Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi"

Transkript

1 Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Bilindiği gibi kel kalma korkusu insanların ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi düzenli beslenmemektir. Düzenli beslenmemenin saç dökülmesi üzerinde etkisi giderek artmaktadır. Saçlarımızın sağlıklı olması için öncelikle protein, vitamin, bakır eksikliği olmamasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca günümüzde sigara kullanmak, alkol almak gibi kötü alışkanlıkların saç üzerinde de büyük bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Saçlarımız her ayda ortalama 1 cm büyürler. Yaşın ilerlemesi ile saç tüylerinde ve köklerinde zayıflama meydana gelmektedir. Sağlıklı bir insanda günde en fazla 100 tane tüy dökülmelidir. Bu adet saçın seyrek olmasına sebep olmaz. Tam tersine arkasından yeni saç tüylerinin çıkmasına sebep olur. Zira her saç telinin bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlayan saç teli bir süre sonra görevini yapamaz ve ölür arkasından onun döküldüğü kökten yeni tüyler çıkar. Saç ameliyat, doğum, hasta olma durumlarında daha hızlı dökülebilmektedir. Ayrıca aşırı zayıflama, zararlı diyetler, kimyasal ilaçlar da saç dökülmesine doğrudan etki yapmaktadır.

2 Saç Neden Dökülür? Hepimizin de bildiği gibi Saç dökülmesi oldukça ciddi ihmal edilmemesi gereken tıbbi bir sorundur. Dünya genelinde saçının dökülmesinden yakınan binlerce insan vardır. Saç dökülmesi ; tarağınızda, elbiselerinizin üzerinde ya da yastığınızın üstünde kolayca tespit edebileceğiniz bir sorundur. Saçınızın dökülmesinin farklı farklı bir çok sebebi olabilir. Örneğin ; demir eksikliği, kansızlık, hormon bozukluğu gibi tıbbi sorunlar olabilir. Ya da stres, aşırı sinir, sigara içmek gibi zararlı davranışlarınız gibi sorunlar da saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Böyle bir durumda aile büyüklerinin ya da arkadaşlarınızın önerilerini uygulamak yerine bir uzmana görünmeniz gerekir. Doktor tahlil yaptıktan sonra kan, tiroid ve hormon dengelerinizi ölçecektir. Eğer bu tarz bir sorun yoksa genetik olduğu yüksek bir ihtimal kazanır. Günümüzde sağlık sektörü oldukça gelişmesi ile orantılı olarak Saç dökülmesi çözümleri de bitkisel ya da kimyasal ilaçlar ile çözümlenebilir. Doktorunuz size uygun olan çözümü bulacak ve en uygun tedavi yöntemlerini gösterecektir.

3 Saç Dökülmesinde Ne Yapılır? Elbette hepimiz sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak isteriz. Ancak istem dışı olarak bir gün saçlarımıza elveda dememiz gerekebilir. Bu durumda asla endişelenmemeli ve panik yapmamalısınız. Bunun sebebi günümüz teknolojisi ile çoğu şeyin mümkün olmasındır. Erkeklerde daha yaygın olan Saç dökülmesi, çeşitli yöntemlerle çözümlenebilecek tarzda bir sorundur. Her şeyden önce problemin neden kaynaklandığını ve alınacak tedbirleri belirlemek için doktorunuza görünmelisiniz. Eğer saçlarınız dökülmesinden dolayı kellik problemi ile karşı karşıya kaldıysanız cerrahi müdahale ile saç nakli yapabilirsiniz. Bu sayede daha hoş bir görünüm elde ederek zihninizi de rahatlatabilirsiniz. Saç dökülmesinde uygulanan bilinçsiz ilaç kullanma ya da bitkisel ilaçlar deneme faydalı olmadığı gibi sizi geri dönüşü mümkün olmayan rahatsızlıklar duymanıza neden olabilir. Saç dökülmesi, kişiyi fiziki ve ruhsal olarak yıpratacağından dolayı dikkat edilmesi gereken bir husustur. Buna çözüm olarak tedavi yöntemini iyi belirlemeli ve konu üzerinde dikkatle durulmalıdır. Böyle bir sorunda çevrenin büyük önemi olduğundan kişinin kendini iyi hissettirecek yerlerde bulunması en uygunudur.

4 Saç Dökülmesinde Alınacak Tedbirler Saç dökülmesi; her insanda belli bir miktarda görülebilecek bir durumdur. Ancak bazı insanlarda bu miktar biraz yüksektir. Saç Dökülmesi, sebepleri arasında düzensiz yaşam ya da aşırı dozda şampuan ve kimyasal saç bakım ürünleri kullanmaktadır. Eğer böyle bir sorununuz varsa saçınızı boyamak için zaman aralıklarınızı uzatmalı ve kimyasal ürünler kullanmayı bırakmalısınız. Ya da Saçlarınızı tararken daha az fiziksel kuvvet uygulamalısınız. Bir diğer sorun da saç derinizde ter ve kir birikintilerinin gözeneklerinizi kapatması ve saç derinizin zayıflamasıdır. Buna çözüm olarak şapka ya da bere gibi başanızın oksijen almayacağı ürünleri daha az kullanmalısınız. Saç derinizin daha fazla besin alabilmesi için başınıza düzenli masaj yapmalı ve oradaki damarları açmalısınız. Bu sayede daha az saç dökülmesi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Saç Dökülmesi, ciddi bir problem olmasının yanında çok kolay ve sizi rahatlatacak çözümleri vardır. Eğer sorunlarınız devam eder ve saç dökülmesi yaşarsanız işinin uzmanı bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.

5 Saç Dökülmesi Hangi Problemleri Beraberinde Getirir Saç dökülmesi; birçok problemden kaynaklı dökülebilir. Her şeyden önce dökülmeye neden olan etken belirlenmeden doğrudan tedavi geçmek yanlıştır. Saç Dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda oluşabilir. Erkeklerde daha sık görülmesiyle beraber 25 yaşında baş gösterir. Bunu farkettiğiniz zaman bir uzmana görünmelisiniz. Uzman gerekli incelemeyi yaptıktan sonra size döküntünün sebebini ve olası tedavi yöntemlerini söyleyecektir. Bu tarz sorunlar yaşayan bir kişi hormonal ve metabolik sıkıntılarını gidermeden kesinlikle ilaç tedavisine başlamamalıdır. Çünkü bu sıkıntılar saç dökülmesinin başta gelen tetikleyicilerindendir. Aynı zamanda ter ve kir de saçlarınızın dökülmesinde önemli birer etkendir. Saçlarınızı sık sık taramalı ve saçınızın besin alan gözeneklerinin tıkanmasını engellemelisiniz. Saçlarınızı ter ve kirlerden arındırmak saç dökülmelerinizi bir hayli azaltabilir. Saç dökülmesi, saçlarınızın zayıflamasından doğar. Nitekim bir vücut düzeni bulmalı ve korumalısınız. Sonrasında düzenli bir bakım yapmalı ve kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durmalısınız. Eğer hala saçlarınız şiddetle dökülüyorsa saç ekimi gibi cerrahi müdahalelerle bu duruma bir çözüm getirebilirsiniz.

6 Saç Dökülmesi Hakkında Bilgi Eski zamanlardan beri, deri rahatsızlıkları ile ruhsal olayların ilişkili olduğu bilinir. Kişinin yaşadığı sıkıntılar, bunalımlar Saç dökülmesi gibi problemlerle dışarı yansıtılabiliyor. Olağan bir saç dökülmesi süresini tamamlamış olan saç telinin kopmasıdır. Dökülen yerde besin ve oksijen ile yerine yeni bir saç teli çıkar. Saç Dökülmesi, kişinin ruhsal yapısının bozulduğundan kaynaklanması sebebiyle kişiyle orantılı olarak ailesi ve çevresindekilere de bu bozukluk yansır. Saç dökülmelerini engellemek için doğal zeytinyağlı, badem ve defne yağları barındıran şampuan ya da sabun kullanmak çok idealdir. Yanı sıra eczanelerde satılan sağlık ürünleri de kullanılabilir. Saç kremleri saçın şekil almasına ya da hacimlenmesini sağlayabilir ancak verdiği faydadan ziyade gözeneklerin kapanması, saçın kırılması gibi bir çok zarara da yol açar. Saç dökülmesi, oldukça hassas bir meseledir. Yerinde ve uygun tedbirler alımazsa geri dönüşümü olmayan yollara ilerleyebilir. Psikolojik reaksiyonlar kaynaklanan saç dökülmelerini çözmek daha uygun bir ortamda dinlenmek ve kendinize zaman ayırmakla çözebileceğiniz bir problemdir.

7 Saçlarımızı Neden Kaybederiz İnsanlar sık sık dermatolojik sorunlarla karşılaşırlar. Bunlar arasında en sık yaşanan sorunlardan biri de Saç Dökülmesi dir. Saçımızda bulunan bir kılın ömrünü tamamlaması ortalama 3 ila 4 yıldır. Zamanı dolan bir saç teli düşer ve yerine yenisi çıkar. Saçlarınız eğer dökülüyorsa bunun bir çok sebebi olabilir. Örneğin beslenme yetersizliğinden kaynaklanabilir. Diyet yapmak, vejateryan olmak gibi eğer vücudunuz yeterli miktarda protein alamazsa kendini besleyemez ve bununla birlikte yıpranır. Saçınızın dökülmesi görünümünüzü değiştirebilir ve akranlarınız arasında farklı durmanızı sağlayabilir. Bu sizi ruhsal açıdan yıpratabilir. Ancak yapmanız gereken telaşa kapılmak yerine mantıklı davranıp bir uzmana görünmektir. Gerekli önlemleri almazsanız dökülmeleriniz sizi kelliğe dahi götürecektir. Saç Dökülmesi ; elbiselerinizin üzerinde, yastığınızda ya da banyodan çıktığınızda kolayca fark edebilirsiniz. Saçlarınızı korumak için ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için kan tahlili yapmalı, gerekli besin almalı ve saçlarınızı ter ya da kir kalıntısı kalmaksızın temizlemelisiniz. Bu sayede Saç Dökülmesi azalacak ve normal bir hale gelecektir. Açıklamalı [md1]:

8 Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir Elbette hepimiz sık ve gür bir saça sahip olmayı isteriz. Hele ki saçlarımız dökülüyorsa bunu iyice takıntı haline getirir ve çevremizde saçları parlak ve güzel olan kişilere özeniriz. Saç Dökülmesi, temeli hormonal ya da metabolik sıkıntılar olan bir problemdir. Farklı sorunlardan oluşabilecek bu problem psiko sosyal problemleri de beraberinde getirir. Her şeyden önce saç dökülmesi belli bir dozda olduğu sürece normaldir. Bu doz günde maksimum 150 telin dökülmesi anlamına gelir. Eğer bu durum sizde bir üst seviyedeyse Saç dökülmesi başlamış demektir. Saç dökülmesini engellemek aslında çok da zor değildir. Özellikle gençlerde çok sık jole kullanılmamasını öneririm. Bununla birlikte yeterli besin almak, demir oranını korumak, saça zarar veren ürünlerden uzak durmak da gerekir. Saç Dökülmesi, psikolojik yapınızda da oldukça hasar verebileceğinden hafife alınmamalı ve hemen bir uzmana görünülmelidir. Uzmanın verdiği bilgilerden yararlanarak hayatınızı düzene sokmalısınız. Böylesi saçlarınızın dökülmesini yavaşlatacak ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

9 Saçın Dökülmesi Genetik Bir Etkenmidir? Saç Dökülmesi, bilindiği üzere kişide hem fiziksel hem de psikolojik bir farklılık meydana getiren deri rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Kişi akrabalarının ya da arkadaşlarının yanında kendini bir hayli rahatsız hisseder. Bu durum onu psikolojik olarak etkilemesi ile birlikte zarar görmesine neden olur. Aslında saç dökülmesi her insanda belli bir oranda görülür. Bu oran günde 50 ila 100 tane saç telinin dökülmesidir. Ancak bazı insanlarda günde 200 tel dökülmesi gibi durumlar görülebiliyor. Saç Dökülmesi, oldukça ciddi bir olmakla beraber ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Eğer kişinin saçları dökülüyorsa buna çözüm olarak nereden geldiği belli olmayan yöntemler uygulanmamalıdır. Bu yöntemler faydadan ziyade zarar verir. En uygunu bir hekime görünüp sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmektir. Saç Dökülmesi yaşıyorsanız bunalımlara girmenize kesinlikle gerek yoktur. Son dönemde tıbbın gelişmesini göz önüne aldığımızda bu durumun bir sürü çözümü mevcut. Eczanelerdeki ilaçlar bu duruma çözüm olabiliyor ya da bitkisel ürünler derdinize derman olabiliyor. Tek gereken geç olmadan kendinize dikkat etmektir.

10 Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçeriz? Saç Dökülmesi, tahmin edebileceğiniz gibi saç diplerinin güçsüzleşmesinden doğan bir sorundur. Çoğu insanın sıkıntısı olan bu durum çözebileceğiniz bir problem olmakla beraber hiç de sıkıntı yapılacak bir konu değildir. Saç dökülmesi gibi bir durumda Hiçbir şey yapmadan önce işinin uzmanı bir hekime görünülmelidir. Doktor gerekli tahlilleri yaptıktan sonra sıkıntının nereden kaynaklandığını bulur. Sonrasında size en uygun tedavi yöntemlerini gösterecektir. Saç dökülmesi genetik ya da beslenmeye dayalı birçok problemden kaynaklanabilir. Buna çözüm olarak hayatınızı düzene sokmalı ve saçlarınıza zarar veren kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız. Özellikle saçlarınızın düz olması için kullanılan düzleştirici makineler saçınızın direncinin düşmesine ve güçsüzleşmesine neden oluyor. Eğer size zarar veren bu tarz aletler sık kullanılırsa 30 ila 40 yaşları arasında oldukça zarar göreceğinizi söyleyebilirim. Saç Dökülmesi, düzensizliğin veya aşırı stresin vücutta yapmış olduğu etkidir. Bunu bir gösterge olarak alabilirsiniz. Eğer saçlarınız dökülüyorsa bu zarar görüyorsunuz anlamına gelir. Hemen bir yerlere gitmeli ve yoğun stresten uzak durmanızı tavsiye ederim.

11 Saç Dökülmesi Ne Anlama Gelir? Saç dökülmesi ; basit bir stres durumundan kaynaklanacağı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilecek bir sorundur. Saç Dökülmesi ; kişinin baş bölgesinde oluşan bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Saç dökülmeleri genel olarak tepe bölgesinin açılması, alın bölgesinde bir yarım ay şekli oluşması şeklinde sonuçlanır. Bu dermatolojik problemlerin çözülmesinde son yıllarda çok etkili yöntemler keşfettiler. Gerek cerrahi gerekse bitkisel ve kimyasal çözümler genel kitleyi referans alınca işe yarayan çözümler olmaktadır. Ancak her zaman dile getirildiği gibi doktorun teşhisi çok önemlidir. Problemin neden kaynaklandığını bilmeden çözüme gitmek oldukça hatalı bir davranıştır. Bu kişiye faydadan çok zarar verir. Doktor gerekli tahlilleri yaptıktan sonra saçlarda meydana gelen durumun sebebini analiz eder ve gereken bilgilendirmeyi size de yaptıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Bu aşama yukarıda da yazmış olduğumuz gibi, cerrahi, kimyasal veya bitkisel olarak değişmektedir. Saç dökülmesi için erken teşhis her zaman önemlidir. Saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce doktora görünmeniz sayesinde tamamen kel kalmaktan kurtulabilirsiniz. Tamamen saçlarınız dökülmüşse, gelişen cerrahi operasyonlar sayesinde ekim, dikim işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

12 Doğru Teşhis ile Saç Dökülmesinden Kurtulun Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen saç dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlar da çok büyük sorunlar oluşturmaktadır. Saç dökülmesinin görüldüğü insanlar kendilerini psikolojik olarak kötü hissetmeye başlıyorlar. Uzmanlara göre her saçın büyüme, geçiş ve dinlenme dönemi vardır. Saç dökülmesi eski insanlara oranla günümüzde çok fazlalaşmıştır. Saç dökülmesinin sebepleri arasında mevsimlere bağlı nedenler, çocuk doğurmak, büyük hastalıklar, vitamin eksikliği, vs. pek çok sebep gösterilebilir. Ancak bunun yanında kişiye özel nedenlerde bulunmaktadır. Öncelikle bu durumdan kurtulmak için Saç dökülmesinin asıl sebebi bulunmalıdır. Ancak doğru teşhis ile bu sorun çözülebilmektedir. Saçlar ile ilgili sorunlar özellikle erkeklerin başını ağrıtmaktadır. Genellikle ilk olarak alnın sağ ve sol tarafındaki dökülmelerle başlamaktadır. Daha sonra tepe de görülmektedir. Kadınlarda ise belirli bir yerden değil her tarafta seyrelerek dökülmektedir. Saç dökülmesi 25 yaşına kadar erkelerin 4/1 i, 50 yaşına kadar 2/1 ini kaybetmelerine sebep olmaktadır. 60 yaşından sonra da bu dökülme hızla ilerlemekte ve kelliğe kadar devam etmektedir.

13 Saç Dökülmesi Çeşitleri Saç dökülmesinin psikolojik, hastalık ve genetik gibi sebeplerden kaynaklanan pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitleri 6 ana başlık altında toplayabiliriz. Erkek Tipi: En çok görülen saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde herhangi bir yaşta, hatta gençlik zamanlarında bile görülebilir. Ailevi saç dökülmesi, erkek hormonlarının varlığı, yaşın ilerlemesi gibi üç sebepten ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda görülen saç dökülmesi tipine "kadın tipi saç dökülmesi" denir. Travmaya Bağlı: Çok sıcak suyla yıkanmak, saçları çekiştirmek, kuvvetli kimyasal maddeler kullanmaktan ötürü kaynaklanan dökülme tipidir. Tinea Capitis: Saç derisinde çıkan mantar hastalığından kaynaklanan dökülme tipidir. İlaçların Yan Etkisi: Özellikle kanser hastalığında kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan dökülmelerdir. Hastalık Belirtisi: Saç dökülmesi, lupus, sarkoidoz, eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı, seks hormon bozukluğu, cilt kanseri, beslenme rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle yanlış diyet uygulanması sonucu bayanlarda saç dökülmesi görülebilir. Telogen Effluvium: Kişinin yaşadığı stress sonrasında en çok görülen saç dökülme tiplerinden biridir. Kadınların doğum sonrası yaşadığı saç dökülmesi bu tipe örnektir.

14 Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Dış görünüşümüzün en önemli aksesuarı saçlarımızdır. Siz de saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kaldıysanız tavsiyelerimize kulak verin. Saç tipinize en uygun şampuanı seçmelisiniz. Saçlarınızı üç günde bir yıkayınız. Saçlarınıza şekillendirici kimyasal maddeler kullanıyorsanız, gece yatmadan önce mutlaka saçlarınızı yıkayınız. Günlük 100 telden fazla saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız en kısa sürede bir uzmana başvurunuz. Saçlarınızda seboreik dermatit varsa seboreik dermatit şampuanlarını kullanınız. Sık dişli taraklardan uzak durunuz. Saçlarınız çok cansız görünüyorsa ve tuttuğunuzda elinize geliyorsa vitamin ve mineral eksikliğinden ötürü saç dökülmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Vitamin ve mineral takviyesi kullanarak dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Nemli saçlar daha dayanıksızdır. Bu yüzden banyodan hemen sonra saçlarınızı taramayın ve hemen saç kurutma makinesiyle kurutmayın. Saçlarını çok sıcak suda yıkamanız saçlarınızın dayanıklılığını azaltacaktır. Bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Sağlıksız ve düzensiz bir beslenme saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Beslenme alışkanlığınıza dikkat ediniz. Bilinçsiz yapılan diyetler saç dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edin.

15 Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Her millette saçlar ve saç şekillerinin önemi büyüktür. Zira saçlarının şekilleri onların sosyal ve kültürel hayatları hakkında bilgiler verir. Bunun yanında saçlar insanın kişiliği ve hayata bakışı hakkında da bir takım bilgiler de verebilir. Saçlar insan ve toplum açısından önemlidir. Bu yüzden saç dökülmesi de büyük sorun oluşturmaktadır. Kel olacağını düşünmek insanı psikolojik olarak yıpratmaktadır. Bir süre sonra ona adeta hayatı yaşanmaz hale getirecektir. Saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında Genetik faktörler, Hastalıklar, Saçlara çok fazla jöle, briyantin vs. sürmek, vitamin eksikliği, stres gibi pek çok neden gösterilebilir. Saç dökülmesinin tedavisin olup olmadığı sebep olduğu neden göre farklılık göstermektedir. Saç dökülmesi erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülmektedir. Buna karşı ürünler ya da tıbbi müdahalelere daha çok erkekler maruz kalmaktadır. Özellikle yaşından itibaren erkelerde saç dökülme işlemi hızlanmaktadır. Ortalama bir insanda adet saç teli dökülmesi normal karşılanmaktadır. Ancak bu sayı giderek artıyorsa acil olarak bir doktora görünmelisiniz.

16 Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Sizde saçlarınızın dökülmesinden mi şikâyet ediyorsunuz? Kel olma korkusu uykularınızı mı kaçırıyor? Merak etmeyin bu konuda yalnız değilsiniz. Sizin gibi nice insan bu sorundan yakınmaktadır. Saç dökülmesi eskiye nispeten artmış durumdadır. Bilim adamlarına göre bu artışın sebebi yaşam koşullarını getirdiği zorluklar ve bunlara bağlı olarak gelişen strestir. Zira bilindiği gibi stres pek çok hastalığın temelinde yatmaktadır. Eğer saç dökülmesi konusunda kendinizi çaresiz hissediyorsanız yanılıyorsunuz. Gelişen tıbbi yöntemlerle artık bu soruna kalıcı çözümler getirilmiştir. Bu yöntemlerden birisi ilaç kullanmaktır. Ancak doktorun önerdiği ilacın dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Bunun dışında son yıllarda artık saç ektirme ameliyatları yapılmamaktadır. Ve bu ameliyatlar saç dökülmesini durdurduğu gibi tıpkı geçmişteki gibi gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza da imkan sağlamaktadır. Saç ameliyatı her yaştan insana rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer saç dökülmesini doktorun verdiği ilaçlar durduramadıysa ya da çok az durdurduysa bu takdirde doktor ameliyat yaparak bu sorunu kökünden çözecektir. Ancak öncelikle bu işi ilaçla durdurmaya çalışmalısınız. Olmadığı takdirde ameliyata başvurmalısınız.

17 Saç Dökülmesi Önlemleri ve Sebepleri Saç dökülmesi her yaş grubuna dahil insanın yaşayabileceği bir sıkıntıdır. Çocuk yaşta da, gençlerde de ve özellikle yaşlanmaya başlarken bu sorun ile karşılaşırız. Sıcak su, şehir ve hava koşulları, yoğun kuaför malzemeleri ve ortamı, boya ve benzeri kimyasallar saçlarınızı çok kötü etkiler. Bunlardan en büyük faktör de genetik faktördür ancak tabii ki basit ve ucuz tedavileri var. Saç dökülmesi zeytinyağı, yumurta akı, badem yağı ve benzeri yağlar ile durdurulur. Bu yağlardan oluşan karışımların saç derinize nüfuz etmesi iyi gelir. Hindistan cevizi sütü ile saç derinize masaj yapabilir ve hatta bunu bir gece boyunca saçınızda bekletirseniz saçlarınız kırılmaz ve güçlenir. Yonca suyu ve ya kaynatılmış biberiye suyu da incelmiş ve yıpranmış saçları kurtarmak için bire birdir. Saç dökülmesi tıbbi tedavileri de mevcut bir sorundur. Eczanelerde bir çok solüsyon ve ampül satılır bunlardan bazıları gerçekten işe yarar. Özellikle kimyasal değerleri çok düşük ve doğal şampuanlar kullanmak gerekir.

18 Saç Dökülmesinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri Saç dökülmesi günümüzde oldukça rahatsız edici ve sıkça rastlanılan bir durumdur. Dökülmeler ve seyrekleşmeler kimi zaman bölgesel kimi zaman da yaygın olarak ortaya çıkar. Bunun ateşli hastalıklar, genetik özellikler, demir protein çinko yetersizlikleri gibi bir çok sebebi olabilir. Saç dökülmesini durdurabilmek için bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat bu tedavi yöntemlerinin çoğu tam anlamıyla saç dökülmesini engelleyememiştir. Dökülmelere karşı başlıca tedavi yöntemlerinden biri olan ilaçla tedavide saç kökleri ilaç takviyesi ile kuvvetlendirilmekte ve saç dökülmesinin hızı yavaşlatılmaktadır. Fakat bu ilaçların da uzun süre kullanımında çeşitli yan etkileri görülmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise doğal maddelerin kullanılmasıdır. Bu tedavide kullanılanlar ise, çinko, b12 vitamini, balkabağı çekirdeği yağı, b6 vitamini, yeşil çay gibi doğal ürünlerdir. Bu yöntemler de işe yaramazsa saçı dökülen kişi cerrahi yöntemlere başvurabilir. Cerrahi tedavilerde kafa derisi gerdirme, kafa derisi esnetme, kafa derisi çektirme, Flep yöntemi ve makrogreftin gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesi rahatsızlığınızdan vücut yapınıza göre belirleyeceğiniz çeşitli tedavi yöntemlerini kullanarak kurtulabilirsiniz.

19 Saç Dökülmesi Tedavi Yötemleri İnsanlığın varoluşundan beri en büyük sağlık sorunlarından biri olan saç dökülmesi için sayısız tedavi yöntemi araştırılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalardan istenilen çözüm elde edilememiştir fakat günümüz teknolojisi sayesinde bu soruna daha etkili tedavi yöntemleri bulunmuştur. İlaçla Tedavi: Öncelikle hastanın hangi tip saç dökülmesi sorunu yaşadığı tespit edilmelidir ve belirlenen tip sorununa çözüm aranmalıdır. İlaç sanayi hızla ilerleyen bir teknoloji olmasına rağmen bugüne kadar FDA onaylı sadece iki ilaç üretilebilmiştir. Doğal Tedavi Yöntemleri: Çeşitli vitaminler ve bitkisel ürünler kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. Cerrahi Tedaviler: Eskiden kullanılan yöntemler oldukça zor ve ağır operasyonlardı. Ancak günümüzde geliştirilen tekniklerle daha hafif, komplikasyon riski olmayan ve daha doğal görüntü oluşturan teknikler kullanılmaktadır. Kafa derisi gerdirme, kafa derisi esnetme / çektirme, flep yöntemi, makrogrefting yöntemi kullanılan tedavi çeşitleridir. Cerrahi Olmayan Tedaviler: Peruk, tepe saçı, saç eklentisi, saç protezi, saç dokuması, saç sistemleri gibi cerrahi olmayan seç ekleme yöntemleri saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. Bu malzemeleri var olan saçlara ya da kafa derisine tutturmak için çeşitli yöntemler kullanılır.

20 Saçınıza Gereken Özeni Gösterin Bilindiği gibi Saç dökülmesi herkesin kâbusudur. Bu durumu önlemek için öncelikle saç dökülmesine neden olan sebepleri bulmalıyız. Eğer zor bir hayatımız varsa bu durum en başta saçımızı etkileyecektir. Zira uzmanlara göre pek çok hastalığın temelinde stres yatmaktadır. Saçlarımıza gereken özeni vermezsek bir süre sonra kel kalma ihtimalimiz büyüktür. Normal insanda saç dökülmesi günde adet tüy arasındadır. Bunun üstünde saç dökülmesi normal değildir. Böyle bir durumla karşılaşırsak ya da bir süre sonra saçlarımda eksiklik görürsek hemen uzman bir hekime başvurmalıyız. Zira ne kadar erken müdahale edersek saçlarımızı o kadar erken kurtarmış oluruz. Bunun yanında eğer saçlarımız dökülüyorsa piyasa da gördüğümüz ürünlere kesinlikle rağbet göstermemeliyiz. Bu durum saçlarımızı kurtaracağına daha çok zarar verecektir. Ayrıca Saçlarımızı yıkadığımız sabun ya da şampuana da dikkat etmeliyiz. Yanlış bir şampuan saçlarımıza tahmin ettiğimizden daha fazla zararlar verecektir. Bizim size tavsiyemiz eğer saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız kesinlikte etraftan duyduğunuz sözlere kulak vermeniz bu konuda bir doktora başvurmanızdır.

21 Çağımızda Saç Dökülmesi Sorunları Saç dökülmesi erkeklerde ve bayanlarda çok sıkça görülen büyük bir sorundur. Çağımızda saç dökülmesi eskiden yaşamış insanlara göre çok fazladır. Bilim adamları saç dökülmesinin bu denli fazlalaşmasını yaşam koşullarının zor olmasına ve buna bağlı olarak karşılaşılan sorunlardaki streslere bağlamıştır. Bunun yanında saçlarımızı tararken, yıkarken ya da kuruturken saç dökülmesi görülebilir. İnsanlar bu durumda kel kalma korkusuna kapılırlar. Böylece sürekli panik halinde ve stres altında yaşarlar. Bunun nedeni insanların bu konuda yeterince bilgiye sahip olmamasıdır. Sıradan bir insanda genel olarak saç fasikülü vardır. Sarışınlar da bu oran civarındadır. Bu nedenle onlara daha sıkı saçlar bulunmaktadır. Her saç teli belirli bir süre yaşadıktan sonra dökülür. Bir gün içinde her insan saç teli döker. Bu durum normaldir. Bunun dışında bir de saçlara jöle, briyantin gibi parlaklaştıran ürünler de sürmek zararlıdır. Saç dökülmesi aileden gelen bir sorun da olabilmektedir. Eğer normalin üstünde saçınız dökülüyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz.

22 Saçlarımız Neden Dökülür? Sebepleri Nelerdir? Saç dökülmesi birçok sebepleri ve etkileri olan bir sorundur. Ciddi bir problemdir. Hastalıkların sinyali olabilir. Görünüm açısından da sizi çok mutsuz eder. Saçlarınızın cılızlaşması, incelmesi, bir çok kimyasal işleme maruz kalması ve ya genetik faktörler bunu arttıran faktörlerdir. Bir çok tedavisi bulunur. En iyi ve akıllı yöntem kimyasal müdahelerden oldukça uzak kalmaktır. Saç dökülmesi yonca suyu, biberiye suyu, çeşitli yağlar ve ya doğal şampuanlar ile azaltılabilir ve hatta durdurulur. Bir çok ilaç ve serum piyasada var. Yanlış diyetler, beslenmeler, kansızlık ve ya bu diyetlerin yarattığı vitamin ve mineral eksikliği her zaman bu tür sonuçlar ile ortaya çıkabilir. Erkeklerde genelde üst bölgelerde kayıplar görülse de stresten ötürü kafanın her bölgesinde dökülme yaşanır. Saç dökülmesi halk arasında kellik olarak adlandırılan ve hoş olmayan bir durumdur. Herkesin güzel ve bakımlı saçlara sahip olma hakkı vardır. Psikolojik etkenler ve hormonlar da buna sebep olur. Genetik faktörlerin de etkisi çok büyüktür.

23 Gür ve Sağlıklı Saçlara Tekrar Kavuşun Şüphesiz her insan gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Ancak bir zaman sonra saçlarının döküldüğünü fark eder ve kellik korkusunu kapılır. Bu korku insanı ruhen ve psikolojik olarak çok etkilemektedir. Ancak artık eskisi gibi bu durumdan korkmamıza gerek yoktur. Zira Tıptaki ilerleme ile artık bu soruna da kalıcı çareler bulunabilmektedir. Saç dökülmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak bunları iki kategori altında toplayabiliriz. Birincisi Dış etmenler, ikincisi İnsan yapısıyla oluşan etkenler. Bilim insanlarına göre yaşından sonra erkeklerin % 40 ında gözle görülür bir şekilde saç dökülmesi yaşanmaktadır. Genetik etmenler ile saç dökülmesi yaşlarından itibaren görülebilmektedir. Saç dökülmesine engellemek için saç ve derisine zarar veren ürünlerden uzak durulmalı, Proteini fazla olan besinler tüketilmeli, Stresten kaçınılmalı, saçları her gün yıkamamalı, Jöle ve Jöle tarzındaki ürünler kullanılmamalı vs. Saç dökülmesinden yakınan insanlar saçlarının neden döküldüğünü öğrenmek için uzman bir hekime başvurmalıdır. Yapılacak muayene ve tetkiklerle bu soruna da kalıcı çözümler bulunacaktır.

24 Saçlarınıza Özen Gösterin Hiç kuşkusuz saç dökülmesi günümüz en yaygın sağlık problemlerinden bir tanesidir. Gündelik yaşamımızda saçlarımızı tararken yıkarken ya da uykudan uyandığımızda saçlarımızın dökülmüş olduğunu görürüz. Bu durum bizleri tahmin edilenin ötesinde etkilemektedir. Zira Kel kalmak insanları bir hayli korkutmaktadır. Saç dökülmesinin nedenleri arasında stres ilk sırada yer almaktadır. İnsanlar hayat ve hayat şartlarının getirmiş olduğu streslerle gün boyu mücadele halindedir. Bu durum insanı psikolojik olarak etkilemektedir. Daha sonra da bedene yansımaktadır. Saç dökülmesi de bunun bir sonucudur. Bunun yanında Genetik faktörler, saçları çok sık parlatmak, vitamin eksikliği gibi birçok sebep vardır. Kadınlara oranlara saç dökülmesine erkeklerde daha çok rastlanmaktadır. Bunun nedenini ise uzmanlar hormonlar ve genlere bağlamaktadır. Belirli bir yaştan sonra saç dökülmesi hızlanmaktadır. Bu durumu önlemek için öncelikle saç dökülmesine neden olan sebepleri araştırmalıyız. Zira dökülmeye sebep olan soruna bağlı olarak tedavisinin olup olmadığı belli olmaktadır. Eğer sizde kel kalmak istemiyorsanız saçlarınıza dikkat etmelisiniz. Piyasada gördüğünüz her şampuan ile saçlarınızı yıkamamalısınız.

25 Kellik Tarihe Karışacak Bilindiği üzere Saç dökülmesi her yaştan insanda görülür. Yaygın olarak erkeklerde görülmektedir. İnsanlar eski devirlerden bu yana saç dökülmesine çareler aramıştır. Yakın zamana kadar bu konuda yapılan araştırmalar bir çözüm getirmemiştir. Ancak günümüzde gelişen tıp bilimi ile bu konuya kesin çareler bulunarak kellik adeta tarihe karışmıştır. Saç dökülmesinin önüne geçilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaçla tedavi yöntemi bunlardan biridir. İlaçla tedavinin uygulanması için öncelikle saç dökülmesine neden olan durumlar belirlenmelidir. Çünkü tedavi yöntemleri nedene bağlıdır. Bir diğeri saç ekme ameliyatı yapmaktır. Saç ekme ameliyatı yapılmadan önce doktor hasta hakkında bazı bilgiler öğrenmek zorundadır. Örneğin hastanın geçmişi, daha önce ağır bir hastalık geçirip geçirmediğini vs. öğrenmek için hastadan bilgi alır. Saç dökülmesinin bir numaralı tedavisi ameliyattır. Ameliyat sırasında öncelikle enseden bir şerit üstünde saç kökleri alınarak kel olan bölgeye eklenir. Şayet kellik fazla ise birkaç defa daha ameliyat yapılır. Bu ameliyatlar son derece basittir. Ayrıca maddi olarak çok fazla para gerektirmemektedir.

26 Kel Olmak Artık Sorun Değil Saç dökülmesi sorunu pek çok insanın başına gelen en önemli sorunlardan biridir. Aniden baş gösterebildiği gibi yavaş yavaş da ortaya çıkabilmektedir. Saç dökülmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak en önemli nedenlerin başında genetik faktörler gelmektedir. Bu oran özellikte erkekler de % 95 oranındadır. Diğer nedenler ancak % 5 civarındadır. Eğer ailenizde kel olan biri ya da birileri varsa sizin de kel kalma olasılığınız bir hayli yüksektir. Saç dökülmesi eski dönemler de yaşayan insanlara göre günümüzde bir hayli artmış durumdadır. Ama merak etmeyin tıp o kadar ilerledi ki artık bu sorunu çok rahat çözmektedir. Bu çözüm yöntemlerinin başında saç ektirme ameliyatları gelmektedir. Saç ektirme ameliyatı ile pek çok insan eskiden olduğu gibi sağlıklı ve gür saçlara sahip olmuştur. Bu yöntem çok basit bir şekilde yapılmaktadır. İnsana en ufak bir acı vermemektedir. Bu yöntemle artık kellik bir kader olmaktan çıkmıştır. Ayrıca bu Ameliyat pahalı değildir. Eğer sizde kel olmaktan korkuyorsanız bu yönteme gönül rahatlığı ile başvurabilirsiniz.

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle Sağlığınıza kasteden hiçbir şey olmadan vücudunuza bir işlem yaptırmanızın, hele hele bir ameliyatı göze almanızın kararını vermek hiç de kolay değildir. Bu yüzden en güvenilir ellerde olmak sizin en doğal

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin...

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... içindekiler 03 05 09 RÖPORTAJ DAHİLİYE Gökhan Özoğuz baba oldu... Dengesiz hava sizi hasta etmesin BASINDA KADIKÖYŞİFA 13 KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... 2013:BİZİMŞİFA DERGİSİ

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1

Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 Türkiye Beyin Aksiyon Grubu Bülten Sayı: 1 TÜRKİYE BEYİN AKSİYON GRUBU European Brain Council, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi onayı ile, 2014 yılını Avrupa Beyin Yılı olarak ilan etmiştir. Avrupa beyin

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. 2014 / 1. SAYI Soğuk algınlığı sandığınız şey menenjit olabilir! Diyet ürün kilo aldırmaz fikri, kilo aldiriyor 8 12 20 22 48 İstanbul Sağlık Müdürlüğü Tıp Bayram ını kutladı Dikkat! Bu belirtiler kansere

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ www.pharmetic.org YIL 4 / SAYI 17 / YAZ 2013 RÖPORTAJ: ayşe arman 110 UZMAN ÜRÜN ÖNERİSİ İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU Forma girmenin 14 kısa yolu GÖRÜŞÜ Ecz. Canan Eriş Ecz. Meltem Akbay Ecz. Nilüfer Kurt Tepe

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1

İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1 İÇİNDEKİLER 04 10 14 16 20 22 26 30 32 36 38 1 Editörden Sağlık ve Magazin Dergisi Sahibi Başkent Üniversitesi Hastanesi Adına Başhekim Prof. Dr. Ali HABERAL Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Melek ALKAN ÇAKMAK

Detaylı

İstanbul da Sağlık okurları

İstanbul da Sağlık okurları PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU Değerli İstanbul da Sağlık okurları 2012 yılı sağlık yönetiminde yapısal değişimin yaşandığı ve yönetim felsefesinin tamamen değiştiği bir yıl oldu. Söz konusu yenilikler çerçevesinde,

Detaylı

Topluma Yönelik. Akılcı İlaç Kullanımı

Topluma Yönelik. Akılcı İlaç Kullanımı Topluma Yönelik Akılcı İlaç Kullanımı 2 Akılcı İlaç Kullanımı T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ Topluma Yönelik Akılcı İlaç Kullanımı Ankara, Haziran 2013 Sahibi T.C. Sosyal Güvenlik

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

Romatizma belinizi bükmesin! Egzersiz ile yaşam kalitenizi yükseltin. Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek

Romatizma belinizi bükmesin! Egzersiz ile yaşam kalitenizi yükseltin. Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek TEMMUZAĞUSTOSEYLÜL2013 8 12 16 54 60 Sanatçı Kutsi: Sofralarda karbonhidratı azaltmak gerek Hatalı beslenme yaşlanmayı hızlandırıyor Dikkat! Az iyot çok hastalık demek Sık idrar yolu enfeksiyonu, ciddi

Detaylı

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ www.contentlus.com Vücut Tipinize Hangi Saç Modeli Uyuyor Moda erkekler için de vardır denile dursun esasen modanın en önemli ve belirleyici alanının kadın dünyası olduğu aşikâr.

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER

DİŞETİ HASTALIKLARI BÖLÜMÜ. Sağlıklı bir yaşam için YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? GÖRÜNMEYEN TELLER YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE DİŞ HASTANESİ HAZİRAN 2013 - YIL: 2 - SAYI: 6 Hastanenizi düzenli olarak ziyaret ediyorum YAŞAR DİYABETTE AĞIZ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR? Estetik beklentilere

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN Obezite Cerrahisi ile Sağlıklı Hayata Merhaba Kilo problemi nedeniyle 6 aydır insülin kullanmak zorunda kalan Seval Çınar, ailesinin de desteğiyle Obezite Cerrahisi ile Tüp Mide ameliyatı olmaya karar

Detaylı

MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU

MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU MADDE KULLANIMI ÖNLEME KLAVUZU Editör Güner ERGENÇ - Emine YILDIRIM Kapak Devrim DEMİRAL Yayınevi logosu İSTANBUL, 2007 1 Editör Güner ERGENÇ e-posta: rehberlik34@meb.gov.tr Emine YILDIRIM e-posta: pdemine1@yahoo.com

Detaylı