BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler"

Transkript

1 BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler Sebzeler, meyveler, ekmek, mercimek, kuru fasulye, makarna, bulgur gibi bitkisel kaynaklı besinler

2 BESİNLER Besinlerin içinde bulunan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineraller ve su ise BESİN ÖĞELERİ olarak adlandırılır. Organlarımızın düzenli olarak çalışabilmesi ve günlük işlerimizi sağlıklı sürdürebilmek için bu öğelerin her birinden her gün almamız gereklidir. Aldığımız miktarların yetersiz veya fazla olması sağlığımızı etkiler. BU NEDENLE GÜN BOYU, ÇEŞİTLİ BESİNLERDEN YETERLİ MİKTARLARDA TÜKETİLMELİDİR.

3 BESİNLER Besinler, sağlık için gerekli olan farklı maddeler içerir. Bunlar; besin öğeleri, su ve liftir. Tüm besinler besin öğeleri içerir. Farklı türde besinler farklı miktarda besin öğeleri içerir. Besinler, insanlar için enerji kaynağıdır. Aşağıdaki besin öğeleri enerji sağlar: karbonhidrat protein yağ

4 BESİNLER Diğer besin öğeleri ise şunlardır: Vitaminler-örneğin; A vitamini, C vitamini Mineraller-örneğin; demir, kalsiyum. SAĞLIKLI OLMAK İÇİN VÜCUDUN VİTAMİN VE MİNERALLERE İHTIYACI VARDIR.

5 SIVI TÜKETİMİ Vücudun düzenli çalışabilmesi için gerekli olan sıvının çoğunluğu su ile karşılanmalıdır (yaklaşık 1,5-2 litre). Geriye kalan miktar, diğer içeceklerden ve yiyeceklerin bileşiminde bulunan sıvıyla sağlanır. Günlük olarak alınan sıvı; idrar, ter ve dışkıyla atılır. Az bir miktarı da solunum yoluyla kaybedilir. Sıcak havalarda ve fazla fiziksel aktivite sırasında terleme nedeniyle su kaybı artar. Günlük olarak kaybedilen sıvı miktarı karşılanmadığında, vücut hücrelerinin çalışması aksar.

6 LİF (POSA) Bazı besinler lif (posa) içerirler. Lif (posa) vücut tarafından sindirilmez ancak bağırsakların sağlıklı olması için gereklidir.

7 LİF (POSA) Lif (posa); sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Ayrıca, posadan zengin besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Tam buğday ekmeği Elma Başka hangi besinler lif içerir?

8 LİF (POSA) Lif (posa); nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kurubaklagil, kepeği ayrılmamış tahıllar, sebze ve meyvelerin yapısında daha fazla miktarda bulunur.

9 LİF (POSA) Günlük diyetle yeterli lif (posa) alabilmek için lif(posa) bakımından zengin olan sebze, meyve ve kuru baklagil gibi besinler her gün yeterli miktarda tüketilmelidir. Kabuklu yenebilen salatalık, elma, armut gibi sebze ve meyveler, iyice yıkandıktan sonra kabuklu olarak tüketilmelidir.

10 KARBONHİDRATLAR Karbonhidratlar, vücut için gerekli olan ana enerji kaynağıdır. Bulgur Makarna Patates Ekmek Başka hangi besinler karbonhidrat içerir?

11 ŞEKER İyi bir enerji kaynağı kabul edilen ve besinlere tatlılık sağlayan şeker karbonhidrat grubundadır. Bütün karbonhidratlar gibi bir gram şeker 4 kalori enerji verir. Vücudun fonksiyonlarında önemli bir rol oynar ve beynin tek enerji kaynağıdır. Dokular, ana işlevlerini yerine getirmek için karaciğer ve kaslarda depolanan şekeri kullanır.

12 KARBONHİDRATLAR Vücut çalışması ve günlük faaliyetler için gerekli olan enerjinin büyük çoğunluğu karbonhidratlardan sağlanır. Bazı karbonhidratlar, basit yapıdadır. Bunlar, tatlı tadı olan karbonhidratlardır. Örneğin çay şekeri bu grupta yer alır. Tadı tatlı olmayan diğer karbonhidratlar, nişasta ve posadır. Bunlar, bitkisel kaynaklı besinlerin yapısında bulunur ve kompleks yapıdadır Nişasta; buğday, pirinç gibi tahıllarda ve bunlardan hazırlanan yiyeceklerde daha fazla bulunur. Nişasta yapısındaki karbonhidratlar kana daha yavaş karıştıkları için kan şekerinin daha düzenli olmasını sağlar. Karbonhidratlar enerji vericidir.

13 PROTEİN Proteinler, büyüme, onarım ve bağışıklık sistemi gibi vücudumuzun önemli fonksiyonları için gereklidir. Süt Yumurta Balık Tavuk Başka hangi besinler protein içerir?

14 PROTEİN Özellikle büyüme ve gelişme sırasında gerçekleşen yeni hücrelerin yapılanması, ayrıca yıpranan dokuların onarılması gibi aşamalarda protein gereklidir. Vücudu hastalıklara karşı koruyan savunma sistemi için de proteinler çok önemlidir. Bu nedenle her gün yeterli miktarda tüketilmeleri önemlidir. Hayvansal kaynaklı besinlerin hepsi (süt, yoğurt, et, yumurta gibi), bitkisel kaynaklı besinlerden ise kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek gibi), proteinden zengindir. Hayvansal kaynaklı proteinler, daha kolaylıkla vücut proteinlerine dönüşebilirler. Kuru baklagiller, bulgur ve pirinç gibi tahıllarla birlikte tüketildiğinde, içerdikleri proteinler vücutta daha iyi kullanılabilirler. Proteinler vücut içindeki yapım ve onarım işlerinden sorumludur.

15 PROTEİN Yeterince protein alınmadığında; Büyüme ve gelişme yavaşlar Hastalanma sıklığı artar Hastalıklar daha uzun sürer Organların çalışması aksar Saç, deri, tırnak gibi hızlı gelişen dokuların yapılanması aksar

16 YAĞLAR Yağlar, en fazla enerji sağlayan besin öğesidir. Yetişkin insan vücudunun en az %15 i yağdır. İnsan, harcadığından daha fazla enerji aldığında, vücudun yağ oranı artar, harcadığından daha az enerji aldığında ise azalır. Bu nedenle, vücut yağı insanın başlıca enerji deposudur. Yağların az miktarda tüketimi sağlık açısından gereklidir. Yemekler pişirilirken içine konulan az miktardaki yağ ve besinlerin bileşiminde bulunan görmeden yediğimiz yağlar bizim için yeterlidir. yağlar en fazla enerji sağlayan besin ögesidir.

17 YAĞLAR Yağlar, sıvı ve katı yağlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sıvı yağ Margarin Katı ve sıvı yağlar nelerdir?

18 KATI VE SIVI YAĞLAR Sıvı yağlar, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, fındık yağı, soya yağı gibi bitkisel besinlerden elde edilmektedir. Katı yağlar ise oda sıcaklığında katı halde bulunan yağlardır. Yağların fazla miktarda tüketilmesi, başta kalp ve damar sağlığımız için sakıncalıdır.

19 YAĞLARIN İŞLEVLERİ Deri alt yağı vücut ısısının hızlı kaybını önler. Yağın yapı taşlarının bazıları, vücudun düzenli çalışmasında etkinliği olan bazı hormonların yapımı için elzemdir Günlük alınan enerjinin ortalama %25-30 nun yağlardan temin edinmesi uygundur. Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağla alınır. Yağ mideyi yavaş terk ettiğinden doygunluk hissi verir. Ekmeğin üzerine yağ sürmek veya yağa ekmek bandırmak, yağ içeriği çok olan besinlerden fazla miktarda yemek, yağ tüketiminin artmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

20 VİTAMİNLER Vitaminler, hastalıklardan korunabilmek, vücudun düzenli çalışabilmesi ve diğer besin öğelerinin vücutta iyi kullanılabilmesi için çok önemlidir. Her besinin bileşiminde farklı vitaminler bulunmaktadır. En çok vitamin sağlayan besinler, taze sebze ve meyvelerdir. Özellikle, marul, ıspanak, pazı, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç, domates, portakal ve mandalina gibi turunçgiller, elma, erik gibi sebze ve meyveler A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Vitaminler vücutta düzenleyici role sahiptir.

21 A VİTAMİNİ A Vitamini daha iyi görmemizi sağlar, büyüme ve gelişme için çok gereklidir. Brokoli Lahana Havuç Yumarta Başka hangi besinler A Vitamini içerir?

22 A VİTAMİNİ KAYNAKLARI A vitamini içeren bitkisel besinler: Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler, portakal, mandalina, kayısı A vitamini içeren hayvansal besinler: Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, peynir

23 C VİTAMİNİ C vitamini; grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Ayrıca diş etlerinin daha sağlıklı olması sağlıklı bir cilt için de C vitamini gereklidir. Limon Domates Portakal Kivi Başka hangi besinler C Vitamini içerir?

24 C VİTAMİNİ KAYNAKLARI C vitamini içeren meyveler: limon, portakal, greyfurt, çilek, kivi, frenküzümü en çok C vitamini içeren meyveler arasındadır. C vitamini içeren sebzeler: Lahana, domates, yeşil biber, karnabahar, ıspanak, kuşburnu, maydanoz, turp, patates en çok C vitamini içeren sebzeler arasındadır.

25 D VİTAMİNİ D vitamini besinlerde az miktarda bulunur. Güneş ışınlarından yeterince yararlanılırsa (genellikle günde 20 dak. yeterlidir) besinlerle vücuda alınan D vitamini görevlerini daha iyi yapabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi besinlerde bulunan kalsiyum, D vitamini yardımıyla kemiklerin güçlenmesini sağlar.

26 E ve K VİTAMİNLERİ E VİTAMİNİ Hücre zarının koruyucusudur. Damar içerisinde akışkanlığı sağlar, damar tıkanıklığını önler. Erken doğmuş bebeklerde demirin kullanılmasına yardımcı olarak anemi (kansızlık) oluşumunu engeller. E VİTAMİNİ KAYNAKLARI E vitamini içeren besinler: Bitkisel yağlar, tahıl taneleri, yağlı tohumlar, soya, yeşil yapraklı sebzeler, baklagillerdir. K VİTAMİNİ K Vitamini, kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Kemiklerin güçlü olmasına yardımcı olur. K vitamini içeren besinler: En zengin kaynakları, ıspanak ve benzeri koyu yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, kuru baklagiller ve balıklardır.

27 B GRUBU VİTAMINLER B grubu vitaminler; kan yapımı, kas ve sinir sisteminin çalışması için gereklidirler. Bu vitaminler, bütün besinlerde farklı miktarlarda bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen besinler yeterli miktarda tüketildiğinde, vücut için gerekli bütün vitaminler yeterince alınmış olur.

28 MİNERALLER-DEMİR Vücutta az miktarda bulunduğu halde çok önemli görevleri olan diğer mineral ise demirdir. Demir kanda oksijen taşıyan bir pigment olan hemoglabinin önemli bir parçasıdır. Demirin, vücuttaki görevlerini daha iyi yapabilmesi için C vitamini gereklidir. Kırmızı et Maydanoz Pekmez Başka hangi besinler demir içerir?

29 DEMİR KAYNAKLARI Demir; en çok et, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerde bulunur.

30 DEMİR Günlük demir gereksinimi karşılanamadığında; Kan yapımı bozulur, kansızlık gelişir. Dokulara oksijen taşınması aksar. Yorgunluk ve halsizlik gelişir. Dikkat dağınıklığı nedeniyle öğrenme yavaşlar. Hastalıklara yakalanma kolaylaşır.

31 MİNERALLER - KALSİYUM Vücutta en çok bulunan mineral kalsiyumdur. Kalsiyum; kemiklerin, dişlerin büyümesi ve sağlam olması için gerekli bir mineraldir, en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Günlük olarak süt, yoğurt ve peynirden yeterince tüketilemezse, kalsiyum ihtiyacı yeterince sağlanamaz. Bu durumda; kemik ve diş gelişimi bozulur, kemiklerin uzaması yavaşladığı için boy uzaması aksar. Ayrıca kas ve sinir sisteminin çalışması da bozulur. Peynir Süt

32 KALSİYUM KAYNAKLARI Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere fıstık, ceviz, lahana, brokoli, soya fasulyesi, sardalya, alabalık, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, şalgam, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagiller kalsiyum içeren besinlerdir.

33 MİNERALLER-İYOT Vücut çalışmasında çok önemli görevleri olan diğer bir element olan iyot; tiroid bezinin çalışması, büyüme ve özellikle zihinsel gelişim için çok gereklidir. İyot; balık, diğer deniz ürünleri ve iyotlu tuzun bileşiminde bulunur. Yemekler pişirilirken iyotlu tuz kullanmak gereklidir.

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Yasemin Beyhan Haliç Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Ekim 2009 Hazırlayan Uzm. Dyt. Şeniz ILGAZ Danışma Kurulu Dr.Sema ATĐLLA Dr.Tülay BOSĐ Prof.Dr.Selda HIZEL BÜLBÜL Prof.Dr.Mübeccel DEMĐRKOL Prof.Dr.Gülbin

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ Z_ fx` ^ awx^f äx Z_ fx` ^ lô^ HAZIRLAYANLAR Kübra BOZKURT Gözde BiLGEN Şerife KORKMAZ KAN ŞEKERİ NEDİR? Glikozdur Fruktoz ve galaktoz lk KARACİĞERDE GLİKOZİ PARÇALANIR (Bu sayede hücreler tarafından kullanılabilir

Detaylı

0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ

0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ 0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI ANABİLİM DALI Anne sütü, 6 aydan sonra bebeğin enerji, protein, demir,

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ)

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) Doğumdan iki yaşın sonuna kadar devam eden dönem, çocuklarda büyüme-gelişmenin en hızlı olduğu yaşama sağlıklı başlangıç için en kritik dönemdir. Bu nedenle, süt çocuğu ve küçük

Detaylı

BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR?

BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR? BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR? Gelişimi normal ve sadece anne sütü alan bebeklerde, altı aydan önce ek besinlere başlanmamalıdır. Çocuk altı aylık iken ek besinlerden elde edilen

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SÜLEYMANİYE DOĞUM,

Detaylı

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I)

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) Hazırlayanlar Dr. Dyt. Meltem Soylu Saðlýk Memuru Engin Alacahan Saðlýk Bakanlýðý Türkiye Halk Saðýlýðý Kurumu Uzm. Gýda Müh. Cengiz Kesici Saðlýk

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

Tavuk Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi

Tavuk Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi Etinin Optimal Beslenmedeki Yeri ve Önemi Prof. Dr Sevinç Yücecan YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Optimal beslenmede ; minumum hastalık riski, maksimum iyi hal/sağlık dolayısıyla

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

İh tiy a ç L is te s i

İh tiy a ç L is te s i T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Sayı : 37.811.563-934/ 27/05/2014 K onu: Teklife Davet Kurumumuzun ihtiyacı olan (3) kalem Matbu Evrak basımı işi; işi satm

Detaylı

PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME

PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME Çocuk beslenmesinde ana amaç, büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştırmaktır. Bu nedenle çocuklarda, vücut ağırlığı başına günlük protein ihtiyacı erişkinlerden

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Gamze Akbulut Araş Gör Hilal Çiftçi Yrd. Doç. Dr. Emine Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı

Detaylı

Beslenme ve Diyet Polikliniği

Beslenme ve Diyet Polikliniği SAFRA KESESİ KORUYUCU DİYETİ Sakınılması Gereken Yiyecekler Yumurta ve yumurta içeren her türlü yiyecek Yağlı et, tavuk ve balık ürünleri (tavuğun ve balığın derisi) Çok yağlı yiyecekler ( krema, mayonez,

Detaylı

Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler

Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler Azotlu bileşikler, sülfitler,saponinler, monoterpenler,organik asitler ve vitaminler Meyve ve sebzelerin bileşimindeki azotlu maddeler,saponinler ve sülfitlerin varlığı ve miktarları üründen ürüne büyük

Detaylı

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir.

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. Besin maddesi ( besin elementi ) : Geniş ölçüde madde ve enerjiyle ilgili

Detaylı