T. C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ. TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI 1. SINIF REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T. C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ. TIP FAKÜLTESİ 2011-2012 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI 1. SINIF REHBERİ"

Transkript

1 T. C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI 1. SINIF REHBERİ ŞANLIURFA-2011

2 Mustafa Kemal Atatürk

3 Sevgili Öğrencilerimiz, Adını tarihten alan bin yıl kadar köklü bilimin ışığında yarınlara umutla bakan dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyen bir üniversitenin Rektörü olarak sizleri sevgiyle selamlıyorum. Kurulduğu 1992 yılından bu yana dinamik yapısıyla sürekli kendini yenileyen Üniversitemiz, alanında uzman ve öncü akademisyenleri, kaliteli öğrencileri ve çalışanları ile çağımızın öncü kurumlarından biridir. Üniversite olarak temel ilkemiz, bilimin önderliğine inanmış, özgün düşünceyi yücelten, akademik ve etik değerlere sahip, eğitimin toplumsal gelişmeye öncülük ettiğine inanan, çalışanlarının, öğrencilerinin ve hastalarının memnuniyetini sağlayan ve mensubu olmakla gurur duyulan, çevreye saygılı ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olan bir kurum oluşturmaktır. Uzun ve meşakkatli bir çalışmanın sonucunda Üniversitemizde Tıp Fakültesi öğrencisi olma ayrıcalığına kavuşmuş bulunmaktasınız. İnsanlığa ve bilime hizmet etmek üzere seçmiş olduğunuz bu meslek insanlık tarihi kadar eski bir meslektir. Böyle kutsal bir mesleği seçtiğiniz için sizleri kutluyorum ve eğitiminizi başarıyla tamamlamanızı diliyorum. Öğrencilerimizin iyi bir tıp eğitimi almalarının yanı sıra, yüreklerinde insan sevgisi, vatan sevgisi, ulus sevgisi olan, laik Cumhuriyete bağlı hekimler olarak yetiştirilmeleri amacıyla, nitelikli eğitim kadromuzla görev yapmayı sürdürmekteyiz. Öğrencilerimizin iyi bir ortamda, kaliteli bir eğitim alması için fiziki mekan ve altyapı çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Osmanbey yerleşkemizde modern tıp fakültesi morfoloji bina inşaatı bitirilmiş ve 600 yatak kapasiteli Uygulama ve Araştırma Hastane inşaatı da % 80 oranında tamamlanmıştır. Hastane inşaatımız en kısa süre içerisinde tamamlanacak ve tıp fakültesi ile birlikte modern binalarda halkımıza ve siz değerli öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır. Göreve başladığım 2007 yılından bugüne tıp fakültesi öğrenci sayısını 260 tan 346 ya, öğretim elemanı sayısını ise 205 ten 269 a artırmış olmanın gururu içerisindeyiz. Öğrenci sayısı artışına paralel olarak eğitim kalitesinden ödün vermeden fakültemiz ve hastanemizi modern cihazlarla donatmaya devam ediyoruz. Ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden Üniversitemiz Tıp Fakültesi çağdaş olanaklara sahip hastanesi ile bölgesel ve ulusal ihtiyaçlar temelinde uluslararası standartlarla kaliteli sağlık hizmeti sunmakta, bilimsel çalışmalar ve yayınlarla uluslararası düzeyde saygın bir konumda yer almaktadır. Öğrencilerimize rehberlik etmek üzere değerli öğretim elemanlarımız tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan bu kılavuz eğitim sürenizce sizlere yol gösterecektir. Üniversitemiz Tıp Fakültesi ailesine yeni katılan değerli öğrencilerimize de hoş geldiniz derken, Eğitim-Öğretim yılında fedakar tüm öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyor, sevgilerimi sunuyorum. Prof.Dr. İbrahim Halil MUTLU Rektör

4 Değerli öğrencilerimiz, Eğitiminizde sizlere yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu kılavuzda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi nin eğitim ve öğretim yılında uygulanacak olan eğitim programı, sınav tarihleri, fakültemizin Eğitim Öğretim ve Sınav Yönergesi ve Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği bulunmaktadır. Fakültemizin ilk üç sınıfında eğitim, ders kurulları sistemine (entegre eğitim sistemine) göre verilmektedir. 4. ve 5. sınıflar klinik stajlardan, 6. sınıf ise internlik eğitimi adı verilen uygulamalı eğitimden oluşmaktadır. Ders programlarımız Türkiye Tıp - Sağlık Bilimleri Eğitim Konseyinin oluşturduğu Çekirdek Eğitim Programını kapsayacak şekilde düzenlenmiş; ayrıca, ders kredilerimiz ve geçme puanlarımız Avrupa Kredi Transfer Sistemine (ECTS) uygun hale getirilmiştir. Kuruluşunun üzerinden 19 yıl geçmiş olan ve 16 yıldan beri öğrenci eğitimi veren Fakültemiz eğitim-öğretimde belirli bir standardı yakalamıştır. Öğretim üyelerimizin önemli bir kısmı eğiticilerin eğitimi programlarına katılmıştır. Temel hedefimiz sizlerin çağdaş tıbbın gerektirdiği, ülkemiz ve dünya bilimine katkı sağlayabilecek bilgi ve beceriler ile donanmanız yanında, ülkemizin sağlık sorunlarını bilen ve bu sorunlara çözüm üretebilme becerisini kazanmış, insan hayatına saygılı ve hekimlik mesleğinin onuruna yakışır tutum ve davranışları kazanmış hekimler olarak yetişmenizi sağlamaktır. Sevgili öğrencilerimiz, bu kılavuzu aldığınızda öncelikle YÖK ün son değişikliklerine uygun bir şekilde hazırladığımız yeni Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönergemizi ve Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğini okumanız, haklarınız ve sorumluluklarınızı bilerek, öğrencilik hayatınızı daha verimli ve sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza büyük katkı sağlayacaktır. Hekimlik mesleğinde bilginin hızla yenilenmesi ve gelişmesi nedeniyle, öğrencilik hayatınızda sadece pasif öğrenici - alıcı konumunda kalmamalı, meslek hayatınıza adım attığınız ilk günden itibaren bilgiye ulaşma ve öğrenme yöntemlerini de öğrenmeli ve geliştirmelisiniz. Bu konuda ders saatleri dışında da değerli hocalarımızdan istifade edebilirsiniz. Böylece mezuniyetinizden sonraki meslek hayatınızda da bilginizi sürekli yenileyebilme ve kendinizi güncelleyebilme imkanı kazanmış olacaksınız. Dersleriniz dışında, kültür, sanat ve diğer sosyal etkinliklere de zaman ayırmanız kişisel gelişiminiz yanında toplumumuzun da kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız için başarılı geçmesini diliyorum. Prof. Dr. Tevfik SABUNCU DEKAN

5 HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HEKİMLİK ANDI Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda; en yüce inançlarım önünde, hocalarım, meslektaşlarım ve bütün burada bulunanlar huzurunda, kendimi ve onları şahit tutarak söz verip and içerim ki; Bu yüce sanatı bana öğreten hocalarıma olan saygı ve minnettarlığımı her zaman koruyacak, elimde olan iyiliği onlardan esirgemeyeceğim. Sanatımı, vicdanım ve tıp geleneklerine göre dikkat ve özenle uygulamakta kusur etmeyeceğim. Hastamın ve toplumun sağlığını, baş kaygım olarak kabul edeceğim. Hastamın bütün sırlarını saklayacağım. Hekimlik mesleğinin onurunu ve saygın geleneğini koruyacak, meslektaşlarımı, kardeşlerim bileceğim. Din, milliyet, ırk, cinsiyet, siyasal görüş ve sosyal sınıf ayrılıklarının hastamla görevim arasına girmesine izin vermeyeceğim. İnsan hayatına, başlangıcından sonuna kadar mutlak saygı göstereceğim. İlaçların ve tedavi yöntemlerinin tıbbi amaçlar dışında kullanılmasına aracı olmayacağım. Yetkin olmadığım girişimlerde bulunmayacağım; bunları ehline bırakacağım. Her koşulda hastalarımın iyiliği için çalışacağım, kasıtlı bütün zararlardan kaçınacağım. Bütün bunları yerine getireceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim.

6 TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARININ SAHİP OLMASI GEREKEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR 1. Hekimin öncelikli görevinin, hastalıkları önlemek ve hastalıkları iyileştirmeye çalışarak insan yaşamını ve sağlığını korumak olduğunu benimseme. 2. Görevini uygularken evrensel tıp etiği ilkeleri olan "zarar vermeme, yararlılık, adalet ve özerklik" ilkelerini gözetme. 3. Sınırlı sağlık kaynaklarının dağıtımında birey ve toplumun önceliklerini etik ölçütlerle gözetme. 4. Tıp alanında tek yol göstericinin bilimsel düşünce ve eleştirel sorgulayıcı yaklaşım olduğunu benimseme. 5. Güncel bilimsel bilgiyi edinmenin bir mesleki sorumluluk olduğunu özümseme. 6. Acil durumlarda hekim olarak ilk yardım sorumluluğunu taşıma. 7. Her hastaya veya bireye yaşadığı çevre, toplum ve bireysel özelliklerini değerlendirerek yaklaşma. 8. Her hastaya veya bireye yansız, yargısız ve ayrımsız yaklaşma ve bunun bir etik zorunluluk olduğunu benimseme. 9. Her hastaya veya bireye hastalığı ve tedavisi ile ilgili anlaşılır ve açıklayıcı bilgi vermek, buna dayalı onam(rıza) almak, gizliliğini korumak gibi hasta haklarını yaşama geçirme. 10. Hasta ve hasta yakınları ile sağlıklı iletişim kurma. 11. Hasta ve hasta yakınları ile empati kurma. 12. Hekim-hasta etkileşiminde dürüst ve güvenilir bir hekim modeli oluşturma. 13. Yaşamın başında ve sonunda ortaya çıkabilen etik sorunların çözümünde akıl yürütme ve gerekçelendirme yapma. 14. Ölüm gerçeği ve yarattığı sorunlarla baş etme. 15. Hekimlik mesleğine ticari bir görünüm vermemeyi benimseme. 16. Akılcı ilaç kullanım ilkelerini benimseme. 17. Tanı ve tedavide pahalı yöntemleri önermenin, gereksiz harcamalar yaptırmanın yol açacağı etik ve ekonomik sonuçların farkına varma. 18. Kendi özlük haklarının farkında olma ve bunları savunmanın mesleki kimlik açısından önemini benimseme. 19. Meslektaşlarım hekimlik açısından onur kırıcı ve haksız saldırılara karşı koruma. 20. Bir ekip çalışması gerektiren mesleğin öteki üyelerine karşı açık, dürüst ve paylaşımcı davranış sergileme. 21. Kendi mesleğinin ve diğer mesleki alanların sınırlarının farkında olma ve saygı duyma. 22. Bilimsel, teknik ve etik danışımı (konsültasyonu) bir hekim ve hasta hakkı olarak benimseme. 23. Evrensel insan haklan ilkelerinin mesleki uygulamanın her alanında yaşama geçirme. 24. Adli vakalarla ilgili yasal ve mesleki sorumluluk ve yükümlülüklerinin farkında olma. 25. Bireysel ve toplumsal düzeyde sağlık eğitimi sorumluğu taşıma. 26. Her mesleki uygulamada toplum sağlığını önceleme.

7 TIP FAKÜLTESİ YÖNETİMİ Prof. Dr. Tevfik SABUNCU Doç. Dr. Mehmet GENCER Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Dr. Necmettin ERGÜL Dekan Dekan Yrd. Dekan Yrd. Fakülte Sekreteri FAKÜLTE YÖNETİM KURULU 1 Prof. Dr. Tevfik SABUNCU Fak. Yön. Kurulu Bşk. 2 Prof. Dr. Sami TAŞÇI Fak. Yön. Kurulu Üyesi 3 Prof. Dr. Ali Ziya KARAKILÇIK Fak. Yön. Kurulu Üyesi 4 Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN Fak. Yön. Kurulu Üyesi 5 Doç. Dr. Ali YILDIZ Fak. Yön. Kurulu Üyesi 6 Doç. Dr. Mehmet GENCER Fak. Yön. Kurulu Üyesi 7 Yrd. Doç. Dr. Harun AYDOĞAN Fak. Yön. Kurulu Üyesi 8 Dr. Necmettin ERGÜL Fak. Sek. (Raportör) FAKÜLTE KURULU 1 Prof. Dr. Tevfik SABUNCU Dekan (Kurulu Başkanı) 2 Prof. Dr. Sami TAŞÇI Bölüm Başkanı 3 Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN Bölüm Başkanı 4 Prof. Dr. Akın İŞCAN Bölüm Başkanı 5 Prof. Dr. Halit OĞUZ Profesör Dr. Üye 6 Prof. Dr. Tevfik SABUNCU Profesör Dr. Üye 7 Prof. Dr. Akın İŞCAN Profesör Dr. Üye 8 Doç. Dr. Ali ATAŞ Doçent Dr. Üye 9 Doç. Dr. Mustafa ZERİN Doçent Dr. Üye 10 Yrd. Doç. Dr. Mete KÖKSAL Yrd. Doç. Dr. Üye 11 Dr. Necmettin ERGÜL Fak. Sek. (Raportör) EĞİTİM ve ÖĞRETİM KOORDİNASYON KURULU ÜYELERİ Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Prof. Dr. Ali UZUNKÖY Doç. Dr. Mustafa ZERİN Yrd. Doç. Halit AKBAŞ Prof. Dr. Mustafa DENİZ Yrd. Doç. Dr. Mete KÖKSAL Doç. Dr. Muhammet Emin GÜLDÜR Prof. Dr. Muharrem BİTİREN Yrd. Doç. Dr. Turgay ULAŞ Yrd. Doç. Dr. Timuçin AYDOĞAN Yrd. Doç. Dr. Harun AYDOĞAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih AYDIN Prof. Dr. Ali UZUNKÖY Yrd. Doç. Dr. Abdullah ÖZGÖNÜL Eğitim ve Öğretim Koordinasyon Kurulu Başkanı Eğitim ve Öğretim Koordinasyon Kurulu Başkan Yrd. 1. Sınıf Koordinatörü 1. Sınıf Koordinatör Yrd. 2. Sınıf Koordinatörü 2. Sınıf Koordinatör Yrd. 3. Sınıf Koordinatörü 3. Sınıf Koordinatör Yrd. 4. Sınıf Koordinatörü 4. Sınıf Koordinatör Yrd. 5. Sınıf Koordinatörü 5. Sınıf Koordinatör Yrd. 6. Sınıf Koordinatörü 6. Sınıf Koordinatör Yrd. ERASMUS ve FARABİ KOORDİNATÖRÜ Uzm. Dr. Evren ŞAVLI Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Elemanı

8 TIP FAKÜLTESİ AKADEMİK PERSONELİ ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON AD. 1. Yrd. Doç. Dr. Şaban YALÇIN (Bşk.) 2. Yrd. Doç. Dr. Harun AYDOĞAN 3. Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüsnü YÜCE 4. Yrd. Doç. Dr. Ahmet KÜÇÜK BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ AD. 5. Yrd. Doç. Dr. Bahattin ÇELİK (Bşk.) 6. Yrd. Doç. Dr. A. Faruk SORAN ÇOCUK CERRAHİSİ AD. 7. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin BOLEKEN (Bşk.) 8. Yrd. Doç. Dr. Muazzez ÇEVİK GENEL CERRAHİ AD. 9. Prof. Dr. Ali UZUNKÖY (Bşk.) 10. Doç. Dr. Fahrettin YILDIZ 11. Doç. Dr. Alparslan TERZİ 12. Yrd. Doç. Dr. Abdullah ÖZGÖNÜL GÖĞÜS CERRAHİSİ AD. 13. Doç. Dr. İ. Can KÜRKÇÜOĞLU (Bşk.) CERRAHİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Erdem IŞIKAN GÖZ HASTALIKLARI AD. 14. Prof. Dr. Ahmet SATICI (Bşk.) 15. Prof. Dr. Mustafa GÜZEY 16. Prof. Dr. Halit OĞUZ 17. Prof. Dr. Sevim ÇAKMAK 18. Yrd. Doç. Dr. Ali AKAL KALP VE DAMAR CERRAHİSİ AD. 19. Doç. Dr. Mustafa GÖZ (Bşk.) 20. Yrd. Doç. Dr. Abdussemet HAZAR 21. Yrd. Doç. Dr. M. Salih Aydın KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM AD. 22. Doç. Dr. Hakan CAMUZCUOĞLU (Bşk.) 23. Doç. Dr. Fatma Ferda VERİT 24. Yrd. Doç. Dr. Neşe Gül HİLALİ 25. Yrd. Doç. Dr. Mehmet VURAL KULAK, BURUN VE BOĞAZ HASTALIKLARI AD. 26. Yrd. Doç. Dr. İmran ŞAN (Bşk.) 27. Yrd. Doç. Dr. İsmail İYNEN 28. Yrd. Doç. Dr. Ferhat BOZKUŞ PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ AD. ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ AD. 29. Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN (Bşk.) 30. Yrd. Doç. Dr. Serkan SİPAHİOĞLU 31. Yrd. Doç. Dr. Cemil ERTÜRK 32. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif ALTAY TIBBİ PATOLOJİ AD. 33. Prof. Dr. Muharrem BİTİREN (Bşk.) 34. Doç. Dr. İlyas ÖZARDALI 35. Doç. Dr. Muhammet Emin GÜLDÜR ÜROLOJİ AD. 36. Prof. Dr. Ercan YENİ (Bşk.) 37. Prof. Dr. Ayhan VERİT 38. Yrd. Doç. Dr. Murat SAVAŞ 39. Yrd. Doç. Dr. Halil ÇİFTÇİ 40. Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÜLÜM ACİL TIP AD. 1. Yrd. Doç. Dr. Özgür SÖĞÜT (Bşk.) 2. Yrd. Doç. Dr. Halil KAYA 3. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tahir GÖKDEMİR ADLİ TIP AD. AİLE HEKİMLİĞİ AD. ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI AD. 4. Prof. Dr. Akın İŞCAN (Bşk.) 5. Prof. Dr. Ahmet KOÇ 6. Doç. Dr. Cemalettin Dost ZEYREK 7. Doç. Dr. Kabil ŞERMATOV 8. Doç. Dr. Ali ATAŞ 9. Doç. Dr. Alpay ÇAKMAK 10. Yrd. Doç. Dr. Mahmut ABUHANDAN DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI AD. 11. Yrd. Doç. Dr. Selma BAKAR DERTLİOĞLU(Bşk.) 12. Yrd. Doç. Dr. Yavuz YEŞİLOVA ENFEKSİYON HASTALIKLARI AD. 13. Yrd. Doç. Dr. Süda TEKİN KORUK (Bşk.) 14. Yrd. Doç. Dr. Hasan KARSEN DAHİLİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Akın İŞCAN FİZİKSEL TEDAVİ VE REHABİLİTASYON AD. 15. Doç. Dr. Pelin YAZGAN (Bşk.) 16. Yrd. Doç. Dr. Ahmet BOYACI 17. Yrd. Doç. Dr. Ahmet TUTOĞLU GÖĞÜS HASTALIKLARI AD. 18. Doç. Dr. Mehmet GENCER (Bşk.) 19. Yrd. Doç. Dr. Elif KÖSE 20. Yrd. Doç. Dr. Zafer Ali SAK HALK SAĞLIĞI AD. 21. Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK (Bşk.) 22. Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK İÇ HASTALIKLARI AD. 23. Prof. Dr. Tevfik SABUNCU (Bşk.) 24. Prof. Dr. Necati YENİCE 25. Doç. Dr. Mehmet HOROZ 26. Yrd. Doç. Dr. Hakan BÜYÜKHATİPOĞLU 27. Yrd. Doç. Dr. Ayşe Nur TORUN 28. Yrd. Doç. Dr. Turgay ULAŞ 29. Yrd. Doç. Dr. Timuçin AYDOĞAN KARDİYOLOJİ AD. 30. Prof. Dr. Recep DEMİRBAĞ (Bşk.) 31. Doç. Dr. Ali YILDIZ 32. Doç. Dr. Ünal GÜNTEKİN 33. Doç. Dr. Yusuf SEZEN 34. Doç. Dr. Asuman BİÇER YEŞİLAY 35. Yrd. Doç. Dr. Zekeriya KAYA NÖROLOJİ AD. 36. Prof. Dr. M. Yaşar ÖZKUL (Bşk.) 37. Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman SÖNMEZLER RADYOLOJİ AD. 38. Yrd. Doç. Dr. Hasan ÇEÇE (Bşk.) 39. Doç. Dr. Saime ŞERMATOV 40. Yrd. Doç. Dr. Sema YILDIZ 41. Yrd. Doç. Dr. Ekrem KARAKAŞ 42. Yrd. Doç. Dr. Ömer KARAKAŞ 43. Yrd. Doç. Dr. Fatıma Nurefşan BOYACI ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI AD. 44. Yrd. Doç. Dr. Hasan KANDEMİR (Bşk.) RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI AD. 45. Yrd. Doç. Dr. Salih SELEK (Bşk.) 46. Yrd. Doç. Dr. Mahmut KATI 47. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Fatih KARABABA TIBBİ FARMAKOLOJİ AD. 48. Öğr. Gör. Elif OĞUZ (Bşk.) 49. Uzm. Dr. Evren ŞAVLI 50. Uzm. Dr. Soner SABIRLI ANATOMİ AD. 1. Prof. Dr. Mustafa DENİZ (Bşk.) BİYOFİZİK ANABİLİM DALI 2. Prof. Dr. Cemil SERT (Bşk.) 3. Yrd. Doç. Dr. Hediye ACUN FİZYOLOJİİ AD. 4. Doç. Dr. Mustafa ZERİN (Bşk.) 5. Prof. Dr. Ali Ziya KARAKILÇIK HİSTOLOJİ VE EMBRİYOLOJİ AD. 6. Yrd. Doç. Dr. Mete KÖKSAL (Bşk.) 7. Uzm. Dr. Şiir UÇAR TEMEL TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Sami TAŞÇI TIBBİ BİYOLOJİ AD. 8. Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ (Bşk.) 9. Yrd. Doç. Dr. Halit AKBAŞ 10. Öğr. Gör. Feridun AKKAFA TIBBİ BİYOKİMYA AD. 11. Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT (Bşk.) 12. Prof. Dr. Nurten AKSOY 13. Yrd. Doç. Dr. Şahbetin SELEK 14. Öğr. Gör. Hakim ÇELİK 15. Öğr. Gör. Abdullah TAŞKIN TIBBİ MİKROBİYOLOJİ AD. 16. Prof. Dr. Sami TAŞÇI (Bşk.) 17. Prof. Dr. Mehmet BAYRAKTAR 18. Doç. Dr. Fadile YILDIZ ZEYREK TIP TARİHİ VE ETİK AD. 19. Prof. Dr. Şahin AKSOY (Bşk.)

