ilgisiz alakalar TED Alanya Koleji özgün gülmece yayımı Aralık-2010, Alanya kolektif kısa öyküler antolojisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ilgisiz alakalar TED Alanya Koleji özgün gülmece yayımı Aralık-2010, Alanya kolektif kısa öyküler antolojisi"

Transkript

1 ilgisiz alakalar kolektif kısa öyküler antolojisi TED Alanya Koleji özgün gülmece yayımı Aralık-2010, Alanya

2 ÖNSÖZ yerine Kolektif öykü yaratımı denemelerine 1994 te, İstanbul da yedek subayken başlamıştım. Dört arkadaş, internet üzerinden yayın yapan bir mizah sitesi kurmuştuk o yıl. Yaptığımız şey aslında tamamen deneysel yazın işiydi. Bu girişim, tüm yenilikçi girişimlerin yazgısına mahkûmdu elbette; yüreklendiren övgülerden çok ürküten şiddetli tepkiler aldı. Yaptığımız işin özüne inemeyenler, bizi öykünün dört temel unsurunu katletmekle suçladılar. Allahtan masumduk ve bu katliamdan ötürü kodese tıkılmadık Askerliği bitirip öğretmenliğe dönünce Ankara da öğrencilerimle -ama bu kez sınıfta ve daha kısa süreler içinde- oynadım bu oyunu. Onlar, bu uygulamada önlerine gelen öykünün muntazam olmayışına takılmak yerine söz oyunlarından keyif almayı seçtiler. Öze inebildiler diye sevindim yani. Üstelik, bu basit araç yardımıyla şiddetli bireyselleşmenin şokunun yaşayan öğrencilerimin yaşamlarına akranlarıyla ortaklaşa bir yapıt yaratmanın coşkusunu ekleyebiliyordum. Girişi verilmiş bir öyküyü çok kısa eklemelerle ilerletip sonuçlandırmak, bu uygulamanın özünü oluşturuyor. Yani hızlı yaratmak, hem de çok hızlı Bu, bir bakıma, edebiyat geleneğimizin başlangıcındaki anonim ürün yaratma eylemini birkaç yüz bin kere hızlandırarak yapmak gibi bir şey... Hem benim için hem de öğrencilerim için yaptığımız işin eğlence tarafı ağır bassın diye bu uygulamalarda doğan kısa kolektif öyküleri genellikle trajedinin sarp yamaçlarından ayırıp gülmecenin geniş düzlüklerine sürerim. Öğrencilerim de -eksik olmasınlar- bu işe harika ayak uydururlar. Onların bu işte ne denli başarılı olduklarını, elinizdeki antolojiyi karıştırdıkça siz de anlayacaksınız. Bu antolojinin size öğretmeyi iddia ettiği bir şey yok; okurken keyif almanız dileğiyle. SAVAŞKAN İLMAK (Rumuz: zeus) TED Alanya Koleji Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

3 Birinci fasikül: Boğaz ın son pehlivanı Behlül Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül'e uzattım.

4 BİR ACAYİP AMCA İLE KARISI Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül'e uzattım."ben şimdi Obama'yı arayacağım, o senin sorununu çözer" dedim. Behlül'ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: "Ama amca, benim Ferrarim (zeus) o kadar çok eskidi ki artık beni götürecek gücü bile kalmamış. Ayrıca senin Ferrrarin daha yeni." dedi. Gözlerimi ona dikerek (qüzqülü) baktım. Tamam, amcacığım üzülme sen, ben elimden geleni ardıma (pony) komayacağım. Onların burnundan dinamit dinamit (LOL) getireceğim İntikamını güzel bir şekilde almayacağım (dragon); çünkü (eses26) senden (azad) bir zırnık bile beklemiyorum. dedi ve buna bir cevabı (nevoş) bile yoktu. Mutlu muydu, üzgün müydü, aslında kendisi bile bilmiyordu (şeftali) Anlaşılan benim dediklerimi ciddiye almamıştı. O sırada Nihal içeri girdi ve "Behlül yine ne yaptın?" dedi sıkılmış surat ifadesiyle. Behlül güldü ve oturdu. Bihter'e bir bakış attı ve cebinden bir silah çıkarıp onu, oracıkta gözünü kırpıştırmadan (böyle miydi, yoksa kırpmadan mıydı?) vurdu. O masum bir kızdı; tek suçu sevmekti Bir Ferrari yi sevmek suçsa tabii (qüzqülü)

5 2010 MODEL FERRARİ Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül'e uzattım. ''Ben şimdi Obama'yı arayacağım, O senin sorununu çözer.''dedim. Behlül'ü hiç böyle perişan görmemiştim. Bana baktı: ''Ama amca benim ferrarim (Zeus) seninkinden yavaş, bana bir tane 2010 (Vurucu Reis) model başka bir araba... (Kaptan) al'' dedi. Amcası Behlül'e ''Para benim değil mi oğlum, ister alırım ister almam.'' dedi. Ordan Biter geldi, Adnan'ı yatıştırdı. Bihter (Benn) Ben adımı Fatmagül olarak değiştircem'' dedi. Behlül ''Ben de o zaman (Streetboy) Muz Kafalı yapayım bari bu ne biçim isim.'' dedi. Behlül günümüzde bu moda Behlül sıktı beni ben de Sosgül yapacağım. Sosyetenin Gulü yani '' (Daske). Ne Playboy'u (SqUaReTiLeS) be! Behlül iyi kalsın böyle. Behlül: Hayır, adımı ya Sosgül yaparım ya da Kıvanç Acıtuğ. (Vurucu Reis) SİPEYŞIL ECINT BİHTER Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül'e uzattım. ''Ben şimdi Obama'yı arayacağım, o senin sorununu çözer. '' dedim. Behlül'ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: ''Ama amca benim ferrarim (Zeus) daha küçük. '' dedi. Behlül'ün neden bu kadar (şeftali) ağlamaklı konuştuğunu anlayamamıştım. Onu daha önce hiç bu kadar yapmacık görmemiştim. Kapı çalınca arkasını döndü ve yaşlarını (güz gülü) silerek fincandan bir yudum aldı. Kapıyı açmak için koridora gitti ve gelen (Pogi) Bithter idi. Onu görünce her yeri birbirine dolaştı (Lol); çünkü (Dragon) O, gerçekte Obama'nın ajanıydı. Onun gülmediğini görünce üzüldü (Eses26). Sonra ona sordu: ''Bu gün niçin (Azad) bana geldin? Seni hiç beklemiyordum.'' dedi ve Bihter'in cevabı (Nevos) ''Çünkü seni özledim oldu.'' Behlül'ün kafası iyice karışmıştı. Arabasını kaçırmalı mıydı? Bihter'in bir Amerikan ajanı olduğunu biliyordu ve onu sevse de onu öldürmeliydi. ''Behlül kaçar! '' dedi ve Bihter'e iki el ateş etti sonra arabasına binip oradan uzaklaştı. Artık hiçbir güç onu mutsuz edemezdi; çünkü arabasına kavuşmuştu (şeftali)

