Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir."

Transkript

1 Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi, örnek bir projedir. Birlikte Daha Güzel Dergisi Hayatı Birlikte Paylaşıyoruz Adı: Birlikte Daha Güzel Dergisi Türü: 4 Aylık Süreli Dergi Bağcılar Belediye Başkanlığı Adına Sahibi Lokman ÇAĞIRICI Belediye Başkanı Genel Yayın Yönetmeni Cengiz PACCI Proje Koordinatörü Hasan Feyzi GİRAY Editör Melike Nur ÇEP Proje Danışmanı Aliye YÜCEL Yayın Kurulu Mehmet ŞİRİN Kenan GÜLTÜRK Ekrem KIZILTAŞ Görsel Tasarım Tasarım AJANSI Kapak ve İç Tasarım Hüseyin ÖZKAN Bilişim ve Sosyal Medya İsmail Hakkı TAYFUR Halim SARI Prodüksiyon-Yapım Mehmet Emin GİRAY Kültür Bak. Sertifika No Baskı Yeditepe Ofset Litros Yolu 2. Matbaacılar Sitesi 2BC2 Topkapı-Zeytinburnu / İstanbul Tel: Faks: Yönetim Merkezi Tanıtım Sokağı Proje Merkezi Tel birliktedahaguzel.org Web facebook.com/ birlikteguzel twitter.com/birlikteguzel İletişim Başvuru Yönetim Merkezi Web twitter.com/bagcilar.bld facebook.com/bagcilar.bld Birlikte Daha Güzel Dergisi Bu derginin hakları anlaşmalı olarak Bağcılar Belediyesine aittir. Yazılı izin olmaksızın hangi dilde ve hangi ortamda olursa olsun materyalin tamamının veya bir kısmının çoğaltılması ve elektronik ortamlarda yayınlanması yasaktır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. AYIN KONUĞU - CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN / 2 Birlikte Daha Güzel - Lokman Çağırıcı / 4 TÜRKİYE NİN YENİ YAZARLARINA ALTIN ÖDÜL / 6 13 ÜLKE İLE BİRLİKTE YEMEK YAPTIK / 9 BİR KİTAP / KÖR TOPAL GİDEN BİLİM ENGELOJİ / 12 BUNLAR DA YAŞANMIŞ / 14 BİZİM MEKÂNLAR / ENGELLİLER SARAYINDA NELER OLUYOR / 16 DOĞAL VE SAĞLIKLI YAŞAM / MUCİZEVİ BİTKİ ÇÖREK OTU / 18 ENGELLİ DOSTU TEKNOLOJİLER / ENGELLİYE KİTAP OKUYAN MAKİNE / 20 OKU-YORUM / TÜRK ROMANININ ÜSTADI / 22 BİLGİ KUTUSU / PAHA BİÇİLMEZ YARDIM / 24 İFTİHAR TABLOSU / SPASTİK ENGELLİ BİR STAND UP USTASI / 26 Engelliler SAS Komandolarıyla Dalış Yaptı / 32

2 2 birlikte daha güzel sayı:

3 Ayın Konuğu TÜRKİYE NİN YENİ YAZARLARI PROJESİ Türkiye, derin ve köklü bir entelektüel geleneğe, sağlam kültür ve medeniyet değerlerine yaslanan kadim bir mirasın temsilcisidir. Kitap, yazı, kalem kültürümüzde basit işlevlerin ötesinde hikmetin nesillere aktarılmasında kullanılan araçlardır. Bizim kültürümüzün, değerler sistemimizin merkezinde insan vardır. Yaratılışı itibariyle müstesna yeteneklere, haklara sahip olan her bir birey, toplumun içinde eşit muamele görmeyi hak etmektedir. Bunun için yetenekleri ve donanımı doğrultusunda kendini yetiştirmek isteyen herkese gerekli fırsatlar verilmeli, imkânlar sağlanmalıdır. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan engelli kardeşlerimiz de herkes gibi kendilerine fırsat ve imkân verildiğinde pekâlâ iyi bir avukat, iyi bir sanatçı, iyi bir sporcu olabileceklerini göstermektedirler. Engelli kardeşlerimizin toplumla bütünleşmelerine yönelik faaliyetlerin her alana yayılması bu bakımdan önemlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile Bağcılar Belediyemizin işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye nin Yeni Yazarları Projesi ni, bu bakımdan örnek bir çalışma olarak görüyorum. Engelli kardeşlerimizin yazma yeteneklerini ortaya koyabilmeleri ve geliştirebilmeleri için kendilerine bu imkânın sağlanmış olmasını takdirle karşılıyorum. Önümüzdeki dönemde ilim, fikir ve sanat hayatımızda engelli kardeşlerimizin yazdıkları, editörlüğünü yaptıkları kitaplarla daha sık karşılaşacağımıza inanıyorum. Engelli kardeşlerimizin bakış açılarından süzülerek vücut bulacak tüm eserleri büyük bir keyifle bekleyeceğimizden şüpheniz olmasın. Hikmetle, bilgiyle, vicdanla yoğurulmuş nice engelli kardeşimizin, kaleme, kitaba, ilme hizmet ederek kültürümüze katkıda bulunmalarını sağlayacak bu projede emeği geçenleri tebrik ediyor; ülkemizin yeni kültür elçilerini can-ı gönülden kutluyorum. Recep Tayyip ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI

4 Birlikte Daha Güzel Bağcılar Belediyesi olarak, insanı merkeze alan sosyal projelerde her zaman Türkiye de örnek projeleri hayata geçirdik ve bunun en iddialısı da dünyada sayılı projeler arasında yer alan Engelliler Sarayımızdır. Bizim engellilere bakış açımız, yardım etmekten çok kendi ayakları üzerinde durmalarına katkı sağlamaktır. Bunun en kalıcı yolu da eğitimlerine yardımcı olmaktır. Tesisimizle engelli kardeşlerimizi hayata tutundurmaya çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda birer meslek sahibi yaparak onların sosyal ve ekonomik hayatta yerlerini almalarına yardımcı oluyoruz. Bizim engellilere bakış açımız, yardım etmekten çok kendi ayakları üzerinde durmalarına katkı sağlamaktır. Bunun en kalıcı yolu da eğitimlerine yardımcı olmaktır. Biz bu hedefimizi, dünyada sayılı projeler arasında yer alan Engelliler Sarayımızda gerçekleştiriyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Engelliler Akademisi ve Engelsiz Eğitim projelerinin uygulandığı merkezimizde, farklı engel gruplarında yaklaşık engelliye meslek eğitimleri veriyoruz. Engelliler Sarayı ile birlikte Bağcılar da evine kapalı engelli kalmadığı gibi aldıkları kurslar sayesinde de hepsi birer vasıflı eleman konumuna ulaştı. İş hayatında, sporda, sanatta ve daha birçok alanda biz de varız diyorlar. Bu azim ve gayretleri aileleri kadar bizleri de mutlu ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte başlattığımız 4 birlikte daha güzel sayı:

5 Birlikte Daha Güzel kampanyası çerçevesinde Türkiye nin Yeni Yazarları isimli Yazarlık Atölyesi açtık. Önemli yazar ve fikir adamlarımız, kursiyerlerimizle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu. Engelli-engelsiz 18 kursiyerin katıldığı Yazarlık Atölyesi nin sonunda, kursiyerlerimizin yazdıkları öyküler arasında Altın Kalem Ödülleri ne layık eserler çıktı. Engellilerle alakalı ve onları hayata bağlayacak her türlü projede yer almaya gayret ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediğimiz Uluslararası Yemek Yarışması ve Altın Tencere Dünya Ödülleri programına 13 ülkeden 60 lezzet ustası katıldı. Yarışmaya katılan ülke temsilcilerinin Engelliler Sarayımız hakkındaki görüşleri ve engelli kardeşlerimize sunulan imkânlar hakkındaki övgüleri bizleri mutlu ettiği kadar, ülkemizin engelsiz hayat yolunda geldiği noktanın göstergesidir. Şimdi önemli bir projeye daha imza atarak, Birlikte Daha Güzel isimli elinizdeki bu dergiyi görsel, sesli ve kabartma olarak yayın hayatına sunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın ilk sayımızda duygularını kaleme alması ayrı bir mutluluk duymamıza vesile olmuştur. Bağcılar Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimiz için elimizden gelen çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biz; BİRLİKTE DAHA MUTLUYUZ. Lokman ÇAĞIRICI Belediye Başkanı birlikte daha güzel sayı:

6 Haber Turu Türkiye nin Yeni Yazarları na Altın Ödül Engellilerle birlikte yaşama kültürünü yaygınlaştırmak maksadı ile engelli ve engelsiz bireylerin birlikte katılımı ile Türkiye nin Yeni Yazarları isimli bir yazarlık atölyesi düzenlendi. Türkiye nin Yeni Yazarları-Altın Kalem Ödül Töreni Bağcılar Belediyesinin Koordinatörlüğünde; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler ve Yaşlılar Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği, Divan Akademi ve İlmek Kitap gibi kurumların katkılarıyla hayata geçirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam ın katılımı ile başlayan yazarlık atölyesine başta görme engelliler olmak üzere çeşitli engel grupları, engelli yakınları ve üniversite öğrencilerinden oluşan 18 kişilik grup yazarlık atölyesinde gazeteci ve akademisyenler tarafından aldıkları eğitimi, Altın Kalem Ödül Töreni ödül töreni ile taçlandırdılar. 6 birlikte daha güzel sayı:

7 Altın Kalem Ödülleri Programı Selahattin Kocaaslan ın sunuculuğunu yaptığı Altın Kalem Ödül Töreni, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı nın yaptığı bir konuşma ile başladı. Engelli ve engelsiz kursiyerlerin birlikte katıldığı yarışmanın sonuçları Altın Kalem Ödülleri programında açıklandı. Cemil Meriç ve Aşık Veysel Canlandırıldı. Çok özel konukların yer aldığı programda, Cemil Meriç ve Aşık Veysel temsilen canlandırıldı. Engelli engelsiz oyuncuların skeçleri ile şenlendirdikleri programda, sürprizler ve çeşitli ödüller takdim edildi. Diğer bir sürpriz de dereceye giren yazarların özel bir yayınevi tarafından bireysel olarak kitaplarının çıkarılacak olması birlikte daha güzel sayı:

8 KİTAPLARINI ALTIN KALEMLERİYLE İMZALADILAR Programın ilerleyen saatlerinde ödüle layık görülen isimleri jüri başkanı İkbal Gürpınar açıkladı. Yarışmada birinciliği elde eden Serdar Kulak ile Yunus Emre Gürcan a tablet bilgisayar, altın kalem ve İngilizce eğitim seti ile yayımlanan kitapları İlçe Kaymakamı Erdal Çakır ile Başkan Çağırıcı tarafından verildi. Yarışmada birinci olan Serdar Kulak: Daha önce yapılan projelerde, engelli olmayanlar engelliler adına karar veriyordu. Ancak bu proje engelliler ve engeli olmayan kursiyerlerce gerçekleştirildi. Katılımcı bir proje oldu. diyerek duygularını dile getirdi. Gürcan da çalışmanın ve azmin önemine dikkat çekti. İkinci seçilen spastik engelli Talha Yıldız ile Mehmet Sebih Oruç da gümüş kalem, tablet bilgisayar ve kitaplardan oluşan hediyelerini Öztürk ile Büyükkayaer in elinden aldılar. Yıldız, engelli olarak bir kitabının yayımlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üçüncü olan bedensel engelli Fatma Şahin ve Yeliz Ünsal da bronz kalem, tablet bilgisayar ve kitaplarından oluşan hediyelerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ile İlçe Emniyet Müdürü Erdem Bursalı nın elinden aldılar. Fatma Şahin de başından geçen olayları düşündüğünde toplumu engellilere yönelik bilinçlendirmek için yazılar kaleme alacağını belirtti. Dereceye giren kursiyerler, hazırlanacak ortak dergide ve farklı ortamlarda makale yazacaklar. 8 birlikte daha güzel sayı:

9 Haber Aktüel 13 Ülke ile Birlikte Yemek Yaptık Engelli bireylerin yetenek ve üretim potansiyellerine dikkat çekerek istihdam imkânlarını artırmak amacıyla 13 ülkeden görme, işitme, bedensel ve hafif zihinsel engelli olmak üzere engelli ve engelsiz bireylerin katılımı ile yemek yarışması düzenlendi. Engelli bireylerin yetenek ve üretim potansiyellerine dikkat çekerek istihdam imkânlarını artırmak amacıyla 13 ülkeden görme, işitme, bedensel ve hafif zihinsel engelli olmak üzere engelli ve engelsiz bireylerin katılımı ile uluslararası bir yemek yarışması düzenlendi. Bağcılar Belediyesi nin Koordinatörlüğünde; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beykent Üniversitesi, EUROTOG (Avrupa Aşçılar Birliği), AŞPAFED (Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu), Karaköy Güllüoğlu, Hacı Abdullah ve Doğal Tarifler Yayınevi ile ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Yemek Yarışması ve Altın Tencere Dünya Ödülleri programında, 13 ülkeden 60 yarışmacı ter döktü. Sunuculuğunu İnci Ertuğrul ile Esat Özata nın yaptığı programa ayrıca Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, gazeteci Ömür Gedik, sanatçı Jale Parıltı ile Sevim Emre nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. JÜRİ SEÇİMDE ZORLANDI Akademisyen-Aşçılık Milli Takım Kaptanı Esat Özata nın başkanlığını yaptığı jüride yer alan Öğretim Üyesi Ahmet Özbek, Axiotis Paraschos (Euro-Touges/ Avrupa Aşçılar Birliği Başkanı), Ümit Yüksel (AŞPAFED- Aşçılar ve Pastacılar Fed. Başkanı), Konuşma ve işitme engelli Hakan Alsaç (İstanbul Radisson Blue Otel-Ortaköy), Nadir Güllü (Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı) ve Meltem Açıkel (Yemek Kitabı Yazarı-TV Programcısı) yemekleri değerlendirdiler. Jüri yarışmacıların yaptığı yemekleri seçerken bir hayli zorlandı. AYAKLARINA SAĞLIK Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı nda düzenlenen Uluslararası Yemek Yarışması nda büyük heyecan yaşandı. Türkiye nin de aralarında bulunduğu 13 ülkeden katılan yarışmacıların hazırladığı yemekler jüri tarafından değerlendirildi. Dereceye giren yarışmacılar nano teknolojiyle üretilmiş Altın Tencere sahibi oldu. 1. İran pilavı ile İran 2. Üsküp Yahnisi ile Makedonya, 3. Piliç Topkapı yemeğiyle Türkiye, 4. Halelem isimli yemekle Pakistan ekibi oldu. Yarışma sonucunda nano teknolojiyle üretilen en büyük altın tencere İranlı ekibin oldu. Programa katılan Sevim Emre, Niran Ünsal ve Jale Parıltı engellilerle birlikte şarkı söyleyip halay çektiler. Birinci olan ekibe bilgisayar ile altın tencere, ikinciye tablet bilgisayar ile altın tencere ve üçüncüye de fotoğraf makinesi ile altın tencere hediye edildi. Yarışma sonunda Başkan Lokman Çağırıcı tüm yarışmacılara madalya, jüri üyelerine de teşekkür plaketi verdi. birlikte daha güzel sayı:

10 TALİMATI, ŞİMDİKİ CUMHURBAŞKANIMIZ VE DÖNEMİN BAŞBAKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN VERMİŞTİ AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol yaptığı konuşmada yarışmacılara teşekkür ederek, Değerli başkanımıza böyle güzel bir organizasyonu yaptığı için teşekkür ediyorum. dedi. Engeliler Yasası nın çıkarılmasında TBMM de çalışan birisi olarak güzel bir iş yaptığını belirterek, 2005 yılında talimatı şimdiki Cumhurbaşkanımız ve dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Allah kendisinden razı olsun. Ülkemize bu yasayı hediye ettik. Tek amacımız eğitim, sağlık ve diğer alanlarda istihdamı ön plana çıkarmaktı. Eğer yasada eksik kısım varsa dilek ve temennileri dinliyor açıkları kapatmaya çalışıyoruz. dedi. ENGELLİSİ MUTLU OLAN TOPLUMU HEDEFLİYORUZ Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da geçen yıl Birlikte Yemek Yapıyoruz-Birlikte Daha Güzel programını düzenlediklerini hatırlatarak ülkenin yedi bölgesinden lezzetleri buluşturduklarını anlattı. Bu yarışmada da 13 ülkeden 60 lezzet ustasının yer aldığını anlatan Çağırıcı, şöyle konuştu: Türkiye de bir başka örneği olmayan Engelliler Sarayı nda farklı bir program düzenliyoruz. Engellilere imkân oluşturmak ve fırsat vermek durumundayız. Engelliler Sarayı mızda yüzlerce engelli kursiyerimiz kurs görüyor. Biz bireylerin mutluluğu için çalışıyoruz. Çocuğu gülmeyen, kadını güvende olmayan, gencinin umutlu olmadığı, engellisinin mutlu olmadığı yerde toplumun huzurundan bahsedilemez. Dedi. 10 birlikte daha güzel sayı:

11 ENGELLİLER BİZİM BİR PARÇAMIZ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü İnal Önal Tekin de konuşmasında programa emeği geçen herkese teşekkür etti. Darülaceze Başkanı Aylin Çiftçi ise çok önemli bir gün yaşadıklarını belirterek, Bu sarayda engellerin kalktığını gördüm. dedi. Ünlü sanatçı Orhan Gencebay ın eşi Sevim Emre de herkesin gönlündeki engeli kaldırarak engellilerin önünü açması gerektiğini belirterek, Gözlerim yaşardı. Çok duygulandım. Engelli kardeşlerimize destek vermeliyiz. Onlara acımayalım, sevgi ile yaklaşalım. diye konuştu. ENGELLİLERLE HALAY ÇEKTİLER Çekişmeli geçen yemek yarışmasında Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, İran, Pakistan, Ürdün, Katar, Tunus, Kosova, Makedonya ve Mısır dan yarışmacılar hünerlerini sergiledi. Yarışmada iki kolu olmadığı halde ayaklarıyla yemek yapma becerisi olan İranlı yarışmacı Zohreh Etezadolsaltaneh yoğun ilgi gördü. İranlı yarışmacı ülkesine ait bir yemek yaptı. Yine Katar adına yarışan görme engelli İbrahim El Bahlade de şehriye yemeği pişirdi. Yarışmacılar mutfakta hünerlerini sergilerken, ünlü sanatçı Niran Ünsal da mini bir konser verdi. Engelli kursiyerler de Jale Parıltı nın söylediği şarkılar eşliğinde halay çekerken Sevim Emre de onlara katıldı. birlikte daha güzel sayı:

12 Bir Kitap Kör Topal Giden Bilim Engeloji Aliye Yücel ve yeni çıkan kitabı Engeloji üzerine konuştuk... MELİKE NUR ÇEP Merhaba, kendinizi bize tanıtır mısınız? Bursa nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdum. 9 aylık iken çocuk felci geçirdim. Bu nedenle bedensel engelliyim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Mustafakemalpaşa da tamamladım. Üniversite öğrenimi için İstanbul a geldim. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Mezun olduğum yıllarda engelliler öğretmenlik yapamıyordu. Bu nedenle öğretmen olduğum halde mesleğimi yapamadım. Sevdiğim bir alan olduğu için medya sektöründe çalışmaya başladım yıllarında Kadın ve Aile Dergisi nde editör olarak; yılları arasında engellilere yönelik Yaşama Sevinci Dergisi nde editör, yine engellilere yönelik hazırlanan ve TRT de yayınlanan Her Şeye Rağmen programında yapım yardımcısı olarak çalıştım yılları arasında TGRT de; Metin Yazarlığı, Yapım - Yönetim Yardımcılığı (Kadın ve Sağlık Programlarında), TGRT - Basın ve Halkla İlişkiler Basın Tanıtım Sorumlusu ve TGRT HABER Medya Sorumlusu olarak görev yaptım yılından bu yana da Beyazay Derneği ve İŞ- KUR un ortak projesi olan engelli istihdamına yönelik Engelli Kariyeri nde Değerlendirme Uzmanı olarak çalışmaktayım. Bu arada engellilere yönelik çeşitli projelerde çalışmıştım yılında yazmaya başladığım halen yazmaya devam ettiğim engelli ve engelliliğe yönelik kişisel bir blogum var. Okumak ve yazmak size ne ifade ediyor? Küçük yaşlarda arkadaşlarım koşup oynarken, ben mecburen evde oturduğum için mi kitap okuyorum diye düşünsem de seviyordum okumayı... Öyle ya, bazı şeyler zorla olmuyor. Çocukken kitapları büyük bir keyifle okurdum. Anılarımın en önemli anları yeni bir kitabı elime aldığım zamanlara aittir. Okuma sevgim Kemalettin Tuğcu ve Eflatun Cem Güney in kitaplarını, Doğan Kardeş Dergilerini ve çizgi romanları okumamla başladı. Sonra da klasikleri, yerli ve yabancı edebiyatçıların eserlerini okumaya devam ettim. Yazmaya gelince yazacağım, yazayım demekle olmuyor. Söyleyeceği bir şeyleri varsa yazabiliyor insan... Engelli olmam okumama sebep olduysa da, engelleri yazmam tesadüf olmamalı... Bu konuda anlatacağım çok şey varmış ki yazıyorum! Kişisel bir blogunuz var. Blog yazarlığı nasıl başladı? Engellilik hakkında; kişisel olarak ve çevremde gözlemlediklerimden edindiğim fikirlerim vardı. Maalesef engellilik yanlış biliniyor, engelliler yanlış tanınıyordu. Hep Bunu doğru anlatmalıyım diye düşünürdüm. Bir gün deneme amacıyla açtığım bloga bu konuda paylaşmak istediklerimi yazdım. İlgi görünce de devam ettim. Blog yazarlığı serüvenim işte böyle başladı. 12 birlikte daha güzel sayı:

13 Her yazı yazan kişi yazılarının beğenilip, takdir görmesini istese de; galiba esas istediğim engelliliği doğru tanımlayıp, bir farkındalık ortaya koymaktı. Blogumda engelli ve engelsiz herkese seslenmek istedim. Bu nedenle konularımı; araştırarak, özenle ve günceli yakalayarak seçmeye çalıştım. Bir kişi bile blogumu okusa ve engelliyi yanlış tanıdığının farkına varsa benim için çok önemliydi. Yazdıklarımın bir gün kitaplaşacağını hayal ettim. Engeloji ile gerçeğe dönüştü. Yazdıklarımı derleyip düzenledikten sonra yayınevimin koordinatörü Hasan Feyzi Giray ve editörüm Melike Nur Çep ile isim arayışına girdik. Ben hep kitabın adının bir cümle olmasını düşünüyordum. Aklımda şöyle bir isim vardı. Topal Demesinler Diye. Bu isim bir yazımı konu alan Mehmet Ali Birand ile ilgiliydi. Ama beni de anlatıyordu. Sonra tek kelime ve farklı bir isim olması gerektiğine karar verdik. O andan itibaren yayınevinden bir süre istedim. Sonunda Engeloji yi buldum. Hiç kullanılmamıştı, farklıydı ve anlamlıydı. Engelliyi doğru anlamak bir bilimdi! Engeloji de bunu anlatıyordu. Alt başlık olarak da Kör Topal Giden Bilim dedim. Çünkü engelliler yanlış biliniyor ve tanınıyordu. Kitabınızın hangi bölümlerden meydana geliyor? Hakkında bilgi verebilir misiniz? Engeloji bir bütün olarak engelliyi ele alsa da kendi içinde farklı kategorilerden meydana geliyor. Engelliyi yanlış tanıma, bazı engelli gerçekleri, çocukta engelli algısı, sinemada engelli olgusu, örnek engelliler, dinimizde engelliye bakış ve sporda engelliler bölümleri yer alıyor. alanda unutuluyor. Üstelik empati konusunda başarılı değiliz. Engelliye yanlış baktığımız için onların hayatını zorlaştırıyoruz. Engelliler yaşadığı her türlü zorluğun üstesinden geliyor. Ama toplumun yanlış bakışı onların hayatını zora sokuyor. Bu sosyal dışlanmanın artık ortadan kalkması gerekiyor. Bunu da engelli engelsiz hep beraber başaracağız. Kitabımın da bu konuya katkısı olacağına inanıyorum. Genç yazarlara, yazmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? Öncelikle okumak. Çok okumak... Ancak her çok kitap okuyan bir şeyler yazabilir diyemeyiz. Ama okumadan da yazmak pek mümkün değil. İçten geldiği gibi ve samimi yazmalı. Bilinen bir konuda yazılmalı. Yoksa okuyucuya, karşı tarafa geçmez. Yazdıktan sonra bir süre bekleyip sonra okumalı. Çünkü mutlaka değiştirilecek bir şeyler çıkar. Araştırma yapmak da çok önemli. Bilinen bir konuda bile yazarken araştırmadan yazmamak gerekir. Teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir? İnsanları kategorize etmeden olduğu gibi kabul etmek gerektiğini söyleyebilirim. Böylece her alanda işler ve ilişkiler kolaylaşır. Bir de her şeyin bizler için bir imtihan olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Hayata böyle bakarsak daha huzurlu oluruz. Ben de size çok teşekkür ediyorum. Bölümler farklılık gösterse de varılmak istenen nokta hep aynı: Engelli farkındalığı... Engeloji bedensel eksikliklere odaklanmak yerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Engelli ve engellilik üzerine yazıyorsunuz. Bu konuda kısaca neler söyleyeceksiniz? Bu konuda söylemek istediklerimi yazdım ve yazmaya devam ediyorum. Engellisi, engelsizi herkes toplumun bir parçası... Ancak engelliler pek çok birlikte daha güzel sayı:

14 Bunlar da Yaşanmış! Görmeyenleri Böyleyse İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde şube müdürlüğü yaptığım günlerdi. Yine bir şube müdürü olan Ayşe Hanım la odalarımız yan yana olduğu için sık sık görüşebiliyorduk. Ayşe Hanım benimle ilgili bir hatırasını şöyle anlatıyor: O günlerden birindeydi. Yabancıların olduğu bir toplantıda Halis Bey İngilizce olarak bir şeyler anlatıyordu. O kadar güzel anlatıyordu ki bir arkadaş kulağıma eğilip şöyle dedi; Bu yabancı misafirler şimdi düşünecekler ki, bu milletin gözü görmeyenleri bu kadar İngilizce biliyorsa görenleri ne kadar biliyordur kim bilir? Hâlbuki gözleri görmeyen Şube Müdürümüz Halis Bey den başka salonda İngilizce bilen yoktu. Ben de Görmüyorum İlkokuldan arkadaşım Cemil, bir gün trende çorap satan bir satıcıya rastlar. Satıcıyı yanına çağırıp bir çorap almak ister. Elleriyle çorapları bir süre inceledikten sonra bir çiftini eline alıp: Bu ne renk? diye sorar. Satıcı şaşırır: Siz görmüyor musunuz? der. Cemil cevap verir: Evet görmüyorum. Bu defa satıcı ilave eder: Ben de görmüyorum da!.. 14 birlikte daha güzel sayı:

15 Adresi Sipariş mi Verdin? 5 yıl yaşadığım Üsküdar Türkân Sabancı Görme Engelliler Okulu lojmanından sürem bitince ayrılmak durumunda kalmıştım. Kiraya çıktığım yeni evim, Ümraniye de şimdilerde Tantavi Mahallesi olarak anılan mahalledeydi. Fakat enteresan bir adresim vardı. Telefon başvurusunda bulunmak üzere Telekom a gitmiştim. Yıl 2002 idi. Ama hâlâ telefon bekleme sıraları sürmekteydi. Ben beklerken sırası gelen insanlar görüşüyorlar ve şöyle konuşmalar işitiyordum: Vatandaş: Yahu beyefendi ben bir yıldır telefon bekliyorum. Görevli: Anladım siz yeni başvurmuşsunuz. Vatandaş: Bir yıl diyorum beyefendi koca bir yıldır bekliyorum. Görevli: Olabilir efendim yeni sayılır, üç yıldır bekleyen de var. Neyse, bu konuşmalardan sonra sıra bana geliyor. İşlemlerimi yaparken görevli bana soruyor: Adres nedir? Ben adrese başlıyorum: Atatürk Mahallesi. Evet. Köroğlu Caddesi. Evet. Köroğlu Apartmanı. Bir sessizlik oluyor. Görevlinin nefes alışından, boğazından gelen kıkırtılardan gülmek istediği ama ayıp olur diye gülemediği mesajını alıyordum. Görevliye yardımcı olmak adına: Beyefendi gülebilirsiniz, rahat olun! dedim. Adam gerçekten de gülmeye başlıyor ve diyor: Yahu güzel ağabeyim, bu adresi sipariş mi verdin? Öyle ya, Köroğlu yla dolu bir adres ve karşısında bir görmeyen adam... Ben ise Allah tan adres veriyordum, ya bir de tarif veriyor olsaydım, Köroğlu Gıda yı geçince de diyecektim. Buradaki öyküler, Halis Kuralay ın kaleme aldığı Kör Öyküler isimli İlmek Kitap tan çıkan yaşanmış olayların anlatıldığı eserden alınmıştır. birlikte daha güzel sayı:

16 Bizim Mekânlar Engelliler Sarayı nda Neler Oluyor? MUSTAFA GÜRSES Her zaman tartıştığımız ve ortak bir noktada buluşamadığımız bir konu vardı. Aklınıza ilk gelen şey siyaset mi acaba? Hayır, siyaset değildi. Bizim aramızdaki bağ o kadar güçlüydü ki ne siyaset ne de hiçbir şey bizi birbirimizden ayıramıyordu. Yine de fikir birliğine bir türlü varamıyorduk. Benim sunduğum fikre o, onun sunduğu fikre de ben katılmazdım. Her ikimizde engelimizle oldukça barışık olup birimiz %100 görme engelli birimizde %100 yürüme engelliydik. Her şeye rağmen mutlu olmak için çabalıyorduk. Her ikimiz birbirimize kendi engelinin daha hoş ve üstün olduğunu kabul ettirmeye çalışıyordu. Kendi aramızda söylemekten rahatsızlık duymadığımız bir şekilde birimiz körlüğümüzle birimiz ise sakatlığımızla övünüyordu. Kör ve sakat ibarelerini kesinlikle hiçbir rahatsızlık duymadan kendi aramızda kullanmaktan kaçınmıyorduk. Durumu daha içselleştirmek ve empati kurmak adına kör olan Mustafa, bir gün tekerlekli sandalyeye oturdu sakat olan Mikail de başka bir gün eline bastonu aldı ve bir araya gelmemizi sağlayan Engelliler Sarayı nın ilk katında bir gezintiye başladı. Mustafa, tekerlekli sandalyesinde oturan, eline bastonu alan ve gözlerini kapatan Mikail i sandalyesinin arka kollarından tutarak götürüyordu. Mikail, bastonu bir kör kadar pratik kullanamadığından ve sandalyesini süren 16 birlikte daha güzel sayı:

17 şoför Mustafa nın da ehliyeti kör bir kasaptan aldığından gezintinin sonu pek sağlıklı bitecek gibi görünmüyordu. Nitekim koridorda tak tuk seslerinin eşliğinde ve saray ahalisinin tebessüm dolu imalı bakışlarına maruz kalarak ilerliyorduk. Karşılaştığımız arkadaşlar ve hocalarımız bize kör müsün? Önüne bak! Ehliyeti nereden aldınız? diye tatlı takılmalarda bulunuyorlardı. Yolculuğumuza sarayın koridorlarında devam ederken köşeyi dönüyorduk. Şoför, biraz gaza basmış ilerlerken oflama puflama haykırışlar, sandalyenin ani durmasıyla koridorda yankılanıyordu. Bastonumuz ve ani fren yapamayan sandalyemiz koridorda bizi fark etmeyecek kadar çok koyu sohbete dalmış olan birkaç hocamızın ayaklarına darbeler indirmiş ve canlarını yakmıştı. Bunun neticesinde değerli hocalarımızdan birinin ayağı şişiyor ve haklı bir azar işitiyorduk. Sakat arkadaşından sonra görme engellimiz, sarayda bir hafta sonu tekerlekli sandalye bulup sakat arkadaşının direktifiyle boş koridorda bir bastonu elinde diğer eliyle de sandalyeyi sürerek sakat arkadaşının neler yaşadığını hissetmeye çalışıyordu. Hem sandalyeyi sürmenin hem de bastonla yönünü bulmanın zorluğunu yaşayan Mustafa, daha fazla sandalye üzerinde oturmak istememişti. Hareketliliğe alışan ve yerinde durmayan Mustafa nın da günün büyük bir bölümünü sandalye üzerinde geçirme fikrini aklına getirmesi, karnında karıncalar uçuşmasına sebep oluyordu. Tamam! Güzellikleri, ana babamızı, sevdiklerimizi, kuşları, çiçekleri, böcekleri, güzel kızları, yıldızları, tehlikeleri vb. göremiyordum fakat bastonumla özgürce yürümek, zıplamak, hareket etmek bana cazip geliyor Mikail arkadaşım gibi gideceği binalarda acaba asansör ve rampa var mıdır? Endişesini duymamak beni rahatlatıyordu. Bir gün Engelliler Sarayı nın kantinindeki bilardo masasında oynayan Mikail ve oyun arkadaşlarını görünce içim cız etmedi değil. Nasıl olmasın bilardo oynamayı hep heves etmişimdir ve her gün şahit oluyorum ve önünden geçiyorum fakat oynayamıyorum. Sanırım Mikail, o oynayamamamın getirdiği ızdırabın gözümdeki yansımasını görmüş olmalı ki gel körüm! sana öğretmeye çalışayım dedi. Ben de büyük bir sevinçle bilardo masasının yanına gidip Mikail i pür dikkat dinlemeye başladım. Elbette bilardoyu öğrenmem pek mümkün değildi ama hiç değilse bilardo topuna vurma şerefine nail olmakta beni son derece bahtiyar edecekti. Mikail ilk olarak ıstakayı nasıl tutmam gerektiğini parmağımın üzerinden ıstakanın ucuyla topa nasıl nişan almam gerektiğini körlemesine elinden geldiği kadar anlatıyordu. Evet, o an gelmişti ilk nişanımı almıştım içimden diyorum ki ya bu ıstaka bu kadar büyük müydü? Kolumun ve parmaklarımın titremeye başladığını hissediyordum. Istakayı biraz geri çekip masada duran topun arkasındaki parmaklarımın üzerinden topa nişan almış ve hamlemi yapmıştım.. O da ne! Çat diye bir ses Evet başardın Mustafa galiba dedim içimden topa vurduğumdan emindim. Mikail den ve masanın etrafındaki kişilerden şaşırdığını belli eden nidalar yükseliyordu. Mikail, Bravo körüm kör talihin yanında! Deliğe topu gönderdin dedi. Ben de o an inanamadım buna belki beni mutlu görmek adına Mikail in bunu söylemiş olabileceğini düşündüm. İnanmaktan başka şansım yoktu. Artık ilk denemede üstün bir başarı gösterince bu gazla beni kimse tutamaz dedim. Mikail e seslenerek artık bu bilardoyu da körler oynayabildiğine göre siz sakatların bir artısı kalmadı dedim ve birkaç deneme daha yaptım ama ilk denememden sonraki denemeler hüsranla sonuçlandı. Her denememde ıstaka topu ıska geçiyordu. Her başarısız girişimden sonra daha da hırslanıyordum. Istakayı elime aldım top masanın üzerinde diğer toplar dizilmiş bir şekilde sol elimin parmakları topun arkasında uygun duruşunu almış ve sağ kolumdaki ıstakayı sol elimin parmaklarımın arasından topa nişan alacak şekilde tutuyordum. Hırs küpüydüm bu sefer topu değil masa deliğine öyle bir hızda vuracaktım ki fizana gönderecektim. Topa ve ıstakaya odaklandım ve bir hışımla ıstakayı hızlı vurmak için geriye doğru çektiğimde o da ne! Ah vah sesi O an nişan aldığım masadaki top hareket ettiği için topu eski yerine getirmek üzere topa doğru yönelen seyircilerden birinin göğüs kafesine ıstakanın arkası hızla çarpmıştı. Acaba yapabilir miyim bu işi? Diye yola çıktığım bilardo maceramı sancılı bir sonla bitirme kararı almıştım. Tamam dedim Mikail! Istakayı bilardo masasına hayal kırıklığının getirdiği bir duygusallık içerisinde fırlatırken eeeh canım her şeyi de körler yapamaz ki bilardo da eksik kalsın dedim. Evet biz kendi aramızda tatlı iddialaşmamıza devam ederken size de soralım dedik. Kör ya da sakat olmak şartıyla dünyaya tekrar geleceksiniz denilirse bizim seçimimiz belli peki ya sizin? birlikte daha güzel sayı:

Bağcılar PLATOSU ÇANAKKALE BAĞCILAR DA 100.YILDA BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ

Bağcılar PLATOSU ÇANAKKALE BAĞCILAR DA 100.YILDA BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ Bağcılar MART 2015 www.bagcilar.bel.tr BAĞCILAR BELEDİYESİ HİZMET BÜLTENİ 100.YILDA ÇANAKKALE PLATOSU BAĞCILAR DA İÇİNDEKİLER 17 Bağcılar Belediye Başkanlığı Adına Sahibi LOKMAN ÇAĞIRICI Belediye Başkanı

Detaylı

UYGULAMA, BİRLİKTELİK TOPLANTISI

UYGULAMA, BİRLİKTELİK TOPLANTISI Latif Şimşek GİF Haber e konuştu Bilbay dan genç reklamcılara tavsiyeler... T Başarılı bir gazeteci ve şiir yazarı olan Latif Şimşek, yaptığı programlarla dikkatleri her zaman üzerine çekmeyi başarmış,

Detaylı

COŞTURDU. Gençlik coştu. Bahçeli den tavsiye! Koalisyon ne zaman konuşulur? Davutoğlu. Kılıçdaroğlu BÜYÜK HEDEF EFSANE RÖPORTAJLAR

COŞTURDU. Gençlik coştu. Bahçeli den tavsiye! Koalisyon ne zaman konuşulur? Davutoğlu. Kılıçdaroğlu BÜYÜK HEDEF EFSANE RÖPORTAJLAR EFSANE RÖPORTAJLAR 20 Mayıs 2015 Çarşamba www.yedigungazetesi.com Fiyatı 25 Kr Gençlik coştu COŞTURDU 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkulu tören ve etkinliklerle kutlandı. Kutlamaların

Detaylı

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek 15-31 MAYIS 2015 \\ www.212haber.com // Yıl:5 Sayı: 77 Fiyatı: 1 SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek milletvekili adayı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdurrahim Boynukalın,

Detaylı

PAINTBALL HEYECANI. ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği. İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan

PAINTBALL HEYECANI. ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği. İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan SAYI: 15 KASIM 2012 İSKEN İLETİŞİM BÜLTENİ Türkiye nin Geleceği Aydınlık ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan Rekabet Güzeldir... İSKEN 5. Geleneksel Dostluk ve Dayanışma Futbol

Detaylı

İSMEK BRANŞ LİSTESİ. Bilgisayar Teknolojileri: Bilgisayar İşletmenliği Grafikerlik Muhasebe Yardımcılığı Web Tasarımı.

İSMEK BRANŞ LİSTESİ. Bilgisayar Teknolojileri: Bilgisayar İşletmenliği Grafikerlik Muhasebe Yardımcılığı Web Tasarımı. İSMEK BRANŞ LİSTESİ Mesleki ve Teknik Eğitimler: Bahçıvanlık Berberlik Eğitimi Bilgisayar Bakım-Onarım Bilgisayarlı Modelistlik Bilgisayarlı Stilistlik Cilt Bakımı Deri Hazır Giyim Diksiyon Eğitici Annelik

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR SAYFA SAYFA 01 01 12 Altındağ Dünya Engelliler Günü programında engeller aşıldı Altındağ Belediyesi ve ZİÇEV (Zihinsel yetersiz çocukları yetiştirme ve koruma vakfı) işbirliğiyle gerçekleştirilen 3 Aralık

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Eğitim ve iletişim bizim işimiz

Eğitim ve iletişim bizim işimiz 5.SAYFADA Rektör Prof. Dr. Davut Aydın Borsa İstanbulun Açılışına Katıldı: Eğitim ve iletişim bizim işimiz Borsa İstanbulun açılışı için 5 Nisan günü düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Detaylı

Merhaba, Prof. Dr. Mete Çamdereli İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Mete Çamdereli

Merhaba, Prof. Dr. Mete Çamdereli İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Mete Çamdereli 1 Merhaba, Yeniden bir akademik döneme daha başladık. En son sayımızdan bu yana öğrencilerimizi mezun ettik, şimdi de yeni öğrencilerimizle buluştuk. Her mezun öğrencimizle biraz azaldık, onlar bizlerden

Detaylı

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ YAYIN ORGANIDIR TEMMUZ 2015 - SAYI: 48 - ÜCRETSİZDİR www.marmara.gov.tr şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin bir doktor...

Detaylı

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın Mezunlarımıza Mesleki Danışmanlık Hizmeti Ayşe Şasa Vefat Etti Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1941 yılında İstanbul da doğan Şasa nın, bir çok

Detaylı

MARMARA. Belediyelerimiz:.. Marmara' da e. Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam N ~~~~------------------

MARMARA. Belediyelerimiz:.. Marmara' da e. Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam N ~~~~------------------ ~< MARMARA BELEDiYELER BiRLiGi Marmara' da e tr e 1 ~ N ~- > z Ba~kan: Hendek Belediye Ba~kam Ali inci Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam 0 N ~~~~------------------ Belediyelerimiz:..

Detaylı

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet-

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet- 01-15 ARALIK 2014 \\ www.212haber.com // Yıl:4 Sayı: 66 Fiyatı: 1 HAYATI OGRETIYORLAR BUGÜNLERDE farklı bir İLKELERİNİZDEN TAVİZ VERMEYİN projeye imza atan Darülaceze, Hayat Okulu ile çınarlarından biri

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ MAYIS 2015

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ MAYIS 2015 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ MAYIS 2015 İÇİNDEKİLER Sağlık bilimlerinde atılım İKBU Genç Gazete Hür bir düşünce ortamı, çağdaş bir bilim yuvası Hayat onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır

Detaylı

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte 19 TEMMUZ 2010 52 yıldır birlikte Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. 01 Sunuş 02 Bizden Haberler 08 Söyleşi: Ali Poyrazoğlu 12 Haber: Asım Kocabıyık

Detaylı

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR BULU AĞUSTOS 2012 SAYI 13 www.sev.org.tr MA PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR AMERİKAN KOLEJLERİ'NDE RENGâRENK BAHAR TÜRK POP MÜZİĞİNİN 50 YILI TATLININ DAYANILMAZ CAZİBESİ Merhaba Değerli

Detaylı

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI RADYOVİZYON ARALIK 09 Mesafeleri Kısalttık TRT 26 ülkeden 96 radyocuyu Antalya da 3 haftalık Radyo Programcılığı Eğitimine getirerek bir ilki gerçekleştirdi. Kuzey Afrika, Arap Yarım Adası, Balkanlar,

Detaylı

Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson

Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson Sayfa 1 Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson Merhaba, Son katılım tarihi olarak 16 Nisan tarihini belirlediğimiz isim yarışması artık sonuçlandı.

Detaylı

Her mahalleye tesis, herkes için spor, üstelik ücretsiz Güvercintepe ye tam teşekküllü Spor Parkı

Her mahalleye tesis, herkes için spor, üstelik ücretsiz Güvercintepe ye tam teşekküllü Spor Parkı Kasım 2014 I Yıl: 5 I Sayı: 56 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Her mahalleye tesis, herkes için spor, üstelik ücretsiz Güvercintepe ye tam teşekküllü Spor Parkı Kültür-Sanat etkinlikleri

Detaylı

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI

Mesafeleri Kısalttık ŞENOL GÖKA TRT RADYO DAİRESİ BAŞKANI RADYOVİZYON ARALIK 09 Mesafeleri Kısalttık TRT 26 ülkeden 96 radyocuyu Antalya da 3 haftalık Radyo Programcılığı Eğitimine getirerek bir ilki gerçekleştirdi. Kuzey Afrika, Arap Yarım Adası, Balkanlar,

Detaylı

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın.

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın. SAYFA 01 YIL: 10 SAYI: 135 Ağzımızın tadı hiç bozulmasın. Altındağlı vatandaşlar, her pazar aynı sofrada buluşuyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki 6 yıldır siz Altındağlılarla yaptığımız bu kahvaltıları

Detaylı

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi Kongre Kararları ve Tutanağı Kitabı. 14-15 kasım 2013, istanbul

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi Kongre Kararları ve Tutanağı Kitabı. 14-15 kasım 2013, istanbul I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi Kongre Kararları ve Tutanağı Kitabı 14-15 kasım 2013, istanbul v Yayıma Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin Doç. Dr. Abdülhamit Avşar Ahmet Akçakaya Yasemin Ünal YAYINLARI

Detaylı

1. yaşımız kutlu olsun

1. yaşımız kutlu olsun İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ ARALIK 2014 1. yaşımız kutlu olsun İÇİNDEKİLER Kedi sevgisi Bir yılı geride bıraktık IKBU.Where it all begins.. Attempto! Edebiyat bir direniş biçimidir Üniversitenin

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR Daha az tüketim. Daha fazla sürüş keyfi. Yeni BMW X3 www.bmw.com.tr Sheer Driving Pleasure MÜKEMMELLİK

Detaylı

MART 2015 YIL:1 SAYI:3. İpek Üniversitesi 4 üncü yılını coşkulu bir törenle kutlarken Mütevelli Heyet Başkanı Akın İpek, törende ilkelerini açıkladı.

MART 2015 YIL:1 SAYI:3. İpek Üniversitesi 4 üncü yılını coşkulu bir törenle kutlarken Mütevelli Heyet Başkanı Akın İpek, törende ilkelerini açıkladı. İpek Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü tarafından Büyük Savaş olarak adlandırılan 1. Dünya Savaşı nın 100. Yılında bir konferans düzenlenecek. Türkiye Çalışmaları Yıllık Konferansı kapsamında üniversitemiz

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı