Kanatlı. Newcastle Aşılamasından Daha İyi Bir Sonuç Almak ve Daha İyi Bir Canlı Ağırlık Elde Etmek Ne Kadar Mümkün?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kanatlı. Newcastle Aşılamasından Daha İyi Bir Sonuç Almak ve Daha İyi Bir Canlı Ağırlık Elde Etmek Ne Kadar Mümkün?"

Transkript

1 Newcastle Aşılamasından Daha İyi Bir Sonuç Almak ve Daha İyi Bir Canlı Ağırlık Elde Etmek Ne Kadar Mümkün?

2 KONU İLGİ Saccharomyces cerevisiae dan elde edilen maya metabolitlerinin yemlere ilavesi ve içme suyuyla verilen Newcastle Lasota aşılaması sonrası antikor titreleri ve SRBC ye karşı üretilen toplam IgG ve IgM ölçümlenmesi ve canlı ağırlık kriterlerinin karşılaştırılması Broilerlerde daha iyi bir Newcastle aşılaması ve daha iyi bir canlı ağırlık elde etmenin olanakları TERCÜME VE DEĞERLENDİRME Trouw TR Kanatlı Özel Ürünler Teknik & Satış Müdürü Özgür Korkmaz KAYNAKÇA 1- Vet. World, 2012, Vol.5(11): Effect of yeast culture supplementation on carcass yield and humoral immune response of broiler chicks M M Fathi, S Al-Mansour, A Al-Homidan, A Al-Khalaf, M Al-Damegh 2- Immune Balance: XPC Mode of Action Jonathan Broomhead, Manager, Poultry Research and Technical Support Diamond V Mills, 838 1st Street NW, Cedar Rapids, IA 52407, USA June, 2012 YAYININ KAPSAMI Ürün tanıtımıdır Tercümedir Kişisel veya kurumsal değerlendirmedir Derlemedir

3 Viral Hastalıklara Karşı Biyogüvenliğin Daha da Artan Önemi «Broilerlerde viral hastalıklara karşı yapılan aşılamalardan en yüksek antikor seviyesine ulaşılmasının önemi gün geçtikçe daha çok artıyor.» Broiler yetiştiriciliğinde genetik potansiyelin yıllar geçtikçe yükseltilmesi sonucu maalesef bu hayvanlar yetiştirme döneminde hastalıklara karşı çok daha hassas hale gelmektedirler. İyi bir maternal antikora sahip olmak önemlidir. Mevcut biyogüvenlik önlemlerine dikkat edilmemesi, kümeslerde dönem arası dinlendirme sürelerinin yetersiz oluşu mevcut ölüm ve diğer ekonomik kayıpları sürekli hale getirmektedir. Aynı bölgede üretim yapan entegrasyonların her birinin uyguladığı biyogüvenlik ve aşılama programlarının farklı olması ve birlikte hareket edilememesi, sorunun çözümünü daha da zorlaştırmaktadır. Viral hastalıklar esnasındaki ekonomik kayıplar; management hatalarından ve/veya oluşabilecek diğer stres koşullarından dolayı kaynaklanan sekonder enfeksiyonlar sonucu ile daha fazla olabilmektedir.

4 Sağlığın yanında büyüme performansını da dikkate almak! «Hastalıklara karşı iyi bir bağışıklığın yanı sıra optimum canlı ağırlık, en ideal yem dönüşümü ve en düşük ölüm oranını hedeflemek, karlı bir üretimin olmazsa olmazlarıdır.» Broiler üretiminde hastalıklara karşı mücadele son birkaç yılın daha başta gelen sorunlarından biriymiş gibi gözükürken diğer sorunlar göz ardı edilmemelidir. Dolayısı ile hem performans kriterlerini, hem de hayvanların sağlık statülerini koruyacak bir çözümün birlikte düşünülmesi karlılık açısından daha önemlidir. Bu anlamda strateji: 1. İyi bir bağışıklık 2. Optimum gut mikrobiyolojisi 3. İyi bir gut morfolojisi faktörlerini bir arada içeren bir çözüm olmalıdır. Mevcut broiler üretim konjonktüründe hem iyi bir sağlık statüsü hem de yüksek bir canlı ağırlık ve düşük bir ölüm oranını aynı anda hedeflemek stratejik açıdan zaruridir.

