DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler 2-3 4-5 6-7 8-9 10-11 12-13 14-15 16-18"

Transkript

1

2 3 DOĞAYI, KAYAĞI, KIŞI SEVENLER; PALANDÖKEN'DE YAŞANMAMIŞ BİR KIŞ KEYFİ SİZİ BEKLİYOR. İçindekiler Erzurum da Kış Turizmi Palandöken Kayak Merkezi Konaklı Kayak Merkezi Kandilli Kayak Merkezi Atlama Kuleleri Kurling Arena, Buz Hokeyi Salonları Buz Pateni Salonu, Short Track Salonu Erzurum'da Kış Turizmi Haritası Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayın No: 3

3 5 ERZURUM'DA KIŞ TURİZMİ Erzurum, coğrafi özellikleri, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi, uzun pistleri ve tesisleriyle dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biridir. Şehir merkezinin güneyinde 70 km uzunluğunda ve 5 km genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edildi. Palandöken, Konaklı ve Kandilli kayak merkezlerinin bulunduğu Erzurum; buz salonları ve atlama kuleleri ile kış turizmine hizmet etmektedir. Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan toz kar özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. İklim koşulları, kış turizmi yapılması açısından son derece elverişlidir. Yaklaşık 5 ay süren kış boyunca ortalama sıcaklık -5,-9 C dir. Kış sporları ve kış turizmi hareketleri bakımından Türkiye nin birinci derecede önemli ve öncelikli kayak alanları arasında yer alan Palandöken Dağları, serbest kayak ve kış turizmi hareketleri yönünden de uluslararası bir istasyon özelliği taşımaktadır. 0 yılında 5. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları na ev sahipliği yapan şehir, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur.

4 6 7 PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi, metre rakım farkına sahiptir. Kayak merkezinde 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve doğal pist yer almaktadır. Bu pistlerde 0 telesiyej, teleski, baby lift, gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 000 metrelik bir tırmanışla 376 m yüksekliğindeki Ejder Tepesi ne ulaşılmaktadır. Alp disiplini ve snowboard için cazip pistlerin bulunduğu kayak merkezi; yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlamaktadır. Büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık bin kişi kayak yapabilmektedir. Olası çığ vakalarını önlemek amacıyla Gaz-Ex suni çığ düşürme sistemi kurulmuştur.

5 8 9 PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi nde, adet 5 yıldızlı, adet yıldızlı, adet 3 yıldızlı ve bir adet de yıldızlı otel bulunmaktadır. Özel ve kamuya ait tesislerde bulunan toplam yatak kapasitesi 68 dir. Bununla birlikte şehir merkezinde de 3 ve yıldızlı çok sayıda otel hizmet vermektedir. Havaalanına 5 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı ise yalnızca kilometredir. Ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanmaktadır.

6 0 KONAKLI KAYAK MERKEZİ 5. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile birlikte hizmet vermeye başlayan kayak merkezi, 60 hektarlık bir alan üzerinde m rakım farkında kurulmuştur. Eğim oranlarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle her düzeyde kayakçıya hizmet verebilmektedir. Potansiyel olarak 6 pisti bulunan Konaklı bölgesinde, 88 hektarlık toplam kayılabilir alan oluşturulması planlanmaktadır. 6 mekanik tesisin bulunduğu kayak merkezi, aynı anda bin kayakçıya hizmet verebilmektedir. Alp disiplininin gerektirdiği bütün branşlarda hizmet veren Konaklı da; Erkekler Süper Büyük Slalom ( m), Erkekler Büyük Slalom ( ), Erkekler Slalom ( ), Bayanlar Süper Büyük Slalom ( ), Bayanlar Büyük Slalom ( ), Bayanlar Slalom ( ) pistleri bulunmaktadır. Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum-Çat karayolu üzerinde ve şehir merkezine km mesafede yer almaktadır. Kayak merkezini kullanan sporcu ve ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik; kayak kiralama, satış, gişe hizmetleri, kafe, yemekhane, dinlenme ve servis üniteleri yer almaktadır. Kayak merkezine ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanmaktadır.

7 3 KANDİLLİ KAYAK MERKEZİ 5. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Erzurum 0 de biatlon ve kayaklı koşu müsabakalarının yapıldığı Kandilli Kayak Merkezi, 60 hektar arazi üzerine kurulmuştur. Pistlerin rakımı m arasında değişmektedir. Kandilli Kayak Merkezi, ay süreyle çok amaçlı kullanıma açık bir bölgedir. Kandilli Kayaklı Koşu Spor Tesisi;,5 km, 3,75 km ve 5 km mavi ve kırmızı pist; iki (,6 km ve,3 km) sprint pisti, kayaklı koşu stadyumu, yarışma sevk ve idare binası, her bir takım için kabinler, kayak test alanı, ısınma alanı, seyirci alanı, VIP çadırı ve diğer alanlara sahiptir. Sprint pisti;.97 m uzunluğunda, 9- m genişliğinde, m irtifa farkına sahiptir. Maksimum tırmanış 9 m ve toplam tırmanış 30 metredir. En düşük nokta.73 m ve en yüksek nokta.735 metredir. Şehir merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır.

8 5 ATLAMA KULELERİ CURLING ARENA Palandöken Kayak Merkezi nin kuzeyinde ve Erzurum-Çat karayolu üzerindeki Kiremitliktepe de yer almaktadır. 5 metrelik uzunluğu ve hilal şeklindeki görüntüsü ile Erzurum 0 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları nın sembol tesislerinden biri olmuştur. Tesis içerisinde, K5 ve K95 yarışmaları için iki atlama kulesi ve iki atlama rampası; üç adet K65, K0 ve K0 antrenman rampaları bulunmaktadır. Deniz seviyesine göre; K95 atlama tepesinin zirve noktası,.995 m, en alçak noktası.90 m; K5 atlama tepesinin zirve noktası.995 m, en alçak noktası.90 m yüksekliktedir. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 00 yılında inşa edilmiştir. Mecidiye Mahallesi nde bulunan tesis, 5 curling yarışma alanına ve 000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Bu spor alanında hakem, jüri, başhakem, teknik delege için birer oda, sporcular için salon bulunmaktadır.

9 6 7 BUZ HOKEYİ SALONLARI BUZ PATENİ SALONU Erkekler ve kadınlar için yapılan iki adet salon bulunmaktadır. Salonlar Cemal Gürsel Spor Kompleksi içerisinde yer almaktadır. Erkekler Buz Hokeyi Salonu 3000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Pisti, 60 m x 30 m ölçülerindedir. Kadınlar Buz Hokeyi Salonu ise 500 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Pisti, 60 m x 30 m ölçülerindedir. Palandöken ilçesi Hacı Ahmet Baba Mahallesi nde bulunan salon 009 da hizmete açılmıştır. 000 seyirci kapasiteli bu salonda; soyunma odaları, dinlenme odaları, medikal oda, doping kontrol odası ve görevli, jüri ve teknik panel odaları bulunmaktadır. SHORT TRACK SALONU Palandöken ilçesi Hacı Ahmet Baba Mahallesi nde bulunan salon 009 da hizmete açılmıştır. Salon, 500 seyirci kapasitesine sahip olup 30x60 m ölçülerindedir. Pist soyunma odaları, dinlenme odaları, medikal oda, doping kontrol odası ve görevli, jüri ve teknik panel odaları bulunmaktadır.

10 Gondola PALANDÖKEN ALP DİSİPLİNİ SERBEST STİL KAYAK SNOWBOARD ERZURUM WINTER TOURISM MAP Ejder 380 m Ejder 30 m 5 T Bar 3 SEMBOLLER Turizm danışma Acil Gondol Telesiyej 8 Kuzey Otel Restoran 5 Dedeman Hotel Moguls Kardelen Vadi 8 9 Doğal güzellik Otopark ALP DİSİPLİNİ Çok zor Zor Kolay Çok kolay BİATHLON km 3,3 km,5 km 3 km km Gondola KANDİLLİ KAYAKLI KOŞU BİATLON Cross Country Xanadu Hotel 3 Renaissance Polat Hotel Palan Hotel Palandöken Kayak Evi Dedeman Ski Lodge Hotel BIATHLON KİREMİTLİK TEPE K 90 - K 0 ATLAMA KULELERİ KAYAKLI KOŞU Sprint.97 km Sprint.600 km.5 km km.5 km km 5 km Jumping Hills Hotel ERZURUM AIRPORT

