DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU"

Transkript

1 DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU HAZİRAN 2015

2 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. BENİM TABAĞIM KONSEPTİ 3. ÖĞÜNLER VE ÖĞÜN ÖRÜNTÜLERİNİN ÖNEMİ 4. KAHVALTI 5. KUŞLUK VE İKİNDİ ARA ÖĞÜNLERİ 6. ÖĞLE YEMEĞİ 7. AKŞAM YEMEĞİ 8. VELİLERİMİZE SAĞLIKLI ÖNERİLER

3 GİRİŞ Okul menülerinin beslenme ilkelerine uygun bir biçimde sağlıklı olarak hazırlanması çocukların zeka gelişimde büyük rol oynadığı gibi onları, çağımızın hastalıkları olan diyabet, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, obezite gibi bir çok kronik hastalıklardan da korumaktadır. Peki doğru beslenme alışkanlığını evlerimizde nasıl sürdürebiliriz? Çocuklarımızın sağlıklı beslenmeyi bir prensip haline getirip kendi öğünlerini ev ortamında hazırlanan yemeklerden zevkle seçebilmeleri için sizlere evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz pratik ve eğlenceli olabilecek EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU nu hazırladık. Bu kılavuz sayesinde çocuklarımıza ve ebeveynlerine besin gruplarını öğreterek, hangi besin grubundan günlük ne kadar alması gerektiğini, her bir besin grubunun faydalarını ve hangi besinlerin birlikte yenmesi gerektiğini öğretmeyi amaçlıyoruz yılında ABD Tarım Bakanlığı tarafından geliştirilen My Plate Concept (Benim Tabağım Konsepti) üzerinden besin gruplarını tanıtmakla başlayacağız. Saygılarımızla.

4 Benim Tabağım Konsepti 5 temel besin grubunu kapsar: 1. TAHILLAR 2. SEBZELER 3. MEYVELER 4. PROTEİNLİ BESİNLER 5. SÜT ÜRÜNLERİ

5 1. TAHILLAR: Tahıllar tam tahıl veya işlenmiş şekilde olabilir. Tam tahıllar buğday taneciğinin tüm katmanlarını içerirken; işlenmiş tahıllar buğday taneciğinin bazı kısımlarını içermez. Günlük tahıl tüketiminin en az yarısını tam tahıllar oluşturmalıdır. Tam tahıllar: Tam buğday unu, yulaf ezmesi, bulgur, esmer pirinç. İşlenmiş tahıllar: Beyaz un, beyaz pirinç, makarna. 2. SEBZELER: Sebzeler kalori açısından oldukça düşüktür. Bol miktarda posa içerirler ve vitamin & mineral içerikleri oldukça zengindir. Bazı sebzeler antioksidan özellik gösterirler. 3. MEYVELER: Meyveler de tıpkı sebzeler gibi bol posa içerirler ve vitamin & mineral içerikleri oldukça zengindir. Meyveler mümkün olduğunca posasıyla tüketilmelidir. Bazı meyveler antioksidan özellik gösterirler. 4. PROTEİNLİ BESİNLER: Protein vücudumuzdaki dokuları oluşturur; yıpranan hücrelerin onarımı ve iyileşmesi için gereklidir. Çocuklarımızın büyüme ve gelişmeleri için beslenmelerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. 5. SÜT ÜRÜNLERİ: Süt ürünleri grubunda bulunan besinler içerdikleri kalsiyumdan dolayı kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Aynı zamanda protein ve hayvansal yağlar açısından da zengindir.

6 ÖĞÜNLER ve ÖĞÜN ÖRÜNTÜLERİNİN ÖNEMİ Vücudun fizyolojik dengesini sağlamada ve organları korumada, yemeklerin tüketim sıklığı ile öğünlere düşen enerji ve besin ögelerinin miktarı ve birbirlerine göre oranı çok etkili bir rol oynamaktadır. Bu durum özellikle öğrencileri günlük yaşamın akışına hazırlama, yorgunluğu giderme, sağlıklı düşünmeyi sağlama ve hastalıklardan koruma açısından da önem taşır. ÖĞÜNLERiMİZİ TANIYALIM Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği ana öğünlerdir. Sabah ve öğle arasındaki ara öğün kuşluk (1. ara öğün) adını alır. Öğle ve akşam öğünlerinin arasındaki ara öğün ise ikindidir (2. ara öğün). Akşam yemeğinden gece yatana kadar geçen sürede ise gece öğünü yani 3. ara öğün yer alır. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için günlük olarak tüketilen besinleri 3 ana öğün + 3 ara öğüne dağıtmak gerekir.

7 KAHVALTI İnsan metabolizması uyurken bile çalışabilme özelliğine sahiptir. Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut, besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Kahvaltı yapılmadığında vücut kendi depolarından kulla nır ve hastalıklar karşısında direnci düşer. Uyandıktan sonraki yarım saat içerisinde metabolizmaya gerekli olan yakıtı/enerjiyi kahvaltı ile sağlamalıyız.

8 Sabah kahvaltısı; metabolizmanın ihtiyaç duyduğu en önemli başlangıç öğünüdür. Okullarda verilen sabah kahvaltısını 1. ara öğün gibi düşünmelisiniz. Bu yüzden çocuklarımıza evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltı yaptırmamız gerekmektedir.

9 ÖRNEK SABAH KAHVALTISI 6-10 YAŞ İÇİN 1 su bardağı süt (200 ml) 1 haşlanmış yumurta veya 1 ince dilim beyaz peynir 2 ince dilim tam buğday unu ekmek (25 gram x 2 ) 5 adet zeytin / fıstık ezmesi/3-4 adet ceviz (birisi) 1 tatlı kaşığı reçel, bal, pekmez, (birisi) Mevsim sebzeleri /yeşillikleri (domates, salatalık, biber vb) YAŞ İÇİN 1 su bardağı süt (200 ml) veya meyve suyu (taze sıkılmış) 1 haşlanmış yumurta veya 1 ince dilim beyaz peynir 3 ince dilim tam buğday unu ekmek ( 25 gram x 3 ) 5 adet zeytin/fıstık ezmesi/ 3-4 adet ceviz (birisi) 1 tatlı kaşığı reçel, b al, pekmez (birisi) Mevsim sebzeleri/yeşillikleri (domates, salatalık, biber vb.)

10 Okul menüsündeki kahvaltılara bakarak hafta içi sabahları evde yaptırabileceğiniz kahvaltılara ait örnekler aşağıdaki gibidir: OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YAPILAN KAHVALTI AÇIKLAMA (1 HAZİRAN 2015) HAŞLANMIŞ KAŞAR PEYNİR TAHİN PEKMEZ SÜT (1 HAZİRAN 2015) 1 İNCE DİLİM TAM BUĞDAY EKMEĞİ SİYAH ZEYTİN(5-6 ADET) DOMATES SALATALIK OKUL KAHVALTISI BESİN ÖĞELERİ YÖNÜNDEN DENGELİDİR. EVDE TÜKETİLECEK OLAN SÖĞÜŞ SEBZE LİF İHTİYACINI İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR. (2 HAZİRAN 2015) PINAR BEYAZ SİYAH ZEYTİN REÇEL, SÜT (2 HAZİRAN 2015) HAŞLANMIŞ 1 DİLİM İNCE TAM BUĞDAY EKMEĞİ AÇIK ÇAY OKUL KAHVALTISINA EK OLARAK EVDE VERİLİRSE PROTEİN DENGESİNİ SAĞLAMIŞ OLURUZ. (3 HAZİRAN 2015 ÜÇGEN PEYNİR RECEL TEREYAĞ SÜT (3 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM 1 ADET HAŞLANMIŞ DOMATES- SALATALIK- MAYDANOZ EVDE VERİLECEK PROTEİN, TAM BUGDAY EKMEK VE YEŞİLLİKLER ÇOCUKLARI, KARBONHİDRAT VE LİF İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR.

11 OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YAPILAN KAHVALTI AÇIKLAMA (4 HAZİRAN 2015) BEYAZ PEYNİR SİYAH ZEYTİN BAL SÜT (5 HAZİRAN 2015) HAŞLANMIŞ KAŞAR PEYNİR RECEL SÜT (4 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM 1 ADET HAŞLANMIŞ DOMATES- SALATALIK- YEŞİLLİK (5 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM YEŞİL ZEYTİN AÇIK ÇAY EVDE VEREREK ÇOCUKLARIMIZIN PROTEİN GEREKSİNİMİNİ TAMAMLAYABİLİRİZ. OKUL KAHVALTISI BESİN ÖĞELERİ YÖNÜNDEN DENGELİDİR. (8 HAZİRAN 2015) TAHİN-PEKMEZ KARIŞIK ZEYTİN PINAR BEYAZ SÜT (9 HAZİRAN 2015) HAŞLANMIŞ BEYAZ PEYNİR RECEL SÜT (8 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM HAŞLANMIŞ MEYVE ÇAYI (9 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM DOMATES- SALATALIK- YEŞİLLİK 1TATLI KAŞIĞI FISTIK EZMESİ OKUL KAHVALTISINA EK OLARAK EVDE VERİLEN VE TAM BUĞDAY EKMEK İLE KARBONHİDRAT VE PROTEİN DENGESİNİ SAĞLAMIŞ OLURUZ. OKUL KAHVALTISI BESİN ÖGELERİ BAKIMINDAN YETERLİDİR. EVDE 1 DİLİM BUGDAY EKMEĞİ İLE TÜKETİLECEK FISTIK EZMESİ ÇOCUĞUNUZUN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR.

12 OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YAPILAN KAHVALTI AÇIKLAMA (10 HAZİRAN 2015) KAŞAR PEYNİR BAL TEREYAĞ SÜT (11 HAZİRAN 2015) HAŞLANMIŞ BEYAZ PEYNİR KARIŞIK ZEYTİN SÜT (12 HAZİRAN 2015) REÇEL BEYAZ PEYNİR SİYAH ZEYTİN SÜT (10 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM HAŞLANMIŞ DOMATES SALATALIK YEŞİLLİK (11 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM MEYVE SUYU SÖĞÜŞ SEBZE (12 HAZİRAN 2015) 1 DİLİM TAM HAŞLANMIŞ DOMATES SALATALIK OKUL KAHVALTISINA EK OLARAK EVDE VE SÖĞÜŞ SEBZE VERİLİRSE PROTEİN VE LİFLİ KARBONHİDRAT ALIMINI SAĞLAMIŞ OLURUZ OKUL KAHVALTISI BESİN ÖĞELERİ YÖNÜNDEN DENGELİDİR. EVDE VERİLECEK OLAN TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU ÇOCUĞUNUZUN POSA İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR. OKUL KAHVALTISINA EK OLARAK EVDE VE SÖĞÜŞ SEBZE VERİLİRSE PROTEİN DENGESİ VE LİFLİ KARBONHİDRAT ALIMINI SAĞLAMIŞ OLURUZ.

13 KUŞLUK (1. ARA ÖĞÜN) Okullarda kuşluk vakti verilen ara öğünler, son derece besleyici, eğlenceli ve besin öğeleri açısından dengelidir. Örneğin hafta sonlarında okul menü programındaki ara öğünleri kullanabilirsiniz. Besin ağırlığını süt/yoğurt, meyve ve kabuklu yemişler üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz.

14 ÖĞLE YEMEĞİ Öğle yemeği ile ilgili açıklamalarımız Okul Menüsü Kılavuzu muzda belirtilmiş olup,konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz. İKİNDİ (2. ARA ÖĞÜN) Kuşluk vakti verilen besinlerin aynı verilebilir veya kendi arasında değiştirilebilir. Yer fıstığı ezmeli sandviç 1 su bardağı az yağlı süt ÖRNEKLER 2 ceviz/3-4 badem/7-8 fındık 1 orta boy meyve 4-5 yemek kaşığı dolusu kısır 1 su bardağı ayran Beyaz peynirli tost (Tam buğday) Meyve çayı 1 orta boy meyve 1 kase az yağlı yoğurt

15 AKŞAM YEMEĞİ OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YENİLEN AKŞAM YEMEĞİ AÇIKLAMA (1 HAZİRAN 2015) (1 HAZİRAN 2015) NANELİ YOĞURT ÇORBA TAZE FASULYE PİRİNÇ PİLAVI MEYVE 1 İNCE DİLİM TAM BUĞDAY EKMEĞİ 3 KÖFTE BÜYÜKLÜĞÜNDE ET/TAVUK/BALIK (IZGARA/FIRINDA /HAŞLANMIŞ) BOL SALATA AKŞAM YEMEĞİNDE ET VERİLEREK PROTEİN DENGESİNİ SAĞLAMIŞ OLURUZ. YANINDA BOL SALATAYLA ÇOCUKLARIMIZIN LİF İHTİYACI KARŞILANACAKTIR. (2 HAZİRAN 2015) DOMATES ÇORBA MANTI SEBZE SOTE( B ROKOLİ, HAVUÇ,KABAK) SUPANGİLE (2 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM ETLİ SEBZE YEMEĞİ (1 KÖFTE BÜYÜKLÜĞÜNDE ET İÇERMELİDİR) BOL SALATA AKŞAM YEMEĞİNDE ETLİ SEBZE YEMEĞİ VERİLEREK PROTEİN TAKVİYESİ YAPMIŞ OLURUZ. YANINDA BOL SALATA İLE ÇOCUKLARIMIZIN LİF İHTİYACI DA KARŞILANACAKTIR. (3 HAZİRAN 2015) SÜZME MERCİMEK ÇORBA TAVUK SOTE BULGUR PİLAVI MEYVE (3 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM 8 YEMEK KAŞIĞI SEBZE YEMEĞİ BOL SALATA 1 KASE YOĞURT OKULDA VERİLEN ÖĞLE YEMEĞİ PROTEİN YÖNÜNDEN DENGELİDİR. BU NEDENLE AKŞAM YEMEĞİNDE ÇOCUKLARA SEBZE YEMEĞİ VERİLMELİDİR. YANINDA VERİLEN YOĞURT ÇOCUKLARIN KALSİYUM İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR.

16 OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YENİLEN AKŞAM YEMEĞİ AÇIKLAMA (4 HAZİRAN 2015) SEBZE ÇORBA IZGARA KÖFTE/BEZELYE HAVUÇ MAKARNA BADEM PARE (4 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM 8 YEMEK KAŞIĞI SEBZE YEMEĞİ BOL SALATA ÖĞLE YEMEĞİNDE ET VERİLDİĞİNDEN AKŞAM YEMEĞİNDE SEBZE TÜKETİLEBİLİR. (5 HAZİRAN 2015) MANTAR ÇORBA PİLİÇ DARGON BULGUR PİLAVI MEYVE (5 HAZİRAN 2015) 2 İNCE DİLİM TAM 8 YEMEK KAŞIĞI SEBZE YEMEĞİ BOL SALATA YOĞURT ÖĞLE YEMEĞİNDE ET VERİLDİĞİNDEN AKŞAM YEMEĞİ SEBZE AĞIRLIKLI OLMALIDIR. (8 HAZİRAN 2015) SEBZE ÇORBA GEMİCİ USULÜ KURU FASULYE PİRİNÇ PİLAVI YOĞURT (8 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM KIYMALI SEBZE YEMEĞİ (1 KÖFTE BÜYÜKLÜĞÜNDE ET İÇERMELİDİR) BOL SALATA AKŞAM YEMEĞİNDE ETLİ SEBZE YEMEĞİ VERİLEREK PROTEİN TAKVİYESİ YAPMIŞ OLURUZ. YANINDA BOL SALATA İLE ÇOCUKLARIMIZIN LİF İHTİYACI DA KARŞILANACAKTIR

17 OKULDA VERİLEN BESLENME EVDE YENİLEN AKŞAM YEMEĞİ AÇIKLAMA (9 HAZİRAN 2015) MERCİMEK ÇORBA YAZ TÜRLÜSÜ BULGUR PİLAVI SÜTLAÇ (9 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM BUĞDAY EKMEK ET YEMEĞİ (3 KÖFTE KADAR) SALATA AKŞAM YEMEĞİNDE ET AĞIRLIKLI TÜKETEREK PROTEİN DENGESİNİ SAĞLAMIŞ OLURUZ. (10 HAZİRAN 2015) SOĞUK ÇORBA ABANT USULÜ PİLİÇ BİFTEK MAKARNA MEYVE (10 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM SEBZE YEMEĞİ 1KASE CACIK OKULDA VERİLEN ÖĞLE YEMEĞİ PROTEİN YÖNÜNDEN DENGELİDİR. BU YÜZDEN AKŞAM YEMEĞİNDE SEBZE VERİLMELİDİR. YANINDA VERİLEN CACIK ÇOCUKLARIN KALSİYUM İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR. (11 HAZİRAN 2015) EZOGELİN ÇORBA ROSTO KÖFTE ERİŞTE ÜZÜM HOŞAFI (11 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM BUĞDAY EKMEK SEBZE YEMEĞİ BOL SALATA 1KASE YOĞURT OKULDA VERİLEN ÖĞLE YEMEĞİ ET OLDUĞUNDAN AKŞAM SEBZE AĞIRLIKLI VE YANINDA KALSİYUM KAYNAĞI OLAN YOĞURT TÜKETİLMELİDİR. (12 HAZİRAN 2015) SÜZME MERCİMEK ÇORBA ET DÖNER PİRİNÇ PİLAVI AYRAN (12 HAZİRAN 2015) 2 DİLİM TAM BUĞDAY EKMEK SEBZE YEMEĞİ MEYVE ÖĞLE YEMEĞİNDE MENÜDE ET BULUNDUĞUNDAN EVDEKİ BESLENMEMİZ SEBZE AĞIRLIKLI OLMALIDIR.

18 GECE ÖĞÜNÜ (3. ARA ÖĞÜN) Gece ara öğünü çocuklar yatmadan 1-1,5 saat önce olmalıdır. Bu ara öğünde çocuğunuza mutlaka süt ve yoğurt tükettiriniz. Yanına 1-2 dilim elma, mandalina vs. meyve ekleyebilirsiniz.

19 ANNE-BABALARA SAĞLIKLI ÖNERİLER Yaz aylarında tüketilen gıdalar hem yazı daha sağlıklı geçirmek hem de ideal kiloyu korumak açısından önemlidir. Tükettiğimiz meyve -sebzeler başta kanser, kalp ve sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kabızlığın engellen mesinde önemli rol oynamaktadır. Karpuz: Kansere karşı koruyucu özelliği olan A ve E vitaminlerinden daha etkili laykopen içeriyor. Domatesin içindeki laykopen ise, antioksidan etkisi sayesinde göğüs, sindirim sistemi, mesane ve deri kanseri riskini azaltıyor. Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Erik: Yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücüyle de önemli bir anti-aging besindir. Avokado: Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun en iyi kaynaklarından biridir. Yağ bakımından zengin olması bir kusur gibi görülse de aslında avokado yağının önemli bir kısmı tekli doymamış zararsız yağlardır. Brokoli ve Brüksel Lahanası: İçeriğindeki sulforafan ile anti-aging yiyecekleri arasındadır. Brokoli, ayrıca C vitamini, betakaroten, glutatyon ve lutein gibi antioksidanlar bakımından zengidir.

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Yasemin Beyhan Haliç Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı

Detaylı

0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ

0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ 0-6 YAŞ BESLENME ÖNERİLERİ TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI ANABİLİM DALI Anne sütü, 6 aydan sonra bebeğin enerji, protein, demir,

Detaylı

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Ekim 2009 Hazırlayan Uzm. Dyt. Şeniz ILGAZ Danışma Kurulu Dr.Sema ATĐLLA Dr.Tülay BOSĐ Prof.Dr.Selda HIZEL BÜLBÜL Prof.Dr.Mübeccel DEMĐRKOL Prof.Dr.Gülbin

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ)

BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) BEBEK BESLENMESİ (0-2 YAŞ) Doğumdan iki yaşın sonuna kadar devam eden dönem, çocuklarda büyüme-gelişmenin en hızlı olduğu yaşama sağlıklı başlangıç için en kritik dönemdir. Bu nedenle, süt çocuğu ve küçük

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I)

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) Hazırlayanlar Dr. Dyt. Meltem Soylu Saðlýk Memuru Engin Alacahan Saðlýk Bakanlýðý Türkiye Halk Saðýlýðý Kurumu Uzm. Gýda Müh. Cengiz Kesici Saðlýk

Detaylı

BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR?

BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR? BEBEKLERDE EK BESİNLERE NE ZAMAN, NASIL BAŞLANMALIDIR? Gelişimi normal ve sadece anne sütü alan bebeklerde, altı aydan önce ek besinlere başlanmamalıdır. Çocuk altı aylık iken ek besinlerden elde edilen

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZĠTESĠ VE BESLENME. Dyt.Seyran Seçil KURAL

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZĠTESĠ VE BESLENME. Dyt.Seyran Seçil KURAL ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZĠTESĠ VE BESLENME Dyt.Seyran Seçil KURAL Ana Hedef Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Amaç Örgün ve yaygın eğitimde obezite ile mücadele konusunda, okul öncesi

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE İLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ DOÇ. DR. M. METİN DONMA ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SÜLEYMANİYE DOĞUM,

Detaylı

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi :

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : KİŞİYE ÖZEL BİYOENFORMATİK DEĞERLENDİRME RAPORU DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : Gentest BioAging Sayın

Detaylı

Şeker hastaları için yiyecek seçenekleri

Şeker hastaları için yiyecek seçenekleri Şeker hastalığını konuşuyoruz No.15 Ağustos 2010 da gözden geçirilmiştir Şeker hastaları için yiyecek seçenekleri Food choices for people with diabetes - Turkish Düzenli bedensel etkinliğin yanı sıra sağlıklı

Detaylı

İh tiy a ç L is te s i

İh tiy a ç L is te s i T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Sayı : 37.811.563-934/ 27/05/2014 K onu: Teklife Davet Kurumumuzun ihtiyacı olan (3) kalem Matbu Evrak basımı işi; işi satm

Detaylı

Beslenme ve Diyet Polikliniği

Beslenme ve Diyet Polikliniği SAFRA KESESİ KORUYUCU DİYETİ Sakınılması Gereken Yiyecekler Yumurta ve yumurta içeren her türlü yiyecek Yağlı et, tavuk ve balık ürünleri (tavuğun ve balığın derisi) Çok yağlı yiyecekler ( krema, mayonez,

Detaylı

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ Z_ fx` ^ awx^f äx Z_ fx` ^ lô^ HAZIRLAYANLAR Kübra BOZKURT Gözde BiLGEN Şerife KORKMAZ KAN ŞEKERİ NEDİR? Glikozdur Fruktoz ve galaktoz lk KARACİĞERDE GLİKOZİ PARÇALANIR (Bu sayede hücreler tarafından kullanılabilir

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

TÜRK YE YE ÖZGÜ BESLENME REHBER. Ankara 2004. T.C. Sa l k Bakanl Temel Sa l k Hizmetleri Genel Müdürlü ü

TÜRK YE YE ÖZGÜ BESLENME REHBER. Ankara 2004. T.C. Sa l k Bakanl Temel Sa l k Hizmetleri Genel Müdürlü ü TÜRK YE YE ÖZGÜ BESLENME REHBER Ankara 2004 T.C. Sa l k Bakanl Temel Sa l k Hizmetleri Genel Müdürlü ü Hacettepe Üniveitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ç NDEK LER Ön Söz... 5 Sunufl... 7 Yeterli ve Dengeli

Detaylı

TÜRKİYE ÇOCUKLUK ÇAĞI ( 7-8 YAŞ ) ŞİŞMANLIK ARAŞTIRMASI (COSI-TUR) 2013

TÜRKİYE ÇOCUKLUK ÇAĞI ( 7-8 YAŞ ) ŞİŞMANLIK ARAŞTIRMASI (COSI-TUR) 2013 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE ÇOCUKLUK ÇAĞI ( 7-8 YAŞ ) ŞİŞMANLIK ARAŞTIRMASI (COSI-TUR) 2013 ANKARA 2014 Türkiye Çocukluk Çağı (7-8 Yaş) Şişmanlık Araştırması,

Detaylı

PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME

PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME PROF. DR. AYSEL PEHLĐVAN ÇOCUK SPORCULARDA BESLENME Çocuk beslenmesinde ana amaç, büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştırmaktır. Bu nedenle çocuklarda, vücut ağırlığı başına günlük protein ihtiyacı erişkinlerden

Detaylı

Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak. Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için

Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak. Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için Çocuğunuza Yemek İçin Yardımcı Olmak Aileler, Bakıcılar ve Kanserle Mücadele Eden Çocuklar için Türkçe ye çevrilmesi ve basılmasına izin verdikleri için teşekkür ederiz. BEYBİ ÇALIŞANLARININ GÖNÜLLÜ TERCÜME

Detaylı

ĐŞÇĐ VE ĐŞ VERĐMĐNĐN GELĐŞTĐRĐLMESĐNDE BESLENMENĐN ÖNEMĐ

ĐŞÇĐ VE ĐŞ VERĐMĐNĐN GELĐŞTĐRĐLMESĐNDE BESLENMENĐN ÖNEMĐ ĐŞÇĐ VE ĐŞ VERĐMĐNĐN GELĐŞTĐRĐLMESĐNDE BESLENMENĐN ÖNEMĐ Yrd.Doç.Dr.Gülhan SAMUR Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi I- GĐRĐŞ Yeterli ve dengeli beslenme, hayatımızın her

Detaylı

NAZ ELMAS 'GRİPSAVAR' Her rolüyle şaşırtıyor SONBAHARA HAZIRLAYAN REÇETELER TATİLDE NEREYE GİDECEĞİNİZE KARAR VERDİNİZ Mİ?

NAZ ELMAS 'GRİPSAVAR' Her rolüyle şaşırtıyor SONBAHARA HAZIRLAYAN REÇETELER TATİLDE NEREYE GİDECEĞİNİZE KARAR VERDİNİZ Mİ? SAYI:20 EYLÜL - EKİM - KASIM 2013 SONBAHARA HAZIRLAYAN 'GRİPSAVAR' REÇETELER PROF. Dr. HİLAL MOCAN: HER ÇOCUK KENDİ KİTABINI YAZAR SAĞLIĞINIZ İÇİN LİFLİ GIDALARLA BESLENİN NAZ ELMAS Her rolüyle şaşırtıyor

Detaylı

ÜRÜN$GELİŞTİRMEDE$OPTİMUM$ BESLENME$YAKLAŞIMI$$ $

ÜRÜN$GELİŞTİRMEDE$OPTİMUM$ BESLENME$YAKLAŞIMI$$ $ ÜRÜN$GELİŞTİRMEDE$OPTİMUM$ BESLENME$YAKLAŞIMI$$ $ Prof.&Dr.&Sedef&Nehir&El& & Ege&Üniversitesi,&Mühendislik&Fakültesi&& Gıda&Mühendisliği&Bölümü,& Beslenme&Bilim&Dalı& 2014& $ & &Gün geçtikçe tüketicilerin

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 SÖYLEŞİ Sibel Arna ile oğlu Rüzgar üzerine sohbet SAĞLIKLI BESLENME Vitamin deposu kış meyveleri LEZZETLİ TARİFLER Kışa

Detaylı