Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır."

Transkript

1 Prime Teknoloji Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Ekibimiz Agile proje planlaması, yönetimi ve teknik pratiklerin uygulanması konusunda Türkiye deki en deneyimli ekiptir. Danışmanlarımız The Guardian, HSBC, Standard&Poors, Freemarkets, Barclays Bank ve McGraw Hill gibi şirketler için yapılan büyük çaplı projelerin tüm aşamalarında çalışmış ve Agile süreçlerle başarılara imza atmıştır. Proje çalışmalarına ek olarak birçok şirkete kısa süreli danışmanlık hizmetleri vermişlerdir. Dünyada Agile konusunda lider danışmanlık firması Thoughtworks bünyesinde Senior Consultant olarak çalışmış Cenk Çivici Agile ile ilgili hizmetlerimizden sorumludur ve edindiği deneyimleri Türk firmaları ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Prime Teknoloji Agile konusunda ana başlıkları aşağıda belirtilen konularda hizmetler vermektedir. Proje yönetimi, Analiz, Tasarım, Kodlama, Test, Kurulum konularında Agile pratiklerin uygulanması konusunda eğitim ve kılavuzluk hizmetleri. Ekibinize entegre gerçek veya pilot projelerde koçluk hizmetleri. Agile süreçlerin uygulanmasında eksiklerin tespiti, yol haritasının çıkarılması. Agile geliştirme ortamlarının kurulumu ve araçlar konusunda eğitim ve danışmanlık.

2 AGİLE SÜREÇLER Hedef nedir? Bir yazılım geliştirme projesinin ana hedefi kaliteli, ihtiyaçları karşılayan yazılımı bütçe, zaman gibi kısıtlar dahilinde en hızlı biçimde müşteriye teslim etmektir. Kalite hem iç kaliteyi yani yazılımın hatalardan arındırılmış olmasını, hem de dış kaliteyi yani yazılımın müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını ifade eder. Yazılım kullanıcılar içi değer ifade etmeli, onların daha verimli çalışmasını sağlayarak rekabetçi avantaj sağlamalıdır. Yazılım geliştirme süreçleri bu hedefe ulaşabilmek için kullanılan yöntemlerdir. Bir dağın zirvesine ulaşmak hedef ise, tırmanışın nasıl yapılacağı süreçtir. Gereksinim analizi, tasarım, geliştirme, test ve kurulum gibi alanlarla ile ilgili yöntemler bu hedefe ulaşmayı kolaylaştırdığı ölçüde değerlidir. Hedef bu kadar kolay ifade edilebilmesine rağmen günümüzde yazılım projelerine baktığımızda halen birçok projenin hedefe ulaşamadığını görüyoruz. Standish grubunun dört yılda bir yaptığı ve yüzlerce projeyi kapsayan araştırmaları bunu kanıtlıyor. Son olarak 2004 de yapılan ve 50 bin projeyi kapsayan araştırmaya göre projelerin başarı oranı yüzde 29 u maalesef geçmiyor.

3 Ana problemler neler? Projeler bütçelerini aşmalarına rağmen değer ifade eden kaliteli yazılım teslim edemiyor. Projenin ilk aşamalarında yapılan analiz ve tasarım çalışmalarında çok zaman kaybediliyor. Bu çalışmalar detaylarda boğuluyor. Ekip ancak projenin sonraki aşamalarında ritm tutturarak verimli çalışmaya başlayabiliyor. Müşterinin ihtiyaçlarındaki değişiklikleri yazılıma yansıtmak riskleri arttırıyor. Değişikler karşısında mevcut özellikler bozuluyor, hatalar çıkıyor. Problemler ancak sürecin ilerki aşamalarında tespit edilebiliyor ve düzeltilmeleri yüksek maliyetli oluyor. Projenin başlangıcında yapılan proje planı bir süre sonra ya geçerliliğini yitiriyor ya da plana uymak için ekip fazla mesai yapmak zorunda kalıyor. Fazla mesailerle hata riski artıyor ve ekibin motivasyonu azalıyor. Geliştirilen yazılım müşteri tarafından yetersiz bulunup ekibe yeni ve projenin en başında kapsamda belirtilmeyen istekler gelebiliyor. Değişiklikler sonunda yazılımda farkedilmesi zor hatalar ortaya çıkıyor. Projenin başında yapılan tasarım yapılan değişiklikleri kaldıramıyor ve proje sonunda kötü tasarıma sahip, hata bataklığı kodlar ortaya çıkıyor. Değişikliklerin maliyeti proje ilerledikçe artıyor. Değişiklikleri önlemeye çalıştıkça müşteri ile çatışmalar ortaya çıkıyor. Ekip içi bilgi paylaşımı yapılamıyor, projeden ayrılan elemanlar risk haline geliyor. Ekipteki roller etkin bir işbirliği yapmıyor, çekişmeler oluşuyor. Agile yöntemler bu problemleri bertaraf etmek için pratik, bürokrasiden uzak bir bakış açısı sunuyor ve hedefe ulaşmayı kolaylaştıran yollar öneriyor. Agile nedir? Agile bir süreç değildir. Agile manifesto ile özetlenen yazılım geliştirme konusuna özel bir yaklaşım biçimidir. Bu yaklaşımda önemli noktalar şunlardır. Yazılım özellikleri kısa aralıklarla sürekli kaliteli teslimler yapılarak geliştirilir. Bu aralıkların sıklığı haftalarla sınırlıdır. 1-4 hafta arası sürer, tercih mümkün olduğu kadar kısa aralıklardan yanadır. Projenin başından o ana kadar geliştirilen özellikleri ile yazılım her an kullanıma alınmak üzere hazırdır.

4 1-4 haftalık her aşama sonrası gerçek kullanıcılardan geri beslenim alınır ve bu geri beslenim kullanılarak bir sonrakı adımda yapılacak işler öncelikler uyarınca belirlenir. Ekip sürekli kendi çalışma yöntemlerini gözden geçirir ve daha verimli çalışmak için organize olur. Agile yöntemlerin tümü aynı yaklaşıma sahiptir. Bu yaklaşım daha detaylı biçimde Agile Manifesto olarak belgelenmiştir. Doksanlı yıllarda bu süreçler ile ilgili çalışmalar yapan ve dünyaca tanınan 17 pratisyen bir araya gelmiş ve projeleri hedefine ulaştıran prensipleri Agile manifesto olarak duyurmuşlardır. Agile Manifesto Aşağıdaki maddelerde soldakileri sağda yazılanlardan daha önde tutar. Bireyler ve iletişim > Kullanılan araçlar ve süreçler Çalışan yazılım > Kapsamlı Dokümantasyon Müşteri ile işbirliği > İş sözleşmesi üstünde görüşmeler Değişime hızlı adapte olabilmek > Bir planı takip etmek den daha önemlidir. Bu sağda yazılanların önemsiz olduğu anlamına gelmez fakat solda yazanlar ilk önceliğe sahiptir. Sağda yazılı olanlar solda yazılı olanlar olmadan değersizdir. Manifestonun ikinci kısmında agile süreçlerin tümünün kabul ettiği prensipler yer alır. Prensipler İlk önceliğimiz kaliteli yazılımı müşteriye teslim edebilmektir. Bu projenin ilk aşamalarından itibaren sürekli teslimlerle yapılır ve müşterinin yazılımı çok önceden kullanmaya başlayarak değer sağlamasına olanak sağlanır. Günümüzde çevik süreçlerin popülaritesinin başlıca nedenlerden biri, yapılan yatırımların hızlı geri dönüşünün olmasıdır. Değişiklikler projenin ilerki aşamalarında gelse dahi kabul edilir. Amaç müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan, onlara yarar sağlayacak, gerçek değer katacak yazılım üretmektir ve ihtiyaçlarda meydana gelen değişiklikler projenin sonraki aşamalarında dahi yazılıma aksettirilmelidir. Test güdümlü geliştirme, kapsamlı otomatik testler, sürekli entegrasyon, basit tasarım, refactoring gibi pratikler sayesinde değişikliklerin getireceği maliyetler minimuma indirilir ve süreç değişikliklere çabuk adapte hale getirilir. Çok kısa aralıklarla yinelemeler yapılır. Bu aralıklar tipik olarak 1-4 hafta arasıdır. Bu sayede sürekli geri beslenim sağlanır ve müşterinin istekleri doğrultusunda yazılım evrimleşerek gelişir.

5 Alan uzmanları, yazılımcılar, testçiler hergün birlikte çalışırlar. Farklı roller arasında duvarlar örülmez. Rol bazlı ekipler yerine yazılım özelliklerine göre ekipler oluşturulur.testçi, analist, yazılım geliştirici aynı ekibin içinde çalışır ve sürekli iletişim halindedir. Projeler motive bireyler çevresinde kurulur ve ekip üyelerine kendileri ile ilgili alacakları kararlar konusunda güvenilir. Ekip kendi kendine organize olacak yetkiye sahiptir. Yüzyüze iletişim diğer her türlü iletişim yönteminden önde tutulur. Projedeki gelişmenin tek ölçüsü o ana kadar geliştirilmiş özellikler ve çalışan yazılımdır. Çevik süreçler devam ettirilebilir bir hızı sağlamaya çalışır. Planlamaların sağlıklı olması için ekibin iş teslim hızının güvenilir olması gerekir. Örneğin fazla mesailer gibi yöntemlerle ekibin hızını geçiçi olarak arttırmak tercih edilen yöntemler değildir. Teknik açıdan mükemmel, sade çözümler oluşturulmasına özen gösterilir. En iyi tasarım çabuk genişleyebilen tasarımdır. Bu özellik çevikliğe katkıda bulunur. Sadelik anlayışı akla gelen ilk baştan savma çözümü uygulamak yerine anlaşılması ve sonradan değiştirilmesi kolay, maliyeti en düşük ve o anki gereksinimleri karşılayan çözümü kullanmaktır. En etkin çalışan ekipler kendilerini organize edebilen, bu konuda yetkin ekiplerdir. Ekip kendi çalışma yöntemlerini sorgulamakta ve gerekli değişiklikleri yapmakta özgürdür. Ekip kısa sürelerle toplanır, çalışma yöntemlerini gözden geçirir ve daha etkin ve etkili çalışmak için kendini retrospective formatında yapılan toplantılarla gözden geçirir. Agile süreçler yukardaki manifestoyu kabul eden ve çalışma yöntemlerini Agile bakış açısıyla oluşturmuş süreçlerdir. Başlıça Agile süreçler aşağıdaki şekildedir. Extreme Programming Kısa adıyla XP geliştirme ve test pratikleri ile dikkat çeken bir süreçtir. Test Driven Development, Continuous Integration, Test Automation konusundaki uygulamalar XP nin çığır açan pratikleridir. Bu pratiklerin Agile karakterinde olmayan projelerde bile kullanılması yararlar getirecektir. Scrum Scrum proje yönetimi, planlama ile ilgili yöntemlere odaklıdır. Mühendislik pratikleri ile ilgili detaylar içermez. Agile kabiliyetleri tam anlamıyla kazanabilmek için XP geliştirme pratikleri gibi pratikler ile desteklenmesi şarttır.

6 Feature Driven Development FDD Alan modellemesi, Yazılım özellikleri çevresinde ekiplerin oluşturulması, tanımlı kilometre taşları gibi daha detaylı bir reçete içerir. Dynamic Systems Development Model İngiltere kaynaklı bir süreçtir. XP, Scrum gibi süreçlerin işleyişi ile karşılaştırıldığında daha fazla detay içerir ve genelde devlet ihaleleri gibi yazılım projelerinde sıklıkla kullanılır. Crystal Metholodogies Xp gibi süreçlere nazaran daha esnektir ve geliştirme pratikleri konusunda kısıtlar koymaz. Fixed Price projeler ile ilgili öneriler içerir. Agile UP Rational Unified Process in Agile yöntemlere uygun, perhize girmiş halidir. Bu süreçlerden hangisini kullanalım sorusunun cevabı hiçbiri olacaktır. Önemli olan Agile manifesto ve Lean prensipleri ile özetlenen bakış açısını kavramaktır. Agile Scrum kullanmaktan veya XP ile geliştirmekten ibaret değildir. Beraberinde sürekli iyileştirme odaklı kültür değişikliği getirir. Bu süreçler ancak başlangıç noktası olabilir. Proje ilerledikçe ekip süreci kendisine adapte etmeli ve süreç sürekli iyileştirilmelidir. Agile süreçlere ait bazı yöntemlerin detaylarına inmeden önce klasik yöntemlerle en büyük farklarını incelemek yerinde olacaktır. Yazılım geliştirme sürecini Analiz, Tasarım, Kodlama, Test, Entegrasyon ve Bakım olarak aşamalara ayırırsak klasik süreçler lineer şekilde ilerler. Her aşama bir önceki aşamanın iş ürünlerini girdi olarak alır ve bir sonraki aşama için farklı bir iş ürünü ortaya koyar. Bir sonraki aşamaya geçilmeden evvel bir önceki aşamanın iş ürünleri gözden geçirilir ve onay sürecinden geçer. Geleneksel yöntemlerde bu süreç aşağıdaki gibi şelale şeklinde ifade edilir.

7 Şelale yöntemindeki ana problem geri beslenime, değişikliklere sürecin açık olmaması, projeyi başarısızlığa götürebilecek problemlerin ancak projenin sonunda farkedilebilmesidir. Hedefe ulaşabilecek miyiz sorusunun cevabı ancak projenin sonuna doğru verilebilir. Proje süresi boyunca zaman varken düzeltilebilecek ve projeyi başarıya ulaştırabilecek fırsatlar görünür değildir. Süreç içinde değişiklik istekleri en aza indirilmeye çalışılır ve bu sayede başta yapılan analize ve proje planına sadık kalınır. Şelale yöntemi tüm dezavantajları bilinmesine rağmen hala çoğu yazılım şirketinin kullandığı yöntemdir. Müşteriler yatırımlarının karşılığını alabilmek ve değer elde edebilmek için kaliteli yazılıma mümkün olduğu kadar çabuk ulaşmak istiyor demiştik. Değer projenin koşullarına göre farklı ifade edilebilir. Bir şirketin karar yönetim sistemi ise yazılım sayesinde giderlerinde azalma değerdir. Yazılım bir ürün olarak satılıyorsa, pazara önce çıkmak, piyasaya hakim olmak, yazılımı satarak para kazanmak değerdi. Bir sağlık uygulaması ise insanların hayatının kurtulması değerdir. Bu değer mümkün olduğu kadar çabuk teslim edilmelidir. Yazılımın tüm özellikleri ile hemen teslim edilmesi mümkün olmadığına göre yapılacak şey aşama aşama, en öncelikli özelliklerden başlayarak teslimler yapmaktır. Şelale yöntemini kullanan bir projede bu değer teslimi geç başlar. Bu problemi değişiklik grafiklere açıklayalım. Her yazılım projesinin başında belli olan kriter ne zaman biteceğidir. Projede birçok belirsizlik olmasına rağmen, bitiş tarihi her zaman en açık kısıttır. Yazılımın sahip olması gereken özellikleri bitiş tarihinde tamamlamak gerektiğine göre aşağıdaki gibi bir grafik çizilebilir. İki çizginin kesiştiği nokta projenin başarıyla bittiği noktadır. Tüm istenen özellikler bitiş tarihine kadar tamamlanmıştır.

8 Şelale yöntemi hedefe doğru ilerlemeden önce uzun ve detaylı analiz, tasarım, gözden geçirmeler, onay süreçleri içerir ve proje başlangıcından bir süre sonra çalışan yazılım özellikleri geliştirmeye ve hedefe doğru ilermeye başlar. Aşağıdaki grafikteki çizgi şelale yönteminin hedefe nasıl ilerlediğini gösteriyor. Proje başlangıcında detaylı çalışmalarda zaman kaybedilir ve hedefe ulaşılamayacağı projenin ancak sonuna doğru belli olur. Kötü haberler sürecin başında alınabilse çözüm yolları bulmak daha kolay olacaktır. Proje sonunda kötü haberler paniğe neden olur. Agile yöntemlerde ise projenin ilk anından itibaren test edilmiş, ihtiyaçları karşılayan özellikler müşteri önceliklerine göre geliştirilmeye başlanır. Agile için aşağıdaki grafiğe bakacak olursak, Agile değer vermeye projenin en başından itibaren başlar. Hedefin yerine değişikler olduğunda bunlar problemlere yol açmadan çok önce tespit edilip önlemler alınabilir. Sürekli yazılım özellikleri eklenir ve belli bir an geldiğinde müşteri proje bitiş tarihini beklemeden yazılımı şu anki özellikleri ile kullanmaya başlayalım, işimize yarayacak bazı özellikler çok güzel çalışıyor şu anda diyecektir. Yüksek öncelikli özellikler daha önce teslim edilir. Sürecin ilerleyişi, hangi özelliğin ne zaman ekleneceği belirgindir.

