Üçüncü Ders: Hedef Kitle

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Üçüncü Ders: Hedef Kitle"

Transkript

1 103 Üçüncü Ders: Hedef Kitle

2 Kayıp Balık Nemo ya Etrafı Tanıtmak

3 Pazarlamanın en temel gerçeklerinden birisi de hedef kitlenizin doğru olduğu kadar başarınızın da mümkün olduğudur. Hedef kitle, stratejinizin yaşayacağı akvaryumdur. Akvaryumun köşelerini, diplerindeki dolambaçları ve dehlizleri strateji balığınız ne kadar iyi tanırsa o kadar yaşam şansı ve standartları yükselir. Kayıp Balık Nemo nun aslında kaybolmadığını düşünün. Hedef kitlenizi ne kadar doğru ve gerçekçi bir şekilde tanırsanız kayıp balığınız da o kadar yaşadığı yere hakim olacaktır. Pazarın sonsuz okyanusunda onlarca farklı faunanın arasında başarılı olmak istiyorsanız Nemo ya etrafı tanıtmak ve hedef kitlenizin mahiyetini ona anlatmak zorundasınız. Hedef kitle, günümüzde içerik pazarlaması söz konusu olduğunda çok daha detaylı ve geniş kapsamlı bir anlam ifade ediyor. İçerik pazarlaması hedef kitleyi size açacak bir anahtar olarak düşünülürse, elinizdeki anahtarın geçerliliğinin sizin de başarınızı belirleyen bir kıstas olduğu anlaşılabilir. Hedef kitle, içerik pazarlamasının başat elementlerinden bir tanesi. Suya bırakacağınız balığınızın zorlu ekosistemde var olabilmesi için yaşam süreceği çevreyi tanıması bir şart. İçerik 101 in bu bölümünde sizlere balığınızın Kayıp Balık Nemo konumuna gelmemesi için gerekli detay ve püf noktalarını anlatacağız. İçerik pazarlama stratejisinin başarılı olup denizlerin efendisi olmasını isteyen herkes için hedef kitle büyük önem taşıyor. Suyun yüzeyindeki koşulları ve derinliklerindeki yaşamı keşfetmek içerik pazarlamanıza başlangıçtan itibaren verimli bir yön vermenizi sağlayacak. Niche leri, yaşama elverişliliği, idealleri, avatarları ile hedef kitle ekosisteminde kayıp balık Nemo ya etrafı tanıtmak için ihtiyaç duyacağınız ipuçlarını, teçhizatı ve püf noktalarını İçerik 101: Hedef Kitle de bulabilirsiniz.

4 Balık hafızasının yaygın olarak speküle edildiği günümüzde İçerik 101: Hedef Kitle nin kalıcılığının tadını çıkartın. Macera başlasın!

5 Pazarlamada Bir Fransız Tatlısı: Niche

6 Nedir? Rock müzik bir niche tir. Bono Kulağa ilk seferde fiyakalı bir Fransız tatlısı gibi gelse de niche esas itibariyle sunduğunuz ürünün ve içeriğin odaklandığı pazara verilen addır. Niche sunacağınız ürünün ve içeriğin biçimini, üslubunu ve dilini belirleyen en önemli kıstastır. Ne Değildir? Niche demografi demek değildir. Yani kadınlar diye bir niche ten söz edemezsiniz. Niche pazar içerisinde spesifik ve belirgin bir segmentten oluşmalıdır. Yani kadınlar bir niche olamaz ama üniversitede okuyan, spor yapan kadınlar bir niche tir. Geçmişte geniş kitlelere hitap eden ürünler için ana akım niche tanımı kullanılmış olsa da günümüzdeki pratik ve teoride niche sınırları belirginleştirilmiş ve altı detaylarla doldurulabilecek pazar olarak değerlendirilmektedir. Niche bu nedenle hakkında herhangi bir detayın söylenemeyeceği belirsiz bir demografik özellik değildir.

7 Ne İşe Yarar? Bir pazarda herkese ulaşmak isterseniz sonucunda kimseye ulaşamazsınız. Herkese hitap eden tanımı aslında büyük bir yanılsamadır. Çünkü herkesin beğenisi ve arzuları farklıdır. Beğeniler ve arzular söz konusu olduğunda belirli segmentlerin birbirlerine yakın arzu ve beğeniler taşıdığını söylemek mümkündür. Bu noktada niche devreye girer. Niche lere dayanarak pazardaki belirli bir kesimin beğeni ve arzularına uygun bir dil takınmanız mümkündür. Niche bu nedenle pazarlamada olduğu gibi içerik pazarlamasında da göz önünde bulundurmanız gereken bir gerçekliktir. Hazırlayıp sunacağınız içeriği kesinlikle öncesinde bir niche e göre konumlandırmalısınız. Bu sayede içeriğiniz daha çok beğeni toplayacak ve içeriğinize daha fazla sahip çıkılacaktır. Ne Yapmalı? Belirleyeceğiniz niche in olabildiğince detaylı ve dar olması sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede hitap ettiğiniz kesimin beğenilerini, ihtiyaçlarını belirlemek ve tahmin etmek çok daha kolaylaşacaktır. Bu noktada size mikro-niche terimi daha uygun bir tercih olarak belirir. Mikro-niche ler belirli niche lerin altında yer alan alt dallardır. Örneğin kedi severler niche nin altında mikro-niche olarak siyah kedi severler yer alacaktır. Mikro-niche leri belirleyip bunlara uygun içerik üretmek hedef kitle ile iletişime geçmek için mantıklı bir seçenek olacaktır.

8 İşi Şansa Bırakmamak: Zemin Etüdü

9 Kişi Kendinden Bilir: Zemin Etüdü İçin 7 Soru İçerik hazırlamadan önce doğru yere hitap ettiğinizi anlamak için sormanız gereken bazı soruları bulunmakta. Bu sorular sizin hitap ettiğiniz hedef kitleyi ne kadar tanıdığınızı da göstermektedir. Bu nedenle eğer yeterli sayıda cevaba sahip değilseniz kesinlikle bu soruların cevabını araştırmanız size sağlıklı bir temel oluşturacağı için gereklidir. Aşağıdaki soruları tahmine dayanmadan nesnel ve emin bir şekilde cevaplayabiliyorsanız zemin etüdü yapmaya girişebilirsiniz. İşte temeli kazmadan önce cevaplamanız gereken 7 hayati soru: Belirlediğiniz kitle sizi başarılı kılacak yeterlilikteki satış sayısı kazandırabilecek mi? Hedef kitleniz sunacağınız içeriğe ihtiyaç duyar mı ya da söz konusu içeriği görmek ister mi? Sunacağınız içerik hedef kitlenize yarar sağlayacak mı? Hedef kitlenizi ürün satın almaya teşvik eden en önemli sebep nedir? Sunacağınız ürün ya da hizmet için hedef kitleniz gerekli alım gücüne sahip mi? Hedef kitleniz sosyal medya ve kullanıyor mu? İçerik tüketim alışkanlıkları ne düzeyde, ne tip içerik biçimlerine aşinalar? Bu soruların cevabını verebildiğiniz zaman zemin etüdü yapmaya ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik içerik biçimlerini keşfetmeye hazırsınız.

10 Hedef kitleyi gerçekten tanıyıp tanımadığınız konusunda nihai olumlu kararı vermenizi sağlayacak bu yedi soru aynı zamanda size içerik hazırlama süreci boyunca da yardımcı olacak önemli yönlendiricilerdir. İçerik hazırlama süreci boyunca bu soruların gösterdiği yolu takip etmek markanız ve içeriğinizin verimliliği konusunda yardımcı olacaktır. En nihayetinde içeriği hedef kitleniz için hazırladığınızı unutmayın ve her detayı bu sorulara makul cevaplar verecek şekilde düzenleyin. Kısa süre içerisinde içerik hazırlama süreçleriniz kendiliğinden bu soruların cevabını taşıyor olacak. Zemin Etüdü Neden Gerekli? İçerik pazarlaması geçmişte sadece içeriğin hazırlanması ve sunulmasından ibaret bir alan iken günümüzde içerik pazarlaması içerik hazırlanmadan çok önce başlayan ciddi ölçümleme ve test gerektiren bir çalışma anlamına geliyor. İçerik pazarlamasında en genel yanılgılardan birisi de içerik kaliteli hazırlandığı ölçüde mutlaka kendisini bir şekilde kullanıcılara ulaştıracağıdır. Kaliteli içerik başarılı olmak için kesinlikle önemli bir koşuldur ancak içeriğin kalitesi başarı binasının yegane dayanağı olamaz. Bu nedenle zemin etüdü mutlaka içerik hazırlanmadan önce gözden geçirilmelidir. Zemin etüdü içerik pazarlamasında hitap edilen kitlenin gerçekten nitelik ve nicelik olarak varlığının sorgulanmasıdır. İçerik hazırlanırken hedef kitlenin niteliği ve niceliği spekülasyonlara açık bir alandır. Bu spekülasyonlar da çoğunlukla nesnel verilere dayanmadığı için yapılan yorumlar hep havada kalır. Oysa günümüzde kullanılan pek çok araçla bu varlığı sorgulamak mümkündür.

11 Doğru zemin etüdü yapılmamış ama çok başarılı bir şekilde hazırlanmış kaliteli içeriklerin sonu under-rated olarak tarihteki yerini kazanmak olmuştur. Sürdürülebilirlik ve çevre dostu markalar bunun günümüzdeki büyük örnekleri arasında yer almakta. Amerikan pazar araştırmalarında kişisel hijyen ürünlerinde yer alan yeşil markaların gerekli duygusal bağı kuramaması en bilinen fenomenler arasındadır. Yeşil markalar ürettikleri içeriklerle endüstrinin geneliyle alakalı bir fikir vermekte ancak o markaya özel bir bağın kurulmasında son derece yetersiz kalmaktadır. Cannes Lions 2013 te Trish Wheaton bu konuda yeşil niche nin toplam tüketici tabanının sadece %15 ine hitap ettiğini açıklaması da aslında ciddi bir mesaj. Bu nedenle belirli bir niche e hitap ederken bu niche in pazardaki yeri de nitelik ve nicelik bakımından kesinlikle sorgulanmalıdır. Zemin Etüdü Nasıl Yapılabilir? İçeriğinizi sunacağınız niche nin varlığını test etmek için pek çok geleneksel araçtan (focus groups, anketler, pazar araştırmaları, istatistik verileri) yararlanılabileceği gibi dijital platformlarda da ucuz ve etkili sonuçlara ulaşmak mümkündür. Google bu konuda en önemli araçlar arasında yer almaktadır. Google Trends aracılığıyla yapacağınız kısa bir keyword araştırması ile hedef kitlenizin niteliği ve niceliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Söz gelimi saç bakım ürünlerinin içerik pazarlamasında kitlenizin taleplerini ve ilgi gösterdikleri içerik konularını kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Örneğin saç dökülmesi özellikle mart ve eylül aylarında kullanıcıların ilgilendiği bir konu olarak öne çıkmaktadır.

