Coumadın (Warfarin Sodyum) Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Coumadın (Warfarin Sodyum) Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?"

Transkript

1 ORAL A NTİKOAGÜLASYON TEDAVİSİ Coumadın (Warfarin Sodyum) Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli? Güvenli Coumadin Kullanımı Coumadin nedir? Coumadin (Warfarin ) Antikoagülan bir ilaç olup, damarlarda veya kalbinizde pıhtı oluşmasını,pıhtı mevcutsa pıhtının yaygınlaşmasını önler.bu pıhtının kopmasını ve vücudun başka bir yerine gitmesini engel olur. Fakat oluşmuş olan pıhtıyı eritmez. Kalp, akciğer veya beyne giden damarlar içine yerleşen kan pıhtısı, kan akımını engeller ve birçok sorunlara neden olur. Coumadin'i nasıl kullanmalısınız? İlacınızı günde bir defa, belirtilen dozda alın. Her gün aynı saatte alın.(tavsiye edilen saat dır) İlacınızı yemeklerden önce veya sonra 1 bardak su ile alabilirsiniz. Eğer Coumadin dozunuzu saat 16:00 da almayı unuttunuz ve gece saat 24:00 den önce hatırladı iseniz ilacınızı alabilirsiniz.gece yarısını geçtikten sonra hatırladıysanız ertesi güne kadar bekleyiniz ve sadece o gün için belirtilen miktar kadar alınız. Asla iki günlük dozu bir seferde almayın. Eğer iki veya daha fazla gün üst üste ilacınızı almayı unutursanız doktorunuzu arayın; doz değişimi gerekebilir. Coumadin'i nasıl saklamalısınız? İlacınızı ışık ve nemden, aşırı sıcak ve soğuktan uzakta; oda ısısında koruyun. Ambalajından (kutu-blister) çıkarmadan muhafaza edin, İlaçlarınızı çocukların erişebileceği yerlere kesinlikle koy mayın. Son kullanma tarihine dikkat edin Coumadin'i ne zamana kadar kullanacaksınız? Tromboz ve emboli tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar,bazı durumlardada ömür boyu kullanılacak bir ilaçtır. Hamilelikte Coumadin kullanımı nasıl olmalıdır? Coumadin kullanan bir bayansanız hamile kalmamaya özen gösterin çünkü ilaç bebeğe zarar verebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzla konuşarak riskler ve bunları azaltma yolları hakkında bilgi alın. Eğer hamileyseniz hemen doktorunuza haber verin.

2 Cerrahi operasyonlarda ve diş tedavisinde Coumadin kullanımı nasıl olmalıdır? Doktorlarınıza ve diş hekiminize Coumadin kullandığınızı söyleyin. Cerrahi tedavi ve diş tedavisi öncesinde kan testlerinizi tekrarlamanız gerekebilir. Testinizin sonucuna göre, doktorunuza danışarak ilacınızı kesmeniz ya da dozunu değiştirmeniz gerekebilecektir. Niçin sıklıkla kan testleri yaptırmalısınız? PT ve INR pıhtılaşma zamanını belirlemek için yapılması gereken testlerdir. Bu testler aldığınız ilaç dozunun yeterli olup olmadığını gösterir. Coumadin'in etkisini diğer ilaçlar ve yiyecekler etkileyebilir. Fazla alındığında kanamaya, az alındığında ise pıhtı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle güvenliğiniz için kan testlerinizi tekrarlamalısınız. Testler doktorunuzun belirttiği zaman aralıklarında laboratuvarda yapılır. Laboratuvara belirtilen tarihte gidin. Her test için aynı laboratuvara gidin (Laboratuvarlar arası sonuç farkları olabilir) Seyahate çıkacaksanız doktorunuzla önceden konuşun. Test sonrası doktorunuzla görüşerek bir sonraki test zamanını ve o zamana kadar ilacınızı nasıl almanız gerektiğini iyice öğrenin. Kan testi sonuçlarınızı Coumadin doz cetveline düzenli olarak işaretleyin. Dozlar genelde günde 2.5 mg (yarım tablet) ile 10 mg (iki tablet) arasında değişir. Coumadin etkisini değiştiren ilaçlar hangileridir? Aspirin,Babyprin,Ecopirin,Coraspin,Dispril Ibuprofen içeren ilaçlar: Brufen, İbufen, Dolorin, Algifen, Artril, Biophen, Dolgit, Pedifen, Profen Naproksen içeren ilaçlar: Apranax, Aprol, Aprowell, Kapnax, Naponal, Napradol, Naprosyn, Naprodex, Oprax... Soğuk algınlığı ilaçları Antiasitler Laksatifler K vitamini, çok miktarda E ve C vitamini içeren vitaminler Warfarin etkisini arttıran ilaçlar: Alkol, parasetamol, bazı antibiyotikler (penisilinler, sefalosporinler, kloramfenikol, trimetoprim-sulfametoksazol, siprofloksasin, eritromisin, sulfonamidler), karboz, setaminofen, amiodaron, simetidin, kortizon, etoposid, flukanazol, lovastatin, kinidin, trisiklik antidepresanlar, E vitamini, tiroid hormonu, Warfarin etkisini azaltan ilaçlar: Anti-tiroid ilaçlar, askorbik asit, azatioprin, barbitüratlar, karbamazepin, doğum kontrol hapı, sprinolakton, teikoplanin, merkaptopürin, antihistaminikler.. Coumadin etkisini arttırabilen ilaçlar :

