Keyifli ve Verimli Bir Gün Olması Dileğiyle

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Keyifli ve Verimli Bir Gün Olması Dileğiyle"

Transkript

1 Keyifli ve Verimli Bir Gün Olması Dileğiyle

2 TANIŞALIM ve BEKLENTİLER

3 1973, İstanbul Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi 91 İstanbul Üniversitesi / İngilizce İktisat 95 Oklahoma State University / MBA 97 Danışman & Proje Yöneticisi İstanbul Business School Eğitmeni Turkcell Kardelenler Projesi Mentoru Yaşam Koçu Oklahoma State University Koçbank Koç Holding Penajans D Arcy Wunderman Turkcell DArtuc Consultancy Avea Digiboard DArtuc Consultancy

4 BÜTÇE YÖNETİMİ (Pazarlama İletişimi Perspektifi) Demet Artuç

5 1. BÖLÜM 16:15 17:30 ARA 17:30 17:45 2. BÖLÜM 17:45 18:30

6 Konu Başlıkları Bütçe Nedir? Ne kadar harcasak? Nereye harcasak? Ne kadar harcadık/kaldı? Bütçe Nelere Bağlı Kritik Başarı Faktörleri Bütünleşik Pazarlama İletişimi Pazarlama Bütçesi Bileşenleri Pazardaki Konum Yıllık Pazarlama Planı (Roadmap) Yıllık İletişim Planı Reklam İletişim Bütçesi / 360 Derece Kampanya Bütçesi Hedef Kitle Neden Önemli Küçük Bütçeler vs Yaratıcılık

7 Bütçe Nedir?

8 Bütçe Devletin, bir kuruluşun, bir aile veya bir kişinin gelecekteki belirli bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerinin tümüdür.

9 Ne kadar harcasak?

10 Nereye harcasak?

11 Ne kadar harcadık? Ne kadar kaldı?

12 Pazarlama bütçesini belirlemede önemli bir adım; para kazanmak için nereye saldıracağınızı, neyin işleyip neyin işlemediğini ve pazarlama sermayenizi en verimli ve etkili şekilde, nerelere, ne kadar harcamanız gerektiğini kavramaktır.

13 Bütçe yapmanın sırrı; hangi kalemlere harcama yapılacağına, bunların önceliklerine ve şirket kasasından alınabilecek paraya karar vermektir.

14 Nereye harcama yapmalı? sorusuna verilebilecek en açık yanıt ise, işleyen pazarlamaya harcanması gerektiğidir

15 PAZARLAMA BÜTÇELERİNİN HAZIRLANMASINDA AKILLARI KURCALAYAN EN ÖNEMLİ SORULAR???

16 PAZARLAMAYA NE KADAR HARCAYALIM? ELDE ETTİĞİMİZ PARAYI NERELERE HARCAYALIM?

17

18 ÖNCE GİDECEĞİNİZ YERİ BELİRLEYİN Şu an neredeyiz? Nerede olmak istiyoruz? Oraya nasıl ulaşabiliriz? En iyi yol hangisi? Hareket planı ne? Hedefe ulaştık mı? Durum değerlendirmesi Hedef belirleme Stratejik opsiyonlar Karar Yol haritası Ölçümleme

19 ??? SATIŞ GELİRLERİNİN YÜZDE KAÇINI PAZARLAMAYA HARCAMALIYIZ?

20 SATIŞ GELİRLERİNİN YÜZDE KAÇININ PAZARLAMAYA HARCANMASI GEREKTİĞİ HAKKINDAKİ İSTATİSTİKSEL SORUNUN KESİN BİR YANITI YOKTUR! Bu soruyu sormak, çoğu kere insanın ne kadar yemek yemesi gerektiğini sormaya benzer. Yanıtı ne kadar aç olduğunuza ve ne tür besinler almanız gerektiğine bağlıdır.

21 HER FİRMANIN İÇİNDE BULUNDUĞU - PİYASA KOŞULLARI - STRATEJİLERİ - TECRÜBELERİ - FİNANSALLARI - BİR ÖNCEKİ YIL BÜTÇE VERİLERİ BELİRLEYİCİDİR

22 Örneğin; 2000 yılındaki dotcom döneminde birçok internet şirketi ile diğerlerinin, satış gelirlerinin üzerinde pazarlama harcaması yaptıkları görülür. Bu şirketlerin pek çoğu bugün piyasada olmadıklarından, bu düzeyde harcama yapmak pek tavsiye edilmez.

23 Siz olsanız; TL getirecek bir pazarlamaya TL harcamayı mı tercih ederdiniz, yoksa hiç para getirmeyecek olanına 2.500TL harcamayı mı?

24 Mutlak maliyet her zaman için belirleyici unsur değildir! Asıl belirleyici unsur, yatırım geri dönüşümüdür. Bazen, çalışan pazarlama aracına para yatırıncaya kadar bunu anlayamayabilirsiniz.

25 BÜTÇE NELERE BAĞLIDIR? Hedef pazarınızın ölçeğine: Eğer bölgesel ya da yerel bir pazar karşısında ulusal bir pazarı hedeflemişseniz, pazarlama bütçenizin de daha yüksek olması gerekir. Kullandığınız pazarlama silahlarınıza: Yoğun bir TV, radyo ve yazılı basın reklam kampanyasının maliyeti PR, ilişki kurma ve salık verilme stratejilerine dayalı olanınkinden daha yüksektir. İyi bir pazarlamacı ise, kârı aklından çıkartmaksızın bunların karmasını kullanır. Müşteri adaylarınızı satın almaya ikna etmeniz için gereken bağlantı sıklığına: Eğer müşteri adaylarınıza erişmeniz zor ve ürün ve hizmetleriniz de karmaşık ise, olası müşterilerinizle daha sık bağlantı kurmanız gerekir.

26 Gerekli kimliğe: BÜTÇE NELERE BAĞLIDIR? Bazı işler birinci sınıf, insanların gözüne giren, kulaklarında çanlar çaldırtacak ve süslü kimlikler gerektirir. Bazıları için kimliği yeniden kurmak gerekir. Bunların her birinin bütçesi de farklıdır. Pazar nişinizin ne kadar odaklanmış ve kısıtlanmış olduğuna: Yoğun rekabet içindeki bir genel piyasa rekabetiyle karşı karşıya iseniz, kısıtlanmış odaklı nişiniz ve az sayıdaki rakiple baş edeceğiniz bir pazarlamanınkinden daha geniş bir bütçeye gereksiniminiz var demektir. İşinizin eskiliğine: İşe yeni atılmış, adı duyulmamış ama genişlemeyi hedefleyen bir şirketin, 25 yıllık ve herkesin tanıdığı bir şirketten daha yüksek bir pazarlama bütçesine gereksinimi olur.

27 BÜTÇE NELERE BAĞLIDIR? Tanıtılacak yeni ürün ve hizmetlere: Bu durumda pazarlama bütçeleri hep daha fazla para gerektirir. Yeni işler ya ürün yelpazesinin genişletilmesiyle yeni ürünlere yeni kullanıcılar bulmayı ya rekabetten müşteri kapmayı ya da hâlihazırdaki müşterileri yeni ürün ve hizmetlerin kullanıcılarına dönüştürmeyi gerektirir. Büyüme hedeflerine: Bir işi büyütmek, her zaman için daha fazla pazarlama ve buna bağlı olarak da daha geniş pazarlama bütçeleri gerektirir.

28 Kritik Başarı Faktörleri Geçen yılki pazarlama bütçenizi bir kenara atmayın! Pazarlama bütçesinizi enflasyon oranı kadar yükseltin. Bir önceki yılın pazarlama bütçesini ve sonuçlarını tepeden tırnağa analiz edin.

29 Kritik Başarı Faktörleri Şu önemli soruların cevabını arayın : Para kazanmak için nereye saldıracağız? Bu yıl yaptıklarınızdan hangilerini yineler, hangileri için bir bütçe hazırlardınız peki Piyasaya çıkartmak istediğiniz yeni ürün ve hizmetlerinizi tespit ettikten sonra bunlar için bütçelendirilmesi gereken pazarlamanızı belirlemelisiniz. Ne işliyor ne işlemiyor? Bütçe yapmak için önce geçen yıl ya da bu yılın bugününe kadar hangi pazarlama kalemlerine para harcadığınızı, hangilerinin işe yaradığını, hangilerinin yaramadığını tespit edin. Pazarlama sermayesini en verimli ve etkili şekilde nerelere harcamalıyız? Sonra pazarlama gerektiren (insan/donanım/ürün/hizmet) başka genişleme ya da gelişme planlarınızı gözden geçirmelisiniz.

30 Kritik Başarı Faktörleri EKONOMİ BAŞ AŞAĞI DÖNSE BİLE PAZARLAMA BÜTÇENİZİ KISMAYIN! Ekonomi baş aşağı dönse bile pazarlama bütçenizi kısmayın. Yo-yo pazarlamalar bütçeleri yiyip tüketirler, ama elle tutulur bir sonuç getirmezler. Üzerinde iyi düşünülmüş bir pazarlama planıyla birlikte uygulanan bir pazarlama bütçesi, gelecekteki yol haritanız olacaktır.

31 Pazarlama: daha fazla ürünü, daha çok insana, daha sık daha yüksek fiyatlarla satmaktır! Sergio Zyman

32 Doğru insana, doğru zamanda, doğru mesaj... Pazarlamanın sırrı budur. Bu bir Einstein formülü gibidir. Lester Wunderman

33 Bütünleşik = Entegre = 360 Derece Pazarlama İletişimi Nedir?

34 Bütünleşik Pazarlama İletişimi DOĞRU mesajı, DOĞRU şekilde, DOĞRU hedef kitleye, DOĞRU yerde, DOĞRU zamanda, iletmektir!

35 Bütünleşik Pazarlama İletişimi kavramı; Reklamı, Doğrudan Pazarlamayı, Halkla İlişkileri (PR), Satış Promosyonunu, Araştırma ve Ölçümlemeyi ayrı ayrı ama bir orkestra ahengiyle bütün halinde yöneterek amaçları belirli bir tanıtım çalışması olarak tanımlanmaktadır.

36 BPİ Odağında Marka Fikri Yatar REKLAM SATIŞ PROMOSYONU MARKA FİKRİ DOĞRUDAN PAZARLAMA HALKLA İLİŞKİLER (PR) Araştırma Ölçümleme

37

38 Marka Yolculuğu Yandaşlık Beni ilgilendiren şeyler yapmasıyla biliniyor Farklı şeyler yapmasıyla biliniyor İyi bir şeyle biliniyor Bir şeyle biliniyor Biliniyor Bilinmiyor

39 Bütünleşik Pazarlama İletişimi

40 Pazarlama Bütçesi Bileşenleri

41

42 İlan Çalışması

43 Deneyimsel Pazarlama (Experiencial Marketing) Uygulaması Atatürk Havalimanı Dış Hatlar

44 Açıkhava Reklam Uygulaması - Kanyon AVM

45 Kurumsal Web Sayfası

46 Sosyal Mecralarda İletişim Facebook Sayfası

47

48 Kurumsal Web Sitesi

49 Mikrosite :

50 Mikrosite :

51 PR Çalışması

52 Sosyal Mecralarda İletişim Twitter

53 Sosyal Mecralarda İletişim YouTube

54 Ne kadar harcasak?

55 BÜTÇE Mİ ÖNCE PLANLAMA MI?

56 PAZARDAKİ KONUM

57 PAZARDAKİ KONUM Ex-Lider Lider Pazar Statükocu strateji. Pazarı yönlendiren, en çok payı Durgunluk. konuşulan marka. Yüksek Yüksek ama azalan pazar payı. görünürlük, yenilik, marka özüne sadakat. En kaliteli. Kategori faydalarında algı liderliği. Takipçi Ayrışmış ürün ve marka vaadinden, imajından yoksunluk. Fiyatlandırma ve promosyon bazında rekabet. Düşük top of mind, düşük görünürlük. Challenger Lidere oranla düşük pazar payı, pay artışı. Yalnız promosyon ve fiyatla değil güçlü imaj ve söylemle rekabet. Marka evrimi

58 ANSOFF MATRIX

59

60

61 BÜTÇELEME MODELLERİ Satışlara Göre (marj veya toplam satış yüzdesi) Parça Başı (üretim maliyeti + tanıtım marjı) Rekabete göre Top-Down / Bottom-Up ROI

62 Nereye harcasak?

63 PAZARLAMA PLANI

64 YILLIK PAZARLAMA PLANI

65 VAS Stratejileri 1. Gelir Arttırıcı Servislere Odaklanmak: Cepten İnternet ve Bilgisayardan İnternet servislerinin gelirini iletişimle desteklemek Mobil İnternet konusunda servisi iyileştirmek, yeni kanallar eklemek (ATM, şifre kartı) ve trial teklifleri Operatör, Bilgi ve Eğlence kategorilerinde düzenli kampanyalar Yeni kanalların lansmanı ile içeriğin sunulması ve mevcut bayi kanallarının primle desteklenmesi 3. Segmentlere Odaklanarak Penetrasyonu Arttırmak: Gençlere yönelik data ve müzik servislerinde indirimler Prepaid tekliflere yönelik jet modem teklifi, günlük, haftalık ve aylık paketler Segmentlere yönelik trial pack leri geliştirerek deneme mekanizmalarını yaygınlaştırmak Penetrasyonu düşük servislerin segmentlere ücretsiz verilmesi (FinansInvest SME, Vringo Genç) Çalışan segmentine yönelik internet ve hediye kampanyaları Herkes e yönelik ses data bundle ları 2. Yeniliklerle Marka İmajını Desteklemek: BiDünya Paylaş Mobil Reklam Age of Heroes (MMOG) Canlı Ekran SMS Quiz MicroPayment 3G ve Sinerji: Seamless Broadband Mobile Mobile Backup Data Paylaş G de Mobil İnternet e odaklanarak TTNET ile beraber pazar payını arttırmak TTNET tekliflerinde fiyat revizyonu çalışmak Kapsama alanında yoğunlaşmayı ön planda tutarak bulunduğumuz yerlerde servis kalitesini arttırmak Deneyimin iyileşmesi için altyapı çalışmaları (DPI, seamless BB, ortak cep BB kotası) Adet hedefinin önceliği doğrultusunda rekabete göre avantajlı fiyat revizyonu çalışmaları yapmak KPIs: VAS Gelir VAS / Avea VAS ARPU Penetrasyon

66 New Services Content Services Data Services Operator Services Genç (Q1) 66 Video Call Gift Campaign MMS Pack Gift Campaign MMS Pack Offer (free 100 MMS for 250 counter loaders) 100 MB Offer (first month free, other months %50 discounted) 5 MB Offer (free 5 MB for 250 counter loaders) Jet Modem Prepaid Offer (device bundled with prepaid line and 3 months free 500 MB) Scratch Card Campaign (Free data bundled with magazines)? Valentine s Day 3G Handset Campaign Mobile Browsing (Internet via handsets)tv Campaign? USB Modem Offer for Football Clubs 3G Acquisition Campaign (Free 3G Welcome Pack: Opt-in) Daily, Weekly, Monthly Internet Packs Launch Jet Modem Wi-Fi Bundled Offer (Current offer continued) Müzikİndir ( First Month Free, then %50 discount ) Müzikİndir & MüzikÇalar First Month Free Subscription Campaign Ringa Gift Campaign MobilVizyon & Seçİzle Gift Campaigns Valentines Day Campaign Game Gift Campaign Logo-Melody Free Counter Campaign Basit Tektaş Astrology Pack Gift Campaign Data Paylaş Fifty Fifty pay for me (50-50) Seamless WIFI authentication client bidünyapaylaş MMOG AA News Pack Gift Campaign Video Portal Free Counter Campaign Finansİnvest Info Pack Free Subscription Campaign Vringo Gift Campaign bialem Free Subscription Campaign TR Müzik İndir Subscription Pack (1 counter / day monthly pack) Web to Mobile SMS Lottery Avea Mobil Ödeme Google wap search

67 New Services Data Services Content Services Operator Services 67 Herkesle (Q1) Video Call Gift Campaign Directory Assistance Campaign (subscribe & win) Scratch Card Campaign (Magazines)? Valentine s Day 3G Handset Campaign Mobile Browsing TV Campaign? USB Modem Offer for Football Clubs 3G Acquisition Campaign (Free 3G Welcome Pack: Opt-in) Daily, Weekly, Monthly Internet Packs Launch Jet Modem Prepaid Offer (device + prepaid line + 1 GB/month data bundle) TTNET Large Size Packs Jet Modem Wi-Fi Bundled Offer (Current offer continued) Müzikİndir & MüzikÇalar First Month Free Subscription Campaign Ringa Gift Campaign MobilVizyon & Seçİzle Gift Campaigns Valentines Day Campaign Game Gift Campaign Logo-Melody Free Counter Campaign Basit Tektaş Astrology Pack Gift Campaign AA News Pack Gift Campaign Video Portal Free Minutes Campaign Finansİnvest Info Pack Free Subscription Campaign Data Paylaş Data Roaming Packs Seamless WIFI authentication client Web to Mobile SMS Lottery Google wap search

