Sen Söyle. Kasa. Banka. Cari. Stok. İrsaliye. Sipariş Çek ve Senet. Fatura. Oto Servis. Depo Sayım Seri No. Mail Order. Kredi Kartı. Barkod.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sen Söyle. Kasa. Banka. Cari. Stok. İrsaliye. Sipariş Çek ve Senet. Fatura. Oto Servis. Depo Sayım Seri No. Mail Order. Kredi Kartı. Barkod."

Transkript

1

2

3 Kasa Banka Cari İrsaliye Sen Söyle Stok Sipariş Çek ve Senet Fatura Üretim İhracat Oto Servis Depo Sayım Seri No. Barkod Kredi Kartı Mail Order Yönetici Taşören Hızlı Üretim

4 Kasa 1. Serbest Kasa Girişi 2. Cari Hesaptan Nakit Tahsilat 3. Elden Çek Tahsilatı 4. Elden Senet Tahsilatı 5. Banka Hesabından Tahsilat 6. Satış Faturası Tahsilatı 7. Serbest Kasa Çıkışı 8. Cari Hesaba Nakit Ödeme 9. Personel Maaş Ödemesi 10. Elden Senet Ödeme 11. Banka Hesabına Ödeme 12. Alış Faturası Ödemesi 13. Kasalar Arası Transfer Çek ve Senet 1. Cari Hesaptan Çek Alma 2. Cari Hesaba Çek Verme 3. Banka Tahsile Çek Verme 4. Tahsilden İade Çek Alma 5. Cari Hesaba Senet Verme 6. Cari Hesaptan Senet Alma 7. Banka Tahsile Senet Verme 8. Tahsilden İade Senet Alma Banka 1. Serbest Hesaptan Yatan 2. Cari Hesaptan Gelen Havale 3. Tahsilde ki Çek Tahsilatı 4. Tahsilde ki Senet Tahsilatı 5. Serbest Hesaptan Çekilen 6. Cari Hesaba Havale Gönderme 7. Kendi Çekimizi Ödeme 8. Hesaplar Arası Transfer Stok 1. Stok Giriş İşlemi 2. Stok Çıkış İşlemi İhracat 1. Gümrükler 2. Gümrükçüler 3. Konteyner Tanımları 4. Uluslararası Ödeme Tanımları 5. Teslimat 6. Konsimento Talimatı 7. Packing List 8. Comercial 9. Ceki Listesi 10. Proforma Invoice Sipariş 1. Alınan Sipariş 2. Verilen Sipariş 3. Sipariş Entegrasyonu 4. İrsaliye Entegrasyonu 5. Fatura Entegrasyonu 3. Stok Değerlerini Ayarlama 4. Ürün Fotoğrafları 5. Dövizli Stok Kartı Tanımlama 6. Özel Kodlara Göre Stok Arama 7. Depo Giriş İşlemi 8. Depo Çıkış İşlemi 9. Depolar Arası Transfer 10. Sayım Sistemi 11. Barkod Çıkarma Sistemi 12. Hızlı Üretim Gerçekleştirme Cari Hesap 1. Farklı Para Birimlerine Göre Takip 2. Standart Ekstre 3. Detaylı Ekstre 4. İstatistik Çizelgesi 5. İşlem Faaliyet Tablosu 6. Serbest Borç İşlemi 7. Serbest Alacak İşlemi 8. Cari Birleştirme Sistemi 9. Cari Hesaplar Arası Transfer 10. Serbest Cari Taksitlendirme 11. Kredi Kartı Komisyo Oranı Belirleme 12. Mail Order Gerçekleştirme 13. Kredi Kartı Taksitlendirme 14. Cari İşlemlere Taşören «aracı» atama 15. Cari Bazında Yıllık Faaliyet Analizi Teknik Servis 1. Servis Girişi Üretim 2. Serbest İç Servis İşlemi 1. Planlama 3. Ürün Toplama 2. Gerçekleştirme 4. Mağazaya Ürün Siparişi Verme 3. Aşama Başlatma/Bitirme 5. Sipariş Teslimatı 4. Üretim Bitirme 6. Sipariş Montajı 5. Dövizli Maliyet Alabilme 7. Dış Servise Ürün Hazırlama 6. Dövizli Ham Madde/Masraf 8. Dış Servise Gönderme 9. Dış Servisten Alma 10. Dış Servis Alma Öncesi Müşteri Ürün Değiştirme 11. Dış Servisten Gelen Ürünlerin Montajı 12. Kalite Kontrol İşlemi 13. Müşteri Teslimatı Fatura 1. Alış Faturası 2. Satış Faturası 3. Fatura Entegrasyonu İrsaliye 1. Alış İrsaliyesi 2. Satış İrsaliyesi 3. Fatura Entegrasyonu

5 Kasa 1. Kasa Durum Raporları 2. Kasa Hareket Raporları 3. Faaliyet Raporları 4. Gün Toplam Raporları 5. Döviz Hareket Raporları İhracat 1. İhrac Edilen Ürünler 2. İhracat Gerçekleştirilen Firmalar Üretim 1. İaşaması Biten Ürünler 2. Aşaması Devam Edenler 3. Üretimi Bitenler 4. Ütümi Devam Edenler Banka 1. Banka Hesap İsim Listesi 2. Banka Durum Raporları 3. Banka Hareket Raporları 4. Tahsildeki Alacaklar 5. Faaliyet Raporları Çek ve Senet 1. Çek ve Senet Durum Raporları 2. Tahsilat ve Ödeme Raporu 3. Çek ve Senet Kambiyosu 4. Yıllık Risk Planları Stok 1. Stok İsim Listesi 2. Fiyat Listesi 3. Değer Raporları 4. Stok Hareket Raporları 5. Kar ve Zarar Analizleri 6. Envanter Durum Raporları 7. Seri No Raporları 8. Sayım Raporları 9. Personel Satış Raporları Cari 1. Cari İsim Listeleri 2. Cari Durum Raporları 3. Cari Hareket Raporları 4. Faaliyet Raporları 5. Kredi ve Risk Limitleri 6. Çek ve Senet Alacakları 7. Döviz Hareket Raporu 8. Firma İstatistik Bilgileri Teknik Servis 1. İç Servis İşlem Raporu 2. Dış Servis İşlem Raporu 3. Mağaza Verilen Siparişler 4. Teslim Alınan Siparişleri 5. Montajı Yapılan Siparişler 6. Teslim Alınmayan Siparişler 7. Montajı Yapılmayan Ürünler 8. Dış Servise Hazırlanan Ürünler 9. Dış Servise Giden Ürünler 10. Dış Servisten Gelen Ürünler 11. Dış Servisten Gelmeyen Ürünler 12. Müşteri Teslimat Raporları 13. Genel Faaliyet Raporu 14. Genel Durum Analizi Sipariş 1. Sipariş İşlem Listesi 2. Sipariş Hareket Raporları 3. Teslimat Durum Raporları İrsaliye 1. İrsaliye İşlem Raporları 2. Stok Hareket Raporları 3. İrsaliye Entegrasyon Raporu 4. Gün Toplam Raporları 5. K.D.V. Raporları Fatura 1. Alış Faturası 2. Satış Faturası 3. Fatura Entegrasyonu

6 Tahsilatlar Ödemeler

7 Serbest Kasa Girişi Kayıt dışı yerlerden, elden alınan veya cari hesaplar ile ilgili ilişkisi olmayan tahsilatlar, bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır.

8 Cari Hesaptan Tahsilat Cari hesaptan yapılan tahsilatlar bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, cari hesap ise alacaklı olmaktadır

9 Bankadan Tahsilat Kendi banka hesaplarımızdan aldığımız nakit paraları kasaya bu işlemle girişi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, banka hesabı ise alacaklanır.

10 Elden Çek Tahsilatı Portföyde bulunan çekleri tahsil etmek için kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır. Ve portföyde bulunan çeklerse portföy listesinden çıkarılır. Sonuç; herkes mutlu.. Tek seferde bir çok para biriminden çek alınabilmektedir!

11 Elden Senet Tahsilatı Portföyde bulunan senetleri tahsil etmek için kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır. Ve portföyde bulunan senetlerse portföy listesinden çıkarılır. Tek seferde bir çok para biriminden çek alınabilmektedir!

12 Satış Faturası Tahsilatı Satışı yapılmış fakat tahsil edilmemiş faturaların kapatılması için bu işlem gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; borçlanır, cari hesap ise alacaklanır.

13 Serbest Kasa Çıkışı Kayıt dışı yerlerden, elden verilen veya cari hesaplar ile ilgili ilişkisi olmayan ödemeler de bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır.

14 Cari Hesaba Nakit Ödeme Cari hesaba yapılan ödemeler bu işlemle gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, cari hesap ise borçlanmaktadır.

15 Personel Maaş Ödemesi Firmanız bünyesinde çalışan personellerinize yapılan aylık maaş ödemeleri bu işlemle gerçekleştirilir. Ödemeler personellere gerektiğinde ayrı ayrı da yapılabilmektedir. Yani birden fazla sefer ödeme yapılarak personelin maaş ödemesini tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda personelinize değişik para birimleri ile ödeme de yapabilmektesiniz.

16 Bankaya Ödeme Kendi banka hesaplarımıza yatırdığımız nakit paraları kasadan bu işlemle çıkışı yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, banka hesabı ise borçlanır.

17 Elden Senet Ödemesi Cari hesaba verdiğimiz senetlerin elden ödenmesi durumunda kullanılan işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır. Ve «verilen senetler» listesinde bulunan senetler listeden çıkartılır. Tek seferde bir çok para birimine ait senet ödenmektedir.

18 Alış Faturası Tahsilatı Alışı yapılmış fakat ödemesi yapılmayan faturaların kapatılması için bu işlem gerçekleştirilir. Kayıt edilen işlem sonrasında kasa; alacaklanır, cari hesap ise borçlanır.

19 Kasalar Arası Transfer Firma içinde bir kasadan diğer bir kasaya para transferi yapmak İçin kullanılır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen kasa alacaklanır, alan kasada borçlanır.

20 Serbest Borç Transfer Hesap Birleştirme Serbest Alacak Serbest Taksitlendirme Aracı / Taşören Takibi

21 Dövizli Cari Hesap TL Hesabı $ Hesabı Hesabı... Satış Faturası Nakit Tahsilat Mail Order. Alış Faturası Satış Faturası Gelen Havale Elden Alınan Satış Faturası Satış İrsaliyesi Nakit Tahsilat Kredi Kartı Tahsilat Visera Ticari Programı ile artık farklı para birimi hesabı olarak bir çok cari hesap açmaya gerek kalmamaktadır. Tek bir cari hesapla, bir çok para birimine ait aynı cari hesabı takip edebilirsiniz. Nakit Ödeme..

22 Serbest Borç İşlemi Cari hesaplar ile ilgili Visera Ticari Programının işlemleri haricinde gereken tanımlar için bu işlem kullanılır. «Serbest borç işlemi» nin en güzel özelliği ise cari hesabı borçlandıracağınız zaman işlemin tipini siz tanımlarsınız.

23 Serbest Alacak İşlemi Cari hesaplar ile ilgili Visera Ticari Programının işlemleri haricinde gereken tanımlar için bu işlem kullanılır. «Serbest alacak işlemi» nin en güzel özelliği ise cari hesabı alacaklandıracağınız zaman işlemin tipini siz tanımlarsınız.

24 Hesaplar Arası Transfer Bir cari hesaptan diğer bir cari hesaba aktarılan tutarlarda bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen cari hesap «alacaklı» olurken alıcı cari hesap «borçlu» olmaktadır.

25 Cari Birleştirme Sistemi Fazladan vb. nedenlerle açılan cari hesapların birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Yukarıda ki resimde; ile kodlu cari hesaplara ait bütün hareketler kodlu cari hesaba aktarılmaktadır.

26 Serbest Cari Taksitlendirme Çek veya senedin söz konusu olmadığı durumlar da kullanılmak üzere uygulanan bir işlemdir.

27 Aracı / Taşören Takibi Genelde serbest bayilik/satıcılık kullanan veya proje ortaklığı gerçekleştiren firmaların kullanabilecekleri ideal bir «hareketsel atama sistemi»dir. Diyelim ki bir firmaya satış yapıldı. Fatura o firmaya kesilecek ama ödemeyi alacağımız firma başka bir firma olması durumlarında parekende cari hesabına kesilen faturaları ilgili bayi veya satıcıya atanabilir.

28 Mail Order Kredi kartını çektiğimiz müşteri cari hesabın TL hesabının alacağına kayıt ederken; mail order u casperın USD hesabına borç olarak kayıt edilmektedir.

29 Kredi Kartı Taksit Çekilen kredi kartı taksitlendirmeleri bu işlem ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda gerçekleştirilen işlemde cari hesap farklı para birimi ile alacaklanabilir.

30 Depo Giriş Sen Söyle Sayım Depo Çıkış Depolar Arası Transfer

31 Depo Giriş İşlemi Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; gerçekleştirilen depo girişleridir. Kayıt edilen işlem sonrasında girişi yapılan ürün «depo» ve «stok» kart listesine eklenir.

32 Depo Çıkış İşlemi Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; gerçekleştirilen depo çıkışlarıdır. Kayıt edilen işlem sonrasında çıkışı yapılan ürün «depo» ve «stok» kart listesinden azaltılır.

33 Depolar Arası Transfer Hiçbir cari hesaba bağlı kalmadan; depodan depoya gerçekleştirilen işlemlerdir. Kayıt edilen işlem sonrasında çıkışı yapılan ürün «Gönderen Depo» listesinden azaltılırken, başka bir depoya girişi olmasından dolayı «Alıcı Depo» listesine eklenir.

34 Sayım Sistemi Sizde sayımları gerçekleştirirken «mal fazlası» veya «mal eksiği» şeklinde ki seçeneklerin seçilmesinden bıktıysanız veya sayım öncesi «sayıma hazırlık» yapmayı istemiyorsanız; «Visera Sayım Sistemi» tam size göre! Ürünlerin yerlerini hiç kıpırdatmadan gördüğünüz ürünleri karışık bir sıra da olsa sayma imkanı veren bir sistemdir. Siz sayın Visera düzeltsin. Sayım sonrası «sayıma girmeyen stoklar» ve «sayılmayan stokları sıfırla» işlemiyle sayım sonrası stok durumunuzun istatistiğine kolayca göz atabilirsiniz.

35 Hesaba Yatanlar Serbest Hesaba Yatan Gelen Havale Müşteri Çek ve Senet Tahsilatı Sen Söyle Hesaptan Çekilenler Serbest Hesaptan Çekilen Havale Gönderme Fatura Kapatma

36 Hesaptan Çekilen Hiçbir yerle ilişkisi olmadan, banka hesabından elden çekilen nakit ödemelerin durumlarında bu işlem kullanılmaktadır. Kaydedilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır.

37 Havale Gönderme Banka hesabından cari hesaba gönderilen havalelerin yapıldığı işlemdir. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı alacaklanır ve cari hesap ise borçlanmaktadır.

38 Kendi Çekimizi Ödeme Cari hesaplara verilen kendi çeklerimizi ödemek için bu işlem kullanılır. Kayıt edilen işlem sonrasında gönderen banka hesabı alacaklanır. Ve ilgili çekler «verilen çekler» listesinden otomatik olarak çıkartılır.

39 Hesaba Yatan Hiçbir yerle ilişkisi olmadan, banka hesabına elden yatırılan nakit tahsilat durumların da bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır.

40 Cari Hesaptan Gelen Havale Cari hesaplardan banka yoluyla banka hesaplarına gelen tahsilatlar için bu işlem kullanılmaktadır. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı; borçlanır. Cari hesap ise alacaklanır.

41 Müşteri Çek Tahsilatı Bankaya «tahsile» verilen çeklerin tahsil edilmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Değişik para biriminde ki çeklerin, aynı banka hesabına verilerek resimde de görüldüğü üzere parite çevrimi yapılabilmektedir. Örneğin; para birimi * Kuru = TL ye.. Ondan sonra TL / $ Kuru = $ hesabı birimi olarak parite çevrimi gerçekleştirilerek çekini $ hesabına tahsil edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı borçlanır. Ve müşteri çeki «tahsil edilecek» çekler listesinden çıkartılır.

42 Müşteri Senet Tahsilatı Bankaya «tahsile» verilen senetlerin tahsil edilmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Değişik para biriminde ki senetler, aynı banka hesabına verilerek resimde de görüldüğü üzere parite çevrimi yapılabilmektedir. Örneğin; para birimi * Kuru = TL ye.. Ondan sonra TL / $ Kuru = $ hesabı birimi olarak parite çevrimi gerçekleştirilerek senedini $ hesabına tahsil edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasında banka hesabı borçlanır. Ve müşteri senedi «tahsil edilecek» senetler listesinden çıkartılır.

43 Cari Hesaptan Çek Alma Sen Söyle Cari Hesaba Çek verme Bankaya Tahsile Verme Tahsilden İade

44 Cari Hesaptan Çek Alma Cari hesaba mahsuben alınan çekler bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile çek girişi yapılabilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaba daha önceden verilen müşteri çeklerinin geri alınması gerçekleştirilir. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşterinin çekleri «portföyde» ki çekler listesine eklenir.

45 Cari Hesaba Çek Verme Cari hesaba çek ödemeleri bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile çek çıkışı yapılabilmektedir. Ayrıca işlem «iade» olmadıktan sonra hem portföyde bulunan hem de kendi çeklerimizi farklı para birimine göre cari hesaba çekler verilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaptan alınan çekleri geri iade edilir. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşteri çeki «portföyde» ki çekler listesine eklenir.

46 Banka Tahsile Çek Verme Çekler bankadan tahsil edilmesi için öncelikle banka hesabına yatırılmalıdır. Diğer bir ifade ile çekler, «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmelidir. «Banka tahsil» listesine eklenmeyen çekler tahsil edilemez! Ayrıca banka hesabının para Biriminden farklı çekleri de tahsile verebilirsiniz. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında çekler «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmektedir.

47 Banka Tahsilden Çek Alma Daha önceden bahkaya «tahsile» verilen çeklerin geri alınması için bu işlem kullanılmaktadır. Bu işlem bir «iade» olarak geri alma işlemi olmasından dolayı «banka tahsil» listesinde bulunan çekleri tekrar «portföy» listesine almaktadır. Bordroda çeklerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında çekler «banka tahsil» listesinden çıkartılarak «karşılığı yok» adıyla «portföy» listesine eklenmektedir.

48 Cari Senet Alma Senet verme Sen Söyle Tahsile Verme

49 Cari Hesaptan Senet Alma Cari hesaba mahsuben alınan senetler bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile senet girişi yapılabilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaba daha önceden verilen müşteri senetlerinin geri alınması gerçekleştirilir. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşterinin senetleri «portföyde» ki senetler listesine eklenir.

50 Cari Hesaba Senet Verme Cari hesaba senet ödemeleri bu işlemle yapılmaktadır. Tek seferde bütün para birimleri ile senet çıkışı yapılabilmektedir. Ayrıca işlem «iade» olmadıktan sonra hem portföyde bulunan hem de kendi senetlerimizi farklı para birimine göre cari hesaba senetler verilmektedir. Eğer işlem, iade işlemiyse; bu durumda sadece cari hesaptan alınan senetleri geri iade edilir. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap alacaklanır. Ve müşteri senetleri «portföyde» ki senetler listesine eklenir.

51 Banka Tahsile Senet Verme Senetler bankadan tahsil edilmesi için öncelikle banka hesabına yatırılmalıdır. Diğer bir ifade ile senetler, «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmelidir. «Banka tahsil» listesine eklenmeyen Senetler tahsil edilemez! Ayrıca banka hesabının para biriminden farklı senetleri de tahsile verebilirsiniz. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında senetler «portföy» listesinden çıkartılarak «banka tahsil» listesine eklenmektedir.

52 Banka Tahsilden Senet Alma Daha önceden bankaya «tahsile» verilen senetlerin geri alınması için bu işlem kullanılmaktadır. Bu işlem bir «iade» olarak geri alma işlemi olmasından dolayı «banka tahsil» listesinde bulunan senetleri tekrar «portföy» listesine almaktadır. Bordroda senetlerin listeleme sırası vadeye göredir. Kayıt edilen işlem sonrasında senetler «banka tahsil» listesinden çıkartılarak «karşılığı yok» adıyla «portföy» listesine eklenmektedir.

53 Sipariş Teslimat Satın Alma

54 Satın Alma - Sipariş Satın alması gerçekleştirilecek olan ürünler «Sipariş Verme» işlemiyle bildirilmektedir.

55 Satın Alma - Teslimat Siparişi verilen ürünler sevk irsaliyesi ile birlikte teslim alınır. Ürünleri sevkten teslim almak için «Alış İrsaliyesi» işlemi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap tutarınca alacaklanır ve ürünlerde satış miktarınca stoğa eklenir.

56 Satın Alma Teslimatı gerçekleştirilen ürünlerin ödemesinin hukuki olarak verilmesi ve ticaretin vergilendirilmesi için fatura düzenlenir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap tutarınca alacaklanır ve ürünlerde satış miktarınca stoğa eklenir.

57 Teklif Verme / Sipariş Alma Teslimat

58 Sipariş Alma Satışı yapılmak üzere alınan siparişlerin işlemi buradan gerçekleştirilir.

59 Teslimat Gerçekleştirme Siparişi alınan ürünlerin teslimatı sevk irsaliyesi ile birlikte hazırlanır. Ürünleri sevk etmek için «Satış İrsaliyesi» işlemi yapılır. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap borçlanır ve ürünlerde satış miktarınca stoktan çıkartılır.

60 Fatura Düzenleme Teslimatı gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek olan ürünlerin ödemesinin hukuki olarak alınması ve ticaretin vergilendirilmesi için satılan ürünlerin fatura düzenlenir. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesap borçlanır ve ürünlerde satış miktarınca stoktan çıkartılır.

61 Merkezi İşlem Kilitleme Sistemi Nakit Akışı Tabloları Faaliyet Tabloları Sen söyle

62 Nakit Akış Tabloları Yıllık nakit akış tablosudur. Hangi ay, hangi işlemden ne kadar nakit alacağınızı ve borcunuzu gösteren tablodur. 2- Örneğin ödenecek senetler bölmesinde «temmuz» ayı tıklandığında «günlük faaliyet» olarak da izleme vb. takip yapabilirsiniz. 3- «Günlük faaliyet» satırından seçilen günün, günlük dökülen hareketidir.

63 Yıllık Faaliyetler Tablosu Seçilen Cari, Banka, Kasa, Stok, Muhasebe vb. kartlar ile ilgili yıllık bazda alınan bir tablodur.

64 Merkezi İşlem Kilitleme Visera da yapılan her işin mutlaka farklı bir merkezi sıra numarası vardır. Sistem yöneticisini görmeye yetkili kullanıcılar «Merkezi İşlem Kilitleme Sistemi» işlemini seçerek durum raporlaması sonucu «yazma» «görme» «izin yok» gibi seçeneklerle işlem yetkilendirmesi gerçekleştirebilir.

65 İç Servis Dış Servis Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et Hazırla Gönder Takip Et Teslim Al Montajını Yap

66 Servis Girişi Müşterilerin getirdiği arızalı ürünlerin teknik servise «ilk girişi» bu işlemle gerçekleştirilir. Ayrıca «satış faturası» ile satışı yapılmış ürünlerin ve «teknik servis toplasın» olarak rezerve edilen satışların da hızlı bir şekilde servis girişi buradan gerçekleştirilebilir. Teknik servise girişi yapılan her işlem ayrı ayrı sorumlulara atanarak teknik takibi Ciddeyetle sağlanmasına olanak tanınmaktadır.

67 Serbest İç Servis Teknik servisin içerisinde cihazlara yapılan «özel şikayet ve istek» müdahaleleri bu işlemle gerçekleştirilir. Mesela teknik servise getirilen bir bilgisayara format atılması istenebilir. Sonuçta sipariş ve montajı ilgilendirmeyen bir durum olmasından dolayı formatlama için «Serbest İç Servis İşlemi» kullanılmalıdır. İşlemlere ait açıklamaların düzenli bir şekilde girilmesi önemlidir. Çünkü teknik servis modülü aynı zamanda Visera nın «e-bayi» platformuyla ortak çalıştırılabilir. Müşterileriniz E-bayi sisteminden «ürün durumu sorgulama» yapabilmektedir.

68 Mağazaya Sipariş Verme Müşterinin isteği veya şikayeti doğrultusunda üründe çıkan problemlere karşılık, problemin giderilmesi için yeni parça teminini «mağaza satış departmanından» gerçekleştirebilirsiniz. Sipariş verildikten sonraki adımlar : 1. Verilen Siparişleri Mağazadan Teslim Al 2. Teslim Alınan Siparişlerin Montajını Yap işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

69 Siparişleri Teslim Alma Daha önceden «müşteri bazlı» verilen siparişlerin, mağazadan «toplu olarak» teknik depoya teslimatı bu işlemle gerçekleştirilir. Mağazaya siparişi verilen ürünleri «sipariş listesinden» ekledikçe ürünle ilgili müşteriye yansıtılacak fiyatın, ürün seri numarası ve yeni garanti başlangıç ve bitiş bilgileri belirtilir. Teslim alınan siparişlerin bir sonra ki adımı «montaj» dır.

70 Siparişlerin Montajı Daha önceden toplu olarak mağazadan teslim alınan bütün siparişlerin «müşteri bazlı» şeklinde olmak üzere müşterinin bütün montajları tek bir seferde de yapılabilmektedir. Müşteri isteğine göre verilen siparişin son adımı olan montajın bir sonra ki adımı ise «kalite kontrol» dur.

71 Dış Servise Hazırla Ürün tamiri vb. gibi durumlar bazen «dağıtıcısına» yani distribitör firmasına gönderilir. Distribitör firmaya gönderilecek ürünler, «dağıtıcıya gidecekler listesi» ne eklenerek, teknik servisin bir bölümünde ürün gitmek üzere hazır bekletilir. Bir sonra ki adımı; «dış servise gönder» dir.

72 Dış Servise Gönder Dış servise gönderilmek için hazırlanan komple ürün veya parça «dağıtıcıya gidecekler listesi» nden seçilerek, toplu şekilde ilgili dağıtıcıya ait hazır bulunan bütün ürünlerin sevki bu işlem ile gerçekleştirilir. Dış servise gönderilen ürünlerin bir sonra ki adımı «dış servisten al» veya «müşteri bağını kopar» işlemleridir.

73 Dış Servisten Al Daha önceden dış servise gönderilen ürünlerin, arızaların giderilmiş olanlarının dağıtıcıdan tekrar geri alınması bu işlem ile yapılmaktadır. Geri alınan ürünler «onarıldı», «iade edildi» ve «parça değişti» seçeneklerinden bir tanesi seçilerek teknik servise girişi yapılır.

74 Birebir Değişim Teknik servislerde sıklıkla yaşanan bir problemde, müşteri ürünü dış servisteyken müşteriye mağazadan farklı bir ürünü tedarik edilmesidir. Ki bu işlemle sipariş olması durumunda müşterinin dış serviste ki ürünü birebir değişmiş olacaktır. İşlemde «mağazaya sipariş verme» iç işleminin kullanımı opsiyoneldir. Bu işlem ile bu değişimin takibinin yapılması ile birlikte aynı zamanda dış serviste ki ürünün artık firmamıza ait olarak kayıt olması sağlanmaktadır.

75 Birebir Değişimden Montaj Daha önceden dağıtıcısında bulunan ve müşteriyle bağı koparılan «birebir değişim» ürünler dağıtıcısından geldikten sonra satışının yapılması durumunda kullanılan bir işlemdir. Ürünün satışını/montajını yapabilmek için bir önceki adımı «Dış Servisten Al» işlemi ile teknik servise girişi yapılmalıdır.

76 Sms Gönderme Teknik serviste firmanın kurumsallığını göstermek adına yapılan her işlemde opsiyonel olarak sms gönderme seçeneği mevcuttur. Teknik servis işlemlerini kayıt ettikten sonra karşımıza çıkan «sms gönderme» işleminde «gönder» tuşuna tıklarak sms gönderilmiş olur.

77 Hazır Sms Tanımları Teknik serviste işlemleri gerçekleştirirken her işleme karşı sms açıklaması girilmesi zaman kaybettireceği üzere önceden tanımlanmış bulunan hazır bir listeden seçilmesi kullanıcının işlem performansını artıracaktır.

78 Kalite Kontrol Gerçekleştirme Visera teknik servis modülünün temeli «sorumluluk sistemi»ne dayanmaktadır. Sorumluluk sistemi ise müşteri şikayet ve isteklerini düzenli gözetmesinden dolayı hem teknik serviste müşteri ürün takibini daha rahat bir şekilde sağlarken hem de yapılan işin kalitesini de denetim metodu sebebiyle yükseltmektedir. Girişi yapılan işlemlerde tanımlanan «istek ve şikayetlere» hangi işlemler uygulanmış ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin dökümünü bu işlem ile alabilirsiniz. Bu işlem sadece «sorumlusu» tarafından gerçekleştirileceği gibi, yapılan işlerin kalite kontrolden geçebilmesi için bütün «istek ve şikayetlere» işlem gerçekleştirilmiş ve sorumlusunun da bu işlemleri tek tek kontrol etmiş olması gerekmektedir.

79 Müşteri Teslimatı Servis girişinden bütün müşteri «istek ve şikayetlerinin» bitmesine kadar olan işlemlerin hepsi burada bedeli karşılığı listelenmektedir. İstenilen para biriminden servis tutarı tespit edilebilir.

80 Servis Geçmişi Gerçekleştirilen bütün teknik servis işlemlerini değiştirmek için «servis geçmişi» listelenerek «uygulanan teknik servis işlemleri» kısmından eski işlemlerin hem değiştirilmesi hem de silinmesi veya yazdırılması sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dış servise gönderilen fakat geri gelmeyen ürünlerin durumunu da buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize buradan özel bir yazıcıdan bilgi çıktısı alabilirsiniz.

81 Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları İhracat Gerçekleştirme Konsimento Talimatı Packing List Ceki Listesi Commercial Proforma Invoice Proforma Fatura Sunum : Serdar HARMANCI

82 Gümrük Tanımları Bir ülkenin diğer ülkelerle olan ekonomik münasebetleri gereği ülkeye giriş ve çıkışların yapıldığı merkezlere gümrük denir. Visera Ticari Programında bu merkezleri «Gümrük Tanımları» ile belirleyebilirsiniz.

83 Gümrükçü Tanımları Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini, dolaylı temsil yoluyla takip eden ve sonuçlandıran ve kendilerine Müsteşarlıkça gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahiplerine «gümrükçü» diğer bir ifadeyle «Gümrük Müşaviri» denir.

84 Konteyner Tanımları Çok değişik alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmakta olan yük taşımak için kapalı kaplara genel olarak «konteyner» denilmektedir. Yük konteynerinin tanımı Türk Dil Kurumu tarafından «Çeşitli eşyaları taşımak için uluslararası standartlara göre yapılmış büyük sandık» şeklinde tarifi yapılmaktadır. Çeşitli deniz, kara ve hava taşıtları ile taşınmaya elverişli, uluslararası standart (ISO) ölçülere sahip, içine konan eşyayı her türlü dış etkenlerden koruyup hasara uğramasını ve kaybolmasını önleyen, yüklerin birimleşmesini sağlayan, çok sağlam yapıda, pek çok kere kullanılabilen, büyük ölçüde yükleme-boşaltma kolaylığı sağlayan, özel tertibatı bulunan kaplara konteyner denilmektedir. Uluslararası standart ölçülere göre sac ve alüminyumdan yapılmış, yükleme ve boşaltma hizmetlerinde zaman tasarrufu ile yükün dış etkenlerden korunmasını amaçlayan ve yükün birimleştirilmesini sağlayan 5-25 ton kapasiteli su geçirmez (sandık) yüklük gibi tarifleri yapmakta mümkündür.

85 Ödeme Şekli Tanımları İhracatçı tarafından ihraç edilen malların bedellerinin, ithalatçı tarafından malın teslim alınmasından önce veya sonra, gerek bankalar yolu ile ve gerekse alıcının kendisi veya vekili ya da onun adına hareket eden üçüncü bir kişi tarafından satıcıya yapılan ödemelerin tanımı bu işlem ile gerçekleştirilir.

86 Teslimat Tanımları Uluslararası Ticaret Odası, çağımızın ticari teamüllerini göz önünde bulundurarak, alıcı ve satıcın yükümlülük, maliyet ve risklerinin sınırlarını belirleyen çeşitli kavramlar «Incoterms» tanımlamıştır. Dış ticarette kullanılan teslim şekilleri (incoterms), Uluslararası Ticaret Odası'nın tanımlamaları ışığında aşağıda şekilde açıklanmıştır. - EXW(Ex Works) : Ticari İşletmede Teslim - FCA(Free CARRIER) : Taşıcıya Teslim - FAS(Free Alongside) : Gemi Doğrultusunda Teslim - FOB(Free on Board) : Gemi Bordasında Teslim - CFR(Cost and Freight) : Mal Bedeli veya Navlun - CIF(Cost, Insurance and Freight) : Mal Bedeli, Sigorta ve Navlun - CPT(Carriage Paid To) : Taşıma Ücreti Ödenmiş Olarak Teslim - CIP(Carriage and Insurance Paid To) : Taşıma Ücreti ve Sigorta Ödenmiş Olarak Teslim - DAF(Delivered At Frontier) : Sınırda Teslim - DES(Delivered Ex Ship) : Gemide Teslim - DEQ(Delivered Ex Quay) : Rıhtımda Teslim - DDU(Delivered Duty Unpaid) : Gümrük Resmi Ödenmemiş Olarak Teslim - DDP(Delivered Duty Paid) : Gümrük Resmi Ödenmiş Olarak Teslim

87 İhracat Gerçekleştirme Cari hesap ve stok ile entegreli çalışan bir sistem olan «ihracat gerçekleştirme» işleminde önceden yapılan tanımların işleme ilgili yerlerde seçilerek ihracat işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt edilen işlem sonrasında cari hesabın ilgili para birimi altına borç olarak eklenirken stokları da çıkış olaran yansımaktadır.

88 Konsimento Talimatı Yükün hangi durumda gemiye alındığını, yüklendiğini, hangi koşullar altında taşınacağını ve teslim edileceğini belirten kıymetli evraktır. Malların sahipliğini konteyner mühür numaraları ile birlikte gösteren, kimin adına tanzim ve ciro edildiği ve hangi mal için tanzim edilmişse hukuki olarak mal üzerindeki ve kanunlardan doğacak bütün hak ve sorumlulukların o şahısa ait olduğunu gösteren belgedir. Konsimento talimatlarıı yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

89 Packing List Packing List yazdırılmadan önce bir çizelge ile listelenmektedir.

90 Ceki Listesi Çeki Listesi yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

91 Commercial Commercial yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

92 Proforma Invoice Proforma Invoice yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

93 Proforma Faturası Proforma Fatura yazdırılmadan önce bir çizelge de listelenmektedir.

94 Bitir Gerçekleştir Her şeyi Planla

95 Planlama Üretilecek Ürün Üretimi planlama da; «çıktı» yani «üretilecek ürün» ün seçerek, hangi para birimiyle maliyetinin hesaplanacağını belirtilmelidir. Ayrıca; üretimin bitmesine müteakip üretileck ürünün hangi depoya miktar olarak ekleneceği örnekte de görülmesi üzere buradan seçilmektedir. Planlama yaparken birden fazla ürün üretebilirsiniz.

96 Planlama Ham madde Visera; geliştirildiği ilk günden itibaren bir çok kolaylığı kullanıcılarına sunmaktadır. Bunlardan bazı örnekleri üretimde de görebilmekteyiz. Planlamada birden fazla ürün üretilebileceği için kullanılan ham maddede de; «hangi ham madde ne kadar hangi üretilecek ürün için kullanılacaktır?» Sorusunun cevabını «Ham Madde Maliyetlendirmesi» kısmında bulabiliriz.

97 Planlama Üretim için bütün plan «ürün ve hareketler» bu forma yazılmaktadır. Tek planlama da birden fazla ürün üretme imkanı sunan Visera, aynı zamanda da Her üretilecek ürünün maliyetini farklı para birimlerinden sonuçlanması da kullanıcılara güzel bir kolaylık olarak sunulmuştur. Aynı şekilde değişik para birimleri ile ham madde sarfı ve firesi de alınabilmekle beraber yapılacak olan masrafları da dövlizli olarak plana katabilirsiniz.

98 Aşama / Departman Aşamalar aynı zamanda «departmanlar» olarak adlandırabiliriz. Planlama da sınırsız aşama tanımlarken aynı zamanda aşamalarda hareket görecek ürün de seçilebilmektedir.

99 Personeller Biz «basit» yerine «kolay» denmesini tercih ettik. Hiç gerçek bir üretim planında şimdiye kadar bütün «hareket, maliyet ve zaman» unsurları bir arada mantıklı bir şekilde kullanılmamaktaydı. Biz yaptık olacak Planlama hazırlanırlanırken önce aşamalar seçilir. Ve akabinde bu aşamalarda görev alacak personel atanır.

100 Aşama Başlat Gerçekleştirmelerin ilk adımı üretim aşaması başlatmaktır. Eski bir ifade ile «üretim emridir». Üretimde ki aşamanın başlatılması için verilen emir bu işlemle gerçekleştirilir.

101 Aşama Bitir Verilen emrin «aşama başlamasının» yerine getirilmesi, yani aşamanın bitmesini bu işlemle gerçekleştiriyoruz. Bitirilen aşama da emri verilen «başlatı» üretime göre ne kadarı sarf edildi ne kadarı fire verildi veyahut üretilen «bu aşamada üretilecek ürün var ise» miktar ne Kadardır şeklinde ki sonuçlar burada belirlenmektedir. Burada belirlenen sarf,, fire veyahut üretilen «bu aşamada üretilecek ürün var ise» miktarlarına göre üretimin bitmesinde stoğa eklenir veyahut azalır. Aynı zamanda da maliyetin hesaplanması bu işlem sonucu ortaya çıkmaktadır.

102 Üretimi Bitir Planlanan üretim bitirilmesi bu işlemle gerçekleştirilmektedir. Üretim bitirme işleminde; planlamada tanımladığımız «üretilen ürün ve ham madde» Karşılaştırması da yine bu işlemde yapılmaktadır. Yukarıda ki resimde planlamaya çok yakın bir üretim gerçekleştirilmiştir. Planlama da hem üretilecek ürünlerin maliyetlendirilmesi hem de sarf edilecek olan ham maddelerin maliyetini farklı farklı döviz birimleriyle yapılabilmektedir. «Gerçekleştirilen üretime masrafları ekle» seçeneğini işaretlemeyi de unutmayalım ki maliyet tam çıksın!

103 Hazırla

104 Kartlarda Muhasebe Kodu Viserada gerçekleştirilen her işlemin «ön mahsup» hesaplarının otomatik oluşturulması için cari, stok, banka, kasa vb. gibi kartlarda muhasebe kodları seçilebilir. Örneğin; cari hesap kartının «Satış» satırına muhasebe kodu seçilmediği takdirde «Satış faturası» işleminde ön mahsup seçildiğinde cari hesabın ilgili muhasebe kodunu eklemeyecektir. Bu sebeple işlemlerde her seferinde tek tek elle eklemede zaman kaybedileceği için ilgili muhasebe kodunu önceden cari karta ekleyerek otomatikleşmesi sağlanır. Ayrıca, açılan her karta aynı hesapların seçilmesi durumun da vakit kaybı olabileceği için en baştan yönetime yapılan tanımlarla tek tuş tıklanarak karta ait hesaplar eklenmiş olur.

105 İşlem Ön Mahsup Tanımı Muhasebeleştirilme işleminin çok hızlı ve problemsiz yapılması için her işlemde izlenen, işleme iliştirilmiş gayri mahsup fişidir. Gerek kasa işlemlerinde olsun gerekse satış ve alış işlemlerinde olsun gerçekleştirilen bütün işlemler muhasebeleştirilmek üzere «önceden mahsubu» hazırlanmaktadır. İşlemlerde hazırlanmayan «ön mahsup» lar muhasebeleştirilme öncesi de hazırlanabilir.

106 Muhasebeleştirme Visera da «ön mahsup» fişlerinin olmasının sebebi «rezerve» sistemidir. Her hangi bir işlemi gerçekleştiğinde «ön mahsup tanımları» yapılmadığı durumlarında bile Visera otomatik olarak o işlemin «muhasebeleştirilecek işlemler» listesinde yerini rezerve eder. Ve bütün işlemlerin muhasebeleştirmek istediğinizde karşınıza hangi işlem tam hangi işlem rezerve edilmiş muhasebeleştirme öncesi görebileceksiniz. Böyle bir mimari yapı aynı zamanda da çok hızlı ve kesinlikle hatasız bir muhasebeleştirme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca; gayri resmi ve resmi işlemleriniz içinde birden fazla «çalışma firması» açmanıza gerek kalmamaktadır. «Muhasebeleştirilmeyen işlem gayri resmidir.» portresinden baktığımızda «rezerve gizle» metodu muhasebeciler için vazgeçilmez bir çizgidir.

107 Hesap Planı Muhasebenin bütün temeli «hesap planı» dır. Hesap planı ise hareket gören, görmeyen bütün hesapların dönem içi toplamsal faaliyetini gösteren listedir. Sınıf Grup Ana Muavin Tali Detay : 1 : 10 : 100 : : : Planda yeni bir hesap tanımlamak için açılacak olan hesabın bağlı bulunduğu üst hesabına «misal ana hesap» işaretlenir. Alt kısımda yer alan «muavin hesap» tuşu tıklanarak. yeni hesabın açılması sağlanır. Aynı zamanda «detayları göster» tıklanarak ilgili hesabın hareket mizanı 2. liste olarak görüntülenebilir.

108 Aylık İcmal Raporu Seçilen hesabın dönem içi faaliyet toplamlarını ay ay borç ve alacak şeklinde gösteren bir yıllık hesap faaliyetidir. Aylık İcmal Raporu nu almak için muhasebe hesap planında herhangi bir muhasebe üzerine gelerek alabilirsiniz. Ayrıca ; Bütün hesapların icmalini almak için muhasebe hesap planını listelememelisiniz. Hiçbir hesap listelenmeyeceği için «bütün hesapların icmali» alınmış olur.

109 Genel KDV Raporu Sadece 190, 191 ve 391 ana hesaplarına ait hareket gören alt hesaplarının dökümünü listeler. Aynı zamanda da listeleme sonrası «otomatik kapanış» işlemi de gerçekleştirilebilir. Otomatik kapanış işlemi sonucunda ; Hesapların kapatılması için hesap tutarlarının karşılığına (borçsa alacak, alacaksa borç) yazılır. Arada ki fark ise; Eğer borç toplamı büyükse alacak toplamından, «fark=borç-alacak» 190 a yansıtılır. Eğer alacak toplamı büyükse borç toplamından, «fark=alacak-borç» 360 a yansıtılarak kapanış işlemi kayıt edilmiş olur. Kayıt edilen işlem sonrasın da kapanış eski kaydı otomatik olarak açılır.

110 Hesap Hareketi Hesap planında ilgili hesabı seçerek açılan hareketler listesidir. Hasap hareketinin en büyük özelliği seçilen hesap üst hesap ise bağlı bulunan bütün alt hesap hareketlerini listelemektedir. Mesela «10-Hazır Değerler» grup hesabı seçildiğinde; bu gruba bağlı bütün ana hesaplara bağlı en alt hesaplarının bütün hareketleri tarihe göre listelenmektedir. İlgili satıra bağlı hesap üzerinde iken o hesapla ilgili «aylık icmal raporu» alınabilir..

111 Standart İşlemler Ön muhasebe entegrasyondan oluşmayan hareketlerin muhasebe sisteminde oluşmasını sağlayan çeşitli hesapların yerine göre borç veya alacak şeklinde işlenmesidir. İşlemler : Açılış İşlemi Mahsup İşlemi Tahsil İşlemi Tediye İşlemi Kapanış İşlemi

112 Toplu Mahsup Birden fazla gerçekleştirilen işlemlerin muhasebe sisteminde tek seferde oluşmasını sağlayan işlemdir. Bir işlemde sınırsız farklı işlem mahsuplaşabilir. Mesela; Satış Faturası Nakit Tahsilat Gelen Havale.. vb. şekilde onlarca işlemi tek «toplu mahsup» ta beyan edebilirsiniz.

113 Muavin Defteri Hareket gören «ana hesap»ların tek seferde borç/alacak ve bakiye şeklinde ayrıntılı gösterilmesini sağlayan defterdir.

114 Defter-i Kebir Her yapılan işlem sonucunda bilanço eşitliğinin unsurları arasında meydana gelen artış ve azalışların yazıldığı deftere Büyük Defter «Defler-i Kebir» denir. B A Defter-i Kebir «ana hesap» bazında hareket gören hesapların şeklinde gösterildiği bir rapordur.

115 Yevmiye Defteri Büyük defterde hata olmasını önlemek ve günlük işlemler hakkında topluca bilgi edinebilmek için hesaplar önce başka bir deftere geçirirler, bu deftere günlük defter «yevmiye defteri» denir. Yevmiye Defteri ekrana listelendiğinde ilk sütunda «yevmiye numaraları» da listelenir. Sonuçta; ekrana listelenen bütün muhasebe işlemleri ayrı ayrı bir yevmiye numarası alır. Henüz kayıt edilmemiş olan bu numaraları işleme kayıt etmek için menüden «Yevmiye No Kaydet» seçilir. Noterden mühürlenen kağıtlara çıkış alınacağı için numaralandırmalara dikkat edilmesinde fayda vardır!

116 Mizanlar Muhasebe sistemine dahil olan ve sistem içerisinde hareket gören hesapların ayrıntılı faaliyet olarak dökümüdür. Genel Mizan : Bütün hareket gören hesapların dökümüdür. Aylık Mizan : Bütün hareket gören hesapların seçilen ay bazında dökümüdür. Tarihler Arası Mizan : Bütün hareket gören hesapların filtrelenen tarih aralığında ki dökümüdür.

117 Genel Faaliyet Raporu Hareket gören bütün muhasebe hesaplarının, toplamının ay ay listelendiği bir dökümdür.

118 Bilanço İşletmenin belli bir tarihteki varlıklarını ve bu varlıkların sağlandığı kaynaklarını gösteren mali bir tablodur. Bilanço muhasebe sisteminin en önemli tablolarından biridir. Bilanço işletmeler açısından son derece fayda sağlamaktadır. Bilançonun biçiminde dört bölüm bulunmaktadır. - Bilanço başlığı - Aktif tarafı - Pasif tarafı - Dipnotları

119 Gelir Tablosu İşletmenin belli bir dönemde elde ettiği tüm gelirler ile aynı dönemde katlandığı bütün maliyet ve giderleri ve bunların sonucunda işletmenin elde ettiği dönem net kârı veya zararını gösteren bir tablodur.

120 Teknisyen Onarım Servis Girişi Kalite Kontrol Sen Söyle

121 Servis Araç Girişi Araç Bilgileri - Teknisyen Faaliyet Listesi - Yakıt Durumu Belirtme -Tekerlek ve Alarm Bilgileri - Kit Seçenekleri - Ödeme Bilgileri - Editör - Yazdırma Araç yetkili servisimize geldiği zaman, yapılan ilk kayıt işlemidir. Aracımızın Markası ve Özelliğinin Girildiği, müşteri tarafından talep edilen isteklerin yazıldığı başlangıç formudur.

122 Servis Ön Kontrol Araç Dışı Kontrolü - Kaput Altı Kontrolü Araç Altı Kontrolü -İlave Opsiyonlar Toplu Seçim Editör İlk giriş işlemimizi yaptıktan sonra karşımıza çıkan 2. otomatik formdur. Araç servisimize geldikten sonra öncelik olarak genel kontroller yapılır.

123 Serbest Servis Formu Serbest İşlem Tipi Belirleme / Ücretlendirme / Editör Adında Serbest geçmesinin sebebi ise müşteri talebinin yanı sıra olağan üstü bir gelişmelere karşı kullanılacak, bilgi girişi sağlıklı yapılacak olan formdur. Yetkili servislerin en çok kullanacağı işlemdir.

124 Teknisyen Faaliyeti Servis Girişinde Kayıt Edilen Faaliyet Listesi / Süre Belirleme / Editör Müşteri; aracını servise ilk getirdiği zaman giriş listesine işlenen isteklerin yapıldığı işlemdir. Oto servislerin en çok kullanacağı işlemlerdendir.

125 Onarım Kalite Kontrol Durağan Araç Kontrolü - Hareketli Araç Kontrolü Periyodik Bakım - Çalışma Kontrol - Editör Araç üzerinde gerekli her şeyin yapılıp tamamlandığı gösteren işlemdir.

126 Araç Teslimatı Teslimat Bilgileri - Depo Bilgileri Yapılan İşler - Cari ve Stok Entegrasyonu Editör - Yazdırma Servis hizmetinin noktalandığı, ilgili hangi malzemelerin ve işçiliklerin kullanıldığını gösteren maliyet tablosudur.

127 Proje Sipariş Araç Şoför Sen Söyle Teslimat Sunum : İbrahim Kırmaç

128 Şoför Tanımları Taşımayı gerçekleştirecek araçları kullanan şoförlerin bilgileri buradan kayıt edilmektedir. Kayıt esnasında şoföre ait 10 adete kadar belge taranıp şoför kartına eklenebilmektedir..

129 Araç Tanımları Taşımalarda gerçekleştirilecek araçların listesidir. Araç tanımı yaparken önceden tanımı yapılan şoförleri de araç şoförü olarak belirlenebilmektedir.. Aynı zaman da aracın kiralık bir araç olup olmadığını da belirtebilirsiniz. Kayıt esnasında araca ait 10 adete kadar belge taranıp araç kartına eklenebilmektedir..

130 Yer Tanımları Taşımanın nerelerden nerelere gerçekleşebileceğine dair yer tanımları buradan yapılmaktadır. İster ülkesel, ister bölgesel, isterseniz de ilçesel bazda yer tanımı gerçekleştirebilirsiniz.

131 Masraf Tanımları Araç taşımalarında gerçekleştirilen masrafların tanımları buradan yapılmaktadır.

132 İş ve Proje Tanımları Diğer bir ifade ile «taşımanın şekli» olarak ta adlandırılabilir. Belli bir süre sonra taşımalarla ilgili istatistiklere dayalı çeşitli raporlar alabilmek için hazırlanan bu tanımları buradan yapabilirsiniz. Araç taşıma gerçekleştirme işleminde seçilme zorunluluğu yoktur.

133 Araç Seferi Başlatma Araç seferleri, kullanımı gayet sade ve kolay olan bu işlemle başlatılmaktadır. Alıcı bilgileri ve ürün bilgileri göreceli olarak girilmekte olup, örnekte aracın kiralandığı görülmektedir. Müşteri satış fiyatını «Satışlar» tuşu tıklanarak girilebilir. «Ekler» tuşu tıklanarak aracın «nereden nereye» hareket edeceği belirleneceği gibi taşımanın bir proje işi olup olmadığı da «iş proje» tanımlarından seçilebilir.

134 Araç Seferlerini Bitirme Önceden taşıma gerçekleştiren araçların seferlerinin bitişi bu işlemle yapılmaktadır. Yukarıda ki örnekte Casper A. Ş. firmasına ait proje bazlı taşımalar bulunmaktadır. Casper A. Ş. ait proje bazlı sefer bitişlerine dair bir örnek : a. Kasa taşıma Projesi 1. On Teker Tenteli (34 GH 7805) c. Sarf taşıma Projesi 1. Tır Tenteli (34 HC 6555) b. Bilgisayar taşıma Projesi 1. Tır Tenteli (34 TMN 53) 2. Panelvan (34 BTS 34) 3. Kamyonet Saç Kasa (34 HC 7072) d. Monitör taşıma Projesi 1. On Teker Tenteli (34 HG 5884)

135 Sefer Hareket İşlemleri Taşıma gerçekleştirilen işlemlerin hepsinin listesine ulaşmak için menüden; Nakliyat İşlemler Eski İşlemler Sefer İşlemleri kısımlarını kullanarak sefer hareketlerini listeleyebilir buradan ilgili satır üzerinde «enter» tuşuna basarak veya mouse ile çift klikleyerek sefer başlatma işlemini açabilirsiniz. Eğer ilgili satırda «Seferi Bitti» yazıyorsa hızlı bir şekilde ilgili işlem üzerinde mouse ile sağ tuş yaparak «sefer bitiş işlemini göster» tıklayıp sefer bitiş işlemini görebilirsiniz. Biten bütün seferleri görmek içinse; Nakliyat İşlemler Eski İşlemler Biten sefer işlemleri menüsünü kullanarak listeleyebilirsiniz.

136 Seferi Bitmeyen Araçlar «Seferi bitmeyen araçlar» ın raporunu; Nakliyat Raporlar Müşteri raporları Seferi bitmeyen araçlar menüsü takip ederek alabilirsiniz. Bu rapor «araç hareketi» bazlıdır.

137 Seferi Biten Araçlar «Faturası kesilmiş» seferi biten araçların sefer bazlı raporunu; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Araç hareketleri Seferi biten araçlar (faturalı) menüsü takip ederek alabilirsiniz. «Faturası kesilmemiş» seferi biten araçların sefer bazlı raporunu ise; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Araç hareketleri Seferi biten araçlar (faturasız) menüsü takip ederek alabilirsiniz.

138 Satış Toplamları Belirli tarihler arasında gerçekleştirilen taşımaların «müşteri+iş tanımı» olarak gruplanmış satış toplamları bu rapordan alınmaktadır. Faturası kesilmiş seferi biten araçların toplamlarını; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Toplamlar Seferi biten araç toplamları (faturalı) menüsü takip ederek alabilirsiniz. Faturası kesilmemiş seferi biten araçların toplamlarını ise; Nakliyat Raporlar Müşteri Raporları Toplamlar Seferi biten araç toplamları (faturasız) menüsü takip ederek alabilirsiniz.

139 Kiralanan Araç Toplamları Sefer taşıma da kiralanan bütün araçların belirlenen filtreleme sonucu, toplam da ne kadara kiralandığı, kaç araç sefer düzenlediğinin toplamı bu rapordan alınır. Nakliyat Raporlar Kiralık Araçlar Cari bazlı toplamlar menüsü kullanılarak «caribazlı» kira toplamlarını raporlayabilirsiniz. Nakliyat Raporlar Kiralık Araçlar Araç bazlı toplamlar menüsü kullanılarak «araç bazlı» kira toplamlarını da raporlayabilirsiniz.

140

Kasa Cari Stok. Fatura Çek/Senet Banka. İrsaliye Sipariş Fatura

Kasa Cari Stok. Fatura Çek/Senet Banka. İrsaliye Sipariş Fatura Kasa Cari Stok Fatura Çek/Senet Banka İrsaliye Sipariş Fatura Depo Sayım Seri No. Barkod Kredi Kartı Mail Order Yönetici Taşören Hızlı Üretim Kasa 1. Serbest Kasa Girişi 2. Cari Hesaptan Nakit Tahsilat

Detaylı

Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM

Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM Sunum : İlknur ATALAYIN / SMMM Hazırla Kartlarda Muhasebe Kodu Viserada gerçekleştirilen her işlemin «ön mahsup» hesaplarının otomatik oluşturulması için cari, stok, banka, kasa vb. gibi kartlarda muhasebe

Detaylı

Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları

Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları Gümrük Tanımları Gümrükçü Tanımları Konteyner Tanımları Ödeme Şekli Tanımları Teslimat Tanımları İhracat Gerçekleştirme Konsimento Talimatı Packing List Ceki Listesi Commercial Proforma Invoice Proforma

Detaylı

Banka. İrsaliye Sipariş

Banka. İrsaliye Sipariş Çek ve Senet Fatura Sen Söyle Stok Cari Banka Kasa İrsaliye Sipariş Depo Sayım Seri No. Kasa 1. Serbest Kasa Girişi 2. Cari Hesaptan Nakit Tahsilat 3. Elden Çek Tahsilatı 4. Elden Senet Tahsilatı 5. Banka

Detaylı

İç Servis. Dış Servis. Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et

İç Servis. Dış Servis. Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et İç Servis Dış Servis Serbest İç Servis Mağazaya Sipariş Ver Teslimat Montaj Bilgisayar Toplama Kalite Kontrolü Teslim Et Hazırla Gönder Takip Et Teslim Al Montajını Yap Servis Girişi Müşterilerin getirdiği

Detaylı

Proje. Sipariş. Araç. Şoför. Sen Söyle. Teslimat. Sunum : İbrahim Kırmaç

Proje. Sipariş. Araç. Şoför. Sen Söyle. Teslimat. Sunum : İbrahim Kırmaç Proje Sipariş Araç Şoför Sen Söyle Teslimat Sunum : İbrahim Kırmaç Kiralık Araç RAPORLAR Müşteri Raporları Tanımlar 1. Şoför Tanımları 2. Araç Tanımları 3. Yer Tanımları 4. Masraf Tanımları 5. İş ve Proje

Detaylı

% 100 Türk mühendislerin başarısı

% 100 Türk mühendislerin başarısı % 100 Türk mühendislerin başarısı Çek ve Senet Stok Fatura Cari Sen Söyle Banka Kasa 1. Cari Hesaptan Nakit Tahsilat 2. Elden Çek Tahsilatı 3. Elden Senet Tahsilatı 4. Banka Hesabından Tahsilat 5. Satış

Detaylı

Bitir. Gerçekleştir. Her şeyi Planla. Sunum : Serhat AYDEMİR / MRP Yöneticisi

Bitir. Gerçekleştir. Her şeyi Planla. Sunum : Serhat AYDEMİR / MRP Yöneticisi Bitir Gerçekleştir Her şeyi Planla Sunum : Serhat AYDEMİR / MRP Yöneticisi Planlama Üretilecek Ürün Üretimi planlama da; «çıktı» yani «üretilecek ürün» ün seçerek, hangi para birimiyle maliyetinin hesaplanacağını

Detaylı

ASTSOFT YARDIM DÖKÜMANI

ASTSOFT YARDIM DÖKÜMANI ASTSOFT YARDIM DÖKÜMANI (MUHASEBE / FİNANS MODÜLÜ) VERSION 1.03 ( 01.09.2013 ) AST MUHASEBE KAYIT İŞLEMLERİ Diğer modüllerden aktarılan bilgiler AST MUHASEBE SİSTEM İNE entegre olarak aktarılır. Bu bilgilere

Detaylı

GUSTOLOJİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI

GUSTOLOJİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI GUSTOLOJİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI STOK CARİ BANKA KASA FATURA ÇEK/SENET PERSONEL TOPLU SMS RAPORLAR DÖVİZ KUR HESABI GUSTOLOJİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI GENEL ÖZELLİKLERİ Muhasebe Programı istediğiniz para biriminden

Detaylı

BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir.

BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir. BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir. Standart Paket, her işletmenin rahatlıkla kullanabileceği, içerisinde olmazsa

Detaylı

.. ÇOK PROGRAMLI LİSESİ 2007-2008 ÖĞRETİM YILI BİLGİSAYARLI MUHASEBE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

.. ÇOK PROGRAMLI LİSESİ 2007-2008 ÖĞRETİM YILI BİLGİSAYARLI MUHASEBE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI AY EYLÜL --.. ÇOK PROGRAMLI LİSESİ 007-008 ÖĞRETİM YILI BİLGİSAYARLI MUHASEBE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI MODÜL PROGRAM YÜKLEMEK paket programını. PROGRAM SEÇME VE YÜKLEME seçerek bilgisayara --

Detaylı

HESAPÇI. Küçük İşletmeler İçin Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

HESAPÇI. Küçük İşletmeler İçin Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. HESAPÇI Küçük İşletmeler İçin Ticari Otomasyon Paketi 1 HESAPÇI KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN TİCARİ OTOMASYON PAKETİ ARTIK SİZİN DE BİR OTOMASYONA İHTİYACINIZ VAR. Ekonomik, pratik, becerikli. tam sizin için.,

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

Demsilver Muhasebe Programı

Demsilver Muhasebe Programı Demsilver Muhasebe Programı Demsilver Muhasebe Programı; Stok,Cari,Fatura, İrsaliye, Kasa, Banka, Çek, Senet ve Raporlama Mödüllerinden Oluşur. CARİ Muhasebe Programında Sınırsız cari kart açabilirsiniz

Detaylı

WOLVOX Hızlı Satış. AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası

WOLVOX Hızlı Satış. AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Oluşturma Tarihi : 01.03.2011 Düzenleme Tarihi : 01.03.2011 Sayfa 1 Copyright 2011 1. İŞLEMLER 1.1. Satış Ekranı AKINSOFT Programı,

Detaylı

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz.

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. Şimdi Fatura nın içindeki sekmeleri ve sekmelerin içindeki

Detaylı

1) Mal alımı faturasının kaydedilmesi ile faturada kullanılan stok ve cari kartları hangi taraflarından hareket görürler? Kısaca açıklayınız

1) Mal alımı faturasının kaydedilmesi ile faturada kullanılan stok ve cari kartları hangi taraflarından hareket görürler? Kısaca açıklayınız TUZLA SÜLEYMAN DEMİREL TİCARET MESLEK LİSESİ MAÖL MUHASEBE FİNANSMAN ALANI BİLGİSAYARLI MUHASEBE DALI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ I.DÖNEM TELAFİ EĞİTİMİ VE BECERİ SINAVI HAZIRLIK ÇALIŞMASI II.BÖLÜM SORULAR

Detaylı

START İçindekiler Kasa 2/17

START İçindekiler Kasa 2/17 Kasa LOGO Ocak 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 5 Hesap Özeti Grafiği... 5 Kasa Ekstresi... 6 Kasa İşlemleri... 7 Kasa İşlem Türleri... 8 Kasa Cari Hesap İşlemleri...

Detaylı

MİKROGEN. Genel Muhasebe Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKROGEN. Genel Muhasebe Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKROGEN Genel Muhasebe Paketi 1 MİKROGEN GENEL MUHASEBE PAKETİ Hesap planı ve kartları; Bu alandan; tekdüzen hesap planı kullanılarak, bu plan üzerinden kullanıcılar, muavin ve tali hesaplarını istedikleri

Detaylı

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları LKS2 Kredi Kartı Uygulamaları LOGO Kasım 2006 İçindekiler LKS2 Kredi Kartı Uygulamalarında kullanılan parametreler... 3 Banka Hesabı Kayıt Türleri... 3 Geri Ödeme Planları... 4 Geri Ödeme Plan Bilgileri...

Detaylı

LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI

LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEŞİKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULU LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. COŞKUN ALİYAZICIOĞLU EYLÜL 2016 - TRABZON SLAYT 2 Firma İçin Açılış Fişinin Düzenlenmesi

Detaylı

WOLVOX Mobil Satış PDA

WOLVOX Mobil Satış PDA AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 01.Mart.2011 Sayfa 1 İçindekiler Dizini 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. BAĞLANTISI VE KULLANIMI...3 2.1. Ayarlar...3 2.2. Merkez

Detaylı

TEKNOKOM Araç Kiralama Takip Sistemi SİSTEMİN YAPISI

TEKNOKOM Araç Kiralama Takip Sistemi SİSTEMİN YAPISI TEKNOKOM Araç Kiralama Takip Sistemi SİSTEMİN YAPISI Araç kiralama takip sistemi, aşağıda listelenen modüllerden bir araya gelmek üzere, web tabanlı uygulama olarak programlanmıştır. Web tabanlı uygulamalar,

Detaylı

Datasoft Yazılım Genel Muhasebe Programı Defter Dökümleri Kılavuzu

Datasoft Yazılım Genel Muhasebe Programı Defter Dökümleri Kılavuzu Datasoft Yazılım Genel Muhasebe Programı Defter Dökümleri Kılavuzu Uygulamanın Đçeriği: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı 19 Aralık 2012 tarih ve 28502 sayılı Resmi gazetede yayınladığı

Detaylı

Tiger2 EK ÖZELLİK PAKETİ 3

Tiger2 EK ÖZELLİK PAKETİ 3 Tiger2 EK ÖZELLİK PAKETİ 3 Tiger2 Ek Özellik Paketi 3 İçeriği * : 1 Yeni Fonksiyonel Özellikler... 2 1.1 Sipariş Planlama - Satınalma Siparişleri İçin Şablon Tasarımı... 2 1.2 Emanet Ambarı ve Stok Fişlerinin

Detaylı

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri 1. Tahsilat Ödeme İşlemleri Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri Alış/Satış irsaliyeleri, Giriş/Çıkış İşlemleri Fire ve Sarf Fişleri Girebilme 3.Sms

Detaylı

DARA PLUS PARAKENDE MODULU

DARA PLUS PARAKENDE MODULU DARA PLUS PARAKENDE MODULU PARAKENDE SATIŞ MÜŞTERİ BİLGİLERİ GİRİŞ VE DEĞİŞİKLİK Peşin satış adında bir tane cari hesap oluşturulur kod 1 adı peşin soyadı satış olan. Yeni bir müşteri açmak için : yeni

Detaylı

HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ

HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ Hesap işlemleri modülü İşletmelerde dönem içersinde gerçekleşen tüm hesap işlemlerini kayıt altına almak Bu modül 4 bölümden oluşur.(banka, Kasa, Çek,Senet) Banka Modülü, Bankalar

Detaylı

Kuveyt Türk Internet Şubesinde Hesap Açma işlemi yapmak

Kuveyt Türk Internet Şubesinde Hesap Açma işlemi yapmak Kuveyt Türk Internet Şubesinde Hesap Açma işlemi yapmak Hesaplar menüsünde Hesap Açma alt başlığının altında bulunan Cari/Kıymetli Maden Hesabı Açma, Tasarruf Hesabı Açma veya Katılma Hesabı Açma seçeneklerinden

Detaylı

AKINSOFT NetFoto. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT NetFoto. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT programı tüm fotoğraf sütüdyolarına hitap etmektedir. A-) Güvenli hızlı ve çok

Detaylı

GENEL MUHASEBE SORULARI

GENEL MUHASEBE SORULARI GENEL MUHASEBE SORULARI 1) Hesapların bulunduğu muhasebe defterine ne ad verilir? a) Büyük defter b) Yevmiye defteri c) Envanter ve Bilanço defteri d) Đşletme defteri 2) Büyük defterdeki kayıtların ayrıntılarını

Detaylı

Hanger 20 40. Flatrack 40

Hanger 20 40. Flatrack 40 STANDART KONTEYNER ÖLÇÜLERİ Dry Van 20' 40' 40' HC 45' HC Hanger 20 40 Ventilated 20 ÖZEL KONTEYNER ÖLÇÜLERİ Open-Top 20 40 40 High Cube Flatrack 40 Palletwide 40' 40' HC 45' HC SOĞUTMALI KONTEYNER ÖLÇÜLERİ

Detaylı

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel 1. Portala Giriş Masraf beyanı portalına girmek için http://www.agmasraf.com adresine girilir. Sistem sizi tanıyarak girişi gerçekleştirir, şifre sorması durumunda Kullanıcı adı kısmına; sicil numarası,

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ödeme planlarında taksitli ödeme bilgileri. Ürün :

DESTEK DOKÜMANI. Ödeme planlarında taksitli ödeme bilgileri. Ürün : Taksitli Satış Đşlemleri Taksitli Satış sistemi adı üzerinde tüm taksitle satış yapan firmalarda kullanılabilir. Bunun yanısıra peşin fiyatı belirli ancak vadeli fiyatı ve taksit sayısı bilinmeyen tüm

Detaylı

Ürün kalemlerinin satırında sipariş aşaması sevk durumuna getirilir.

Ürün kalemlerinin satırında sipariş aşaması sevk durumuna getirilir. EPLATFORM FATURA KESİM İŞLEMLERİ Sipariş formu satış tarafından iletilir Workcube de sipariş numarasına göre sipariş bulunur Siparişin içerisine girilir, süreç kısmında süreç faturalandı seçilir. o İrsaliye

Detaylı

1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013

1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013 1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013 BarkomatikPOS Barkomatik Mucizesi olarak bilinen bilgisayarsız sistemlerimizin kolay ve hızlı kullanım özeliği olan yazılımlarına paralel olarak hazırlanan

Detaylı

NOS GARAGE ECOEĞİTİM DÖKÜMAN

NOS GARAGE ECOEĞİTİM DÖKÜMAN NOS GARAGE ECOEĞİTİM DÖKÜMAN 1. Program Açılışı : Masa üstünde yer alan NOS GARAGE simgesine tıklanır. Kullanıcı adı otomatik gelir. Şifre yazılır ve TAMAM Butonuna basılır. 2. Program Menü Yönetimi :

Detaylı

Sigorta Programı. Policede Müşteri bilgilerini detaylı olarak girebilirsiniz. her bir müşteriyi cari kart olarak algılar ve cari işlem yapabilirsiniz.

Sigorta Programı. Policede Müşteri bilgilerini detaylı olarak girebilirsiniz. her bir müşteriyi cari kart olarak algılar ve cari işlem yapabilirsiniz. Sigorta Programı Winpol Police, Cari,Kasa,Banka, Çek,Senet,Ödeme Planı,Fatura, Stok, Sms, İnsan Kaynakları, Kur Takibi, Personel, Uyarı Modüllerinden Oluşur. Police Modülü, Cari Mödül, Kasa Modülü, Banka

Detaylı

İş Hayatında Yeni Bir Start!

İş Hayatında Yeni Bir Start! İş Hayatında Yeni Bir Start! START Neden Start? START her küçük işletmenin sahip olmak isteyeceği bir yazılım... Tek kullanıcılı, muhasebesini dışarıda takip eden küçük işletmelere ve şahıs firmalarına

Detaylı

GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012

GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012 GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012 İçindekiler Teminatlar... 3 Teminat Bilgileri... 4 Teminat mektubu türündeki teminatlar için Teminat Detay Bilgileri... 6 İpotek Türü Teminatlar için İpotek Detay Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Teminatlar LOGO Mart 2013

GO Plus Teminatlar LOGO Mart 2013 GO Plus Teminatlar LOGO Mart 2013 İçindekiler Teminatlar... 3 Teminat Bilgileri... 4 Teminat mektubu türündeki teminatlar için Teminat Detay Bilgileri... 6 İpotek Türü Teminatlar için İpotek Detay Bilgileri...

Detaylı

Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı

Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı BİLNEX YAZILIM Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı Hazırlayan Sinan Karagöz BİLNEX QUANTUM V3 PROGRAMLARINDA SERİ NUMARASI TAKİBİ İŞLEMLERİ Bilnex Yazılım Programlarında bir ürün için tek bir stok kartı

Detaylı

TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ

TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ MALİYE SGB..net TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ 1 Taşınır Mal Yönetimi Taşınır Mal Yönetimi ile ilgili işlemlere Kaynak Yönetimi menüsü altındaki Taşınır Mal alt menüsünden ulaşıyoruz. Bu menünün seçenekleri

Detaylı

astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ.

astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı  UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ. astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ. Cumhuriyet Bulvarı No:283 K:3 D:3 Alsancak / İZMİR Tel / Faks : +90 (232) 465 11 94 Gsm

Detaylı

İki Problem Tek Çözüm. Gelişmiş Servis Otomasyonu Profesyonel Ticari Entegre

İki Problem Tek Çözüm. Gelişmiş Servis Otomasyonu Profesyonel Ticari Entegre TM Ataşehir deki 1 İki Problem Tek Çözüm Gelişmiş Servis Otomasyonu Profesyonel Ticari Entegre Ne öneriyoruz? Müşterilerinize daha kaliteli ve hatasız hizmet sunmak ve farklılık yaratmak, aynı zamanda

Detaylı

YORKA TİCARİ STARTER EĞİTİM DÖKÜMANI

YORKA TİCARİ STARTER EĞİTİM DÖKÜMANI YORKA TİCARİ STARTER EĞİTİM DÖKÜMANI Yorka Ticari Starter Yazılımı, Temel ön muhasebe ve cari ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış bir versiyondur. 5 Ana modülden oluşmaktadır: Cari Hesaplar Stok

Detaylı

SATIŞ VE DAĞITIM İŞLEMLERİ

SATIŞ VE DAĞITIM İŞLEMLERİ Satış Fatura Özet Raporu SATIŞ VE DAĞITIM İŞLEMLERİ Herhangi bir cari hesaba düzenlenmiş fatura toplamları alınabildiği gibi belirli bir grup için düzenlenmiş fatura toplamları da alınabilmektedir. Amaç

Detaylı

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri 1. Tahsilat Ödeme İşlemleri Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri Alış/Satış irsaliyeleri, Giriş/Çıkış İşlemleri Fire ve Sarf Fişleri Girebilme 3.Sms

Detaylı

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri Stok Modülü leştirme İşlemleri 1- Stok girişlerinin(tesellüm/faturalar) muhasebeleştirilmesi Stoktan muhasebeleştirme işlemi için öncelikle tanımlamaların tam ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Detaylı

ULTIMATE OTEL YÖNETİM SİSTEMİ ( BACK OFFICE )

ULTIMATE OTEL YÖNETİM SİSTEMİ ( BACK OFFICE ) ( BACK OFFICE ) RMOS MUHASEBE SİSTEM OTOMASYONU Rmos önbüro,pos sistemi ile tam entegre. Sistem üzerinden birden fazla modül ( ekran ) üzerinde aynı anda çalışabilme imkanı. Gelişmiş yetkilendirme sistemi

Detaylı

WORKCUBE V14 VERSİYON DEVİR İŞLEMLERİ

WORKCUBE V14 VERSİYON DEVİR İŞLEMLERİ WORKCUBE V14 VERSİYON DEVİR İŞLEMLERİ Düzenleme : Metin Sancarbarlaz Düzenleme Tarihi : 11.01.2017 DÖNEM VE BAKIM İŞLEMLERİ İşlemler yılsonunda yapılmakta olup bulunduğunuz dönemi kapatarak yeni döneme

Detaylı

NOA YAZILIM İNŞAAT ÖN MUHASEBE PROGRAMI

NOA YAZILIM İNŞAAT ÖN MUHASEBE PROGRAMI İNŞAAT MUHASEBE & ŞANTİYE MALİYET YÖNETİMİ www.noayazilim.com İNŞAAT ÖN MUHASEBE PROGRAMI NOA YAZILIM» Şantiye Gelir & Gider & Hakediş» Cari Hesap Takibi & Borç & Alacak» Fatura & İrsaliye & Stok & İmalat»

Detaylı

Önce Memnuniyetiniz... M Ü Ş T E R İ E Ğ İ T İ M P R O G R A M I

Önce Memnuniyetiniz... M Ü Ş T E R İ E Ğ İ T İ M P R O G R A M I Önce Memnuniyetiniz... M Ü Ş T E R İ E Ğ İ T İ M P R O G R A M I MÜŞTERİ EĞİTİM PROGRAMI EĞİTİM POLİTİKAMIZ Türkiye nin en deneyimli ticari yazılım firmalarından biri olarak ürettiğimiz programların ancak

Detaylı

LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI

LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEŞİKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULU LUCA BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMI DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. COŞKUN ALİYAZICIOĞLU EYLÜL 2016 - TRABZON SLAYT 3 Fiş Girişi KDV Ayırma İşlemi PEŞİN

Detaylı

STOKLAR. Stok Kartları Stok Fişleri Stok Sayım. Stok Kartları. a-stok Kartı Ekleme

STOKLAR. Stok Kartları Stok Fişleri Stok Sayım. Stok Kartları. a-stok Kartı Ekleme STOKLAR Stok Kartları Stok Fişleri Stok Sayım Stok Kartları a-stok Kartı Ekleme Stok kartı eklemek için öncelikle sol taraftaki STOK menüsünden STOK KARTLARI na tıklayınız. Açılan pencerede üst taraftaki

Detaylı

Kullanıcı Giriş Ekranı

Kullanıcı Giriş Ekranı Tarih: 01.12.2010 Mobilteg Saha Satış Otomasyonu Terminal Kullanım Kılavuzu (V.2x) Aşağıda bilgilerini bulacağınız Saha Satış Otomasyonu El Terminali tarafı kullanım bilgileri o günkü sürüme göre hazırlanmıştır.

Detaylı

Stoklarınız ile ilgili tüm hareket ve detaylara menüler arasında gezmeden ulaşabilirsiniz.

Stoklarınız ile ilgili tüm hareket ve detaylara menüler arasında gezmeden ulaşabilirsiniz. OFİS Mikro Perakende Çözümleri 1 MİKRO OFİS SERİSİ Küçük ve orta ölçekteki perakende firmaları için hazırlanan programları, perakende satış noktalarının belkemiği olan satış noktası terminalleri (POSlarla),

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise / Tiger Plus /Go Plus Bölüm : Cari Hesap İşlem Merkezi CARİ HESAP İŞLEM MERKEZİ

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise / Tiger Plus /Go Plus Bölüm : Cari Hesap İşlem Merkezi CARİ HESAP İŞLEM MERKEZİ CARİ HESAP İŞLEM MERKEZİ Cari hesap işlem merkezi, programda tanımlı olan tüm cari hesaplara ait işlemleri tek bir pencereden kaydetmek ve izlemek için kullanılır. Bu pencerenin sağladığı en büyük kolaylık

Detaylı

1. GELİR İDARESİ 1.1. MEDİKAL FİNANS - HİZMET YÖNETİMİ

1. GELİR İDARESİ 1.1. MEDİKAL FİNANS - HİZMET YÖNETİMİ 1. GELİR İDARESİ 1.1. MEDİKAL FİNANS - HİZMET YÖNETİMİ Medikal Finans - Hizmet Yönetimi içindeki modüller ekranda gösterilmiştir. Bu modüller; 1. Hizmet Tanımları 2. Paket Tanımları 3. TTB/HAGED Listesi

Detaylı

LUCA NET E HOŞGELDİNİZ!!

LUCA NET E HOŞGELDİNİZ!! LUCA NET E HOŞGELDİNİZ!! LUCA NET DEMO KILAVUZU FATURA İŞLEMLERİ VE LUCA NET TE YAPILABİLEN İŞLEMLER Luca Net programında açık fatura kesebilmek için muhakkak cari kartların tanımlanması gerekmektedir.

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm TEMEL MUHASEBE BİLGİLERİ

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm TEMEL MUHASEBE BİLGİLERİ İÇİNDEKİLER Birinci Bölüm TEMEL MUHASEBE BİLGİLERİ 1. Muhasebenin Tanımı ve İşlevleri... 1 2. Muhasebe Türleri... 2 2.1. Genel Muhasebe... 2 2.2. Maliyet Muhasebesi... 3 3. Muhasebe ile İlgili Taraflar...

Detaylı

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu Barkomatik Stok Yönetimi Ürün Yönetimi Kullanım Kılavuzu A- Ürün Menü İşlemleri... 4 1- Ürün Ekleme... 4 2- Ürün Silme... 6 3- Ürün Değiştirme... 6 4- Azalanlar... 7 5- Hareketler... 7 7- Barkod Yazdırma...

Detaylı

SATIŞ EKRANININ KULLANIMI:

SATIŞ EKRANININ KULLANIMI: , Teperes KULLANIM PROGRAMI ÇALIŞTIRMAK: Programı çalıştırmak için masa üstündeki, Teperes Sale simgesine çift tıklayınız. Açılan pencerede işlem yapılacak P.O.S u ( point tof sale) seçiniz ve satış görünümüne

Detaylı

Teminatlar LOGO Haziran 2008

Teminatlar LOGO Haziran 2008 Teminatlar LOGO Haziran 2008 içindekiler LOGO-GO Teminatlar...3 Teminat Bilgileri...4 Teminat mektubu türündeki teminatlar için Teminat Detay Bilgileri...6 İpotek Türü Teminatlar için İpotek Detay Bilgileri...8

Detaylı

CARİ HESAP ANALİSTİ. Seçilmiş olan cariyi burada görebilirsiniz.

CARİ HESAP ANALİSTİ. Seçilmiş olan cariyi burada görebilirsiniz. CARİ HESAP ANALİSTİ Seçmiş olduğunuz cari hesabın firma için önem derecesini ve kapasitesini tespit edebileceğiniz bir analiz çalışmasıdır. Bu form sayesinde bir müşteri temsilcisi ilgili cari hesabı hiç

Detaylı

MİKTOP. Sadeleştirilmiş Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKTOP. Sadeleştirilmiş Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKTOP Sadeleştirilmiş Ticari Otomasyon Paketi 1 MİKTOP SADELEŞTİRİLMİŞ TİCARİ OTOMASYON PAKETİ MİKTOP Sadeleştirilmiş Ticari Otomasyon Paketi, firmanızın tüm ticari işlemlerini kusursuz bir biçimde yürütmeniz

Detaylı

GO EK ÖZELLİK PAKETİ 2

GO EK ÖZELLİK PAKETİ 2 GO EK ÖZELLİK PAKETİ 2 13 Kasım 2009 da üretime yüklenecek olan GO Ek Özellik Paketi 2, 1.90 versiyonu ile kullanıma sunulmaktadır. Mevcut GO kullanıcılarımızın bu özelliklerden yararlanması için 1.90

Detaylı

Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008

Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008 Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO-GO Muhasebeleştirme...3 Muhasebe Bağlantı Kodları...4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi...4 Muhasebe bağlantı kodları seçeneği ile...4

Detaylı

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI Logo Turkcell Akıllı Faks Entegrasyonu Logo Turkcell Akıllı Faks entegrasyonu ile, faks cihazına ihtiyaç duymadan, GO Plus, GO 3, Tiger Plus ve Tiger

Detaylı

Qdenetim ve Qdestek (Sistem Danışmanlık) Hakkında

Qdenetim ve Qdestek (Sistem Danışmanlık) Hakkında Qdenetim ve Qdestek (Sistem Danışmanlık) Hakkında Sistem Danışmanlık (http://e-defterdar.com), 2001 yılında faaliyetlerine başlamış olup, müşterilerinin performans ve verimliliklerini arttırmaya yönelik

Detaylı

Hesapların Belirlenmesi Bölümünde Kayıtlı Gelen Entegrasyon Tablosu Dosyaları Listesi

Hesapların Belirlenmesi Bölümünde Kayıtlı Gelen Entegrasyon Tablosu Dosyaları Listesi 22 Ekim 2009 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Bordro BORDRO MUHASEBE ENTEGRASYONU Bordro modülünü kullanan müşterilerimiz bordroya ait bilgileri otomatik olarak Muhasebe modülüne

Detaylı

MÜŞTERİ EVRAK GİRİŞ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU

MÜŞTERİ EVRAK GİRİŞ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU MÜŞTERİ EVRAK GİRİŞ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU İçindekiler Giriş Müşteri Evrak Giriş Sistemi Adres Bilgileri... 3 Müşteri Evrak Giriş Sistemi Kullanıcı Ekranları Kullanıcı Girişi... 4 Müşteri Bilgileri...

Detaylı

1- Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile ilgili yapılan düzenlemeler programlarımıza eklenmiştir. Versiyon bilgisi 19 olmuştur.

1- Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile ilgili yapılan düzenlemeler programlarımıza eklenmiştir. Versiyon bilgisi 19 olmuştur. 15xx versiyonu 06.04.2017 Tarihli Arşivin İçeriği 1- Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile ilgili yapılan düzenlemeler programlarımıza eklenmiştir. Versiyon bilgisi 19 olmuştur. Bilançoda aktif 296, pasif 525

Detaylı

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014 14 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura Gelen e-fatura Dosyalarının Transferi Firmalara tedarikçilerinden veya hizmet aldıkları firmalardan gelen e-faturalar,

Detaylı

E - YENİLİKLER BÜLTENİ

E - YENİLİKLER BÜLTENİ OCAK Antrepo ve İhracat Deposu Yönetimi Uygulamasında, SOFTFİNANS Akaryakıt Satış Yönetimi Günlük İşlemler ve Cari Hesap Yönetimi Nakit Kasa İşlemleri ekranlarına geçiş sağlanmıştır. (Proje No: 206104)

Detaylı

LKS2. Muhasebeleştirme

LKS2. Muhasebeleştirme LKS2 Muhasebeleştirme LOGO Ocak 2007 İçindekiler Muhasebeleştirme...3 Muhasebe Bağlantı Kodları...4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi...4 Muhasebe bağlantı kodları seçeneği ile...4 Bağlantı

Detaylı

ELEKTRİK SİSTEMLERİ MODÜLÜ

ELEKTRİK SİSTEMLERİ MODÜLÜ ELEKTRİK SİSTEMLERİ MODÜLÜ Serbest Tüketiciye yönelik Toptan Enerji Satışı yapan firmaların faaliyetlerini yürütmeleri amacı ile kullanılan bir modüldür ve Bu sayede; Tüketici ile yapılan sözleşmelerin

Detaylı

LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI

LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI LUCA YENİ ARAYÜZ UYGULAMASI İçindekiler LUCA Yeni Arayüz Uygulaması... 1 Fiş Listesi Kullanımı... 3 Yeni Fiş... 7 KDV Hesapları... 16 KDV Hesapları Örnek Uygulamalar... 17 Fiş Ayarları... 21 Kısa Yollar...

Detaylı

1. Medisoft ile ETS arasındaki bütünle ik yapı : hatasız ve hızlı ETS hastane otomasyonu için neden çok önemlidir :

1. Medisoft ile ETS arasındaki bütünle ik yapı : hatasız ve hızlı ETS hastane otomasyonu için neden çok önemlidir : ETS hastaneler için geliştirilmiş kullanımı kolay ve Medisoft ile bütünleşik çalışan bir kurumsal kaynak planlama sistemidir. Amacımız; Medisoft ile sağlanan eksiksiz hastane otomasyonunu tam entegre bir

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2014 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Online Turkcell Fatura Aktarımı... 4 Fatura Eşleştirme Tabloları... 5 Online Fatura Aktarımları... 6 Toplu Mesaj

Detaylı

8.0.2 Versiyonu Sanayi Uygulamaları Yenilikleri. İş Emrinde Kalem Desteği

8.0.2 Versiyonu Sanayi Uygulamaları Yenilikleri. İş Emrinde Kalem Desteği 8.0.2 Versiyonu Sanayi Uygulamaları Yenilikleri Amaç ve Fayda Netsis Sanayi Modülleri ile ilgili aşağıdaki yenilikler kullanıma sunulmuştur. İş Emrinde Kalem Desteği Müşteri Siparişi Önceliklendirme MRP

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Go Plus/Go 3 e-ihracat İşlemleri

DESTEK DOKÜMANI. Go Plus/Go 3 e-ihracat İşlemleri Go Plus/Go 3 e-ihracat İşlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğe istinaden E-fatura mükelleflerinin ihracat işlemlerinin elektronik olarak gönderiminin yapılabilmesi için 2.42.00

Detaylı

Fatura FiĢ GiriĢi ĠÇERĠK

Fatura FiĢ GiriĢi ĠÇERĠK Doküman Kodu : FSG004 İlk Yayın Tarihi : Ocak 2017 Revizyon Tarihi : Ocak 2017 Revizyon No : 1 ĠÇERĠK Genel Bilgi Fatura Girişleri Fatura Başlığı Fatura Detayı Alım Fatura Girişi Satış Fatura Girişi Fatura

Detaylı

ENROUTEPLUS TA YAPILMASI GEREKENLER

ENROUTEPLUS TA YAPILMASI GEREKENLER 11 Mayıs 2010 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : Transfer EnRoutePlus TAN METİN DOSYALARININ AKTARIMI (FATURA, NAKİT, ÇEK, SENET) Univera firmasının EnRoutePlus programından

Detaylı

GO Plus Muhasebeleştirme

GO Plus Muhasebeleştirme GO Plus Muhasebeleştirme LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 Muhasebeleştirme... 3 Muhasebe Bağlantı Kodları... 4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi... 4 Muhasebe bağlantı kodları

Detaylı

GO Plus Muhasebeleştirme

GO Plus Muhasebeleştirme GO Plus Muhasebeleştirme LOGO Kasım 2012 İçindekiler Muhasebeleştirme... 3 Muhasebe Bağlantı Kodları... 4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi... 4 Muhasebe bağlantı kodları seçeneği ile...

Detaylı

E - YENİLİKLER BÜLTENİ

E - YENİLİKLER BÜLTENİ Satınalma Yönetimi Uygulaması fatura girişi ekranına, Sabit Kıymet Modülünde Sabit Kıymeti Görüntüle seçeneği eklenmiştir. (Proje No: 222317) Satınalma Fatura Bilgileri ekranında girişi yapılan Sabit Kıymet

Detaylı

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 6 Hesap Özeti Grafiği... 7 Kasa Döviz Toplamları... 8 Kasa Ekstresi... 9 Kasa İşlemleri... 10 Ekle... 10 Değiştir...

Detaylı

Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri. Kasım - 2013

Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri. Kasım - 2013 Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri Kasım - 2013 Yeni Nesil 6.10 da e-fatura ile ilgili Yapılan Değişiklikler 1. Cari Hesap Sistemi Parametreler; Cari Hesap Sistemi\Parametreler menüsünde yer alan

Detaylı

KASA LOGO Haziran 2008

KASA LOGO Haziran 2008 KASA LOGO Haziran 2008 İçindekiler Kasalar...3 Kasa Bilgileri...4 Kasa Hesap Özeti...6 Hesap Özeti Grafiği...7 Kasa Döviz Toplamları...8 Kasa Ekstresi...9 Kasa İşlemleri...10 Kasa İşlem Türleri...11 Kasa

Detaylı

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri

1. Tahsilat Ödeme İşlemleri. Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri 1. Tahsilat Ödeme İşlemleri Aylık ya da belli tarihler arasında tahsilat ve ödeme işlemlerini görebilme. 2.Stok İşlemleri Alış/Satış irsaliyeleri, Giriş/Çıkış İşlemleri Fire ve Sarf Fişleri Girebilme 3.Sms

Detaylı

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KISA TANITIM DOKÜMANI PROGRAMDA NELER VAR Bu doküman, Kolay Sipariş Takibi programının temel özelliklerini size kısaca tanıtmak ve programı kısa sürede kavramanızı sağlanmak için

Detaylı

Elektra Devre Mülk & Devre Tatil Yönetim Sistemi. Devre Tatil Satış Sözleşmesi & Satış CRM & Primler & Ödemeler ve Tahsilatlar & Finans

Elektra Devre Mülk & Devre Tatil Yönetim Sistemi. Devre Tatil Satış Sözleşmesi & Satış CRM & Primler & Ödemeler ve Tahsilatlar & Finans Elektra Devre Mülk & Devre Tatil Yönetim Sistemi Devre Tatil Satış Sözleşmesi & Satış CRM & Primler & Ödemeler ve Tahsilatlar & Finans Devre Mülk ve Tatil Yönetim Sistemi Dairelerin dönemlere göre doluluk

Detaylı

B2B Portal - Eğitim Dökümanı

B2B Portal - Eğitim Dökümanı B2B Portal - Eğitim Dökümanı Giriş Ekranı; http://www.sirius.info.tr/ ya da http://b2b.sirius.info.tr/ adresinden, verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Şifre Değiştirme; Şifre değişiklik işlemleri

Detaylı

Ticari Yazılım (ERP-MRP)

Ticari Yazılım (ERP-MRP) Ticari Yazılım (ERP-MRP) DARA ticari yazılım her sektörde faaliyet gösteren işletmelerin pazarlama, sipariş, üretim, satın alma, muhasebe & finans, insan kaynakları gibi temel işlemlerini yapabilmelerini

Detaylı

BİLGİSAYARLI MUHASEBE. HAZIRLAYAN: ADEM ŞANLI (MESLEK DERSLERİ Öğretmeni)

BİLGİSAYARLI MUHASEBE. HAZIRLAYAN: ADEM ŞANLI (MESLEK DERSLERİ Öğretmeni) BİLGİSAYARLI MUHASEBE MAHASEBE KAVRAMI Bir işletmede ortaya çıkan işletmeler arası veya işletme içi mali karakterli olayları kronolojik olarak işleyen, tasniflendiren, özetleyen ve elde edilen bilgileri

Detaylı

TEK PENCERE SİSTEMİ DAHİLDE İŞLEME İZNİ

TEK PENCERE SİSTEMİ DAHİLDE İŞLEME İZNİ 2016 TEK PENCERE SİSTEMİ DAHİLDE İŞLEME İZNİ YÜKÜMLÜ RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KILAVUZU TPS-910-GEÇİCİ İTHALAT İZNİ BELGESİ Versiyon 1.1 Bakanlığımız web sayfasından https://uygulama.gtb.gov.tr/tekpencere

Detaylı

1.4 Kayıt Numaralama Şablonlarında Karakter Sayısı Limitini Belirleme. 4

1.4 Kayıt Numaralama Şablonlarında Karakter Sayısı Limitini Belirleme. 4 23 Kasım 2009 da üretime yüklenecek olan Tiger2 Ek Özellik Paketi 2, 1.90 versiyonu ile kullanıma sunu Tiger2 Ek Özellik Paket İçeriği* Tiger2 EK ÖZELLİK PAKETİ. 1 2 1 Teknolojik Yenilikler 3 1.1 Uyarlanabilir

Detaylı

GMS.NET 3.0.0 Sürümündeki Değişikliklerle İlgili Tanıtım Dokümanı

GMS.NET 3.0.0 Sürümündeki Değişikliklerle İlgili Tanıtım Dokümanı GMS.NET 3.0.0 Sürümündeki Değişikliklerle İlgili Tanıtım Dokümanı FİŞ GİRİŞ FORMUNA EKLENEN TCK/VKN KOLONU Fiş Giriş formuna, satır bazında T.C. Kimlik No veya Vergi Kimlik No. bilgisinin girilebileceği

Detaylı