Rahmanın musafirleri.. haccın ve hacıların selametinde rolunuz büyüktür

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Rahmanın musafirleri.. haccın ve hacıların selametinde rolunuz büyüktür"

Transkript

1 Rahmanın musafirleri.. haccın ve hacıların selametinde rolunuz büyüktür Bizim için sıhhatin önemlidir ve salim olarak haccı olman gayemizdir Kendini sabır ve tahammüle kendini alıştır Hac tan önce sağlık talimatlar: - Hac vazifesini yerine getirebilme kudretini ve Sağlık durumunun yerinde olduğundan emin olmak için yolculuktan önce doktorlara danışmak. - Yeterli miktarda ilaç almağa özen göstermek, özellikle sürekli ilaç almayı gerektiren hastalıklardan şikâyet ediliyorsa. Örneğin kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, astım ve şeker hatalıkları gibi. - Eyer kronik bir hastalıktan şikayet ediyorsanız, Takdiri ilahi olarak yaralanmanız veya hastalık belirtileriniz ortaya çıktığında size acil müdahaleyi yapıla bilinmesi için hastalık bilgilerinizi gösteren bir bileklik bileklerinize takmayı veya bir kart taşımayı özen gösteriniz.

2 - Gerektirdiği takdirde durumunuzun takip edilmesi için hastalığınızın teşhisi, ilaçları ve ilaç ölçeklerini belirten teferruatlı rapor taşımaya özen gösteriniz. - Çantanızda Havlu, Tıraş Takımı, Sabun, Diş Macunu Ve Fırçası, Güneç Şemsiyesi, Pamuklu Ve Geniş Elbiseler Ve Nemlendirici Kremler gibi vücut temizliğiniz için gereken kişisel malzemeleri bulundurduğunuzdan emin olunuz. - İlk yardım çantanızda ateş düşürücü, ağır kesici ve yara dezenfekte malzemeleri bulunduramaya özen gösterin. - Şeker hastalığından şikayet ediyorsanız Şeker Ölçme Aleti getirdiğinizden emin olunuz. - Uçakta veya Toplu taşıma araçlarında (otobüste) oturduğunuz yerde bacaklarınızı sürekli hareket ettirmeye, bir veya iki saatte bir ayağa kalkıp veya yürümeye özen gösteriniz. Zira bu bacaklarınızın şişmemesi için yardımcı olur. - Eyer akciğer tüberkülozu hastalığından şikâyet ediyorsanız, Allahın kutsal evinin haccılarını bulaştırmayacağınızı ispatlayan bütün tıbbi tahlilleri yapmanız gerekmektedir. Zira tedavinizin tamamlanması ve de sağlıklı olduğunuzu emin oluncaya kadar hac vazifesini tecil etmenizi tavsiye edilmektedir. -

3 İki haftadan fazla bir süreden sürekli bir öksürükten şikayet ediyorsanız yolculuğa çıkmadan önce akciğer tüberkülozu hastalığına yakalanmadığınıza emin olmanız için gerekli tahlilleri yapmanız gerekmektedir Uçaklar ve toplu taşıma araçları bulaşıcı hastalıkların konuşma hapşırma ve öksürme yoluyla yayılmasına en etkili yerlerdir. Bunun için hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde mendil ve de gerektiğinde maske kullanmaya özen gösteriniz. Haccın özel aşıları: Aşılar hac tan önce yeterli bir süre içinde alınması Haccıları Allahın izniyle bulaşıcı hastalıklardan kurumak için gereklidir. Zira hac tan en az on gün önce alınması tavsiye edilen bazı aşılar vardır, bu aşılardan bazıları gerekli bazıları isteğe bağlıdır. Keza bu aşıları almadan önce doktorlara danışması daha uygundur.

4 Aşılar Hedef Kitle Zamanı Not Neisseria enenjitine (Menenjit iltihabına) karşı dört aşı. bütün haccıları ve iki yaşında büyük olan çocukları, keza gebe kadınlara verilebilir. En az Hac tan on gün önce Mecburi Aşıdır, üç yıl bağışıklık kazandırır Sarı Humma Aşısı. Mevsimsel Grip Aşısı Pnömokok enfeksiyonlarına (Akciğer İltihaplarına) karşı aşı. Sahra çöllerine yakın olan Afrika bölgeleri ve güney Amerika gibi Salgın hastalıkların yayıldığı yerlerden gelen hacılara verilir. Hacca veya Umreye gelen herkese, özellikle kronik hastalığı olan yaşlılara, Konjenital veya sonradan HIV hastalığına yakalanmışlara, Obezite ile metabolik hastalığı olanlara ve dördüncü aydan itibaren hamile kadınlara yapılması tavsiye edilir. Bazı Hastalara verilir, Örneğin Orak Hücre Anemisi, Böbrek Yetmezliği, HIV, Splenektomi Testisleri Alınan Hastalara verilir. Ayrıca Karaciğer, Kalp veya Akciğer gibi Kronik Hastalıklardan şikayeti olan Yaşlı Hacılara verilebilir. En az Hac tan on gün önce En az Hac tan on gün önce On yıla kadar bağışıklık kazandırır.

5 Çocuk felcine karşı aşı Çocuk felci virüsünden etkilenmiş bölgelerden gelen hacılara verilir. Ve de her yaşa verilir. Hac tan altı hafta önce Kırallığa geldiklerinde bir doz daha verilir. Suudi Arabistan Krallığı (kara, hava ve deniz ) hudutlarına vardığınızda Aşıları yaptığınızı ispatlayan kartı yanınızda bulundurmaya özen gösteriniz. Aşıları yaptırmayı ihmal etmeyin ve de sahte bir Aşı Belgesi almayı denemeyin- çünkü zararı daha fazladır.

6 Bizim İçin Sıhhatin Önemlidir ve Salim Olarak Haccı Olman Gayemizdir Hastalara, Yaşlılara ve Kadınlara yardımcı olun ve onları Sıkıştırmayın Hac Sırasında sağlık talimatları: Bazı Hacılar Hac Farizasını yerine getirdikleri sırada bazı yaralanmalara ve Hac mevsiminde yayılan hastalıklara maruz kalırlar, bunlardan: - Solunum yolları hastalıkları. Sindirim yolları hastalıkları. Gıda zehirlenmesi. Deri hastalıkları. Göz kuruması. Güneç çarpmaları. Solunum Yolları Hastalığı: Nezle, Mevsimsel Grip, Solunum Yolları iltihapları gibi hastalıklar Hac sırasında en yaygın hastalıklardan olup konuşmak, öksürmek ve hapşırmakla havada uçuşan zerrecikler aracılığıyla etrafa yayılmaktadır.

7 Korunmanın yolları: - Özellikle kalabalık yerlerde Maske giyip her 6 saate bir veya kirlendiğinde onu değiştirin. - Hapşırdığınızda ve öksürdüğünüzde Ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için mendil kullanıp çöp tenekelerine atarak ondan kurtulun. Mendil bulamadığınız takdirde elleriniz değil de daha çok kolunuzun üst tarafını kullanmanız tercih edilmektedir. - Ellerinizi yıkamadan gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. - Başkalarıyla selamlaştığınızda sadece toklaşmakla yetinin. - Buzlu veya çok soğuk suları içmeyin. - Terlediğinizde doğrudan klimalara maruz kalmayın. Bunlara maruz kaldığınızda: - Dinlenin ve daha fazla limon ve portakal meyve suları gibi C vitaminlerini içeren sıvı meşrubatları için. - Ağır kesici ve ateş düşürücü ilaçları kullanın. - Daha Ağır belirtiler gözüktüğünde doktorlara müracaat edin..1 Hac ve tüberküloz hastalığı: Tüberküloz hastalığı Hac te kalabalık ve bu hastalıktan etkilenen bazı yerlerden gelen haccılardan dolayı kolayca yayılabilen hastalıklardan sayılmaktadır. Tüberküloz hastalığı öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında havada uçuşan zerrecikler aracılığıyla yayılmaktadır. Bunun için Suudi Arabistan sağlık bakanlığı Tüberküloz hastalarına aşağıdaki şartları bulunmaması halinde hac vazifesini daha sonraki senelere ertelemeleri tavsiye etmektedir. 1. Tükürük sonuçları negatif olması ve hastalığın başkalarına bulaştırılmayacağını belirlenmesi. 2. Tüberküloz hastalığı beden bağışık sistemine dayanıklı olmaması. 3. Hasta ilaçları muntazam bir şekilde aldığına dair emin olunması. Eyer iki haftadan fazla sürekli bir öksürükten şikayet ediyorsanız Hac yolculuğuna çıkmadan evvel Tüberküloz hastalığına yakalanmadığınıza emin olmak için gereken tahlilleri yapmanız gerekmektedir.

8 Hac sırasında Tüberküloz hastalığından korunmanın yolları: Özellikle kalabalık yerlerde ağız maskesi kullanmak. Gerektirmediği sürece kalabalık yerlerde oturmamak. Öksürme ve hapşırma esnasında ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için mendil kullanılmak ve çöp tenekelerine atarak ondan kurtulmak. Elleri sürekli yıkamak. İkamet edilen yerleri sürekli havlandırılmak. Uzun bir süreden beri Sürekli bir öksürükten şikayet eden biri bulunması halinde kafileye eşlik eden doktora bildirilmeye özen gösterilmek. Tüberküloz hastalığına yakalanmışsan hac süresi esnasında durumunu takip etmeleri için kafilene eşlik eden özel doktor heyetine bildirmen gerekmektedir. Allahın selametiyle ülkene döndüğünde, Hac sırasında Tüberküloz hastalığına yakalanmadığından emin olmak ve gerekli tahlilleri yapmaya için uzman doktorlara danışılması tercih edilir. Özellikle kalabalık yerlerde Ağız Maskesini kullanın. Allahın izniyle seni öksürme ve hapşırma sırasında uçuşan zerreciklerin aracılığıyla yayılan bulaşıcı hastalıklardan koruyacaktır. Sindirim yolları hastalıkları Hac sırasında yayılan ve Sindirim yollarına bulaşan bir sürü hastalıklar vardır. Bunlardan ishal, kabız, bulantı ve kusmadır, bunların etkilerin azaltmak için aşağıdakileri izlemeniz gerekmektedir: İshal : - Yağlı yemeklerden uzak durmak. - Yemeklerin temiz olduğuna ve iyi pişirildiğine emin olmak.

9 - Vücudun sıvı kaybına uğramaması için daha çok sıvı meşrubat içmek. - İshal in durmaması veya devam etmesi halinde en yakın sağlık merkezine başvurmak. Kabuz : - Büyük miktarda taze sebze ve meyve yemek. - Sıvı meşrubatları içmek. Bulantı ve kusma (istifrağ) - Bulantı ve kusma duruncaya kadar geçici bir süre için az miktarlar veya gerekli ilaçları hariç hiç bir şey yememek veya içmemek. - Sıvı kaybını önlemek için Sık sık ve azar azar miktarlarda sıvı meşrubatları içmek. Hac ta gıda zehirlenmesi: Bir çok haccı salmonella ya yakalanmaya maruz kalabilir. Bu bağırsaklarda ve kolonlarda şiddetli bir iltihaplanmadan oluşan bakteriyal hastalıktır. Bunun belirtileri karın ağrısı, baş ağrısı, yüksek ateş, ishal ve kusmadır. Ve bu yollarla yayılmaktadır: 1. Kaynatılmamış sütü içmek 2. Çiğ (Pişirilmemiş) veya tam pişmemiş etleri yemek. 3. Yemeden önce sebzeleri yıkamamak. 4. Ellerin yemek hazırlamadan veya yemeden önce yıkamamak. 5. Çiğ Yumurta yemek veya çiğ yumurta katılarak hazırlanan yemekleri yemek mayonez gibi. 6. Döner yemek. Zira bir çok vakada baş sebep olduğu belirlenmiştir. Korunma Yolları: - Yemek hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra elleri iyice yıkamak. - Temiz su kullanmak, içmek ve yemek pişirmek için hazırlanan şaşal (Damacana suyu) suları tercih edilir. suların temiz olduğu emin olunmaması durumunda iyice kaynatılması gerekmektedir. - Musluk suyu ve temiz olmayan buz küpleri içmemek. - Pastörize süt ve yoğurtları içtiğinizden emin olmak ve kapalı meyve suları seçmek.

10 - Konservelerin son kullanma tarihinden ve içeriğini dışarıya sızmadığından emin olmak. - Kolay bozulabilen yiyecekleri (Süt ürünleri, ton balığı, peynir) gibi açmadan önce veya açtıktan sonra buzdolabında muhafaza etmek. - Kapalı kutularda bulunan gıdaları almak ve çok uzun sure önce hazırlanan veya açık ortamda bulunan yiyecekleri yememeye özen göstermek. - Bakterileri öldürmek için Yemekleri iyice pişirildiğine emin olmak. - Seyyar satıcıları sattığı yemeklerden uzak durmak. yemek artıklarından kurtulmak ve onu saklamamaya özen göstermek. - Yemeden önce sebzeleri ve meyveleri iyice yıkamak. - Temiz olması ve kirlenmediğinden emin olmanız için Muz veya Portakal gibi kalın kabuklu meyveleri yemeniz tercih edilir. - Temiz Çanaklar ve tabaklar kullanmak. Kağıt tabaklar ve bardaklar kullanılması tercih edilir. - Yemeğin rengi, kokusu ve tadının değişmesi yemeklerin bozulduğuna ve zehirlendiğine işaret olduğunu hatırlayın. Pişirilmiş yemekleri oda sıcaklığında veya toplu taşıma araçlarında iki saatten fazla saklamak içinde bakterilerin oluşmasına yol açacaktır dolaysıyla gıda zehirlenmesi yapacağına unutmayın Deri hastalıkları Hac zamanında en yaygın olanı da pişiklik hastalığı (bacaklar Arası). Korunma yolları : - Pudra veya onun gibi nemlendirici kremleri kullanmak. - Pişikliği önlemek için geniş adımlarla yürümek. - Bacak arası bölgesin kuru ve temiz kalmasını sağlamak. Göz kuruması: Sebebi havanın kuru ve tozlu olması ve doğrudan güneç ışınlarına maruz kalınması. Korunma yolları : - Güneç gözlüklerini kullanmak. - Birincisi kayıp veya telef olduğu takdirde yedek bir gözlük getirmeye özen gösterilmesi. Çerçevesi plastikten olması tercih edilir.

11 - Doktora danışmadan Lens kullanılmaması. - Doktora danışıldıktan sonra nemlendirici göz damlası kullanmak. Göz çarpması ve bunaltıcı Sıcaklık: Korunma yolları : - Yeterli miktarda sıvıların alınması. - Güneç ışınlarına uzun bir sureye maruz kalmamak. Kaliteli, beyaz renkli, sıcaklığı dışarıya aksettiren ve güneç ışınlarını kesen bir şemsiyenin kullanılması tavsiye edilir. - Vücudu çok fazla yormamak. - Hacın Her bir şartını yerine getirdikten sonra bedene direncini yeniden kazandırmak için mümkün olduğu kadar yeterlince dinlenmek. - Geniş ve pamuklu elbiseleri kullanmak. - Bunaltıcı sıcakların veya güneç çarpmasının Yüksek ateş, baş ağısı, baş dönmesi, Mide bulantısı, aşırı yorgunluk, susuzluk, karın ve bacak kaslarında kramp gibi belirtileri hissettiğinizde aşağıdakileri uygulayın: Güneç ışınlarından uzaklaşmak, serin ve gölgelik bir yere sığınmak. Vücudu serinletmek ve onu soğuk suyla ıslatmak. Yeterli kadar dinlenmek. Gerektiğinde ateş düşürücüyü kullanmak. Daha Aşırı durumlarda en yakın sağlık merkezine müracaat etmek. Güneç Şemsiyesi güneç yanıklarına ve çarpmalarına karşı en pratik ve basit çözümdür

12 Sıcaklıktan en çok vakaların olduğu yerleri bil. ü ü ü ü Tavaf ta özellikle Öğlen vakti. Say-i de özellikle aşırı kalabalık ve dış sıcaklıkların artığında. Arafat ta Öğlen saatleri. Mina da ( kurban kesme ve şeytan taşlama yerleri) buda mesafenin uzunluğu ve taşları atma yerinde izdihamın olması. AİDS veya Hepatit virüslerinden korunma yöntemleri: Saç tıraşı ve kısaltmasında Hepatit (B), (C) virüsleri, beklide AİDS gibi Bulaşıcı bazı hastalıklardan yayılmasını engellemek için aşağıdaki talimatları izlemelisiniz. Bunlar: - Belirlenmiş yerlerde tıraş olmaya özen gösteriniz. Yol ve kaldırımlardaki berberlerden kaşının. - Tıraştan veya kısaltmadan önce Berberden ellerini su ve sabunla iyice yıkamasını veya el sterile jeli kullanmasını isteyin. - Bir kullanımlık ustura kullandığından emin olun.

13 - Tıraş malzemeleri başka kişilerle ortaklaşarak kullanmayın. - Yere atılan kirli iğne veya jiletlerle yaralanmamanız için yalın ayak yürümeyin. Unut mayı korumanın en iyi yolu kendinize öze Şahsi temizliğiniz hakkındaki talimatlar: ü Ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın veya el sterilize jeli kullanın. ü Öksürme veya hapşırma esnasında ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatmaya özen gösterin daha sonra onu çöp tenekelerine atarak kurtulun. Mendil bulunmaması durumunda ellerinizi değil de kolunuzun üst kısmını kullanın. ü Yemekten önce, yemekten sonra, tuvaletten sonra, öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda Ellerinizi mutlaka yıkayın. ü Muntazam bir şekilde ağız ve diş temizliği yapmaya özen gösterin. ü Çöplerden ona özel hazırlanan konteynırlarda atarak kurtulun. ü Mümkün olduğu kadar su ve sabunla yıkanın. ü Kalabalık yerlerde özel ağız maskeleri kullanın. ü Yerlere tükürmeyiniz çünkü bu hastalığı bulaştırmada ve yaymada en tehlikeli vesiledir. Ellerin temizliği önemlidir fakat Hac ta daha da önemli. Yerlere tükürmeyiniz çünkü bu hastalığı bulaştırmada ve yaymada en tehlikeli vesiledir.

14 Hac Zamanın genel talimatları: ü Çadırların içinde ateş yakmayın ve yemek pişirmek için hazırlanan yerleri kullanın. ü Haccıların selameti için yollarda ve kaldırımlarda yatmayınız. ü Otobüslerin ve otomobillerin tavanına binmeyin. ü İzdiham vakitlerinde itişmeyin, zira bu herkesi özellikle yaşlıları ve kadınları tehlikelere maruz bırakmaktadır. ü Sağlık bakanlığının ve diğer devlet organlarının çıkardığı talimatlara uyun. ü İhtiyaç duyulduğunda en yakın sağlık kurumuna müracaat edin. ü Salgın hastalıkların yayılmaması için hacetlerinizi gidermek için tuvaletleri kullanın. ü Kurbanlıklara hazırlanan yerlerden hariç Yol ve Çadır gibi başka yerlerde kesmeyin. Çünkü herkesi hastalanmaya ve kötü kokuya maruz bırakmaktadır. Bunun için kurbanların kesimi bu işe hazırlanan yerlerde yapılır. Acil müdahale, ambulans ve en yakın sağlık merkezinin veya hastanenin telefonu sor ve mümkünse her zaman ilk yardım kitapçığı yanınızda taşıyın

15 Bizim için sıhhatin önemlidir ve salim olarak haccı olman gayemizdir Kendinizi yormaktan kaşının çünkü ibadetin değeri içinde yapılan takvadır ve onu doğru şekilde eda etmektir. Kronik Hastalıklar ve Hac Kronik hastalığa yakalanmış olan haccılar aşağıdaki talimatları izlemeleri halinde kolaylıkla Hac Farizasını yerine getirebilirler: ü Farizaları eda etmeden önce Hac esnasında muntazam bir şekilde alınması gereken münasip ilaçları vermek için tedavinizi yapan doktora müracaat etmelisiniz. ü Bileğinize Adınızı, yaşınızı ve hastalığınızın bilgilerini yazan bir bileklik taktığınızdan emin olun. ü Hastalık durumunuz ve tedavi ilacınız hakkında teferruatlı bir rapor taşıdığınızdan emin olun. ü Verilen tedavi ilaçları yeterli miktarda getirilmesi ve onu münasip ve kolayca ulaşılabilen bir yerde muhafaza edilmesine özen göstermek.

16 Eyer kendinizi hac farizasını tamamlayabilecek kudretine haiz olmadığınızı hissederseniz tekerlikli sandalye üzerinde Tavaf ve Sa-i eda edebilirsiniz. Aşırı yorgunluk ve halsizlik belirtileri hissettiğinizde bütün faaliyetlerinizi durdurun. Dinlenmeniz ve de ilaçlarınızı aldığınız halde kendi durumunuzda bir iyileşme hissetmiyorsanız en yakın sağlık merkezine müracaat edin. Bütün kötü beslenme adetlerinizden uzaklaşın zira durumunuzu daha kötüye götürebilir, örneğin çok çay ve kahve içmek, aşırı yağlı yemekleri yemek ve sigara içmek. Kronik hastalıklar ve hac: Astım hastalığı Astım hastası genellikle hac ta astımın etkilerine ve nefes darlığına bir çok sebepten dolayı daha fazla maruz kalmaktadır: Kalabalık, tozlu ve araba egzozlarından çıkan dumanlardan kirlenen yerlerde bulunmak. Aşırı yorgunluk ve sürekli hareket. İzdiham nedeniyle artabilecek akciğer iltihapları. Havanın ani ısı değişimi.

17 Astım hastalarının sağlık talimatları: ü Durumunuzun muntazam ve yolculuk yapabilecek kudretine sahip olduğunuzu emin olmanız için doktora müracaat edin. ü Hap ve sprey gibi ilaçlarınızı muntazam bir şekilde almanıza bağlı kalmak. ü Sık sık dinlenme araları almak ve havale krizine yakalanmamak için aşırı izdihamlardan uzak durmak. ü Şiddetli astım krizine girdiğiniz takdirde en yakın sağlık merkezi veya hastaneye müracaat edin. Böbrek hastalarının ( böbrek iflası, böbrek yetmezliği veya fonksiyonlarının yitirme, böbrek taşı) sağlık talimatları: ü Hac farizasını eda edebilecek kudrette olduğunuzdan emin olmak için tedaviyi gerçekleştiren doktora müracaat etmek ve verdiği ilaçları almaya devam etmek. ü Verilen ilaçları taşımak ve ulaşılması kolay ve uygun bir yerde muhafaza etmeye özen göstermek. ü İlaçları zamanında ve muntazam bir şekilde alınmasına bağlı kalmak. ü Daha önce doktorun belirleyeceği sıvıları ve tuz miktarları almak. ü Bağırsak Gastroenterit ve idrar yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların vücutta her hangi bir belirtisi oluştuğunda kafile doktorunu veya en yakın sağlık merkezine başvurmak. ü Vücudunuzun sıvı ve tuz kaybına uğramaması için uzun sureye yakıcı güneç ışınlarından maruz kalmaktan uzak kalın. ü Böbrek görevlerine tesir etmemesi için Et yiyecekleri fazla yememek. Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sağlık talimatları: ü Hac farizasını eda edebilecek kudretinin olduğuna dair emin olmak için tedaviyi gerçekleştiren doktoru müracaat etmek ve verilen ilaçları almaya devam etmek. ü Verilen ilaçları sürekli taşıdığınızdan emin olmak, onları uygun ve kolayca ulaşılabilecek bir yerde muhafaza etmek.

18 İlaçlar zamanında ve muntazam bir şekilde almaya mukayyet olmak, özellikle Tavaf, Sa-i ve şeytan taşlama gibi büyük çaba isteyen Farizaları eda ederken. Eyer kalp spazm ağrıları geçirme riski taşıyan kişilerden iseniz dilaltında koyulan naytrocesilin hapları taşımak için doktorlara danışmalısınız ve bu hapları gittiğiniz her yere yanınızda götürmeye riayet edin. Aşırı beden yorgunluğuna maruz kalmayın ve halsizlik hissetliğinizde Tavaf ve Sa-i farizalarını eda ederken tekerlikli sandalyeleri kullanın. Aşırı tepkilere ve sinirlenmelere maruz kalmayın ve unutmayın ki bağışlamak hac. Biridir. Göğüs ağrılarınız çoğalması durumunda gerekli tıbbi müdahaleyi almanız için en yakın sağlık merkezine veya hastaneye müracaat edin. Şeker hastaların sağlık talimatları: Bileklerinde gerek yardımı sana yapılabilmesi için şeker hastası olduğunu ve ilacının ne olduğunu belirten bir bileklik takmaya veya bir kart taşımaya özen gösterin. Sağlık durumunu teferruatlı bir şekilde anlatan bir rapor taşımaya özen gösterin. İkamet ettiğiniz yerlerde size yakın olan kişilere ve kafile doktoruna her zaman şeker hastası olduğunu bildirmeye özen gösterin. Yanınızda yeterli miktarda Şeker hastalığın ilaçları almaya özen gösterin. İnesolin iğnelerinin nakli ve depolaması esnasında uygun bir soğuk termos veya kaldığınız yerlerdeki olan buzdolapları içerisinde muhafaza ederek soğuk kalmasına emin olun. Yemek yiyemediğiniz veya bilinç kaybına uğramanız durumunda ailenizden veya kafilenizde olan herhangi bir kişi size uyguluya bilmesi için yanınızda Jilokolin iğneleri (doktora danışıldıktan sonra ) taşımaya özen gösterin. Hac sırasında ayakları her hangi bir yaralanmadan korumak için rahat bir çorap giymeyi ve yalın ayak yürümemeye özen gösterin. Yeterli yemek yemeden ve ilacı alamadan Sa-i ve Tavafa başlanmaması nasihat edilir. buda vücuttaki şeker oranı düşmemesi içimdir. Sık sık ve uygun miktarda su içmeye özen göstermek.

19 ü Kendinizde titreme, yorgunluk ve halissizlikle beraber gelen baş dönmesi, ani açlık hissi, aşırı terleme veya göz bulanması gibi şeker düşmenin yan etkileri hissedildiği durumlarda geçici olarak farizaların eda etmeyi durdurma. ü Yaraları ve iltihapları önlemek için ustura yerine elektrikli tıraş makinesini kullanın. ü hac ve yolculuk sırasında aşırı şeker oranının düşmemesi için Hafif (Aperatif) ve ana yemekleri yemeyi sürdürün. ü deri yaralarının olduğu takdirde bazı iltihap dezenfekte ilaçları beraberinizde getirmeye özen gösterin. ü Her gün ve muntazam bir şekilde şeker seviyesini ölçmek için özellikle şeker oranında bir dengesizlik hissettiğinizde Şeker Ölçme Cihazınızı yanınızda getirdiğinizden emin olun. ü Deri iltihaplanmaları veya ülserleri gibi bir yan belirti gözüktüğü takdirde doktorlara danışın. Aşırı Yorgunluk, Ani Aşlık, Göz Bulanıklığı veya Aşırı Terleme gibi Şekerinizin düşüş belirtiler hissettiğinizde geçici olarak farizaların yerine getirmeye devam etmeyin. Kanda şeker düşmesinin ilacı nedir: Eyer Uyanık isen veya (az bir şey) bilincin yerindeyse aşağıdakileri yapabilirsiniz: ü (2-5) Adet Glikoz hapı alabilirsiniz. (onu Eczanelerden alabilirsiniz.)

20 ü Veya bir adet tatlandırıcı meyve (Portakal, Kokteyl, Elma) suyu içebilirsiniz. ü Veya (2) Adet yemek kaçığı kuru uzum. ü Veya (2) Adet Çay kaşığı bal. ü Veya bir bardak su içinde eritilmiş iki Çay kaçığı kadar şeker. Ama tepki veremeyecek bir duruma girerseniz- yani bilinç kaybı seviyesine düşerseniz, bu durumda Glukagon iğnesine ihtiyacınız var demektir. Bilinciniz kaybolursa aile fertlerinizden veya ikamet yerinde beraber olduğunuz kişiler aşağıdakileri yapması gerekmektedir: ü Şeker düştüğü yerde bulunabiliyorsa hemen Glukagon iğnesini size uygulaması. ü Glukagon iğnesi bulunmaması veya hasta Glukagon iğnesini uygulandığından dakika sonra kendine gelemiyorsa hastayı en kısa zamanda en yakın hastaneye veya sağlık merkezine götürülmesi gerekmektedir. Şeker seviyenizin düş yapabileceklerine emin olmanız gerekmektedir. Sara Hastalığı: Sara hastaları değişmektedir, bazıları ilaçla hastalığı kontrol altında tutulabilir bunlar Allahın izniyle Hac vazifesini yerine getirebilirler. Diğerleri hastalar ise bu hastalığa yeni yakalananlardır veya hastalığı kontrol altına alınmayanlardır. Bunlar tıbben Hac vazifelerini hastalıkları kontrol altına alınıncaya kadar tecil etmeleri tercih edilir. Sara Hastalarının Sağlık Talimatları: ü Gereği duyulduğunda gerekenleri yapabilmesi için kafile doktoruna bildirmek ü Yeterli miktarda ilaç getirmeye özen göstermek. ü Aşırı strese ve yorgunluğa maruz kalmamak. ü Farizaları eda ederken acil bir durum karşı her zaman akrabalarınızdan veya dostlarınızdan birini size arkadaşlık etmesine özen gösteriniz.

21 Kadın Çocuk ve Hac. Hac uzun ve meşakkatli bir yolculuk diye sayılır, bu esnada da kadınların özel durumları vardır, hac süresinde hamile olabilir, aylık adetleri gelebilir veya beden yapısı ile ilgili hükümler açısından daha fazla meşakkat çekebilir. Aşağıda kadının sağlığı açısından bilmek itsiye bileceği bazı şeyler sıralanmıştır. Aylık Adetleri (Regli): Hac farizasını eda etmek üzere olan kadın aylık adetlerini engelleyen hapları kullanmak istemesi durumunda, hac farzlarını tam olarak yerine getirebilmesi için aşağıdaki talimatlara uyması gerekmektedir: - Hapların kullanma şekli ve yeterli dozun belirlenmesi için Hac a gitmeden önce ve yeterli bir süre içinde (en az 7 gün ) uzman bir doktora danışması gerekmektedir. - Bunun gibi ilaçları kullanmanın gayesi kanın gelmesini engellemek, bunun için hac suresi bitinceye kadar her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. - Bu hapların bazı yan etkileri vardır en önemlileri bulantı, baş ağrısı, göğüslerde ağrı, ruhsal ve sinirsel bazı değişikliklerdir.

22 HER KADIN KENDİNE HAS OLAN BİR BÜNYESİ VARDIR ONUN İÇİN KENDİSİNE UYGUN OLANI BİLMESİ İÇİN UZMAN DOKTORA DANIŞMASI GEREKMEKTEDİR. Hamile kadınlar ve hac Hamile kadınlar aşağıdaki sebeplerden dolayı hac ı tecil etmeleri tercih edilir - Bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir örneğin Aşırı kalabalık ve vücut direncinin azalmasından dolayı enfeksiyonlara ve iltihaplar maruz kala bilir. - Güneç çarpmalarına maruz kalma ihtimali. - Uzun yollar yürümesi neticesinde vücudunun yorulması bundan dolayı da karın aşağı bölgesinde gerilmeler ve sırt ağrılarına maruz kalma ihtimali. - Aşırı kalabalık yüzünden fiziksel yaralara maruz kalma ihtimali. Buda Hamileliğin selameti ve Bebeğin hayati tehlikelerini artıracak komplikasyonlara yol açabilir. - Yeterli şekilde sıvıların alınmaması yüzünden aşırı sıvı kaybına maruz kalma ihtimali. Hamiller aşağıdaki durumlarda hac ı tevil etmeleri gerekmektedir. Yakın tarihli Erken doğum hatalığı. Yakın kürtaj vakaları. Gestasyonel (Gebelik )diyabet hastalığı. Yüksek tansiyon ya da böbrek hastalıkları Plasentanın ayrılması. Hamilelik süresince devam eden kanama

23 Hamile Kadınların Sağlık Talimatları: - Her hangi bir komplikasyona maruz kalınmaması için hacca yolculuk yapabilme imkanın öğrenmek için Uzman Doktorlara danışılması. - Hac süresince gerekli olan bütün ilaçları yetecek kadar alındığına dair emin olunması. - Münasip, rahat giysileri ve ayakkabıları giymeye özen gösterilmesi. - Yeterli miktarda sıvıların alınması. - Ayaklarda damar tıkanıklığı olmaması için her bir saat veya iki saat arayla bir az yürümek. - Aşırı kalabalıktan uzak durmak ve farzları yerine getirmek için uygun zamanı seçmek. - Kanama, karın kasılmaları, şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş hissedildiği andan itibaren en yakın sağlık merkezi veya hastaneye başvurulması gerekmektedir. - Aşırı bedensel çabalardan uzak kalınması, Tavaf ve Sa yi tatbik ederken bedensel yorgunluk hissedilirse yürüyen sandalyeleri kullanılması. - Hac tan en az on gün önce menenjit ve gribe karşı aşı olabilme imkanı olabileceğine dair emin olmak için uzman doktorlara danışılması. Hac sırasında Emzirme ve çocuklar: Çocukları ve baliğ olmayanları hacca getirmek uygun değildir sebepleri ise aşağıdaki gibidir: - - Çocuklar yaralanmalara ve virüslere daha çok maruz kalmaktadır, örneğin solunum yolları, sindirim yolları veya bağırsak enfeksiyonları. Çocuklar ya yüksek ısının yüzünden yada çocukların tüketeceği içme suyunun az olmasından dolayı büyüklerden daha fazla su kaybına maruz kalabilirler. Hac sırasında aşırı yorgunluk çocukları etkilemekte buda İştihalarının azalmasına dolaysıyla vücut sıvılarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

24 - Hac sırasında çocuklar aşırı kalabalıktan dolayı kaybolma olasılığı daha fazladır Çocuklarını kendilerine eşlik etiğinde ebeveynlerin bilmesi gereken talimatlar: - Ebeveynler çocuklarının bileklerinde Adını, Soyadını, İkamet Adresini, Telefon Numarasını ve Kafile Adını yazan bir bileklik takmasına özen göstermeleri gerekmektedir. - Çocuklarının temel aşıların tamamı yaptıklarına dair emin olmaları gerekmektedir. - Çocukların, temel aşıların arasında gribal kan bakteri virüsünün (Haemophilus influenzae) aşısı yoksa, yolculuktan en az 10 gün önce yapmalarına önerilmektedir. - Sıvı kaybını (Dehidratasyonu) önlemek için sıvı içecekleri çok içmek. - Sık sık Ellerin yıkanılması. - Deride pişik olmaması için Bacak arası bölgelerinde temiz ve kuru kalması emin olunmalıdır. - Yemeklerinin temiz olmasına emin olunmalıdır. - Çocukları aşırı kalabalık yerlere mümkün olduğu kadarıyla götürülmemesi. - Özellikle aşırı kalabalık yerlerde ağız maskesinin takılması. - İshal, Kusma, Yüksek Ateş gibi her hangi bir Sağlık sorunu ortaya çıktığında doktora başvurulması önerilmektedir. Eyer çocuklarını hacca sana eşlik ederse, temel aşılarının yanında hac ile ilgili diğer özel aşıların yaptıklarına dair emin olunuz.

25 Bizim için sıhhatin önemlidir ve salim olarak Haccı olman gayemizdir. Allahın Kutsal evinin haccıları hac farizasını sağlık ve selametle tamamladınız ne mutlu size Hac Sonrası Sağlık Talimatları: Allahın kutsal evini Hac edildikten sonra haccılarının büyük bir kısmında ortak bazı yan etkiler görülmektedir. Örneğin: Halsizlik, Kas Ağrıları, Baş Ağrısı, Nezle, Tembellik, Uyku Düzensizliği ve Cilt Kuyulaşması gibi. Bu yan etkiler güneşe maruz kalmaktan, daha önce yapılmayan çok hareket etmekten, nezle ve grip virüslerine bulaşmaktan ortaya çıkar. Buda ülkene sağ salim döndüğünde senin ve etrafındakilerinin sağlığıyla ilgili bazı nasihatlerdir: 1. Eyer gribe yakalanmışsanız aşağıda belirtilen koruyucu uygulamaları izleyerek Hapşırma ve Öksürme yoluyla başkalarına bulaştırmamaya özen gösterin. Hapşırdığınızda veya Öksürdüğünüzde burunuzu ve ağzınızı kapatmak için mendil kullan ve çöp tenekesine atarak ondan kurtulun. - Sürekli ellerinizi yıkamaya özen göstertin - Yeter derecede dinlenin ve sıvı içecekleri için. Allahın izniyle bu şifa - olmanıza yardımcı olacaktır. - Gerektiğinde ağır kesicileri kullanın. - Gerektiğinde doktorlara müracaat edin.

26 2. Hac sırasında şeker veya yüksek tansiyon gibi hastalıkların belirtileri kendinizde keşfederseniz Hac tan döndükten sonra doktorları ziyaret etmeyi özen gösterip gereken önlemleri alın. Sayın Hacı sanırız hac sırasında bedensel liyakatı ve ideal kiloları kurumanın önemini fark etmişsinizdir. Bunun için Hac yolculuğunuz genel sağlık ve bedensel liyakati muhafaza etme nedeniniz olsun.

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU 2009 Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU Abalı,Sezer, Mertsoylu, Köse BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİİÇ HASTALIKLARI TIBBİ ONKOLOJİ BD 01.07.2009 Hazırlayanlar Prof. Dr. Hüseyin Abalı Uzm.

Detaylı

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden böbrek nakli! Kent Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi 1 Böbrek nedir? Böbreklerimiz

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN KANSER TEDAVİSİ Günümüzde kanser görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Kanser tanısı koyulduktan sonra önemli olan, en kısa sürede uygun tedavi ile birlikte kaliteli bakım sağlayabilmektir. Kanser,

Detaylı

HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR

HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR Tarlada çalışanlar tedbirler alınmazsa sık hastalanır. Tarlada hastalıkları ve kazaları önlemek için birçok yol vardır. Bu nedenle yasalar çıkarılmıştır

Detaylı

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER HAZIRLAYANLAR... 3 GEBE BİLGİLENDİRME KİTABI...

Detaylı

Akciğer Kanseri İle Yaşamak

Akciğer Kanseri İle Yaşamak TÜRK TORAKS DERNEĞİ EĞİTİM KİTAPLARI SERİSİ Akciğer Kanseri İle Yaşamak Türk Toraks Derneği Akciğer ve Plevra Maligniteleri Çalışma Grubu TÜRK TORAKS DERNE E T M K TAPLARI SER S Türk Toraks Derne i yay

Detaylı

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 14.09.2010 Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Oyuncak

Detaylı

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Kemoterapi nedir? Kemoterapi; genel anlamı ile bir hastalığın bazı kimyasal maddeler kullanılarak tedavisini ifade eder. Onkolojik olarak ise kemoterapi, tümörü

Detaylı

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Sağlığımız değerini bilemediğimiz ve yeteri kadar koruyamadığımız bir servettir. Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Kolay anlaşılır bir başvuru kitapçığı İmtiyaz Sahibi Yayımcı ve Yapımcı:

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 03 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ Tip1 diyabet Diyabet insülinin

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

TanerKaya. bahar ile birlikte tekrar merhaba. Değerli Okurlar,

TanerKaya. bahar ile birlikte tekrar merhaba. Değerli Okurlar, İmtiyaz Sahibi: Yrd. Doç. Dr. Taner KAYA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Dr. F. Hülya KURBAN Reklam ve Tanıtım Müdürü: Derya BATMAZ ÜNEY Yayın Kurulu Doç. Dr. M. Vedat KOCA Uzm. Dr. A. Orhan DENGİZ Op. Dr.

Detaylı

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin EDİTÖR Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı Yeni sayımız ile yeniden Merhaba; Öncelikle dergimize göster miş olduğunuz ilgiden dolayı,siz okuyucularımıza, çalışma arkadaş - larıma,derginin yayınlanmasındakatkısı

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Sağlık Akademi Derneği - Avrupa ve Türkiye genelinde en çok görülen 50 hastalık ve hasta yakınlarına yönelik hastalık yönetme rehberi

Sağlık Akademi Derneği - Avrupa ve Türkiye genelinde en çok görülen 50 hastalık ve hasta yakınlarına yönelik hastalık yönetme rehberi AVRUPA VE TÜRKİYE GENELİNDE EN SIK GÖRÜLEN 50 HASTALIK VE HASTA YAKINLARINA YÖNELİK HASTALIK YÖNETME REHBERİ Bu çalışma bir AB Hayat Boyu Öğrenme Programı LdV Ortaklık Projeleri türünde çok ortaklı bir

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

Sağlıklı ve huzurlu kalın

Sağlıklı ve huzurlu kalın Sağlıklı ve huzurlu kalın Değerli Nabız Dergisi Okurları, Hastaneler hayatın bütün renklerini içinde barındıran, büyük bir özveri ve sabırla hizmet verilen kurumlardır. Doğumla başlayan hayat, hastanede

Detaylı

Acil durumlarda tedbir

Acil durumlarda tedbir Önemli telefon numaraları Önemli telefon numaraları Polis 110 Acil durumlarda tedbir Acil durumlarda koruyucu tedbirler ve kendi kendine yardım İtfaiye 112 Acil tıbbi yardım Kurtarma servisi Zehirlenmeler

Detaylı

Hastalar için CVAD Kemoterapisi

Hastalar için CVAD Kemoterapisi Hastalar için CVAD Kemoterapisi 2 CVAD Multipl Miyelom tedavisi için CVAD kemoterapisi nasıl uygulanır ve olası yan etkileri nelerdir. Kemoterapi tedavinize C-VAD veya HiperCVAD adı verilmektedir. Multipl

Detaylı

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşamınız HASTA BİLGİLERİ Adı, Soyadı:... Adresi:...... EvTelefonu:... Cep Telefonu:... Hastane Kayıt Numarası:... Doktoru:... Sorularınızda Ulaşabileceğiniz Kardiyak Rehabilitasyon

Detaylı

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber

13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber [cover page] 13 aylığa kadar olan bebekler için Çocukluk dönemi aşıları ile ilgili Rehber Aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel AKCİĞER KANSERİ! Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü

Detaylı

Teenage Immunisations (Turkish) [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar. aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur

Teenage Immunisations (Turkish) [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar. aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan iki toplumsal sağlık müdahalesi temiz su ve aşılardır.

Detaylı