SAÇ DÖKÜLMELERİ. Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar. DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SAÇ DÖKÜLMELERİ. Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar. DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı"

Transkript

1 SAÇ DÖKÜLMELERİ Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı

2 SAÇ DÖKÜLMELERİ İnsanlık tarihi boyunca saç büyük öneme sahipti. Saç insanın doğal güzelliğinin bir parçası ve kişisel ifadenin önemli bir unsurudur. Çoğu toplumlarda gücün ve cazibenin sembolü olmuştur.

3 SAÇ DÖKÜLMELERİ İnsan derisinde yaklaşık 5 milyon kıl folikülü vardır. Bunların 100 bin kadarı saçlı deri, kaş ve kirpik bölgesinde bulunur. Hayatımızın belirli bir döneminde saçlarımız az ya da çok dökülür. Saç dökülmesi, insanoğlunun en eski ve en önemli güzellik sorunlarından biridir ve dermatoloji polikliniklerine başvuru nedenleri arasında önemli yer tutar.

4 SAÇ GELİŞİMİ Saç kökü daima etkin değildir, yani saçlar sürekli büyümez. Saç büyümesinin 3 faklı evresi vardır; I. Büyüme evresi(anagen);2-6 yıl kadar sürer II. Regresyon(Katagen);büyümenin durduğu dönem 4-6 hafta sürer III. Dinlenme evresi(telogen):dökülmeden önceki dönem 2-3 ay sürer.

5 SAÇ GELİŞİMİ

6 Saçların %85-90 büyüme, %10-15 i ise dinlenme evresindedir Dinlenme evresini tamamlayan saçlar köklerinden ayrılarak dökülürler. Dökülen kıl kökünden yeni saç gelişimi başlar ve böylece döngü tekrar başlamış olur.

7 SAÇ DÖKÜLMELERİ Günlük ortalama saç telimiz dökülür. Günde 100 taneden fazla saç dökülmesi olursa ve bu dökülme sabitleşirse "alopesi" dediğimiz saç kayıpları ortaya çıkar.

8 ANDROJENİK SAÇ DÖKÜLMELERİ Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin en sık nedeni genetik yatkınlıktır (saç dökülmelerinin %50-80'inden sorumludur). Genetik yatkınlık anneden ya da babadan geçebilir ve bu tip saç dökülmesi androgenetik alopesi adını alır. Erkeklik hormonları olarak da bilinen androjenlerin etkisi ile oluşur.

9 Erkeklerde; Genetik saç dökülmesi daha sıktır Genellikle 20 li yaşlarda başlar Saçların tepe kısımlarında seyrekleşme, incelme Son safhada kellik meydana gelmektedir.

10 ANDROJENİK SAÇ DÖKÜLMELERİ Erkeklerde hastalık olarak değil, karakteristik yapı olarak kabul edilir. Ergenlik dönemi sonrası erkeklerin yaklaşık yarısı androgenetik alopesi ile karşılaşabilir.

11 ANDROJENİK SAÇ DÖKÜLMELERİ Kadınlarda nadirdir, özellikle menapozdan sonra erkeklik hormonunun nisbi yüksekliğine bağlı olarak başlar,saçın tepe kısmında incelme ve seyrekleşme görülür, kellik oluşmaz.

12 ANDROJENİK SAÇ DÖKÜLMELERİ Androgenetik saç dökülmesi tanısı klinik ve ayrıntılı hikaye ile konulur. Gereğinde hormonal tetkikler yapılır. Dökülmenin aktif olduğu genç yaşlarda haricen sürülen losyonlar ya da ağızdan alınan ilaçlar dökülmeyi azaltabilir ancak tam olarak durdurmaz İlerleyen dönemlerde en etkin tedavisi saç ekimidir.

13 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ (TELOGEN EFLUVİUM) Aşırı fiziksel ya da psikolojik strese bağlı olarak ani ve yaygın saç dökülmesi görülebilir. Genelde vücudu strese sokan durumlardan 2-3 ay sonra görülebilir. Büyüme evresindeki saçların büyük kısmı aniden dinlenme evresine geçer. Dinlenme evresindeki saçların oranında artış ve dökülmeyle kendini gösteren bu duruma telogen effluvium denir.

14 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Yüksek ateş Ciddi hastalıklar Cerrahi girişimler Travma Doğum sonrası Troid bezi hastalıkları Beslenme İlaçlar Kanser tedavileri Demir ve çinko eksikliği Stres

15 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Tetikleyici faktörler büyüme evresindeki saçların dinlenme fazına girmesine neden olabilir. Olaydan yaklaşık 2-3 ay sonra büyük miktarlarda saç dökülmeleri olabilir. Tetikleyici faktör saptanıp tedavi edilirse sonuçlar genelde iyidir.

16 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Doğum Hamilelik sırasında çoğalan ve hacim kazanan saçlar doğumdan 2-3 ay sonra dökülmeye başlayabilir. Bu geçici bir saç kaybıdır ve vakaların büyük kısmında 6 ayda düzelir.

17 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Tiroid bezi hastalıkları Troid bezinin az çalışması da çok çalışması da saç dökülmesine neden olabilir. Hastalığın erken tedavisi ile başarılı sonuçlar alınır.

18 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Beslenme Sıkı diyetler saç kaybına neden olmaktadır. Özellikle yetersiz protein alımının saç dökülmesine neden olduğu gösterilmiştir. Diyetin bırakılmasından sonra genellikle geri dönüşümlüdür. İlaçlar hormonal ilaçlar, depresyon, kalp hastalıkları ya da tansiyon için kullanılan ilaçlar veya kan inceltici ilaçlar, yüksek doz A vitamini geçici saç dökülmelerine neden olabilirler.

19 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Kanser tedavileri; Bazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurur. Saçlar incelir ve kırılarak dökülür. Bu durum tedaviden 1-3 hafta sonra görülür. Hastalar saçlarının %90'a yakın bir kısmını kaybedebilir Tedavi bitince saçlar yeniden çıkacaktır.

20 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Demir eksikliği Diyetlerinde yeterli demir bulunmayan ya da demir emilimi bozuk kişilerde veya adet kanamaları uzun süren veya fazla kanaması olan kadınlarda demir eksikliği oluşabilir ve bu durum saç dökülmesine neden olabilir. Tedaviyle bu durum düzeltilir. Çinko eksikliği Doğuştan veya sonradan olan çinko eksikliklerinde saç dökülmesi görülebilmektedir.

21 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Stres Sevilen birinin kaybı, işten ayrılma veya boşanma gibi akut stresleri takip eden 1-3 ay sonra yaygın saç dökülmesi olabileceği gibi, kronik strese maruz kişilerde saç dökülmesi gözlenebilir.

22 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Uygunsuz Saç Bakım veya Uygunsuz Saç Kozmetikleri Kullanımı Saçlara uygulanan bazı kimyasallar-saç boyaları, renk açıcılar, kalıcı permalar, saç kuvvetlendirici maddeler saçlarda hasara yol açabilir. Bu ürünler sık kullanılırsa, uzun süre saçlarda bırakılırsa, aynı anda birden fazla uygulama yapılırsa saçları zayıflatır, kolay kırılmasına ve dökülmesine neden olur.

23 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Saça verilen şekiller saç kaybına neden olabilir. Saçların sıkı toplanması, at kuyrukları yapılması saç dökülmesini artırmaktadır.

24 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ Saçların sık şampuanlanması, taranması ve fırçalanması kolay kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Şampuanlama sonrasında saçlar kremlenmeli ve böylece kolay taranması sağlanmalıdır. Saçlar ıslak olduğunda daha kolay kopar, kırılır ve dökülür. O nedenle saçlar kuruduktan sonra taranmalı ya da fırçalanmalıdır. Saçlar için yumuşak malzemeden yapılmış tarak ya da fırçalar kullanılmalıdır

25 YAYGIN SAÇ DÖKÜLMESİ (TELOGEN EFLUVİUM) Yaygın saç dökülmesinin sebebinin bulunup düzeltilmesi durumunda geri dönüşü vardır Genellikle 6 ay içinde saçlar yeniden çıkmaya başlar.

26 BÖLGESEL SAÇ DÖKÜLMESİ (ALOPESİ AREATA, SAÇ KIRAN) Çocuklarda daha sık görülür. Halk arasında saçkıran olarak bilinmektedir. En fazla saçlı deride görülür. Saçlı derinin herhangi bir bölümünde bölgesel saç kayıpları oluşur.

27 BÖLGESEL SAÇ DÖKÜLMESİ (ALOPESİ AREATA) Genellikle 1-2 cm. çapında kılsız, parlak bir alan şeklindedir, yayılma da görülebilir. Saçlı deri dışında kaşlarda, sakal ve bıyık bölgesinde ve nadiren vücut kıllarında da görülebilir.

28 BÖLGESEL SAÇ DÖKÜLMESİ (ALOPESİ AREATA, SAÇ KIRAN) Hastalığın nedeni daha çok sıkıntı ve stresli olaylardan sonra vücudun verdiği bir tepki olarak düşünülmektedir. Tedavide saç köklerini uyarmayı sağlayan kremler ve losyonlar verilebilir, saçsız alana kortizon injeksiyonları yapılabilir. Saçkıran genellikle kalıcı saç kaybına neden olmaz, ancak tedavi uzun sürebilir.

29 SAÇ DÖKÜLMELERİNDE TEDAVİ Saç dökülme probleminiz varsa bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Öncelikle saç dökülme tipi belirlenmelidir. Saç dökülmesine neden olan bir hastalık ya da ilaç gibi etkenler varsa araştırılmalıdır. Saçlar için besleyici krem, tonik, şampuanlar destekleyici ürünler olarak kullanılabilir.

30 SAÇ DÖKÜLMELERİNDE TEDAVİ İlaç tedavileri Finasterid, Minoksidil Cerrahi tedavi Saç Ekimi Diğer yöntemler Saç mezoterapisi: Dökülme olan bölgede deri altına çeşitli vitamin, mineraller ile bir takım saç çıkarıcı ilaçların verildiği etkili bir yöntemdir PRP: Hastanın kanında bulunan büyüme faktörlerinin enjektör yardımıyla saç diplerine verilmesini içeren, yeni ve oldukça güncel bir tedavidir.

31 Teşekkürler

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Bilindiği gibi kel kalma korkusu insanların ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi düzenli beslenmemektir. Düzenli beslenmemenin

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Kemoterapi nedir? Kemoterapi; genel anlamı ile bir hastalığın bazı kimyasal maddeler kullanılarak tedavisini ifade eder. Onkolojik olarak ise kemoterapi, tümörü

Detaylı

For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi

For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi For Sifa University Hospital Saç Ekimi Ünitesi www.sifa.edu.tr FUE SAÇ EKİMİ Saç ekimi, çeşitli nedenlerle saç açıklığı ya da seyrekliği oluşmuş alanlara, kişinin kendi saç köklerinin nakledilerek saçsız

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel AKCİĞER KANSERİ! Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, tüp bebek ve infertilite tedavileri üzerine özelleşmiş dinamik bir merkezdir. Bizler tüm ekip olarak Küçük bir

Detaylı

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları 2012 / Sayı: 31 ED TÖRDEN Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları Sa l kta Nab z Aktüel ve Sosyal T p Dergisi 2012 / Say : 31 ISSN 1308 6006 stanbul Sa l k Mensuplar Derne i Ad na SAH B ; Opt. Dr.

Detaylı

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA 2013_2:BİZİMŞİFA DERGİSİ 01.06.2013 11:49 Page 1 içindekiler 03 05 07 13 BASINDA KADIKÖYŞİFA KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... MEME HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ Memesiz olmak kader

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

KADIN OLMANIN ÇIKARIN

KADIN OLMANIN ÇIKARIN Popüler Sağlık Dergisi Popüler Sağlık Dergisi Şubat-Mart 2014 Sayı: 2 Şubat - Mart - 2014 Sayı 2 SAÇ DÖKÜLMESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY 30 TL LİK SÜRPRİZ İNDİRİM KUPONU YEMEK YA DA YEMEMEK BÜTÜN

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı

Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER. Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr.

Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER. Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr. . Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr. Yılören Tanıdır YAZARLAR VE KATKIDA ÇOCUKLARDA ÜROLOJİK BULUNANLAR PROBLEMLER

Detaylı

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri Sağlık Olsun ÜCRETSİZDİR ÖZEL AVCILAR HOSPITAL YAYIN ORGANIDIR SAYI 16 / 2013 Boyun Ağrılarına Karşı Boyun Egzersizleri Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Kronik Barsak Hastalıkları Büyük Göğüslerden memnun

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET KİLO VERMEDE 12 Sendromu Kalp Damar Cerrahi Merkezimizde başarılı bir operasyon 08 VARİS TEDAVİSİNDE SON NOKTA ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON 13 İDRAR KAÇIRMAK KADER DEĞİL HASTALIKTIR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Detaylı

Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI. Hasta Bilgilendirme Formu

Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI. Hasta Bilgilendirme Formu Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI Hasta Bilgilendirme Formu 2 Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI Hasta Bilgilendirme Formu 3 Beyin Anevrizması

Detaylı

PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI Ö N S Ö Z

PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI Ö N S Ö Z Ö N S Ö Z PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI Prof. Dr. HÜLYA APAYDIN Prof. Dr. SİBEL ÖZEKMEKÇİ Uz. Fizyoterapist SEMRA OĞUZ Uz. Fizyoterapist İSMAİL ZİLELİ İSTANBUL 2008 Parkinson hastalığı,

Detaylı