KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL"

Transkript

1 KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı içine, gerekli dosyaların kurulması sağlanır. İşlemlere başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? El terminali Cihazı içinde gerekli verilerin sağlanması, ilgili Bay-t Entegre firma dosyasına (datasına) bağlanılması, stokların ve carilerin doğru alınabilmesi için; 1. Öncelikle bilgisayarda Bay-t Entegre Programı kurulmuş olmalı. Stok kartları (sıcak satış için stok kartları fiyat kartları ile birlikte tanımlı olmalıdır), Cari kartları, Depo Kartları, Plasiyer Kartları, Kasa Kartları, Banka kartları tanımı yapılmış, el terminali içinde kullanacağız gerekli parametrik ayarların ve kartların tanım işlemleri bitirilmiş olmalıdır. 2. El terminali ile Firma dosyasının (data dosyası) haberleşmesini ve veri transferi sağlayacak, gerekli kurulumun bilgisayarınıza tamamlanması ve bilgisayara kurulmuş gereken işlemler bitince, 3. El Terminali cihazının işletim sistemine uygun dosyalar kopyalanarak, kurulum işlemleri sonlandırılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken işlem sıralamasında 1. Maddenin(Bay-t Entegre) bilgisayarınızda, zaten kurulmuş olması gerektiği için, burada konuları anlatmaya direkt 2. Madde(el terminali çalışma için bilgisayara kurulması gerekenler) ve 3. Madde (el terminali cihaza kurulması gerekenler) devam edilmektedir. El Terminal Cihazı İçin BYTEMOBİLE Kurulum Dosyasının İndirilmesi; Program İndir/ MOBILE sayfası tıklanır ve ilgili ByteMobile sürümünün kurulum dosyası indirilir. Kurulum dosyası açılarak, cihazınızın işletim sistemine uygun gerekli dosyaların kurulumu sağlanmalıdır.

2 El terminali içine yapılan kurulumda ilgili dataya bağlanıp, terminali güncelleme yapmadan işlem yapılamayacağı için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden kurulum önce bilgisayarda tamamlanıp sonra el terminali içine ByteMobile programı kurulmalıdır. 1.Önce bilgisayara kurulması gerekenlerin tamamlanması gerekir dotnetfx35setup.exe kurulur. Tam ve hatasız kurulumun bitmesi gerekir. Program Ekle/Kaldır da kurulduğu izlenebilir. DOTNETFX 3.5 kurulumu ile güncelleme paketi DOTNET SERVİSPACK 1 paketinin de kurulması gerekir IIS kurulumu yapılması gereklidir. İşletim sisteminin kurulum CD si takılarak Ayarlar Denetim Masası Program Ekle/Kaldır Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır tıklanır Sonra İnternet İnformation Services (IIS) bulunur işaretlenir, ileri butonu tıklanarak kurulumu tamamlanır. ÖNEMLİ : IIS kurulumu bilgisayar kısıtlama yapılmadan tam kurulması önerilir Firebird.Net v2.5.1msipackage.msi setup kurulumu yapılır. Bilgisayarınızda C:\Program Files\FirebirdClient klasörü oluşacaktır. Program Ekle/Kaldır da kurulduğu izlenebilir BMWS setup kurulumu yapılır. Bu kurulumdan sonra bilgisayarınızda C:\Inetpub\wwwroot\BMWS klasörü oluşacaktır. C:\Inetpub\wwwroot\BMWS\bin bin klasörü içinde dll uzantıları dosyaların bulunması gerekmektedir. Program Ekle/Kaldır da kurulduğu izlenebilir BMDE setup kurulmalıdır. C:\Byte\Entegre klasörü içine BMDE.exe ile BMRD.exe olarak iki dosya kurulur. BMDE.exe ile kullanıcıların yetki tanımları ve hangi bölümlere girilip girilmeyeceğine dair işaretlemeler saklanır. BMRD.exe ile fiş dizaynı yapılır ActiveSync45.msi setup kurulmalıdır. Bilgisayarınız ile el terminaliniz arasındaki dosya transferini sağlanacaktır. Aktif olduğunda görev çubuğunda yeşil yuvarlak ikona dönüşür Bilgisayarınıza yapılması gereken kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra internet adresi yazdığınız yere, verilen bu adres girilir. Bilgisayar tarafına işlemlerinizin kurulumu doğru mu? Bu adresten gelen verinin MobileWs olarak bir sayfa açılması ile doğruluğu kontrol edilir. 2.El terminali içine kurulması gerekenler tamamlanır. El terminali içine yapılan kurulumda ilgili dataya bağlanıp, terminali güncelleme yapmadan işlem yapılamayacağı için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden kurulum önce bilgisayarda tamamlanıp sonra el terminali içine ByteMobile programı kurulmalıdır. Kurulum dosyası içerisinden, cihazın işletim sistemine uygun dosyalar alınır ve el terminaline kopyalanır. Örneğin : C:\Documents and Settings\Desktop\ByteMobile560\CE50 klasöründeki sıkıştırılmış dosyalar açılmadan, Microsoft Active Sync aktif hale getirilerek el terminali içine kopyalanır. Rar lı dosylar çift tıklanır, çıkan ok butonları tıklanarak devam edilir. İlk olarak 1. NETCFv35.wce.armv4.cab dosyası kurulumu yapılır 2. Sql dosyaları kurulur

3 3. BM.cap kurulumu tamamlanır. (genel olarak kurulum dosyası içinde yer alır, sadece casio cihazlar içinde farklı dosyası bulunur) 3.Bytemobile programının çalışması için verilerin alınması ve program ayarlarının tamamlanması sağlanır. LİSANS ALMA İŞLEMİ Ayarlar bölümündeki Lisans butonu tıklanarak verilen lisans numarası alınır ve işlem tamamlanır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; kullanılacak her el terminali için farklı bir lisans numarası alınması gerekmektedir. Lisan alma işleminde cihazın İnternet çıkıyor olması gerekir. Saklanan dosyası ise \Program Files\ByteMobile\ BM.dat uzantılı dosyadır. İLETİŞİM AYARLARI Ayarlar bölümünden İletişim ayarlarına girilir; WS Adresi yazan alana IP yazılır. Önce Bağlan Tıklanır

4 Bağlantı Başarılı mesajından sonra Firma alanında ilgili firma (data) dosyası seçilir ve saklanır. Import / Export Ayarları Alma Dizini \My Documents\ Gön. Dizini \My Documents\ Seç Seç Bu bölümde el terminali içindeki bölümlerden biri seçilerek, örneğin buradaki gibi My Documents bölümü seçildiğinde stok sayım yaptığımı düşünelim, merkezi güncelleme sırasında Sayım.xml \My Documents\ içine kopyalanacaktır. Güncellemelerde veri kontrolü yap! Bu işaretleme iki farklı dataya, ayını veriyi aktarmak istenildiğinde, otomatik veri kontrolü sağlamak amacıyla kesinlikle işaretli bırakılmalıdır. Örneğin : İki farklı firmanız(data) var. Her ikisine de aynı faturayı aktarmak istiyorsunuz. Faturada hem cari hem stok kartı seçilir, bu önemli eşlemelerde sorunsuz çalışması için yapılan kontroldür. WEB Servisi Ayarları WS Adresi : Web Servisinin kurulu olduğu bilgisayarın IP si yazılmalı. Bay-t Entegre program datasının bulunduğu IP yazılmalı Bağlan butonu tıklanmalı. Bağlantı başarılı mesajı gelince firma seçilip saklanmalıdır. DB Adresi : Web Servisinin bulunduğu IP ile Firebird Server in bulunduğu IP ler farklı olduğunda localhost adresine, Firebird Server in olduğu IP yazılır. Firma : WS adresi kısmında bağlantı mesajı alındıktan sonra, el terminali ByteMobile programı içine hangi firma (data) dosyası bilgileri (verileri) alınmak istenirse, ilgili firma seçilmeli ve sakla butonu ile kayıt edilmeli. Kurulumlarda İletişim Ayarları Sıralaması Önce lisans alınır ardından İLETİŞİM AYARLARI yapılır saklanır. Önemli Not: İletişim Ayarları Bölümü önemli ve dikkat edilmesi gereken bir bölümdür. Hangi firma dosyası ile veriler eşlenecek ve gönderilecek ise, seçim yapılmış olacaktır. ByteMobile sıfır kurulumlarda yeniden doğru IP yazılarak Bağlan Sakla yapılmalıdır. Saklanan dosyası ise El terminali \Program Files\ içindeki ByteMobile klasöründeki Bytemobile.sdf uzantılı data dosyasıdır. -Versiyon geçişlerinde sıfır kurulum gibi yeniden yapılmalıdır. Ama önce içindeki önemli veriler varsa merkezi güncelleme ile Bay-t Entegre firma dosyasına aktarılmalıdır. -Eğer Bay-t Entegre versiyonu ile birlikte değişen Bytemobile versiyonu var ise, geçiş yapılmadan önce, var olan versiyonda önce el terminali içindeki bilgilere merkeze güncelleme yapılarak daha sonra yeni versiyon kurulmalıdır.

5 Her iki seçenekte de ByteMobile.sdf dosyası değişeceğinden önemlidir! \Program Files\ByteMobile\ByteMobile.sdf PROĞRAM AYARLARI Ayarlar bölümünden, Program Ayarlarına girilir; Varsayılan Ayarlar Varsayılan Kasa: Yapılan tahsilatların, istenirse seçilen merkez kasaya ya da her plasiyerin yaptığı tahsilatların farklı kasalara gitmesini sağlamak amacıyla seçimler yapılır. Varsayılan Depo: Her plasiyerin farklı depo kartına işlem yapması sağlanacaktır. Böylece stok takibinde yüklenen ve satılan stok takibi daha rahat yapılacaktır. Her el terminalinin deposu farklı seçilmelidir. İade Deposu: Ürün iadesinde farklı depo kullanabilmek amacıyla kullanılacaktır. Yerel Para Birimi: TL seçili olarak gelip, diğer döviz tipleri de seçilebilecektir. Plasiyer: Her el terminalinin plasiyeri farklı seçilmelidir. Fiş Numaraları Bu bölümde, butondan seçilen her bölüm fişi için, farklı numaralandırma yapılması sağlanacaktır. Örnek: Burada otomatik bölüm kısaltması ile el terminalinde alınan lisans numarasını gönderiyoruz. Farklı plasiyerlerin yaptığı işlemleri daha rahat takip edebilmek için değişik ön ekler kullanılabilir.

6 -Program alınırken hangi modüller alındıysa ve kullanılacaksa her bölümün fiş numarası birbirinden farklı olmalıdır. -Bay-t Entegrede kullanılan fiş numaralarından da farklı olması sağlanmalıdır Aynı fiş numaraları kullanıldığında Merkezi güncellerken fiş numaraları çakışacağından kesinlikle dikkat edilmelidir. Program ayarları bilgileri nerede tutuluyor? El terminalinde bulunan ByteMobile klasörü içindeki BMConfig.sdf dosyasında tutulur. Bu dosya silindiğinde tüm ayarların yeniden yapılması gereklidir. TERMİNALİ GÜNCELLE Terminali Güncelleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler ve müşteri özel çözümler için güncelleme işlemi doğru adımlarla yapılmalıdır. Terminali Güncelleme işlemi yapıldığında; ByteMobile Programı içine Stok Kartları ve Bakiyeleri, Cari Kart ve Bakiyeleri, Fiyatlar, Birimler, Rota bilgileri, Kullanıcı bilgileri gelecektir. Hatasız tamamlanan güncelleme işleminden sonra ByteMobile programında işlem yapılmaya başlanabilir. STOK Depo Nakil Fişinden Al Depo nakil fişi numarası yazılır Burada Bay-t Entegre programı içinde kayıt edilen Depo nakil fişinin içerisinde çıkışı yapılan stoklar ile miktarlarının gelmesi sağlanacaktır. Diğer stoklar görülmeyecektir. -Tüm stoklar görünmesin, sadece araca çıkışı yapılan ürünler görülsün istendiğinde bu yönteme başvurulur. Depo Bakiyelerini Al Program ayarlarında seçilen deponun stok miktarları getirilecektir. Terminaldeki Bakiyeleri Koru Stok bakiyeleri korunmak istendiğinde bu alan işaretlenmelidir. Hizmet/Masraf Kartlarını Al Stoklar ile birlikte hizmet masraf kartları da terminali güncellerken işaretlenirse, stok seçimde görünecektir.