9 HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ 1. SINIFLAR Eylül Yarıyıl Ders Kayıtları Eylül 2011 Öğrenci Katkı Paylarının 1. Taksitinin Ödenmesi 26 Eylül Yarıyıl derslerin başlaması Eylül 2011 Danışman (Sınıf Koordinatörü) Ders Kayıt Onayı 13 Ocak Yarıyıl Derslerin Sonu Ocak Yarıyıl Tatili 30 Ocak Yarıyıl Derslerin Başlaması Şubat 2012 Öğrenci Katkı Paylarının 2. Taksitinin Ödenmesi 01 Haziran Yarıyıl Derslerin sonu Haziran 2012 Final Sınavları Temmuz 2012 Bütünleme Sınavları Not. Fakültemizde 2. yarıyıllarda ders kayıtları yapılmamaktadır. TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DERS KREDİ SİSTEMİ 1. SINIF KREDİ SİSTEMİ Ders Adı Yıllık Ders Saati Toplamı Kredisi Hücre Bilimleri 1. Ders Kurulu Hücre Bilimleri 2. Ders Kurulu Hücre Bilimleri 3. Ders Kurulu Hücre Bilimleri 4. Ders Kurulu Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Toplam

10 Sınıf Koordinatörü: Doç. Dr. Mustafa ZERİN Koordinatör Yrd.: Yrd. Doç. Dr. Halit AKBAŞ Sınav İsmi Sınav Tarihi Hücre Bilimleri I. Ders Kurulu 25 Kasım Saat Hücre Bilimleri II. Ders Kurulu 03 Şubat Saat Hücre Bilimleri III. Ders Kurulu 06 Nisan Saat Hücre Bilimleri IV. Ders Kurulu 01 Haziran Saat Yıl Sonu Final Sınavı 19 Haziran Saat Yıl Sonu Bütünleme Sınavı 10 Temmuz Saat Atatürk İlke ve İnkilap Tarihi 1. Ara Sınav - 03 Ocak Saat ; 2. Ara Sınav - 20 Mart 2012 Saat Final Sınavı - 04 Haziran 2012 Saat Bütünleme Sınavı- 07 Haziran Saat 1. Ara Sınav - 02 Ocak 2011 Saat Final Sınavı - 11 Haziran 2012 Saat 2. Ara Sınav 30 Nisan 2012 Saat Bütünleme Sınavı - 25 Haziran Saat 1. Ara Sınav - 01 Aralık Saat 2. Ara Sınav - 09 Şubat 2012 Saat Final Sınavı - 20 Haziran 2012 Saat 3. Ara Sınav - 29 Mart 2012 Saat 4. Ara Sınav - 17 Mayıs 2012 Saat Bütünleme Sınavı - 27 Haziran Saat Öğrenciler, sınavın olduğu gün belirlenen saatte sınava girmek ve öğrenci kimlik kartını yanında bulundurmak zorundadır. Cep telefonu ile sınava girilmez. 1. SINIF DERS SAATLERİ ANABİLİM DALI TEORİK UYGULAMA TOPLAM Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim 112 (52+60) 112 Tıbbi Biyokimya ( ) 155 Biyofizik Tıbbi Biyoloji (16+16) 136 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Tıp Tarihi ve Etik Fizyoloji ve Embriyoloji Klinik Bilimlere Giriş Halk Sağlığı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Toplam HÜCRE BİLİMLERİ I. DERS KURULU Ders Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Nurten AKSOY Ders Kurulu Başkan Yrd.: Yrd. Doç. Dr. Şahbettin SELEK Kurul Sınav Tarihi DİSİPLİN/BÖLÜM TEORİK PRATİK TOPLAM Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Tıbbi Biyokimya Biyofizik Tıbbi Biyoloji (6+6) 28 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Bilimlere Giriş Halk Sağlığı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Toplam DERS KURULU ÜYELERİ Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT Yrd. Doç. Dr. Mahmut KATI Yrd. Doç. Dr. Hasan KANDEMİR Prof. Dr. Ali UZUNKÖY Yrd. Doç. Dr. Halil KAYA Öğr. Gör. Feridun AKKAFA Prof. Dr. Cemil SERT Yrd. Doç. Dr. Şaban YALÇIN Öğr. Gör. Abdullah TAŞKIN Prof. Dr. Nurten AKSOY Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tahir GÖKDEMİR Öğr. Gör. Hakim ÇELİK Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Şahbettin SELEK Öğr. Gör. Dilşah ÖZTÜRKMEN Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Yrd. Doç. Dr. Hediye ACUN Okt. Sebahaddin SARI Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK Yrd. Doç. Dr. İbrahim İSLAM Okt. Veysel İŞÇİ Yrd. Doç. Dr. Salih SELEK Yrd. Doç. Dr. İbrahim Fatih KARABABA 1 26 EYLÜL2011 Üniversite Açılış Töreni Üniversite Açılış Töreni Üniversite Açılış Töreni Üniversite Açılış Töreni Giriş Dersi Tevfik SABUNCU Dekan Eğitim ve Öğretim Sistemi F. DİLMEÇ EÖKK Başkanı 27 EYLÜL 2011 Sağlık Kavramları ve Sağlığın Belirleyicileri Sağlık Kavramları ve Sağlığın belirleyicileri Tıbbi Biyoloji ve Genetiğe Giriş ve Biyolojik Kavramlar F. DİLMEÇ Tıbbi Biyoloji ve Genetiğe Giriş ve Biyolojik Kavramlar F. DİLMEÇ Çevre Sağlığına Giriş 28 EYLÜL 2011 Yaralanmalar ve güvenli toplumlar Organik Kimya-Biyokimyaya Giriş A. KOÇYİĞİT Organik Kimya-Biyokimyaya Giriş A. KOÇYİĞİT 29 EYLÜL 2011 Osmanbey Kampusu Gezisi F. DİLMEÇ EÖKK Başkanı Osmanbey Kampusu Gezisi F. DİLMEÇ EÖKK Başkanı Osmanbey Kampusu Gezisi F. DİLMEÇ EÖKK Başkanı 30 EYLÜL 2011 Biyofiziğe giriş Biyofiziğe giriş Hastane Gezisi İ. Can KÜRKÇÜOĞLU Başhekim Hastane Gezisi İ. Can KÜRKÇÜOĞLU Başhekim

11 2 03 EKİM 2011 Genel ilkyardım bilgileri M. Tahir GÖKDEMİR Boğulmalarda ilkyardım M. Tahir GÖKDEMİR 04 EKİM 2011 Kanamalarda ilkyardım H. KAYA Kırık, çıkık ve burkulmalarda ilkyardım H. KAYA Bilinç bozukluklarında ilkyardım M. Tahir GÖKDEMİR Sigaranın zararları ve tütün gerçeği M. GENCER Sigaranın zararları ve tütün gerçeği M. GENCER 05 EKİM 2011 Canlıların Sınıflandırılması F. DİLMEÇ Canlıların Sınıflandırılması F. DİLMEÇ 06 EKİM 2011 Hayvan ısırmalarında ilkyardım H. KAYA Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım H. KAYA Zehirlenmelerde ilkyardım M. Tahir GÖKDEMİR 07 EKİM 2011 Çözeltilerin fiziksel özellikleri H. ACUN Çözeltilerin fiziksel özellikleri H. ACUN Hasta/Yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi H. KAYA Hasta/Yaralı taşıma teknikleri () H. KAYA Hasta/Yaralı taşıma teknikleri (Pratik) H. KAYA 3 10 EKİM 2011 Prokaryot ve Ökaryot hücre kavramı F. DİLMEÇ Prokaryot ve Ökaryot hücre kavramı F. DİLMEÇ Yaralanmalarda ilkyardım H. KAYA Yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilkyardım H. KAYA Kimyasal tepkimeler ve sulu çözelti tepkimelerine giriş A. TAŞKIN Kimyasal tepkimeler ve sulu çözelti tepkimelerine giriş A. TAŞKIN 11 EKİM 2011 Hücreyi İnceleme Yöntemleri F. DİLMEÇ Hücreyi İnceleme Yöntemleri F. DİLMEÇ Temel yaşam desteği () M. Tahir GÖKDEMİR Temel yaşam desteği () M. Tahir GÖKDEMİR Sağlık Bilişimine Giriş 12 EKİM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 13 EKİM 2011 Sulu çözeltiler A. TAŞKIN Sulu çözeltiler A. TAŞKIN Temel yaşam desteği (Pratik) M. Tahir GÖKDEMİR Temel yaşam desteği (Pratik) M. Tahir GÖKDEMİR 14 EKİM 2011 Önlük Giyme ve Ödül Töreni Önlük Giyme ve Ödül Töreni Elektrolit metabolizması H. ÇELİK Elektrolit metabolizması H. ÇELİK 4 17 EKİM 2011 Kimyasal bağlar A. TAŞKIN Kimyasal bağlar A. TAŞKIN Mikroskobun Tanıtımı ve Kullanımı T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) Mikroskobun Tanıtımı ve Kullanımı T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) Bir Bilim Dalı olarak Psikoloji M. KATI Bir Bilim Dalı olarak Psikoloji M. KATI 18 EKİM 2011 Beslenme ve Sağlık Beslenme ve Sağlık Su ve ph A. KOÇYİĞİT Su ve ph A. KOÇYİĞİT Oral Dönem H. KANDEMİR Oral Dönem H. KANDEMİR 19 EKİM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 20 EKİM 2011 Hücrenin Moleküler Bileşenleri: Organik ve İnorganik Bileşenler F. AKKAFA Hücrenin Moleküler Bileşenleri: Organik ve İnorganik Bileşenler F. AKKAFA Genetik ve davranış S. SELEK Genetik ve davranış S. SELEK Mikroskobun Tanıtımı ve Kullanımı T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) Mikroskobun Tanıtımı ve Kullanımı T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) 21 EKİM 2011 Entropi ve serbest enerji H. ACUN Entropi ve serbest enerji H. ACUN Psikopatoloji kuramları M. KATI Psikopatoloji kuramları M. KATI 5 24 EKİM 2011 Toplumsal Cinsiyet ve Sağlık Toplumsal Cinsiyet ve Sağlık Hücrenin Moleküler Bileşenleri: Organik ve İnorganik Bileşenler F. AKKAFA Hücrenin Moleküler Bileşenleri: Organik ve İnorganik Bileşenler F. AKKAFA Çocuğun psikolojik gelişim özellikleri H. KANDEMİR Çocuğun psikolojik gelişim özellikleri H. KANDEMİR 25 EKİM 2011 Hayvan ve Bitki Hücrelerinin Yapıları T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) Hayvan ve Bitki Hücrelerinin Yapıları T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) Fizyolojik Tamponlar H. ÇELİK Fizyolojik Tamponlar H. ÇELİK Fonksiyonel gruplar A. TAŞKIN Fonksiyonel gruplar A. TAŞKIN 26 EKİM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 27 EKİM 2011 Hücrenin Moleküler Organizasyonu: Hücre Zarının Yapısı F. AKKAFA Hücrenin Moleküler Organizasyonu: Hücre Zarının Yapısı F. AKKAFA Alifatik ve Aromatik Yapılar A. TAŞKIN Alifatik ve Aromatik Yapılar A. TAŞKIN Hayvan ve Bitki Hücrelerinin Yapıları T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) Hayvan ve Bitki Hücrelerinin Yapıları T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) 28 EKİM 2011 Tek Hücreli Canlılar T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) Tek Hücreli Canlılar T. Biyoloji Lab. A (F. AKKAFA) CUMHURİYET BAYRAMI CUMHURİYET BAYRAMI CUMHURİYET BAYRAMI CUMHURİYET BAYRAMI

12 6 31 EKİM 2011 Hücresel genomların organizasyonu ve İnsan genomu F. DİLMEÇ Hücresel genomların organizasyonu ve İnsan genomu F. DİLMEÇ Stereokimya A. TAŞKIN Stereokimya A. TAŞKIN Tek Hücreli Canlılar T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) Tek Hücreli Canlılar T. Biyoloji Lab. B (F. AKKAFA) 01 KASIM 2011 DNA Replikasyonu ve Onarımı F. DİLMEÇ DNA Replikasyonu ve Onarımı F. DİLMEÇ Erişkinlerde temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN Erişkinlerde temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN Sigara ve sağlık Sigara ve sağlık 02 KASIM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 03 KASIM 2011 Kognitif gelişim ve Piaget Kuramı H. KANDEMİR Kognitif gelişim ve Piaget Kuramı H. KANDEMİR 04 KASIM 2011 Genomik DNA nın rekombinasyonu, Telomer ve Telomer organizasyonu F. DİLMEÇ Genomik DNA nın rekombinasyonu, Telomer ve Telomer organizasyonu F. DİLMEÇ Erişkinlerde temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN Erişkinlerde temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN 7 07 KASIM KASIM KASIM 2011 KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI KURBAN BAYRAMI 10 KASIM KASIM KASIM 2011 Bazal metabolik hız ölçümü Biyofizik Lab. (H. ACUN) Alkanlar, alkenler, alkinler A. TAŞKIN Alkanlar, alkenler, alkinler A. TAŞKIN Çocuklarda temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN Çocuklarda temel yaşam desteği (teorik) Ş. YALÇIN 15 KASIM 2011 Alkoller, fenoller, eterler A. TAŞKIN Alkoller, fenoller, eterler A. TAŞKIN Kromatin yapısı ve DNA nın paketlenmesi F. AKKAFA Kromatin yapısı ve DNA nın paketlenmesi F. AKKAFA Çocuklarda temel yaşam desteği (pratik) Ş. YALÇIN Çocuklarda temel yaşam desteği (pratik) Ş. YALÇIN 16 KASIM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 17 KASIM 2011 Karboksilli asitler ve türevleri A. TAŞKIN Karboksilli asitler ve türevleri A. TAŞKIN Psikoanalitik kuram İ. Fatih KARABABA Travmatik yaşantılar kuramı İ. Fatih KARABABA 18 KASIM 2011 Serbest Radikaller Serbest Radikaller Alkil halojenürler A. TAŞKIN Alkil halojenürler A. TAŞKIN Oyun ve okul dönemi M. KATI 9 21 KASIM 2011 Yetişkinlik, yaşlılık ve ölüm fenomeni İ. Fatih KARABABA Yetişkinlik, yaşlılık ve ölüm fenomeni İ. Fatih KARABABA Aldehitler ve Ketonlar A. TAŞKIN Aldehitler ve Ketonlar A. TAŞKIN 22 KASIM 2011 El Yıkama, Maske takma A. UZUNKÖY El Yıkama, Maske takma A. UZUNKÖY Aminler ve Türevleri A. TAŞKIN Aminler ve Türevleri A. TAŞKIN Ergenlik H. KANDEMİR Ergenlik H. KANDEMİR İ. İSLAM İ. İSLAM 23 KASIM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 24 KASIM KASIM 2011 I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI I. KURUL SINAVI

13 HÜCRE BİLİMLERİ II. DERS KURULU Ders Kurulu Başkanı: Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK Ders Kurulu Başkan Yrd.: Öğr. Gör. Feridun AKKAFA Ders Kurulu Sınav Tarihi: DİSİPLİN/BÖLÜM Pratik TOPLAM Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Tıbbi Biyokimya Biyofizik 8 8 Tıbbi Biyoloji 30 4 (2+2) 32 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Tıp Tarihi ve Etik 8 8 Klinik Bilimlere Giriş 4 4 Halk Sağlığı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Toplam DERS KURULU ÜYELERİ Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT Yrd. Doç. Dr. Salih SELEK Yrd. Doç. Dr. Hasan KANDEMİR Prof. Dr. Şahin AKSOY Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK Öğr. Gör. Feridun AKKAFA Prof. Dr. Nurten AKSOY Yrd. Doç. Dr. Suda Tekin KORUK Öğr. Gör. Hakim ÇELİK Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Şahbettin SELEK Öğr. Gör. Dilşah ÖZTÜRKMEN Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Yrd. Doç. Dr. Hediye ACUN Okt. Sebahattin YAŞAR Doç. Dr. Ali ATAŞ Yrd. Doç. Dr. İbrahim Fatih KARABABA Okt. Veysel İŞÇİ KASIM 2011 Biyomoleküler etkileşimler H. ACUN Biyomoleküler etkileşimler H. ACUN Mutajenler ve DNA mutasyonları F. AKKAFA Mutajenler ve DNA mutasyonları F. AKKAFA 29 KASIM 2011 Proteom Analizi Proteinlerin Sindirimi ve Emilimi Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği 30 KASIM 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 01 ARALIK Ara Sınav 1. Ara Sınav Mutasyon Tamir mekanizmaları F. AKKAFA Mutasyon Tamir mekanizmaları F. AKKAFA Merkezi sinir sistemi ve davranış İ. Fatih KARABABA Merkezi sinir sistemi ve davranış İ. Fatih KARABABA 02 ARALIK 2011 Protein-protein etkileşimi H. ACUN Protein-Lipit etkileşimi H. ACUN ARALIK 2011 Amino Asitlerin Biyomoleküler Yapıları I Amino Asitlerin Biyomoleküler Yapıları I Amino Asitlerin Biyomoleküler Yapıları II Amino Asitlerin Biyomoleküler Yapıları II Bilinç ve farkındalık İ. Fatih KARABABA Bilinç ve farkındalık İ. Fatih KARABABA 06 ARALIK 2011 Amino Asitlerin Reaksiyonları I Amino Asitlerin Reaksiyonları I Biyomolekülerin yapı tayininde biyofiziksel yöntemler H. ACUN Biyomolekülerin yapı tayininde biyofiziksel yöntemler H. ACUN Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği 07 ARALIK 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 08 ARALIK 2011 Amino Asitlerin Reaksiyonları II Amino Asitlerin Reaksiyonları II Güdü Mekanizmaları M. KATI Güdü Mekanizmaları M. KATI Çocukluk ve adolesan sağlığı ve hastalıkları A. ATAŞ Çocukluk ve adolesan sağlığı ve hastalıkları A. ATAŞ 09 ARALIK 2011 Proteinlerin Biyomoleküler Yapıları-I Proteinlerin Biyomoleküler Yapıları-I

14 12 12 ARALIK 2011 Bulaşıcı hastalıklar, Geçmişten bugüne S. TEKİN KORUK Bulaşıcı hastalıklar, Geçmişten bugüne S. TEKİN KORUK Mutasyonların Fenotipik Etkisi F. AKKAFA Mutasyonların Fenotipik Etkisi F. AKKAFA Proteinlerin Biyomoleküler Yapıları-II Proteinlerin Biyomoleküler Yapıları-II 13 ARALIK 2011 DNA İzolasyonu T. Biyoloji Lab. A (F. DİLMEÇ) DNA İzolasyonu T. Biyoloji Lab. A (F. DİLMEÇ) Tanışma Ş. AKSOY Prehistorik Çağlarda Tıp Ş. AKSOY Mezopotamya Uygarlıklarında Tıp Ş. AKSOY Eski Mısırda Tıp Ş. AKSOY 14 ARALIK 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 15 ARALIK 2011 Karbohidratların Biyomoleküler Yapıları-I H. ÇELİK Karbohidratların Biyomoleküler Yapıları-I H. ÇELİK Biyomoleküllerin yapı tayininde biyofiziksel yöntemler H. ACUN Biyomoleküllerin yapı tayininde biyofiziksel yöntemler H. ACUN DNA İzolasyonu T. Biyoloji Lab. B (F. DİLMEÇ) DNA İzolasyonu T. Biyoloji Lab. B (F. DİLMEÇ) 16 ARALIK 2011 Araştırma Planlama Araştırma Planlama Karbohidratların Biyomoleküler Yapıları-II H. ÇELİK Karbohidratların Biyomoleküler Yapıları-II H. ÇELİK ARALIK 2011 Prokaryot gen yapısı, ekspresyonu ve ekspresyonu düzenlenmesi F. DİLMEÇ Prokaryot gen yapısı, ekspresyonu ve ekspresyonu düzenlenmesi F. DİLMEÇ Kolorimetre ve diğer ölçüm yöntemleri A. KOÇYİĞİT Kolorimetre ve diğer ölçüm yöntemleri A. KOÇYİĞİT 20 ARALIK 2011 Ökaryot gen yapısı ve ekspresyonu F. DİLMEÇ Ökaryot gen yapısı ve ekspresyonu F. DİLMEÇ Lipidlerin biyomoleküler yapıları-i A. KOÇYİĞİT Lipidlerin biyomoleküler yapıları-i A. KOÇYİĞİT Araştırmalarda veri kaynakları Araştırmalarda veri kaynakları 21 ARALIK 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 22 ARALIK ARALIK 2011 Ökaryotlarda gen ekspresyonun RNA Tipleri ve Ekspresyonları düzenlenmesi F. DİLMEÇ F. DİLMEÇ Ökaryotlarda gen ekspresyonun düzenlenmesi F. DİLMEÇ Hücre zarları ve Transport Mekanizmaları Hücre zarları ve Transport Mekanizmaları RNA Tipleri ve Ekspresyonları F. DİLMEÇ Eski Hint te Tıp ve Günümüz Tıbbına Yansımaları Ş. AKSOY Çin Tıbbı ve Günümüz Tıbbına Yansımaları Ş. AKSOY ARALIK 2011 Lipidlerin biyomoleküler yapıları-ii A. KOÇYİĞİT Lipidlerin biyomoleküler yapıları-ii A. KOÇYİĞİT Dikkat ve algı H. KANDEMİR Dikkat ve algı H. KANDEMİR 27 ARALIK 2011 Protein Sentezi. Başlama, Uzama ve Sonlanma F. AKKAFA Protein Sentezi. Başlama, Uzama ve Sonlanma F. AKKAFA Lipidlerin sindirimi ve emilimi A. KOÇYİĞİT Lipidlerin sindirimi ve emilimi A. KOÇYİĞİT 28 ARALIK 2011 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 29 ARALIK 2011 Protein sentezinin düzenlenmesi ve modifikasyonu F. AKKAFA Protein sentezinin düzenlenmesi ve modifikasyonu F. AKKAFA Lipoproteinlerin Metabolizması-I A. KOÇYİĞİT Lipoproteinlerin metabolizması-i A. KOÇYİĞİT 30 ARALIK OCAK 2012 Protein Tasnifi, Veziküler Transportun Mekanizması, ER ve Golgi F. AKKAFA Protein Tasnifi, Veziküler Transportun Mekanizması, ER ve Golgi F. AKKAFA Lipoproteinlerin Metabolizması-II A. KOÇYİĞİT Lipoproteinlerin metabolizması-ii A. KOÇYİĞİT 1. Ara Sınav 1. Ara Sınav 03 OCAK 2012 Lizozomlar ve lizozomal Hastalıklar F. AKKAFA Lizozomlar ve lizozomal Hastalıklar F. AKKAFA Örneklemeye Giriş ve Örnekleme Yöntemleri Örneklemeye Giriş ve Örnekleme Yöntemleri 1. Ara Sınavı () 1. Ara Sınavı () 04 OCAK 2012 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 05 OCAK 2012 Eski Yunanda Tıp Ş. AKSOY Eski Yunanda Tıp Ş. AKSOY Öğrenme ve bellek M. KATI Öğrenme ve bellek M. KATI 06 OCAK 2012 Araştırma İlkeleri Araştırma İlkeleri

