Sen Söyle. Kasa. Banka. Cari. Stok. İrsaliye. Sipariş Çek ve Senet. Fatura. Oto Servis. Depo Sayım Seri No. Mail Order. Kredi Kartı. Barkod.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sen Söyle. Kasa. Banka. Cari. Stok. İrsaliye. Sipariş Çek ve Senet. Fatura. Oto Servis. Depo Sayım Seri No. Mail Order. Kredi Kartı. Barkod."

Transkript

1

2

3 Kasa Banka Cari İrsaliye Sen Söyle Stok Sipariş Çek ve Senet Fatura Üretim İhracat Oto Servis Depo Sayım Seri No. Barkod Kredi Kartı Mail Order Yönetici Taşören Hızlı Üretim

4 Kasa 1. Serbest Kasa Girişi 2. Cari Hesaptan Nakit Tahsilat 3. Elden Çek Tahsilatı 4. Elden Senet Tahsilatı 5. Banka Hesabından Tahsilat 6. Satış Faturası Tahsilatı 7. Serbest Kasa Çıkışı 8. Cari Hesaba Nakit Ödeme 9. Personel Maaş Ödemesi 10. Elden Senet Ödeme 11. Banka Hesabına Ödeme 12. Alış Faturası Ödemesi 13. Kasalar Arası Transfer Çek ve Senet 1. Cari Hesaptan Çek Alma 2. Cari Hesaba Çek Verme 3. Banka Tahsile Çek Verme 4. Tahsilden İade Çek Alma 5. Cari Hesaba Senet Verme 6. Cari Hesaptan Senet Alma 7. Banka Tahsile Senet Verme 8. Tahsilden İade Senet Alma Banka 1. Serbest Hesaptan Yatan 2. Cari Hesaptan Gelen Havale 3. Tahsilde ki Çek Tahsilatı 4. Tahsilde ki Senet Tahsilatı 5. Serbest Hesaptan Çekilen 6. Cari Hesaba Havale Gönderme 7. Kendi Çekimizi Ödeme 8. Hesaplar Arası Transfer Stok 1. Stok Giriş İşlemi 2. Stok Çıkış İşlemi İhracat 1. Gümrükler 2. Gümrükçüler 3. Konteyner Tanımları 4. Uluslararası Ödeme Tanımları 5. Teslimat 6. Konsimento Talimatı 7. Packing List 8. Comercial 9. Ceki Listesi 10. Proforma Invoice Sipariş 1. Alınan Sipariş 2. Verilen Sipariş 3. Sipariş Entegrasyonu 4. İrsaliye Entegrasyonu 5. Fatura Entegrasyonu 3. Stok Değerlerini Ayarlama 4. Ürün Fotoğrafları 5. Dövizli Stok Kartı Tanımlama 6. Özel Kodlara Göre Stok Arama 7. Depo Giriş İşlemi 8. Depo Çıkış İşlemi 9. Depolar Arası Transfer 10. Sayım Sistemi 11. Barkod Çıkarma Sistemi 12. Hızlı Üretim Gerçekleştirme Cari Hesap 1. Farklı Para Birimlerine Göre Takip 2. Standart Ekstre 3. Detaylı Ekstre 4. İstatistik Çizelgesi 5. İşlem Faaliyet Tablosu 6. Serbest Borç İşlemi 7. Serbest Alacak İşlemi 8. Cari Birleştirme Sistemi 9. Cari Hesaplar Arası Transfer 10. Serbest Cari Taksitlendirme 11. Kredi Kartı Komisyo Oranı Belirleme 12. Mail Order Gerçekleştirme 13. Kredi Kartı Taksitlendirme 14. Cari İşlemlere Taşören «aracı» atama 15. Cari Bazında Yıllık Faaliyet Analizi Teknik Servis 1. Servis Girişi Üretim 2. Serbest İç Servis İşlemi 1. Planlama 3. Ürün Toplama 2. Gerçekleştirme 4. Mağazaya Ürün Siparişi Verme 3. Aşama Başlatma/Bitirme 5. Sipariş Teslimatı 4. Üretim Bitirme 6. Sipariş Montajı 5. Dövizli Maliyet Alabilme 7. Dış Servise Ürün Hazırlama 6. Dövizli Ham Madde/Masraf 8. Dış Servise Gönderme 9. Dış Servisten Alma 10. Dış Servis Alma Öncesi Müşteri Ürün Değiştirme 11. Dış Servisten Gelen Ürünlerin Montajı 12. Kalite Kontrol İşlemi 13. Müşteri Teslimatı Fatura 1. Alış Faturası 2. Satış Faturası 3. Fatura Entegrasyonu İrsaliye 1. Alış İrsaliyesi 2. Satış İrsaliyesi 3. Fatura Entegrasyonu

5 Kasa 1. Kasa Durum Raporları 2. Kasa Hareket Raporları 3. Faaliyet Raporları 4. Gün Toplam Raporları 5. Döviz Hareket Raporları İhracat 1. İhrac Edilen Ürünler 2. İhracat Gerçekleştirilen Firmalar Üretim 1. İaşaması Biten Ürünler 2. Aşaması Devam Edenler 3. Üretimi Bitenler 4. Ütümi Devam Edenler Banka 1. Banka Hesap İsim Listesi 2. Banka Durum Raporları 3. Banka Hareket Raporları 4. Tahsildeki Alacaklar 5. Faaliyet Raporları Çek ve Senet 1. Çek ve Senet Durum Raporları 2. Tahsilat ve Ödeme Raporu 3. Çek ve Senet Kambiyosu 4. Yıllık Risk Planları Stok 1. Stok İsim Listesi 2. Fiyat Listesi 3. Değer Raporları 4. Stok Hareket Raporları 5. Kar ve Zarar Analizleri 6. Envanter Durum Raporları 7. Seri No Raporları 8. Sayım Raporları 9. Personel Satış Raporları Cari 1. Cari İsim Listeleri 2. Cari Durum Raporları 3. Cari Hareket Raporları 4. Faaliyet Raporları 5. Kredi ve Risk Limitleri 6. Çek ve Senet Alacakları 7. Döviz Hareket Raporu 8. Firma İstatistik Bilgileri Teknik Servis 1. İç Servis İşlem Raporu 2. Dış Servis İşlem Raporu 3. Mağaza Verilen Siparişler 4. Teslim Alınan Siparişleri 5. Montajı Yapılan Siparişler 6. Teslim Alınmayan Siparişler 7. Montajı Yapılmayan Ürünler 8. Dış Servise Hazırlanan Ürünler 9. Dış Servise Giden Ürünler 10. Dış Servisten Gelen Ürünler 11. Dış Servisten Gelmeyen Ürünler 12. Müşteri Teslimat Raporları 13. Genel Faaliyet Raporu 14. Genel Durum Analizi Sipariş 1. Sipariş İşlem Listesi 2. Sipariş Hareket Raporları 3. Teslimat Durum Raporları İrsaliye 1. İrsaliye İşlem Raporları 2. Stok Hareket Raporları 3. İrsaliye Entegrasyon Raporu 4. Gün Toplam Raporları 5. K.D.V. Raporları Fatura 1. Alış Faturası 2. Satış Faturası 3. Fatura Entegrasyonu

6 Tahsilatlar Ödemeler

7 Serbest Kasa Girişi Kayıt dışı yerlerden, elden alınan veya cari hesaplar ile ilgili ilişkisi olmayan tahsilatlar, bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır.

8 Cari Hesaptan Tahsilat Cari hesaptan yapılan tahsilatlar bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, cari hesap ise alacaklı olmaktadır

9 Bankadan Tahsilat Kendi banka hesaplarımızdan aldığımız nakit paraları kasaya bu işlemle girişi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, banka hesabı ise alacaklanır.

10 Elden Çek Tahsilatı Portföyde bulunan çekleri tahsil etmek için kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır. Ve portföyde bulunan çeklerse portföy listesinden çıkarılır. Sonuç; herkes mutlu.. Tek seferde bir çok para biriminden çek alınabilmektedir!

