PRETON. Yazıcılarımız İle İlgili Çevresel Sorunlar Karbon Ayak İzimiz ile birlikte Çıktı Giderlerimizi Nasıl Azaltabiliriz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PRETON. Yazıcılarımız İle İlgili Çevresel Sorunlar Karbon Ayak İzimiz ile birlikte Çıktı Giderlerimizi Nasıl Azaltabiliriz."

Transkript

1 PRETON Yazıcılarımız İle İlgili Çevresel Sorunlar Karbon Ayak İzimiz ile birlikte Çıktı Giderlerimizi Nasıl Azaltabiliriz.

2 KARBON AYAK İZİ Doğaya saldığımız sera gazlarının genel toplam içindeki payıdır. En genel yaklaşımla, fosil yakıt tüketimi sebebi ile oluşan sera gazları küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Her bir birey, kurum yada kuruluş bir takım alışkanlıklarını değiştirerek KARBON AYAK İZİNİ düşürmekle yükümlüdür.

3 YAZICI KULLANIMINDAN DOĞAN ÇEVRE SORUNLARI 1970 lerde ortaya atılan kağıtsız ofis ortamı halen gerçekleşememiştir ve öyle görünüyor ki gerçekleşmesi oldukça güçtür. Bilgi akışı çok hızlı bir şekilde artmaktadır, kağıt tüketiminin azalması beklenirken tam tersi bir şekilde artmaktadır. Aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi Avrupa ülkelerindeki kağıt üretimi her yıl %2,5 oranında artmaktadır.

4 Kağıt, pek çoğumuz için çok daha ekonomik, bir enerji kaynağına bağımlı olmaksızın sezgisel çalışma yapabileceğimiz bir ortam sağlamaktadır. Avustralya Aileler, Toplum hizmetleri ve Yerli İşleri Birimi (FahCSIA), Sürdürülebilirlik Raporu verilerine göre Ortalama bir ofis çalışanı yılda sayfa kağıt harcamaktadır. İsrail Leumi Bank istatistiklerine göre Bankacılık sektöründe ise bu sayı sayfalara çıkmaktadır. DETAYLANDIRMAK GEREKİRSE Her bir çalışan, 500 sayfalık kağıt toplarından yılda 30 adet kullanmaktadır. 400 top kağıt bir tona eşittir ofis çalışanı yılda bir ton kağıt tüketmekte bu da ağacın harcanması demektir. Ortalama her 10 ofis çalışanı yılda 18 ağaçlık kağıt tüketmektedir. Bu denli büyük kağıt tüketiminin çevresel etkileri çok fazladır.

5 Çoğu işyerinin yazıcılarda kullandıkları kağıt tamamen ağaçtan üretilmiştir. Ne yazık ki geri dönüşümlü kağıt kullanımı çok azdır ya da görünüm itibari ile tercih edilmemektedir. Ağaçların, karbondioksit dönüşümünü yapabilen en büyük kaynak olduğu açıktır. Küresel ısı dengesini korumaktadırlar. Kağıt tüketimi sadece ağaçların tüketilmesi değildir, aynı zamanda üretimi sırasında çok fazla enerji tükettiren ve kimyasalların yoğun kullanıldığı bir süreçtir. Çöpe giden kağıtlar yüksek miktarda metan gazının açığa çıkmasına sebep olur. Metan gazı ile açığa çıkan pek çok gaz sera gazlarını oluşturur.

6 TONER TÜKETİMİ Toner açık havayı ve kapalı ortamları kirletmektedir. Toner yapımında kullanılan bileşenlerin pek çoğu zehirlidir ve Uçucu Organik Bileşenler olarak rahatlıkla havaya karışabilmektedir. Centre for Remanufacturing & Reuse verilerine göre yalnızca tek bir renk toner imalatı sırasında 4,8 Kg CO2 salınımı ortaya çıkartmaktadır. Tekrar kullanılabilir bir kartuşun dahi doldurma esnasında 2,4 Kg CO2 salınımına sebep olduğu tahmin edilmektedir. İÇ ORTAM KİRLİLİĞİ Çok sık gündeme getirilmese de ofis yazıcıları ortam kirliliğine yol açar. Yapılan bilimsel çalışmalara göre yazıcıların bulunduğu ortamlarda yüksek miktarda ultra ince partiküller (Toner imalatında kullanılan) tespit edilmiştir. Bu partiküller uzun vadede insan sağlığını ciddi olarak tehdit edebilecek ağır metal içeren parçacıklardır.

