ĐSTEDĐĞĐN N RENKTE PASTA YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ĐSTEDĐĞĐN N RENKTE PASTA YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY!"

Transkript

1 ĐSTEDĐĞĐN N RENKTE PASTA YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

2 KĐMYA ĐLE ĐLĐŞKĐSĐ:GIDALARDAKĐ DOĞAL VE YAPAY RENK MADDELERĐ KĐMYA KONUSU:GIDA KATKI MADDELERĐ 12.SINIF BESĐN MADDELERĐ KONUSU ĐLE BĐRLĐKTE VERĐLMEKTED LMEKTEDĐR.

3 HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF 1:GIDA KATKI MADDELERĐNĐN N NELER OLDUĞUNU UNU AÇIKLAMAK HEDEF 2:DOĞAL VE YAPAY RENKLENDĐRĐCĐLER LERĐN N NELER OLDUĞUNU UNU AÇIKLAMAKA HEDEF 3:RENKLENDĐRĐCĐLER LERĐN KULLANIM ALANLARINI AÇIKLAMAKA

4 KATKI MADDELERĐ 16 Kasım m 1997 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "Türk Gıda G Kodeksi YönetmeliY netmeliği"nde gıda g katkı maddeleri; "tek" başı şına gıda g olarak tüketilmeyen t veya gıda ham veya yardımc mcı maddesi olarak kullanılmayan, lmayan, tek başı şına besleyici değeri eri olan veya olmayan; seçilen teknoloji gereği i kullanılan lan işlem i veya imalat sırass rasında kalınt ntı veya türevleri t mamul maddede bulunabilen, gıdang danın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanmas rlanması,, ambalajlanması,, taşı şınması, depolanması sırasında gıda g maddesinin tat, koku, görünüş,, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere ikliklere engel olmak ve düzeltmek d amacıyla kullanılan lan maddeler" olarak tanımlanmaktad mlanmaktadır.

5 Katkı Maddesi Tipleri Besin Destekleyiciler: Vitamin ve mineraller: Kozmetik Katkı Maddeleri: Sentetik ve doğal renklendiriciler. Örnekler Potasyum iyodin, D ve B1, C, B, A vitaminleri, demir sülfat s Karoten, karamel rengi, kabartma tozu, suni renklendiriciler Kullanım m Alanları Đyonize tuz, süt s t ve margarin, makarna, pirinç,, un, hazır(instant) içecekler. Margarin, peynir, alkolsüz z içecekler, i reçel el ve marmelat,meyve jelatinleri, puding ve pasta. Alternatif Tatlandırıcılar: lar: Koruyucular: Antioksidanlar: meyvelerin çürümesine neden olan kimyasal reaksiyonların önlenmesi ve bakterilerin çoğalmamasının sağlanmas lanması. Sakkarin, aspartam, acesulfame-k BHA, E Vitamini, Sitrik Asit, C Vitamini. Propinik Asit, Sodyum Benzoat, Potasyum Sorbat, Sülfitler, S Sodyum Eritobat. Düşük k kalorili karışı ışımlar, alkolsüz içecekler Yağlar ve sebzeler, patates cipsi, puding, kutulu ve donuk meyveler. Şurup, ekmek, pastalar, peynir, meyve suyu, kurutulmuş meyve, işlenmiş et Üretim Sürecinde S Kullanılan lan Maddeler: Emülsiyon'a neden olanlar: Đnce parçac acıkların n diğer madde içinde i inde kolay dağı ğılması. Stabilizer ve kalınla nlaştırıcı: : düzgd zgün n bir yapı ve uniform renk elde etmek. Asit ve Bazlar: Besinlerin asiditesini ve alkalitesini kontrol altına almak. DĐğerleri; özellikle besinlerin depolaması ve taşı şınması için in gereklidir. Lesitin, Polisorbat 60, Propilen glikol monostreat. Karagenan, Selüloz loz sakızı,, Arabik sakız, Pektin, Jelatin. Sitrik asit, Adipik asit, sodyum bikarbonat, laktik asit, Potasyum tartarat asit, Fosforik asit. Sodyum silikoaluminat, Mono sodyum glutamat (MSG) Gliserin. Salata sosu, margarin, kek karışı ışımı, puding ve pay, çikolata, ekmek. Puding, dondurma, krem peyniri, donuk tatlılar, lar, çikolata sütü, s, pasta, salata sosu, reçel, el, bonbon şekeri, soslar Jelatin tatlılar, lar, kabartma tozu,pişmi miş besinler, işlenmii lenmiş peynir, alkolsüz içkiler.

6 Gıda Katkı Maddelerinin Kullanım m Amaçlar larından Örnekler 1.Kaliteyi koruyarak raf ömrünü uzatanlar (Koruyucular) a. Antimikrobiyaller (nitrit, benzoik asit, sorbik asit, kükürt k dioksit...) b. Antioksidanlar (BHA, BHT. propil gallat...) 2. Hazırlama ve pişme özelliğini ini geliştirenler a. ph ayarlayıcılar lar (asetik asit, propionik asit, kalsiyum karbonat...) b. Topaklanmayı önleyenler(magnezyum oksit, magnezyum karbonat, silikondioksit...) c. Emülsiyon yapıcılar (lesitin, mono ve digliseritler...) d. Stabilizörler, kıvam k arttırıcılar ( kalsiyum asetat, kalsiyum karbonat...) 3. Aroma, lezzet,tad ve renk geliştiriciler a. Lezzet vericiler (aroma maddeleri) b. Lezzet arttırıcılar (MSG, inisitol) c. Renklendiriciler (tartarazin, kurkumin,annotto, b-karoten...) b d. Yapay tadlandırıcılar lar (aspartam, sakarin, asesulfam K, neoherperidin DC...)

7 Uluslararası Gıda Kodeks Komisyonu renklendiricileri gıdanın n rengini düzenleyen d veya renk vermek amacıyla katılan madde olarak tanımlamaktad mlamaktadır.renk verme özelliğine ine sahip pek çok madde kimyasal yapılar larındaki farklılıklar klar nedeniyle farklı fiziksel,kimyasal ve fizikokimyasal özelliklere sahiptirler ve bu özellikler onların n hangi tip ürünlerde ve hangi amaçla ne şekilde kullanılacaklar lacaklarını belirlemektedir. Günümüzde uygulanan gıda g işleme i tekniklerinin,gıdalar daların n görünüşg özellikleri üzerinde meydana getirdikleri olumsuz etkiler, gıdalarg daların teknolojik nedenlerle renklendirilmesi gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Yapay renklendiricilerin, doğal renklendiricilere göre g renk tonlarının n ve renk şiddetlerinin kuvvetli olması, faklı ph seviyelerinde stabilitelerinin yüksek olması, uygulama kolaylığı ve ucuzluğu u gibi özelliklerinden dolayı gıdalarda kullanımlar mları hızla artmış ve doğal renklendiricilere ilgi azalmış ıştır.

8 GIDALARDA RENGĐN ÖNEMĐ Renk, ışığın n spektral dağı ğılımından meydana gelen görsel g bir özelliktir.doğal gıdalarg daların n renkleri içerdikleri i çok çeşitli kimyasal formlara sahip olan ve pigment olarak tanımlanan maddelerden kaynaklanmaktadır.meyveler ve sebzeler gibi doğal kaynaklı birçok ürün çeşitli renklere sahip olup, çekicilikleri renkleri ile ilgilidir.renk gıdalarg daların n duyusal özellikleri yönünden y nden ele alınd ndığında, tüketici t tercihi açısından, a gıdang danın çekiciliğinde inde önemli bir rol oynamaktadır.bir gıda g ile ilgili ilk izlenim görseldir g ve gıdanın n tercih edilmesi onun renginin kabul veya red edilmesine bağlıdır.konu ile ilgili olarak yapılan pek çok çalışma renk ile lezzet arasında pozitif yönde y bir ilişki olduğunu unu ortaya koymuştur.duyusal açıdan a renk lezzet üzerinde bir beklenti yaratmaktadır.bu r.bu konuda yapılan bir çalışmada, eğitilmie itilmiş panelistlere sunulan beyaz renkli çikolata arımal malı ve kahverengi vanilya aromalı dondurmaların n lezzetleri hemen hemen tüm t panelistler tarafından ters olarak algılanm lanmış,, beyaz renkli dondurmalar vanilyalı,, kahverengi dondurmalar çikolatalı olarak değerlendirilmi erlendirilmiştir. Günümüzde gelişen en gıda g üretim teknolojileri dikkate alınd ndığında gıdalar; işleme, i depolama ve satış ışa a sunma gibi çeşitli aşamalarda a amalarda ısı, ışık, ph,, oksijen gibi fiziksel ve kimyasal koşullara bağlı olarak renk solması veya kaybına uğramaktadu ramaktadırlar.ancak rlar.ancak gıda g üreticileri gıda işleme i sırass rasında ortaya çıkan renk farklılıklar klarını ve kayıplar plarını karşı şılayarak gıdang danın n orijinal rengini koruma, ürünün n renk tekdüzeli zeliğini ini sağlama, çekiciliğini ini arttırma, rma, geliştirilmi tirilmiş bir formulasyona bağlı olarak üretilen renksiz veya az renkli gıdalara g (şekerleme, alkolsüz z içecekler, i karışı ışım m toz ürünler) renk kazandırma gibi amaçlarla renklendirici katkı maddelerini ürünlerinde kullanma yoluna gitmektedirler.

9 RENK KATKI MADDESĐ NEDĐR? Teknik olarak renk katkı maddesi bir gıdaya, g ilaca, kozmetik ürünlere veya insan vücuduna v uygulandığı veya ilave edildiği i zaman renk açığa ığa a veren boya, pigment veya maddelere denir. ABD`de kullanılan lan tüm t m renk katkı maddelerinin ayarlanmasından ndan FDA sorumludur. Gıdalarda G kullanılmas lmasına müsaade m edilen tüm t m renk katkı maddeleri "belgelenebilir" veya "belgelenmekten muaf" olmak üzere sınıflandırılır. r. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri sentetiktir ve her grup imalatçı ve FDA tarafından test edilir. Gıdalarda kullanılmas lmasından önceki bu onaylanma sürecinde s renk katkı maddesinin güvenilirlig venilirliği i (sağlık k açısından), a kalitesi, dayanıkl klılık k ve kararlılığı ığı kontrol edilir. Amerikada belgelenmiş 9 adet renk katkı maddesi vardır. r. Bir örnek FD&C Yellow No.6`dır r ve bu tahıllarda, fırın f n gıdalarg dalarında, aperatif yiyeceklerde vs kullanılır. Belgelenmekten muaf olan renk katkı maddeleri sebzeler, mineraller veya hayvanlar ve tabii türevlerin t sentetik kopyaları gibi tabii kaynaklardan elde edilirler. Mesela karamel rengi ticari olarak şeker ve diğer karbonhidratların ısıtılmasıyla sıkıs kontrol edilmiş şartlarda elde edilir ve soslar, salçalar, alar, fırıncılık ürünleri ve diğer gıdalarda g kullanılır. Renk katkı maddesinin belgelendirilebilir veya belgelendirmeden muaf olmasının n genel anlamda onun güvenilirlig venilirliği i ile bir ilgisi yoktur. Her iki tip renk katkı maddesi de gıdalarda g kullanımına na izin verilmeden önce aynı standart sıkıs prosedüre re maruz bırakb rakılır. r. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri diğerlerine göre g daha yaygın n olarak kullanılmaktad lmaktadır. Çünk nkü bunların n renklendirme kabiliyetleri diğerlerine göre g daha iyidir. Bu özelliklerinden dolayı da aynı etkiyi göstermesine g karşı şın n gıdalarg daların içerisindeki miktarları daha düşüktd ktür. Đlave olarak belgelendirilebilen bu renk katkı maddeleri daha kararlı,, tek düze d renk sağlamada daha iyi ve farklı renk ve tonları oluştururken de daha kolay karış ışabilmektedir. Belgelendirilebilen renk katkı maddeleri genel olarak gıdalara g istenmeyen bir tat vermezler. Ancak şeker pancarı ve yabanmersini gibi gıdalardan g elde edilen katkı maddeleri istenmeyen etkilere neden olabilirler. FDA tarafından onaylanmış dokuz adet belgelendirilen renk katkı maddesinden sekizi gıda g üretiminde kullanılmaktad lmaktadır. Gıdalarda G kullanılmas lmasına müsaade m edilen maksimum miktarlarda ayrıca belirlenmiştir. Çok aşıa şırı renk katkı maddeleri kullanılmas lması hem gıdalarg daların çekiciliğini ini kaybettirmekte hem de maliyetini artırmaktad rmaktadır. r.

10 GIDALARDA NEDEN RENK MADDELERĐ KULLANILMAKTADIR? Renk, yemek yerken zevk almamamızı sağlayan ve gıdanın önemli özelliklerinden biridir. Gıdalara G renk maddelerinin katılmas lmasının n başlıca nedenleri şunlardır: r: Işığa, havaya, aşıa şırı sıcağa, a, neme ve depolama koşullar ullarına maruz kalmasından dolayı renk kaybını dengelemek amacıyla. Gıda hammaddesindeki doğal veya mevsimsel değişiklikleri iklikleri veya tüketici t beklentilerini karşı şılamak için in işleme i ve depolamanın n etkilerini telafi etmek amacıyla (kötü kalitesini maskeleme veya gizleme amacıyla renklerin kullanımı kabul edilemez). Gıdanın n doğal rengini geliştirmek amacıyla, fakat olması gerekenden daha güçg üçsüz z düzeyler d genellikle verilen gıdayla g alakalıdır.

11 GIDA RENKLERĐ NASIL TANIMLANIR? Bir gıda g rengi, gıda g katkı maddesidir ve öncelikle gıdaya renk katmada veya gıdang danın n renginin geri kazandırılmas lmasında kullanılır. Bunları kapsamaktadır: Herhangi bir doğal gıda g bileşeni eni ve normalde gıda g olarak tüketilmeyen t ve gıda g bileşeni eni olarak kullanılmayan lmayan herhangi bir doğal kaynak, örneğin tohum,meyve ve sebzelerden izole edilmiş renkler. Kimyasal sentez veya biyosentez ile üretilmiş doğala özdeş ürünler. Tartrazin gibi insan yapımı sentetik ürünler. Gıdalarda doğal gıda g renkleri kullanımı gittikçe artmaktadır. r. Bunlar genellikle meyve veya sebzelerden (pancar ve havuç suyu gibi) veya tohum ve baharatlardan (paprika ve safran gibi) elde edilen pigmentlerdir.

12 RENKLENDĐRĐCĐLER LERĐN SINIFLANDIRILMASI Çeşitli sektörler dikkate alınd ndığında (gıda, ilaç,, kozmetik, kimya, tekstil vb.) herbir sektörün n gereksiniminin karşı şılanması açısından birçok renk maddesinin kullanıld ldığı görülmektedir.ancak bu renk maddeleri kimyasal yapılar ları, elde ediliş kaynakları,, kullanılış ış özellikleri gib birçok kimyasal ve fiziksel faktörler ile birbirlerinden ayrılmaktad lmaktadırlar.gıda sanayii açısından da herbir gıda ürününün n yapısına bağlı olarak gıdalarg daların n renklendirilmesi amacıyla kullanılacak lacak renk maddelerinin özellikleri de değişmektedir.teknolojik uygulamalarda bir renklendiricinin gıdalarda g kullanımına na izin verilmiş olmasının yanısıra ra,, hangi ürün n için i in daha uygun kullanım özelliği i göstereceg stereceğinin de belirlenmesi gerekmektedir.aynı ürün n için i in farklı yapısal özelliklere sahip renklendirici maddeler kullanılabilmektedir.renklendirici labilmektedir.renklendirici maddeler için i in verilen genel bir sınıflands flandırmada bu maddeler elde ediliş şekillerine göre g doğal ve yapay renklendiriciler olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktad lmaktadır.bununla birlikte bazı doğal kaynaklı renklendiriciler yapay olarak da elde edilebilmektedir.bu durumda bu maddeler doğala özdeş renklendirici olarak ifade edilmektedirler.renklendiriciler elde ediliş şekillerine göre: g Doğal renklendiriciler Yapay renklendiriciler Olmak üzere iki temel grup altında toplanabilmektedirler.

13 DOĞAL RENKLENDĐRĐCĐLER LER Doğal renklendirici maddeler mikrobiyal,, bitkisel, hayvansal ve mineral kaynaklardan elde edilen pigmentlerdir.renk aralıklar kları sınırlı olan bu renk maddeleri genel olarak zayıf f bir stabilite ile zayıf f bir renklendirme gücüne sahiptirler, ısı ve ph tan etkilenirler. Doğal renk maddelerinin birçok fiziksel ve kimyasal etkilere karşı (ısı, ışık, ph) stabilitelerinin düşük k olması ve gıdalarda kullanımlar mlarında çeşitli problemler yaşanmas anmasına na karşı şın, son yıllarda y yapılan araştırmalarda rmalarda sağlık üzerinde olumlu etkileri nedeniyle bu maddelerin kullanımlar mlarının arttığı gözlenmektedir. Gıdalarda doğal olarak oluşan ve bu kaynaklardan elde edilen renk maddeleri farklı kimyasal yapılara sahip olmaları nedeniyle bir kısmk smı suda çözünür r nitelikte olup pek çoğu u ise suda çözünmemektedir.bu durum doğal renk maddelerinin gıda g uygulamalarında renk çeşitliliğinin inin sınırlanmasına na neden olmaktadır.organik esaslı doğal renklendiricilerin yanısıra mineral kaynaklı bazı renklendiricilerin de bulunması nedeniyle, doğal renklendirici maddeler kimyasal yapılar larına göre g organik ve inorganik olarak sınıflands flandırılmaktadır

14 ORGANĐK K DOĞAL RENKLENDĐRĐCĐLER LER Anatto: : Güney G Amerika, Doğu u Afrika ve Hindistan da da yetişen en Bixa orellana L. AğacA acının n tohumlarından elde edilen ve turuncu-sar sarı renkli yağda çözünen doğal bir renklendiricidir. Antosiyaninler: : Pek çok meyve, sebze ve çiçeklerin mavi, kırmk rmızı ve mor renklerinden sorumlu olan polifenolik bileşiklerdir. iklerdir.antosiyaninler sebze ve meyvelerin sülfitlenmis lfitlenmiş su, asitlendirilmiş su, karbondioksit, metanol veya etanol ile ekstraksiyonuyla elde dilirler.bu bileşiklerin iklerin renkleri ph ya bağlı olarak değişmekte olup, asidik ortamda kırmk rmızı, nötral ortamda mor ve bazik ortamda mavi renk verirler.alkali koşullarda oldukça kararsızd zdırlar.suda çözünürler, sıvıs veya toz halinde bulunmaktadırlar. Bitkisel Karbon: : Bitkisel materyalin tamamen karbonizasyonu sonucu ve çok ince toz halinde öğütülmesiyle üretilmektedir.siyah toz şeklinde ısı ve ışığa a karşı çok stabil yapılı bir renklendiricidir. Kantaksantin: : Koyu menekşe e renginde kristaller veya kristalin toz halinde bulunur.oksijene ve ışığa a karşı duyarlıdır, r, bu nedenle ısıya dirençli ambalajlarda inert gaz altında korunması gerekmektedir. Sade Karamel: : Yüksek Y sıcakls caklıklarda klarda ısıtılan karbonhidretlerın karamelizasyonu sonucunda oluşan, koyu kahverengiden siyaha kadar renk veren bir maddedir.sıvı veya katı formlarda bulunur.suda çözünür.

15 Kostik Sülfit S Karamel: : Karbonhidratların n amonyum bileşikleri ikleri varlığı ığında kontrollü ısıl l işlemiyle i elde edilmektedir.koyu kahverengiden siyaha doğru sıvıs veya katı formlarda bulunmaktadır. Amonyum Karamel: : Karbonhidratların n amonyum bileşikleri ikleri varlığı ığında kontrollü ısıl l işlemiyle i elde edilmektedir.koyu kahverengiden siyaha kadar olan renklerde sıvıs veya katı formlarda bulunmaktadır. Karotenler: Anatto,, havuç, palmyağı gibi karaton içeren çeşitli bitkisel kaynaklardan ve yenilebilir yağlardan ekstraksiyonla elde edilirler. Klorofiller: Çimen, ısırganotu gibi çeşitli bitkilerden ekstraksiyonla elde edilen yağda çözünen pigmentlerdir.mg içeriğine ine bağlı olarak zeytin yeşilinden koyu yeşile kadar değişen en renk tonlarında nda bulunurlar. Turmerik : (Curcuma( long), önemli bir baharat çeşidi ve boya maddesi olup yaklaşı şık k 2000 yıldan y beri kullanılmaktad lmaktadır. Güney G ve güneyg ney-doğu u Asya'ya özgü bir baharattır r ve birçok yemeğin özellikle köri yemeğinin, yapımında kullanılmaktad lmaktadır. Köri yemeğinde sarı renk oluşmas masının n sebebi, turmerikten kaynaklanmaktadır. Sarı renk pigmentleri, bitkinin kökünün k öğütülmesiyle elde edilir. Riboflavinoğal al renk süt, s yumurta, karaciğer ve sebzeler gibi birçok gıda g da mevcuttur. Ticari olarak mayalardan hazırlan rlanır r böylece b sentetik olarak üretilir. Gıdalarda G kullanılan lan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.

16 ĐNORGANĐK K DOĞAL RENKLENDĐRĐCĐLER LER Alüminyum Tozu: Çok ince bölünmb nmüş alüminyum partiküllerinden oluşmaktad maktadır.gümüşümsü gri renkte toz şeklinde bulunur.suda ve organik çözücülerde çözünmemekte, seyreltik hidroklorik asitte çözünmektedir. Altın: : Altının n kendine has renginde, toz veya çok küçük üçük k yapraklar halinde bulunmaktadır. Demir Oksitler: : Sarı,, kırmk rmızı,, kahverengi veya siyah renkte toz halinde bulunan bu maddeler suda ve organik çözücülerde çözünmeyip, konsantre mineral asitlerde çözünmektedirler.is nmektedirler.isı ve ışığa a karşı stabiliteleri yüksektir. Gümüş: : Gümüşün G n tipik renginde toz veya çok küçük üçük k yapraklar halinde bulunmaktadır. Titanyum Dioksit: : Beyaz renkte toz halde bulunmaktadır.suda ve organik çözücülerde çözünmez.is nmez.isı ve ışık stabilitesi yüksektir. Kalsiyum Karbonat: : Doğada kireç taşı şı,, tebeşir ve mermer olarak yaygın n bir şekilde bulunmaktadır. r.opak beyaz bir görünüşg verir, tatsız z ve kokusuzdur.suda ve alkolde pratik olarak çözünür olmayıp, seyreltik asetik asit, seyreltik hidroflorik asit ve seyreltik nitrik asitte köpürerek k çözünmektedir.

17 YAPAY RENKLENDĐRĐCĐLER LER Yapay renklendiriciler, kimyasal yapılar ları itibarıyla doğada bulunmayan ancak kimyasal sentez yoluyla üretilebilen renk maddeleridir.hemen hemen hepsinin sentezinde başlang langıç materyali olarak kömür k r kullanılır. Doğal renklendiricilerle karşı şılaştırıldığında yapay renklendiricilerin; renk verme güçg üçleri, renk aralıklar kları, stabiliteleri,, kullanım m kolaylıklar kları ve fiyat uygunlukları gibi faktörler açısından a üstünlük k sağlad ladıkları gözlenmektedir.yapay gıda g renklendiricilerinin gıda g işleme i koşullar ullarına karşı stabilitelerinin yüksek olmasına karşı şın, bu renklendiricilerin stabiliteleri, renklendiricinin kullanıld ldığı ortama, renklendiricinin konsantrasyonuna, kullanılan lan çeşitli gıda g katkı maddelerinin konsantrasyonuna, sıcakls caklık, k, süre s gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.bu faktörler herbir renklendirici için i in farklılık göstermektedir ve bu nedenle kullanılacak lacak renklendiricinin seçimi imiönem kazanmaktadır. Yapay renklendiriciler çok yüksek y oranlarda suda çözünme özelliğine ine sahiptirler.pek çoğu ısıya, ışığa, asitlere, alkalilere ve koruyucu maddelere karşı stabildirler ve bu nedenle raf ömürleri de oldukça a uzundur.birçok farklı formda yapay renklendirici üretilebilmesi nedeniyle bu maddelerin renk tonu aralıklar kları geniştir ve renklendirme güçg üçleri yüksektir. y Yapay renklendiricilerin sınıflands flandırılmasında kimyasal özellikleri açısından a çözünürl rlük özellikleri önem kazanmaktadır.yapay renklendiriciler çözünürl rlüklerine göre: g Suda çözünenler Yağda çözünenler Lake renklendiriciler olmak üzere üç grupta toplanmaktadır.

