Vitaminler büyüme, sağlık, her türlü verim performansı gibi yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için çok az miktarlarda ihtiyaç duyulan organik

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Vitaminler büyüme, sağlık, her türlü verim performansı gibi yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için çok az miktarlarda ihtiyaç duyulan organik"

Transkript

1 VİTAMİNLER

2 Vitaminler büyüme, sağlık, her türlü verim performansı gibi yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için çok az miktarlarda ihtiyaç duyulan organik bileşiklerdir.

3 Vitaminlerin Sınıflandırılması ve Özellikleri Yağda eriyen vitaminler sadece karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) kapsarlar. Provitamin halinde bulunurlar ve bunlar hayvan vücudunda aktif vitamine dönüşür.

4 Yapı ünitelerinin metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan yağda eriyen vitaminler ancak bağırsaklarda yağ olduğu sürece emilirler. Bu bileşikler yağ ile birlikte vücutta depo edilirler ve vücuttan gübre ile atılırlar.

5 Suda eriyen vitaminler C, H ve O gibi elementlerden başka azot (N), kükürt (S) ve kobalt (Co) 'da içerirler. Bütün canlılarda bulunan suda eriyen vitaminlerin provitaminleri yoktur. Suda eriyen vitaminler koenzim olarak rol oynarlar ve enerji transferinde etkilidirler. Bu vitaminlerin başlıca atılım yolu idrardır.

6 Tablo 6.1. Hayvan beslemede önem taşıyan vitaminler Yağda Eriyen vitaminler A 1 A 2 D 2 D 3 E K Suda Eriyen Vitaminler B 1 B 2 B 3 B 5 B 6 Biyotin Folasin Kolin B 12 C Kimyasal adı Retinol Dehidroretinol Ergokalsiferol Kolekalsiferol Tokoferol Fillokinon Tiyamin Riboflavin Nikotinamid(Niyasin) Pantotenik asit Pridoksin Vitamin H Folik asit Gosipin Kobalamin Askorbik asit

7 Bir vitaminin hayvanın ihtiyacını karşılayamayacak düzeyde alınması HİPOVİTAMİNOZİS olarak tanımlanır.

8 Vitaminlerin ihtiyaç düzeyinin üzerinde alınması sonucu gözlenen patolojik durum HİPERVİTAMİNOZİS olarak adlandırılır.

9 Vitaminlerin Stabilitesini Etkileyen Faktörler Rutubet, Peletleme sırasında uygulanan basınç, Sıcaklık, Işık, Yükseltgenme ve indirgenme, Acılaşma

10 İz elementler, ph, Diğer vitaminlerle interaksiyonlar, Taşıyıcı olarak kullanılan maddeler ve katkı maddeleri vitamin miktarını etkileyen faktörler arasındadır.

11 Vitamin Antagonistleri Vitamin Aktiviteleri

12 Vitamin Antagonistleri Vitaminlerin moleküllerini açar :TİYAMİNAZ Vitaminlerle komplex oluşturur: AVİDİNİN BİYOTİN Dikumarol ile vitamin K arasındaki ilişki Bozulmuş taş yoncasında kumarolün dikumarole dönüşmesiyle sözü edilen antivitamin etkili bileşik meydana gelir. Bu bileşik vitamin K'nın etkisini bloke ederek kanın pıhtılaşma oranını düşürür.

13 Vitamin A KAYNAKLARI Vitamin A hayvansal bir ürün olarak nitelendirilir. Özellikle karaciğerde palmitat biçiminde biriktiğinden bu organ iyi bir vitamin A kaynağıdır. Karaciğerdeki vitamin miktarı hayvanın ve rasyonun türüne bağlı olarak değişir. Değerler türler arasında farklılık gösterir. Balık yağları, yumurta sarısı ve akı vitamin bakımından zengin kaynaklardır.

14 YETERSİZLİĞİ Vitamin A yetersizliğinde canlılarda büyümenin durması, iştah kaybı, kseroftalmi, gece körlüğü, kemik bozuklukları, sinirsel bozukluklar ile döl verimi yeteneğinin kaybolması gibi semptomlardan tamamı veya herhangi bir bölümü gözlenebilir.

15 Vitamin D KAYNAKLARI Vitamin D2'nin ön vitamini olan ergosterol bitkilerde bol miktarda bulunur. Bu nedenle güneşte kurutulan bitkiler vitamin D2 bakımından oldukça zengindirler.

16 YETERSİZLİĞİ Vitamin D yetersizliğinin en önemli belirtileri kemiklerde gözlenir. Genç insanlarda kemiklerde Ca ve P'un depolanmasındaki bozukluk ile karakterize olan raşitizim olgusu ortaya çıkar. Yetersiz kalsifikasyon sonucu kemikler zayıflar, eğrilir, kolay kırılabilir hal alır.

17 Vitamin E KAYNAKLARI Vitamin E doğada bol miktarda bulunur. Yeşil sebzeler vitamin E bakımından zengindir. Tahıl taneleri vitamin E bakımından zengin kaynaklardır. Bitkisel yağlar ve baklagiller de vitamince zengindirler.

18 YETERSİZLİĞİ Beyaz kas hastalığı Muskuler distrofi, Ensefalomalasi Eksudatif diatez

19 Vitamin K KAYNAKLARI Vitamin K1 yonca, lahana başta olmak üzere bütün yeşil yapraklı bitkilerde bol miktarda bulunur. K2 ise hayvanlarda bakteriler tarafından sentezlenir. K vitaminleri oda sıcaklığında nisbeten stabil olup güneş ışığı karşısında hızla parçalanırlar.

20 Vitamin K Yetersizliği Ruminantlar ve domuzların sindirim sisteminde vitamin K sentezlenebilir. Sığırlarda sweet clover disease (taş yoncası hastalığı) olgusunda bozulmuş taş yoncasında bulunan dikumarol kanda protrombin düzeyinin düşmesine neden olur. İnsanlarda vitamin K yetersizliğinde kanın pıhtılaşma süresinin uzayabilir.

21 Tiyamin (B1) KAYNAKLARI Buğdaygil ve baklagil tane yemleri, yeşil yapraklı bitkiler vitamin bakımından zengindir. Hayvansal ürünler içinde tiyamin kaynağı olarak yumurta sarısı, karaciğer, böbrek dikkati çekenlerdir.

22 Tiyamin Yetersizliği İştah kaybı, genel zayıflama, kaslarda zayıflama, sinir sisteminin fonksiyon bozukluğudur. İnsanlarda beriberi yeterli tiyamin alınamadığı durumlarda gözlenen hastalıklardır.

23 Riboflavin (Vitamin B2) Maya, karaciğer, süt, yeşil yapraklı bitkiler vitamince zengin, tahıllar ise yetersizdir. Yetersizliği Vitaminin yetersiz alınması büyümede gecikme gözlenebilir.

24 Pridoksin (Vitamin B6) KAYNAKLARI Doğada oldukça yaygın halde bulunan vitamin maya, karaciğer, süt, tahıl tanelerinde bol miktarda yer alır.

25 Nikotinamid (Niyasin,B3) KAYNAKLARI Karaciğer, maya, yerfıstığı ve ayçiçeği küspeleri vitamin bakımından zengin kaynaklardır. Tahıl tanelerinde miktarda vitamin bulunur. bol

26 Yetersizliği Niyasin yetersizliği değişik hayvan türlerinde deri, gastrointestinal sistem ve tüylerde bir takım bozukluklara neden olur. İnsanlarda dilin kırmızı renk alması, ağız ülseri, iştahsızlık, dermatitis ve bulantı ile karakterize olan pellegra hastalığı ortaya çıkmaktadır.

27 Biyotin (H) KAYNAKLARI Biyotin hayvansal ve bitkisel kökenli yem ve gıdalarda gerek serbest gerekse birleşik halde bol miktarda bulunur.

28 Yetersizliği Biyotinin her türden yemde bol miktarda bulunması ve mikrobiyel yolla sentezlenebilmesi nedeniyle yetersizliği ender karşılaşılabilen bir olgudur.

29 Vitamin B12 (Siyanokobalamin) KAYNAKLARI Vitamin B12 sadece hayvansal kökenli yem maddelerinde bulunur. Balık unu, et unu, süt tozu vb yemler bol miktarda vitamin içerirler. Bu yemlerde bulunan vitamin hayvanlar tarafından tam olarak değerlendirilebilir.

30 Yetersizliği Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları,bayılmalar.mide bulantısı.kusma.fazla gaz çıkarma baş dönmesi, uyku hali, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, dil enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir. B 12 vitamini eksikliği çoğu kez kalın sinir liflerinin miyelin kaybıdır. Bunun bir sonucu olarak birçok insanda dış duyu kaybı fazladır ve şiddetli vakalarda felç olması bile olasıdır.

31 Soru 1 Vücut, gereksinimi olan vitamini kendisi üretebilir mi? Hayır; az miktarda D vitamini ve niasin dışında vücutta vitamin yapımı söz konusu değildir. Bu nedenle vitaminleri besinlerle dışarıdan almak durumundayız.

32 Soru 2 Vitaminler şişmanlatır mı? Hayır; kalori değerleri yoktur. Fakat, vitamin preparatları ince bir şeker tabakasıyla kaplandıklarından, birkaç kalori içermektedir. Bu miktar, ihmal edilebilir düzeydedir

33 Soru 3 Taze sebze ve meyvelerin vitamin içerikleri değişken midir? Evet; hem de çok. İklim ve Toprak, ürünün olgun olup olmayışı, ürünü toplama yöntemleri, taşınması ve depolanması gibi pek çok etmen, vitamin içeriğini etkiler.

34 Soru 4 Kilolu kişilerde de vitamin eksikliği olabilir mi? Evet; kalori yönünden zengin besinler, vitamin içeriği yönünden fakir olabildiğinden, kilolu kişilerde de vitamin eksikliği söz konusu olabilir. Karbonhidrat ya da yağ oranı yüksek bir diyet, vücutta kilo artışına yol açarken, vitamin gereksinimini de artırır.

35 Soru 5 Vitamin eksikliğine yaşlılarda neden sık rastlanır? Yaşlılar genellikle pek iştahlı değildirler ve az yerler. Bunun dışında, dişlerle ilgili sorunlar, parasızlık ve yalnızlık nedeniyle beslenmeye yeterince özen göstermeme gibi nedenler de yaşlıların yeterince vitamin alamayışında etkendir.

36 Soru 6 Doğal ve yapay vitaminler arasında fark var mıdır? Hayır. Sentetik vitaminler, besinlerdeki vitaminlerle aynı kimyasal yapıya sahiptirler. Vücudunuz için vitaminin ne şekilde yapılmış olduğu önemli değildir.

37 Soru 7 Vücudumuz için gerekli olan vitaminlerin tümünü besinlerle alabilir miyiz? Evet; eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız gereken tüm vitamini besinlerle almanız mümkündür

38 Soru 8 Vücudumuz için gerekli olan D vitamin gereksinimi nasıl karşılayabiliriz? Güneşe çıkarak

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Yasemin Beyhan Haliç Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler

Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler Meyve ve sebzelerin bileşimindeki azotlu maddeler,saponinler ve sülfitlerin varlığı ve miktarları üründen ürüne büyük

Detaylı

HAYVANLARIN BESLENMESİ

HAYVANLARIN BESLENMESİ Ülkemizde yem hammaddelerine olan ihtiyaç ve dolayısıyla yem fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Kaliteli yem bitkilerinin üretilmesi ve bunlarla kaliteli genetiğe sahip hayvanların beslenmesi ile et,

Detaylı

HAVA KİRLİLİĞİ VE KONTROLÜ

HAVA KİRLİLİĞİ VE KONTROLÜ HAVA KİRLİLİĞİ VE KONTROLÜ HAVA KİRLİLİĞİ ASİT YAĞMURLARI SİS KİRLİLİĞİ VE ÖNLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Serpil SAVCI Bozok Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Hava Atmosferi meydana getiren gazların

Detaylı

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Prof. Dr. Turgut CABAROĞLU, Araş. Gör. Murat YILMAZTEKİN Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ülkemizde en çok tüketilen meyve olan üzüm,

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

CALS-D 3 EFERVESAN TABLET

CALS-D 3 EFERVESAN TABLET CALS-D 3 EFERVESAN TABLET FORMÜLÜ: Her efervesan tablet; 1000 mg kalsiyuma eşdeğer 2500 mg kalsiyum karbonat ve 22 µg vitamin D 3 e eşdeğer 880 IU kolekalsiferol içermektedir. Ayrıca tatlandırıcı olarak

Detaylı

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Dr. Seda ERCAN AKKAYA Osman ALBAYRAK Emine ÖZTÜRK Şermin CAVAK DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI...2012 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI...: 4560 DERS KİTAPLARI DİZİSİ...:

Detaylı

CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET

CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET PROSPEKTÜS CALCİ NET D 3 EFERVESAN TABLET FORMÜLÜ Her efervesan tablet 600 mg Kalsiyum iyonuna eşdeğer 1.500 mg Kalsiyum karbonat ve 400 IU D 3 vitaminine eşdeğer 4.60 mg Kolekalsiferol içermektedir. Tatlandırıcı

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

Actimo nun Çalışma İlkeleri... 29 Actimo nun Etkileri... 30 Actimo Altıgen Suyu nedir ve Faydaları nelerdir?... 31 Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma

Actimo nun Çalışma İlkeleri... 29 Actimo nun Etkileri... 30 Actimo Altıgen Suyu nedir ve Faydaları nelerdir?... 31 Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma İçindekiler Doğa Bize Ne Anlatıyor?... 1 Suyun Kerameti... 2 Su Sağlık Ve Yaşamda Ne Gibi Önemli Bir Rol Oynar?... 3 Suyun insan vücudundaki rolü... 4 İyi su olmadan sağlıklı kalamazsınız... 5 Yeniden

Detaylı

Tavuk Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi

Tavuk Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi Prof. Dr Sevinç Yücecan YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Optimal beslenmede ; minumum hastalık riski, maksimum iyi hal/sağlık dolayısıyla

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Gamze Akbulut Araş Gör Hilal Çiftçi Yrd. Doç. Dr. Emine Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve

Detaylı

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME Doğumdan sonra kuzu hem çevre koşullarına hem de sütten kesime adaptasyonda sorunlar yaşayabilir. Bu adaptasyon aşamalarında özellikle besleme ile ilgili önemli değişimler olur.

Detaylı

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. 1. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ÖNSÖZ Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hayvan Dostları Kulübü (HDK) 2009 yılı bahar döneminde kuruldu. Kulübün

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ)

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) Doğumdan iki yaşın sonuna kadar devam eden dönem, çocuklarda büyüme-gelişmenin en hızlı olduğu yaşama sağlıklı başlangıç için en kritik dönemdir. Bu nedenle, süt çocuğu ve küçük

Detaylı

TAVUKLARDA İÇME SUYU KALİTESİ

TAVUKLARDA İÇME SUYU KALİTESİ TAVUKLARDA İÇME SUYU KALİTESİ Giriş : Su, Tavuklar için önemli besin maddesi olduğu kadar bir mineral kaynağıdır. Genellikle tavuk yetiştiriciliğinde diğer parametreler (genetik, ekipman, yem ve yem katkıları

Detaylı

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir.

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. Besin maddesi ( besin elementi ) : Geniş ölçüde madde ve enerjiyle ilgili

Detaylı

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin...

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... içindekiler 03 05 09 RÖPORTAJ DAHİLİYE Gökhan Özoğuz baba oldu... Dengesiz hava sizi hasta etmesin BASINDA KADIKÖYŞİFA 13 KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... 2013:BİZİMŞİFA DERGİSİ

Detaylı

BÖLÜM - 13 PROTEİN METABOLİZMASI

BÖLÜM - 13 PROTEİN METABOLİZMASI BÖLÜM - 13 PRTEİ METABLİZMASI 13.1-GEEL BAKI Protein metabolizması, karbonhidrat ve yağ metabolizmasından biraz farklılık gösterir. Çünkü proteinler vücutta kuruluşu sağlayan esas maddelerdir. Bunları

Detaylı

SU KALİTESİ VE HİJYENİ Derleyen Veteriner Hekim Nihat ALTUNAL Beypiliç Canlı Üretim Müdürü Beypiliç 15.Yetiştirici Semineri., Bolu.

SU KALİTESİ VE HİJYENİ Derleyen Veteriner Hekim Nihat ALTUNAL Beypiliç Canlı Üretim Müdürü Beypiliç 15.Yetiştirici Semineri., Bolu. SU KALİTESİ VE HİJYENİ Derleyen Veteriner Hekim Nihat ALTUNAL Beypiliç Canlı Üretim Müdürü Beypiliç 15.Yetiştirici Semineri., Bolu., 22 Eylül 2010 SUYUN ÖNEMİ - Su hayat için vazgeçilmezdir, önemli besin

Detaylı