TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular. İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular. İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak?"

Transkript

1 TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak? Vade başlangıcı: 13 Mart 2014 Vade sonu: 23 Temmuz 2014 Vade: 132 gün Bononun faizi nasıl hesaplanacak? İhraç edilecek 169 gün vadeli bononun bileşik faiz oranının belirlenmesinde referans alınacak Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) itfa tarihli TRT110614T13 tanımlı ve itfa tarihli TRT060814T34 tanımlı kıymetlerdir. Talep toplamanın son gününde söz konusu DİBSlerin son iki iş gününde BİST Borçlanma Araçları Piyasası, Kesin Alım-Satım Pazarı nda oluşan aynı gün valörlü ağırlıklı ortalama bileşik faizlerinin ortalaması dikkate alınacaktır ( Gözlem Periyodu ). Belirtilen DİBS ler için Gözlem Periyodu süresince gerçekleşen ağırlıklı ortalama bileşik faizleri ve tarihi itibariyle vadeye kalan gün sayıları veri olarak kullanılarak, bonoların vadesine denk gelen gösterge faiz oranı doğrusal yakınsama (enterpolasyon) yöntemiyle belirlenecektir. Belirlenen gösterge basit faiz oranına %0,50 ek getiri eklenecektir. Talep toplama hangi günlerde gerçekleştirilecektir? Mart Satış sonuçları ve gerçekleşen faiz oranı ile ilgili ne zaman bilgi alabiliriz? Satış sonuçları ve gerçekleşen faiz oranı 12 Mart 2014 te açıklanacaktır. Kıymetler ne zaman hesaba geçecek? 13 Mart 2014 te. Minimum Başvuru Tutarı Nedir? Minimum başvuru tutarı TL dir. Talep girişinde ekrandaki asgari talep kısmına bir miktar girmek zorunda mıyız? Hayır, aksine müşteri özellikle ben en az şu kadar TL lik bono alamazsam hiç almak istemiyorum demediği müddetçe o kısım boş bırakılmalı. Önceki arzlarda pek çok kez yanlışlıkla talep miktarı kadar asgari talep girildiği görülmüştür. Yabancı gerçek kişi müşterilerimizin talebinde TC Kimlik no yerine ne girmeliyiz? Yurtiçinde yerleşik yabancıların talep girişinde TC Kimlik no yerine Vergi Kimlik no girebilirsiniz.

2 Halka arza ilişkin dokümanlara nasıl ulaşabilirim? İhraççı bilgi dokümanı, sermaye piyasası aracı notu ve özet Kamuyu Aydınlatma Platformu ndan yayınlandıktan sonra; adreslerinden download edebilirsiniz. Vade sonunda (itfa tarihinde) bireysel müşterinin (gerçek kişi) eline geçecek tutar ne kadardır? İskontolu bir ihraç olduğu için vade sonunda nominal tutar kadar hesabına bakiye geçecek, faiz geliri (itfa tutarı-alış tutarı) arasındaki fark üzerinden %10 stopaj kesintisi söz konusu olacaktır. Bireysel müşteri (gerçek kişi) vade sonundan (itfa tarihinden) önce kıymeti satmak isterse ne kadar kazancı olacaktır? Vadesinden önce müşteri kıymetini satmak isterse satış fiyatı, vadeye kalan gün sayısı ve piyasa faiz oranı gibi faktörlere göre değişkenlik gösterecektir. Satış tutarı ile alış tutarı arasındaki fark kar veya zarar oluşturabilir. Müşterinin kar elde etmesi durumunda kar tutarı üzerinden %10 stopaj kesintisi olacaktır. Zarar oluşması durumunda ise herhangi bir kesinti olmayacaktır. Bankaya geri satım sırasında bir komisyon ödeniyor mu? Banka tarafından belirlenen fiyattan geri satım mümkün oluyor. Ayrıca bir komisyon ödenmiyor. Mevduata Göre Avantajı-Dezavantajı Nedir? - Daha düşük stopaj avantajı (15% yerine; bireysel müşteride %10, Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler de %0) uygulanmaktadır LÜTFEN EKTEKİ VERGİLENDİRME BÖLÜMÜNÜ OKUYUNUZ. - Banka tarafından günlük açıklanacak oranlarla vadesinden önce likide etme fırsatı vardır. - Faizlerin düşmesi durumunda vade sonunu beklemeden kazanç elde etme imkanı söz konusudur. Öte yandan, faizlerin yükselirse, bononun vade sonudan once bozulması durumunda kayba uğrama ihtimali de mevcuttur. Ancak faizler yükselse dahi, vade sonuna kadar beklendiğinde sabit getirisi vardır. Talep Toplama Süresinde Müşteri talep verdikten sonra talep iptali yapabilir mi? Talep toplama süreci içerisinde iptal yapılabilir. Talep toplama süreci bitiminden sonra (bono fiyatının belirlendiği gün yani bononun vade başlangıcından önceki gün) iptal yapılamaz. Müşterinin vade başını ve menkul kıymetin hesabına geçmesini beklemesi gerekir. Bu aşamadan sonra iptal değil, güncel bono fiyatı üzerinden geri satış yapılabilir. Müşteri vade sonundan önce istediği zaman çıkış yapabilir mi? Menkul kıymet hesaplara geçtikten sonra geri alış kotasyonu olacaktır. Ayrıca, IMKB de işlem sırası açılmaktadır (IMKB Yönetim Kurulu nun kararına bağlı olmak kaydıyla) Müşteri talep toplama sürecinden ve ilk ihraçtan sonra ikincil piyasadan alış yapabilecek mi? Eğer bankamız geri alım gerçekleştirirse, satış kotasyonları da açılacaktır. Satışlar geri alım miktarıyla sınırlı olup toplam ihraç miktarını geçemez.

3 İkincil piyasa fiyatı her zaman olacak mı? Fiyat nasıl belirlenecek? Evet olacak, o günkü piyasa koşullarına göre banka tarafından belirlenecektir. Alış satış işlemleri hangi saatler arasında gerçekleşebilir? 9:30-13:30 arası aynı gün valörlü, 14:00-17:00 arası da ertesi işgünü valörlü işlemler gerçekleşmektedir. Talep toplama sürecinde nakden ödenen katılım tutarı nasıl değerlendirilecek? Nakden ödemede bulunan yatırımcıların gün içinde saat 15:00 e kadar yatırdıkları tutarlar bonoların hesaplarına virman edileceği tarihe kadar Türk Ekonomi Bankası A.Ş. B Tipi Dinamik Likit Fonu nda değerlendirilecektir. Saat 15:00 den sonra yatırılan tutarlar bir sonraki iş günü söz konusu likit fonda değerlendirilecektir. Talep toplamanın son günü saat 15:00 den sonra yatırılan tutarlar değerlendirilmeyerek nakit olarak tutulacaktır Mevcut varlıklara blokaj koyarak talepte bulunmak mümkün mü? Nakden ödeme seçeneğini kullanmayan yatırımcılar Kıymet Blokesi, Döviz Blokesi veya Vadeli Mevduat Blokesi yöntemlerinden yalnızca birini kullanarak talepte bulunabilirler. Kıymet blokesi yönteminde yatırımcılar, kendilerine ait yatırım hesaplarında mevcut olan likit fonları, kısa vadeli tahvil bono fonlarını, TL DİBS lerini ve TEB in ihraç etmiş olduğu TL cinsi Bono/Tahvilleri teminat göstermek suretiyle bonolara talepte bulunabileceklerdir. Yatırımcılar, kendilerine ait vadesiz Döviz Tevdiat Hesaplarında mevcut olan ABD Doları ve Euro cinsinden dövizi teminat göstermek suretiyle de bonolara talepte bulunabileceklerdir. TEB nezdindeki TL cinsinden vadeli mevduatları teminat göstermek suretiyle bono talep etmek de mümkün olacaktır. Vadeli mevduat blokajı yönteminde vadesi talep toplama süresinin sona ermesini izleyen ilk iş günü ile aynı valör gününe sahip TL mevduatlar (temdit özelliği anapara + faiz temdit edilecek şeklinde tanımlanmış temditli gecelik mevduatlar dahil, Marifetli hesap ve benzeri özellikli mevduat ürünleri hariç olmak üzere) kullanılabilecektir. Talep tutarının tamamının karşılanmaması ihtimali var mı? Var, talep tutarı önceden belirlenen toplam arz tutarını aşarsa, tamamı karşılanamayabilir. Başvuru yerleri ve ödeme şekilleri: Yatırımcılar TEB Şubeleri ve yatırım merkezleri, TEB İnternet Şubesi TEB Telefon Şubesi ile TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Merkezi nden başvuruda bulunabilirler. Başvuru Yeri TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve yatırım merkezleri Türk Ekonomi Bankası A.Ş. şubeleri, no lu TEB telefon şubesi ve TEB internet şubesi (www.teb.com.tr) Başvuru Şekli - Nakden Ödeme, - Likit Fon Blokajı - Nakden Ödeme, - Kıymet Blokeli o Likit Fon / Kısa Vadeli tahvil Bono

4 o o Fonu Blokajı, TL DİBS Blokajı, TEB in ihraç etmiş olduğu TL cinsi Bono/Tahvil Blokajı - Döviz Blokeli (vadesiz ABD Doları, Euro cinsinden DTH) - Vadeli Mevduat Blokeli (TL) Yatırımcı Tahsisat Grupları: Bonoların halka arzına ilişkin olarak yatırımcılar aşağıdaki gibi 2 (iki) gruba ayrılmışlardır: Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde yerleşik olanlar ile yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahipleri dahil Türkiye'de ikametgah sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile yerleşmek niyetiyle bir takvim yılı içinde Türkiye'de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlar da dahil olmak üzere, aşağıda tanımlanan Kurumsal Yatırımcılar tanımı dışında kalan tüm gerçek ve tüzel kişilerdir. Anonim ve limited şirketler de bu kategoriden talepte bulunabileceklerdir. Kurumsal Yatırımcılar; Yurt içinden başvuracak olan kurumsal yatırımcılar, yatırım fonları, özel emeklilik fonları, menkul kıymetler yatırım ortaklıkları, risk sermayesi yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, aracı kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri, portföy yönetim şirketleri, ipotek finansmanı kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, vakıflar, 17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu nun geçici 20. maddesi uyarınca kurulmuş olan sandıklar ile kamuya yararlı derneklerdir. Yurtdışından başvuracak olan Kurumsal yatırımcılar, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar la tanımlanan dışarıda yerleşik olan, yatırım fonları, emeklilik fonları, yatırım ortaklıkları, aracı kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri, portföy yönetim şirketleri, ipotek finansmanı kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, vakıflardır. Bonolar, Türk mevzuatı uyarınca, BİAŞ da işlem görecek şekilde halka arz edildiğinden dolayı, yurtdışından başvuracak olan Kurumsal yatırımcılar bonoları Türkiye de satın alacaklardır. KKTC de yerleşik şahıs ya da tüzel kişiler talepte bulunabilir mi? Her ikisi de bireysel kategorisinden talep girebilir. Talep Girişinde Kullanılabilecek Menüler: Halka Arz Menüsü Bonosu seçilmeli) : Halka Arz Talep Toplama (Kurum no:75-teb Banka Talep Formu Basma : Halka Arz Kesin Talep Formu Bastırma (Bono talebi için 1184 nolu menüden bastırılan formun müşteriye imzalatılması gerekmektedir.) Fon Blokeli Talep İptali : Blokeli Talep İptali Girilen Talepleri İzleme : Halka Arz Kesin Talepleri Araştırma Bir önceki bonoda vadesi gelen müşteri listesini görmek için : 8276 Vadesi Gelecek İtfa Müşteri Listesi Portföy içeriği görme : Müşteri Portföy Hareket Listesi

5 Ordino görüntüleme : Ordino Dökümü Bankamız ihracı olan bononun/tahvilin ikinci el fiyatı nereden görülebilir? TEBIS 502 no lu ekrandan işlem tipi Kesin Alış (müşterinin satışı), Kesin Satış (müşterinin alışı) seçilir. Tür alanında OB / OT olmalıdır. Tanım alanı kıymetin vade sonu tarihini (itfa tarihini) göstermektedir. Müşteri vade sonundan önce bozmak isterse hangi işlemi yapmalıyım? *İşlemler 09:30-13:30 arası aynı gün valörlü, 14:00-17:00 arası da ertesi gün valörlü olarak yapılabilmektedir.

6 TEBIS 502 no lu ekrandan ; -Müşteri hesap no manuel yazılır -İşlem türü Kesin Alış seçilir -Portföy no F9 ile seçilir -Yatırım aracı F9 ile seçilir -Müşterinin satmak istediği tutar Kirli Tutar alanına yazılır -F10 tuşuna basılarak onaya gönderilir (Varsa) banka portföyünden müşteriye Kesin Satış (Müşterinin alışı) işlemini nasıl gerçekleştirebilirim? *İşlemler 09:30-13:30 arası aynı gün valörlü, 14:00-17:00 arası da ertesi gün valörlü olarak yapılabilmektedir. TEBIS 502 no lu ekrandan ; -Müşteri hesap no manuel yazılır -İşlem türü Kesin Satış seçilir -Portföy no F9 ile seçilir -Yatırım aracı F9 ile seçilir -Müşterinin almak istediği tutar Kirli Tutar alanına yazılır -F10 tuşuna basılarak onaya gönderilir KİRLİ TUTAR nasıl hesaplanır? Müşteriden geri alım yapılması esnasında kıymetin kirli fiyat bilgisinin sisteme girilmesi gerekmektedir. Kirli fiyat hesaplaması aşağıdaki şekilde yapılır: - Müşterinin sahip olduğu NOMİNAL kıymet miktarı (8258 nolu rapordan elde edilir) - Müşterinin satmak istediği kıymet için bankamız alış fiyatı ( 502 nolu menüde Duyuru Gözlem adımından Kesin Alış seçildiğinde, kıymet için yazılmış olan BİRİM FİYAT bilgisi tespit edilir.) KİRLİ TUTAR = ( NOMİNAL X BİRİM FİYAT )/100

7 Formülü ile hesaplanır. Temiz tutar ile kirli tutar arasındaki fark nedir? İskontolu kıymetler dışında kuponlu kıymetlerde birikmiş faizin dahil olduğu fiyata göre hesaplanan tutar Kirli Tutardır. Temiz tutar birikmiş faizsiz tutardır. Şube Komisyonları talep tutarı mı, kesinleşen tutar üzerinden mi geçiliyor? Komisyonlar kesinleşen tutarlar üzerinden geçilecektir. Şube Komisyonları müşteri bazında mı geçiliyor? Evet. Şube Komisyonları hangi tarih itibariyle geçiliyor? Ay içerisinde geçilecektir. TEB Tahvili/Bonosu ilgili sorularımız olduğunda kime danışmalıyız? Operasyonel konular ile ilgili HAZOPS ile, Fiyatlama konularıyla ilgili Aktif Pasif Yönetimi, diğer konular ile ilgili de işkolu satış departmanınızla görüşmeniz gerekmektedir. EK: BORÇLANMA ARAÇLARI İLE İLGİLİ VERGİLENDİRME ESASLARI a) Tam Mükellef Gerçek Kişi Faiz Kazancı tarihinden itibaren ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen faiz kazançları için Gelir Vergisi Kanunu nun (GVK) 6009 sayılı Kanun ile değiştirilen Geçici 67 nci maddesi uygulanmaktadır. Buna göre, tam mükellef gerçek kişilerin bu kapsamda elde ettikleri faiz gelirleri, işleme aracılık eden banka ve aracı kurumlarca %10 oranında stopaj yapılarak vergilendirilir. Yapılan stopaj nihai vergidir. Bu sebeple, faiz geliri elde eden tam mükellef gerçek kişiler tarafından bu gelirleri için ayrıca yıllık beyanname verilmez, başka gelirleri için verilecek beyannameye de dahil edilmez. GVK Geçici 67 nci maddeye göre tevkifata tabi tutulan faiz gelirlerinin ticari faaliyet kapsamında elde edilmesi durumunda bu gelirler ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirileceğinden, ticari kazançlarla ilgili olarak verilen beyannameye dahil edilirler ve GVK Geçici 67 nci madde hükmü gereği tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilir. Alım-Satım Kazancı tarihinden sonra ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen alım-satım kazançları GVK nın Geçici 67 nci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak %10 oranında tevkifata tabidir. Tevkifat, değer artış kazancına aracılık eden banka ve aracı kurumlarca yapılır ve nihai vergidir. Dolayısıyla tam mükellef gerçek kişi yatırımcıların bu kapsamdaki kazancı için ayrıca yıllık beyanname düzenlenmez, diğer gelirleri için verilecek beyannameye de bu gelirler dahil edilmez. GVK Geçici 67 nci maddeye göre tevkifata tabi tutulan alım - satım kazançlarının ticari faliyet kapsamında elde edilmesi durumunda bu gelirler ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirileceğinden, ticari kazançlarla ilgili olarak verilen beyannameye dahil edilirler ve GVK Geçici 67 nci madde hükmü gereği tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilir. b) Dar Mükellef Gerçek Kişi Faiz Kazancı

8 tarihinden itibaren ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen faiz kazançlarının vergilendirilmesi, gelire aracılık banka ve aracı kurumlar tarafından yapılır. Dar mükellef gerçek kişilerin bu tür gelirleri 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren %10 oranında stopaja tabidir ve stopaj nihai vergidir. Bu sebeple, faiz geliri elde eden dar mükellef gerçek kişiler bu gelirleri için ayrıca beyanname vermezler. Diğer taraftan mukimlik belgesi bulunan dar mükellef gerçek kişilerin mukimi oldukları ülke ile Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) arasında imzalanmış Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması (ÇVÖA) varsa ve bu anlaşmada söz konusu tahvil ve bono faiz kazancı için istisna veya daha düşük bir vergi oranı öngörülmüş ise işleme aracılık eden banka ve aracı kurumlarca bu hükümlerin uygulanması gerekeceğinden, yatırımcı tarafından bu anlaşmaya bakılmalıdır. Alım-Satım Kazancı tarihinden sonra ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen alım-satım kazançları GVK nın Geçici 67 nci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak %10 oranında tevkifata tabidir. Tevkifat, değer artış kazancına aracılık eden banka ve aracı kurumlarca yapılır ve nihai vergidir. Alım satım kazancı elde eden dar mükellef gerçek bireysel yatırımcıların bu gelirleri için ayrıca beyanname düzenlenmez, diğer gelirleri için verilecek beyannameye de bu gelirler dahil edilmez. Diğer taraftan mukimlik belgesi bulunan dar mükellef gerçek kişilerin mukimi oldukları ülke ile T.C. arasında imzalanmış ÇVÖA varsa ve bu anlaşmada söz konusu tahvil ve bono alım satım kazancı için istisna veya daha düşük bir vergi oranı öngörülmüş ise işleme aracılık eden banka ve aracı kurumlarca bu hükümlerin uygulanması gerekeceğinden, yatırımcı tarafından bu anlaşmaya bakılmalıdır. c) Tam Mükellef Tüzel Kişi ve Kurumlar Faiz Kazancı Tam mükellef tüzel kişiler tarafından tarihinden itibaren ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen faiz gelirleri GVK Geçici 67 nci maddesi kapsamında vergi tevkifatına tabi olup, vergi oranı geliri elde eden tüzel kişiliğin veya kurumun hukuki yapısına göre değişecektir. Buna göre, Kurumlar Vergisi Kanunu nda (KVK) sermaye şirketi olarak belirtilen tüzel kişiler, SPK nın düzenleme ve denetimine tabi fonlar, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ve değer artış kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan mükelleflerden 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları ile benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığı nca belirlenenler için tevkifat oranı %0, bunların dışında kalanlar için %10 olarak uygulanmaktadır. Bu kapsamdaki faiz gelirleri için; - Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler %0, - Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları %0, - Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan Menkul Kıymet Yatırım Fonları %0, - Emeklilik Yatırım Fonları %0, - Borsa Yatırım Fonları %0, - Konut Finansman Fonları %0, - Varlık Finansman Fonları %0, - Yukarıda Sayılanlar Dışında Kalan Kurum ve Kuruluşlar %10 oranında vergi tevkifatına tabi tutulur. Tam mükellef kurumlarca elde edilen faiz geliri kurum kazancına dahil edilir ve yukarıda belirtilen yatırım fonları ve ortaklıkları hariç %20 oranında kurumlar vergisine tabi tutulur. Bu kapsamdaki kazançlar için GVK Geçici 67 nci madde hükmü gereği tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler varsa bunlar beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilir.

9 Diğer taraftan, özel sektör tahvil ve bono faizi elde eden Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) mükellefi kurumların, bu gelirleri üzerinden %5 oranında BSMV hesaplamaları gerekir. Alım Satım Kazancı tarihinden itibaren ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen alım-satım kazançları değer artış kazancı olarak GVK Geçici 67 nci maddeye göre tevkifata tabidir. Tevkifat, alım-satım kazancına aracılık eden banka ve aracı kurumlar tarafından yapılır. Tevkifat oranı tüzel kişi veya kurumun hukuki yapısına göre değişecektir. Bu kapsamdaki alım satım kazançları için; - Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler %0, - Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları %0, - Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan Menkul Kıymet Yatırım Fonları %0, - Emeklilik Yatırım Fonları %0, - Borsa Yatırım Fonları %0, - Konut Finansman Fonları %0, - Varlık Finansman Fonları %0, - Yukarıda Sayılanlar Dışında Kalan Kurum ve Kuruluşlar %10 oranında vergi tevkifatına tabi tutulur. Tam mükellef kurumlarca elde edilen alım-satım kazançları kurum kazancına dahil edilir ve yukarıda belirtilen yatırım fonları ve ortaklıkları hariç %20 oranında kurumlar vergisine tabi tutulur. Bu kapsamdaki kazançlar için GVK Geçici 67 nci madde hükmü gereği tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler varsa bunlar beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilir. Diğer taraftan, özel sektör tahvil ve bonolarından alım-satım kazancı elde eden BSMV mükellefi kurumların, bu gelirleri üzerinden %5 oranında BSMV hesaplamaları gerekir tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yurt içinde Türk Lirası cinsinden ihraç edilen özel sektör tahvillerinin, BSMV mükellefi olan kurumlar tarafından, geri alım ve satım taahhüdü ile iktisap veya elden çıkarılması veya vadesi beklenmeksizin satışı nedeniyle lehe alınan paralar üzerinden %1 oranında BSMV hesaplanacaktır. Ancak, BSMV mükellefi kurumlarca, vadesi 1 yıldan kısa olan özel sektör finansman bonoları ve banka bonoları nedeniyle elde edilen aynı kapsamdaki gelirler üzerinden ise %5 oranında BSMV hesaplanmalıdır. d) Dar Mükellef Tüzel Kişi ve Diğer Kurumlar Faiz Kazancı tarihinden itibaren ihraç olunan tahvil ve bono faizleri GVK Geçici 67 nci madde kapsamında vergi tevkifatına tabi olup, tevkifat oranı tüzel kişiliğin ve kurumun hukuki yapısına göre değişecektir. Buna göre; KVK da belirtilen sermaye şirketlerine benzer nitelikte yabancı kurumlar, SPK nın düzenleme ve denetimine tabi fonlara benzer nitelikte yabancı fonlar, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ve değer artış kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyete bulunan mükelleflerden 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları ile benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığı nca belirlenenler için tevkifat oranı %0, bunların dışında kalanlar için %10 olarak uygulanır. Bu kapsamdaki faiz kazançları için; - Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Menkul Kıymet Yatırım Fonları %0,

10 - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Emeklilik Yatırım Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Borsa Yatırım Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Konut Finansman Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Varlık Finansman Fonları %0, - Türkiye de münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artış kazaçları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan sınırlı sorumlu ortaklıklar, ülke fonları, kurum ve kuruluş fonları ve yatırım kuruluşları gibi yabancı kurumsal yatırımcılar %0, - Yukarıda Sayılanlar Dışında Kalan Kurum ve Kuruluşlar %10 oranında vergi tevkifatına tabi tutulur. Tevkifat, faiz gelirine aracılık eden banka ve aracı kurumlarca yapılır ve nihai vergidir. Diğer taraftan; faiz kazançları %10 tevkifata tabi tutulan dar mükellef kurum ve kuruluşların mukimi olduğu ülke ile T.C. arasında imzalanmış ÇVÖA varsa ve bu anlaşmalarda söz konusu tahvil ve bono faiz kazancı için istisna veya daha düşük bir vergi oranı öngörülmüş ise işleme aracılık eden banka ve aracı kurumlarca bu hükümlerin uygulanması gerekeceğinden, yatırımcı tarafından bu anlaşmalara bakılmalıdır. Alım Satım Kazancı tarihinden itibaren ihraç olan özel sektör tahvil ve bonolarından elde edilen alım-satım kazançları, GVK Geçici 67 nci madde kapsamında değer artış kazancı olarak tevkifata tabidir. Tevkifat oranı tüzel kişiliğin ve kurumun hukuki yapısına göre değişecektir. Buna göre KVK da belirtilen sermaye şirketlerine benzer nitelikte yabancı kurumlar, SPK nın düzenleme ve denetimine tabi fonlara benzer nitelikte yabancı fonlar, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ve değer artış kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu na göre kurulan yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları ile benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığı nca belirlenenler için tevkifat oranı %0, bunların dışında kalanlar için %10 olarak uygulanır. Bu kapsamdaki alım satım kazançları için; - Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Menkul Kıymet Yatırım Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Emeklilik Yatırım Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Borsa Yatırım Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Konut Finansman Fonları %0, - SPK nın düzenleme ve denetimine tabi Yatırım Ortaklıkları ile benzer nitelikte Varlık Finansman Fonları %0, - Türkiye de münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artış kazaçları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan sınırlı sorumlu ortaklıklar, ülke fonları, kurum ve kuruluş fonları ve yatırım kuruluşları gibi yabancı kurumsal yatırımcılar %0, - Yukarıda Sayılanlar Dışında Kalan Kurum ve Kuruluşlar %10 oranında vergi tevkifatına tabi tutulur. - Tevkifat, alım-satım kazancına aracılık eden banka ve aracı kurumlarca yapılır ve nihai vergidir.

11 - Diğer taraftan; alım-satım kazançları %10 tevkifata tabi tutulan dar mükellef kurum ve kuruluşların mukimi olduğu ülke ile T.C. arasında ÇVÖA varsa ve bu anlaşmalarda söz konusu tahvil ve bono alım-satım kazançları için istisna veya daha düşük bir vergi oranı öngörülmüş ise işlem aracılık eden banka ve aracı kurumlarca bu hükümlerin uygulanması gerekeceğinden, yatırımcı tarafından bu anlaşmalara bakılmalıdır. - Bakanlar Kurulu GVK Geçici 67 nci maddede yer alan oranları her bir sermaye piyasası aracı, kazanç ve irat türü için bunları elde eden itibariyle, yatırım fonlarının katılma belgelerinin fona iade edilmesinden elde edilen kazançlar için fonun portföy yapısına göre, ayrı ayrı sıfıra kadar indirmeye veya %15 e kadar artırmaya yetkilidir.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Haziran 2015 Halkbank Bonosu Halka Arzı Tanıtım Sunumu (2. Etap) Talep Toplama Tarihleri : 1-2 - 3 Haziran 2015 Önemli Not: Bu doküman yatırımcılara bilgi vermek

Detaylı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Haziran 2015 Halkbank Bonosu Halka Arzı Tanıtım Sunumu (2. Etap) Talep Toplama Tarihleri : 1 2 3 Haziran 2015 Önemli Not: Bu doküman yatırımcılara bilgi vermek

Detaylı

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır)

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır) TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır) Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca.../.../2015 tarihinde

Detaylı

ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu

ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca../../2014 tarihinde onaylanmıştır. Ortaklığımızın toplam 1.500.000.000 TL tutarındaki

Detaylı

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ***

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ*** Aşağıda yer alan tablo 6009 Sayılı Kanun ve söz konusu Kanun ile ilgili 2010/926 sayı ve 27.09.2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca Gelir Vergisi Kanunu Geçici Madde 67 kapsamındaki 1.10.2010 tarihinden

Detaylı

2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi

2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi 2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi Bu broşür, yat r mc lar m za yat r mlar ile ilgili olarak karş laşacaklar vergi uygulamalar ile ilgili ön bir bilgi vermek amac yla vergi dan şman m z Mehmet

Detaylı

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ. Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede,

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ. Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede, Başlık 257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete No 26039 Resmi Gazete Tarihi 30/12/2005 Kapsam Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede,

Detaylı

G.V.K. GEÇİCİ 67. MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ

G.V.K. GEÇİCİ 67. MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ G.V.K. GEÇİCİ 67. MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ 2012 ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. 1 Ayrıntılı

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI 1. Verginin, üzerinden hesaplandığı değer veya miktara ne denir? Matrah. 2. Vergi kanunlarına göre, vergi ödemekle yükümlü kılınan gerçek veya tüzel kişilere

Detaylı

Söz konusu düzenlemelere ilişkin açıklamalar bu tebliğin konusunu oluşturmaktadır.

Söz konusu düzenlemelere ilişkin açıklamalar bu tebliğin konusunu oluşturmaktadır. 257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete Sayısı 26039 Resmi Gazete Tarihi 30/12/2005 Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede, menkul kıymetler

Detaylı

a) Alım satımına aracılık ettikleri menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının alış ve satış bedelleri arasındaki fark,

a) Alım satımına aracılık ettikleri menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının alış ve satış bedelleri arasındaki fark, Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede, menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması ve elde tutulması sürecinde elde edilen

Detaylı

2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ

2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ 2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF KURUM (1) DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ HİSSE SENEDİ ALIM SATIM KAZANCI iktisap edilmiş hisse

Detaylı

İMKB de işlem gören hisse senetleri alım satım kazançları % 0 stopaja tabi olup, beyan edilmez.

İMKB de işlem gören hisse senetleri alım satım kazançları % 0 stopaja tabi olup, beyan edilmez. GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ Hisse Senedi Alım Satım kazancı (Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı hisse senetleri hariç) Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı Hisse Senedi Alım Satım

Detaylı

G.V.K. GEÇİCİ 67 NCİ MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ

G.V.K. GEÇİCİ 67 NCİ MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ G.V.K. GEÇİCİ 67 NCİ MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ 2014 ÜCRETSİZDİR Bu rehber sadece pdf formatında hazırlanmıştır. 1 Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezinin

Detaylı

Kabul Tarihi: 31/12/2004 Resmi Gazete Tarihi : 31/12/2004

Kabul Tarihi: 31/12/2004 Resmi Gazete Tarihi : 31/12/2004 Kanun No : 5281 Resmi Gazete No : 25687 (3. Mük.) Kabul Tarihi: 31/12/2004 Resmi Gazete Tarihi : 31/12/2004 VERGİ KANUNLARININ YENİ TÜRK LİRASINA UYUMU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA

Detaylı

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI Gelir Vergisi Kanununa eklenen Geçici 67. madde ile 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31.12.2015 tarihine kadar;

Detaylı

Menkul ve Gayrimenkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2013 ve 2014 Yılı Vergi Rehberi

Menkul ve Gayrimenkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2013 ve 2014 Yılı Vergi Rehberi Menkul ve Gayrimenkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2013 ve 2014 Yılı Vergi Rehberi Mart 2014 İçindekiler 1. Genel Bilgi... 1 1.1. Bu Rehber Kimin İçin Hazırlandı... 1 1.2. Gayrimenkul Sermaye Geliri...