11 Gondola en i deman Ski dge Hotel T Bar Ejder 0 ERZURUM AIRPORT Kuzey Vadi 30 m Ejder 380 m Erzurum Airport Bus Terminal Kars - Erzincan Road Erzurum - Artvin Road İRTİBATLAR Erzurum Turizm Portalı Kandilli Ski Center (37 km.) ERZURUM WINTER TOURISM FACILITIES - Jumping Hills - Ice Skating Hall 3- Short Track Hall - Ice Hockey Hall 5- Ice Hockey Hall 6- Curling Arena KONAKLI ALPINE DISCIPLINE 5 Erzurum - Erzincan Road Konaklı Ski Center (7 km.) Erzurum Havaalanı Road Konaklı Erzurum - Bingöl Road 30 m Yıl Street Cumhuriyet Street Palandöken Street 6 Erzurum-Ağrı Road Palandöken Ski Center İLGİLİ KURUMLAR Erzurum Valiliği +90 () Erzurum Büyükşehir Bel. +90 () Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü +90 () Erzurum Gençlik Hiz. ve Spor İl Müdürlüğü +90 () Turizm Danışma +90 () Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü +90 () Alo Ambulans: Alo Polis: 55 ULAŞIM BİLGİLERİ Erzurum Havalimanı +90 () Türk Hava Yolları Anadolujet Onur Hava Yolları +90 (850) Pegasus Hava Yolları +90 (850) Erzurum Otobüs Terminali +90 () Esadaş Turizm +90 () Dadaş Turizm Palandöken Seyahat +90 () palandokenseyahat.com TURİZM ACENTELERİ Kuşkay Tur +90 () 3 7 Tur +90() Durmazpınar Seyahat +90 () Ak-Burak Tur +90 () Eş-Dost Tur +90 () Overir Tur +90 () Tur 5 Seyahat +90 () Medam Turizm +90 (505) Kardelen Moguls KONAKLAMA BİLGİLERİ Polat Renaissance Oteli +90 () Xanadu Snow White +90 () Dedeman Palandöken +90 () 36 Dedeman Ski Lodge +90 () Tourinn Palan Otel +90 () Palandöken Kayak Evi +90 () Kule Otel +90 () Hotel Dilaver +90 () Grand Hitit Otel +90 () Otel Polat +90 () Esadaş Otel +90 () Hotel Otel Amiller +90 () Akçay Otel +90 () Hekimoğlu Oteli +90 () Gondola Kral Otel +90 () İLGİLİ BAĞLANTILAR Kayak Federasyonu Erzurum İl Başkanlığı +90 () Doğu Anadolu Doğa Sporları Derneği (DADAK) +90 () (530) Akay Dağcılık Kayak ve Kış Sporları Derneği +90 (5) (533) AKUT Arama Kurtarma +90 (53) ASYA Arama Kurtarma +90 (56) asya.kimseyokmu.org.tr ATAK Arama Kurtarma +90 (533) Dedeman

12 Bu broşür, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın desteklediği "Erzurum Turizm Ürünleri Farkındalık Projesi" kapsamında bastırılmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne aittir ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın görüşlerini yansıtmaz.

ERZURUM KONAKLI BÖLGESİ KIŞ TURİZM MERKEZİ RAPORU

ERZURUM KONAKLI BÖLGESİ KIŞ TURİZM MERKEZİ RAPORU KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI ERZURUM KONAKLI BÖLGESİ KIŞ TURİZM MERKEZİ RAPORU Turizm Raporları No:2 Süleyman TOY Emine Bilgen EYMİRLİ Murat KARAPINAR Erzurum 2010 KUZEYDO U ANADOLU KALKINMA AJANSI

Detaylı

Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de Bir Uygulama)

Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de Bir Uygulama) Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 2013 17 (2): 293-324 Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de

Detaylı

TÜRKİYE NİN KIŞ TURİZMİ KORİDORUNDA YENİ BİR KIŞ TURİZM MERKEZİ: KONAKLI A New Winter Tourism Center in Turkey's Winter Tourism Corridor: Konaklı

TÜRKİYE NİN KIŞ TURİZMİ KORİDORUNDA YENİ BİR KIŞ TURİZM MERKEZİ: KONAKLI A New Winter Tourism Center in Turkey's Winter Tourism Corridor: Konaklı MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ SAYI: 31, OCAK - 2015, S.345-365 İSTANBUL ISSN:1303-2429 E-ISSN 2147-7825 copyright 2015 http://www.marmaracografya.com TÜRKİYE NİN KIŞ TURİZMİ KORİDORUNDA YENİ BİR KIŞ TURİZM

Detaylı

SARIKAMIŞ IN KIŞ SPORLARI TURİZMİ POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

SARIKAMIŞ IN KIŞ SPORLARI TURİZMİ POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Yıl: 2007/2, Sayı: 6 Journal of Suleyman Demirel University Institue of Social Sciences Year: 2007/2, Number: 6 SARIKAMIŞ IN KIŞ SPORLARI

