14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ"

Transkript

1 NİSAN 2014

2 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ

3 mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI BİR KENARA ATMAYIN! GARDIROPLARINIZI ELDEN GEÇİRİRKEN BU BİLGİLERDEN FAYDALANIN

4 n Eğer kaşmir bir giysiniz varsa, bu bir kazak da olabilir bir fular da, etiketinde ne yazıyorsa yazsın mutlaka elde yıkayın. Sıkmak içinse, kulağa her ne kadar garip geliyor olsa da, salata kurutucusunu kullanın. Sadece saniyeler içerisinde yıkama suyunun geride kaldığını göreceksiniz. Bu işlemin ardından kesinlikle asarak değil, bir yere sererek kurutun. n Kırmızı şarap lekeleri her zaman başa beladır. Çamaşır suyu ve leke çıkarıcılar bile kimi zaman işe yaramaz. Eğer giysiniz kırmızı şarap lekesi olmuşsa, lekenin üstüne beyaz şarap dökün ve daha sonra yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. n Kot pantolonlar genellikle satın alındıktan hemen sonra paça boylarının kısaltılması için terziye gönderilir. Yeni aldığınız kot pantolonunuzu terziye göndermeden önce iki defa yıkayın. Çünkü kotlar yıkandıktan sonra mutlaka bir miktar kısalır. n Tüyleri sizi deli eden angora ya da tiftik bir kazağınız mı var? Onu bir poşete koyun ve en az üç saat buzdolabınızın dondurucu kısmında bekletin. Şu ana kadar her yere bulaşan tüylere bir nebze de olsa çare olabileceği bilinen tek yöntem bu!

5 n Çok sevdiğiniz çantanızda yağ lekesi mi oldu? Bebek pudrasını lekenin olduğu yüzeye sürün ve gece boyunca bekletin. Sabah olduğunda leke hala duruyorsa bu işlemi leke tamamen gözden kaybolana kadar tekrarlayın. n Elmas gibi mücevherlerinizi daima ışıl ışıl tutmak istiyorsanız yapmanız gereken son derece basit: Sıvı bulaşık makinesi deterjanı ve eski bir diş fırçasını kullanarak onları ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz. n Gardırobunuzu düzenlerken kıyafetlerinizi her zaman açık tonlardan koyu tonlara olacak şekilde sıralayın. Bu düzenleme gözlerinizin renkleri takip etmesini kolaylaştıracak ve bu sayede daima düzenli bir gardıroba sahip olacaksınız. n Eğer pantolon alırken yeteri kadar vaktiniz yoksa boynunuzu kullanın. Nasıl mı? Pantolonun bel kısmını iki ucundan tutup boynunuzun etrafına sarın. Eğer tuttuğunuz iki uç rahatlıkla birleşiyorsa o pantolon size uygundur. Birleşmiyorsa, giymek için zahmet etmenize bile gerek yok çünkü mutlaka dar olacaktır. Boyun ve bel arasında çoğu kimsenin bilmediği böyle bir gizemli orantı vardır.

6 n Dolabınızda fazla kıyafet olmasından mı şikayetçisiniz? O zaman kendinize şu soruyu sorun: Eğer şu anda alışveriş yapıyor olsaydım, bu giysiyi alır mıydım? Cevabınız hayırsa, o zaman onu dolabınızdan çıkarma vakti gelmiştir. Bu sayede gereksiz kalabalığın da önüne geçmiş olacaksınız. n Bir giysiyi ütüledikten hemen sonra giymeyin. Beş dakika bekleyin. Aksi takdirde bu yeni kırışıklıklara davetiye çıkarır. n İnce çorabınızın üzerine sıkacağınız saç spreyi, çorabınızda kaçık ve deliklerin olmasını önlemeye yardımcı olur. Saç spreyi aynı zamanda ruj lekelerini çıkartmak için kullanılan yöntemlerden biridir. n Önemli bir gün öncesi elbise almaya gittiğinizde, mutlaka saçlarınız yapılı ve makyajlı olun. Bu sayede alacağınız elbise ile nasıl bir görünüm sergileyeceğiniz hakkında da bir fikre sahip olursunuz. n Ayaklarınızı sıkan ayakkabılarınız için iki poşete su doldurun ve ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Ardından gece boyunca donmaya bırakın. Su dondukça ayakkabınızı genişletecektir. n Deri ayakkabılarınız üzerindeki lekeler için bir miktar soğuk suya sirke damlatın ve yumuşak bir fırçayla temizleyin. Daha sonra kurumaya bırakın. n Giysilerdeki ter lekeleri özellikle yaz ayları için büyük sıkıntıdır. Yıkamadan önce ter lekesi olan yerlere limon suyu sıkmak, aradığınız çözüm olabilir. n Gömleklerinizin yaka kısmına bulaşabilecek makyaj lekelerini, traş kremi ve lif yardımı ile çıkarabilirsiniz.

7 ba kım SIRLARLA DOLU BEDENİMİZ KADINLARIN KALBİ ERKEKLERDEN DAHA HIZLI ATIYOR, BURNUMUZ 50 BİN FARKLI KOKUYU AYIRT EDEBİLİYOR, BEYİN BİR ORGAN OLARAK ACIYI HİSSETMİYOR. BEDENİMİZİN SIRLARINA BİR YOLCULUK YAPMAYA NE DERSİNİZ?

8 Bilim dünyası her geçen gün, insan vücuduyla ilgili yeni bilgilere ulaşıyor. Bu gelişmelere rağmen bedenimiz öyle gizem dolu bir makine ki, tüm sırlarına vakıf olmaya deyim yerindeyse ömür yetmiyor. İşte bedenimizle ilgili bilimin bize sunduğu şaşırtıcı gerçeklerden bazıları. Kan dolaşımına giren oksijenin %20 sini beynimiz kullanır. Beyin, vücutta en fazla oksijen tüketen organlardan biridir. Bu nedenle yüzmek ve derin nefesler almak beynimiz için son derece faydalıdır. BEYNİMİZİN ETKİLEYİCİ GERÇEKLERİ Beyindeki sinirlere ait uyarılar saatte 273 km hızla yol alıyorlar. Bu sayede bedenimiz olaylar karşısında son derece hızlı bir şekilde tepki verebiliyor. Süper hızlı bir yarış arabası misali, beynimiz ömrümüz boyunca bu hızla bizi korumaya devam ediyor. Hani çok bildik bir görüntü vardır. Özellikle çizgi filmlerde birinin aklına bir fikir gelince, başının üstünde hemen bir ampul yanar. Peki bu görüntüde az da olsa gerçeklik payı olduğunu söylesek? Beynimiz çalıştığı sırada 10 watt lık ampul gücünde enerji üretir. Hatta uyuyor olduğunuzda bile. Aklımda tutamıyorum, hiçbir şey hafızamda kalmıyor demeden önce bir kez daha düşünmenizi öneririz. Beyin hücrelerimiz bir Britannica ansiklopedisinin kapsadığı bilginin 5 kat daha fazlasını alacak kapasiteye sahip. Teknik bir dille ifade etmek gerekirse 3 ila 1000 terabayt arası bir kapasiteden bahsediyoruz. Oldukça etkileyici değil mi? Her ne kadar acı duyusunun ve ağrının merkezi olsa da, beynin kendine dair acı reseptörleri yoktur. Bu nedenle beyin acıyı hissetmez.

9 SAÇ VE TIRNAKLAR Yüzümüzdeki kıllar, vücudumuzdaki diğer bütün kıllardan daha hızlı uzar. Eğer bir erkek yaşamı boyunca traş olmazsa, sakalının uzunluğu 9 metreye kadar ulaşabilir. Bilim adamları nedenini tam olarak çözememiş olsalar da en uzun parmağımızın (yani orta parmağımızın) tırnağı her zaman en hızlı uzayan tırnaktır. En kısa parmağımızın tırnağı ise tam tersine en yavaş uzayandır. Tek bir saç telinin taşıyabileceği ağırlık 99 gram dır. Yani Rapunzel masalında anlatılanlar belki de sandığımız kadar gerçek dışı değildir! Saçlarımız neredeyse yok edilemez bir yapıya sahiptir. Sıcağa, soğuğa, pek çok asite ve kimyasala karşı dayanıklıdır. Sarışınların daha fazla saçı olur. Saç rengimiz saç yoğunluğumuzu da belirler. Ortalama olarak siyah saçlı insanlarda 110 bin, kumrallarda 100 bin, kızıllarda 86 bin, sarışınlardaysa 146 bin saç folikülü vardır.

10 ORGANLARIMIZ Kalbimiz kanı 9 metre uzağa fırlatabilecek yeterlilikte basınç yaratır. Kalp atışlarımızı hissedebiliyor olma sebeplerimizden biri de budur. Midemizdeki asit pek çok metali, örneğin bir jileti bile eritebilecek güçtedir. Vücudumuzdaki tüm kan damarlarının uzunluğu km dir. Yani damarlarımızın uzunluğu Dünya nın etrafını iki defadan fazla turlayacak uzunluğa sahiptir. Akciğerlerimizin kapladığı yüzey alanı bir tenis kortunun kapladığı alanla eşittir. Kadınların kalbi erkeklerden daha hızlı atar. EK BİLGİLER Bebekler henüz fetüs halindeyken (6-13 hafta arasında) parmak izleri oluşur. Çok fazla yemek yediğiniz zamanlarda, işitme duyunuzdaki keskinlik azalır. Burnunuz 50 binden fazla kokuyu ayırt edebilir. Tek yumurta ikizleri dışındaki tüm insanların kendilerine has bir kokuları vardır. Kokuyla ilgili bir diğer ilgi çekici bilgi ise yeni doğan bebeklerin annelerinin kokusunu tanıyabilmeleridir. Gözlerimizin ölçüsü doğduğumuz andan itibaren değişmezken, kulaklarımız ve burnumuz hayatımız boyunca büyümeye devam eder.

11 de ko ras yon MUTFAK ADALARI VE TABURELER EĞER MUTFAĞINIZDA YETERLİ ALANINIZ VARSA, BİR ADA VE ONU TAMAMLAYAN TABURELERİN OLMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK DEMEKTİR.

12 Taburenin modası hiçbir zaman geçmedi ve geçmeyecek gibi görünüyor. Mutfak adalarının tarihi ise Amerikan kolonilerine kadar uzanıyor. Bu dönemde estetikten ziyade işlevsel bir amaca hizmet eden mutfak adaları, 20. yüzyıla gelindiğindeyse; tasarım, stil ve farklı malzemeler ile buluşmaya başlıyor. Bugünse geniş mutfakların vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Mutfak adalarını tamamlayan öğelerin başında da tabureler geliyor. Kimi adalar sadece yemek pişirme ve depolama için kullanılıyor olsa da, pek çoğunda ailelerin yemek yemesine de imkan tanıyan alanlar bulunuyor. Normal ölçülerde sandalyeler ise adalar için yeterli uzunlukta olmadığından ideal çözüm tabureler oluyor. Taburenizi almadan önce adanızın görünümünü belirlemeniz gerekir. Mutfak adalarında kullanılan malzemeden, renge, boyuttan, raf sistemlerine kadar pek çok farklı değişken vardır. Mutfağınızın ölçüsü ve zevkiniz doğrultusunda mutfak adanız şekillenir. Tabure boyutu için de en önemli etken adanın yüksekliğidir.

13 Hafif ve kolay hareket ettirilebilir bu tabure ahşap ayakları ve yuvarlak hatlarıyla samimi bir dokunuş arayanlar için ideal. Abartıdan uzak durmak isteyenler için sade tasarımıyla öne çıkan bu tabure, aynı zamanda oldukça az yer kaplıyor. Rengi sayesinde pek çok farklı mobilyaya uyum sağlamasının yanı sıra, sırtı destekleyen yapısı ile uzun süren mutfak sohbetlerinde de bedeni yormuyor. Lazer kesimi, göz alıcı rengi, dinamik yapısı ile cesur tasarımlardan korkmayanların tercihi olabilir. Paslanmaz çelik ve kahverengi derinin mükemmel uyumunu sergileyen bu tabure, klasik olarak adlandırılabilecek bir görünüme sahip. Mutfağınızda retro bir dokunuş isterseniz, sizin için biçilmiş kaftan.

14 MUTFAK ADALARI Adalarda sıklıkla sunta, mdf ve doğal ahşap kullanılır. Malzeme kalitesini belirleyen kriter tabii ki bütçedir. Doğal ahşap, hem kullanım ömrü hem sağlamlık açısından bahsettiğimiz malzemeler arasında en kaliteli olan üründür. Mutfak adaları aynı anda farklı amaçlara hizmet ederler. Yemek öncesi hazırlık, pişirme, yemek yeme, saklama alanı oluşturma bu fonksiyonların başında gelir. Aynı zamanda sadece mutfağın değil evin de kalbinin attığı, misafirlerin ağırlandığı bir nokta olarak düşünülebilir. Gelelim bir ada için gerekli olan noktalara. Her şeyden önce mutfağınızda ada için yeterli alan bulunması en önemli kriter. Eğer adanızda bir lavabo istiyorsanız, bunun için daha fazla yere ihtiyacınız olduğunu belirtmemiz gerekir. Lavabo olduğu takdirde, bulaşık makinesi, çöp tenekesi gibi unsurları da dikkate almak zorundasınız. Lavabonun, adanın ve buzdolabının arasında oluşan üçgene dikkat etmelisiniz. Bu üçgen sizin en rahat şekilde hareket edebileceğiniz tarzda dizayn edilmelidir. Adanın mutfak tezgahına olan uzaklığı da önemlidir. Bu ölçü, mutfağınızın genişliğine göre değişkenlik gösterir. Bar taburelerinin uzunluğu ise en fazla 1 metre civarında olmalıdır. Herkesin boyu farklı olduğu için, yüksekliği ayarlanabilir bar tabureleri olası sıkıntıların da önüne geçecektir. Mutfak lambanız da adanızın üstünde konumlanmalıdır. Yalnız lambanın yüksekliği gözünüzü almayacak ve çalışmanızı engellemeyecek ölçüde olmalıdır.

15 se ya hat AĞAÇLARI, KUMSALLARI, LEZZETLİ BALIKLARIYLA: İĞNEADA DENİZİ, ORMANLARI, KENDİNE HAS EKOSİSTEMİ, SICAKKANLI İNSANLARIYLA HERKESE VE HER MEVSİME HİTAP EDEN BİR TATİL BELDESİ.

16 İstanbul a oldukça yakın olması nedeniyle, özellikle hafta sonları şehrin Bizanslılar ve Osmanlılar da İğneada yı hükümdarlıkları altına almış medeniyetlerdir. İğneada nın coğrafi konumu onu, çeşitli müdahalelerden uzak tutmuş ve doğal örtüsü, biyolojik çeşitliliği, yaban hayatının varlığı, eşsiz manzarası ile doğa hengamesinden uzaklaşmak Eğer geçmişten kalan güzelliklerinin korunmasını yürüyüşlerine ve fotoğrafçılığa isteyenler için bir sığınak tarihi yapıları ziyaret etmek sağlamıştır. Bu doğal ilgi duyanların mutlaka ziyaret olan İğneada, Kırklareli nin, isterseniz Sivriler Köyü ne güzelliklerin başında da etmesi gereken yerlerdendir. Demirköy ilçesine bağlı bir doğru kısa bir yolculuğa Longos Ormanları gelir yılında milli park kıyı kasabası. Orta Asya dan çıkabilirsiniz. Burada Dünya üzerinde Longos ilan edilen, meşe ve kayın gelen Trakların bir boyu Cenevizlilere ait yıkılmış kale Ormanları nın sahip olduğu ağaçlarıyla bezeli Longos olan Thynler, Thynias ı yani kalıntılarına rastlayabilirsiniz. bir ekosisteme rastlamak Ormanları, Türkiye nin en bugünkü adıyla İğneada yı Köy içerisinde Traklara ait çok zordur. Göçmen kuşların büyük, Avrupa nın ise 2. büyük kurmuşlar. Yunanlılar, Persler, evleri andıran, eski yapılı sazlık da durak noktalarından biri longos ormanları ekosistemine Makedonyalılar, Romalılar, evler de bulunmaktadır. olan bu alan, endemik bitki sahiptir.

17 Longos Ormanları nın ardından İğneada nın en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri de aynı isimli plajıdır. 15 km uzunluğundaki bu plaj, altın renkli incecik kumu ile ünlüdür. Sığ bir denize sahip olması ise güvenle denize girilebilme imkanı sağlamaktadır. Konaklama ve eğlence tesislerine yakınlığı ile bölgenin oldukça ilgi gören bir diğer kumsalı ise İğneada Belediye Plajı dır. Gidenler bilir; İğneada denilince akla hemen iki köy gelir: Limanköy ve Beğendik. Romanya dan gelen göçmenler tarafından kurulan Limanköy, doğal güzelliklerinin yanı sıra konukevleri ile de size köy yaşamının sıcaklığını sunar. Yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltıyla güne başlamak, ardından köy kahvesinde güzel bir kahvenin tadına bakmak gibisi yoktur. Limanköy, Longos Ormanları na yakınlığı nedeniyle konaklama için tercih sebebidir yılında Fransız mühendisler tarafından yapılan, bu nedenle halk arasında Fransız Feneri olarak da bilinen, dört kuşak boyunca aynı aile tarafından işletilen İğneada Deniz Feneri de bu köyün sınırları içinde yer almaktadır. Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü ise tertemiz denizi ve sakin yaşantısı ile öne çıkar. Köyde turistler için konaklama imkanının olmaması günübirlik ziyaretçileri doğurmuş, bu durum da köyün tenha ortamını korumasını sağlamıştır. 500 metre uzunluğundaki kumsalın gerisinde yer alan tepeye çıktığınızda, Bulgaristan ın Rezova Köyü nü de görebileceğiniz eşsiz bir manzara önünüze serilir.

18 TATMADAN DÖNMEYİN! Karadeniz kıyısına konumlanmış bir kasaba olan İğneada nın, en önemli lezzetleri arasında doğal olarak balık gelmektedir. Palamuttan kalkana çeşit çeşit balıkların tadına isterseniz salaş ama samimi, isterseniz şık mekanlarda varabilirsiniz. Kıyı şeridinden ayrılıp, iç bölgelere doğru gittiğinizdeyse ormanın içinde yer alan ve yörenin göllerinde tutulan balıklardan yeme şansınız da var. Dere Hamsisi, kurt balığı, acı balık, has kefal, alabalık, deniz iğnesi, gümüş balığı İğneada da bulabileceğiniz balık türlerindendir. İğneada nın balı da en az balıkları kadar meşhurdur. Son derece kaliteli olan bu organik ballardan almak için doğru adreslerden biri de Sislioba Köyü dür. Burada satılan ballar, en az Anzer balı kadar lezzetlidir. Ormanda bir yürüyüş yaptıktan ve balığınızı da yedikten sonra İğneada ya yakın olan Sarpdere Köyü ndeki Dupnisa Mağarası nı da ziyaret etmenizi öneririz metre uzunluğundaki bu mağara jeolojik yapısı itibariyle dünyanın sayılı mağaraları arasında yer alır. Mağaranın su olan bölümünde 300, su bulunmayan bölümünde ise 200 metrelik alan ziyarete açık durumdadır.

19 tek no loji AKILLI TELEFONLARI BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYAN TEKNOLOJİLER BU TEKNOLOJİK APARATLARLA AKILLI TELEFONLARINIZ ŞİMDİ DAHA DA AKILLI

20 LAZER EĞLENCESİ Paintball un boyasına bulaşmak istemeyenler ama bu oyunun ruhunu seven, bu nedenle laser tag oynamayı tercih edenler, bu aparata bayılacaklar! Rakibini lazer atışları ile vurmaya dayalı laser tag oyunu için özel olarak dizayn edilmiş tabancalarınız olması ya da bir oyun merkezine gitmeniz gerekiyor. Bu eğlenceli aparatsa, akıllı telefonunuzu anında laser tag oyununa hazır hale getiriyor. iphone, ipod ve Android telefonlarla uyumlu bu aparatın yerleşimi ise son derece kolay. TELEFONDAN PROJEKTÖRE İstediğiniz her yerde ve her anda videolarınızı, fotoğraflarınızı, internetten aradığınız bir görseli, iş sunumlarınızı akıllı telefonunuzdan yansıtma imkanınız olsa nasıl olurdu? Artık bunu yapmak mümkün. Hem de son derece küçük bir aparatla. LED ışık kaynaklı ve 20 bin saat kullanım ömrü olan bu projektörün aynı zamanda micro sd kart girişi bile bulunuyor.

21 KAYBOLAN ANAHTARLARA SON Herkesin başına gelebilecek ortak bir sorundur kaybolan veya unutulan anahtarlar. Bu akıllı aparat sayesinde artık anahtarlarınız kaybolmayacak. Nasıl mı? Aparatı anahtarlığınıza takacaksınız. Akıllı telefonunuzda bulunan bul tuşuna bastığınızda, anahtarlığınız nerede olursa olsun, cihazın ışığı yanmaya ve fark edilebilir bir ses yaymaya başlayacak. Siz de kolaylıkla anahtarlığınızı bulacak ve artık onu kaybetme sıkıntısından kurtulacaksınız. AKILLI KİLİT Kapınıza yerleştireceğiniz bu kilitle, akıllı telefonunuza tek dokunuşunuzla kapınız isterseniz kilitlenip, isterseniz açılabilecek. Hem de Dünya nın neresinde olursanız olun. Hepsi bu kadar da değil. Bu cihaz, kapınıza biri geldiği anda sizi uyarıyor. Ayarladığınız takdirde, siz kapınıza yaklaştığınız anda kilidi otomatik olarak da açabiliyor. Alışverişten döndüğünüzde, elleriniz paketlerle dolu olduğu anda böylesi bir kolaylık son derece hoş olurdu değil mi? FOTOĞRAFLAR EKRANA HAPSOLMASIN Akıllı telefonlarımızla çektiğimiz onlarca güzel kareyi o küçücük ekranlardan kurtarmak ve albümlerimize yerleştireceğimiz elle tutulur fotoğraf kareleri haline dönüştürmek mümkün. Hacim olarak son derece az bir yer kaplayan, bu nedenle kolay taşınabilir özelliği olan bu printerlar, yüksek kalitede fotoğraflar basmanıza imkan tanıyor. Tek yapmanız gereken, telefonunuzu cihazın üst kısmındaki bölüme yerleştirmek ya da dilerseniz usb aracılığıyla bağlantı kurmak.

22 rö por taj MÜTEVAZILIĞI GÜZELLİĞİNİ PERÇİNLİYOR KARİYERİNE KÜÇÜK AMA EMİN ADIMLARLA BAŞLAYAN, DAİMA KALİTELİ YAPIMLARLA SEYİRCİ KARŞISINA ÇIKAN MÜGE BOZ; GÜZELLİĞİ, YETENEĞİ VE SEMPATİK TAVIRLARI İLE HAYRANLARINA HER GEÇEN GÜN YENİLERİNİ EKLİYOR.

23 Bildiğimiz kadarıyla, sinema, fotoğraf, bale ve müzik üzerine eğitiminiz var. Aynı zamanda sporla da yakından ilgileniyorsunuz. Bunlara bir de oyunculuk ve modelliği de ekleyebiliriz. Bu saydıklarımız arasında hangisi sizin için ön plana çıkıyor? Oyunculuk tabii ki şu sıralar daha ön planda, diğerleri hobi olarak devam ediyor. Müzik eğitimime bir süredir ara verdim, en kısa zamanda başlamayı istiyorum. Fotoğraf çekmeyi seviyorum, genellikle obje fotoğrafı çekmeyi seviyorum, portre veya manzara fotoğrafı çekmekten çok zevk almıyorum. Çok sık spor yapıyorum, pilates yoga gibi bireysel sporların yanında voleybol tenis gibi karşılıklı yapılan sporlar da stres atmak için çok iyi oluyor. Oyunculuk serüveninize Melekler Korusun dizisi ile başlamıştınız. Çekime gittiğiniz ilk günü hatırlıyor musunuz? Neler hissetmiştiniz? Evet hatırlıyorum. Çekim Kadıköy de, onların sürekli çekim yaptıkları evdeydi ve o zamanki ajansım bana işle ilgili çok detay vermemişti, ne yapacağımı nasıl bir karakter olduğunu bilmiyordum. Bu bende stres yaratmıştı, böyle iş mi olur diye düşünmüştüm. Sonra sete gittiğimde setteki sıcak ortam beni rahatlatmıştı. Fotoğraf, dizi veya film çekimlerinde, bir modelin ya da oyuncunun rahat olabilmesinin sırrı nedir sizce? Bu kişiden kişiye göre değişiyor bence. Bazı kişilerin karakterleri daha vurdumduymaz, takmaz olabiliyor, bu kişiler doğal olarak daha rahat oluyorlar kafalarına çok fazla şey takmadıkları için. Beraber çalışılan kişilerin enerjisi de bu durumu etkiliyor. İyi anlaştığın kişilerle çalışırken daha rahat oluyorsun. Ama zamanla insan alışıyor ve gitgide daha rahat olmaya başlıyor. İş Bankası Maximum Kart reklamlarında Mert Fırat la birlikte yer alıyorsunuz. Reklamlardan izleyiciye geçen enerjiniz son derece yüksek. Peki çekimler nasıl gidiyor? İş Bankası Maximum Kart ile 2. yılımıza girdik. Çekimler çok iyi gidiyor. Çok keyif alarak çalışıyoruz. Giderek ekip olarak birbirimize alışmaya başladık. Mert le çok iyi anlaşıyoruz, sette çok eğleniyoruz ve bu enerjimiz de işimize yansıyor. Sadece reklam filmi çekimleri değil diğer etkinlikler de çok eğlenceli ve pozitif geçiyor. İş te Üniversiteli buluşmalarımızda gençlerle sohbet edebilme şansımız oluyor, onlar kadar ben de çok zevk alıyorum bu buluşmalardan.

