TS9111,TS12559 VE TS ISO

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TS9111,TS12559 VE TS ISO"

Transkript

1 Biz Kimiz? RA-ME Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon Kimdir? Her Uzun Yolculuk, Büyük Deneyimlerle Başlar yılında İzmir de kurulan firmamız Engelli Sektöründe ithal ve yerli ürün satışı ve imalatı yapmaktadır. RA-ME, aradan geçen kısa zamanda müşterilerimizin hem evde hem de dışarıda yaşam kalitelerini arttırarak, konforlarını maksimum düzeyde sunmaya devam ederek güven kazanmıştır. Şirket ortakları İsmail Gödez ve Yücel Şen in, engelli sektöründeki 30 yıllık deneyimleri ile firmamız ayrı bir güç kazanmıştır. Ürün çeşitliliğini hızla arttırarak bugün engelli sektörünün en çok tercih edilen manuel-akülüpediatrik-spor sandalyelerini, araç ve bina tipi rampalarını, çeşitli merdiven çözümlerini, taşıma liftleri ve asansörlerini, plaj ve havuz çözümleri ile görme ve işitme engelli yardımcı ekipmanlarını ve profesyonel teknik servisini kaliteli hizmetle sunmaktadır. Ürün çeşitliliğini ve satış çıtasını Türkiye genelinde bayilikler alıp, yeni çözüm ortaklarıyla daha da fazla artırabilmiştir. Dinamik bir yapıya sahip olmamız, hizmete dayalı memnuniyete değer vermemiz, yeniliklerin takipçisi olmamız ve kişiye-kuruma özeli üretmeye çalışmamız sebebiyle kısa sürede Engelli Sektöründe aranan bir firma olmayı başardık. Firmamız, 2012 yılından itibaren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Engelliler için Tüm Kamu-Kurum Bina Tasarımı ve Düzenleme faaliyetlerini de profesyonel Engelli Erişim Uzmanları eşliğinde yürütmektedir. Firmamız bu faaliyetleri, TSE nin belirlemiş olduğu TS9111,TS12559 VE TS ISO ve Engelli Erişimi Tam Tespit Raporu / Binalar İçin-Açık ve Kapalı Alan standartları kapsamında Bedensel Engelli, Görme ve İşitsel Engelli ve diğer Yardımcı Erişim Ekipmanları projelerini titizlikle çözümlemektedir. Satış sonrası hizmetin devamlılığını da önemseyen firmamız, ürünlerin bakım ve teknik servisi için ayrıca donanımlı bir atölye ve ekibe sahip olup, İzmir Bornova'da tüm ürün çeşitlerine ulaşabileceğiniz 200 m2 lik ofisimizde sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır. Engelsiz her yolculukta yanınızdayız!

2 Engelli Erişimi Düzenlemeleri ile ilgili Sizleri Neler Bekliyor? Topluma açık kamusal tüm alanların engelsizleştirilmesine yönelik tarihli ve 5378 sayılı Özürlüler Kanunu, çalışmaların tamamlanması için 7 yıllık bir süre vermiştir sayılı Özürlüler Kanuna göre 07 TEMMUZ 2015 tarihinde bu süre sona eriyor. Verilen süre sonrasında kurumlarını engelsiz hale getirmeyen kuruluşlara beş yüz bin liraya kadar para cezası verilecektir. Kısacası; 'Fiziksel çevrenin özürlüler için ulaşılabilir ve yaşanılabilir kılınması için, imar planları ile kentsel, sosyal, teknik altyapı alanlarında, Türk Standartları Enstitüsünün ilgili standardına uyulması zorunludur.' Bu düzenleme Hangi Standartlara Göre Olmalıdır? 2006/18 sayılı Başbakanlık Genelgesi, erişilebilirlik / ulaşılabilirlik çalışmalarının Türk Standartları Enstitüsü'nün hazırlayacağı standartlara göre yapılması gerektiğini belirtmektedir. Bu standartlar ise TS9111,TS12460 VE TS ISO dur. Peki Bu Standartlar Neleri Kapsıyor? TS 9111 Bu standart, bedensel, görme ve işitme özürlü insanların ikamet edeceği binalarda mimari açıdan yapılabilecek düzenlemelere ait kuralları kapsar. TSE'nin erişilebilirliğe yönelik temel standardı olan TS-9111 "Özürlüler ve Hareket Kısıtlığı Bulunan Kişiler İçin Binalarda Ulaşılabilirlik Gerekleri" Standardı bina içinde bağımsız ve

3 güvenli biçimde hareket edebilmeleri ve binayı kullanabilmelerine yönelik düzenleme ilkelerini içermektedir. Bina içindeki elemanlar; kapılar, merdivenler, basamaklar ve pencerelerle, ortak kullanım alanlarından özellikle koridorlar ve holler gibi sirkülasyon alanları ve asansörler ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca, bina içinde bulunan banyo, tuvalet, mutfak, yatak odası gibi farklı bölümler de standartda yer alan diğer başlıklardır. Elektrik ve ısınma tesisatı, alarmlar gibi tamamlayıcı donanımlar bölümüyle standart zenginleştirilmiştir. Standard kapsamında otoparklar ve yakın çevre yollarından başlayarak bina girişinin taşıması gereken özellikler yer almaktadır. TS Özellikle raylı taşıma sistemi hizmeti sunan kurum ve kuruluşlar tarafından göz önünde bulundurulması gereken bu standart, özürlülerin bu sistemleri rahat ve güvenli biçimde kullanabilmesi için gereken koşulları ele almaktadır. Bu kapsamda, otoparklar, diğer toplu taşıma ve taksi durakları, tesise ulaşımda kullanılan yaya geçitleri, çevre aydınlatması, ilk bölümde yer verilen konulardır. İstasyon girişleri, tesislerin içinde yatay ve düşey hareketlilik için gerekli düzenlemeler, asansörler, platformlar, bilgi ve uyarı sistemleri, aydınlatma, tuvalet ve döşeme malzemeleri konularında bilgilerin yanında, trenlerde yapılması gereken düzenlemelere de bu standartta yer verilmiştir. TS ISO Görme özürlü veya az görenler için yardımcı mamuller -Hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretlerini kapsamaktadır. Bu standardın amacı, görme özürlü veya az gören kişilere yönelik hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri (HYYİ) için gerekli şartların oluşturulmasıdır. Bu standardda, belirli tehlikelere karşı uyarıcı yüzey ve kılavuz yüzey olmak üzere iki tip HYYİ tarif edilmiştir. Her iki tip yüzey kapalı mekânlarda ve açık alanlarda, yol bulma için yeterli ipucu olmadığı veya özel tehlike durumlarında yapılı çevrede kullanılabilir.

4 Binalarda İşaretleme ve Diğer Yardımcı Erişim Ekipmanları Nasıl Olacak? İşaretler, herkes için okunaklı ve anlaşılır olmalıdır. İyi aydınlatılmış, net ve okunabilir işaretler; uygun bir yüksekliğe konumlandırılmalıdır. Yazılı bilgilendirmeler herkesin anlamasını kolaylaştırmak için sembollerle desteklenmelidir. İşaretler; sağlam ve değiştirilmesi, temizlenmesi, onarılması kolay malzemeden yapılmalıdır. Çok sayıda işaretten kaçınılmalıdır. Bu Yasa Kimleri İlgilendiriyor? Sağlık Bakanlığına Bağlı Tüm Kurum ve Kamular (Hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri, Muayenehaneler, Fizik Tedavi ve Reh. Merkezleri vs) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Tüm Kurum ve Kamular (Üniversiteler, Liseler, İlköğretim okulları, dershaneler, etüd merkezleri, sürücü kursları, kreşler vs) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Tüm Kurum ve Kamular (Huzurevleri, Danışma Merkezleri Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına Bağlı Tüm Kurum ve Kamular(Tüm Otobüsler, dolmuşlar, taksiler, servis araçları, deniz araçları, trenler, metrolar, postaneler,otogar,havalimalanları vs) Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Tüm Kurum ve Kamular, (Oteller, Plajlar, Müzeler, Kütüphaneler Gıda ve Tarım Bakanlığı, ( Restaurantlar,Alışveriş Merkezleri,Süpermarketler vs.) Gençlik ve Spor Bakanlığı (Spor Tesisleri, Spor Klüpleri, vs) Bankalar (Tüm Özel ve Devlet Bankaları) Belediyeler / Camiler Sosyal Güvenlik Kurumları Polis ve Askeri Teşkilatlar Kısacası; Engellinin Tüm Yaşam Alanını kapsayan her yer değişim yaşayacak.

5 Engelli Erişimi Çözümleri Hangileridir? 1. Bedensel Engelli Çözümleri Portatif ve Sabit Bina Çözümleri ile Bedensel engellinin aracı ile kolaylıkla transferini sağlayacak ekipmanlar; Rampalar, Portatif ve Sabit Merdiven İnip- Çıkma Cihazları ve Asansörler, Dış ve iç Bina Tipi Dikey Asansörler, Engelli Araç Şarj Erişim Çözümleri ve işimizin bir parçasıdır. Sabit ve Portatif Bina ve Araç Rampaları

6 Portatif ve Sabit Merdiven İnip- Çıkma Cihazları ve Asansörler Dönerli ve Düz Merdivene Uyumlu Sistemler

7 Dış ve iç Bina Tipi Dikey Asansörler

8 Engelli Araç Şarj Erişim Çözümleri Akülü Engelli Aracı Şarj Ünitesi Neye Yarar? Akülü Sandalye Kullanan Engellilerimiz yolda akülerinin bitmesi kaygısını sıklıkla yaşamaktadır. Engellilerin hayatlarını kolaylaştıran bu şarj üniteleri ile uzun soluklu dış ortamda güvenle dolaşmaları hedeflenmektedir.bu hızlı şarj üniteleri ile araçların akülerine ve motor mekanizmalarına zarar vermeden GÜVENLİ ŞARJ Hedeflenmektedir. Ergonomik ve özel tasarımlar(renk ve logo ayrıcalığı ile) ile hazırlanan ünitelerde ayrıca hangi hizmetler verilebilir? Engellilere yönelik bilgi toplama formları ile istatiksel bilgilere ulaşılabilme Online güncellenebilir yazılımlar, uzaktan yönetilebilir sistemler E-rehber, nöbetçi eczane, acil telefon bilgilerinin verilebilmesi Reklam alanları kiralanabildiği gibi, kurumun hizmetleri ve yaptıkları hakkında bilgi verilmek için de kullanılabilme Duyurular yapabilme Sosyal sorumluluk alanlarında, bilgilendirme, bilinçlendirme yapabilme Yerel, ulusal TV lerinin, müzik, film, belgesel kanallarının izlenebilmesi, gazetelerin okunabilmesi Sosyal Medya da dolaşım ve paylaşım yapabilme Örneğin Belediyelerinizin gelir kaynakları olan çevre temizlik, emlak vergileri hakkında bilgilendirmeler yapabilme. Örneğin Belediyeniz engelliler koordinasyon merkezi eli ile akıllı kartlar dağıtarak özel uygulamalar yapabilme gibi önemli işlevleri de AKÜLÜ ENGELLİ ARAÇLARI ŞARJ İSTASYONLARIMIZ ile yapabilmenizi sağlar.

9 2. Görme ve İşitsel Engelli Çözümler İndüksiyon Döngü Sistemleri "Artık Her Yerde Duyabiliyorsunuz." parolasıyla yola çıkıyoruz! İndoses olarak, doğru ve hesaplı çözümlerle işitme engellilerin her yerde duyabilmesi için çalışıyoruz. Banko, Salon ve Taşınabilir İD (Loop) İndüksiyon Sistemleri ile toplantı, konfrerans,sinema,tiyatro,konferanssalonları,cami,hastaneler,otel,banka gişeleri,süpermarket ve avm gişeleri ve her türlü kabul-kayıt gişeleri için ikili loop sistemi yapabiliyor ve konforunuzu yükseltiyoruz.

10 Hissedilebilir Yüzeyler Görme özürlü veya az görenler için yardımcı mamuller -Hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretlerini kapsamaktadır. Bu standardın amacı, görme özürlü veya az gören kişilere yönelik hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri (HYYİ) için gerekli şartların oluşturulmasıdır. Bu standardda, belirli tehlikelere karşı uyarıcı yüzey ve kılavuz yüzey olmak üzere iki tip HYYİ tarif edilmiştir. Her iki tip yüzey kapalı mekânlarda ve açık alanlarda, yol bulma için yeterli ipucu olmadığı veya özel tehlike durumlarında yapılı çevrede kullanılabilir. TS ISO Standartlarında Görme Engelli Ekipmanlarını sağlıyoruz.

11 Hissedilebilir Yüzeyler, çevre ile ilgili bağımsız ve güvenli hareket etmelerini sağlayacak ve yardım almadan rahatça hayatlarını sürdürmelerini sağlayan yüzeylerdir. Görme Engelliler ve/veya az görenler için tasarlanmış ayakkabı tabanı ve beyaz baston ile rahatça hissedilebilen, farklı bir profil ve yükseltiye sahip olan, termodinamik poliüretan, cam takviyeli polyester,304 paslanmaz çelikten üretilen özel yüzeylerdir. Hava limanları, tren istasyonları, tramvaylar, metrolar, banliyöler, duraklar, otogarlar, alt ve üst geçitler, merdivenler, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, bankalar, hastaneler, camiiler, okullar, üniversiteler, müzeler ve alışveriş merkezleri; hissedilebilir yüzeylerin uygulanması gereken alanlardır. Step Hear ve Kabartmalı Yönlendirme Levhaları Braille Kabartmalı Bina Haritaları; Alan hakkında genel bilgi sahibi olmak ve kolayca gideceği yöne varmasını sağlayan kabartmalı ayaklı ve sabit haritalardır. Braille Kabartmalı Bina Levhaları; Alan hakkında genel bilgi sahibi olmak ve kolayca gideceği yöne varmasını sağlayan kabartmalı ayaklı ve sabit levhalardır. Asansör, Tuvalet, Telefon, Bakım odaları, Mescid, Acil çıkış ve Otopark gibi günlük ihtiyaçları karşılayan görme engelli levhalardır.

12 3. Engelli Yardımcı Ürünler İşhanı, büro, çarşı, pasaj, mağaza gibi binalarla, otel ve benzerlerinde en çok 25 kişiye; sinema, tiyatro gibi umumi binalarda ise en çok 50 kişiye, en az 1 kadın ve 1 erkek ve engelliler için de en az 1 kadın, 1 erkek olmak üzere standardına uygun Engelli Tuvalet, Pisuar ve Lavabo yapılması gereklidir. Engellilerin tuvalet ve banyoda kalma zamanları uzun olduğundan, tuvalet bölmesi ile banyo mümkün olduğunca ayrı düzenlenmelidir. Kamu kullanımına açık engelli tuvaletlerinde acil durum çağrı aparatı, klozetten ve yere düşüldüğünde yetişilebilecek şekilde, iple çekilerek çalıştırılabilir özellikte olmalıdır. Ayaklı lavabolar kullanılmamalı, lavabo altına dolap yerleştirilmemelidir. Lavaboların köşeli hatlara sahip olmaması, tekerlekli sandalye ile her yönden yaklaşımı sağlayacağı için yuvarlak kenarlı olması gereklidir. Lavabo kullanımı için lavabo önünde boş bir zemin yüzeyi ve lavabo altında diz boşluğu sağlanmalıdır. Lavabonun derinliği (ön yüzünün arka duvara olan mesafesi) en az 43 cm en fazla 49 cm olmalıdır.

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ Haziran 2012 ANKARA 0 Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin

Detaylı

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010 Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 Yayın Kurulu' nun 15.12.2009 tarih ve 62 sayılı kararı ve Başkanlık Makamının 16.12.2009

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 19/12/2007 No : 26735 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler,

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı

Detaylı

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları Resmi Gazete 19 Aralık 2007 Çarşamba Sayı : 26735 Resmi Gazete 9 Eylül 2009 Çarşamba Sayı : 27344 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 2007/12937 KARAR SAYILI BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK RESMİ GAZETE TARİH : 19 ARALIK 2007 ÇARŞAMBA SAYI : 26735 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı

Detaylı

YÖNETMELİK. M. BAŞESGİOĞLU B. YILDIRIM N. ÇUBUKÇU N. EKREN Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. Devlet Bakanı Devlet Bakanı V.

YÖNETMELİK. M. BAŞESGİOĞLU B. YILDIRIM N. ÇUBUKÇU N. EKREN Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2007/12937 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 1/11/2007

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu yönetmeliğin amacı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve mücavir alan sınırları içindeki yerleşme alanları ve bu alanlardaki

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI Yayın No:48 Necatibey Cad. No: 49 Kızılay / ANKARA Tel: 0312 229 55 11 Pbx. Faks: 0312 229 55 85 www.ozida.gov.tr ISBN : 978-975-19-4433-7 Renk Ayrımı Repro

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık

Detaylı

BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK

BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK 5243 BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi : 26.07.2002 Resmi Gazete Sayısı : 24827 (asıl) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararı : 12/6/2002-2002/4390 Resmî Gazete : 26.7.2002/24822 DİKKAT (!) : Bu Yönetmelik, 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı B.K.K.

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç: Madde 1-Bu Yönergenin

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ I. KISIM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA 2008 BİRİNCİ BÖLÜM Genel hükümler Amaç MADDE 1 Bu yönetmeliğin amacı; Konya Büyükşehir Belediyesi, belediye ve mücavir

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ Devlet Kitapları Müdürlüğü Basımevi ANKARA 2009 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği

Detaylı

Basyazı, Yıl: 50 Sayı: 594 KASIM 2011 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI

Basyazı, Yıl: 50 Sayı: 594 KASIM 2011 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Basyazı, Yıl: 50 Sayı: 594 KASIM 2011 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı özel öğretim kurumlarının bütün bölümleri ile kullanılacak araç gereçlerin standartlarını

Detaylı

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLAR YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı özel öğretim kurumlarının bütün bölümleri ile kullanılacak araç gereçlerin standartlarını

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 1.1 Genel hükümler 1.1.1

Detaylı

ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU

ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU ASANSÖR KULLANMA KILAVUZU Konya 2009 TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Adres : Hazım Uluşahin İş Merkezi A Blok Kat:1 No:120 Selçuklu - KONYA Telefon : 0 332 444 8 666 0 332 238 52 70 (pbx)

Detaylı

KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI

KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI 1. KÜTÜPHANE YEREL HİZMET STRATEJİSİ... 2 2. KÜTÜPHANELER EŞGÜDÜM TOPLANTISI... 2 3. PERFORMANS ÖLÇÜMÜ VE İSTATİSTİKLER... 3 4. ANKETLER... 3 5. DİĞER KURUMLAR İLE İŞBİRLİĞİ VE

Detaylı

YÖNETMELİK. C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd.

YÖNETMELİK. C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. 9 Eylül 2009 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27344 YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması;

Detaylı

Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik

Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik 30 Nisan 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29342 YÖNETMELİK Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE ANKARA 2013 (BU SAYFA BOŞ BIRAKILMIŞTIR) II T.C MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2014 İSTANBUL 2 ÇALIŞMADAN, ÜRETMEDEN, RAHAT YAŞAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ TOPLUMLAR, ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ, DAHA SONRA

Detaylı

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI Yasal Düzenlemeler Editör Miguel Santos Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Bu proje, Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Çok Taraflı Projeler

Detaylı