan. Tansel GÜNAY PUNKAT Yazan Tansel GÜNAY PUNKAT / 82 / 2 TANIŞMA Merhaba! Öncelikle burada yer alan fikirlerin, anlatılanların, anıların -kaynaklarını belirterek yaptığım bir iki alıntı dıģında- tamamen bana ait olduğunu

Detaylı

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş 2012 1 İÇİNDEKİLER Giriş... 3 1. Göçler ve Keşifler... 6 1.1. Tekerlek... 10 1.2. Suyun gücü... 12 1.3. Birbirini tetikleyen buluşlar... 14 1.4. İpek yollarında inzivaya

Detaylı

RİZE İLİ TURİZM SWOT ANALİZİ

RİZE İLİ TURİZM SWOT ANALİZİ RİZE İLİ TURİZM SWOT (Güçlü / Zayıf Yönler, Fırsatlar / Tehditler) ANALİZİ NURAY KANSIZ Milli Prodüktivite Merkezi Karadeniz Bölge Müdürü ŞEBNEM AKIN ACUNER Milli Prodüktivite Merkezi Karadeniz Bölge Müdürlüğü

Detaylı

IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI. Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK

IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI. Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK Prof.Dr.Figen KADIRGAN Prof.Dr.Sabriye PĠġKĠN Prof.Dr.A.Nilgün AKIN Prof.Dr.

Detaylı

Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı

Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı Strateji GeliĢtirme BaĢkanlığı ÖZÜRLÜ VE YAŞLILARA İLİŞKİN YURT DIŞI RAPORLARI Editör: Doç. Dr. Mustafa CAN Alaattin DeĢdemir Adana Huzurevi Slovakya Öninceleme Raporu ADANA HUZUREVĠ YAġLI BAKIM VE REHABĠLĠTASYON

Detaylı

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ OYUN ALBÜMÜ Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu 1

2013 Faaliyet Raporu 1 1 TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU 2013 FAALİYET RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Nihan ÜNAY Genel Sekreter HAZIRLAYAN Nurten ERDEM Mine Sultan ÜNVER İLETİŞİM TRT Genel Sekreterlik TRT Sitesi A Blok Kat:4 Oran/ANKARA

Detaylı

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu

Portekiz. F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Prof. Dr. Cevdet Çelenligil. Simülasyon Destekli Pilotaj Kursu massdergi ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu Havacılık Kültürü Dergisi Röportaj: Prof. Dr. Cevdet Çelenligil F-35 - Gelmiş Geçmiş En Büyük Silah Projesi? Yüz Yılda Havacılığın Kazandığı Boyutlar Gezi Rehberi:

Detaylı

ÇEVRENİN HUKUKSAL YÖNDEN KORUNMASI Ahmet TAġKIN* 1

ÇEVRENİN HUKUKSAL YÖNDEN KORUNMASI Ahmet TAġKIN* 1 ÇEVRENİN HUKUKSAL YÖNDEN KORUNMASI Ahmet TAġKIN* 1 ÖZET Ġnsanoğlunun doğal bir çevre dıģında yaģaması düģünülemez. Çevre insansız yaģar ama insan çevresiz yaģayamaz. Ġnsanoğlu, biyolojik, fiziksel, zihinsel

Detaylı

AĞAÇLAR VE MEYVALARI. Hazırlayan : Kristin Demirci

AĞAÇLAR VE MEYVALARI. Hazırlayan : Kristin Demirci ÇOCUK-EBEVEYN ANALİZİ AĞAÇLAR VE MEYVALARI Örnek Analiz Hazırlayan : Kristin Demirci INTRO Her çocuk evrenin mimari tarafından oluġturulmuġ eġsiz bir tasarımdır. Tıpkı eġi benzeri olmayan bir KAR TANESİ

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 4 7 Eylül 2012 Sunuş Brievik ve hatırlattıkları Sinyal Engelleme ve Karıştırma Cihazları Hücresel Sistemlerin Meskun Mahal Sınırları Dışına Çıkarılması Mümkün mü?

Detaylı

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin 03 SAF Gayrimenkul YATIRIM ORTAKLIĞI NIN Dergisidir. ÖNSÖZ Değerli Akasyalılar, Akasya Yeni Nesil Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin markaları tek çatıda

Detaylı

TELEVİZYON DİZİLERİNDE GÜCÜN TEMSİLİ 1 ÖZET

TELEVİZYON DİZİLERİNDE GÜCÜN TEMSİLİ 1 ÖZET 67 TELEVİZYON DİZİLERİNDE GÜCÜN TEMSİLİ 1 Nergiz Karadaş 2 ÖZET Ġnsanlık tarihi güç savaģlarına dayanır. Zaman içerisinde süregelen biçimde, gruplar ve kurumlar sahip oldukları iktidar, otorite, statü,

Detaylı

Binbir Çevre Masalları

Binbir Çevre Masalları İzmir Eko-Okulları Binbir Çevre Masalları Daha Temiz, Yeşil ve Mavi bir Dünya için 1. ÖZEL TAKEV İ.Ö.O. 2. ÖZEL GELİŞİM İ.Ö.O. 3. FOÇA REHA NECLA MİDİLLİ İ.Ö.O. 4. ÖZEL İZMİR SEV İ.Ö.O. 5. ÖZEL TEVFİK

Detaylı

MUHASEBE VE FĠNANSMAN

MUHASEBE VE FĠNANSMAN T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FĠNANSMAN FAALĠYET ALANI 344MV0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ĠZMĠR TURĠZM MEVCUT DURUM RAPORU

ĠZMĠR TURĠZM MEVCUT DURUM RAPORU ĠZMĠR TURĠZM MEVCUT DURUM RAPORU ġubat, 2013 ĠZMĠR TURĠZM MEVCUT DURUM RAPORU Bu çalıģma 2014 2023 Ġzmir Bölge Planı ÇalıĢmaları kapsamında Ġzmir Kalkınma Ajansı tarafından YaĢar Üniversitesi ne hazırlatılmıģtır.

Detaylı

OKA HEYETİ JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU] 24 Ekim 2011 ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM.

OKA HEYETİ JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU] 24 Ekim 2011 ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM. ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM.2011 O r t a K a r a d e n i z K a l k ı n m a A j a n s ı Sayfa 1 İ Ç İ N D E K İ L E R 1. JAPONYA ÜLKE PROFİLİ...3 1.1 Genel Bilgiler.

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI ORTADOĞU GÜNDEMĠ... 2 Halep'te otele saldırı: 50 ölü... 2 Filistin barıģ müzakerelerine hazır... 2 Ġsrail'den Nisan ayında 135 gözaltı... 3 Mısır'da seçim kampanyaları Ġhvan karģıtlığı üzerine kurulu...

Detaylı

TÜRKİYE VE DÜNYA DA ORGANİK TARIMIN EKONOMİK BOYUTU: ORGANİK TARIMIN ADANA İLİ EKONOMİSİNDEKİ YERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Dursun HATUNOĞLU DURMAZ

TÜRKİYE VE DÜNYA DA ORGANİK TARIMIN EKONOMİK BOYUTU: ORGANİK TARIMIN ADANA İLİ EKONOMİSİNDEKİ YERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Dursun HATUNOĞLU DURMAZ TÜRKİYE VE DÜNYA DA ORGANİK TARIMIN EKONOMİK BOYUTU: ORGANİK TARIMIN ADANA İLİ EKONOMİSİNDEKİ YERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Dursun HATUNOĞLU DURMAZ Eskişehir 2010 i TÜRKĠYE VE DÜNYA DA ORGANĠK TARIMIN EKONOMĠK

Detaylı

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ. Yönetİmİ ULAŞTIRMA BAKANLARI

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ. Yönetİmİ ULAŞTIRMA BAKANLARI OECD ULAŞTIRMA ARAŞTIRMA MERKEZİ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ Hız Yönetİmİ ULAŞTIRMA BAKANLARI AV R U PA K O N F E R A N S I EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ ULAŞTIRMA BAKANLARI AVRUPA KONFERANSI

Detaylı

Ankaralı Gezginler Bülteni ANKARA ÇİĞDEMİ. Sayı: 17, 2013/Yaz 8. YAŞ ÖZEL SAYISI

Ankaralı Gezginler Bülteni ANKARA ÇİĞDEMİ. Sayı: 17, 2013/Yaz 8. YAŞ ÖZEL SAYISI Ankaralı Gezginler Bülteni ANKARA ÇİĞDEMİ Sayı: 17, 2013/Yaz 8. YAŞ ÖZEL SAYISI İçindekiler 3 - EDĠTÖRDEN Timur Özkan 4 - KISA/KISA Ankara dan ve Grubumuzdan Haberler 7 - OBJEKTĠF Can Özgün 8 - ÜYELERĠMĠZ

Detaylı

OCAK ġubat MART 2010

OCAK ġubat MART 2010 OCAK ġubat MART 2010 m ĠÇĠNDEKĠLER HABERLER YENĠKAPI DA SON DURUM... 3 AKSARAY ġantġyesġ FAALĠYETE GEÇTĠ... 3 BEJAIA T1 TÜNEL KAZISI BAġLIYOR... 4 SONER TEMEL MÜHENDĠSLĠK ĠN YENĠ GĠRĠġĠMLERĠ... 4 ISO 9001,

Detaylı

Sivil Toplum ve Sosyal Medya Perspektifinde Arap Baharı ve Wall Street i İşgal Et Eylemleri

Sivil Toplum ve Sosyal Medya Perspektifinde Arap Baharı ve Wall Street i İşgal Et Eylemleri Sivil Toplum ve Sosyal Medya Perspektifinde Arap Baharı ve Wall Street i İşgal Et Eylemleri Nihat AKBIYIK 1 Musa ÖZTÜRK 2 Aristo dan günümüze birçok Ģekilde tanımlanmıģ olan Sivil toplum ve onun vücut

Detaylı