Ilk ve Tek Exclusif Paylaşιm!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ilk ve Tek Exclusif Paylaşιm!"

Transkript

1

2 Exclusif Rapor! Copyright Gokhan Gunduz Uzmanlιk Çӧzüm Pazarlama Ilk ve Tek Exclusif Paylaşιm! Rapordan etkili sonuçlar ι alabilmek için bask ι yapιlmas ι ӧnerilir!

3 Kendi pazarιnda Lider olmak, hedeflerine ulaşmak ve istediği sonuçlarι elde etmek istiyen Girişimcilere ӧzel rapor! Konumuza başlamadan ӧnce bu raporu okumaya zaman ayιrdιğιn için seni kutluyor ve çok teşşekkür ediyorum. Bu raporu okumaya zaman ayιrman senin ciddi, ne istediğini bilen, hedeflerine ulaşmak isteyen ve değişime açιk olan bir Girişimci olduğunu gӧsterir. Bu rapordan umarιn gereken dersi çιkarar ve sende kendi pazarιnda uygulayarak hedeflerine ulaşιrsιn. Bu rapordan çok yeni bilgileri ӧğreneceğinden eminim. Ama istediğin sonuçlarι alabilmek için ise praktikte uygulaman şart. Işin sonucunda ise bu senin ne kadar istekli olduğuna bağlι Sonuç olarak herşey senin elinde ve kendi pazarιnda fark yaratacak olan kişide sensin Senin Başarιna.

4 Uzun çaba ve çalιşmalarιmιn sonucunda Gizli Şifreyi kιrmayι sonunda başardιm Şu anda kafanda oluşan soru işaretini tahmin edebiliyorum. Biraz daha sabιrlι olmanι ve raporu dikkatlice okumaya devam etmeni istiyorum. Internette Başarιlι Olmanιn 3 Ana Filosofisi adlι bu ӧzel raporda daha ӧnce hiç bir yerde paylaşmadιğιm Gizli Formülü bu rapor içeriğinde seninle paylaşmaya karar verdim. Bunun nedeni ise sana internette işin gerçek sιrrιnι ve kendi girişim yaptιğιn pazarda neden istediğin başarιlara ulaşamadιğιnιn ana nedenini sonuç ve tüm gerçekliğiyle anlatmak. Raporu okumaya devam etmeden ӧnce internet ortamιnda sιkça kullanιlan klişe bir sӧyleme vurgu yapmak ve düzeltmek istiyorum: Günde 2 saatlik bir çalιşma veya yan gelip yatarak internetten para kazanmanιn sadece kendimizi inandιrmak istediğimiz hayelden başka bir şey olmadιğιnι sӧylemek istiyorum.

5 Lütfen beni yanlιş anlama, sana burada demek istediğim sadece bӧyle bir çalιşma zihniyeti ile para kazanmanιn mümkün olmadιğι. Üzerinde ӧn yargιlarιn oluşmasιnι istemem ve hemen bu argumanιmada açιklιk getirmek istiyorum: Internette çok kolay para kazanmak teorik olarak mümkün, ama işin pratik yӧnü, yani gerçek yüzü çok farklι. Gelelim asιl konumuza Bu raporda bügünden itibaren 3 Ana Filosofinin ne olduğunu, nasιl uygulaman ve en ӧnemliside neden uygulaman gerektiğini geniş çapta ele aldιm. Internette Başarιlι Olmanιn 3 Ana Filosofisi Rapor Konu Başlιklarι: 1. Uzmanlιk / Otoriter kimliği - Internette kendi pazarιnda elde etmek istediğin sonuçlara nasιl ulaşιrsιn ve işin asιl gerçeği nedir? 2. Verimlilik / Çӧzüm - Hedef Kitlenin kim olduğunu ӧğrenmek ve tanιmak! - Hedef Kitlenin sorunlarιna nasιl çӧzüm sunulur?

6 3. Pazarlama Teknik ve Prensipleri - Avcι olmak yerine Avlanmak! - Geniş hedef kitlesine ulaşmak ve potansiyel müşteri kazanma teknikleri! - Dijital pazarlama ve beceri teknikleri! - Kendini tanιmaya çalιş Uzmanlιk / Otoriter kimliği - Dijital pazarlamada, diger deyimiylede Internet marketing te veya herhangi bir pazarda nasιl kazanç elde edilir ve işin gerçek sιrrι nedir? Bu sorunun yanιtιnι vermeden ve detaylarιna girmeden ӧnce kendine bu 3 soruyu sormanι istiyorum: Ben kimim ve kim olmak istiyorum? Hedeflerim nedir? Ve Hedeflerime ulaşmak için ne yapmam ve kimlerle çalιşmam gerekiyor? Bu sorularιn yanιtιnι ilk etapta kendine vermeye çalιş. Cevabιnι boş bir sayfa üzerine not et ve üzerinde biraz düşün.

7 Sonuç olarak demek istediğim girişim yaptιğιn niş pazarιnda hedef kitlenin gӧzünde kendini hangi uzmanlιk kimliğin ile yansιtιyorsun ve en ӧnemliside yansιtmak istiyorsun? Internette başarιlι olmanιn 1. Kuralι kendi pazarιnda pozisyonlaşarak uzman ve otoriter kimliğine sahip olmak. Örneğin girişim yaptιğιn niş pazarιnda insanlarιn (bu durumda hedef kitlenin) speşifik sorunlarι var ve sorunlarιna çӧzüm arιyorlar. Tam bu sιrada sen bir uzman olarak hedef kitlenin sorunlarιna uzmanlιğιnι sunarak çӧzüm sağlιyorsun. - Hedef kitleni tanιmaya çalιş Verimlilik / Çӧzüm Hiç bir karşιlιk beklemeden değer vermek Konu başιndada sӧylediğim gibi kendini kim olarak gӧrmek ve hedef kitlene yansιtmak istiyorsun? Eğer istediğin sonuçlarι elde etmek istiyorsan hedef kitlene çӧzüm sunman gerek. Sen kendi pazarιnda bir uzman/otoriter olarak ilk etapta hedef kitlene hiç bir karşιlιk beklemeden değer vermeye istekli olmalιsιn ve hedef kitlenin sorunlarιnι çӧzmeye çaba gӧstermelisin. Öncelikle bunu severek yapman gerekiyor. Hedef kitlenin hiç bir karşιlιk beklemeden sorunlarιnι çӧzmek ve onlarι mutlu etmek seni işin sonucunda çok daha mutlu edecektir.

8 - Peki sen bunu yapmaya hazιr ve istekli misin? Diğer konudada sӧylediğim gibi internette başarιlι olmak, hedeflerine ulaşmak ve en ӧnemliside istediğin kazançlarι elde etmek istiyorsan verimlilik becerini geliştirmen gerekiyor. Bunu yapmak için ise ilk etapta üstüne vurgu yaptιğιm uzman/ otoriter kimliğine sahip olman ve tabikide uzmanlιğιnι kanιtlιyarak hedef kitlenin sorunlarιna çӧzüm üretmen gerekiyor. Ik ana filosofiyi sιkça tekrarlamamιn nedeni ise kendi pazarιnda uzmanlaşman şart. Ilk ana filosofiyi kavramak ve kişiselleştirmek için kendini geliştermeye ve kişisel gelişimine ӧnem vermen gerekiyor. Uzman konumuna gelebilmek için ise bu işe gereken zaman ve çabιyada gӧstermen ve sende beklenilen enerjiyide vermen gerekiyor. Her Uzman bir Zamanlar Öğrenci idi Uzmanlaşmanιn ve hedef kitlene değer vermenin dιşιnda ise kendini ve sunduğun çӧzümü nasιl pazarlayacağιnιda bilmen gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise pazarlamanιn ne olduğunu bilmen ve hedef kitlene kendini ve ürününü pazarlamak için doğru iletişimin 3 ve en etkili biçimlerini kavraman gerekiyor. Örnek olarak internette çok güzel bir websitesine veya tasarladιğιn en kaliteli ürüne sahip olabilirsin, ama kendini ve ürününü / çӧzümünü doğru iletişimi kurarak nasιl pazarlayacağιnι bilmediğin sürece istediğin sonuçlarι alamazsιn. Işin gerçeği bu kadar basit. Her sektorda olduğu gibi internette başarιlι olabilmek ve hedeflerine ulaşabilmek için pazarlama teknik ve prensiplerini kavraman ve profesyonelleştirmen gerekiyor.

9 Konumuza kaldιğιmιz yerden devam edelim Şu an ilk etapta ne yapman gerektiğinin farkιndasιn. Ama bir kez daha tekrarlamakta fayda var. Internette girişim yaptιğιn niş pazarιnda hedefin uzman olarak hedef kitlenin spesifik sorunlarιna çӧzüm üretmek. - Peki bunun amacι nedir? Genelde spesifik sorunlarι olan insanlar sorunlarιna çӧzümü uzmanιndan alιyorlar. Örnek olarak kendini hedef kitlenin yerine koy ve spesifik bir sorunun olduğunu düşün. - Sorununa çӧzümü kimden almak isterdin? Bu sorunun cevabιnι tahmin edebiliyorsundur, tabikde uzmanιndan. Insanlar sorunlarιna çӧzümü uzmanιndan satιn almaya hazιrlar ve bunu defalarca kez tekrarlamaktalar. Bulmacanιn parçalarι yavaş yavaş çӧzülmeye başlιyor! Dediğim gibi sende kendi pazarιnda bir uzman olarak hedef kitlenen çӧzümler sunmanιn dιşιnda ise kendini nasιl pazarlayacağιnι ve doğru iletişimi kuracağιnι unutma. Bu bӧlümü çok dikkatli bir şekilde okumanι istiyorum: Sihirli Formül

10 Konumuza devam etmeden ӧnce küçük bir tekrarlama ve düzenleme yapmak istiyorum: Hedef kitlenin isteklerine yanιt vermen ve çӧzümü sunman gerektiğinin artιk farkιndasιn. 1. Kural Burada sen hedef kitlenin isteklerine çӧzümü sunuyorsun, kendi isteklerine değil. - Ilk etapta bunun her daim farkιnda olman ve ona gӧre hareket etmen gerek. - Ikinci etapta ise çeşitli pazarlama kanallarιnι kullanarak ve hedef kitlen ile doğru iletişimi kurarak spesifik sorunlarιna çӧzüm sunman gerek. Sen hedef kitlenin spesifik sorunlarιnι çӧzdüğün zaman, Seninde sorunun çӧzülmüş oluyor Sonuç olarak: Sen hedef kitlenin spesifik sorunlarιnι çӧzdüğün zaman. Otomatik olarak seninde sorunlarιn çӧzülmüş olacaktιr Işin gerçeği bu kadar basit ve hangi pazarda aktif olduğun hiç ӧnemli değil. Bu tekniği kavradιğιn zaman hedeflerine çok daha kolay ulaşacak ve istediğin kazançlarι çok kolay bir şeklide kazanabileceksin.

