MEVZUAT BİLDİRİMİ 2018/1 İTHALAT TEBLİĞİ DEĞERLENDIRME TABLOSU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MEVZUAT BİLDİRİMİ 2018/1 İTHALAT TEBLİĞİ DEĞERLENDIRME TABLOSU"

Transkript

1 MEVZUAT BİLDİRİMİ Tarih : Sayı : 2018 / 002 Sektör : Genel Konu : 2018 / 1 İthalat Tebliği Değerlendirme Tablosu 2018/1 İTHALAT TEBLİĞİ DEĞERLENDIRME TABLOSU Bir önceki Tebliğ ile Karşılaştırıldığında; Kullanılmış veya yenileştirilmiş olarak ithal edilebilecek eşyalar: Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, izin belgesinin bir örneği gümrük beyannamesine ekleneceği, Kullanılmış veya yenileştirilmiş eşyayı ithal etmek isteyen ithalatçıların, Genel Müdürlüğe aşağıda belirtilen belgeleri ibraz edecekleri: a) ithalat Genel Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe, b) gene/ ağ adresinden ulaşılan elektronik başvuru formu, c) genel ağ adresinde belirtilen diğer ilgili belgeler. İzin belgesinin fiziksel olarak düzenlenebileceği gibi elektronik olarak da düzenlenebileceği Hüküm altına alınmıştır.

2 İthalinde Genel Müdürlükten izin alınmayacak eşya listesinde aşağıdaki şekilde değişiklikler : 2017 GTİP EK 1 TUTAR 2018 GTİP EK 1 TUTAR NOT * Bu GTİP yeni listeden çıkarılmıştır * Bu GTİP yeni listeden çıkarılmıştır (4) Bu GTİP yeni listeden çıkarılmıştır Bu GTİP yeni listeden çıkarılmıştır Bu GTİP yeni, listeden çıkarılmıştır Bu GTİP yeni listeden çıkarılmıştır Korelasyon sebebivle GTİp değişildiğine uğramıştır/vcni istatistik acılıms CIF Birim Kıymet (Brüt KG - Adet) lerde değisiklik Korelasyon sebebivle GI İP değişikliğine uğramıştır/veni istatistik açılmış CIF Birim Kıvmet (Brüt KG - Adet) lerde dcğisiklik Korelasyon sebebivlc GTİP değişikliğine uğramıştır/yeni istatistik açılmış CIF Birim Kıymet (Brüt KG - Adet) lerde de- ğişiklik Korelasyon sebebiyle GTİP değişikliğine uğramıştır/yeni istatistik açılmış CIF Birim $KG Kıvmet (Brüt KG - Adet) lerde de- ğişiklik Yanındaki 4 notu kaldırılmıs/gtip korelasyon sebebivle G'I'İP değişikliğine uğramıştır Korelasyon sebebivle GTİI? değişikliğine uğramıştır/veni İstatistik açılmış CIF (4) Birim Kıymet (Brüt KG - Adet) leyde deği şiklik Yanındaki 4 notu kaldırılmış/gtip korelasvon sebebivle GTİp değişikliğine uğramıstır Korelasvon sebebiyle GTİP değişikliğine uğramıştır/veni istatistik açılmış CIF Birim Kıymet (Brüt KG - Adetl Zerde de değişiklik

3 KG (4) $KG $KG (4) Kendinden hareketli olanlar için CIF birim kıymet 10 $/kg olarak uygulanır. Korelasvon sebebiyle GTİP değişikliğine uğramıştır/yeni istatistik acılmış CIF Birim Kıymet (Brüt KG - Adet) lerde değişiklik Yanındaki 4 notu kaldırılmış/gtip korelasvon sebebiyle GTİP değişikliğine uğramıştır/cif Birim Kıymet (Brüt KG Adet) lerde değişiklik Korelasyon sebebiyle GTİP değişikliğine uğramıştır İthalinde belirli kurumların izni aranacak muhtelif eşya : -Radyoaktif Maddeler ile Bunların Kullanıldığı Cihazlar (TAEK uygunluk yazısı) eklenir." Hükmü kaldırılmıştır. Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcılar : Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, yazı ve belgelerin bir örneği gümrük beyannamesine Uygunluk;yazısı verecek yetkili Şeker Kurumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak değiştirilmiştir. Haritalar ve Harita Bilgisi İçeren Eşya : Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Milli Savunma Bakanlığı uygunluk belgesi) 'Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, yazı ve belgelerin bir örneği gümrük beyannamesine eklenir. Hükmü kaldırılmıştır. Karayolu Taşıt Araçları (Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı veya yetki verdiği kurum veya kuruluş uygunluk yazısı) : eklenir." Hükmü kaldırılmıştır. Karayolu taşıtlarının ithalinde gereken uygunluk yazısı, "Gümrüğün denetimi altındaki yerlere qetirilen araçların qümrük beyannamelerinin tescilinde" aranmaktayken yeni düzenleme sadece "serbest dolaşıma qiriş rejimi"nde aranacaktır.

4 Sivil Hava Taşıtları (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uygunluk yazısı) : Bazı Patlayıcı Maddeler, Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Benzeri Aletler (Emniyet Müdürlüğü uygunluk yazısı) : 'Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, yazı ve belgelerin bir örneği gümrük beyannamesine İş Sağlığı ve Güvenliğini Etkileyen Bazı Maddeler (İŞGÜM kontrol belgesi) : Banknot ve Kıymetli Evrak : Uygunluk yazısı Fiziksel olarak düzenlenebileceği gibi elektronik olarak da düzenlenebilir. Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, uygunluk yazısının bir örneği gümrük beyannamesin e eklenir. Hükmü kaldırılmıştır. Gübre İthalatı : "Uygunluk yazısı fiziksel olarak düzenlenebileceği gibi elektronik olarak da düzenlenebilir. Elektronik olarak düzenlenenler hariç olmak üzere, uygunluk yazısının bir örneği gümrük beyannamesine eklenir." Hükmü kaldırılmıştır. Tebliğ Gübre İthaline İlişkin Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Uygunluk Yazısı Alınacak Eşya Listesinin yer aldığı 5/A listesine Yalnız bitki büyümesine yardımcı mikroorganizma kültürleri mikrobiyal gübre " eklenmiştir. Yurt içinde düzenlenen uluslararası fuarlar : Cift Kullanımlı Malzeme ve Teknolojilerin ithalatı : Ozon Tabakasını İncelten Maddeler : G.T.İ.P.'li'li klorodiflorometan isimli eşyanın servis amaçlı yapılacak ithalatı için verilecek toplam izin miktarı 0 tondan 200 tona indirilmiştir (Diğerleri) ve bu maddeleri içeren karışımların ithalatı yasak eşyalar arasına eklenmiştir. İthali yasak eşyalardan G.T.İ.P.'lj klorodiflorometan isimli eşyayı tek kullanımlık basınçlı kaplar içerisinde ithal etmek, laboratuvar amaçlı kullanım için yapılan ithalatlar hariç, 7/4/2018 tarihi itibariyle yasaklanmıştır.

5 Kimyasal Silahlar Sözleşmesi Ekinde Yer Alan Kimyasal Maddeler : Bazı Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerinin Denetimi : Genelleştirilmiş tercihler sistemi (GTS) : Temel ilkeler başlıklı 57. ve hariç sektörler başlıklı 59. Maddeler kapsamında açıklanan Genelleştirilmiş tercihler sisteminde yapılan düzenleme ile birlikte Özel teşvik Düzenlemeleri Ülkeleri (ÖTDU) bu kategoriden çıkartılmış, 4A listesinde Gelişme Yolundaki Ülkeler (GYÜ) 4B listesinde de En Az Gelişmiş Ülkelere (E.A.G.U.) yer verilmiştir. Yapılan değişiklikle birlikte Gelişme Yolundaki Ülkeler (GYU) kategorisinden Endonezya, Hindistan, Ukrayna ve Vietnam çıkarılmıştır. EAGU listesinden çıkarılan NEPAL i in tarife pozisyonlarında yer alan ürünler hariç sektör listesine alınmıştır. Yine EAGU listesinden çıkarılan (Sil-a) ETİYOPYA ile ilgili olarak tarife pozisyonunda yer alan ürünler hariç sektör kapsamına alınmıştır. EK:4 GENELLEŞTİRİLMİŞ TERCİHLER SİSTEMİNDEN YARARLANACAK ÜLKELER LİSTESİ A- GELİ ME YOLUNDAKİ ÜLKELER G.Y.Ü. Ülkeler Hariç Sektör(ler) Ülkeler Hariç Sektörler Bolivya Nijerya Cape Verde Nauru Cook Adaları Niue Fildişi Sahilleri Özbekistan Filipinler Pakistan S-8b, S-11a S-11b Gana Paraguay Kenya Sri Lanka S-11b Kırgızistan Svaziland Kongo Tacikistan Mikronezya Tonga Moğolistan B- EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER E.A.G.Ü. Ülkeler Hariç Sektörler Ülkeler Hariç Sektörler Afganistan Mali Angola Burma/Myanmar Bangladeş S-11a S-11b Moritanya Burkina Faso Malavi Burundi Mozambik Benin Nijer

6 Butan Nepal S-11a* ( , , ) (İLAVE EDİLDİ) Kongo Demokratik Cum. Ruanda Orta Afrika Cumhuriyeti Solomon Adaları Cibuti Sudan Eritre Sierra Leone Etiyopya S-11a* Senegal ( ) (İLAVE EDİLDİ) Gambiya Somali Gine Sao Tome ve Principe Ekvatoryal Gine Çad Gine-Bissau Togo Güney Sudan Timor-Leste Haiti Tuvalu Kamboçya S-11b Tanzanya Kiribati Uganda Komor Vanuatu Laos Samoa Liberya Yemen Lesotho Zambiya Madagaskar * Sadece parantez içinde belirtilen GTP'li ürünlere ugulanır. Ayrıca, karar eki listelere 1 sayılı Nihai Kullanım Mevzuatı Kapsamında İndirimli Gümrük Verqisi kapsamı eşyanın 1/1/2018 tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olduğunun tevsik edilmesi halinde ithal lisanslarının süresinin 15/2/2018 tarihine kadar (15/2/2018 dâhil) uzatılacağı bu madde ile ilave edilmiştir altına alınmıştır. Askıya Alma Sistemi :

7 ÖZDEMİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MEVZUAT GRUBU Sirkülerle ilgili sorularınız için, Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. ÖZDEMİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LDT. ŞTİ, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.