9 Agile süreçler çok farklı bir yaklaşım ile günümüzde rekabetin yoğun olduğu, herşeyin büyük bir hızla geliştiği ve değiştiği koşullarda değişime adapte olmayı amaç olara belirler. Sürece ait tüm pratikler değişimle birlikte yaşayabilmek, değişimi bir avantaj olarak kullanabilmek, değişimin maliyetlerini en aza indirebilmek amacıyla oluşturulmuştur. Tüm süreç küçük şelalere bölünür. 1-4 hafta arası süren bu küçük şelalere Yineleme/Iteration adı verilir. Her yineleme için planlama, detaylı analiz, kodlama, test, entegrasyon ve kurulum çalışmaları gerçekleşir ve her yineleme kaliteli, test edilmiş ve kullanıma hazır yeni özelliklerin yazılıma eklenmesi ile sonuçlanır. Belli bir anda proje sonlansa dahi müşterinin kullanabileceği özellikleri barındıran bir ürün hazır haldedir. Yinelemeler sonunda eklenen özellikler belli bir bütünlük ifade ettiği zaman yayım/release ile mevcut yazılım müşterinin kullanımı için gerçek ortama aktarılır ve müşteri projenin tamamının bitiminden çok önce yazılımı kullanmaya başlayarak yatırımının dönüşünü daha çabuk alır. Ayrıca her yineleme sonunda geri beslenim alınarak önceliklerin belirlenmesinde ve sürecin iyileştirilmesinde kullanılır. Agile tabii ki tüm problemleri çözebilecek bir gümüş kurşun değildir. Böyle bir iddiası da yoktur fakat sürecin uygulama biçimi, bakış açısı ve pratikleriyle beraber projenin başarsını etkileyebilecek riskler, mevcut problemler projenin ilk aşamalarından itibaren görünür hale gelir. Ekibin işleri bitirme hızı, çalışma verimliliği sürekli gözönündedir. Problemler gizli kalmaz.

10 Agile süreçlerin avantajları şu şekilde özetlenebilir. Problemler projenin ilk aşamalarında ortaya çıkar ve düzeltilir. Müşteri erken aşamalarda kullanabileceği kaliteli yazılımları teslim alarak yatırımının geri dönüşünü daha çabuk sağlar. Projenin ilerlemesi, problemler, riskler, ekibin verimliliği gibi birçok konu görünürdür. Bu görünürlük proje yöneticisine somut bilgiler ile karar verebilme yetisini kazandırır. Projenin ilerki aşamalarında dahi yeni özellikler veya mevcut özelliklerde değişiklikler yazılıma kolayca eklenebilir. Geliştirme için kullanlan pratikler değişiklik maliyetini en aza indirger. Agile Hedefe nasıl ulaşır? Şelale yöntemi henüz projenin başında hedefi tam olarak belirleme imkanı olmadığı halde bir hedef belirler ve çalışmaya başlar. Çalışma yöntemi geri beslenim alınmasına ve buna göre adaptasyona açık değildir. Sonuç olarak proje süresinin bitiminde hedefin aslında yerinin değiştiği, projenin henüz hedefin çok uzağında olduğu farkedilir. Fazlı yaklaşım şelale yöntemin risklerini bir nebze hafifletmek için kullanılır. Fazlar genelde birkaç aydan oluşur ve arada geri beslenimler alınır. Fakat sürecin adaptasyon yeteneği şelaleden daha iyi olmakla beraber yeterli değildir.

11 Agile ise çok kısa aralıklarla geri beslenim döngüsünü kurar. Her döngünün sonunda bir sonraki hedef nerede, nereye yönlenmemiz lazım değerlendirilir ve çalışmalar bu doğrultuda yönlendirilir. Agile adeta güdümlü bir füze gibidir. Projede meydana gelen her değişiklik değerlendirilir ve değişime adapte olunur. Değişim Maliyeti Değişimle birlikte yaşayabilmek güçtür. Değişimi avantaja çevirebilmek için değişikliklerim yol açacağı problemlerin kaynağını ortadan kaldırmak gerekir. Klasik süreçlerde değişikliklerin maliyeti proje süresi ilerledikçe geometrik olarak artar. Yeni bir yazılım gereksinimini mevcut yazılıma eklemek hataların ortaya çıkmasına, zahmetli test sürecinin tekrarlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle klasik süreçlerde değişiklikler en aza indirgenmeye çalışılır. Agile ise değişimle birlikte yaşayabilmek için farklı yazılım geliştirme pratikleri kullanır. Yeni bir gereksinim projenin başında nasıl rahatlıkla eklenebiliyorsa, proje sonunda da aynı rahatlıkla eklenebilir. Bu rahatlığı sağlayan, değişikliklerin maliyetini en aza indiren Agile proje yönetimi ve geliştirme yöntemleridir.

12 Agile süreçler Agile süreç dendiği zaman akla -Projenin paydaşlarının(geliştirici ekip, müşteri) birbirlerinin haklarını ifade eden sosyal sözleşme. -Proje yönetim, planlama ile ilgili aktiviteler. -Kod yazımı, test, entegrasyon,kurulum gibi geliştirme pratikleri. geliyor. Müşteri, Yönetici ve Geliştirici lerin haklarını ifade eden sosyal sözleşmenin maddeleri şunlardır. Müşteri hakları Maliyet ve öncelikleri temel alarak yayım içeriklerini planlama hakkı vardır. Bir sonraki yinelemede geliştirici ekibin üstünde çalışacağı yazılım özelliklerini seçme hakkı vardır. Projedeki gelişmeyi çalışan, kullanılabilir yazılım olarak kısa aralıklarla(1-4 hafta) görme hakkı vardır. Maliyet kriterlerini gözeterek öncelikler ve kapsamda değişiklikler yapma hakkı vardır. Geliştirici hakları Yazılıma yeni eklenecek özelliklerle ilgili efor tahminleri verme hakkı vardır. Bu tahminlere diğer paydaşlar saygı göstermelidir. Dürüstçe projedeki gelişim hakkında rapor verme hakkına sahiptir. Teknik mükemmellikten ödün vermeden çalışmaya hakkı vardır. Bir sonraki yinelemede teknik açıdan kritik, teknik önceliği olan özelliklerin seçilmesini sağlama hakkı vardır. Ekibin kendi içinde organize olabilme, daha iyi çalışabileceği yolları seçme hakkı vardır. Yönetici hakları Zaman maliyetleri, tahmini sonuçlar gibi konularda bilgiler almaya hakkı vardır. Ekibin işleri bitirme hızını ölçmeye ve bunu kullanarak planlar yapmaya ve projenin gidişatı ile ilgili raporlarda ekipten topladığı bilgileri kullanmaya hakkı vardır. Mikroyönetim yapmadan ekibin önündeki engelleri kaldırmaya hakkı vardır. Proje yönetimi ve geliştirme pratikleri Projenin başlangıcından itibaren bu yöntemlerin nasıl uygulandığını çok fazla detaylara girmeden aktaralım.

13 Projeye başlangıç yapıldıktan sonra ilk aşama projenin büyüklüğüne göre 1-4 hafta arası sürebilecek Yineleme 0 aşamasıdır. Bu aşama süresinde amaçlar kısaca Projenin vizyonunu ortaya koymak Ana User Story listesini hazırlamak Ekibin geliştirme ortamlarını hazırlamak Yayım planlamasını yapmak İlk yinelemenin planlamasını yapmak Projenin dikey kesitlerini alarak mimari vizyonu çizmek olarak açıklanabilir. Proje Vizyonu : Projenin vizyonunun tüm paydaşlar tarafından paylaşılması ve vizyon üstünde fikir birliğinde bulunulması çok önemlidir. Bu proje sonucunda ne geliştirilecek, ne işe yarayacak ve nasıl geliştirilecek gibi üç kritik soruya proje vizyonunun cevap verebilmesi gerekir. Vizyon kuru bir doküman olmamalıdır. Ekipteki tüm kişiler bahsi geçen üç soruya vizyon olarak belgelenen cevapları veriyorlarsa hedef tüm ekip tarafından paylaşılmış demektir. Geçmiş projelerimizde vizyonu sıkıcı bir doküman olmaktan çıkarmak uyguladığımız bazı yöntemler oldu. Örneğin bir yazılım ürünü geliştirdiğimiz projenin başlangıcında, yazılımda hangi özelliklerin olacağı bir ürün reklamı şeklinde kuşe kağıtlara basıldı ve tüm ekibe dağıtıldı ve ekibin çalışma ortamlarındaki duvarlara büyütülerek asıldı. Vizyonun etkili bir iletişimle ekibe yayılması sayesinde birkaç yıl süren proje boyunca hedef tüm çalışmalara kılavuzluk etti, ekip hedefin ne olduğunu akıldan çıkarmadan zirveye doğru tırmanışına devam edebildi. Şirket içi kullanılmak üzere gerçekleştirilen başka bir projede ise vizyon bir gazete haberi olarak hazırlandı. Haberde şirket IT direktörü ve proje liderleriyle söyleşi yapılıyor ve projenin nasıl gerçekleştirildiği, ne gibi yararlar sağladığı anlatılıyordu. Ekip bu haberi okuduğunda hem hedefin ne olduğunu tam olarak algıladı hemde bu hedefe ulaşmak için motive oldu. Ana User Story Listesi: User Story ler Agile süreçlerde yazılıma eklenecek özellikleri yakalamak için kullanılır. Gereksinim analizi, planlama ve iletişim açısından önemlidirler. Büyük bir SRS dokümanından farklı insanlar çok farklı şeyler anlayabilir ve hatalar yapabilir. Geliştiricilerin yaptığı hataların en büyük nedeni gereksinimleri yanlış anlamalarıdır.

14 User Story kartı küçüklüğü ve yanlış anlamaları ortadan kaldıracak yüzyüze iletişimi zorunlu kılması nedeniyle tercih edilir. User Story tespit edildiği zaman hayatına birkaç cümlelik formatta başlar ve geliştirme aşamasına yaklaştıkça ve gerektiği detayla iş akışı, kabul kriterleri, arayüz tasarımları, kabul test senaryoları gibi detaylar eklenir. Projenin ilk aşamasında yapılan analiz çalışmaları sonucunda ana user story listesi oluşturulmaya çalışılır. Bu liste final bir liste değildir, proje süresinde değişikliklerin olması doğaldır ve beklenti bu yöndedir. Ana story listesi hazırlanırken, yazılımdan istenen özellikler birkaç cümlelik bir format kullanılarak yakalanır. Örneğin Ben X rolündeki kullanıcı olarak, yazılımdan Y özelliğini istiyorum ki bana Z yararı olsun formatı sık kullanılır. Hangi roldeki kullanıcının ne tür bir özelliği hangi amaçla istediği, bu özellikten ne yararı olacağı tek bir cümle ile alınmış olur. Kartlar tespit edilirken INVEST ile kısaltılan prensiplere dikkat edilir. Bu prensiblere göre kartlar birbirinden bağımsız, üstünde uzlaşılabilir, değer ifade eden, tahmin yapılabilen, küçük ve test edilebilir olmalıdır. Ana User Story Listesi Scrum diliyle Product Backlog unu oluşturur. Aşağıda örnek bir liste görebilirsiniz.

15 Aşağıdaki gibi indeks kartları üstüne User Story ler yazılarak ekip içi iletişim kolaylaştırılır. Kartlar wiki veya Agile proje yönetim yazılım araçları ile de tutulabilir fakat her zaman tercih basitlikten yanadır. Mimari altyapı çalışmaları Geliştirici ekip Yineleme 0 aşamasında proje için kritik gördükleri, teknik açıdan öneme sahip ve projenin mimarisi kabataslak ortaya çıkarabilecek User Story leri seçerler ve mimari ön çalışmalar yaparlar. Sistemin dikey kesitleri alınarak kavramları ispat etmek için kodlama çalışmaları yapılır. Kullanılması düşünülen araçlar denenir, seçenekler arasında karşılaştırmalar yapılır. Bu ön çalışma User Story lerin birbirlerine bağıl olarak büyüklüklerinin tahmin edilebilmesi içinde ekibe ön bilgi verir. Yayım planlaması Agile süreçlerde planlama yayım, yineleme ve günlük planlar olmak üzere farklı seviyelerde yapılır. Her seviye farklı amaçlarla ve detayda hazırlanır. Yayım planlaması en üst seviyedeki planlamadır. Yayım planına bakıldığında yazılım özelliklerinin hangi sırayla teslim edileceği, yayımların tarihleri veya hangi özellikleri içereceğine dair kapsamları görülür. Yayım planı projenin yol haritasıdır. Planın hazırlanması süreci özet olarak şu şekide işler. Ana User Story listesindeki kartlar için geliştirici ekipten yayım tahminleri alınır. Yayım seviyesinde kartların tahminleri kartlar büyüklük açısından karşılaştırılarak verilir. Örneğin A kartı 1 puan ise B kartı A kartına göre 3 puan olabilir gibi bir mantık yürütülmesi sonucunda kartların büyüklükleri ile ilgili tahminler alınır. Geliştirici ekip B kartının A kartından 3 kat fazla zaman alabileceğini, 3 kat daha zor olacağını tahmin ettiğini söylemiş olur. Tahminlerin bu aşamada

16 kartların karşılaştırılması yoluyla verilmesi zaman tahminleri yapmaktan daha kolay ve daha isabetlidir. Bu tahminler planlama pokeri adı verilen bir aktivite ile alınabilir. Bu aktivitede geliştirici ekip kart üstünde tartıştıktan sonra aynı anda bir tahmin kartı atar. Aşağıda bu aktivite için tasarlanmış planlama poker destesini görüyorsunuz. Sonraki aşamada müşteri tahmin değerlerini gözönüne alarak önceliklerine göre yayımların kapsamlarını belirler. Ana User Story listesindeki kartlar yayımlar halinde gruplanır. Kritik, müşterinin işine en çok yarayacak, projenin hedefi açısından önemli kartlar önceki yayımlara alınır.

17 Yayım planı sadece projenin başında yapılan ve proje sonuna kadar değiştirilmeden kullanılan bir plan değildir. Proje süresince yeni gereksinimler geldikçe, öncelikler değiştikçe, belirsizlikler aşıldıkça, yeni yayımlar gerektikçe yayım planlama aktivitesi gerçekleştirilir ve proje süresince yayım planı güncellenir. Yineleme planlaması Agile ekipler 1-4 hafta arası süren yinelemeler ile çalışırlar ve her yineleme yazılıma test edilmiş, kullanılmaya hazır yeni özelliklerin eklenmesiyle biter. Yinelemeler sonucunda yayım kapsamındaki özellikler tamamlandığında yazılım kullanıma sunulur. Yineleme kapsamında hangi özelliklerin ekleneceğine yineleme planlama toplantısı ile karar verilir. Müşteri 1-4 hafta sürecek yineleme kapsamında yazılıma eklenmesini istediği kartları seçer. Bunlar yayım kapsamında önceliğe sahip kartlar olacaktır. Bu seçimden sonra kartlar öncelik sırasına konur ve her kart yazılımcı ekip tarafından analiz edilir ve geliştirilmesi için gerekli adımlar tartışılır. Veritabanında yeni bir tablo oluşturulacak gibi iş adımları oluşturulur ve kartlara eklenir. Sonrasında tüm ekip kart için aynı anda oylama ile zaman tahmini verir. Bu tahminin aynı anda yapılması ekip üyelerinin birbirlerinden etkilenmemelerini sağlar. Tahminlerin çok farklı olduğu ortalama alınmaz. Ekip kart için yapılacak işleri tekrar tartışılır, en yüksek ve en düşük tahminleri verenler nedenlerini açıklarlar. Sonrasında tekrar tahmin verilir ve ekibin tümünün üstünde uzlaştığı tahmin kaydedilir. Her kart için testçiler, arayüz tasarımcıları gibi farklı rollerde kendi tahminlerini verir. Kartlar 1-4 gün arası bitirebilecek durumda olmalıdır. Bu süreden fazla zaman alacak kartlar olmamalıdır ve daha küçük kartlara bölünmelidir. Yinelemedeki işgünü sayısı, geliştirici sayısı gibi kriterler kullanılarak kapasite değerine ulaşılır ve bu kapasite geçilmeyecek şekilde ekibin yineleme süresince bitirebileceği kartlar öncelikler ve zaman tahminleri gözönüne alınarak seçilir ve yineleme kapsamına alınır. Ekibin bundan sonraki 1-4 haftalık yineleme hedefi yineleme kapsamındaki kartları hatasız, kullanıma hazır biçimde teslim etmek olacaktır. Yineleme planlama toplantısının ardından Yineleme planlama toplantısından sonra yeni yineleme başlar. Ekip ayakta kısa bir toplantı yapar. Önceliklerine göre kartlar panoya yerleştirilir. Panodaki ilk aşama Iteration Backlog tur. Bu aşamada henüz geliştirilmesine başlanmamış kartlar bulunur. Yineleme başlangıcında tüm kartlar bu aşamadadır.

18 Bir kartın geliştirilmesine başlanmadan önce Geliştirici, Testçi, Analist rolleri 15 dk gibi kısa süren ayakta toplantı yaparlar ve kabul kriterlerinın ve gereksinimlerin birkez daha üstünden geçerler. Bundan sonra Testçiler kabul test senaryolarını detaylandırmaya, geliştiriciler ise kod yazmaya girişirler. Analist ise kart hakkındaki soruları cevaplamaya her zaman hazır olur. Analist ayrıca bir sonraki yineleme için aday olan kartlarla ilgili analiz çalışmaları yapmaktadır. Geliştirilmesine başlanan kartlar panoda Geliştiriliyor- In Process-Play aşamasına getirilir. Geliştirme pratikleri Yazılım geliştiriciler kartları geliştirirken TDD, Refactoring, Sürekli entegrasyon gibi pratikler kullanırlar. TDD pratiği kısaca belli bir işlevi yerine getiren kodu yazmadan önce, bu işlevin yerine getirildiğini test eden test kodunun yazılmasıdır. TDD bir test pratiği değildir, testler bu pratiğin uygulanması sonucunda çıkan bir üründür fakat amaç değildir. Gereksinimler testler olarak ifade edilir ve geliştiricinin yapacağı kodlamayı yönlendirir. Kod yazılmadan önce test kodunda nesnenin arayüzü, diğer nesnelerle etkileşimi önceden tasarlanır. Bu açıdan TDD tasarımı da etkileyen bir pratiktir. Test önce düşünülerek kolay test edilebilen, birbirinden bağımsız ve kendi içinde ahenkli nesnelerden oluşan tasarımlar oluşur. Nesneler birbirlerine lego parçaları gibi kenetlenir.

19 Test koduyla gerçek kod arası geçişler TDD nin uygulanması sürecinde dakikalar ile sınırlıdır. Geliştirici nesnenin tüm sorumlulukları için test kodunu yazmaz. Bir test yazılır, bu testin geçmesi için gerekli kod yazılır ve testin geçtiği görüldükten sonra bir sonraki test senaryosu kodlanır ve süreç nesnenin tüm sorumlulukları testler ile ifade edilene kadar devam eder. Bu pratiğin uygulanışını aşağıdaki diyagram özetliyor. TDD pratiği uyarınca yazılan tüm testler projenin test suitine eklenir ve sürekli entegrasyon kapsamında her kod değişikliğinde çalıştırılır. Projenin ilerki aşamalarında mevcut fonksiyonaliteye yeni özellikler eklendikçe varolan testlere yenileri eklenir. Testler eklenme sırasına göre tutulduğunda projedeki gelişmeyi belgeler. Bir kodun hangi işlevi gerçekleştirdiği konusunda dokümantasyondur. Geliştirici daha önce çalışmadığı bir kod parçasının hangi amaçla kullanıldığını testlere bakarak kolayca anlayabilir. Hatta testlerden dokümantasyon oluşturan araçlar dahi vardır. Sürekli entegrasyon Sürekli entegrasyon ekip üyelerinin birbirlerinin ayaklarına basmamaları için kullanılır. Projelerde farkedilmesi ve düzeltilmesi en zahmetli problemler entegrasyon problemleridir. Sürekli entegrasyon sunucusu ekibin yaptığı kod değişikliklerini versiyon kontrol sunucusu (örn Subversion) vasıtasıyla izler. Herhangi bir değişikliği gördüğünde entegrasyon kurulumunu başlatır. Bu kurulum projenin özelliklerine göre şekillenir fakat basitçe tüm kodlar derlenir, testler çalıştırılır

20 ve sonuçlar yayınlanır. Eğer bir hata varsa kurulum kırılır. Bu durumda ekibin önceliği entegrasyon problemini çözmektir. Kurulumun kırılması üretim hattında problemin ortaya çıkması gibidir, şalter indirilir ve bozukluk tamir edilir ve üretim hattı devam eder. Kurulum kırılması ekibin verimliliğini negatif etkiler. Geliştiriciler bunu önlemek için yaptıkları değişikleri versiyon kontrole eklemeden önce son değişikleri alırlar, yerel bir kurulum yapıp sonuç başarı ise kendi değişikliklerini versiyon kontrole eklerler. Kurulumlar tamamen otomatiktir ve kurulum süresinin 10 dk nın altında olmasına özen gösterilir. Büyük projelerde kurulumlar sürekli, gecelik gibi aşamalara bölünür. Sürekli entegrasyon kodların hatasız, her an kullanıma hazır tutulmasını mümkün kılar. Bir noktalı virgül dahi değiştiğinde kapsamlı testler değişikliğin etkilerini inceler ve problemler çıkar çıkmaz ekip tarafından düzeltilir. Sürekli entegrasyon Benim makinamda çalışıyordu burada niye çalışmıyor problemini çözer. Aşağıdaki diyagramda Sürekli entegrasyon sunucularından CruiseControl un işleyişini görüyorsunuz. Entegrasyon sonuçlarını çalıştığımız bir projede ekibe duyuran Build Monitoru uygulaması. Build monitor den ayrıca ekibin gözü önünde olması gereken bilgilerde yayınlanır.

ÇEVĐK YAZILIM GELĐŞTĐRME SÜRECĐNDE KRĐTĐK BAŞARI FAKTÖRLERĐNĐN BELĐRLENMESĐ VE ÖNCELĐKLENDĐRĐLMESĐNE YÖNELĐK BĐR ÖRNEK ÇALIŞMA

ÇEVĐK YAZILIM GELĐŞTĐRME SÜRECĐNDE KRĐTĐK BAŞARI FAKTÖRLERĐNĐN BELĐRLENMESĐ VE ÖNCELĐKLENDĐRĐLMESĐNE YÖNELĐK BĐR ÖRNEK ÇALIŞMA T.C BAHÇEŞEHĐR ÜNĐVERSĐTESĐ ÇEVĐK YAZILIM GELĐŞTĐRME SÜRECĐNDE KRĐTĐK BAŞARI FAKTÖRLERĐNĐN BELĐRLENMESĐ VE ÖNCELĐKLENDĐRĐLMESĐNE YÖNELĐK BĐR ÖRNEK ÇALIŞMA Yüksek Lisans Tezi ERCAN DÖNMEZ Đstanbul,009 T.C

Detaylı

BİR ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNİN UYARLANMASI VE UYGULANMASI

BİR ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNİN UYARLANMASI VE UYGULANMASI HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ OCAK 2010 CİLT 4 SAYI 3 (57-67) BİR ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNİN UYARLANMASI VE UYGULANMASI Kadir ÇAMOĞLU * Derya AKBAYIR Fatih YÜCALAR Selim BAYRAKLI Maltepe

Detaylı

Sertifikalı Test Uzmanı Temel Seviye Ders Programı

Sertifikalı Test Uzmanı Temel Seviye Ders Programı Sertifikalı Test Uzmanı Temel Seviye Ders Programı Yayın Versiyon 2011 International Software Testing Qualifications Board Telif Hakkı Bildirimi Kaynağı gösterildiği takdirde dokümanın tümü veya bir kısmı

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

Ölçümlemeli Test Platformu

Ölçümlemeli Test Platformu Ölçümlemeli Test Platformu Tuncay Şentürk, İsmail Aydemir, Barış Eker Merkezi Kayıt Kuruluşu, İstanbul tuncay.senturk@mkk.com.tr, ismail.aydemir@mkk.com.tr, baris.eker@mkk.com.tr Özet. Kaliteli yazılım,

Detaylı

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık Kıyaslama Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU ARGE Danışmanlık Bu kitap kurumların yönetim kalitesinin geliştirilmesine destek olmak üzere ARGE Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanmış ve Alkim Kağıt San.