6 CADU KADIN Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım, elimdeki fincanı Behlül'e uzattım. Ben şimdi Obama'yı arayacağım, o senin sorununu çözer. dedim. Behlül'ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: Ama amca, benim Ferrari'm (Zeus) çok güzel ve ona bişey olamaz dedi ve (Azad) çekilip odasına ağlayarak koştu. Odasında yatağının (Nevoş) yanınındaki küçük çekmeceyi açtı. Ferrari sini kaçırmayı planlıyordu. Bihter'in yanına giderek ona son bir veda etmek istedi (Şeftali). Fakat Bihter ortalarda gözükmüyordu. Yatağın üzerinde küçük yeşil bir kağıt vardı. Bu notta Behlül geç kaldın, Ferrari'yi ben çaldım. Yazıyordu (Güzgülü). Sonra Behlül şoka girdi. Nasıl olur da (Pogi) o arabayı çalarsın. Seni hiç (Lol) tanıyamamışım. Ferrari'nin yanındaki Porsche'u daha (dragon) dün bana hediye ettin. Demek ki sen bana oyun oynadın (eses26) ha!' Bekle beni Ferrari'm geliyorum. Seni o cadu kadın Bihter'in elinden kurtaracağım. Seni seviyorum pembe Ferrari'm. Geliyorum. dedim ve koşarak bahçeye indim. Bir de baktım Bihter tam da benim pembe Ferrarimi kaçırmaya hazırlanıyordu. Koşarak Bihter'in yanına gittim: Sen ne yapıyorsun?' diye bağırdım o da Sen Ferrari'ni benden daha çok seviyorsun. dedi ve ben de ona Evet ben onu senden daha çok seviyorum. dedim. Benim biricik pembe Ferrari'me bir tekme attı ve gitti en azından kaçırma planları sona ermişti. (Azad) BEHLÜL İLE ADNAN ARASINDA HUSUSİ BİR MESELE Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım, elimdeki fincanı Behlül'e uzattım.''ben şimdi Obama'yı arıyacağım, O senin sorununu çözer '' dedim. Belül 'ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak. '' Ama amca benim Ferrarim (Zeus) seninkini (Kaptan) ezer geçer dedi. Adnan, Behlül 'e dönüp (Benn) Oğlum, sen bittin! Senin Ferrarini uçuruma atıp, patlatıp, sonra yağmur dansı yapacağım. Arabanı elinden alırım haa dedi. Behlül ise (Poseidon) Amca niye böyle yapıyorsun, ben arabamı herbi şeyden daha çok seviyordum (street boy) Hayatın zorluklarına katlan oğlum; hep beleş (Mernoptah) mal alıyorsun diye kestirip attı yaşlı adam. Behlül de (Daske) Sen benim Ferrari mi atarsan ben de Bihter 'e(sqvaretiles) kötü süz söyler kaçardım ama (Vurucu Reis) sana acıdım. Onun yerine senin Ferrari ni bisikletimle çizcem... diye haykırdı. Bunun üzerine Adnan: ''Durr Yapmaaaaa!!!'' dedi; ama Behlül çoktan kaçmıştı bile (Kaptan)

7 BEHLÜL Ü BİHTERİYE Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül e uzattım: ''Ben şimdi Obama yı arayacağım, O senin sorununu çözer.''dedim. Behlül ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: ''Ama amca, benim ferrarimle (zeus) seni gezdirirsem neşem yerine gelir (merneptah) Ne gezdirmesi sen bana olan lades borcunu ver yeter hala (SqUaRe TiLeS) vermedin, neredeyse Dünya Bankasındaki paralar kadar (Vurucu Reis) para oldu ya şimdi verirsin ya da (kaptan). N olur be vermezsem, adam mısın sen? (Benn). Senin cancağızını yani Bihter i alır hoppaaa (Poseidon) limana kaçırırım, sonra (street boy) sızlanır durursun Sevdiceğimi bana verin abiler! diye Sonraki bölümde görürsün ki Behlül; Kız Bihter yeter, her gün başka biriyle takılıyorsun, ne bu? Benden iyi birini mi bulacaksın? der ve ağlar, ağlar, ağlar (merneptah) BEHLÜL'ÜN KİTABI Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım, elimdeki fincanı Behlül'e uzattım. ''Ben şimdi Obama yı arayacağım, o senin sorununu çözer.'' dedim. Behlül ü hiç böle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: '' Ama amca, benim ferrarimi sen hiç görmedin (zeus) ver ben konuşayım (pogi) şu Obama ile. Gerçekten Obama çok vicdansız bir adam (löl). Kendisini hiç sevmiyorum. (löl) Onun arkasından sövdüm (dragon). Yine sövdüm, yine sövdüm (eses26). Birden onu (eses26) sevdiğimi anladım. Neler oluyordu bana, yoksa aşık mı oluyordum? O da ne, birden (azad) aşık oluyordum galiba. Kendimden geçtim ve içimden (nevoş) Ne oluyor sana kendine gel! dedim. Peki şimdi ne yapmalıydım? (şeftali) O klasik aşklardan birine kapılamazdım. İyice sirkelendim ve yeni aldığım ayakkabıyı (güzgülü) giydim güzelce. Amcamın evinden ayrıldım ve doğru ilk uçak biletini alarak Obama nın yanına gittim. Gizlice Obama nın ferrarisini çaldım. Bütün şehri gezdim sonra da Oba ya bi not bırakıp geri döndüm. Notumda ferrarine iyi bak! yazıyordu. Pek açıklayıcı değildi; ama Obama ferrarisine binince anlamıştı. Behlül, amcasına yeni yazmaya başladığı kitabından bu bölümü okutmuştu. (pogi)

8 LAHMACUNCUU Penceremden İstanbul Boğazı gözüküyordu. Kalktım elimdeki fincanı Behlül'e uzattım. ''Ben şimdi Obama'yı arayacağım, O senin sorununu çözer.'' dedim. Behlül'ü hiç böyle perişan bir halde görmemiştim. Bana baktı, ağlayarak: ''Ama amca, benim Ferrarim (Zeus) seninkinden (Dragon) daha yakışıklı. ''Napalım?'' dedim. Sonra Obama'ya (Eses26) ''Senin Ferrarin var demek ki. '' dedi ve telefonu (Azad) alarak numaraları çevirdi. Obama telefona bakmıyordu. Sonra ödemeli atarak ''Yeğen, telefona bakmıyor'' dedi. (nevoş) Anlaşılan Obama ailesiyle bisiklet turuna çıkmıştı. Ne yapmalıydı ve (Şeftali) ailesine kimle telefonda konuştuğuna dair ne cevap verecekti? Ailesine söyleyemezdi; ailesi konuşmasını yasaklamıştı; çünkü (Güzgülü) ailesinden (pogi???) hep ceza ala ala konuşmak yasaklanmıştı. O bu duruma çok (LoL) seviniyordu. Çünkü telefonla fazla vakit geçirmediği için onu işletmeye çalışan lahmacuncu ile konuşmak zorunda değildi. Ailesinin cezalarının onun yararı için olduğunu anladı ve artık gece dörtte lahmacuncu aramadığı için mutluydu. Bu yüzden telefonla çok vakit geçirmemeye çalıştı. (Dragon)

9 İkinci fasikül: Başkan Bey yakinim olur! Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçak gönüllüyüm.

10 VAR MI BENDEN BALSIZI?.. Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) Japonlar a karşı savaşmak için atom bombası istedi. Aslında Einstein'dan isteyecekmiş; ama o benim kadar yakışıklı ve zeki değilmiş. Ben de: Japonya da bizim kankiler var, etme eyleme! dedim. Bu arada birden (adam gibi adam) önümden bir gemi geçti. Geminin sesiyle birlikte kahvem yere döküldü. O bahane ile telefonu kapattım. Atom (kanoki) bombası patlamadan bizim (mosquito) Murtaza yetişti ve bombayı başparmağındaki şeker silahı ile imha etti (güzel gözlü athena), daha sonra şeker silahı çok hoşuma gidince Murtaza'ya (sugar): "Hacı bu çok şeker ya!" dedim. Bunu bana (hera) verir misin? Hoşlandım bu cihazdan. dedim (megan). Verirdim; ama yaşın tutmaz senin (kratos). dedi ve ben çok sinirlendim. Onu dövdüm ve şeker silahını aldım. Sonra onları (alehanzo) yedim ancak keşke yapmasaymışım; çünkü tüm şekerler pişmiş bomba imha olmadan önce. Şu anda dişçi faturama bakıyorum ve çürüyen 32 dişim için yas tutuyorum. Ancak bu arada faturaya takılıp merdivenlerden yuvarlanan kaynanamın ölmesi iyi oldu ancak keşke karımın üzerine düşmeseydi! (adam gibi adam)

11 KÜÇÜK OBAMA Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım.tabii çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) İki çanta dolusu para istedi. Ben de İstanbul'a Obama'yı çağırdım. Geldiğinde üç çanta dolusu para verdim. Elimi öpüp alnına koydu ve beraber yemek yiyelim dedi (megan). Ben de hayır diyemedim ne de olsa Amerika başkanı (kratos). Yemekte ona kebap yedirdim doymadı, ne mide ama, sonra mantı ikram ettim. Yine doymadı. Sonunda hamburger verdim, direk bitirdi ve (alehanzo) dedi ki ABD'de göbek yapmamalıymış; çünkü (adam gibi adam) Beyaz Saray kapısından geçemiyormuş; ama burada istediği (kanoki) kadar büyük bir kapı yoktu. Tam kapıdan geçecekken bir rakun ona saldırmaya başladı ancak (mosauita) Obama' nın midesinden gelen nükleer patlamasından korktuğu için kaçtı bu durumda Obama. (güzel gözlü athena) Telefonda garip sesler çıkararak Hanım sen mi gaz çıkardın? Ben de yine bomba patlattılar sandım (sugar). dedi. Kadın ona: ''Bana oradan gelirken 2 kilo kaçak çay getir.'' dedi. Obama ne olduğunu anlamadı (hera). Sonradan anlayınca 2 kilo çayı gizlice tarlamdan kopardı ve çantasına gizlice koydu. 100 dk geçmeden Ben Amerika'ya geri dönüyorum. dedi. Ben de Tamam, görüşürüz adamım. dedim. Obama elimi öptü, alnına koydu ve el sallayıp gitti (megan).

12 LOSTTT!.. Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) sevgilisi yüzünden bir erkekle kavga edip adam tartakladığı için (melek) kaçmasına yardım etmemi istedi. Nereye kaçacağını bilmediği için benden yardım istiyordu. Nereye götürürsem diye düşünürken cadı karım geldi ve bana (peri): Neler çeviriyorsunuz siz? Burada ne yapmayı düşünüyorsunuz? dedi (chuck). Aklıma bir fikir geldi. Obama'yı aldım ve Alanyum a götürdüm. (XxTurkIsHxX). Başladı (Chuck Norris) bağırmaya ''burası bana çok büyük diye (A. Iverson). Kes artistliğin sırası değil şimdi bir (#10) dakikalığına sessiz ol! (dochent) dedim. Oraya cadı karım gelmişti. Ne yapıyorsunuz siz burada? demişti. Sapık mısın nesin uleynn! Çık dışarı! demiştim. Dışarıda da karımı tersledikten sonra masanın üstüne koyduğum kahvemi gördüm. Bir yudum alırken, buz gibi olmuş kahve peh! Hep o Obama yüzünden. Karnım çok ağrıyordu. Tuvalete gitmem gerekiyordu. En alt kattaydım. Acil o tuvalete Obama'yı soktuğum tuvalete gitmem gerekiyordu. Tuvaletimi rahatlıkça yaparken, Obama bir yandan Hössst! Yapma! Bana bunu sakın yapma! diyordu. Halbuki artık çok geçti, yapmıştım bile Televizyonu kapatmıştım (melek)

13 TÜRK KALİTE YOLLARI kısaca: teee kaaa yeee Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz'a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım.tabii çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) ayakkabı çekiceği istedi. Ayakkabısına parmağı sığamamış. Telefonu kapattığımda kahve birden üstüme (kanoki) düşecekti ki İbrahim Tatlıses onu tuttu. Ona teşekkür edince bana (mosquito) berhudar ol şarkısının türkü versiyonunu gitarda diliyle çaldı. Hayatımda bu kadar (güzel gözlü atena) kaba bir ses duymadım ve pencerenin yanındaki koltuğun üzerindeki yastıkla kendimi boğmaya çalışırken (sugar) Megan FOX'a bunu yapamazdım. Onu bir hiç uğruna bensiz bırakamazdım. Tam bunları düşünürken İbrahim Tatlıses'le Megan'ın (Hera) dudağını öptü. Ben de çok sinirlendim ve İbrahim Tatlıses'i kovdum çok güzel evimden. Megan'la yalnız kaldım (Megan).Sonrasını anlatmıyım isterseniz (Kratos) neler neler oldu. En sonunda kargayla Obama'ya demir bir (Alehanzo) kutu açan demirlerden vardır ya ondan yolladım; ama o bunu da (adam gibi adam) kırık olarak gönderdim. Sonra beni aradı. Dedi ki: Sizin ülkenin çekicekleri çok kaliteli. O kadar yumuşak ki kargodan kırık olarak geldi. Bizim burada hiç kırılmıyor dedi. Telefonu kapatıp ABD'ye attım. Sonra gazetelerde Obama'nın kafası şişti yazıyordu. (kanoki)

14 İYİ DE BENİM SUÇUM NE ABİ?!? Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçakgönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) bir karikatür kitabı istedi. Ona (alehanzo) Benim elimdekiler geçen seneden kalma değil mi? diye sordum. O da: ''İyi de bugünün tarihi 01/01/2011.'' dedi. Öyle değil mi (adam gibi adam)? diyerek konuyu karıştırdım. Sonra (kanoki) birden bir Bentley geldi ve içinde bir (mosquito) kelebek sıkışmıştı. Ondan veterinere gitmesini istedim; ama (güzel gözlü atena) kelebek bana: ''500 çocuğum var, hangisini bırakayım da gideyum da?'' deyince ''Kelebek konuşur mu hiç be?'' dedim. Kelebek bana cevap verdi (sugar): ''Abi bana bir kreş bul da çocukları bırakayım.'' dedi. Ben de bir anda istemsiz olarak (herz) '' Yürü git (megan) kafamın tasını attırma benim.'' dedim. (kratos) Sonra bir karikatür kitabı yapmaya başladım. Karikatürlerin çoğunda o kelebek vardı. Obama'ya bunu gönderince Obama bana nedenini sordu. Ben de anlattım. Obama onunla dalga geçtiğimi düşünüp beni öldüreceğini söyledi. Ben de nereye mi kaçtım. Mezarlığın birindeyim; ama canlı olarak. Yanımdaki yiyecek daha da önemlisi hava biterse ne olur. ''Benim suçum ne?!?!''

15 OBAMA, BUBAMA, ŞUBAMA Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çokta alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (Zeus) para yardımı istedi. Bu paraları kimsesiz çocuklara (Kratos) şeker almak için kullanacaktı. Ben de ona direkt şeker göndermeye karar verdim. Bu yüzden mahalledeki şekerciye gittim. Orada (Alehanzo) şekerlere balıklama dalmış bir maymun gördüm bu maymun (Adam gibi adam) bizim komşunun torunuydu. Komşumuz hayvanat bahçesinden kaçmıştı. Kendileri maymun soyundan geldiği için manavdan hep muz alıyorlardı. Bu sefer neden şeker alıyordular ve (Kanoki) şekerleri benim bisikletimin tekerlerine koydular sonra (Mosquito) frenler tutmadı ve yan taraftaki tekerlek dükkânına tosladım. Onlar da bana (Güzel gözlü Athena) bu tekerlekler güzelmiş karşı marketten mi aldın? Modelleri sevdim dedi. Yan taraftaki iki tekeri göstererek biz de bunu mahallenin kasabından (Sugar) çaldık dedim. Eşek etinden yapılmış bir şey. Benim gibi zenginler (Hera) eşek etinden bu bisikleti görünce ağızları açık kaldı (Megan). Çok garip bir bisikletti bu hem kokuyor hem de bisiklete oturmaktan iğreniyorum. Sonra bu bisikletten sıkıldım. Satmaya karar verdim; ama kimse almadığı için ben de kasaba verdim. En azından kasaptan 50 lira koparabildim. (Kratos).

16 ÖLÜM, ÖLÜM DEDİĞİN NEDİR Kİ GÜLÜM; BEN SENİN İÇİN OBAMA YI GÖZE ALMIŞIM!.. Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (zeus) 10 TL istedi. Yalvardı; ama azıcık dalga geçeyim diyerek ''Bende de yok ki benimkini de bizim başkan yedi.'' (sugar) demeye karar verdim; ama son anda vazgeçtim. Neden mi? Bir an içim sızladı. Yazık dedim adama. Arabada bir gram benzin kalmamış (hera). Gittim yanına elimi omzuna yerleştirdim ve al dedim (megan). Bu seni ve ülkeni geçindirir diye dalga geçtim (kratos). O da Türkiye'ye savaş açacağını söyledi. Etme eyleme dedim. ama vazgeçmedi. Beni tutsak etti ve (atchanzo) hamburger hapishanesine hapsetti. Onlar hamburger yemeyi yasakladıkları için kaçamayacağımı düşündüler anca (adam gibi adam) patatesleri bir birine bağlayarak bi halat yaptım. Halatı duvara attığımda (kanoti) bir duvar yıkıldı ve duvarın arkasından bi boz ayı çıktı. Patatesleri kemirmeye başladı ve (mosquito) her şeyin suyunu çıkardım ve dedim ki ''Ne gündü be abi, (güzel gözlü athena) bi hamburger yeseydin bari!''(sugar)