5 Diamond V XPC Metabolitleri; Esensiyel Bileşenleri İçerir. Hücre Duvarı Bileşenleri: Mannanoligosakkaritler ve betaglukanlar «65 yıllık DIAMOND V firması tarafından benzersiz üretim tekniği ile Saccharomyces cerevisiae mayası oksijenli ortamda önce çoğaltılıp daha sonra oksijensiz ortamda, enzim ve tahıl ilavesi ile benzersiz esensiyel metabolitler üretilmektedir.» ~2000X magnification Hücre içi Bileşenler: vitaminler, izmineraller ve proteinler Metabolitler: Polifenoller Peptidler Organik asitler Aromatik maddeler Aminoasitler Nükleotidler Ca Leucine Zn Proteinates A Nucleic Acids Peptides B Cu Oligosaccharides Protein Polyphenols Organic Acids Peptides Nucleotides Lysine E Yukarıdaki bileşenlerin hepsinin Diamond XPC de bir arada bulunması bu ürünü benzersiz kılmaktadır.

6 «Diamond V XP ile yapılan araştırmalar sonucu: 1. Bağışıklık 2. Gut mikrobiyolojisi 3. Gut morfolojisi ve ekonomik faydaları ile ilgili bugüne kadar kanatlı ile 53 deneme ve diğer hayvan türleri ile toplam 430 deneme yapılmış olup bunların 99 u literatüre girmiştir.» Yapılan Denemeler Sonucu Görülen Faydalar Bağışıklık Bağışıklık sistemi iki kısımdan oluşur: Doğal bağışıklık ki hayvanların ilk savunma mekanizmasıdır ve ikincisi sonradan kazanılan bağışıklıktır, bu da vücudun daha özel savunma yanıtıdır. Original XPC, stres koşullarında üretimin normal olarak devam edebilmesi için doğal bağışıklığı ve sonradan kazanılmış bağışıklığı yönetebilmektedir. Gut Mikrobiyolojisi Dengeli bir mikrobiyal flora; ya daha fazla bakteri nüfusları ilavesi ile ya da sürekli barsakta bakteriyel nüfusu düzenleyen bağışıklık sistemi tarafından sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar Original XPC nin her ikisine de etki ettiğini göstermiştir. Bu anlamda mikrobiyal dengeyi çok yönlü bir yaklaşımla destekleyebilmektedir. Gut Morfolojisi Barsak içerisinde kendini çok hızlı yenileyen bazı dokular bulunmaktadır. Bu dokular, oksidatif stresi kırmak için daha duyarlıdır. Araştırmalar sonucunda, Original XPC gut morfolojisini, immune sistemini dengede tutmak suretiyle, barsaktaki mikropların miktarını artırmak suretiyle ve de stres koşullarında normal sağlık durumlarını korumak suretiyle iyileştirebilmektedir. Diamond V XPC ile yapılan araştırmalar sonucu: 1. Bağışıklık 2. Gut mikrobiyolojisi 3. Gurt morfolojisi ve ekonomik faydaları ile ilgili bugüne kadar kanatlı ile 53 deneme ve diğer hayvan türleri ile toplam 430 deneme yapılmış olup bunların 99 u literatüre girmiştir. Newcastle aşılamasından daha iyi bir titre elde etmek için Diamond Vi le yapılan denemeler: 1. Fathi et al, Gao et al, Al-Homidan & Fahmy, Zhou & Zhen, 2005 En son deneme, 2012 yılında Fathi et al tarafından yapılmıştır.

7 «Fathi nin 2012 de yapmış olduğu denemede büyüme performansı, ölüm oranı Newcastle aşılamasından sonraki ND titreleri ve SRBC ye karşı antikor yanıtı test edildi.» Deneme Dizaynı Fathi et al 2012 Kuluçkadan yeni çıkmış 240 adet Ross 308 civcivi kullanıldı. Civcivler dört ayrı deneme yemi grubuna ayrıldı. Her grup kendi içinde dörder ayrı kafese ve herbir kafese 15 er adet Ross 308 civcivi konuldu. Yemler mısır ve soya bazlı olup 0-21.günler arası % 21 HP ve 3000 kcal ME/kg ve günler arası % 19 HP ve 3200 kcal ME/kg olarak verildi. Deneme yapılan yerde bilgisayar kontrollü tam çevre denetimi hakimdi ki bunlar Ross 308 standartlarına uygundu. Civcivlere serbest yemleme (ad libitum) yapıldı. Büyüme performansı haftalık tartımlarla ve ölüm oranları günlük kayıtlar tutularak 42. gün sonuna kadar takip edildi. Newcastle disease viral hastalığına karşı yapılan aşılamadan sonra antikor titreleri ölçümlendi. İçme suyu yolu ile civcivlere 10. ve 28. günlerde Intervet International BV. Boxmeer-Holland firmasından satın alınan La-Sota aşısı verildi. Daha sonra 28, 35 ve 42. günlerde her kafesten rastgele seçilen üçer hayvanın kanatlarından alınan kanlarda, Hemagglutination Inhibition (HI) test yöntemi ile Newcastle virüsüne karşı üretilen antikor seviyeleri logaritmik olarak ölçümlendi. Koyun kırmızı kan hücreleri (SRBC) ne karşı antikor yanıtını test etmek için koyunlardan alınan kırmızı kan hücreleri, antikor yanıtını ölçmek için antijen olarak kullanıldı. Her bölmeden alınan 3 er civcive 21 günlük iken intramuscular (kas içi) enjekte edilerek %7 süspansiyonluk, PBS de 1 ml/civciv olarak SRBC verildi. 7, 14 ve 21. günlerde kan örnekleri alınarak -20 derecede test edileceği zamana kadar depolandı. Daha sonra toplam mercaptoethanol-sensitive (MES), IgM ve mercaptoethanol-resistant IgG anti-srbc antikorlar miktarları titreleri logaritmik olarak ölçümlendi. Toplam ve IgG yanıtı arasındaki fark IgM antikor seviyesi dikkate alınarak hesaplandı.

8 Sonuçlar: Canlı Ağırlık Fathi et al gün canlı ağırlık (gr) «1,5 kg/ton Diamond V XP uygulamasında en yüksek canlı ağırlık elde edilmiştir.» kg-ton 1,25 kg-ton 1,5 kg-ton 0 1 kg-ton 1,25 kg-ton 1,5 kg-ton

9 Sonuçlar : Ölüm Oranı Fathi et al 2012 Ölüm Oranı % «1,25 kg/ton Diamond V XP uygulamasında en düşük ölüm oranı görüldü.»

10 Sonuçlar : Newcastle Aşı Titreleri Fathi et al ,5 «Newcastle aşılaması sonucu en yüksek titre= 6,5 değeri 1,25 kg/ton Diamond V XP uygulamasında elde edilmiştir.» 6 5 4,4 4,5 4,3 5,7 4,8 4,2 4,7 5,9 4 3,6 3,8 3, gün 35.gün 42.gün 0 1 kg-ton 1,25 kg-ton 1,5 kg-ton

11 Sonuçlar : SRBC ye Karşı Antikor Yanıtı Fathi et al 2012 «21. günde SRBC ye karşı üretilen en yüksek toplam IgG ve IgM değeri 1kg/ton Diamond V XP uygulamasında elde edilmiştir. 7. günde SRBC ye karşı kontrol grubuna göre üretilen en yüksek IgM değeri 1,25 kg/ton Diamond V XP uygulamasında elde edilmiştir.»

12 Özet: Fathi et al ,5 kg/ton Diamond XP uygulamasında en yüksek canlı ağırlık elde edilmiştir. 1,25 kg/ton Diamond XP uygulamasında en düşük ölüm oranı görülmüştür. Newcastle aşılaması sonucu en yüksek titre=6,5 değeri 1,25 kg/ton Diamond XP uygulamasında elde edilmiştir. 21. günde SRBC ye karşı üretilen en yüksek toplam IgG ve IgM değeri 1 kg/ton Diamond XP uygulamasında elde edilmiştir. 7. günde SRBC ye karşı kontrol grubuna göre üretilen en yüksek IgM değeri 1,25 kg/ton Diamond XP uygulamasında elde edilmiştir. Diamond XP ürünü 65 yıllık üreticisi ile altyapısı güçlü, muadilsiz içeriği ve yapılan yüzlerce denemeleri ile başarısını ispatlamış olup diğer verim artırıcılar arasında biraz daha fazla öne çıkmaktadır. Bağışıklığın baskılandığı kritik dönemlerde iyi bir verim artırıcı alternatifi olarak broilerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl

Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl Ç.Ü.Z.F Zootekni Bölümü, Balcalı, Adana. Giriş Süt hayvanları arasında önemli bir yeri

Detaylı

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME Doğumdan sonra kuzu hem çevre koşullarına hem de sütten kesime adaptasyonda sorunlar yaşayabilir. Bu adaptasyon aşamalarında özellikle besleme ile ilgili önemli değişimler olur.

Detaylı

Ruminant. Silajı Ne Kadar Doğru Yapıyoruz?

Ruminant. Silajı Ne Kadar Doğru Yapıyoruz? Silajı Ne Kadar Doğru Yapıyoruz? KONU İLGİ Silaj yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar ve silaj yapım aşamaları Silajı ne kadar doğru yapıyoruz? TERCÜME VE DERLEME Teknik Ürün Müdürü Kazım Bilgeçli

Detaylı

Damızlık Civcivlerin İlk Hafta Bakım-İdaresi Dave Watts, Batı Avrupa Bölgesinden Sorumlu Teknik Müdür,

Damızlık Civcivlerin İlk Hafta Bakım-İdaresi Dave Watts, Batı Avrupa Bölgesinden Sorumlu Teknik Müdür, Damızlık Civcivlerin İlk Hafta Bakım-İdaresi Dave Watts, Batı Avrupa Bölgesinden Sorumlu Teknik Müdür, Damızlık bir civcivin ilk 7 günü, hayatının geriye kalan döneminde göstereceği performansı ve sağlığı

Detaylı

İMKB YE KAYITLI İŞLETMELERİN SERMAYE YAPILARI VE FİNANSAL KALDIRAÇ ORANLARININ KARLILIKLARINA ETKİSİ

İMKB YE KAYITLI İŞLETMELERİN SERMAYE YAPILARI VE FİNANSAL KALDIRAÇ ORANLARININ KARLILIKLARINA ETKİSİ 6 İMKB YE KAYITLI İŞLETMELERİN SERMAYE YAPILARI VE FİNANSAL KALDIRAÇ ORANLARININ KARLILIKLARINA ETKİSİ ÖZET Yusuf TOPAL * Varlıkların finansmanında yabancı kaynak kullanılması, borcun maliyeti ile ilişkili

Detaylı

MİNİMUM HAVALANDIRMA (KIŞ HAVALANDIRMASI) PRENSİPLERİ ZAMAN KONTROLLÜ HAVALANDIRMA

MİNİMUM HAVALANDIRMA (KIŞ HAVALANDIRMASI) PRENSİPLERİ ZAMAN KONTROLLÜ HAVALANDIRMA Yazan: Barbaros GÖKÇEYREK Teknik servis müdürü Ross Breeders Anadolu MİNİMUM HAVALANDIRMA (KIŞ HAVALANDIRMASI) PRENSİPLERİ ZAMAN KONTROLLÜ HAVALANDIRMA Havalandırma muhtemelen tavuk yetiştiriciliğinin

Detaylı

AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU

AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU AYDIN DA ORGANİK VE İYİ TARIM UYGULAMALARININ YAYGINLAŞTIRILMASI STRATEJİSİ VE YATIRIM ÖNERİLERİ ANALİZİ PROJESİ AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU 02/05/2014 ZOBU CONSULTING impartially on

Detaylı

Ruminant GEÇİŞ DÖNEMİ SÜT SIĞIRLARINDA KULLANILAN FARKLI ENERJİ KAYNAKLARI

Ruminant GEÇİŞ DÖNEMİ SÜT SIĞIRLARINDA KULLANILAN FARKLI ENERJİ KAYNAKLARI GEÇİŞ DÖNEMİ SÜT SIĞIRLARINDA KULLANILAN FARKLI ENERJİ KAYNAKLARI KONU Geçiş dönemi süt sığırlarında kullanılan farklı enerji kaynakları İLGİ TERCÜME VE DERLEME KAYNAKÇA Kazım Bilgeçli - Ürün Müdürü Arnold

Detaylı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Y.2008, C.13, S.1 s.133-144.

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Y.2008, C.13, S.1 s.133-144. Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Y.2008, C.13, S.1 s.133-144. ANALİTİK HİYERARŞİ SÜRECİNİN TEDARİKÇİ SEÇİMİNDE UYGULANMASI: OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEN BİR ÖRNEK APPLICATION

Detaylı

TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI

TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI Hazırlayanlar Burçak YÜKSEL (Birim Başkanı) Fuat PARLAK (Uzman) Hande İNAN CENGİZ (Uzman) Nejat Semih DEMİRTOKA (Birim Başkanı) Pınar POLATKAN (Uzman) Rahime Şeyma BEKLİ

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DÖNEM PROJESİ TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021)

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021) TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021) TEMMUZ 2012 İÇİNDEKİLER I GİRİŞ... 1 II TALEP GELİŞİMİ...

Detaylı

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Prof. Dr. Turgut CABAROĞLU, Araş. Gör. Murat YILMAZTEKİN Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ülkemizde en çok tüketilen meyve olan üzüm,

Detaylı

Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi. Yrd. Doç. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Ankara Üniversitesi. Dr. Erdemir GÜNDOĞMUŞ Ankara Üniversitesi

Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi. Yrd. Doç. Dr. Harun TANRIVERMİŞ Ankara Üniversitesi. Dr. Erdemir GÜNDOĞMUŞ Ankara Üniversitesi TÜRKİYE DE SULAMA İŞLETMECİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ YÖNÜNDEN ŞEBEKELERİN BİRLİK VE KOOPERATİFLERE DEVRİ İLE SU FİYATLANDIRMA YÖNTEMLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ OLANAKLARI Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi

Detaylı

Son çare miting olmasın!..

Son çare miting olmasın!.. YIL: 4 SAYI: 21 1 TL! YIL: 1 SAYI: 1 7 TL Temmuz - Ağustos 2013 www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Son çare miting olmasın!.. BAŞKAN DAN İ şimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha

Detaylı

Tarım ve gıda, insan yaşamının sürdürülmesinde olmazsa olmazlardan. 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk 3 RÖPORTAJ 8 YENİ ÜRÜN 7 ÖDÜL

Tarım ve gıda, insan yaşamının sürdürülmesinde olmazsa olmazlardan. 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk 3 RÖPORTAJ 8 YENİ ÜRÜN 7 ÖDÜL 1 PINAR ÜRETİCİSİNİN GAZETESİ SAYI: 117 / Ocak 2014 / 20.000 ADET 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, 62.5 milyar dolarlık hasılasıyla Türk tarımında

Detaylı

İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi. Proje No; TR51/12/TD/01/020

İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi. Proje No; TR51/12/TD/01/020 Karapınar Ziraat Odası İklim Değişikliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi Üzerine Bir Araştırma Projesi Proje No; TR51/12/TD/01/020 Hazırlayanlar Prof. Dr. Süleyman SOYLU Prof. Dr. Bayram SADE 2012-KONYA 1

Detaylı

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ VE BİR ÖRNEK OLAY ANALİZİ

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ VE BİR ÖRNEK OLAY ANALİZİ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ VE BİR ÖRNEK OLAY ANALİZİ Hazırlayan Fatih ŞEN İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim Dalı

Detaylı

Araştırma Dairesi 6 Ar alık 2005 i

Araştırma Dairesi 6 Ar alık 2005 i BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU BANKACILIK SEKTÖRÜ RİSK DEĞERLENDİRME RAPORU (Temmuz 2005 Dönemi) Araştırma Dairesi 6 Ar alık 2005 i Bu Rapor kamuoyunu bilgilendirme amaçlı olup, içinde yer alan

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

Mülakat Sürecine Yeni Bir Yaklaşım;

Mülakat Sürecine Yeni Bir Yaklaşım; Örnek Bir Kamu Kurumunda İşe Alım ve Mülakat Sürecine Yeni Bir Yaklaşım; Bulanık AHP Yöntemi İle Aday Değerlendirme Kriterlerinin Önceliklendirilmesi BAHA KARAÇOLAK M.FURKAN ÜNAL İÇİNDEKİLER 1 Amaç ve

Detaylı

Yenilenebilir Enerji Kanunu

Yenilenebilir Enerji Kanunu I II Antalya nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı konulu Antalya Büyükşehir Belediyesine ait proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR61/13/DFD referans

Detaylı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Uluslararası Yatırımcılar Derneği International Investors Association Uluslararası Yatırımcılar Derneği International Investors Association 2023 Hedefleri Uluslararası yolunda Yatırımcılar Derneği International

Detaylı

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Reyhan Nergiz Ünal Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ DERS NOTLARI Doç.Dr.GürhanUYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Samsun 1 Giriş Bu araştırmada insan kaynakları uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme süreci,

Detaylı

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA MAYIS 2013 KONYA Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KOP BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI

Detaylı

BELEDİYE HİZMETLERİNİN MALİYET ETKİNLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİNDE BİR UYGULAMA

BELEDİYE HİZMETLERİNİN MALİYET ETKİNLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİNDE BİR UYGULAMA Endüstri Mühendisliði Dergisi Cilt: 22 Sayý: 4 Sayfa: (35-47) ÜAS 2009 Özel BELEDİYE HİZMETLERİNİN MALİYET ETKİNLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİNDE BİR UYGULAMA Zeliha KAYGISIZ*,

Detaylı

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU ANKARA Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı SOKAKTA YAŞAYAN

Detaylı

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ T. C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI SAYISAL YÖNTEMLER BİLİM DALI DOKTORA TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ ERGÜN EROĞLU

Detaylı

Hormon veya Hormon Etkisine Sahip Yem Katkı Maddelerinin Balık Yetiştiriciliğindeki Kullanımı

Hormon veya Hormon Etkisine Sahip Yem Katkı Maddelerinin Balık Yetiştiriciliğindeki Kullanımı E.Ü. Su Ürünleri Dergisi 2002 E.U. Journal of Fisheries & Aquatic Sciences 2002 Cilt/Volume 19, Sayı/Issue (3-4): 545 553 Ege University Press ISSN 1300-1590 http://jfas.ege.edu.tr/ Derleme / Review Hormon

Detaylı