3 Antibiyotikler(Cefamandole,Cefoperazone,Chloramphenicol,Ciprofloxacin,Co trimoxazole, Neomycin,Norfloxacin,Tetracyclines,Eritromycine,Metronidazole,Acetaminophen,Acetyl salicylic acid,allopurinol,a miodarone,chlorpropamide,cimetidine,clofibrate,dextran, Danazol,Diüretikler*,Estragenler*,Fluconazole,Heparin,Ibuprofen,Indomethacin,Influenza virüs aşısı,isoniazid,ketoconazole,ketorolac,lovastatin,methyldopa,mao inhibitörleri Naproxen,Non steroid antiinflamatuar ilaçlar,omeprazole,oral kontraseptifler ( estragen içeren ),Pentoxifylline,Phenytoin,Piroxicam,Propafenone,Propylthiouracil,Quinidine, Ranitidine,Streptokinase,Sulfonamidler,Tamoxifen,Thiazide diüretikler,thyroid ilaçları Trycyclic antidepresanlar,urokinase,vitamin E Coumadin etkisini azaltabilen ilaçlar : Antiasitler,Antihistaminikler,Barbituratlar,Carbamezapine,Chlordiazepoxide,Cholestyramine Corticosteroidler,Diüretikler*,Estrogenler*,Griseofulvin,Haloperidol,İntravenöz yağ emülsiyonları,nafcillin,phenobarbital,pirimidone,rifambin,spironolactone,sucralfate Vitamin C,Vitamin K ( * Etkiyi azaltabilir veya artırabilir. ) Herhangi bir nedenle bu ilaçları almanız gerektiğinde mutlaka doktorunuza danışın. Eğer doktorunuz gerekli görürse Coumadin dozunuzu ayarlamak gerekebilir. Coumadin dozunu hangi yiyecekler etkiler? K vitamini açısından zengin yiyeceklerle beslenme Coumadin'in etkisini azaltabilir. Bu yiyeceklerden her gün benzer miktarlarda yemeye özen gösterin. K Vitaminini yüksek dozda içeren Yiyecekler: Sığır ciğeri, Soya yağı, Brokoli, Brüksel lahanası, Lahana, Nohut, Marul, Ispanak, Maydanoz, Şalgam, Pazı, pazı, semiz otu, leblebi, yeşil çay, şalgam, balık yağı. K vitaminini orta dozda içeren gıdalar: Kuşkonmaz, karnabahar, peynir, bezelye, kahve, avakado, K vitaminini düşük dozda içeren gıdalar: Kırmızı et, tavuk, yumurta, süt, ekmek, tereyağı, havuç, kereviz, mısır, yeşil fasulye, soğan, pirinç, domates, patates, biber, yerfıstığı, bal kabağı, elma, portakal, çilek. Yoğurt içinde bulunan bakteriler barsaktan K vitamini yapımını arttırarak etkili olur. Warfarin kullanan kişilerin bol yoğurt yemesi uygun değildir.