17 FADİME'NİN ENİKLERİ Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz'a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çok da alçakgönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama'ydı. Benden acilen (Zeus) köpeği Sülo'nun aşık olduğu köpeğim Fadime'yi ona getirmemi istedi.ben de onu kırmayıp koydum onu jetime ve (Güzel gözlü Athena) köpeğim onun siyah köpeğinden pek hoşlanmadığını söyledi. Ben de ona ''Ne kadar ırkçısın Fadime'' dedim (Sugar). Buna rağmen beni umursamadı. Ben de ona inat 10:00 civarında gittim ABD (Hera). Fadime'yi Sülo'ya verdim ve evlenmelerini istedim (Megan). Benim kanişim o bulldogu görünce tüyleri diken diken (Kratos) oldu; ama buna rağmen onla evlendi. Obama'ya Yavruları bölüşeceğiz. dedim ve ayrıldım. 5 ay sonra yavru oldu ve sadece bir taneydi. O yüzden (Alehanzo) Onu ortadan bölelim. dedim. Bana yok artık! dedi. Neyse bizde (Adam gibi adam) koliyle köpek var zaten. dedim. Ondan (Kanoki) sonra bizimkiler bir daha yavru yaptı ve çıkan bebekler katır olarak çıktı (mosquito). Ben de: Fadime bunlar senden nasıl çıktı. dedim. O da cevap verdi: ''Sülo'dan gelen genler de bozukluk var.'' demesiyle uyandım ve ne garip rüyaydı diye söylendim (Güzel gözlü Athena).

18 UNICEF E DE GİTTİK, İSTANBUL DA DA YAŞADIK Uyandıktan sonra sabah kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabii çokta alçak gönüllüyüm. Bunları düşünüp kahvemi yudumlarken telefon çaldı. Arayan bizim Obama idi. Benden acilen (zeus) Bir olta ve helikopter istedi. Arkadan saçma sapan kahkahalar geliyordu. Bir anda ne olduğumu şaşırdım. Ne desem boştu. (Hera) Hemen uçağa binip Amerka ya gittim. Yanıma Obama yı çağırttım. Obama kardeş gel! dedim. (Megan) Seni Beyaz Saray da dolaştırayım. dedi. Ben de hiç görmemiştim zeten (Kratos). Dolaştık ve bir anda patlama sesi duyduk. Beyaz Saray a bomba atmışlardı. Bunu yapan ülke kesinlikle (Alehanzo) Mor Rusya idi. Mor Rusya SSCB nin dağılmasında 30 sene sonra çıktığı için (adam gibi adam) akılları tam yerinde değildi. Ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Çünkü bombanın yanında terlik ve (kanoki) bir armadillo vardı. Terlik paramparça olmuştu; fakat armadillo yaşıyordu; çünkü (mosquito) O, Zeus un faytonunun baş bineğiydi (güzel gözlü Athena). Üzerine bindim; ama armadillonun kabuğu bir o yana bir bu yana zengin böğrümü zıplatırken kaval kemiğimi kırdım. Karım Senin gibi koca olmaz olsun! diyerek çocukları bana bırakıp başka bir adama kaçtı (sugar). Karım, daha doğrusu eski karım, onun için üzüldüğümü falan sakın düşünmesin. Çünkü ben de onu umursamadım zaten. Çocukları Fatma Gül e bıraktım ve direk Angelina yı buldum. Zaten Brad ten ayrılmıştı. Hemen onunla aramı ayarlayıp evlenme teklifi ettim ve o da kabul etti. Birlikte koşa koşa UNICEF e gittik ve bir çocuk evlat edindik; fakat yine de mutlu olamadık. UNICEF e de gittik beraber Hollywood ta da yaşadık. Sorun yerlerde değildi. Biz tam yalandık (Hera).

19 TEK PİSTOLLE AMERİKA NIN FETHİ Uyandıktan sonra kahvemi alıp Boğaz a bakan büyük pencerenin önüne geçtim. Çok zengin, çok ünlü ve inanılmaz başarılı bir insanım. Tabi çok da alçak gönüllüyüm. Bunları düşünerek kahvemi yudumlarken telefonum çaldı. Arayan bizim Obama ydı. Benden acilen (zeus) Beyaz Sarayı yeniden inşa etmemi istiyordu. (chuck norris) Ben de olabilir düşünmem lazım. dedim ve Obama'ya (A.Iverson) kararımı söyledim. Leen de get işim gücüm yok senin işlerinle mi uğraşacam. dedim ve telefonu kapattım. (doçhent) Zekası geri olan Obama aklı başınca beni ayartacak (melek) bana kendi yüklerini atacak ben o kadar saf değilim. Galiba Obama beni çok saf zannetmiş ama daha tanımamış ben açık gözlünün birisiyim. Bir an kapı çaldı ve (peri) içeriye (chuck) Obama ve yanındaki FBI ajanı girdi. Beni (xturklsxx) aradılar. Ben de saklanıp takviye kuvveti aradım; ama onlar gelmedi. Ben de elimdeki pistolle çatışmaya başladım. Kurşunlar yağmur gibi yağıyordu. Ne yapacaktım bilmiyordum; ama kanımın son damlasına kadar savaşmaktan başka çare yoktu ve ben de öyle yapacaktım. O kadar kişiye karşı çok çaresizdim; ama Obama nın çağırdığı kovboylar gelince ben de sürpriz bir galibiyet almış oldum (chuck norris)

20 Üçüncü fasikül: Şöhret olmak zor iş be yav! Sabah kahvemi yudumlarken bir yandan da gazeteleri karıştırdım. Yine bütün gazetelerde ben varım; ünlü olmak gerçekten çok sıkıcı.

21 KİBAR MAHKÛM Sabah kahvemi yudumlarken bir yandan da gazeteleri karıştırdım. Yine bütün gazetelerde ben varım; ünlü olmak gerçekten çok sıkıcı. Dün Obama, ben 50 Cent Boğaz da balıklı ekmek yemişiz, sanki kıyamet kopmuş. Tam bunları düşünürken telefon çaldı. Arayan Behlül (pardon Kıvanç diyecektim) benden acilen (zeus) gelmemi istedi. Ben de sordum? Neden ki? Bir arkadaşım yaralandı. Ona yardım etmek zorundayım fakat (pool) gemidelermiş. Bana helikopterle gel dedi. Pilotu aradım, geliyordu; fakat pilot geçen helikopterin pervanesini kırdığından dolayı biraz zor gittik (saçaklır). Yolda annem aradı. Sarma, börek ve pasta yapmış. Hemen evin çatısına iniş yaptık (hades). Yemeklere benden önce daldı ama daha çok yiyen ben oldum (anilo). O sırada içimizin de Boğaz ında kaldı (rodos); çünkü kendini Fatih Sultan Mehmet sanan birini jandarma (krotos) kolundan tutup (saçaklı) götürürken peşlerine düştüm ve benden de şüphelendiler (saat); ama benim suçum yoktu. Ben, bir şey yapmamıştım. Sadece yemek yerken Boğaz ımda kalmıştı diye söyledim; ama polisler bana inanmayıp birinden bir şey çalıp kaçtığımı sandılar. Beni Emniyet Müdürlüğü ne götürüp sonra da bir yıl hapiste kalmamı istediler kibarca. Ee, biz de kaldık tabii kibarca (pool). KUZU?!? Sabah kahvemi yudumlarken, bir yandan da gazeteleri karıştırdım. Yine bütün gazetelerde ben varım; ünlü olmak gerçekten çok sıkıcı. Dün Obama, ben ve 50 cent Boğaz da balık ekmek yemişiz sanki kıyamet kopmuş. Tam bunları düşünürken telefonum çaldı. Arayan Behlül (pardon Kıvanç diyecektim) benden acilen (zeus) Ramiz'in yerini ve klozet kapağını (kratos) istiyordu ki şarzım bitti. En yakın telefon kulübesine (saçaklı) gitmek üzere ayaklandım ki kapı çaldı gelen Erman Kuzu'ydu. Benden(saat) yine Kıvanç'ı sordu. Ben de ya Kıvanç şu an meşguldur ya uğraşma sen onla (pool) demeden evin duvarları adamcağızın üstüne yıkılıverdi. Orada öyle kaldım ve (saçaklı2) kimse yardıma gelmedi. Fakat ordan bir anda Abiye Kuzu çıktı (hades). Arkasında da yazan ve yanında her zamanki gibi bir kız (anilo) Erman Kuzuuuu! diye bir bağırdı. Herkesin kulakları çınlıyordu (rodos) ki bir patlama oldu. Herkes öldü. Ben mi? Ben de öldüm (kratos).

22 RUHUNA FATİHA YANİ... Sabah kahvemi yudumlarken bir yandan da gazeteleri karıştırdım. Yine bütün gazetelerde ben varım; ünlü olmak gerçekten çok sıkıcı. Dün Obama, ben ve 50 Cent Boğaz da, balık ekmek yemişiz, sanki kıyamet kopmuş. Tam bunları düşünürken telefonum çaldı. Arayan Behlül (pardon Kıvanç diyecektim). Benden acilen (zeus) Bihter'i Amerika'ya yollamanı istiyor. Dediğine göre Bihter orada Bitter Çikolata Fabrika'sı açacakmış. Ben de hem Obama'yı arayıp, ona (zeus) Bihter için otel ayarlamasını rica ettim ama hiçbir otel Bihter'i istemiyor (neden acaba.?) Ben de ona bir ev kiraladım. Orada kalacak. Bitter Çikolata Fabrikası için (pasaklı). Birkaç gün sonra eve gittiğimde evi polis basmıştı. Bihter Bu ne hal böyle! diye bağırırken aradan çıkan Hande Ataizi şemsiyelerle kameramanları dövüyordu (fatmagül). Yanlışlıkla kameraya vurdu ve kamera balkondan aşağı uçtu. Sokaktan geçen (Battal Gazi) Bihter'in kafasına düştüğünü ve bayıldığını gördü; ama sonra (zapeloc) sahilde bulduğu (kara murat) suyu kafasından aşağı dökünce ayıldı. Sahilde yürürken karşıdan Efe'nin (Dağhan Külegeç) geldiğini gördü ve ''Amanın, hortlak!'' diye bağırarak koşarken (Pandora) karşısına birden Osman çıktı. ''Lütfen Bihter Abla, korkma o hortlak değil ki sadece sana yardım etmek (tatlı ve sihirli) istiyorum'' dedi. Ama dediğiyle kaldı; çünkü Bihter'e artık kimse yardım edemezdi. Allah rahmet eylesin. Ruhuna Fatiha yani (zeus)

23 KAMERA ŞAKALARI SAÇMALIĞI Sabah kahvemi yudumlarken, bir yandan da gazeteleri karıştırdım. Yine bütün gazetelerde ben varım; ünlü olmak gerçekten çok sıkıcı. Dün Obama, ben ve 50 Cent Boğaz da, balık ekmek yemişiz, sanki kıyamet kopmuş. Tam bunları düşünürken telefonum çaldı. Arayan Behlül (pardon Kıvanç diyecektim). Benden acilen (zeus) Bihter neden kendine uymayan 'Fatmagül'ün Suçu Ne' dizisine (tatlı ve sihirli) geçti sorusuna yanıtlamamı istiyor. Ne bu, telefon şakası mı? diye sordum. Kıvanç da Abi televizyonda bir yarışmadayım. Metin Uca sordu, bilemedim, sen biliyorsan söyle, kazanacağım paraları kırışalım dedi. Hemen yanıt verdim. Dedim ki (zeus). Bihter'e: (pasaklı) Aşk-ı Memnu dizisi az geldi. Behlül ona az geldi. (fatmagül) Sonra bir şarkı mırıldandım: ''Fatmagül'ün Suçu Neee, biz onu Bihter sanmıştııık..!'' Şarkıyı beğenip klip çektirmeye gittim. Orada (Battal Gazi) çok güzel söyleyemedim, klip yerindekileri kaçırmaya (zopotec) gelen bir çocuk vardı (çinko). Bir de baktık ki, o çocuk Orçun!! Dedim ki: Orçun, bak yapma böyle yoksa vampirler seni ısırır, Edward benim kanka (Pandora), var ya benim kanka ısırmakla da kalmaz, seni sürüsüne bereket bütün vampir ailesiyle deşer ha! Ya da bizim klibimizi çekmemize izin verirsen sana Bihter'i ayarlama gibi bir lüksüm olabilir, yani eğer izin verirsen. Orçun: Bak o olabilir. Zaten, Kıvanç'ın neresini seviyor Bihter anlayamadım gitti. Tabii bana gelince, Bihter elbette beni seçecek, benim gibi beton bir adamı bir daha nerede bulabilir ki.. (tatlı ve sihirli)

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her

Detaylı

ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN

ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN 1 Esma Koç Bana Göre Sen Metin: Esma Koç Kapak: Esma Koç Basıldığı Yer: Konya Basıldığı Tarih: Haziran 2015 Bu kitabın hiçbir bölümü, tanıtım amaçlı kullanımı dışında, Esma Koç un

Detaylı

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Ahmet Ümit Aşk Köpekliktir DOĞAN KĐTAP Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Önsöz yerine Yada Aşk Rüzgârın Söylediği Bir Şarkıdır Rüzgâr, sonbaharda

Detaylı

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009 en önsöz dışarda bahar geldi karıcığım, bahar. dışarda, bozkırın üstünde birdenbire taze toprak kokusu, kuş sesleri ve saire... demiş nazım hikmet ran. bu satırları yazarken halâ hava kapalı, halâ seçim

Detaylı

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008 İYİLİKNAME ÖNSÖZ Yazın artık kendini hissettirdiği günlerdeyiz. Türkiye bu mevsimde adeta dünyanın nazar boncuğu gibidir. Mutluluk ve hüzün insanlar için en çelişkili ve en çetin dansını bu ülkede yapıyor

Detaylı

AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar

AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar AŞK CENNETİ Yazan : Gülay Sena Dündar TEŞEKKÜR Desteklerinden ötürü biricik öğretmenlerim Funda Uvut, Aslı Tınmaz, Emine Kalkan, Serkan Dursunoğlu, Ali Mahir Ertuğrul a TEŞEKKÜRLER Kardeşimden öte gördüğüm

Detaylı

Fatih Murat ARSAL. fatiharsal@yahoo.com

Fatih Murat ARSAL. fatiharsal@yahoo.com ay 0 Yazan Mail Web : : www.fatiharsal.com 2011 1. BÖLÜM Korkunç bir gök gürültüsü, kafeteryanın uğultusunu bastırdı. Hatta bazıları konuşmalarına ara verip başlarını dışarıya çevirdi. Bert Kafe nin

Detaylı

Bölüm 1. Ay ile Konuşan Adam

Bölüm 1. Ay ile Konuşan Adam Bölüm 1 Avni kim mi?.. hım mm. bilmem?!. Bir düşüneyim.... Bizim Avni hiç bir özelliği olmayan, yani sadece sıradan birisi. Kendine göre kuralları olan bir deli bir çocuk işte, bizim Avni. Her zaman başladığı

Detaylı

ACİLİN ÖYKÜSÜ. Hazırlayanlar Prof. Dr. Cengiz YAKINCI Prof. Dr. Başar CANDER Prof. Dr. Hasan KAVRUK

ACİLİN ÖYKÜSÜ. Hazırlayanlar Prof. Dr. Cengiz YAKINCI Prof. Dr. Başar CANDER Prof. Dr. Hasan KAVRUK ACİLİN ÖYKÜSÜ Hazırlayanlar Prof. Dr. Cengiz YAKINCI Prof. Dr. Başar CANDER Prof. Dr. Hasan KAVRUK AKADEMİSYEN TIP KİTABEVİ 2015 AKADEMİSYEN TIP KİTABEVİ Yayın Dağıtım ve Pazarlama A. Ş Halk Sk. 5/A Yenişehir/ANKARA

Detaylı

Gayle Forman - Eğer Yaşarsam

Gayle Forman - Eğer Yaşarsam Gayle Forman - Eğer Yaşarsam www.cepsitesi.net Nick için Sonunda... Daima 07:09 Herkes kar yüzünden olduğunu düşünüyordu. Aslında bu, bir bakıma doğru sayılırdı. Bu sabah uyandığımda ön bahçedeki çimenliğin

Detaylı

BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi

BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi ÖNOYUN- KALFA: Kırmızı gül, demet demet, Kırmızı gül, demet demet Sevda değil bir alamet Balam nenni, yavrum nenni Gülnaz, bu sıralar sen de pek bir işve pek bir naz.

Detaylı

Üçümüzün cebinde felaketten kurtardığımız konyaklar ve viski vardı. İçtik. Güzel bir gece oldu. Enkazın üstünden ve altından çeşitli sesler

Üçümüzün cebinde felaketten kurtardığımız konyaklar ve viski vardı. İçtik. Güzel bir gece oldu. Enkazın üstünden ve altından çeşitli sesler AYYAŞ GAZİ Bugünlerde yalnızca depremi konuşuyorlar. Onları dinlemiyorum. Benim bir şişe şarabım var. Hikayeleri daha güzel. Her yer enkaz. Her yer çocuk. Her yer leş. Doğrusu bunların hiçbiri beni ilgilendirmiyor.

Detaylı

Suratım asıldı, duruşmalarla dolu yorucu bir gün geçirmiştim ve bir an önce evime gitmek istiyordum. Sesimi kısarak, "Kim?" diye sordum.

Suratım asıldı, duruşmalarla dolu yorucu bir gün geçirmiştim ve bir an önce evime gitmek istiyordum. Sesimi kısarak, Kim? diye sordum. GĐRĐŞ Sekreterim kapıyı tıkırdatarak başını aralıktan içeriye uzattı. Her zaman neşe saçan gözlerinde garip bir ifade vardı. "Sizinle görüşmek isteyen biri var, efendim" diye fısıldadı. Saat altıya geliyordu

Detaylı

söyküler herkese merhaba,

söyküler herkese merhaba, 2012 antolojisi 1 herkese merhaba, söykü dergisi bildiğiniz gibi 2012 yılının başlarında (06 şubat 2012) uludağ sözlük üzerinde doğmuş, sonrasında diğer sözlüklerden de öykü kabul etmiş, lakin halen çoğunluğunu

Detaylı

www.edebiyol.com www.edebiyol.com Oyunun Türü: Komedi Bölüm Sayısı:11 Hedef Kitle: Liseler VİZONTELE AİLESİ

www.edebiyol.com www.edebiyol.com Oyunun Türü: Komedi Bölüm Sayısı:11 Hedef Kitle: Liseler VİZONTELE AİLESİ Oyunun Türü: Komedi Bölüm Sayısı:11 Hedef Kitle: Liseler VİZONTELE AİLESİ 1.Sahne BESNA Günaydın anne, günaydın babişko. EMİN O babişko diyen diline eşek arısı soksun. BESNA Babişko gene ne oldu? EMİN

Detaylı

AKATALPA ÖYKÜ. Temmuz 2010 - Sayı 11 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir AŞK.

AKATALPA ÖYKÜ. Temmuz 2010 - Sayı 11 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir AŞK. AKATALPA ÖYKÜ Temmuz 2010 - Sayı 11 Akatalpa Öykü ISSN 1305-7685 Akatalpa Şiir ve Eleştiri Dergisinin Parasız Ekidir AŞK Sencer Aydın Diyelim, öyle bir adam, öyle bir yaradılış gördük ki elinde bir hazine

Detaylı

EMRAH SERBES. Her Temas İz Bırakır. Bir Ankara Polisiyesi

EMRAH SERBES. Her Temas İz Bırakır. Bir Ankara Polisiyesi Gökçen e EMRAH SERBES Her Temas İz Bırakır Bir Ankara Polisiyesi Bu roman bir kurmaca ürünüdür. Adı geçen kişi ve kurumların gerçek yaşamdaki benzerleriyle uzaktan yakından ilgisi yoktur Yeni yıla kırk

Detaylı

Tel: (O 212) 513 63 65-526 80 12 520 62 46-513 65 18 Faks:(0212)5268011 www. altinkitaplar. com. tr info@altinkitaplar.com.tr AGATHA (H it!

Tel: (O 212) 513 63 65-526 80 12 520 62 46-513 65 18 Faks:(0212)5268011 www. altinkitaplar. com. tr info@altinkitaplar.com.tr AGATHA (H it! Agatha Christie _ Acı Kahve _ BLACK COFFEE www.kitapsevenler.com Merhabalar Buraya Yüklediğim e-kitaplar Aşağıda Adı Geçen Kanuna İstinaden Görme Özürlüler İçin Hazırlanmıştır Ekran Okuyucu, Braille 'n

Detaylı

Nasıl Orozbu Oldum Birmilyon İkiyüz

Nasıl Orozbu Oldum Birmilyon İkiyüz Nasıl Orozbu Oldum Birmilyon İkiyüz Bu hikaye İnci Sözlük te yazılmıştır. Üzerinde herhangi bir düzenleme, değişiklik yapılmadan, yazarın kelime ve cümleleri ile e-kitap haline getirilmiştir. Hikayenin

Detaylı

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız.

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız. OLAYLARIN OLUŞ SIRASI Bir olayı karışık anlattığımızda doğru anlaşılmayabilir. Bu yüzden anlattıklarımızda belli bir sıralama olmalıdır. Olayları oluş sırasına göre anlatırken ilk önce, önce, sonra, daha

Detaylı

Anılardan Bir Demet. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI

Anılardan Bir Demet. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI Anılardan Bir Demet Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI SAĞLIK SEN YAYINLARI: 2 Sağlık Sen Adına Sahibi: Mahmut KAÇAR Genel Başkan Genel Yayın Yönetmeni Mahfuz SUNAR Genel

Detaylı

Sarah Jio - Son Kamelya

Sarah Jio - Son Kamelya SARAH JIO m M yhcan ^jj)(enekşeleri ve 'Böğürtlen yasarından Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz? /A \ ROMAN 19401ı yılların Amerikası

Detaylı

1. K İ T A P (eve dönüş)

1. K İ T A P (eve dönüş) 2 1. K İ T A P (eve dönüş) 3 4 1.BÖLÜM - LEYD (ışk) düşler aydınlıklardir!... D.S.Sakinleri 5 6 Zalmaaaaaaa! Zalma zehuk, zeban zehuk! Zehuk!.. Men zekir, men zerka, men zerd, men.. men zeyrek!.. Mena

Detaylı

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR _ 1 BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR Doğan Kitap _ 2 "Hani ıssız bir yoldan geçerken Hani bir korku duyar da insan Hani bir şarkı söyler içinden, İşte öyle bir şey." Çiğdem Talu, 1976 _ 3 Babamın anısına... _

Detaylı

(( Mekânlar doğrudur. Ama birazdan, hikâyeye dâhil olacak iki kişinin adları doğru değildir. Bunun sebebini başta anlatmıştım sizlere.

(( Mekânlar doğrudur. Ama birazdan, hikâyeye dâhil olacak iki kişinin adları doğru değildir. Bunun sebebini başta anlatmıştım sizlere. TEMMUZ YAGMURU (( Size şimdi anlatacağım olayların kahramanının adını, yani gerçek adını asla söylemeyeceğim. Çünkü bu hikâye gerçekle alakalı. Elbette bütünüyle alakalı değil. Zaten öyle olsaydı, başım

Detaylı

2. Bir berber:1 tane zayıf adamı tıraş etmektense,10 tane şişko adamı tıraş ederim 'demiş. Neden?

2. Bir berber:1 tane zayıf adamı tıraş etmektense,10 tane şişko adamı tıraş ederim 'demiş. Neden? ZEKA SORULARI 1.Pazar günü sabahı acı ile uyanan kadın ağlar polisler eve gelir evdeki görevlilere sorar aşçı kahvaltıyı hazırlıyordum der. Bahçıvan çiçekleri suluyordum der. Hizmetli posta kutusundan

Detaylı

Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen, bir türlü onun güzelliğinden ve seks çekiciliğinden uzak kalamıyordu. fatiharsal@yahoo.com

Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen, bir türlü onun güzelliğinden ve seks çekiciliğinden uzak kalamıyordu. fatiharsal@yahoo.com İkisi de zorla evlendirilmişti. Özellikle yakışıklı ve zengin bir erkek için bu evlilik dehşet vericiydi. Tüm kalbiyle bundan nefret etti. Ama karısından değil 0 Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen,

Detaylı

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek sanırken aslında yalnızca hayal gördüğümüzün farkına varmayız.

Detaylı

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÜÇ ÖYKÜ GOGOL Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÖNSÖZ Burada çevirisini verdiğimiz Burun, Fayton ve Palto, Gogol'un "Petersburg Öyküleri"nin en güzelleridir ve Gogol'un dehasının

Detaylı

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim.

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. 29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. Yetmişlerinde gösteren bir beyefendi bana seslendiğinde, katedralin

Detaylı