Detaylı

Scrum Kılavuzu TM. Scrumın Tanımlayıcı Kılavuzu: Oyunun Kuralları. Temmuz 2013

Scrum Kılavuzu TM. Scrumın Tanımlayıcı Kılavuzu: Oyunun Kuralları. Temmuz 2013 Scrum Kılavuzu TM Scrumın Tanımlayıcı Kılavuzu: Oyunun Kuralları Temmuz 2013 Ken Schwaber ve Jeff Sutherland tarafından geliştirilmiş ve korunmaktadır. İçindekiler Tablosu Scrum Kılavuzunun Amacı... 3

Detaylı

Yazılım Uzmanlığı Üzerine

Yazılım Uzmanlığı Üzerine Yazılım Uzmanlığı Üzerine Standartlaşma, Firma Altyapısı, Ekip Oluşturulması, Blogdan Seçmeler ve UML ile Proje Geliştirilmesi Gürkan Yeniçeri i Yazılım Uzmanlığı Üzerine Sürüm 0.1 beta Bu kitap Özgür

Detaylı

KAİZEN. Japonya nın Rekabetteki Başarısının Anahtarı MASAAKİ İMAİ

KAİZEN. Japonya nın Rekabetteki Başarısının Anahtarı MASAAKİ İMAİ KAİZEN Japonya nın Rekabetteki Başarısının Anahtarı MASAAKİ İMAİ KAİZEN Masaaki İmai KAİ = DEĞİŞİKLİK ZEN = İYİ ( İYİYE DOĞRU) KAİZEN = SÜREKLİ GELİŞME KAİZEN stratejisi, Japon yönetiminde başlı başına

Detaylı

ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları

ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları Öğr. Gör. İrfan MACİT Adana,2006 Bölüm 1 Yazılım Mühendisliği ve

Detaylı

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ 1 TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Tekstil

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor.

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2012 Yeni Versiyon Workcube 11.1, İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP İmplementasyonu

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

İnceleme-Araştırma Konusu

İnceleme-Araştırma Konusu T.C. BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Teftiş Kurulu Başkanlığı) İnceleme-Araştırma Konusu Bilgi Sistemleri Denetimi, e-teftiş, Ülkemizde ve Diğer Ülkelerde Uygulamaları,

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

Gömülü Yazılım Geliştirme Pratikleri

Gömülü Yazılım Geliştirme Pratikleri Gömülü Yazılım Geliştirme Pratikleri Çiğdem Turan 1 Alaattin Dökmen 2 Sadık Akdağ 3 Bora Kartal 4 1,2,3,4 ASELSAN A.Ş., REHİS Grubu, Ankara 1 e-posta: cturan@aselsan.com.tr 2 e-posta: adokmen@aselsan.com.tr

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER. BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3

ĠÇĠNDEKĠLER. BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3 1 ĠÇĠNDEKĠLER BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3 BÖLÜM 2. MALZEME ĠHTĠYAÇ PLANLAMASI (MRP) 4 2.1 Giriş 4 2.2 MRP ye Genel Bir Bakış 4 2.3 MRP nin Amaçları ve Felsefesi 5 2.4 MRP nin Girdileri 5 2.4.1 Ana Üretim Planı 6

Detaylı

Yönetim!Bilişim!Sistemleri!Ansiklopedisi,!Cilt!1!,!Sayı!2,!Ekim!2014!

Yönetim!Bilişim!Sistemleri!Ansiklopedisi,!Cilt!1!,!Sayı!2,!Ekim!2014! ! Yönetim!Bilişim!Sistemleri!Ansiklopedisi,!Cilt!1!,!Sayı!2,!Ekim!2014! İçerik!! 1. Yazılım Geliştirme Hayat Döngüsü (Software Development Life Cycle) 2. Yazılım Kaynakları (Sources of Software 3. Bilgi

Detaylı

CMMI-DEV Seviye-3 Sertifikasyonuna Sahip Bir Organizasyonda SCRUM Çevik Yazılım Geliştirme Yöntemi nin Yazılım Geliştirme Çalışmalarında Uygulanması

CMMI-DEV Seviye-3 Sertifikasyonuna Sahip Bir Organizasyonda SCRUM Çevik Yazılım Geliştirme Yöntemi nin Yazılım Geliştirme Çalışmalarında Uygulanması CMMI-DEV Seviye-3 Sertifikasyonuna Sahip Bir Organizasyonda SCRUM Çevik Yazılım Geliştirme Yöntemi nin Yazılım Geliştirme Çalışmalarında Uygulanması Esra Şahin 1, İlgi Keskin Kaynak 1, Hakime Koç 2 1 Program

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIM PAKETLERİ VE KURUMA ÖZEL YAZILIMLARIN SEÇİM AŞAMASINDA KARŞILAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ N.Tuğrul Köstence İstanbul, 2009 T.C. BAHÇEŞEHİR

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER Başarının Anahtarı Karar mı? Kader mi? Bilgiye Dayalı Yönetimde Son Trendler BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER BAŞARININ ANAHTARI KARAR MI? KADER Mİ? Kuruluşların başarısının anahtarı üretimden pazarlamaya,

Detaylı

PROJE YÖNETİMİ Öğr. Gör. Berivan POLAT

PROJE YÖNETİMİ Öğr. Gör. Berivan POLAT PROJE YÖNETİMİ Öğr. Gör. Berivan POLAT Kaynaklar: Prof.Dr.Oktay GÜVEMLİ, Yatırım projelerinin düzenlenmesi ve değerlendirilmesi, Bilim teknik, 4.baskı Hava Kuvvetleri III.Hava Ġkmal Bakım Merkezi Komutanlığı

Detaylı