24 Bir markanın reklam yüzü olurken dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir? Bu tek başıma aldığım bir karar değil ekibimle beraber karar veriyoruz. Tabii ki bu kararda en önemli faktörler markanın güvenilirliği, marka imajının benim imajımla örtüşmesi ve kampanyanın uygunluğu. Ama bütün bunların yanında duygusal durumlar da olabiliyor, mesela İş Bankası benim annemin yıllardır çalıştığı bankadır. Ve ben lise yıllarındayken ilk Bankamatik Kartım İş Bankası ndandı ve yıllarca o hesabı kullandım, başka bir bankayla çalışmadım. O nedenle benim için ayrı bir yeri var İş Bankası nın. Modayla aranız nasıl? Kreatif yönünüzü kıyafet seçimlerinize de yansıtıyorsunuz dersek yanlış olmaz herhalde? Modayla aram olması gerektiği kadar iyi. Modayı çok fazla takip edip bütün seçimlerimi o yönden yana kullanmıyorum. O sezon trend olan şeyler eğer benim de hoşuma giden şeylerse alıyorum. Onun dışında vintage parçaları giymeyi, onları arayıp bulmayı seviyorum. Bu tarz alışverişlerimi de genelde İstanbul daki butik ve vintage dükkanlardan yapıyorum. Yurtdışında ise Londra da gittiğim birkaç mağaza var onları takip ediyorum. Orada olan yeni parçalar arasından seçimlerimi yapıyorum. Yani o yüzden moda ile hem iç içeyim hem de değilim diyebiliriz. Yani genelde büyük palto vs. gibi şeylerimi vintage kullanırken bazı basic parçaları diğer yerlerden tamamlıyorum. Kreatif yönümün giyim tarzımı yansıttığını söyleyebilirim. Çünkü farklı şeyleri bir araya getirmeyi seviyorum. O an giyindiğim zaman gözüme hoş geliyorsa onu genelde beğeniyorum. Ve kıyafetlerime kendimden de parça katmayı seviyorum. Bir takım yerlerini kesiyorum. İpten kemer yapıyorum. Farklı şeyleri aksesuar olarak kullanıyorum. Kreatif yönümü sadece modada değil ev dekorasyonunda da kullanıyorum. Mesela duvarlarımı farklı renklere boyuyorum. Mobilyalarımın bazılarını kendim tasarlayıp yapıyorum. Boyalarla çalışmayı çok seviyorum.

25 Tanınan bir isim ve yüz olmak hayatınızda neleri değiştirdi? Daha doğrusu gerçekten radikal bir değişiklik oldu mu? Tabii ki herkesin olduğu gibi benim de hayatımı bazı anlamlarda değiştirdi. İnsan ne kadar çok tanınırsa o kadar çok özgürlüğü kısıtlanıyor. Yapabildiği şeylerin kapasitesi azalıyor. Eskiden yaptığı şeyleri yapamıyor diye gözükebiliyor ama; aynı zamanda da sosyal hayatta sizi seven biri ile karşılaşıyorsanız o zaman da daha farklı bir iletişim oluyor. O kişilerle sohbet ediyorsunuz. Mesela markete girince Müge Hanım dizinizi çok beğeniyoruz dediğinde normalde hiç beklemediğiniz bir şekilde o kişi ile çok tatlı ve samimi bir sohbete girmiş oluyorsunuz. Bu durum da sizi mutlu ediyor. Tanınan biri olmak benim hayatımı bu tarz detayların dışında çok da fazla değiştirmedi. Çünkü ben hiçbir zaman şöhret odaklı giden bir insan olmadım. Yani şöhret olmak benim için hiçbir zaman birinci planda olmadı. Zaten hayatımı da ona göre yaşamıyorum. Benim daha çok önceliğim işimde iyi olmak, iyi projelerde yer almak. Bunlarla meşgul olmak daha çok hoşuma gidiyor. O yüzden daha çok tanınayım, daha çok şöhret olayım diye düşünerek yapmış olduğum hareketler yok. Yani ona göre yaşamıyorum. Yaşamaktan en fazla keyif aldığınız şehir hangisi? İstanbul çok güzel yerleri olan ve çok farklı bir kültürel yapıya sahip bir şehir. Belki biz İstanbul un çok içinde olduğumuz için trafik vs. gibi durumlarından dolayı İstanbul dan çok fazla keyif alamıyoruz. Ama işimin ve trafiğin çok fazla olmadığı saatlerde İstanbul un keyfini çıkarmayı seviyorum. İstanbul dışında Barselona çok hoşuma giden bir şehir. Çünkü klasik mimari anlamında tarihi binaları var ve bütün şehir tarihi bir dokudan oluşuyor. Aynı zamanda modern mimari örneklerine de rastlamak mümkün yani şehirde yürürken boş hiçbir sokak yok. Her baktığınız yerde çok güzel binalar, heykeller vs. görebiliyorsunuz. Aynı zamanda yaz turizminin olduğu bir şehir. Yazın denize kıyısı olduğu için sokakları boş değil, cıvıl cıvıl çok hareketli ve yapılabilecek bir sürü etkinliğin olduğu bir şehir. Bunun yanı sıra yemek kültürünün de çok güzel olduğu bir şehir olması sebebiyle Barselona yı çok seviyorum. Onun dışında Londra da gitmekten ve zaman geçirmekten keyif aldığım şehirlerden bir tanesi. Londra nın biraz daha sanatsal yönünün ağır basması, sergilerini ve müzelerini gezmek çok keyifli. Londra da ulaşım inanılmaz kolay o yüzden Londra nın cosmopolit yapısını da çok seviyorum.

26 Kariyeriniz anlamında kendinize koyduğunuz bir hedefiniz var mı? Kariyerim için bir hedef koymak kelimesini çok doğru bulmuyorum. Çünkü beş yıl sonra şurada olacağım gibi bir planı olduğu zaman insanın, hayatını iş gibi yaşaması gerekiyor. O hedefine ulaştığı zaman yaşayacağı mutluluktan çok o hedefine ulaşmak için yaşadığı stresin daha çok ön plana çıktığını düşünüyorum. Yani hayatın bu kadar keskin çizgilerle ayrıldığını düşünmüyorum. Ama tabii ki insanın bir hedefi olması ve bu doğrultuda ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Yani benim herhalde şu andaki hedefim kendi projelerimi hayata geçirmek olabilir. Kendi yazdığım, yapımında ya da yazım grubunda yer aldığım ve aynı zamanda oynadığım bir iş hedeflerimden biri. Aynı zamanda bu bir film veya televizyonda başka bir proje de olabilir. Bunun dışında da komedi oyuncusu olmak istiyorum. Türkiye de aslında komedi oyunculuğu diğer drama oyunculuğuna göre biraz daha farklı bir kulvarda ilerliyor. Bizim yaşımızdaki insanlar çok fazla komediye yönelmiyor, daha çok drama tercih ediyorlar. Ama ben biraz daha farklı bakıyorum bu konuya. İyi bir komedi oyuncusu olmak hoşuma gidebilir. Daha farklı alanlarda ilerlemeyi düşünüyorum. Tek düze roller değil elimden geldiği kadar benim sınırlarımı zorlayan karakterleri canlandıracağım projelerde yer almak istiyorum. Hayalini kurduğunuz, keşke şöyle bir karakteri canlandırsam dediğiniz bir rol var mı? Var tabii, mesela vampir karakteri. Tilda Swinton un oynadığı bir film var, o filmdeki gibi bir vampiri canlandırmayı çok isterim. Onun dışında Helena Bonham Carter gibi Tim Burton filmlerindeki daha masalsı karakterleri canlandırmayı çok istiyorum. Tomb Raider da Angelina Jolie nin canlandırdığı gibi sert aksiyon içeren karakterleri canlandırmak da keyifli olur.

27 mü ze VE ÖREN YERLERİMİZ İHTİŞAMINI DÜNDEN BUGÜNE KORUYAN YILDIZ SARAYI EŞSİZ MİMARİSİ, MASALLARA KONU OLACAK BAHÇESİYLE İSTANBUL UN TEPELERİNDE BİR İNCİ.

28

29 İstanbul un Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel yapılarından biri olan Yıldız Sarayı, padişahların av sahası olarak kullandıkları Yıldız Tepesi ndeki arazide konumlanmıştır. Bu arazideki ilk yapı Sultan I. Ahmed tarafından yaptırılan kasırdır. Ardından Sultan III.Selim Yıldız Kasrı nı yaptırmış, takip eden yıllarda Sultan Abdülaziz ise Büyük Mabeyn, Malta ve Çadır Köşklerini ve Çit Kasrı nı inşa ettirmiştir. Bütün bu yapıların bir saraya dönüştürülmesi ve bugünkü adının verilmesi ise Sultan II. Abdülhamid döneminde gerçekleşmiştir. Sarayın denizden ulaşılması dolayısıyla kuşatılmasının zor olması, padişahın bu saraya taşınmasındaki en önemli etken olmuştur. Saray 1994 te ise Yıldız Sarayı Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. BÜYÜK MABEYN KÖŞKÜ İstanbul un bir dönem en ünlü mimarları Balyan ailesine mensuptu. Beylerbeyi Sarayı, Valide Sultan Sarayı, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası bu aile tarafından inşaa edilen en önemli yapılar arasındadır. Yıldız Sarayı nın en göz alıcı köşkü olan Mabeyn Köşkü de 1866 yılında Balyan ailesi tarafından yapılmıştır. Alt katta havuzlu Divanhane yer alır. Üst kata ise ihtişamıyla büyüleyen kristal trabzanlı merdivenlerden çıkılır. Sarayın yapıldığı yıllarda üst bölüm padişahın kullanımına ait idi. Cumhuriyet in ilanından sonra ise önemli davet ve ziyafetler için kullanılmaktadır.

30 KÜÇÜK MABEYN KÖŞKÜ Tarihin önemli anlarına tanıklık etmiş olan bu köşk, Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır. Padişah burayı çalışma mekanı olarak kullanmış, devlet işleriyle ilgili görüşme ve yazışmalarını bu köşkte gerçekleştirmiştir. Sultan II. Abdülhamid e tahttan indirildiği haberi bu köşkte verilmiş, Mustafa Kemal Atatürk ün, Samsun a çıkıp Kurtuluş Savaşı nı başlatmadan önce Sultan Vahdettin le yaptığı görüşmelere yine bu köşk ev sahipliği yapmıştır. Büyük Mabeyn de olduğu gibi yine Art Nouveau tarzındaki çiçek dallarıyla süslü trabzanlar dikkat çekicidir. Son derece değerli bir tabloya bakar gibi köşkün süslemeleri de dakikalarca bakacağınız güzelliktedir. ADA KÖŞKÜ Art Nouveau tarzındaki bu köşk Hasbahçe de yer almaktadır. Hayvanlara son derece düşkün olan II. Abdülhamid köşkün yanına küçük bir hayvanat bahçesi bile yaptırmıştır. CİHANNÜMA KÖŞKÜ İstanbul u ayaklar altına alan manzarası nedeniyle bu köşke Cihannüma (Dünya yı gören) ismi verilmiştir. Sarayın her bölümü kendine has güzelliklere sahip olsa da, bu bölüm süslemeleriyle ayrıca dikkat çekmektedir. YILDIZ SARAYI MÜZESİ Aralarında ağırlıklı olarak Sultan II. Abdülhamid in kişisel eşyalarının, marangoz aletlerinin ve kendisine armağan edilen objelerin de sergilendiği bu alandaki eserlerin tümü saraya aittir. 90 metre uzunluğundaki galeride dönemin Yıldız Porselen Fabrikası ürünleri de yer almaktadır.

31 HAMAMLAR Pek çok sarayda olduğu gibi Yıldız Saray ında da hamamlar bulunur. Yalnız Sultan II. Abdülhamid in özel hamamı, çağdaşı olan hamamların aksine kalorifer sistemine sahiptir. Saraydaki bir diğer hamamsa, Küçük Mabeyn Köşkü ne geçitle bağlanan Küçük Mabeyn Hamamı dır. Bu hamamda da sıcaklık ve ılıklık bölümleri ve şömineli dinlenme odası bulunur. YILDIZ SARAYI TİYATROSU Farklı ülkelerin önemli devlet adamlarının ziyaretleri bugün olduğu gibi eskiden de önem verilen bir konuydu. Özellikle imparatorlar üstünde iyi bir intiba bırakmak padişahlar için önemliydi. Yıldız Sarayı nda yer alan ve günümüze ulaşabilen tek saray tiyatrosu olan Yıldız Sarayı Tiyatrosu da Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm in ziyareti için yaptırılmıştır. Küçük bir opera salonuna benzeyen tiyatronun etrafı localarla çevrilidir. Duvarları ve tavanı ise motiflerle süslenmiştir. ZİYARET SAATLERİ: 15 Nisan - 1 Kasım tarihleri arasında Kasım - 15 Nisan tarihleri arasında saatleri arasında Salı günleri hariç ziyaret edilebilir.

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur Spor Dünyası Dış Tic. A.Ş. Adına Sahibi : Sorumlu Yazıişleri Müdürü : İçerik ve Tasarım : Baskı ve Üretim : Basım Tarihi : Yönetim Yeri : Tel : Faks : Yayın Türü : İki Ayda Bir Yayınlanır : ISSN : Sayı

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR.

BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. SAYI 34 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. Sunuş Hedeflerimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz Geçtiğimiz yıl özel sektörün büyüdüğü, geliştiği ve dünya ile rekabette biraz

Detaylı

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı!

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! MAYIS-HAZİRAN-TEMMUZ 2012 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! Yeni açılımlar, yeni heyecanlar içindeyiz Boydak Holding, yatırımlarıyla ve oluşturduğu

Detaylı

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yeşil, çevre, tasarruf, sürdürülebilirlik, karbon salımı, küresel ısınma, iklim

Detaylı

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır.

Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Size düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır. ÖNE ÇIKANLAR KİTAP İPEK ÇALIŞLAR MİMAR MUSTAFA TONER KOLEKSİYON MUHTAR KATIRCIOĞLU TELEVİZYON ENGİN ALTAN DÜZYATAN PORTRE TULUHAN TEKELİOĞLU SÖYLEŞİ DENİZ HERTZ SAYI: 14 Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye

Detaylı

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY

İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL. Lüks tasarımlar 72 SAATTE. Stockholm. Aksesuar trendleri O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY İlkbahar 2012 KİŞİYE ÖZEL Lüks tasarımlar 72 SAATTE Stockholm O ARTIK BİR YÖNETMEN GEORGE CLOONEY Aksesuar trendleri İLKBAHAR/YAZ 2012 %5 indirim kampanyası yurt içi ve yurt dışı tüm otel ve restoranlarda

Detaylı

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine Mayıs 2014 Sayı: 37 Y a ş a r H o l d i n g G ı d a v e İ ç e c e k G r u b u y a y ı n ı d ı r. P a r a i l e s a t ı l a m a z. Çocuk gelişiminde anne-babanın rol dağılımı nasıl olmalı? Aromaterapi ve

Detaylı

Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010. Nilüfer: Nestlé bir klasik. Tatlı niyetine dondurma

Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010. Nilüfer: Nestlé bir klasik. Tatlı niyetine dondurma Sayı 07 Haziran-Temmuz-Ağustos 2010 Festival zamanı Tatil cenneti Muğla Nilüfer: Nestlé bir klasik Tatlı niyetine dondurma İçindekiler 02 Gelenek Festival zamanı 04 Sohbet Nilüfer 06 Kültür Eşsiz tatil

Detaylı

NAZ ELMAS 'GRİPSAVAR' Her rolüyle şaşırtıyor SONBAHARA HAZIRLAYAN REÇETELER TATİLDE NEREYE GİDECEĞİNİZE KARAR VERDİNİZ Mİ?

NAZ ELMAS 'GRİPSAVAR' Her rolüyle şaşırtıyor SONBAHARA HAZIRLAYAN REÇETELER TATİLDE NEREYE GİDECEĞİNİZE KARAR VERDİNİZ Mİ? SAYI:20 EYLÜL - EKİM - KASIM 2013 SONBAHARA HAZIRLAYAN 'GRİPSAVAR' REÇETELER PROF. Dr. HİLAL MOCAN: HER ÇOCUK KENDİ KİTABINI YAZAR SAĞLIĞINIZ İÇİN LİFLİ GIDALARLA BESLENİN NAZ ELMAS Her rolüyle şaşırtıyor

Detaylı

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Francesco Faccln den Wunder Wasser Lavabo Mikonos da Kekik Kokulu Otel San Giorgio Modaya Yaz Geldi Ateş Tuğlası Renginde Tasarımlar Şehirler ve Dekorları Sıcaklar ve Bitkiler

Detaylı

MOLİVOS. Aşk. mevsiminde. Mart. Oleg Cassini imzası. Sahipsiz hayvanlar yalnız değil AYŞE MİNE İLE MÜZİK TERAPİ. Göktürk Fidanlığı

MOLİVOS. Aşk. mevsiminde. Mart. Oleg Cassini imzası. Sahipsiz hayvanlar yalnız değil AYŞE MİNE İLE MÜZİK TERAPİ. Göktürk Fidanlığı Mart Sayı 59 Fiyat 5 TL Aşk mevsiminde Oleg Cassini imzası Sahipsiz hayvanlar yalnız değil Göktürk Fidanlığı Nisan ayında halka açılıyor TARİHİ DEĞİŞTİREN KAZI Barbaros un memleketi MOLİVOS Ne olacak Bu

Detaylı

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok!

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok! Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar Arzu Akgün Resim Sanatı Üzerine Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi Bahçe, Balkon ve Teraslarınıza Mor Dokunuşlar Sardunaki Otel Birlikte Geçen On Yıl Varyant Karşıyaka

Detaylı

5 Adet LED T. 10 Adet Table. Sayı: 15 TEMMUZ-AĞUSTOS 2014

5 Adet LED T. 10 Adet Table. Sayı: 15 TEMMUZ-AĞUSTOS 2014 Sayı: 15 TEMMUZ-AĞUSTOS 2014 I K K A H Ş İ L İ K E Ç R İ B N İ Ç İ 0 0 1 R E H NYA TARİHİ: 22 Ağustos-31 Aralık 2014 KAMPA EDES C180 1 ADET MERC Cep Telefonu e 5S 5 Adet İphon V 5 Adet LED T lu S3 Oyun

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

YASAM TARZI. Kiş YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3

YASAM TARZI. Kiş YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3 AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3 TÜRKİYE DE İLK ULUSLARARASI SQUASH TURNUVASI AVRUPA KONUTLARI NDA SAĞLIKTA YENİ BİR DÖNEM AİLE HEKİMLİĞİ KOMŞULAR DUBAA CAFE YE DEMİR ATIYOR İSTANBUL U

Detaylı

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yaz aylarına geçişin hızlandığı şu günlerde, iklim değişikliğini hayatımızın içinde hissetmeye başladık. Her haftaya farklı

Detaylı

Ocak - Şubat 2011 ISSN : 2146-1457. w w w. d e r g i b u r s a. c o m. t r K E N T V E Y A Ş A M D E R G İ S İ

Ocak - Şubat 2011 ISSN : 2146-1457. w w w. d e r g i b u r s a. c o m. t r K E N T V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Ocak - Şubat 2011 ISSN : 2146-1457 01 w w w. d e r g i b u r s a. c o m. t r K E N T V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Esiyorsa adı keşiş lemedir Asrın liderinin Bursa mabedi Ele güne karşı 40 senelik efsane

Detaylı

Yoga üzerine s. 12-13 Meditasyon ve yoga eğitmeni Bora Ercan la konuştuk. MyClub s Fitness Magazine. DİYETİSYEN VE PT NİN ÖNEMİ s.

Yoga üzerine s. 12-13 Meditasyon ve yoga eğitmeni Bora Ercan la konuştuk. MyClub s Fitness Magazine. DİYETİSYEN VE PT NİN ÖNEMİ s. Beslenmede yeni yaklaşımlar Kinoa, bulgur ve karabuğday Bu üç mucizevi tahıl; yüksek protein değerleri, lif ve mineral zenginlikleriyle gün geçtikçe önem kazanıyor. s. 2 Mükemmel cilt için beş öneri İstediğiniz

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Geçmişten geleceğe uzanan. bir başarı hikayesi...

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Geçmişten geleceğe uzanan. bir başarı hikayesi... Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI 7 Geçmişten geleceğe uzanan bir başarı hikayesi... İçindekiler 4 - Başkanın mesajı 6- GÜNDEM: Cemal Kadooğlu: Yolumuzu inandığımız değerlerle çizdik 10- MERCEK: Kadoİl

Detaylı

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER

SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ FESTİVAL ZAMANI BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST. yat ALACAKLARA ÖNERİLER. 30 metrekarede yaşam ÜNLÜ MÜDAVİMLER SAYI 1 / NİSAN 2014 / ÜCRETSİZ ALAÇATI DA FESTİVAL ZAMANI ÜNLÜ MÜDAVİMLER alaçatı yı anlattı yat ALACAKLARA ÖNERİLER BU OTELDE ŞIMARMAK SERBEST 30 metrekarede yaşam 1878 den beri Soğuk Lezzetlerin Sırrı,

Detaylı

içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar...

içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar... içindekiler EDİTÖR YAZISI 6 Selda KAYA KAPANCIK İyi okumalar... MASAÜSTÜ 10 > İstanbul Film Festivali 2 Nisan da başlıyor >Meze yiyecekseniz, Seastar1 e gideceksiniz... >Divan Chocolat d Origine >Exen

Detaylı

paylaşımdan Yeni Bir Yüz Yeni Bir Heyecan İkram Göktaş

paylaşımdan Yeni Bir Yüz Yeni Bir Heyecan İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Yeni Bir Yüz Yeni Bir Heyecan Son iki yılda yaşadığımız hızlı büyümenin ardından tüm iş süreçlerine yansıttığımız gelişim ve atılım programımızı kurumsal kimliğimizi yenileyerek

Detaylı

Sonbahar detoksuyla yenilenin s.9. MyClub s Fitness Magazine. Ş marman n tam vakti! Egzersiz yapanlar için püf noktaları

Sonbahar detoksuyla yenilenin s.9. MyClub s Fitness Magazine. Ş marman n tam vakti! Egzersiz yapanlar için püf noktaları Egzersiz yapanlar için püf noktaları MyClub Beslenme ve Diyet Uzmanı Hale Taşgın, egzersiz yapanlara ve yakın dönemde yapmayı planlayanlara, beslenme önerilerinde bulunuyor. s.2 Ş marman n tam vakti! Hepimiz

Detaylı

BENELÜKS 1 Köln de başlayan uzun yolculuğun ilk durağı olacak Lüksemburg a doğru uzanan bir ferahlık duygusu. Benelüks ü ters sırasıyla görmek ve yaşamak üzere 2600 km civarında yol kat edilecek bir gezinin

Detaylı

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Mevsimler Değişirken Sarıdan yeşile kaçan yaprakları ile hüznün kraliçesi sonbahar, yerini beyaz baş tacımız kışın güzelliklerine bırakırken değişen sadece mevsimler olmuyor. Her

Detaylı

www.ecampusmag.com REKLAM KOORDİNATORÜ Barış AYDOĞDU HABER KOORDİNATORU Zafer Burak AYDOĞDU Simge AŞKAN REDAKSİYON Yasin Emre KARÇA Alperen Göktuğ ATAK WEB KOORDİNATORU Volkan ÖVEN PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ Mıknatıs

Detaylı

SAYI: 19. www.ngdergi.com

SAYI: 19. www.ngdergi.com SAYI: 19 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR PORTRE NAFİ GÜRAL TASARIMCI YİĞİT ÖZER TELEVİZYON MEHMET AKİF ALAKURT HABER MAISON&OBJET 2011 MİMAR BRIGITTE WEBER SAĞLIK ENDER SARAÇ KİTAP ELİF ŞAFAK Otelinize bir

Detaylı

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin

Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin 03 SAF Gayrimenkul YATIRIM ORTAKLIĞI NIN Dergisidir. ÖNSÖZ Değerli Akasyalılar, Akasya Yeni Nesil Yaşam Kompleksimiz ile alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmek için dünyaca ünlü seçkin markaları tek çatıda

Detaylı