EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR"

Transkript

1 EDİTÖR ZEYNEP ENGİN HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELİTA AKYAR MAYIS 2012

2 MONTESSORI FELSEFESİ NİSAN AYINDA ÇALIŞTIĞIMIZ MONTESSORI MATERYALLERİNDEN ÖRNEKLER Pratik Yaşam Materyalleri Duyusal Materyaller Matematik Materyalleri Dil Materyalleri Kültürel Çalışmalar MAYIS AYI KÜLTÜREL KONULARI AYIN SORUSU BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik Bilgisayar Beden Eğitimi Görsel Sanatlar Satranç Bale /Modern Dans Mind Lab KİTAP ÖNERİLERİ REHBERLİK BİRİMİ SEVGİ MENÜSÜ DOĞUMGÜNLERİMİZ

3

4 1. GÖRME DUYUSU A. BÖLÜMLER * Pembe Kule * Kahverengi Merdiven * Kırmızı Çubuklar * 4 Tokmaklı Silindirler * 4 Tokmaksız Silindirler B. RENKLER * Renk Kutusu 1 ve 2 * 3. Renk Kutusu ( Tonlar ) C. ŞEKİLLER * Geometri Dolabı * Geometrik Cisimler * Geometri Kartları * Yaratıcı Üçgenler * Binomik Küp * Trinomik Küp

5 2. DOKUNMA DUYUSU A.DOKUNSAL DUYU * Pürüzlü ve pürüzsüz * Eşleştirme ve Derecelendirme Tabletleri * Kumaş kutusu B. AĞIRLIK DUYUSU * Ağırlık tabletleri C. STEREOGNİSTİK DUYU * Çeşitli malzemeler D. ISI DUYUSU * Çeşitli malzemeler 3. DUYMA DUYUSU * Ses Silindirleri * Müzikal Ziller 4. TAT ALMA DUYUSU * Çeşitli Malzemeler 5. KOKU ALMA DUYUSU * Koku Şişeleri * Çeşitli Malzemeler

6 Montessori nin duyusal materyallere Gerçekleşmiş soyutlama adını vermesinin nedeni şudur: Çocuk kazandığı deneyimlerle kazanç sağlar, net soyutlamalara varır. Böyle bir süreç materyal olmadan gerçekleşemez. Net soyutlamalara sahip olmak zihnin de net olmasını sağlar. Duyuların net sınıflandırılması düzenli bir zihin ortaya çıkarır. Sonuç olarak objelerin kalitesini ayırt etmekten öte başka bir şeyin (yaşam boyu düzen ve netlik isteğinin) ortaya çıkmasına neden olur. Dr. Montessori, çocukların dikkatini çekmek için duyusal materyalleri çekici hale getirdi. Eğer materyal kirli veya kırık ise genellikle çocuk ilgisini kaybeder. Dolayısıyla materyali orijinal güzelliği ile tutmak çok önemlidir ve bunun sorumluluğu öğretmendedir. Eğer ki materyalin kirlendiğini veya bozulduğunu görürse bunu hemen telafi etmelidir.

7 Diğer bir önemli nokta, sınıflandırma ve soyutlamalar yapma amacına, çocuk duyuları aktif olduğu kadar elleriyle de aktif olduğunda ulaşılacağıdır. Şu kesinlikle belli olmalıdır ki, çocuğun Montessori materyalleri ile kazandığı tecrübe ve deneyimler demek değildir ki, onun dışarıdan aldığı izlenimlerin yansımasıdır. Ama Montessori materyalleri çocuğa çevreyi keşfetmesi için gerekli olan anahtarı sunar. Bu da çocuğun bilimsel bir tavır içinde çevreden gelen uyaranları doğru bir şekilde sınıflandırmasını sağlar. Duyusal materyaller çocuğa çevreyi ve çevredeki nesnelerin yerlerini öğrenim sırasında tertiplemesine yarar. Bu yüzden çocuk belirsiz çevre sınıflandırmaları yerine net ve açık bir şuura, bilince sahip olur. O duyusal materyaller çalışmasında gelişiminin birinci devresinin ikinci ara devresine hazır hale gelir.