7 KULLANILMIŞ TONER ATIKLARI Eğer dolum kartuş kullanıyorsanız ve vicdanım rahat diyorsanız, tekrar düşünün. Doldurulabilir (Ülkemizde muadil kartuş olarak tanımlanır) kartuşların büyük çoğunluğu ucuz iş gücünün yaygın olduğu ülkelerde düşük kalitede imal edilir. Tekrar dolum sırasında sıkıntılar yaşanır ve genellikle kullanılamaz. Mürekkep yerine atık yada kötü imal edilen hammaddeler kullanılır. Bu hammaddeler imalat sırasında çalışan işçilere zarar verdiği kadar, kullanıcılarda ve tekrar dolumcularda önemli sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Çıktı Maliyetleri Kağıt tüketim oranları sadece çevresel sorunlar değildir. Satınalma, depolama, atık ve çeşitli maliyetler bir araya geldiğinde önemli meblağlara dönüşmektedir. Tüm bu giderler hesaplandığında ofis giderlerinin %1 -%3 ünü kağıt ve sarf malzeme giderleri oluşturmaktadır. ( * ) * Gartner, Inc. (2003). Printer and Copier Fleets: The Gold Mine in the Hallway.

8 TEKRAR DETAYLANDIRALIM Ortalama bir ofis çalışanı sayfa tek renk çıktı alır. Bunun toner maliyeti yaklaşık 150 USD dır eğer renkli çıktı alımı fazlaysa bu rakam 10 kata kadar artabilir sayfa kağıt maliyeti ise yaklaşık 140 USD dır. Yıllık kişi başı maliyet minimum 290 USD dır. PretonSaver Nasıl Çözüm Üretir? Çevresel sorunların kaynaklarından biri kağıt ve çıktı hacimleridir. Çalışanların ve iş akışlarının gereksinimleri kağıt kullanım oranlarının düşmemesine yol açmaktadır. Tam bu noktada PretonSaver devreye girmektedir. PretonSaver, tüm yazıcı ağını yöneterek gereksiz çıktıların önüne geçer. Bu sayede kağıt tüketimini %20 ye kadar azaltır. Ayrıca kullandığı algoritma sayesinde toner tüketiminde ortalama % 50 tasarruf sağlar. Böylece kağıt tüketiminiz ve karbon ayak iziniz önemli ölçüde azalır. Çıktı kalitenizde azalma olmaksızın % 35 oranında tasarruf sağlayabildiği göz önüne alındığında, Bir kartuş için 4,8 Kg karbondioksit salınımına sebep olduğumuzu düşündüğümüzde oluşturduğu fayda açıktır.

9 Kullanıcıların baskı hacimlerini izleyebilir, kotalar koyarak gereksiz çıktı alımlarını önleyebilir. Resim,grafik gibi çıktı ihtiyacı olmayacak kullanıcıların bu tarz çıktılar almasını yasaklayabilir. Kullanıcılara uygulayacağınız kurallar ile çift taraflı çıktılar alınmasını teşvik edebilirsiniz. N-up özelliği ile bir sayfa üzerinde birden fazla sayfa çıktısı aldırabilirsiniz. PretonSaver müşterileri aldıkları raporlarda % 20 oranında alınan çıktı miktarlarında azalma gözlemlemişlerdir. Bunun anlamı; kullanıcı başına yılda 28 dolar tutarında daha az kağıt tüketmektir ve bu rakam her 10 kullanıcı için 3,6 ağacı korumaktır. Bunun anlamı %35 tasarruf modunda kullanıcı başına USD tasarruf etmektir ve yılda her on kullanıcı için CO2 salınımını 16,8 kg azaltmaktır.

10 PRETON Preton LTD. Yazıcı yönetimi ve toner kartuş optimizasyon çözümleri üreten lider firmalardan biridir. Preton bünyesinde geliştirilen ve patent i alınan, Pixel Optimizer teknolojisi çok gelişmiş bir matematiksel algoritma kullanarak gereksiz pikselleri ayırt eder.o piksellere mürekkep göndermeyerek hem ekonomik açıdan hem de çevrecilik açısından önemli değerler ortaya koyar.

11 Elements Identifier Metinimizde bulunabilecek text, resim ve grafik gibi farklı elemanlar için bunları belirleyebilen ve her biri için ayrı ayarlar kullandırabilir. Bir text metininde tasarruf oranı resim yada grafikten fazla tutulabilmelidir.

12 PretonPower Bilgisayar Güç Yönetim Yazılımı Bilgisayarlar çalışma saatleri dışında elektrik tüketmeye devam eder.bu da önemli miktarda elektrik tüketimine yol açmaktadır. Bu gereksiz tüketimin önüne geçebilmek için PretonPower yazılımı geliştirilmiştir. Esnek Enerji Tasarruf Politikası Bireysel ve grup modelleri sorunsuz bir şekilde sisteme entegre edilir. ICT performansını ve iş akışını yavaşlatmaksızın sistemde enerji savurganlığını azaltır. Uzaktan kontrol ederek "Hibernate, Sleep ve Shutdown" modlarını seçebilirsiniz. Pratik Wake-Up Fonksiyonları Tekrar açılana değin, istenildiği zamanda yada önceden belirlenmiş zaman aralıklarında bilgisayarları shutdown edebilir, yada sleep/hibernate modlarına alabilir. PretonPower web üzerinden kontrolü desteklemektedir. PretonPower & PretonSaver ProtonPower,ProtonSaver ile birlikte kullanıldığında tasarruf oranı maksimuma çıkar.bu iki yazılım ile ortalama çalışan başına yıllık 110$ gibi bir rakam tasarruf edilebilmektedir. PretonPower: Elektrik faturalarında %60 a varan tasarruf, Raporlama teknolojisi, Microsoft Active Directory grup ve makineleri ile otomatik senkronizasyon özelliği, Veri kaybını engellemek için kapatılmadan önce dosyaların kaydedilmesini sağlar.

13 Preton Yazılımları İle Pek Çok Ödüle Layık Görülmüştür Preton Named a 2011 CRN Emerging Technology Vendor Leading provider of print cost reduction software recognized for its innovative technology and channel strategy 2011 Frost & Sullivan Best Practice Award Preton Recognized with Product 2009 NLS Innovation Award For Environmental Technology Innovation Award from Frost & Sullivan Cool Vendor Awards Gartner Inc. The prestigious research firm selected Preton Ltd. for its innovative, impactful and intriguing technology. Sustainable Communities Awards LGC & HSJ. Shortlisted for the Suppliers creating sustainable communities category in the prestigious sustainable communities award. Environmental Innovation & Technology Award 2008 Groundwork. For the second consecutive year, PretonSaver was short-listed in the prestigious environmental award for its innovative environmental technology Environmental & Technology Award Groundwork. PretonSaver was short-listed in the prestigious environmental award for its innovative environmental technology.

TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ

TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ İçindekiler Temiz Üretim Nedir? ------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 Temiz Üretim Olanak Değerlendirme

Detaylı

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI KURUMSAL SORUMLULUK RAPORU 2014 RAPOR HAKKINDA Soyak Holding in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. Gerçekleştirdiği tüm faaliyetleri ise çevreye ve toplum değerlerine

Detaylı

Sürdürülebilir Kalkınma için Bilişim

Sürdürülebilir Kalkınma için Bilişim Sürdürülebilir Kalkınma için Bilişim Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün Türkiye'de Düşük Karbonlu Topluma Geçişi ve Sürdürülebilir Ekonomik Büyümedeki Rolü REC Türkiye Hakkında Kâr amacı bulunmayan,

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi İçindekiler İşbu yayındaki bilgi ve veriler genel bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yayında yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli özen gösterilmiş

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇİMENTO ÜRETİMİ AVRUPA ÇİMENTO SANAYİNDE ALTERNATİF YAKIT VE HAMMADDELERİN BİRLİKTE İŞLENMESİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇİMENTO ÜRETİMİ AVRUPA ÇİMENTO SANAYİNDE ALTERNATİF YAKIT VE HAMMADDELERİN BİRLİKTE İŞLENMESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇİMENTO ÜRETİMİ AVRUPA ÇİMENTO SANAYİNDE ALTERNATİF YAKIT VE HAMMADDELERİN BİRLİKTE İŞLENMESİ İÇİNDEKİLER Çimento ve beton üretimi: işlem... 2 Birlikte işleme: atık yönetiminden kaynak yönetimine...

Detaylı

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu 444 30 30 www.schneider-electric.com.tr 3 İçerik Enerji verimliliği ile ilgili engeller ve fırsatlar 6 Dünya çapında hazırlanan yönetmelikler enerji verimliliğini bir

Detaylı

İçindekiler 1. AB, niçin bir Çevre Politikası geliştirmiştir? 2. AB Çevre Politikası nın yasal dayanakları nelerdir? 3. AB Çevre Politikası nın hedefleri ve temel ilkeleri nelerdir? 4. Çevre konusunda

Detaylı

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr.

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr. Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK Dr. Mustafa Tolay TOLAY Energy Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No: 15/34

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

TEKSTİLDE ÇEVRE. Temiz Üretim Uygulamaları. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Enerji Verimliliği. Ekolabel. Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler

TEKSTİLDE ÇEVRE. Temiz Üretim Uygulamaları. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Enerji Verimliliği. Ekolabel. Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler Temiz Üretim Uygulamaları Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) TEKSTİLDE ÇEVRE Enerji Verimliliği Ekolabel Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler ULUDAĞ TEKSTİL İHRAÇATÇILARI BİRLİĞİ TEKSTİLDE ÇEVRE TEKSTİL

Detaylı

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III İÇİNDEKİLER I. OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU... III A. Kuruluş... III B. Platformun Vizyonu ve Misyonu...

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik

Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ANKARA - Mart 2011 Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Yayına Hazırlayanlar: Özcan DALKIR

Detaylı

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI TR62 (Adana, Mersin) Bölgesi Bu rapor Çukurova Kalkınma Ajansı uzmanları Erkut ALTUNTOP, Hakan BOZLU ve Esmanur KARABIYIK tarafından hazırlanmıştır. MAYIS 2014

Detaylı

Gösterge Protokolleri Seti: Çevre (EN)

Gösterge Protokolleri Seti: Çevre (EN) IP Gösterge Protokolleri Seti: Çevre (EN) 2000-2010 GRI Versiyon 3.0 Gösterge Protokolleri Seti: EN IP Çevre Performans Göstergeleri Unsur: Malzemeler Unsur: Biyoçeşitlilik T E M E L T E M E L EN1 EN2

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme Sürdürülebilir Şehirler Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme İçindekiler» Şehirler, gelecek için büyümenin itici güçleridir, ama aynı zamanda CO 2 emisyonlarında en büyük paya sahiptirler. Dünya

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

YEŞİL İNSANA YAKIŞIR İŞLER EKONOMİDE İYİ ÖRNEKLER TÜRKİYE DEN VAKA ÇALIŞMASI

YEŞİL İNSANA YAKIŞIR İŞLER EKONOMİDE İYİ ÖRNEKLER TÜRKİYE DEN VAKA ÇALIŞMASI YEŞİL EKONOMİDE İNSANA YAKIŞIR İŞLER TÜRKİYE DEN İYİ ÖRNEKLER VAKA ÇALIŞMASI YEŞİL EKONOMİDE İNSANA YAKIŞIR İŞLER TÜRKİYE DEN İYİ ÖRNEKLER VAKA ÇALIŞMASI Copyright Uluslararası Çalışma Örgütü 2015 İlk

Detaylı

Binalarda Enerji Verimliliği

Binalarda Enerji Verimliliği sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler Bu sayıda BOYNER BURSAGAZ COCA-COLA ECZACIBAŞI GARANTİ BANKASI SHELL TSKB UNILEVER VEN ESCO VODAFONE TÜRKİYE AKZO NOBEL ROCHE SCHNEIDER ELECTRIC Binalarda

Detaylı

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş. Raporumuz Hakkında İçdaş ın bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2679 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1645 BÜRO TEKNOLOJİLERİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2679 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1645 BÜRO TEKNOLOJİLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2679 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1645 BÜRO TEKNOLOJİLERİ Yazarlar Doç.Dr. İ. Cemil ULUKAN (Ünite 1, 4, 8) Doç.Dr. A. Barış BARAZ (Ünite 2, 3, 5, 6) Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

TEŞEKKÜR. Burak KARAGÖL Ankara, 2013

TEŞEKKÜR. Burak KARAGÖL Ankara, 2013 TEŞEKKÜR Çalışmaya verdikleri katkı ve desteklerden dolayı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık AYDIN a, danışmanım Planlama Uzmanı Ercan BOYAR a, Planlama Uzmanları Özhan YILMAZ, Kubilay KAVAK ve

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖR KURULU RAPORU

OTOMOTİV SEKTÖR KURULU RAPORU 77 OTOMOTİV SEKTÖR KURULU RAPORU ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA GEÇMİŞTEN GELECEĞE BAKIŞ MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks:

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı