Granül PVC Kullanım Alanları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Granül PVC Kullanım Alanları"

Transkript

1 Sanem Makina İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Granül PVC Nedir? Plastik sanayi sektöründe yüksek kaliteli bir hammadde larak tanımlanan Granül PVC, plastik malzeme üretiminde kullandığı zaman mükemmel snuçlara sebep lur. Granül PVC Kullanım Alanları Granül biçiminde bulunan PVC, tmtiv, mbilya ve tıbbi endüstri gibi bir çk uygulama alanda kullanılmaktadır. Ayrıca, aşağıda bazı uygulama yöntemi verilmektedir: Şişirme yöntemi : kzmetik ve gıda maddeleri için şişe üretimi Enjeksiyn yöntemi : Bağlantı parçaları, Ayakkabı tabanı, Btlar. Ekstrüzyn yöntemi: Pencere prfilleri, kabllar, brular. Granül PVC Kullanımındaki Avantajlar Tz ve granül biçiminde bulunan PVC yi karşılaştırırsak, işlem sırasında granül PVC kullanımının avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; Kalıplama ve ekstrüzyn işlemleri yüksek çalışma güvenilirliğiniyle gerçekleşir, İşlem sırasında her hangi bir tz rtaya çıkmaz, Deplama ve temizleme işlemi basittir, Granül PVC kullanılması genellikle daha yüksek kapasiteye sebep lur.

2 PVC Granül Makinası Uzun yıllar byunca, plastik sanayisinde PVC granülleme sırasında ekstrüder tipi makineler kullanılmıştır. Günümüzde, üretim kapasitesinde artış sağlamak adına, artık PVC granülleme makinalarında yeni nesil Yıldız-Güneş Ekstrüder sistemleri devreye girmiştir. Bu makinalar yardımıyla 4,000 (kg/saat) gibi yüksek kapasitelerde kaliteli ürün üretilmektedir. Bu yeni nesil makinalar, iki aşamalı Yıldız-Güneş Ekstrüder sistemleri larak adlandırılır. İki aşamalı Yıldız-Güneş Ekstrüder sistemlerinin çalışma prensibinden dlayı, işlemi sırasında hammadenin işlenmesi daha klaylaşmaktadır. granülleme Yıldız-GüneĢ Ekstrüder sistemleri ile dnatılmıģ granül makineleri kullanıcılara hangi avantajları sağlar? Katkı maddelerin ptimum kullanımını sağlar, Makine büyük ısı transfer yüzeyine sahiptir, Malzeme makinanın içinde kısa süre beklediğinden, işlem süresice stabilizatörler ve madeni yağların bzulması önlenir, Mükemmel dispersiyn ve plastifikasyn perfrmansı, Güneş iç sıcaklık kntrlü, Dkunmatik PLC kntrl sistemi yardımıyla sürecin tmatik kntrlü, Değişken sayıda yıldız kullanımıyla, hedeflenen sürtünme ve ptimum plastifikasiynu yakalamak, Bu sistem kendi kendini temizler, Değişken sayıda yıldız kullanımıyla, sistemde bulunan ekstrüder ve planetin uyum sağlanır, Makinanın yüksek dispersiyn kabiliyeti için, frmül maliyetleri düşer.

3 Sanem Makina İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Sanem Makina Ürünleri Sanem Makine, piyasaya geniş bir yelpazede 300 ile (kg/saat) gibi yüksek kapasiteli ve her uygulama alanında özel avantajlar sağlayan PVC granül makinaları sunabilmektedir. Bu makinalar PVC, plilefin, akrilatlar ve elastmer gibi farklı özellikleri taşıyan hammaddeler ile çalışabilmektedir. Ġki AĢamalı Yıldız-GüneĢ Ekstrüder Sistemli Granül Makinası İki Aşamalı Yıldız-Güneş Ekstrüder Sistemli Granül Makinası aşağıda açıklanan ünitelerden luşmaktadır; Hammade Beslem Ünitesi, Sürücü Vida ve Kvan, Yıldız-Güneş Planet Sistemi, Vakum Odası, Ekstrüder Ünitesi, Peletleme Diski ve Kesim Ünitesi, Pnömatik İletim Sistemi, Sğutma Sistemi, Paketleme Sistemi, Yağlama, Isıtma ve Sğutma Sistemi Mtr Sürücüleri, Kntrl Paneli. Günümüzde, tz PVC den granül biçiminde PVC elde etmek için, İki Aşamalı Yıldız-Güneş Ekstrüder Sistemli Granül Makinaları kullanılmaktadır.

