TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz"

Transkript

1 TÜV AUSTRIA TURK Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz

2 Tarihi 1872 yılına kadar uzanan ve geçmişinden günümüze uluslararası faaliyetleriyle bir çok sektörde hizmet veren TÜV AUSTRIA Grubu, Türkiye de temsilciliği aracılığıyla 2005 yılından bu yana faaliyet göstermiş olup, 2009 yılında Türkiye şirketi olan TÜV AUSTRIA TURK ü kurmuştur. İş sağlığı ve güvenliği ile çevre korumayı önde tutarak, müşterilerine en iyi hizmeti vermek, onların ürün ve hizmetlerinin kalitesini artırmak için çaba göstermektedir. Akreditasyonları ve yetkileri ile dünya çapında son derece tanınmış olan TÜV AUSTRIA, Türkiye içinde gözetim, denetim, sertifikalandırma, eğitim, test ve kontrol faaliyetlerini TÜV AUSTRIA TURK ile etkin bir şekilde yürütmektedir. Müşterilerinin gereksinimlerine uyacak geniş hizmetlerinin yanında, sektörlere getirdiği akustik emisyon testi gibi yenilikçi faaliyetlerle hizmet çeşitliliğinde, rakiplerinin önünde olmak için çaba gösteren TÜV AUSTRIA TURK, grubunun tüm dünyadaki tarafsız, bağımsız ve güvenilir olma temel ilkelerini, Türkiye de de eğitimli ve kalifiye personeli ile devam ettiriyor. TÜV AUSTRIA TURK; kendi bağımsızlığı ve şeffaflığı ile çelişebilecek herhangi bir gözetim, denetim, sertifikalandırma, test ve kontrol ile bunların ticari faaliyetleri içinde bulunmamayı temel ilke edinmiştir. Türkiye deki şirketlerin, dünya pazarında daha güçlü olarak yer alması ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için, gerek duydukları her an, bilgi ve tecrübemizi, personelimizi, akreditasyon ve yetkilerimizi hizmetlerine sunmaktan gurur duyuyoruz. Kalite ve güvenlik için üç harf, TÜV markası Saygılarımızla Dipl.-Ing. F. Cihan Önder Genel Müdür Genel Müdürlerimiz Dipl.-Ing. Fatih Cihan Önder Dipl.-Ing. Stefan Wallner

3 Akreditasyonlarımız TÜV Austria; Avusturya, Türkiye, Romanya ve Çekoslavakya da Akreditasyon Kurumlarından çok geniş bir kapsamda çeşitli akreditasyonlara sahiptir.

4 TÜV Austria (Since 1872) TÜV (Technischer Überwachungs Verein) Teknik Denetim Kurumu'dur. Adını Almanca yazılışının baş harflerinden alır. TÜV Austria, 1872 den bu yana faaliyet gösteren, dünyanın en tanınmış ve en büyük belgelendirme, gözetim, denetim ve sertifikalandırma kuruluşudur. TÜV Austria, İşletmelerdeki kalite, çevre ve iş sağlığı güvenliği, yönetim sistemlerinin belgelendirilmesi, ürün belgelendirme, gözetim ve denetim, eğitim, personel kalifikasyonu, test ve kontrol hizmetlerini yürütmektedir. TÜV Austria, EN/ISO/IEC (Gözetim), EN/ISO/IEC (Yönetim Sistemleri), EN/ISO/IEC (Personel), EN/ISO/IEC (Ürün ve Proses) ve EN/ISO/IEC (Laboratuvar) akreditasyonlarına sahiptir. Ayrıca TÜV Austria HOLDING AG bünyesindeki 5 şirketiyle çok çeşitli direktiflerde AB onaylı kuruluşudur. TÜV Austria CERT Sertifikaları çok yanlı anlaşmalar (Multilateral Agreement) gereği bütün dünyada uluslararası tanınma ve kabul sağlamaktadır. TÜV Austria; den fazla çalışanı ile Avusturya nın dışında; Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Bulgaristan, Malta, Yunanistan, İspanya, Hırvatistan, Macaristan, Romanya, Portekiz, Makedonya, Slovenya, Güney Kıbrıs, Dubai, Mısır, Arnavutluk, Libya, Bahreyn, Lübnan, Ürdün, Suriye, Hindistan, Pakistan, Azerbaycan, Bangladeş, Endonezya, Katar, Kore, Malezya, Tayland, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Rusya ve Çin de faaliyet göstermektedir.. TÜV Austria nın Türkiye deki ana şirketi TÜV Austria Turk ün İstanbul da merkez ofisi, Ankara ve İzmir de şubesi bulunmaktadır. TÜV Austria Holding AG Türkiye yapılanması TÜV Austria Turk Ltd. TÜV Austria Eltemtek Enerji A.Ş. TÜV Austria BBS A.Ş. TÜV Austria Akademi Gözetim, Denetim, Personel Belgelendirme, o Kaynak o NDT CE Markalama, FPC Fabrika Üretim Kontrol Belgelendirmesi, Laboratuvar Hizmetleri. Rüzgâr Enerjisi, Güneş-Fotovoltaik Enerji, Hidroelektrik Enerji, Jeotermal Enerji, Termik Enerji, Bio Enerji, Nükleer Enerji alanında test, muayene ve kontroller. Kalite, Çevre, İş Güvenliği, Gıda, Enerji, Taşıma, Yangın, Bilgi Teknolojisi alanında Yönetim Sistemleri belgelendirmesi. Kaynak Teknolojisi, Baş Denetçi, İç Denetçi, İş Güvenliği, Çevre, Hijyen, Bilgi Güvenliği, Otomotiv, Gıda alanında eğitimler.

