VİTAMİNLER. Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VİTAMİNLER. Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu"

Transkript

1 VİTAMİNLER Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

2 Vitaminler: Sağlıklı beslenme için küçük miktarlarda alınmaları zorunlu olan, vücut tarafından üretilemeyen, vücutta düzenleyici olarak görev yapan herhangi birinin eksikliği spesifik bir bozukluk ve hastalık meydana getiren organik bileşiklerdir. Vita (hayat) ve amin kelimelerinden kurulmuş olan vitamin kavramı ilk olarak 1911 yılında tiaminin izole edilmesiyle kullanılmaya başlanmıştır.

3 Vitaminler: Metabolizmadaki olaylarda görev alan enzimlerin önemli bir kısmını meydana getirir. Bu nedenle de, Sağlıklı büyüme ve gelişme için, Metabolizmadaki olayların düzenli yürüyebilmesi için son derece önemli maddelerdir.

4 Vitaminlerin Saklanması: Besinlerle alınan vitaminler başta karaciğer olmak üzere çeşitli organlarda depo edilir. Vücuda yetersiz alınma durumunda bu depo vitaminler kullanılır. Yetersizlik durumunda vücuttaki vitaminlerin tamamı tükenmez, vitamin değerleri normal düzeyinin altına düşer.

5 Vitamin Eksikliği ve Fazlalığı: Vitaminler gerekenden çok veya az kullanıldığı zaman bazı bozukluklar ortaya çıkar. Uzun süre ihtiyacın altında vitamin alınması durumunda spesifik olmayan bazı belirtiler görülür. Buna hipovitaminoz denir. Birden çok vitaminin noksanlığına bağlı olarak meydana gelirse buna, polihipovitaminoz denir.

6 Vitamin Eksikliği ve Fazlalığı: Noksanlık durumu ölüme yol açacak kadar ilerlemişse avitaminoz denir. Birden fazla vitamine bağlı olarak noksanlık gerçekleştiğinde ise, poliavitaminoz denir. A ve D vitaminleri aşırı miktarda alındığı zaman, hipervitaminoz denilen toksikasyon belirtileri görülür

7 Vitaminlerin Vücut İçin Önemi Vitaminler, hayvan yaşamının devamı ve normal büyüyüp gelişmesi için gerekli organik maddelerdir. Hayvanlar bu maddeyi yapamadıkları için dışarıdan almak zorundadırlar. Bazı vitaminler çok küçük miktarda dahi olsalar etkindirler.

8 Vitaminlerin Sınıflandırılması 1. A) Suda Eriyenler: B kompleks vitaminler ve C vitamini B) Yağda Eriyenler: A, D, E, K vitaminleri 2. A) Koenzim Görevi Yapanlar: B Kompleks Vitamin ve K Vitamin B) Koenzim Görevi Olmayanlar: A, D, E, C Vitaminleri C) Vitamin Benzeri Maddeler: Mezoinozit, Karnitin, Flavonoidler, Esansiyel Yağ Asitleri(F Vit)

9 Vitaminler Yağda çözünen vitaminler Suda çözünen vitaminler Vitamin A Vitamin D Vitamin K Vitamin E Enerji üretimiyle ilgili suda çözünen vitaminler Hematopoetik suda çözünen vitaminler Tiamin Folik asid Riboflavin Vitamin B 12 Niasin Piridoksin Pantotenikasid Diğer suda çözünen vitaminler Askorbik asid

10 Suda çözünen vitaminler B vitamini C vitamini 2/9

11 Suda Eriyen Vitaminler Vitamin B1 (tiamin) Vitamin B2 (riboflavin) Nikotinik asit (niasin) Vitamin B5 (pantotenik asit) Vitamin B6 (piridoksin) Biotin (vitamin H) Folik asit Vitamin B12 Vitamin C (askorbik asit)

12 B1 (Tiamin) vitamini Tiamin bitkiler tarafından sentezlenir. İnsanlarda günlük gereksinim 1-2 mg dır. Tiamin gereksinimi, protein ve karbonhidrattan zengin beslenenlerde artar, lipidce zengin beslenenlerde ise azalır. Enerji gereksinimi yüksek olan kişilerde ve sporcularda günlük 4-6 mg B1 vitamini alınması zorunludur.