4 Tütün Coumadin'in etkisini azaltarak, alkol Coumadin'in etkisini artırarak size zarar verir. Sık sık alkol almaktan kaçının. Alabileceğiniz alkol miktarını doktorunuza danışın. Coumadin'in etkisinin artması 'Protombin Zamanı' (PT) veya INR'yi artırarak kanın daha çok sulanmasına ve dolayısıyla kanamalara yol açabilir. Coumadin'in etkisinin azalması PT veya INR'yi azaltarak kanın daha az sulanmasına ve kalpte yapay kalp kapakçıklarına veya damarlarda pıhtı oluşmasına neden olabilir. Günlük aktivitelerinizi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Tıraş olurken kesikleri önlemek amacıyla elektrikli tıraş makinesi veya tüy dökücü krem kullanın. Dişlerinizi fırçalamak için yumuşak kıllı diş fırçası tercih edin ve sert hareketlerden kaçının. Spor ve egzersiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Coumadin kullanırken yaralanma riski yüksek olan aktivitelerden kaçının. Herhangi bir egzersiz veya spor aktivitesine katılmadan önce doktorunuza danışın. Yaralanma olasılığı yüksek olan boks, güreş, karate, futbol gibi sporlar yapmayın. Seyahate çıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Uzun bir seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşün. Kan testinizi tekrarlamak ve ilaç dozunuzu değiştirmek gerekebilir. Seyahat boyunca ilacınızı her zaman yanınızda bulundurun. İlacınızı yanınızdan ayırmayın, bagaja vermeyin. Hangi durumlarda doktorunuzu aramalısınız? Coumadin'in en sık rastlanan yan etkisi kanamadır. Kanama çeşitli bulgularla ortaya çıkabilir. Aşağıdaki bulgulardan herhangi birini gözlemlediğinizde MUTLAKA doktorunuzu arayınız: Halsizlik ve solgunluk Kesik sonrası 10 dakika baskı uygulanmasına rağmen kanamanın durdurulamaması Kulak, burun ve diş etinde kanama olması Normalden fazla veya uzun süreli adet kanaması İdrarınızın kırmızımsı veya çay renginde olması Dışkınızın kırmızı veya siyah renkli olması Sebepsiz yere cildinizde siyah ve kırmızı noktalar oluşması Kan kusma Öksürerek kan tükürme Anormal hemoroit kanaması

5 Özellikle eklemlerde beklenmeyen ağrı ve kızarıklıklar Alışılmadık, çok şiddetli, ani başlayan baş ağrısı Mide ve şiddetli karın ağrısı Bu bulgulardan herhangi biriyle karşılaştığınızda HEMEN DOKTORUNUZU ARAYINIZ, doktorunuz kan testi isteyebilir, kan testi sonucunuza göre ilacınızı kesebilir, ilaç dozunuzu değiştirebilir veya kanama durdurucu ilaç verebilir. Darbelerden kaçının. Küçük darbeler bile kanamaya neden olabilir. Eğer bir yeriniz kesilirse; kesik küçük ise kanama durana kadar yaranın üstüne bastırınız. Eğer kanama devam ediyorsa tekrar üstüne bastırarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Kusma, ishal ve ateşli hastalıklar Coumadin'in etkisini değiştirebilir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun. Acil durumlar için doktorunuzun numarasını yanınızda taşıyın. Size verilecek olan kartınızı sürekli yanınızda bulundurun. Hastalık ve acil durumlar: Acil durumlar için doktorunuzun numarasını yanınızda taşıyınız. Her zaman yanınızda Coumadin kullandığınızı belirten bir belge bulundurunuz. Acil bir durumda bunu açıklayamayacak bir konumda olabilirsiniz.

KULLANMA TALİMATI. MYSOLİNE, belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının (esansiyel tremor) tedavisinde kullanılır.

KULLANMA TALİMATI. MYSOLİNE, belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının (esansiyel tremor) tedavisinde kullanılır. KULLANMA TALİMATI MYSOLİNE 250 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 250 mg primidon içerir. Yardımcı maddeler: Povidon, jelatin, kalsiyum karboksimetil selüloz, magnezyum stearat, stearik

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. PRADAXA dabigatran eteksilat içerir. Kanda pıhtı oluşumunu sağlayan bir maddeyi engelleyerek etki gösterir.

KULLANMA TALİMATI. PRADAXA dabigatran eteksilat içerir. Kanda pıhtı oluşumunu sağlayan bir maddeyi engelleyerek etki gösterir. KULLANMA TALİMATI PRADAXA 150 mg sert kapsül Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: Dabigatran eteksilat. Her bir kapsül, 150 miligram dabigatran eteksilat baz içerir. Yardımcı maddeler: Tartarik asit, arap

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir. KULLANMA TALİMATI RİSPERDAL 1 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 1 mg risperidon içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, Mısır nişastası, Mikrokristalin selüloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TOFRANIL 25 mg Draje Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TOFRANIL 25 mg Draje Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TOFRANIL 25 mg Draje Ağızdan alınır. Etkin madde:25 mg İmipramin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Gliserol %85, magnezyum stearat, stearik asit, aerosil 200, aerosil 200 V, mısır

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI TOPAMAX Sprinkle 15 mg mikropellet kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: 15 mg Topiramat Yardımcı maddeler: Şeker küreleri, povidon, selüloz asetat, jelatin, titanyum dioksit, siyah matbaa

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum. KULLANMA TALİMATI CATAFLAM 50 mg draje Ağız yolu ile alınır. Etkin madde: Her drajede 50 mg diklofenak potasyum. Yardımcı maddeler: Magnezyum stearat, polivinilpirolidon, kolloidal silisik asit, sodyum

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. ATEROZ 20 mg film tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. ATEROZ 20 mg film tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI ATEROZ 20 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 20 mg atorvastatine eşdeğer atorvastatin kalsiyum Yardımcı maddeler: Polisorbat 80, hidroksipropil selüloz, kalsiyum karbonat, mikrokristalin

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. AFINITOR, 30, 60 ve 90 tablet içeren blister ambalajlarda takdim edilmektedir.

KULLANMA TALİMATI. AFINITOR, 30, 60 ve 90 tablet içeren blister ambalajlarda takdim edilmektedir. KULLANMA TALİMATI AFINITOR 5 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 5 mg everolimus içerir. Yardımcı maddeler: Butilhidroksitoluen, laktoz monohidrat, susuz laktoz, hidroksipropil metilselüloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI AMOKLAVİN

KULLANMA TALİMATI AMOKLAVİN KULLANMA TALİMATI AMOKLAVİN -BID 1000 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her tablette; 875 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit içerir. Yardımcı maddeler: Sodyum nişasta glikolat, mikrokristalin

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI DELİX protect 10 mg çentikli tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Ramipril 10 mg Yardımcı maddeler: Hidroksipropil metilselüloz, prejelatinize mısır nişastası, mikrokristalize selüloz,

Detaylı

2. PARACET JUNİOR u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. PARACET JUNİOR u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler KULLANMA TALİMATI PARACET JUNİOR 160 mg lak tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: 160 mg parasetamol Yardımcı maddeler: Avicel PH 102, nişasta, PVP K 30, magnezyum stearat, opadry Y-1-7000 hipromelloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI TOPAMAX

KULLANMA TALİMATI TOPAMAX KULLANMA TALİMATI TOPAMAX 25 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 25 mg Topiramat Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, mikrokristalize selüloz, sodyum nişasta glikolat, prejelatinize mısır nişastası,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. KARVEZIDE 300 / 25 mg film kaplı tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. KARVEZIDE 300 / 25 mg film kaplı tablet Ağızdan alınır. KARVEZIDE 300 / 25 mg film kaplı tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin maddeler: Her bir film kaplı tablette 300 mg İrbesartan ve 25 mg Hidroklorotiyazid Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat,

