Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1 TÜBİTAK ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI 2009

2 İLKADIM İLÇE MİLLİ EGİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJE EKİBİ ŞUBE MÜDÜRÜ-AYDIN PEKER PROJE KOORDİNATÖRÜ LEMAN ÖZAY

3 1. ÇALIŞMANIN AMACI Bu çalışmanın amacı, ülkemizin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak; bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri ülke genelinde ilgiyi katılımı artırarak yaygınlaştırmak ve teşvik etmek, geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek, gerekli desteği vererek onlara araştırmacı bir ruh kazandırmaktır

4 2. ÇALIŞMANIN HEDEFLERİ Öğrencileri matematik, fen bilimleri sosyal ve bilgisayar alanlarında yaratıcılığa teşvik etmek, Gençlerin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak, Ülkenin geleceğini yönlendirecek, bilimsel alanlarda özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen, öz güveni gelişmiş genç bireyler yetiştirilmesin katkıda bulunmaktır.

5 3. ÇALIŞMANIN KAPSAMI Bu çalışma, eğitim öğretim yılında ortaögretim kategorisinde, ülke genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm özel ve devlet liselerinde 9,10,11 ve12. sınıf ögrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilecektir. Proje çalışması BİLGİSAYAR, MATEMATİK, SOSYOLOJİ, TARİH VE YER BİLİMİ,BİYOLOJİ, FİZİK, KİMYA, derslerini kapsamaktadır. Bu alanlardaki konuların projelendirilmesi aşamasında, çalışmaların özgün, bilimsel, mantık çerçevesi içinde, estetik, uygulanabilir ve sosyal fayda sağlayıcı olması esas alınmalıdır

6 GENEL BİLGİLER Bilim insanı destekleme dairebaşkanlığı mi (BİDEB) 2009 ORTAÖGRETİM ÖGRENCİLERİ ARASI PROJELER YARIŞMASI eğitimi araştırma ve geliştirme dairesi başkanlığı (EARGED), ORTAÖGRETİM öğrencilerine yönelik eğitim- öğretim yılında, 12 bölge merkezi ve bunlara bağlı iller olmak üzere, ülke genelinde, ortaöğretim okullarında (9,10,11,VE 12 sınıf öğrencilerine yönelik) gerçekleştirmiştir.

7 BAŞVURU KOŞULLARI Yarışmaya, Türkiye ve K.K.T.C.'den tüm ortaöğretim öğrencileri katılabilirler. Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir proje ile katılabilir ve her proje en çok iki öğrenci tarafından hazırlanabilir. Yarışmaya gönderilecek projelerin 2010 yılı "Proje Yarışmaları Kitapçığında bulunan "Proje Rehberi"ne(*) göre hazırlanması gerekir. Aynı ya da başka isimlerle ve/veya aynı ya da benzer içerikle {konuyla) herhangi bir proje yarışmasına bu yarışmanın son başvuru tarihinden önce katılmış olan projeler bu yarışmaya katılamaz. Son başvuru tarihinden önce aynı projeyle başka bir yarışmaya katıldığı belirlenen projeler, hangi aşamada olursa olsun yarışmadan eleneceklerdir yılında "Enerji Verimliliği" proje yarışmasına katılanlar, aynı projeyle bu yarışmaya da katılırlar ise her iki yarışmadan diskalifiye edilirler. Bu koşullara uymayan projeler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

8 BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER Proje başvuru formu(*) Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf {bir tanesi başvuru formuna yapıştırılarak oku! müdürlüğünce onaylanacak, diğeri başvuru formu ekinde, arkasına ad, soyadı ve projenin hangi daldan katıldığı yazılarak gönderilecektir.) Proje Planı Proje Özeti {bilgisayarla yazılmalı ve 250 kelimeyi geçmemelidir). Proje Raporu (bilgisayarla yazılmalıdır). Bilimsel Etik ve Projeye Katkı Beyan Formu (*) Gönderilecek belgelerle birlikte Proje Özeti, Proje Planı ve Proje Raporu Word dosyası olarak, Proje Başvuru Formu, Bilimsel Etik ve Proje Katkı Beyan Formu ve Öğrenci Bilgi Formu ise PDF dosyası olarak CD'ye kaydedilip Bölge Koordinatörlüğü adresine gönderilecektir.

9 BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ 12 Bölge Merkezinde TÜBİTAK ta rafından bir öğretim üyesi, yarışmadan sorumlu Bölge Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. Bölge merkezi iller Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van olarak belirlenmiştir. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler başvurularını kendi bölgelerindeki Bölge Koordinatörünün adresine yapacaklardır (proje başvuruları TÜBİTAK'a gönderilmeyecektir). İllerin hangi bölgeye bağlı olduğu ve başvuruların yapılacağı Bölge Koordinatörlerinin adres bilgileri aşağıda belirtilmiştir. Proje Rehberine uygun olarak hazırlanmış olduğu belirlenen projeler önce, 12 ayrı bölgede ve her dal için ayrı ayrı oluşturulacak jürilerce, "Proje Raporu" üzerinden değerlendirilecektir. Projelerin değerlendirilmesinde, Özgünlük ve Yaratıcılık, Kullanılan Bilimsel Yöntem, Tutarlılık ve Katkı, Yararlılık (Ekonomik, Sosyal,...), Uygulanabilirlik ve Kullanışlılık, Kaynak Taraması, Özümseme ve Hâkimiyet, Sonuç ve Açı klik gibi kıstas I ar göz ön üne alı nacaktır. Uygun görülen projeler Bölge Merkezlerinde yapılacak sergiye davet edilecektir. Sergiye davet edilen projeleri hazırlayan öğrenciler jüriler tarafından mülakata alınacaktır. Mülakat sırasında gerekli olan bilgisayar ve projeksiyon cihazı Bölge Koordinatörü tarafından sağlanacaktır. (Bunların dışında kullanılması öngörülen teknik donanım yarışmacılar tarafından temin edilecektir). Projelerin, öğrencilerin özgün düşüncelerinden kaynaklanması, kendileri tarafından şekillendirilmiş, danışarak ama kendi bilgi ve becerileri ile tamamlanmış olması beklenmektedir.

10 BÖLGE MERKEZLERİ VE BAĞLI İLLER BÖLGE MERKEZİ İLLER ADANA ANKARA ANTALYA BURSA MALATYA ERZURUM İSTANBUL ASYA İSTANBUL AVRUPA İZMİR KAYSERİ SAMSUN VAN BAĞLI İLLER GAZİANTEP, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, KARAMAN, KİLİS, MERSİN, NİĞDE, OSMANİYE BARTIN, BOLU, ÇANKIRI, ÇORUM, KARABÜK, KIRIKKALE, ZONGULDAK BURDUR, DENİZLİ, ISPARTA, KONYA AFYONKARAHİSAR, BALIKESİR, BİLECİK, ÇANAKKALE, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, YALOVA ELAZIĞ, ADIYAMAN, BİNGÖL, DİYARBAKIR, TUNCELİ, MARDİN, ŞANLIURFA ARDAHAN, ARTVİN, BAYBURT, ERZİNCAN, GÜMÜŞHANE, IĞDIR, KARS, RİZE, TRABZON İSTANBUL ASYA YAKASI, DÜZCE, KOCAELİ, SAKARYA İSTANBUL AVRUPA YAKASI, EDİRNE, TEKİRDAĞ, KIRKLARELİ AYDIN, MANİSA, MUĞLA, UŞAK AKSARAY, KIRŞEHİR, NEVŞEHİR, SİVAS, YOZGAT TOKAT, AMASYA, GİRESUN, KASTAMONU, ORDU, SİNOP AĞRI, BATMAN, BİTLİS, HAKKARİ, MUŞ, SİİRT, ŞIRNAK

11 TÜBİTAK TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLEN BÖLGE BÖLGE MERKEZİ ADANA BİLİM KURULU KOORDİNATÖRLERİ BÖLGE BİLİM KURULU KOORDİNATÖRÜ Prof. Dr. Tuncay YILMAZ GÖREV YERİ Çukurova Üniversitesi ANKARA ANTALYA BURSA ERZURUM İSTANBUL ASYA YAKASI İSTANBUL AVRUPA YAKASI İZMİR KAYSERİ MALATYA SAMSUN VAN Doç. Dr. M. Mahir BÜLBÜL Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEOĞLU Prof. Dr. Muhlis ÖZKAN Prof. Dr. Ekrem KADIOĞLU Prof. Dr. Fethi ÇALLIALP Prof. Dr. Ulvi AVCIATA Prof. Dr. Gül AKDOĞAN Prof. Dr. Nusret AYYILDIZ Doç. Dr. İlhan İÇEN Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk KESER Gazi Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi Uludağ Üniversitesi Atatürk Üniversitesi Doğuş Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Erciyes Üniversitesi İnönü Üniversitesi 19 Mayıs Üniversitesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi

12 Proje konusu seçimi, işlenişi ve sunumu konularında yararlı olabileceği düşüncesiyle genel bilgilere ek olarak Bilgisayar, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve Yer Bilimi konularında daha ayrıntılı bilgiler ile Biyoloji, Fizik, Kimya, Sosyoloji ve Tarih konularında kısa örnek proje raporları da rehbere eklenmiştir. Öğrenciler, proje raporlarını ve özetlerini hazırlarken yapılmış olan yol gösterici uyarılara mutlaka uymalıdır.

13 PROJE DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ TÜBİTAK BİLİM KURULLARI TARAFINDAN KULLANILACAK DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ 1. Özgünlük ve yaratıcılık, 2. Kullanılan bilimsel yöntem, 3. Tutarlılık ve katkı, 4. Yararlılık (Ekonomik, sosyal, akademik, ), 5. Uygulanabilir veya kullanışlı olması, 6. Kaynak taraması, 7. Sonuç ve açıklık, 8. Özümseme ve hâkimiyet. Bu ölçütler doğrultusunda projelere ilişkin verilen kararlar kesindir. İtiraz edilemez.

14 Proje Planı Proje Özeti (bilgisayarlayazılmalı ve 250 kelimeyi geçmemelidir). Proje Raporu (bilgisayarla yazılmalıdır). Bilimsel Etikve Projeye Katkı Beyan Formu (*) Gönderilecek belgelerle birlikte Proje özeti, Proje Planı ve Proje Raporu VVord dosyası olarak, Proje Başvuru Formu, Bilimsel Etik ve Proje Katkı Beyan Formu ve Öğrenci Bilgi Formu ise PDF dosyası olarakcd'ye kaydedilip Bölge Koordinatörlüğü adresine gönderilecektir.

15 BÖLGE MERKEZLERİNDE YAPILACAK YARIŞMALAR Bölge merkezinde yapılacak yarışmalar sonunda her dalda Finalistler belirlenecektir. Finalist öğrenciler ile danışman Öğretmenlerine 500,00 YTL para ödülü verilecektir. 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışması için Mayıs ayında Ankara'ya davet edilecektir. Ankara'da düzenlenecek yarışma sergisinde projeler jürilerce tekrar değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda her dalda derece alan öğrencilere, danışman öğretmenlerine ve okullarına başarı belgeleri, ayrıca, öğrenciler ve danışman öğretmenlerine para ödülleri verilecektir. Para ödüllerinin miktarı aşağıdaki gibidir.

16 FİNAL YARIŞMASINDA DERECE ALANLARA DERECESİ ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ ÖĞRETMEN ÖDÜLÜ BİRİNCİLİK 3.000,00-YTL 3.000,00-YTL. İKİNCİLİK 2.500,00-YTL ,00-YTL ÜÇÜNCÜLÜK 2.000,00-YTL 2.000,00-YTL TEŞVİK 1.500,00-YTL ,00-YTL Ayrıca, sergilenen projelerin genel değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunursa bir proje sahibine / sahiplerine Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verilecektir. Bu ödülün miktarı 3.500,00-YTL. dır.

17 Düzenlenecek sergilerin yeri ve tarihleri daha sonra açıklanacaktır. Sergilerin yapılacağı illerin dışından gelecek öğrenciler ile okul müdürlüğünce görevlendirilecek olan her okuldan bir öğretmenin konaklama ve geliş-dönüş otobüs yada tren (yataklı hariç) yol paraları TÜBİTAK tarafından ödenecektir. Ankara'da yapılacak Finalde dereceye giren adaylar ÖSS'ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacaklardır. Tarih dalında derece alacak öğrencilerin, Ek Puan uygulamasından fay dalana bilmeleri için, ÖSYM'nin kararı beklenilmektedir. Çıkacak karara göre hareket edilecektir. (Bkz ÖSS Kılavuzu) A$B Ticari bir değeri olduğu düşünülen projeler için sergilenmeden önce patent başvurusunda bulunulması önerilir. Bunun için gerekli bilgi rkpatent.gov.tr adresi nden ed i ni lebil i r.

18 SON BAŞVURU TARİHİ: 13 Şubat 2009 (bu tarihte saat17:00'e kadar Bölge Koordinatörlüğünde olacak şekilde gönderilecektir.) EKSİK VE/VEYA GEÇ BAŞVURULAR İŞLEME KONULMAYACAKTIR. YARIŞMADA JÜRİ KARARI ESASTIR... "Anılan rehber ve form lar http ://www.tubita k.qov.tr/bid eb adresinden temin edilebilir. Bu programla ilgili tüm uygulamalar, TÜBİTAK Bilim Kurulunca onaylanmış GENEL UYGULAMA ESASLARI'NA dayanarak hazırlanmış YÜRÜTME KURAL ve İLKELER esas alınarak yapılır.

19 2008 YILI BÖLGE BAŞVURULARI ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ALAN ADAN A ANKA RA ANTAL YA BURS A ELAZI Ğ ERZU RUM İSTAN BUL ASYA İSTAN BUL AVRU PA İZMİR KAYSE Rİ TOKA T VAN DAL TOPLA M BİLGİSAYAR BİYOLOJİ FİZİK KİMYA MATEMATİK SOSYOLOJİ YER BİLİMİ TOPLAM BAŞVURU GENEL TOPLAM 1925

20

21

22

23

24

25

26 HAYDİ 1 ler alt alta değil 111-ler yan yana gelsin. HENÜZ GEÇ DEĞİL SİZDE YAPABİLİRSİNİZ,,, TEŞEKKÜRLER

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 2014 2015 YILI ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK PROJE YARIŞMASI BAŞVURU KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 2014 2015 YILI ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK PROJE YARIŞMASI BAŞVURU KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 2014 2015 YILI ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK X. MATEMATİK ve FEN BİLİMLERİ BU BENİM ESERİM PROJE YARIŞMASI BAŞVURU KILAVUZU ANKARA 2014 MEB Temel

Detaylı

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İL KADIN ADI ERKEK ADI ADANA ADIYAMAN AFYONKARAHİSAR AKSARAY SULTAN SULTAN İBRAHİM RAMAZAN 1/17 2/17 AMASYA ANKARA ANTALYA ARDAHAN

Detaylı

VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI

VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI A) İl: ŞARTNAME İlçe: Okul Adı: Adres: Telefon: Faks: E-Posta: Tarih: VODAFONE FREEZONE 18. TÜRKİYE LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI nın aşağıda yer

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı.... VALİLİĞİNE (İl Müftülüğü)

T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı.... VALİLİĞİNE (İl Müftülüğü) Evrak Tarih ve Sayısı: 12/02/2015-4900 T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı *BE49K8D4* Pin: 73931 Sayı :45796484-265.01.01- Konu :Kur an-ı Kerim i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması.... VALİLİĞİNE (İl

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA YURTİÇİ ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNCA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA AKTARILACAK TUTARLARIN KULLANIMI, MUHASEBELEŞTİRİLMESİ,

Detaylı

2015 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK YARIŞMALARLA İLGİLİ ŞARTNAME

2015 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK YARIŞMALARLA İLGİLİ ŞARTNAME 2015 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK YARIŞMALARLA İLGİLİ ŞARTNAME EK-1 Başkanlığımız Taşra teşkilatında görevli Kur an kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz.

Detaylı

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI 2014 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞYÜKÜNE DAYALI PERSONEL İHTİYACI BELİRLEME YÖNTEMİ BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI UYGULAMASI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü Telif hakkı sahibi: Türkiye

Detaylı

İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 4917 İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 26/6/2006 No : 2006/10654 Dayandığı Kanunun Tarihi : 10/12/2003 No: 5018 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi

Detaylı

ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU

ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU 2014 ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) KILAVUZU 2012-ÖMSS/Kuraya başvuru yapan adayların başvuruları, 2014-EKPSS/kura için geçerli değildir. 2014-EKPSS/kuraya yeniden katılmak isteyen adayların

Detaylı

Gayri Safi Katma Değer

Gayri Safi Katma Değer Artıyor Ekonomik birimlerin belli bir dönemde bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri sonucunda ürettikleri mal ve hizmetlerin (çıktı) değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler

Detaylı

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI KPSS-2011/2 TERCİH KILAVUZU

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI KPSS-2011/2 TERCİH KILAVUZU KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI KPSS-2011/2 TERCİH KILAVUZU ADAYLARIN DİKKATİNE: Bu yerleştirme sonucu herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, daha sonra

Detaylı

DEVLET METEOROLOJĐ ĐŞLERĐ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELĐNĐN YER DEĞĐŞTĐRME SURETĐYLE ATANMALARINA ĐLĐŞKĐN YÖNETMELĐK

DEVLET METEOROLOJĐ ĐŞLERĐ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELĐNĐN YER DEĞĐŞTĐRME SURETĐYLE ATANMALARINA ĐLĐŞKĐN YÖNETMELĐK DEVLET METEOROLOJĐ ĐŞLERĐ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELĐNĐN YER DEĞĐŞTĐRME SURETĐYLE ATANMALARINA ĐLĐŞKĐN YÖNETMELĐK (10 kasım 2009 tarihli ve 27402 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.) BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK 1655 DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 19/4/1983, No : 83/6525 Dayandığı Kanunun Tarihi : 14/7/1965, No : 657 Yayımlandığı

Detaylı

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu. Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.tr TÜBİTAK, TEKNLJİ VE YENİLİK DESTEK PRGRAMLARI BAŞKANLIĞI

Detaylı

ÖZÜRLÜLER İÇİN VERGİ REHBERİ

ÖZÜRLÜLER İÇİN VERGİ REHBERİ ÖN KAPAK ÖZÜRLÜLER İÇİN VERGİ REHBERİ ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu rehber; Kaset, CD-Rom ve Braille Tekniği ile de hazırlanmıştır.

Detaylı

2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) KILAVUZU

2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) KILAVUZU 2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) KILAVUZU A GRUBU VE ÖĞRETMENLİK - Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemler, sınava başvuru için yeterli değildir. Başvurunuzu

Detaylı

TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ

TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ 293 TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ Tuncay YILMAZ Hüsamettin BULUT ÖZET İklim verileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji ve yük hesaplamalarında en önemli parametrelerdendir.

Detaylı

2015 https://ais.osym.gov.tr https://ais.osym.gov.tr

2015 https://ais.osym.gov.tr https://ais.osym.gov.tr 2015 ÖSYS KILAVUZU mögrenci Seçme ve Yerlestirme Siste i 2015-ÖSYS ye başvuru işleminizi kılavuzda belirtildiği şekilde yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırınız. 2015-ÖSYS başvuru bilgilerinizi,

Detaylı

a) Aynı Kanunun 59 uncu maddesinde sayılan istisnai memurluklar,

a) Aynı Kanunun 59 uncu maddesinde sayılan istisnai memurluklar, DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA DAİR YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 19/04/1983-83/6525 Dayandığı Kanun Tarihi - No : 14/07/1965-657 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES)

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) 2012 AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) İLKBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU Sınava başvuru işleminizi tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerinizi ÖSYM nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden

Detaylı

Tüzel Kişiler İçin Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat Hizmeti Ön Başvuru Kılavuzu

Tüzel Kişiler İçin Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat Hizmeti Ön Başvuru Kılavuzu Tüzel Kişiler İçin Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat Hizmeti Şehit Teğmen Kalmaz Cad.No:2 06101 Ulus/Ankara Telefon: (312) 509 50 00 Faks: (312) 309 53 58 Elektronik Ağ: www.ptt.gov.tr www.pttkep.gov.tr

Detaylı

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Tarım ve Köyişleri Bakanlığından Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 01/12/1999 Yayımlandığı Resmi Gazete

Detaylı

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE MADDE 1-20/11/2012 tarihli ve 116 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Kamu

Detaylı

idata firmasının hizmetleri ve temsilcilikleri hakkında ayrıntılı bilgiye www.idata.com.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

idata firmasının hizmetleri ve temsilcilikleri hakkında ayrıntılı bilgiye www.idata.com.tr adresinden de ulaşabilirsiniz. Vize Başvurusu Hakkında Genel Bilgiler İki tür vize başvurusunda bulunabilirsiniz: Schengen Devletlerinde kısa süreli ikametler için (90 güne kadar) (ayrıntılar 1. maddede) veya uzun süreli ikametler için

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KOSGEB KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU Ankara BAKAN SUNUŞU Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomik

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) BAŞVURU KILAVUZU

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) BAŞVURU KILAVUZU 2014 AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) BAŞVURU KILAVUZU Sınav ücretini bankaya yatırmak, başvuru merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemler, başvuru için yeterli değildir.

Detaylı

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI Ulaşım Maliyetleri ve Verimlilik Şubesi Müdürlüğü i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... I) GİRİŞ...1

Detaylı

Türkiye de Belediye Nüfusları

Türkiye de Belediye Nüfusları 1 Türkiye de Belediye Nüfusları Yrd. Doç. Dr. Hüsniye AKILLI 1580 sayılı Belediye Kanununda bir yerleşmeye belediye tüzel kişiliğinin verilebilmesi için, son nüfus sayımına göre o yerleşimin 2000 den fazla

Detaylı

Malın GTİP No su Cinsi Miktarı Tutarı

Malın GTİP No su Cinsi Miktarı Tutarı İthal Edilecek Mallara İlişkin Liste EK-1/a İthal Edilecek Mallara İlişkin Listesi AT Yüklenicisinin Unvanı/Adı Tüzel Kişiler için Vergi Kimlik Numarası Gerçek Kişiler için T.C. Kimlik Numarası İthal edilen

Detaylı