8 ½ ½ Montessori materyalleri ile egzersizler, ilişki sisteminin işlevselliğini pekiştirir. Movement (Hareket) Energy (Enerji) Work (Çalışma) Exploration (Keşfetme) Experience(Deneyim) Brain (Beyin) Impressions (Etkiler) Sense Organs (Duyu organları)

9 İlişkiler sistemi Vücuttaki bitkisel hayat işlemleri: Nefes Alma Beslenme, Dışkı boşaltımı, Kan dolaşımı Çocuk bilinç düzeyinde net algılar alır çünkü her duyusal materyal ve uyaran izole edilmiş ve odaklanmıştır. Eğitimin hedefi ruhu açmaktır. Montessori materyali, kaliteyi izole ederek dikkati kendi üzerine çeker. Sözcüklerle açıklanamayan ve sözel olarak öğrenilemeyen ne varsa çocuk onu deneyim ile öğrenir. Yaratılış itibari ile çocuğun içinde var olan dürtü becerilerini kullanarak nesnelerle bir şeyler yapmaktır.(horme). Dolayısıyla bu şekilde hazırlanmış materyaller çocuğun kendi deneyimini yaşamasına sağlar.

10 Çocuk çevresini sınıflandırma isteği ile yönlenir. Zekanın yaratılma ve organize edilme sürecinin ilk basamağı budur. Birincisi, kişi çevrede ne olduğunu, ne işe yaradığını ve özelliklerini bilmelidir. Bu süreç doğum ile başlar, örneğin 6 aylık bir bebek objeleri birbirinden ayırabilir ve her birini tanıyabilir. Bunu yapabilmek için objelerin farklı özelliklerini fark edebilmeli ve ayırabilmelidir. Çevredeki uyaranlar duyu organları ile algılandığında bizler çocuğun bu duyusal deneyimini tamamlamalıyız. Kozmik plan, yani yaşamın her alanının belli hareketlere bağlı olduğu, hakkında görüşe sahip olmak çocuğun ortaya koyduğu işi anlamaya ve ona daha iyi rehberlik etmeye yardımcı olur.

11

12

13

14

15

16

17 Direk Amaç: Farklı silindir serilerini diğerleri ile gözlemle ve karşılaştır. Dolaylı Amaç: Boyutlar hakkında fikir sahibi olma ve karşılıklı etkileme.

18

19 Direk Amaç: Çocuğa dokunma duyusunu geliştirmek için fırsat vermek.

20

21 Amaçlar: arası sayıların ismini ve terimleri öğretmek. Ardışık saymaya hazırlık.

22 Amaç: Daha ileri çalışmalar için kombinasyonları ve sonuçları konusunda uzmanlaşmak.

23

24 Direk Amaç: Daha ileri çalışmalar için kombinasyonları ve sonuçları konusunda uzmanlaşmak.

25

26

27

28

29

30

31 Direk Amaç: Yeryüzünün kara / su formlarının temel ve duyusal izlenimler ve birçok türleri arasındaki farklılıkların tanınması. Dolaylı Amaç: Fiziksel coğrafya alanında daha soyut çalışması için çocuğu hazırlamak.

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Coğrafya Tarih Biyoloji Botanik / Zooloji Fen Bilgisi Mevsimlik Yaklaşım Çevre Keşfi Çevre Gezisi Güneş Sistemi Evrenin Dansı Çocuğun Hayatının Şeridi Hayvanlarda büyük ve küçük kavramı Bitkilerde büyük ve küçük kavramı Planetaryum FMV Işık Okulları Erenköy Güneş Kampüsü Rahmi M. Koç Müzesi Hareket ve lokomasyon

42 M SINIFI Bade Yağmur GÜLER: İzleri takip etmek demektir. Çocuklar anne baba olacakları için önemlidir. Berk ÇAPÇI: Bir şey bulup söylemek demektir. 23 Nisan ı çok sevdikleri için önemlidir. Çiğdem Su ÇETİNSOY: Bir şeyi önemli yapmak demektir. Çocuklar olmasaydı oyuncaklar da olmazdı o yüzden önemlidir. İnci ÇELİK: Kendini temiz tutmak önemlidir. Atatürk bize 23 Nisan ı getirdiği için önemlidirler. Cem İnan TARMUR: Bunu yapmak demektir. Çocuklar olmasaydı anne babalar tek başına kalacağı için önemlidir. Tara GÖRKEN: Önemli demek iş yapmak demektir. Çocuklar bazen çok yaramazdır ama bazı şeyleri çok iyi bildikleri için önemlidirler. Atlas ÇİMENOĞLU: Önemli şeyleri öğreniriz. Çocuklar sevilir o yüzden önemlidir. Dilan ASLAN: Birisine taş atma demektir. Doğayı kurtaracakları için önemlidir. İdil ÖZGÖNENEL: Canlı demektir. Çocuklar canlı oldukları ve anne babaları onları çok sevdikleri için önemlidir. Aslı DALLI: Bir şeyi çok sevip onun kaybolmamasıdır. Annelerine yardım ettikleri için önemlidir. Efe YÖRÜK: Bunu yapman gerekiyor demektir. Anneler bir şeyi unutursa hatırlattıkları için önemlidir. Ege UYGUR: Bir şeye geç kalınca arkadaşında gelmek istemiyorsa bu çok önemli bir şeydir. Anneleri onları sevdiği için önemlidir. Sıla TANJU: Bir kişi bir şey yaparken diğer bir şeyi yaparsa onu dönüştürebilir bu da önemlidir. Çocuklar olmazsa güzellik olamayacağı için önemlidir. Celal Efe DURMUŞOĞLU: Pes etmek yok demektir. Çocuklar büyüyüp ağabey olacağı için önemlidir. Cemil GÜZEL: Yardım etmektir. Çocuklar yardım etmek için önemlidir. Aksel YÜCEL: Önemli demek çok çok önemli demektir. Çocuklar çok şirin olduğu için önemlidir. Ömer NAMYETER: Çocukların annelerine önemli bir şeyde yardım etmesi demektir. Annelere yardım ettikleri için önemlidir. Lütfiye Bahar ŞEN: Bir şeyleri ellememek demektir. Bebekler büyüyemezse Atatürk2 ün 23 Nisan ına gelemezler bu yüzden önemlidirler. Zeynep Pelin ALPCAN: Önemli okumak demektir. Çocuklar uyumazlarsa büyüyemezler. Mehmet Özgür PARLU: Bir şeye geç kalınca oranın sahibi çok önemli bir yere gideceksin der. Çocuklarda oyun oynadıkları için önemlidir.

43 N SINIFI ZEYNEP ÇETİN : Çocuklar anne ve babaları için önemlidir. Bir şeyin önemli olmasıdır. EREN UZUN :Bir şey unuttuğunda hemen yaparsın bu önemli bir şeydir, Çocuklar küçüktür saygı duyulmalıdır,bebekleri korumalıdırlar. Gökçe YILDIRIM :Çocukları anne ve babaları çok sever,bir şeyinin çok kıymetli olması demektir. Mehmet GÜZEL :Benim için oyuncaklarımı çok seviyorum demektir.çocuklar Büyümek için önemlidir. Can AYGÜL: Paylaşmak önemlidir. Ege ERKAN : Çalışmak için önemlidir. Sudenaz GÜLAKDENİZ : Çocuklar olmadan hiçbir şey daha eğlenceli değildir. Arat Yılmaz DEMİREL : Annemle geziye çıkmak önemlidir. Ayşe Elif PARLU :Dünyada çocuklar olmasa hiçbir insan olmazdı. Efe KÖSE: Markete gittiğinde aldığın çikolata için önelidir. Alperen SEVÜKTEKİN : Çocuk yoksa annenin bir işi yoktur. Sera NAZ AKÖZER : Annesini yormamak için önemlidir. Maya Devrim TANYILMAZ: Böceklerin korkutulmaması için önemlidir. Kemal TAPLAMACI: Annenin babasının koruması lazım bu yüzden önemlidir. Martanda ÖZKAYA : Çocuklar çok beslenirler bunun için önemlidirler. Efe AKSOY: Çocuklar dua ve sağlık içinde yaşar bunun için önemlidir. Çocuklar besleyicidir. Bunun için önemlidir.

44

45 BEDEN EĞİTİMİ *Farklı büyüklükteki topları,farklı yönlere fırlatma,el-göz koordinasyonu geliştirme *Topla birlikte hareket edebilme, topu belirli bir mesafeden yerden yuvarlama *Karşılılı gruplar halinde çocukların birbirlerine top fırlatma ve yakalama çalışması SATRANÇ GÖRSEL SANATLAR *Renkli çalışmalar (Anneler günü grup çalışması) *3 boyutlu çalışmalar *Baskı teknikleri (Fırça baskı) *Baskı teknikleri (Obje baskı) *Kağıt işleri (Kukla çalışması) BALE VE MODERN DANS MÜZİK-ORFF *Porte şatosunu kullanarak notalara giriş yapma *Ritim çalışmaları yapma *Orff etkinliği vücut perküsyonu çalışma MIND LAB *Gördüğünü ve duyduğunu hatırlama becerisinin pekiştirilmesi *'CHICKEN CHA CHA' oyununun öğrenilmesi. *İşitsel belleğin geliştirilmesi. *Hafıza kavramını algılayabilme. *'WHERE IS POUTCHE' oyununun öğrenilmesi. *Görsel hafıza becerisinin pekiştirilmesi. *'DRAGON TREASURE' oyununun öğrenilmesi. *23 Nisan töreni hakkında duygu ve düşüncelerin paylaşımı *Dans sporuna ilişkin farklı dans türlerinin tanıtılması *Serbest çalışmalar BİLGİSAYAR *Hayvanlar alemini tanıtan, doğa ve çevremizdeki materyalleri tanımaya yönelik bilgisayar oyunları oynama

46 This month the children really enjoyed learning the following songs and story. (Çocuklar bu aykı şarkıları öğrenirken çok eğlendiler.) SONG: LIZARD THE WIZARD Lizard the Wizard,look at me! I can cycle! I can cycle! Can I play with you? No, you can t! You can t! Lizard the Wizard,look at me! I can skip! I can skip! Can I play with you? No, you can t! You can t! Lizard the Wizard,look at me! I can dance! I can dance! Can I play with you? No, you can t! You can t! Lizard the Wizard,look at me! I can dance! I can dance! Can I play with you? No, you can t! You can t! Lizard the Wizard,look at me! I can skate! I can skate! Can I play with you? No, you can t! You can t! Thank you, Lizard the Wizard! Sorry! Sorry! You can play with us! Let s play Let s play! Hooray! Hooray!

47 SONG: DOWN BY THE STATION Down by the station Early in the morning, See the little pufferbellies all in a row, See the engine driver pull the little throttle, Chugg, chugg, puff, puff Off they go! CHANT:THE WIZARD SPELL Abracadabra, Abracadoo! Red, yellow, green, and blue. I touch my head, I touch my arm, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Freeze! Help, Help, Help, Help! We can t move! We can t move DANCE: BRASS WAGON Circle to the left, the old brass wagon. Circle to the left, the old brass wagon. Circle to the left, the old brass wagon. All together now. Circle to the right, the old brass wagon. Repeat x 3 Everybody in, the old brass wagon. Repeat x 3 Everybody out, the old brass wagon. Repeat x 3 Everybody turn around, the old brass wagon. Repeat x 3 Everybody touch your shoulders and knees. Repeat x 3 Everybody touch your toes and jump Repeat x 3 Everybody clap three times Repeat x 3

48 SONG:HERE COMES A CAR Here comes a car x 2 Listen, listen, Here comes a car, Beep, beep, beep, Beep, beep, beep, Beep, beep, beep, Beep, beep. Here comes a train x2 Listen, listen, Here comes a train, Chugga, chugga, chugga, Chugga, chugga, chugga, Chugga, chugga, chugga, Chugg, chugg. Here comes a bicycle x2 Listen, listen, Here comes a bicycle, Ching, ching, ching, Ching, ching, ching, Ching, ching, ching, Ching, ching. Here comes a plane x2 Listen, listen, Here comes a plane, Whoosh, whoosh, whoosh, Whoosh, whoosh, whoosh, Whoosh, whoosh, whoosh, Whoosh, whoosh. Here comes a boat x2 Listen, listen, Here comes a boat, Toot, toot, toot, Toot, toot, toot, Toot, toot, toot, Toot-toot. We have learned lots of new vocabulary (Cok yeni kelimeler öğrendik.) Taxi Ambulance Rocket Car Wagon Airplane Bus Police car Fire Truck Helicopter Bicycle Jeep Truck/Lorry Boat

49 İNGİLİZCE In May, we will be: Continuing with Transportation and Travel Summer activities and Safety at the beach Prepositions of place Countries Numbers Concept of giving and receiving presents Mini Magic course book You can enjoy listening to your child singing Big Red Car by The Wiggles by searching for the song on

50

51 KÜÇÜK AYININ UZUN YOLCULUĞU Yazar: Yalvaç Ural Resimleyen: Feridun Oral YKY'de 1. Baskı: Nisan 2012 Küçük Ayı gözlerini açtığında Güneş i gördü karşısında... Çocuk edebiyatının en sevilen yazarlarından Yalvaç Ural dan çocuklara bir sürpriz var. Yepyeni bir kitap: Küçük Ayının Uzun Yolculuğu. Küçük Ayı, yanında annesi olmaksızın, ilk kez tek başına gezintiye çıkarsa, elbette bu uzun bir yolculuk olur... Hele yolculuğun sonunda sürpriz bir arkadaş da bulursa, bu uzun ve unutulmaz bir macera olur. Feridun Oral ın resimlediği Küçük Ayının Uzun Yolculuğu kitabını okuyan çocuklar da unutamayacak...

52 AŞK VE BEYİN Goa Basım Yayın Bülent Madi Kişisel Gelişim - Genel Aşk yanılgı mıdır? Zekâ ile ilgisi var mıdır? Aşk'a Erenler kimdir? Ve daha birçok soru sorarız aşk kavramını tanımlayabilmek için... Ve birçok kez kelimeler yetmez yaşadığımız o biricik duyguyu paylaşmaya. Belki şiir veya roman, belki bir şarkı, belki bir resim, belki de bir koku birçok anıyı aniden ortaya çıkarıverir... Aşkımızı bir yol bulup anlatmamıza rağmen hep bir şeylerin eksik kaldığını düşünürüz. Ve bizim anlatamadığımız duyguları ve durumları açıklayacağını düşündüğümüz bilimin kapısını çalarız. Bu kitap bu amaçla yazıldı. Aşk konusunda erenlerin yüzyıllardır söylediklerini ve bilimin yeni yeni ulaştığı bazı bulguları aktarmak için... Ve bu kitap dünyanın herhangi bir yerinde yazılan bir kitaptan Türkçe ye çevrilmedi; bizim kültürümüzü temel alarak dünyadaki tüm insanların ortak özellikleri üzerine yazıldı. Okuyucularla birlikte düşünüp "Aşk nedir?"i hissettirmek ve "Beyinde neler oluyor?" "Acaba aşk süresini uzatabilir miyiz?" veya "Vaz mı geçelim bu işten?" sorularına da cevap aramak için yazıldı. Son soru: Aşk gürültüye katlanır mı?

53 ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz iki şey vardır. Biri sağlam kökler, diğeri uçmak için bir çift kanat Hooding Carter Çocuklara eğitim-öğretim yaşantısı içerisinde, akademik bilgiyi kazandırmakla birlikte, onların sosyal ve duygusal yönden de gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri dikkate alınmalıdır. Arkadaşlık; iki kişi arasında karşılıklı paylaşım, iletişim, etkileşim, eğlence gibi öğeler yanında duygusal bağları da içeren bir ilişkidir. Bu yönleriyle arkadaşlık ilişkileri sosyal yaşamdaki en önemli etkileşim alanlarından birisidir. Çocukların ilk çocukluk yıllarıyla kazanmaya başladıkları sosyal becerilerin gelişmesinde arkadaşlıkların rolü büyüktür. Aynı zamanda kazanmış oldukları sosyal beceriler de ilerideki arkadaşlık ilişkilerine yön verecektir. Bundan hareketle arkadaşlık ilişkileri ve sosyal beceriler arasında karşılıklı bir etkileşim olduğu söylenilebilir. Çocukların arkadaş edinmelerini ve bu arkadaşlığı sürdürmelerine yardımcı olacak sosyal beceriler şöyle özetlenebilir:

54 Çocukların arkadaş edinmelerini ve bu arkadaşlığı sürdürmelerine yardımcı olacak sosyal beceriler şöyle özetlenebilir: Yeni insanlarla tanışma ve kendini tanıştırma Olaylar karşısında ne düşündüğünü ve ne hissettiğini söyleme Konuşulanları dinleme Sorumluluk alma Karşılıklı konuşmada sıra bekleme Birbirini tanımayan iki insanı tanıştırma Paylaşma Özür dileme Selamlaşma Etkinliklere katılma İzin isteme Teşekkür etme Alayla baş edebilme Sır tutma Yardımlaşma Katılmadığı düşünceyi belirtme Hayır diyebilme İlgi duyduğunu gösterebilme

55 Bu beceriler, çocukların sağlıklı arkadaş ilişkileri kurmasına destek olacak sosyal becerilerin bazılarıdır. Bebeklik döneminden itibaren çocukların gelişiminde aile,en temel etkiye sahiptir. Kişiliğin temelleri ailede atılmakta, aile ve aile ilişkilerindeki bazı yapılar çocukların iletişim özelliklerinin belirleyicisi olmaktadır. Birçok sosyal beceri önce aile içerisinde öğrenilmektedir. Aile ilişkilerinin etkileri düşünüldüğünde anne babanın çocukla ve birbiriyle olan etkileşimi, aile büyükleriyle kurulan iletişim ve kardeş ilişkileri çocukların arkadaş iletişimine de yansır. Örneğin eve gelen misafirin nasıl karşılandığı, anne babanın arkadaşlarıyla yardımlaşma biçimi, mutlu ya da mutsuz eden durumlara verilen tepkiler çocuklar tarafından dikkatle izlenir ve model alınır. Aile içindeki ilişkilerden doyum bulan çocukların arkadaşlık ilişkileri de bundan olumlu etkilenecektir. Anne babalarına güvenebilen, sorunlarını tartışabilen, demokratik bir aile ortamında yetişen çocuklar, arkadaşlık ilişkileri içinde yaşadıkları problemleri yaratıcı çözüm yollarıyla çözebilmektedirler. Aile gibi arkadaşlar da çocuğun duygusal yakınlığa, ait olmaya ve kabul görmeye olan ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak aile içerisinde yaşanan birtakım problemler varsa çocuğun arkadaş gereksinimi daha fazla olmaktadır. Diğer yandan aile içerisinde oluşan sorunlar çocuğun benlik algısını, görüşlerini, geliştirdiği değerleri olumsuz etkileyeceğinden arkadaş veya arkadaş grubunun kurallarını kabul görmek ve onaylanmak amacıyla sorgulamadan kabul edebilir.

56 Okul Öncesi Dönemde çocuklar anne baba veya bakımında etkin olan kişi ile yoğun etkileşim içerisindedir. Ama aynı zamanda çevreyle de etkileşime gereksinim duyar. Bu dönemde kurdukları ilişkiler kısa sürelidir. Oyuncaklarını paylaşma ve oyun arkadaşlığının ön planda olduğu söylenebilir. Bu nedenle arkadaşlarını çabuk değiştirebilir ve başkasıyla arkadaşlık edebilir. Bu dönemde çocuklar her iki cinsten de arkadaş seçebilir. Bu dönemin sonuna doğru olumlu bazı özellikleri ve sosyal becerileri kazanmış çocukların arkadaş ilişkilerinde paylaşma, yardımlaşma gibi olumlu davranışlar hakimdir. Okul Öncesi Dönemde anaokuluna devam eden çocuklar daha çok arkadaşla bir arada olabilme ve etkinlikte bulunabilme olanağına sahip olduklarından sosyal etkileşimleri gelişebilir. Önceleri arkadaşlıkları oyun temeli iken ve birlikte olduğu her iki cinsle de oyun oynamak isteyen çocuklar, bu dönemin sonunda okul çağının başlamasıyla kendi cinsiyetinden arkadaş seçmeye başlar. Çünkü bu dönemde kendi cinsiyet rollerinin farkına varmaya ve buna uygun oyunlar oynamaya yönelirler. Kızlar, oyuncak ev eşyaları ve bebeklerle, erkekler ise askerler ve arabalarla oynamaktan hoşlanırlar.

57 Arkadaşlar bütün yaşam boyu insanın sağlıklı gelişimi için gereklidir. Arkadaşlığın çocuklara kazandırdıkları şöyle sıralanabilir: Ait olma ve onaylanma duygusu sağlama İletişim ve etkileşim olanağı sağlama Benlik saygısını artırma Başkalarına yardım etme olanağı sağlama Değerli olma duygusu yaşatma Sahip olduğu olumlu kişilik özeliklerini destekleme

58 Anne babaların çocukları olumlu arkadaşlık ilişkileri kurmaları konusunda yüreklendirmeleri gerekmektedir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır: Çocuğun çeşitli sosyal becerileri kazanmasına yardımcı olmak ve ortam hazırlamak, Aile içerisinde sevildiğini hissettirmek ve ait olma duygusunu yaşamasını sağlamak, Arkadaşlarıyla etkinliklerde bulunmaya teşvik etmek, Evde kendine ait ortamının olmasına özen göstermek, Arkadaşlarıyla evde vakit geçirmesini sağlamak, Çocuğun arkadaşlarını ve gerekirse ailelerini tanımak, Kendisi ile ilgili kararlar alınmasında ona söz hakkı vermek, Arkadaşlarının yanında onu eleştirmemek, Arkadaşları ile yaşadığı sorunları tarafsızca dinlemek ve abartılı tepkiler göstermemek, Arkadaşları ile yaşadığı sorunları onun adına çözmeye çalışmamak, Arkadaş edinebileceği çeşitli hobi aktivitelerine katılmasını sağlamak. Bununla birlikte her çocuğun kendine ait özelliklerinin olduğu ve her çocuğun bazı yönlerden farklı olabileceği unutulmamalıdır. Kaynak: Temel Yaşam Becerileri/Süleyman Hecebil

59 BİZ BİRBİRİNİ ÖNEMSEYEN, BİRBİRİNE ÖZEL ZAMAN AYIRAN.AİLESİYİZ Değişik manzaraların önünde çekilmiş fotoğraflarınızı beraberce inceleyin, o yerleri hatırlamaya çalışın. Eşinizin ve çocuğunuzun yemek hazırlamasını isteyin, siz onların davetlisi olun. Değişik şekillerdeki kaplara su doldurarak suyun donmasını sağlayın, sonra erime sürecini beraberce takip edin. Beraber kek, pasta yapın. Süslemesini sadece çocuğunuz yapsın. Birkaç gün zorunlu olarak yaptığınız işlerden bazılarını yapmama hakkını kendinize tanıyın Karar vermesi için seçenekli sorular sorun. Eşinize şimdiye kadar yaşadığınız en mutlu anları hatırlatan bir mektup yazın. Kendini değersiz ve önemsiz hissettirecek davranışlarla çocuğunuzu incitmeyin. Çocuğunuza suyla oynayabileceği bir ortam yaratın. Balkonu oyuncakları vb. yıkasın. Yatarken mutlaka çocuğunuzu öpün ve o gün içinde yaptığı güzel bir şey için teşekkür edin. Okul arkadaşlarına telefon açmasına izin verin. Evinizde bir ses köşesi yapın ve ses çıkaran eşyaları bu köşede biriktirin, beraberce oynayın. Aile Etkileşim Programı Prof. Dr. Belma TUĞRUL

60 MAYIS AYINDA DOĞANLAR ASLI DALLI EGE UYGUR EFE AKSOY

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM Dr. Şengül GENÇ Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU OKULÖNCESİ EĞİTİM Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Hangi Yeterlikler Kazandırılmalıdır

Detaylı

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi Aralık, 2012, Cilt 1, Sayı, 2, s. 85-113 Journal of Policy Analysis in Education December, 2012, Volume 1, Issue 2, pp. 85-113 Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi A

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BİREYİN GELİŞİMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014

HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014 HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014 İÇİNDEKİLER 1. KASIM AYI ÖZEL GÜN VE KUTLAMALARI 2. KASIM AYI KAZANIM ve GÖSTERGELERİ 3. KASIM AYI

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır.

Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır. Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır. Biz, aileler ve çocuklar için yola çıktık ve onlar için büyümeye devam ediyoruz. Değerli

Detaylı

OKULÖNCESİ EGİTİM PROGRAMI HANGİ YETERLİKLERİ KAZANDIRMALıDıR?

OKULÖNCESİ EGİTİM PROGRAMI HANGİ YETERLİKLERİ KAZANDIRMALıDıR? Hacettepe Üniversitesi Egitim FakÜltesi Dergisi, LO (1994) 21-30 OKULÖNCESİ EGİTİM PROGRAMI HANGİ YETERLİKLERİ KAZANDIRMALıDıR? Nuray Senemoğlu* ABSTRACT: The aim of this paper is to explain competencies

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI ERKEN KEMAN EĞİTİMİ VEREN ÖĞRETMENLERİN (5-7 YAŞ) BAŞLANGIÇ DÜZEYİNDE SIK KARŞILAŞTIKLARI

Detaylı

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZEL EĞİTİM ANABİLİM DALI ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

YAŞ GELİŞİM ÖZELLİKLER ( 6-10 YAŞ ARASI )

YAŞ GELİŞİM ÖZELLİKLER ( 6-10 YAŞ ARASI ) ÖZEL EKİN KOLEJİ Bilgi Toplumunun Okulu EMPATİ, ÖZEL EKİN KOLEJİ P.D.R.H. SERVİSİNİN AYDA BİR YAYIMLANAN SÜRELİ YAYINIDIR. YIL: 2 SAYI: 15 MAYIS - 2003 AYIN KONUSU YAŞ GELİŞİM ÖZELLİKLER ( 6-10 YAŞ ARASI

Detaylı

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI»

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» Yrd. Doç. Dr. Müge YURTSEVER KILIÇGÜN Amerikan Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi (National Council of Teachers of Mathematics-NCTM) (2000)'ne göre, matematik programlarının

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM AHLAK GELİŞİMİ 141EO0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

OYUNLARIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKILARI VE GAZİANTEP ÇOCUK OYUNLARI * Cengiz GÖKŞEN **

OYUNLARIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKILARI VE GAZİANTEP ÇOCUK OYUNLARI * Cengiz GÖKŞEN ** A. Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi [TAED] 52, ERZURUM 2014, 229-259 OYUNLARIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKILARI VE GAZİANTEP ÇOCUK OYUNLARI * Cengiz GÖKŞEN ** Ø. Giriş Özet Çocuklar fiziksel

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK FOLKLOR ARAŞTIRMALARI DERGİSİ NİN 1 183. SAYILARINDA YER ALAN MASAL METİNLERİNİN, 11 14 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERİNİN BİLİŞSEL, DUYUŞSAL VE PSİKOMOTOR

Detaylı

ÇİZGİ İLE İLGİLİ TEMEL KONULARIN ÖĞRETİMİNDE OYUNLAŞTIRILMIŞ YARATICI ETKİNLİKLERİN ÖĞRENME ERİŞİSİNE ETKİSİ

ÇİZGİ İLE İLGİLİ TEMEL KONULARIN ÖĞRETİMİNDE OYUNLAŞTIRILMIŞ YARATICI ETKİNLİKLERİN ÖĞRENME ERİŞİSİNE ETKİSİ Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı ÇİZGİ İLE İLGİLİ TEMEL KONULARIN ÖĞRETİMİNDE OYUNLAŞTIRILMIŞ YARATICI ETKİNLİKLERİN ÖĞRENME ERİŞİSİNE ETKİSİ

Detaylı

BAŞARI VE İLİŞKİDE DUYGUSAL ZEKANIN ROLÜ

BAŞARI VE İLİŞKİDE DUYGUSAL ZEKANIN ROLÜ TC GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTA ÖĞRETİM FEN VE MATEMEATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI BAŞARI VE İLİŞKİDE DUYGUSAL ZEKANIN ROLÜ DANIŞMAN: DR. MUSTAFA KARADAĞ HAZIRLAYAN:

Detaylı