Detaylı

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız HASTA BİLGİLERİ Adı, Soyadı:... Adresi:...... EvTelefonu:... Cep Telefonu:... Hastane Kayıt Numarası:... Doktoru:... Sorularınızda Ulaşabileceğiniz Kardiyak Rehabilitasyon

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI KOMOX 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir kapsül 20 mg duloksetine eşdeğer miktarda 22,50 mg duloksetin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Şeker pelleti, polisorbat

Detaylı

R +CHOP. Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin

R +CHOP. Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin R +CHOP Non-Hodgkin Lenfoma Tedavisi İçin Değerli hasta ve hasta yakınlarımız; bu kitapçıklar sizlere Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından hastalığınız sürecinde karşınıza çıkabilecek sorunların çözümünde

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Atriyal Fibrilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler 12 Soru ve Cevapta Beyin ve Kalp

Atriyal Fibrilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler 12 Soru ve Cevapta Beyin ve Kalp Atriyal Fibrilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler 12 Soru ve Cevapta Beyin ve Kalp kalbinizi sevin, beyninizi koruyun İçindekiler 3 Atriyal Fibrilasyon nedir? 4 Atriyal Fibrilasyon Tehlikeli midir? 5 Kalp

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet LOETTE film tablet KULLANMA TALİMATI [0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol] Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Her bir tablet 0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol içerir. Yardımcı

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. FERRIPROX 100 mg/ml Şurup Ağız yolu ile alınır KULLANMA TALİMATI Etkin madde: 1 ml şurup 100 mg deferipron içerir. Yardımcı maddeler: Hidroksietil selüloz, gliserin, hidroklorik asit, sükraloz, yapay kiraz

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. 2. VELORİN OD yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

KULLANMA TALİMATI. 2. VELORİN OD yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler VELORİN OD 30 mg ağızda dağılan tablet Ağızdan kullanılır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Mirtazapin 30 mg Yardımcı maddeler: Mannitol, aspartam, mikrokristalin selüloz, magnezyum karbonat, hidroksipropil

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. GLIVEC 400 mg film tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. GLIVEC 400 mg film tablet Ağızdan alınır. GLIVEC 400 mg film tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde : Her bir tablet 400 mg imatinib mesilat içerir. Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz, krospovidon, hipromelloz, magnezyum stearat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI DUOCID 0.25 g IM enjektabl toz içeren flakon Kas içine uygulanır. Steril- Apirojen Etkin madde: Her flakon 250 mg ampisilin (ampisilin sodyum olarak) ve 125 mg sulbaktam (sulbaktam sodyum

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VICTRELIS 200 mg sert kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. VICTRELIS 200 mg sert kapsül Ağızdan alınır. VICTRELIS 200 mg sert kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Her bir sert kapsül 200 mg boceprevir içermektedir. Yardımcı maddeler: Sodyum lauril sülfat, mikrokristalin sellüloz, laktoz

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir.

KULLANMA TALĐMATI. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir. KULLANMA TALĐMATI DULOXX 30 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Duloksetin Her kapsül 30 mg duloksetine eşdeğer miktarda 33,70 mg duloksetin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Şeker pelleti, polisorbat

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. LEODEX PLUS 25 mg/8 mg film kaplı tablet

KULLANMA TALİMATI. LEODEX PLUS 25 mg/8 mg film kaplı tablet LEODEX PLUS 25 mg/8 mg film kaplı tablet KULLANMA TALİMATI Bu ilaç ek izlemeye tabidir. Bu üçgen yeni güvenlilik bilgisinin hızlı olarak belirlenmesini sağlayacaktır. Meydana gelen herhangi bir yan etkiyi

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI VOLTAREN 25 mg enterik kaplı tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 25 mg diklofenak sodyum içerir. Yardımcı maddeler: Mikrokristal selüloz (Avicel PH 102), polivinilpirolidon

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. ELEKTRA 25 mg film kaplı tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALĐMATI Etkin madde: Her bir tablette, 25 mg deksketoprofene eşdeğer 36,90 mg deksketoprofen trometamol. Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 5 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı