- genc.com

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.korfezbarter.com - www.by- genc.com"

Transkript

1 - genc.com

2 HAKKIMIZDA Körfez Barter, Köklü bir geçmişi olan Yurt Dışı Projelerinde hizmet vermektedir. bünyesinde uzun yıllardır Türk ekonomisine de Öncelikle hedefleri müşteri memnuniyeti olan Körfez Barter, güçlü sermaye yapısı ve kurumsal kimliğinin yanı sıra işini sahiplenen, sorunları çözme konusunda yaratıcılığını kullanan, akılcı çözümler üreten deneyimli kadromuz ile bünyesinde sürekli kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Körfez Barter, bünyesinde hizmet verdiğimiz alanlarda öncelikle müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışından asla ödün vermemekteyiz. olarak Türk ekonomisine ve Kocaeli bölgesinde yaptığımız büyük yatırımlar ve hizmetler ile yeni yapmış olduğumuz 6.000m2 Yeni Merkez binamızda sektörlere daha çok hakim ve sizlere verdiğimiz hizmetler ile daha yakın olmanın haklı sevincini ve gururunu yaşamaktayız Yılında Ege Bölgesinde, Körfez Barter ve hizmet vermeye başlıyoruz. olarak yeni yatırımlar yaparak, bu bölgede de Her yıl başarısını katlayarak arttıran bünyesinde Körfez Barter, ülkemizin önde gelen büyük holdingleri ile birçok ortak projede yer almış; hizmet politikası ile yer almış olduğu işlerden olumlu referanslar kazanmıştır.

3 Barter Nedir? Terim olarak Barter Takas anlamına gelir, ( Ürün ve Hizmet Takası ) Ancak Barter ticaret sistemi bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı gelişmiş bir sistemdir, bu sistemde Sattığınız ürün ve hizmeti birden fazla müşteriye satabilirsiniz, aynı şekilde birden çok üye firmadan alım yapabilirsiniz, bu şekilde satarken ve alım yaparken tek bir müşteriye bağlı kalmazsınız isterseniz. Barter, bir firmanın satın aldığı mal ve hizmetin bedelini, kendi ürettiği mal veya hizmetle geri ödemesidir, bu sistemde, para olmaksızın yada kısmen kullanılarak yapılan, sahip olunan mal ve hizmete karşılık, ihtiyaç duyulan mal ve hizmetin satın alınması işlemidir. Barter, En Etkili Atıl Kapasite Değerlendirme Yoludur.

4 Barter kendi başına büyük bir pazardır ve yeni pazarlara ulaşmanın ve yeni müşteriler kazanmanın en kolay yoludur, Barter, Yeni Pazarlara Ulaşmanın ve Yeni Müşteriler Kazanmanın En Kolay Yoludur, Barter sistemi bir klüp gibi çalışmaktadır. Üye firmalar, genellikle alım ve satımlarında diğer bir Barter üyesi firmayı tercih etmektedirler. Sistemde bir üye firmanın alım yapması, aynı zamanda bir diğer üye firmanın satış yapması anlamına gelir. Normal koşullarda hiç tanımadıkları ve satış yapma imkanına sahip olamadıkları yeni müşterilere ulaşırlar. Bu yolla üye firmaların müşteri portföyleri gelişir. Barter Pazarı'nın Kendi Kendine Yeterliliği Üye firmaların satış için sunduğu ürünlerden oluşur. Yine üye firmalar ihtiyaçlarını Barter Pazarı'ndan karşılarlar. Talep edilen ürün Barter Pazarı'ndan bulunamadığı durumlarda yeni firmaların Pazar'a girmesi sağlanır.

5 Barter Pazarı, kendi kendine yeterlilik esası üzerine çalışır. Pazar'da toplam arz - toplam talep dengesi gözetilir. Her zaman için toplam talep toplam arzdan fazla bulunduğundan Barter Ortak Pazarı'nın her yönde genleşmesinde doğal bir mekanizma vardır. Barter, En Etkili Atıl Kapasite Değerlendirme Yoludur Firmaların amortisman, personel gideri, faturalar ve benzeri sabit giderleri her zaman için söz konusudur. Ne var ki firmalar, ancak satış yapabildikleri oranda üretim yapabilmekte, bu da sabit giderlerin birim maliyetini artıran bir unsur olmaktadır. Barter sistemine üye firmalar, tam olarak kullanamadıkları kapasitelerinin bir kısmını Barter pazarında değerlendirerek atıl kapasitelerini harekete geçirebilir ve bu yolla hem sabit giderlerinin birim maliyetini düşürebilir, hem de üretim için gerekli finansmanın bir kısmını sağlamış olurlar.

