BİZ VARIZ, YETER Kİ İZMİR KAZANSIN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİZ VARIZ, YETER Kİ İZMİR KAZANSIN"

Transkript

1 BİZ VARIZ, YETER Kİ İZMİR KAZANSIN

2 BİZ VARIZ, YETER Kİ İZMİR KAZANSIN Dünyadaki tüm büyük projelerin, büyük olayların, hatta büyük devrimlerin ilk iki ve en önemli aşaması DÜŞÜNCE safhası ve PROJELENDİRME aşamasıdır. Bundan sonraki evreler ise fizibilite çalışmalarını genişletebilmek, sürdürülebilir bir uygulama için gerekli olan alt başlıkları doldurarak üretim ve uygulama safhasına geçmektir. Ege-Koop Proje Merkezi olarak hazırladığımız; sadece İzmir i değil Ege yi ve Türkiye yi dünya vitrinine taşıyacak olan İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ mega projemizin yaşamsal aşamalarını sizlere sunduğumuz dokümanda göreceksiniz. Bundan sonraki detay çalışmalarımızı ve ulaşılacak noktayı önümüzdeki zaman diliminde de kamuoyumuzu bilgilendirmek üzere sizlerle paylaşacağız. Düşüncesi, projelendirilmesi ve patenti Ege-Koop Proje Merkezi ne ait olan İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ mega projemizi bütüncül bir anlayışla kamuoyunun gündemine taşımaktaki temel amacımız; İzmir in Sağlık Serbest Bölgesi olmasına ilişkin düşünceyi Türkiye gündemine taşıyarak önceliği almaktır. Ancak bu mega projenin sahibi başta İzmir olmak üzere Ege ve Türkiye dir. Bu Mega projeyi sahiplenmek, ileri noktaya taşımak ve gerçekleştirmek sorumluluğunun ise hepimizin olduğuna inanıyoruz. Ege-Koop Proje Merkezi; İzmir i sadece 2020 de değil, her zaman EXPO ya ev sahipliği yapabilecek, sağlıklı yaşamın tüm alanlarını kapsayacak bir kentsel kapasiteye kavuşturmak üzere kapsamlı, vizyoner bir çalışma yürütmektedir. Ege-Koop un Dünyada ikinci, Akdeniz ve Ege Coğrafyasında da ilk örneği İzmir de olacak bu önemli projenin hayata geçirilmesindeki misyonu; katılımcı bir anlayışı ortaya koymaktır. Medya, hükümet ve sivil toplum örgütleri ile gerekli kurullar oluşturulup, proje kurumsallaştıktan sonra ilgili taraflarla işbirliği içerisinde bu dev proje kentimize kazandırılmalıdır. Ege-Koop projenin her aşamasında ve tüm uygulama sürecinde üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazırdır. Bu görkemli projemiz; İzmir in, Ege nin ve Türkiye nin sağlık alt yapısından kentsel gelişimine; ekonomik ve ticari faydasından kültür ve turizm tanıtımına kadar ülkemizi uluslar arası platformlarda da zirveye taşıyacaktır. Ege-Koop Proje Merkezi nin bu mega projesinin; İzmir i Dünya ligine taşıyacağı inancıyla, bilginize, dikkatinize ve değerlendirmenize sunuyorum. Saygılarımla, Hüseyin ASLAN Ege-Koop Genel Başkanı

3 EXPO ve Sağlık

4 Dünyada Sağlık Bu arada dünyadaki mevcut sağlık tablosu ve bundan kaynaklanan ekonomik ve turistlik hareketler şöyledir: Bugün dünyada 60 milyar dolarlık bir pazara sahip olan sağlık turizminin 2012 de milyar Dolarlık bir hacme sahip olması bekleniyor. Dünya genelinde yapılan sağlık harcamaları ortalama 5,5 trilyon Doları geçmektedir. Hindistan, Kosta Rika, Macaristan, Türkiye, Litvanya, İsrail, Ürdün, Tayland, Malezya, Güney Afrika, Küba ve Malta sağlık turizminden en yüksek geliri sağlayan ülkeler oldu. Hindistan, sağlık turizmi gelirini 2012 yılında 2 milyar Dolara yükseltmeyi, Singapur ise aynı yıl 1 milyon hasta çekip, 1,8 milyar Dolar gelir elde etmeyi hedeflemektedir. Avrupa nüfusunun 2050 yılında 500 milyona dayanması beklenmektedir. Bu, 60 yaş üstü nüfusun 200 milyon olacağını göstermektedir. AB de sadece yaşlı bakımı ve sürdürülebilir bir yaşam için, yılda kişi başına 2 bin Euro harcanmaktadır. Bu da toplamda yılda 400 milyar Euro harcama demektir. Türkiye nin bu pazardaki hedefi, en az yüzde 10 olmalıdır. Yılda 40 milyar Euro hedef seçilmelidir. Avrupa da da yaşlı nüfus hızla artıyor. 117 milyon insan bakım ve desteğe ihtiyaç duyuyor yılında bu sayının 200 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Yılda 40 milyar Euro gelir hedef seçen ülkemizin yaşanabilir en sağlıklı şehirlerinin başında gelen İzmir, bu potansiyelin en az yüzde 25 ini hedeflemelidir.

5 Dünyada Sağlık Bu da yıllık yaklaşık 10 milyar Euro luk bir gelir demektir. Ülkemizde nüfus genç ama hızla yaşlanacak. Türkiye de 60 yaş üzeri yaklaşık 6 milyon kişi var yılında bu rakamın 17 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. 60 yaş üzeri nüfusun 4 milyonu kentlerde yaşıyor, bakıma muhtaç 200 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Yaşlılara evde bakım yapan çoğu kaçak olduğu bilinen yabancıların sayısının bin olduğu düşünülüyor. Normal turist, hizmet bedeli olarak günlük ortalama 5 dolar bırakırken, sağlık turizminde bu oran 100 dolara çıkmaktadır yılında dünyanın en mükemmel sağlık sistemleri içerisinde ilk 10 a girmeyi hedefleyen ülkemizde İzmir, mutlaka ön sırada yerini almalıdır. İzmir de bu konuda geç kalmadan bir ilk olmanın onurunu yaşamalıdır.

6 EXPO ve Sağlık Expo 2020 süreci; İzmir için yaşamsal bir önem taşımaktadır. Tüm Avrupa kentlerinin geleceği planlanırken uygulandığı gibi; kentin gelişim sürecinin 5 ya da 10 yıllık dilimler yerine en az 25 yıllık süreçle planlanması gerekmektedir. İzmir için yapılacak tüm projelerde, hedefin 2050 yılının İzmir i olarak belirlenmesi gerekliliğine inanıyoruz. Bu dev organizasyon, İzmir in gerçek anlamda, bir dünya değeri olmasını sağlayacak Marka Kent unvanını yakasında gururla taşıyacak bir fırsattır Expo 2020 sınavını kazanmamız; İzmir in geleceğini şekillendirecek ve kaderini değiştirecek önemli bir başarımız olacaktır. Bu başarı sadece, İzmir ile de sınırlı kalmayacak, Türkiye nin de tanıtılmasına, uluslararası bir güç kazanmasına neden olacaktır. İzmir in Expo 2020 sınavından başarıyla çıkması; kentin yenilenmesine, fiziksel altyapı eksikliklerinin giderilmesine, ekonomik ve ticari anlamda güçlenmesine, sosyal ve kültürel değişimine, dünyada milyonlarca insanın İzmir i görüp tanımasına, böylece turizm potansiyelinin de harekete geçmesine neden olacaktır. Daha önce Expo yu kaybettiğimizde mücadeleyi aynen devam ettirseydik, bugün 2020 Expo yarışında çok daha güçlü ve avantajlı olabilirdik. Amacımız Expo yu kazanmanın yanı sıra her zaman Expo yapabilecek kapasitede bir İzmir yaratmaktır. Bildiğiniz gibi, Expo 2020 nin ana teması sağlık olarak belirlenmiştir. İzmir i diğer aday ülkelerden ayıracak bir özelliğinin ön plana çıkartılması gerekmektedir.

7 VE Sağlık Sektöründe Dünyanın Merkezi İzmir Olmalı...

8 İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ

9 Günümüzde devletler değil şehirler yarışmaktadır. Dolayısıyla; Her dünya kenti bir misyon taşır İzmir de bu misyon gereğidir ki, EXPO 2020 adaylığı ile kimliğini sağlık kenti olma yönünde çizmiştir. Uluslar arası alanda dev bir sağlık kenti olabilme ve sağlık turizminin başkenti haline gelebilmenin ön koşulu da Sağlık Serbest Bölgesi ne sahip olmaktan geçer.

10 İzmir Sağlık Serbest Bölgesi İzmir in, ülkemizdeki sağlık turizmi gelirleri içerisindeki hedeflediği payı alabilmesi ve EXPO 2020 yi ülkemize kazandırılabilmesinin ilk hedefi; EXPO 2020 ana temasını oluşturan sağlık turizminin en yaygın ve uluslararası boyutta projelendirilmesi ile birlikte Sağlık Serbest Bölgesi nin hayata geçirilmesi olmalıdır. İzmir Sağlık Serbest Bölgesi dünyada ikinci, Avrasya da ilk olacak bir projedir. Dünya nüfusunun artışı ile birlikte yaşam kalitesinin yükselmesi ve buna bağlı olarak özellikle Avrupa ülkelerindeki sağlık hizmetlerinin yüksek maliyetler gerektirmesi, bu konudaki taleplerin ucuz ve kaliteli hizmet veren ülkelere kaymasına neden olmuştur. Kaliteli, yüksek teknolojiye dayanan sağlık hizmetini ucuza alma ihtiyacı, Sağlık Serbest Bölgeleri nin oluşturulmasını zorunlu hale getirmiştir. Sağlık Bakanlığı nın kanun hükmünde kararnamesi ile Sağlık Serbest Bölgeleri nin kurulmasının önü açılmıştır. İzmir de bu konuda geç kalmadan bir ilk olmanın onurunu yaşamalıdır.

11 İzmir Sağlık Serbest Bölgesi Bilhassa Yarımada Bölgesi bu konuma en uygun bölgedir. Ulaşım, hava temizliği, uygun kamulaştırılacak alan, otel yeterliliği ve kışın atıl halde bulunan konut bolluğu nedeniyle Çeşme, Seferihisar, Karaburun, Urla yı kapsayan yarımada en ideal bölgedir. İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ nde; medikal turizm, termal turizm, engelli tedavi merkezleri, yaşlılığa bağlı hastalıkların tedavisi, uyuşturucu ve alkolle mücadele romatizmal hastalıklar, tıbbi malzeme üretimi ve pazarlanması, kısırlık tedavi merkezleri, diş bakımı, tüm tıbbi tedavi merkezleri, organ nakli ve tüp bebek gibi pek çok konuda uluslararası platformda hizmet verilebilir. İzmir Sağlık Serbest Bölgesi nde yer alacak firmalara istihdam ve döviz girdisi şartı ile belirli oranlarda vergi muafiyeti ile kredi imkanı sunulmalıdır. Sağlık Bakanlığı da özel sağlık bölgeleri oluşturmanın arayışı içerisine girmiştir. İnanıyoruz ki küçüklü büyüklü özel ekonomik bölgeler, ihtisas bölgelerinin sayısı artırılacaktır. Ulaşım imkanları, alışveriş merkezleri, otel ve kongre merkezleri, çalışanlar için barınma imkanları, dinlenme tesisleri, organik tarım gibi birçok hizmet sektörünü kapsayacak şekilde oluşturulması hedeflenen yeni nesil serbest bölgeler yerli ve yabancı yatırımcının büyük ilgisini çekecektir.

12 Sağlık Serbest Bölgesi nin İşlevleri Ülkeye yabancı sermaye ve teknolojilerin getirilmesine imkan sağlayacak uygun bir zemin yaratılması, Sanayicinin ihtiyaç duyduğu bazı hammadde ve ara malların kolaylıkla, istenilen miktarda ve zaman kaybı olmadan temin edilebilmesi, Sağlanan teşvik ve avantajlar sayesinde düşük maliyetli mal üretimi ve ihracatı, Türkiye dışından gelen malların transit olarak diğer ülkelere satılması, Yeni istihdam olanaklarının yaratılması, (en az 50 bin Türk personelin istihdam edilmesi öngörülmektedir.) Türk ihraç ürünlerinin ihracatının kolaylaştırılması, Sağlık şehri kurulacağından hareketle bu proje hayata geçirildiğinde başta inşaat sektörü olmak üzere tüm yan sektörler yeniden canlanacak, hayat bulacaktır.

13 Neden İzmir? Neden Yarımada? Sağlık Serbest Bölgesi için yeterli büyüklükte kamulaştırılabilecek nitelikteki hazine arazilerinin bulunması, (Sağlık Serbest Bölgesi nin hayata geçirilebileceği alan en az 4 bin dönüm olarak belirlenmeli, ileri ki dönemlerde de ihtiyaç halinde genişleyebilme imkanı olmalıdır.) Dünya ile entegre olmuş üniversite ve tıp fakültelerinin bulunması, Deniz, dağ, yayla, rekreasyon, kültür ve sağlık turizmi konusundaki mükemmel imkanlara sahip olması, Deniz, hava, kara ulaşım imkanlarının bulunması, Temiz havası, ormanları ve eşsiz doğal güzellikleri, Yüksek yoğunluktaki oksijen, nem azlığı ve iyot miktarı yüksekliği sebebiyle özellikle astım ve kalp hastaları için doktorların 1. derecede önerdiği bölge olması, Özellikle yaşlı ve engelli turizmi konusunda geniş imkanlara sahip olması, Yapılacak yatırımlara destek verebilecek nitelikte kuruluşların bulunması, Güler yüzlü halkı ve iyi eğitilmiş personel profili, Enerji, yatırım arazisi, alt yapı hizmetleri ve personel temininin iyi düzeyde olması, Uluslararası düzeyde tanınırlığı olan üniversite hastanelerinin yer alması, Otel ve sağlık merkezlerinde SPA-Wellness uygulamalarının profesyonel ekiplerce yapılması,

14 İzmir Sağlık Serbest Bölgesi nin VİZYON u Ne Olmalıdır? İzmir Sağlık Serbest Bölgesi nin MİSYON u Ne Olmalıdır? Herkes için erişebilirlik ilkesi, mesleki ve akademik gelişim ve hizmet kalitesinin yanı sıra hasta mahremiyeti, hasta hakları ve hasta memnuniyeti için uluslararası alanda tanınma kararlılığıdır. Kaliteli sağlık için tercih edilen, uluslararası konumu, klinik hizmetleri, tıp eğitimi ve araştırma için mükemmelliğin en üst düzeyde olduğu bir entegre merkez olmalıdır. Bilinçli bir düzenleyici çerçeve içinde sağlık, eğitim ve araştırma hizmetlerinin sağlanması için bir platform oluşturmak. Beyin göçünün önüne geçerek bilim adamı, hekim, mühendis gibi vasıflı insan göçünü İzmir e çekebilmek. İnsanların sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek, sağlık çalışanlarına yönelik sürekli tıp eğitimi programlarını takip etmek, çalışanları eğitmek sonucunda uluslararası alanda sağlık hizmetlerini en ön planda tutmak, temel hedeftir.

15 Dünyadaki İlk ve Tek Uygulama; Dubai Örneği

16 Dünyadaki İlk Ve Tek Uygulama; Dubai Örneği Avrupa ve Güney Doğu Asya arasında stratejik konuma sahip, Dubai Sağlık Serbest Bölgesi (DHCC) sağlık sektörü içinde var olan boşluğu doldurma amacıyla hazırlanan öncü bir projedir. Toplamda 20 bin dönüm alan üzerine oturan proje, ilk etapta 4.1 bin dönüm üzerine projelendirilmiştir.

17 İzmir in Geleceği İçin Elele İzmir i 2050 yılına taşıyacak bu önemli proje için; Başta Valimiz olmak üzere, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İlgili Bürokratlar, İzmir de bulunan Devlet ve Özel Üniversitelerin Rektörleri, Tıp Fakültelerinin Dekanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Medya temsilcileri Sivil toplum örgütleriyle birlikte harekete geçmeli, Sağlık Serbest Bölgesi İzmir e mutlaka kazandırılmalıdır.

18 EGE-KOOP un Misyonu Daha önce belirttiğimiz gibi İzmir in amacı Expo yu kazanmak istemekle birlikte her zaman Expo yapabilecek kapasitede bir İzmir yaratmak olduğundan hareketle Ege-Koop olarak; İzmir için hayati derecede önemli olan bu projenin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan kurulların oluşturulmasına kadar geçen süreçte, her platformda (medya, hükümet kanadı, sivil toplum örgütleri) bu konuyu en iyi şekilde biçimlendirerek, oluşturulacak yetkili kurullara projeyi devretmek, Yetkili kurullara, projenin her aşamasında desteğe hazır olmaktır.

19 Serbest Bölge Nedir? Ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla birlikte gümrük hattı dışında sayılan, ülkede ticari, mali ve iktisadi alanlara ilişkin hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı veya kısmen uygulandığı, sınai ve ticaret faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı ve fiziki olarak ülkenin diğer kısımlarından ayrılan yerlerdir.

20 Özel İhtisas Serbest Bölgeleri Serbest bölgelerin dış ticaretteki ağırlığını artırmak için üzerinde çalıştığı yeni nesil serbest bölge modeli ile film endüstrisinin yanı sıra yazılım, sağlık turizmi, lojistik, eğitim ve medya sektörlerine yönelik ihtisas özel bölgeleri oluşturulabilir. Hükümetin; 21 Mart 2011 de yürürlüğe soktuğu Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu nun Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliği ile 6 milyar dolar ihracat geliri beklediği yazılım, sağlık turizmi ve film endüstrisi sektörleri destek kapsamına alınmıştır.

21 SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME Kanun Hük. Kar. nin Tarihi : 11/10/2011, No : 663 Yetki Kanununun Tarihi : 6/4/2011, No : 622 Yayımlandığı R.G. Tarihi : 2/11/2011, No : Mükerrer Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 51 Sağlık Serbest Bölgeleri ONUNCU BÖLÜM Hizmete İlişkin Hükümler Madde 49- (1) Bakanlık, ülkenin sağlık alanında bölgesel bir cazibe merkezi haline getirilmesi, yabancı sermaye ve yüksek tıbbî teknoloji girişinin hızlandırılması amacıyla, 6/6/1985 tarihli ve 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu hükümleri çerçevesinde, sağlık serbest bölgelerinin kurulması ve yönetilmesine ilişkin usûl ve esaslar Bakanlar Kurulunca belirlenir. (2) Serbest bölgelerde verilecek sağlık hizmetlerine ilişkin usûl ve esaslar Bakanlıkça belirlenir. (3) Serbest bölgelerde faaliyet gösteren sağlık kurum ve kuruluşlarının aylık gayrisafi hâsılatının binde beşini geçmemek üzere Bakanlar Kurulunca belirlenecek oran üzerinden hesaplanacak tutar, 3218 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde ilgili serbest bölge idaresi tarafından işletmecilerinden tahsil edilerek takip eden ayın yirmisine kadar Ekonomi Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesaplarına aktarılır ve genel bütçeye gelir kaydedilir.

22 Dünyadaki ilk ve tek uygulama; Dubai Örneği Avrupa ve Güney Doğu Asya arasında stratejik konuma sahip, Dubai Sağlık Serbest Bölgesi (DHCC) sağlık sektörü içinde var olan boşluğu doldurma amacıyla hazırlanan öncü bir projedir. Toplamda 20 bin dönüm alan üzerine oturan proje, ilk etapta 4.1 bin dönüm üzerine projelendirilmiştir. Bu proje; özel tedavi isteyen hastalıkların tedavisi, geriatri hastalıkları, bedensel engele neden olan rahatsızlıkların giderilmesi ve hastalıkların çeşitli evrelerinde hastalara uygulanacak rahatlatıcı ek tedavilerin de hayata geçirilebileceği tüm profesyonel sağlık personelinin görev yapacağı entegre bir sağlık merkezi olarak hayata geçirilmiştir. Örneği Dubai de bulunun dünyada ilk ve tek olan Sağlık Serbest Bölgesi nin özellikleri ve sağladığı faydalar aşağıda yer almaktadır; Vergiden % 100 muafiyet % 100 yabancı mülkiyeti Kurumlar vergisinden muafiyet Gelir vergisinden muafiyet Gümrük vergisi Sermaye, ticaret engelleri veya kotalar üzerinde kısıtlama yoktur Fiyatlarda rekabet imkanı Klinik kira / satın alma seçenekleri

23 Ticari Faydaları Düşük işletme maliyetleri Sanayiye uyacak şekilde tasarlanmış esnek gayrimenkul (laboratuarlar, eczaneler vs) Entegre sağlık, kaliteli tıbbi bakım sağlamak Tek merkezden bölgesel ve küresel sağlık profesyonellerine erişim İş Kolaylık Sıfır bürokrasi Devlet hizmetleri için one-stop shop (vize hizmeti, izinleri vb) İş destek hizmetleri (misafirperverliği, etkinlikler, vb) Hızlı şirket kaydı işlemleri Kolay şirket yasaları ve uygun hukuki çerçeve Tamamlayıcı Tesisler Ulaşım imkanları Alışveriş merkezleri Otel ve kongre merkezleri Çalışanlar için barınma imkanı Dinlenme tesisleri

24 İZMİR SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ BASIN YANSIMALARI

25 HÜRRİYET İZMİR SABAH GAZETESİ EGELİ

26 HABER TÜRK EGELİ SABAH GAZETESİ EGELİ

27 YENİ ASIR GAZETESİ

28 CUMUHURİYET EGE

29 HABER TÜRK

30 POSTA EGE

31 YENİGÜN HABER EKSPRES

32 EGE TELGRAF

33 MİLLİYET EGE SABAH GAZETESİ EGELİ

34 SABAH GAZETESİ EGELİ YENİ ASIR GAZETESİ

35 YENİGÜN GAZETESİ HABER TÜRK

36 GAZETEM EGE HABER TÜRK EGELİ

37 YENİ ASIR GAZETESİ MİLLİYET EGE

38 MİLLİYET EGE SABAH GAZETESİ EGELİ

39 YENİ ASIR GAZETESİ GÖZLEM

40

41

42

43

44

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖR RAPORU ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni

Detaylı

DİYARBAKIR SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI RAPORU

DİYARBAKIR SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI RAPORU DİYARBAKIR SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI RAPORU Selman DELİL, Uzman Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Ekim 2013, Diyarbakır İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... II GRAFİKLER LİSTESİ... II RESİMLER LİSTESİ...

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI ISBN: 978-975-590-440-5

Detaylı

ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha)

ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha) ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

Tel +90 (312) 444 99 11 331 51 59 Faks +90 (312) 3316779. Zübeyde Hanım Mah. Aslanbey Cad. No:17 İskitler Altındağ / ANKARA. www.lokmanhekim.com.

Tel +90 (312) 444 99 11 331 51 59 Faks +90 (312) 3316779. Zübeyde Hanım Mah. Aslanbey Cad. No:17 İskitler Altındağ / ANKARA. www.lokmanhekim.com. LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ ve İNŞAAT TAAHHÜT ANONİM ŞİRKETİ 30 Haziran 2013 Tarihi İtibariyle 3 Aylık Ara Dönem Faaliyet Raporu SERMAYE PİYASASI KURULU SERİ II, 14.1 NOLU

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler YÖNETİCİ ÖZETİ... 9 A. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI...17 B. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI

Detaylı

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA

Sağlık turizminde sunulan hizmetler dört ana başlıkta incelenmektedir; 1. Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Hizmetler; (Alternatif tamamlayıcı, SPA İkamet edilen yerden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı seyahate Sağlık Turizmi, seyahat edene de Uluslararası Hasta denir. Amacında turistik faaliyet olmadığından

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI

SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI Onuncu Kalkınma Planı (204-208) SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü KASIM 204 SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI ve EYLEM PLANI. Programın Kapsamı ve Amacı

Detaylı

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 İÇİNDEKİLER 2 Başbakan ın Mesajı 4 Başlıca Operasyonel Göstergeler 8 Kısaca TOKİ 10 Başkan ın Mesajı 12 Vizyon, Misyon ve Strateji 14 TOKİ ve Türkiye de İnşaat Sektörü 16 Başlıca

Detaylı

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Başkan dan Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Türkiye nin küresel düzeyde en önemli rakipleri arasında yer alan G. Kore, Malezya, Endonezya, Brezilya, G.

Detaylı

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023)

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023) TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023) KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA, 2007 KISALTMALAR AB-Avrupa Birliği AR-GE-Araştırma Geliştirme ATAK-Akdeniz ve Ege Turizm Altyapısı ve Kıyı Yönetimi ÇED-Çevresel Etki

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013)

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK

Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK Köksal BAYRAMOĞLU haber@ekovitrin.com Türk ekonomisinin öncü sektörü LOJİSTİK Türkiye de ihracat her geçen gün artıyor. Dolayısıyla lojistik de her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Lojistik, sanayi

Detaylı

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Bilgi Toplumu Dairesi Kasım 2005,

Detaylı

Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri

Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri DÜNYA DA VE TÜRKĐYE DE SAĞLIK TURĐZMĐ-2010 Durum Tespit Raporu ve Çözüm Önerileri 1. ÖNSÖZ 2. YÖNETĐCĐ ÖZETĐ (1 SAYFA) 3. GENEL ÖZET (3-4 SAYFA) ĐÇĐNDEKĐLER 4. DÜNYA DA VE TÜRKĐYE DE TURĐZM SEKTÖRÜNDEKĐ

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Mehmet BARCA Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İşletme Fakültesi,

Detaylı

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ HAZIRLAYAN Dr. Dursun Aydın Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Kurucu Başkanı Visitturkeyforhealthcare Platformu Başkanı 2014 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TRABZON İL SAĞLIK

Detaylı

Geleceğin Yol Haritası

Geleceğin Yol Haritası 1 2 www.dp-ug.com Sevgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı... Değerli kardeşlerim; Demokrat Parti-Ulusal Güçler olarak sizin sorunlarınızın bilincindeyiz. Bu sorunların basit, geçici, günü kurtarma,

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Yaşam Bilimleri ve Sağlık Teknolojileri Merkezi Fizibilite Raporu Sunumu

Yaşam Bilimleri ve Sağlık Teknolojileri Merkezi Fizibilite Raporu Sunumu 1 2 G İ R İ Ş Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından 24 Temmuz 2013 tarihinde yapılan sözleşme kapsamında TechnoBee Akademik firması tarafından TRB2 Bölgesi nde bir Yaşam Bilimleri ve Sağlık Teknolojilei

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0 / 46 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu

2013 Faaliyet Raporu 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler KURUMSAL PROFİL 02 Kurumsal Profil 04 Kısaca Halkbank 04 2013 Yılı Esas Sözleşme Değişiklikleri 05 Ortaklık Yapısı 06 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 09 Halkbank ın Tarihsel

Detaylı

PARTİ PROGRAMLARINDA VE SEÇİM BİLDİRGELERİNDE SAĞLIK ve SOSYAL GÜVENLİK

PARTİ PROGRAMLARINDA VE SEÇİM BİLDİRGELERİNDE SAĞLIK ve SOSYAL GÜVENLİK 9 786055 867430 PARTİ PROGRAMLARINDA VE SEÇİM BİLDİRGELERİNDE SAĞLIK ve SOSYAL GÜVENLİK Parti Programlarında ve Seçim Bildirgelerinde Sağlık ve Sosyal Güvenlik Birinci Baskı, Mayıs 2011, Ankara Türk Tabipleri

Detaylı

ADANA İLİ YEREL YÖNETİMLER RAPORU

ADANA İLİ YEREL YÖNETİMLER RAPORU ADANA İLİ YEREL YÖNETİMLER RAPORU Ağustos 2013, Adana Komisyon Üyeleri Adana Büyükşehir Belediyesi, Adnan Karakaya, Başkan Danışmanı Seyhan Belediyesi, Manolya Gümüşay, Bilgi İşlem Müdürü Yüreğir Belediyesi,

Detaylı

Siyasi Parti Programlarýnda Saðlýk ve Sosyal Güvenlik

Siyasi Parti Programlarýnda Saðlýk ve Sosyal Güvenlik Siyasi Parti Programlarýnda Saðlýk ve Sosyal Güvenlik TÜRK TABÝPLERÝ BÝRLÝÐÝ YAYINLARI SİYASİ PARTİ PROGRAMLARINDA SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENLİK İzmir Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu nca düzenlenmiştir

Detaylı

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU Nisan ANKARA Mali Hizmetler Müdürlüğü İÇİNDEKİLER SUNUŞ III I- GENEL BİLGİLER 1 A- Misyon ve Vizyon 1 B- Yetki Görev ve Sorumluluk 1 C- İdareye İlişkin

Detaylı

HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA!

HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA! 38 EKONOMİK FORUM HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA! CUMHURİYETİN 100. YILINA RASTLAYAN 2023 İÇİN TÜRKİYE NİN BÜYÜK HEDEFLERİ VAR: DÜNYANIN İLK EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINA GİRMEK, 500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı