VİROLOJİYE GİRİŞ. Dr. Sibel AK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VİROLOJİYE GİRİŞ. Dr. Sibel AK"

Transkript

1 VİROLOJİYE GİRİŞ Dr. Sibel AK

2 Bugün; Virüs nedir? Virüslerin sınıflandırılması Virüsler nasıl çoğalır? Solunum yoluyla bulaşan viral enfeksiyonlar Gıda ve su kaynaklı viral enfeksiyonlar Cinsel temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonlar Artropod kaynaklı viral enfeksiyonlar Kan transfüzyonu ile bulaşan viral enfeksiyonlar

3 VİRÜS NEDİR?

4 Virüslerin Genel Özellikleri Virüs labnce zehir anlamına gelir. Zorunlu hücre içi parazitlerdir. Konak hücre olmaksızın enerji ve protein sentezleyemezler. Boyutları nm arasında değişmektedir. Elektron mikroskobu ile görülebilirler.

5 VİRÜSÜN TEMEL YAPISI Protein ile kaplı bir nükleik asitr. Ortada DNA ya da RNA içerir. EtraYnda kapsid denilen protein kılıf vardır. Bazı virüslerin en dışında zarf denilen lipid yapıda ikinci bir kabuk vardır.

6 İki çeşit kapsid yapısı vardır: İkozahedral: Yirmi yüzlü eşkenar üçgenden oluşur. Helikal: Yay şeklindedir.

7 Virüslerde enzim olarak kullanılan proteinler vardır. Bunlardan en çok görülen, polimeraz denilen, virüs nükleik asidini kopyalayan enzimlerdir.

8 VİRÜSLERİN SINIFLANDIRILMASI Virüslerin isimleri, ilişkili oldukları hastalıkları ya da ilk izolasyon yerleri gibi isimleri tanımlar. Ör: Picornavirus: Pico(küçük)+RNA(ribonükleik asit) Sınıflandırmada genomik yapısı dikkate alınır. DNA, RNA virüsleri, Çid iplikli, tek iplikli Çizgisel, dairesel genomik yapıdaki virüsler gibi.

9 Nükleik asit yapısı DNA RNA Dairesel Lineer Zarflı Çıplak Çid iplikli Tek iplikli PoziBf polariteli NegaBf Polariteli

10 VİRÜSLERİN ÇOĞALMASI Virüslerin üreme döngüsüne replikasyon denir. Sadece canlı bir hücre içinde gerçekleşmektedir. Kendilerine özel bir üreme yöntemi vardır.

11 Virüs Replikasyonu 1. Reseptör adı verilen proteinler ile hücreye yapışma 2. Hücre içine giriş (Bazı virüsler hücre sitoplazmasında kalır, bazıları çekirdeğe gider). 3. Protein kılıdan ayrılır. 4. Hücrenin mekanizmalarını kullanarak kendi proteinlerini sentezler. 5. Sentezlenen hücre yapıtaşları bir araya gelerek toplanır. 6. Etrafları protein kılıfla örtülür. 7. Hücreden çıkış

12 Virüs Replikasyonu

13 Hücreden çıkış iki şekilde gerçekleşir: 1. Hücreyi parçalayarak 2. Tomurcuklanarak

14 Hücreyi parçalayarak çıkış

15 Tomurcuklanma ile çıkış

16 Virüsleri Nasıl Üretebiliriz? Zorunlu hücre içi parazitler Canlı ortamlar kullanılmalıdır. Hücre kültürü denilen özel ortamlarda üretebiliriz. Çeşitli hücrelerin özel şişelerde ve özel besleyici bir sıvı içinde üreblmesiyle elde edilmektedir. Hastadan alınan materyal ekilerek virüs üremesi olup olmadığı kontrol edilir.

17 Virüs Hastalıklarının Tanısı Serolojik testler: (ELISA, IFA) Virüse ait anbjen ya da hastanın bağışıklık sistemi tarayndan virüse karşı oluşturulmuş anbkorlar belirlenir. Virüs hücresi Moleküler yöntemler: Hasta materyalinde virüse ait DNA, RNA araşorılır.

18 Solunum Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 1. Soğuk algınlığı Çeşitli virüsler tarayndan oluşturulabilir. (rinovirüsler) Bahar aylarında sık karşılaşılır. Üst solunum yolu bulgu ve belirbleriyle seyreder Hafif seyirlidir. Çocuk ve erişkinlerde sık görülür. AnBbiyoBk kullanımı gereksizidir. BelirBler: Burun akınosı, burun okanıklığı, boğazda yanma ve öksürüktür. Korunmada ortam havalandırma ve el yıkama çok önemlidir.

19 2. Grip Solunum Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar Tek etken influenza virüsleridir. Tüm vücudu etkileyen sistemik belirbler vardır(ateş,halsizlik, yaygın kas ve eklem ağrıları) Tanı serolojik testler ve moleküler yöntemler ile konulur.

20 Solunum Yoluyla bulaşan Viral Enfeksiyonlar Diğer enfeksiyonlar: Su çiçeği Kızamık Kabakulak

21 Gıda ve Su Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar Virüslerin sindirim sisteminde neden olduğu ve diyare ile seyreden enfeksiyonalardır. Viral gastroenteritler en sık ikinci yaygın viral hastalıklardır. Yenidoğan ve çocuklarda önemlidir.

22 Gıda ve Su Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar 1. Rotavirüs enfeksiyonları Zarfsız bir virüstür. Gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin ana etkenelrinden biridir. Dehidratasyona yol açar. Kış ve ilkbahar aylarında aroş gösterir. Fekal- oral bulaşır. Ateş, kusma, sulu diyare Tedavi destekleyicidir. Korunma: Aşı vardır.

23 Gıda ve Su Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar 2. Norovirüs enfeksiyonları Salgınla seyreden viral gastroenteritlerin en önemli sebebidir. Çok bulaşıcı ve çevre şartlarına dayanıklıdırlar. Fekal- oral yol ile bulaşırlar. Tedavi destekleyicidir.

24 Gıda ve Su Kaynaklı Viral Enfeksiyonları 3. Diğer enfeksiyonlar HepaBt A HepaBt E

25 Cinsel Temas Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar Virüs içeren vücut sıvıları aracılığı ile bulaşırlar. Mukozal epitel ya da deri bütünlüğünün bozulduğu yerlerden direkt temas ile bulaşırlar.

26 Cinsel Temas Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 1. AIDS: HIV virüsü neden olur Kazanılmış immün yetmezlik sendromu Kan, mukokutanöz maruziyet ve anneden bebeğe bulaş yolları mümkündür yıl asemptomabk kalabilir. Solunum sistemi, ağız, göz, cilt, GIS ve sinir sistemini tutabilir. Tanısı, serolojik testler ve moleküler yöntemlerle yapılır. Tedavide anbretroviral protokoller uygulanır.

27 Cinsel Temas Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 2. Herpes Simpleks Virüs(HSV) Enfeksiyonları HSV- 2 virüsü genital sistem enfeksiyonlarına yol açar. Zarflı virüslerdir. Latent enfeksiyonlara yol açarlar. Tekrarlayan enfeksiyonlar menenjite yol açabilir. Tedavide anbviraller kullanılır. Aşı çalışmaları devam etmektedir.

28 Cinsel Temas Yoluyla Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 3. Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonları: Siğillere yol açarlar. Servikal kansere yol açabilirler. Sekiz aya kadar latent kalabilir. Aşısı var.

29 Artropod Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar Eklembacaklı kaynaklı enfeksiyonlara neden olan virüslere arbovirüs denir. RNA virüsleridir. Ormanı ve yağışı bol olan tropikal bölgelerde görülür. Sivrisinek, tatarcık ve kene gibi kan emen artropodlar aracılığı ile bulaşır. Çoğu hafif seyirlidir (Ateş, grip benzeri belirbler, eklem ağrıları) Ensefalit, hemorajik ateş ve hepabt tablolarına yol açabilirler.

30 Artropod Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar 1. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi: Kenelerle taşınan virüsler neden olur. Kanamalarla hayao tehdit eden bir tablodur. Ülkemizde bahar ve yaz aylarında kırsal bölgelerde rastlanmaktadır. Hastalar hastane enfeksiyonları için kaynakor. Enfekte kan, vücut sıvısı ve diğer dokulara doğrudan temas ile bulaşır.

31 Artropod Kaynaklı Viral Enfeksiyonlar 2. BaP Nil Virüsü(WNV) Enfeksiyonu: WNV esas rezervuarı kuşlardır. Sivrisinekler aracılığı ile bulaşır. İlkbahar- yaz aylarında sık görülür. Ateş ile kendiliğinden iyileşebilir. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna yol açabilirler. Özel bir tedavisi bulunmamaktadır.

32 Kan Transfüzyonu ile Bulaşan Viral Enfeksiyonlar Bu enfeksiyonlara yol açan virüslerin ortak özellikleri: Kan ve bileşenlerinde uzun süre stabil kalabilmeleri, AsemptomaVk enfeksiyon tablosuna yol açmaları, İnkübasyon sürelerinin uzun olması Dolaşımda uzun süre kalmalarıdır.

33 Kan Transfüzyonu ile Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 1. HepaVt B virüs enfeksiyonu: HepaBt virüslerinin en yaygın olanıdır. Dünyada her üç kişiden biri HBV ile enfektedir. Alınan virüs karaciğerde replike olur. Akut ya da kronik enfeksiyona yol açabilir. Kronik enfeksiyonlar karaciğer yetmezliği ya da kansere ilerleyebilir.

34 Kan Transfüzyonu ile Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 2. HepaVt C virüs enfeksiyonu: Vakaların %85 i kronikleşir. Aşırı mutasyon geçirmesi nedeniyle aşı gelişbrilmesi çok zordur. Karaciğer hasarına yol açar. Akut ya da kronik enfeksiyona yol açabilir.

35 Kan Transfüzyonu ile Bulaşan Viral Enfeksiyonlar 3. Kan yoluyla bulaşan diğer virüsler: HIV (Human immune deficiency virus) SARS (severe acute respiratory syndrome) virüsü WNV(West Nile virus) KKKA(Kırım kongo kanamalı ateş) virüsü EBV(Ebstein- Barr virus)

Hepatit B, akut hepatitin ve kronik viral enfeksiyonların en sık nedenidir.

Hepatit B, akut hepatitin ve kronik viral enfeksiyonların en sık nedenidir. Hepatit (karaciğer iltihabı) ilaçlar, toksik maddeler, otoimmün hastalıklar, alkol, virüsler gibi bir çok nedenle oluşabilirse de % 95 nedeni hepatit virüsleri (hepatit A,B,C,D,E) dir. Hepatit B, akut

Detaylı

BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012

BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012 SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji -Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU KLİNİK OLARAK ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU TANISI KONULAN 0 1 YAŞ

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. GILENYA 0.5 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin maddeler: Her bir kapsül 0.5 mg fingolimoda eşdeğer 0.56 mg fingolimod hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Mannitol, magnezyum stearat,

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

HIV/AIDS, HBV, HCV, SFLZ VE GENTAL HERPES N TOPLUMDA VE RSKL DAVRANI MODEL GÖSTEREN SEKS ÇLERNDE KARILATIRILMASI

HIV/AIDS, HBV, HCV, SFLZ VE GENTAL HERPES N TOPLUMDA VE RSKL DAVRANI MODEL GÖSTEREN SEKS ÇLERNDE KARILATIRILMASI T.C. Salık Bakanlıı Haseki Eitim ve Aratırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Klinii ef Uzm. Dr. Özcan Nazlıcan HIV/AIDS, HBV, HCV, SFLZ VE GENTAL HERPES N TOPLUMDA VE RSKL DAVRANI

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

ANTİNEOPLASTİK TEDAVİ ALAN HASTALARDA AĞIZ, DİŞ VE ÇENEDE GÖZLENEN DEĞİŞİKLİKLER

ANTİNEOPLASTİK TEDAVİ ALAN HASTALARDA AĞIZ, DİŞ VE ÇENEDE GÖZLENEN DEĞİŞİKLİKLER T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı ANTİNEOPLASTİK TEDAVİ ALAN HASTALARDA AĞIZ, DİŞ VE ÇENEDE GÖZLENEN DEĞİŞİKLİKLER BİTİRME TEZİ Stj.Dişhekimi Merve ERGÜZ Danışman Öğretim

Detaylı

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber [cover page] 13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber Aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan

Detaylı

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM Modern anlamda transfüzyon; Tam kan yerine, kanın sadece hastaya gerekli bileşenlerinin belirlenip uygulanmasıdır. Transfüzyon

Detaylı

Besin Hijyeni Açısından Mikroorganizmalar. Prof. Dr. Ali AYDIN

Besin Hijyeni Açısından Mikroorganizmalar. Prof. Dr. Ali AYDIN Besin Hijyeni Açısından Mikroorganizmalar Prof. Dr. Ali AYDIN Mikroorganizmalar Bakteri Virüs Küf Maya Bazıları yararlıdır Bazıları gıdaları bozar Bazıları gıda zehirlenmesi yapar Bazı gıdaların üretimi

Detaylı

index Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler

index Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler index Tasarım / Baskı Ege Basım Esatpaşa Mah. Ziya Paşa Cad. No:4/1 Ege Plaza 34704 Ataşehir / İSTANBUL Tel: 0216 470 44 70 Bu kitabın basımında desteklerini esigemeyen egebasım sanatları na teşekkürlerimizi

Detaylı

HÜCRE DÖNGÜSÜNÜN DÜZENLENMESİ VE KANSER

HÜCRE DÖNGÜSÜNÜN DÜZENLENMESİ VE KANSER HÜCRE DÖNGÜSÜNÜN DÜZENLENMESİ VE KANSER Giriş Kanser, DNA tamiri, hücre döngüsü, apoptosis, farklılaşma ve hücre-hücre teması gibi temel hücresel işlevleri etkileyen genetik hastalıklar grubudur. Kanser

Detaylı

F.Bilgecan Özdemir, Burcu Yüksel, Elif Kılıç, Berk Batman, M.Kürşat Şimşek

F.Bilgecan Özdemir, Burcu Yüksel, Elif Kılıç, Berk Batman, M.Kürşat Şimşek Mevsimsel Grip Aşısının Etki ve Yan Etkileri F.Bilgecan Özdemir, Burcu Yüksel, Elif Kılıç, Berk Batman, M.Kürşat Şimşek Danışman: Doç. Dr.Füsun Can İnfluanza virüsü tüm dünyada pandemilere ve epidemilere

Detaylı

ayxmaz/biyoloji Olumsuz yanıtları: Alerjiler - normalde zararsız maddelere tepki Otoimmün hastalıklar (Diyabet)(Kendi dokularını yok eder)

ayxmaz/biyoloji Olumsuz yanıtları: Alerjiler - normalde zararsız maddelere tepki Otoimmün hastalıklar (Diyabet)(Kendi dokularını yok eder) Vücut Savunmasını Bağışıklık : potansiyel zararlı yabancı maddelere ve anormal hücrelere karşı vücudun ortaya koyduğu savunma yeteneğidir. Aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirir: virüsler ve bakterilere

Detaylı

Okul öncesi aşıları Üç yaş dört aylık çocuklara yapılan aşılar için rehber

Okul öncesi aşıları Üç yaş dört aylık çocuklara yapılan aşılar için rehber [cover] Okul öncesi aşıları Üç yaş dört aylık çocuklara yapılan aşılar için rehber aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan iki toplumsal

Detaylı

Çevre sağlık ilişkisi. Doç. Dr. Ali CEYLAN

Çevre sağlık ilişkisi. Doç. Dr. Ali CEYLAN Çevre sağlık ilişkisi Doç. Dr. Ali CEYLAN Amaç Çevre ile hekimlik mesleği arasında ilişkisi kurmak. Çevre kirliliğine yol açan etkenleri ve Türkiye nin Çevre sorunlarını tanımak, Öğrencilerin çevre bilincini

Detaylı

Son 20 yılda ulaşım imkanlarının da kolaylaşmasıyla dünya üzerinde seyahat

Son 20 yılda ulaşım imkanlarının da kolaylaşmasıyla dünya üzerinde seyahat Yurtdışından Girişlerde Dezenfeksiyon Uygulamaları ve Yapılan Yanlışlar Uzm. Dr. Mehmet ÖZDEMİR Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, KONYA Son 20 yılda

Detaylı

Uz. Dr. Nur Benzonana

Uz. Dr. Nur Benzonana Uz. Dr. Nur Benzonana İshal 36 saatte 6 sıvı dışkılama veya Arka arkaya 2gün, 24 saatte 3 forme olmayan dışkılama veya 48 saatten uzun bir sürede 8 forme olmayan dışkılama Sağlık Hizmetleri ile İlişkili

Detaylı

Çocuklarda İnfluenza Aşılaması. Prof. Dr. Emre Alhan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı

Çocuklarda İnfluenza Aşılaması. Prof. Dr. Emre Alhan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Çocuklarda İnfluenza Aşılaması Prof. Dr. Emre Alhan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Kuzey yarı kürede, influenza epidemilerine geç sonbahar ayları ile ilkbaharın erken ayları

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

DİŞHEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN

DİŞHEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN DİŞHEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEMEL PATOLOJİ II HÜCRE ZEDELENMESİ, ADAPTASYON VE ÖLÜM PROF. DR. Taha ÜNAL EGE ÜNİVERSİTESİ DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2012 1 HÜCRE ZEDELENMESİ, ADAPTASYON ve HÜCRE ÖLÜMÜ Prof

Detaylı

Genital Sistem Örnekleri

Genital Sistem Örnekleri Genital Sistem Örnekleri Bu rehber Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı Derneği (KLİMUD) tarafından hazırlatılmış olup rehberin her türlü yayın, basım ve dağıtım hakkı KLİMUD a aittir. KLİMUD un yazılı izni

Detaylı

TEMEL TIP BİLİMLERİ TESTİ AÇIKLAMALI CEVAPLAR

TEMEL TIP BİLİMLERİ TESTİ AÇIKLAMALI CEVAPLAR 2012-04 - TUSEM - TTBT TEMEL BİLİMLER TEMEL TIP BİLİMLERİ TESTİ AÇIKLAMALI CEVAPLAR 1. Foramen ovale aşağıdaki hangi iki boşluğu birbirine bağlar? A) Fossa cranii media - Fossa pterygopalatina B) Fossa

Detaylı

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN KLİNİK, EPİDEMİYOLOJİK VE LABORATUVAR YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN KLİNİK, EPİDEMİYOLOJİK VE LABORATUVAR YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Şef: Uzm. Dr. Feyza Yıldız AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ ANKARA 2001 ÖNSÖZ Kuduz hastalığı, insanlığın her zaman için korkulu rüyası olmuş bir hastalıktır. Bu nedenle

Detaylı

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ Sayın hastamız, Bu broşür ile hastalığınız hakkında merak ettiğinizi düşündüğüm bazı sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım. Üveit hastalığı uzun süreli tekrarları olabilen

Detaylı