15 16 09 OCAK 2012 Kişilik İ. Fatih KARABABA Kişilik İ. Fatih KARABABA Sağlık Ölçütleri Sağlık Ölçütleri Termodinamik H. ÇELİK Termodinamik H. ÇELİK 10 OCAK 2012 Biyoenerjetik ve ATP döngüsü H. ÇELİK Biyoenerjetik ve ATP döngüsü H. ÇELİK Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği Modülü Sağlık-Hastalık Kavramları ve Hekim Kimliği Modülü Nükleusun yapısı ve madde trafiği F. AKKAFA Nükleusun yapısı ve madde trafiği F. AKKAFA 11 OCAK 2012 Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN Tıbbi Bilişim D. ÖZTÜRKMEN 12 OCAK 2012 Enzimler ve enzim kinetiği-i Enzimler ve enzim kinetiği-i 13 OCAK 2012 Biyoenerji ve Metabolizma, Mitokondri ve Peroksizomlar F. AKKAFA Biyoenerji ve Metabolizma, Mitokondri ve Peroksizomlar F. AKKAFA Enzimler ve enzim kinetiği-ii Enzimler ve enzim kinetiği-ii OCAK 2012 Psikoterapiler S. SELEK Psikoterapiler S. SELEK Hücre Sitoplazması F. AKKAFA Hücre Sitoplazması F. AKKAFA Enzimler ve enzim kinetiği-iii Enzimler ve enzim kinetiği-iii 31 OCAK 2012 Hücre İskeleti ve Hücre Hareketi H. AKBAŞ Hücre İskeleti ve Hücre Hareketi H. AKBAŞ Kişilik, zeka ve psikolojik ölçümler M. KATI Kişilik, zekâ ve psikolojik ölçüm M. KATI 01 ŞUBAT ŞUBAT ŞUBAT 2012 II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI II. KURUL SINAVI HÜCRE BİLİMLERİ III. DERS KURULU Ders Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Cemil SERT Ders Kurulu Başkan Yrd.: Yrd. Doç. Dr. Hediye ACUN Kurul Sınav Tarihi DİSİPLİN/BÖLÜM Pratik TOPLAM Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Tıbbi Biyokimya ( ) 46 Biyofizik Tıbbi Biyoloji 30 12(6+6) 36 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Fizyoloji ve Embriyoloji Klinik Bilimlere Giriş 2 2 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Toplam DERS KURULU ÜYELERİ Prof. Dr. Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Yrd. Doç. Dr. İbrahim Fatih KARABABA Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT Yrd. Doç. Dr. Mete KÖKSAL Öğr. Gör. Feridun AKKAFA Prof. Dr. Tevfik SABUNCU Yrd. Doç. Dr. Mahmut KATI Öğr. Gör. Hakim ÇELİK Prof. Dr. Nurten AKSOY Yrd. Doç. Dr. Salih SELEK Okt. Sebahattin YAŞAR Prof. Dr. Cemil SERT Yrd. Doç. Dr. Halit AKBAŞ Okt. Veysel İŞÇİ Prof. Dr. Ercan YENİ Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK Doç. Dr. Mustafa ZERİN Yrd. Doç. Dr. Şahbettin SELEK ŞUBAT 2012 Vitaminler ve koenzimler-i H. ÇELİK Vitaminler ve koenzimler-i H. ÇELİK Fizyolojiye giriş ve genel bilgiler Fizyolojiye giriş ve genel bilgiler 07 ŞUBAT 2012 Vitaminler ve koenzimler-ii H. ÇELİK Vitaminler ve koenzimler-ii H. ÇELİK Fizyolojik kontrol sistemleri Fizyolojik kontrol sistemleri 08 ŞUBAT 2012 Veri Tipleri Veri Tipleri Veri Tabanı Hazırlama Veri Tabanı Hazırlama 09 ŞUBAT Ara Sınav 2. Ara Sınav ye Giriş ye Giriş Biomembranlar ve transport Biomembranlar ve transport Vücut sıvıları ve hücresel etkisi Vücut sıvıları ve hücresel etkisi 10 ŞUBAT 2012 Vitaminler ve koenzimler-iii H. ÇELİK Vitaminler ve koenzimler-iii H. ÇELİK Mikroskop teknikleri Mikroskop teknikleri Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. A grubu Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. A grubu

16 19 13 ŞUBAT 2012 Biomembranlarda difüzyon ve osmoz Biomembranlarda difüzyon ve osmoz Hücre Yüzeyi. Plazma Zarından Moleküllerin Taşınması F. DİLMEÇ Hücre Yüzeyi. Plazma Zarından Moleküllerin Taşınması F. DİLMEÇ Hücrede aktif ve pasif taşınma Hücrede aktif ve pasif taşınma 14 ŞUBAT 2012 Hücre Dışı Matriks ve Hücre-Hücre Bağlantıları F. AKKAFA Hücre Dışı Matriks ve Hücre-Hücre Bağlantıları F. AKKAFA Çatışma, kaygı ve ego savunma mekanizmaları İ. Fatih KARABABA Çatışma, kaygı ve ego savunma mekanizmaları İ. Fatih KARABABA 15 ŞUBAT 2012 Tanımlayıcı İstatistikler Tanımlayıcı İstatistikler Tanımlayıcı İstatistikler Tablo Yapımı 16 ŞUBAT 2012 Işık mikroskobu teknikleri Işık mikroskobu teknikleri Biomembranlar ve transport Biomembranlarda difüzyon ve osmoz Hücre reseptörleri, hücresel haberleşme Hücre reseptörleri, hücresel haberleşme 17 ŞUBAT 2012 Yağ asitlerinin metabolizması-i A. KOÇYİĞİT Yağ asitlerinin metabolizması-i A. KOÇYİĞİT Hücresel homeostazis, ph ve iyon dengesi Hücresel homeostazis, ph ve iyon dengesi Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. B grubu Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. B grubu ŞUBAT 2012 Yağ asitlerinin metabolizması-ii A. KOÇYİĞİT Yağ asitlerinin metabolizması-ii A. KOÇYİĞİT Hücre regülasyonu: Hücre sinyalizasyonu F. DİLMEÇ Hücre regülasyonu: Hücre sinyalizasyonu F. DİLMEÇ İyon kanallarının yapısı İyon kanallarının yapısı 21 ŞUBAT 2012 İyonik denge ve Nernst denklemi İyonik denge ve Nernst denklemi Hücre Yaşlanması F. DİLMEÇ Hücre Yaşlanması F. DİLMEÇ Grafik Yapımı Grafik Yapımı 22 ŞUBAT 2012 Normal Dağılım Normal Dağılım Örneklem Dağılımları Güven Aralığı 23 ŞUBAT 2012 Trigliserit ve fosfolipitlerin metabolizması A. KOÇYİĞİT Trigliserit vefosfolipitlerin metabolizması A. KOÇYİĞİT Glikolipit ve eikazonoitlerin metabolizması A. KOÇYİĞİT Glikolipit ve eikazonoitlerin metabolizması A. KOÇYİĞİT Stres ve ruh sağlığı S. SELEK Stres ve ruh sağlığı S. SELEK 24 ŞUBAT 2012 Kolesterol Metabolizması A. KOÇYİĞİT. Kolesterol Metabolizması A. KOÇYİĞİT Difüzyon potansiyeli ŞUBAT 2012 Membran modeli ve membran potansiyeli Membran modeli ve membran potansiyeli Glikoliz ve glikoneogenesis-i H. ÇELİK Glikoliz ve glikoneogenesis-i H. ÇELİK Mitoz Bölünme Evreleri T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) Mitoz Bölünme Evreleri T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) 28 ŞUBAT 2012 Glikoliz ve glikoneogenesis-ii H. ÇELİK Glikoliz ve glikoneogenesis-ii H. ÇELİK Cinsel yolla bulaşan hastalıklar E. YENİ Goldman-Hodgkin-Katz denklemi Normal Dağılıma uygunluk çözümlemesi Normal Dağılıma uygunluk çözümlemesi 29 ŞUBAT 2012 Araştırma Yöntemlerine Genel Bakış Araştırma Yöntemlerine Genel Bakış Araştırma Yöntemlerine Genel Bakış Araştırma Yöntemlerine Genel Bakış 01 MART 2012 Programlı Hücre Ölümü F. DİLMEÇ Programlı Hücre Ölümü F. DİLMEÇ Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lab I. Lab I. 02 MART 2012 Hücre Siklusu ve Kontrol Noktaları H. AKBAŞ Hücre Siklusu ve Kontrol Noktaları H. AKBAŞ İyon kanalları ve hastalıklar İyon kanalları ve hastalıklar Eriyikler ve filtrasyon Fizyo. Lab. A grubu Eriyikler ve filtrasyon Fizyo. Lab. A grubu

17 22 05 MART 2012 Obesite ve sağlık T. SABUNCU Mitoz Bölünme, Mayoz Bölünme ve Fertilizasyon H. AKBAŞ Mitoz Bölünme, Mayoz Bölünme ve Fertilizasyon H. AKBAŞ Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 06 MART 2012 Aksiyon potansiyeli Aksiyon potansiyeli TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-i H. ÇELİK TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-i H. ÇELİK Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 07 MART 2012 TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-ii H. ÇELİK TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-ii H. ÇELİK Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Enzimler T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 08 MART 2012 Toplumsal psikoloji M. KATI Toplumsal psikoloji M. KATI Voltaj kenetleme ve Patch kenetleme Voltaj kenetleme ve Patch kenetleme TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-iii H. ÇELİK TCA döngüsü ve elektron transport zinciri-iii H. ÇELİK 09 MART 2012 Mitoz Bölünme Evreleri T. Biyoloji Lab.B (H. AKBAŞ) Mitoz Bölünme Evreleri T. Biyoloji Lab. B (H. AKBAŞ) ve Embriyoloji Lab. II ve Embriyoloji Lab. II Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. B grubu Eriyikler ve filtrasyon Fizyo Lab. B grubu MART 2012 Nükleotidlerin yapıları-i Nükleotidlerin yapıları-i Nükleotidlerin yapıları-ii Nükleotidlerin yapıları-ii Egzersiz ve sağlık Egzersiz ve sağlık 13 MART 2012 Birleşik aksiyon potansiyeli Birleşik aksiyon potansiyeli Kök Hücreleri ve Tıpta Kullanım Alanları F. AKKAFA Kök Hücreleri ve Tıpta Kullanım Alanları F. AKKAFA Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler 14 MART 2012 Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Yöntemler 15 MART 2012 Hücre kültürü teknikleri A. KOÇYİĞİT Hücre kültürü teknikleri A. KOÇYİĞİT 16 MART 2012 Nükleotidlerin metabolizması-ii Nükleotidlerin metabolizması-ii Egzersiz ve yorgunluk Çevre Fizyolojisi Egzersiz ve yorgunluk Çevre Fizyolojisi Nükleotidlerin metabolizması-i Nükleotidlerin metabolizması-i Osmoz ve EOF Fizyo Lab A grubu Osmoz ve EOF Fizyo Lab A grubu MART 2012 Cinsellik S. SELEK Cinsellik S. SELEK Kanser Genetiği F. DİLMEÇ Kanser Genetiği F. DİLMEÇ 20 MART 2012 Alkol-ilaç kullanımı ve bağımlılığı İ. Fatih KARABABA Heksoz-monofosfat metabolik yolu H. ÇELİK Heksoz-monofosfat metabolik yolu H. ÇELİK Glikojen metabolizması H. ÇELİK Glikojen metabolizması H. ÇELİK 1. Ara Sınavİ () 1. Ara Sınavİ () 21 MART 2012 Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Olmayan Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Olmayan Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Olmayan Yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik Olmayan Yöntemler 22 MART 2012 Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 23 MART 2012 Kanser Genetiği F. DİLMEÇ Kanser Genetiği F. DİLMEÇ Osmoz ve EOF Fizyo. Lab. B grubu Osmoz ve EOF Fizyo. Lab. B grubu Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Glikoz tayin yönt. T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları

18 25 26 MART 2012 Gen Terapisi ve Tıpta Kullanım Alanları F. DİLMEÇ Gen Terapisi ve Tıpta Kullanım Alanları F. DİLMEÇ PCR/RFLP ve Agoroz Jel Elektroforezi T. Biyoloji Lab. A (F. DİLMEÇ) PCR/RFLP ve Agoroz Jel Elektroforezi T. Biyoloji Lab. A (F. DİLMEÇ) 27 MART 2012 DNA Teknolojileri. İn vivo klonlama F. AKKAFA DNA Teknolojileri. İn vivo klonlama F. AKKAFA Ölçüm değerlerinin karşılaştırılması-parametrik olmayan yöntemler Ölçüm Değerlerinin Karşılaştırılması-Parametrik olmayan yöntemler 28 MART 2012 Sayım Değerlerinin Karşılaştırılması Sayım Değerlerinin Karşılaştırılması Sayım Değerlerinin Karşılaştırılması Sayım Değerlerinin Karşılaştırılması 29 MART Ara Sınav 3. Ara Sınav İn vitro klonlama, PCR Teknolojisi F. AKKAFA İn vitro klonlama, PCR Teknolojisi F. AKKAFA Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 30 MART 2012 DNA Teknolojileri ve Hibridizasyonu F. DİLMEÇ DNA Teknolojileri ve Hibridizasyonu F. DİLMEÇ Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Lipid Tayin Yöntemleri T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları NİSAN 2012 Mutasyon ve Polimorfizmlerin Tespiti ve Kullanımları F. DİLMEÇ Mutasyon ve Polimorfizmlerin Tespiti ve Kullanımları F. DİLMEÇ PCR/RFLP ve Agoroz Jel Elektroforezi T. Biyoloji Lab. B (F. DİLMEÇ) PCR/RFLP ve Agoroz Jel Elektroforezi T. Biyoloji Lab. B (F. DİLMEÇ) 03 NİSAN 2012 Korelasyon Analizi Korelasyon Analizi İnsan Kromozomları ve Karyotip Analizi T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) İnsan Kromozomları ve Karyotip Analizi T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) Korelasyon Analizi Korelasyon Analizi 04 NİSAN 2012 Lineer Regresyon Lineer Regresyon İnsan Kromozomları ve Karyotip Analizi T. Biyoloji Lab. B (H. AKBAŞ) İnsan Kromozomları ve Karyotip Analizi T. Biyoloji Lab. B (H. AKBAŞ) 05 NİSAN NİSAN 2012 III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI III. KURUL SINAVI HÜCRE BİLİMLERİ IV. DERS KURULU Ders Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK Ders Kurulu Başkan Yrd.: Yrd. Doç. Dr. Halit AKBAŞ Kurul Sınav Tarihi DİSİPLİN/BÖLÜM Pratik TOPLAM Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Tıbbi Biyokimya 34 8 ( ) 36 Biyofizik Tıbbi Biyoloji 38 4 (2+2) 40 Tıp Tarihi ve Etik Halk Sağlığı 4 4 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Toplam Prof. Dr. Şahin AKSOY Prof. Dr. Nurten AKSOY Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK Doç. Dr. Fuat DİLMEÇ Yrd. Doç. Dr. Halit AKBAŞ Yrd. Doç. Dr. İbrahim KORUK DERS KURULU ÜYELERİ Yrd. Doç. Dr. Hediye ACUN Yrd. Doç. Dr. Şahbettin SELEK Öğr. Gör. Hakim ÇELİK Öğr. Gör. Feridun AKKAFA Okt. Sebahattin YAŞAR Okt. Veysel İŞÇİ

19 27 09 NİSAN 2012 Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-I Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-I Mendel Genetiği. Mendel Prensipleri F. AKKAFA Mendel Genetiği. Mendel Prensipleri F. AKKAFA Radyasyon biyofiziği H. ACUN Radyasyon biyofiziği H. ACUN 10 NİSAN 2012 Türkiye nin Sağlık sorunları Afetlerde sağlık Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-II Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-II Multiple Regresyon Multiple Regresyon 11 NİSAN 2012 Lojistik Regresyon Lojistik Regresyon Lojistik Regresyon Lojistik Regresyon 12 NİSAN 2012 Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-III Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-III Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 13 NİSAN 2012 Radyasyonun tıbbi uygulamaları H. ACUN Radyasyonun tıbbi uygulamaları H. ACUN Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları NİSAN 2012 İnsan Kromozomlarının Morfolojik özellikleri ve Terminolojisi H. AKBAŞ İnsan Kromozomlarının Morfolojik özellikleri ve Terminolojisi H. AKBAŞ Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-IV Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-IV Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları Proteinleri Tanıma Reaksiyonları T. Biyokimya Lab. Tüm Öğr. Elemanları 17 NİSAN 2012 Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-V Protein ve Amino asitlerin Metabolizması-V Sayısal Kromozom Düzensizlikleri H. AKBAŞ Yapısal Kromozom Düzensizlikleri H. AKBAŞ Roma ve Bizans İmparatorluklarında Tıp Ş. AKSOY 18 NİSAN 2012 Sağkalım Çözümlemesi-Yaşam Tablosu Sağkalım Çözümlemesi-Yaşam Tablosu Proteinlerin post translasyonel modifikasyonu Proteinlerin post translasyonel modifikasyonu 19 NİSAN 2012 Ortaçağda Arap-İslam Tıbbı Ş. AKSOY Ortaçağda Arap-İslam Tıbbı Ş. AKSOY Protein ve Aminoasitlerin Metabolizması-VI Protein ve Aminoasitlerin Metabolizması-VI 20 NİSAN 2012 Sinyal iletim mekanizmaları-i Sinyal iletim mekanizmaları-i Protein ve Aminoasitlerin Metabolizması-VII Protein ve Aminoasitlerin Metabolizması-VII NİSAN NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI 24 NİSAN 2012 Radyasyon biyofiziği H. ACUN Radyasyon biyofiziği H. ACUN Sitogenetik Laboratuar Yöntemleri H. AKBAŞ Sitogenetik Laboratuar Yöntemleri H. AKBAŞ Proteinlerin post translasyonel modifikasyonu Proteinlerin post translasyonel modifikasyonu 25 NİSAN 2012 Sağkalım Çözümlemesi-Kaplan Meier Sağkalım Çözümlemesi-Kaplan Meier Sağkalım Çözümlemesi-Cox Regresyon Sağkalım Çözümlemesi-Cox Regresyon 26 NİSAN 2012 Yaşam kalitesi Radyasyon ve sağlık Proteinlerin yönlendirilmesi Proteinlerin yönlendirilmesi X-Kromatini (Barr Taneciği) T. Biyoloji Lab. B (H. AKBAŞ) X-Kromatini (Barr Taneciği) T. Biyoloji Lab. B (H. AKBAŞ) 27 NİSAN 2012 X-Kromatini (Barr Taneciği) T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) X-Kromatini (Barr Taneciği) T. Biyoloji Lab. A (H. AKBAŞ) NİSAN 2012 Otozomal Kromozomlar ve Hastalıkları H. AKBAŞ Otozomal Kromozomlar ve Hastalıkları H. AKBAŞ Sinyal iletim mekanizmaları-ii Sinyal iletim mekanizmaları-ii 2. Ara Sınav 2. Ara Sınav 01 MAYIS 2012 TATİL 02 MAYIS 2012 Araştırma Sonuçlarının Yazılması Araştırma Sonuçlarının Yazılması Sunum ve Poster Hazırlama Sunum ve Poster Hazırlama 03 MAYIS 2012 Eski Anadolu Uygarlıkları ve Selçuklu da Tıp Ş. AKSOY Örnek büyüklüğü hesaplama Örnek büyüklüğü hesaplama 04 MAYIS 2012 Gonozomal Kromozomlar ve Hastalıkları H. AKBAŞ Gonozomal Kromozomlar ve Hastalıkları H. AKBAŞ

20 31 07 MAYIS 2012 Tek Genli Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ Tek Genli Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ 08 MAYIS 2012 Hormonlara giriş H. ÇELİK Hormonlara giriş H. ÇELİK 09 MAYIS 2012 Çok Genli Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ Çok Genli Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ 10 MAYIS 2012 Hormonların yapı ve fonksiyonları H. ÇELİK Hormonların yapı ve fonksiyonları H. ÇELİK 11 MAYIS 2012 Sentez yerlerine göre hormonlar ve metabolizmaları-i H. ÇELİK Sentez yerlerine göre hormonlar ve metabolizmaları-i H. ÇELİK MAYIS 2012 Mitokondrial Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ Mitokondrial Kalıtım Şekilleri H. AKBAŞ Osmanlıda Tıp Ş. AKSOY Osmanlıda tıp Ş. AKSOY Sentez yerlerine göre Hormonlar ve metabolizmaları II H. ÇELİK Sentez yerlerine göre Hormonlar ve metabolizmaları II H. ÇELİK 15 MAYIS 2012 Epigenetik Kalıtım, Metilasyon ve İmprinting H. AKBAŞ Epigenetik Kalıtım, Metilasyon ve İmprinting H. AKBAŞ Tıpta Radyoizotop uygulamaları H. ACUN Tıpta Radyoizotop uygulamaları H. ACUN 16 MAYIS 2012 Ultrason Fiziği H. ACUN Ultrason Fiziği H. ACUN Kalıtsal Metabolik Hastalıklar H. AKBAŞ Kalıtsal Metabolik Hastalıklar H. AKBAŞ 17 MAYIS Ara Sınav 4. Ara Sınav Farmakogenetik H. AKBAŞ Farmakogenetik H. AKBAŞ Sentez yerlerine göre Hormonlar ve metabolizmaları III H. ÇELİK Sentez yerlerine göre Hormonlar ve metabolizmaları III H. ÇELİK 18 MAYIS 2012 Farmakogenetik H. AKBAŞ Farmakogenetik H. AKBAŞ GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MAYIS 2012 İmmunogenetik H. AKBAŞ İmmunogenetik H. AKBAŞ 22 MAYIS 2012 İmmunogenetik H. AKBAŞ İmmunogenetik H. AKBAŞ 23 MAYIS 2012 Transplantasyon Genetiği H. AKBAŞ Transplantasyon Genetiği H. AKBAŞ 24 MAYIS 2012 Populasyon Genetiği H. AKBAŞ Populasyon Genetiği H. AKBAŞ Ortaçağ Sonrası Batı Tıbbı Ş. AKSOY Rönesans ve Batı Tıbbına Etkileri Ş. AKSOY 25 MAYIS 2012 Prenatal Tanı ve Genetik Danışma H. AKBAŞ Prenatal Tanı ve Genetik Danışma H. AKBAŞ MAYIS 2012 Rekombinant Ürünlerin Tıpta Kullanım Alanları, DNA aşıları H. AKBAŞ Rekombinant Ürünlerin Tıpta Kullanım Alanları, DNA aşıları H. AKBAŞ 29 MAYIS YY da Türk ve Batı Tıbbı Ş. AKSOY 20. YY da Türk ve Batı Tıbbı Ş. AKSOY 30 MAYIS MAYIS HAZİRAN 2012 IV. KURUL SINAVI IV. KURUL SINAVI IV. KURUL SINAVI IV. KURUL SINAVI ÖNEMLİ TELEFONLAR VE WEB ADRESLERİ Harran Üniversitesi Rektörlüğü Santral: 0(414) Tıp Fakültesi Dekanlığı: 0(414) Tıp Fakültesi Sekreterliği: 0(414) Tıp Fakültesi Dekanlığı Faks: 0(414) Eğitim Öğretim Koordinasyon Kurulu Başkanlığı: 0(414) Tıp Fakültesi Öğrenci İşleri: 0(414) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği: 0(401) Harran Üniversitesi Web sayfası: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Web sayfası: 1. sınıf öğrencileri haberleşme adresi: 2. sınıf öğrencileri haberleşme adresi: 3. sınıf öğrencileri haberleşme adresi: 4. sınıf öğrencileri haberleşme adresi: 5. sınıf öğrencileri haberleşme adresi: 6. sınıf öğrencileri haberleşme adresi:

2014 2015 Eğitim Rehberi 1

2014 2015 Eğitim Rehberi 1 2014 2015 Eğitim Rehberi 1 Yayın Hakları; 2014 Cumhuriyet Üniversitesi 2014-2015 YILI EĞİTİM REHBERİ Cumhuriyet Üniversitesi Tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Matbaasında 100 adet basılmıştır

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ

2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ 2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ 1 2 Atatürk ün Gençliğe Hitabesi Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU EKİM 2014 İÇİNDEKİLER A. FAKÜLTENİN TANITIMI VE ARA DEĞERLENDİRME SÜRECİ 2 B. SON ÜÇ YILDAKİ

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat 2015 ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN Kapsamlı Müfredat HAZIRLAYANLAR ve ÇALIŞMA GRUBU Prof. Dr. Maksut Coşkun Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi moskun@ankara.edu.tr Prof. Dr. Bülent Gümüşel Hacettepe

Detaylı

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ - İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DÖNEM I DERS PROGRAMI İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KOORDİNATÖRLER KURULU Koordinatörler Kurulu Ünvanı Adı

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 TABLOLAR LİSTESİ... 4 GRAFİK LİSTESİ... 5 SUNUŞ... 7 ÖNSÖZ... 9 1. BÖLÜM... 10 GİRİŞ... 10 1.1. ÇALIŞMANIN AMACI...

Detaylı

İNSANI ANLAMAK İSTİYOR MUSUN? Bilinç, beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi keşfet!

İNSANI ANLAMAK İSTİYOR MUSUN? Bilinç, beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi keşfet! İNSANI ANLAMAK İSTİYOR MUSUN? Bilinç, beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi keşfet! Günümüzde, bilim ve teknolojinin gelişmesi artık farklı disiplinleri de bir arada çalışmaya zorluyor. Biz de uygulamadaki

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ

TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ TIPTAUZMANLIK SEÇİMİ EDİTÖRLER Prof.Dr.HakanYONEY Doç.Dr.DilekGOGASYAVUZ TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ PROF. DR. HAKAN YONEY & DOÇ. DR. DİLEK GOGAS YAVUZ 1 TIPTA UZMANLIK TERCİHİ Marmara Üniversitesi Yayınları

Detaylı

2006 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2006 YILI İDARE FAALİYET RAPORU I 2006 YILI İDARE FAALİYET RAPORU SUNUŞ......I İÇİNDEKİLER. 1 I- GENEL BİLGİLER. 2 A- Misyon ve Vizyon 4 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar.4 C- İdareye İlişkin Bilgiler 1- Fiziksel Yapı 6 2- Örgüt Yapısı..

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU 0 EKİM 2013 İZMİR 1 ARA DEĞERLENDİRME RAPORU A. Fakültenin tanıtımı Fakültenin genel özellikleri

Detaylı

Milletimizin siyasî, toplumsal hayatında, milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır.

Milletimizin siyasî, toplumsal hayatında, milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır. Milletimizin siyasî, toplumsal hayatında, milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır. II. ULUSAL SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SEMPOZYUMU SUNUM VE POSTER BİLDİRİ ÖZETLERİ

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:9, Sayı:36/2013-3 Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2014 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI NİHAİ

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2014 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI NİHAİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2014 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI NİHAİ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Kasım 2013 Cumhuriyete vereceğimiz en büyük armağan gençlerimizin Eğitilmesi olacaktır. İÇİNDEKİLER

Detaylı

KURULLAR. Kongre Onur Kurulu: Prof. Dr. Şükrü BOYLU.. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü

KURULLAR. Kongre Onur Kurulu: Prof. Dr. Şükrü BOYLU.. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü KURULLAR Kongre Onur Kurulu: Prof. Dr. Şükrü BOYLU.. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ALTINIŞIK.. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin BERMEK Türk Biyofizik Derneği Kurucusu ve TUBA

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI ERCİYES ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI Sayfa No 1. Önsöz... 1 A. Dokümanın Amacı... 4 B. Dokümanın Kapsamı... 4 C. Tanımlar ve Kavramlar... 4 2. Yönetici Özeti... 5 3. Stratejik Planlama Kurul ve Komisyonları...

Detaylı

T. C. ĐNÖNÜ ÜNĐVERSĐTESĐ

T. C. ĐNÖNÜ ÜNĐVERSĐTESĐ T. C. ĐNÖNÜ ÜNĐVERSĐTESĐ TIP FAKÜLTESĐ 2014-2015 EĞĐTĐM VE ÖĞRETĐM YILI DERS PROGRAMI KĐTAPÇIĞI 1 2 3 Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini,

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ii GRAFİKLER LİSTESİ... iv TABLOLAR LİSTESİ... iv ŞEKİLLER LİSTESİ... iv SUNUŞ... vi A. GENEL BİLGİLER... 1 1. Tarihsel

Detaylı

- KONGRE KİTAPÇIĞI -

- KONGRE KİTAPÇIĞI - - KONGRE KİTAPÇIĞI - Kongre Başkanı İsmail Talha Özdoğan (İngilizce 2. Sınıf), talhaozdogan@hotmail.com Kongre Sekreteri Özge Gündoğdu (İngilizce 3. Sınıf), beyzag91@hotmail.com Onursal Kurul Prof. Dr.

Detaylı

En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar. Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer. Şairin Harman Olduğu Yer Sivas

En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar. Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer. Şairin Harman Olduğu Yer Sivas Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:38/2014-1 En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer Şairin Harman Olduğu Yer Sivas

Detaylı

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar:

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar: HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar: Amaç: Madde 1- Bu Yönergenin amacı, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci kayıtları,

Detaylı

Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız...

Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız... Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız... 2 0 1 5-2 0 1 6 Milli Eğitim in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan,

Detaylı

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 NİSAN-2013 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Stratejik Planı 2014-2018 Yönetim Kurulu nun 15.03.2013 tarihli toplantısında 2013/ 11-30 sayılı kararı;

Detaylı

HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI. : Prof. Dr. Behice ERCİ

HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI. : Prof. Dr. Behice ERCİ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Programın yürütücüsü: Programın Kadrolu Öğretim Üyeleri :Prof. Dr. Behice ERCİ : Prof. Dr. Behice ERCİ Doç. Dr. Rukuye AYLAZ Yrd. Doç. Dr. Meral

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2013 Mali Yılı Performans Programı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2013 Mali Yılı Performans Programı KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2013 Mali Yılı Performans Programı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Ocak 2013 Üst Yönetici Sunuşu Kırıkkale Üniversitesi, Ankara nın hemen yanı başındaki merkezi konumu ile

Detaylı