11 Zig Zigler ιnda dediği gibi:`` You can have anything in life you want As long As you help other people get what they want Burada demek istenilen şey: Sen insanlarιn istedikleri şeyi almalarιna ve elde etmelerine olanak sağladιğιn sürece, hayatιnda istediğin herşeyi alabilirsin. Daha ӧncede sӧylediğim gibi hangi pazarda girişim yaptιğιn hiç ӧnemli değil ve bu filosofiyi girişim yaptιğιn her pazarda gӧz ӧnünde bulundurup uyguladιğιn zaman tüm hedeflerine tahmin ettiğinden çok daha kolay ulaşacaksιn. Sonuç olarak sen bir Otoriter/Uzman olarak hedef kitlenin sorunlarιna çӧzümü sunduğun sürece, seninde sorunun çӧzülmüş olacaktιr. Bunu sakιn unutma! Yaptιğιn ise bu perspektiften baktιğιn ve hareket ettigin sürece hedeflerine daha kolay ulaşacak ve istediğin her sonucu alabileceksin. Bunu sana çok net ve açιk bir şekilde altιnι çizerek vurgulamak istiyorum.

12 - Peki bu raporu seninle neden paylaşmak istedim? Çünkü bunu ilk etapta kendi pazarιmda denedim ve gӧrdüm. Bu raporu seninle paylaşmanιn nedenlerinde biride bu. Nedenlerimden diğeri ise; nasιl hedeflerine ulaşabileceğini ve istediğin kazançlarι elde edebileceğine olanak sağlamak ve işin gerçek yüzünü sana en açιk ve net gerçekliğiyle açιklamaktι Lütfen beni yanlιş anlama.. bunu sana kabalιk etmek için sӧylemiyorum, sadece işin gerçeğini tüm seffaflιğιyla sana kanιtlamak istiyorum. Rapor başιndan bu yana tüm anlattιklarιma ilişkin bu işin gӧründüğü gibi kolay olmadιğιnι ve buna gereken çaba ve zamanι ayιrmanιn dιşιnda ise senden beklenilen enerjiyi vermen ve engeller karşιsιnda pes etmeden hedeflerine ulaşmak için yoluna devam etmen gerekiyor. Dediğim gibi hedeflerine ulaşmak için çok çalιşman gerekiyor. - Anlattιklarιn çok mantιklι, peki sen kimsin? Evet, çok güzel bir soru sordun Ben Gokhan Gunduz, Dijital pazarlama Girişim Uzmanι /Eğitimci/ Yazar ve Hollanda da yaşamaktayιm yιlιnda Dijital Pazarlama Girişimcilik Platformu şirketimi resmi olarak kurdum. Amatӧrlük Dӧnemi Bir zamanlar bende senin gibiydim ve hedeflerime ulaşmak ve elde etmek istediğim sonuçlarι almak istiyordum.

13 2010 yιlιnda internette aktif olmaya başladιm ve internette para kazanmanιn gerçek olduğunu gӧrmek ve bende başarιlι olmak istiyordum. Küçük denemelerle başladιm ve adιm adιm uzmanlιk yoluna doğru ilerlemeyi hedefledim. Ilk etapta sιfιr yatιrιm gerektiren (youtube marketing, Affiliate Marketing ve Lokal şirketlere sosyal medya pazarlama danιşmanι) gibi küçük ek işler yapmaya başladιm. Youtube Marketing 2010 Affiliate marketing 2011

14 Sosyal Medya Pazarlama Danιşmanι 2012 Bu arada ise eski işimde çalιşmaya sadece borç yükümü azalmak için devam etmek zorundaydιm. Artιk emir altιnda çalιşmaktan çoktan bιkmιş ve sabrιm çoktan tükenmişti. Bir şeyler yapmanιn ve değiştirmenin zamanι gelmişti. Internette yaptιğιm küçük işlerde beni istediğim hedeflere ulaştιrmιyordu. Özgür olmak ve kendi sevdiğim işi yapmak ve hedeflerime ulaşmak istiyordum, ama tam olarak ne yapacağιmι bilemiyordum. Kendi patronum olacağιm, istediğim her yerde çalιşabileceğim bir iş gerekiyordu ve yaptιğιm araştιrmalarιmda elde edindigim bilgileride gӧz ӧnünde bulundurarak bu işin tek Internet Marketing olduğunu gӧrdüm ve kararιmι verdim.

15 ``2012 yιl sonu yeni kararlar alιp ve geleceğe dair hedeflerimi belirledim. Kendi sevdiğim işi yapmak ve kendi patronum olmanιn zamanι gelmişti.`` Bir yandan gündüz magaza gӧrevlisi olarak çalιşmaya devam ediyor ve diğer bir yandan ise gece bir dijital girişimci olarak şirketime ӧzel plan ve hedeflerimi belirliyordum. Artιk bir seçim yapmanιn zamanι gelmişti. Ya emir altιnda çalιşmaya devam edecektim, yada kendi işimin patronu olarak sιfιrdan başlιyacaktιm. Ve ӧylede yaptιm 5 yιl emir altιnda çalιstιktan sonra kararιmι verdim ve kendi işimin patronu olmayι seçtim. Her Uzman bir Zamanlar Öğrenci idi Hedeflerime ulaşmak ve kendi pazarιmda uzmanlaşmak için kendimi geliştirmeye başladιm ve bunu tamamen bir alιşkanlιk haline getirdim. Bir yandan ӧğreniyor, diğer yandan ise ӧğrendiklerimi anιnda pratikte uyguluyordum Ama malasef istediğim sonuçlarι alamιyordum. Internette para kazanmanιn yolunu deniyor, ama bir türlü işin gerçek sιrrιnιn ne olduğunu çӧzemiyordum. Internette para kazanma vaatleri savunan kişilerin sunduğu sistemleri satιn alιyor ve uyguluyordum. Sonucunu ise tahmin edebiliyorsundur.

16 Demek istediğim internette senin hiç kimse hιzlι para kazanmanι sağlayamaz ve dediğim gibi hedeflerine ulaşmak ve istediğin kazançlarι elde edebilmek için çok çalιşman, yeniliklere açιk ve istekli olman gerektiğinin farkιna varman gerekiyor. Hayal kιrιklιğιna uğramιş ve artιk ne yapacağιmι bilemiyordum ve pes etmenin eşiğine gelmiştim. Taki tesadüfen tanιştιğιm başarιlι bir internet Girişimcisi sayesinde gӧz kapaklarιmιn açιlmasιna vesile olmasιna dek, bu ise benim bam başka bir perspektiften bakmamι sağladι. Ama bu işin gӧründüğü gibi kolay olmadιğιnιn ve çok çalιşmam gerektiğininde farkιnda idim. Çok çalιşmanιn ve kendini geliştirmenin dιşιnda ise sağlam ve üretken bir zihniyete sahip olman gerekiyor. Sonuç olarak herşey ilk etapta sağlam ve üretken bir zihniyet ile başlar. Ilk etapta bu üç ӧnemli ӧnerimi her daim gӧz ӧnünde bulundur: - Eğer başarιlι olmak istiyorsan, başarιlι girişimcileri takip et ve onlarla iletişim kurmaya ve beraber iş birliği yapmaya çalιş Başarιlι girişimcileri takip et derken, 10 tane girişimci takip etmene gerek yok, bu senin kafanι karιştιrabilir ve ӧnüne engeller çιkartabilir.

17 - Peki bunun nedeni nedir? Bunu sana çok basit bir ӧrnek vererek açιklamak istiyorum: - Eğer tembel insanlarι takip edersen, sonucunda sende tembel olursun. - Eğer sigara içen insanlarι takip edersen, zamanι gelir sende içmeye başlarsιn. - Eğer cahil insanlarι takip edersen, zamanι gelir geriye gidersin ve işin içinden çιkamaz bir hale gelirsin. Bu kadar basit Uzmanlιk Dӧnemi Şu an nedemek istedigimi anladιğιnι düşünüyorum. Dediğim gibi herşey senin elinde ve geleceğine yӧn verecek olan kişide sensin. Benim sana tavsiyem bir veya iki girişimciyi takip etmek başarιlι olman açιsιndan çok daha sağlιklι. - Eğer başarιlι olmak istiyorsan, kişisel gelişime ӧnem ver, kendini geliştir, bilgi hafιzanι genişlet - Eğer başarιlι olmak istiyorsan ӧnüne çιkan şans ve fιrsatlarι iyi değerlendir. Kendi şansιnι gӧr ve yakala prensipinden yola çιk. - Artιk ne yapmam gerektiğini biliyor ve şu andan itibaren yapmam gereken tek şey kendi girişim planιmι etap etap hayata geçirmekti.

18 Bu perspektiften yola çιkarak ve ulaşmak istediğim hedefleride gӧz ӧnünde bulundurarak 2013 yιlιnda Dijital Pazarlama Girişimcilik Platformu şirketimi resmi olarak kurdum. Diğer konudada dediğim gibi bu iş şirket kurup, ürün tasarlamak ile bitmiyor. Şirketimi kurmuştum ve ürünümü tanιtmaya başlamιştιm. Ama sonuç ise yine aynι idi. Yine başarιsιz Bir şeyleri yanlιş veya eksik yaptιğιmιn farkιna varmιştιm. Ikinci konudada dile getirdiğim pazarlamanιn ne olduğunu bilmem gerekiyordu. Daha ӧncede sӧylediğim gibi işin sonucunda herşey pazarlama ile başlar ve pazarlama ile biter. Bunu tekrarlamak istiyorum: Çok güzel bir websitesine veya çok kaliteli bir ürüne sahip olabilirsin, ama hedef kitlene bunu nasιl pazarlayacağιnι bilmediğin sürece istediğin kazançlarι elde etmen sӧz konusu değil. Işin gerçeği bu kadar basit Sonuç olarak pazarlama bir meslektir ve bu mesleğin ӧğrenilmesi gerek. Bir sünger gibi pazarlamanιn sonuç veren tekniklerini araştιrmaya başladιm. Herşey ilk etapta pazarlama ile başlar ve pazarlama ile biter Pazarlamanιn dιşιnda ise pazarlamanιn prensiplerinide kavramam ve kişiselleştirmem gerekiyordu.

19 Tüm çaba ve çalιşlarιma rağmen yinede istediğim sonucu alamamιştιm. Yol harιtamι değiştirmeye karar verdim: Şirketime ӧzel girişim planιmι yeniden gӧzden geçirmem, yeni bir strateji belirlemem ve işin gerçek sιrrιnι/formülünü çӧzmem gerekiyordu. Uzun çaba ve çalιşmalarιmιn sonucunda Gizli Sifreyi kιrmayι sonunda başardιm ve işin sonuç veren formülünü keşfettim. Bu formülü uzun deneme ve uygulamalarιmιn sonucunda Internetin Başarι Formülü olarak adlandιrdιm. Bu formülü keşfetmem benim tüm enerjimi ve zamanιmι almιstι, ama sonunda başarmιştιm ve tüm emek ve enerjime değmişti. Bu formül beni istediğim hedef ve sonuçlara daha kolay ulaştιracaktι. Uzun çaba ve çalιşmalarιmιn sonucunda bu formül sayesinde ayda 0 TL den TL kazanç elde etmeyi başardιm Evet, bunu sana çok açιk ve net bir şekilde altιnι çizerek sӧylemek istiyorum Uzun çaba ve çok çalιşmalarιmιn sonucunda istediğim sonuçlarι nihayetinde almaya başlamιştιm. Bu başarιmι ilk etapta çok çalιşmama, benden beklenilen enerjinin daha fazlasιnι vermeme ve en ӧnemliside pes etmeden yoluma devam etmeme borçluydum.

20 - Peki şu andaki kazancιm nedir? Şu an ne kadar kazandιğιmι sana sӧylemem sӧz konusu değil. Çünkü bunun iki ana sebebi var: 1. Bu hassas bilgi olduğundan sana bunu sӧylemem bana ve şirketime zarar verebilir. 2. Eğer sana bunu sӧylersem, bu aramιzda soğuk rüzgarlarιn esmesine ve senin benim hakkιmda negatif düşüncelerin oluşumuna sebeb olabilir. Lütfen beni yanlιş anlama! Bunu sana kabalιk etmek veya hava atmak için sӧylemiyorum. Sadece benim üzerimde negatif ӧn yargιlarιn oluşmasιnι ve aramιzdaki bağιn zedelenmesini istemiyorum. Bunu sana bir girişimci olarak tavsiye etmek istiyorum. Şirketine ӧzel hassas bilgileri paylaşmayι istiyorsan, üzerinde iyi düşün, yoksa dediğim gibi bu sana ve şirketine büyük zararlar doğurabilir ve şirketinin imajιnι zedeleyebilir. O yüzden bӧyle kararlarιn doğru alιnmasι şart Sonuç olarak sende aynι başarι ve sonucu elde edebilirsin. Bunu sana garantilemek istiyorum. Ve altιnι çizerek sӧylüyorum: Bu formül sayesinde girişim yaptιğιn her pazarda başarιya ulaşman mümkün. Sende benim elde ettiğim sonuç ve başarιlara ulaşmak için sadece bu formülü kendi girişim yaptιğιn pazarda doğru bir şekilde uygulaman gerekiyor ve tabikide gereken çabayιda unutmamak şartιyla.

21 Ilerleyen konularda bu formül hakkιnda sana daha detaylι bilgiler vereceğim Şu an lütfen sayfalarι atlamadan dikkatlice okumaya devam et Bu formülün dιşιnda ise sonuç olarak internette kendi pazarιnda başarιya ulaşmak için bu 3 ana ӧzelliğide kavraman gerekiyor: 1. Hedeflerine ulaşmak için büyük bir nedenin olmasι gerek Benim için bu nedenin cevabιnι vermek oldukça kolaydι. Kendi işimin patronu olmak, istediğim her yerde çalιşmak, huzurlu olmak, hedelerime ulaşmak ve istediğim kazançlarι elde etmek istiyordum. Şirketimi kurduktan sonra bu teknikleri ӧğrenmeye başladιğιmda finansal problemin eşiğine gelmiştim. Ama hedeflerime ulaşma arzusu içimdeki alevi daha fazla kӧrüklemişti ve pes etmeden çok çalιşmanιn sonucunda hedeflerime ulaşmayι sonunda başardιm. 2. Yeni şeyler ӧğrenmeye istekli olman gerek Eğer herşeyi bildiğini ve kavradιğιnι düşünüyorsan, sana şimdiden yürekten bol başarιlar diliyorum. Tekrardan belirtmek istiyorum; bunu sana kabalιk etmek için sӧylemiyorum. Sadece internette nasιl başarιlι olman gerektiğinin farkιna varmanι istiyorum. Zamanιnda elimde mevcut olan bilgiler beni ulaşmak istediğim hedeflerime ulaşmamι sağlamadι. Herşeyi bildigimi düşünürken banka hesabιm bunun tam tersini gӧsteriyordu. Hedeflerime ulaşmak için yeni şeyler ӧğrenmeye ve kendimi geliştirmeye başladιm.

22 Kιsacasι tekrardan çιraklιk kimliğine atandιm ve ӧğrenmem gereken herşeyi yeniden ӧğrenmeye ve uygulamaya başladιm. Unutma! Her Uzman bir Zamanlar Öğrenci idi Globalleşen dünyamιzda zengin olan insanlar bile yeni şeyler ӧğrenmeye herzaman istekli olmanιn dιşιnda bunu tamamen bir alιşkanlιk haline getirmişlerdir. Onlarι başarιlι yapan şeylerden biride bu. 3. Öğrendiklerini pratikte uygulamaya istekli olman gerek Öğrenmen gereken herşeyi ӧğrenebilir ve istediğin hedeflere ulaşmayι dileyebilirsin. Ama ӧğrendigin şeyleri pratikte uygulamadιğιn sürece hiç bir şeyin değişmiyeceğini açιkça belirtmek istiyorum. Sιkça tekrarladιğιm gibi hedeflerine ulaşmak için çok çalιşman ve ӧğrendiklerini pratikte uygulamak için kendi sorumluluklarιnι bilmen, buna gereken zaman ve çabayι gӧstermen gerekiyor. Daha ӧncede sӧylediğim gibi: Herşey Senin Elinde

23 Pazarlama Prensipleri - Geniş hedef kitlelere ulaşmak ve müşteri kazanmak En baş konulardada dile getirdiğim pazarlama teknik ve prensiplerini bu son konuda geniş çapta ele aldim. Ürünün ve sunduğun hizmete yӧnelik çalιşmalarιnιn dιşιnda kendini ve sunduğun ürünü (çӧzümü) hedef kitlene nasιl pazarlayacağιnιda kavraman ve işin uzmanι olman gerekiyor. Istediğin kazançlarι elde edebilmek için en etkili ve çekici olan pazarlama prensiplerini kullanmalιsιn. Bu etkili ve çekici pazarlama prensiplerini kullanarak neden Avcι olmak yerine avlanman gerektiğini çok basit bir ӧrnek vererek sana detaylι bir şekilde anlatmak istiyorum. Örnek olarak kendini ava çιkan bir balιkçι olarak hayal et. Bir kova dolusu balιk yakalamak için yapman gereken iki basit iş var: - Ilk etapta balιğιn nerede bulunduğunu, hangi gӧlde yüzdüğünü ve nerede durakladιğιnι bilmen gerekiyor. - Ikinci etapta ise balιklarιn hangi tür yemi severek yediklerini bilmen ve en ӧnemliside balιklarιn holtana gelmesi ve sunduğun yemi ιsιrmalarι için holtanιn çok çekici olmasι gerekiyor. - Burada holtan şirketin ve yem ise ürünün. Balιklar ise hedef kitlen, yani potansiyel müşteri gurubun Sende kendi pazarιnda hedef kitlene bir şey pazarlamadan ӧnce balιk presipini gӧz ӧnünde bulundur.

24 Bu basit balιkçι ӧrneğine ilişkin gerçek ve ticari bir balιkçι ise balιk avιna sandal yerine büyük gemilerle çιkar. Miljonlarca balιğιn bulunduğu alanda balιklarι büyük ve geniş ağlarι kullanarak yakalar. Şu anda yapman gereken ilk etapta sağlam bir holtaya sahip olmak ve çok çekici bir yem oluşturmak. Bir kaç balιğιn bulundugu gӧlde değil, yüzbinlerce balιğιn bulunduğu denizde balιklarιn seni avlamasιnι sağlaman gerekiyor. Burada demek istediğim senin balιklara değil, balιklarιn sana gelmesi gerek.. Eğer çok sağlam bir ürüne sahipsen (çekici yem) ve ürününün 100 % arkasιnda duruyor ve kalitesinde 100 % eminsen ve son olarak bunu hedef kitlene (balιklara) çok çekici bir şekilde sunup yansιtιyorsan, bu aşamadan sonra yapman gereken tek şey balιklarιn yemi ιsιrmalarιnι sağlamak. Pazarlama yaparken bu tavisyemi herdaim gӧz ӧnünde bulundur: Zamanιnιn 60% sιnι Pazarlama ya ve 20% sini ise üretkenliğe ayιr. Pazarlama derken, yani para kazanmak için satιş gerçekleştirmen gerekiyor. Sonuç olarak sen bir Girişimci ve Şirket olarak kendi pazarιnda ilerlemek ve yeni proje veya yatιrιmlara imza atmak için satιş gerçekleştirmen şart. Örnek olara yeni bir Girişimci kimliğine sahipsin ve sağlιklι yaşam pazarιnda aktifsin. Sağlιklι yaşam pazarιnda daha dar ve spesifik olan niş pazarιna girişim yaptιn, bu durumda (sağlιklι beslenme pazarι).

25 Kendine ait oluşturduğun bir dijital ürüne sahipsin, bu durumda sağlιklι beslenme tavsiyelerinden oluşan bir E-kitap Bu aşamadan sonra yapman gereken tek şey kendini ve ürününü doğru bir şekilde hedef kitlene pazarlamak. Müşteri elde etmek için ilk etapta kendini hedef kitlene nasιl yansιttιğιn ve kendi pazarιnda nasιl pozisyonlaştιğιna bağlι.. Daha ӧncede sӧylediğim gibi: Sen uzman ve otoriter bir girişimci olarak hedef kitlene kendini ilk etapta kanιtlaman gerek. Bunu yapmanιn en güzel yӧnü ücretsiz bir içerik vermektir. Hedef kitlene ilk etapta kendi katkι değerinin olduğu bir değerli içerik sunmalιsιn. Ücretsiz bir Content içeriği: bu bir E-kitap, Rapor, Audio veya Video olabilir. Tamamen senin seçimin Insanlar ücretsiz olan şeyleri herzaman sever. Çünkü bu onlara para kaybιnda (ürün alιmιnda ) hissettikleri acιyι yaşatmιyor. Uzman Girişimcinin Üretken Zihniyeti Pazarlama Teknik ve Becerileri Sende kendi şirketinde ilerlemek ve istediğin başarιya ulaşmak için, potansiyel müşterilerin içerisinde yüzmen gerekiyor. Sonuç olarak şirketinde ilerlemek ve lider konuma gelebilmek için pazarlama teknik/becerilerini kişiselleştirmen gerekiyor.

26 Verimlilik/ değer konusundada sӧylediğim gibi: Insanlarιn (hedef kitlenin) sorunlarι var ve sen hedef kitlenin sorunlarιna çӧzüm sunan/üreten bir uzmansιn Insanlar sorunlarιnιn çӧzümünü uzmanιndan arιyor. Sen insanlara (hedef kitlene) çӧzüm sunduğun sürece onlar defalarca kez senden satιn almaya hazιrlar. Kendini ve ürününü pazarlamadan ӧnce hedef kitlen ile sιkι bir bağ kurman gerekiyor. Bir ӧnceki sayfadada sӧylediğim gibi onlara ilk etapta ücretsiz bir hediye vererek kendini tanιtabilirsin. Sonuç olarak pazarlama bir meslektir ve bu mesleğin ӧğrenilmesi gerek ve buna ilişkin pazarlamanιn bilim dalιnιda anlaman gerekiyor. Bu mesleği ӧğrenmek ve kişiselleştirmek için kişisel gelişimine ara vermeden devam etmen gerek. Artιk ne yapman gerektiginin ve işin gerçeğinin ne olduğunun farkιndasιn. Son bir kez daha tekrarlamakta fayda var: - Uzman / Otoriter - Verimlilik / Çӧzüm - Pazarlama / Satιş Internette başarιlι olmanιn 3 ana filosofisini kavradιğιn zaman hedeflerine istediğinden çok daha kolay ulaşacaksιn.

27 Peki bundan sonraki aşama nedir? Eğer bu rapor ilgini çekti ise ve sende bir an ӧnce harekete geçmek, ama zaman kaybetmemek ve herşeyi yeniden ӧğrenmek veya keşfetmek istemiyorsan; Sana çok ӧzel bir avantajιm var! Bir süre ӧnce Dijital Pazarlamada Başarιlι Olmanιn Gizli Formülü Pratik Eğitim Kitabιnι yayιnladιm.. Bu Pratik Eğitim kitabι içeriğinde kendi şirketime uyguladιğιm Girişim planιmι, Stratejilerimi ve en ӧnemliside sonuç veren tüm Formüllerimi geniş çapta ele aldιm. Dijital Pazarlama Pratik Eğitim kitabι ile sende A dan Z ye benim etap planιmι, stratejilerimi ve sonuç veren tüm formüllerimi uygulayarak internette sιfιrdan nasιl şirket kurup para kazanabileceğini adιm adιm ӧğrenmeye veya mevcut olan şirketine uygulamaya şimdi başla

28 Dijital Pazarlamada Başarιlι Olmanιn Gizli Formülü Pratik Eğitim Kitabι ile Uzun Vadeli Stratejide Kιsa Vadeli Girişim Yaparak Kazanmaya Başla 60 konudan oluşan kitapta adιm adιm nasιl Dijital Şirketini kurup Para kazanacağιnι ӧğreneceksin.. Her etap sonundaki Pratik Ödevi uygulayarak kendi ritminde Final Etaba doğru yol alacaksιn.. Kitabιn ilk yarιsιnda Uzun Vadeli Stratejiyi hedefleyerek Kιsa Vadeli Girişimde Kazanç elde etmeye başlayacaksιn. Kitabιn ikinci yarιsιnda ise Uzun Vadeli Stratejiyi hedefleyerek Uzun Vadeli Girişimde Liderlik Yolunda ilerleyeceksin.. Dijital Pazarlamada Başarιlι Olmanιn Gizli Formülü Pratik Eğitim Kitabιnιn Kιsa Versiyonunu Şimdi Ücretsiz Indir «««««Veya Daha Detaylι Bilgi için Tιkla ««««««

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi ZINDE YA AM EV GÜ Başlangıç rehberi Ömür boyu sürecek bir serüven Amway Serbest Girişimcisi olduğunuz için tebrikler! Amway ile yüksek başarı düzeylerine ulaşan liderlerden her zaman aynı şeyi duyuyoruz.

