HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA. Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA. Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D."

Transkript

1 HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D.

2 Sununun Ana Hatları HPV nedir? HPV enfeksiyonunun epidemiyolojisi HPV ilişkili hastalıklar ve kanserler Koruyucu HPV aşılarında gelinen nokta Kimlere? Ne zaman? Ne etkinlikte?

3

4 Human Papilloma Virüsü (HPV) Nedir? HPV, ağız ve alt genital bölgeyi kaplayan deride siğil, kanser öncülü ve bazı kanserlere yol açan, küçük DNA grubuna ait bir virüstür. >100 tip saptanmış ~30 40 anogenital ~15 20 onkojenik HPV 16 ve HPV 18: Dünya çapında serviks kanserlerinin çoğundan sorumludurlar. Nononkojenik tipler HPV 6 ve 11: Sıklıkla dış anogenital siğilllerden sorumludur. Bunların her biri kendi aralarında hafif genetik yapı farklılığı taşır. Virüsün genetik yapı farkı, sebep olacağı lezyonun yerini ve şeklini belirler.

5 Düşük ve Yüksek Riskli HPV Tipleri Hangileridir? Alt genital bölgede kanserle ilgisi olup olmamasına göre mukozal HPV tipleri iki ana gruba ayrılabilir. Onkojenite HPV tipleri Yüksek risk HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51,52,, 56, 58,, 59, 68, 73,82 Düşük risk HPV tipleri 6, 11, 40, 42, 43, 44,, 54, 61, 70, 72, 81 Muhtemel yüksek risk HPV tipleri 26, 53, 66

6 HPV Bulaşma Yolları

7 HPV İçin Risk Faktörleri Yaşam boyu cinsel partner sayısı. Partnerinin şimdiki ve geçmişteki partner sayısı. Sünnet, HPV infeksiyonu alımı ve geçişini azaltıyor. Kondomun riski azalttığına dair epidemiyolojik kanıt yok (NIH raporu) Kondom kullanmayanlarda daha fazla kondillom, kanser olması, Kondomun herpes ve chlamydia riskini azaltması nedeniyle kullanımı öneriliyor.

8 HPV İçin Risk Faktörleri İmmün yetmezlik HIV infeksiyonu Böbrek transplant hastaları Yüksek doğum sayısı >5 Sigara Doğum kontrol hapları: 5 yıl kullanımı 2 kat 10 yıl kullanımı 4 kat risk artışı

9 HPV Ne Kadar Yaygındır? Genital HPV çok yaygındır. Cinsel yolla bulaşan en yaygın viral enfeksiyondur. Yaşam boyu HPV bulaşma ihtimalinin %75-90 arasında olduğu tahmin edilmektedir. HPV ile karşılaşma riski partner başına yaklaşık %15-25 olarak tahmin edilmektedir. Nüfusun yaklaşık %1-2 sinde genital siğil bulunur ve yaşam boyu risk %10 olarak tahmin edilmektedir. Herhangi bir Pap smear taramasında, kadınların %2-5 inde HPV ye bağlı hücresel değişiklikler saptanır.

10 HPV Enfeksiyonunun Doğal Seyri İlk lezyon Immun cevap Klinik remisyon inokülasyon inkübasyon Aktif büyüme Konak yerleşimi Geç safha 1-8 ay 3-6 ay 3-6 ay Persistan veya nüks hastalık

11 Genital HPV Nelere Sebep Olabilir? Subklinik HPV enfeksiyonu: Bu terim alt genital bölgenin çıplak gözle ayırt edilemeyen hücre değişiklikleri için kullanılır. Subklinik HPV alt genital traktüsün herhangi bir bölgesinde bulunabilir.(vulva,vajen,serviks) En sık subklinik değişiklik rahim ağzının kanser öncüsü lezyonudur (prekanseröz değişiklik, displazi, CIN 1, 2, 3). PAP testi ve kolposkopik biyopsi ile tanı konulur

12 Genital HPV Nelere Sebep Klinik HPV: Olabilir? Siğiller ve dış genital bölgenin kanser öncülü değişiklikleri ve rahim ağzı ve diğer alt genital traktüs kanserleri genellikle çıplak gözle görülebilir. HPV nin en sık klinik bulguları: Kondiloma akuminata- genital siğil: Kabarık ve karnıbahar şeklindeki siğillerdir. Nedeni çoğunlukla (%90) düşük riskli HPV 6 veya 11 dir. % defa yüksek risk HPV ihtiva eder.

13 Vulvanın ve penisin HPV lezyonlarının en sık rastlananıdır (%65). Vajina ve anüste de rastlanır. Rahim ağzı lezyonlarının sadece %3 ü bu tiptendir. Majör hastalık ve ölüme yol açmaz. Önemli psikolojik hastalık nedenidir. Önemli sağlık harcamalarına neden olur. Uzun süre persiste kalır, kansere ilerleme nadirdir. Seksüel ilişki ile kuvvetli bağlantısı vardır.

14 Kondiloma Akuminata

15 Çocuklarda Anogenital Siğiller

16 Genital Siğiller Genç İnsanların Hastalığı İngiltere ve Galler de Anogenital Siğillerin Jinekoloji Kliniklerinde Tanı Alma Hızı (2000) bin kişide saptanma hızı Erkekler Kadınlar Yaş(yı) Age (Years) 1. CDR Wkly (Online). 2001:11(35). Available at:

17 kişideki görülme sıklığı İngiltere ve Gallerde Kondilom Saptanma Hızı ( ) Erkekler Kadınlar Kondilom Sıklığındaki Artış 1. Adapted from CDR Wkly (Online). 2001:11(35).

18 Genital HPV Nelere Sebep Olabilir? Yüksek grade intraepiteliyal neoplazi: Kanser öncülü HPV lezyonları vulvada, perianal ve anal kanal bölgesinde ve peniste görülebilir. Kalın keratin katmanlarına bağlı bembeyaz, artmış damarlanmaya bağlı kırmızı veya artmış pigmentasyona bağlı kahve renginden koyu griye kadar farklı şekiller alabilir.

19 Genital HPV Nelere Sebep Kanser: Olabilir? HPV rahim ağzı kanserlerinin %99,7 sinden sorumludur, ayrıca vajina kanserlerinin %80 i, penis kanserlerinin %50 si ve anüs kanserlerinin %90 ı HPV ye bağlıdır. Bu bölgelerin tümünde kanser kendini nodül, erozyon veya ülser, kalınlaşma gibi gösterebilir. Meme kanserinden sonra ikinci sırada Kadın kanserlerinin % 8 i Yıllık yeni olgu sayısı , % 80 i geri kalmış ülkelerde, yıllık ölüm % 70 inden HPV tip 16 ve 18 sorumlu.

20 Çok Katlı Yassı Epitelde HPV Enfeksiyonunun Yol Açtığı Değişiklikler Normal Cervix HPV Infection/ CIN 1 CIN 2 / CIN 3 / Cervical Cancer

21 Serviks Kanseri

22 HPV ye Bağlı Kanserler (yıllık)

23 HPV den Korunma Cinsel perhiz, tek eşli yaşam? Bariyer yöntemi ve spermisid ile korunma Sitolojik tarama HPV DNA taraması Moleküler markerların taranması HPV Aşısı!!!!

24 Korunma ve Aşıların Yeri Primer Korunma Sekonder Korunma Sekonder Korunma 15 HPV İnfeksiyonu 20 CIN 60 Kanser Yaş HPV Testi Sitoloji HPV Testi Diğer markerlar Proflaktik Aşılama Terapötik Aşılama

25 Bariyer Yöntemi ve Spermisid ile Korunma Kondomlar sadece kapladıkları cildi korumaktadır. Enfekte kişide kondomun kapatmadığı alanlarda HPV bulunabilir ve partnerin cildiyle temasa geçebilir. Sekresyonlar da HPV bulaşmış deri hücresi kaynağı olabilir. Tüm bunlara rağmen son veriler, sürekli kondom kullanımının HPV bulaşmasını yaklaşık %70 azalttığını göstermektedir. Kondomlar HPV ye karşı kısmi, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı ise tam koruma sağlamaktadır.

26 Bariyer Yöntemi ve Spermisid ile Korunma Kadın kondomlarının, kadın genital bölgesini saran epiteli, daha geniş kapladığından, koruyuculuğu partnerler için de daha yüksek olabilir. Fakat daha kolay yerinden oynayabilir. Spermisid şampuanlar, jeller ve kremlerin bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları engellediği gösterilirken, HPV ye karşı etkileri gösterilememiştir. Spermisid kullanılacaksa, en iyisi kondomlarla birlikte kullanılmasıdır.

27 Tarama Faaliyetleri Sitolojik tarama, HPV DNA taraması, moleküler markerların taranması yapılabilir. Türkiye de; Ağırlıklı olarak meme ve serviks kanseri üzerinde, Tarama faaliyetleri 49 ildeki KETEM ler ile üreme sağlığı programı çerçevesinde AÇS-AP merkezleri ile 2. ve 3. basamaktaki yürütülen poliklinik ve klinik faaliyetler aracılığıyla yapılıyor.

28 Serviks Kanseri Ulusal Tarama Standartları Yöntem: Klasik, yani konvansiyonel smeardir. Hedef popülasyon, taramanın başlangıç ve bitiş yaşları, tarama sıklığı: Taramada mutlak hedef yaş aralığındaki tüm kadınların en az 1 kez smear aldırmasıdır. Ülkemiz koşulları dikkate alındığında 35 yaşında başlanacak olan toplum tabanlı tarama önerilmektedir. Taranacak popülasyon, doğru tesbit edilmeli, geliştirilecek davet yöntemiyle 5 yıllık intervallerle tekrarlanmalı ve son 2 testi negatif olan 65 yaşındaki kadınlarda tarama kesilmelidir.

29 HPV ye Karşı Neden Aşı? HPV enfeksiyonu için ilaç yoktur. Doğal immünite zayıftır. % 5-10 oranında olan dirençli enfeksiyonların kanser öncüsü lezyon ve serviks kanseri geliştirme riski yüksektir. Genital siğillerin, kanser öncüsü lezyon ve diğerlerinin takip ve tedavileri masraflıdır. Amaç; HPV ile temas olmadan önce HPV benzeri maddeler vererek, savunma sisteminin HPV yi öğrenmesi ve buna karşı savunma oluşturmasıdır

30 HPV Aşıları Doğal Enfeksiyondan Daha Yüksek Antikor Yanıtı Oluşturmaktadır Viral DNA yoktur, enfeksiyöz ve onkojenik değildir. Kas içi enjeksiyon Papillomavirus VBP (virüs benzeri partikül) nin kan damarlarına ve lenf nodlarına hızlı ulaşmasını sağlamaktadır. Yüksek oranda immünojenik olan VBP, immün yanıtı çok iyi başlatıp arttırmaktadır. Oluşan baskın antikorlar, nötralizan tipte olup tip spesifiktir. Yakın HPV tipleri arasında çapraz reaksiyon mümkündür.

31 HPV Enfeksiyonunun Önlenmesi ile Nötralizan Antikorlar Koreledir Nötralizan antikorlar HPV enfeksiyonunu engeller Nonnötralizan antikorlar HPV enfeksiyonunu engellemezler Antikor yokviral enfeksiyon Hücre yüzey reseptörleri 1. Chen XS, Garcea RL, Goldberg I, et al. Molecular Cell. 2000;5:

32 Aşının Kanseri Önlemedeki Etkinliğini Gösteren HPV Enfeksiyonun Doğal Hikayesi Devam Eden Enfeksiyon CIN* 2/3 Servikal Kanser İlk HPV Enfeksiyonu CIN* 1 Eradike Edilen HPV Enfeksiyonu *CIN = cervical intraepithelial neoplasia 1. Franco EL, Harper DM. Vaccine. 2005;23: Pagliusi SR, Aguado MT. Vaccine. 2004;23:

33 HPV Aşısı Gardasil Merck (4 lü aşı)* HPV 16, 18, 6 ve 11 tiplerine karşı korumakta. 0, 2, 6 aylar, 0,5 ml i.m. Cervarix GSK ( 2 li aşı) HPV 16 ve 18 tiplerine karşı korumakta. 0, 1, 6 aylar, 0,5 ml i.m. Daha önceden HPV 16, 18, 6 ve 11 tiplerinden birisi ile bulaşma oldu ise aşının bunlara ve diğer HPV tiplerine karşı koruyuculuğu yoktur/sınırlıdır. * 9-26 yaş arasındaki kızlar ve kadınlar için FDA onaylıdır. Cinsel hayata başlamadan önce yapıldığında yüksek koruma özelliği vardır. HPV aşısı için hedef kitle 11 ve 12 yaşındaki kızlardır.

34 HPV Aşısı Aşıya karşı 5 yıl süren bir hafıza oluşmaktadır. Toleransı iyi ve emniyetlidir. Diğer HPV tipleri arasında çapraz koruma olasıdır. Tedavi edici değildir. Gebelikte uygulanmamalıdır fakat tahliye nedeni değildir. Lohusalık döneminde uygulanabilir. Servikal kanser taramasına devam edilmesi önerilmektedir.

35 Potansiyel HPV Aşılarının Yararı ve Maliyeti ABD de tüm 12 yaşındaki kızlar aşılanırsa yaşamları boyunca 1300 kansere bağlı ölüm önlenebilir. Aşıların etkinliği düşük olsa bile (%35) HPV ye karşı aşılama oldukça kost-efektiftir. Hayat beklentisi kazancı kişisel bazda az da olsa, toplumsal yarar önemlidir.

36 Servikal Kanser İçin Aşılamada Önerilen Yaş Gruplar 9-10 yaş arası yaş arası yaş arası Aşı için uygun Servikal kanser aşısı için asıl önerilen grup Daha önce servikal kanser aşısı olmamışlarsa aşı için uygun yaş arası 27 yaş üzeri Erkekler Daha önce servikal kanser aşısı olmamışlarsa aşı için uygun FDA onayı yok FDA onayı yok

37 HPV Aşısının Yararları Serviks kanseri yeni vaka görülme oranı ve ölümlerinde önemli azalmalar sağlayabilir. Tarama maliyetlerinde azalma Anormal smearlerın takibi İleri tanı hizmetlerine yönlendirilen hasta sayısında azalma (kolposkopi, biyopsi) Tedavi hizmetlerinin maliyetinde azalma Tarama yaptırmayan hastalardaki serviks kanseri sayısı azalabilir.

38 HPV Aşısı - Sorunlar Aşının maliyeti Gardasil tek doz 254 TL(3 doz 762 TL) Aşı takvimine şu an girmesi zor gözüküyor. Diğer CYBE lar ve istenmeyen gebelikler artabilir (bunların maliyeti) İleride rapel doz gerekliliği? Aşının koruyuculuk düzeyi Çalışmalar yüksek gösteriyor Diğer HPV tiplerini kapsamıyor

39 HPV Aşısı - Sorunlar Aşının koruyuculuk süresi Şu andaki veriler 5 yıl koruyuculuğunun sürdüğü yönünde Daha uzun süre koruyabilir mi??? 26 yaş üzeri etkisi? Aşının uygulanacağı hedef kitle Şu an 9-26 yaş kadınlar 26 yaş üzerindekiler ve erkekler?

40 HPV Aşısı - Sorunlar Aşının toplum tarafından kabul görmesi HPV enfeksiyonlarının birden fazla cinsel partnerle riskinin artıyor olması İnançlar, sex aşısı! Anne-babaların çocuklarını aşılatmak istememesi Tarama faaliyetlerini zayıflatma ihtimali

41 HPV Aşısı Türkiye de Aşı Programına Alınmalı mı? Türkiye de serviks kanseri insidansı düşük Tarama programları daha yeni yerleşiyor (?) Ağırlık taramaya mı verilmeli aşıya mı? Aşı maliyetini karşılamak zor. Aşının maliyetinin düşmesi ve aşıyla ilgili diğer sorunların çözümlenmesini beklemek ve tarama programı sistemini ideal düzeye getirmek uygun yol olabilir.

42 Sonuç I Cinsel aktif erişkinlerin % 50 si hayatları süresince HPV ile enfekte olmaktadırlar. HPV enfeksiyonu: Sıklıkla servikste olmak üzere, epitelyal displazi ve kansere neden olmaktadır. Ayrıca genital (Kondiloma Akuminata) ve larengeal (Rekürren respiratuar papilloma) siğillerin nedenidir.

43 Sonuç II HPV, vulvar, vaginal, anal kanser öncülü lezyonların ve kanserlerin sebebidir. Tip 16-18, servikal ve anal kanserlerin % 70 inde etyolojik ajandır. Tip 6-11 genital siğillerin > % 90 ında nedensel faktörlerdir. HPV den korunma yöntemleri arasında, cinsel perhiz, tek eşli yaşam, kondom, sitolojik tarama, HPV DNA taraması ve aşı yer alır.

44 Sonuç III HPV aşıları, emniyetli, etkin ve iyi tolere edilir. HPV aşısı Türkiye de aşı programına alınmalı mı? Tarama ve aşılama, kanser kontrolünde tamamlayıcı ve sinerjistik olmalıdır.

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Doç. Dr. N. Cenk SAYIN KIRKLARELİ DEVLET HASTANESİ NDE ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİNİN VE

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Hepatit B, akut hepatitin ve kronik viral enfeksiyonların en sık nedenidir.

Hepatit B, akut hepatitin ve kronik viral enfeksiyonların en sık nedenidir. Hepatit (karaciğer iltihabı) ilaçlar, toksik maddeler, otoimmün hastalıklar, alkol, virüsler gibi bir çok nedenle oluşabilirse de % 95 nedeni hepatit virüsleri (hepatit A,B,C,D,E) dir. Hepatit B, akut

Detaylı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve PAP Testin Önemi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve PAP Testin Önemi Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve PAP Testin Önemi Özgür Akman, Özgür Ozan Ceylan, Burak Gülşen, Can Şahingözü Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayşen Terzi Amaç Özellikle kendi yaş grubumuzu yakından ilgilendirdiğini

Detaylı

Aşıları ş Yapalım? Doç. Dr. Dilek Kılıç Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi

Aşıları ş Yapalım? Doç. Dr. Dilek Kılıç Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkinlere Hangi Aşıları ş Yapalım? Doç. Dr. Dilek Kılıç Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Bağışıklamanın ğ Önemi Büyük bölümü aşılanmış bir toplum Aşısız bireyler dolaylı olarak korunur Ancak Aşıların

Detaylı

ANORMAL SERVİKAL SİTOLOJİ SONUCU OLAN HASTALARDA SERVİKAL BİYOPSİ VE HPV SONUÇLARININ KORELASYONU

ANORMAL SERVİKAL SİTOLOJİ SONUCU OLAN HASTALARDA SERVİKAL BİYOPSİ VE HPV SONUÇLARININ KORELASYONU ANORMAL SERVİKAL SİTOLOJİ SONUCU OLAN HASTALARDA SERVİKAL BİYOPSİ VE HPV SONUÇLARININ KORELASYONU Gülben ÇALIġKAN, Osman ÇELĠK, Hande ERDOĞAN, M. Hande GÖLGELĠ, Alper KAVALCI Danışmanlar: Prof.Dr. Ali

Detaylı

Türkiye Hepatit B Yol Haritası. -Hepatit B Çalısma Grubu-

Türkiye Hepatit B Yol Haritası. -Hepatit B Çalısma Grubu- Türkiye Hepatit B Yol Haritası -Hepatit B Çalısma Grubu- ` . Içindekiler BİLİMSEL KURUL Prof. Dr. Nurdan TÖZÜN, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı ve Acıbadem Ü. Gastroenteroloji Bölümü Prof.

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU KLİNİK OLARAK ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU TANISI KONULAN 0 1 YAŞ

Detaylı

türkiye Nisan 2014 sayı:1

türkiye Nisan 2014 sayı:1 türkiye Nisan 2014 sayı:1 EDİTÖRDEN 03 KONFERANS RAPORLARI 04 14. Avrupa AIDS Klinik Derneği Konferansı 04 16-19 Ekim 2013 Brüksel, Belçika Fırsatçı enfeksiyonlar ve komplikasyonlar + + Orta yaştaki kişilerde

Detaylı

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN ANNELERİN POSTPARTUM DÖNEMDE KENDİLERİNİN VE BEBEKLERİNİN BAKIMINDA YAŞADIKLARI

Detaylı

ANTENATAL BAKIMIN SEZARYEN VE NORMAL VAJİNAL DOĞUM ÜZERİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ

ANTENATAL BAKIMIN SEZARYEN VE NORMAL VAJİNAL DOĞUM ÜZERİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Doç. Dr. N. Cenk SAYIN ANTENATAL BAKIMIN SEZARYEN VE NORMAL VAJİNAL DOĞUM ÜZERİNE ETKİLERİNİN

Detaylı

SAĞLAM ÇOCUKLARIN DÜZENLİ TAKİPLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

SAĞLAM ÇOCUKLARIN DÜZENLİ TAKİPLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER T.C. Sağlık Bakanlığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uz. Dr. Sami Hatipoğlu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Şefi ve Aile Hekimliği Koordinatörü SAĞLAM ÇOCUKLARIN DÜZENLİ TAKİPLERİNİ

Detaylı

Kurban bayramınız kutlu olsun...

Kurban bayramınız kutlu olsun... ULUSLARARASI KALİTE GÜVENCESİ www.duzen.com.tr LABORATUVARLAR GRUBU GÜVENİNİZLE TAMAMLANAN 3 5 Y I L Bülten YIL: 15 SAYI: 47 KASIM 2010 Kurban bayramınız kutlu olsun... Editörden Dr. Yahya Laleli En büyük

Detaylı

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber [cover page] 13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber Aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan

Detaylı

TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017)

TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017) TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017) Ankara 2014 TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI EYLEM PLANI (2014-2017) ANKARA 2014 ISBN : 978-975-590-505-1 T.C.

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ

GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ GĐRĐŞ: Günümüz Türkiye sinde her konuda alınan bunca gelişmelere karşılık bilinçli anlamda cinsellik

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ ANKARA 2001 ÖNSÖZ Kuduz hastalığı, insanlığın her zaman için korkulu rüyası olmuş bir hastalıktır. Bu nedenle

Detaylı

ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU

ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU Editör Prof. Dr. İsmail Mete İtil Yazarlar Prof. Dr. Cansun Demir Prof. Dr. Bülent Tıraş Prof. Dr. Oya Gökmen Doç. Dr. Berna Dilbaz Yrd. Doç. Dr. Özgür Yeniel ORAL KONTRASEPSİYON

Detaylı

Özel Makale. Emzirme ile ilgili ESPGHAN Klavuzu

Özel Makale. Emzirme ile ilgili ESPGHAN Klavuzu Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 49:112-125 2009 by European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition and North American Society for Pediatric Gastroenterology,

Detaylı

CERRAHPAŞA ÖĞRENCİ BİLİMSEL DERGİSİ

CERRAHPAŞA ÖĞRENCİ BİLİMSEL DERGİSİ CERRAHPAŞA ÖĞRENCİ BİLİMSEL DERGİSİ Bahar Sayısı; Cilt 2, Sayı 2, 2009 Sahibi Prof. Dr. Halil Yanardağ Editörler Prof. Dr. H. Oktay Seymen İnt. Dr. Seha K. Saygılı Yayın Kurulu Dr. Erman Aytaç Prof. Dr.

Detaylı

2 3 KÜÇÜK STAJLAR KÜÇÜK STAJLAR

2 3 KÜÇÜK STAJLAR KÜÇÜK STAJLAR 1 2 3 ÖNSÖZ Tıpta Uzmanlık Sınavı na hazırlık uzun ve zahmetli bir yoldur. Kaynak seçimi ise kişiye, sınava kadar kalan süreye ve hedeflenen puana göre değişiklik göstermektedir. Bu seri az zahmetli olan

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI ANKARA, 2003 BAŞVURU KİTABINI HAZIRLAYANLAR: Doç. Dr. Şeref ÖZKARA*, Uzm. Dr. Zafer AKTAŞ*, Dr.

Detaylı

Genital Sistem Örnekleri

Genital Sistem Örnekleri Genital Sistem Örnekleri Bu rehber Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı Derneği (KLİMUD) tarafından hazırlatılmış olup rehberin her türlü yayın, basım ve dağıtım hakkı KLİMUD a aittir. KLİMUD un yazılı izni

Detaylı

PROF. DR. Taha ÜNAL Ege Üni. Dişhekml. Fak. 2012

PROF. DR. Taha ÜNAL Ege Üni. Dişhekml. Fak. 2012 PROF. DR. Taha ÜNAL Ege Üni. Dişhekml. Fak. 2012 NEOPLAZİ TANIMLAMA Zamanımızda en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan, neoplazinin gerçek anlamı yeni büyüme dir. Neo= yeni; plasm= oluşum, gelişme, büyüme

Detaylı