12 Siz de bu dönemde saç dökülmesiyle ilgili bir içerik çalışmasını kullanıcıların dikkatine sunarsanız zemin etüdü doğru yapılmış bir içerik olacağı için alacağını geri dönüş diğer aylara nispeten çok daha yüksek olacaktır. Bu konuda içerik pazarlamanızı sadece dijital platformlarla kısıtlamamalısınız. Çünkü tüketicilerin internet alışkanlıkları günlük yaşamda da ilgi duydukları meseleleri yansıtmaktadır. Yani saç dökülmesi için sadece SEO içeriği hazırlamak yerine; markanız saç dökülmesine dair alışveriş merkezlerinde bilgilendirme ve test yaptırma platformları oluşturabilir. Ya da offline olarak yayın yapan bir dergide bu konuyla ilgili bir makale yayımlatabilirsiniz. Zemin etüdü size hem dönemsel hem de genel olarak tüketicilerin ilgilendiği konuları sunan özel bir araçtır. Google Trends kesinlikle yararlanmanız gereken bir veri tabanını size ücretsiz olarak ulaştırmaktadır. Türkiye de internet kullanıcıları 2013 itibariyle arama motoru olarak %91 oranında Google ı kullanmakta. Google Adwords de yine kullanabileceğini başka bir araçtır. Yapacağınız aramalarda aramayı aşan keyword ler size faaliyet gösterebileceğiniz alanları da gösterecektir. Aylık arama geleneksel olarak bu konuda bir baraj oluşturmaktadır. Hedef Kitleyi Anlamak İçin Çözülmesi Gereken 4 Düğüm Hedef kitleyi belirledikten sonra içeriğinizin doğru ve etkili bir biçimde sonuç vermesini istiyorsanız hedef kitlenizi tanımanız gerekmektedir.

13 Bu sayede içerik pazarlamasının öncelikli şartları arasında yer alan içeriğin kendisini pazarlayabilmesi ni de sağlamış olursunuz. Hedef kitleyi anlamak için gerekli bu dört başlığın karşısına kendi hedef kitlenize uygun özellikleri yerleştirebiliyorsanız artık içeriğinizin nasıl ilgi çekebileceğini de biliyor olacaksınız. Demografi Genel anlamıyla nüfusa dair verileri içeren demografi size hedef kitlenizin gelir düzeyi, yaşı ve eğitim durumu hakkında bilgi verir. Hedef kitlenizin demografisi şu bilgileri içerir: Yaş Yerleşim Cinsiyet Eğitim Durumu Medeni Hal Meslek Gelir Düzeyi Psikografi Belirli bir demografi içerisinde yer alan insanların beğenilerini, içerikle nasıl etkileşime geçmeyi tercih ettiklerini (yorum atmak, beğenmek, arkadaşına tavsiye etmek ya da alakalı farklı bir içerik üretmek) gösteren önemli bir daldır. Etnografi Kültürel özelliklerin belirlenmiş bir demografide yaşam biçimlerini nasıl etkilediği, ne tür bir dili kullanmayı tercih ettiklerini ve nelere karşı daha ilgi duyduklarını gösteren dal. Yerel bir örnek olarak Ramazan ayı etnografi altında yer alan bir madde şeklinde düşünülebilir.

14 Satın Alma Alışkanlıkları Kullanıcıların ürün ve hizmetleri nasıl, ne şeklinde ve nereden temin ettiklerini söyler. Hedef kitlenizin online alışveriş alışkanlıklarını, dijital içeriği nasıl tükettiklerini cevaplamak için hedef kitlenin satın alma alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

15 Yerleşim ve Yaşam Alanlarını Belirlemek

16 Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Pazarda hitap ettiğiniz kitleyi bulmanın ve onlara ulaşmanın hızlı ve kolay yollarından birisi de hedef kitlenizin yaşam alanlarını bulmaktan geçmektedir. Yaşam alanı burada hedef kitlenizin dahil olduğu gruplar ve sivil toplum kuruluşları olabileceği gibi demografik özelliklere uygun olarak gençlik merkezleri, meslek örgütleri de olabilir. Dijital içerik pazarlamasında yaşam alanı tanımı altında sosyal medyada üye olunan gruplar, sayfalar ve mail grupları da yer almaktadır. Eğer hali hazırda başka oyuncuların da yer aldığı bir pazarda faaliyet gösteriyorsanız diğer rakiplerinizin oluşturduğu komüniteler, Facebook grupları da size hedef kitlenizi ulaştıracak yararlı araçlar olabilir. Facebook Graph Search ile birlikte markaların hedef kitlelere daha rahat ulaşacağı bir gerçek. Bu noktada dijital araçlardan maksimum düzeyde yararlanmalısınız. Mobil içerik pazarlamasında da GSM operatörlerinin kurumsal bünyelere bu konuda sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Başarılı bir segmentasyon ile hedef kitleniz içerisinden lead lere ulaşmanız son derece kolaylaşacaktır. Yaşam alanı belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir nokta faaliyet gösterdiğiniz alanda çalışan diğer markaların stratejilerini, iletişim biçimlerini de benchmark edebileceğinizi unutmamaktır. Ancak kendi iletişiminiz için ipuçları ararken diğer markaların iletişim biçimlerini mot-a-mot kopyalamak mutlaka uzak durulması gereken bir hatadır.