Detaylı

ĐKLĐM DEĞĐŞĐKLĐĞĐNĐN KIŞ TURĐZMĐNE ETKĐLERĐ

ĐKLĐM DEĞĐŞĐKLĐĞĐNĐN KIŞ TURĐZMĐNE ETKĐLERĐ ĐKLĐM DEĞĐŞĐKLĐĞĐNĐN KIŞ TURĐZMĐNE ETKĐLERĐ Özgür ZEYDAN 1, Burhan SEVĐM 2 1 Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Enformatik Bölümü, Zonguldak ozgurzeydan@yahoo.com 2 Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Devrek

Detaylı

ÜNİLİG KIŞ SPOR OYUNLARINA katılacak Üniversitelerimizin Dikkatine;

ÜNİLİG KIŞ SPOR OYUNLARINA katılacak Üniversitelerimizin Dikkatine; ÜNİLİG KIŞ SPOR OYUNLARINA katılacak Üniversitelerimizin Dikkatine; Kış Spor Oyunlarına katılacak üniversitelerimiz (Kendi imkanları ile kalacak üniversiteler hariç) MEB Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde kalacaklardır.

Detaylı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Dağı Turizm ve Kış Sporları Gelişimi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Dağı Turizm ve Kış Sporları Gelişimi Döküman Başlığı: MASTER PLAN Viyana, Aralık 2006 Proje Başlığı: MASTER PLAN Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Dağı Turizm ve Kış Sporları Gelişimi Yüklenici: ATC Austrian Tourism Consultants GmbH

Detaylı

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ:

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR TURİZM ÇALIŞTAYI RAPORU 19 NİSAN 2011 (Son Güncelleme: Ağustos 2012) 1 SUNUŞ Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve yerel aktörlerin

Detaylı

DOGU ANADOLU. KIŞ olimpiyatlari. istanbul TiCARET ODASI YAYlN NO: 2000 /12. Selçuk Tayfun OK Etüt ve Araştırma Şubesi Müdürü

DOGU ANADOLU. KIŞ olimpiyatlari. istanbul TiCARET ODASI YAYlN NO: 2000 /12. Selçuk Tayfun OK Etüt ve Araştırma Şubesi Müdürü istanbul TiCARET ODASI YAYlN NO: 2000 /2 - DOGU ANADOLU KIŞ olimpiyatlari Hazırlayanlar Selçuk Tayfun OK Etüt ve Araştırma Şubesi Müdürü Tezer PALACIOGLU Etüt ve Araştırma Şubesi Uzmanı Bu eserin tüm telifhaklan

Detaylı

KARASU NUN GENEL DURUM DEĞERLENDİRMESİ VE SWOT ANALİZİ

KARASU NUN GENEL DURUM DEĞERLENDİRMESİ VE SWOT ANALİZİ KARASU NUN GENEL DURUM DEĞERLENDİRMESİ VE SWOT ANALİZİ Yayın Tarihi: Ağustos, 2011 MARKA Yayınları Serisi Özet Bu proje Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Teknik Destek Programı kapsamında

Detaylı

Yarýna bir deðer býrak

Yarýna bir deðer býrak Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme GÜNEYDOÐU ANADOLU BÖLGESÝ NDE TURÝZMÝN GELÝÞTÝRÝLMESÝ & GÜNEYDOÐU ANADOLU PROJESÝ NÝN VE YEREL KAYNAKLARIN

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI

KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI İçindekiler Şekiller Listesi... 2 Tablolar Listesi... 3 Kısaltmalar... 4 1. DÜNYADA TURİZM... 5 2. TÜRKİYE DE TURİZM... 10 3. KAPADOKYA DA TURİZM... 17 3.1. Kapadokya

Detaylı

BANDIRMA BANDIRMA EKONOMİSİ GENEL TABLO

BANDIRMA BANDIRMA EKONOMİSİ GENEL TABLO BANDIRMA Bandırma, Güney Marmara da önemli bir yerleşim merkezi olması yanında, Limanı vasıtasıyla da bölgenin dünyaya açılan kapısı konumundadır. Bandırma nın, Balıkesir İlinde yaratılan toplam GSYİH

Detaylı

IĞDIR DA YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 NEDEN

IĞDIR DA YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 NEDEN ARALIK 2012 1) Stratejik Konum Türkiye de güneşin doğduğu ilk yer ve Doğu Anadolu nun Çukurovası olan Iğdır, Türkiye nin 3 ülke ile sınırı bulunan tek ilidir. Bu ülkeler Ermenistan, Nahçıvan (Azerbaycan)

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ EL KİTABI

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ EL KİTABI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2013 Tasarım Serkan YALÇIN Hazırlayanlar Kırıkkale Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Uzman Rengim SİNE Uzman Öznur ERMEZ Döndü Betül ÇETİN İÇİNDEKİLER Rektörün Mesajı...

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI DOĞU KARADENİZ PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI RİZE İL RAPORU MAYIS 2013 GİRESUN

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI DOĞU KARADENİZ PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI RİZE İL RAPORU MAYIS 2013 GİRESUN T.C. KALKINMA BAKANLIĞI DOĞU KARADENİZ PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI RİZE İL RAPORU MAYIS 2013 GİRESUN Gİ Rİ Ş Rize İli, Kuzeyden Karadeniz, doğudan Artvin, güneyden Erzurum, güneybatıdan Bayburt

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor;

Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor; Mesleki tecrübemiz ve finansal gücümüzle, tüm dünya ile rekabet edebilecek kapasitedeki teknik ve idari kadrolarımızla çalışmalarımıza değer katıyor; Türkiye nin sınırları aşan gücünün bir simgesi olmaktan

Detaylı

SAKARYA İLİ, GÜNEY PLANLAMA ALT BÖLGESİ 1/25000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ

SAKARYA İLİ, GÜNEY PLANLAMA ALT BÖLGESİ 1/25000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ SAKARYA İLİ GÜNEY PLANLAMA ALT BÖLGESİ 1/25000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ SAKARYA GÜNEYİ 1/25.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ DOĞUKAN İMAR İNŞ. SAYFA 1 PLAN HÜKÜMLERİ... 5

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

ALANYA ALANYA. Dünden Bugüne Antalya

ALANYA ALANYA. Dünden Bugüne Antalya A L T I N C I ALANYA ALANYA 254 A L A N Y A 255 3. ALANYA* 1. Tarihçesi A L T I N C I Alanya nın iskânı tarih öncesinden başlar. Yerli halk ile Truva savaşından kaçanlar kaynaşarak yöre halkını oluşturmuştur.

Detaylı

Yemekhanede çıkan yemek listesi ne düzenli olarak http://www.ibu.edu.tr/analink/yemekhane.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Yemekhanede çıkan yemek listesi ne düzenli olarak http://www.ibu.edu.tr/analink/yemekhane.htm adresinden ulaşabilirsiniz. 1. Ulaşım I. KAMPÜSTE YAŞAM ÜNİVERSİTE TANITIM PROGRAMI Üniversitemizin merkez kampüsü olan İzzet Baysal Kampusu, Bolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Kampüse ulaşım özel halk otobüsleri ve belediye

Detaylı

KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ

KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ 5.2. KUZEY KENTSEL GELİŞME ALT YÖRESİ (KKGAY) 5.2.1. PLANLAMA ALANI Kuzey Kentsel Gelişme Alt Yöresi, kuzeyde Yenişakran belediyesi, doğuda Manisa il sınırı, güneyde Menemen

Detaylı

MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ

MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ Misyonumuz: Dünya ve ülke ölçeğinde doğal tarihi ve kültürel değerlere sahip ancak kentleşme, turizm, tarım ve sanayi gibi kullanımların baskısı altındaki bölgelerde; bütünleşik

Detaylı

1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI

1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI 1-2 MAYIS 2015 ANTALYA ORTA MESAFE GENÇLİK KUPASI TRİATLON YARIŞI TALİMATI Federasyonumuzun 2015 yılı faaliyet programında yer alan Orta Mesafe Gençlik Kupası Triatlon Yarışması 01-02 Mayıs 2015 tarihinde

Detaylı

FISU KIŞ ÜNİVERSİTE OYUNLARI ORGANİZASYONU İÇİN MİNİMUM GEREKLİLİKLER

FISU KIŞ ÜNİVERSİTE OYUNLARI ORGANİZASYONU İÇİN MİNİMUM GEREKLİLİKLER FISU KIŞ ÜNİVERSİTE OYUNLARI ORGANİZASYONU İÇİN MİNİMUM GEREKLİLİKLER TERCÜME : DIŞİLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞINCA YAPILMIŞTIR. 1 İçindekiler Giriş Kısaltmalar ve terimler FISU ile ilişkiler - FISU CSU FISU

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi

Selçuklu ve Osmanlı Dönemi Ankara'nın bilinen tarihi Paleolitik Çağa kadar uzanmaktadır. Bu döneme ait çeşitli eserlere Gâvurkale, Ergazi, Lodumlu ve Maltepe'de rastlanmıştır. Eti Yokuşu'nda 1937'de Türk Tarih Kurumu tarafından

Detaylı