13 B1 vitaminin fonksiyonları Karbonhidrat metabolizmasından enerji sağlanması, Sinir sisteminin düzenli çalışabilmesi, Pürivik asidin oksidatif dekarboksilasyonla asetil Co- A ya dönüşümünde rol alır, Valin sentezi için gereklidir.

14 B1 Vitamin Kaynakları Kuşkonmaz, yer fıstığı, bira mayası, esmer pirinç (beyazda bu vitamin kalmaz), kuru fasulye, kuzu karaciğeri, yulaf unu, ayçiçeği çekirdeği, buğday özü, rafine olmayan buğday unundan ekmek, bezelye, yumurta sarısı. Tiamin en çok bira mayasında ve buğday, pirinç, arpa gibi tahılların kabuklarında bulunur.

15 B1 Vitamininin Eksikliğinde B1 eksikliğine genellikle kabuğu alınmış pirinçle ve kepeksiz beyaz unla beslenen ülkelerde rastlanır. Belirtileri: Organlara giden sinirlerde harabiyet görülür. Bunun sonucu olarak bacaklarda ve kollarda güç azalması başlar, Hastada yürüme ve iş yapma zorlukları baş gösterir, Kaslar erir ve kemik refleksleri körelir, Hasta sonunda yatalak duruma düşer., Sinirlerin harabiyetinden başka, kan dolaşımı hızı düşer ve kalp kaslarında gevşeme başlar, Hastada zayıflık ve dokularda sıvı toplanması (ödem) görü lür, Kalp yetmezliği, hastanın ölümüne yol açacak şekilde, ciddi rahatsızlıklara sebep olur.

16 B1 Vitamininin Eksikliğinin Belirlenmesi Kandaki laktat ve pirüvat seviyelerindeki artış tiamin eksikliğinin işaretidir. Transketolaz aktivitesinin ölçümü ile tiamin eksikliğini doğrulayabilir.

17 B1 Vitaminini Yok Eden Şeyler Besinin suda fazla kalması, pişmesi, tütün, alkol kullanımı bu vitamini yok eder. Alkolizm tiamin eksikliğine yol açan en önemli faktördür.

18 B1 Vitamininin Fazlalığında Tansiyon düşmesi, titremeye yol açabilir, B grubu vitaminlerin kullanımını olumsuz etkiler. Özellikle B12 vitamini.

19 B2 Vitamini (Riboflavin) Günlük mg alınması yetersizlikleri önler, Sporcularda ve yüksek enerji gerektiren işlerde çalışanlarda 4-6 mg alınması gerekir. Sebze ve meyvelerde yeterince riboflavin bulunmaktadır.

20 B2 Vitaminin Fonksiyonları Karbonhidrat, yağ (yağ asitlerinin parçalanması) ve amino asit metabolizmasında rol oynar, H + taşıyıcı enzimlerin bir bileşenidir ve solunumda önemli rolü vardır.

21 B2 Vitamini (Riboflavin) Kaynakları Sakatatlar Yeşil sebzeler Süt ve süt ürünleri Kaynakları yumurta Kurubaklagiller patates

22 B2 Vitamininin Eksikliğinde Gözlerde kaşıntı, Saçların dökülmesi, Katarakt oluşumu, Kilo kaybı, Sindirim problemleri, Dilde kızarma, Yorgunluk, Ağız çevresinde yanma, kızarıklık ve çatlaklar.