4 Sanem Makina İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Ġki AĢamalı Yıldız-GüneĢ Ekstrüder Sistemli Granül Makinası Plastik sanayisinde, ham madde larak tanımlanan ve pudra şeklinde bulunan PVC nin kullanımını daha klaylaştırmak, taşıma ve deplama sürecinde rtaya çıkan srunları gidermek ve kullanım öncesi, DOP yağı Karışımı hazırlamak gibi PVC üzerinde yapılması gereken her hangi bir ön işlemi rtadan kaldırmak için, pudra PVC granülizasyn işlemine tabi tutulmaktadır. Ayrıca 2.el plastik malzemelerin (PET şişe, plietilen şişe, PVC pencere, ambalaj malzemesi vb.) geri dönüşümünü sağlamak adına, granül maklinesi kullanılmaktadır. Granülizasyn işlemi sırasında, ham madde larak tanımlanan pudra PVC veya plastik kökenli kırılmış 2.el materyal, besleme ve dzajlama ünitesinde gereken ranlar ile dpt yağı ile karışır ve kararlı bir şekilde ilkönce sürücü vida bölümüne beslenir ve daha snra bu bölümde malzeme üzerine uygulanan öteleme hareketiyle ürün planet ünitesine beslenir. Sürücü vida ünitesinde kvan etrafında, erken plastifkasiynun luşumunu önlemek için sğutma sistemi (sğuk su) bulunmaktadır. Planet ünitesinde, ürün üzerinde ezme ve parçalanma işlemleri gerçekleşir, ayrıca ürünün sıcaklığı kızgın yağ yardımyla artar ve böylece ürün üzerinde pişirme işlemi gerçekleşir. Bu işlemden snra daha kaliteli ürün elde etmek adına, hamur şekline gelen ürün gaz alma dasına sevk edilir ve ürün içinde bulunan hava kabarcıkları, uçucu çözücüler ve artık mnmerler mümkün ldukça alınır. Planetten hamur şeklinde çıkan mal, ekstrüder sistemine girer ve yine de kızgın yağ etkisi altında kalır. Ekstrüder sistemi içinde bulunan helezn vasıtasıyla ürün ekstrüder kafasına dğru itilir ve luşan basınç etkisinden dlayı kafada bulunan deliklerden tel halinde dışarı çıkar. Tel halinde kafadan çıkan ürün, kesici ünitenin bıçakları ile kesilir ve granül haline gelir. Granül biçiminde elde edilen ürün hemen pnömatik iletim sistemi yardımıyla sğutma ünitesine sevk edilir. Sğutma işlemi materiyal içinden geçen hava akımıyla gerçekleşir ve böylece granül haline gelen malzemenin birbirine yapışması önlenir. Granülleme hattının snunda bulunan paketleme sistemi yardımıyla, elde edilen ürün 20 ile 50 (kg) lik paketler halinde paketlenecektir.

5 Granül Makinası Teknik Özellikleri HAMMADE BESLEME ÜNĠTESĠ Besleme tankı ve heleznu paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Besleme ünitesinden bir adet 1,5 (KW) lık elektril mtr kullanılmıştır. Besleme ünitesinde 1,5 KW lık mtr sürücüsü kullanılmıştır. Besleme ünitesinde, malzemede köprü luşumunu önlemek için karıştırıcı sistemi yerleştirilmiştir. Besleme ünitesi tmatik besleme sistemi ile dnatılmıştır. SÜRÜCÜ VĠDA VE KOVANI Kvan iç çapı Ø180 (mm)dir. Kvan uzunluğu 1000 (mm)dir. Kvan ve vida paslanmaz çelikten imal edilmiştir Vida çapı Ø180 (mm)dir. YILDIZ-GÜNEġ PLANET ÜNĠTESĠ Kvan iç çapı Ø155 (mm)dir. Kvan uzunluğu (mm)dir. Kvan, yıldızlar ve güneş özel sertleştirilmiş çelikten imal edilmiştir. 8 adet yıldız kullanılmıştır: Çap: Ø 35,2 mm Uzunluk: 1000 mm Merkezi Güneş: Çap: Ø 125 mm Uzunluk: 1000 mm

6 VAKUM ODASI Gazalma dası paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Gazalma dası kapısında, kapının daha klay açılıp kapanması için manyetik kullanmaktadır. Ekstrüder Bölümü Kvan çapı Ø200 (mm)dir. Kvan uzunluğu 1200 (mm)dir. Kvan ve vida özel sertleştirilmiş çelikten imal edilmiştir. Vida çap ve uzunluğu sırasıyla Ø200 (mm) and 1200 (mm)dir. PELETLEME DĠSKĠ VE KESĠM ÜNĠTESĠ Peletleme diski sert ve aşınılmaz çelikten yapılmaktadır. Kesim ünitesinde bulunan bıçaklar yay ayarlı lup her hangi bir ayar gerektirmez. Kesim ünitesinde 1 Kw lık mtr kullanılmaktadır. ĠLETĠM VE SOĞUTMA SĠSTEMĠ 2 adet üfleyiciden luşmaktadır. Sğutma sistemin genişliği 700 (mm)dir. Sğutma sistemin uzunluğu 5000 (mm)dir. Sğutma sisteminde 2 adet vibrasynlu mtr kullanılmıştır.

7 YAĞLAMA, ISITMA VE SOĞUTMA SĠSTEMLERĠ Tz halinde bulunan PVC nin erimesi için gereken ısıyı karşılayabilmek için planet sisteminde 4 adet 7500 w lık elektrikli ısıtıcı kullanılmıştır. Ayrıca, planetin sğutmasi hava ufleyici yardımıyla gerçekleşmektedir. Ekstrüder ünitesinin ısıtma ve sğutması sırasıyla 2 adet 5000 w lık elektrikli ısıtıcı ve hava üflryici yardımıyla gerçekleşmektedir. KONTROL PANELĠ Sistemin çalışma süresince mtr hızları, sisteme beslenen hammade miktarı ve sıcaklık kntrlü gibi işlemlerin kntrl edilmesi için makine üzerinde dkunmatik PLC paneli yerleştirilmiştir.

8 Teknik Özellikler HAMMADE BESLEME ÜNİTESİ Elektrikli Mtr 1,5 kw Materyal Paslanmaz çelik Kapasite 1 m3 Kvan iç çapı 180 (mm) Kvan uzunluğu 1000 (mm) SÜRÜCÜ VİDA VE KOVANI Helezn çapı 180 (mm) Isıtma sistemi Elektrikli Materyal Özel sertleştirilmiş çelik Çap 185 (mm) Kvan Uzunluk (mm) Prfil 3 Mdül Materyal Özel sertleştirilmiş çelik Number 8 Çap 35,2 (mm) YILDIZ-GÜNEŞ PLANET ÜNİTESİ Yıldız Uzunluk 500 (mm) Prfil 3 Mdül Materyal Özel sertleştirilmiş çelik Çap 125 (mm) Güneş Uzunluk 1000 (mm) Prfil 3 Mdül Materyal Özel sertleştirilmiş çelik Isıtma sistemi Elektrikli Kvan iç çapı 200 (mm) Kvan uzunluğu 1200 (mm) EKSTRÜDER BÖLÜMÜ Helezn çapı 200 (mm) Helezn Uzunluğu 1200 (mm) Isıtma sistemi Elektrikli Die çapı 3,5 (mm) PELETLEME DİSKİ VE KESİM ÜNİTESİ Die uzunluğu 40 (mm) Material Özel sertleştirilmiş çelik Bıçak sayısı 3 Sğutma Cling system Hava üfleyici

ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ

ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ BANT TİPİ ÇAMUR KURUTMA SİSTEMİ: REDCO RBD SERİSİ 1. Genel: REDCO RBD serisi bant kurutma üniteleri, yüksek verimli çamur kurutma sistemidir. RBD serisi bant kurutma tesisinin

Detaylı

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR:

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: İLYAZ İDRİZOGLU M0220086 SUNAY DOĞAN M0120014 DANIŞMAN:

Detaylı

SU ÜRÜNLERİ İŞLEME VE DEĞERLENDİRME TESİSİ DENETİMİ TALİMATI

SU ÜRÜNLERİ İŞLEME VE DEĞERLENDİRME TESİSİ DENETİMİ TALİMATI SU ÜRÜNLERİ İŞLEME VE DEĞERLENDİRME TESİSİ DENETİMİ TLİMTI.1. GİRİŞ Ülkemiz, su ürünleri işleme ve değerlendirme sanayinde özellikle sn yıllarda lumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Bu lumlu gelişmelerin en

Detaylı

EFFE Endüstri Otomasyon A.Ş. Kimdir?

EFFE Endüstri Otomasyon A.Ş. Kimdir? 3. SYF EFFE Endüstri Otomasyon A.Ş. Kimdir? EFFE Endüstri Otomasyon A.Ş, 2002 yılında İtalyan REEL S.R.L ve Türk ortaklığı şeklinde faaliyetlerine başlayan REEL Otomasyon firmasının unvan ve vizyon değişikliği

Detaylı

VAROL MAKİNA 1994 yılından bugüne ağaç işleme ve mobilya makinaları sektöründe

VAROL MAKİNA 1994 yılından bugüne ağaç işleme ve mobilya makinaları sektöründe w w w. v a r o l m a k i n a. c o m VAROL MAKİNA 1994 yılından bugüne ağaç işleme ve mobilya makinaları sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu süreçte daima yüksek kalite ve hizmet anlayışını kendine görev

Detaylı

İz Bırakan Üstün Avantajlarımız

İz Bırakan Üstün Avantajlarımız The Passionate Pursuit of Perfection www.shuangma-machinery.com SERVO PLASTİK ENJEKSİYON MAKİNELERİ İz Bırakan Üstün Avantajlarımız Ningbo Shuangma Makine Endüstri Ltd Şti nin tamamı Chenglu Group a ait

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek.

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr Yeni BLS-NEO Yüksek üretkenlik Hassas kabiliyet. Kurulduğu 1950 yılından bu yana metal sac işleme makineleri

Detaylı

BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası

BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası www.krone.de BiG X 1100 Dünyanın en güçlü silaj makinası Geniş görüş açılı konforlu kabin Mükemmel operatör konforu için joystick 1,078 hp ye kadar

Detaylı

TEMEL KAVRAMLAR. C nun metal olmayan elementler ( H, O, Cl, N ) le meydana getirdiği büyük moleküllü organik bileşiklerdir.

TEMEL KAVRAMLAR. C nun metal olmayan elementler ( H, O, Cl, N ) le meydana getirdiği büyük moleküllü organik bileşiklerdir. PLASTĐK NEDĐR? PLASTĐK MALZEMELER TEMEL KAVRAMLAR C nun metal olmayan elementler ( H, O, Cl, N ) le meydana getirdiği büyük moleküllü organik bileşiklerdir. PLASTĐĞĐN DĐĞER ADI=POLYMER NEDĐR? (Poly) =

Detaylı

GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME. Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ

GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME. Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ 26 ARALIK 1991 5 Giriş- Dövülebilirlik- Açık Kalıpta Dövme Giriş. Dövülebilirlik En eski üretim

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI

RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI 1 RÜZGÂR TÜRBİNİ KANADI İMALATI Serhat KARABAĞ 1 ÖZET Bilindiği gibi Rüzgâr Türbinleri, rüzgârda bulunan kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye, daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.

Detaylı

POLAT MAKİNA SANAYİ A.Ş.

POLAT MAKİNA SANAYİ A.Ş. POLAT MAKİNA SANAYİ A.Ş. KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI MAKİNALARI İŞ AKIŞ ŞEMASI PMS 470 / PX 70 STANDART K G F E D H C B A ASTİM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ AYDIN / TÜRKİYE TEL: +90 256 231 04 73 (4 hat) * FAX:

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ KAYNAK TEKNOLOJİSİ III GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ Prof. Selahattin ANIK Doç. Kutsal TÜLBENTÇİ GAZALTI KAYNAĞI (KORUYUCU GAZLA KAYNAK) 1-Giriş Gazaltı yahut da koruyucu gazla kaynakta, genellikle yeri bir gazla

Detaylı

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg.

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg. Hizmet yelpazesi Hizmet yelpazesi Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri www.arburg.com Etkili enjeksiyon kalıplama için ARBURG Ürün tasarımı Üretim planlaması

Detaylı

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1 EKMEK HAMURU HAZIRLAMA 1. EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER 2. EKMEK ÜRETİMİNDE YARDIMCI BİLEŞENLER 3. EKMEK HAMURU EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER Ekmek hamuru hazırlarken

Detaylı

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ ÖLÇME VE KONTROL Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, kendi cinsinden bilinmeyen bir değeri kıyaslamaya (karşılaştırmaya) ÖLÇME denir. Parçaların istenilen ölçü sınırları içersinde yapılıp yapılmadıkları

Detaylı

Sanatlar & El becerileri

Sanatlar & El becerileri Sanatlar & El becerileri Fırınlar ve Aksesuar Çömlekçilik Porselen desenciliği Vitray Cam eritme Süsleme Emaye Raku www.nabertherm.com Made in Germany Made in Germany Nabertherm, dünya çapındaki 400 çalışanıyla

Detaylı

Şekil 1.1. Tel çekmenin prensip şeması.

Şekil 1.1. Tel çekmenin prensip şeması. 1 1. GİRİŞ ve AMAÇ 1.1. Tanım ve İşlemin Esasları Tel çekme, kalın kesitli olan bir telin çekme matrisi içinden geçirilerek kesitini küçültme işlemidir. Çekme yönteminde malzemeler matris olarak adlandırılan

Detaylı

GIDANIZA DEĞER KATAN ÇÖZÜMLER

GIDANIZA DEĞER KATAN ÇÖZÜMLER BİZ NE YAPIYORUZ AMBALAJ MAKİNELERİ VAKUM MAP SKIN AMBALAJ FİLM ÇÖZÜMLERİ GIDANIZA DEĞER KATAN ÇÖZÜMLER EAT-WITH-THE-PACK ON-THE-GO LIFE STYLE FOODS 2 APACK Biz günümüz koşullarında gıda ambalajı üzerine

Detaylı

YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB)

YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB) VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB) ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ BAŞVURU DOSYASI YALOVA İLİ, ÇİFTLİKKÖY İLÇESİ, LALEDERE KÖYÜ DERİNDERE,

Detaylı

KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI

KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI KOMPOZİT MALZEMELER KOMPOZİT MALZEMELERİN TANIMI Teknolojik gelişmelerin temelinde malzeme alanındaki ilerlemeler ve yeni buluşları yatmaktadır. Günümüzde malzeme bilimi tek bir mühendislik dalı olmaktan

Detaylı

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ RAYLI SİSTEM ARAÇLARI AYDINLATMA VE İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

MAK-205 Üretim Yöntemleri I. (6.Hafta) Kubilay Aslantaş

MAK-205 Üretim Yöntemleri I. (6.Hafta) Kubilay Aslantaş MAK-205 Üretim Yöntemleri I Gazaltı Kaynağı ğı, Tozaltı Kaynağı Direnç Kaynağı (6.Hafta) Kubilay Aslantaş Gazaltı Ark Kaynağı Kaynak bölgesinin bir koruyucu gaz yardımıyla korunduğu kaynak yöntemler gurubudur.

Detaylı

SANTRİFÜJ TEKNOLOJİLERİ KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI ÇIKARMA TESİSİ

SANTRİFÜJ TEKNOLOJİLERİ KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI ÇIKARMA TESİSİ KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI ÇIKARMA TESİSİ KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI ÇIKARMA TESİSİ TESİSİ OLUŞTURAN MAKİNE EKİPMAN LİSTESİ 1 Zeytin Taşıma Bandı ve Yıkama Makinesi 2 Zeytin Kırıcı 3 Malaksör 4 Dekantör

Detaylı

KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI

KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI ÖNSÖZ Ekolojik dengenin korunması için kullanılan enerji kaynaklarının çevresel etkilere önem verilmesi gerekliliği, bilinçli bir

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. OLUKLU MUKAVVA AMBALAJ ÜRÜNLERİ Hazırlayan M. Oğuzhan ÖNEN SA-02-2-5 ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ NİSAN 2002 ANKARA İÇİNDEKİLER TABLO LİSTESİ GİRİŞ 1 1. AMBALAJ 3 1.1 AMBALAJ NEDİR

Detaylı

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi TALAġLI ĠMALAT YÖNTEMĠ Hammadde halindeki bir malzemeye belirli bir şekil vermek için ucu (ağzı) keskin takımlar yardımıyla parça üzerinden küçük parçacıklar halinde malzeme kaldırma işlemidir, kaldırılan

Detaylı