Sayfa 1 / 9 AEROTURKA KANAT ÇIRPARAK UÇABİLEN UÇAN ARAÇ PROGRAMI. Patent Başvuru No: 2013/ Hazırlayan : Ünal SEL (Mak. Müh.)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayfa 1 / 9 AEROTURKA KANAT ÇIRPARAK UÇABİLEN UÇAN ARAÇ PROGRAMI. Patent Başvuru No: 2013/08053. Hazırlayan : Ünal SEL (Mak. Müh.)"

Transkript

1 Sayfa 1 / 9 AEROTURKA KANAT ÇIRPARAK UÇABİLEN UÇAN ARAÇ PROGRAMI Patent Başvuru No: 2013/08053 Hazırlayan : Ünal SEL (Mak. Müh.)

2 Sayfa 2 / 9 ÖNSÖZ Kanat çırparak uçabilme fikri, mitolojik geçmişi olan bir projedir. Dünya çapında uçak endüstrisi firmalarının ar-ge birimleri; uzunca bir süredir bu konuda araştırmalar yapmaktadırlar. Bu amaçla kuşların, yarasaların, uçabilen böceklerin kanat hareketleri incelenerek, robotik teknolojilerinin de gelişmesine paralel olarak sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Hatta bir hidrolik firması festo model bir prototipi tanıtmaya başlamıştır bile. Bu konu ile ilgilenmeye 1973 yıllarında bireysel olarak başlamış bulunmaktaydım. Tabi bu konu Türkiye şartları göz önüne alınırsa oldukça abes bir iştigal konusu olarak dikkat çekecektir. Doğru düzgün bir motor üretimi olmayan, ülke adına bir otomobil üretimi olmayan, uçak üretimi olmayan, rulman üretimi olmayan bir ülkede; dünya üzerinde herhangi bir uygulamasının olmadığı kanat çırparak uçabilme ile ilgili ne yapılabilirdi ki. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın diyerek yürümeye başladığım bu yolda, öncelikle elektrik bilgisi büyük ihtiyaçtı. Bu durum meslek lisesinde teriminolojik olarak giderilmiş oldu. Makine mühendisliği ise işin tamamlayıcı kısmıydı. Tabii Türkiye gibi özgün nitelikleri bulunan bir ülkede böyle konularda bir şeyler yapabilmek çok çetin bir yoldur. Ülke beyin göçü veriyordu, alt yapı eksikleri çok fazlaydı. Dolayısıyla kendi göbeğini, kendin kesecek düzey ve kabiliyet olmazsa olmazdı. Önce pazarlama, sonra lansman konularını derinlemesine irdeleyebileceğim süreçlerle karşılaştım. Bu süreçler; laboratuara dönüşen bir atölye ortamı ile tamamlandı. Ekonomik olarak pek gelire dönüştürülememiş ar-ge çalışmaları, sağlam bir donanım oluşturdu yılı Türkiye nin araba modeli için başladığım ön proje oturumu, milletimin özelliklerini de yansıtabilecek bir modeli şekillendirmek için sürerken. Özgür ruha sahip bir milletin arabasının uçması gerekliliği gözümün önünde beliriverdi. Tekerler, suya uygun tekne karoser, kanatlar. Uçabilen bir araba, bu konuda yapılmış yurt dışı projeler talep bile görmüştü. Siparişleri ciddi rakamlara ulaşmıştı. Çünkü trafik sorunu global bir sorun olmuştu artık. İstanbul da yaşıyordum ve radyo spikerleri, dünyanın en büyük otoparkı söylemleriyle trafik sorununa dokumuyorlardı. Evet, düşünce genel kabul şartlarına uygundu. Fakat, bu aracın kullanıcı düzeyi göz önüne alınınca, güvenlik açısından en mükemmel olması gerekliliği ile yüz yüze kalınıyordu. Helikopterlerin güvenliği son derece zayıftı, arıza durumunda mutlak yıkım ile yüz yüze kalınıyordu. Sabit kanatlı uçuş için yüksek kalkış ve iniş hızı gerekiyordu. Hızı azalttıkça kanat ebadı büyüyordu. Pervane sayısı arttırılarak elde edilen araçlar ise helikopterler gibi güvenlik sıkıntıları doğuruyordu.

3 Sayfa 3 / 9 Kanatları çırpmak, binlerce yıllık hayal. Binlerce yıllık kafa yorma, hala ortaya konmamış bir ürün. Yok dedim kendi kendime!.. Fakat, bu formatın ne kadar farklı versiyonlar ile uygulanabileceği. ekonomikliği, güvenliği ve ne kadar avantajlara sahip olabileceği çok cazibeliydi. Şimdi mekanik projesi çizip hesaplar yaparak bu aracın dizaynını gerçekleştirmek zamanı gelmişti. Tasarımı optimal düzeyde test edebilecek şekillendirme işi bitince, patent başvurusu yapıldı. Necdet Eraslan proje yarışması, buluşun kendini gösterebileceği bir zemin olarak tevafuk şeklinde belirdi. Kanat detaylarını fazla belirginleştirmeyerek, dijital ortamda lansmana başladım. Prototip için tasarım çalışmalarına başladım. Gerçek boyutlarında bir prototip olmadan başarı olmayacaktır. İşte bu amaçla harekete geçmiş ve/fakat oldukça zorlu bir süreçle yüzleşmiş oldum. Projenin teknik açıdan her geçen gün gerçekleşmeye doğru ilerlemesi, bunun ülkemiz açışından son derece fayda sağlayacak bir proje olacağını hissettirmektedir. Dünyanın en avantajlı uçuş tekniğine, ülkemizin rehberlik edecek olması, fikir olarak buluşun uçuş tekniği programı olması son derece makuldür. Yıllardır aşmadığın dağda sözün geçmez diyerek, sürdürdüğüm hayat mücadelemde AEROTURKA haklılığımı ortaya koyacaktır.

4 Sayfa 4 / 9 İÇİNDEKİLER 1- PROGRAMIN TANITILMASI 1.1 Programın Adı 1.2 Programın Amacı 1.3 Altyapı 1.4 Yer Seçimi 1.5 Program Kapasitesi 1.6 Pazarlama Durumu 1.7 Hammedde Durumu 1.8 Yurt içi Arz ve Talep 1.9 İthalat 1.10 İhracat 1.11 Beklentiler 1.12 Program Kapsamındaki Projeler

5 Sayfa 5 / Programın Adı : AEROTURKA (UÇAN TÜRK ) Kanat çırparak uçabilen uçan araç teknolojisi 1.2 Programın Amacı: Uçuş teknolojisi ile ilgili bu programın, milli bir program olarak ele alınmasını sağlamak. Hammadde üretim teknolojileri, imalat teknolojileri, montaj teknolojileri açısından programın geniş bir yelpazede ele alınarak, patent, lisans, royalite ve know-how avantajlarının ülkemizde kalmasını sağlamak. Konu ile ilgili bilim dallarının, konuyu farklı noktalarından ele alarak ülkemizin, dünya çapında eğitim merkezine dönüştürülmesiyle avantajlarından yararlanmasını sağlamak. Bu ürünün kullanılmasına ilişkin pilotaj tekniklerinin geliştirilerek yaygınlaştırılmasını sağlayacak eğitim merkezleri kurmak, eğitim lisans ehliyet verme prosedürünün ülkemize gelir getiren kalemlere dönüşümünü sağlamak. Ürünün sağlayacağı olanaklarla, lokal gezi organizasyonları düzenleyerek turistik gelir kapasitesinin artmasını sağlamak. Ülkemizin sağlık turizmine yönelmesi ile ortaya çıkan, ambulans uçak hizmeti ihtiyaçlarını karşılayarak, döviz girdi miktarının artırılmasını sağlamak. Bu ürünün, hava kuvvetleri talepleri doğrultusunda geliştirilerek, dünya ordularından daha teknolojik avantaj elde edilmesini sağlamak. Ürün ile ilgili, uluslar arası yarışlar düzenleyerek, ülke turizmine katkılar sağlamak. Ürünün sağladığı ulaşım kolaylığının avantajından dolayı, şehirsel yığılmaların önüne geçilerek, daha yaygın yerleşimlerle halkın bir nebze olsun yaşam kalitesinin artmasını sağlamak. Bu teknolojinin maket versiyonları ile genç kuşaklara tanıtmak ve benimsetmek, maket ürünlerle ekonomiye artı değer katılmasını sağlamak.

6 Sayfa 6 / Altyapı : Bu programın alt yapısını; öncelikle imkanları nispetinde üretici firma oluşturmakla beraber sivil havacılık kuruluşları, hava kuvvetleri ile ilgili birimleri, tedarikçi firmaların ar-ge birimleri ile mevcut üniversitelerin ilgili anabilim dalları, pilot eğitim kurumları ile araç eğitimi verebilen dershaneler, turizm firmaları, kültür bakanlığı, spor bakanlığı, sağlık bakanlığı, ulaştırma bakanlığı, sanayi bakanlığı, şehircilik bakanlığı ilgili birimleri ve gençleri havacılığa teşvikle görevli kurum ve kuruluşlar üzerine düşeni yapmalıdır. 1.4 Yer seçimi : Program, çok amaçlı üretim ve ar-ge çalışmalarını kapsamakta olduğundan dolayı, tek bir il veya bölge yapılabilmesi mümkün değildir. Sivil araçlar için, hammadde ve pazar trafiği gereklerini karşılayabilecek organize sanayi bölgeleri seçilebileceği gibi, askeri versiyonlar için stratejik unsurların önem kazandığı seçimler, maket üretimi için sanayi sitesi tercihi yapılabilir. Ar-ge çalışmaları için yüksek düzeyli imkânlar belirleyici olacaktır. 1.5 Program Kapasitesi : Program; mevcut uygulamalar dikkate alınırsa, helikopter üretimi ve kullanımı, kişisel amaçlı iş jetleri, akut ve diğer görevler için cessna ve piper cup gibi uçan araçların uygulama alanları için çözümler sunabildiği gibi amfibi olmasından kaynaklanan yatlara tercih edilebilir.şehir içi 4x4 jeepler ve paletli araçlar ile hatchback, sedan araç kullanıcılarının trafik sıkıntılarından kurtulmak için, güvenlik ve işletme ekonomisinden dolayı tercih görebilecektir. Yüksek manevra kabiliyetinden dolayı askeri savunma, taarruz nitelikli donanımlarla,orduların hava kuvvetlerine etkin bir üye olarak katılabilecek olması kapasite tahmini için çok geniş bir spektrumda pazar araştırmalarını içermektedir. Programın en can alıcı özelliği sürdürülebilirliğinin olmasıdır. 1.6 Pazarlama Durumu : Ürünümüzün tanıtım amaçlı ham proje illüstrasyonu bile talepler görmeye başlamıştır. Üç kıtalı yurt dışı dağıtım şirketi distribütörlük talebi bildirdiği gibi, yurt içi sipariş bile alınmıştır. Prototip tanıtımı ile oldukça yoğun bir ilgi göreceği,bu ilgi için kendi gücü olan,teminat verebilecek distribütör ve bayiiler ile pazar araştırmaları ve sipariş toplama ile dağıtım gerçekleştirilmesi ön görü olarak tercih edebileceğimiz bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

7 Sayfa 7 / 9 Öncelikle özetle iş jetleri, helikopter gibi üretilmiş ürünlere ikame mamul olacağından aşağıda listelenmiştir. Mamul Fiyat(Milyon USD) Üretim Miktarı Toplam(Milyon USD) Boeing ,5 21 Ad/yıl 4.063,5 Cessna 170 0, CH-47 Chinook Sikorsky UH-60 6, AH-64 Apache Learjet 45 11, Learjet 60 13, Grand Cherokee 0, Ad/yıl Fiat Linea 0, Ad/yıl 588 ATV Motorsiklet 0, Ad/yıl 7,2 Ürünün hepsine ikame olması halinde TOPLAM ,7 1.7 Hammadde durumu Programa konu olan ürünün yüzde çoğunluğu ithal ürünlere dayandığından hammadde konusunda yurtdışına kısmi bağımlılık söz konusu olsa bile, belirli bir pazar payı yakalanması ile birlikte, hammadde inovasyonları hasıl olacağından, bu konuda yurt içerisinde inovasyon çalışmaları ve teşvikleri ile bu doğrultuda da çalışmalar başlatılabilecektir. 1.8 Yurt İçi Arz ve Talep Program kapmasında ülkemizde, kısmı üretimler mevcut olup topyekun üretimini amaçladığımız AEROTURKA ile yüzleri güldürecek bir iş yapmış olacağız. Talep noktasında helikopter ihtiyacı olan içişleri,orman,sağlık bakanlığı başta olmak üzere sahil güvenlik,donanma ve ordumuzun ilgi göstereceğine eminiz.

8 Sayfa 8 / 9 Hukuksal düzenlemeler ile sivil havacılık alanında yol açılması en büyük beklentilerimiz olmakla beraber yurtdışı taleplerin daha tatminkâr olacağı inancındayız. 1.9 İthalat ; Hammadde ithalatı yapılması kaçınılmazdır. Uçuş elektronikleri ve gövde için çok hafif güç hammaddelerin ne yazık ki ülkemizde üretimleri şimdilik mevcut değildir. Bu konuda ar-ge birimimiz dosyasını açmış veri toplama çalışmalarını sürdürmektedir İhracat: Mamul ambalajında ihraç edilecektir. Yurtdışı pazarda yeterince kavranmamış olacağından ülkemiz prestiji adına biz elimizden gelen yüksek standartları oluşturma gayreti içinde olacağız. Şimdilik talep edilmiş bir standart yoktur. Prototip imal edildikten sonra kurumlar, pilotlar ile TSE katkılarıyla standartların ülkemiz tarafından oluşturulmasını sağlamak istemekteyiz. Program iç içe bir çok projenin stratejik zamanlamalar ile gerçekleştirilmesi gereğini ortaya çıkartmaktadır. Bu konu ile ilgili ülkemiz teşvik sistemimizden yararlanılmak kaydıyla çok daha kısa sürede yüksek standartlara kavuşulabilir Beklentiler: Projeyi doğurma unvanı sahibi olmak bizleri son derece mutmain ve gururlu kılmış olmasına rağmen; Projenin gerçekleştirilerek, sonuçlarından milletçe yararlanabiliyor olmak en büyük temennimizdir. Programın milli bir program olması, çağdaş medeniyetler karşısında dik duruş avantajı sağlayacaktır. Dolayısıyla, en başta inovasyon teşvik kuruluşlarının ilgisini bekliyoruz. Hava kuvvetlerini güçlendirme vakfı ile beraber diğer vakıfların ilgisini bekliyoruz. Devlet kurumlarının ilgisini bekliyoruz. Gerekli kanuni düzenlemeler için millet meclisimizin ilgisini, yatırımcılarımızın ilgisini bekliyoruz. Üniversitelerimizin ve basın medya kuruluşlarımızın ilgisini bekliyoruz Program Kapsamındaki Projeler :

9 Ar-ge/Ür-ge Laboratuvarı Prototip inşa laboratuarı Sports model montaj fabrikası Family model montaj fabrikası Know-How kapsamında donanım üretim tesisi Elektronik donanım ve yazılım üretim tesisi Amfibi donanım üretim tesisi Askeri versiyon üretim ve montaj fabrikası Özel Amaçlı (Ambulans) donanım üretim ve montaj tesisi Özel Amaçlı (Akut) donanım üretim ve montaj tesisi Özel Amaçlı (İlaçlama) donanım üretim ve montaj tesisi Özel Amaçlı (Yangın söndürme) donanım üretim ve montaj tesisi Özel Amaçlı (Yüksek irtifa) donanım üretim ve montaj tesisi Sportif amaçlı ar-ge, üretim ve montaj tesisi Uçuş eğitimi donanım ar-ge, üretim ve montaj tesisi Uçuş eğitim ve geliştirme tesisleri Model/maket üretim tesisi Sayfa 9 / 9

2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR

2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR ihracatstratejileri Türkiye 2023 ihracat stratejileri özel dergisi Makine - Savunma - İklimlendirme 2023 E DOĞRU YENİ SENARYOLAR Türkiye nin özel sektörü 2023 stratejileri kapsamında yeni senaryolarla

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA!

HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA! 38 EKONOMİK FORUM HEDEF 2023: AR-GE OLMADAN ASLA! CUMHURİYETİN 100. YILINA RASTLAYAN 2023 İÇİN TÜRKİYE NİN BÜYÜK HEDEFLERİ VAR: DÜNYANIN İLK EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINA GİRMEK, 500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 KISALTMALAR AB ABD Ar Ge BSTB BOTAŞ ÇEBİD DÇHD DÇÜD EPDK GSMH GSYH GTİP HM KOSGEB KOBİ OAİB STK TALSAD TCDD

Detaylı

BİLİM, TEKNOLOJİ VE YENİLİKÇİ ÜRETİM

BİLİM, TEKNOLOJİ VE YENİLİKÇİ ÜRETİM BİLİM, TEKNOLOJİ VE YENİLİKÇİ ÜRETİM Bilim, Teknoloji ve Yenilik Sanayi Politikaları Girişimcilik ve KOBİ ler Bilgi Toplumuna Dönüşüm BİLİM, TEKNOLOJİ VE YENİLİKÇİ ÜRETİM Taklit edenler her zaman geride

Detaylı

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde AĞUSTOS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Zor Sınav korhan@ostim.com.tr Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde başlayan değişim rüzgarı, o ülkelerde yaşayanların yıllardır süregelen isteklerine

Detaylı

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Başkan dan Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Türkiye nin küresel düzeyde en önemli rakipleri arasında yer alan G. Kore, Malezya, Endonezya, Brezilya, G.

Detaylı

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal EYLÜL 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Avrupa'dan Afrika'ya korhan@ostim.com.tr OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal gerekse uluslararası ilgi artarak devam ediyor. 6 farklı sektörde güç birliğine

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT İMALATÇILARI STRATEJİK YOL HARİTASI

KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT İMALATÇILARI STRATEJİK YOL HARİTASI KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT İMALATÇILARI STRATEJİK YOL HARİTASI HAZİRAN 2013 Bu proje Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı nın 2012 yılı Doğrudan Faliyet Desteği kapsamında desteklenmektedir. Batı Karadeniz

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 1 2. STRATEJİ BELGESİ ÖZETİ... 3 3. MEVCUT DURUM... 5 3.1. TASARIMLARA İLİŞKİN YASAL ÇERÇEVE VE TASARIM BAŞVURULARI... 5 3.2. EĞİTİM... 10 3.3. MESLEKİ ÖRGÜTLENME... 12 3.4. TASARIMA

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi verilmiştir;

Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi verilmiştir; Bölüm-1 Giriş ve Amaç Eskişehir Sanayi Sektörü Mevcut Durum ve 2023 Hedefleri Eskişehir Sanayi Odası 2014-2017 Stratejik Planında yer alan bir tabloda ildeki sanayi sektörlerinin yapısı aşağıdaki gibi

Detaylı

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU

2009 HİZMET SEKTÖR RAPORU. Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU 63 29 HİZMET SEKTÖR RAPORU Hazırlayan Zehra TAŞKESENLİOĞLU MÜSİAD Araştırma Raporları: 63 ISBN-978-975-7215-93-6 İstanbul, Şubat 21 Yayına Hazırlık www.prwwestij.com.tr Baskı Atatürk Cd. Göl Sk. No:1 Yenibosna/İST.

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler YÖNETİCİ ÖZETİ... 9 A. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI...17 B. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER)

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) Genişletilmiş Dördüncü Baskı Hazırlayanlar Yavuz BAYÜLKEN Cahit KÜTÜKOĞLU Nisan 2012 Yayın No: MMO/583 tmmob

Detaylı

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ 96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında

Detaylı

1987 SANAYİ KONGRESİ VE SERGİSİ 9-15 KASIM 1987 ANKARA

1987 SANAYİ KONGRESİ VE SERGİSİ 9-15 KASIM 1987 ANKARA 97 SANAYİ KONGRESİ VE SERGİSİ 9-5 KASIM 97 ANKARA tmmob makina mühendisleri odası BÜYÜK MOTORLU ARAÇ ÜRETİMİ Tunç Koman ÖZGEÇMİŞ 944 doğumlu olan Tunç Koman F. Almanya'da Darmstadt Technische Hochschule'den

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi L S - HAKK - VA N TAKDİM Gelecek anlamına gelen Âti sözcüğünden adını alan derneğimiz, adından aldığı ilhamla geçmişle bağını koparmadan geleceğin inşasına katkı sunmak amacıyla 2005 yılında Hakkâri de

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI STRATEJİK PLAN

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI STRATEJİK PLAN ESKİŞEHİR TİCARET ODASI STRATEJİK PLAN 2012-2015 İÇİNDEKİLER Sayfa No 1. BÖLÜM: GİRİŞ 3 2. BÖLÜM: STRATEJİK PLANLAMA YAKLAŞIMI 5 3. BÖLÜM: DURUM ANALİZİ 5 3.1 - Tarihsel Gelişim 5 3.2 - Yasal Yükümlülükler

Detaylı

VII. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI

VII. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI ISBN : 978-605-137-434-5 TOBB Yayın No : 2015/243 Telefon : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 e-mail : www.tobb.org.tr Tasarım ve Baskı: Aydoğdu Ofset Matbaacılık ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. İvedik

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013)

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

ATAK ANKA 2012-2016. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Stratejik Planı ALTAY MİLGEM

ATAK ANKA 2012-2016. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Stratejik Planı ALTAY MİLGEM ATAK ANKA 2012-2016 Savunma Sanayii Müsteşarlığı Stratejik Planı ALTAY MİLGEM Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. İçindekiler Bakan Sunuşu 4 Müsteşar Sunuşu 6 Önsöz 8 Vizyonumuz 10 Misyonumuz

Detaylı