Turizm Sektöründe Sıkça Sorulan Sorular

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Turizm Sektöründe Sıkça Sorulan Sorular"

Transkript

1 Turizm Sektöründe Sıkça Sorulan Sorular 1) Kongre turizminde uzmanlaşmak için neler yapılmalı? Turizm de kariyer yapmak isteyenlere öncelikli tavsiyem; akademik eğitimleri sırasındaki stajlarını turizmin farklı dallarında yaparak, o dönemi çok iyi değerlendirmeleridir. Kendilerine en uygun kariyer planlamasını yaparak, kişisel gelişimleri konusunda çağa ayak uydurmaları ve yeniliklerden haberdar olarak sektörde kendilerini yetiştirmelerini öneririm. Ayrıca en az iki yabancı dili çok iyi şeklide konuşmaları kariyer hedeflerine ulaşmalarını hızlandıracaktır. Kendilerine belirledikleri kariyer yolunda sıkı ve bilinçli olarak çalışmalarını ve hedeflerine ulaşma konusunda sabır göstermeleri gerektiğini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra ülkemizin tarihi ve kültürel mirası konusunda bilgilenmelidirler. Ayrıca iyi birer turizmci olarak, ülkemizi yurtdışında temsil edebilme yetkinliğine sahip olmalı ve kendilerine değişik ülkelerde çalışma ortamı yaratabilmelidirler. Tüm genç turizmcileri bu dinamik sektöre beklediğimizi hatırlatır ve şimdiden başarılar dilerim. 2) Türkiye turizmi deniz-güneş-kum algısından arındı mı? Turizmin dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için Anadolu Turizminin geliştirilmesi ön koşul olarak değerlendirilmelidir. Daha fazla turizm geliri elde etmenin yolu, kongre turizmi, kültür turizmi, termal turizm, kış turizmi gibi Anadolu nun sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesine bağlıdır. Son zamanlarda kamu ve özel sektör olmak üzere turizm camiasının etkin kesimlerinden, kongre, termal, kültür, sağlık, kış v.b. turizm potansiyelinin değerlendirilmesi üzerine ümit verici beyanlar gelmektedir. Başta hükümetler olmak üzere, özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere önemli görevler düşmektedir. Anadolu turizminin ayağa kaldırılmasında uluslararası otel zincirinin bölgeye çekilmesi, ulusal ve uluslararası organizasyonların düzenlenmesi, info turlar düzenlenmesi ve yerel yatırımcıların özendirilmesi önem arz eden öncelikli konulardır. Böylece turizm 12 aya yayılacak, turizm gelirleri artacak ve ülkemiz turizmcilerinin dünya sıralamasındaki hedefi olan ilk beşe girme vizyonu gerçekleşecektir.

2 3) Turist Rehberliğinin olumlu ve güç yönleri nelerdir? Sık seyahat etmek ve yeni yerler görmek, kültürlerarası etkileşim, farklı insanlarla tanışma fırsatı, değişik programlar yapma, bağımsız planlama, anlatma/öğretme zevki, aktif bir yaşam, sürekli öğrenme ve araştırma yapma olanağı, kısacası monotonluktan uzak, sürekli devinim içinde bir meslek olması rehberlik mesleğimizin olumlu yönleri. Esnek ve tarafsız olma zorunluluğu, kişisel sorumluluğun yüksek olması, fiziksel güç gerektirmesi, tatil günleri de çalışma zorunluluğu, bilgi birikiminizi sürekli güncellemenizi gerektirmesi, çalışılmayan zamanlarda ücret alamama, sosyal güvenlikten yoksun olması, uzun yolculuklarda kaza riskleri de turist rehberliği mesleğinin güç yönleridir. 4) İstanbul un Kongre Turizmindeki Rolü Nedir? İstanbul un kongre sektördeki gelişimi, hep belli başlı ve kilometre taşı olarak adlandırabileceğimiz büyük organizasyonları takiben devam etmiştir. En yakın örnek olarak 2009 daki Dünya Bankası IMF Toplantıları nı verebiliriz. Dünyada ses getiren bu tarz mega organizasyonların ardından şehirler, kongre turizmi konusunda ivme kazanırlar. Ekim 2009 ayı içerisinde gerçekleştirilen Dünya Bankası IMF Toplantıları organizasyonunun ardından, İstanbul un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ünvanı ile de ivme daha da artmıştır. Bu rüzgar İstanbul a uluslararası düzeyde ve önemli toplantılar alınmasına vesile olmaktadır. Yeni kongre merkezlerinin de yapılması ile beraber İstanbul un hedefi, dünyadaki kongre turizmi pastasından daha fazla pay almak olacaktır ICCA verilerine göre dünya da en fazla kongre yapan şehirler sıralamasında 13. sırada yer alan İstanbul un, 2010 ve devam eden yıllarda bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kongre turizmi yatırımlarını ise şehrimiz İstanbul açısından değerlendirecek olursak, bu değerlendirmeyi hem oteller hem de kongre merkezlerini dikkate alarak yapmamız gerekmektedir. İl Turizm Müdürlüğü verilerine göre şu anda İstanbul da özellikle kongre katılımcılarına 68 tane beş yıldızlı otel yaklaşık oda kapasitesi ile hizmet vermektedir. Beş yıldızlı oteller dışındaki otellerle birlikte ise toplam 280 tane konaklama tesisinde yaklaşık yatak kapasitesi mevcuttur.

3 5) Turizmde Sosyal Medya nedir? Öncelikle bilinmesi gereken bir konu sosyal medya Türkiye de aslında yeni bir konu değil yılından beri hayatımızın içinde iletişim kanalı olarak yoğun şekilde kullandığımız bir mecra. Sadece kavramsal olarak yeni yeni netleştirdiğimiz bir konu diyebiliriz.tam bu noktada sosyal medyayı bu alandaki bir profesyonel olarak açıklamak gerekiyor ve 1999 yılıyla ilintisini de açmak: İnternetin yaşamımıza girdiği zamanlardan beri yayıncılık anlayışına yeni modeller ekleniyordu. Tek taraflı, adına geleneksel dediğimiz gazete, radyo, tv gibi medya yayıncılığı araçları yaşamımızda hakimdi. İnternet, insanlara kendi yayıncısı olma fırsatı verip, bu yeni yayıncı topluluğunun takipçileriyle iletişim kurmasını sağlayarak iletişimi çift taraflı hale getirirken bağımsızlık-şeffaflık-katılımcılık kavramlarını daha çok yaşamımıza yerleştiriyordu. Buna şey diyebiliriz. Yıllar yıllar geçtikçe bu şey vücut bulurken, adı konamıyordu. İşte tam bu noktada bağımsız-şeffaf-katılımcılığa teşvik eden internet mecraları hayatımıza girdi. Bu mecraların adı da sosyal medya oluverdi. İnsanların kişisel birikimlerini paylaştığı, arkadaşlarının paylaşımlarını yorumladığı tamamen internet üzerinden sosyal bir yaşam önerdi. Bu sosyal yayıncılığın adı da sosyal medya olarak konuşulmaya başlandı. Milyarlarca insanın tek bir kanaldan iletişim kurduğu sosyal paylaşım siteleri yaratıldı. Ticaret buralardan yönetilir, şekillendirir oldu. 6) Bir turizmci neden concierge olmak ister? Özellikle 5 yıldızlı otellerde hizmet vermekte olan concierge, bir otelin can damarıdır diyebiliriz. Concierge, misafirlerin konakladıkları süreç içerisinde, şehir turları organizasyonları, restoran önerileri, araç kiralama hizmetleri, her türlü sosyal etkinliklerde öneri ve bilet temin etme, uçak, helikopter, yat rezervasyonları gibi bir misafirin ihtiyacı olan her konuda cevap verebilecek görevlidir. Bu mesleği seçmek için insanın kendisini çok iyi tanıması gerektiğine, insanları seven ve onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyan bir yapıya sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu mesleğin zorlu yanları olarak çok meşakkatli, sabır isteyen, birikim ve tecrübe gerektiren bir görev olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan bu mesleğin en güzel yanının, bilgi ve birikimleriniz ile misafirlerin bu güzel ülkede zamanlarını en doğru ve en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak olduğunu söyleyebilirim.

4 7) Turizm ve Kariyer Topluluğu Neler Yapar? Turizm sektörü o kadar büyük bir sektördür ki, planlı ve programlı davranmamak insanı bu meslekten çabuk soğutur. Geniş çerçeveden baktığımızda öncelikle üç dala ayırabiliriz; Konaklama Seyahat Ulaştırma. Üniversite sıralarına gelen meslektaşlarım daha ÖSS tercihi yaparken bir kariyer seçeneği yaptılar aslında; benim gibi. Ben Konaklama İşletmeciliği okuyorum. Ancak bir otel bünyesinde bile ilerleyebileceğimiz çok sayıda kariyer yolu var. Eğlenceyi ve hareketliliği seven bir meslektaşımı ön büro departmanında istihdam etmek onun turizm sektöründen bir anda kopmasına neden olabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü biz, turizm sektöründe kariyer planlamanın zorluklarını gördük ve eğitimli personelimizin aslında bir çoğunun bu sebepten dolayı sektörü terk ettiğini keşfettik. Turizm ve Kariyer Topluluğu nu kurmak fikri işte bu noktada ortaya çıktı. Amacımız son sınıf öğrencileri olarak, mezun arkadaşlarımızı ve sektör uzmanlarını dahil ederek, kariyerine henüz başlamamış birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine kariyer danışmanlığı yapmak, onları sektörümüze en doğru yerde kazandırmaktı. Bizler gibi öğrenci topluluğu kulübü kurmak isteyen arkadaşlarıma öncelikli tavsiyem iyi bir misyon tanımı yapmalarıdır. Yapmak istedikleri işleri önceden belirlemelerini, bir faaliyet planı hazırlamalarını ve hedeflerine ulaşıp ulaşamadıklarını denetlemelerini öneririm. Piyasada sadece gezi ve parti yaparak ticari amaçlar güden topluluklar, Öğrenci Topluluğu olgusunun ismini lekelemekte. Onun için tavsiyem kendilerine uzmanlaşmak istedikleri bir dal seçerek, belirledikleri misyon doğrultusunda hedeflerine ilerlemeleridir. 8) Genç akademisyenlere neler yapmalılar ki başarıları ile konuşulsunlar? Akademik kariyer yapmak isteyenlere, yabancı dile önem vermelerini öneririm. Bir akademisyenin, alanına yapabileceği en önemli katkı, akademik yayınları ile olacaktır. Türkçe yayınlar yanı sıra, yabancı dilde yapılan yayınlar da çok önemli. Literatürdeki çalışmaları takip etmek için, iyi derece yabancı dile sahip olmak gerekiyor.sadece turizm ve otel işletmeciliğinin değil, işletmenin, bir bilim mi, yoksa sanat mı olduğu tartışılabilir. Bu nedenle, işletmecilik konusunda, birçok kişi, bir üniversitede akademik kariyer yapmak yerine, uygulamaya hakim olmanın daha faydalı olabileceği görüşünde. Bu konuda dünyada pek çok farklı görüş ve uygulama bulunmakta.

5 9) Termal turizmin geleceği ve hitap ettiği kesim ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Ülkemizde 700 den fazla jeotermal kaynak bulunmaktadır. Kaynak bakımından dünyada 7. sırada, Avrupa da ilk sıradayız. Dünyadaki pek çok ülke termal turizmden ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu ülkelerin başında Japonya gelmektedir. Dünyada termal turizm aktivitelerine en çok katılan ülkeler Almanya, Macaristan, Rusya ve İskandinav ülkeleridir. Ülkemizde termal turizm sadece Afyon, Kızılcahamam ve Pamukkale de yoğun olarak öne çıkmaktadır. Bu bölgeler arasında sadece Pamukkale dış turizm potansiyeline sahiptir, diğer bölgeler iç turizme hizmet vermektedir. Önümüzdeki yıllarda yapılan çalışma ve tanıtımlar ile birlikte termal turizmde dış turizm potansiyeli artacaktır. Şu an yılda sadece 10 bin yabancı turist ağırlayan termal turizm potansiyeli önümüzdeki 10 yıl içinde milyon kişilere ve gelirinde aylık milyon dolarlara ulaşması planlanıyor. Belirtilen üç bölge dışında, bakanlık tarafından yapılan teşvikler ile birlikte Yalova, Bursa ve özellikle Çeşme de yapılacak yatırımlar ile ülkemizdeki termal turizm potansiyeli yükselmiş olacaktır. Termal turizmin dışarıya açılması ile birlikte yatırımlar daha da hızlanacak ve ülkemizin her noktasında bulunan termal bölgeler değerlendirilecektir. Termal turizminin asıl amacı sağlık olmasından dolayı orta yaş turizmi olarak tanımlanmaktadır. Yapacağımız yeni çalışmalar ve farklı konsept uygulamaları sonucunda dış turizmin artmasını sağlayarak termal turizmi, genç turizmine de katacağız. 10) Turkish Hospitality Management fikri nedir ve nasıl ortaya çıktı? Turkish Hospitality Management fikri uzun zamandır ortaklarımızla kurguladığımız ve geliştirdiğimiz bir fikirdir. Yurtdışındaki turizm ortamına baktığınız zaman, işletmelerde hizmet ile ilgili kalite standartlarının olduğunu ve bu standartların denetlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması durumunda, verilen hizmetin her daim yukarı çekildiğini görürsünüz. Türkiye ye bakacak olursak, bu tür bir yapı henüz inşa edilmediği için Türkiye de turizm ortamındaki hizmet kalitesinin çok sağlıklı olduğunu söyleme şansımızı maalesef yok.

6 THM nin bu noktada hedefi dünyaca meşhur Türk misafirperverliği ile turizmde uluslararası kabul görmüş standartları bir araya getirerek Türkiye ye özgü ulusal hizmet kalite standartlarını oluşturmak ve turizm ortamını iyileştirmektir. İşletmelerde hizmet kalite standartların uygulanması ve bu standartların denetlenmesi, bilinçli işletme ve bilinçli tüketicilerin artmasını sağlayacak, bu da Türkiye deki turizm ortamının iyileşmesini getirecektir. Bu durum THM nin misyonunu açıklamaktadır. 11) Kongre turizminde başarının formülü nedir? Başarının formülü, kendi çalışanlarımıza yatırım yapmak, onları dinamik tutmak ve geleceğe yönelik olarak kurum kültürüne sahip yöneticiler yetiştirmektir. Hem dünyadaki hem de turizm sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek ve gelişmelerden hızlıca haberdar olmak, yurtdışı ile entegre çalışmak ve bunlara göre kurumsal yapımızı geliştirmek en önemli önceliğimiz ve başarılarımızı perçinleyen faktörlerdir. Tüm bunların yanı sıra uluslararası toplantılarda kaliteyi artırmak ve belli bir standardı getirmek amacıyla profesyonel yöneticiler tarafından kurulmuş bir örgüt olan ICCA ( International Congress and Convention Association ) ve dünyanın kongre ve sergi merkezleriyle global network ağı oluşturarak; finans, teknoloji, müşteri ilişkileri, pazarlama, personel gelişimi konularında üyelerin yönetim becerilerini güçlendirerek uzmanlık kazandıran AIPC ( The International Association of Congress Centres ) gibi dünyada otorite olmuş derneklere de aktif üye olarak tüm gelişmeleri takip etmemiz başarılarımızda önemli rol oynamaktadır.

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Eylül, 2012 ÖNSÖZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013)

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZMİ DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI ISBN: 978-975-590-440-5

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi L S - HAKK - VA N TAKDİM Gelecek anlamına gelen Âti sözcüğünden adını alan derneğimiz, adından aldığı ilhamla geçmişle bağını koparmadan geleceğin inşasına katkı sunmak amacıyla 2005 yılında Hakkâri de

Detaylı

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA ANKARA 2013 Yayın Sahibi: Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Görsel Yönetmen - Grafik Tasarım: Aren Tanıtım www.arentanitim.com.tr Baskı: Epamat Matbaacılık SUNUŞ

Detaylı

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 YAZAN VE YÖNETEN İZMİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ- İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ- ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ-

Detaylı

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir de Köklü Bir Kurum: İzmir Ticaret Odası nın Tarihi İzmir Ticaret

Detaylı

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2589 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1558 SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ Yazarlar Doç.Dr. Sabah BALTA (Ünite 2, 4, 5, 6, 7) Dr. Volkan ALTINTAŞ (Ünite 1,

Detaylı

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU ŞİŞLİ AKADEMİ DERGİSİ. İmtiyaz Sahibi İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Adına Prof. Dr.

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU ŞİŞLİ AKADEMİ DERGİSİ. İmtiyaz Sahibi İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Adına Prof. Dr. ISSN: 2148-3523 İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU ŞİŞLİ AKADEMİ DERGİSİ İmtiyaz Sahibi İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Adına Prof. Dr. Aynur Aydın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Öğr. Gör. Evin Doğan Yayın

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler YÖNETİCİ ÖZETİ... 9 A. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI...17 B. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Şubat 2015 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU..1 I- GENEL BİLGİLER... 2-39 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar..2-9 C- İdareye İlişkin Bilgiler....9 1-

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ T.C. T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU 2012 2012 T.C. ÖNSÖZ Sevgili Paydaşlarımız, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik

Detaylı

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü - STRATEJİK PLANI SUNUŞ Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye de kamu yönetiminin hem disiplin hem de uygulama olarak gelişmesine

Detaylı

ASKAN-DER ANADOLU SANAYİSİNİ KALKINDIRMA VE GİRİŞİMCİLİK DERNEĞİ

ASKAN-DER ANADOLU SANAYİSİNİ KALKINDIRMA VE GİRİŞİMCİLİK DERNEĞİ ASKAN-DER ANADOLU SANAYİSİNİ KALKINDIRMA VE GİRİŞİMCİLİK DERNEĞİ PROJE ADI: ÜNİVERSİTE, SANAYİ, DEVLET İŞBİRLİĞİ PROJESİ PROJE TANIMI VE GENEL AMAÇLAR: Üniversite, Sanayi, Devlet İşbirliği projesi, üniversite

Detaylı

Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite...

Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite... Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite... 14 eri. ilik. va et. stri liği. ilik stri liği. at. yar

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations

Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Türkiye Sağlık Turizm Sektörünün Analizi ve Strateji Önerileri 1 Strategic Analysis of Medical Tourism in Turkey and Strategy Recommendations Mehmet BARCA Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İşletme Fakültesi,

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik Kurucu Genel Müdür Ön Yazı Gümrük ve Dış Ticaret Eğitim ve Danışmanlık Tedarik Zincirleri Eğitim ve Danışmanlık Satınalma Eğitim ve Danışmanlık Pazarlama ve Satış Eğitim ve Danışmanlık Bireysel Gelişim

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu

2012 Faaliyet Raporu 2012 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER 4. 6. 9. 10. 12. 14. 16. 24. 28. 30. 32. 2012 ye Genel Bakış Önsöz ÇMD Hakkında Yönetim ve Denetim Kurulumuz Üyelerimiz Komisyonlarımız Projelerimiz ve Faaliyetlerimiz

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri MART 2012 YIL: 24 SAYI: 279 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi TÜSİAD Başkanı Ümit BOYNER ile Röportaj Sanayi Genel Müdürü Süfyan EMİROĞLU ile Röportaj Sanayimizin Yol Haritası:

Detaylı

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi İçindekiler İşbu yayındaki bilgi ve veriler genel bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yayında yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli özen gösterilmiş

Detaylı