11 Elden Senet Tahsilatı Portföyde bulunan senetleri tahsil etmek için kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır. Ve portföyde bulunan senetlerse portföy listesinden çıkarılır. Tek seferde bir çok para biriminden çek alınabilmektedir!

12 Satış Faturası Tahsilatı Satışı yapılmış fakat tahsil edilmemiş faturaların kapatılması için bu işlem gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, cari hesap ise alacaklanır.

13 Serbest Kasa Çıkışı Kayıt dışı yerlerden, elden verilen veya cari hesaplar ile ilgili ilişkisi olmayan ödemeler de bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır.

14 Cari Hesaba Nakit Ödeme Cari hesaba yapılan ödemeler bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, cari hesap ise borçlanmaktadır.

15 Personel Maaş Ödemesi Firmanız bünyesinde çalışan personellerinize yapılan aylık maaş ödemeleri bu işlemle gerçekleştirilir. Ödemeler personellere gerektiğinde ayrı ayrı da yapılabilmektedir. Yani birden fazla sefer ödeme yapılarak personelin maaş ödemesini tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda personelinize değişik para birimleri ile ödeme de yapabilmektesiniz.

16 Bankaya Ödeme Kendi banka hesaplarımıza yatırdığımız nakit paraları kasadan bu işlemle çıkışı yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, banka hesabı ise borçlanır.

17 Elden Senet Ödemesi Cari hesaba verdiğimiz senetlerin elden ödenmesi durumunda kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır. Ve «verilen senetler» listesinde bulunan senetler listeden çıkartılır. Tek seferde bir çok para birimine ait senet ödenmektedir.

18 Alış Faturası Tahsilatı Alışı yapılmış fakat ödemesi yapılmayan faturaların kapatılması için bu işlem gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, cari hesap ise borçlanır.

19 Kasalar Arası Transfer Firma içinde bir kasadan diğer bir kasaya para transferi yapmak İçin kullanılır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen kasa alacaklanır, alan kasada borçlanır.

20 Serbest Borç Transfer Hesap Birleştirme Serbest Alacak Serbest Taksitlendirme Aracı / Taşören Takibi

21 Dövizli Cari Hesap TL Hesabı $ Hesabı Hesabı... Satış Faturası Nakit Tahsilat Mail Order. Alış Faturası Satış Faturası Gelen Havale Elden Alınan Satış Faturası Satış İrsaliyesi Nakit Tahsilat Kredi Kartı Tahsilat Visera Ticari Programı ile artık farklı para birimi hesabı olarak bir çok cari hesap açmaya gerek kalmamaktadır. Tek bir cari hesapla, bir çok para birimine ait aynı cari hesabı takip edebilirsiniz. Nakit Ödeme..

22 Serbest Borç İşlemi Cari hesaplar ile ilgili Visera Ticari Programının işlemleri haricinde gereken tanımlar için bu işlem kullanılır. «Serbest borç işlemi» nin en güzel özelliği ise cari hesabı borçlandıracağınız zaman işlemin tipini siz tanımlarsınız.

23 Serbest Alacak İşlemi Cari hesaplar ile ilgili Visera Ticari Programının işlemleri haricinde gereken tanımlar için bu işlem kullanılır. «Serbest alacak işlemi» nin en güzel özelliği ise cari hesabı alacaklandıracağınız zaman işlemin tipini siz tanımlarsınız.

24 Hesaplar Arası Transfer Bir cari hesaptan diğer bir cari hesaba aktarılan tutarlarda bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen cari hesap «alacaklı» olurken alıcı cari hesap «borçlu» olmaktadır.

25 Cari Birleştirme Sistemi Fazladan vb. nedenlerle açılan cari hesapların birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Yukarıda ki resimde; ile kodlu cari hesaplara ait bütün hareketler kodlu cari hesaba aktarılmaktadır.

26 Serbest Cari Taksitlendirme Çek veya senedin söz konusu olmadığı durumlar da kullanılmak üzere uygulanan bir işlemdir.

27 Aracı / Taşören Takibi Genelde serbest bayilik/satıcılık kullanan veya proje ortaklığı gerçekleştiren firmaların kullanabilecekleri ideal bir «hareketsel atama sistemi»dir. Diyelim ki bir firmaya satış yapıldı. Fatura o firmaya kesilecek ama ödemeyi alacağımız firma başka bir firma olması durumlarında parekende cari hesabına kesilen faturaları ilgili bayi veya satıcıya atanabilir.

28 Mail Order Kredi kartını çektiğimiz müşteri cari hesabın TL hesabının alacağına kayıt ederken; mail order u casperın USD hesabına borç olarak kayıt edilmektedir.

29 Kredi Kartı Taksit Çekilen kredi kartı taksitlendirmeleri bu işlem ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda gerçekleştirilen işlemde cari hesap farklı para birimi ile alacaklanabilir.

30 Depo Giriş Sen Söyle Sayım Depo Çıkış Depolar Arası Transfer

31 Depo Giriş İşlemi Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; gerçekleştirilen depo girişleridir. Kayıt edilen işlem sonrasında girişi yapılan ürün «depo» ve «stok» kart listesine eklenir.

32 Depo Çıkış İşlemi Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; gerçekleştirilen depo çıkışlarıdır. Kayıt edilen işlem sonrasında çıkışı yapılan ürün «depo» ve «stok» kart listesinden azaltılır.

33 Depolar Arası Transfer Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; depodan depoya gerçekleştirilen işlemlerdir. Kayıt edilen işlem sonrasında çıkışı yapılan ürün «Gönderen Depo» listesinden azaltılırken, başka bir depoya girişi olmasından dolayı «Alıcı Depo» listesine eklenir.

34 Sayım Sistemi Sizde sayımları gerçekleştirirken «mal fazlası» veya «mal eksiği» şeklinde ki seçeneklerin seçilmesinden bıktıysanız veya sayım öncesi «sayıma hazırlık» yapmayı istemiyorsanız; «Visera Sayım Sistemi» tam size göre! Ürünlerin yerlerini hiç kıpırdatmadan gördüğünüz ürünleri karışık bir sıra da olsa sayma imkanı veren bir sistemdir. Siz sayın Visera düzeltsin. Sayım sonrası «sayıma girmeyen stoklar» ve «sayılmayan stokları sıfırla» işlemiyle sayım sonrası stok durumunuzun istatistiğine kolayca göz atabilirsiniz.

35 Hesaba Yatanlar Serbest Hesaba Yatan Gelen Havale Müşteri Çek ve Senet Tahsilatı Sen Söyle Hesaptan Çekilenler Serbest Hesaptan Çekilen Havale Gönderme Fatura Kapatma

36 Hesaptan Çekilen Hiçbir yerle ilişkisi olmadan, banka hesabından elden çekilen nakit ödemelerin durumlarında bu işlem kullanılmaktadır. Kaydedilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır.

37 Havale Gönderme Banka hesabından cari hesaba gönderilen havalelerin yapıldığı işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı alacaklanır ve cari hesap ise borçlanmaktadır.

38 Kendi Çekimizi Ödeme Cari hesaplara verilen kendi çeklerimizi ödemek için bu işlem kullanılır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen banka hesabı alacaklanır. Ve ilgili çekler «verilen çekler» listesinden otomatik olarak çıkartılır.

39 Hesaba Yatan Hiçbir yerle ilişkisi olmadan, banka hesabına elden yatırılan nakit tahsilat durumların da bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır.

40 Cari Hesaptan Gelen Havale Cari hesaplardan banka yoluyla banka hesaplarına gelen tahsilatlar için bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır. Cari hesap ise alacaklanır.

41 Müşteri Çek Tahsilatı Bankaya «tahsile» verilen çeklerin tahsil edilmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Değişik para biriminde ki çeklerin, aynı banka hesabına verilerek resimde de görüldüğü üzere parite çevrimi yapılabilmektedir. Örneğin; para birimi * Kuru = TL ye.. Ondan sonra TL / $ Kuru = $ hesabı birimi olarak parite çevrimi gerçekleştirilerek çekini $ hesabına tahsil edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı borçlanır. Ve müşteri çeki «tahsil edilecek» çekler listesinden çıkartılır.

42 Müşteri Senet Tahsilatı Bankaya «tahsile» verilen senetlerin tahsil edilmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Değişik para biriminde ki senetler, aynı banka hesabına verilerek resimde de görüldüğü üzere parite çevrimi yapılabilmektedir. Örneğin; para birimi * Kuru = TL ye.. Ondan sonra TL / $ Kuru = $ hesabı birimi olarak parite çevrimi gerçekleştirilerek senedini $ hesabına tahsil edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı borçlanır. Ve müşteri senedi «tahsil edilecek» senetler listesinden çıkartılır.

43 Cari Hesaptan Çek Alma Sen Söyle Cari Hesaba Çek verme Bankaya Tahsile Verme Tahsilden İade

44 Cari Hesaptan Çek Alma Cari hesaba mahsuben alınan çekler bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile çek girişi yapılabilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaba daha önceden verilen müşteri çeklerinin geri alınması gerçekleştirilir. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşterinin çekleri «portföyde» ki çekler listesine eklenir.

45 Cari Hesaba Çek Verme Cari hesaba çek ödemeleri bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile çek çıkışı yapılabilmektedir. Ayrıca işlem «iade» olmadıktan sonra hem portföyde bulunan hem de kendi çeklerimizi farklı para birimine göre cari hesaba çekler verilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaptan alınan çekleri geri iade edilir. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşteri çeki «portföyde» ki çekler listesine eklenir.

46 Banka Tahsile Çek Verme Çekler bankadan tahsil edilmesi için öncelikle banka hesabına yatırılmalıdır. Diğer bir ifade ile çekler, «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmelidir. «Banka tahsil» listesine eklenmeyen çekler tahsil edilemez! Ayrıca banka hesabının para Biriminden farklı çekleri de tahsile verebilirsiniz. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında çekler «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmektedir.

47 Banka Tahsilden Çek Alma Daha önceden bahkaya «tahsile» verilen çeklerin geri alınması için bu işlem kullanılmaktadır. Bu işlem bir «iade» olarak geri alma işlemi olmasından dolayı «banka tahsil» listesinde bulunan çekleri tekrar «portföy» listesine almaktadır. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında çekler «banka tahsil» listesinden çıkartılarak «karşılığı yok» adıyla «portföy» listesine eklenmektedir.

48 Cari Senet Alma Senet verme Sen Söyle Tahsile Verme

49 Cari Hesaptan Senet Alma Cari hesaba mahsuben alınan senetler bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile senet girişi yapılabilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaba daha önceden verilen müşteri senetlerinin geri alınması gerçekleştirilir. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşterinin senetleri «portföyde» ki senetler listesine eklenir.

50 Cari Hesaba Senet Verme Cari hesaba senet ödemeleri bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile senet çıkışı yapılabilmektedir. Ayrıca işlem «iade» olmadıktan sonra hem portföyde bulunan hem de kendi senetlerimizi farklı para birimine göre cari hesaba senetler verilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaptan alınan senetleri geri iade edilir. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşteri senetleri «portföyde» ki senetler listesine eklenir.

51 Banka Tahsile Senet Verme Senetler bankadan tahsil edilmesi için öncelikle banka hesabına yatırılmalıdır. Diğer bir ifade ile senetler, «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmelidir. «Banka tahsil» listesine eklenmeyen Senetler tahsil edilemez! Ayrıca banka hesabının para biriminden farklı senetleri de tahsile verebilirsiniz. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında senetler «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmektedir.

52 Banka Tahsilden Senet Alma Daha önceden bankaya «tahsile» verilen senetlerin geri alınması için bu işlem kullanılmaktadır. Bu işlem bir «iade» olarak geri alma işlemi olmasından dolayı «banka tahsil» listesinde bulunan senetleri tekrar «portföy» listesine almaktadır. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında senetler «banka tahsil» listesinden çıkartılarak «karşılığı yok» adıyla «portföy» listesine eklenmektedir.

53 Sipariş Teslimat Satın Alma

54 Satın Alma - Sipariş Satın alması gerçekleştirilecek olan ürünler «Sipariş Verme» işlemiyle bildirilmektedir.

55 Satın Alma - Teslimat Siparişi verilen ürünler sevk irsaliyesi ile birlikte teslim alınır. Ürünleri sevkten teslim almak için «Alış İrsaliyesi» işlemi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap tutarınca alacaklanır ve ürünlerde satış miktarınca stoğa eklenir.

56 Satın Alma Teslimatı gerçekleştirilen ürünlerin ödemesinin hukuki olarak verilmesi ve ticaretin vergilendirilmesi için fatura düzenlenir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap tutarınca alacaklanır ve ürünlerde satış miktarınca stoğa eklenir.

57 Teklif Verme / Sipariş Alma Teslimat

58 Sipariş Alma Satışı yapılmak üzere alınan siparişlerin işlemi buradan gerçekleştirilir.

59 Teslimat Gerçekleştirme Siparişi alınan ürünlerin teslimatı sevk irsaliyesi ile birlikte hazırlanır. Ürünleri sevk etmek için «Satış İrsaliyesi» işlemi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap borçlanır ve ürünlerde satış miktarınca stoktan çıkartılır.

60 Fatura Düzenleme Teslimatı gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek olan ürünlerin ödemesinin hukuki olarak alınması ve ticaretin vergilendirilmesi için satılan ürünlerin fatura düzenlenir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap borçlanır ve ürünlerde satış miktarınca stoktan çıkartılır.

61 Merkezi İşlem Kilitleme Sistemi Nakit Akışı Tabloları Faaliyet Tabloları Sen söyle

62 Nakit Akış Tabloları Yıllık nakit akış tablosudur. Hangi ay, hangi işlemden ne kadar nakit alacağınızı ve borcunuzu gösteren tablodur. 2- Örneğin ödenecek senetler bölmesinde «temmuz» ayı tıklandığında «günlük faaliyet» olarak da izleme vb. takip yapabilirsiniz. 3- «Günlük faaliyet» satırından seçilen günün, günlük dökülen hareketidir.

63 Yıllık Faaliyetler Tablosu Seçilen Cari, Banka, Kasa, Stok, Muhasebe vb. kartlar ile ilgili yıllık bazda alınan bir tablodur.

64 Merkezi İşlem Kilitleme Visera da yapılan her işin mutlaka farklı bir merkezi sıra numarası vardır. Sistem yöneticisini görmeye yetkili kullanıcılar «Merkezi İşlem Kilitleme Sistemi» işlemini seçerek durum raporlaması sonucu «yazma» «görme» «izin yok» gibi seçeneklerle işlem yetkilendirmesi gerçekleştirebilir.

65 İç Servis Dış Servis Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et Hazırla Gönder Takip Et Teslim Al Montajını Yap

66 Servis Girişi Müşterilerin getirdiği arızalı ürünlerin teknik servise «ilk girişi» bu işlemle gerçekleştirilir. Ayrıca «satış faturası» ile satışı yapılmış ürünlerin ve «teknik servis toplasın» olarak rezerve edilen satışların da hızlı bir şekilde servis girişi buradan gerçekleştirilebilir. Teknik servise girişi yapılan her işlem ayrı ayrı sorumlulara atanarak teknik takibi Ciddeyetle sağlanmasına olanak tanınmaktadır.

67 Serbest İç Servis Teknik servisin içerisinde cihazlara yapılan «özel şikayet ve istek» müdahaleleri bu işlemle gerçekleştirilir. Mesela teknik servise getirilen bir bilgisayara format atılması istenebilir. Sonuçta sipariş ve montajı ilgilendirmeyen bir durum olmasından dolayı formatlama için «Serbest İç Servis İşlemi» kullanılmalıdır. İşlemlere ait açıklamaların düzenli bir şekilde girilmesi önemlidir. Çünkü teknik servis modülü aynı zamanda Visera nın «e-bayi» platformuyla ortak çalıştırılabilir. Müşterileriniz E-bayi sisteminden «ürün durumu sorgulama» yapabilmektedir.

68 Mağazaya Sipariş Verme Müşterinin isteği veya şikayeti doğrultusunda üründe çıkan problemlere karşılık, problemin giderilmesi için yeni parça teminini «mağaza satış departmanından» gerçekleştirebilirsiniz. Sipariş verildikten sonraki adımlar : 1. Verilen Siparişleri Mağazadan Teslim Al 2. Teslim Alınan Siparişlerin Montajını Yap işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

69 Siparişleri Teslim Alma Daha önceden «müşteri bazlı» verilen siparişlerin, mağazadan «toplu olarak» teknik depoya teslimatı bu işlemle gerçekleştirilir. Mağazaya siparişi verilen ürünleri «sipariş listesinden» ekledikçe ürünle ilgili müşteriye yansıtılacak fiyatın, ürün seri numarası ve yeni garanti başlangıç ve bitiş bilgileri belirtilir. Teslim alınan siparişlerin bir sonra ki adımı «montaj» dır.

70 Siparişlerin Montajı Daha önceden toplu olarak mağazadan teslim alınan bütün siparişlerin «müşteri bazlı» şeklinde olmak üzere müşterinin bütün montajları tek bir seferde de yapılabilmektedir. Müşteri isteğine göre verilen siparişin son adımı olan montajın bir sonra ki adımı ise «kalite kontrol» dur.

71 Dış Servise Hazırla Ürün tamiri vb. gibi durumlar bazen «dağıtıcısına» yani distribitör firmasına gönderilir. Distribitör firmaya gönderilecek ürünler, «dağıtıcıya gidecekler listesi» ne eklenerek, teknik servisin bir bölümünde ürün gitmek üzere hazır bekletilir. Bir sonra ki adımı; «dış servise gönder» dir.

72 Dış Servise Gönder Dış servise gönderilmek için hazırlanan komple ürün veya parça «dağıtıcıya gidecekler listesi» nden seçilerek, toplu şekilde ilgili dağıtıcıya ait hazır bulunan bütün ürünlerin sevki bu işlem ile gerçekleştirilir. Dış servise gönderilen ürünlerin bir sonra ki adımı «dış servisten al» veya «müşteri bağını kopar» işlemleridir.

73 Dış Servisten Al Daha önceden dış servise gönderilen ürünlerin, arızaların giderilmiş olanlarının dağıtıcıdan tekrar geri alınması bu işlem ile yapılmaktadır. Geri alınan ürünler «onarıldı», «iade edildi» ve «parça değişti» seçeneklerinden bir tanesi seçilerek teknik servise girişi yapılır.

74 Birebir Değişim Teknik servislerde sıklıkla yaşanan bir problemde, müşteri ürünü dış servisteyken müşteriye mağazadan farklı bir ürünü tedarik edilmesidir. Ki bu işlemle sipariş olması durumunda müşterinin dış serviste ki ürünü birebir değişmiş olacaktır. İşlemde «mağazaya sipariş verme» iç işleminin kullanımı opsiyoneldir. Bu işlem ile bu değişimin takibinin yapılması ile birlikte aynı zamanda dış serviste ki ürünün artık firmamıza ait olarak kayıt olması sağlanmaktadır.

75 Birebir Değişimden Montaj Daha önceden dağıtıcısında bulunan ve müşteriyle bağı koparılan «birebir değişim» ürünler dağıtıcısından geldikten sonra satışının yapılması durumunda kullanılan bir işlemdir. Ürünün satışını/montajını yapabilmek için bir önceki adımı «Dış Servisten Al» işlemi ile teknik servise girişi yapılmalıdır.

76 Sms Gönderme Teknik serviste firmanın kurumsallığını göstermek adına yapılan her işlemde opsiyonel olarak sms gönderme seçeneği mevcuttur. Teknik servis işlemlerini kayıt ettikten sonra karşımıza çıkan «sms gönderme» işleminde «gönder» tuşuna tıklarak sms gönderilmiş olur.

77 Hazır Sms Tanımları Teknik serviste işlemleri gerçekleştirirken her işleme karşı sms açıklaması girilmesi zaman kaybettireceği üzere önceden tanımlanmış bulunan hazır bir listeden seçilmesi kullanıcının işlem performansını artıracaktır.

78 Kalite Kontrol Gerçekleştirme Visera teknik servis modülünün temeli «sorumluluk sistemi»ne dayanmaktadır. Sorumluluk sistemi ise müşteri şikayet ve isteklerini düzenli gözetmesinden dolayı hem teknik serviste müşteri ürün takibini daha rahat bir şekilde sağlarken hem de yapılan işin kalitesini de denetim metodu sebebiyle yükseltmektedir. Girişi yapılan işlemlerde tanımlanan «istek ve şikayetlere» hangi işlemler uygulanmış ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin dökümünü bu işlem ile alabilirsiniz. Bu işlem sadece «sorumlusu» tarafından gerçekleştirileceği gibi, yapılan işlerin kalite kontrolden geçebilmesi için bütün «istek ve şikayetlere» işlem gerçekleştirilmiş ve sorumlusunun da bu işlemleri tek tek kontrol etmiş olması gerekmektedir.

79 Müşteri Teslimatı Servis girişinden bütün müşteri «istek ve şikayetlerinin» bitmesine kadar olan işlemlerin hepsi burada bedeli karşılığı listelenmektedir. İstenilen para biriminden servis tutarı tespit edilebilir.

80 Servis Geçmişi Gerçekleştirilen bütün teknik servis işlemlerini değiştirmek için «servis geçmişi» listelenerek «uygulanan teknik servis işlemleri» kısmından eski işlemlerin hem değiştirilmesi hem de silinmesi veya yazdırılması sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dış servise gönderilen fakat geri gelmeyen ürünlerin durumunu da buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize buradan özel bir yazıcıdan bilgi çıktısı alabilirsiniz.

81 Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları İhracat Gerçekleştirme Konsimento Talimatı Packing List Ceki Listesi Commercial Proforma Invoice Proforma Fatura Sunum : Serdar HARMANCI

82 Gümrük Tanımları Bir ülkenin diğer ülkelerle olan ekonomik münasebetleri gereği ülkeye giriş ve çıkışların yapıldığı merkezlere gümrük denir. Visera Ticari Programında bu merkezleri «Gümrük Tanımları» ile belirleyebilirsiniz.

83 Gümrükçü Tanımları Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini, dolaylı temsil yoluyla takip eden ve sonuçlandıran ve kendilerine Müsteşarlıkça gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahiplerine «gümrükçü» diğer bir ifadeyle «Gümrük Müşaviri» denir.

84 Konteyner Tanımları Çok değişik alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmakta olan yük taşımak için kapalı kaplara genel olarak «konteyner» denilmektedir. Yük konteynerinin tanımı Türk Dil Kurumu tarafından «Çeşitli eşyaları taşımak için uluslararası standartlara göre yapılmış büyük sandık» şeklinde tarifi yapılmaktadır. Çeşitli deniz, kara ve hava taşıtları ile taşınmaya elverişli, uluslararası standart (ISO) ölçülere sahip, içine konan eşyayı her türlü dış etkenlerden koruyup hasara uğramasını ve kaybolmasını önleyen, yüklerin birimleşmesini sağlayan, çok sağlam yapıda, pek çok kere kullanılabilen, büyük ölçüde yükleme-boşaltma kolaylığı sağlayan, özel tertibatı bulunan kaplara konteyner denilmektedir. Uluslararası standart ölçülere göre sac ve alüminyumdan yapılmış, yükleme ve boşaltma hizmetlerinde zaman tasarrufu ile yükün dış etkenlerden korunmasını amaçlayan ve yükün birimleştirilmesini sağlayan 5-25 ton kapasiteli su geçirmez (sandık) yüklük gibi tarifleri yapmakta mümkündür.

85 Ödeme Şekli Tanımları İhracatçı tarafından ihraç edilen malların bedellerinin, ithalatçı tarafından malın teslim alınmasından önce veya sonra, gerek bankalar yolu ile ve gerekse alıcının kendisi veya vekili ya da onun adına hareket eden üçüncü bir kişi tarafından satıcıya yapılan ödemelerin tanımı bu işlem ile gerçekleştirilir.

86 Teslimat Tanımları Uluslararası Ticaret Odası, çağımızın ticari teamüllerini göz önünde bulundurarak, alıcı ve satıcın yükümlülük, maliyet ve risklerinin sınırlarını belirleyen çeşitli kavramlar «Incoterms» tanımlamıştır. Dış ticarette kullanılan teslim şekilleri (incoterms), Uluslararası Ticaret Odası'nın tanımlamaları ışığında aşağıda şekilde açıklanmıştır. - EXW(Ex Works) : Ticari İşletmede Teslim - FCA(Free CARRIER) : Taşıcıya Teslim - FAS(Free Alongside) : Gemi Doğrultusunda Teslim - FOB(Free on Board) : Gemi Bordasında Teslim - CFR(Cost and Freight) : Mal Bedeli veya Navlun - CIF(Cost, Insurance and Freight) : Mal Bedeli, Sigorta ve Navlun - CPT(Carriage Paid To) : Taşıma Ücreti Ödenmiş Olarak Teslim - CIP(Carriage and Insurance Paid To) : Taşıma Ücreti ve Sigorta Ödenmiş Olarak Teslim - DAF(Delivered At Frontier) : Sınırda Teslim - DES(Delivered Ex Ship) : Gemide Teslim - DEQ(Delivered Ex Quay) : Rıhtımda Teslim - DDU(Delivered Duty Unpaid) : Gümrük Resmi Ödenmemiş Olarak Teslim - DDP(Delivered Duty Paid) : Gümrük Resmi Ödenmiş Olarak Teslim

87 İhracat Gerçekleştirme Cari hesap ve stok ile entegreli çalışan bir sistem olan «ihracat gerçekleştirme» işleminde önceden yapılan tanımların işleme ilgili yerlerde seçilerek ihracat işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesabın ilgili para birimi altına borç olarak eklenirken stokları da çıkış olaran yansımaktadır.

88 Konsimento Talimatı Yükün hangi durumda gemiye alındığını, yüklendiğini, hangi koşullar altında taşınacağını ve teslim edileceğini belirten kıymetli evraktır. Malların sahipliğini konteyner mühür numaraları ile birlikte gösteren, kimin adına tanzim ve ciro edildiği ve hangi mal için tanzim edilmişse hukuki olarak mal üzerindeki ve kanunlardan doğacak bütün hak ve sorumlulukların o şahısa ait olduğunu gösteren belgedir. Konsimento talimatlarıı yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

89 Packing List Packing List yazdırılmadan önce bir çizelge ile listelenmektedir.

90 Ceki Listesi Çeki Listesi yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

91 Commercial Commercial yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

92 Proforma Invoice Proforma Invoice yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

93 Proforma Faturası Proforma Fatura yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

94 Bitir Gerçekleştir Her şeyi Planla

95 Planlama Üretilecek Ürün Üretimi planlama da; «çıktı» yani «üretilecek ürün» ün seçerek, hangi para birimiyle maliyetinin hesaplanacağını belirtilmelidir. Ayrıca; üretimin bitmesine müteakip üretileck ürünün hangi depoya miktar olarak ekleneceği örnekte de görülmesi üzere buradan seçilmektedir. Planlama yaparken birden fazla ürün üretebilirsiniz.

96 Planlama Ham madde Visera; geliştirildiği ilk günden itibaren bir çok kolaylığı kullanıcılarına sunmaktadır. Bunlardan bazı örnekleri üretimde de görebilmekteyiz. Planlamada birden fazla ürün üretilebileceği için kullanılan ham maddede de; «hangi ham madde ne kadar hangi üretilecek ürün için kullanılacaktır?» Sorusunun cevabını «Ham Madde Maliyetlendirmesi» kısmında bulabiliriz.

97 Planlama Üretim için bütün plan «ürün ve hareketler» bu forma yazılmaktadır. Tek planlama da birden fazla ürün üretme imkanı sunan Visera, aynı zamanda da Her üretilecek ürünün maliyetini farklı para birimlerinden sonuçlanması da kullanıcılara güzel bir kolaylık olarak sunulmuştur. Aynı şekilde değişik para birimleri ile ham madde sarfı ve firesi de alınabilmekle beraber yapılacak olan masrafları da dövlizli olarak plana katabilirsiniz.

98 Aşama / Departman Aşamalar aynı zamanda «departmanlar» olarak adlandırabiliriz. Planlama da sınırsız aşama tanımlarken aynı zamanda aşamalarda hareket görecek ürün de seçilebilmektedir.

99 Personeller Biz «basit» yerine «kolay» denmesini tercih ettik. Hiç gerçek bir üretim planında şimdiye kadar bütün «hareket, maliyet ve zaman» unsurları bir arada mantıklı bir şekilde kullanılmamaktaydı. Biz yaptık olacak Planlama hazırlanırlanırken önce aşamalar seçilir. Ve akabinde bu aşamalarda görev alacak personel atanır.

100 Aşama Başlat Gerçekleştirmelerin ilk adımı üretim aşaması başlatmaktır. Eski bir ifade ile «üretim emridir». Üretimde ki aşamanın başlatılması için verilen emir bu işlemle gerçekleştirilir.

101 Aşama Bitir Verilen emrin «aşama başlamasının» yerine getirilmesi, yani aşamanın bitmesini bu işlemle gerçekleştiriyoruz. Bitirilen aşama da emri verilen «başlatı» üretime göre ne kadarı sarf edildi ne kadarı fire verildi veyahut üretilen «bu aşamada üretilecek ürün var ise» miktar ne Kadardır şeklinde ki sonuçlar burada belirlenmektedir. Burada belirlenen sarf,, fire veyahut üretilen «bu aşamada üretilecek ürün var ise» miktarlarına göre üretimin bitmesinde stoğa eklenir veyahut azalır. Aynı zamanda da maliyetin hesaplanması bu işlem sonucu ortaya çıkmaktadır.

102 Üretimi Bitir Planlanan üretim bitirilmesi bu işlemle gerçekleştirilmektedir. Üretim bitirme işleminde; planlamada tanımladığımız «üretilen ürün ve ham madde» Karşılaştırması da yine bu işlemde yapılmaktadır. Yukarıda ki resimde planlamaya çok yakın bir üretim gerçekleştirilmiştir. Planlama da hem üretilecek ürünlerin maliyetlendirilmesi hem de sarf edilecek olan ham maddelerin maliyetini farklı farklı döviz birimleriyle yapılabilmektedir. «Gerçekleştirilen üretime masrafları ekle» seçeneğini işaretlemeyi de unutmayalım ki maliyet tam çıksın!

103 Hazırla

104 Kartlarda Muhasebe Kodu Viserada gerçekleştirilen her işlemin «ön mahsup» hesaplarının otomatik oluşturulması için cari, stok, banka, kasa vb. gibi kartlarda muhasebe kodları seçilebilir. Örneğin; cari hesap kartının «Satış» satırına muhasebe kodu seçilmediği takdirde «Satış faturası» işleminde ön mahsup seçildiğinde cari hesabın ilgili muhasebe kodunu eklemeyecektir. Bu sebeple işlemlerde her seferinde tek tek elle eklemede zaman kaybedileceği için ilgili muhasebe kodunu önceden cari karta ekleyerek otomatikleşmesi sağlanır. Ayrıca, açılan her karta aynı hesapların seçilmesi durumun da vakit kaybı olabileceği için en baştan yönetime yapılan tanımlarla tek tuş tıklanarak karta ait hesaplar eklenmiş olur.

105 İşlem Ön Mahsup Tanımı Muhasebeleştirilme işleminin çok hızlı ve problemsiz yapılması için her işlemde izlenen, işleme iliştirilmiş gayri mahsup fişidir. Gerek kasa işlemlerinde olsun gerekse satış ve alış işlemlerinde olsun gerçekleştirilen bütün işlemler muhasebeleştirilmek üzere «önceden mahsubu» hazırlanmaktadır. İşlemlerde hazırlanmayan «ön mahsup» lar muhasebeleştirilme öncesi de hazırlanabilir.

106 Muhasebeleştirme Visera da «ön mahsup» fişlerinin olmasının sebebi «rezerve» sistemidir. Her hangi bir işlemi gerçekleştiğinde «ön mahsup tanımları» yapılmadığı durumlarında bile Visera otomatik olarak o işlemin «muhasebeleştirilecek işlemler» listesinde yerini rezerve eder. Ve bütün işlemlerin muhasebeleştirmek istediğinizde karşınıza hangi işlem tam hangi işlem rezerve edilmiş muhasebeleştirme öncesi görebileceksiniz. Böyle bir mimari yapı aynı zamanda da çok hızlı ve kesinlikle hatasız bir muhasebeleştirme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca; gayri resmi ve resmi işlemleriniz içinde birden fazla «çalışma firması» açmanıza gerek kalmamaktadır. «Muhasebeleştirilmeyen işlem gayri resmidir.» portresinden baktığımızda «rezerve gizle» metodu muhasebeciler için vazgeçilmez bir çizgidir.

107 Hesap Planı Muhasebenin bütün temeli «hesap planı» dır. Hesap planı ise hareket gören, görmeyen bütün hesapların dönem içi toplamsal faaliyetini gösteren listedir. Sınıf Grup Ana Muavin Tali Detay : 1 : 10 : 100 : : : Planda yeni bir hesap tanımlamak için açılacak olan hesabın bağlı bulunduğu üst hesabına «misal ana hesap» işaretlenir. Alt kısımda yer alan «muavin hesap» tuşu tıklanarak. yeni hesabın açılması sağlanır. Aynı zamanda «detayları göster» tıklanarak ilgili hesabın hareket mizanı 2. liste olarak görüntülenebilir.

108 Aylık İcmal Raporu Seçilen hesabın dönem içi faaliyet toplamlarını ay ay borç ve alacak şeklinde gösteren bir yıllık hesap faaliyetidir. Aylık İcmal Raporu nu almak için muhasebe hesap planında herhangi bir muhasebe üzerine gelerek alabilirsiniz. Ayrıca ; Bütün hesapların icmalini almak için muhasebe hesap planını listelememelisiniz. Hiçbir hesap listelenmeyeceği için «bütün hesapların icmali» alınmış olur.

109 Genel KDV Raporu Sadece 190, 191 ve 391 ana hesaplarına ait hareket gören alt hesaplarının dökümünü listeler. Aynı zamanda da listeleme sonrası «otomatik kapanış» işlemi de gerçekleştirilebilir. Otomatik kapanış işlemi sonucunda ; Hesapların kapatılması için hesap tutarlarının karşılığına (borçsa alacak, alacaksa borç) yazılır. Arada ki fark ise; Eğer borç toplamı büyükse alacak toplamından, «fark=borç-alacak» 190 a yansıtılır. Eğer alacak toplamı büyükse borç toplamından, «fark=alacak-borç» 360 a yansıtılarak kapanış işlemi kayıt edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasın da kapanış eski kaydı otomatik olarak açılır.

110 Hesap Hareketi Hesap planında ilgili hesabı seçerek açılan hareketler listesidir. Hasap hareketinin en büyük özelliği seçilen hesap üst hesap ise bağlı bulunan bütün alt hesap hareketlerini listelemektedir. Mesela «10-Hazır Değerler» grup hesabı seçildiğinde; bu gruba bağlı bütün ana hesaplara bağlı en alt hesaplarının bütün hareketleri tarihe göre listelenmektedir. İlgili satıra bağlı hesap üzerinde iken o hesapla ilgili «aylık icmal raporu» alınabilir..

111 Standart İşlemler Ön muhasebe entegrasyondan oluşmayan hareketlerin muhasebe sisteminde oluşmasını sağlayan çeşitli hesapların yerine göre borç veya alacak şeklinde işlenmesidir. İşlemler : Açılış İşlemi Mahsup İşlemi Tahsil İşlemi Tediye İşlemi Kapanış İşlemi

112 Toplu Mahsup Birden fazla gerçekleştirilen işlemlerin muhasebe sisteminde tek seferde oluşmasını sağlayan işlemdir. Bir işlemde sınırsız farklı işlem mahsuplaşabilir. Mesela; Satış Faturası Nakit Tahsilat Gelen Havale.. vb. şekilde onlarca işlemi tek «toplu mahsup» ta beyan edebilirsiniz.

113 Muavin Defteri Hareket gören «ana hesap»ların tek seferde borç/alacak ve bakiye şeklinde ayrıntılı gösterilmesini sağlayan defterdir.

114 Defter-i Kebir Her yapılan işlem sonucunda bilanço eşitliğinin unsurları arasında meydana gelen artış ve azalışların yazıldığı deftere Büyük Defter «Defler-i Kebir» denir. B A Defter-i Kebir «ana hesap» bazında hareket gören hesapların şeklinde gösterildiği bir rapordur.

115 Yevmiye Defteri Büyük defterde hata olmasını önlemek ve günlük işlemler hakkında topluca bilgi edinebilmek için hesaplar önce başka bir deftere geçirirler, bu deftere günlük defter «yevmiye defteri» denir. Yevmiye Defteri ekrana listelendiğinde ilk sütunda «yevmiye numaraları» da listelenir. Sonuçta; ekrana listelenen bütün muhasebe işlemleri ayrı ayrı bir yevmiye numarası alır. Henüz kayıt edilmemiş olan bu numaraları işleme kayıt etmek için menüden «Yevmiye No Kaydet» seçilir. Noterden mühürlenen kağıtlara çıkış alınacağı için numaralandırmalara dikkat edilmesinde fayda vardır!

116 Mizanlar Muhasebe sistemine dahil olan ve sistem içerisinde hareket gören hesapların ayrıntılı faaliyet olarak dökümüdür. Genel Mizan : Bütün hareket gören hesapların dökümüdür. Aylık Mizan : Bütün hareket gören hesapların seçilen ay bazında dökümüdür. Tarihler Arası Mizan : Bütün hareket gören hesapların filtrelenen tarih aralığında ki dökümüdür.

117 Genel Faaliyet Raporu Hareket gören bütün muhasebe hesaplarının, toplamının ay ay listelendiği bir dökümdür.

118 Bilanço İşletmenin belli bir tarihteki varlıklarını ve bu varlıkların sağlandığı kaynaklarını gösteren mali bir tablodur. Bilanço muhasebe sisteminin en önemli tablolarından biridir. Bilanço işletmeler açısından son derece fayda sağlamaktadır. Bilançonun biçiminde dört bölüm bulunmaktadır. - Bilanço başlığı - Aktif tarafı - Pasif tarafı - Dipnotları

119 Gelir Tablosu İşletmenin belli bir dönemde elde ettiği tüm gelirler ile aynı dönemde katlandığı bütün maliyet ve giderleri ve bunların sonucunda işletmenin elde ettiği dönem net kârı veya zararını gösteren bir tablodur.

120 Teknisyen Onarım Servis Girişi Kalite Kontrol Sen Söyle

121 Servis Araç Girişi Araç Bilgileri - Teknisyen Faaliyet Listesi - Yakıt Durumu Belirtme -Tekerlek ve Alarm Bilgileri - Kit Seçenekleri - Ödeme Bilgileri - Editör - Yazdırma Araç yetkili servisimize geldiği zaman, yapılan ilk kayıt işlemidir. Aracımızın Markası ve Özelliğinin Girildiği, müşteri tarafından talep edilen isteklerin yazıldığı başlangıç formudur.

122 Servis Ön Kontrol Araç Dışı Kontrolü - Kaput Altı Kontrolü Araç Altı Kontrolü -İlave Opsiyonlar Toplu Seçim Editör İlk giriş işlemimizi yaptıktan sonra karşımıza çıkan 2. otomatik formdur. Araç servisimize geldikten sonra öncelik olarak genel kontroller yapılır.

123 Serbest Servis Formu Serbest İşlem Tipi Belirleme / Ücretlendirme / Editör Adında Serbest geçmesinin sebebi ise müşteri talebinin yanı sıra olağan üstü bir gelişmelere karşı kullanılacak, bilgi girişi sağlıklı yapılacak olan formdur. Yetkili servislerin en çok kullanacağı işlemdir.

124 Teknisyen Faaliyeti Servis Girişinde Kayıt Edilen Faaliyet Listesi / Süre Belirleme / Editör Müşteri; aracını servise ilk getirdiği zaman giriş listesine işlenen isteklerin yapıldığı işlemdir. Oto servislerin en çok kullanacağı işlemlerdendir.

125 Onarım Kalite Kontrol Durağan Araç Kontrolü - Hareketli Araç Kontrolü Periyodik Bakım - Çalışma Kontrol - Editör Araç üzerinde gerekli her şeyin yapılıp tamamlandığı gösteren işlemdir.

126 Araç Teslimatı Teslimat Bilgileri - Depo Bilgileri Yapılan İşler - Cari ve Stok Entegrasyonu Editör - Yazdırma Servis hizmetinin noktalandığı, ilgili hangi malzemelerin ve işçiliklerin kullanıldığını gösteren maliyet tablosudur.

127 Proje Sipariş Araç Şoför Sen Söyle Teslimat Sunum : İbrahim Kırmaç

128 Şoför Tanımları Taşımayı gerçekleştirecek araçları kullanan şoförlerin bilgileri buradan kayıt edilmektedir. Kayıt esnasında şoföre ait 10 adete kadar belge taranıp şoför kartına eklenebilmektedir..

129 Araç Tanımları Taşımalarda gerçekleştirilecek araçların listesidir. Araç tanımı yaparken önceden tanımı yapılan şoförleri de araç şoförü olarak belirlenebilmektedir.. Aynı zaman da aracın kiralık bir araç olup olmadığını da belirtebilirsiniz. Kayıt esnasında araca ait 10 adete kadar belge taranıp araç kartına eklenebilmektedir..

130 Yer Tanımları Taşımanın nerelerden nerelere gerçekleşebileceğine dair yer tanımları buradan yapılmaktadır. İster ülkesel, ister bölgesel, isterseniz de ilçesel bazda yer tanımı gerçekleştirebilirsiniz.

131 Masraf Tanımları Araç taşımalarında gerçekleştirilen masrafların tanımları buradan yapılmaktadır.

132 İş ve Proje Tanımları Diğer bir ifade ile «taşımanın şekli» olarak ta adlandırılabilir. Belli bir süre sonra taşımalarla ilgili istatistiklere dayalı çeşitli raporlar alabilmek için hazırlanan bu tanımları buradan yapabilirsiniz. Araç taşıma gerçekleştirme işleminde seçilme zorunluluğu yoktur.

133 Araç Seferi Başlatma Araç seferleri, kullanımı gayet sade ve kolay olan bu işlemle başlatılmaktadır. Alıcı bilgileri ve ürün bilgileri göreceli olarak girilmekte olup, örnekte aracın kiralandığı görülmektedir. Müşteri satış fiyatını «Satışlar» tuşu tıklanarak girilebilir. «Ekler» tuşu tıklanarak aracın «nereden nereye» hareket edeceği belirleneceği gibi taşımanın bir proje işi olup olmadığı da «iş proje» tanımlarından seçilebilir.

134 Araç Seferlerini Bitirme Önceden taşıma gerçekleştiren araçların seferlerinin bitişi bu işlemle yapılmaktadır. Yukarıda ki örnekte Casper A. Ş. firmasına ait proje bazlı taşımalar bulunmaktadır. Casper A. Ş. ait proje bazlı sefer bitişlerine dair bir örnek : a. Kasa taşıma Projesi 1. On Teker Tenteli (34 GH 7805) c. Sarf taşıma Projesi 1. Tır Tenteli (34 HC 6555) b. Bilgisayar taşıma Projesi 1. Tır Tenteli (34 TMN 53) 2. Panelvan (34 BTS 34) 3. Kamyonet Saç Kasa (34 HC 7072) d. Monitör taşıma Projesi 1. On Teker Tenteli (34 HG 5884)

135 Sefer Hareket İşlemleri Taşıma gerçekleştirilen işlemlerin hepsinin listesine ulaşmak için menüden; Nakliyat İşlemler Eski İşlemler Sefer İşlemleri kısımlarını kullanarak sefer hareketlerini listeleyebilir buradan ilgili satır üzerinde «enter» tuşuna basarak veya mouse ile çift klikleyerek sefer başlatma işlemini açabilirsiniz. Eğer ilgili satırda «Seferi Bitti» yazıyorsa hızlı bir şekilde ilgili işlem üzerinde mouse ile sağ tuş yaparak «sefer bitiş işlemini göster» tıklayıp sefer bitiş işlemini görebilirsiniz. Biten bütün seferleri görmek içinse; Nakliyat İşlemler Eski İşlemler Biten sefer işlemleri menüsünü kullanarak listeleyebilirsiniz.

136 Seferi Bitmeyen Araçlar «Seferi bitmeyen araçlar» ın raporunu; Nakliyat Raporlar Müşteri raporları Seferi bitmeyen araçlar menüsü takip ederek alabilirsiniz. Bu rapor «araç hareketi» bazlıdır.

137 Seferi Biten Araçlar «Faturası kesilmiş» seferi biten araçların sefer bazlı raporunu; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Araç hareketleri Seferi biten araçlar (faturalı) menüsü takip ederek alabilirsiniz. «Faturası kesilmemiş» seferi biten araçların sefer bazlı raporunu ise; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Araç hareketleri Seferi biten araçlar (faturasız) menüsü takip ederek alabilirsiniz.

138 Satış Toplamları Belirli tarihler arasında gerçekleştirilen taşımaların «müşteri+iş tanımı» olarak gruplanmış satış toplamları bu rapordan alınmaktadır. Faturası kesilmiş seferi biten araçların toplamlarını; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Toplamlar Seferi biten araç toplamları (faturalı) menüsü takip ederek alabilirsiniz. Faturası kesilmemiş seferi biten araçların toplamlarını ise; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Toplamlar Seferi biten araç toplamları (faturasız) menüsü takip ederek alabilirsiniz.

139 Kiralanan Araç Toplamları Sefer taşıma da kiralanan bütün araçların belirlenen filtreleme sonucu, toplam da ne kadara kiralandığı, kaç araç sefer düzenlediğinin toplamı bu rapordan alınır. Nakliyat Raporlar Kiralık Araçlar Cari bazlı toplamlar menüsü kullanılarak «caribazlı» kira toplamlarını raporlayabilirsiniz. Nakliyat Raporlar Kiralık Araçlar Araç bazlı toplamlar menüsü kullanılarak «araç bazlı» kira toplamlarını da raporlayabilirsiniz.

140

Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM

Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM Hazırla Kartlarda Muhasebe Kodu Viserada gerçekleştirilen her işlemin «ön mahsup» hesaplarının otomatik oluşturulması için cari, stok, banka, kasa vb. gibi kartlarda muhasebe

Detaylı

Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları

Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları İhracat Gerçekleştirme Konsimento Talimatı Packing List Ceki Listesi Commercial Proforma Invoice Proforma

Detaylı

İç Servis. Dış Servis. Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et

İç Servis. Dış Servis. Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et İç Servis Dış Servis Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et Hazırla Gönder Takip Et Teslim Al Montajını Yap Servis Girişi Müşterilerin getirdiği

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Genel Kayıt Alanlarına (Hesap Plan Kodu, Cari Kart, Demirbaş, Personel, Fatura, Stok Kartı ) ait Word, Excel, PowerPoint, Microsoft ofis dosyalarını ekleyebileceğiniz gibi PDF, JPG, BMP gibi resim dosyalarının

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Hizmet ve Masraf yönetimi

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Hizmet ve Masraf yönetimi Hizmet ve Masraf Yönetimi 1 HİZMET ve MASRAF YÖNETİMİ 1 Hİzmet ve Masraf Yönetimi... 6 1.1 Kartlar ve Reçeteler... 6 1.1.1 Kartlar Menüsü Yardım Tuşları... 6 1.1.2 Hizmet Tanıtım Kartı (041500)... 10 1.1.3

Detaylı

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA MODÜLÜ 1. SATIN ALMA Modülü... 9 1.1 Kartlar... 10 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.2 Satıcılar... 13 1.1.2.1 Satıcı Tanıtım Kartı... 13 Adresler:... 17 Yetkililer:... 18

Detaylı

HİZMET ve MASRAF YÖNETİMİ

HİZMET ve MASRAF YÖNETİMİ HİZMET ve MASRAF YÖNETİMİ 1 HİZMET VE MASRAF YÖNETİMİ... 5 1.1 KARTLAR VE REÇETELER... 5 1.1.1 Kartlar Menüsü Yardım Tuşları... 5 1.1.2 Hizmet Tanıtım Kartı (041500)... 8 1.1.3 Hizmet Reçetesi (041700)...

Detaylı

Barkomatik Otomasyon Sistemi

Barkomatik Otomasyon Sistemi Barkomatik Barkomatik Otomasyon Sistemi "En verimli çalışanınız" Kullanım Kılavuzu İçindekiler A- GİRİŞ... 5 1-Barkod Nedir?... 5 2-Barkod Sisteminin Faydaları Nelerdir?... 6 3-Barkod Yazdırma yönteminin

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

Banka LOGO Haziran 2008

Banka LOGO Haziran 2008 Banka LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO-GO Banka...4 Bankalar ve Banka Hesapları...5 Bankalar...6 Banka Bilgileri...7 Banka Döviz Toplamları...8 Banka Hareketleri...9 Banka Ekstresi...10 Banka Hesapları...11

Detaylı

Cari Hesap LOGO Haziran 2008

Cari Hesap LOGO Haziran 2008 Cari Hesap LOGO Haziran 2008 İçindekiler Cari Hesap...5 Cari Hesaplar...6 Cari Hesap Kayıt Türleri...8 Cari Hesaplar Listesi'nde İşlem Özellikleri...9 Grup Şirketleri, Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı...10

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

GO Plus Banka LOGO Mart 2012

GO Plus Banka LOGO Mart 2012 GO Plus Banka LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 Banka... 4 Bankalar ve Banka Hesapları... 5 Bankalar... 6 Banka Bilgileri... 7 Banka Döviz Toplamları... 9 Banka Hareketleri... 10 Banka Ekstresi...

Detaylı

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Fatura... 5 Satınalma ve Satış Faturaları... 6 Satınalma ve Satış Fatura Türleri... 10 Fatura Bilgileri... 11 Fatura Başlık Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 6 Hesap Özeti Grafiği... 7 Kasa Döviz Toplamları... 8 Kasa Ekstresi... 9 Kasa İşlemleri... 10 Ekle... 10 Değiştir...

Detaylı

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Satış yönetimi

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Satış yönetimi Satış Yönetimi 1 SATIŞ YÖNETİMİ 1. SATIŞ YÖNETİMİ... 11 1.1 Kartlar... 11 1.1.1 Cari Kartları Yardım Tuşları... 12 1.1.2 Cariler... 17 1.1.2.1 Cari Tanıtım Kartı (041110)... 18 Teminat bilgileri ekranı...

Detaylı

1.Netservis. 2.Tanımlar. 2.1. Sabit Tanımlar. 2.1.1. Müşteri

1.Netservis. 2.Tanımlar. 2.1. Sabit Tanımlar. 2.1.1. Müşteri 1.Netservis NetServis programı satış sonrası hizmetin adım adım takip edilebildiği ve ölçülebildiği programdır. Üretim yapan firmaların hizmet kalitesi için yaptıkları rekabet, tüketici sorunlarına en

Detaylı

ELEMENT ERP (KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA) YARDIM KILAVUZU

ELEMENT ERP (KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA) YARDIM KILAVUZU ELEMENT ERP (KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA) YARDIM KILAVUZU ELEMENT BİLGİSAYAR LTD.ŞTİ 1 İÇİNDEKİLER 0.PROGRAMA GİRİŞ..5 0.1.Kullanıcı Girişi 6 1.PERSONEL İŞLEMLERİ 8 1.1.Sicil İşlemleri..8 1.1.1.İşçi İzin

Detaylı

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA YÖNETİMİ 1. SATIN ALMA YÖNETİMİ... 4 1.1 Kartlar... 4 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 5 1.1.2 Cari Hesaplar... 9 1.1.2.1 Cari Hesap Tanıtım Kartı (041110)... 9 Teminat bilgileri

Detaylı

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın.

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Rakiplerine oranla daha hızlı davranmak ve bu hızıyla fark edilen, kaliteli firmalar arasında olmak isteyen işletmeler için ürettiğimiz V14 serisi programlarımız,

Detaylı

Faturalar LOGO Haziran 2008

Faturalar LOGO Haziran 2008 Faturalar LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO - GO Faturalar...4 Alım ve Satış Faturaları...5 Alım ve Satış Fatura Türleri...7 Fatura Bilgileri...8 Fatura Başlık Bilgileri...9 Fatura Satır Bilgileri...10

Detaylı

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 9/3/2011 LKS2 - GO PLUS Ürün Özellik Farkları Genel Özellikler 1. Yönetici Konsolu Yönetici konsolu, firma ile ilgili genel bilgilere kolay erişim sağlar. O anki

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 İçindekiler Muhasebe...7 Hesap Planı...8 Hesap Bilgileri...10 Bağlantılar/Kontroller...13 Finansal Tablolar...15 Hesap Kartı Bütçe Bilgileri...16 Hesap Kartı İzleme Pencereleri...18

Detaylı

Nebim V3 Ver 14.10.1. Genel. Nebim V3 Lisans. Raporlama Aracı. Genel Muhasebe. Finans Yönetimi. İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri.

Nebim V3 Ver 14.10.1. Genel. Nebim V3 Lisans. Raporlama Aracı. Genel Muhasebe. Finans Yönetimi. İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri. Nebim V3 Ver 14.10.1 Genel Nebim V3 Lisans Raporlama Aracı Genel Muhasebe Finans Yönetimi İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri Maddeler, Ürün Alım, Satım, Sevkiyat Süreçleri Perakende Satış Kampanyalar

Detaylı

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş. Versiyon 12 1 İçindekiler Versiyon 12 nin ayrıcalığını yaşayın...6 1.Yeni bir yüz...7 2. Yeni Kuruluş programı ile iş akışınız çok daha hızlı......8 2.1 Programdan çıkmadan farklı firma datalarına geçiş....

Detaylı

Atılım Bilgisayar. Oda Üye Takip Programı 7.50 & For Rent TEMEL KULLANIM KĐTABI

Atılım Bilgisayar. Oda Üye Takip Programı 7.50 & For Rent TEMEL KULLANIM KĐTABI Atılım Bilgisayar Oda Üye Takip Programı 7.50 & For Rent TEMEL KULLANIM KĐTABI ( Versiyonların ekran görüntü renkleri değişkenlik gösterebilir, bazı özellikler daha alt versiyonlarda bulunmayabilir. Programı

Detaylı

Satış ve Dağıtım LOGO Ocak 2013

Satış ve Dağıtım LOGO Ocak 2013 Satış ve Dağıtım LOGO Ocak 2013 İçindekiler Satış ve Dağıtım... 8 Ana Kayıtlar... 10 Verilen Hizmetler... 10 Verilen Hizmet Bilgileri... 11 Verilen Hizmet Muhasebe Hesapları... 13 Verilen Hizmet Ambar

Detaylı