BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ"

Transkript

1 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ

2

3 Sağlık hizmetlerinde, bundan tam 30 yıl önce, yola çıkışımız iki katlı bir binada diyaliz çalışmalarıyla başladı. Dönemin koşulları göz önüne alındığında, bitmek bilmeyen bir enerjiyle çalışan takım çalışmasının mükemmelliği yaşanılan tüm olumsuz koşulları etkisiz kılmıştı. Kararlılıkla yürüttüğümüz hizmetlerimizin bugünlere ulaşmasında, Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın deneyim ve birikimlerinin üniversiter bir sisteme dönüştürülmesi bulunmaktadır. Bu yapıyla birlikte; sadece ülkemizdeki değil dünyadaki tıp literatürü yakından takip edilmiş, konfor ve modern ekipmanlar uzman ellerde bilgiyle buluşmuştur. Değişim ve ilerleme aşamalarında asla vazgeçmediğimiz ilkelerimiz yolumuzu aydınlattı. Hasta odaklı bir anlayışla hizmet ağımızı genişletirken; insan haklarına saygılı, hasta ve çalışan güvenliğini baz alan etik değerler çerçevesinde hizmet sunmak her zaman birincil hedefimiz oldu. Amacımız; şu an 6 farklı şehirdeki tam teşekkülü hastaneleri ve 15 diyaliz merkezi ile hizmet veren Başkent Üniversitesi Hastaneler Grubu nun sağlıkta öncü kimliğini muhafaza ederek, hizmet kalitemizi artırmaktır. Azimle başladığımız zamanlardaki amatör ruhumuzu ve heyecanımızı kaybetmeden dün olduğu gibi, bugün ve yarın da her zaman yanınızda olacağız. Bize Gelin Sağlığınızdan Haberalın. Prof. Dr. Ali HABERAL Başhekim 1

4 2

5 3

6 HASTANEMİZDEN GÖRÜNÜM...

7

8 Misyonumuz (Görevimiz) Hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayacak hizmetler sunmaktır. Vizyonumuz (Amacımız) Sağlık hizmetleri konusunda diğer kuruluşlara örnek olacak düzeyde mükemmeli yakalayarak büyümektir. Mükemmellik anlayışımız; Ortak vizyona tüm çalışanların bağlılığını sağlamak üzere zorlukların üstesinden gelmeye çalışılan kurumsal mükemmellik, Ekipler içinde ve arasında işbirliğini ve bilgilendirmeyi sağlayacak uyumu gerçekleştirmek için ekip mükemmelliği, Her çalışanın mükemmelliğini ekip ve kurum performansı içinde tanımlayacak ortak amaçlar için işbirliğine yönlendiren bireysel mükemmelliktir 6

9 Kalite Politikamız Mevcut sağlık sorunları veya olabilecek sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için, kuruluşlarımıza başvuruda bulunan hastaların beklentilerinin, ilk başvurusunda olduğu gibi her defasında ve zamanında diğer sağlık kuruluşlarına örnek olabilecek bir düzeyde karşılanması Başkent Üniversitesi Hastanesi Kalite Politikasıdır. 7

10 DİYALİZ MERKEZLERİ Başkent Üniversitesi Hastanelerine bağlı Türkiye genelinde 12 diyaliz merkezinin 4 tanesi Ankara Hastanemiz bünyesine bağlı hizmet vermektedir. Ankara merkezde bulunan Ümitköy Diyaliz Merkezi ile Yenikent Diyaliz Merkezi nin dışında Zonguldak Diyaliz Merkezi ile Zile Diyaliz Merkezi bulunmaktadır. Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1981 yılında başlatılan diyaliz çalışmaları, ileride Başkent Üniversitesi Hastanesi nin temellerini oluşturacağı yerinde, Bahçelievler semtinde, 2 katlı bir binada 1982 yılında hizmet vermeye başladı. Hastanenin kurulmasıyla birlikte yatak sayısını artırarak çalışmalarına devam etti. Hastanemiz içindeki Diyaliz Merkezimiz, 2012 yılında hasta sayısındaki artış gözönüne alınarak Ümitköy semtine taşınmıştır. Hastalarımızın her türlü ihtiyacına cevap verebilecek bir sistemle donatılan merkez, modern mimarinin en güzel örneğini taşımaktadır. Ümitköy Diyaliz Merkezi; 4 Hepatit negatif salon, 1 Hepatit pozitif salon ve 1 Hepatit C pozitif salon olmak üzere 6 diyaliz salonunda 65 makine ile hizmet vermektedir. Mutlukent Mahallesi Sok. No:17 Ümitköy/ ANKARA Tel: Yenikent Diyaliz Merkezi; 15 Hepatit negatif yatak, 2 Hepatit B pozitif yatak, 4 Hepatit C pozitif yatak olmak üzere toplam 21+1yedek makine ile hizmet vermektedir. 29 Ekim Mahallesi Deniz Sok. No:7 Sincan (Yenikent)/ ANKARA Tel:

11 Zile Diyaliz Merkezi; 13 Hepatit negatif yatak, 2 Hepatit B pozitif yatak, 2 Hepatit C pozitif yatak olmak üzere 17+1 yedek makine Tokat ili ve çevresindeki illerden gelen hastalara hizmet vermektedir. Çekerek Yolu Üzeri, Üniversite Kampüsü Yanı Zile / TOKAT Tel: Zonguldak Diyaliz Merkezi; 7 Hepatit negatif yatak, 1 Hepatit B pozitif yatak, 1 Hepatit C pozitif yatak olmak üzere toplam 9+1 yedek makine ile bölge halkına hizmet vermektedir. Merkez Mahallesi İnönü Cad. No: 206/1 Bakacakkadı-Gökçebey / ZONGULDAK Tel: Karadeniz Ereğli Diyaliz Merkezi; 1 Hepatit C Pozitif yatak, 1Hepatit B Pozitif yatak, 13 Hepatit Negatif yatak olmak üzere 3 diyaliz salonunda 16 makina ile hizmet vermektedir. Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sok. No:2/A Karadeniz Ereğli / ZONGULDAK Tel :

12 MERKEZLERİMİZ Ayaş Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Merkezimiz 1993 yılı Kasım ayından beri Tıp Ameliyat sonrası nekahat dönemi bakım ve alanında yeni uygulamaları takip eden bilimsel ve akademik tabanı ile sürekli gelişen Kardiyak hastaların ameliyat sonrasında rehabilitasyonu, 90 yataklı Başkent Üniversitesi birimidir. gereken rehabilitasyon hizmetleri Profesyonel sağlık ekibi, kondisyon salonu Hasta odaları, iki yataklıdır ve hastaların ve kütüphanesi ile termal tesis özelliği taşıyan merkez 1998 Yılından itibaren TS-EN-ISO televizyon, buzdolabı ve telefon dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir Kalite Sistem Belgesi ve standartlarına uygun faaliyet göstermektedir. Tanı ve Tedavi Hizmetlerimiz Felç ve sekel bırakan nörolojik hastalıkların Poliklinik hizmetleri, tedavisi yapılmaktadır. Romatizmal hastalıkların tedavisi, Hastanemizde kas hastalıkları ve eklem Kas, iskelet ve sinir sistemi hastalıklarının rahatsızlıklarında kullanılan termal havuz rehabilitasyonu, mevcuttur. Ortopedik ve diğer nörolojik çocuk hastalıklarının rehabilitasyonu, Spor Salonumuzda kasların kuvvetlenmesi ve tedavisi için kullanılan kondisyon cihazları Eğitilebilir spastik çocukların tedavisi, mevcuttur. Ailelere tıbbi danışmanlık hizmetlerinin sunulması, Hastanemiz fizik tedavi cihazlarının en gelişmiş ürünleri ile donatılmıştır. Kronik hastalıkların rehabilitasyonu, Merkezimizin yurtiçi ve yurtdışı sosyal güvenlik kuruluşları ile anlaşması mevcuttur. Ayrıca özel ve anlaşmalı kurum hastaları da kabul edilmektedir. Karakaya Cad. No:10 Ayaş / ANKARA Tel:

13 Geriatri Psiko-Sosyal Rehabilitasyon Merkezi Başkent Üniversitesinin 1997 de bünyesine kazandırdığı birimlerden biri de Geriatri Psiko-Sosyal Rehabilitasyon Merkezi dir. Eskişehir yolu üzerinde, Üniversite kampüsünden 5 km ileride, Yapracık Mahallesi yamacında, sakin, huzurlu bir ortamda kurulan bu hastanede; 1 Acil Müdahale Odası, 27 yataklı tek kişilik oda, 41 yataklı iki kişilik oda olmak üzere toplam 71 yatak kapasitesine sahiptir. Birim nitelikli uzman doktor, hemşire ve personel kadrosuyla üst düzey sağlık hizmeti vermektedir. ISO 9001 Kalite Sistem Belgesine sahip olan bu merkezde bu sisteme uygun olarak çalışan, Cerrahi ve Dahili bölümler, Hemodiyaliz, Periton diyalizi, Radyoaktif İyot Tedavi Merkezi, İzolasyon Ünitesi, Psikiyatri ve Yaşlı Bakımı hizmetleri verilmektedir. Cerrahi Kliniğinde; - Böbrek, Karaciğer ve Kalp transplantasyonu öncesi hazırlık evresi ve ameliyat sonrası Dahili Kliniğinde; -Tanısı yeni konmuş böbrek hastalarının hastalıklarına ve diyalize alıştırılması, Fistül bakımı (Nefroloji ünitemizde Hemodiyaliz, Hemofiltrasyon uygulamalarına gereksinim gösteren yatan hastalara 4 adet hemodiyaliz makinesi ile hizmet verilmektedir.) - Periton diyaliz (SAPD) açılmasına karar verilen hastaların kendilerine ve yakınlarına SAPD eğitimlerinin verilmesi. Radyoaktif İyot Merkezinde; Hipertroidi ve Papiller Ca tedavileri ile hastalarımıza hizmet verilmektedir. Eskişehir Yolu 25. Km / ANKARA Tel:

14 SEMT POLİKLİNİKLERİMİZ ÜMİTKÖY POLİKLİNİĞİ Haziran 2008 de hizmete başlayan Ümitköy Polikliniğimiz Ankara Hastanemize bağlı semt polikliniklerinden biridir. 5 katlı binada Ümitköy yerleşkesinin girişinde yer alan polikliniğimize başvuran hasta ve yakınları için ayrılmış 2 adet açık otoparkımız mevcuttur. Poliklinik binamız içinde; Ağız ve Diş Sağlığı, Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyet, Akupunktur, Çocuk Sağlığı, Damar Hastalıkları, Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Fizik Tedavi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji ve Üroloji bölümleri bulunmakla birlikte bu birimlerde hastalarımız Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarınca muayene olmaktadırlar. Poliklinik binamız; tanı amaçlı biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuarları, röntgen, kemik dansitometresi, mamografi, ultrason, işitme ölçüm cihazı, holter, EKG, solunum fonksiyon testleri, ürodinami ünitelerinin kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır. Göz polikliniğimizde Lazer cerrahi yöntemi ile hastalarımız gözlüklerinden kurtulabilmektedirler. Randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde; Sosyal Güvenlik Kurumu Mensupları (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, resmi ve anlaşmalı kurumlar, TBMM ve özel sağlık sigortası olanlara sağlık hizmeti sunulmaktadır. Muayenelerimiz, hafta içi , Cumartesi günü saatleri arasında düzenlenmektedir. Mutlukent Mahallesi Sok. No:17 Ümitköy / ANKARA Telefon :

15 YENİKENT POLİKLİNİĞİ Ekim 2010 da hizmete başlayan Yenikent Polikliniğimiz Başkent Üniversitesi Hastanesi ne bağlı semt polikliniklerinden bir diğeridir. Ankara-Ayaş karayolu üzerinde Sincan ilçesine bağlı Yenikent te bulunan Poliklinik binamız, Yenikent Diyaliz Merkezimiz ile yan yana konumlandırılmıştır. Ağız ve Diş Sağlığı, Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyet, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dahiliye, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Göz, Genel Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Nöroloji ve Psikiyatri bölümleriyle hastalarımıza hizmet sunmaya devam ediyoruz. Poliklinik binamız 4 kat üzerine inşa edilmiş olup, bir katı Fizik Tedavi Ünitesi olarak düzenlenmiştir. Hastalarımıza yapılan muayene neticesinde gerekli olan laboratuar tetkikleri, direkt grafileri ve ultrasonografik tetkikleri polikliniğimizde itina ile gerçekleştirilmektedir. Randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde; Sosyal Güvenlik Kurumu Mensupları (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, resmi ve anlaşmalı kurumlar, TBMM ve özel sağlık sigortası olanlara sağlık hizmeti sunulmaktadır. Muayenelerimiz; hafta içi , Cumartesi günü saatleri arasında düzenlenmektedir. 29 Ekim Mahallesi Deniz Sok. No:7 Yenikent - Sincan / ANKARA Tel:

16 AMELİYATHANELER Günübirlik cerrahi olarak tanımlanan küçük cerrahi müdahalelerin yapıldığı 6 yataklı gözlem ünitesi, anestezi hazırlık odaları ile derlenme odalarını içinde barındıran 14 ameliyathaneden oluşmaktadır. Yoğun bakımlar ve yataklı servisle ile doğrudan bağlantılı olan ameliyathanelerimizde, hastalarımız ameliyat sonrasında tedavilerinin devam edeceği ünitelere steril koşullar sağlanarak ulaştırılmaktadır. Ameliyathane odalarında kullanılan 127 ekran yüksek çözünürlüklü monitörler hem hastane otomasyon sistemine hem de medikal görüntü arşiv sistemi (PACS) ne bağlı bulunmaktadır. Ameliyat lambalarının ortasına entegre HD kameralardan ameliyat sahası aynı monitörlerden ayrıntılı bir şekilde izlenebilmektedir. Hastaların tüm sonuçları ve filmleri gerektiğinde buradan değerlendirilebilirken, ameliyatlar eş zamanlı olarak ses ve görüntü transferiyle konferans salonunda ve doktor dinlenme odalarından canlı olarak takip edilebilmektedir. Ameliyathaneler laminar hava akım sistemi ile Hepa filtrelere sahiptir. İlacın doğru hastaya, doğru zamanda, doğru dozda ve doğru miktarda verilmesini sağlamayı amaçlayan PYXIS (Birim Doz İlaç Sistemi), hastanemizin diğer bölümlerinde olduğu gibi, ameliyathanelerimizde de kurulmuş durumdadır. Ameliyathanelerdeki dokunmatik paneller ile doktorlar ortamın sıcaklığını, basıncını ve nemini düzenleyebilmekte, ameliyathanelerin aydınlatması ve müzik yayını da kontrol edilmektedir. Bu panellerde bulunan hands free özelliği ile telefon görüşmeleri doktorların sterilizasyonu bozulmadan gerçekleştirilebilmektedir. Tüm ameliyathane lambaları led aydınlatmalı olup sıcak ve soğuk ışık verebilmekte ve otomatik fokus yapabilmektedir. Anestezi gazları yüksek teknolojiye sahip anestezi makinalarına elektrik ekipmanlarını da barındıran hareketli pendent sistemi ile aktarılmaktadır. 14

17 YOĞUN BAKIMLAR Hastanemiz bünyesinde 20 yıldır hizmet veren Cerrahi Bilimler (18 yatak), Dahili Bilimler (9 yatak), Erişkin ve Çocuk Kalp Cerrahisi (19 yatak), Yeni Doğan (12 yatak), Koroner (14 yatak) ve Çocuk (6 yatak) yoğun bakımları 2013 yılında tamamen yenilenmiştir. Günümüz koşulları için mümkün olan en üst teknoloji ile donatılmış yoğun bakım ünitelerimizde bu alanda deneyimli ve birçok ulusal - uluslararası diploma, sertifika ve ödüle sahip doktorlar, hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri görev yapmaktadır. En üst düzeyde yoğun bakım desteği gerektiren çoklu organ yetmezliği, kalp, karaciğer ve böbrek transplantasyonu, yeni doğanların kalp cerrahisi ve büyük damarların cerrahisi gibi bir çok alanda ülkemizde ilklere imza atmış olan hastanemiz bu grup hastaların tanı ve tedavisinde önemli birikim ve olanaklara sahiptir. Çok çeşitli diyaliz yöntemlerinin yanında yapay kalp ve yapay akciğer uygulamaları ve yine hayati organları ilgilendiren destek tedaviler merkezimizde rutin olarak kullanılmaktadır. Türkiye de yoğun bakım alanında eğitim verme yetkisini alan ilk üniversitelerden olan Başkent Üniversitesi aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından da en üst düzey yoğun bakım hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiştir. 15

18 LaboratuvarLARIMIZ KLİNİK MİKROBİYOLOJİ Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı, poliklinikten başvuran hastalara ve yatırarak izlenen hastalara 24 saat hizmet vermektedir. Hastalardan alınan örneklerinin laboratuvara kabul edilmesi, işlemlerden geçirilmesi ve sonuçlandırılması aşamalarında toplam kalite anlayışına uygun olarak hizmet verilmektedir. Laboratuvarımızda yürütülen antibiyogram işlemlerinin tamamı her yıl güncellenen uluslararası öneriler doğrultusunda yapılmaktadır. Laboratuvarımızda yürütülen bakteri kültürü, antibiyogram testleri, tüberküloz basili boyanması, kültürü ile duyarlılık testleri her ay düzenli olarak bir uluslararası dış kalite kontrol sistemi tarafından test edilmektedir. Mikrobiyoloji laboratuvarı bünyesinde aynı zamanda viral tetkiklerin gerçekleştirildiği Moleküler Tanı (PCR) Laboratuvarı yer almaktadır. Laboratuvarımıza dışarıdan örnek kabul edilmektedir. Mikrobiyoloji Laboratuvarında Yapılan Tetkikler: Doğrudan ve boyalı mikroskopik incelemeler Aerob, anaerob bakteri kültürleri Otomatize sistemlere alınan kan kültürleri Bakteri ileri tiplendirilmesi ve duyarlılık testleri Mantar kültürleri, tiplendirilmesi ve duyarlılık testleri Tüberküloz kültürü ve duyarlılık testleri Standart tüp aglütinasyon testi (Brucella için Wright testi) Widal aglütinasyon testi (Salmonella için) Mono-Spot testi (Enfeksiyöz mononükleoz için) Dışkı örneklerinde Rotavirus ve Adenovirus gibi viral antijenlerin aranması Dışkı örneklerinde Clostridium difficile toksininin aranması Genital örneklerde Klamidya antijeninin aranması Kan örneklerinde CMVpp65 antijenemi testi İdrarda Legionella antijeninin aranması Moleküler Tanı (PCR) Laboratuvarında Yapılan Tetkikler: HCV viral yük HCV genotip belirleme HBV viral yük 16

19 HBV genotip belirleme HBV lamivudin direnci CMV viral yük CMV genotip belirleme CMV gansiklovir direnci EBV viral yük HPV viral yük HPV genotip belirleme Polyomavirus BK ve JC viral yük HSV Tip 1, Tip 2 saptama HHV 6 saptama HHV 8 saptama M. tuberculosis saptama Parvovirus B19 saptama Brucella abortus / melitensis saptama Chlamidya trachomatis saptama Stafilokoklarda metisilin direnci (meca geni) saptama Mareşal Fevzi Çakmak Cad., 10. Sok. No:45 Bahçelievler Çankaya/ ANKARA Tel : / 1428 BİYOKİMYA LABORATUARI Biyokimya Laboratuvarı içerisinde yer alan birimler; Biyokimya, Hormon, İmmünoloji- Seroloji, Hematoloji, İdrar, RİA-ELİSA ve İFA Laboratuvarları ile Örnek Kabul ve Örnek Ayırma Birimidir. 300 ü aşan test paneli ve bünyesinde bulunan Ümitköy Polikliniği Laboratuvarı, Yenikent Polikliniği ve Diyaliz Merkezi Laboratuvarı ile Başkent Üniversitesi ne bağlı diğer sağlık merkezlerinden gelen örneklerinin çalışıldığı tam bir Merkez Biyokimya Laboratuvarı olarak görev yapmaktadır. Biyokimya Laboratuvarında, günün her saatinde kesintisiz 24 saat laboratuvar hizmeti sunulmaktadır: Günde ortalama 900 poliklinik hastasına, 250 yatan hastaya ait örnekler 17

20 kabul edilmekte, 5500 test sonucu rapor edilmektedir. Biyokimya Laboratuvarında rutin biyokimya, idrar tetkiki, ilaç düzeyleri, rutin hormon testleri, kanser belirteçleri, 4 lü 3 lü ve 2 li gebelik tarama testleri ile vitamin düzeyleri, hematolojik testler (hemogram, sedimantasyon, periferik yayma, koagülasyon testleri), serolojik testler ve bağımlılık yapıcı madde analizi yapılmaktadır. Agaroz jel elektroforezi, HPLC (Yüksek performanslı sıvı kromatografisi), AAS (Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi) cihazları spesifik testler ve eser element tayinlerinde kullanılmaktadır. Acil poliklinik testleri olarak acil biyokimya testleri, idrar tetkiki, hemogram, sedimantasyon, periferik yayma, koagülasyon testleri (PT, PTT, D-Dimer), alkol düzeyi, ßhCG, kardiyak testler (CK-MB mass, troponin-i, myoglobin, BNP) ve ilaç düzeyleri çalışılmaktadır. RANDOX RİQAS, UK NEQAS ve QUALİRİS gibi dış kalite kontrol programlarına kayıtlı olan Merkez Laboratuvarı Birimlerinde, tüm testler bu kontrol programlarına uygun şekilde çalışılmakta ve her test için günlük kontrol değerleri, kayıt altına alınmaktadır. Cihazların günlük, haftalık ve aylık bakımları, firmaların teknik servislerinin kontrolü altında, ilgili laboratuvar birimi teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. Hastalarımız tüm laboratuvar sonuçlarına sonuç alma kağıtlarında belirtilen tarihten sonra adresi ve e-sonuç sekmesinden TC Kimlik No ve Hasta No ları ile ulaşabilmektedirler. Doku Tiplendirme Laboratuarı Çeşitli birimlerin yer aldığı bir ekip çalışması olan Transplantasyon (Organ Nakli) işlem zincirinin en önemli halkalarından biri transplantasyon immünolojisidir. Bu aşama organ alıcısı ile vericisi arasında doku uyumunun olup olmadığının ortaya konduğu en kritik dönemdir. Ancak bu aşamadaki kriterler yerine getirildikten sonra sağlıklı bir nakil işlemi gerçekleştirilebilir. Transplantasyon işleminde karşılaşılan ilk engel, alıcı ve vericinin yapısal farklılıklarıdır. Alıcı için yabancı olan vericinin yapısal antijenleri alıcının bağışıklık sistemini uyararak immün cevabı başlatır. Bunun sonucunda nakledilen organda istenmeyen hasarlar ortaya çıkar. Bu tip reaksiyonların gelişmemesi ve azaltılması için transplantasyon öncesi alıcı ve vericinin genetik benzerliği iyi belirlenmeli, yorumlanmalı ve bu kriterler doğrultusunda en uygun vericinin seçimi yapılmalıdır. Doku Tiplendirme Laboratuvarımızda, doku ve organ nakli öncesi gerekli olan tüm testler en modern yöntemlerle çalışılmaktadır. 18

21 Doku Tiplendirme Laboratuarında yapılan testler; HLA-A,B,C ( Moleküler düşük çözünürlükte, PCR- SSP) HLA- DR,DP,DQ ( Moleküler düşük çözünürlükte, PCR- SSP ) Luminex Yöntemi ile Panel Reaktif Antikor Sınıf-I Tarama Luminex Yöntemi ile Panel Reaktif Antikor Sınıf-II Tarama Luminex Yöntemi ile Panel Reaktif Antikor Sınıf-I Tanımlama (Spesifik) Luminex Yöntemi ile Panel Reaktif Antikor Sınıf-II Tanımlama (Spesifik) Akım Sitometri Yöntemi ile Lenfosit Cross- Match Serolojik Yöntem ile Lenfosit Cross-Match HLA-B5 ( Moleküler düşük çözünürlükte, PCR- SSO) HLA-B27 ( Moleküler düşük çözünürlükte, PCR- SSO) Yapılan testler uluslararası dış kalite kontrol sistemi NEQAS tarafından denetlenmekte olup, bu amaçla Doku Tipleme ve Panel Reaktif Antikor testleri NEQAS tarafından yurt dışından laboratuvarımıza gönderilmektedir. OTOİMMÜNİTE LABORATUVARI: Otoimmünite Labotatuvarında otoimmün hastalıklar ve vaskülitik tabloların belirlenmesinde kullanılan tüm otoantikorlar çalışılmaktadır. - Çalışılan otoantikorlar aşağıda belirtilmiştir; ANA (Anti-Nukleer Antikor) AMA(Anti-Mitokondrial Antikor) LKM (Liver Kidney Mikrozomal Antikor) ASMA (Anti-Düz Kas Antikoru) C-ANCA (PR3) (Anti-Nötrofil Sitoplazmik Antikor) P-ANCA (MPO) (Anti-Nötrofil Sitoplazmik Antikor) Otoantikor testleri Euroimmun firması tarafından dış kalite kontrolleri ile denetlenmektedir. Dış kalite kontrol testleri için kullanılacak örnekler kalite kontrol merkezleri tarafından belirlenerek yurt dışından gönderilmektedir. İMMÜNFENOTİPLEME LABORATUVARI: İmmünfenotiplendirme laboratuvarında başta hematolojik malignitelerin tiplendirilmesi olmak üzere doğuştan ve sonradan ortaya çıkan immün yetmezlik tablolarının değerlendirilmesi Akım Sİtometri (Flow Cytometry) yöntemi ile yapılmaktadır. Çalışılan başlıca testler Lenfosit Alt Grupları Lösemi Paneli Lenfoma Paneli PNH Paneli Multiple Myeloma Paneli Trombosit Paneli BAL Analizi 19

22 20 ACİL TIP

23 acil servisimiz 2012 yılı sonunda yeni yerine taşınmıştır. Acil servisimizde dekontaminasyon odası, resusitasyon odası, triaj alanı, travma odası, 3 tane hasta muayene odası ve gözlem odası bulunmaktadır yılında yürürlüğe giren Acil Sağlık Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Tebliğ uyarınca hastalara triaj uygulanmaktadır. Acil servise başvuran hastalar önce triaj alanında karşılanır, aciliyet durumları değerlendirilerek, kırmızı, sarı ve yeşil kodlardan oluşan triaj kodlarından birisi verilir. Kırmızı kod alan hastalar canlandırma odası veya monitörlü gözlem alanlarında bekletilmeksizin tetkik ve tedavi edilir. Sarı kod alan hastalar minör travma odası, muayene odası veya ayaktan hasta bakım odalarında alınarak değerlendirilir. Yeşil kod alan hastalar ayaktan hızlı bakı biriminde makul sürede değerlendirilir. Yeşil kod alan hastalar normalde polikliniklerde muayene olması gereken hastalardır. Hayatı tehdit etme potansiyeli olan durumlarda hastaların derhal, bekletilmeden değerlendirilmeleri esastır. Ancak acil servisin kalabalık olduğu saatlerde, hastaların muayene edilecekleri yatakların dolu olması ve personelin mevcut hastaların bakımını ancak sağlayabilmeleri nedeniyle hayatı tehdit edici yakınması olmayan hastalar için makul bir bekleme süresi olabilir. Ayrıca acil serviste ilk bakımın sağlanmasını takiben tetkik sonuçlarının görülebilmesi, gerekiyorsa konsültasyon işleminin tamamlanması veya hastaneye yatışın sağlanabilmesi için hastaların acil serviste beklemeleri gerekebilmektedir. Mareşal Fevzi Çakmak Cad., 10. Sok. No:45 Bahçelievler Çankaya / ANKARA Tel: /

24 ANESTEZİYOLOJİ ve REANİMASYON Anestezi, kelime anlamı olarak hissizlik, duyusuzluk demektir. Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık alanı, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, konforunu ve yapılan girişime dayanıklılığını sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamayı içerir. Genel (damardan veya soluk yolu ile ilaç verilip bilincin kaldırılması), bölgesel (vücudun bir bölgesinin uyuşturulması) veya lokal (sadece cerrahi girişimin yapıldığı kısmın uyuşturulması) gibi çeşitli anestezi yöntemleri vardır. Anestezi uzmanı, ameliyattan önce hastanın durumunu değerlendirir, gerekli hazırlıkları yapar, hastanın durumuna ve yapılacak girişime uygun anestezi yöntemini birlikte kararlaştırır; ameliyat süresince anestezik ilaçlar vermek yanında yaşamsal organların çalışmasını kontrol eder, iyi bir şekilde çalışmaları ve zarar görmemeleri için önlemler alır, gerekli tedavileri yapar, serum, kan ve diğer ilaçları verir; ameliyat sonunda da anestezik ilaçların etkisinin kalkması, ameliyattan sonra ağrı duyulmaması ve sağlıklı kalım için gerekli bakım ve tedavileri yapar. Anestezi uzmanları, yoğun bakım ve ağrı tedavi ünitelerinde de çalışır, ameliyathane dışında yapılan tanı ve tedavi girişimlerinde hastanın endişe, korku ve ağrısını giderir, bu işlemlerin güvenle yapılmasını sağlar. 22

25 Ağrı (Algoloji) Polikliniği Ağrı polikliniklerinin kurulma amacı, sebebi ne olursa olsun uygun ve yeterli tedavi olmalarına rağmen ağrıları devam eden ve sosyal yaşantıları etkilenen hastaların ağrılarının rahatlatılmasına yardımcı olmaktır. Hastaların ağrılarının azaltılması amacıyla ilaçlar veya girişimsel yöntemler kullanılabilmektedir. Hastanemiz Ağrı Ünitelerinde kronik ağrısı olan hastalara uzman doktorlar tarafından tanı ve tedavi olanakları sunulmaktadır. Sıklıkla kronik süreçteki baş, boyun, bel, sırt, bacaklar, omuz-kol, ağrıları, kanser ağrıları, nedeni belirlenemeyen ağrılar, nöropatik ağrılar gibi ağrılar tedavi edilmektedir. Gerekli durumlarda diğer tıbbi branşlardan istenen konsültasyonlarla hastaların değerlendirilmesi sağlanmakta ve tedavi yönlendirilmektedir. Girişimsel işlemler ameliyathane koşullarında ultrasonografi ya da skopi gibi çeşitli görüntüleme cihazları kullanılarak yapılmaktadır. İşlemler sırasında hasta güvenliğinin sağlanması için yaşamsal fonksiyonlar izlenmekte, hastaların rahatsızlık duymasının önlenmesi amacıyla sakinleştirici ve lokal anestezik ilaçlar uygulanmaktadır. İşlemler sıklıkla günü birlik olarak gerçekleştirilmekte ve hastalar işlem sonrasında bir süre dinlendirilerek evlerine gönderilmektedir. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. 10. Sok. No:45 Bahçelievler Çankaya / ANKARA Tel: /

26 BESLENME VE DİYET BÖLÜMÜ Başkent Üniversitesi hastanelerinde Beslenme ve Diyet Üniteleri klinik, poliklinik ve toplu beslenme sistemleri ana başlıkları altında, çalıştıkları alanlarda uzmanlaşmış ekibiyle pek çok hizmet vermektedir. Kliniklerimizde, yatan hastalarımızın beslenme durumları sorgulanmakta, hastalıklarına özgü tıbbi beslenme tedavisi verilmektedir. Gerekli görülen durumlarda taburcu olan hastalara diyet eğitimleri (diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi) verilmektedir. Ayrıca ağızdan yeterince beslenemeyen kişiler, uygun beslenme destek tedavileri veya tamamen tüm besin gereksinimlerinin ağız 24

27 dışı yollardan (parenteral veya nazogartik, gastrostomi veya jejenostomi yöntemleri kullanılarak) verilmektedir. Polikliniklerimizde doktorlarımız tarafından diyetisyene gönderilmiş hastalarımıza şikâyetlerine uygun diyet programları, kişisel özelliklerine uygun olacak şekilde hazırlanmaktadır. Bu kapsam da diyabet, obezite, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, barsak hastalıkları, çocuk hasta, ek gıda, emzirme danışmanlığı, gebe ve emzikli takibi gibi alanlarda tıbbi beslenme tedavisi uygulamaktadır. Diyaliz ünitelerimizde hastalarımızın kan bulgularına göre tıbbi beslenme tedavilerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilmektedir. Yetersiz besin alımı tespit edilen hastalarımız bilgilendirilmekte ve gerekirse beslenme destek tedavileri ile yaşam kalitelerini artırmak amaçlanmaktadır. Toplu beslenme sistemlerinde hastanede yatan hasta ve refakatçilerimize güvenli, temiz, taze ve kaliteli yemek hizmeti sunulmaktadır. Hastalarımızın diyet tedavilerine uygun olacak şekilde hazırlanan güncel ve haftalık olarak değişen menülerimizle daha hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşmaları amaçlanmaktadır. Mareşal Fevzi Çakmak Cad., 10. Sok. No:45 Bahçelievler Çankaya/ ANKARA Tel: /307 25

28 BEYİN ve SİNİR CERRAHİSİ Merkezi ve periferik sinir sisteminin cerrahi tedavi gerektiren hastalıklarla ilgilenir: Beyin ve omurilik dokusu ve kanalının tümörleri, Beyin ve omuriliğin doğuştan olan gelişimsel anormalliklerinin onarım ve düzeltilmesi, Beyin ve omurilik dokusu ve kanalına olan travmalar ve bunların neden olduğu tüm mekanik ve nörolojik durumlar, Beyin ve omuriliğin cerrahi tedavi gerektiren damar baloncuğu, anormal damar yumağı gibi damarsal hastalıkları, Omurganın fıtıklaşma, kayma ve kemik erimesine bağlı kırıkları gibi dejeneratif hastalıklarının cerrahi tedavisi, Periferik sinir olarak isimlendirilen kol ve bacaklarımızdaki sinirlerin yaralanmaları ve bu sinirlerin basısına bağlı hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Mareşal Fevzi Çakmak Cad., 10. Sok. No:45 Bahçelievler/ANKARA Tel: /

29 ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI Yenidoğan: Başkent Üniversitesi Yenidoğan Ünitesi, erken ve zamanında doğan bebeklerin tüm hastalıklarında, teknolojik olarak gelişmiş bir ortamda, insan ve aile odaklı, gelişimsel bakım veren, tanı ve tedavi sağlayan bir başvuru merkezidir. Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde kritik hastalığı olan yenidoğan bebeklerin tanı ve tedavisinde özel eğitim görmüş hekimler ve hemşireler birlikte çalışmaktadır. Gebelik süresince ve doğum sırasında ise bebeklerimiz perinatoloji ekibi ile beraber değerlendirilmektedir. Taburcu olduktan sonra ise bebeklerimizin büyüme, beslenme ve gelişim izlemi yenidoğan polikliniklerimizde yapılmaktadır. Çocuk Kardiyoloji: Başkent Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Türkiye nin her yerinden sevk edilen kalp hastalarının başvurduğu bir merkezdir. Bölümümüzde doğumsal ve edinsel kalp hastalığı, ritim sorunları olan bebek ve çocuklar tetkik ve 27

30 tedavi edilmektedir. Ayrıntılı ekokardiyografi, tanısal ve girişimsel kalp kateterizasyonu, yoğun bakım tedavileri yapılabilmekte, kalp nakli gerektiren ağır kalp yetmezlikli hastalar kalp nakli için hazırlanabilmektedir. Bebekler ve çocuklar kalp ameliyatı öncesi ve sonrasında Çocuk Kardiyoloji doktorları tarafından Yoğun Bakım Ünitesinde ve serviste izlenmektedir. Erişkin yaşa gelmiş doğumsal kalp hastalığı olan kişiler bu konu ile ilgili erişkin Kardiyoloji doktorları ile birlikte izlenmektedir. Hastanemizde yenidoğan bebeklere ve çocuklara dünyada uygulanabilen tüm girişimsel kardiyak tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Doğumsal kalp hastalıklarının bebek doğmadan önce gebelik sırasında tanı almasını sağlayan Fötal Ekokardiyografi deneyimli Çocuk Kardiyologları tarafından yapılmakta ve bebeklerin doğum sonrası izlemini ve tedavisini yönlendirmektedir. Çocuk Hematoloji: Çocuk Hematoloji Bölümü müzde; 0-18 yaş arasında kan hastalıkları olan olan hastaların muayene, tetkik ve tedavileri yapılmaktadır. Bölümümüzde tanısı konulan ve tedavisi uygulanan hastalıklar şunlardır: Yenidoğan anemileri, demir eksikiği anemisi, megaloblastik anemiler, edinsel/kongenital aplastik anemi, Diamond-Blackfan anemisi, geçici eritroblastopeni, kongenital diseritropoietik anemi, sideroblastik anemi, miyelodisplastik sendrom, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, hemolitik anemiler (eritrosit membran bozuklukları, eritrosit enzim eksiklikleri, hemoglobin bozuklukları -kongenital eritropoietik porfiri, hemoglobinopatiler, alfa ve beta talasemiler-), polisitemiler, lökosit hastalıkları (lökositoz, lökopeni, edinsel/kongenital nötropeni), diğer sistem hastalıkları ve sendromlar ile birlikte olan hematolojik anormallikler, trombosit bozuklukları (sayısal ve fonksiyonel anormallikleri), kanama veya kan pıhtılaşma eğiliminin arttığı durumlar, lenf bezlerinin ve/veya dalağın büyümesi ile seyreden durumlar, miyelodisplastik sendromlar, lösemiler. Polikliniğimizde ayaktan ve yatan hasta hizmeti verilmektedir. Çocuk Gastroenteroloji: Çocuk Gastroenteroloji Bölümü 0-18 yaş grubundaki hastaların sindirim sistemi ve karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinden sorumludur. Hastanemizde 3 kilogram üzeri bebek ve çocukların üst GIS endoskopi, kolonoksopi ve reflü çalışmaları yapılabilmektedir. Çölyak hastalığı, inflamatuvar barsak hastalığı, gastrit, ülser gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yanısıra, otoimmun hepatit, safra yolu atrezisi, yenidoğan dönemi ve sonrası kronik karaciğer hastalıklarının ilaçlarla veya karaciğer nakli ile tedavisine karar verilir. Hastalar karaciğer nakline hazırlanır. Karaciğer nakli sonrası düzenli takipleri yapılır 28

ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM YILLIK PLAN

ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM YILLIK PLAN MESLEK ESASLARI DERSİ PEKİŞTİRİLECEK KONULAR/BECERİLER/LAR Hasta Odası Hazırlama Hasta odası 3 20 20 Eylül 2017 Çarşamba 22 Eylül 2017 Cuma Hasta yatağı yapımı İçinde hasta olan yatağın yapımı Muayene

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20 3/06/00 tarih ve 8 sayılı Karar Sayfa / 0 a Gönderen Alanı Yılı Acil Tıp Anesteziyoloji ve Reanimasyon Genel Cerrahi Göğüs Hastalıkları İç Hastalıkları Kardiyoloji 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 Kadın

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 17

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 17 Eğitimi Yılı 1 Süresi (Ay) Sayfa 1 / 17 a Gönderen Alanı a Gönderilen Alanı Acil Tıp 1 1 Genel Cerrahi 1 1 Göğüs Hastalıkları 1 2 İç Hastalıkları 1 1 Kardiyoloji 2 2 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 2

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 14

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 14 Sayfa 1 / 14 a Gönderen Alanı Acil Tıp Adli Tıp 1 1 Genel Cerrahi 1 1 Göğüs Hastalıkları 1 2 İç Hastalıkları 1 1 Kardiyoloji 2 2 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 2 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum 2 1 Nöroloji

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 21

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 21 3/06/00 tarih ve 8 sayılı Karar Sayfa / a Gönderen Alanı Yılı Acil Tıp Anesteziyoloji ve Reanimasyon Genel Cerrahi Göğüs Hastalıkları İç Hastalıkları Kardiyoloji 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 Kadın

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 20 Sayfa 1 / 20 a Gönderen Alanı a Gönderilen Alanı Acil Tıp 1 1 Genel Cerrahi 1 1 Göğüs Hastalıkları 1 2 İç Hastalıkları 1 1 Kardiyoloji 2 2 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 2 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 Toplantı Tarihi : 21 23 / 06 / 2010 Toplantı No : 21 Karar No : 82 KARAR Tıpta Eğitiminin usul ve esaslarını düzenleyen Tıpta ve Diş Hekimliğinde Eğitimi Yönetmeliği nin, Kurulun

Detaylı

Poliklinik Đşlemleri Prosedürü

Poliklinik Đşlemleri Prosedürü T.C. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Doküman Adı Poliklinik Đşlemleri Prosedürü Doküman Numarası TBH/229/PR-001 ISO 9001:2008 KYS Kriter No 7.1./7.2./7.5.1./7.5.4. Yayın Tarihi

Detaylı

Omurga-Omurilik Cerrahisi

Omurga-Omurilik Cerrahisi Omurga-Omurilik Cerrahisi BR.HLİ.017 Omurga cerrahisi, omurilik ve sinir kökleri ile bu hassas sinir dokusunu saran/koruyan omurga üzerinde yapılan ameliyatları ve çeşitli girişimleri içerir. Omurga ve

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 2 / 14

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 2 / 14 Eğitimi Yılı /0/00 tarih ve 8 sayılı Karar Sayfa / a Gönderilen Alanı ( Uzmanları için) Acil tıp (Toplam eğitim süresi ay) (0.0.0 tarih ve 7 No lu TUK Kararıyla ( Uzmanları için ) Acil tıp (Toplam eğitim

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 12

TIPTA UZMANLIK KURULU. 23/06/2010 tarih ve 82 sayılı Karar Sayfa 1 / 12 Sayfa 1 / 12 Acil Tıp 1 1 Kardiyoloji 2 2 3 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 3 3 1 Radyoloji 1 2 İç Hastalıkları 1 1 Genel Cerrahi 2 1 Ortopedi ve Travmatoloji 2 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum 1 1 Göğüs Hastalıkları

Detaylı

4.SINIF İÇ HASTALIKLARI STAJ PROGRAMI Öğretim Üyeleri: Prof. Dr. Mehmet BAŞTEMİR, Doç. Dr. Selman ÜNVERDİ, Yrd. Doç. Dr.

4.SINIF İÇ HASTALIKLARI STAJ PROGRAMI Öğretim Üyeleri: Prof. Dr. Mehmet BAŞTEMİR, Doç. Dr. Selman ÜNVERDİ, Yrd. Doç. Dr. 4.SINIF İÇ HASTALIKLARI STAJ PROGRAMI Öğretim Üyeleri: Prof. Dr. Mehmet BAŞTEMİR,, GRUP 1 Stajyer Öğrenciler için Haftalık Çalışma Programı* 1. Hafta (16-20 Ekim 2017) Saat 16 Ekim 2017 Pazartesi 17 Ekim

Detaylı

Hastane. Hastane Grupları 19/11/2015. Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar

Hastane. Hastane Grupları 19/11/2015. Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar Hastane Sağlık Kurumları Yönetiminde Temel Kavramlar Yük.Hem.Müge Bulakbaşı Ekonomik, verimli ve etkili olarak her türlü sağlık hizmetinin kesintisiz üretildiği, Eğitim, araştırma ve toplum sağlığı hizmetlerinin

Detaylı

UÜ-SK AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI

UÜ-SK AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 5 1 HİZMET KAPSAMI: Aile Hekimliği Anabilim Dalı yaş, cinsiyet, yakınma, hastalık ayrımı yapmaksızın, yaşamın bütün evrelerinde ve süreklilik içinde, sağlığın

Detaylı

Kendiniz için, bir güzellik yapın

Kendiniz için, bir güzellik yapın Kendiniz için, bir güzellik yapın Dünya Standartlarında Estetik Uygulamaların Adresi: Akay Hastanesi İnsanlar binlerce yıldır genç ve güzel görünmenin kendilerine verdiği güç için çaba sarfetmişler. 5000

Detaylı

T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ

T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI KEÇİÖREN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ TELEFON REHBERİ İDARİ BİRİMLER KALİTE YÖNETİM BİRİMİ Kalite Direktörü 2103 Kalite Yönetim Birimi 1387 Kalite Sekreteri 1382 PERSONEL (ÖZLÜK)

Detaylı

Uzman Doktorlar. Akay Hastanesi nin tıbbi kadrosu, alanında uzmanlaşmış, bilgili, deneyimli, yenilikleri takip eden doktorlardan oluşmaktadır.

Uzman Doktorlar. Akay Hastanesi nin tıbbi kadrosu, alanında uzmanlaşmış, bilgili, deneyimli, yenilikleri takip eden doktorlardan oluşmaktadır. /akayhastanesi /akayhastanesi Hizmetindeyiz Akay Hastanesi hedeflerinin doğrultusunda tıbbın bütün kliniklerinde hizmet vermeyi ve 450 yi aşan personeli ile standartlarını daha da ileriye taşımayı amaçlamaktadır.

Detaylı

YUCELE N AS NES. 1996 Yılında hizmete açılan hastanemiz, deneyimli ve uzman kadrosuyla ve ileri teknolojik imkanlarıyla

YUCELE N AS NES. 1996 Yılında hizmete açılan hastanemiz, deneyimli ve uzman kadrosuyla ve ileri teknolojik imkanlarıyla - YUCELE N AS NES 1996 Yılında hizmete açılan hastanemiz, deneyimli ve uzman kadrosuyla ve ileri teknolojik imkanlarıyla sizlere sağlık alanında çağdaş bir hizmet vermenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyor.

Detaylı

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları ve Kodları

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları ve Kodları Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları ve Kodları Acil Tıp 010 (İlk ve acil yardım) Adli Tıp (Adli tababet) 020 (Adli ve ruhi tababet) (Tababeti ruhiye ve adliye) 030 Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 035

Detaylı

PERSONEL TEMİN PLANI

PERSONEL TEMİN PLANI BÖLÜMLER Özellikler Mevcut Personel Sayısı Asgari Nöbet Tutan Personel Sayısı İç Kaynaklardan Transfer Dış Kaynaklardan İstem Beyin Cerrahi - KBB- Cildiye Kliniği Yatak sayısı: 40 Branş Sayısı: 3 1 Sorumlu

Detaylı

Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi

Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nebile ÖZDEMİR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi TÜRKİYEDE BÖBREK NAKLİ 1975 yılında canlı 1978 yılında kadavra E.Ü.T.F Hastanesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi 1988

Detaylı

1. Poliklinik Muayenesi 2. Hastane Bilgi Sistemi üzerinden tetkik istemi. 1. Poliklinik Muayenesi 2. Hastane Bilgi Sistemi üzerinden tetkik istemi

1. Poliklinik Muayenesi 2. Hastane Bilgi Sistemi üzerinden tetkik istemi. 1. Poliklinik Muayenesi 2. Hastane Bilgi Sistemi üzerinden tetkik istemi DALAMAN DEVLET HASTANESİ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU Sıra Hizmetin Adı İstenen Bilgi/ Belgeler 1.T.C. Kimlik numarası olan kimlik belgesi Hizmetin En Geç Sunulma Süresi 1 Poliklinik muayene 2 Biyokimya

Detaylı

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Bu sigorta, serbest ya da kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR

TIPTA UZMANLIK KURULU. KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR Toplantı Tarihi : / 0 / 00 Toplantı No : Karar No : 8 KARAR TUTANAĞI Sayfa / KARAR Tıpta Eğitiminin usul ve esaslarını düzenleyen Tıpta ve Diş Hekimliğinde Eğitimi Yönetmeliği nin, Kurulun Görevleri başlıklı

Detaylı

HEPATİTLER (SARILIK HASTALIĞI) VE 0212 5294400 2182 KRONİK BÖBREK HASTALIKLARI VE 0212 5294400 2182

HEPATİTLER (SARILIK HASTALIĞI) VE 0212 5294400 2182 KRONİK BÖBREK HASTALIKLARI VE 0212 5294400 2182 İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI HASTA OKULU PLANI HASTANE ADI TARİH SAAT KONU EĞİTİM YERİ HASTA OKULU PROGRAMI İÇİN HASTA VE YAKINLARININ İLETİŞİM KURABİLECEKLERİ TELEFON NUMARASI HASEKİ 28/01/2013

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU. KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR

TIPTA UZMANLIK KURULU. KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 KARAR Toplantı Tarihi : / 0 / 00 Toplantı No : Karar No : 8 KARAR TUTANAĞI Sayfa / KARAR Tıpta Eğitiminin usul ve esaslarını düzenleyen Tıpta ve Diş Hekimliğinde Eğitimi Yönetmeliği nin, Kurulun Görevleri başlıklı

Detaylı

UÜ-SK ÇOCUK NEFROLOJİ BİLİM DALI HİZMET KAPSAMI 2. ÇOCUK NEFROLOJİ HASTALIKLARI BİLİM DALI KABUL KRİTERLERİ

UÜ-SK ÇOCUK NEFROLOJİ BİLİM DALI HİZMET KAPSAMI 2. ÇOCUK NEFROLOJİ HASTALIKLARI BİLİM DALI KABUL KRİTERLERİ Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 5 1. HİZMET KAPSAMI: Çocuk Nefroloji Bilim Dalı, 18 yaşın altında ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün ve

Detaylı

13.15-14.00 Yenidoğanda respiratuvar distres R. ÖRS 14.15-15.00 Yenidoğan muayenesi R. ÖRS 15.15-16.00 Yenidoğan muayenesi R. ÖRS

13.15-14.00 Yenidoğanda respiratuvar distres R. ÖRS 14.15-15.00 Yenidoğan muayenesi R. ÖRS 15.15-16.00 Yenidoğan muayenesi R. ÖRS ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI 1. GÜN 08.15-09.00 Pediatri stajı hakkında bilgilendirme R. ÖRS 09.15-10.00 Hasta dosyası hazırlama H.YAVUZ 10.15-11.00 Hikaye alma H.YAVUZ 11.15-12.00 Fizik muayene H.TOKGÖZ

Detaylı

ÇANKAYA BELEDİYESİNİN ÖZEL HASTANELERLE YAPMIŞ OLDUĞU PROTOKOLLERLE ALINAN İNDİRİM ORANLARI

ÇANKAYA BELEDİYESİNİN ÖZEL HASTANELERLE YAPMIŞ OLDUĞU PROTOKOLLERLE ALINAN İNDİRİM ORANLARI ÇANKAYA BELEDİYESİNİN ÖZEL HASTANELERLE YAPMIŞ OLDUĞU PROTOKOLLERLE ALINAN İNDİRİM ORANLARI ÖZEL ÇANKAYA YAŞAM HASTANESİ Ayaktan Tedavi: %15 Yatarak Tedavi: %15 Diyet: %10 Lazer epilasyon: %10 Check-up:

Detaylı

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER:

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER: Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 5 1. HİZMET KAPSAMI: Çocuk Alerji Bilim Dalı, 0-18 yaş grubu ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün ve 24

Detaylı

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları. A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E.

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları. A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E. İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ Dönem 6 Öğrenim Esasları A. Genel Tanıtım B. Çalışma Kılavuzu C. Rotasyon Tablosu D.Dönem Kurulu E. İletişim A. GENEL TANITIM Dönem 6, tıp eğitiminin önceki 5 yılında edinilen bilgi,

Detaylı

2012/2013 Yılı İstatistiki Verileri

2012/2013 Yılı İstatistiki Verileri T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Ankara 1.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi / Yılı İstatistiki Verileri /

Detaylı

Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı

Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı Evde Sağlık Hizmeti, Evde Fototerapi ve Ek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtımı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR. SAMİ ULUS KADIN DOĞUM, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Evde Sağlık

Detaylı

HEMAToLOJİ BAYINDIR SÖĞÜTÖZÜ HASTANESİ KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ

HEMAToLOJİ BAYINDIR SÖĞÜTÖZÜ HASTANESİ KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ HEMAToLOJİ BAYINDIR SÖĞÜTÖZÜ HASTANESİ KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ BAYINDIR SÖĞÜTÖZÜ HASTANESİ KEMİK İLİĞİ (KÖK HÜCRE) NAKLİ MERKEZİ Sağlıkta referans merkezi olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Bayındır

Detaylı

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER:

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER: Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 5 1. HİZMET KAPSAMI: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı, 0-17 yaş arasındaki ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün

Detaylı

Neden Çankaya Ortopedi?

Neden Çankaya Ortopedi? Neden Çankaya Ortopedi? www.cankayaortopedi.com Tedaviniz ortopedinin alt dallarında uzmanlaşmış bir ekip tarafından bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle yapılır Artroskopi ve Spor Yaralanmaları Artroplasti

Detaylı

SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP A TEORİK DERS PROGRAMI

SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP A TEORİK DERS PROGRAMI SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI 0-05 EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP A TEORİK DERS PROGRAMI Hft Tarih Saat Konu Süre Öğretim Üyesi 7 Kasım 0 09.00 İç Hastalıkları ve Anamnez () Toraks muayenesi

Detaylı

SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP D TEORİK DERS PROGRAMI

SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP D TEORİK DERS PROGRAMI SDÜ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI 0-05 EĞİTİM YILI DÖNEM IV GRUP D TEORİK DERS PROGRAMI Hft Tarih Saat Konu Süre Öğretim Üyesi 09 Şubat 05 09.00 İç Hastalıkları ve Anamnez () Toraks muayenesi

Detaylı

HASTANEMİZİN TANITIMI. Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi

HASTANEMİZİN TANITIMI. Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi HASTANEMİZİN TANITIMI Münevver ÖZKAN Acil Ameliyathanesi Sorumlu Hemşiresi Hastanemiz Balkanların en büyük sağlık kompleksi olarak 19.01.1960 yılında İşçi Sigortaları Kurumu İstanbul Hastanesi adıyla hizmete

Detaylı

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI 1. GÜN 08.15-09.00 Pediatri stajı hakkında bilgilendirme R. ÖRS 09.15-10.00 Hasta dosyası hazırlama H.YAVUZ 10.15-11.00 Hikaye alma H.YAVUZ 11.15-12.00 Fizik muayene H.TOKGÖZ

Detaylı

ONKOLOJİ, KARDİYOLOJİ, KVC, KARACİĞER NAKLİ, BÖBREK NAKLİ ve KEMİK İLİĞİ NAKLİ SGK ANLAŞMALI BÖLÜMLERİMİZ

ONKOLOJİ, KARDİYOLOJİ, KVC, KARACİĞER NAKLİ, BÖBREK NAKLİ ve KEMİK İLİĞİ NAKLİ SGK ANLAŞMALI BÖLÜMLERİMİZ ONKOLOJİ, KARDİYOLOJİ, KVC, KARACİĞER NAKLİ, BÖBREK NAKLİ ve KEMİK İLİĞİ NAKLİ SGK ANLAŞMALI BÖLÜMLERİMİZ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli, Karaciğer Nakli, Kemik İliği Nakli, Onkoloji

Detaylı

İÇ HASTALIKLARI 1.GÜN

İÇ HASTALIKLARI 1.GÜN İÇ HASTALIKLARI 1.GÜN 08.15-09.00 Genel muayene semiyolojisi N.YILMAZ SELÇUK 09.15-10.00 Genel muayene semiyolojisi N.YILMAZ SELÇUK 10.15-11.00 Kardiyovasküler sistem semiyolojisi M.YEKSAN 11.15-12.00

Detaylı

KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ

KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ KIRKLARELİ İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ BABAESKİ DEVLET HASTANESİ ÖZGEÇMİŞ 1961 tarihinde 10 yataklı Sağlık Merkezi olarak hizmete başlayan kurumumuz 1974 yılında 25 yataklı Sağlık Merkezi

Detaylı

KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 13 KARAR

KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 13 KARAR Sayfa 1 / 13 KARAR Tıpta Eğitiminin usul ve esaslarını düzenleyen Tıpta ve Diş Hekimliğinde Eğitimi Yönetmeliği nin, Kurulun Görevleri başlıklı 7 / ç maddesi hükümlerine göre; Kurulumuzca, Tıpta dallarının

Detaylı

ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ. Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu

ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ. Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu Sağlık Hizmetlerinin Özellikleri Ergenin yaşına, gelişim düzeyine uygun Bireysel, kültürel ve sosyoekonomik farklılıklara

Detaylı

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU Sıra No Hizmetin Adı İstenen Bilgi / Belgeler Hizmetin En Geç Sunulma Süresi 1 Poliklinik Muayene 2 Saat 2 Telefonla Randevu Alınıp Poliklinik Muayenesi/MHRS 182 15 Dakika Biyokimya Laboratuvarı 3 Biyokimya

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU GÜZ YARIYILI FİNAL SINAVI TARİHLERİ. AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI SINAV TARİHİ

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU GÜZ YARIYILI FİNAL SINAVI TARİHLERİ. AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI SINAV TARİHİ FİNAL I TARİHLERİ AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI YERİ FARMAKOLOJİ 05.01.2015 13:00 104 TÜRK DİLİ I 06.01.2015 10:00 301 ALET BAKIMI, KORUMASI VE ST. YÖN. 06.01.2015 13:00 104 DİŞ MORFOLOJİSİ 07.01.2015 13:00 104

Detaylı

1. HAFTA PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Kuramsal Ders Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal.

1. HAFTA PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Kuramsal Ders Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal. 1. HAFTA Volüm dengesi bozuklukları Böbrek hastalıklarında tanısal yöntemler Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal Diabetes mellitus komplikasyonları Sevim Güllü Artritlere

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 14. Karar

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 14. Karar Sayfa 1 / 14 Karar (1) Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin 29. Maddesinin (2). fıkrasında tarif edilen uzmanlık eğitimi bitirme sınavı jüri üyelerinin, eğitim sorumluları havuzundan

Detaylı

İÇ HASTALIKLARI. 2.GÜN 08.15-09.00 Üriner sistem semiyolojisi N.Y. SELÇUK 09.15-10.00 Üriner sistem semiyolojisi N.Y. SELÇUK

İÇ HASTALIKLARI. 2.GÜN 08.15-09.00 Üriner sistem semiyolojisi N.Y. SELÇUK 09.15-10.00 Üriner sistem semiyolojisi N.Y. SELÇUK 1.GÜN 08.15-09.00 Genel muayene semiyolojisi N.Y. SELÇUK 09.15-10.00 Genel muayene semiyolojisi N.Y. SELÇUK 2.GÜN 08.15-09.00 Üriner sistem semiyolojisi N.Y. SELÇUK 09.15-10.00 Üriner sistem semiyolojisi

Detaylı

Meme Sağlığı Merkezi

Meme Sağlığı Merkezi Meme Sağlığı Merkezi BR.HLİ.100 Sevgili Hanımlar, Meme, sağlıklı neslin devamı için elzem bir organdır. Cinsel gücüyle ve süt yapma yetisiyle bu görevini yerine getirir. Biz kadınlar memelerimiz ile gurur

Detaylı

T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ

T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL (ZORUNLU) SAĞLIK TANILAMASI (HEM 601 TEORİK 2, 2

Detaylı

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE Evrak Tarih ve Sayısı: 28/05/2015-19291 T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Balcalı Hastanesi Başhekimliği *BENNLYL5* Sayı : 18649120-900/ Konu : Doğum Yardımı PERSONEL İŞLERİ BİRİMİNE Aile ve Sosyal Politikalar

Detaylı

NEFRİT. Prof. Dr. Tekin AKPOLAT. Genel Bilgiler. Nefrit

NEFRİT. Prof. Dr. Tekin AKPOLAT. Genel Bilgiler. Nefrit NEFRİT Prof. Dr. Tekin AKPOLAT Genel Bilgiler Böbreğin temel fonksiyonlarından birisi idrar üretmektir. Her 2 böbrekte idrar üretimine yol açan yaklaşık 2 milyon küçük ünite (nefron) vardır. Bir nefron

Detaylı

TSİM RAPORLARI. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstatistik Analiz Bilgi Sistemleri Dairesi Ayfer ŞEN

TSİM RAPORLARI. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstatistik Analiz Bilgi Sistemleri Dairesi Ayfer ŞEN TSİM RAPORLARI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstatistik Analiz Bilgi Sistemleri Dairesi Ayfer ŞEN 15 Haziran 2015 GİRİŞ YAPTIĞINIZ VERİLER NASIL RAPORLANIR? TSİM sistemi girmiş olduğunuz verilerin

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM YILI DÖNEM IV ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI STAJ EĞİTİM PROGRAMI Eğitim Başkoordinatörü: Doç. Dr. Erkan Melih Şahin Dönem Koordinatörü:

Detaylı

DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI

DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ A.D. BAŞKANLIĞI SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ KLİNİĞİ 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DÖNEM IV 3. GRUP DERS PROGRAMI

Detaylı

17 Nisan Haziran SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a

17 Nisan Haziran SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a TARİH 17.04.2017 18.04.2017 19.04.2017 20.04.2017 21.04.2017 09: 15 GEÇEN DERS UNUN DEĞERLENDİRİLMESİ YENİ DERS UNUN TANITIMI Ders Kurul Başkanı Prof.Dr.F.Belgin EFE Akut Pankreatit Pre-Operatif Hastaların

Detaylı

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi

Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi Sağlık Kurum ve Kuruluş Türüne Göre Değerlendirilecek Bölüm/Standart Listesi 2013 yılı sağlıkta kalite değerlendirmeleri kapsamında değerlendirilecek SHKS bölümleri ve değerlendirilmesi zorunlu olan standartlar

Detaylı

06 Şubat Nisan SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a

06 Şubat Nisan SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a TARİH 06.02.2017 07.02.2017 08.02.2017 09.02.2017 10.02.2017 09: 15 GEÇEN DERS UNUN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YENİ DERS UNUN TANITIMI Ders Kurul Başkanı Prof.Dr.Aysen AKALIN GÖRH Pre-Operatif Hastaların Genel

Detaylı

T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL ZORUNLU DERSLER

T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL ZORUNLU DERSLER T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL ZORUNLU DERSLER PSH 501 - Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Temelleri

Detaylı

SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a. Pre-Operatif Hastaların Genel Değerlendirilmesi Yrd.Doç.Dr.

SAAT P a z a r t e s i S a l ı Ç a r ş a m b a P e r ş e m b e C u m a. Pre-Operatif Hastaların Genel Değerlendirilmesi Yrd.Doç.Dr. 1. H A F T A TARİH 06.02.2017 07.02.2017 08.02.2017 09.02.2017 10.02.2017 09: 15 GEÇEN DERS UNUN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YENİ DERS UNUN TANITIMI Ders Kurul Başkanı Prof.Dr.M.Nur KEBAPÇI GÖRH Pre-Operatif

Detaylı

1. HAFTA PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Kuramsal Ders Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal

1. HAFTA PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Kuramsal Ders Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal 1. HAFTA Volüm dengesi bozuklukları Böbrek hastalıklarında tanısal yöntemler Diabetes mellitus: Tanı, sınıflama ve klinik bulgular Nilgün Başkal Diabetes mellitus komplikasyonları Sevim Güllü Artritlere

Detaylı

ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ

ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ Özel Özkaya Hastane İşletmeciliği olarak 2006 yılından itibaren Kızılay da bulunan Tıp Merkezlerimiz siz değerli hastalarımıza hizmet vermektedir. Merkezlerimiz ; - Milli

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI II DERS İÇERİKLERİ:

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI II DERS İÇERİKLERİ: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI II DERS İÇERİKLERİ: HEMATOLOJİ (2 4 6) 1 Hematolojiye giriş-tanımı, Hastaların genel değerlendirilmesi, 2 Kan,

Detaylı

Sağlıklı hayat. www.medicinehospital.com.tr

Sağlıklı hayat. www.medicinehospital.com.tr Sağlıklı hayat Acil, İş kazası, yaralanma, muhtelif sağlık şikayetlerinde güvenilir çözümcü iş ortağınız Tüm personel,üye, müşteri ve aile yakınlarına indirimli sağlık hizmetleri. İş kazalarında özel ambulans

Detaylı

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi BR.HLİ.019 Yeni doğan döneminden erişkinliğe kadar olan çocukluk çağına ait (0 17 yaş), doğumsal ve daha sonra oluşan solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini ilgilendiren

Detaylı

T.C.DİCLE ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ 1 / 63 ACİL TIP ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI

T.C.DİCLE ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ 1 / 63 ACİL TIP ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI EYLEMCAN TIRPANCI-SERFİRAZ ATABEY EYLEMCAN TIRPANCI-SERFİRAZ ATABEY BİRİM ACİL TIP ANABİLİM DALI TETKİK EDİLECEK KRİTER/DOKÜMAN Acil Tıp AD Başkanlığı İş Akış Acil Servis Süreci Radyoloji Süreci Beslenme

Detaylı

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI MUAYENE FORMU. Tıbbi Özgeçmiş. . Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Koruma Birimi.

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI MUAYENE FORMU. Tıbbi Özgeçmiş. . Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Koruma Birimi. . Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Koruma Birimi ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI MUAYENE FORMU Çocuğun Adı- Soyadı: Cinsiyeti: TC Kimlik No: Muayeneyi Yapanın Adı- Soyadı: Uzmanlığı:

Detaylı

T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM III SİNDİRİM VE HEMOPOETİK SİSTEMLERİ III

T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM III SİNDİRİM VE HEMOPOETİK SİSTEMLERİ III T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM III SİNDİRİM VE HEMOPOETİK SİSTEMLERİ III. DERS KURULU ( 15 ARALIK 2014 16 OCAK 2015 ) DEKAN BAŞKOORDİNATÖR DÖNEM

Detaylı

Prof. Dr. Demir Budak Dekan Eğitim Koordinatörü: Prof. Dr. Asiye Nurten DÖNEM III DERS KURULU 4 TIP TIP 312- HEMATOLOJİ VE BOŞALTIM SİSTEMİ

Prof. Dr. Demir Budak Dekan Eğitim Koordinatörü: Prof. Dr. Asiye Nurten DÖNEM III DERS KURULU 4 TIP TIP 312- HEMATOLOJİ VE BOŞALTIM SİSTEMİ Yeni Yüzyıl Üniversitesi TIP FAKÜLTESİ Prof. Dr. Demir Budak Dekan Eğitim Koordinatörü: Prof. Dr. Asiye Nurten 216 217 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM III DERS KURULU 4 TIP TIP 312- HEMATOLOJİ VE BOŞALTIM SİSTEMİ

Detaylı

ACİL SERVİS TRİYAJ TALİMATI

ACİL SERVİS TRİYAJ TALİMATI REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 07.11.2012 Renk kodlaması yerine (Kırmızı, Sarı, Yeşil) numaratik 01 (1-2-3) triyaj kodlaması olarak belirlendi. Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrd.

Detaylı

AYAKTAN HASTA DEĞERLENDİRME PROSEDÜRÜ

AYAKTAN HASTA DEĞERLENDİRME PROSEDÜRÜ REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 24.03.2014 CureMed te tanımlanmış anamnez modüller eklendi. 01 FTR Tedavi Formu prosedüre tanımlandı. Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Hasta Değerlendirme

Detaylı

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 4. ve 5. sınıf stajları sonunda;

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 4. ve 5. sınıf stajları sonunda; 4. SINIF ve 5. SINIF VE Staj kurullarında öğrencilerin farklı kliniklerde, uygun sürelerde gerçekleştireceği stajlarda hastaların öyküsünü alma ve sistemik muayenesini yapma, hekimlik uygulamalarını geliştirme,

Detaylı

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp günümüzde alışılagelmiş tıbbın içinde sayılmayan farklı sağlık sistemleri ve uygulamalardan oluşan bir grup

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp günümüzde alışılagelmiş tıbbın içinde sayılmayan farklı sağlık sistemleri ve uygulamalardan oluşan bir grup DÖNEM I İYİ KLİNİK UYGULAMALAR KAPSAMINDA ALTERNATİF TIP DERSİ DERSİN İÇERİĞİ: Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp günümüzde alışılagelmiş tıbbın içinde sayılmayan farklı sağlık sistemleri ve uygulamalardan

Detaylı

ŞİZOFRENİ HASTALARINDA TIBBİ(FİZİKSEL) HASTALIK EŞ TANILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

ŞİZOFRENİ HASTALARINDA TIBBİ(FİZİKSEL) HASTALIK EŞ TANILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ŞİZOFRENİ HASTALARINDA TIBBİ(FİZİKSEL) HASTALIK EŞ TANILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Dr. Mehmet Emin Demirkol Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı AMAÇ Bu çalışmada

Detaylı

HODGKIN DIŞI LENFOMA

HODGKIN DIŞI LENFOMA HODGKIN DIŞI LENFOMA HODGKIN DIŞI LENFOMA NEDİR? Hodgkin dışı lenfoma (HDL) veya Non-Hodgkin lenfoma (NHL), vücudun savunma sistemini sağlayan lenf bezlerinden kaynaklanan kötü huylu bir hastalıktır. Lenf

Detaylı

Tablo 10 Sağlık Bilimleri Temel Alanı

Tablo 10 Sağlık Bilimleri Temel Alanı Tablo Sağlık Bilimleri Temel Alanı Kod Bilim Alanı Koşul No 000 TIP 1 01 Acil Tıp 1 02 Adli Tıp 1 70 Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi 1 04 Aile Hekimliği 1 71 Algoloji 1 05 Anatomi 1 72 Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Detaylı

Beyin ve Sinir Cerrahisi. (Nöroşirürji)

Beyin ve Sinir Cerrahisi. (Nöroşirürji) Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) BR.HLİ.016 Beyin, omurilik ve sinir hastalıklarının cerrahi tedavisi ile ilgilenen Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümümüz, tecrübeli ve konusunda yetkin hekim kadrosu

Detaylı

İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK İÇ HASTALIKLARI KLİNİK ROTASYON HEDEFLERİ 1. İç Hastalıkları Kliniği

İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK İÇ HASTALIKLARI KLİNİK ROTASYON HEDEFLERİ 1. İç Hastalıkları Kliniği İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK İÇ HASTALIKLARI KLİNİK ROTASYON HEDEFLERİ 1. İç Hastalıkları Kliniği rotasyonu süresince İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TIP FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TIP FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI Adnan Menderes Üniversitesi TIP FAKÜLTESİ TIP FAKÜLTESİ 2013-2014 EĞİTİM PROGRAMI 1 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TIP FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI 1. Sınıf TEMEL TIP BİLİMLERİ I TEMEL TIP BİLİMLERİ II TEMEL

Detaylı

UÜ-SK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI

UÜ-SK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI HİZMET KAPSAMI Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 6 1. HİZMET : Kalp ve Damar Cerrahisi AD, her yaş grubundaki ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün ve 24

Detaylı

Tanı ve Tedavi Planlaması. Prof.Dr. Kıvanç Kamburoğlu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı

Tanı ve Tedavi Planlaması. Prof.Dr. Kıvanç Kamburoğlu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Tanı ve Tedavi Planlaması Prof.Dr. Kıvanç Kamburoğlu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Hastalıkların uygun ve doğru tedavisi için ilk koşul doğru

Detaylı

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1. Karar

TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1. Karar TIPTA UZMANLIK KURULU KARAR TUTANAĞI Sayfa 1 / 1 Toplantı Tarihi : 31/07/2009 Karar No : 2 Karar (Değişik Karar Metni: 28.06.2013 tarih ve 376 nolu TUK Kararı) Uzmanlık eğitimini bitirme sınavı jürisinin

Detaylı

VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 15 TEMMUZ TEMMUZ 2017

VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 15 TEMMUZ TEMMUZ 2017 VI.DÖNEM (AİLE HEKİMLİĞİ) 12 AY KESİNTİSİZ DEVAM EDER. 2016-2017 BAŞLAYIŞ BİTİŞ 15 TEMMUZ 2016 14 TEMMUZ 2017 AYLARA GÖRE STAJ TARİHLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. 1) 15.07.2016/14.09.2016 2) 15.09.2016/14.11.2016

Detaylı

Check-up. dedigin. Kişiye ve yaşa özel check-up ile kontrol ü sağlamaktır.

Check-up. dedigin. Kişiye ve yaşa özel check-up ile kontrol ü sağlamaktır. Check-up guven dedigin ~ Kişiye ve yaşa özel check-up ile kontrol ü sağlamaktır. Erken tanı ile kontrol elimizde! Uz. Dr. Yavuz Maşrabacı Güven Çayyolu Sağlık ve Yaşam Kampüsü Uz. Dr. Bekir Yazan Güven

Detaylı

KURUMSAL HİZMET ENVANTERİ KOD: YÖN. FR. 016 YAYIN TAR.: 12.11.2015 REVİZYON T.: REV.NO: 00 SAYFA S.:

KURUMSAL HİZMET ENVANTERİ KOD: YÖN. FR. 016 YAYIN TAR.: 12.11.2015 REVİZYON T.: REV.NO: 00 SAYFA S.: REV.NO: 00 SAYFA S.: 1 / 6 Sıra No 1 HİZMETİN ADI Hasta Kayıt Kabul İSTENEN BELGE/ BİLGİLER Resimli kimlik belgesi, provizyon sorgulaması/diğer belgeler 2 3 4 5 Poliklinikk Muayene Acil Muayene (Tetkik

Detaylı

Vücutta dolaşan akkan sistemidir. Bağışıklığımızı sağlayan hücreler bu sistemle vücuda dağılır.

Vücutta dolaşan akkan sistemidir. Bağışıklığımızı sağlayan hücreler bu sistemle vücuda dağılır. HODGKIN LENFOMA HODGKIN LENFOMA NEDİR? Hodgkin lenfoma, lenf sisteminin kötü huylu bir hastalığıdır. Lenf sisteminde genç lenf hücreleri (Hodgkin ve Reed- Sternberg hücreleri) çoğalır ve vücuttaki lenf

Detaylı

Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı

Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet İnan Genel Cerrahi Uzmanı 1 Ameliyat Yapılmadan İlgilendiği Konular: Sıvı ve Elektrolit tedavisi Şok Yanık tedavisi 2 Travma Hastaları Kesici karın travmaları: Karın bölgesini içine alan kurşunlanma,

Detaylı

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL Sağlık hizmeti sunumu sırasında sağlık çalışanları, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklarını tehdit eden pek çok riske maruz

Detaylı

KLİNİK TIBBİ LABORATUVARLAR

KLİNİK TIBBİ LABORATUVARLAR KLİNİK TIBBİ LABORATUVARLAR BİYOKİMYA LABORATUVARI Laboratuvarın çoğunlukla en büyük kısmını oluşturan biyokimya bölümü, vücut sıvılarının kimyasal bileşiminin belirlendiği bölümdür. Testlerin çoğunluğu,

Detaylı

Kalp ve Damar Cerrahı Gözüyle. Op.Dr. Mesut KÖSEM Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Acıbadem International Hastanesi

Kalp ve Damar Cerrahı Gözüyle. Op.Dr. Mesut KÖSEM Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Acıbadem International Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Gözüyle Op.Dr. Mesut KÖSEM Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Acıbadem International Hastanesi Damaryolu konusundaki gelişmeler, kronik hemodiyaliz tedavisini ve diyaliz sektörünü oluşturmuştur.

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIF DERS PROGRAMI

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIF DERS PROGRAMI ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIF DERS PROGRAMI TARİHLER 05/09/2011 24/10/2011 01/11/2011 14/11/2011 02/01/2012 09/01/2012 16/01/2012 30/01/2012 19/03/2012

Detaylı

Romatizma BR.HLİ.066

Romatizma BR.HLİ.066 Nedir? başta eklemler olmak üzere, birçok organ ve dokunun doğrudan ya da dolaylı olarak zarar görmesine yol açabilen hastalıklar grubudur. Kanda iltihap düzeyinde yükselmeye neden olup olmamasına göre

Detaylı

T.C. İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DERS İÇERİKLERİ

T.C. İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DERS İÇERİKLERİ 1.YARIYIL MED 101 - MOLEKÜLER VE HÜCRESEL TIP BİLİMLERİ I (8 AKTS) Bu kurulda, öğrencinin hücre yapı ve işlevlerini kavrayabilmesi amacıyla hücrenin yapısal unsurlarından hücre membran sistemleri, membran

Detaylı

HEKİM DIŞI PERSONELİN

HEKİM DIŞI PERSONELİN HEKİM DIŞI PERSONELİN UNVANI (BRANŞI) HEMŞİRE(YOK) SAĞLIK MEMURU(TOPLUM SAĞLIĞI) SAĞLIK TEKNİKERİ(TOPLUM SAĞLIĞI) SAĞLIK TEKNİSYENİ(TOPLUM SAĞLIĞI) BAKIM HİZMETLERİ ALANINA GİREN BİRİMLER Acil Servis-Acil

Detaylı

HEKİM DIŞI PERSONELİN BAKIM HİZMETLERİ ALANINA GİREN BİRİMLER. Acil Servis-Acil. Acil Servis-Acil Cerrahi Kliniği. Acil Servis-Acil Dahiliye Kliniği

HEKİM DIŞI PERSONELİN BAKIM HİZMETLERİ ALANINA GİREN BİRİMLER. Acil Servis-Acil. Acil Servis-Acil Cerrahi Kliniği. Acil Servis-Acil Dahiliye Kliniği HEKİM DIŞI PERSONELİN UNVANI (BRANŞI) HEMŞİRE(YOK) SAĞLIK MEMURU(TOPLUM SAĞLIĞI) SAĞLIK TEKNİKERİ(TOPLUM SAĞLIĞI) SAĞLIK TEKNİSYENİ(TOPLUM SAĞLIĞI) BAKIM HİZMETLERİ ALANINA GİREN BİRİMLER Acil Servis-Acil

Detaylı

YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI DAİRESİ YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI BAŞHEKİMİ KADROSU HİZMET ŞEMASI

YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI DAİRESİ YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI BAŞHEKİMİ KADROSU HİZMET ŞEMASI YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI BAŞHEKİMİ KADROSU Kadro Adı : Yataklı Tedavi Kurumları Başhekimi Maaş : Barem 18 B (1) Müdürün yönergeleri uyarınca Daire hizmetlerinin yürütülmesinde Müdüre yardımcı olmak; (2)

Detaylı

Akdeniz Anemisi; Cooley s Anemisi; Talasemi Majör; Talasemi Minör;

Akdeniz Anemisi; Cooley s Anemisi; Talasemi Majör; Talasemi Minör; TALASEMİ Akdeniz Anemisi; Cooley s Anemisi; Talasemi Majör; Talasemi Minör; Talasemi kırmızı kan hücrelerinin üretimini bozan genetik hastalıklardır. Ülkemizde çok sık görülmektedir. Hastaların kırmızı

Detaylı

Kan Kanserleri (Lösemiler)

Kan Kanserleri (Lösemiler) Lösemi Nedir? Lösemi bir kanser türüdür. Kanser, sayısı 100'den fazla olan bir hastalık grubunun ortak adıdır. Kanserde iki önemli özellik bulunur. İlk önce bedendeki bazı hücreler anormalleşir. İkinci

Detaylı