23 B5 Vitamininin (Pantotenik asit) Fonksiyonları Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Strese Karşı mücadelede faydalıdır, Böbrek üstü bezinin fonksiyonunda faydalıdır, Yara ve yanıklara iyi gelir, Alyuvar üretimi için gereklidir. Yaraların iyileşmesinde faydalıdır, Romatoit artrit ile ilgili şikayetlere karşı yararlıdır, Karaciğerin koruyucusudur, Kabızlık sorununun giderilmesinde kullanılır, Akne sorunlarına karşı faydalıdır, Saç sağlığını koruyucu ve cilt kırışıklığını önleyicidir.

24 B5 Vitamininin Kaynakları Balık, Tavuk, Yumurta, Peynir, Fasulye, Tüm tahıllar, Hububatlar, Karnabahar, Bezelye, Avakado, Patates, Mısır, Kuruyemişler, Dana eti.

25 B5 Vitamininin Aşırı Kullanımında Alerji, Doğumsal bozukluklar, Zihinsel yorgunluk, Baş ağrısı, Kramplar, Cilt problemleri, Solunum problemleri, Sinir harabiyeti B5 Vitamininin Aşırı Kullanımında Diyare oluşabilir.

26 B6 Vitamini (Piridoksin) Vücutta depolanmaz ama suda eriyebilen bir özelliğe sahiptir. Günlük 2.0 mg alınması yeterlidir. Sporcularda ise ihtiyacının 4-6 mg olduğu tahmin edilmektedir.

27 B6 Vitamininin Fonksiyonları Transaminaz ve dekarboksilazların koenzimi olarak protein metabolizmasında önemli rol oynar Transaminazlar Endojen amino asit sentezi Triptofandan niasin sentezi Sistein ve porfirin sentezi Keratin metabolizması İnce bağırsaktan amino asitlerin emiliminde rol alır, Yağ metabolizmasında esansiyel yağ asitlerinin birbirine dönüşmesinde rol oynar, Yağların ve karbonhidratların enerji kaynağı olarak kullanılmasında etkilidir.

28 B6 Vitamininin Yararları Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. böbrek taşı oluşumunu engeller. Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. kolesterol birikimine engel olarak kalbi korur, iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, bağışıklık sistemini güçlendirir uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen hormon serotin

29 B6 Vitamini Kaynakları Muz, Avakado, Tavuk eti, Patates, Ispanak, Bezelye, Bira mayası, Havuç, Yumurta, Balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Kepekli ekmek, Kuruyemiş

30 B6 Vitamininin Eksikliğinde Ağrılı boğaz, Faringeal ve oral mukoza membranlarında hiperemi ve ödem, Glossitis (mor ve pürüzsüz dil), Dermatitis, Ağız kenarları ile ciltte kuruma ve çatlamalar. İrsel fonksiyonlar bozulur, Cilt iltihabı, İştahsızlık, sindirim sistemi bozuklukları, Dudak ve dil çatlaması.

31 H Vitamin (Biotin) Kaynakları En çok yumurta sarısında, Karaciğer, Süt, Böbrek, Maya Günlük ihtiyaç mg kadardır.

32 H Vitamin (Biotin) Eksikliğinde Dermatitler, Kas ağrıları, İştahsızlık, Anemi, Halsizlik

33 H Vitamin (Biotin) Eksikliğinin Belirtileri Çiğ yumurta tüketimi biyotin yetmezliğine yol açabilir. Yumurta beyazında biyotin ile çok sıkı bağlanarak emilimini engelleyen ısıya dayanaksız bir protein olan avidin bulunur. Semptomlar depresyon, hallusinasyon, kas ağrısı ve dermatitisi içerir.

34 Folik Asit (Folasin) Doğada en çok yeşil yapraklarda ve karaciğerde bulunur. Süt, tahıl ürünleri, hububatlar, maya. Folik asit, biotin ve vitamin B 12 nin yanında eritrosit ve lökosit oluşumunda rol oynar.

35 Folik Asit Mikroorganizmalar folik asit sentez edebilirler. Mikroorganizmalar gelişmeleei için folik aside ihtiyaç duyarlar. Yapıya sulfonamidler girince folik asit sentezlenemez ve mikroorganizmalar ölür. Uzun süre ağız yoluyla alınan sulfonamidlerin bakteriyositatik etkileri yanında, insanlarda folik asit noksanlığı meydana getirir. Çünkü insanlar için gerekli olan folik asit sentez eden bağırsak bakterilerinin büyük kısmının zarar görmesidir

36 Folik Asit Eksikliğinde DNA sentezi bozulur ve çeşitli amino asitlerin metabolizmasındaki bozukluğa bağlı olarak, kan tablosunda bozukluk görülür, megaloblastik anemi (kan hücrelerinde dolaşımda erken şekillenmesi) meydana gelir. Ağız boşluğu mukozası ile diyareye yol açan mide-barsak sistemi bozuklukları diğer folik asit yetersizliği semptomlarıdır Antibiyotik kullanımı, alkolizm, ince bağırsak bozuklukları Folik aside olan ihtiyacı artırır

37 B3 Vitamini (Niyasin) Karaciğer, bira ve ekmek mayalarında, buğday kepeği, peynir, et, havuç ve domates gibi gıdalarda bulunur. Isı işleminde kayba pek uğramayan B3 vitaminin günlük ihtiyacı yetişkinlerde mg. arasındadır.

38 B3 Vitaminin Fonksiyonları Proteinler, yağlar ve karbonhidratların parçalanarak kullanılmasına yardım eder. Cildin, dilin, dişetlerinin, sindirim sisteminin sağlığını korur. Diğer B vitaminleriyle birlikte çok yararlıdır. Niyasin VLDL sentezini azalttığı için insanlarda tip 2 hiperlipidemi tedavisinde kullanılır.

39 B3 Vitaminin Eksikliği Yüz ve kulaklarda kızarıklık, Ciltte sertleşme, Bitkinlik, Dikkati toplamakta güçsüzlük, Ağız kokusu diş çürümesi, Diyare, Sinir sistemi hatta ruh sağlığı bozuklukları bu hastalığın belirtilerindendir.

40 B3 Vitaminin Eksikliğinin Sebepleri Eksikliğinin oluşabilmesi için diyette hem niyasin hem de triptofan bakımından yetersizlik olması gerekir. Aşırı miktarda mısır tüketen toplumlarda görülür. Vitamin B 6 eksikliği de niyasin eksikliğini güçlendirir.

41 B12 Vitamini (kobalamin) Hayvansal kaynaklı besinlerdir. Bitkisel gıdalarda bulunmaz. Alyuvarların yapımında rolü olan sinir sistemi sağlığında etken olan ve hayvansal gıdalarda bulunan bir vitamindir. Günlük alımın sedanterlerde 1 mcg, sporcularda ise 5-7 mg alınması önerilmektedir. Sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde görev alırlar.

42 B12 Vitamini (kobalamin) Hastalıklarda daha çok iht vardır. Anemi yaşayanlarda B12 takviyesi yapılmalıdır. Vejeteryan olanlar (veganlar) dışarıdan B12 alması gerekmetedir.

43 B12 Vitamini Kaynakları Karaciğer, Sakatat, Et, Süt ve süt ürünleri, Yumurta, Balık.

44 B12 Vitamini Eksikliğinde Suda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı eksikliğini oluşması yıllar sürer. Yorgunluk, Nefes darlığı, Kilo kaybı, Sinirsel problemler, Unutkanlık, Çarpıntı, El ve ayaklarda karıncalanma.

45 B12 Vitaminin Eksikliğinin Sebepleri Aşırı oranda alkol tüketimi, Yeteri kadar B12 Vit. tüketilmemesi, Bazı ilaçların uzun süre kullanımı, Emilim bozukluğu.

46 C Vitamini ( Askorbik asit) Fonksiyonları Kalp krizini önleyici özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücudun direncini artırır. Yara ve yanıkları iyileştirir. Diş eti kanamalarına iyi gelir. Kan damarlarının güçlenmesinde rol alır. Damarlarda kan pıhtılaşmasını önler. Kolesterolü dengeler. Anemi tedavisinde yardımcı rol oynar. Göz sağlığı açısından önem taşır.katarakt oluşumunu geciktirir ve önler. Kurşun, civa, arsenik gibi metallerin ve aspirin, insülin, kortizon gibi ilaçların olumsuz etkilerini azaltır. İdrar yolu enfeksiyonları için kullanılan ilaçların etkinliğini artırır. Günlük C vitamini ihtiyacı mg. kadardır.

47 C Vitamini ( Askorbik asit) Fonksiyonları Vücudu enfeksiyonlara ve bakterilere karşı korur. İnsanlar vit. C yi sentez edemezler. Gebelik, laktasyon, stres, ateşli hastalıklar gibi durumlarda vücudun ihtiyacı artar. Güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Birçok kanser çeşidinin oluşmasını önler. Kurşun, civa, arsenik gibi metallerin ve aspirin, insülin, kortizon gibi ilaçların olumsuz etkilerini azaltır.

48 C Vitamini Kaynakları C vitamini en çok portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgillerde, Maydanoz, kabak, karnabahar, domates, lahana, ıspanak ve kıvırcık salata, patates ve yeşil biberde bol miktarda bulunan C vitamini tüm taze sebze ve meyvelerde de yeterli miktarda yer alır. Kuşburnu, kivi, çilek ve misket limonu da içinde C vitamini barındıran önemli besinlerdendir

49 C Vitamini ( Askorbik asit) Eksikliği C vitamini eksikliğinde kılcal damarların geçirgenliği bozulduğu için dokularda ufak darbeler sonucu bile kanama meydana gelebilir. C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen bir hastalık görülür. Bu hastalık diş etinde, iç organlarda ve kemik zarı altında kanamalara neden olur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin azalması

50 C Vitamini ( Askorbik asit) Fazlalığında C vitamini fazla alındığında ise bulantı, kusma, ishal ve böbrek taşına neden olabilir.

51 Yağda eriyen vitaminler A vitamini D vitamini E vitamini K vitamini

52 A vitamini (Retinol) Retinol ve Karoten olarak bilinen bir provitamin çeşididir. Retinol sadece hayvansal gıdalarda, karoten ise hem hayvansal hemde bitkisel olarak bulunmaktadır. A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultraviyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir. Günlük A Vitamini İhtiyacı : Sedanterlerde; erkeklerde 900 mcg, kadınlarda 700 mcg Sporcularda ; erkeklerde 1100 mcg, kadınlarda 1000 mcg

53 A vitamini (Retinol) Fonksiyonları Kemik gelişimi, Göz sağlığı (Işık uyarımının gözden beyine iletilmesinde), Gece körlüğü (Gözün karanlığa adaptasyon kabiliyetinin bozulması), Cilt problemleri, Epitel dokunun yapısının korunması için gereklidir. Kemik, diş, saç ve cilt sağlığı, Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsiyet hormonlarının metabolizması için gerekli

54 A vitamini (Retinol) Fonksiyonları Üreme (sperm ve yumurta üretimi), Solunum sistemi (mukus salgılanması), Sindirim sistemi (sindirim sistemi mukozasının korunması), Boşaltım sistemi (keratinleşmenin önlenmesi), Ayrıca Vitamin A büyümede önemlidir. Normal kemik gelişimi, serebrospinal sıvı basıncının ayarlanması ve deride anormal değişimleri önler.

55 A Vitamini Kaynakları Karaciğer, balık yağı, yumurta, süt, kolostrum ve plasenta gibi hayvansal kaynaklarda bulunur., Provitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur. Yiyecek Miktar Retinol Equivalant Karaciğer (Dana) 6 gr 9124 Balıkyağı 1 servis kaşığı 4080 Yumurta sarısı 1 büyük 97 Chedar Peynir 2 gr 86 Süt 1 fincan 76 Kaymak-krema 1 servis kaşığı 63 Beta Karoten için Patates 1 orta boy 2487 Havuç 1 orta boy 2025 Brokoli 1 fincan 136 Kayısı 1 tane 92

56 A Vitamini Eksikliğinde Bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara karşı yeteri kadar mücadele edemez, Gece körlüğü, Göz altı lekeleri, Akne gibi sorunlar, Diş eti problemleri

57 A Vitamini Fazlalığında Eklem ağrıları, Baş ağrıları, İştahsızlık, Bulantı, Ciltte pullanma, Karaciğer sorunları, Riskli doğum, Saç dökülmesi

58 D Vitamini Fonnksiyonları Büyüme çağında kemik gelişimi ve kalsiyumun kemik ve dişlerde tutulması için gereklidir..

59 D Vitamini Kaynakları Yumurta sarısı Süt Balık karaciğeri Kolostrum (6-10 kat ), Tereyağı

60 D Vitamini Fonksiyonları Kemik ve dişlerde Ca ve P un depo edilmesi, Bağırsaklarda Ca ve P un emilimi (Ca ve P arasında fizyolojik oran) Böbreklerde Ca ve P un atılması (Fosfatların rezorbsiyonu üzerine pozitif etki) Fosforilaz enzimi ile ilişkisinden dolayı karbonhidrat metabolizmasının düzenli sürdürülmesi

61 D Vitamini Eksikliği Güneş ışığından (pencere camından geçmez) yeterince yararlanılmadığı durumlarda, böbrek yetmezliğinde vitamin D eksikliği görülür. Ca yeteri kadar bağırsaklardan emilemediği için Ca eksikliğinden dolayı kemiklerde mineralizasyon gerçekleşmez (kül miktarı % azalır). Çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi görülür. Kaslarda zayıflık

62 D Vitamini Fazlalığı Toksikasyon, İştah kaybı, Bulantı, Kusma, Sersemlik gibi belirtilerle görülür. Hiperkalsemi şekillenir ve buna bağlı olarak arterler ve böbreklerde Ca birikir.

63 E vitamini Vitamin E çok önemli doğal bir antioksidandır, Doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu ve bozulmasını önler, E vitamini kalp hastalığı gelişmesine karşı koruyucu etki gösterir, Vücut ve süt yağının dayanıklılığını arttırır, Karoten ve vitamin A yı oksidasyondan korur.

64 E vitamini Fonksiyonları Bağışıklık sistemini güçlendirir. Saç ve cilt sağlığını korur, E vitamini kullanımı kalp riskini azaltır. Kan dolaşımını güçlendirir. Kataraktı önler. Günlük E vitamini ihtiyacı mg arasındadır.

65 E vitamini Kaynakları bitkisel yağlar, zeytinyağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı, buğday tohumu, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, süt, yumurta, soya fasulyesi, keten tohumu

66 E vitamini Eksikliğinde Zaman zaman gelişme sorunları, Uterusta yapısal dejenerasyon, Embriyonun damar sisteminde dejenerasyon ve anemi, Antikor üretiminde sorunlar, Yeni doğanlarda E vitamini eksikliğine bağlı anemi görülebilir. Eritrosit yaşam süresi kısalır. Poliansatüre yağ asitlerinin fazla alınımı E vitamini ihtiyacını arttır. O 2 ile temas (O 2 çadırlarındaki gibi) ve yetersiz lipit emilimine yol açan hastalıklar sonucu vitamin E eksikliği oluşabilir, Nörölojik bozukluklar görülür.

67 E vitamini Fazlalığında Mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

68 K vitamini Besinlerden ve vücutta bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir. Karaciğerde depolanır, Kilo başına 1 mcg alınması gerekir. Yetersizliğinde, dışarıdan alınabilir

69 K vitamini Fonksiyonları Kemıklerde kemık erimesini önler, Kemık yapımında kalsıyuma yardım eder, Kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kanamaları önler,

70 K vitamini Kaynakları Lahana, karnıbahar, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzelerde tahıllarda bulunur. İnek sütü, peynir, yeşil domates, pirinç, mısır, şeftali, çilek.

71 K vitamini Eksikliği Vitamin K emilimi için safra asitlerine ihtiyaç vardır. Safra asitlerinde bir bozukluk olduğunda vitamin K eksikliği görülür, Eksiklik genellikle; Özellikle ağır hastalarda, Bağırsak problemi yaşayanlarda, Düzenli beslenemeyenlerde olabilir ve kontrolsüz kanamalara yol açmaktadır. Kan pıhtılaşmasının bozulması ve kan kaybına eğilim.

72 ilginiz için teşekkürler...

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Yasemin Beyhan Haliç Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Gamze Akbulut Araş Gör Hilal Çiftçi Yrd. Doç. Dr. Emine Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. 2014 / 1. SAYI Soğuk algınlığı sandığınız şey menenjit olabilir! Diyet ürün kilo aldırmaz fikri, kilo aldiriyor 8 12 20 22 48 İstanbul Sağlık Müdürlüğü Tıp Bayram ını kutladı Dikkat! Bu belirtiler kansere

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi :

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : KİŞİYE ÖZEL BİYOENFORMATİK DEĞERLENDİRME RAPORU DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : Gentest BioAging Sayın

Detaylı

CALS-D 3 EFERVESAN TABLET

CALS-D 3 EFERVESAN TABLET CALS-D 3 EFERVESAN TABLET FORMÜLÜ: Her efervesan tablet; 1000 mg kalsiyuma eşdeğer 2500 mg kalsiyum karbonat ve 22 µg vitamin D 3 e eşdeğer 880 IU kolekalsiferol içermektedir. Ayrıca tatlandırıcı olarak

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ TC BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN: HİE. HEM. GÜLŞAH YAPICI 2 SIVI ELEKTROLİT

Detaylı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU HORMONLAR DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU AYŞE OKÇU YAĞMUR COŞARDEMİR SİMAY TEMİZ SILA KUMRAL MELİSA GÖÇMEN ÖYKÜ SEZER KOÇAN 2005-2006 İZMİR 1 İÇİNDEKİLER Hormon nedir?...3 a)hormao b)hormon hastalıkları

Detaylı

CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET

CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET PROSPEKTÜS CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET FORMÜLÜ Her efervesan tablet 600 mg Kalsiyum iyonuna eşdeğer 1.500 mg Kalsiyum karbonat ve 400 IU D 3 vitaminine eşdeğer 4.60 mg Kolekalsiferol içermektedir. Tatlandırıcı

Detaylı

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin...

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... içindekiler 03 05 09 RÖPORTAJ DAHİLİYE Gökhan Özoğuz baba oldu... Dengesiz hava sizi hasta etmesin BASINDA KADIKÖYŞİFA 13 KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... 2013:BİZİMŞİFA DERGİSİ

Detaylı

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Ekim 2009 Hazırlayan Uzm. Dyt. Şeniz ILGAZ Danışma Kurulu Dr.Sema ATĐLLA Dr.Tülay BOSĐ Prof.Dr.Selda HIZEL BÜLBÜL Prof.Dr.Mübeccel DEMĐRKOL Prof.Dr.Gülbin

Detaylı

Hashimoto Tiroiditinde 25 Hidroksi D Vitamini Ve Paratiroid Hormon Düzeyi

Hashimoto Tiroiditinde 25 Hidroksi D Vitamini Ve Paratiroid Hormon Düzeyi T.C Sağlık Bakanlığı Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Dahiliye Kliniği Şef: Prof. Dr. Aytekin Oğuz Hashimoto Tiroiditinde 25 Hidroksi D Vitamini Ve Paratiroid Hormon Düzeyi DR. SAFĐYE ARIK ( UZMANLIK

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. 1. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ÖNSÖZ Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hayvan Dostları Kulübü (HDK) 2009 yılı bahar döneminde kuruldu. Kulübün

Detaylı