68 New Services Data Services Content Services Operator Services 68 Çalışan (Q1) Video Call Gift Campaign Valentine s Day 3G Handset Campaign Mobile Browsing (Internet via handsets) TV Campaign USB Modem Offer for Football Clubs 3G Acquisition Campaign (Free 3G Welcome Pack: Opt-in) Daily, Weekly, Monthly Internet Packs Launch Jet Modem Prepaid Offer (device + prepaid line + 1 GB/month data bundle) Jet Modem Wi-Fi Bundled Offer (Current offer continued) Kamuhaber Gift Campaign Müzikİndir & MüzikÇalar First Month Free Subscription Campaign Ringa Gift Campaign MobilVizyon & Seçİzle Gift Campaigns Valentines Day Campaign Game Gift Campaign Logo-Melody Free Minutes Campaign Basit Tektaş Astrology Pack Gift Campaign AA News Pack Gift Campaign Data Roaming Packs Seamless WIFI authentication client Web to Mobile SMS Lottery Video Portal Free Minutes Campaign Finansİnvest Info Pack Free Subscription Campaign Google wap search

69 New Services Data Services Content Services Operator Services 69 Girişimci (Q1) BlackBerry & service bundle campaign USB stick discount campaign Internet pack campaign for new daily, weekly, monthly packs TTNET Large Size Packs Jet Modem Wi-Fi Bundled Offer (Current offer continued) AA News Pack Gift Campaign Finansİnvest Info Pack Free Subscription Campaign VIP SMS Corporate SMS Enhancements Seamless WIFI authentication client Web to Mobile Google wap search

70 Marketing Communication Plan-2009 Q1 December January February March 532liyim,Avealıyım Dec 7 Jan 15 Avea ya geçenler çoğalıyor.şimdi Avea zamanı Feb 10 March 10 Outdoor Newspaper Magazine Internet PP Offer: 600 min TV Newspaper Outdoor Internet Newspaper Outdoor Internet KEREM Jan 6-Feb 6 Newspaper Outdoor Internet TV Outdoor Radio Internet JAPON Jan 25-Feb 30 TV Newspaper Radio Internet TTN Mobile Nov Jan 6 Data Packs Dec 25-Jan 15 Heryöne Dec 25-Jan 15 TV Newspaper Internet TV Outdoor Newspaper Radio Internet TV Radio Internet Aran Kazan March 6-March 30 TV Internet Patlican Co-branding Jan 15-Feb 25 TV Radio Outdoor Internet

71 Brand Strategic Objectives: Consistent brand communication in line with Avea Brand Essence Totalcare of branding in all aspects to strengthen Avea Brand and create an emotional equity. Continue focusing on Avea s brand attributes Communication focusing on emotional attributes along with functional offers Segment - based communication Communicate Doya Doya concept for different benefits: Talking Messaging Mobile internet Music Football Focusing on image values through 3G launch. Balance quality value to real price. Focus on values and strenghten image. Adjusting tone of voice serving emotional attributes accordingly and increase brand likeabilty. Benefit from football and music to create emotional linkeage. Co-branded communication with strong brands (Mudo, Vatan, Levi s) to increase brand preference and coverage. Consider using a celebrity, spokes person, icon, mascot...etc. that helps differentiate the brand and invest on emotional equity. Start communicate some brand functionalities create emotional benefits (eg:online operations, alternative channels) Under Avea brand image, differentiate tone of voice for offers and image To force the competition in business market, create awareness and build clear perception. Differentiate media channels for each segment. Use local/regional communication Benefit from MVNO s to reach different customer segments Target reputable corporate accounts contributing to Avea image via: Positioning Avea as a part of TT Group by leveraging group synergy Enhancing PR effectiveness via top management support

72 ÇEYREK BAZLI İLETİŞİM PLANI 2010 PAZARLAMA İLETİŞİM TASLAK PLAN AVEA Q OCAK ŞUBAT MART HERKES ASLI-EMRE HERYONE TARİFE GENÇLİK KAMPANYA YENIYIL TARİFE ONNET YENI TARIFE VAS BIDUNYA PAYLAS- ONCESENDINLE NON-GSM TEKLİFLER MAXIMUM CARD & GARANTİ BANKASI KONSERLER ÇALIŞAN TARİFE KAMU HY EXTRA KAMU-YENI TARIFE KOBI TARİFE FATURAPAYLAS FUTBOL KULUPLER MVNO USB STICK+ican football MOBILVIZYON TURKIYE KUPASI VAS KAMPANYA JET MODEM+DATA PAKETİ LOTTERY? MARKA İŞBİRLİKLERİ HANDSET THY SAMSUNG-NOKIA 27 OCAK-18 ŞUBAT TV DESKTOP TV SEGMENTED TV NON-TV

73 Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık PRODÜKSİYON TV Basın Dergi Radyo Açıkhava Sinema Basılı Malzeme Sanatçı Ajans Hizmet MEDYA TV TV Proje Gazete Dergi Radyo Sinema Internet Aylık Açıkhava Sözleşmeli Açıkhava Alternatif Komisyon Sponsorluk ETKİNLİK Aktivite Promosyon Mekan Sponsorluk

74 REKLAM İLETİŞİM BÜTÇESİ Yapım Yayın Etkinlik

75 REKLAM İLETİŞİM BÜTÇESİ YAPIM Yayın Etkinlik

76 YAPIM BÜTÇESİ Tasarım Ajans komisyonu Tarife Fee Üretim TVC Radyo Fotoğraf çekimi Dia stok görsel Telif Müzik Baskı

77 TV PRODÜKSİYON BÜTÇESİ Montaj Animasyon Ses Müzik Dublaj Production Preproduction Postproduction Teknik Mekan Sanat Grubu Teknik Dışı 1-Yapım Öncesi Giderleri 2-Yapım Ekibi 3-Oyuncu Seçimi 4-Oyuncular 5-Kamera Ekibi 6-Kamera Malzemesi 7-Işık Ekibi 8-Işık Malzemesi 9-Ses Ekibi 10-Ses Malzemesi 11-Set Ekibi 12-Set Malzemesi 13-Sanat Grubu 14-Makyaj - Saç 15-Plato 16-Mekan 17-Kostüm 18-Yemek Giderleri 19-Nakliye Yol Giderleri 20-Seyahat ve Konaklama 21-Hammadde 22-Film Laboratuar İşlemleri 23-Video Montaj 24-Animasyon ve Efekt İşleri 25-Ses Stüdyosu 26-Müzik 27-Dublaj

78 REKLAM İLETİŞİM BÜTÇESİ Yapım YAYIN Etkinlik

79 YAYIN BÜTÇESİ Planlama Ajans komisyonu Tarife Satın Alma TV spot Sütun - cm Radyo spot Internet Sosyal ağlar Açıkhava Sponsorluk Sinema Alternatif mecralar

80 YAYIN PLANLAMA Mass Frekans Bağlılık Dikkat çekmek Bilgi vermek Eğlendirmek Newspaper Google search Television News sites Radio Magazine Cinema Social Networks Shopping Malls WOM Billboards Google search Television Newspaper News websites Social networks Sports games Magazines Google search Cinema News websites Game consoles Newspaper News websites Newspaper Cafe-bars News websites Google search Google search Cinema Cinema Newspaper IBB traffic site Gyms Radio Magazine Billboards Shopping Malls Magazine Social networks Repairers - garages Social networks Television Sports games Stop-overs Social networks Talking to friends Sports games Shopping Malls about cars Sports games

81 TV

82

83 Owned Media+Paid Media+Earned Media

84 REKLAM İLETİŞİM BÜTÇESİ Yapım Yayın ETKİNLİK

85 GRP Kullanımları - Share of Voice (SOV)-2009 SOV (12-44) Aralık ; 10% ; 50% 6.433; 40% Ocak Subat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık AVEA TURKCELL VODAFONE Avea Turkcell Vodafone 01 Ocak-31Aralık Ocak -31 Aralık 09 GRP (12-44) % Avea % Turkcell % Vodafone % Toplam % ; 49% ; 13% ; 38% Avea Turkcell Vodafone

86 Ne kadar harcadık? Ne kadar kaldı?

87 87 Avea Pazarlama İletişimi Bütçesi- MTL Budget 2009Forecast Bütçe Kırılımı 2009B 2009F Gerçekleşen* Kalan** Medya Reklam Etkinlik+Web Toplam * Ocak-Temmuz 2009 **Ağustos-Aralık 2009

88 PLANLANAN GERÇEKLEŞEN

89 Finans vs. Pazarlama

90 KRİTİK BAŞARI FAKTÖRLERİ İyi bir formatınız olsun! Planlanan ile gerçekleşeni her ay düzenli takip edin. Varyansları açıklayın ve raporlayın. Sonradan gelebilecek faturaları hesaba katın. Tüm harcamaları ve tüm faturaları tek bir yerde toplayın. Unutmayın: planlar değişirse bütçeler de değişir! Yeni yol haritası = Yeni bütçe Pazarlama bütçesi harcanmak içindir! Harcayın ama doğru ve etkili işlere harcayın!

91 TEKRAR HATIRLAYALIM

92 KİMİ ETKİLEMEK İSTİYORUZ?

93 HEDEF KİTLENİZİ SEGMENTE EDİN

94 Hürriyet Google fizy

95 HEDEF KİTLENİZİ ÖNCELİKLENDİRİN

96 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA Anyone who lives within their means, suffers from a lack of imagination Oscar Wilde

97 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA Beyin Fırtınası (Brainstorming) Basılı Malzemeler Reklam öğrencilerine tasarım Yerel dergi ilanları ve market insertleri Billboard YARATICILIK = 0 TL = TL = TL = TL = TL = Paha biçilemez

98 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA Eldeki kaynakları iyi değerlendirin

99 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA Ajansınızı ve fikirlerinizi iyi seçin

100 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA

101 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA Reklamlara güveniyorum %14 Arkadaşlarıma güveniyorum % 86 Sosyal Medya Bloglar WOM

102 EĞER küçük BİR BÜTÇENİZ VARSA

103 ÖZETLE...

104 Yönünüzü iyi belirleyin...

105 Yolun tamamını düşünerek hareket edin...

106 Hedefinize ulaşmak için tüm kanalları düşünün...

107 Kaynaklarınızı iyi kullanın...

108 Kampanyanın / planın her aşamasında kontrol edin ve raporlayın...

109 Önemli olan, yığınla anahtarlar arasından sizin için en doğru anahtarı seçebilmektir.

110 Teşekkürler

PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE ETKİNLİK (EVENT) PAZARLAMASI MÜZİK EĞLENCE ETKİNLİĞİNİN MARKA İLETİŞİMİNE ETKİSİ

PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE ETKİNLİK (EVENT) PAZARLAMASI MÜZİK EĞLENCE ETKİNLİĞİNİN MARKA İLETİŞİMİNE ETKİSİ PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE ETKİNLİK (EVENT) PAZARLAMASI MÜZİK EĞLENCE ETKİNLİĞİNİN MARKA İLETİŞİMİNE ETKİSİ Hüseyin ALTUNBAŞ * Öz Günümüzün yoğun mesaj bombardımanında firmalar hedef kitleleriyle buluşmak

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA

ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ELEKTRONİK TİCARET VE PAZARLAMA İHRACATTA İNTERNET ZAMANI: 1 Hazırlayan: Zeynep İYİLER Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Aralık 2009ANKARA

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA Yazarlar Doç.Dr. Hasan Kemal SUHER (Ünite 1, 8) Doç.Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ (Ünite 2, 5) Yrd.Doç.Dr. Bilgen BAŞAL

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr Pazarlama Yönetimi Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. MOBİL PAZARLAMA Mobil Pazarlama Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA nın (Mobile Marketing Association) yapmıs olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Q2.2014 1 Q2.2014 KARŞILAŞTIRMA ARAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Yükselen trend: Cross Device Reklamcılık Mobil

Detaylı

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. Faaliyet Raporu 2013

DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. Faaliyet Raporu 2013 DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. Faaliyet Raporu 2013 Mart 2014 Doğan Yayın Holding A.Ş. Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No:65 34676 Üsküdar/İstanbul www.dyh.com.tr 2013 FAALİYET RAPORU HIZLI BİR BAKIŞ...

Detaylı

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması 1 Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması Metehan TOLON * Giriş Para piyasası kurumu olan bankalar kullandıkları pazarlama stratejileri

Detaylı

Yaratıcılığın şefleri! En lezzetli fikirleriniz servise hazır mı?

Yaratıcılığın şefleri! En lezzetli fikirleriniz servise hazır mı? Yaratıcılığın şefleri! En lezzetli fikirleriniz servise hazır mı? 2015 INDEX Önsöz 1 Bir Bakışta Felis 2015 2-3 Jüri Başkanları 4 Takvim 9 Felis 2014 Kazananları 10 Katılım Koşulları 14 Ödüllerin Amacı

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık,

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, profesyonel bakış acısı ve bünyesindeki tüm diğer markaları

Detaylı

İŞLETMELERİN WEB SİTELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA: BURDUR İLİ ÖRNEĞİ *

İŞLETMELERİN WEB SİTELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA: BURDUR İLİ ÖRNEĞİ * Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Y.2010, C.15, S.2 s.187-206. Suleyman Demirel University The Journal of Faculty of Economics and Administrative Sciences Y.2010,

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ SAYI 8 / 2013 SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ ... ÖNSÖZ SAP NİN BENZERSİZ SEKTÖREL UZMANLIĞI

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2008. Türkiye nin. yenilikçi, öncü, sorumlu. güçlü. medya şirketi

FAALİYET RAPORU 2008. Türkiye nin. yenilikçi, öncü, sorumlu. güçlü. medya şirketi FAALİYET RAPORU 2008 Türkiye nin yenilikçi, öncü, sorumlu ve güçlü medya şirketi İÇİNDEKİLER 1 Dünyada ve Türkiye de Doğan Yayın Holding 2 Faaliyet Alanları 4 Güçlü İş Ortaklıkları 6 Hizmet ve Ürünler

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

INTERNET REKLAMCILIĞI VE INTERNET REKLAMI ÖLÇÜMLENMESİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA

INTERNET REKLAMCILIĞI VE INTERNET REKLAMI ÖLÇÜMLENMESİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Ege Akademik Bakış / Ege Academic Review 9 (2) 2009: 463-487 INTERNET REKLAMCILIĞI VE INTERNET REKLAMI ÖLÇÜMLENMESİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA INTERNET ADVERTISING AND AN APPLICATION ON THE ASSESSMENT OF INTERNET

Detaylı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Whirlpool un dijital değer yönetim mimarisi, marka değerini korumasını ve genişletmesini sağlıyor. Leonor Ciarlone Uzman Editör, The Gilbane

Detaylı

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 2 3 4 İÇİNDEKİLER Sunuş...7 Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11 Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 Kemal Kaptaner, Yeni Dönemde Pazarlama İletişimi...13 Pelin Özkan, Yeni Marka Değeri:

Detaylı

İK EĞİTİM FONKSİYONU VE SÜREKLİ GELİŞİM DERYA AYYILDIZ

İK EĞİTİM FONKSİYONU VE SÜREKLİ GELİŞİM DERYA AYYILDIZ İK EĞİTİM FONKSİYONU VE SÜREKLİ GELİŞİM DERYA AYYILDIZ Gündem -- Eğitim ihtiyaç analizi - Eğitim bütçesi hazırlanması - Eğitim araştırması konu ve içerik belirlenmesi - Kurum içi eğitimci tespiti ve dış

Detaylı

TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLETİŞİM SANATLARI ANA BİLİM DALI

TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLETİŞİM SANATLARI ANA BİLİM DALI TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLETİŞİM SANATLARI ANA BİLİM DALI BANKALARIN KÜLTÜR VE SANAT PROJELERİ: GARANTİ BANKASI SALT PROJESİ ÖRNEĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Yağmur YAĞIZ Programı:

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I

ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3066 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1999 ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I Yazarlar Erdinç YÜKSEK (Ünite 1-4) Gökçe AKAR (Ünite 5) Haluk ŞANLI (Ünite 6) Editör Yrd.Doç.Dr.

Detaylı