Detaylı

Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014. kpmg.com.tr kpmgvergi.com

Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014. kpmg.com.tr kpmgvergi.com Para ve Sermaye Piyasaları Kaynaklı Gelirlerin Vergilendirilmesi 2014 kpmg.com.tr kpmgvergi.com Önsöz Değerli yatırımcılar, 2014 yılının ilk çeyreğinde de her ülke kendi ekonomisini istikrara kavuşturmayı

Detaylı

Vergi Rehberi. (01.01.2015 tarihi itibarıyla yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu kapsamında)

Vergi Rehberi. (01.01.2015 tarihi itibarıyla yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu kapsamında) Vergi Rehberi 2015 (01.01.2015 tarihi itibarıyla yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu kapsamında) TAM - DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ NEDİR? 1- Aşağıda detayları verilen gerçek kişiler tam mükellef sayılırlar

Detaylı

Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden

Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın kayda alınmıģ olan toplam 100.000.000 TL nominal değerli borçlanma aracının halka arz edilecek 50.000.000 TL nominal değerli tahvillerinin satıģına

Detaylı

Şubat 2013. Menkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2012 ve 2013 Yılı Vergi Rehberi

Şubat 2013. Menkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2012 ve 2013 Yılı Vergi Rehberi Şubat 2013 Menkul Sermaye Gelirlerine İlişkin 2012 ve 2013 Yılı Vergi Rehberi Sunuş Geniş kitlelerin parasını değerlendirdiği gayrimenkul, para ve sermaye piyasalarında küçük veya büyük yatırımı olanlar

Detaylı

SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER

SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER İÇİNDEKİLER 1 SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER 13 İKİNCİ EL PİYASA İŞLEMLERİ Devlet İç Borçlanma Senetleri 14 Borsa İstanbul Borçlanma Araçları

Detaylı

Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden

Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın 1.000.000.000 TL nominal değerli banka bonosunun halka arz yoluyla satıģına iliģkin duyurudur. Halka arz edilecek 1.000.000.000 TL nominal değerli

Detaylı

SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU)

SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU) 1 SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU) (Üçüncü Bölüm) Prof. Dr. İSMAİL MAZGİT DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İKTİSAT BÖLÜMÜ Bölüm 3 Sayfa 2 SERMAYE PİYASASI KURUMLARI Bölüm 3 Sayfa

Detaylı

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur İşbu İhraççı Bilgi Dökümanı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış olup taslak niteliğindedir. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye

Detaylı

Sabit Getirili Menkul Kıymetler

Sabit Getirili Menkul Kıymetler Sabit Getirili Menkul Kıymetler www.imkb.gov.tr İçindekiler SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER 1 Devlet İç Borçlanma Senetleri 1 Devlet Tahvilleri 2 Hazine Bonoları 3 Gelir Ortaklığı Senetleri 4 Gelire Endeksli

Detaylı

2013 Yılı Menkul Kıymet Gelirlerinin Vergilendirilmesi

2013 Yılı Menkul Kıymet Gelirlerinin Vergilendirilmesi 2013 Yılı Menkul Kıymet Gelirlerinin Vergilendirilmesi HİSSE SENEDİ ALIM SATIM KAZANCI iktisap edilmiş hisse senetleri 1) İMKB de işlem gören, menkul kıymet yatırım ortaklığı dışındaki hisse senetlerinin

Detaylı

Lider Faktoring Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu

Lider Faktoring Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu Lider Faktoring Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca 05/06/2014 tarihinde onaylanmıştır. Ortaklığımızın çıkarılmış sermayesinin

Detaylı

Yapı Kredi İstanbul Serbest Yatırım Fonu İZAHNAME

Yapı Kredi İstanbul Serbest Yatırım Fonu İZAHNAME Yapı Kredi İstanbul Serbest Yatırım Fonu İZAHNAME Yapı Kredi İstanbul Serbest Yatırım Fonu / İzahname BU İZAHNAME KATILMA PAYLARININ SATIŞININ YAPILDIĞI YERLERDE FON İÇTÜZÜĞÜ İLE BİRLİKTE TASARRUF SAHİPLERİNİN

Detaylı

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet almak suretiyle tasarruflarını değerlendirebilirler. Ancak

Detaylı