6 İşlemlerin şematik tanımı: A Fuarcılık B Matbaa M İnşaat C Mobilya L Bilgisayar X Firması D Güvenlik K Hırdavat L Sigorta E Basın Ajans Firmaların önündeki aynı renkler firmanın alım yaptığı işlemlerdir M Ticaret F Elektronik sistem Üye Firma Üye Firma G Plastik Kauçuk O Temizlik Üye Firma nat Üye Firma Tem i Teminat N Rent a Car Üye Firma Körfez Barter Barter kendi başına büyük bir pazardır, Firmalara stoklarını eritme, atıl kapasitelerini satışa çevirme imkânı sunar. Firmaların satışlarını arttırır, onların yeni müşteriler kazanmasını sağlar, Üyeler tahsilat riskini minimuma indirerek ticaret yaparlar, Barter ile satış yapmak için firmalar ek hiç bir masraf yapmazlar, firmalar bir sene boyunca ürünlerinin ücretsiz reklam ve tanıtımını yaparlar, Barter sistemi uygulamada, bir taraftan mal ve hizmetlerin satışında bir pazarlama ve satış tekniği olarak kullanılmakta, bir taraftan da bir finans tekniği olarak finansman ihtiyacında faydalanılmaktadır.

7 Nakitsiz Finansman; Barter sisteminden mal veya hizmet satın alan üye tamamına nakit ödememekte, dolayısıyla firmaların ihtiyaçlarının karşılanmasında nakit akım dengesi olumsuz etkilenmemektedir. Özellikle finansman imkânlarının daraldığı ve finansman maliyetlerinin yükseldiği dönemlerde sistem tercih edilmektedir. Barter kredileri, daha önce nakit olarak yapılan harcamalarla ilgili maliyet kalemlerinde kullanılabilmekte ve sağlanan nakit avantajı firmanın cari harcamalarında kullanılarak finansman maliyetleri düşürülebilmektedir, Barter, Üyelerini Rekabetin Zararlı Etkilerinden Koruyan Bir Sistemdir Barter sisteminde arz-talep dengesi gözetildiğinden aynı ürünü üreten fazla sayıda üreticiye sistemde yer verilmez. Yani, Barter sistemine üye olan bir firma, kendi sektöründe faaliyet gösteren çok fazla rakiple karşılaşmaz. Barter Sisteminde Fiyat Kontrolü Barter sistemi bir mal ve hizmet pazarıdır. Fiyatı alıcı ve satıcı karşılıklı belirler. Barter Şirketi Barter serbest piyasa anlayışında işlemlerin gerçekleşmesine özen gösterir. Ancak hiç bir Barter sistemi üyesine ürününü piyasaya arz ettiği fiyattan daha yüksek bir fiyatla satmasına izin vermez. Satış Barter sistemi ile gerçekleştiği için yüksek fiyat isteyen firmalar tespit edildiğinde Barter Şirketi tarafından ikaz edilir. Eğer aynı politikaya devam ederse üye sistemden ihraç edilir.

8 Mal ve Hizmet Alımlarında Faiz Kadar Tasarruf; Uygulamada belli bir satın alım limiti kullanan Barter üyeleri, nakit para tamamen kullanmadıklarından faizsiz ticaret yapmaktadırlar, nakit para tamamen kullanılmaması nedeniyle faiz yükünün ortadan kalkması kar oranlarını artırmaktadır. Özellikle doyum noktasında olan sektörlerde daha fazla mal üretilip satılması güç olduğundan firmalar karlılıklarını maliyetlerini düşürmek suretiyle artırmak istemektedirler. Ancak, satın almada daha ucuz mal ve daha ucuz işçiliğin kaliteyi düşürebileceği endişesiyle firmalar genellikle satın almada para ile oynanabilecek yöntemleri tercih etmektedirler. Leasing, factoring gibi finansman teknikleri bu zorlamanın sonucunda uzun süredir kullanılmaktadır. Barter sistemi para kullanılmaksızın işlediğinden firmalara faiz kadar bir maliyet düşüşü temin edebilmektedir. Serbest Piyasa Şartları Barter Pazarı'nda serbest piyasa şartlarında alışveriş yapılır. Üyeler adil şartlarda rekabet ederler. Mal almakta veya mal satmakta üyeler serbesttir. Ticari kazanç için işlem yapılır. Ürünün fiyatı, kalitesi, nitelikleri, teslim tarihi, garantisi, satış sonrası hizmeti alıcı ve satıcı arasında kararlaştırılır. Barter Pazarı'nda mal ve hizmet dolaşımı serbestçe sağlanmaktadır. Pazar'da rekabeti sağlamak esprisinde alternatif firmalara üyelik verilir ama Pazar'a önce girmiş üyenin cazibesi korunur. Her ürün ve sektör için arz-talep dengesi gözetilir ve arzın talepten önemli oranda çok olmasına izin verilmez. Barter Pazarı'na giren firmalar diğer üyeler ile aynı sektörde rekabet ederler ama haksız rekabet ile karşılaşmazlar. Barter Çeki Türk Lirası cinsinden tutarının yazılı olduğu, mal veya hizmeti alan tarafından imzalanıp kaşelenen, Barter Sistemi' nin kıymetli evrakıdır.

9 Varlık Yönetimi; Körfez Barter olarak finans, mal alımı ve üretim konusunda zorlanan firmalara kredi limitleri tahsis ediyoruz. Bu krediler mal veya hizmet, yani Barter Kredi'si. Firma Barter Kredi'si ile piyasaya olan borçlarını yapılandırıyor ya da piyasadan satın alabileceği ürünleri alıyor, firma üretime geçiyor ve bize olan borcunu ürün ya da hizmet olarak geri ödüyor. Yapmış olduğumuz büyük ve küçük ölçekli projeler ile firmaların borçlarını Barter havuzunun içinden yapılandırdık, firmalara limit tayin ettik, gerekli teminatları aldıktan sonra yapılandırılan borçlarını Barter Sistemiyle ödedik. Barter, Faizsiz Ürün Ve Hizmet Kredisi Sağlar, Barter sistemine üye firmalar, 12 aya kadar %0 faizle TL üzerinden ürün ve hizmet kredisi kullanabilirler. Barter Sistemi ile ürün satın alan firma nakit ödeme yapmaz; sisteme borçlanır ve borcunuzu uzun vadede ödersiniz. İhtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı'ndan karşılayarak borçlanan firma öncelikle stoktaki ürünlerini pazara sunarak geri ödeme yapar. Böylelikle hem stok maliyetinden kurtulur, hem de aynı oranda cirosunu artırarak kâr eder. Stoklardaki ürün, ek hiç bir gider olmaksızın (telefon, personel, tanıtım-reklam, vb.) Barter sistemi ile satıldığından normal satışlara oranla daha yüksek bir kâr marjı gerçekleşmektedir Barter Kredisinin Avantajları Nelerdir? Bu sistemin en büyük avantajı, borçlarını Gelin Borcunuzu yapılandırılıp Barter Sisteminde borçları kapatılan firma, yine Barter Sistemine oluşan borçlarını, üretmiş olduğu mal veya hizmet ile geri ödemesidir. Barter kredisinin banka kredisi ile Biz Ödeyelim... karşılaştırıldığında en büyük avantajı maliyetidir. Barter finansmanı ucuz maliyetli bir TL kredisidir. Ayrıca herhangi bir faiz ödemesinde de bulunmaz.

10 Barter Sistemi Nasıl Gelişti? Nasıl mı? Diyelim ki iki kişiden birinin pantolona, diğerinin ise gömleğe ihtiyacı var. Ve bu kişilerin birinin elinde ihtiyaç fazlası pantolon ve diğerinin elinde de fazladan gömlek var. İhtiyaçlarının farkında olan bu iki kişi karşılıklı anlaşarak gömlek ve pantolonu değişiyor. İşte, Barter sisteminin temelinde de bu yatıyor zaten. İnsanoğlunun farkında olmadan yaptığı bu ticaret zamanla Barter ismini aldı ve daha profesyonelce yapılmaya başlandı. Barter Dünya'da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde 37 yıldan bu yana uygulanan bir sistemdir. Bugün çeşitli ülkelerde 600 binden fazla kuruluş, Barter ticareti yapmaktadır. Dünyada Barter The Business Trend Analysts'in yaptığı araştırmada dünya ticaretinin %40'ının Barter sistemi ile yapıldığı tesbit edilmiştir. Amerika'da yaklaşık 500 Barter firması, tahminen üye firma ile yılda 400 milyar dolarlık iç ve dış Barter ticareti yapmaktadır. The Int. Ass. of Trade Exchange (IATE)'nin verdiği raporda Barter ticaretinin Amerika'da yılda %16'lık bir artış gösterdiği belirtilmiştir. Avrupa'da da Barter kuruluşları, IRTA Europa ile bir Barter Birliği çatısı altında toplanmışlardır. Bu Barter Organizasyonları, sistemin bölge geneline yayılmasını sağlamışlardır YILINDA DÜNYADA TİCARETNİN %50'si BARTER The Economist dergisi, 2010 yılında dünya ticaretinin %50'sinin Barter sistemiyle yapılacağını iddia etmiştir. İsviçre'de WIR-Barter organizasyonu 1934 de kurulmuş ve sadece iç pazara hizmet vermeyi planlamıştır. Bugün yaklaşık üyesi bulunmaktadır. İsviçre'de Daha çok inşaat sektöründe ve iç piyasada popüler olan Barter ticareti yıllık %14 artış göstererek 4 milyar Frank'a ulaşmıştır. Almanya'da ilk Barter şirketi, 1983 de Hamburg'ta kurulmuş, Avusturya'da ise ilk Barter firması 1984 de Viyana'da faaliyete geçmiştir. Artık ciddi bir endüstri halini alan Barter, sektörel anlamda yapılanmasını tamamlamış, turizm, medya, emlak, sanayi mamulleri gibi birçok konuda hizmet veren, toptan ve perakende olarak da ayrı ayrı hizmetler veren Barter Kurumları oluşmuştur. Dünya Barter Ticareti, merkezi Amerika'da bulunan (IRTA) Dünya Barter Birliği tarafından örgütlenmektedir.

11 Körfez Barter Sisteminde Hizmet Verdiğimiz Sektörlerden Bazıları; Ajans Hizmetleri Arzı Matbaa Hizmetleri Arzı Alüminyum Doğrama Arzı Mermer Arzı Alüminyum Korkuluk Arzı Mimari Hizmetler Arzı Asansör Arzı Mutfak Dolapları Arzı Bahçe Mobilyaları Arzı Ofis Koltukları Arzı Banko Arzı Ofis Mobilyası Arzı Banyo Dolapları Arzı Organizasyon Hizmetleri Arzı Banyo Ekipmanları Arzı Oto Cam ve Kaput Filmleri Arzı Boya Arzı Özel Okul Eğitim Hizmetleri Arzı Catering Hizmetleri Arzı Parke Arzı Çatı ve İzolasyon Arzı Panel Arzı Deri Kanepe Arzı Personel Taşımacılığı Arzı Dershane Arzı Peyzaj Arzı Depolama Arzı Prodüksiyon Hizmeti Arzı Dış Mekân Kapıları Arzı Profesyonel Aşçı Dergisi Reklam Arzı Döküm Arzı PVC ve Alüminyum Doğrama Arzı Restoran Elektrik Arzı Dergisi Reklam Arzı Ev Mobilyası Arzı Restoran Yemek Kuponları Granit Arzı Sağlık Hizmetleri Arzı Güvenlik Hizmeti Arzı Şirket Danışmanlığı Arzı Hafriyat Arzı Telekomünikasyon Arzı Hukuk Danışmalığı Arzı Temizlik Hizmeti Arzı İç Mekân Kapıları Arzı Temizlik Ürünleri Arzı Kişiye Özel Ofis Mobilya Arzı Taahhütlü İnşaat Arzı Kömür Arzı Web Sitesi Hizmetleri Arzı Kurumsal Kimlik Çalışması Arzı Dış Cephe Temizliği Arzı Mali Müşavirlik Arzı Gayrimenkul Arzları

12 Tel : +90 ( 262 ) ( 549 ) genc.com

Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri Ağının Yaygınlaştırılması Lot 1: Denizli, Eskişehir, Kayseri, Konya, Adana ve Trabzon

Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri Ağının Yaygınlaştırılması Lot 1: Denizli, Eskişehir, Kayseri, Konya, Adana ve Trabzon Avrupa Birliği Katılım Öncesi Ulusal Mali Yardım Programı 2006, Türkiye Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. This project is co-financed by the European Union

Detaylı

Dış Ticaret Finansman Tekniklerinden Faktoring ve Forfaiting İşlemleri

Dış Ticaret Finansman Tekniklerinden Faktoring ve Forfaiting İşlemleri Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (10) 2005 / 2 : 194-224 Dış Ticaret Finansman Tekniklerinden Faktoring ve Forfaiting İşlemleri Zekai Özdemir * Özet: XX. Yüzyıl sona ererken uluslar

Detaylı

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ INTERMARK BUSINESS CONSULTANCY 1 www.intermark.com.tr INTERMARK YÖNETİM DANIŞMANLIĞI olarak bizler, 10 yıli aşkın süredir müşterilerimize nitelikli

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN DIŞ TİCARET KAVRAMLARI 344MV0042 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi İhraççı Bilgi Dokümanıdır

TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi İhraççı Bilgi Dokümanıdır 1 İşbu İhraççı Bilgi Dokümanı henüz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamıştır. TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi İhraççı Bilgi Dokümanıdır Bu ihraççı bilgi dokümanı Sermaye Piyasası Kurulunca...

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU

BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU BERKOSAN YALITIM VE TECRĐT MADDELERĐ ÜRETĐM VE TĐCARET ANONĐM ŞĐRKETĐ PĐYASA DANIŞMANI RAPORU Đçindekiler 1. Raporun Konusu... 4 2. Şirketi Tanıtıcı Bilgiler... 4 2.1 Şirketin Ortaklık Yapısı... 5 2.2

Detaylı

1. Yatırım ve Kalkınma Bankacılığı

1. Yatırım ve Kalkınma Bankacılığı 1. Yatırım ve Kalkınma Bankacılığı 1.1. Yatırım Bankacılığı 1.1.1. Yatırım Bankacılığının Tanımı Sermaye piyasasının gelişmiş olduğu ülkelerde atıl fonlara sahip kurumsal yatırımcılara, fonlarını menkul

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık 2013 Faalİyet Raporu Kapılarımız size hep açık Kapılarımız size hep açık 1996 yılında, Türkiye de bankacılık anlayışına yepyeni bir boyut getirmek için yola çıktığımız günden bugüne 17 yıl geçti. O günden

Detaylı

Faaliyet Raporu. Daha verimli bir geleceðe odaklandık!

Faaliyet Raporu. Daha verimli bir geleceðe odaklandık! 2013 Faaliyet Raporu Daha verimli bir geleceðe odaklandık! Anadolubank 2013 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 05 Genel Müdür

Detaylı

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik.

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik. Doğtaş Mobilya 1972 yılında Hacı Ali Doğan ın Doğan Mobilya yı kurması ile Doğan ailesi mobilyacılık sektörüne ilk adımını atmıştır.1987 yılında Hacı Ali Doğan altı oğlu ile birlikte Biga da Doğtaş A.Ş.

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

İÇİNDEKİLER. I. Sunuş

İÇİNDEKİLER. I. Sunuş İÇİNDEKİLER I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 06 Genel Müdür ün Mesajı 08 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 10 Üst Yönetim 12 Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündemi

Detaylı

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU 63 29 HİZMET SEKTÖR RAPORU Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU MÜSİAD Araştırma Raporları: 63 ISBN-978-975-7215-93-6 İstanbul, Şubat 21 Yayına Hazırlık www.prwwestij.com.tr Baskı Atatürk Cd. Göl Sk. No:1 Yenibosna/İST.

Detaylı

21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR)

21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR) 21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR) Finansal piyasalar, gerçekleştirilen alım-satım işlemi sonucunda el değiştiren kıymetlerin vadesine bağlı olarak spot ve türev piyasalar olmak üzere ikiye

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE FİNANSMAN BANKA VE KAMBİYO İŞLEMLERİ 343FBS034

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE FİNANSMAN BANKA VE KAMBİYO İŞLEMLERİ 343FBS034 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE FİNANSMAN BANKA VE KAMBİYO İŞLEMLERİ 343FBS034 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri ARALIK 2008 ANKARA Bu eserin telif hakkı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ne aittir. 5846 sayılı

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM FİNANSAL SİSTEM VE KAPSAMI

BİRİNCİ BÖLÜM FİNANSAL SİSTEM VE KAPSAMI Sayfa1 BİRİNCİ BÖLÜM FİNANSAL SİSTEM VE KAPSAMI I. FİNANSAL SİSTEMİN KAPSAMI VE ÖNEMİ Ekonomik faaliyetlerin gelişmediği ekonomilerde, ekonomik birimler genellikle yatırım faaliyetlerini, kendi tasarruflarıyla

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013

LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013 LİSANSLI DEPOCULUK FİZİBİLİTE RAPORU 24.10.2013 1 ÖNSÖZ Bu rapor Ünye Ticaret Borsası ile Öztaş Fındık Sanayi Mühendislik İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi arasında yapılan görüşmeler sonucunda Borsamız

Detaylı

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ekim 2014 Önemli Uyarı: Bu doküman Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) tarafından sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu dokümanda yer alan

Detaylı

11.01.2013. BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş

11.01.2013. BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş 11.01.2013 BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş ÜCRET SİSTEMLERİ VE VERİMLİLİK 1961 yılında kurucusu merhum Sabahattin BEŞER Başkanlığında 1. Sanayi Sitesi nde Otomotiv Yan Sanayi Sürtünme Malzemeleri

Detaylı

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler Franchise verirken ve alırken nelere dikkat edilmeli? 1. Güncelleme Franchise Nedir?... 5 Franchise Kavramları

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

FAKTORİNG SEKTÖRÜ Haziran 2014

FAKTORİNG SEKTÖRÜ Haziran 2014 FAKTORİNG SEKTÖRÜ Haziran 2014 TÜRKİYE DE FAKTORİNG SEKTÖRÜ Haziran 2014 İÇİNDEKİLER 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 2. FAKTORİNG SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ... 3 İş Modelleri ve Yönetim Stratejileri... 5 2013 Yılı

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler I. Sunuş 2 Kısaca Anadolubank 3 HABAŞ Grubu 4 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 5 Genel Müdür ün Mesajı 7 Sermaye ve Ortaklık

Detaylı

2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR

2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR ihracatstratejileri Türkiye 2023 ihracat stratejileri özel dergisi Makine - Savunma - İklimlendirme 2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR Türkiye nin özel sektörü 2023 stratejileri kapsamında yeni senaryolarla

Detaylı

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 İÇİNDEKİLER 2 Başbakan ın Mesajı 4 Başlıca Operasyonel Göstergeler 8 Kısaca TOKİ 10 Başkan ın Mesajı 12 Vizyon, Misyon ve Strateji 14 TOKİ ve Türkiye de İnşaat Sektörü 16 Başlıca

Detaylı

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER İstanbul 2014 KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER Yayın Direktörü Ensar Altun Yayın Koordinatörü Filiz Özkan Editör Nilgün Yılmaz Kitap Tasarımı Şendoğan Yazıcı Üretim Müdürü Haydar Kartal

Detaylı

The Gent 2013 Text Correction Turkish 1. Altçizgi Altçizgi Kalın

The Gent 2013 Text Correction Turkish 1. Altçizgi Altçizgi Kalın The Gent 2013 Text Correction Turkish 1 Yatırım Bankaları sermaye piyasasının gelişmiş olan ülkelerde atıl fonlara sahip kurumsal yatırımcılara, fonlarını menkul değer alım ve satımı ile değerlendirmelerinde

Detaylı