Office 365'i Windows Phone'unuzda kullanma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Office 365'i Windows Phone'unuzda kullanma"

Transkript

1 Office 365'i Windows Phone'unuzda kullanma Hızlı Başlangıç Kılavuzu E-postayı denetleme Office 365 hesabınızdan e-posta göndermek ve almak için Windows Phone'unuzu ayarlayın. Takviminizi nerede olursanız olun denetleme Office 365 takvim öğelerinizi Windows Phone'unuzla eşitleyerek nerede olmanız gerektiğini her zaman bilin. Kişilerinizi eşitleme Belge paylaşmayı, e-posta göndermeyi veya iş arkadaşlarınızla toplantı zamanlamayı kolaylaştırmak için Office 365 kişilerinizi telefonunuzda tutun. Tüm OneNote not defterlerinize erişme SharePoint ekip sitesinde ya da OneDrive İş sitenizde depolanan OneNote not defterlerine kolayca erişin. Ekibinizle işbirliği yapma Ekip sitelerinize erişin ve burada depolanan dosyaları paylaşın ya da düzenleyin. Belgeleriniz üzerinde çalışma OneDrive İş sitenize erişin ve burada depolanan tüm belgeleri paylaşın ya da düzenleyin. Belgelerinizi hareket halindeyken görüntüleme ve düzenleme Belgeleri doğrudan Windows Phone'unuzdan görüntülemek ve düzenlemek için önceden yüklenmiş Office Mobile uygulamasını kullanın. Yüz yüze toplantıya katılma Toplantılara katılmak, anlık ileti kullanmak ya da iş arkadaşlarıyla görüntülü aramalar yapmak ve iş yerinde olmasanız bile bağlı kalmak için Lync 2013 uygulamasını kullanın.

2 E-posta kullanma E-postayı denetlemek için: Başlangıç Ekranı'nda, açmak istediğiniz e-posta kutucuğunu seçin. Yeni iletileri denetlemek için Eşitle seçeneğine dokunun. E-posta göndermek için: Yeni seçeneğine dokunun, e-postanızı yazın, alıcı ekleyin ve Gönder seçeneğine dokunun. Bir e-postayı yanıtlamak için Yanıtla'ya ve yanıtla, tümünü yanıtla veya ilet seçeneğine dokunun. Bir e-postaya ek eklemek için: Ekle'ye dokunun ve aşağıdakilerden birini yapın. Bir e-postaya birden çok fotoğraf ekleyebileceğinizi, ancak birden fazla Office dosyası veya video göndermek istiyorsanız, her bir ek için bir ileti gerektiğini unutmayın. Bir belge eklemek için 1. Uygulama listesi'nde Office'e dokunarak Office Hub'ını açın. 2. Eklemek istediğiniz belgeyi açmak için dokunun ve Daha fazlası > Paylaş'a dokunun. 3. Şuradan Gönder ekranında, iletiyi göndermek istediğiniz e-posta hesabına dokunun, iletinizi yazın ve Gönder seçeneğine dokunun. Bir fotoğraf eklemek için 1. Başlangıç Ekranı'nda iletinizi göndermek üzere kullanmak istediğiniz e-posta hesabına dokunun. 2. Yeni > Ekle seçeneğine dokunun. 3. Eklemek istediğiniz tüm fotoğraflara dokunun. Bitirdiğinizde, Bitti'ye dokunun. 4. İletinizi yazın ve Gönder seçeneğine dokunun. Telefonla çektiğiniz bir videoyu eklemek için 1. Uygulama listesi'nde Fotoğraflar > Film rulosu seçeneğine dokunun. 2. Açmak için videoya dokunun. Daha fazlası > Paylaş'a dokunun. 3. Şuradan Gönder ekranında, iletiyi göndermek istediğiniz e-posta hesabına dokunun, iletinizi yazın ve Gönder seçeneğine dokunun. Diğer klasörleri denetlemek için: E-posta hesabına dokunun, Daha fazlası > klasörler'e dokunun. Görüntülemek istediğiniz klasöre (Gönderilmiş, Taslaklar vb.) ve ardından Eşitle seçeneğine dokunun. Takviminizi yönetme Takviminiz, randevuları ve toplantıları izlemenizi sağlar. Bir takvim öğesini görüntülemek için: Windows telefonunuzda Takvim uygulamasına dokunun ve görüntülemek istediğiniz randevuya dokunun. Yeni bir toplantı veya randevu oluşturmak için: 1. ÖğeyTakvim uygulamasına ve randevunuzun saatine dokunun. 2. Düzenle seçeneğine dokunun. 3. i takvime eklemek için Office 365 hesabınıza dokunun. Bitirdiğinizde, Gönder veya Kaydet öğesine dokunun. Kişilerinizi yönetme Office 365 hesabınıza kişi ekleyin, buradaki kişileri düzenleyin ya da silin. Kişi eklemek için: Başlangıç ekranından, Kişiler'e dokunun. Kişi eklemek için: Yeni seçeneğine dokunun ve kişi bilgilerini yazın. İşiniz bittiğinde Kaydet'e dokunun. Bir kişiyi düzenlemek veya silmek için: Kişinin adına ve Düzenle seçeneğine dokunun. Bilgileri düzenleyin ve Kaydet'e dokunun. Kişiyi siliyorsanız, Sil'e dokunun.

3 OneDrive İş veya SharePoint ekip sitelerindeki belgeler üzerinde birlikte çalışma Bir SharePoint ekip sitesi, ekibinizin iletişim kurduğu, belge paylaştığı ve projelerde birlikte çalıştığı yerdir. OneDrive İş, yalnızca sizin görebileceğiniz, buna rağmen iş arkadaşlarınızla kolayca paylaşabileceğiniz dosyaları depoladığınız kişisel sitenizdir. Office Mobile'daki sitelerin herhangi birinden belgelere erişebilirsiniz, ancak sitede gezinmek istiyorsanız, bu işlemi Windows Phone'unuzdaki Internet Explorer tarayıcısından yapın. OneDrive İş'i veya bir SharePoint ekip sitesini açmak için: 1. Uygulama listesinde Internet Explorer'a dokunun. 2. Sitenizin URL'sini tarayıcının adres çubuğuna yazın. Örneğin, https://contosomy.sharepoint.com/personal/<kullanıcıadınız>_contoso_ onmicrosoft_com OneDrive İş sitesi gibi kişisel bir sitenin URL'sinin görünüş biçimidir. Bir ekip sitesi için URL'niz şu şekilde görünebilir: https://contoso.sharepoint.com/sites/contoso. (URL'deki contoso öğesini kuruluşunuzun etki alanı adıyla değiştirin.) Not Sitenin URL'sinden emin değilseniz, bilgisayarınızın tarayıcısına gidin ve adres penceresindeki URL'yi not edin ya da kopyalayıp yapıştırabilmeniz için kendinize e- posta ile gönderin. Mobil görünüm Bilgisayar görünümü 3. Office 365 oturum açma ekranı görüntülendiğinde, kullanıcı adınızı ve parolanızı yazıp Oturum Aç'a dokunun. (Site mobil görünümde açılırsa ve bilgisayar görünümüne geçmek istiyorsanız, Ayarlar > Bilgisayar Görünümüne Geç seçeneğine dokunun. Mobil görünüme geri dönmek için, Ayarlar > Mobil Görünüm'e dokunun.) 4. Mobil görünümdeyseniz, sitedeki belge veya liste kitaplıkları gibi tüm içeriğin listesini görmek için Ayarlar > Site içeriği seçeneğine dokunun. İpucu Bilgisayar görünümündeki gezinti üstbilgisinden OneDrive veya Siteler seçeneğine dokunarak OneDrive İş siteniz veya izlediğiniz herhangi bir ekip sitesi arasında kolayca gezinebilirsiniz.

4 Windows Phone uygulamalarını kullanma Office 365 ile hareket halindeyken işbirliği yapmayı ve çalışmayı kolaylaştırmak üzere tasarlanan Windows Phone uygulamalarını kullanın. Bu uygulamalar Office Mobile, OneNote ve Lync 2013'ü içerir. Belgeleri görüntülemek, oluşturmak, paylaşmak ve düzenlemek için Office Mobile uygulamasını kullanma Windows Phone'unuzda belgeleri alma Önceden yüklenmiş Office Mobile uygulaması, Windows Phone ve Office 365 ile çalışmak üzere en iyi hale getirilmiştir. OneDrive İş ve ekip sitelerinizi Office Mobile Hub'ına ekleyerek, belgeleri görüntüleyebilir ve düzenleyebilir, iş arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. 1. Uygulama listesinde Office'e dokunun. 2. OneDrive İş siteniz veya ekip siteniz henüz Yerler sekmesinde değilse ekleyin. Yerler'de, Yeni seçeneğine dokunun ve eklemek istediğiniz SharePoint Sitesinin URL'sini ekleyin. Örneğin, https://contoso-my.sharepoint.com/personal/ <KullanıcıAdınız>_contoso_onmicrosoft_com OneDrive İş gibi kişisel bir sitenin URL'sinin görünüş biçimidir. Bir ekip sitesi için URL'niz şu şekilde görünebilir: https://contoso.sharepoint.com/sites/contoso. ( contoso öğesini kuruluşunuzun etki alanı adıyla değiştirin.) Not Erişmek istediğiniz sitenin URL'sinden emin değilseniz, bilgisayarınızın tarayıcısından bu URL'ye gidin, URL adresini kopyalayın ve kendinize e-posta ile gönderin, ardından kopyalayıp yapıştırın. Office Hub'ında belgelerle çalışma Çoğu dosyayı doğrudan Office'ten görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Bir belgeyi düzenlemek veya görüntülemek için: Açmak üzere belgeye dokunun. Değişikliklerinizi yapın ve Daha fazlası > Kaydet'e dokunun. Bir belgeyi paylaşmak için: Belge zaten açıksa, Daha fazlası > Paylaş'a dokunun. İletiyi göndermek istediğiniz e-posta hesabına dokunun, iletinizi yazın ve Gönder seçeneğine dokunun. Yeni bir belge oluşturmak için: Yeni'ye dokunun. Oluşturmak istediğiniz belge türünü seçin. Daha fazlası > Kaydet'e dokunun. Belgeyi Kaydet ekranında, Kayıt yeri seçeneğinde, belgeyi kaydetmek istediğiniz yeri seçin. Bir belgeyi Başlangıç Ekranı'na sabitlemek ya da paylaşmak, silmek veya başka bir konuma kaydetmek için: Belge adını basılı tutun ve seçeneklerden birini belirleyin: Başlangıç ekranına sabitle, Şimdi indir (veya telefonunuza zaten kaydetmişseniz Telefondan sil), Paylaş ya da Kayıt yeri.

5 Klasör paylaşma 1. Uygulama listesinde, Office'e ve paylaşmak istediğiniz klasöre dokunun. 2. Tarayıcıda aç seçeneğine dokunun. Klasörün bulunduğu SharePoint sitesi açılır. 3. Paylaşmak istediğiniz klasörün adına dokunun ve basılı tutun. 4. Bağlantıyı paylaş seçeneğine dokunun ve Paylaş menüsünde, klasörü nasıl paylaşmak istediğinizi seçin (örneğin mesajla, e-postayla veya sosyal ağlar yoluyla). Word'de yapabilecekleriniz Şu dosya türlerini açabilirsiniz -.doc,.docx,.dot,.dotx,.dotm,.docm Şu dosya türlerini düzenleyebilirsiniz -.docx,.dotx Açıklama ekleyebilir, silebilir ve görüntüleyebilirsiniz Excel'de yapabilecekleriniz Şu dosya türlerini açabilirsiniz -.xls,.xlsx,.xlt,.xltx,.xlsm,.xltm Şu dosya türlerini düzenleyebilirsiniz -.xlsx,.xltx Ana hat Görünümünde sayfaları gezinebilirsiniz Filtre uygulama Otomatik Toplam ile bir aralığın toplamını, ortalamasını vb. görebilirsiniz Açıklama ekleyebilir, silebilir ve görüntüleyebilirsiniz E-posta yoluyla dosya paylaşabilirsiniz Metin bulabilirsiniz Metin biçimlendirebilirsiniz Bir çalışma kitabı içinde metin bulabilirsiniz Seçilen veriyi sıralayabilirsiniz Hücreleri biçimlendirebilirsiniz Hücreleri temizleyebilirsiniz Geri Alabilir/Yeniden Yapabilirsiniz E-posta yoluyla dosya paylaşabilirsiniz Çevrimdışı çalışma Çevrimdışıyken Office belgeleriniz üzerinde çalışabilirsiniz. Telefonunuza indirmek için bir belge açın ya da yeni bir belge oluşturun. Değişikliklerinizi sunucuya kaydetmeye hazır olduğunuzda, İnternet'e bağlı olduğunuzdan emin olun, ardından Daha fazlası > Kaydet'e dokunun. PowerPoint'te yapabilecekleriniz Şu dosya türlerini açabilirsiniz -.ppt,.pptx,.pps,.ppsx,.pptm,.ppsm Şu dosya türlerini düzenleyebilirsiniz -.pptx,.pptm Slayt notları ekleme ve düzenleme Küçük resim görünümünde slaytlar arasında gezinme E-posta yoluyla sunuyu paylaşabilirsiniz

6 Not defterlerini görüntülemek, not almak ve paylaşmak, notları eşitlenmiş tutmak için OneNote uygulamasını kullanma Office 365 SharePoint sitelerinde düzenli olarak kullandığınız not defterleriniz varsa, bunları Windows Phone'unuz ile eşitleyebilirsiniz. Office 365 not defterlerini eşitleme OneNote uygulamanıza bir Office 365 not defteri eklemek için, not defterini Office Hub'ında açmanız yeterlidir. Bu işlem, not defterini OneNote uygulamasındaki not defterleri listenize otomatik olarak ekler. Telefonunuzda OneNote ile çalışma Bir sayfayı eşitlemek, paylaşmak, silmek veya Başlangıç Ekranı'na sabitlemek için 1. OneNote uygulamasından, sayfayı açın ve Daha fazlası seçeneğine dokunun. 2. Sayfayı Eşitleme, Paylaşma, Silme veya Sabitleme seçeneklerinden birini belirleyin. Yeni bir sayfa oluşturmak için Yeni'ye dokunun. Bir not defterinin tamamını paylaşmak için 1. Uygulama listesinde Office'e dokunun. 2. Paylaşmak istediğiniz not defterini içeren klasörü bulun. 3. Tarayıcıda aç seçeneğine dokunun. Not defterini içeren klasörün bulunduğu SharePoint sitesi açılır. 4. Paylaşmak istediğiniz OneNote not defterine dokunun ve basılı tutun. 5. Bağlantıyı paylaş'a dokunun ve not defterini nasıl paylaşmak istediğinizi seçin (örneğin mesajla, e-postayla veya sosyal ağlar yoluyla). Çevrimdışı çalışma Not defterinizi OneDrive İş'inize veya SharePoint kitaplığınıza eşitleyin, sonrasında OneNote değişikliklerinizi siz çalıştıkça otomatik olarak eşitler. İnternet bağlantınız kesilirse ya da bağlantınızı kapatırsanız, bekleyen değişiklikler siz çevrimiçi olur olmaz Office 365'teki not defterinize eşitlenir.

7 İş arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için Lync 2013 uygulamasını kullanma Kuruluşunuz Lync kullanıyorsa, iş arkadaşlarınızla anlık ileti (IM), sesli arama ya da Wi-Fi kullanarak ya da Wi-Fi'a bağlı olmadığınızda hücresel veri bağlantınızı kullanarak görüntülü arama gerçekleştirme gibi farklı yollarla iletişim kurmak için Windows Phone'unuzda Lync 2013 uygulamasını kullanabilirsiniz. Anlık iletiye ses ekleme Anlık bir iletideyken bir kişiyi aramak istediğinizde Telefon simgesine dokunun ve aramak istediğiniz numarayı seçin. Konuşmaya video ekleme Bir aramadayken görüntü eklemek istediğinizde, Görüntü simgesine dokunun ve Görüntümü başlat'ı seçin. Durumunuzu ayarlama veya oturumu kapatma Durumunuzu değiştirmek için, Bilgilerim ekranından, durumunuza dokunun ve durumunuzu seçin ya da Oturumu kapat'a dokunun. Kişi arama Kişiler ekranında Ara'ya dokunun. Arama kutusuna kişinin adını yazmaya başlayın. Sonuçlar kutunun altında görüntülenir. Anlık ileti gönderme Aradığınız kişiyi bulduğunuzda, adına dokunun ve ardından Anlık İleti simgesine dokunun. İletinizi yazın ve Gönder seçeneğine dokunun. Not Görüntülü aramadayken anlık ileti göndermek için IM (anlık ileti) simgesine dokunup iletinizi yazın ve Gönder'e dokunun. Not Kamerayı değiştir'i seçerek ön ve arka kameralarınız arasında geçiş de yapabilirsiniz. Lync Toplantısına katılma Bir Lync Toplantısına katılmak için, önce Toplantılar sekmesinden katılmak istediğiniz toplantıya, ardından Toplantıya Katıl'a dokunun.