17 İçerik pazarlamasının alamet-i farikası olan yenilik ve özgünlük çoğu zaman bu benchmark işlemleri esnasında ortadan kaybolur ve siz de kendinizi markanız için rakiplerinizden hiçbir şekilde ayrılmayan sıradan bir içerik pazarlaması yaparken bulursunuz. Farklı alanlarda faaliyet gösteren markaların içerik pazarlama stratejilerinden yararlanmaksa daha mantıklı bir yol olacaktır. İçerik pazarlamasının avantajlarından birisi pazarlamanın b2b, FMCG gibi kategorilerinin katı çizgileri arasında kolay geçişlilik sağlamasıdır. Örneğin Coca Cola nın içerik pazarlamasından dersler çıkartarak herhangi bir yapı firmasının da içerik pazarlamasını kurmak mümkün olabilmektedir. Önemli olan içten ve ilgi çekici içeriği doğru kullanıcıya ulaştırmaktır. Yaşam Alanlarını Belirlerken Kullanılabilecek Araçlar Yaşam alanlarının hedef kitleyi belirlemek konusundaki önemi size hikaye anlatan bir veri sunmalarından kaynaklanmaktadır. Sosyolojik bir araştırmanın filme çekilmiş hali olarak düşünebilirsiniz yaşam alanlarının sunduğu bilgileri. Yaşam alanları bir bakıma içerik pazarlamasının hikayesini de anlatmaktadır. Bu nedenle yaşam alanlarını içerik hazırlama çalışmaları esnasında da ilham almak ve nesnel zemini kaybetmemek adına kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarını belirlerken kullanabileceğini bazı temel araçlar bulunmaktadır. Özellikle dijital içerik pazarlamasının sahip olduğu avantajlar arasında bulunan bu araçlar size kolay ve düşük maliyetle yüksek karşılık sunacak hizmetlerdir.

18 Hedef kitlenizi yakından tanımak için kullanabileceğiniz günümüzdeki popüler hedef kitle ve yaşam alanı belirleme araçları şunlardır: Research.ly Sosyal verileri etki alanları, demografi, psikografi ve yönelim olarak belirleyen bir program. Özellikle markaların nasıl algılandığını, networkler arasında nasıl farklılaştığını gösteren bu programla hedef kitlenizin nelere yöneldiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Kissmetrics İnternette içerik sunduğunuz siteleri kullanıcıların nasıl ziyaret ettiğini gösteren oldukça detaylı ve kullanışlı bir araç. Google Analytics ten farklı olarak kullanıcıların ne yaptığını değil, kullanıcıların kim olduğunu tanıtan çok detaylı web-site kullanım analizi sunan bir araçtır. Forrester İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın sitenizle girdiği etkileşimi ve genel olarak kullanıcıların internette içeriği nereden aldığını gösteren bir araç. Ücretsiz olarak kullanılabilen Forrester hızlı ve kolay sonuçlara ulaşmak için ideal.

19 Avatar Oluşturmak

20 Hedef kitlenizin demografisini ve diğer özelliklerini çıkarttınız. Artık hedef kitlenizin nelere sahip olduğunu ve nasıl etkileşime geçtiği konusunda fikre sahipsiniz. Sırada avatar oluşturmak geliyor. Avatar oluşturmak esas itibariyle FRP oyunlarındaki karakter oluşturma sürecine benzemektedir. Bu noktada elinizdeki verilere sıkı sıkı bağlanmalı ve çıkartacağınız karakterin objektif olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman istenen müşteri ile olan müşteri arasındaki makas bir hayli açıktır ve bu da sizi yanlış bir analize sürükler. Bu nedenle olabildiğince nesnel verilere dayanmalısınız. Oluşturacağınız avatar kişi özelinde sizin tüm hedef kitlenizin birleştiği, tüm hedef kitlenizi yansıtan birisi olmalıdır. Bu sayede içerik hazırlarken sürekli oluşturduğunuz karaktere göre içeriğinizi konumlandıracaksınız. Ortaya çıkan karakter içeriğinizi beğendiği ölçüde hedef kitleniz de sunduğunuz içeriğe sahip çıkacaktır. İş kurmanın amacı müşteri oluşturmaktır. Peter Drucker Karakter oluştururken yoruma açık, müphem detaylar vermekten kaçının. Örneğin karakterinizin yaşını belirlerken karakterinize bir yaş aralığı atamak yerine direkt olarak karakterinizin yaşını belirlemelisiniz. Bu sayede yaratacağınız karakter gerçek bir zemine oturacak ve üreteceğiniz içeriği de çok daha kolay bir şekilde modifiye edebileceksiniz. İçeriği uygun hale getireceğini karakter ne kadar net olursa içeriğiniz de o kadar somut ve ayakları yere basan bir paralelde ilerleyecektir.

21 Avatar Oluştururken Kullanılacak Kişi Özellikleri Avatarınızı oluştururken yararlanacağınız kişilik özellikleri esas itibariyle demografik ve psikografik temellere dayanmalıdır. Avatar oluştururken kullanılacak kişilik özellikleri şunlardan oluşmaktadır: Tüm demografik özellikler (yaş, cinsiyet, yerleşim, eğitim ve mali durum vs). Psikografik özellikler: Mizaç, Tavır, Değerler, Beğeni ve hobiler, Hayat tarzı.

22 İçeriğin Hedef Kitleye Ulaşması İçin 20 Nokta

23 Google yeni page rank sistemi Panda yı tanıttıktan sonra kısa sürede sıralamalarda ciddi değişiklikler olmaya başladı. Bu nedenle Google blogger lar ve webmaster lar için sıralamalarda üst sıralara yerleşmek için ne yapması gerektiklerini özetleyen bir kılavuz hazırladı. Dijital içeriğin efendisi olarak nitelendirilebilecek Google ın bu rehberi aslında içeriğini hedef kitleye ulaştırmak isteyen herkesin yararlanabileceği özel bir çalışma niteliğindeydi. İşte bu rehberden ve içerik pazarlamasının kendine özgün koşullarından yararlanılarak hazırlanmış 20 maddelik bu liste aslında kaliteli içeriğin de nasıl olması gerektiğini gösteren bir kılavuz niteliğinde. İçeriğinizin hedef kitleye ulaşması için karşılanması gereken 20 kriter: Çalışmanız hakkında en büyük önceliğinizi ve ağırlığınızı içeriğin kalitesine vermelisiniz. Orijinal bir içerik sunmalısınız. Uzmanların ve otoritelerin sunduğu görüşlerden yararlanmalısınız. Kendini tekrar eden içerikten kaçınmalısınız. Hedef kitlenizle aranızda bir güven ilişkisi kurmalısınız. İçerik kaynağınız için bir otorite inşa etmelisiniz. Temel hatalardan ve basit yanlışlardan kesinlikle kaçınmalısınız. İçeriğe ulaşım dolaysız ve kolay olmalı. Herkes için değil hedef kitleniz için belirlediğiniz avatar için içerik hazırlamalısınız. Daha önce herkesin aklına gelen ama kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmalısınız. Uçlara gitmeden, sıcak bir üslup belirlemelisiniz.

24 İçerik mesaj sahibi olmalı. İçeriğin mesajı açık olmalı. Herkesin konuştuğu konuları tekrar etmek yerine orijinal bakış açısı sunun. Okuyanların paylaşmak ve saklamak istediği içerik sunun. Call-to-action larınız bariz olmamalı. Geleneksel yayıncılıktaki standartları korumaya çalışın. Kısa ve net olmalısınız. Çoğu kullanıcı içeriğinize çok az vakit ayıracaktır. Detay odaklı düşünün. İçeriğiniz kendini pazarlasın.

25 Kapıları Açmak: Farklı İçerik Kaynaklarından Yararlanmak

26 Hedef kitlenizin beğenilerini öğrendiniz, artık onların neleri sevdiğini ve nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz. Hayatın akışı sürerken hedef kitlenizin olaylara ve yeniliklere verdiği karşılığı da tahmin edebiliyorsunuz. Hedef kitlenizin alışkanlıklarını ve sevdiği şeyleri bilmek artık yeni kapıları açabileceğiniz anlamına da geliyor. Kapıların çoğu farklı yerlere açılır ama bir kapı; bizi kaynağa götürür. Matrix Hedef kitleyi tanımanın önemli avantajlarından birisi farklı içerik kaynaklarından yararlanmak. İnsanların neyi sevdiğini, hangi dizileri takip ettiğini ve farklı olaylara nasıl tepkiler geliştireceğini bilerek kısa sürede içerik geliştirme aşamasında çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kitlenin takip ettiğini bildiğiniz bir dizinin sezon finali mi yaklaşıyor? Dizinin yaratacağı rüzgardan siz de yararlanabilir ve içerik pazarlaması geminizin yelkenlerini şişirebilirsiniz. Ya da içeriğinizi direkt olarak bu dizinin üzerine inşa ederek marka olarak dizinin sahip olduğu olumlu algıdan ve tutkudan yararlanabilirsiniz. Hedef kitleyi tanıyarak farklı kapılar açabileceğinizi mutlaka aklınızda tutun. Bu sayede hem günceli takip eden dinamik bir içerik stratejisi kurabilir hem de seslendiğiniz insanlarla iletişiminizi çok daha kuvvetli bir frekansta sürdürebilirsiniz.

27 Yararlanabileceğiniz sayısız farklı kapı arasında öne çıkanlar diziler, ünlü şarkıcılar, konser ve festivaller bulunabileceği gibi aynı zamanda tüketim alışkanlıkları da yer alır. Tatil dönemlerini, hafta sonu yaygın olarak tercih edilen etkinlik biçimlerini hedef kitlenizle birlikte ele alın. Örneğin genç üniversitelilere hitap eden bir t-shirt markasının içerik pazarlaması için final dönemleri eşsiz bir fırsattır. Bu tip dönemlerden sıklıkla yararlanmaya çalışın. Kısa sürede yoğun bir geri dönüş açtığınız kapıdan size doğru gelmeye başlayacaktır.

28 Dijital Otorite Olmak İçin 5 Kriter

29 Dijital otorite olmak internetle ilgili bir işte çalışan ya da faaliyet gösteren her markanın hayalindeki zirve noktadır. Kendi akreditasyon hakkını da beraberinde getiren dijital otorite titri hedef kitle ile iletişimde de yeni bir sayfa açmak anlamına gelmekte. İçerik pazarlamasında dijital otorite kaynağına sahip olmak su başını tutmakla eş değerdir. Markanız için dilediğiniz yönlendirmeyi ve desteği sunabileceğiniz dijital otorite titrini elde etmek için aşağıda geçen beş kriteri mutlaka dikkatle uygulamalısınız. Respect My Authoritah!! Cartman, South Park İçerik Kaynağının Saygınlığı İçerik kaynağı bu noktada sizin için içeriği hazırlayan kişi ve kurumdur. Örneğin markanızın insanların hayatına kattığı değeri anlatan kısa öykülerden oluşan bir blog düşünüyorsanız bu noktada tanınmış bir blogger dan yararlanarak içerik kaynağınızı saygın kılabilirsiniz. Eğer görsel bir çalışma düşünüyorsanız ismi bilinen saygın bir illüstratör yine çalışmanıza başarıyla birlikte saygınlık da kazandıracaktır. İşin Saygınlığı Göreceli bir tabir gibi görünse de saygınlık kolaylıkla tespit edilebilir. Eğer sunduğunuz içerik okuyucular tarafından paylaşılıyor ve ürettiğiniz içerik başka çalışmalara da kaynaklık ediyorsa saygınlığı elde etmişsiniz demektir. Bu nedenle ürettiğiniz her içeriğin paylaşılabilir ve fikir verici olmasına büyük önem göstermelisiniz.

30 Dinleyici Kitlenizi Seçkinleştirmek Çok sayıda insana ulaşmayı başardınız peki sırada ne var? Sırada vermeniz gereken güç bir karar var. Dinleyici kitlenizi seçkinleştirmelisiniz. Ama neden? Cevabı aslında çok temel bir pazarlama gerçeğine dayanıyor, insanlar markalar hakkındaki izlenimlerini büyük ölçüde o ürünü kullanan insanlar üzerinden kazanırlar. Aynı biçimde içeriğinizi de takip edenler içeriğinizin kalitesini belirleyecektir. Bu nedenle hedef ve dinleyici kitlenizi seçkinleştirmelisiniz. Dinleyici kitlesinin neden olduğu algı farklılığının en temel örneğini Ekşi Sözlük ve İnci Sözlük örnekleri üzerinden görebilirsiniz. İnci nin çok daha mobilize dinleyici kitlesine rağmen dijital bir otorite olmaktan çok uzakta olmasının nedeni Ekşi sözlük kadar rafine bir kitleye hitap etmemesinden kaynaklanmaktadır. E-yayınlar günümüzde yayınevlerinin gelirinin %20 sini oluşturmaktadır. Farklı Mecralara Hakimiyet Oluşturduğunuz blog beklentilerinizi karşılıyor ve hatırı sayılı bir yere sahip ancak bir türlü dijital otorite olamıyor musunuz? Bu sorununuzun çözümü aslında basit bir çeşitlendirmeye dayanıyor. Yapmanız gereken içeriğinizi farklı mecralara uygun olarak çeşitlendirmek. Örneğin blog unuza bir Youtube sayfası açıp bazı içeriklerinizi buradan paylaşmak son derece yararlı olacaktır. Yine Slideshare, Tumblr gibi farklı araçlar da mecralara hakimiyet konusunda size yardımcı olacaktır.

31 Süreli Bir Dijital Yayın Dijital otorite oluşturmak konusunda yardımcı olacak bir diğer adım da dijital yayıncılıkta aktif bir yer almaktır. Dijital yayınlar markalara ve içerik pazarlama kaynaklarına bir otorite tonu ve prestij kazandırır. Üstelik geleneksel yayımcılıktan farklı olarak da kendisine özgü esneklikleri de beraberinde getirir. Süreli dijital yayınla öne çıkmak konusunda globaldeki önemli örnekler arasında 40 ülkede 1,5 milyon çiftçiye ulaşan Jonh Deere nin The Furrow dergisi, Google ın Zero Moment of Truth u, Lego nun Lego Club dergisi bulunmaktadır. Yerelde de bu tip benzer dijital yayıncılık örneklerini başta fotoğraf makinesi üreticilerinin ve e-bilet hizmetlerinin katalog ve bültenlerinde görebilirsiniz yılında e-yayıncılık alanında faaliyet gösteren Mag+ CEO su Gregg Hano son üç yılda 1000 den fazla online yayın yaptıklarını açıkladı.

32 Kendi Kültürünü Yaratmak

33 İçerik pazarlamanız için uzun ve dikkatli bir şekilde çalıştıktan sonra nihayet kime hitap ettiğinizi ve kiminle iş yapacağınızı artık kesin olarak biliyorsunuz. Sıra hedef kitlenizin özgün kültürü içerisinde bir alt kültür yaratmaya geldi. Güçlü ve kendinden emin bir marka yaratmanın koşulu olan kendi kültürünüzü yaratmak sizi aynı hedef kitleye hitap eden markalardan ayrıştıracak adım olacak. Böylece diğer markalardan sıyrılarak farklı olduğunuzu gösterebilecek ve size ulaşan her müşteriniz artık aynı zamanda sizin için çalışan bir marka elemanına dönüşecektir. Bu nedenle hedef kitle belirleme ve inşa etme sürecinde en yüksek gayreti ve en ince hesaplamaları kendi marka kültürünüzü yaratmak için harcamalısınız. Zamanın Aşımına Direnen Bir İmparatorluk Kurmak Sid Meier s Civilization Çalışması kadar ödülü de büyük olan kendi marka kültürünüzü yaratmak farklı dallara ayrılan ve adımlar içeren meşakkatli bir iştir. Marka kültürünü yaratmak için kullanabileceğiniz uygulama esnasında da cesaret isteyen ve gerçekleştirilmesi güç bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlar jargon oluşturma, sektör kalıplarını kırma, yeni kanallar bulmak ve içerik kaynağına bir karakter kazandırmaktır. Bu uygulamaları doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığı takdirde kısa sürede markanız hedef kitle içerisinde kendi alt kültürünü içerik pazarlaması aracılığıyla kuracaktır.

34 Böylece markanızı bir imparatorluğa dönüştürürken içerik pazarlaması sizin en büyük itici gücünüz olacaktır. En nihayetinde markanız içeriğinin biçimine göre hedef kitle gözünde konumlanacaktır. Jargon Oluşturma: Mahallenin Cool Çocukları İçerik pazarlamasında öncelikli amacın hedef kitleyi etkileyip tılsım altına almak olduğu düşünüldüğünde jargon oluşturmanın esprisi de ortaya çıkar. Diğer rakiplerinizle birlikte markanızı bir mahallede oturan çocuk olduğunu varsayın. Ve mahallede düzenlenen maçı size kazandıracak yetenekte yeni bir çocuğun taşındığını düşünün. Rakiplerinizin önüne geçmek için yeni gelen çocuğu elde etmeniz şart. İşte bu noktada devreye jargonunuz girer. Farklı ve eğlenceli sözcükler kullanan; zengin görsel bir imaj oluşturan mahallenin gediklisi olarak yeni taşınan çocuğu jargonla elde edebilirsiniz. Jargon bir metafordur ve her metafor bir şiirdir.sid Gilbert K. Chesterton Hedef kitleyi büyüleme göreviniz de mahallenin cool çocuğu rolünü oynamaktan esas itibariyle çok farklı değildir. Marka içeriğinizi kendinize has bir üslupla birleştirdiğiniz takdirde diğer mahalle sakinlerinden farklılaşıp kendinizi sıra dışı ve etkileyici gösterebilirsiniz. Bu noktada Starbucks örneğini düşünebilirsiniz. Starbucks müşterilerini misafir olarak adlandırarak onlara bir samimiyet ve seçkinlik atfetmektedir. Aslında Starbucks ın yaptığı bir jargon üretmektir.

35 Siz de içerik pazarlamanızda bu tip jargon denemelerine girişebilirsiniz. Kurumsal blog yerine sizi ve markanızı ifade eden farklı bir kelime seçebilir. Facebook sayfanızı bir sayfa olmaktan çıkartıp daha dinamik ve heyecan verici bir isimle adlandırabilirsiniz. Jargon sizi diğer markalardan farklı göstereceği gibi aynı zamanda içerikle birlikte sunacağınız mesajı kuvvetlendirecek bir takviye niteliğine sahiptir. Mahallenin cool çocuğu olarak bu süslü ve sıcak kelimelerinizle kısa sürede yeni taşınan çocuğu etkileyebilirsiniz. Bu sayede maçı kazanmanız da bir hayal olmaktan çıkıp bir gerçeklik halini alır. Aynı zamanda kendi kültürünüzü yaratmak konusunda da temel adımı atmış olursunuz. Neticede tüm kültür sözcükle başlar ve sözcükle yayılır. Oluşturduğunuz jargon günlük hayata yerleştikçe sizin de marka olarak hedef kitle üzerindeki etkinliğiniz ve gücünüz artmaya başlar. Sektör Kalıplarını Kırmak Yenilikçi olmak aslında iş hayatında başarılı olmak için yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Ancak çoğu zaman yenilik için yenilik le sonuçlanan kısır ve verimsiz bir döngünün de sebebi bu yenilik arayışıdır. İçerik pazarlamasında da yenilikçi olmak özellikle dengelerin ve biçimlerin hızla değiştiği bir alan olması bakımından çok önemlidir. Gelişmek değişimdir, mükemmellik sık değişiklik yapabilmektir. Winston Churchill

36 Fakat yine yenilik için yenilik riskiyle karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle sektörel kalıpları kırmak konusunda çizgileri netleştirmek gerekmekte. Öncelikle hedef kitlenin beklentilerinin getirilecek yenilikler için temel motivasyon olması şartı içerik stratejinizin temeline yerleşmelidir. Bu konuda sormanız gereken Hedef kitlenin sektörden beklentileri neler? sorusudur. Eğer bu konuda kesin ve net yanıtlara ulaşmanız mümkün olmuyorsa bu sefer ikinci soruyu sormalısınız: Hedef kitlenin sektörden şikayetleri neler?. İkinci sorunun yanıtını bulmak çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Bu konuda içerik yayını yaptığınız kanallardaki ölçümlemeleri bir yanıt olarak bulabilirsiniz. Hangi tip içerikleriniz daha az etkileşim sunuyor? Hangi içeriklerde negatif geri dönüş alıyorsunuz? Sosyal medyadan bu konuda faydalanabilirsiniz. Büyük yenilikler ve farklı bir yaklaşım getiren sosyal medya pazarlaması geçtiğimiz dönemde birbirinin aynı şablon içeriklere dönüştü. İçerik pazarlamasını da ilgilendiren bu durum markanızın farklılaşmasını bir faydadan ziyade zorunluluğa çeviriyor. İşte bu nedenle sektörel kalıpları içerik pazarlamasında kırmanız son derece önemli. Rakiplerinizin standart iletişim biçimlerini bir kenara ayırın ve daha farklı neleri deneyebileceğiniz üzerine kafa yorun. Bu konuda farklı sektörlerdeki içerik biçimlerini incelemelisiniz. Özellikle insanların çok daha günlük hayatına dahil olan içerik biçimlerinden kendi açınızdan yararlanabilirsiniz. Örneğin FMCG alanında faaliyet gösteren bir marka olarak hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların içerik pazarlamasında kullandığı biçim ve yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu sayede hem sektör-dışı oyuncuların yenilikçiliğinden yararlanabilir hem de içerik pazarlamasını değerli kılan farklılaşmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Pazarlama Satrancında Şah: İçerik

Pazarlama Satrancında Şah: İçerik Pazarlama Satrancında Şah: İçerik Marka iletişiminde geleneksel yöntemlerin yaygın kullanımı günümüzde pazarlama açısından markalar için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Potansiyel müşterilerin geleneksel

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2623 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1591 PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ Yazarlar Doç.Dr. Metin ARGAN (Ünite 1, 3) Doç.Dr. Rasime Ayhan YILMAZ (Ünite

Detaylı

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2

İleri Görüş PAZARLAMANIN GELECEĞİ. PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8. katkılarıyla 2014 / 2 İleri Görüş & katkılarıyla 2014 / 2 PAZARLAMANIN GELECEĞİ PAZARLAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BEŞ TREND Sayfa 8 İÇİNDEKİLER 2014 / 2 8 PAZARLAMANIN GELECEĞİ Filmlerde izlediğimiz gelecek senaryoları her

Detaylı

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir.

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. Yıl:1 Sayı:2 Nisan 2012 Röportaj: SEO Uzmanı Hasan Burak Çullu nun gözünden yeni dünya düzeni: Google

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA 8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA SOSYAL AĞLAR Son zamanlarda tüm dünyada beklenmedik bir hızla yayılan ve milyonlarca insanı etkisi altına alan sosyal ağlar, insanların birbirileri ile olan ilişkilerini

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 17 Kasım - 22 Aralık 2012 DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2012 07 17 Kasım - 22 Aralık 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE MESLEK ETİĞİ Doç. Dr. Hatice Nur ERKIZAN Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Serdar KARAKAYA Muğla Üniversitesi Muğla Meslek Yüksekokulu Radyo-TV

Detaylı

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI İçindekiler Portföye hoşgeldiniz!...3 BÖLÜM BİR:GİRİŞ 1. Portföy: resmi-olmayan eğitim ve öğrenim ile gençlik çalışmalarının tanınırlığının arttırılmasını amaçlayan bir araç...7 2. Portföy: Avrupa Konseyinin

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR PAZARLAMAYA GİRİŞ Pazarlama faaliyetleri pazar adı verilen ve çeşitli öğelerden oluşan bir pazarlama sistemi içinde gerçekleşir. Bu sistemin işleyişinde en genel halde üç grup aktör rol oynamaktadır. Bunlar

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2537 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1508 MEDYA PLANLAMA Yazarlar Doç.Dr. Hasan Kemal SUHER (Ünite 1, 8) Doç.Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ (Ünite 2, 5) Yrd.Doç.Dr. Bilgen BAŞAL

Detaylı

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ 01 01 Eğer yaratıcı biriyseniz ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bu eğitim seti size yardımcı olabilir. Kendi Yaratıcı

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları

Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları Türkiye penceresinden 2015 İK manzaraları 2015 yılı için genel İK trendlerine ve araştırma sonuçlarına baktık. Peki, Türkiye cephesinde bizi neler bekliyor? Hangi konu başlıkları daha fazla öne çıkacak,

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Büyük Veri Casper

Detaylı

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ KAAN GÜLTEN kimdir? Seo sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan yazar, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında

Detaylı