7 Fiyatları Al Kartlarla birlikte fiyatlardan alınmak istendiğinde bu alan işaretli olmalıdır. FİYATLAR Alış / Satış Fiyatları Alış Hepsi : İşaretli olduğunda, tüm alış fiyatları alınacaktır. İstenen fiyatlar tek tek işaretlendiğinde, belirlenen fiyatlar alınmış olacaktır. Satış Hepsi : İşaretli olduğunda, tüm satış fiyatları alınacaktır. İstenen fiyatlar tek tek işaretlendiğinde, belirlenen fiyatlar alınmış olacaktır. Market Fiyatları Market Fiyat Hepsi : İşaretli olduğunda, tüm market fiyatları alınacaktır. İstenen fiyatlar market fiyat- 1, market fiyat- 2 şeklinde işaretlendiğinde, belirlenen fiyatlar alınmış olacaktır.

8 CARİ Cari Kart Tipi Alıcı Satıcı Alıcı + Satıcı Hepsi : Tümünü alır. Hiçbiri : Hiçbiri seçilir ve aşağıdaki bölümde rota seçilirse, sadece rota tanımındaki carileri alır. Rota Seçimi Bayt-t Entegre programı içinden plasiyere uygun olarak alınan rotalar listelenecektir. İsteğe göre rota seçimi yapılabilir. Rota seçim : Tanımlı rotanın carileri el terminaline güncellenmiş olacak. -Sadece rotadaki cariler görünmek istendiğinde Cari Kart Tiplerinde Hiçbiri seçilmelidir. -Hepsi seçildiğinde hem rotadaki hem de diğer tüm cari kartları gelecektir. Cari Bakiyeler Güncellensin

9 Güncelleme yapıldığı sırada, içinde bulunan cari bakiyelerin güncellenmesi gerektiğinde işaretlenebilir. Örneğin: Sadece stok kartıyla ilgili veri güncellenip cari bakiyeler bozulmasın istenirse bu alan işaretli olmamalıdır. Adres Bilgileri Güncellensin Cari kart adres bilgileri güncellenmek istendiğinde kullanılacaktır. Cari kartın özel grupları Cari kartta tanımlanan özel gruplara göre buraya 4 adet grup alanlar gelecektir. Grup tanımına uygun cari kartlar el terminaline alınacaktır. Terminali güncelleme sırasında Bay-t Entegre firma(data) dosyası içinden kullanıcılarda alınacaktır, kullanıcılar ByteMobile klasörü içinde Rules.txt dosyasında barınır. BÖLÜM AYARLARI Ayarlar bölümünden, Bölüm Ayarlarına girilir; Fiş Ayarları 1 İskonto kullanılacak : Plasiyerin gelen iskontoyu satırda görmesini ve yetki verilirse girişine izin verilmesini sağlar Döviz kullanılacak : Satırda döviz alanı aktif olacak ve istenirse farklı döviz tipleri seçilebilecek. Ödeme planı kullanılacak: Satırda alan aktif olacak ve istenirse farklı tipler seçilebilecek. Sevk Tar. Ve Özel Alanı Sakla: Fatura tarihinden farklı sevk tarihi kullanılmak istendiği aktif hale getirilebilecek Ödeme Planı seçimi zorunlu: Ödeme planı kullanımını zorunla hale gelecektir. KDV değiştirilmesin: Satırda stokla birlikte gelen KDV değişimini engelleyecektir. Türkçe Klavyeyi etkinleştir: Program içerisinde Türkçe klavye kullanmanızı sağlayacaktır. Satırda Özel Alan Kullan Özel alana değer yazılabilecek alan Fiyatta Ondalık Hane : 2 Miktarda Ondalık Hane : 3 İsteğe göre bu alanlar işaretlenir.

10 Fiş Ayarları 2 Kayıttan Sonra Yazdır : Fiş kaydından sonra hemen yazdırabilmek amacıyla işaretlenir. Kayıttan Sonra Tahsilat Aç : Fiş kaydından sonra tahsilat fişi ekrana açılmak amacıyla işaretlenir. Aynı stok satırlarını birleştir Aynı stok seçildiğinde uyar Paket sayısını göster : Örneğin tavuk; ürün araca kg olarak yüklenir, fakat her çıkış yapılacak ürün farklı kg olarak paketlidir, paket say işaretlenirse faturanın alt tarafında ürünler okutuldukça paket sayısı ortaya çıkacaktır. Fakat bu sayı geri alınamayacağından işlem bir kerede doğru okutularak çıkışı yapılmalıdır. Türkçe klavye etkinleştir Stok seçim miktara göre sırala Sevkiyatta miktarı sınırla : Sevkiyatta sadece yüklenen sipariş miktarına çıkışına izin verilecektir. Sevkiyatta yeni ürün engelle : Sevkiyatta sadece yüklenen sipariş ürünlerinden başka, stok çıkışı engellenecektir. Tahsilatı kayıttan sonra kapat: Tahsilat fişi kayıttan sonra, bölüm hemen kapanacaktır.

11 Fiş Ayarları 3 Kayıttan Sonra Entegrasyon : Bu bölüm işaretlendiğinde, her kayıt edilen işlem anında merkeze güncellenecektir. Entegre Edilecek Bölümler: başlığı altındaki bölümlerin seçenekleri işaretlemelerine göre çalışma sürdürülecektir. Fiş Değiştirme Gün Sayısı: Şuan kullanılmıyor.

12 GPS Ayarları Girişte Otomatik Çalıştır! GPS Verisi Topla! Konum Değiştikçe! Zamana Bağlı! Plasiyer anlık takip edilmeyecekse, merkezi güncelleme sırasında GPS bilgileri Bay-t Entegre programına gönderilecektir. GPS Verisini Gönder! Veri Topladıkça! Zamana Bağlı! Eğer şuan plasiyer nerede, hangi güzergahta bilgisi alınmak isteniyorsa, bu bölümde gerekli işaretlemeler yapılıp saklanmalıdır. Yani veriler toplandıkça merkezi güncellemeye gerek kalmadan anlık bilgiler merkez tarafından görülebilecektir. Yetkiler Bu alanlar işaretli gelir, istenir ise işaretleri kaldırılır. Satış elemanının(plasiyerin) hangi alana müdahale etmesi isteniyorsa ona göre seçim yapılabilir.

13 Miktar Değiştirebilsin! Fiyat Değiştirebilsin! İskonto 1 değiştirebilsin! İskonto 2 değiştirebilsin! İskonto 3 değiştirebilsin! İskonto 4 değiştirebilsin! İskonto 5 değiştirebilsin! Genel İskonto Değiştirilebilsin! Merkezi güncellemede mevcut faturalar değiştirilebilsin! Bytemobile içerisinde, kullanıcının kayıt etmiş olduğu faturaları, yeniden güncellenebilmesini sağlar. Örneğin, mağazada katlar arasında farklı el terminalleri ile satış yapan kullanıcılar var. Müşteri 1.katta alışverişini bitirdikten sonra 2. Katta alışverişe devam edebilir, 1.kattaki satış elamanı faturayı kayıttan sonra anında merkezi günceller ve 2.kattaki satış elemanı da aynı faturayı çağırarak aynı satış faturasından işleme devam eder. (Faturanın fiş numarası alanına gelip merkeze güncellenen fatura numarası yazılır, üç noktalı butona tıklanır çıkan uyarıya evet denir ve fiş tekrar işleme devam edilecek şekilde el terminaline gelmiş olur) Bu alanlar işaretli gelir, istenir ise işaretleri kaldırılır. Satış elemanının-plasiyerin hangi alana müdahale etmesi isteniyorsa ona göre seçim yapılabilir. İŞLEMLER BÖLÜMÜ CARİ KARTLAR -Yeni cari kart tanımı yapılabilir. Yeni müşteri bulan satış elemanı(plasiyer) hemen cari kart tanımlayıp, fatura veya tahsilat fişlerini kayıt edip, merkezi güncelleme de yeni açılan kart ve ona bağlı işlemler gönderilecektir. -Bay-t Entegre de tanımlı olan cari kartlar bytemobile içine gelecektir, buradan kartların listesi görülebilir ve Ekstre sine ulaşılabilir. (ekstre ye ulaşılabilmesi için cihazda uzaktan merkezdeki dataya internet bağlantı sistemi olmalıdır GPRS)

14 STOK SAYIM Stok sayım yapılır, merkezi güncellerken ilgili sayım.xml dosyası cihaz içinde belirtilen klasöre kopyalanır ve el terminali cihazı içinden alınıp bilgisayara kopyalanır. Bay-t entegre programında kopyalanan sayım.xml dosyası Stok Sayım bölümünden Dosyadan Oku yöntemiyle açılarak, kayıt edilmesi sağlanır. İki türlü sayım şekli bulunmaktadır. Sayım fişi açılır ve Sayım Tipi alanında iki seçenek bulunur. Kontrollü sayım: Kontrollü sayımda stok kartları satırlara, stok seçimden seçilebilip veya barkod ile okutulması sağlanacaktır. XML dosya oluşur. Kontrolsüz sayım: Kontrolsüz sayımda barkod okutularak satırlara eklenmesi sağlanacaktır. TXT dosya oluşur. DEPO NAKİL Depo nakil fişinde cihaz içindeki seçilen depodan farklı bir depoya stokların çıkışını sağlamak amacıyla kullanılır. Fiş numarası, tarihi kontrol edilir, İLERİ butonuna tıklanır, stok kartları seçilerek kayıt tamamlanır. ARAÇ KABUL El terminali Bytemobile programı içine, yüklenecek stok kartları için kullanılır. -Araç Kabul Fişi Bay-t Entegre programındaki depo nakil fişiyle bağlantı sağlar ve kayıtlı depo nakil fişi değerlerini el terminaline alır. Terminali güncelleme sırasında sadece stok kartları alınır ve stok miktarları alınmadığında; 1. Yöntem: Araç Kabul fişine girilir, stok seçimden istenilen kadar stoklar seçilir, miktarları arttırılarak kayıt edildiğinde, ByteMobile stok seçim ekranında, stok miktarlarının kayıt edilen fiş değerleri kadar arttığı görülür. 2. Yöntem: Araç Kabul Fişine girilir, Bay-t Entegre programındaki kayıtlı depo nakil fişinin numarası Fiş no alanına yazılır. İLERİ butonuna tıklanır, yukarıda bulunan AL butonu tıklanır, bağlantı sağlanarak depo nakil fişin araç kabul içine alınmış olur. Stok seçim penceresinde stok miktarları depo nakil fişindekiler kadar artacaktır. Her iki yöntemde de, istenildiği kadar fiş kaydı yapılarak el terminali (araç) içinde Stok miktarlarının istenilen değere ulaşması sağlanabilir. ARAÇ İADE Araç iade fişi, Bytemobile içinde stokların çıkışı yapıldıktan sonra kalan ürün miktarını görüntülediği gibi, eğer fiş kaydı yapılırsa kalan stok miktarları merkezi güncelle yapıldığında Bay-t Entegre programı depo nakil fişi içine gönderilecek ve bu fişle araçtaki kalan stokların takibi yapılabilecektir. Araç iade fişi içine girilir, İLERİ butonu tıklanır ve ardından yukarıdaki HAZIRLA butonu tıklanırsa otomatik olarak kalan stok miktarı satırlar halinde listelenip ve istenirse fiş kaydı gerçekleştirilecektir. Diğer bir seçenek ise araçtan iade edilmek istenen stok seçilip fiş kaydı yapılabilecektir. FATURALAR Faturalardan yapılan işlemler, Merkezi Güncellemeden sonra Bay-t entegre programı içinde tüm fişleri kendi bölümlerinin içinden F6 seçimle çağırıp inceleyebilirsiniz. Faturalardaki genel davranış şekli bazı faturalar dışında, satış faturasıyla aynıdır. Alış Fatura Anlatımı yapılan satış faturasından farkları; Alış faturası stokların artışını-girişlerini sağlayacaktır. Ayrıca ödeme tipi alanında sadece AÇIK seçeneği mevcuttur. İade Faturası

15 Alıştan İade faturası stokun eksilmesini-çıkışını sağlayacaktır. Ödeme tipi alanında sadece AÇIK seçeneği mevcuttur. Satış Faturası Tüm fatura tiplerinin kayıt şekilleri, birbirine benzerlik gösterir. Satılan stokların çıkışını sağlayacaktır. Fatura ön sayfada Fiş numaralarının program ayarlarından otomatik gelmesi sağlanır yada el ile girişi sağlanabilir. Tarih alanı ön değer gelecektir istenirse değiştirilebilir. Sevk tarihi fatura tarihinden farklı yada aynı kullanılabilir. Cari Adı alanından cari seçim penceresine ulaşılarak cari kart seçimi yapılır. KDV alanından fatura dahil mi hariç mi kayıt edilecek belirlenmelidir. Ö/T Planı ödeme tahsilat planı alanından vadeler belirlenir. V. Fiyat varsayılan fiyat ismi seçilir, terminali güncellemede alınan fiyatlardan birininn ismi varsayılan fiyat alanında seçildiğinde faturada ona ait fiyatlar gelir. Ödeme T. Ödeme Tipi alanında, faturanın Açık Nakit Kredi Kartı Çoklu tiplerinden hangisi ile kayıt edileceği müşteriye bağlı olarak seçilebilir. Kayıt edilen fatura ödeme tipi ile birlikte merkezi güncellemede Bay-t Entegre programına gönderilecektir. Fatura kaydından sonra bağlı ödeme makbuzu karşınız çıkıp işlem yapmanızı sağlayacaktır. Faturada cari adı seçilerek İLERİ butonuna tıklanır, cari seçim penceresinden Kodu Başında örneğin boşluk alanda da KA ile başlayan carileri görmek için yazılır ARA denince istenilen cariler listelenir ve çift tıklanarak seçilir. Tekrar İLERİ butonu tıklanır, bu sefer stok seçim penceresi açılacaktır, Kodu başında Ara, barkod ile okutma, boşluk alandan isim yazarak vs. gibi aramalar yapılabilir ve istenilen stoklar bulunabilir. Satırlara gelen stok kartları altında iskonto, döviz, kur, ödeme planı gibi alanlara plasiyerin müdahale edilmesi istendiğinde görülüp değer girişi sağlanabilecektir. Kaç adet stok çıkışı yapılacaksa miktar alanında dikkat edilir. Miktar alanının önemli bir fonksiyonu; satıra seçilen stokların üst tarafında Mik yazan bir alan bulunur, bu alan tıklandığında diğer depolardaki stok miktarları görülecektir. Stok fiyatı Bay-t Entegrede tanımlanan fiyatlardan alınır ve satırda görülmesi sağlanır, Plasiyerin fiyata müdahale etmesi istenmediği durumda, Bölüm Ayarları parametrelerinden ve yetkilerden faydalanılabilir. Fiyat alanının önemli bir fonksiyonu; satıra seçilen stokların üst tarafında Fiyat yazan bir alan bulunur, bu alana tıklandığında stokun diğer tanımlı fiyatları da görülecektir. Bölüm ayarlarındaki Yetkiler sayfasındaki aşağıda yazan parametre sayesinde yapılacak kullanım şekli; Merkezi güncellemede mevcut faturalar değiştirilebilsin! Bytemobile içerisinde, kullanıcının kayıt etmiş olduğu faturaları, yeniden güncellenebilmesini sağlar. Örneğin, mağazada katlar arasında farklı el terminalleri ile satış yapan kullanıcılar var. Müşteri 1.katta alışverişini bitirdikten sonra 2. Katta alışverişe devam edebilir, 1.kattaki satış elamanı faturayı kayıttan sonra anında merkezi günceller ve 2.kattaki satış elemanı da aynı faturayı çağırarak aynı satış faturasından işleme devam eder. (Faturanın fiş numarası alanına gelip merkeze güncellenen fatura numarası yazılır, üç noktalı butona tıklanır çıkan uyarıya evet denir ve fiş tekrar işleme devam edilecek şekilde el terminaline gelmiş olur) S.İade Faturası Satış İade faturası stokun artmasını sağlayacaktır. Ödeme tipi alanında sadece AÇIK seçeneği mevcuttur. Perakende Fatura Satış Faturası gibi satılan stokların çıkışını sağlayacaktır. Aynı özelliklerde çalışır. Tevkifatlı Alış

16 Tevkifatlı Alış faturası stokların artışını-girişlerini sağlayacaktır. Ödeme tipi alanında sadece AÇIK seçeneği mevcuttur. Diğer faturalardan farklı yönü fatura ön sayfada TEVKİFAT alanı bulunmaktadır. Bu alana Bay-t Entegrede tanımlanmış tevkifat tipleri gelir ve uygun olan seçilir. Faturanın KDV si seçilen tevkifat tipinin özelliğine göre hesaplanarak kayıt edilmiş olur. Tevkifatlı Satış Tevkifatlı satış faturası stokların çıkışını sağlayacaktır. Ödeme tipi alanında Açık Nakit Kredi Kartı Çoklu gibi seçenekler mevcuttur. Diğer faturalardan farklı yönü fatura ön sayfada TEVKİFAT alanı bulunmaktadır. Bu alana Bay-t Entegrede tanımlanmış tevkifat tipleri gelir ve uygun olan seçilir. Faturanın KDV si seçilen tevkifat tipinin özelliğine göre hesaplanarak kayıt edilmiş olur. İRSALİYELER İrsaliyelerden yapılan işlemler, Merkezi Güncellemeden sonra Bay-t entegre programı içinde tüm fişleri kendi bölümlerinin içinden F6 seçimle çağırıp inceleyebilirsiniz. Bay-t Entegre programından farklı olarak, irsaliyeler faturaya aktarılmaz. ByteMobile programında aktarılmadan, yine irsaliye fişleri arasına, merkezi güncelleme yapıldıktan sonra gidecektir, istenirse sonra faturaya aktarılabilir. Alış İrsaliyesi Satış Faturasıyla, genel kayıt şekilleri aynı olup kendi bölümünden ulaşılacaktır. Farklı olarak ödeme tipi alanı irsaliyede bulunmamaktadır. Satış İrsaliyesi Satış Faturasıyla, genel kayıt şekilleri aynı olup kendi bölümünden ulaşılacaktır. Farklı olarak ödeme tipi alanı irsaliyede bulunmamaktadır. S.İade İrsaliyesi Satış Faturasıyla, genel kayıt şekilleri aynı olup kendi bölümünden ulaşılacaktır. Farklı olarak ödeme tipi alanı irsaliyede bulunmamaktadır. SİPARİŞLER Siparişlerden yapılan işlemler, Merkezi Güncellemeden sonra Bay-t entegre programı içinde, tüm fişleri kendi bölümlerinin içinden F6 seçimle çağırıp inceleyebilirsiniz. Bay-t Entegre programından farklı olarak, siparişler irsaliye veya faturaya aktarılmaz. ByteMobile programında aktarılmadan, yine sipariş fişleri arasına, merkezi güncelleme yapıldıktan sonra gidecektir, istenirse sonra irsaliye veya faturaya aktarılabilir. Alış Siparişi Satış Faturasıyla, genel kayıt şekilleri aynı olup kendi bölümünden ulaşılacaktır. Farklı olarak ödeme tipi alanı irsaliyede bulunmamaktadır. Satış Siparişi Satış Faturasıyla, genel kayıt şekilleri aynı olup kendi bölümünden ulaşılacaktır. Farklı olarak ödeme tipi alanı irsaliyede bulunmamaktadır.

17 TAHSİLAT Çoklu Tahsilat şeklinde çalışır. -Tek bir tahsilat fişi içinde, dört farklı tahsilat tipi kayıt edilmesi sağlanabilir Fiş numarası, Fiş tarihi, kayıt yapılacak işlem dövizlerine dikkat edilerek, Cari Adı alanında cari seçim penceresine ulaşılarak, kayıt edilmek istenen cari kart bulunur. Aşağı tarafta görülen tahsilat tiplerinden hepsinin tek tek seçilerek işlem yapılabileceği gibi, aynı fiş içinde dört tahsilat tipide kayıt edilebilecek. Örneğin: Nakit Tahsilat tipi seçilir ve EKLE butonuna tıklanır, açılan pencerede tutar girilir, sakla butonuna tıklanır. Fiş sakla butonuna da sakla yapıldıktan sonra fiş kayıt işlemi tamamlanmış olur. Yeni butonu, farklı fiş kayıt edilmek istendiğinde kullanılır. Eğer kayıt edilmiş fiş görülmek isteniyorsa, seçimde girilerek çift tıklanır ve istenilen fiş ekrana çağrılmış olur. Fiş istenirse sil butonu vasıtasıyla silinebilir. Yazdır butonu ile fiş çıktısı yazdırılmış olur. STOK SEÇİM VE CARİ SEÇİM EKRANLARI ÖZELLİKLERİ STOK SEÇİM İlgili fişlerin ön sayfalarından İLERİ butonlarına tıklandığında stok seçim ekranına ulaşılır. Genel örnek; 1. Alan Kodu - 2. Alan Başında 3. Alan Boşluk Alan 4. Alan Ara Bu tarz bir aramada ARA butonuna tıklanınca Stoklar koduna göre listelenecektir. İstenirse boşluk alana stoklar kartlarının kodunda bulunan karakterlerden birkaçı yazılarak, kartların daha hızlı listelenmesi sağlanır. 1. Alan Kodu alanında: Her tıklandığı arama kriteri değişecektir. Kodu Adı Miktarı Barkodu şeklinde arama kriterleri karşınıza çıkar ve stok kartları işaretlenen duruma göre listelenir. Barkoduna göre arama yapmak istenirse yandaki alanda yani 2. Alan da Eşittir kriteri seçilmelidir. BARKODU EŞİTTİR ARA yapılır yada barkod okutularak aratılırsa, stoklar hızlıca bulunmuş olur. 2. Alan Başında alanında: Her tıklandığı arama kriteri değişecektir. Başında İçinde Sonunda Büyüktür Küçüktür Eşittir arama kriterleri karşınıza çıkar ve stok kartları işaretlenen duruma göre listelenir. 3. Alan Boşluk Alan: Bu alanda stok kartlarınızın kayıtlanan yapısına göre, rakam yada harf karakterleri girilerek, arama seçeneklerini kullandığınızda, stok kartları çok fazla olan firma dosyalarında hızlı gelmesini sağlayacaktır. 4. Alan Ara: Arama kriterlerinizin çalışmasını sağlar.

18 Stok seçimde kullanılacak diğer özellikler ; Stok seçildiğinde en alt tarafta, seçilen stok kartının fiyatı görülecektir. Stok seçimde birkaç stoğa ard arda tek tıklanarak, miktar yazılır ve topluca stok seçilebilir. CARİ SEÇİM İlgili fişlerin ön sayfalarından İLERİ butonlarına tıklandığında CARİ seçim ekranına ulaşılır. Genel örnek; 1. Alan Kodu - 2. Alan Başında 3. Alan Boşluk Alan 4. Alan Ara Bu tarz bir aramada ARA butonuna tıklanınca Cari kartlar koduna göre listelenecektir. İstenirse boşluk alana cari kartların kodunda bulunan karakterlerden birkaçı yazılarak, kartların daha hızlı listelenmesi sağlanır. 1. Alan Kodu alanında: Her tıklandığı arama kriteri değişecektir. Kodu Adı Gün şeklinde arama kriterleri karşınıza çıkar ve cari kartları işaretlenen duruma göre listelenir. Burada Gün seçeneği işaretlediğinde 2. Alan otomatik olarak Eşittir olacaktır. Boşluk alanda ön değer olarak günler gelecek ve seçilerek arama tamamlanacaktır. Örneğin GÜN -- EŞİTTİR (Pazartesi) Ara tıklandığında; Bu seçenek el terminalinde seçilmiş olan plasiyerin, seçilen güne ait rotasının carilerini listelemek için kullanılacaktır. 2. Alan Başında alanında: Her tıklandığı arama kriteri değişecektir. Başında İçinde Sonunda Eşittir arama kriterleri karşınıza çıkar ve cari kartları işaretlenen duruma göre listelenir. 3. Alan Boşluk Alan: Bu alanda cari kartlarınızın kayıtlanan yapısına göre, rakam ya da harf karakterleri girilerek, arama seçeneklerini kullandığınızda, cari kartları çok fazla olan firma dosyalarında hızlı gelmesini sağlayacaktır. 4. Alan Ara: Arama seçeneklerinizin çalışmasını sağlar. RAPORLAR ByteMobile içinde yapılan işlemlerin toplamını listeleyerek, hangi işlemlerin kayıt edildiği izlenmiş olacaktır. Yukarıda iki tarih arası girişi yapılıp ve DEVAM butonu tıklandığında, hangi fişlerde kaç adet kayıt edilmiş, toplam tutarları nedir görülebilecek. İstenirse yazdırılabilecek.

19 SEVKİYAT Sevkiyat modülü, firmaların sevkiyat operasyonlarında hatalı ürün ya da hatalı miktarda ürün sevk etmelerine engel olmak için geliştirilmiştir. 1. Alınan Sipariş depocu tarafından yanlış hazırlanıp yüklenebilir. 2. Alınan sipariş miktarı kadar depoda stok olmayabilir. Program içerinde kayıt edilen sipariş fişleri; Bytemobile içindeki - Güncelleme bölümünden Sipariş Yükle seçeneği ile yüklenmesi sağlanır. Sipariş Yükle butonu tıklandığında 3 seçenek karşınıza çıkacaktır. Rotaya Göre! Burada dikkat edilmesi gereken Bay-t Entegre içinde tanımlı olan rotalar ve rotaya bağlı plasiyerler ByteMobile içine veri olarak güncelleme ile alınacağından, bu verilere uygun olan siparişler gelecektir. Rotaya Göre! alanındaki buton içinden plasiyer seçilmelidir. Cari Karta Göre! Burada dikkat edilmesi gereken kayıt edilen sipariş fişlerinde hangi plasiyer seçildiyse eşleşen cariler görülecektir. Eğer el terminalinde sipariş içindeki cariler yüklenmediyse bu işlemde de o carilerin siparişi gelmeyecektir. Sevkiyat fişinde irsaliyesi yada faturası kayıt edilmek istenen cari seçilmelidir. Sipariş Fişine Göre! Sipariş fiş numarası alana girilerek yükle butonundan, yükleme gerçekleştirilir.

20 İşlemler Menüsü Sevkiyat Yeni kayıt olarak açılan sevkiyat fişinde fiş numarasının altında Rota Cari Seçenekleri gelecektir. Rota içinden plasiyer seçilir yada cari içinden cari kart seçilerek ileri butonu tıklanır. Rota yada cari seçilmediği takdirde kullanıcı uyarılacaktır. Aşağıda bulunan doküman başlığında ise İrsaliye ve Fatura seçenekleri bulunmaktadır. Bay-t Entegre içine, sevkiyat fişi gönderilirken, hangi evrakla kayıtlı olmasını istiyorsanız uygun olan seçenek işaretlenmelidir. Sevkiyat fişi içine sipariş satırları gelecektir, burada kullanıcı isterse (örneğin A stok kalemi için sipariş den 5 miktar gelmiş olsun) sipariş fişinde kayıt edilen miktardan daha az, miktar alanına değer girerek kayıt yapabilir. Fakat daha fazla miktar girmek istediğin uyarılıp izin verilmeyecektir. Çıkışı yapılmak istenen stokların seçiminden sonra kayıt yapıldığında, Bytemobile datasında duran sevkiyat fişi, irsaliye yada fatura seçimine bağlı olarak Bay-t Entegre programına merkezi güncelleme sırasında gönderilecektir. Ayarlar Bölüm Ayarları (Fiş Ayarları ByteMobile) Fiş Ayarları - 2 Sevkiyatta miktarı sınırla! Sevkiyatta yeni ürün engelle! Bu parametre tanımlarıyla, kullanıcı uyarılarak hata yapması engellenir. GPS Araç ve personel takibi; Araçların anlık konumlarını belirlenmesi ve gün içerisinde takip ettikleri güzergâhın belirlenebilmesi için hazırlanmıştır. 1.Gün içerisinde personel araçla, harita üzerinde nerede bulunuyor. 2.Personel gün içerisinde hangi güzergâhı takip ediyor. 3.Personel takip ettiği güzergâhtaki carilerde ne kadar süreyle kalıyor, bu bilgileri ortaya çıkaracaktır. Bay-t Entegre programı içerisinde Enlem ve Boylam alanlarının bilgisi girilmelidir. Enlem ve Boylam alanlarının eklendiği bölümler. Cari Kart Fatura adresi sayfasında, İrsaliye adresi sayfasında, Bay-t Entegre programı içerisinde girilen bu enlem ve boylam bilgileri ByteMobile programına, El terminaline alınacaktır. İkinci ve tavsiye ettiğimiz yöntem ise; ByteMobile programı içerisindeki Cari Kart bölümüne girilip, GPS butonu tıklanarak gidilen güzergahtaki carilerin enlem ve boylam bilgilerinin yerinde kayıt edilmesidir. Bu bilgiler merkezi güncelleme sırasında Bay-t Entegre programı veri tabanına yüklenecektir. GPS - Sonuçların izlenmesi için Bayt-t Entegre programının bulunduğu bilgisayara GoogleEarth programının yüklenmesi gerekmektedir.

21 Raporlar Plasiyer Raporları Son Konumlar (plasiyer anlık konum bilgileri elde edilmiş olacak) Güzergah Bilgileri (güzergah bilgileri elde edilmiş olacak) Ayarlar Bölüm Ayarları GPS Ayarları Girişte Otomatik Çalıştır! GPS Verisi Topla! Konum Değiştikçe! Zamana Bağlı! Plasiyer anlık takip edilmeyecekse, merkezi güncelleme sırasında GPS bilgileri Bay-t Entegre programına gönderilecektir. GPS Verisini Gönder! Veri Topladıkça! Zamana Bağlı! Eğer şuan plasiyer nerede, hangi güzergahta bilgisi alınmak isteniyorsa, bu bölümde gerekli işaretlemeler yapılıp saklanmalıdır. Yani veriler toplandıkça merkezi güncellemeye gerek kalmadan anlık bilgiler merkez tarafından görülebilecektir. BİLGİ SIFIRLAMA SIFIRLAMA Sıfırlama işlemine başlamadan önce, kayıtlı fişlerin merkeze güncelleme işlemlerinin yapılması ardından sıfırlama yapılması gerekir, yapılan sıfırlama işleminin geri dönüşü yoktur. Stok cari hareket ve bakiyeleri sil! El terminali içinde yer alan stok kartları ve cari kartlarının bakiyelerinin, hareketlerinin silinmesi sağlayacaktır. Bu alan işaretlenir ardından aşağıda yer alan sıfırla butonu tıklanırsa istenilen işlem gerçekleşmiş olur. Cari kartları sil! Bu alan işaretlenerek cari kartların silinmesi sağlanır. Bu alan işaretlenir ardından aşağıda yer alan sıfırla butonu tıklanırsa istenilen işlem gerçekleşmiş olur.

22 Stok kartları sil! Bu alan işaretlenerek cari kartların silinmesi sağlanır. Bu alan işaretlenir ardından aşağıda yer alan sıfırla butonu tıklanırsa istenilen işlem gerçekleşmiş olur. YENİDEN GÜNCELLEME Stok fişini güncellenebilir yap Merkeze gönderilen stok ile ilgili işlemlerin fişleri diğer fişlerden farklı olarak el terminali içinde başında yeşil işaretli olarak izlenebilecektir. Bu fişleri merkezi güncellemede silinmedi ise sonradan silebilmek için, bu alan işaretlenir ardından aşağıda yer alan sıfırla butonu tıklanırsa istenilen işlem gerçekleşmiş olur. Cari fişini güncellenebilir yap Merkeze gönderilen cari ile ilgili işlemlerin fişleri diğer fişlerden farklı olarak el terminali içinde başında yeşil işaretli olarak izlenebilecektir. Bu fişleri merkezi güncellemede silinmedi ise sonradan silebilmek için, bu alan işaretlenir ardından aşağıda yer alan sıfırla butonu tıklanırsa istenilen işlem gerçekleşmiş olur. Önemli Bilgi: Sıfırlama işlemlerinden önce merkezi güncelleme işlemleri yapılmalıdır. Burada anlatılan sıfırlama işlemlerinden farklı bir yöntem olarak, el terminali içinden gerekli data dosyası ile kullanıcı ayarları dosyası silinerek bytemobile içindeki veriler silinebilir. El terminali Bytemobile klasörü içinde bulunan Bytemobile.sdf (el terminali için data dosyası) Rules.txt (el terminali için kullanıcı ayar dosyası) Bu dosyalar silinir ise ardından yapılacak işlemler : BYTEMOBİLE.EXE çalıştırılır. İletişim ayarlar yapılır sonra terminali güncelle yapılmalıdır. İletişim ayarları bölümüne gelinir, IP kontrol edilerek bağlan tıklanır, bağlantı başarılı mesajından sonra ilgili firma(data) dosyası seçilerek sakla yapılır. Terminali güncelleme bölümüne gelinir istediğiniz amaca uygun terminali güncelle işlemine başlanır. YAZICI AYARLARI El terminali Cihazına önce Bluetooht ayarları yüklenir, Bluetooht üzerinden yazıcı tanımlanır, bu tanımlama sırasında çıkan com ayarı ne ise, bytemobile.exe içindeki yazıcı ayarları bölümünde aynı com değeri seçilmelidir. Yazıcı için dizaynlar seçilmelidir. Detay anlatım aşağıda yer alacaktır. GENEL Sayfası Yazıcı 1 Bağlantı kurulacak yazıcı seçimi. Varsayılan 1 : Cihaza bağlı olarak kullanılan 1. Yazıcı için yapılması gereken seçimdir. (İstenir ise bağlanılacak yazıcı ismi yani varsayılan-1 yazısı değiştirilebilir.) Bluetooht üzerinden tanımlama yapılırken, seçilen com ayarı ise burada aynı com seçilerek saklama işlemi yapılmalıdır. Örneğin Bluetooht ayarındaki tanımlamada com4 seçtiniz, Yazıcı ayarlarında da com4 seçmelisiniz.

23 Yazıcı 2 Bytemobile kullanılırken çift yazıcıya bağlanmak istenildiği durumlarda yapılması gereken ayarlamadır. Yazıcı Dizaynları Fiş seçimleri alanı; Bu alanda dizaynı yaptığınız fiş ile eşleştirebilmek için Byte Mobile içindeki fiş isimleri görülüp işaretlenebilecektir. Eğer Satış faturası yazıcıdan basılmak isteniyorsa, fatura dizaynı yapılmış olup bu bölümde de Satış faturası seçilmelidir. Seç butonu tıklanarak yapmış olduğunuz dizayn, el terminali cihazında nerede bulunuyorsa, o bölümüne ulaşılmasını sağlanacaktır. SAKLA butonu ile işlem sonlandırılacaktır. SEÇENEKLER Sayfası Yazdırmadan Önce Yazıcı Seç! ; Bu seçenek çift yazıcı kullanan yerlerde, yazdır tıklandıktan sonra, hangi yazıcıya yazdırılacağının seçimini daha kolay yapabilmek için kullanılır. Raporda Miktar Toplamları Al Raporda hareket Gör. Yazdır Network yazdırmayı aktifleştir ; Bu seçenek El terminaline bağlı olan yazıcı ile değil, network üzerindeki bir yazıcıya gönderilmek istendiğinde seçilmesi gereklidir. Ayrıca Bay-t Entegre içindeki SERVİS bölümünden, Bay-t Mobile Ağ Yazdırıcısı seçilerek açık tutulmalıdır. Network den yazdırmak isteyenlerin yine dikkat etmesi gereken diğer bir hususta, Ayarlar -Bölüm Ayarları tanımlarında, Kayıttan sonra Entegrasyon bölümü tanımları işaretlenerek saklanmalıdır. Böylece kayıt edilen evrak anında Bay-t Entegreye kayıt edileceğinden Ağ da ki yazıcıdan çıktı alınmasını sağlayacaktır. Bytemobile içinde hangi kullanıcı ile yazdırılmak isteniyorsa, bu kullanıcı ile Bayt Entegre içinde bir defaya mahsus olarak, yazıcıdan çıktı almak veya ön izleme yapmak gerekecektir. Elterminali Bluetooth - Yazıcı Ayarları El terminalinde önce Bluetooht ayarları yüklenir. El terminali cihazındaki görev çubuğu üzerindeki Bluetooht ikonu tıklanır. İkon üzerine tıklandıktan sonra, BT MANAGER girilir. GENERİC DEVİCE SEARCH seçilir. NEXT butonu ile devam edilir. ( 7... ) başlayan numaralar seçilir, sonra ileri (next) denilerek devam edilir. İki adet alt alta seçilebilen alanlar gelecektir,bu sayfaya gelindiğinde, iki alanda işaretlenir. Gelen com ayarı seçilir. Bu seçilen com ayası ne ise; bytemobile.exe içindeki yazıcı ayarları bölümünde de bu com ayarı seçilmelidir. Bluetooht Serial Port on Add this configuration to favorites : işaretlenir Set the following port for the favorite : işaretlenir COM Port for this favorite kutucuğunda gelen com ayarı seçilir Connet tıklanır Dizaynlar ise ;

24 BMRD.exe dosyası ile yapılır (BMDE.EXE kurulumunda c:\byte\entegre\bmrd:exe olarak gelir.) Kurulum dosyasında içerisinde fatura.xml ve tahsilat.xml olarak yer alan dizaynlar BMRD.EXE ile değiştirilir veya yenisi yapılır. Yapılan dizaynlar el terminali içinde bytemobile klasörüne atılmalıdır. Network Yazdırma Ayarları Network yazdırmayı aktifleştir ; Bu seçenek El terminaline bağlı olan yazıcı ile değil, network üzerindeki bir yazıcıya gönderilmek istendiğinde seçilmesi gereklidir. Ayrıca Bay-t Entegre içindeki SERVİS bölümünden, Bay-t Mobile Ağ Yazdırıcısı seçilerek açık tutulmalıdır. Network den yazdırmak isteyenlerin yine dikkat etmesi gereken diğer bir hususta, Ayarlar -Bölüm Ayarları tanımlarında, Kayıttan sonra Entegrasyon bölümü tanımları işaretlenerek saklanmalıdır. Böylece kayıt edilen evrak anında Bay-t Entegreye kayıt edileceğinden Ağ da ki yazıcıdan çıktı alınmasını sağlayacaktır. Bytemobile içinde hangi kullanıcı ile yazdırılmak isteniyorsa, bu kullanıcı ile Bayt Entegre içinde bir defaya mahsus olarak, yazıcıdan çıktı almak veya ön izleme yapmak gerekecektir. SEVKİYAT Sevkiyat modülü, firmaların sevkiyat operasyonlarında hatalı ürün yada hatalı miktarda ürün sevk etmelerine engel olmak için geliştirilmiştir. 3. Alınan Sipariş depocu tarafından yanlış hazırlanıp yüklenebilir. 4. Alınan sipariş miktarı kadar depoda stok olmayabilir. Program içerinde kayıt edilen sipariş fişleri ; Bytemobile içindeki - Güncelleme bölümünden Sipariş Yükle seçeneği ile yüklenmesi sağlanır. Sipariş Yükle butonu tıklandığında 3 seçenek karşınıza çıkacaktır. Rotaya Göre! Burada dikkat edilmesi gereken Bay-t Entegre içinde tanımlı olan rotalar ve rotaya bağlı plasiyerler ByteMobile içine veri olarak güncelleme ile alınacağından, bu verilere uygun olan siparişler gelecektir. Rotaya Göre! alanındaki buton içinden plasiyer seçilmelidir. Cari Karta Göre! Burada dikkat edilmesi gereken kayıt edilen sipariş fişlerinde hangi plasiyer seçildiyse eşleşen cariler görülecektir. Eğer el terminalinde sipariş içindeki cariler yüklenmediyse bu işlemde de o carilerin siparişi gelmeyecektir. Sevkiyat fişinde irsaliyesi yada faturası kayıt edilmek istenen cari seçilmelidir. Sipariş Fişine Göre! Sipariş fiş numarası alana girilerek yükle butonundan, yükleme gerçekleştirilir. İşlemler Menüsü Sevkiyat Yeni kayıt olarak açılan sevkiyat fişinde fiş numarasının altında

25 Rota Cari Seçenekleri gelecektir. Rota içinden plasiyer seçilir yada cari içinden cari kart seçilerek ileri butonu tıklanır. Rota yada cari seçilmediği takdirde kullanıcı uyarılacaktır. Aşağıda bulunan doküman başlığında ise İrsaliye ve Fatura seçenekleri bulunmaktadır. Bay-t Entegre içine, sevkiyat fişi gönderilirken, hangi evrakla kayıtlı olmasını istiyorsanız uygun olan seçenek işaretlenmelidir. Sevkiyat fişi içine sipariş satırları gelecektir, burada kullanıcı isterse (örneğin A stok kalemi için sipariş den 5 miktar gelmiş olsun) sipariş fişinde kayıt edilen miktardan daha az, miktar alanına değer girerek kayıt yapabilir. Fakat daha fazla miktar girmek istediğin uyarılıp izin verilmeyecektir. Çıkışı yapılmak istenen stokların seçiminden sonra kayıt yapıldığında, Bytemobile datasında duran sevkiyat fişi, irsaliye yada fatura seçimine bağlı olarak Bay-t Entegre programına merkezi güncelleme sırasında gönderilecektir. Ayarlar Bölüm Ayarları (Fiş Ayarları ByteMobile) Fiş Ayarları - 2 Sevkiyatta miktarı sınırla! Sevkiyatta yeni ürün engelle! Bu parametre tanımlarıyla, kullanıcı uyarılarak hata yapması engellenir. GPS GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi) düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. Araç ve personel takibi; Araçların anlık konumlarını belirlenmesi ve gün içerisinde takip ettikleri güzergahın belirlenebilmesi için hazırlanmıştır. 1.Gün içerisinde personel araçla, harita üzerinde nerede bulunuyor. 2.Personel gün içerisinde hangi güzergahı takip ediyor. 3.Personel takip ettiği güzergahtaki carilerde ne kadar süreyle kalıyor, bu bilgileri ortaya çıkaracaktır. Bay-t Entegre programı içerisinde Enlem ve Boylam alanlarının bilgisi girilmelidir. Enlem ve Boylam alanlarının eklendiği bölümler. Cari Kart Fatura adresi sayfasında, İrsaliye adresi sayfasında, Bay-t Entegre programı içerisinde girilen bu enlem ve boylam bilgileri ByteMobile programına, El terminaline alınacaktır. İkinci ve tavsiye ettiğimiz yöntem ise; ByteMobile programı içerisindeki Cari Kart bölümüne girilip, GPS butonu tıklanarak gidilen güzergahtaki carilerin enlem ve boylam bilgilerinin yerinde kayıt edilmesidir. Bu bilgiler merkezi güncelleme sırasında Bay-t Entegre programı veri tabanına yüklenecektir. GPS - Sonuçların izlenmesi için Bayt-t Entegre programının bulunduğu bilgisayara GoogleEarth programının yüklenmesi gerekmektedir.

26 Raporlar Plasiyer Raporları Son Konumlar (plasiyer anlık konum bilgileri elde edilmiş olacak) Güzergah Bilgileri (güzergah bilgileri elde edilmiş olacak) Ayarlar Bölüm Ayarları GPS Ayarları Girişte Otomatik Çalıştır! GPS Verisi Topla! Konum Değiştikçe! Zamana Bağlı! Plasiyer anlık takip edilmeyecekse, merkezi güncelleme sırasında GPS bilgileri Bay-t Entegre programına gönderilecektir. GPS Verisini Gönder! Veri Topladıkça! Zamana Bağlı! Eğer şuan plasiyer nerede, hangi güzergahta bilgisi alınmak isteniyorsa, bu bölümde gerekli işaretlemeler yapılıp saklanmalıdır. Yani veriler toplandıkça merkezi güncellemeye gerek kalmadan anlık bilgiler merkez tarafından görülebilecektir. GPRS Nedir? GPRS, GSM ve TDMA ağları için geliştirilmiş olan paket temelli veri taşıyıcı bir servistir. GPRS yüksek hızlarda (Saniyede 115 kilobit) kablosuz internet ve diğer veri iletişimine olanak sağlar. GPRS teknolojisi, kullanıcıya yüksek hızlı bir erişimin yanı sıra, bağlantı süresine göre değil gerçekleştirilen veri alışveriş miktarına göre ücretlendirilen ucuz iletişim olanağı da sağlar. Bu yönüyle GPRS, "sürekli bağlantı halinde" olma imkanının gerçekleşmesi yolunda atılmış çok önemli bir adımdır Dizaynlar ; BMRD.exe dosyası ile yapılır (BMDE.EXE kurulumunda c:\byte\entegre\bmrd:exe olarak gelir.) Kurulum dosyasında içerisinde fatura.xml ve tahsilat.xml olarak yer alan dizaynlar BMRD.EXE ile değiştirilir veya yenisi yapılır. Yapılan dizaynlar el terminali içinde bytemobile klasörüne atılmalıdır. BMDE.EXE BMDE.exe kurulduğunda, beraberinde Bmrd.exe de kurulur ve dizayn için kullanılır. BMDE.EXE ise yetki tanımları için kullanılır. BMRD.EXE Bytemobile içindeki fişleri yazdırmak amacıyla yapılan dizaynlar BMRD.EXE ile açılır. Dizayn yapmak için bu exe ye tıklanarak girilir Exe ye tıklanarak ilk girişte Dizayn tipi penceresi karşımıza çıkacaktır. Buradan tahsilat fişleri dizaynımı yoksa fatura dizaynımı yapmak isteniyor seçim yapılır ve DEVAM butonuna tıklanır.

27 Resimdeki gibi boş form alanı açılacaktır. Tavsiyemiz bizim kurulum dosyası ile birlikte gönderdiğimiz Fatura.xml dosyasını Dosya dan Yükle seçeneği ile ulaşılıp açılmasıdır bu tasarım her müşteriye uymayacağı için nasıl yapıldığı kontrol edilir ve üzerinde değişiklik yapılabilir. Dizaynın ilk görünümündeki en baş tarafta Dosya ve Araçlar yer alır. DOSYA Dosya Kısmında Yükle ve Sakla bulunur.

28 YÜKLE Yükle seçeneği ile dışarıdan, kayıtlı olan bir xml dizayn yüklenir. SAKLA Bu seçenek ile yeni yaptınız bir dizayn saklanır veya yükle seçeneği ile dışarıdan alınan dizayn üzerinde düzeltme yapılarak saklanması sağlanır. Bu aşağıdaki hazır yüklenen dizayn üzerindeki alanların yerleri değiştirilebilir veya istenmeyen alanlar silinebilir.

29 Alanların yeri değişebilmek silebilmek veya yeni alan eklemek için Araçlar bölümü kullanılır. ARAÇLAR - SAYFA AYARLARI Satırları ve sütunları belirlememizi sağlar. Bir ölçülendirme yapılmadan satır sütün dikkat edilerek yapılmalıdır. Sütun sayısı azaltılarak dar basım sağlanır. (Sayfa ayarlarındaki Sütun Sayısı 80, Satıra Sayısı 66 olarak gördüğümüz değerleri A4 ebadına yaklaşık sürekli formların değeri gibi düşünülüp gerekli genişlik azaltılarak değiştirilebilir.) Kırmızı çizgiler bölüm başlıklarını ayırt etmemizi sağlayacaktır. Her kırmızı çizginin üst tarafı bir bölüm demektir. 1. Kırmızı çizgi üzeri Başlık Satırları, 2. Kırmızı çizgi üzeri Detay satırları gibi. Sıfırdan dizayn yapılabileceği gibi kurulum dosyamızın içinde yer alan Fatura.xml ile Tahsilat.xml dosyalarından faydalanılarak dizayn üzerinde değişiklikler yapılabilecektir. Başlık altına; (Cari)Firma Adı, Adresi, Vergi Dairesi, Vergi Numarası, Fatura tarihi, fatura numarası gibi alanlar eklenir. Detay Altına, Stok Kodu Adı, Stok Miktarı, Birim Fiyat, Iskonto, Tutar alanları eklenmelidir. Özet Satırlar, Faturadaki stok kalemlerinin basımı bittikten sonra basılması istediğiniz, değerler var ise, Örneğin Fatura Hariç Bakiye, Son Bakiye alanları gibi veya faturanın en altında değil orta kısmında Genel KDV matrahını, Toplam KDV bilgisini, Fatura genel toplamını yazdırmak isteyebilirsiniz. Sayfa Sonu, Faturanın en altında görmek istediğiniz değerleri bu alana alınmalıdır. Örneğin Genel Toplam Yazı İle getirilebilir veya faturanın Genel KDV matrahını, Toplam Kdv bilgisini, Fatura genel toplamını yazdırmak isteyebilirsiniz.

30 ARAÇLAR - DİNAMİK ALAN EKLE Verileri getirecek alandır. Dinamik alan eklendiğinde, bize veri getirecek alan olduğundan eklenecek başlık kısmına dikkat etmek gerekir. Örneğin Stok Adı, Birim Fiyat, Satır Tutar alanları kesinlikle Detay Satır kısmına yani ikinci kırmızı çizgi üzerine alınmalıdır. Aşağıdaki resimde 2. Kısım yani detay çizgi üzerinde, Dinamik Alan eklenmiştir. Sütun sayısı sayfanın başında durması için 1 belirlenmiştir. Satır sayısı 11 belirlenmiştir, Hizalama sola dayalı seçilmiştir. ( Önemli! SHM_Kodu Alanı eklenirken yeri 2. Kırmızı çizgi üzeri yani detay kısmı olarak belirlenip, yerleştirirken 1. Kırmızı çizginin hemen altında olmasına dikkat edilmelidir.) ARAÇLAR - STATİK ALAN EKLE Dizayn getirilen verilere başlık(etiket) yazmak için kullanılır. Aşağıdaki resimde Alan Adı içinde kutucuğa yazılan değerler başlık olarak kullanılmıştır. Dinamik alandaki gibi dizaynda her yere eklenebilecektir. Stok kodu veya adı olarak detay satırına aldığımız veri üzerine, başlık (etiket) olarak ürün cinsi veya stok adı kodu yazılabilir.

31 ARAÇLAR ALAN SİL Eklenen veri veya başlık alanları önce işaretlenerek Araçlar Alan Sil vasıtası ile silinir ARAÇLAR ALAN DÜZELT Eklenen veri veya başlık alanları üzerinde herhangi bir değiştirilme yapılmak istendiğinde önce işaretlenerek, bu alan sayesinde düzeltme işlemi yapılır. Alanlar üzerinde çift tıklandığında da yine düzeltme işlemi için pencere açılmış olacaktır. Örneğin 5. Satır 5. Sütuna yerleştirdiğiniz Fatura tarihi alanını, 5. Satır 60. Sütuna taşımak istediğiniz de, veya alan içindeki veriyi daha uzun görmek istediğinizde düzeltme işlemi yapılır.

32 Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, sayfa ayarlarında ön değerlerinde 80 olan sütun sayısına 56 değer verildi ve daraltıldı. 66 olan satır sayısına 40 değer verildi ve kısaltıdı. Hem dinamik alanlar eklendi, hem de statik başlık yazılabilecek alan eklendi. Başlık Satırları Detay Satırları Özet Satırları Sayfa Sonu satırları Yukarıdaki resimde tüm bölümlerin üzerine gelecek şekilde dizayn yapılmıştır. Her çizginin üst tarafı kendi bölümünü ilgilendirir. Örneğin : 1. Çizgi üzeri Başlık Satırları 2. Çizgi üstü Detay satırları 3. Çizgi üstü Özet Satırları 4. Çizgi üstü Sayfa sonu satırlarını oluşturur ve bu alanlara dikkat edilerek dizayn yapılır. Not: İstenirse özet satıra veri getirilmesinin zorunluluğu yoktur. Çizgi arası boş da kalabilir. Fakat stokların yer alacağı kısım detay bölüm olmalıdır.detay için alınacak stok alanları verileri başlık çizgisinin bir altında durmalı ve detay çizgisi satırları çok bırakılıdır, örneğin gibi.

Her iki yöntemde de, istenildiği kadar fiş kaydı yapılarak el terminali (araç) içinde Stok miktarlarının istenilen değere ulaşması sağlanabilir.

Her iki yöntemde de, istenildiği kadar fiş kaydı yapılarak el terminali (araç) içinde Stok miktarlarının istenilen değere ulaşması sağlanabilir. İŞLEMLER BÖLÜMÜ CARİ KARTLAR -Yeni cari kart tanımı yapılabilir. Yeni müşteri bulan satış elemanı(plasiyer) hemen cari kart tanımlayıp, fatura veya tahsilat fişlerini kayıt edip, merkezi güncelleme de

Detaylı

BMRD.exe dosyası ile yapılır (BMDE.EXE kurulumunda c:\byte\entegre\bmrd:exe olarak gelir.)

BMRD.exe dosyası ile yapılır (BMDE.EXE kurulumunda c:\byte\entegre\bmrd:exe olarak gelir.) Dizaynlar ; BMRD.exe dosyası ile yapılır (BMDE.EXE kurulumunda c:\byte\entegre\bmrd:exe olarak gelir.) Kurulum dosyasında içerisinde fatura.xml ve tahsilat.xml olarak yer alan dizaynlar BMRD.EXE ile değiştirilir

Detaylı

Bölüm Ayarları Ayarlar bölümünden, Bölüm Ayarlarına girilir;

Bölüm Ayarları Ayarlar bölümünden, Bölüm Ayarlarına girilir; Bölüm Ayarları Ayarlar bölümünden, Bölüm Ayarlarına girilir; Fiş Ayarları 1 İskonto kullanılacak : Plasiyerin gelen iskontoyu satırda görmesini ve yetki verilirse girişine izin verilmesini sağlar Döviz

Detaylı

ENROUTEPLUS TA YAPILMASI GEREKENLER

ENROUTEPLUS TA YAPILMASI GEREKENLER 11 Mayıs 2010 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : Transfer EnRoutePlus TAN METİN DOSYALARININ AKTARIMI (FATURA, NAKİT, ÇEK, SENET) Univera firmasının EnRoutePlus programından

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri LOGO PROGRAM KURULUMU VE AYARLARI Logo programlarının yüklemesi için kullanılacak,setup dosyaları ftp://download.logo.com.tr/ adresinden indirilerek yapılır. Örneğin Kobi ürünleri için; ftp://download.logo.com.tr/windows/kobi/guncel/go_plus/klasöründen

Detaylı

Kullanıcı Giriş Ekranı

Kullanıcı Giriş Ekranı Tarih: 01.12.2010 Mobilteg Saha Satış Otomasyonu Terminal Kullanım Kılavuzu (V.2x) Aşağıda bilgilerini bulacağınız Saha Satış Otomasyonu El Terminali tarafı kullanım bilgileri o günkü sürüme göre hazırlanmıştır.

Detaylı

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz.

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. Şimdi Fatura nın içindeki sekmeleri ve sekmelerin içindeki

Detaylı

Ürün kalemlerinin satırında sipariş aşaması sevk durumuna getirilir.

Ürün kalemlerinin satırında sipariş aşaması sevk durumuna getirilir. EPLATFORM FATURA KESİM İŞLEMLERİ Sipariş formu satış tarafından iletilir Workcube de sipariş numarasına göre sipariş bulunur Siparişin içerisine girilir, süreç kısmında süreç faturalandı seçilir. o İrsaliye

Detaylı

Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı

Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı BİLNEX YAZILIM Seri Numarası Takibi Destek Dökümanı Hazırlayan Sinan Karagöz BİLNEX QUANTUM V3 PROGRAMLARINDA SERİ NUMARASI TAKİBİ İŞLEMLERİ Bilnex Yazılım Programlarında bir ürün için tek bir stok kartı

Detaylı

WOLVOX Mobil Satış PDA

WOLVOX Mobil Satış PDA AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 01.Mart.2011 Sayfa 1 İçindekiler Dizini 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. BAĞLANTISI VE KULLANIMI...3 2.1. Ayarlar...3 2.2. Merkez

Detaylı

Telif Hakkı. KL-Retail El Terminali programı Kalem Yazılım ın tescilli ticari markasıdır. İletişim:

Telif Hakkı. KL-Retail El Terminali programı Kalem Yazılım ın tescilli ticari markasıdır. İletişim: Telif Hakkı Copyright 2007-2013 KALEM YAZILIM Tüm hakları saklıdır. Bu kullanım kılavuzu ve içerisinde açıklanan yazılım, lisans kapsamında sunulmuş olup, sadece söz konusu lisans koşullarına göre kullanılabilir

Detaylı

Fatura FiĢ GiriĢi ĠÇERĠK

Fatura FiĢ GiriĢi ĠÇERĠK Doküman Kodu : FSG004 İlk Yayın Tarihi : Ocak 2017 Revizyon Tarihi : Ocak 2017 Revizyon No : 1 ĠÇERĠK Genel Bilgi Fatura Girişleri Fatura Başlığı Fatura Detayı Alım Fatura Girişi Satış Fatura Girişi Fatura

Detaylı

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014 14 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura Gelen e-fatura Dosyalarının Transferi Firmalara tedarikçilerinden veya hizmet aldıkları firmalardan gelen e-faturalar,

Detaylı

SysMondPOS Kurulum ve Kullanım Klavuzu

SysMondPOS Kurulum ve Kullanım Klavuzu SysMondPOS Kurulum ve Kullanım Klavuzu Murat YALÇINSOY Ayhan UYSAL www.sysmond.com.tr [30.11.2012] Revizyon No: 0 İçindekiler SYSPCPOS KURULUM KLAVUZU... 3 SysPCPOS Ayarları... 3 SysMOND Ayarları ve Tanımlamaları...

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Fiş Liste Ekranları sipariş, irsaliye, fatura, tahsilat, ödeme, cari hareket, hizmet vb. fiş kayıtları ile ilgili detay, izleme, değiştirme ve yeni giriş işlemlerinin yapılmasına imkan sağlayan liste ekranlarıdır.

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

HİTİT Muhasebe Aktarım Kurulum ve Kullanım Kılavuzu (Netsis Modülü)

HİTİT Muhasebe Aktarım Kurulum ve Kullanım Kılavuzu (Netsis Modülü) HİTİT Muhasebe Aktarım Kurulum ve Kullanım Kılavuzu () 24.10.2011 İÇİNDEKİLER 1. Kurulum... 1 2. Uygulamayı çalıştırma... 1 3. Ayarlar... 3 3.1. Netsis Bağlantı Ayarları... 4 3.2. Şube Eşleştirme... 5

Detaylı

Seri Takibi Yenilikleri

Seri Takibi Yenilikleri Seri Takibi Yenilikleri Ürün Grubu [X] Fusion@6 [X] Fusion@6 Standard [X] Entegre@6 Kategori Versiyon Önkoşulu [X] Yeni Fonksiyon @6 Uygulama Yardımcı Programlar/ Şirket/Şube/Parametre Tanımlamaları bölümünde

Detaylı

SysPOS KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU. www.sysmond.com.tr MERT YAZILIM LTD. ŞTİ. Erkan GÖZEN [10.09.2015] Revizyon No: 0

SysPOS KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU. www.sysmond.com.tr MERT YAZILIM LTD. ŞTİ. Erkan GÖZEN [10.09.2015] Revizyon No: 0 SysPOS KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU MERT YAZILIM LTD. ŞTİ. Erkan GÖZEN www.sysmond.com.tr [10.09.2015] 1 Revizyon No: 0 İçindekiler SysPOS Kurulumu Ve Kullanımı... Kurulum Kılavuzu... SysPOS Ayarları...

Detaylı

24 Mart 2011. İlgili Modül/ler : Transfer. İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL

24 Mart 2011. İlgili Modül/ler : Transfer. İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL 24 Mart 2011 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : Transfer ETA:V.8-SQL ve ETA:SQL ile HUGIN POS CİHAZI ARASINDA VERİ TRANSFERİ Süpermarket, benzin istasyonu, market ve çeşitli

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

AKINSOFT WOLVOX Mobil Satış PDA

AKINSOFT WOLVOX Mobil Satış PDA AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT WOLVOX Mobil Satış programı sayesinde, aktif saha çalışmalarında pazarlamacılarınız;

Detaylı

KAYIT OLUŞTURMA YENİ ÜYE KAYDI OLUŞTURMA. 2 üyenin sayfasına nasıl gidilir? 3 abonelik nasıl verilir? 4 kart nasıl tanımlanır?

KAYIT OLUŞTURMA YENİ ÜYE KAYDI OLUŞTURMA. 2 üyenin sayfasına nasıl gidilir? 3 abonelik nasıl verilir? 4 kart nasıl tanımlanır? KAYIT OLUŞTURMA YENİ ÜYE KAYDI OLUŞTURMA 2 üyenin sayfasına nasıl gidilir? 3 abonelik nasıl verilir? 4 kart nasıl tanımlanır? 5 karta para nasıl yüklenir? 6 borçlandırma nasıl yapılır? 7 vadelendirme nasıl

Detaylı

BAY.t ENTEGRE PRO e-fatura ÇÖZÜMÜ ENTEGRATÖR KULLANIM YÖNTEMİ

BAY.t ENTEGRE PRO e-fatura ÇÖZÜMÜ ENTEGRATÖR KULLANIM YÖNTEMİ BAY.t ENTEGRE PRO e-fatura ÇÖZÜMÜ ENTEGRATÖR KULLANIM YÖNTEMİ Bayt EntegrePro e-fatura modülü avantajları; -Yıllık güncelleme bedeli alınmıyor. -Firma dosyası sınırlaması yok. -Firma dosya sayısına bağlı

Detaylı

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu Barkomatik Stok Yönetimi Ürün Yönetimi Kullanım Kılavuzu A- Ürün Menü İşlemleri... 4 1- Ürün Ekleme... 4 2- Ürün Silme... 6 3- Ürün Değiştirme... 6 4- Azalanlar... 7 5- Hareketler... 7 7- Barkod Yazdırma...

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı

GO3 Kullanım Dökümanı

GO3 Kullanım Dökümanı Ürün Bölüm GO3 Kullanım Dökümanı GO3 kısayolu tıklanarak programa giriş penceresi açılır. Çarpı işaretine basılarak giriş ekranından çıkılabilir. Kullanıcı kodu, şifresi,firma seçimi yapıldıktan sonra

Detaylı

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Barkod 4 programı, her türlü barkod etiketi, raf etiketi ya da reyon etiketi

Detaylı

NEW LOGO FUAR SİPARİŞ PAKETİ

NEW LOGO FUAR SİPARİŞ PAKETİ NEW LOGO FUAR SİPARİŞ PAKETİ Gerekli Kurulum Dosyaları 1.)Terminalden gelen siparişlerimizin Logo programına entegrasyonu için New Logo Order Transfer programı kullanılacaktır. 2-)Elterminali ile sipariş

Detaylı

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri...

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 1 İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 5 Cihazdan Sayım İşlemleri... 8 Sayım Dosyasının Hitit e Okutulması...

Detaylı

Fiyat Farkı Faturası

Fiyat Farkı Faturası Fiyat Farkı Faturası Ürün Grubu [X] Redcode Enterprise [X] Redcode Standart [X] Entegre.NET Kategori [X] Yeni Fonksiyon Versiyon Önkoşulu Uygulama 5.0.10 (Onaylı sürüm) Fiyat Farkı Faturası, kaydedilmiş

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Cari Hesap Listesi ekranındaki üst görsel menüden, yeni, değiştir, izle, sil, kopya butonları kullanıldığında cari hesap tanım ekranı açılmaktadır. D M H Cari kod listesi ekranında, mevcut seçili kayıt

Detaylı

KAMU HARCAMA ve MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİNDE VERGİ BORÇU SORGULAMA YETKİLENDİRME ve UYGULAMA KILAVUZU

KAMU HARCAMA ve MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİNDE VERGİ BORÇU SORGULAMA YETKİLENDİRME ve UYGULAMA KILAVUZU KAMU HARCAMA ve MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİNDE VERGİ BORÇU SORGULAMA YETKİLENDİRME ve UYGULAMA KILAVUZU EYLÜL 2010 BİM UYGULAMA VE GELİŞTİRME DESTEK ŞUBESİ ve KİMLİK YÖNETİMİ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ ŞUBESİ İçindekiler

Detaylı

Kargo Modülü. Diğer modüller ile entegre çalışan Kargo modülü ile satış irsaliyesifaturasıoluşturduktan

Kargo Modülü. Diğer modüller ile entegre çalışan Kargo modülü ile satış irsaliyesifaturasıoluşturduktan Kargo Modülü Ürün Grubu [X] 7.0 NetsisEnterprise Kategori [X] Yeni Modül Versiyon Önkoşulu 7.0 Onaylı Sürüm Uygulama Kargo modülü ile işletme içerisinde satışa yönelik yapılan işlemler, dağıtım şirketleri

Detaylı

PERAKENDE SATIŞ PROGRAMI Versiyon 1.0

PERAKENDE SATIŞ PROGRAMI Versiyon 1.0 PERAKENDE SATIŞ PROGRAMI Versiyon 1.0 Doc versiyon 0.1 1 İçindekiler GİRİŞ...3 PARAMETRELER...4 ANA EKRAN...4 SATIŞ EKRANI...6 SATIŞ İADE...7 FATURA SİLME...7 TAHSİLAT...8 STOK REHBERİ...8 ÖDEME TİPİ...9

Detaylı

efatura UYGULAMASI HAKKINDA

efatura UYGULAMASI HAKKINDA BAY.t ENTEGRE PRO e-fatura ÇÖZÜMÜ GİB PORTAL KULLANIM YÖNTEMİ Bayt EntegrePro e-fatura modülü avantajları; -Yıllık güncelleme bedeli alınmıyor. -Firma dosyası sınırlaması yok. -Firma dosya sayısına bağlı

Detaylı

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi İçindekiler Tablosu GİRİŞ...2 I. BÖLÜM...3 HARCAMA BİRİMİ TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER...3 A. Kanıtlayıcı Belge Ekleme...3

Detaylı

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ 1-)Kullanıcı,tarayıcının adres çubuğuna, bağlı bulunduğu ilin sytp linkini yazdığı zaman karşısına ilk olarak sağ taraftaki gibi bir ekran gelir. 2-)Sisteme üye olacak olan eczane kullanıcısı sağ taraftaki

Detaylı

DARA PLUS PARAKENDE MODULU

DARA PLUS PARAKENDE MODULU DARA PLUS PARAKENDE MODULU PARAKENDE SATIŞ MÜŞTERİ BİLGİLERİ GİRİŞ VE DEĞİŞİKLİK Peşin satış adında bir tane cari hesap oluşturulur kod 1 adı peşin soyadı satış olan. Yeni bir müşteri açmak için : yeni

Detaylı

BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir.

BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir. BAY.t Entegre, KOBİ'lerin iş süreçlerinin her aşamasına cevap verecek, tüm modülleri entegre olan bilgi yönetim sistemidir. Standart Paket, her işletmenin rahatlıkla kullanabileceği, içerisinde olmazsa

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2014 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Online Turkcell Fatura Aktarımı... 4 Fatura Eşleştirme Tabloları... 5 Online Fatura Aktarımları... 6 Toplu Mesaj

Detaylı

HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ

HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ HESAP İŞLEMLERİ MODÜLÜ Hesap işlemleri modülü İşletmelerde dönem içersinde gerçekleşen tüm hesap işlemlerini kayıt altına almak Bu modül 4 bölümden oluşur.(banka, Kasa, Çek,Senet) Banka Modülü, Bankalar

Detaylı

Luca Fatura Aktarım İşlemi

Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Muhasebe Yazılımında Fatura aktarım işlemini Muhasebe Modülü > Fiş İşlemleri> Fatura Aktarımı Alanından yapabilirsiniz. Bu alanın seçtiğinizde fatura aktarım ekranı başka

Detaylı

ARMADA PROGRAM KURULUMU

ARMADA PROGRAM KURULUMU ARMADA PROGRAM KURULUMU Önemli Not! Öncelikle ARMADA programını kuracağınız bilgisayarda.net 3.5 kurulu olma zorundadır..net 3.5 kurulu değil ise; http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=65

Detaylı

TIGER PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

TIGER PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2012 TIGER PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI LOGO Business Solutions 1/25/2012 TIGER PLUS ÜRÜN FARKLARI 2.11 SÜRÜMÜYLE GELEN YENİ ÖZELLİKLER 1. Fişlere Birden Fazla Doküman Bağlanması Fişlerde, Doküman İzleyicisi

Detaylı

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Bilgi Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Presto Plus da iki farklı tip devir yapılabilir. İhtiyaca göre bu iki devir programından birisi tercih edilerek devir işlemi yapılmalıdır. Devir işlemlerinden

Detaylı

Bu talimatın amacı barkod okuyucu kullanımı ile ilgili bilgi vermek ve kullanım alanlarını belirlemektir.

Bu talimatın amacı barkod okuyucu kullanımı ile ilgili bilgi vermek ve kullanım alanlarını belirlemektir. 1. AMAÇ Bu talimatın amacı barkod okuyucu kullanımı ile ilgili bilgi vermek ve kullanım alanlarını belirlemektir. 2. KAPSAM Bu talimat depo ve şubelerde yapılan mal kabul, ürün sevki ve sayım süreçlerini

Detaylı

YAYINLANAN RAPORLAR FORMU EĞİTİM DOKÜMANI

YAYINLANAN RAPORLAR FORMU EĞİTİM DOKÜMANI YAYINLANAN RAPORLAR FORMU 1905.023.2015 İÇİNDEKİLER 1. DOKÜMAN SÜRÜMLERİ... 4 2. YAYINLANAN RAPORLAR... 5 2.1 Yayınlanan Raporlar Formu Ana Ekranı... 5 2.2 Yayınlanan Raporları Listeleme... 5 2.3 Yayınlanan

Detaylı

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Yeni lisanslama sistemine geçiş sonrasında karşılaşılan aksaklıkları gidermek amacı ile yükleme işlemlerinde bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. Yapılan

Detaylı

MENÜ AYARLAMA 1. MENÜ AYARLAMA. [X] Fusion@6. [X] Fusion@6 Standard. [X] Entegre@6. [X] Yeni Fonksiyon

MENÜ AYARLAMA 1. MENÜ AYARLAMA. [X] Fusion@6. [X] Fusion@6 Standard. [X] Entegre@6. [X] Yeni Fonksiyon MENÜ AYARLAMA Ürün Grubu [X] Fusion@6 [X] Fusion@6 Standard [X] Entegre@6 Kategori Versiyon Önkoşulu [X] Yeni Fonksiyon @6 Uygulama Fusion@6 serisi ürünlerde ürün ana menüsü çeşitli temalarla görsel olarak

Detaylı

TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ

TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ MEKÂNSAL GAYRİMENKUL SİSTEMİ (MEGSİS) BAŞVURU, E-ÖDEME VE FEN KAYIT İŞLEMLERİ DOKÜMANI Sürüm: 0.1 Revizyon Bilgileri Revizyon No: Revizyon Tarihi Revizyonu Yapan Revizyon

Detaylı

HIZLI SATIŞ MODÜLÜ. Kullanıcıya Sunduğu İmkânlar Nelerdir?

HIZLI SATIŞ MODÜLÜ. Kullanıcıya Sunduğu İmkânlar Nelerdir? HIZLI SATIŞ MODÜLÜ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü olan Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara uyumlu olarak tasarlanmıştır. Bakkallar,

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız.

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Sisteme giriş yapıldıktan sonra karşımıza bu ekran gelir. Burada sol üstte bulunan

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Fiş listelerinden de hatırlanacağı gibi pull down menüden fiş menü tercihleri veya görsel butonlardan Yeni, Değiştir, İzle, Sil, Kopyala ile kasa tahsilat ödeme ekranı açılır. Kasa tahsilat ve ödeme fişleri

Detaylı

DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ

DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ I. BÜTÇE MODÜLÜ Yetki ve Yetkililer DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ oluşur. Bütçe modülü, işletme veri giriş yetkisi, işletme bütçe onay yetkisi ve merkez bütçe onay yetkilerinden ve yetkililerinden

Detaylı

Dolayısıyla fatura düzenlemek veya fatura almak isteyen mükelleflerin karşılıklı olarak sistemde tanımlı olmaları gerekmektedir.

Dolayısıyla fatura düzenlemek veya fatura almak isteyen mükelleflerin karşılıklı olarak sistemde tanımlı olmaları gerekmektedir. 24 Ekim 2013 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura e-fatura Hazırlama Uygulaması (GİB Portal Yöntemine Göre) Elektronik Fatura Uygulaması, önceden tanımlanmış kullanıcıların

Detaylı

MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu

MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu 2015 Sayfa No : 1 / 16 İçindekiler GİRİŞ SAYFASI... 2 E-İmza ile Giriş... 2 Mobil İmza ile Giriş... 3 Kullanıcı Adı ve Şifre ile

Detaylı

Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri. Kasım - 2013

Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri. Kasım - 2013 Yeni Nesil 6.10 e-fatura Geliştirmeleri Kasım - 2013 Yeni Nesil 6.10 da e-fatura ile ilgili Yapılan Değişiklikler 1. Cari Hesap Sistemi Parametreler; Cari Hesap Sistemi\Parametreler menüsünde yer alan

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

AYDES PROJESİ HIZLI RAPORLAR FORMU EĞİTİM DOKÜMANI

AYDES PROJESİ HIZLI RAPORLAR FORMU EĞİTİM DOKÜMANI AYDES PROJESİ HIZLI RAPORLAR FORMU 2005.0203.2015 İÇİNDEKİLER 1. DOKÜMAN SÜRÜMLERİ... 4 2. HIZLI RAPORLAR... 5 2.1 Hızlı Raporlar Formu Ana Ekranı... 5 2.2 Hızlı Raporları Listeleme... 5 2.3 Hızlı Rapor

Detaylı

www.vegayazilim.com.tr Tel: 0.312. 428 63 53

www.vegayazilim.com.tr Tel: 0.312. 428 63 53 www.vegayazilim.com.tr Tel: 0.312. 428 63 53 VENDOR Araçta Muhasebe Sistemleri, araçta sıcak ve soğuk satış yapma imkanını saglayıcı çözümler sunan, plasiyer root takibatı yaparak iş kolaylığı, hız ve

Detaylı

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma 1 / 15 GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma Geçmiş dönemden kalan faturalarınızı efinans Portal e yükleyerek efinans ın arşivleme hizmetinden 10 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. efinans a

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. G.M.K Bulvarı 87/17 Maltepe ANKARA Tel:0312 2210006 Fax:0312 2210007. www.tetramuh.com.tr 1

Kullanım Kılavuzu. G.M.K Bulvarı 87/17 Maltepe ANKARA Tel:0312 2210006 Fax:0312 2210007. www.tetramuh.com.tr 1 Kullanım Kılavuzu G.M.K Bulvarı 87/17 Maltepe ANKARA Tel:0312 2210006 Fax:0312 2210007 www.tetramuh.com.tr 1 MobetraPlus saha satış uygulamasına giriş nasıl yapılır? Cihaz açıldıktan sonra ana ekranda

Detaylı

MAĞAZAYA ÜRÜN TESLİMİ VE MAĞAZADAN ÜRÜN ÇIKIŞ TALİMATI. Dök. No 012 İlk Yayın Tarihi 16.11.2015 Rev. Yayın Tarihi Revizyon No 00 ONAY.

MAĞAZAYA ÜRÜN TESLİMİ VE MAĞAZADAN ÜRÜN ÇIKIŞ TALİMATI. Dök. No 012 İlk Yayın Tarihi 16.11.2015 Rev. Yayın Tarihi Revizyon No 00 ONAY. Amaç: Mağazaya gelen ürünlerin teslim alınması ve mağazadan ürün çıkartılması standardının oluşturulması, Kapsam: Tüm mağaza personelini kapsar. Uygulama: 1. Mağaza tarafından fabrikaya sipariş çekilir.

Detaylı

1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013

1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013 1 Barkomatik Barkod Otomasyon Sistemi 2009-2013 BarkomatikPOS Barkomatik Mucizesi olarak bilinen bilgisayarsız sistemlerimizin kolay ve hızlı kullanım özeliği olan yazılımlarına paralel olarak hazırlanan

Detaylı

WOLVOX Hızlı Satış. AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası

WOLVOX Hızlı Satış. AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası AKINSOFT WOLVOX 7 Hızlı Satış Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Oluşturma Tarihi : 01.03.2011 Düzenleme Tarihi : 01.03.2011 Sayfa 1 Copyright 2011 1. İŞLEMLER 1.1. Satış Ekranı AKINSOFT Programı,

Detaylı

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ İŞLEMLERİN KONTROL LİSTESİ Değişiklik Numarası: 2.2 01/01/2012 İÇİNDEKİLER 1 1 VEZNE PROGRAMINDA YAPILACAK... 3 2 YEVMİYE SIFIRLAMASI YAPILMADAN ÖNCE ALINMASI GEREKEN RAPOR LİSTESİ... 8 1 Bu doküman, Bilgi

Detaylı

MAKİNA BAKIMLARINIZI NASIL TAKİP EDERSİNİZ?

MAKİNA BAKIMLARINIZI NASIL TAKİP EDERSİNİZ? MAKİNA BAKIMLARINIZI NASIL TAKİP EDERSİNİZ? 1- www.myvisionlink.com Adresi size tanımlı olan Kullanıcı Adı ve Şifre ile ziyaret edilir. 2- Ana sayfadaki Filo sekmesinden istenilen makinanın satırına çift

Detaylı

EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU

EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU İçindekiler Tablosu EDI AKTARIM UYGULAMASI... 2 1. EDI B2B Aktarımı... 2 2. Migros B2B Aktarım... 7 3. Metro E-İrsaliye Oluşturma... 9 1 EDI AKTARIM UYGULAMASI EDI

Detaylı

Personel Programında Bordro Zarfı İçin Dizayn Desteği

Personel Programında Bordro Zarfı İçin Dizayn Desteği Personel Programında Bordro Zarfı İçin Dizayn Desteği Amaç ve Fayda Personel Programında Bordro zarfı için kullanılan standart dizaynda değişiklik yapılabilmesi için dizayn modülü geliştirildi Dizayn modülü

Detaylı

GİDEN EVRAK KAYIT SAYFASI KULLANICI KILAVUZU

GİDEN EVRAK KAYIT SAYFASI KULLANICI KILAVUZU GİDEN EVRAK KAYIT SAYFASI KULLANICI KILAVUZU 2012 İÇERİK 1 EVRAK OLUŞTUR... 3 1.1 Gizlilik Derecesi... 5 1.2 Yazı Durumu... 5 1.3 Konu Grubu ve Konu seçme... 6 1.3.1 Konu Grubu Favori Belirleme... 7 1.4

Detaylı

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri Stok Modülü leştirme İşlemleri 1- Stok girişlerinin(tesellüm/faturalar) muhasebeleştirilmesi Stoktan muhasebeleştirme işlemi için öncelikle tanımlamaların tam ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Detaylı

E-Netsis.Net Yenilikleri

E-Netsis.Net Yenilikleri E-Netsis.Net Yenilikleri Ürün Grubu [X] Fusion@6 [X] Fusion@6 Standard [X] Entegre@6 Kategori Versiyon Önkoşulu Uygulama [X] Yeni Fonksiyon @6 E-Netsis.Net parametrelerinin başka şubeden okunması Bu uygulama,

Detaylı

E-UYGULAMALAR VE DOKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ (EUP) ECZANE İŞLEMLERİ KULLANIM KILAVUZU

E-UYGULAMALAR VE DOKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ (EUP) ECZANE İŞLEMLERİ KULLANIM KILAVUZU İlaç Takip Sistemi ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü nüze şahsen başvuru yapan eczanelerin bilgilerini sisteme kayıt etmek ve daha sonra bu bilgilerden sorgulamalar yapabilmek amacıyla bu kılavuzda

Detaylı

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI Sürüm 1.3.5 Ağustos 2013 TegsoftCC Supervisor (Yetkili Kullanıcı) Kampanya Yönetimi Eğitim Dokümanı Sayfa 2 / 14 İÇİNDEKİLER A. SES KAMPANYASI

Detaylı

@6 SERİSİ ÜRÜN KURULUMU

@6 SERİSİ ÜRÜN KURULUMU @6 SERİSİ ÜRÜN KURULUMU Ürün Grubu [X] Fusion [X] Fusion Standard [X] Entegre W3 Kategori [X] Yeni Fonksiyon Versiyon Önkoşulu @6 Uygulama @6 serisi ürünlerin kurulum işlemleri sadece on-line internet

Detaylı

WINDOWS VE PARDUS İÇİN İMZAGER KURULUM TALİMATI

WINDOWS VE PARDUS İÇİN İMZAGER KURULUM TALİMATI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi TALM-001-053 0 03.01.2012 DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın No Yayın Nedeni Yayın Tarihi 0 İlk Çıkış 03.01.2012 TALM-001-053 03.01.2012 2/15 İÇİNDEKİLER 1 Giriş...4 2

Detaylı

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI Logo Turkcell Akıllı Faks Entegrasyonu Logo Turkcell Akıllı Faks entegrasyonu ile, faks cihazına ihtiyaç duymadan, GO Plus, GO 3, Tiger Plus ve Tiger

Detaylı

MapCodeX Cloud Server. Kullanım Kılavuzu

MapCodeX Cloud Server. Kullanım Kılavuzu MapCodeX Cloud Server Kullanım Kılavuzu İçindekiler MapCodeX Cloud Server... 4 MapCodeX Cloud Server Hakkında... 5 MapCodeX Cloud Server Genel Özellikleri... 6 MapCodeX Cloud Server'ın Kullanıcı Arayüzü...

Detaylı

Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu

Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu Bu doküman Öztiryakiler şirketi için hazırlanmış B2B sayfalarının kullanım bilgilerini detaylı olarak anlatır. Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu Soner Baştaş İçindekiler Doküman Geçmişi... 2 B2B ye Erişim...

Detaylı

Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu

Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu YETKİ VE KAYIT İŞLEMİ Kayıt yapacak kullanıcıya yetki verilmesi Kayıt yapacak kullanıcı yetkilendirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanıcının

Detaylı

Netsis İhracat e-fatura Uygulaması

Netsis İhracat e-fatura Uygulaması Netsis İhracat e-fatura Uygulaması Güncelleme Tarihi: 03.02.2017 Genel Uygulama İhracat e-fatura uygulaması, ihracat e-fatura uygulamasına kayıtlı bulunan mükelleflerin ihracat faturalarının da e-fatura

Detaylı

Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx

Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx Zirve Yazılım paket programlarından, e-fatura gönderim ve alım işlemlerinin yapılabilmesi için iki farklı e-fatura paketi mevcuttur. 1- Zirve e-fatura Entegratör

Detaylı

START İçindekiler Kasa 2/17

START İçindekiler Kasa 2/17 Kasa LOGO Ocak 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 5 Hesap Özeti Grafiği... 5 Kasa Ekstresi... 6 Kasa İşlemleri... 7 Kasa İşlem Türleri... 8 Kasa Cari Hesap İşlemleri...

Detaylı

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu 2014 ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu İ.Ü. KURUMSAL OTOMASYON PROJESİ 1. GİRİŞ... 2 1.1 AMAÇ... 2 2. KULLANICI OLUŞTURMA VE SİSTEME GİRİŞ... 2 3. BİLGİ İŞLEMLERİ... 4 3.1 LABORATUVAR

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS)

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) AGENT KULLANIM DOKÜMANI HİZMETE ÖZEL 1/21 Rev. 1 İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER 2 1.1. AYARLAR... 3 1.2. YENİLE... 7 1.3. BİLDİRİM VE GÖREVLER... 9 1.4. ENVİSİON ANA

Detaylı

BİLNEX YAZILIM. Bilnex POS v3 Satış Ekranı Destek Dökümanı

BİLNEX YAZILIM. Bilnex POS v3 Satış Ekranı Destek Dökümanı BİLNEX YAZILIM Bilnex POS v3 Satış Ekranı Destek Dökümanı 2016 BİLNEX QUANTUM V3 PROGRAMLARINDA PERAKANDE SATIŞ Bilnex Pos perakende satış noktalarında (market, mağaza, kırtasiye, kuruyemişçi, hediyelik

Detaylı

TAMİRLİK ÜRÜN ÇIKIŞI

TAMİRLİK ÜRÜN ÇIKIŞI TAMİRLİK ÜRÜN ÇIKIŞI Raporlar Tamir İşlemleri Tamir Ürün Çıkışı menüsünden yeni bir tamir oluşturabilir ve tamire gönderdiğiniz ürünlerin takibini yapabilirsiniz. İlk etapta sadece Altın ürünler bu ekran

Detaylı

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA 1. Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

İNTERNET EXPLORER 7.0 TÜRKÇE AYARLARI

İNTERNET EXPLORER 7.0 TÜRKÇE AYARLARI İNTERNET EXPLORER 7.0 TÜRKÇE AYARLARI GEÇİCİ DOSYALARIN TEMİZLENMESİ: Araçlar menüsü altındaki internet özellikleri seçeneğine girilir. Göz atma geçmişi başlığı altındaki Sil butonu tıklanır. GEÇİCİ DOSYALARIN

Detaylı

Tema Etiket Programı Kullanım Kılavuzu

Tema Etiket Programı Kullanım Kılavuzu Tema Etiket Programı Kullanım Kılavuzu Programın kurulumu: http://appweb.lcwaikiki.com/temaetiket/publish.htm adresinden Install butonuna tıklandıktan sonra gelen pencerede tekrar Install seçeneği tıkanarak

Detaylı

UYUMSOFT BAĞIMSIZ E-DEFTER PLATFORMU / PROBAR KONNEKTÖRÜ PROBLEM ÇÖZÜMLERİ

UYUMSOFT BAĞIMSIZ E-DEFTER PLATFORMU / PROBAR KONNEKTÖRÜ PROBLEM ÇÖZÜMLERİ UYUMSOFT BAĞIMSIZ E-DEFTER PLATFORMU / PROBAR KONNEKTÖRÜ PROBLEM ÇÖZÜMLERİ İçindekiler 1. eadaptör ürününde Seçili Kayıtlarını İptal Et işlemi yaptım. Bu ne demektir?:... 3 2. Yevmiye Fişleri Hiç Gelmiyor?

Detaylı

astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ.

astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı  UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ. astours Turizm Taşımacılık Otomasyonu Kullanıcı Kitabı UNI-ON Bilgisayar, Yazılım ve İletişim Sistemleri LTD.ŞTİ. Cumhuriyet Bulvarı No:283 K:3 D:3 Alsancak / İZMİR Tel / Faks : +90 (232) 465 11 94 Gsm

Detaylı

TIGER ENTERPRISE ÜRÜN FARK DOKÜMANI

TIGER ENTERPRISE ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2012 TIGER ENTERPRISE ÜRÜN FARK DOKÜMANI LOGO Business Solutions 1/25/2012 2.11 Sürümüyle Gelen Yeni Özellikler 1. Fişlere Birden Fazla Doküman Bağlanması TIGER ENTERPRISE ÜRÜN FARKLARI Fişlerde, Doküman

Detaylı

INDEX Standart yazıcı kurulum işlemleri : Sayfa 2 Print server özelliği ile yazıcı kurulum işlemleri : Sayfa 3,4,5,6 Com port dönüştürücü kurulum ve kullanımı : Sayfa 7,8,9,10 Uzman parametreleri ve birlikte

Detaylı

Doğrudan Borçlanma Sistemi

Doğrudan Borçlanma Sistemi Doğrudan Borçlanma Sistemi DOĞRUDAN BORÇLANDIRMA SİSTEMİ Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS), ana firmanın elektronik ortamda bankaya gönderdiği fatura bilgilerine göre fatura tarihlerinde müşteri hesaplarından

Detaylı

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları LKS2 Kredi Kartı Uygulamaları LOGO Kasım 2006 İçindekiler LKS2 Kredi Kartı Uygulamalarında kullanılan parametreler... 3 Banka Hesabı Kayıt Türleri... 3 Geri Ödeme Planları... 4 Geri Ödeme Plan Bilgileri...

Detaylı

GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2012 GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI LOGO Business Solutions 11/26/2012 GO PLUS ÜRÜN FARKLARI 2.16 Sürümüyle Gelen Yeni Özellikler 1. Malzeme Kayıtları Kopyalanırken Ambar Parametrelerinin de Kopyalanması Malzeme

Detaylı

KDV kısım numaraları Pos cihazındaki KDV departman numaralarına göre tanımlandıktan sonra F2-Kaydet butonu ile bu bölüm kayıt edilir.

KDV kısım numaraları Pos cihazındaki KDV departman numaralarına göre tanımlandıktan sonra F2-Kaydet butonu ile bu bölüm kayıt edilir. 18 Kasım 2009 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Transfer ETA:V.8-SQL ve ETA:SQL ile ĐNTER-POS CĐHAZI ARASINDA VERĐ TRANSFERĐ Süpermarket, benzin istasyonu shop/market ve çeşitli

Detaylı