5 Gözetim ve Denetim TÜV Austria teknik elemanları; Üretim, montaj, stoklama, yükleme, nakliye, kalite kontrol ve güvence alanlarında gözetim ve denetim yapmaktadır. Türk Standartları, uluslararası standartlar, müşteri şartnameleri ve TÜV Teknik Kuralları çerçevesinde Gözetim Raporu, Kalite Sertifikası ve Fabrika Test Sertifikası (Mill Test Certificate) düzenlenmektedir. Talep halinde; MPS Üretim Prosedürü Şartnamesi (Manufacturer Procedure Specification), ITP (Inspection Test Plan), MPQT Üretim Prosedürü Kalifikasyon Testleri (Manufacturer Procedure Qualification Test), Kalite Planı (Quality Plan), WPS Kaynak Prosedür Şartnamesi (Welding Procedure Specification) ve PQR Prosedür Kalifikasyon Kaydı (Procedure Qualification Record) yazılması, gözetim ve denetiminin yapılması ve testlere şahitlik edilmesi TÜV Austria teknik elemanlarınca yapılmaktadır. Tüm bu gözetim ve denetimler, müşteri ve şartnamelerin gereklilikleri doğrultusunda; gerek sahada, gerek montajda gerekse fabrikalarda süre sınırlanmaksızın 2. Taraf (2 nd Party) ve 3. Taraf (3 rd Party) olarak yapılmaktadır.

6 Sistem Belgelendirme TÜV Austria, TÜV CERT üyesi bir sistem belgelendirme kuruluşu olarak, işletmelerdeki kalite, çevre ve iş güvenliği yönetim sistemlerinin belgelendirilmesi hizmetlerini yürütmektedir. TÜV Austria, sistem belgelendirmesi konusunda Avrupa Akreditasyon Kuruluşu EA üyesi, BMWFJ Akreditasyon Kurumu ndan akreditel olup verdiği TÜV Austria CERT Sertifikaları, tüm dünyada tanınmakta ve kabul görmektedir. Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO/TS Otomotiv Ürünleri için Kalite Yönetim Sistemi, DAR/KBA Araçlarda Kalite Yönetim Sistemi, VDA Otomotiv Sanayi Derneği Kalite Yönetim Sistemi, ISO Öğrenim Hizmetleri Yönetim Sistemleri, EN ISO Tıbbi Cihazlar için Kalite Yönetim Sistemi, ISO/TS Petrol, Petrokimya ve Doğal Gaz Sanayileri Kalite Yönetim Sistemi, ISO Müşteri Memnuniyeti. Çevre ISO Çevre Yönetim Sistemi, EFB Atık Bertaraf Şirketleri Yönetim Sistemi, EMAS-Ordinance (EC) No. 761/2001 Eko-Yönetim ve Denetim Programı. İş Güvenliği OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, SCC Safety Certificate-Contractors, SCP Safety Certificate-Personal, Gıda ISO Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, GTP COCERAL İyi Ticaret Uygulaması, IFS Uluslararası Gıda Standardı, BRC/IoP Gıda Paketleme, EN Gıda Maddeleri için Kullanılan Ambalajların Hijyen Yönetimi, EN Yıkama İşlemine Tabi Tutulmuş Tekstiller Biokontaminasyon Kontrol Sistemi, EN ISO Makinalarda güvenlik- Makinaların tasarımı için hijyen şartları. Enerji EN ISO Enerji Yönetim Sistemi. Taşıma IFS Lojistik, SQAS Güvenlik ve Kalite Değerlendirme Sistemi, ISO Tedarik Zincirleri için Güvenlik Yönetim Sistemleri, 2004/94/EG Article 39 Demiryolları Kanununa Uygunluk, EN Ulaştırma-Lojistik ve Hizmetler-Toplu Ulaşım; Hizmet kalitesi. Yangın TAC STANDARD Yangın Koruma Sistemleri. Bilgi Teknolojisi ISO/IEC Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi.

7 Gıda ve Hijyen Denetimleri Dünyada tüketim miktarındaki artış ve gıda üretimine uygun alanların miktarının azalması, insanlık için gıdaların önemini artırmaktadır. standartlarına göre belgelendirme hizmetleri ile bu konulardaki temel, iç tetkikçi ve baş tetkikçi eğitimlerini, her türlü hijyen ve personel eğitimlerini, uzman personeli ile gerçekleştirmektedir. TÜV Austria tarafından; Tüketicilerin, gıda güvenliği konusunda süregelen endişelerine karşı yeni standart ve prosedürler geliştirilerek etkin gıda güvenliğinin sağlanması amaçlanmıştır. TÜV Austria, gıda güvenliğinin temini için, her türlü gıda maddesinin teknik ve hijyenik şekilde; üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve market reyonlarında denetimini, kontrol ve testlerini yapmaktadır. Bu doğrultuda, üretim alanından son tüketiciye kadar üretim kontrolleri ve hijyen denetimleri yapılmakta, ayrıca uluslararası tüm gıda standartlarına göre belgelendirme hizmeti verilmektedir. TÜV Austria; Gıda güvenlik kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, Kalitenin sağlanması, Gıda zincirinde izlenebilirlik, Hatalı üretimden kaynaklanan kayıpların önlenmesi, Gıda güvenliği eğitimleri, İthal edilen gıdalar için risk değerlendirme, Besinsel kalite, uygun olmayan etiketleme, gıda maddelerinde numune alma, hayvan sağlığı ve bitki koruma standartlarının uygulamaları, Denetim programlarının hazırlanması, Hayvan hareketlerinin denetlenmesi, Gıdalarda acil durum yönetimi, araştırma ve geri çağırma, Tohum, bitki, yem ve gübrelerin laboratuvar testleri ve çevreye etkisinin değerlendirilmesi, Üretim zincirinin her aşamasında değişmeyen, etkili kontrol ve denetimi gerçekleştirmektedir. EN ISO Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (Hazard Analysis and Critical Control Points), EN ISO 22005, Yem ve Gıda Zincirinde İzlenebilirlik, IFS ( International Food Standart ), BRC (British Retail Consortium) Standardı, GLOBALGAP (EUREPGAP)

8 Ürün Belgelendirme TÜV Austria, bir ürün belgelendirme kuruluşu olarak, AB Direktifleri kapsamına giren ürünlerin, bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ile tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösteren, CE işareti (Conformité Européenne) onaylama hizmetlerini yürütmektedir. TÜV Austria, aşağıda belirtilen AB Direktifleri konusunda 5 şirketiyle onaylı kuruluştur. (Notified Body) TÜV Austria Services GMBH (0408), TÜV Austria Hellas Ltd. (0906), I.T.I.-Integrovaná Technická Inspekce Spol. s.r.o. (1735), TPA-Energie-Und Umwelttechnik GMBH (0532) SC TÜV Austria Romania SRL (2414) grubun onaylı kuruluşlarıdır. CE işareti, bir kalite belgesi olmayıp üreticinin uygunluk beyanı ve bir anlamda da ürünün pasaportudur. CE işareti, üzerinde bulunduğu ürünün, insan, hayvan, bitki sağlığı ve güvenliği ile çevreye zarar vermeyeceğini garanti altına almakta olup; AB genelinde tek bir işaretin kullanılmasını sağlamaktadır. TÜV Austria, CE işaretleme sisteminde, uygunluk değerlendirme yöntemlerini, ürünlerin özelliklerini ve taşıdıkları risk oranlarını dikkate alan modüler sistem anlayışını uygular. Düşük riskli ürünlerde, uygunluk değerlendirmesi için gerekli test ve belgelendirme üretici tarafından yapılır. Yüksek riskli ürünlerde ise test ve belgelendirme, AB tarafından onaylanmış kuruluş olan TÜV Austria tarafından yapılır. AB ülkelerinde CE işareti bulunmayan riskli bir ürünü, bir üye ülke üreticisi kendi ülkesinde kullanamaz. Bunun güvencesi, üye ülkenin ilgili bakanlığının kontrolündedir. 97/23/AT Basınçlı Ekipmanlar (PED), 2010/35/AT Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar (TPED), 305/2011/AT Yapı Malzemeleri (CPD), 2006/42/AT Makina Emniyeti 95/16/AT Asansör (LD), 2006/95/AT Alçak Gerilim (LVD), 2004/108/AT Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), 94/9/AT Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler (ATEX), 89/686/AT Kişisel Koruyucu Donanım (PPE), 92/42/AT Sıcak Su Kazanları, 93/42/AT Tıbbi Cihazlar, 98/79/AT Vücut Dışında Kullanılan Tıbbi Tanı Cihazları, 99/5/AT Radyo Telekomünikasyon, 2000/9/AT İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı, 2000/14/AT Açık Alanda Kullanılan Teçhizat Tarafından Oluşturulan Çevredeki Gürültü Emisyonu, 2009/105/AT Basit Basınçlı Kaplar.

9 GS ve SCC/SCP Sertifikalandırma SCC ve SCP Sertifikalandırma GS Sertifikalandırma GS (Geprüfte Sicherheit) Sertifikası, tüm dünyada bilinen ve tüketicilerin güven için aradığı bir markadır. Çıkış noktası ve ilk kullanım yeri Almanya dır. GS (Geprüfte Sicherheit) bir kalite onay sertifikası olup kurumun denetimi ve ilgili ürünün, uzman mühendisler tarafından, profesyonel laboratuvarlarda geçirdiği test ve deney süreçlerinin ardından GS sertifikası ile sertifikalandırılması işlemidir. GS (Geprüfte Sicherheit) Sertifikası nın güvenilirliği sadece Almanya sınırları içerisinde kalmayıp, Almanya ya ihracatı olsun ya da olmasın tüm dünyadaki sanayicilerin, ürünleri için sahip olmayı amaçladıkları güvenilir bir marka haline gelmiştir. TÜV Austria ayrıca, SCC Safety Certificate-Contractors, SCP Safety Certificate-Personal akreditasyonlarına sahiptir. SCC (Safety Certificate for Contractors) belgesi genellikle petrol, nükleer, kimya, enerji, tekstil, denizcilik, makina ve inşaat sektörlerinde çalışan; her türlü boya, izolasyon, aşındırma, yüzey temizleme, test ve kalibrasyon, endüstriyel temizlik ve atık kazanımı vb. türü işleri yapan kuruluşların sağlık, çevre ve güvenlik sistemini belgeler. SCP (Safety Certificate for Personnel) sistemi ise bu tesislerde iş güvenliği alanında çalışan personelin eğitim ve sertifikasyonunu belirler. GS İşaretine ilişkin standartlar, Alman Standartlar Enstitüsü DIN (Deutscher Industrie Normenausschuss) tarafından derlenmektedir. TÜV Austria, GS sertifikasyonu konusunda tüm yetkilere sahiptir.

10 İş Sağlığı ve Güvenliği TÜV Austria nın Viyana daki merkezinde iş güvenliği alanında çeşitli testler yapan laboratuvarları bulunmaktadır. TÜV Austria, Avrupa Birliği içinde ve Türkiye de Onaylı Kuruluş (Notified Body) olup 89/686/AT Personel Koruma Ekipmanları Yönetmeliği ne giren ürünlere CE Belgesi vermektedir. Türkiye de İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yetişmiş, ÇASGEM tarafından verilen A ve B Sınıfı Uzmanlık Sertifikalarına sahip uzmanları aşağıdaki alanlarda görevlerini yürütmektedir. İSG sisteminin incelenmesi ve tespitlerin yapılarak raporlanması, Yasal olarak yapılması zorunlu olan Risk Değerlendirme çalışmalarının yapılması, HAZOP Normal işleyişten olası sapmaların belirlenmesi ve kazalara karşı uygun önlemlerin alınması HAZID Tehlike Tanımlama Çalışması Periyodik Denetimlerinin yapılması ve raporlanması, Yasal olarak gerekli doküman, prosedür, talimat ve formların hazırlanması, Acil Durum Planlarının hazırlanması, ekiplerinin oluşturulması ve tatbikatlarının gerçekleştirilmesi, İSG Ölçümleri ve periyodik kontrollerin gerçekleştirilmesi, Yönetici ve çalışanlar için çeşitli dokümantasyon ve el kitabı hazırlanması. Yönetici ve Çalışanlara Eğitim Verilmesi Risk Değerlendirme, Kişisel Koruyucu Malzeme Seçimi ve Kullanımı, Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Alınması Gereken Güvenlik Tedbirleri Elektrik İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, El Aletlerinin Kullanımında İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Kaynak İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Basınçlı Kaplarda İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Makine ve Tezgâhlarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Atölyelerde Yapılan Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Kaldırma, Taşıma, İstifleme ve Depolamada Güvenlik Önlemleri, Güvenlik ve Sağlık İşaretleri, Ergonomi, Patlayıcı Maddelerle Çalışmalarda Alınacak Güvenlik Tedbirleri, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Yüksekte Çalışmalarda Alınması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Fiziksel Risklere Karşı Alınması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Radyasyonlu Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri.

11 Denizcilik Endüstrisi Hizmetleri Liman Yükleme ve Boşaltma Kontrolleri (Pre-Shipment) TÜV Austria, bütün dünyada; yükleme öncesinde, sırasında ve sonrasında: ürünlerin listesi, ihracatçı ve ithalatçı bilgileri, üretim yeri ve üretici bilgileri, üretim yeri farklıysa o fabrikanın bilgileri, liman bilgileri, proforma fatura, paket listesi ve/veya irsaliyeye uygun olarak yüklenen ürünleri, uluslararası standartlara ve müşteri gereksinimlerine uygun olarak kontrol eder. Siparişe uygunluk, geçersiz markalamalar, önceden belirlenen kalite ve güvenlik koşulları, ürünlerdeki yapısal, teknik, görsel ve güvenlik hataları incelenir ve uygunluk durumunda Pre-Shipment Sertifikası düzenlenir. Gemilerde Hesaplama Yoluyla Tartım (Draft Survey) TÜV Austria, statik hesaplamalar yardımı ile gemiye yüklenen (veya gemiden boşaltılan) maden ürünleri, metalürjik mamuller ve demir çelik hammaddelerinin ağırlığını bulmak amacı ile kullanılan, ülke gümrükleri tarafından kabul gören Hesaplama Yoluyla Tartım (Draft Survey) yöntemi ile kontrol işlemlerini gerçekleştirerek gemilerde Hesaplama Yoluyla Tartım (Draft Survey) Raporu düzenlemektedir. Gemi ve Konteynırlarda Temizlik Kontrolü (Cleaning) TÜV Austria inspektörleri, zirai ürünlerin depolanacağı yeri, konteynırların veya nakliye ortamının şartlarını kontrol etmekte; yükleme öncesi, gemi ambar temizlik kontrolü yapmakta, uygunsuzluk durumunda gerekli düzeltme, temizlik, bakım faaliyetlerinden sonra Cleaning Sertifikası düzenlemektedirler. Ayrıca, seyir esnasında deniz suyu veya yağmur suyundan oluşabilecek hasarlara karşı gemi ambar kapakları için sızdırmazlık kontrolleri yapmaktadır. Yük Sabitleme Kontrolleri (Lashing) Yüklerin belirli bir zaman diliminde hasarsız olarak nakledilebilmesi için yükün ve taşıma ekipmanın her türlü koşullar ve dış etkenler dikkate alınarak, uluslararası standartlara uygun olarak Lashing (yük sabitleme) yapılması gerekir. TÜV Austria inspektörlerinin yaptığı kontroller sonrası, uygunluk durumunda Lashing Sertifikası düzenlenmektedir.

12 Denizcilik Endüstrisi Hizmetleri Liman, Tersane, Gemi ve Deniz Kenarı Tesislerdeki Kontroller Gemi bakım ve onarım gözetimi, Gemi inşaa gözetimi, kaynaklı imalat gözetimi, Gemi hasarları tespiti ve bilirkişilik, Yükleme ve tahliye gözetimi, Termik santrallerin su alma ağızları gözetimi, İskele ve iskele ayakları gözetimi, Deşarj hatları gözetimi, Şamandıra bakım, onarım ve inşaları gözetimi, Petrol platformları ve buna bağlı deniz dibi yapıları inşa ve bakımları onarımları gözetimi, Katotik koruma (Deniz yapıları için) kontrolü, Numuneleme hizmetleri, Ambar, manhole, konteynır, tank, depo mühürleme ve mühür tespit gözetimleri. Sualtında yapılan kontroller Denizaltı boru hatları gözetimi, Denizaltı bakım onarım ve inşaatları gözetimi, Sualtı ekspertiz ve sürvey raporları, Sualtı video ve fotoğraf çekimleri, Sualtı kaynakçı belgelendirme, Sualtı NDT Tahribatsız Muayene hizmetleri, o Ultrasonik Kontrol o Manyetik Partikül Testi o Görsel Kontrol Sualtı kalınlık ölçümleri, Sualtı Korozyon Haritalandırma, Sualtı kaynak İnspektörlüğü, Sualtı Kaynakçı Belgelendirme o EN ISO o AWS D3.6

13 Endüstri TÜV Austria, endüstriye birçok alanda hizmet vermekte ve müşteri adına yapılan imalatın ya da ürünün imalatçı fabrikasında ve/veya montaj sahasında, projesine uygun olarak imal ve montajının kontrollük ve sertifikalandırma hizmetlerini yürütmektedir. Basit basınçlı kaplar, LPG/LNG depolama tankları, çelik borular, PE borular, demir çelik ürünleri, asansör, vinç ve kaldırma elemanları, elektrik, elektronik ve enstrümantasyon imalatlarında; API 5L, EN 10025, EN 10027, EN 10028, EN ISO 3183, EN vb. standartlara göre malzemenin uygunluk ve sertifika kontrollerinde; gözetim, denetim, gerekli testlerin yapılması, raporlanması EN onayı ve EN sertifikası verilmesi ve belgelendirilmesi hizmetlerini yürütmektedir. Çelik yapılar, tersaneler, limanlar, demir çelik fabrikaları, köprüler, endüstriyel tesis inşaatları, petrokimya tesisleri, petrol ve doğalgaz boru hatları, denizaltı boru hatları, yakıt depolama tankları, enerji üretim tesisleri, deniz platformları, her tip kaldırma makinası, LPG İkmal İstasyonları imalat ve montajlarında;

14 Basınçlı Ekipmanlar (PED ve TPED) 2010/35/AT Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği TÜV Austria; 2010/35/AT Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği nde Avrupa Birliği Onaylı Kuruluşu dur. ADR akreditasyonuna sahiptir. Tehlikeli Maddelerin taşınması ile ilgili ADR/RID Ek-A da belirtilen maddelerin ve 2 nci sınıf gazların taşınmasında kullanılan tüpler, basınçlı dramlar, kriyojenik kaplar, tanklar, tank konteynerleri (seyyar tanklar), tanker vagonlarının tankları TPED kapsamındadır. TÜV Austria; Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği ne göre Pi işareti taşımayan yeni taşınabilir basınçlı ekipmanların sertifikalandırılmasını, Pi işaretine sahip taşınabilir basınçlı ekipmanların periyodik muayenesi, ara muayenesi, istisnai kontrolleri ve kullanımını, Pi işareti taşımayan taşınabilir basınçlı ekipmanların uygunluğunun yeniden değerlendirilmesini, Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği nin zorunlu uygulamaya girmesinden önce piyasaya arz edilen ve uygunluğun yeniden değerlendirmesine tabi tutulmayan taşınabilir basınçlı ekipmanların sertifikalandırılmasını, ADR nin şartlarını sağlayıp, münhasıran Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışındaki ülkeler arasında tehlikeli yüklerin taşınmasında kullanılmak için gerekli izinlere sahip olan taşınabilir basınçlı ekipmanların sertifikalandırılmasını gerçekleştirmektedir. 97/23/AT Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği TÜV Austria; 97/23/AT Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği A1, B, B1, C1, D, D1, E, E1, G, F, H, H1 modüllerinde Avrupa Birliği Onaylı Kuruluşu dur. Onay Bölümümüz; Üretici onayı, Kaynak prosedür yeterlilik testi, Kaynakçı performans testi, Tasarım onayı, Malzeme üreticilerinin yeterliliği, Malzeme testleri, Tahribatsız muayene, Parça numunesi testi, İmalat testi, Basınç sıkılığı testi, Tür muayeneleri, Tamir ve yenilemeler sonrası testleri, Denetim Bölümümüz; Yeni basınçlı ekipmanların güvenlik cihazlarının denetimi, Dış denetimler, İç denetimler, Sızıntı testleri, Basınç testleri, Hata analizleri, Buhar kazanları, türbinler ve motorlar için tesis personel sınavlarını, gerçekleştirmektedir.

15 Demir Çelik Hizmetleri İmalat Gözetimi Standartlara uygun olarak, her lottaki kimyasal ve mekanik testlere şahitlik yapılması, test sonuçlarının kontrolü, raporların onaylanması, Demir Çelik ürünlerinin ölçüsel kontrollerinin yapılması ve raporlanması, Tahribatsız Muayene (NDT) kontrollerine şahitlik, Görsel kontrol (VT), Markalama kontrolleri, Sevkiyat kontrolleri, EN ISO Mill Test Certificate (MTC) hazırlanması, Paket Listelerinin onaylanması Demir Çelik Firmalarının Alım, Satım Gözetimi Demir-Çelik firmalarının yurt içi ve dışından yapacakları satın alımlarda ve satışlarda koordinasyon sağlayarak ilgili ülkedeki TÜV Austria ofislerinin müşterilerine en faydalı ve en doğru hizmeti sunmasını sağlamak ve alacakları ürünlerin güvencesini sağlamak. İhracat Kontrolleri Yapılan tüm ihracatlarda anlaşmaya uygun olarak malın yüklenmesi için üretim aşamasından itibaren kalite kontrol denetimlerini yapmak, uygunsuzlukları bildirmek ve takibini sağlamak, Yüklemelerde kantar ve yükleme nezareti yaparak malın istenen şartlara ve miktarlara uygun yüklendiğini kontrol etmek, pre-shipment sertifikası düzenlemek. İthalat Kontrolleri Uluslararası firmaların Türkiye ye yaptığı ihracatlar da miktar yönünden denetlemeler yaparak ürünlerin güvenle teslimini sağlamak, kalite uygunsuzluklarını tespit etmek, sertifikalandırma yapmak Demir Çelik Hurda Kalitesi Eksperliği Demir-Çelik sektöründe kullanılan hurda malzemelerin nicel ve nitel olarak değerlendirilmesi ve yapılan değerlendirmeye göre hurda partisinin çeşidinin ve/veya kalitesinin belirlenmesi. Draft Survey Hizmetleri Maden ürünleri, metalürjik mamuller ve demir çelik hammaddelerinin gemi yüklemesi ve boşatılması sırasında draft survey metodu ile ağırlığının hesaplanması ve sertifikalandırılması Hizmet Verdiğimiz Ürünlerin Kapsamı Maden Ürünleri: Kömür, Bakır, Kurşun, Çinko Sülfür, Ferro Alaşımlar, Demir ve Demir Alaşımları, Mangan, Manganez, Krom Cevheri, Çimento Metalurjik Mamüller: İnşaat demiri, kütük demir, lama demir, köşebent, rulo sac, levha sac, filmaşin, profil, boru Demir-çelik hammaddeleri: Ferro manganez, ferro silis, ferro molibdenum, ferro krom, ferro vanadium, pik demir gibi hammadeler, demirler, demirli alaşımlar

16 Oyun alanları ve Yüzme Havuzları Oyun Alanları TÜV Austria; oyun alanları, otel ve tatil köylerinin eğlence alanları, kaydırak vb. ekipmanları, (fitness ve sauna tesisleri, spor sahaları (halı saha, tenis, voleybol, basketbol vb.) ve spor ekipmanlarından; bu alan ve ekipmanlar için gerekli tüm makina ve elektrikli teknik donanımını ilgili standartlara göre sertifikalandırmaktadır. TÜV Austria; EN Oyun alanı elemanları ve zemin düzenlemeleri testleri, EN Salıncaklar, EN Kaydıraklar, EN Halat yolları, EN Atlı karıncalar, EN Salıncaklar, EN Tamamıyla kapalı oyun elemanları, EN Havada asılı ağlar, EN 1177 Darbe azaltıcı oyun alanı zemin düzenlemeleri (halı saha, sentetik çim, spor alanlarının zeminleri) akreditasyonlarına sahip olup, bütün dünyada bu alanda sertifikalandırmalar yapmaktadır. Yüzme Havuzları TÜV Austria; EN Yüzme havuzu donanımı - genel güvenlik kuralları ve testleri, EN Dik ve eğik merdivenler ile tutma yerleri, EN Giriş ve çıkış ağızları ile su/hava esaslı su eğlence tesisleri, EN Atlama platformları, EN Kulvar çizgileri, EN Dönüş panelleri, EN Su topu kaleleri, EN Eğlence amaçlı su aktivite araçları, EN Dalma platformları, tramplenler ve yardımcı ekipmanları, EN Ek özel güvenlik gereksinimleri ve hareketli havuz zemin ve hareketli bölme duvarı akreditasyonlarına sahip olup, açık-kapalı spor amaçlı yüzme havuzlarının sertifikalandırmasını gerçekleştirmektedir. TÜV Austria ayrıca; çocuk arabaları, çocuklar için araba koltukları ve ekipmanların kontrol ve CE sertifikalandırmasını da yapmaktadır.

17 Makina, Kaldırma ve İletme Teknolojisi Kaldırma Ekipmanları, Vinçler, Teleferik TÜV Austria, 2006/42/AT Makina Ekipmanları Yönetmeliği nde Avrupa Birliği onaylı kuruluşudur. Bu kapsamda aşağıda belirtilen ekipman ve tesislere sertifikalandırma hizmetleri vermektedir. Makinalar, Teleferikler, Kayak pistleri ekipmanları, İskele ekipmanları, Köprü vinçler, gezici vinçler, demiryolları, portal vinçler, rıhtım vinçleri ve ilgili tesisler İnşaat vinçleri, yük asansörleri, beton pompaları, asılı platformlar, diğer inşaat makinaları ve donanımlar, Kaldırma ekipmanları ve kapılar, Araç servis asansörleri, hidrolik krikolar, iki katlı garajlar ve otoparklar, Kaldırma tablaları, yükselen iş platformları, merdivenler, insanlı ve insansız çalışma platformları, Halatlar, zincirler, ana kablolar ve askılar, Kişisel koruyucu donanımlar, Kapılar. Teknik Güvenlik Testleri ve kontrolleri Makina talimatlarına uygun test ve muayeneler, Müşteri isteklerine bağlı olarak ya da kaza önleyici olarak ürün güvenliği testleri, Talimat ve yönetmeliklere uygun olarak çalışma güvenliği testleri, Endüstriyel makinalar için AB kanunlarına (AschG) uyum testleri, Makina yenilemelerinin kanunlara uyum kontrolleri (AschG), Makina parklarının kanunlara uyum kontrolleri (AschG), CE Uyum değerlendirme; Risk analizi, teknik dokümanların kontrolü ve CE Uyumluluğu, EC Tip İncelemeleri, Teknik Doküman İncelemeleri. Müşterilerimizin Kazançları Tüm testlerin gözetimimizde tarafsız ve bağımsız değerlendirme ile yapılması, TÜV markasının tanıtıma katkısı, Kurulum güvenliği testleri çalışma güvenliğinin artırılması, AB yasalarına göre zorunlu testlerin gerçekleştirilmesi, Bir kaza ya da hasar durumunda yetkililere gerekli kanıtlar.

18 Asansörler Asansörler ve yürüyen merdivenler, konutlarda, işyerlerinde ve alışveriş merkezlerinde, günlük yaşamın bir parçası olmuştur. TÜV Austria, kaldırma ekipmanlarında akreditasyona sahip olup, 95/16/AT Asansör Yönetmeliği nde Avrupa Birliği onaylı kuruluşudur. Özellikle Avusturya da, ticari ve endüstriyel asansör teknolojileri konusunda Eyalet ve Belediyelerle ortak çalışmalar yapmaktadır. TURKAK ve Sanayi Bakanlığımız ile Uluslararası Yasal gereklilikler kapsamında yapılan denetimler konusunda karşılıklı bilgilendirme yapılmaktadır. Periyodik kontrol ve kabul testleri, Asansörler ve güvenlik ekipmanları için AB Tip Testleri (CE Sertifikalandırma), Çalışmakta olan yük ya da yolcu asansörlerinin güvenliğinin artırılması, Modernizasyon ya da değişiklikler sonrası asansörlerin incelemeleri, Revizyon ve tamir öncesi ve sonrası testler, Ulusal düzenlemelere göre asansör ve yürüyen merdivenlerin incelemeleri, Bilirkişi görüşleri (mahkeme, kaza vb.), Asansör operatörlerinin ve acil durum merkezlerinin kontrolü, İleri saha testleri (ultrasonik testler, ses seviyesi ölçümleri, radyo girişimi), Bina teknolojileri (asansörler için) son inceleme sertifikaları. Yasal gereklilikler kapsamında yapılan denetimler, Asansörler ve kaldırma platformları, Yürüyen merdivenler ve bantlar, Panel cepheler için kaldırma aygıtları, Engelliler için asansörleri kapsamaktadır. TÜV Austria, bu alanda 80 yıllık tecrübesi ve uzmanlaşmış kadrosuyla, yandaki hizmetleri sunmaktadır.

19 Medikal ve Tıbbi Cihazlar TÜV Austria Medikal Bölümü, yirmi yılı aşkın bir süredir tıbbi cihazların ve ürünlerin denetimlerini, testlerini ve sertifikasyonlarını gerçekleştirmektedir. Modern tıpta yüksek teknoloji günlük yaşamın olağan bir parçasıdır. Medikoteknik ürünler; mikro-elektronik, lazer teknolojisi ve nükleer rezonans teknolojisindeki son gelişmeler sayesinde sürekli güncel kalmaktadır. TÜV Austria; 93/42/AT Tıbbi Cihazlar, 98/79/AT Vücut Dışında Kullanılan Tıbbi Tanı Cihazları yönetmeliklerinde Avrupa Biliği Onaylı Kuruluşu olup, bu son teknoloji bilgilerini, yetkin bir iş ortağı olarak üreticilerin, bayilerin, hastanelerin, tıp uzmanlarının ve doktorların hizmetine sunmaktadır. Tıbbi Teknoloji: Hastane Hizmetleri Tıbbi cihazların periyodik güvenlik kontrolleri, Tıbbi ürünlerin bir kerelik testleri ve kontrolleri, Sağlık tesislerinin yer değerlendirme çalışmalarının mühendisler tarafından yapılması, Yedek güç kaynakları ve emniyet ışıkları dâhil olmak üzere hastanelerdeki enerji sistemlerinin (elektrik dağıtım panoları) kontrolleri, Tıbbi gaz kaynağı sistemlerinin (oksijen, gülme gazı, basınçlı hava, vakum) kurulumu ve muayeneleri, Ameliyathane vb. yerlerdeki havalandırma sistemlerinin kontrolleri, Sterilizasyon prosedürlerinin doğrulaması, Sterilizasyon cihazlarının uygunluğunun doğrulaması.

20 Çevre Koruma Teknolojilerin ve altında yatan düzenlemelerin karmaşıklığı, izin veren kuruluşlar, mevzuatlar ve özellikle finansal gereklilikler; kalıcı ve sorumluluk gerektiren çözümleri zorlaştırmakta ve şirketler için finansal problemlere neden olmaktadır. Geleceğe meydan okumak, çevre ve kaynaklara etkin bir şekilde dikkat eden ve aynı zamanda teknik ve ekonomik rekabet gücünü arttıran entegre çözümler ile mümkündür. TÜV Austria, entegre çözümler konusunda sektörü destekleyecek uzmanlığa sahiptir. Yetkilerinin yanında, teknik bilgi ve tecrübeli uzmanlarıyla, sektöre yaygın ve geniş kapsamlı hizmet sunmaktadır. EN ISO Çevre Yönetim Sistemi Belgelendirmesi, Emisyon ve hava kalitesi ölçümleri, Temiz hava için sürekli ölçüm sistemlerinin kalibrasyonu, Su, atık su, zemin ve atık analizleri, asbest incelemeleri, Ses, koku, gürültü ve titreşim ölçümü, Ürün belgelendirme (malzeme, yakıt, çevre koruyucu cihazlar/prosedürler), EMAS mevzuatı uyarınca, çevresel denetimler, Hava kirliliğine neden olan maddelerin ve sesin yayılma ölçümleri, Sera gazı beyanlarının onaylanması ve doğrulanması, Hava, su/atık su, zemin, atık ve ses yayılması alanlarında belgelendirmeler, Ürünler, prosedürler, süreçler ve hasar durumlarında belgelendirmeler, Ekonomik atık kavramları, Atık su ve kirletici maddelerin incelenmesi, temizleme ve adaptasyon, Güvenlik yönetimi (güvenlik ve tehlike analizleri), Çevresel uyumluluğun incelenmesi, çevresel yönetim sistemleri için destek, Çevre ve proses mühendisliği projelerinde yardım, Yetki prosedürlerinde yardım. Çevre koruma alanında TÜV Austria nın değerleri; Yasal güvenlik, Risklerin minimize edilmesi, Entegre proje yönetimi, Çalışanlar ve müşteriler tarafından güven, Operasyonel güvenlik, Zaman ve maliyet tasarrufu, Genel kabul, Pek çok görev için tek ortak.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ İşçilerin sağlığının gözetimi, Çalışma ortamının gözetimi, Eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme, İlkyardım ve acil müdahale, Kayıt ve istatistik tutmak gibi görevlerle hizmet verirler. ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK

Detaylı

Değişimi yönetir. Değişimi Yönetir. Eğitim Danışmanlık. www.zeskodanismanlik.com

Değişimi yönetir. Değişimi Yönetir. Eğitim Danışmanlık. www.zeskodanismanlik.com Değişimi yönetir Değişimi Yönetir Eğitim Danışmanlık KURUMSAL Zesko Danışmanlık İşletmelerin ve Girişimcilerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarla rekabet edebilir düzeye gelmelerinde,rekabet gücünü arttırmalarında

Detaylı

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I)

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) 1 KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) Kalite güvencesi bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR 1. GİRİŞ İşyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliğine yönelik faaliyetlerin, etkili, sürekli ve sistematik olarak yürütülebilmesi, belge

Detaylı

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 1 YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDLARI TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TS EN ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ TS OHSAS 18001:2007 İŞ SAĞLIGI ve GÜVENLİĞİ

Detaylı

ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ

ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ ÖLÇÜM LABORATUVARI MUAYENE KURULUȘU AKREDİTE KURULUȘ Akreditasyon Belgelerimiz Ek-9A T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Belge No Kapsam ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK

Detaylı

Çevre mühendisliği ve yönetiminde projeye özgü tasarım ile entegre çevresel ve sosyal çözümler için bir öncü

Çevre mühendisliği ve yönetiminde projeye özgü tasarım ile entegre çevresel ve sosyal çözümler için bir öncü Çevre mühendisliği ve yönetiminde projeye özgü tasarım ile entegre çevresel ve sosyal çözümler için bir öncü HAKKIMIZDA ENCON Çevre Danışmanlık Ltd. Şti. (ENCON) çevre yönetimi çatısı altında çevresel

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLARI DERS NOTLARI

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLARI DERS NOTLARI Kalite güvencesi bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı ve sistematik etkinlikler bütünü olarak tanımlanmaktadır.

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. Firma Tanıtımı... 3 2. Entegre Yönetim Sistemi Kapsamı... 3 3. Organizasyon Şeması... 4 4. ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ... 5 4.1. Genel Şartlar... 5 4.2. Dökümantasyon

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ÖLÇÜM, TEST, KONTROL VE EĞİTİMLERİMİZ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ÖLÇÜM, TEST, KONTROL VE EĞİTİMLERİMİZ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ÖLÇÜM, TEST, KONTROL VE EĞİTİMLERİMİZ İZMİR - Eylül 2013 SUNUŞ İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusu Ülkemizin en önemli can alıcı sorunu olmaya devam etmektedir.

Detaylı

BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ.

BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Sicil Numarası :1217 Bayraklı OSGB olarak, 6331 Sayılı İş Sağlığı

Detaylı

SERBEST DOLAŞIM CE İŞARETİ TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI KLASİK YAKLAŞIM KLASİK YAKLAŞIM YENİ YAKLAŞIM. Prof.Dr. Fatih M.

SERBEST DOLAŞIM CE İŞARETİ TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI KLASİK YAKLAŞIM KLASİK YAKLAŞIM YENİ YAKLAŞIM. Prof.Dr. Fatih M. SERBEST DOLAŞIM Mal Sermaye İşgücü CE İŞARETİ Prof.Dr. Fatih M. Botsalı TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI AB serbest dolaşım için teknik engellerin kaldırılması amacıyla sırasıyla Klasik Yaklaşım

Detaylı

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz.

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz. ÖNSÖZ 2014 yılını geride bırakırken birçok yeni alanda müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözümler üreterek büyüme başarısı göstermenin mutluluğu içerisindeyiz. TÜRK LOYDU; kuruluş amaçlarından olan çeşitli

Detaylı

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU İÇERİK 1 SANAYİDE TÜRK ÇEVRE MEVZUATI UYGULAMALARI...6 1.1. Katı Atıkların Yönetimi...6 1.2. Sanayide Ambalaj Atıkları Yönetimi...7 1.2.1. Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri...8

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR BÖLÜM 2 STANDARDİZASYON STANDARDİZASYONUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana karışıklıktan kurtulma ve belirli bir düzen tesis etme gayreti içerisinde olmuştur. Bu düzenleme sürecinin

Detaylı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 2 3 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 4 İçindekiler ÖNSÖZ... 11

Detaylı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 2 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 3 İçindekiler ÖNSÖZ... 9 YÖNETİM

Detaylı

BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS

BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS STANDARDLARINDAN OLUŞAN ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ Doküman No : Yayın Tarihi : 15.02.2010

Detaylı

INTERNATIONAL CERTIFICATION. CE Marking. danışmanlık. www.worldsert.com.tr

INTERNATIONAL CERTIFICATION. CE Marking. danışmanlık. www.worldsert.com.tr CE Marking danışmanlık www.worldsert.com.tr Worldsert Belgelendirme Hizmetleri Worldsert Belgelendirme Hizmetleri Hakkında Hakkımızda Temelleri 2005 yılında atılmış olan World Sert Belgelendirme Hizmetleri

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL KİTABI

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL KİTABI Sayfa No : 1 / 19 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL HAZIRLAYAN SEÇ YÖNETİM TEMSİLCİSİ ONAYLAYAN GENEL MÜDÜR ÜNVAN ADET KOPYA NO 1.SEÇ YÖNETİM TEMSİLCİSİ 1 (ORJİNAL)

Detaylı

ERDEMİR. Üretimimiz ve Ürünlerimiz. Rekabet Üstünlüklerimiz. ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN. İş Güvenliği Müdürü -2011

ERDEMİR. Üretimimiz ve Ürünlerimiz. Rekabet Üstünlüklerimiz. ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN. İş Güvenliği Müdürü -2011 ERDEMİR Üretimimiz ve Ürünlerimiz Rekabet Üstünlüklerimiz ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN İş Güvenliği Müdürü -2011 15 Mayıs 1965 ten bu yana, çeliğin yüksek dayanıklılık ve şekillendirilebilirlik özelliğini,

Detaylı

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ EL KİTABI

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ EL KİTABI Sayfa No : 1 / 26 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ EL KİTABI HAZIRLAYAN YÖNETİM TEMSİLCİSİ ONAYLAYAN GENEL MÜDÜR ÜNVAN ADET KOPYA NO 1.YÖNETİM TEMSİLCİSİ 1 (ORJİNAL) 2.GENEL MÜDÜR 1 01 3.SEÇ YÖNETİM TEMSİLCİSİ 1

Detaylı

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ORGANİK OYUNCAK ÜRETİM BELGESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, MARSU Genel Müdürlüğü nde

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi

tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi EĞİTİM HİZMETLERİ 2015 Sayın Yöneticiler Değerli Meslektaşlarımız; TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli

Detaylı

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 1 2 4 6 10 16 30 38 50 58 İÇİNDEKİLER RAPOR HAKKINDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI OPET HAKKINDA OPET TE YÖNETİŞİM SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

SHE Standartları. İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları. Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir.

SHE Standartları. İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları. Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir. SHE Standartları 1 SHE Standartları İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir. 2 İçindekiler SHE Standartları İçindekiler

Detaylı

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI Cilt F Kısım 202 Rüzgar Türbinlerinin Durum İzleme Sistemlerini Sertifikalandırma Esasları 2010 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane

Detaylı