SAĞLIK TURİZMİ VE HEMŞİRELİK SEMPOZYUMU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SAĞLIK TURİZMİ VE HEMŞİRELİK SEMPOZYUMU"

Transkript

1 SAĞLIK TURİZMİ VE HEMŞİRELİK SEMPOZYUMU KÜLTÜRLERARASI HEMŞİRELİK BAKIM ÖRNEKLERİ MEDİCANA İNTERNATİONAL İSTANBUL HASTANESİ KLİNİK EĞİTİM HEMŞİRESİ EREN YAŞAR MUTLU

2 SAĞLIK TURİZMİ VE HEMŞİRELİK SEMPOZYUMU KÜLTÜR NEDİR? Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütünüdür.

3 KÜLTÜREL HEMŞİRELİK Hemşirelik bakımında kültürel evrensellik ve kültüre özgülük sağlayan, farklı kültürlerin karşılaştırmalı araştırma ve analizi üzerine temellenen, sağlık-hastalık, bakım, inanç ve değerlere saygılı bir şekilde, dünyada alt kültür ve kültürlerindeki farklılıkları analiz eden ve karşılaştırmalı çalışma üzerine odaklanan hemşireliğin bir kolu veya alt dalı Leninger (1999)

4 KÜLTÜREL YAPININ TANINMASI DEĞERLENDİRİLMESİ BAKIMIN KALİTESİ HEMŞİRELİK MODELLERİ

5 KÜLTÜRLERARASI MODELLER Leininger Bakımda Kültürel Farklılık ve Evrensellik Modeli Purnell Kültürel Yeterlilik Modeli Giger ve Davidhizars Transkültürel Değerlendirme Modeli Spector Sağlık ve Hastalıkta Kültürel Farklılık Modeli Campina-Bacote Kültürel Yeterlilik Modeli Andrews ve Boyle Hemşirelik Bakımında Kültürler Arası Kavramlar

6 KÜLTÜRLERARASI MODELLER Papadopulus ve Lees Sağlık Araştırmaları İçin Genel ve Spesifik Kültürel Yeterlilik Modeli Orque Etnik Kültürel Sistemleri Modeli Kim-Godwin, Clarke ve Barton Toplum Bakımında Kültürel Yeterlilik Dağılım Modeli Burchum Suh Kültürel Yeterlilik:Evrimsel Boyutuyla evrimsel kavram analizi sayesinde kültürel yeterlilik modeli

7 KÜLTÜRLERARASI MODELLER Cross,Bazron,Dennis ve Isaacs Kültürel Olarak Yeterli Bakım Sürecine Doğru:Emosyonel Olarak Ciddi Rahatsızlığı Olan Azınlık Çocukları İçin Etkili Hizmetler Pacquiao Etik Karar Almada Kültürel Yeterli Araştırmacılar Yetiştirme Wells Kültürel Yeterlilik Ötesi:Bireysel ve Kurumsal Kültürel Gelişme İçin Model Suh Evrimsel Kavram Analizi Sayesinde Kültürel Yeterlilik Modeli

8 ORTAK KAVRAMLAR Toplantı Kültürel yeterlilik Kültürel bilgi Kültürel farkındalık Kültürel duyarlılık Kültür şokun Kültürel körlüğün Kültürel usandırmanın

9 KÜLTÜREL ÖZELLİKLER Giyim-Kuşam

10 Kültürlerarası Örnekler İLETİŞİM Türkiye = Türkçe İngiltere = İngilizce Almanya= Almanca Irak = Arapça

11 Ortadoğu Kültürü Afganlılar ve Araplarda kadın ile erkeğin birbirlerine dokunmaları yasaktır. Pakistan da selamlaşma şekli el sıkışmadır. Bir erkek başka biriyle evli olan kadınla göz teması olmaksızın selamlaşır. Göz temasından kaçınmak aynı zamanda bir saygı göstergesidir.

12 Avrupa Kültürü Selamlaşmada tokalaşmayı tercih eder. Erkeklerle bayanlar samimi şekilde yanak yanağa öpüşebilir. Resmi davetlerde erkeklerden bayanların elini öpmeleri beklenir. Genelde erkekler hemcinsleriyle yanak yanağa öpüşmezler. İngiltere'de bu eşcinsellik olarak algılanır.

13 YAŞAM TARZI VE AİLE YAPISI

14 Ortadoğu Kültürü Araplar erkek egemen toplumlardır. Arap toplumunun temelini aynı atadan gelmiş fertlerden oluşan aile teşkil etmektedir. Arap toplumunda kız çocuklarına çok fazla itibar gösterilmemektedir. Araplar çok ve erkek çocuklu olmayı isterler.

15 Avrupa Kültürü İngiliz aile yapısı ise çekirdek aileden oluşur büyükanne ve büyük baba eve ziyaretçi olarak gelir. Türkiye'nin tam tersine, evlenmeden çocuk sahibi olan ve bir aile kuran çift sayısı çok yüksektir. Kadın ve erkek eşit söz hakkına sahiptir. Araplarda ise boşanma yerine birkaç eşle evlilik hakimdir.

16 KONUŞMA TARZI

17 Ortadoğu Kültürü Araplar Araplar da bol bol konuşma, sohbetten hoşlanma vardır. Konuşurken, yüksek sesle konuşurlar. Toplu olunan yerlerde bile bağıra çağıra kişisel sorunlarını hiç çekinmeden aktarırlar.

18 Avrupa Kültürü Kısa ve net kelimelerle anlatmak istediklerini anlatırlar. Kişilere hitap ederken isimlerinden önce bir ön isim yada unvanlarını söylerler.(bay John Profesör Jack)

19 GİYİM - KUŞAM

20 Ortadoğu Kültürü Arap toplumunda; giyim-kuşam oldukça sade ve tekdüzedir. Basit bir entari, bir kuşaktır. Araplar; sakalı da erkekliğin bir simgesi olarak kabul ederler.

21 Türk Kültürü Türk toplumunda kılık-kıyafet çok zengin ve ihtişamlı bir kültür alanıdır ve başka hiçbir kültür kıyafet alanında bu kadar zengin değildir.toplumun iman ölçüleri içinde; gelişerek biçimlenir, anlamlar kazanır.

22 Avrupa Kültürü Kravat, pantolon ve ayakkabı (jeans, eşofman ve spor ayakkabısının aksine) bazı lokantalara girişte zorunludur. Rahat giyinmeyi severler.

23 TEMİZLİK ALIŞKANLIĞI

24 Arap Kültürü Arapların temizlik alışkanlığı pek yoktur. Yemeği elle yerler. Ayakkabı terlik kullanmazlar.

25 Türk Kültürü Türklerin temizliği tarihi belgelerle sabittir. Osmanlı zamanında Avrupalı elçiler padişah huzuruna çıkmadan önce hamamda iyice yıkandırılarak çıkarılır. Türk hamam kültürü çok yaygındır. Evlere ayakkabı ile girilmez.ayakkabılar kapı önünde bırakılır.

26 Dini İnançları Araplar ve türkler müslümandır ve dinlerine bağlıdırlar. Camiler, dualar, çeşitli dinsel etkinlikler sık bir biçimde yaşamlarında yer alır. İngilizler, hristiyandır ve dini inançlara saygılıdırlar.

27 Tarım Ticaret Araplarda ticaret, tarımdan daha önemli bir gelir kaynağıdır. Türkler tarım hayvancılık ve ticaret ile uğraşır. İngiltere ticaret ile uğraşır.

28 Eğlence Araplar; zevk ve eğlenceye düşkündürler. İngilizlerde eğlence anlayışı kişiden kişiye gre değişir.kişi neden zevk alıyorsa onu yapar.sporun merkezi olarak bilinir. Türklerde eğlence kültürü yöreye göre değişkenlik gösterir.

29 YEMEK KÜLTÜRÜ

30 Ortadoğu Kültürü Arapların çok geniş bir mutfak kültürü yoktur. Başlıca yiyecekler; deve eti, süt, kavrulmuş un ve hurmadan ibarettir.elle yemek yerler.

31 Türk Kültürü Osmanlıya dayanan yemek kültürü lezzetli ve sağlık açısından uygundur. Yemek isimleri içine konulan besine,pişirme türüne göre verilir.domuz eti haramdır. Sofra adabı gereği eller yıkanır,yemeğe dua ile başlanır ve yemek çatal kaşık ile yenir.

32 Avrupa Kültürü İngilizlerin yemek kültürü Avrupa nın en zayıf yemek kültürü sayılır. Hindular ise sığır eti yemezler.

33 Hamilelik ve Çocuk Büyütme Araplar çok ve erkek çocuk sahibi olmaktan yanadır.doğum Kontrol yöntemi kullanmazlar.çocukların yaş araları çok azdır. Türklerde mutlu bir olay olarak kabul edilir.güç göstergesidir.

34 ÖLÜM TÖRENLERI

35 Türk ve Arap Kültürü Araplarda ve Türkler de cenazeye saygı duyulur ve dini kurallar doğrultusunda defnedilir.

36 İngilizler Hindular ölüerini yakarak küllerini özel bir kapta ya saklar yada istenilen yere serpilir.

37 Maneviyat Dini uygulamalar Araplar namaz kılarken secde de alınlarının değdiği yere mühür taşı koyarlar. Türkler dini vecibelerini cami ya da evlerinde yerine getirir.

38 ALIŞKANLIKLAR

39 Ortadoğu Kültürü Arap kültüründe sigara içilirken alkol tüketimi çok azdır.

40 Avrupa Kültürü İngiltere de ise alkol kullanımı oldukça yaygındır. Sigara kamusal yerlerde içilmez.sigara içmeyen kişi orada bulunmaz hatta para cezasına çarptırılır.

XII.BÖLÜM SONUÇ VE ÖNERİLER

XII.BÖLÜM SONUÇ VE ÖNERİLER XII.BÖLÜM SONUÇ VE ÖNERİLER Değişime katılan insanların davranışlarının nedenlerini tespit etmek amacıyla yapılan ve yaklaşık 2 yıllık bir çabanın ürünü olan çalışma; sahaya çıkmadan önce, sahada ve saha

Detaylı

KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN SÖZSÜZ İLETİŞİME YANSIMALARI

KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN SÖZSÜZ İLETİŞİME YANSIMALARI KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN SÖZSÜZ İLETİŞİME YANSIMALARI Melis YALÇIN * ÖZET İnsan davranışlarını anlamada disiplinlerarası bir bakışa ihtiyaç duyulmaktadır. Psikoloji biliminin yetersiz kaldığı noktada sosyoloji

Detaylı

KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON

KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON Kamil ŞAHİN Özet Kültürel yozlaşma, genellikle ekonomik ve siyasi güç açsından diğer toplumlardan daha geride bulunan ve diğer toplumlar ve onların

Detaylı

EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS

EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS ISSN: 2342-0251 Volume 2/4 Winter 2014 p. 247/265 EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS Yabancılara Türkçe Öğretimi Ders Kitaplarında Söz Varlığı Unsurlarının

Detaylı

Türkiye de Orta Sınıfı Tanımlamak

Türkiye de Orta Sınıfı Tanımlamak Türkiye de Orta Sınıfı Tanımlamak Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Hakan Yılmaz Araştırma Sonuçları Sunumu Ekim 2012 Boğaziçi Üniversitesi Açık Toplum Vakfı 1 24 Ekim 2007 Türkiye de Orta Sınıfı Tanımlamak

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU *

YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU * YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU * Arş. Gör. Kemalettin DENİZ ** GİRİŞ Özet Bu araştırmada, köyde ve kentte yaşayan ilköğretim öğrencilerinin yazılı

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ ÖZET

ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ ÖZET ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ Zekiye TAMER GENCER I ÖZET Günümüz Türkiye sinde, yaşanan çok kültürlü bir yapıdan ve bu yapının beraberinde getirdiği kültürel zenginlikten bahsetmek

Detaylı

T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı. Metropolde Kariyer Meslekleri ve Aile Yapısı Temelinde. Yaşama Tarzlar.

T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı. Metropolde Kariyer Meslekleri ve Aile Yapısı Temelinde. Yaşama Tarzlar. T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı Metropolde Kariyer Meslekleri ve Aile Yapısı Temelinde Yaşama Tarzlar. (Ankara Orneği) Ankara 1998 T.C. BAŞBAKANLıK AİLE ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANLlGI YAYıNLARı

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır - 2006 - YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ile işbirliği içinde ECPAT INTERNATIONAL Yazanlar: Harika Yücel,

Detaylı

KOLOFON. Yazar: MOVISIE Yardımcı yazarlar: Şiddete karşı uçan ekip proje kuruluşları Editör: Emilin Lap Vertalingen Düzenleme: Suggestie & Illusie

KOLOFON. Yazar: MOVISIE Yardımcı yazarlar: Şiddete karşı uçan ekip proje kuruluşları Editör: Emilin Lap Vertalingen Düzenleme: Suggestie & Illusie FLYING TEAM AGAINST VIOLENCE ŞİDDETE KARŞI UÇAN EKİP Namusa dayalı Şiddet, Zorla Evlendirme ve Terk Edilmeye karşı Mücadele Kıbrıs, Almanya, Hollanda, İsveç ve Türkiye de politika, örnek uygulamalar ve

Detaylı

TÜRKİYE DE AİLE DEĞERLERİ ARAŞTIRMASI

TÜRKİYE DE AİLE DEĞERLERİ ARAŞTIRMASI TÜRKİYE DE AİLE DEĞERLERİ ARAŞTIRMASI Ankara 2010 T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE DE AİLE DEĞERLERİ ARAŞTIRMASI T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Detaylı

kitapçığımızı Açık Toplum Vakfının destekleriyle yeniden basıma hazırladık.

kitapçığımızı Açık Toplum Vakfının destekleriyle yeniden basıma hazırladık. Giriş, Eşcinsellikle ilgili sıkça sorulan sorular üniversitelerde ve gençlik buluşmalarında gençlere yönelik yaptığımız atölyeler de bize sorulan soruların hepsine yanıt veriyoruz. Homofobi ve transfobiyle

Detaylı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DERGİSİ 401 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması A Field Research Aiming to Determine The Characteristics of President

Detaylı

Toplumun, Kültür Politikaları ve Medyanın Kültürel Süreçlere Etki Algısı Araştırması

Toplumun, Kültür Politikaları ve Medyanın Kültürel Süreçlere Etki Algısı Araştırması Toplumun, Kültür Politikaları ve Medyanın Kültürel Süreçlere Etki Algısı Araştırması Proje Koordinatörü Prof. Dr. Talip KÜÇÜKCAN T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü

Detaylı

Kültürel Farklılıkların Yönetimi ve Alternatif Bir Strateji: Kültürel Zeka

Kültürel Farklılıkların Yönetimi ve Alternatif Bir Strateji: Kültürel Zeka KMU İİBF Dergisi Yıl:11 Sayı:16 Haziran/2009 Kültürel Farklılıkların Yönetimi ve Alternatif Bir Strateji: Kültürel Zeka Salih Yeşil Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü Özet Farklı

Detaylı

AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Amerikan Kültür Kolejine Hoş Geldiniz... 2 İletişim Detayları 2 Amacımız... 2 İşleyiş... 2 Okul Saatleri.. 3 Teneffüs 3 Aile İletişimi... 3 Veli Görüşmeleri...

Detaylı

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DIŞ İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ UZMANLIK TEZİ TOLGA HAN ULUÇEÇEN MAYIS

Detaylı

GIDA VE BESLENME KÜLTÜRÜ. Türkiye de Beslenme Kültürü-1. Prof.Dr.Harun AKSU

GIDA VE BESLENME KÜLTÜRÜ. Türkiye de Beslenme Kültürü-1. Prof.Dr.Harun AKSU GIDA VE BESLENME KÜLTÜRÜ Türkiye de Beslenme Kültürü-1 Prof.Dr.Harun AKSU 04 Toplumların beslenme alışkanlıkları ve toplumdaki fertlerin beslenme durumları bize o toplumun kültürü ve güncel şartları konusunda

Detaylı

TÜKETİCİNİN TATMİNİ İLE SATIN ALMA DAVRANIŞLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERE BÜTÜNLEŞİK YAKLAŞIM VE ADIYAMAN İLİNDE BİR ALAN ÇALIŞMASI

TÜKETİCİNİN TATMİNİ İLE SATIN ALMA DAVRANIŞLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERE BÜTÜNLEŞİK YAKLAŞIM VE ADIYAMAN İLİNDE BİR ALAN ÇALIŞMASI 351 TÜKETİCİNİN TATMİNİ İLE SATIN ALMA DAVRANIŞLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERE BÜTÜNLEŞİK YAKLAŞIM VE ADIYAMAN İLİNDE BİR ALAN ÇALIŞMASI Yrd. Doç. Dr. Yavuz CÖMERT *, Dr. Yakup DURMAZ ** ÖZET Modern pazarlama

Detaylı

veren Pedagog Ali Çankırılı nın çok sayıda çeviri ve telif eserleri bulunmaktadır. yayın no: 272 GENÇLER İÇİN EVLİLİK OKULU

veren Pedagog Ali Çankırılı nın çok sayıda çeviri ve telif eserleri bulunmaktadır. yayın no: 272 GENÇLER İÇİN EVLİLİK OKULU A L İ Ç A N K I R I L I : 1947 yılında Çankırı da doğdu. İlk ve ortaokulu Çankırı da, Liseyi Üsküdar Fen Lisesinde bitirdi. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra bir

Detaylı

Sayı 7 Ocak 2013 DÜZCE YÖRESİ ŞEHİR TARİHİ ÇALIŞMALARI ÜSKÜBÜ (KONURALP) VE AKÇAKOCA ÖRNEĞİ (KİTAP TANITIMI) İsmail KATGI 1

Sayı 7 Ocak 2013 DÜZCE YÖRESİ ŞEHİR TARİHİ ÇALIŞMALARI ÜSKÜBÜ (KONURALP) VE AKÇAKOCA ÖRNEĞİ (KİTAP TANITIMI) İsmail KATGI 1 Gümüşhane Üniversitesi Sayı 7 Ocak 2013 Sosyal Bilimler Elektronik Dergisi DÜZCE YÖRESİ ŞEHİR TARİHİ ÇALIŞMALARI ÜSKÜBÜ (KONURALP) VE AKÇAKOCA ÖRNEĞİ (KİTAP TANITIMI) 1 Ülkemizde 20. yüzyıl ortalarına

Detaylı

İçindekiler TÜRKİYE Yİ ANLAMA KILAVUZU - 2

İçindekiler TÜRKİYE Yİ ANLAMA KILAVUZU - 2 İçindekiler 01 Sunuş 3 02 Toplumsal Kümeler 8 03 Güçlü ve Zayıf Tutumlar 14 04 Fiziksel Özellikler 18 05 Hane Özellikleri 24 06 Günlük Yaşam 31 07 Aktiviteler 35 08 Değerler ve Kişilik 40 09 Alışveriş

Detaylı

CİNSELLİĞİMİZ VAR! 8. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2000

CİNSELLİĞİMİZ VAR! 8. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2000 CİNSELLİĞİMİZ VAR! 8. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2000 EDİTÖR Deniz Kaynak 8. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru Batık - Liz

Detaylı

GİRİŞ... 1 I.BÖLÜM... 11 KÜLTÜR VE BESLENME... 11 1) 11 2) 28 II. BÖLÜM... 43 YEME-İÇME KÜLTÜRÜ

GİRİŞ... 1 I.BÖLÜM... 11 KÜLTÜR VE BESLENME... 11 1) 11 2) 28 II. BÖLÜM... 43 YEME-İÇME KÜLTÜRÜ İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 1 I.BÖLÜM... 11 KÜLTÜR VE BESLENME... 11 1) Kültür-Folk Kültürü-Popüler Kültür ve Kitle Kültürü... 11 2) Geleneksel ve Modern Üretim ve Tüketim Biçimleri... 28 II. BÖLÜM... 43 YEME-İÇME

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK RANDEVU VE KONUK KABULÜ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ

YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ İnsan Hakları Ortak Platformu Uluslararası Çocuk Merkezi www.ihop.org.tr www.icc.org.tr YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ insan hakları ortak platformu İHD HYD UAÖ

Detaylı

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR KAYMAKAMLIĞI Proje Sahibi Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adına Vakıf Başkanı ve Sur Kaymakamı Aydın ERGÜN

Detaylı