Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır."

Transkript

1 Prime Teknoloji Bu doküman Prime Teknoloji tarafından Agile süreçler konusunda kısaca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Ekibimiz Agile proje planlaması, yönetimi ve teknik pratiklerin uygulanması konusunda Türkiye deki en deneyimli ekiptir. Danışmanlarımız The Guardian, HSBC, Standard&Poors, Freemarkets, Barclays Bank ve McGraw Hill gibi şirketler için yapılan büyük çaplı projelerin tüm aşamalarında çalışmış ve Agile süreçlerle başarılara imza atmıştır. Proje çalışmalarına ek olarak birçok şirkete kısa süreli danışmanlık hizmetleri vermişlerdir. Dünyada Agile konusunda lider danışmanlık firması Thoughtworks bünyesinde Senior Consultant olarak çalışmış Cenk Çivici Agile ile ilgili hizmetlerimizden sorumludur ve edindiği deneyimleri Türk firmaları ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Prime Teknoloji Agile konusunda ana başlıkları aşağıda belirtilen konularda hizmetler vermektedir. Proje yönetimi, Analiz, Tasarım, Kodlama, Test, Kurulum konularında Agile pratiklerin uygulanması konusunda eğitim ve kılavuzluk hizmetleri. Ekibinize entegre gerçek veya pilot projelerde koçluk hizmetleri. Agile süreçlerin uygulanmasında eksiklerin tespiti, yol haritasının çıkarılması. Agile geliştirme ortamlarının kurulumu ve araçlar konusunda eğitim ve danışmanlık.

2 AGİLE SÜREÇLER Hedef nedir? Bir yazılım geliştirme projesinin ana hedefi kaliteli, ihtiyaçları karşılayan yazılımı bütçe, zaman gibi kısıtlar dahilinde en hızlı biçimde müşteriye teslim etmektir. Kalite hem iç kaliteyi yani yazılımın hatalardan arındırılmış olmasını, hem de dış kaliteyi yani yazılımın müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını ifade eder. Yazılım kullanıcılar içi değer ifade etmeli, onların daha verimli çalışmasını sağlayarak rekabetçi avantaj sağlamalıdır. Yazılım geliştirme süreçleri bu hedefe ulaşabilmek için kullanılan yöntemlerdir. Bir dağın zirvesine ulaşmak hedef ise, tırmanışın nasıl yapılacağı süreçtir. Gereksinim analizi, tasarım, geliştirme, test ve kurulum gibi alanlarla ile ilgili yöntemler bu hedefe ulaşmayı kolaylaştırdığı ölçüde değerlidir. Hedef bu kadar kolay ifade edilebilmesine rağmen günümüzde yazılım projelerine baktığımızda halen birçok projenin hedefe ulaşamadığını görüyoruz. Standish grubunun dört yılda bir yaptığı ve yüzlerce projeyi kapsayan araştırmaları bunu kanıtlıyor. Son olarak 2004 de yapılan ve 50 bin projeyi kapsayan araştırmaya göre projelerin başarı oranı yüzde 29 u maalesef geçmiyor.

3 Ana problemler neler? Projeler bütçelerini aşmalarına rağmen değer ifade eden kaliteli yazılım teslim edemiyor. Projenin ilk aşamalarında yapılan analiz ve tasarım çalışmalarında çok zaman kaybediliyor. Bu çalışmalar detaylarda boğuluyor. Ekip ancak projenin sonraki aşamalarında ritm tutturarak verimli çalışmaya başlayabiliyor. Müşterinin ihtiyaçlarındaki değişiklikleri yazılıma yansıtmak riskleri arttırıyor. Değişikler karşısında mevcut özellikler bozuluyor, hatalar çıkıyor. Problemler ancak sürecin ilerki aşamalarında tespit edilebiliyor ve düzeltilmeleri yüksek maliyetli oluyor. Projenin başlangıcında yapılan proje planı bir süre sonra ya geçerliliğini yitiriyor ya da plana uymak için ekip fazla mesai yapmak zorunda kalıyor. Fazla mesailerle hata riski artıyor ve ekibin motivasyonu azalıyor. Geliştirilen yazılım müşteri tarafından yetersiz bulunup ekibe yeni ve projenin en başında kapsamda belirtilmeyen istekler gelebiliyor. Değişiklikler sonunda yazılımda farkedilmesi zor hatalar ortaya çıkıyor. Projenin başında yapılan tasarım yapılan değişiklikleri kaldıramıyor ve proje sonunda kötü tasarıma sahip, hata bataklığı kodlar ortaya çıkıyor. Değişikliklerin maliyeti proje ilerledikçe artıyor. Değişiklikleri önlemeye çalıştıkça müşteri ile çatışmalar ortaya çıkıyor. Ekip içi bilgi paylaşımı yapılamıyor, projeden ayrılan elemanlar risk haline geliyor. Ekipteki roller etkin bir işbirliği yapmıyor, çekişmeler oluşuyor. Agile yöntemler bu problemleri bertaraf etmek için pratik, bürokrasiden uzak bir bakış açısı sunuyor ve hedefe ulaşmayı kolaylaştıran yollar öneriyor. Agile nedir? Agile bir süreç değildir. Agile manifesto ile özetlenen yazılım geliştirme konusuna özel bir yaklaşım biçimidir. Bu yaklaşımda önemli noktalar şunlardır. Yazılım özellikleri kısa aralıklarla sürekli kaliteli teslimler yapılarak geliştirilir. Bu aralıkların sıklığı haftalarla sınırlıdır. 1-4 hafta arası sürer, tercih mümkün olduğu kadar kısa aralıklardan yanadır. Projenin başından o ana kadar geliştirilen özellikleri ile yazılım her an kullanıma alınmak üzere hazırdır.

4 1-4 haftalık her aşama sonrası gerçek kullanıcılardan geri beslenim alınır ve bu geri beslenim kullanılarak bir sonrakı adımda yapılacak işler öncelikler uyarınca belirlenir. Ekip sürekli kendi çalışma yöntemlerini gözden geçirir ve daha verimli çalışmak için organize olur. Agile yöntemlerin tümü aynı yaklaşıma sahiptir. Bu yaklaşım daha detaylı biçimde Agile Manifesto olarak belgelenmiştir. Doksanlı yıllarda bu süreçler ile ilgili çalışmalar yapan ve dünyaca tanınan 17 pratisyen bir araya gelmiş ve projeleri hedefine ulaştıran prensipleri Agile manifesto olarak duyurmuşlardır. Agile Manifesto Aşağıdaki maddelerde soldakileri sağda yazılanlardan daha önde tutar. Bireyler ve iletişim > Kullanılan araçlar ve süreçler Çalışan yazılım > Kapsamlı Dokümantasyon Müşteri ile işbirliği > İş sözleşmesi üstünde görüşmeler Değişime hızlı adapte olabilmek > Bir planı takip etmek den daha önemlidir. Bu sağda yazılanların önemsiz olduğu anlamına gelmez fakat solda yazanlar ilk önceliğe sahiptir. Sağda yazılı olanlar solda yazılı olanlar olmadan değersizdir. Manifestonun ikinci kısmında agile süreçlerin tümünün kabul ettiği prensipler yer alır. Prensipler İlk önceliğimiz kaliteli yazılımı müşteriye teslim edebilmektir. Bu projenin ilk aşamalarından itibaren sürekli teslimlerle yapılır ve müşterinin yazılımı çok önceden kullanmaya başlayarak değer sağlamasına olanak sağlanır. Günümüzde çevik süreçlerin popülaritesinin başlıca nedenlerden biri, yapılan yatırımların hızlı geri dönüşünün olmasıdır. Değişiklikler projenin ilerki aşamalarında gelse dahi kabul edilir. Amaç müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan, onlara yarar sağlayacak, gerçek değer katacak yazılım üretmektir ve ihtiyaçlarda meydana gelen değişiklikler projenin sonraki aşamalarında dahi yazılıma aksettirilmelidir. Test güdümlü geliştirme, kapsamlı otomatik testler, sürekli entegrasyon, basit tasarım, refactoring gibi pratikler sayesinde değişikliklerin getireceği maliyetler minimuma indirilir ve süreç değişikliklere çabuk adapte hale getirilir. Çok kısa aralıklarla yinelemeler yapılır. Bu aralıklar tipik olarak 1-4 hafta arasıdır. Bu sayede sürekli geri beslenim sağlanır ve müşterinin istekleri doğrultusunda yazılım evrimleşerek gelişir.

5 Alan uzmanları, yazılımcılar, testçiler hergün birlikte çalışırlar. Farklı roller arasında duvarlar örülmez. Rol bazlı ekipler yerine yazılım özelliklerine göre ekipler oluşturulur.testçi, analist, yazılım geliştirici aynı ekibin içinde çalışır ve sürekli iletişim halindedir. Projeler motive bireyler çevresinde kurulur ve ekip üyelerine kendileri ile ilgili alacakları kararlar konusunda güvenilir. Ekip kendi kendine organize olacak yetkiye sahiptir. Yüzyüze iletişim diğer her türlü iletişim yönteminden önde tutulur. Projedeki gelişmenin tek ölçüsü o ana kadar geliştirilmiş özellikler ve çalışan yazılımdır. Çevik süreçler devam ettirilebilir bir hızı sağlamaya çalışır. Planlamaların sağlıklı olması için ekibin iş teslim hızının güvenilir olması gerekir. Örneğin fazla mesailer gibi yöntemlerle ekibin hızını geçiçi olarak arttırmak tercih edilen yöntemler değildir. Teknik açıdan mükemmel, sade çözümler oluşturulmasına özen gösterilir. En iyi tasarım çabuk genişleyebilen tasarımdır. Bu özellik çevikliğe katkıda bulunur. Sadelik anlayışı akla gelen ilk baştan savma çözümü uygulamak yerine anlaşılması ve sonradan değiştirilmesi kolay, maliyeti en düşük ve o anki gereksinimleri karşılayan çözümü kullanmaktır. En etkin çalışan ekipler kendilerini organize edebilen, bu konuda yetkin ekiplerdir. Ekip kendi çalışma yöntemlerini sorgulamakta ve gerekli değişiklikleri yapmakta özgürdür. Ekip kısa sürelerle toplanır, çalışma yöntemlerini gözden geçirir ve daha etkin ve etkili çalışmak için kendini retrospective formatında yapılan toplantılarla gözden geçirir. Agile süreçler yukardaki manifestoyu kabul eden ve çalışma yöntemlerini Agile bakış açısıyla oluşturmuş süreçlerdir. Başlıça Agile süreçler aşağıdaki şekildedir. Extreme Programming Kısa adıyla XP geliştirme ve test pratikleri ile dikkat çeken bir süreçtir. Test Driven Development, Continuous Integration, Test Automation konusundaki uygulamalar XP nin çığır açan pratikleridir. Bu pratiklerin Agile karakterinde olmayan projelerde bile kullanılması yararlar getirecektir. Scrum Scrum proje yönetimi, planlama ile ilgili yöntemlere odaklıdır. Mühendislik pratikleri ile ilgili detaylar içermez. Agile kabiliyetleri tam anlamıyla kazanabilmek için XP geliştirme pratikleri gibi pratikler ile desteklenmesi şarttır.

6 Feature Driven Development FDD Alan modellemesi, Yazılım özellikleri çevresinde ekiplerin oluşturulması, tanımlı kilometre taşları gibi daha detaylı bir reçete içerir. Dynamic Systems Development Model İngiltere kaynaklı bir süreçtir. XP, Scrum gibi süreçlerin işleyişi ile karşılaştırıldığında daha fazla detay içerir ve genelde devlet ihaleleri gibi yazılım projelerinde sıklıkla kullanılır. Crystal Metholodogies Xp gibi süreçlere nazaran daha esnektir ve geliştirme pratikleri konusunda kısıtlar koymaz. Fixed Price projeler ile ilgili öneriler içerir. Agile UP Rational Unified Process in Agile yöntemlere uygun, perhize girmiş halidir. Bu süreçlerden hangisini kullanalım sorusunun cevabı hiçbiri olacaktır. Önemli olan Agile manifesto ve Lean prensipleri ile özetlenen bakış açısını kavramaktır. Agile Scrum kullanmaktan veya XP ile geliştirmekten ibaret değildir. Beraberinde sürekli iyileştirme odaklı kültür değişikliği getirir. Bu süreçler ancak başlangıç noktası olabilir. Proje ilerledikçe ekip süreci kendisine adapte etmeli ve süreç sürekli iyileştirilmelidir. Agile süreçlere ait bazı yöntemlerin detaylarına inmeden önce klasik yöntemlerle en büyük farklarını incelemek yerinde olacaktır. Yazılım geliştirme sürecini Analiz, Tasarım, Kodlama, Test, Entegrasyon ve Bakım olarak aşamalara ayırırsak klasik süreçler lineer şekilde ilerler. Her aşama bir önceki aşamanın iş ürünlerini girdi olarak alır ve bir sonraki aşama için farklı bir iş ürünü ortaya koyar. Bir sonraki aşamaya geçilmeden evvel bir önceki aşamanın iş ürünleri gözden geçirilir ve onay sürecinden geçer. Geleneksel yöntemlerde bu süreç aşağıdaki gibi şelale şeklinde ifade edilir.

7 Şelale yöntemindeki ana problem geri beslenime, değişikliklere sürecin açık olmaması, projeyi başarısızlığa götürebilecek problemlerin ancak projenin sonunda farkedilebilmesidir. Hedefe ulaşabilecek miyiz sorusunun cevabı ancak projenin sonuna doğru verilebilir. Proje süresi boyunca zaman varken düzeltilebilecek ve projeyi başarıya ulaştırabilecek fırsatlar görünür değildir. Süreç içinde değişiklik istekleri en aza indirilmeye çalışılır ve bu sayede başta yapılan analize ve proje planına sadık kalınır. Şelale yöntemi tüm dezavantajları bilinmesine rağmen hala çoğu yazılım şirketinin kullandığı yöntemdir. Müşteriler yatırımlarının karşılığını alabilmek ve değer elde edebilmek için kaliteli yazılıma mümkün olduğu kadar çabuk ulaşmak istiyor demiştik. Değer projenin koşullarına göre farklı ifade edilebilir. Bir şirketin karar yönetim sistemi ise yazılım sayesinde giderlerinde azalma değerdir. Yazılım bir ürün olarak satılıyorsa, pazara önce çıkmak, piyasaya hakim olmak, yazılımı satarak para kazanmak değerdi. Bir sağlık uygulaması ise insanların hayatının kurtulması değerdir. Bu değer mümkün olduğu kadar çabuk teslim edilmelidir. Yazılımın tüm özellikleri ile hemen teslim edilmesi mümkün olmadığına göre yapılacak şey aşama aşama, en öncelikli özelliklerden başlayarak teslimler yapmaktır. Şelale yöntemini kullanan bir projede bu değer teslimi geç başlar. Bu problemi değişiklik grafiklere açıklayalım. Her yazılım projesinin başında belli olan kriter ne zaman biteceğidir. Projede birçok belirsizlik olmasına rağmen, bitiş tarihi her zaman en açık kısıttır. Yazılımın sahip olması gereken özellikleri bitiş tarihinde tamamlamak gerektiğine göre aşağıdaki gibi bir grafik çizilebilir. İki çizginin kesiştiği nokta projenin başarıyla bittiği noktadır. Tüm istenen özellikler bitiş tarihine kadar tamamlanmıştır.

8 Şelale yöntemi hedefe doğru ilerlemeden önce uzun ve detaylı analiz, tasarım, gözden geçirmeler, onay süreçleri içerir ve proje başlangıcından bir süre sonra çalışan yazılım özellikleri geliştirmeye ve hedefe doğru ilermeye başlar. Aşağıdaki grafikteki çizgi şelale yönteminin hedefe nasıl ilerlediğini gösteriyor. Proje başlangıcında detaylı çalışmalarda zaman kaybedilir ve hedefe ulaşılamayacağı projenin ancak sonuna doğru belli olur. Kötü haberler sürecin başında alınabilse çözüm yolları bulmak daha kolay olacaktır. Proje sonunda kötü haberler paniğe neden olur. Agile yöntemlerde ise projenin ilk anından itibaren test edilmiş, ihtiyaçları karşılayan özellikler müşteri önceliklerine göre geliştirilmeye başlanır. Agile için aşağıdaki grafiğe bakacak olursak, Agile değer vermeye projenin en başından itibaren başlar. Hedefin yerine değişikler olduğunda bunlar problemlere yol açmadan çok önce tespit edilip önlemler alınabilir. Sürekli yazılım özellikleri eklenir ve belli bir an geldiğinde müşteri proje bitiş tarihini beklemeden yazılımı şu anki özellikleri ile kullanmaya başlayalım, işimize yarayacak bazı özellikler çok güzel çalışıyor şu anda diyecektir. Yüksek öncelikli özellikler daha önce teslim edilir. Sürecin ilerleyişi, hangi özelliğin ne zaman ekleneceği belirgindir.

9 Agile süreçler çok farklı bir yaklaşım ile günümüzde rekabetin yoğun olduğu, herşeyin büyük bir hızla geliştiği ve değiştiği koşullarda değişime adapte olmayı amaç olara belirler. Sürece ait tüm pratikler değişimle birlikte yaşayabilmek, değişimi bir avantaj olarak kullanabilmek, değişimin maliyetlerini en aza indirebilmek amacıyla oluşturulmuştur. Tüm süreç küçük şelalere bölünür. 1-4 hafta arası süren bu küçük şelalere Yineleme/Iteration adı verilir. Her yineleme için planlama, detaylı analiz, kodlama, test, entegrasyon ve kurulum çalışmaları gerçekleşir ve her yineleme kaliteli, test edilmiş ve kullanıma hazır yeni özelliklerin yazılıma eklenmesi ile sonuçlanır. Belli bir anda proje sonlansa dahi müşterinin kullanabileceği özellikleri barındıran bir ürün hazır haldedir. Yinelemeler sonunda eklenen özellikler belli bir bütünlük ifade ettiği zaman yayım/release ile mevcut yazılım müşterinin kullanımı için gerçek ortama aktarılır ve müşteri projenin tamamının bitiminden çok önce yazılımı kullanmaya başlayarak yatırımının dönüşünü daha çabuk alır. Ayrıca her yineleme sonunda geri beslenim alınarak önceliklerin belirlenmesinde ve sürecin iyileştirilmesinde kullanılır. Agile tabii ki tüm problemleri çözebilecek bir gümüş kurşun değildir. Böyle bir iddiası da yoktur fakat sürecin uygulama biçimi, bakış açısı ve pratikleriyle beraber projenin başarsını etkileyebilecek riskler, mevcut problemler projenin ilk aşamalarından itibaren görünür hale gelir. Ekibin işleri bitirme hızı, çalışma verimliliği sürekli gözönündedir. Problemler gizli kalmaz.

10 Agile süreçlerin avantajları şu şekilde özetlenebilir. Problemler projenin ilk aşamalarında ortaya çıkar ve düzeltilir. Müşteri erken aşamalarda kullanabileceği kaliteli yazılımları teslim alarak yatırımının geri dönüşünü daha çabuk sağlar. Projenin ilerlemesi, problemler, riskler, ekibin verimliliği gibi birçok konu görünürdür. Bu görünürlük proje yöneticisine somut bilgiler ile karar verebilme yetisini kazandırır. Projenin ilerki aşamalarında dahi yeni özellikler veya mevcut özelliklerde değişiklikler yazılıma kolayca eklenebilir. Geliştirme için kullanlan pratikler değişiklik maliyetini en aza indirger. Agile Hedefe nasıl ulaşır? Şelale yöntemi henüz projenin başında hedefi tam olarak belirleme imkanı olmadığı halde bir hedef belirler ve çalışmaya başlar. Çalışma yöntemi geri beslenim alınmasına ve buna göre adaptasyona açık değildir. Sonuç olarak proje süresinin bitiminde hedefin aslında yerinin değiştiği, projenin henüz hedefin çok uzağında olduğu farkedilir. Fazlı yaklaşım şelale yöntemin risklerini bir nebze hafifletmek için kullanılır. Fazlar genelde birkaç aydan oluşur ve arada geri beslenimler alınır. Fakat sürecin adaptasyon yeteneği şelaleden daha iyi olmakla beraber yeterli değildir.

11 Agile ise çok kısa aralıklarla geri beslenim döngüsünü kurar. Her döngünün sonunda bir sonraki hedef nerede, nereye yönlenmemiz lazım değerlendirilir ve çalışmalar bu doğrultuda yönlendirilir. Agile adeta güdümlü bir füze gibidir. Projede meydana gelen her değişiklik değerlendirilir ve değişime adapte olunur. Değişim Maliyeti Değişimle birlikte yaşayabilmek güçtür. Değişimi avantaja çevirebilmek için değişikliklerim yol açacağı problemlerin kaynağını ortadan kaldırmak gerekir. Klasik süreçlerde değişikliklerin maliyeti proje süresi ilerledikçe geometrik olarak artar. Yeni bir yazılım gereksinimini mevcut yazılıma eklemek hataların ortaya çıkmasına, zahmetli test sürecinin tekrarlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle klasik süreçlerde değişiklikler en aza indirgenmeye çalışılır. Agile ise değişimle birlikte yaşayabilmek için farklı yazılım geliştirme pratikleri kullanır. Yeni bir gereksinim projenin başında nasıl rahatlıkla eklenebiliyorsa, proje sonunda da aynı rahatlıkla eklenebilir. Bu rahatlığı sağlayan, değişikliklerin maliyetini en aza indiren Agile proje yönetimi ve geliştirme yöntemleridir.

12 Agile süreçler Agile süreç dendiği zaman akla -Projenin paydaşlarının(geliştirici ekip, müşteri) birbirlerinin haklarını ifade eden sosyal sözleşme. -Proje yönetim, planlama ile ilgili aktiviteler. -Kod yazımı, test, entegrasyon,kurulum gibi geliştirme pratikleri. geliyor. Müşteri, Yönetici ve Geliştirici lerin haklarını ifade eden sosyal sözleşmenin maddeleri şunlardır. Müşteri hakları Maliyet ve öncelikleri temel alarak yayım içeriklerini planlama hakkı vardır. Bir sonraki yinelemede geliştirici ekibin üstünde çalışacağı yazılım özelliklerini seçme hakkı vardır. Projedeki gelişmeyi çalışan, kullanılabilir yazılım olarak kısa aralıklarla(1-4 hafta) görme hakkı vardır. Maliyet kriterlerini gözeterek öncelikler ve kapsamda değişiklikler yapma hakkı vardır. Geliştirici hakları Yazılıma yeni eklenecek özelliklerle ilgili efor tahminleri verme hakkı vardır. Bu tahminlere diğer paydaşlar saygı göstermelidir. Dürüstçe projedeki gelişim hakkında rapor verme hakkına sahiptir. Teknik mükemmellikten ödün vermeden çalışmaya hakkı vardır. Bir sonraki yinelemede teknik açıdan kritik, teknik önceliği olan özelliklerin seçilmesini sağlama hakkı vardır. Ekibin kendi içinde organize olabilme, daha iyi çalışabileceği yolları seçme hakkı vardır. Yönetici hakları Zaman maliyetleri, tahmini sonuçlar gibi konularda bilgiler almaya hakkı vardır. Ekibin işleri bitirme hızını ölçmeye ve bunu kullanarak planlar yapmaya ve projenin gidişatı ile ilgili raporlarda ekipten topladığı bilgileri kullanmaya hakkı vardır. Mikroyönetim yapmadan ekibin önündeki engelleri kaldırmaya hakkı vardır. Proje yönetimi ve geliştirme pratikleri Projenin başlangıcından itibaren bu yöntemlerin nasıl uygulandığını çok fazla detaylara girmeden aktaralım.

13 Projeye başlangıç yapıldıktan sonra ilk aşama projenin büyüklüğüne göre 1-4 hafta arası sürebilecek Yineleme 0 aşamasıdır. Bu aşama süresinde amaçlar kısaca Projenin vizyonunu ortaya koymak Ana User Story listesini hazırlamak Ekibin geliştirme ortamlarını hazırlamak Yayım planlamasını yapmak İlk yinelemenin planlamasını yapmak Projenin dikey kesitlerini alarak mimari vizyonu çizmek olarak açıklanabilir. Proje Vizyonu : Projenin vizyonunun tüm paydaşlar tarafından paylaşılması ve vizyon üstünde fikir birliğinde bulunulması çok önemlidir. Bu proje sonucunda ne geliştirilecek, ne işe yarayacak ve nasıl geliştirilecek gibi üç kritik soruya proje vizyonunun cevap verebilmesi gerekir. Vizyon kuru bir doküman olmamalıdır. Ekipteki tüm kişiler bahsi geçen üç soruya vizyon olarak belgelenen cevapları veriyorlarsa hedef tüm ekip tarafından paylaşılmış demektir. Geçmiş projelerimizde vizyonu sıkıcı bir doküman olmaktan çıkarmak uyguladığımız bazı yöntemler oldu. Örneğin bir yazılım ürünü geliştirdiğimiz projenin başlangıcında, yazılımda hangi özelliklerin olacağı bir ürün reklamı şeklinde kuşe kağıtlara basıldı ve tüm ekibe dağıtıldı ve ekibin çalışma ortamlarındaki duvarlara büyütülerek asıldı. Vizyonun etkili bir iletişimle ekibe yayılması sayesinde birkaç yıl süren proje boyunca hedef tüm çalışmalara kılavuzluk etti, ekip hedefin ne olduğunu akıldan çıkarmadan zirveye doğru tırmanışına devam edebildi. Şirket içi kullanılmak üzere gerçekleştirilen başka bir projede ise vizyon bir gazete haberi olarak hazırlandı. Haberde şirket IT direktörü ve proje liderleriyle söyleşi yapılıyor ve projenin nasıl gerçekleştirildiği, ne gibi yararlar sağladığı anlatılıyordu. Ekip bu haberi okuduğunda hem hedefin ne olduğunu tam olarak algıladı hemde bu hedefe ulaşmak için motive oldu. Ana User Story Listesi: User Story ler Agile süreçlerde yazılıma eklenecek özellikleri yakalamak için kullanılır. Gereksinim analizi, planlama ve iletişim açısından önemlidirler. Büyük bir SRS dokümanından farklı insanlar çok farklı şeyler anlayabilir ve hatalar yapabilir. Geliştiricilerin yaptığı hataların en büyük nedeni gereksinimleri yanlış anlamalarıdır.

14 User Story kartı küçüklüğü ve yanlış anlamaları ortadan kaldıracak yüzyüze iletişimi zorunlu kılması nedeniyle tercih edilir. User Story tespit edildiği zaman hayatına birkaç cümlelik formatta başlar ve geliştirme aşamasına yaklaştıkça ve gerektiği detayla iş akışı, kabul kriterleri, arayüz tasarımları, kabul test senaryoları gibi detaylar eklenir. Projenin ilk aşamasında yapılan analiz çalışmaları sonucunda ana user story listesi oluşturulmaya çalışılır. Bu liste final bir liste değildir, proje süresinde değişikliklerin olması doğaldır ve beklenti bu yöndedir. Ana story listesi hazırlanırken, yazılımdan istenen özellikler birkaç cümlelik bir format kullanılarak yakalanır. Örneğin Ben X rolündeki kullanıcı olarak, yazılımdan Y özelliğini istiyorum ki bana Z yararı olsun formatı sık kullanılır. Hangi roldeki kullanıcının ne tür bir özelliği hangi amaçla istediği, bu özellikten ne yararı olacağı tek bir cümle ile alınmış olur. Kartlar tespit edilirken INVEST ile kısaltılan prensiplere dikkat edilir. Bu prensiblere göre kartlar birbirinden bağımsız, üstünde uzlaşılabilir, değer ifade eden, tahmin yapılabilen, küçük ve test edilebilir olmalıdır. Ana User Story Listesi Scrum diliyle Product Backlog unu oluşturur. Aşağıda örnek bir liste görebilirsiniz.

15 Aşağıdaki gibi indeks kartları üstüne User Story ler yazılarak ekip içi iletişim kolaylaştırılır. Kartlar wiki veya Agile proje yönetim yazılım araçları ile de tutulabilir fakat her zaman tercih basitlikten yanadır. Mimari altyapı çalışmaları Geliştirici ekip Yineleme 0 aşamasında proje için kritik gördükleri, teknik açıdan öneme sahip ve projenin mimarisi kabataslak ortaya çıkarabilecek User Story leri seçerler ve mimari ön çalışmalar yaparlar. Sistemin dikey kesitleri alınarak kavramları ispat etmek için kodlama çalışmaları yapılır. Kullanılması düşünülen araçlar denenir, seçenekler arasında karşılaştırmalar yapılır. Bu ön çalışma User Story lerin birbirlerine bağıl olarak büyüklüklerinin tahmin edilebilmesi içinde ekibe ön bilgi verir. Yayım planlaması Agile süreçlerde planlama yayım, yineleme ve günlük planlar olmak üzere farklı seviyelerde yapılır. Her seviye farklı amaçlarla ve detayda hazırlanır. Yayım planlaması en üst seviyedeki planlamadır. Yayım planına bakıldığında yazılım özelliklerinin hangi sırayla teslim edileceği, yayımların tarihleri veya hangi özellikleri içereceğine dair kapsamları görülür. Yayım planı projenin yol haritasıdır. Planın hazırlanması süreci özet olarak şu şekide işler. Ana User Story listesindeki kartlar için geliştirici ekipten yayım tahminleri alınır. Yayım seviyesinde kartların tahminleri kartlar büyüklük açısından karşılaştırılarak verilir. Örneğin A kartı 1 puan ise B kartı A kartına göre 3 puan olabilir gibi bir mantık yürütülmesi sonucunda kartların büyüklükleri ile ilgili tahminler alınır. Geliştirici ekip B kartının A kartından 3 kat fazla zaman alabileceğini, 3 kat daha zor olacağını tahmin ettiğini söylemiş olur. Tahminlerin bu aşamada

16 kartların karşılaştırılması yoluyla verilmesi zaman tahminleri yapmaktan daha kolay ve daha isabetlidir. Bu tahminler planlama pokeri adı verilen bir aktivite ile alınabilir. Bu aktivitede geliştirici ekip kart üstünde tartıştıktan sonra aynı anda bir tahmin kartı atar. Aşağıda bu aktivite için tasarlanmış planlama poker destesini görüyorsunuz. Sonraki aşamada müşteri tahmin değerlerini gözönüne alarak önceliklerine göre yayımların kapsamlarını belirler. Ana User Story listesindeki kartlar yayımlar halinde gruplanır. Kritik, müşterinin işine en çok yarayacak, projenin hedefi açısından önemli kartlar önceki yayımlara alınır.

17 Yayım planı sadece projenin başında yapılan ve proje sonuna kadar değiştirilmeden kullanılan bir plan değildir. Proje süresince yeni gereksinimler geldikçe, öncelikler değiştikçe, belirsizlikler aşıldıkça, yeni yayımlar gerektikçe yayım planlama aktivitesi gerçekleştirilir ve proje süresince yayım planı güncellenir. Yineleme planlaması Agile ekipler 1-4 hafta arası süren yinelemeler ile çalışırlar ve her yineleme yazılıma test edilmiş, kullanılmaya hazır yeni özelliklerin eklenmesiyle biter. Yinelemeler sonucunda yayım kapsamındaki özellikler tamamlandığında yazılım kullanıma sunulur. Yineleme kapsamında hangi özelliklerin ekleneceğine yineleme planlama toplantısı ile karar verilir. Müşteri 1-4 hafta sürecek yineleme kapsamında yazılıma eklenmesini istediği kartları seçer. Bunlar yayım kapsamında önceliğe sahip kartlar olacaktır. Bu seçimden sonra kartlar öncelik sırasına konur ve her kart yazılımcı ekip tarafından analiz edilir ve geliştirilmesi için gerekli adımlar tartışılır. Veritabanında yeni bir tablo oluşturulacak gibi iş adımları oluşturulur ve kartlara eklenir. Sonrasında tüm ekip kart için aynı anda oylama ile zaman tahmini verir. Bu tahminin aynı anda yapılması ekip üyelerinin birbirlerinden etkilenmemelerini sağlar. Tahminlerin çok farklı olduğu ortalama alınmaz. Ekip kart için yapılacak işleri tekrar tartışılır, en yüksek ve en düşük tahminleri verenler nedenlerini açıklarlar. Sonrasında tekrar tahmin verilir ve ekibin tümünün üstünde uzlaştığı tahmin kaydedilir. Her kart için testçiler, arayüz tasarımcıları gibi farklı rollerde kendi tahminlerini verir. Kartlar 1-4 gün arası bitirebilecek durumda olmalıdır. Bu süreden fazla zaman alacak kartlar olmamalıdır ve daha küçük kartlara bölünmelidir. Yinelemedeki işgünü sayısı, geliştirici sayısı gibi kriterler kullanılarak kapasite değerine ulaşılır ve bu kapasite geçilmeyecek şekilde ekibin yineleme süresince bitirebileceği kartlar öncelikler ve zaman tahminleri gözönüne alınarak seçilir ve yineleme kapsamına alınır. Ekibin bundan sonraki 1-4 haftalık yineleme hedefi yineleme kapsamındaki kartları hatasız, kullanıma hazır biçimde teslim etmek olacaktır. Yineleme planlama toplantısının ardından Yineleme planlama toplantısından sonra yeni yineleme başlar. Ekip ayakta kısa bir toplantı yapar. Önceliklerine göre kartlar panoya yerleştirilir. Panodaki ilk aşama Iteration Backlog tur. Bu aşamada henüz geliştirilmesine başlanmamış kartlar bulunur. Yineleme başlangıcında tüm kartlar bu aşamadadır.

18 Bir kartın geliştirilmesine başlanmadan önce Geliştirici, Testçi, Analist rolleri 15 dk gibi kısa süren ayakta toplantı yaparlar ve kabul kriterlerinın ve gereksinimlerin birkez daha üstünden geçerler. Bundan sonra Testçiler kabul test senaryolarını detaylandırmaya, geliştiriciler ise kod yazmaya girişirler. Analist ise kart hakkındaki soruları cevaplamaya her zaman hazır olur. Analist ayrıca bir sonraki yineleme için aday olan kartlarla ilgili analiz çalışmaları yapmaktadır. Geliştirilmesine başlanan kartlar panoda Geliştiriliyor- In Process-Play aşamasına getirilir. Geliştirme pratikleri Yazılım geliştiriciler kartları geliştirirken TDD, Refactoring, Sürekli entegrasyon gibi pratikler kullanırlar. TDD pratiği kısaca belli bir işlevi yerine getiren kodu yazmadan önce, bu işlevin yerine getirildiğini test eden test kodunun yazılmasıdır. TDD bir test pratiği değildir, testler bu pratiğin uygulanması sonucunda çıkan bir üründür fakat amaç değildir. Gereksinimler testler olarak ifade edilir ve geliştiricinin yapacağı kodlamayı yönlendirir. Kod yazılmadan önce test kodunda nesnenin arayüzü, diğer nesnelerle etkileşimi önceden tasarlanır. Bu açıdan TDD tasarımı da etkileyen bir pratiktir. Test önce düşünülerek kolay test edilebilen, birbirinden bağımsız ve kendi içinde ahenkli nesnelerden oluşan tasarımlar oluşur. Nesneler birbirlerine lego parçaları gibi kenetlenir.

19 Test koduyla gerçek kod arası geçişler TDD nin uygulanması sürecinde dakikalar ile sınırlıdır. Geliştirici nesnenin tüm sorumlulukları için test kodunu yazmaz. Bir test yazılır, bu testin geçmesi için gerekli kod yazılır ve testin geçtiği görüldükten sonra bir sonraki test senaryosu kodlanır ve süreç nesnenin tüm sorumlulukları testler ile ifade edilene kadar devam eder. Bu pratiğin uygulanışını aşağıdaki diyagram özetliyor. TDD pratiği uyarınca yazılan tüm testler projenin test suitine eklenir ve sürekli entegrasyon kapsamında her kod değişikliğinde çalıştırılır. Projenin ilerki aşamalarında mevcut fonksiyonaliteye yeni özellikler eklendikçe varolan testlere yenileri eklenir. Testler eklenme sırasına göre tutulduğunda projedeki gelişmeyi belgeler. Bir kodun hangi işlevi gerçekleştirdiği konusunda dokümantasyondur. Geliştirici daha önce çalışmadığı bir kod parçasının hangi amaçla kullanıldığını testlere bakarak kolayca anlayabilir. Hatta testlerden dokümantasyon oluşturan araçlar dahi vardır. Sürekli entegrasyon Sürekli entegrasyon ekip üyelerinin birbirlerinin ayaklarına basmamaları için kullanılır. Projelerde farkedilmesi ve düzeltilmesi en zahmetli problemler entegrasyon problemleridir. Sürekli entegrasyon sunucusu ekibin yaptığı kod değişikliklerini versiyon kontrol sunucusu (örn Subversion) vasıtasıyla izler. Herhangi bir değişikliği gördüğünde entegrasyon kurulumunu başlatır. Bu kurulum projenin özelliklerine göre şekillenir fakat basitçe tüm kodlar derlenir, testler çalıştırılır

20 ve sonuçlar yayınlanır. Eğer bir hata varsa kurulum kırılır. Bu durumda ekibin önceliği entegrasyon problemini çözmektir. Kurulumun kırılması üretim hattında problemin ortaya çıkması gibidir, şalter indirilir ve bozukluk tamir edilir ve üretim hattı devam eder. Kurulum kırılması ekibin verimliliğini negatif etkiler. Geliştiriciler bunu önlemek için yaptıkları değişikleri versiyon kontrole eklemeden önce son değişikleri alırlar, yerel bir kurulum yapıp sonuç başarı ise kendi değişikliklerini versiyon kontrole eklerler. Kurulumlar tamamen otomatiktir ve kurulum süresinin 10 dk nın altında olmasına özen gösterilir. Büyük projelerde kurulumlar sürekli, gecelik gibi aşamalara bölünür. Sürekli entegrasyon kodların hatasız, her an kullanıma hazır tutulmasını mümkün kılar. Bir noktalı virgül dahi değiştiğinde kapsamlı testler değişikliğin etkilerini inceler ve problemler çıkar çıkmaz ekip tarafından düzeltilir. Sürekli entegrasyon Benim makinamda çalışıyordu burada niye çalışmıyor problemini çözer. Aşağıdaki diyagramda Sürekli entegrasyon sunucularından CruiseControl un işleyişini görüyorsunuz. Entegrasyon sonuçlarını çalıştığımız bir projede ekibe duyuran Build Monitoru uygulaması. Build monitor den ayrıca ekibin gözü önünde olması gereken bilgilerde yayınlanır.

IBM CLM Çözümleriyle Çevik Yazılım Süreçleri. Canberk Akduygu & Koray Okşar

IBM CLM Çözümleriyle Çevik Yazılım Süreçleri. Canberk Akduygu & Koray Okşar IBM CLM Çözümleriyle Çevik Yazılım Süreçleri Canberk Akduygu & Koray Okşar Günümüzde Yazılım Geliştirme Proje takımları farklı bölgelerde çalışabilir ve iletişim eksikliği doğabilir Gebze Maltepe Odakule

Detaylı

BMH-405 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

BMH-405 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BMH-405 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Agile (Çevik) Model Dr. Musa ATAŞ Siirt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği musa.ataş@siirt.edu.tr Ref list: Dr. Yunus Emre SELÇUK ve http://www.yazgelistir.com/makale/proje-yonetimsurecleri

Detaylı

CMMI. CMMI ve Çevik Yöntemler. Orhan KALAYCI Haziran 2007. Yazılım Süreç Kalitesi ve Yönetim Danışmanlığı. www.nitelik.

CMMI. CMMI ve Çevik Yöntemler. Orhan KALAYCI Haziran 2007. Yazılım Süreç Kalitesi ve Yönetim Danışmanlığı. www.nitelik. CMMI ve Çevik Yöntemler Orhan KALAYCI Haziran 2007 http:// CMMI 2 1 XP 3 CMMI nedir? 1. Seviye 2. Seviye 3. Seviye 4 2 XP Nedir? MSF XP Şelale RUP 5 CMM XP İlişkisi 6 3 PROJE YONETİMİNİ İMİNİN EVRİMSEL

Detaylı

Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (The Systems Development Life Cycle) (SDLC)

Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (The Systems Development Life Cycle) (SDLC) Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (The Systems Development Life Cycle) (SDLC) Sistem analistlerinin ve kullanıcı faaliyetlerinin spesifik döngüsünün kullanılmasıyla En iyi geliştirilmiş sistemin oluşmasını

Detaylı

Yaşanmış Tecrübe Paylaşımı Önce Test Et Sonra Kodla XP Pratiği

Yaşanmış Tecrübe Paylaşımı Önce Test Et Sonra Kodla XP Pratiği TBD 21. Ulusal Bilişim Kurultayı Sunumu Yaşanmış Tecrübe Paylaşımı Önce Test Et Sonra Kodla XP Pratiği Hasan ÖZKESER Bimar Bilgi İşlem Hizmetleri Aş. 5 Ekim 2004 ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Ankara 2004

Detaylı

Akış. Atik Yazılım Geliştirme Tanımı ve Kavramlar Tarihi Metotları Dünyada Atik Yazılım Geliştirme Örnekleri Sonuç BİL 588 2

Akış. Atik Yazılım Geliştirme Tanımı ve Kavramlar Tarihi Metotları Dünyada Atik Yazılım Geliştirme Örnekleri Sonuç BİL 588 2 BİL 588 1 Akış Atik Yazılım Geliştirme Tanımı ve Kavramlar Tarihi Metotları Dünyada Atik Yazılım Geliştirme Örnekleri Sonuç BİL 588 2 BİL 588 3 Atik Yazılım Geliştirme Atik Yazılım Geliştirme, yazılım

Detaylı

Bir yazılım geliştirme metodolojisi aşağıdaki adımlardan meydana gelir; Yazılım geliştirme sürecine destek verecek araçlar, modeller ve yöntemler.

Bir yazılım geliştirme metodolojisi aşağıdaki adımlardan meydana gelir; Yazılım geliştirme sürecine destek verecek araçlar, modeller ve yöntemler. Yazılım Mühendisliği kapsamındaki Yazılım Geliştirme Metodolojileri, bir bilgi sistemini geliştirme sürecinin yapımını, planlamasını ve kontrolünü sağlayan bir framework tür. Her farklı framework güçlü

Detaylı

Project Management Emin OCAK

Project Management Emin OCAK Project Management Emin OCAK 040100040 12/4/2015 AGILE PROJECT YÖNETİMİ AGILE NEDIR? Proje Yönetim Biçimi veya frameworkü denilebilir. En yüksek iş değerini en kısa sürede elde etmeye odaklanır. Takımla

Detaylı

Aşırı Programlama İçin Üç Yeni Pratik

Aşırı Programlama İçin Üç Yeni Pratik Aşırı Programlama İçin Üç Yeni Pratik Mustafa Yıldız, Gürol Erdoğan, Selahattin Kuru Enformatik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Işık Üniversitesi, İstanbul {mustafa, gurol, kuru}@isikun.edu.tr Özet. Aşırı

Detaylı

İÜ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ. Süreç İyileştirme Standardı

İÜ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ. Süreç İyileştirme Standardı Dök. No: AUZEF-SS-1.2-11 Yayın Tarihi:30.12.2015 Rev No:00 Rev Tarihi: Sayfa 1 / 12 1. AMAÇ İÜ AUZEF süreçlerinin kalite, verimlik ve etkinliğini arttırmak için yapılan sürekli iyileştirme çalışmalarında

Detaylı

SİSTEM ANALİZİ VE TASARIMI

SİSTEM ANALİZİ VE TASARIMI SİSTEM ANALİZİ VE TASARIMI BİLGİ SİSTEMİ GELİŞTİRME SÜRECİ Sistem Geliştirme Süreci ve Modelleri Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü Bilgi sistemlerinin geliştirilmesi için izlenen sürece Sistem Geliştirme

Detaylı

Sedona. Nisan 2013 Eğitim Kataloğu

Sedona. Nisan 2013 Eğitim Kataloğu Nisan 2013 Eğitim Kataloğu 8 Nisan 2013 Sedona, yazılım firmalarına ve büyük çaplı organizasyonların bilişim departmanlarına organizasyonel yapılanma, yöneticilik, takım çalışması ve kalite süreçleri alanlarında

Detaylı

CMMI ve Çevik Yöntemler

CMMI ve Çevik Yöntemler CMMI ve Çevik Yöntemler Kasım 2006 http:// Büyük k Resim Sorunlar Çözümler Tıbbi Kontrol ISO EFQM CMMI 9001 Yaşam Tarzı RUP MSF XP 2 CMMI Anlaşı şılmamış 3 Proje YönetimininY Tarihi netiminin Tarihi http://home.gwu.edu/~kwak/pm_history.pdf

Detaylı

T.C. ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM BİRİMİ KALİTE GÜVENCE VE GELİŞTİRME PROGRAMI

T.C. ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM BİRİMİ KALİTE GÜVENCE VE GELİŞTİRME PROGRAMI T.C. ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM BİRİMİ KALİTE GÜVENCE VE GELİŞTİRME PROGRAMI ANKARA-2017 İÇİNDEKİLER 1. GENEL HÜKÜMLER... 3 2. İÇ DEĞERLENDİRMELER... 3 2.1. SÜREKLİ İZLEME... 3 2.2.

Detaylı

Varlık davranış modeli: Bu aşama her entity ye etki eden durumların tanımlandığı, modellendiği ve dokümante edildiği süreçtir.

Varlık davranış modeli: Bu aşama her entity ye etki eden durumların tanımlandığı, modellendiği ve dokümante edildiği süreçtir. Yapısal Sistem Analiz ve Tasarım Metodu SSADM waterfall model baz alınarak uygulanan bir metottur. İngiltere de kamusal projelerde 1980 lerin başında kullanılan sistem analizi ve tasarımı konularındaki

Detaylı

Sedona. Eğitim Kataloğu

Sedona. Eğitim Kataloğu Eğitim Kataloğu 1. Organizasyonel yapılanma Organizasyonel yapılanma kapsamında yer alan takım yapıları, yönetim anlayışı, yazılım süreçleri gibi kavramlar, yazılım projelerini başarıya taşıyan yapıtaşları

Detaylı

9.DERS Yazılım Geliştirme Modelleri

9.DERS Yazılım Geliştirme Modelleri 9.DERS Yazılım Geliştirme Modelleri 1 Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü ve Modeller Herhangi bir yazılımın, üretim aşaması ve kullanım aşaması birlikte olmak üzere geçirdiği tüm aşamalar olarak tanımlanabilir.

Detaylı

ESİS Projesi. Kaynaklar Bakanlığı

ESİS Projesi. Kaynaklar Bakanlığı ESİS Projesi Hem ulusal, hem de uluslararası platformda enerji, bir ülkenin politika üretmesi ve uygulaması gereken en önemli stratejik alanlardan birisidir. Ülkemiz de sahip olduğu kritik jeopolitik konumu

Detaylı

11.DERS Yazılım Testi

11.DERS Yazılım Testi 11.DERS Yazılım Testi 1 Yazılım Testi Bir programda hata bulma amacıyla icra edilen bir süreçtir. İyi bir test koşulu henüz ortaya çıkarılmamış bir hatayı tespit eden test koşuludur. Yazılım testinin önemi

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BT Strateji Yönetimi BT Hizmet Yönetim Politikası Sürüm No: 6.0 Yayın Tarihi: 26.02.2015 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu Tüm hakları

Detaylı

PROJE YÖNETİMİ MODEL VE ÇERÇEVELERİ ENF304 IT PROJE YÖNETİMİ ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ÇETİNKAYA

PROJE YÖNETİMİ MODEL VE ÇERÇEVELERİ ENF304 IT PROJE YÖNETİMİ ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ÇETİNKAYA PROJE YÖNETİMİ MODEL VE ÇERÇEVELERİ ENF304 IT PROJE YÖNETİMİ ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ÇETİNKAYA Sistem veya Yazılım Geliştirme Süreçleri 1. Çekirdek Aktiviteler 2. Modeller 3. Çerçeveler 4. Dokümantasyon, Kalite

Detaylı

Yazılım Mühendisliği Bölüm - 3 Planlama

Yazılım Mühendisliği Bölüm - 3 Planlama 1 Yazılım Mühendisliği Bölüm - 3 Planlama 2 3 4 Planlama 5 Yazılım geliştirme sürecinin ilk aşaması Başarılı bir proje geliştirebilmek için projenin tüm resminin çıkarılması işlemi Proje planlama aşamasında

Detaylı

YMT 412-Yazılım Kalite Ve Güvencesi Çevik Yazılım Geliştirme 1/47

YMT 412-Yazılım Kalite Ve Güvencesi Çevik Yazılım Geliştirme 1/47 YMT 412-Yazılım Kalite Ve Güvencesi Çevik Yazılım Geliştirme F ı r a t Ü n i v e r s i t e s i Ya z ı l ı m M ü h e n d i s l i ğ i B ö l ü m ü 1/47 İçindekiler 1 Günümüzde Yazılım Projelerinin Durumu...3

Detaylı

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR BİLİMLERİ BÖLÜMÜ. BİL4007 Bitirme Projesi Uygulama Planı

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR BİLİMLERİ BÖLÜMÜ. BİL4007 Bitirme Projesi Uygulama Planı T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR BİLİMLERİ BÖLÜMÜ BİL4007 Bitirme Projesi Uygulama Planı 1. GİRİŞ Bu doküman, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ndeki

Detaylı

STRATEJİK YÖNETİM VE YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRMESİ PROSEDÜRÜ

STRATEJİK YÖNETİM VE YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRMESİ PROSEDÜRÜ Sayfa 1/5 Revizyon Takip Tablosu REVİZYON NO TARİH AÇIKLAMA 00 01.03.2012 İlk Yayın 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, YTÜ nde KYS politika ve hedeflerinin belirlenmesi ve üniversite içerisinde yayılımı ilgili

Detaylı

1.Yazılım Geliştirme Metotları 1

1.Yazılım Geliştirme Metotları 1 1.Yazılım Geliştirme Metotları 1 1.1 Klasik Çevrim(Waterfall) 1.2 V Modeli 1.3 Prototipleme/Örnekleme 1.4 Spiral Model 1.5 Evrimsel Geliştirme 1.6 Evrimsel Prototipleme 1.7 Artımlı Geliştirme 1.8 Araştırmaya

Detaylı

SİSTEM VE YAZILIM. o Bilgisayar sistemleri donanım, yazılım ve bunları işletmek üzere gerekli işlemlerden oluşur.

SİSTEM VE YAZILIM. o Bilgisayar sistemleri donanım, yazılım ve bunları işletmek üzere gerekli işlemlerden oluşur. SİSTEM VE YAZILIM o Bilgisayar sistemleri donanım, yazılım ve bunları işletmek üzere gerekli işlemlerden oluşur. o Yazılım, bilgisayar sistemlerinin bir bileşeni olarak ele alınmalıdır. o Yazılım yalnızca

Detaylı

BIM Building Information Modeling Teknolojilerine Bakış. Tarcan Kiper Şubat 2012

BIM Building Information Modeling Teknolojilerine Bakış. Tarcan Kiper Şubat 2012 BIM Building Information Modeling Teknolojilerine Bakış Tarcan Kiper Şubat 2012 İçerik infotron Özgeçmiş Giriş BIM in Tanımı BIM Süreci BIM Kriterleri BIM in Getirileri infotron Kısa Özgeçmişi Tasarım,

Detaylı

Yazılım Geliştirme Projelerinde Kontrolörlük / Müşavirlik Hizmetleri. Y.Müh. Kadriye ÖZBAŞ ÇAĞLAYAN, PMP Y.Müh. Ahmet DİKİCİ, PMP

Yazılım Geliştirme Projelerinde Kontrolörlük / Müşavirlik Hizmetleri. Y.Müh. Kadriye ÖZBAŞ ÇAĞLAYAN, PMP Y.Müh. Ahmet DİKİCİ, PMP Yazılım Geliştirme Projelerinde Kontrolörlük / Müşavirlik Hizmetleri Y.Müh. Kadriye ÖZBAŞ ÇAĞLAYAN, PMP Y.Müh. Ahmet DİKİCİ, PMP Sunum Planı Organizasyon Yapısı Yazılım Projelerinde Başarı Durumu Yazılım

Detaylı

Büyük Ölçekli bir Gömülü Yazılımın Geliştirme ve Otomatik Test Deneyimi

Büyük Ölçekli bir Gömülü Yazılımın Geliştirme ve Otomatik Test Deneyimi Büyük Ölçekli bir Gömülü Yazılımın Geliştirme ve Otomatik Test Deneyimi Eda Gürler 1 Murat Yılmaz 2 1, 2 Radar Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri (REHİS) Grubu, ASELSAN A.Ş. Ankara 1 tverdi@aselsan.com.tr,

Detaylı

Büyük Ölçekli Bir Sistem Projesinde IBM Rational Jazz Platformu Kullanarak Çevik Süreçlerin Uygulanması. Serap Bozbey

Büyük Ölçekli Bir Sistem Projesinde IBM Rational Jazz Platformu Kullanarak Çevik Süreçlerin Uygulanması. Serap Bozbey Büyük Ölçekli Bir Sistem Projesinde IBM Rational Jazz Platformu Kullanarak Çevik Süreçlerin Uygulanması Serap Bozbey 1 2 3 İçerik Çevik Yazılım Geliştirme Yöntemleri Extreme Programming (XP) Scrum Uygulanan

Detaylı

Sade ve tam ekran masaüstü kullanımının temel çıkış noktası, aranılan özelliğe çabuk erişimi sağlayan yenilikçi kullanıcı deneyimidir.

Sade ve tam ekran masaüstü kullanımının temel çıkış noktası, aranılan özelliğe çabuk erişimi sağlayan yenilikçi kullanıcı deneyimidir. Netsis 3 Netsis 3 Netsis 3, Netsis ERP ürün ailesinin 3. Boyuta taşınmış yeni arayüz ve işlevleriyle karşımıza çıkan yeni yüzüdür. 3. Boyut, Logo ürün ailesi için ortak bir hedefi işaret eder, çünkü yapılan

Detaylı

30 yılı aşkın bir süredir, Rauland-Borg hemşire. çağrı sistemlerinde mükemmellik standardını. belirlemiştir. Şimdi de, komple, entegre ve

30 yılı aşkın bir süredir, Rauland-Borg hemşire. çağrı sistemlerinde mükemmellik standardını. belirlemiştir. Şimdi de, komple, entegre ve 30 yılı aşkın bir süredir, Rauland-Borg hemşire çağrı sistemlerinde mükemmellik standardını belirlemiştir. Şimdi de, komple, entegre ve kullanımı kolay bir iletişim sistemi olan son Responder versiyonu

Detaylı

5.DERS PROJEDE YÜRÜTMENİN PLANLANMASI

5.DERS PROJEDE YÜRÜTMENİN PLANLANMASI 5.DERS PROJEDE YÜRÜTMENİN PLANLANMASI 1 1. PROJENİN PLANLANMASI? Proje planlaması yapılmadan iyi bir proje önerisi hazırlanması mümkün değildir. Bu nedenle planlama ile ilgili sorunları ortaya koymanın

Detaylı

WEB PROJESİ YÖNETİMİ. Belli bir süre içerisinde, belli bir bütçe ile belirlenen hedeflere ulaşmak için uygulanan metodolojik süreçtir.

WEB PROJESİ YÖNETİMİ. Belli bir süre içerisinde, belli bir bütçe ile belirlenen hedeflere ulaşmak için uygulanan metodolojik süreçtir. BÖLÜM 1 1.1 PROJE NEDİR? WEB PROJESİ YÖNETİMİ Belli bir süre içerisinde, belli bir bütçe ile belirlenen hedeflere ulaşmak için uygulanan metodolojik süreçtir. 1.2 PROJELERİN ORTAK UNSURLARI NELERDİR? Başlama

Detaylı

YÖNETİMİN SORUMLULUĞU PROSEDÜRÜ

YÖNETİMİN SORUMLULUĞU PROSEDÜRÜ 1. AMAÇ Doküman No: P / 5.1 Revizyon No : 0 Sayfa : 1 / 5 Yayın Tarihi: 19.01.2010 Bu prosedürün amacı, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Yönetimi nin Kalite Politikası ve hedeflerini oluşturmak, yönetim sistemini

Detaylı

Onaylayan: Gen. Müdür Tarih: 28/9/2009 Versiyon: 1

Onaylayan: Gen. Müdür Tarih: 28/9/2009 Versiyon: 1 Tarih: 28/9/2009 DOKÜMANTE EDİLMİŞ KALİTE PROSEDÜRLERİ Belgelerin kontrolü Bu prosedürün amacı, kalite yönetim sisteminde yer alan tüm belge ve verilerin geliştirme, inceleme, onay ve dağıtım işlemleriyle

Detaylı

İÇ MİMARİ PROJELER İÇİN TASARIM AŞAMALARI REHBERİ

İÇ MİMARİ PROJELER İÇİN TASARIM AŞAMALARI REHBERİ www.adtmimarlik.com.tr İÇ MİMARİ PROJELER İÇİN TASARIM AŞAMALARI REHBERİ Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir. Barbara Kuhr ÖNSÖZ Yeni bir tasarıma başlamak bazen çok zor bir süreç gibi

Detaylı

Bölüm 3 Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme. Ders 1

Bölüm 3 Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme. Ders 1 Bölüm 3 Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme Ders 1 1 Konular Çevik Yöntemler Plan Tabanlı ve Çevik Geliştirme Extreme Programlama Çevik Proje Yönetimi Çevik Yöntemleri Ölçeklendirme 2 Hızlı (Rapid) yazılım

Detaylı

İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME

İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME PozitifİK tarafından hazırlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. YOURLOGO ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ 2 Projenin Amacı Projenin amacı, fonksiyonel bir yaklaşımla Kiptaş taki tüm pozisyonların

Detaylı

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi 2013 Sayın Yetkili; Sunduğumuz danışmanlık hizmeti ve geliştirmiş olduğumuz yazılım çözümleriyle müşterilerimizin Bilgi Teknolojileri alanında sektörel rekabet

Detaylı

Gayrimenkul markalarının tüm proje pazarlama ve satış süreçlerini etkili bir şekilde yöneterek yenilikçi hizmetler sunmak.

Gayrimenkul markalarının tüm proje pazarlama ve satış süreçlerini etkili bir şekilde yöneterek yenilikçi hizmetler sunmak. V İ L L A V. I. P P R O J E VILLA V.I.P GAYRİMENKUL lüks gayrimenkul sektöründeki 10 yıllık tecrübesine dayanarak, toplu konut projelerinde de bir marka olabilmek adına VILLA V.I.P PROJE yi yaratmıştır.

Detaylı

COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi. Şubat 2009

COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi. Şubat 2009 COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi Şubat 2009 Gündem Bilgi Sistemleri Yönetimi Bilgi Sistemleri Süreçleri Bilgi Sistemleri Yönetimi Uygulama Yol Haritası Bilgi Sistemleri (BS) Yönetimi Bilgi Sistemleri Yönetimi,

Detaylı

ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME AGILE KEEP IT SIMPLE

ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME AGILE KEEP IT SIMPLE ÇEVİK YAZILIM GELİŞTİRME AGILE KEEP IT SIMPLE İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 Giriş 4 Tekrarlanan Yazılım Geliştirme Metodu 6 Çevik Yazılım Geliştirme Metodu 10 Referanslar 15 2 ÖNSÖZ Araştırmalara göre ülkemizdeki

Detaylı

EKAP Elektronik Kamu Alımları Platformu

EKAP Elektronik Kamu Alımları Platformu EKAP Elektronik Kamu Alımları Platformu Ferruh SOLAK, Elektronik İhale Dairesi Başkanı Kamu İhale Kurumu 2 Ekim 2013 e-devlet Projelerinde Başarı Etkenleri: Dönüşüm Odaklı Proje Yönetimi 1 Kullanıcı 425.200

Detaylı

Çağrı Merkezi Yöneticileri için Etkin Performans Yönetimi Platformu

Çağrı Merkezi Yöneticileri için Etkin Performans Yönetimi Platformu Çağrı Merkezi Yöneticileri için Etkin Performans Yönetimi Platformu Bizce Performans değerlendirme sistemi Organizasyonun hedeflerine ulaşması için, gerekli olan bireysel performans kriterlerinin belirlenmesi

Detaylı

Bilgisayarda Programlama. Temel Kavramlar

Bilgisayarda Programlama. Temel Kavramlar Bilgisayarda Programlama Temel Kavramlar KAVRAMLAR Programlama, yaşadığımız gerçek dünyadaki problemlere ilişkin çözümlerin bilgisayarın anlayabileceği bir biçime dönüştürülmesi / ifade edilmesidir. Bunu

Detaylı

Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları)

Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları) Kullanım Durumu Diyagramları (Use-case Diyagramları) Analiz aşaması projeler için hayati önem taşır. İyi bir analizden geçmemiş projelerin başarı şansı azdır. Analiz ile birlikte kendimize Ne? sorusunu

Detaylı

Şeffaf İnsan Kaynakları. Aktif personel. Etkin yönetici

Şeffaf İnsan Kaynakları. Aktif personel. Etkin yönetici Şeffaf İnsan Kaynakları Aktif personel Etkin yönetici HR-WEB ile Fark Yaratacak uygulamalar! HR-WEB İnsan Kaynakları ve Bordro Yönetimi çözümümüz, uzun yıllar boyunca edindiğimiz tecrübelerimiz ve iş dünyasının

Detaylı

ŞİKAYET / İTİRAZ VE GERİ BİLDİRİM PROSEDÜRÜ

ŞİKAYET / İTİRAZ VE GERİ BİLDİRİM PROSEDÜRÜ Sayfa No: 1/5 A. İÇİNDEKİLER Bölüm KONU SAYFA NO REFERANS STANDART MADDESİ TS EN ISO IEC 17020:2012 A. İÇİNDEKİLER 1 B. ŞİKAYET / İTİRAZ VE GERİ BİLDİRİM 2 7.6 1. AMAÇ 2 2. KAPSAM 2 3. SORUMLULUK 2 3.1

Detaylı

UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5

UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5 UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5 1. AMAÇ Türksat İnternet ve İnteraktif Hizmetler Direktörlüğü nün bilgi güvenliğini yönetmekteki amacı; bilginin gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik kapsamında

Detaylı

Proje Teknik Makine Tasarım,Otomasyon ve Uygulama

Proje Teknik Makine Tasarım,Otomasyon ve Uygulama Proje Teknik Makine Tasarım,Otomasyon ve Uygulama Firma Profili Bursa / TURKEY -Adres:Üçevler Mah. Ünalp Sok. No:2R/1 Nilüfer/BURSA -GPS: N 40 11 58,1928" E 28 56 19,1976" BURSA -Tel: +90 (224) 443 42

Detaylı

NESNEYE YÖNELİK ÇÖZÜMLEME SÜRECİ

NESNEYE YÖNELİK ÇÖZÜMLEME SÜRECİ NESNEYE YÖNELİK ÇÖZÜMLEMENİN TEMELLERİ Çözümleme: Bir şeyi anlayabilmek için parçalarına ayırmak. Sistemi anlamaya yönelik çalışmalardan ve üst düzey planlama eylemlerinden oluşur. Uygulama/problem alanının

Detaylı

PERFORMANS YÖNETĐMĐ. Hedefe Odaklı Çalışma ve Yetkinlik Yönetimi.

PERFORMANS YÖNETĐMĐ. Hedefe Odaklı Çalışma ve Yetkinlik Yönetimi. PERFORMANS YÖNETĐMĐ Kurumların yapısına uygun performans yönetimi sistemini esnek yapı sayesinde Đnsan Kaynakları uygulaması içinde tanımlayarak takip edebilme Performans kayıtlarını yöneticilere e-posta

Detaylı

Hizmet Odaklı Mimariye Dayanan İş Süreçleri Yönetimi Sistemi

Hizmet Odaklı Mimariye Dayanan İş Süreçleri Yönetimi Sistemi Hizmet Odaklı Mimariye Dayanan İş Süreçleri Yönetimi Sistemi 04.11.2010 Mine Berker IBTech A.Ş. Gündem İş Süreçleri Yönetimi (BPM) Modeli Yaşam Döngüsü 1 BPM e Neden İhtiyaç Duyduk? BPM Çözüm Araçlarının

Detaylı

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Hafta 13 Yrd. Doç. Dr. Semra BORAN Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi ne aittir. "Uzaktan Öğretim" tekniğine uygun olarak

Detaylı

İç Kontrol ve Risk Yönetimi Sisteminiz Stratejik Yönetim ve Planlama Sürecinize Katkı Sağlayabilir

İç Kontrol ve Risk Yönetimi Sisteminiz Stratejik Yönetim ve Planlama Sürecinize Katkı Sağlayabilir İç Kontrol ve Risk Yönetimi Sisteminiz Stratejik Yönetim ve Planlama Sürecinize Katkı Sağlayabilir Kurumlarımızda kullanılmakta olan önemli yönetim araçlarımız bulunmakta; İç Kontrol, Risk Yönetimi, Stratejik

Detaylı

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz İşletme Çalışma Yılı ve Aidat Dönemi seçim bölümü gelir. İşletme Çalışma Yılı: İşletme defterinin yılı bu bölümden seçilir. Eğer kayıt yapılmamış

Detaylı

3 Mart 2007 Bilgi Üniversitesi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri. Başarılı Yazılım Projelerinin Sırrı: Değişimi Kucaklamak

3 Mart 2007 Bilgi Üniversitesi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri. Başarılı Yazılım Projelerinin Sırrı: Değişimi Kucaklamak 3 Mart 2007 Bilgi Üniversitesi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri Başarılı Yazılım Projelerinin Sırrı: Değişimi Kucaklamak http://enveraltin.com/ - enver.altin@linux.org.tr Doğru yok! Bu sunumda mutlak

Detaylı

WINDESKCONCENTO. sıgnum. Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları. windesk.com.tr

WINDESKCONCENTO. sıgnum. Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları. windesk.com.tr windesk.com.tr WINDESKCONCENTO Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları Kurumsal İş & Operasyonel süreçlerin performans tabanlı otomasyonu ile hizmet verimliliği ve kalitesinde artış sağlanır. sıgnum WINDESK

Detaylı

Yazılım Süreçleri Software Processes

Yazılım Süreçleri Software Processes Yazılım Süreçleri Software Processes Yazılım geliştirme Süreç Modelleri Software Development Process Models Proje Yönetimi Süreçleri Project Management Process Yazılım Geliştirme Süreçleri Software Development

Detaylı

YAZILIM PROJE YÖNETİMİ. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN

YAZILIM PROJE YÖNETİMİ. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN YAZILIM PROJE YÖNETİMİ Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN İçerik Proje Yönetimine Giriş Proje Yönetim Süreçleri Proje Organizasyonları Proje Beratının Hazırlanması Proje Yönetimine Giriş Proje; bir ürün veya hizmet

Detaylı

Coca-Cola İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu. Kurumsal Yönetim Komitesi ÇALIŞMA ESASLARI

Coca-Cola İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu. Kurumsal Yönetim Komitesi ÇALIŞMA ESASLARI COCA-COLA İÇECEK A.Ş. Versiyon Sayısı: 3 Kabul Tarihi: 2 Nisan 2009 Geçerlik Tarihi: 2 Nisan 2009 Coca-Cola İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Kurumsal Yönetim Komitesi ÇALIŞMA ESASLARI İşbu Yönetmelik Yönetim

Detaylı

DASSAULT SYSTEMES GEMİ TASARIMI VE ÜRETİMİ ÇÖZÜMLERİ ERTUĞRUL ATAK 17/04/2013

DASSAULT SYSTEMES GEMİ TASARIMI VE ÜRETİMİ ÇÖZÜMLERİ ERTUĞRUL ATAK 17/04/2013 DASSAULT SYSTEMES GEMİ TASARIMI VE ÜRETİMİ ÇÖZÜMLERİ ERTUĞRUL ATAK 17/04/2013 Çelik konstruksiyon ve kompozit tekne tasarım ve üretimi Tüm tasarım birimlerinin ortak ve güncel veri üzerinde eş zamanlı

Detaylı

Tasarım Raporu. - Projemizde detaylı bir şekilde ulaşmak istediğimiz amaçların belirlenmesi,

Tasarım Raporu. - Projemizde detaylı bir şekilde ulaşmak istediğimiz amaçların belirlenmesi, Grup EHEM Tasarım Raporu Emre TÜRKER Hüseyin SERİN Eray KILIÇ Musa CÖCE Kısa Özet Tasarım Raporumuzda: - Projemizde detaylı bir şekilde ulaşmak istediğimiz amaçların belirlenmesi, - Projenin hedeflerinin

Detaylı

Bölüm 2 Yazılım Süreçleri. Ders 1

Bölüm 2 Yazılım Süreçleri. Ders 1 Bölüm 2 Yazılım Süreçleri Ders 1 1 Konular Yazılım Süreç Modelleri Süreç Aktiviteleri Değişikliklerle Baş Etmek The Rational Unified Process (RUP) 2 Yazılım Süreci Bir yazılım sistemini geliştirmek için

Detaylı

Kurumsal Mimari (TOGAF)

Kurumsal Mimari (TOGAF) Kurumsal Mimari (TOGAF) Kurumsal Mimarlar Veri Mimarları Altyapı Mimarları İş Analistleri İş Süreçleri Uzmanları Teknoloji Mimarları Çözüm Mimarları Proje Yöneticileri IT Yöneticileri Eğitim Süresi : 4

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI GÖZETİMİ YAZILIMI. Sağlıklı ve güvenli bir yaşam için

İŞ SAĞLIĞI GÖZETİMİ YAZILIMI. Sağlıklı ve güvenli bir yaşam için İŞ SAĞLIĞI GÖZETİMİ YAZILIMI Sağlıklı ve güvenli bir yaşam için 2 Biz Kimiz? Artı Metrik Bilişim Teknolojileri, iş yerlerinde sağlığın ve güvenliğin korunması, geliştirilmesi, işe bağlı hastalık ve kazaların

Detaylı

İŞ ZEKÂSI & ÇEVİK RAPORLAMA ARACI. REPX ile verinize değer katın.

İŞ ZEKÂSI & ÇEVİK RAPORLAMA ARACI. REPX ile verinize değer katın. İŞ ZEKÂSI & ÇEVİK RAPORLAMA ARACI REPX ile verinize değer katın. Anahtar Kelimeler WEB Tabanlı İş Zekâsı Çevik Raporlama Liste Rapor Pivot Tablo Dashboard Tepe/Detay Rapor Pasta Grafik Çubuk Grafik Çizgi

Detaylı

Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: Sayfa No: 1/5 KALİTE SİSTEM PROSEDÜRLERİ PROJE YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ

Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: Sayfa No: 1/5 KALİTE SİSTEM PROSEDÜRLERİ PROJE YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: 09.05.2016 Sayfa No: 1/5 1. AMAÇ Etkin ve verimli bir biçimde proje amacına ve hedeflerine ulaşılması için insanların, finansal ve teknik kaynakların ve zamanın

Detaylı

THOMAS KİŞİLİK ENVANTERİ

THOMAS KİŞİLİK ENVANTERİ THOMAS KİŞİLİK ENVANTERİ Ceki Benalkabes / Satış Direktörü Thomas Türkiye 1.KONU İŞE ALIM SÜRECİ SORU Kişilik envanterleri gerekli mi? SORU Kişilik envanterleri gerekli mi? Yanıt evet et ise neden? SORU

Detaylı

04.10.2010. Agency-1 Golf Otomasyonu

04.10.2010. Agency-1 Golf Otomasyonu Agency-1 Golf Otomasyonu 5N 1K Ne? Neden? Ne zaman? Nerede? Kim? Ne? Agency-1 Golf Otomasyonu Golf Organizasyonu yapan işletmelerin sektörel ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş bir yazılımdır. Bilinen

Detaylı

Profesyonel, verimli, yenilikçi sistemler...

Profesyonel, verimli, yenilikçi sistemler... ARKE Otomasyon Bil. Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti. Atilla KARAÇAY Ramazan EKİN Proje & Yazılım 0.533 430 19 45 Üretim & Satış 0.533 223 13 46 atilla.karacay@arkeotomasyon.com ramazan.ekin@arkeotomasyon.com

Detaylı

Proje Yönetimi Uygulamaları Görev Tanımlama

Proje Yönetimi Uygulamaları Görev Tanımlama Girişimcilik ve İnovasyon Dersi Proje Yönetimi Uygulamaları Görev Tanımlama Yrd. Doç. Dr. Ali Nizam Prof. Dr. Fevzi YILMAZ Mühendislik Fakültesi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2015 İş Paketi -

Detaylı

Yaz.Müh.Ders Notları #4 1

Yaz.Müh.Ders Notları #4 1 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Şubat 2012 Yrd.Doç.Dr. Yunus Emre SELÇUK 1 NESNEYE YÖNELİK ÇÖZÜMLEMENİN TEMELLERİ Çözümleme (Analiz): Bir şeyi anlayabilmek için parçalarına ayırmak. Sistemi anlamaya yönelik çalışmalardan

Detaylı

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Şubat 2012 Yrd.Doç.Dr. Yunus Emre SELÇUK GENEL BİLGİLER

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Şubat 2012 Yrd.Doç.Dr. Yunus Emre SELÇUK GENEL BİLGİLER YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ Şubat 2012 Yrd.Doç.Dr. Yunus Emre SELÇUK GENEL BİLGİLER BAŞARIM DEĞERLENDİRME Sınav tarihleri: Daha sonra duyurulacak 1. Ara sınav yazılı, 2. Ara sınav: test, Final sınavı: yazılı

Detaylı

Burak ULUOCAK, PMP, CSM Senior Project Manager. 24 Eylül 2010

Burak ULUOCAK, PMP, CSM Senior Project Manager. 24 Eylül 2010 Burak ULUOCAK, PMP, CSM Senior Project Manager 24 Eylül 2010 IBTECH Genel Bilgi Proje Yönetim Ofisi IT Proje Roadmap Çalışmaları Proje Yönetim Metodolojisi Genel Değerlendirme IBTECH (Uluslararası Bilişim

Detaylı

DEĞİŞİM MÜHENDİSLİĞİ. Üretim Planlama Direktörü

DEĞİŞİM MÜHENDİSLİĞİ. Üretim Planlama Direktörü DEĞİŞİM MÜHENDİSLİĞİ BİLAL AKAY Üretim Planlama Direktörü 1 DEĞİŞİM MÜHENDİSLİĞİ Çağımızda her şey o kadar hızlı yaşanıyor ki, bu hızlı akışa ayak uydurabilmek için sürekli bir değişim içinde olmak gerekiyor.

Detaylı

Proje İzleme: Neden gerekli?

Proje İzleme: Neden gerekli? Proje İzleme: Neden gerekli? Mantıksal Çerçeve Matrisinde İzleme Göstergeleri Raporlama Araçlar Müdahale Mantığı / Projenin Kapsamı MANTIKSAL ÇERÇEVE Objektif Şekilde Doğrulanabilir Başarı Göstergeleri

Detaylı

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz Hakkımızda Değerlerimiz ECOFİLO KİMDİR? 01 Müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanır, uzun vadeli güvene dayalı ilişkiler kurarız. Müşterilerimiz için değer katacak ve işlerini kolaylaştıracak çözümler

Detaylı

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz.

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz. AMAÇ ve TANIM PERYÖN, İnsan Yönetimi Ödülleri nin ana amacı, insan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi/ yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanımak, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmaktır.

Detaylı

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Başlarken Acil Durum Yönetim Sistemi Kendilerini acil durumlarda da çalışmaya hedeflemiş organizasyon ve kurumların komuta, kontrol ve koordinasyonunu sağlama

Detaylı

Bilgi sistemlerinin geliştirilmesi için izlenen sürece, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SGYD) denir.

Bilgi sistemlerinin geliştirilmesi için izlenen sürece, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SGYD) denir. Bilgi sistemlerinin geliştirilmesi için izlenen sürece, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SGYD) denir. SGYD, yeni bir bilişim sisteminin geliştirilmesi için gerekli yöntem ve işlemleri ifade eden genel

Detaylı

Önceden belirlenmiş sonuçlara ulaşabilmek için organize edilmiş faaliyetler zinciridir.

Önceden belirlenmiş sonuçlara ulaşabilmek için organize edilmiş faaliyetler zinciridir. PROJE YÖNETİMİ Proje: Önceden belirlenmiş sonuçlara ulaşabilmek için organize edilmiş faaliyetler zinciridir. Proje Yönetimi: Kısıtlı zaman, maliyet ve teknik durumları dikkate alarak, projenin en etkin

Detaylı

Bilişim Sistemleri. Modelleme, Analiz ve Tasarım. Yrd. Doç. Dr. Alper GÖKSU

Bilişim Sistemleri. Modelleme, Analiz ve Tasarım. Yrd. Doç. Dr. Alper GÖKSU Bilişim Sistemleri Modelleme, Analiz ve Tasarım Yrd. Doç. Dr. Alper GÖKSU Ders Akışı Hafta 5. İhtiyaç Analizi ve Modelleme II Haftanın Amacı Bilişim sistemleri ihtiyaç analizinin modeli oluşturulmasında,

Detaylı

İç Mimari için BIM 1. bölüm

İç Mimari için BIM 1. bölüm İç Mimari için BIM 1. bölüm BIM (Yapı Bilgi Sistemi) hakkındaki görüşler genellikle binanın dış tasarımı ve BIM in mimari tasarımın bu alanına getirdiği faydalar üzerine odaklanır. Binaların katı modelleri,

Detaylı

Üniversite Senatosunun 263 Sayılı Toplantısında görüşülerek kabul edilmiştir.

Üniversite Senatosunun 263 Sayılı Toplantısında görüşülerek kabul edilmiştir. Üniversite Senatosunun 263 Sayılı Toplantısında görüşülerek kabul edilmiştir. Amaç Madde 1. Bu yönergenin amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesindeki bütün programlarda okutulan

Detaylı

ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA I

ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA I ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA I YZM 1101 Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi 2. BÖLÜM 2 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Programlama Terimleri ve Programlama Ortamı 3 Program Programlama IDE

Detaylı

yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın.

yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın. yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın. arias yatırım yönetim sistemi ne hoşgeldiniz. arias yatırım yönetim sistemi modern, yenilikçi ve pratik bir proje yatırım takip ve kontrol sistemidir

Detaylı

STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ

STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ Stratejik Yönetim Micro MBA Cenan Torunoğlu 10 Kasım 2012 Değişim ve Yapısal Gelişme 2 Değişim ve Yapısal Gelişme Değişimi farketmek Değişimin özüne inmek Değişim kararını

Detaylı

FMEA. Hata Türleri ve Etkileri Analizi

FMEA. Hata Türleri ve Etkileri Analizi FMEA Hata Türleri ve Etkileri Analizi 2007 FMEA Tanımı FMEA (HTEA), bir ürün veya prosesin potansiyel hatalarını ve bunların sonucu olabilecek etkilerini tanımlama, değerlendirme, potansiyel hatanın ortaya

Detaylı

UNICASE.... kapsamlı bir CASE* aracı. * http://en.wikipedia.org/wiki/computer-aided_software_engineering

UNICASE.... kapsamlı bir CASE* aracı. * http://en.wikipedia.org/wiki/computer-aided_software_engineering UNICASE... kapsamlı bir CASE* aracı * http://en.wikipedia.org/wiki/computer-aided_software_engineering Neden UNICASE? Yazılım geliştirme projelerinde yazılım mühendisliği modelleri merkezi bir yerde ve

Detaylı

VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VAN EDREMİT İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DyNed TANITIM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI HAZIRLAYAN Murat ÇILGIN DyNed NEDİR? DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek

Detaylı

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ. BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ. BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİ SUNUMU BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı OCAK 2009 1 Gündem Bilgi Yönetimi Yol Haritası

Detaylı

BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİNDE YENİ EĞİLİMLER

BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİNDE YENİ EĞİLİMLER BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİNDE YENİ EĞİLİMLER Dr. Hayrettin Bahşi bahsi@uekae.tubitak.gov.tr 11 Mart 2010 Gündem Bulut Hesaplama Sistemleri ve Bilgi Güvenliği Güvenli Yazılım Geliştirme Hayat Döngüsü

Detaylı

X. Çözüm Ortaklığı Platformu

X. Çözüm Ortaklığı Platformu www.pwc.com/tr Türkiye Muhasebe Standartları na Geçiş İçerik 1. Yeni Türk Ticaret Kanunu na Genel Bakış 2. Türkiye Muhasebe Standartları na Geçiş Yol Haritası 3. Finansal Raporlama Süreci ve Teknik Altyapı

Detaylı

İŞ ZEKASI (BI * ) Veriniz geleceğe ışık tutsun İşinizi geleceğe göre planlayın

İŞ ZEKASI (BI * ) Veriniz geleceğe ışık tutsun İşinizi geleceğe göre planlayın (BI * ) Veriniz geleceğe ışık tutsun İşinizi geleceğe göre planlayın Kurumunuzun yarınını belirleyecek kararları verirken en iyi iş zekası araçlarını kullanın. *BUSINESS INTELLIGENCE İş Zekası Çözümleri

Detaylı

Cost Modülü Ay sonu İşlemleri

Cost Modülü Ay sonu İşlemleri Cost Modülü Ay sonu İşlemleri - Stokta devir işlemi yapıldığında, devir tarihinden önceki dönemlere işlem yapılamadığından ve modüller arası tam entegrasyon olduğundan, stok ve cost programından da sağlıklı

Detaylı

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 2016 Çatışma Yönetimi: Kişi, Ekip ve Organizasyon Değişimi Koçluk Yaklaşımı ile Yönetmek Eğiticinin Eğitimi: Eğitime ve Kişiye Özel Ekip Yönetimi: Bütünsel

Detaylı

MerSis. Bilgi Teknolojileri Bağımsız Denetim Hizmetleri

MerSis. Bilgi Teknolojileri Bağımsız Denetim Hizmetleri MerSis Bağımsız Denetim Hizmetleri risklerinizin farkında mısınız? bağımsız denetim hizmetlerimiz, kuruluşların Bilgi Teknolojileri ile ilgili risk düzeylerini yansıtan raporların sunulması amacıyla geliştirilmiştir.

Detaylı