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Gabi Steiner. İnsandan İnsana. Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler

Gabi Steiner. İnsandan İnsana. Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler Gabi Steiner İnsandan İnsana Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler Yapınız, Tanrı nın size bir armağanıdır, yapınıza kattıklarınız, sizin Tanrı ya bir armağanınızdır. Danimarka Atasözü Önsöz Önsöz

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ 1 Satış Sözleşmesi Sözleşme içerisinde www.anketbank.com web sayfası SİTE(Kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) ismi ile, www.anketbank.com web sayfası üzerinden satılan Anket Bank

Detaylı

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi:

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Staj yerleştirilmesi yapılacak ülke: İçerik Tanıtım... 3 Bölüm

Detaylı

Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak

Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak FOTOĞRAF: ÖZGÜR GÜVENÇ STRATEJİ KÜÇÜK OLMAK MODA OLACAK Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak kitabının yazarı Cenk Emre yle Türkiyeli girişimcilerin küresel rekabetle başa

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

TÜRK YE HAKSIZ REKABET KONGRES

TÜRK YE HAKSIZ REKABET KONGRES 5. TÜRK YE HAKSIZ REKABET KONGRES MESLE M ZDE HAKSIZ REKABETLE MÜCADELEDE YEN YAKLAfiIMLAR 04 NİSAN 2014 / Kuşadası-AYDIN TÜRMOB YAYINLARI - 472 ISBN : 978-605-4880-16-4 Yayıncı : MU-DEN A.Ş. Muhasebe

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME KILAVUZU

TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME KILAVUZU TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME KILAVUZU Bekleyen üyeleriyle ve ulaşabileceği herkesle, telefondan iletişim kurmak isteyenlere bu örnekler yol gösterecektir. Yüz yüze görüşmeler için de kullanabilir veya

Detaylı

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma BU KİTAP İNDİRMEYOLU VE EĞİTİMUYUMAZ İŞ BİRLİĞİ İLE HAZIRLANMIŞTIR. ÖNSÖZ Arkadaşlar öncelikle bilgilerin %90 ı internetten derlediğim bilgilerdir.internnette her site ayrı bir konuya değinmiş oraya gir

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN. Yazı İşleri Nur GÜN. Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com. İletişim editor@yenibiris.

Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN. Yazı İşleri Nur GÜN. Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com. İletişim editor@yenibiris. 1 2 3 Genel Yayın Yönetmeni Didem TEKİN Yazı İşleri Nur GÜN Reklam Rezarvasyon Ayşegül DOĞAN mezunrezarvasyon@yenibiris.com İletişim editor@yenibiris.com Ofset Hazırlık ve Baskı ÖMÜR MATBAACILIK A.Ş. Haramidere

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

Kalite ve 5S Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Perspektif Toplantımıza Yurt Dışından Konuk: CBI Polonya Genel Müdürü Wojciech Sliwinski Röportaj: CBI

Kalite ve 5S Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Perspektif Toplantımıza Yurt Dışından Konuk: CBI Polonya Genel Müdürü Wojciech Sliwinski Röportaj: CBI Kalite ve 5S Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Perspektif Toplantımıza Yurt Dışından Konuk: CBI Polonya Genel Müdürü Wojciech Sliwinski Röportaj: CBI Türkiye Genel Müdürü Uygar Eti EDİTÖRCE 2 Seda GEZER

Detaylı

Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları

Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları 2015 yılı için genel İK trendlerine ve araştırma sonuçlarına baktık. Peki, Türkiye cephesinde bizi neler bekliyor? Hangi konu başlıkları daha fazla öne çıkacak,

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

İSTANBUL SANAYİ ODAsı

İSTANBUL SANAYİ ODAsı İSTANBUL SANAYİ ODAsı AİLE ŞİRKETLERİNDE KURUMSALLAŞMA Panel Notlan Ekim 2005 İstanbul Sanayi Odası Her hakkı saklıdır. Bu kitapta yer alan sunumlar tebliğ sahiplerinin kişisel görüşü olup, İstanbul Sanayi

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik

Detaylı

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 2 3 4 İÇİNDEKİLER Sunuş...7 Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11 Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 Kemal Kaptaner, Yeni Dönemde Pazarlama İletişimi...13 Pelin Özkan, Yeni Marka Değeri:

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin İnternetten Para Kazanma Başlangıç Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin İnternetten Para Kazanma Başlangıç Rehberi Yeni Başlayanlar İçin İnternetten Para Kazanma Başlangıç Rehberi Yeni Başlayanlar İçin İnternetten Para Kazanma Başlangıç Rehberi Merhaba dostum, Benim adım Aslı Göksu. 33 yaşındayım ve yaklaşık 5 yıl

Detaylı