18 GIDALARDA KULLANILAN SUDA ÇÖZÜNEN YAPAY RENKLENDĐRĐCĐLER LER Alura Red AC: : Koyu kırmk rmızı renkte toz veya granül l halde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çözünmemektedir. Amarant: : KırmK rmızımsı kahverengi/koyu kırmk rmızımsı kahverengi toz veya granül l halde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çok az çözünmektedir. Azorubin: : KırmK rmızı renkte toz veya granül l halde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çok az çözünmektedir. Brilliant Black BN: : Siyah renkte toz veya granül l halde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çok az çözünmektedir. Brilliant Blue FCF: : Mavi renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde az çözünmektedir. Brown HT: : Kahverengi toz veya granüller halinde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çözünmemektedir.

19 Eritrosin: : KırmK rmızı renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır.suda ve etanolde çözünmektedir. Green S: : Koyu yeşil renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde az çözünmektedir. Đndigatin: : Mavi renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde çok az çözünmektedir. Kinolin Sarısı: Sarı renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır. Suda çözünür r nitelikte bulunan bu madde, etanolde çok az çözünmektedir. Litolrubin BK: Kırmızı renkte toz halde bulunmaktadır. Sıcak S suda (90oC) az çözünmekte soğuk suda ve etanolde çözünmemektedir. Patent Blue V : Mavi renkte toz veya granül l halinde bulunmaktadır. Suda çözünür r nitelikte olan bu madde, etanolde az çözünmektedir.

20 Ponso 4R: Kırmızımsı toz veya granüller halinde bulumaktadır.suda çözünür r nitelikte olan bu madde,etanolde, çok az çözünmektedir. Red 2G: Kırmızı renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır. Suda çözünür nitelikte olan bu madde etanolde çok az çözünmektedir. Sunset Yellow FCF: : Turuncu-kırm rmızı renkte toz veya granüller halinde buluınmaktad nmaktadır. Suda çözünür r nitelikteki bu madde etanolde çok az çözünmektedir. Tartrazin: : Açık A k turuncu renkte toz veya granüller halinde bulunmaktadır. Suda çözünür r nitelikte olan bu madde etanolde çok az çözünmektedir. Günümüzde G tüketilen t birçok hazır r gıdada g bulunur: meşrubatlar, şekerlemeler, dondurmalar, tatlılar, lar, peynirler, konserve sebzeler, sosis, salata sosları,, ketçap, mayonez

21 YAĞDA ÇÖZÜNEN YAPAY RENKLENDĐRĐCĐLER LER Yağda veya organik çözücülerde çözünen yapay renklendiriciler,suda çözünen renklendiricilerde olduğu u gibi tuz formu oluşturabilen gruplar içermedikleri için i in suda çözünmezler. Bu grup renklendiricilerin toksik özellikleri nedeniyle gıdalarg daların renklendirilmesi amacı ile kullanımlar mlarına izin verilmemektedir.

22 LAKE RENKLENDĐRĐCĐLER LER Suda çözünen yapay renklendirici maddelerin genellikle alüminyum oksit üzerine alüminyum klorür r ilavesi ile alüminyum tuzu olarak çökt ktürülmeleri yolu ile elde edilen suda çözünmeyen pigmentlerdir. Lake renklendiricilerin renk tonları,da,dağılabilirlikleri, renklendirme güçg üçleri, partikül l büyüklb klükleri kleri gibi özelliklere söz z konusu renklendiricilerin hazırlanma koşullar ullarına bağlı olarak değişebilmektedir. ebilmektedir. Lake renklendiriciler stabiliteleri açısından en iyi uygulama özelliklerini ph 3,5-9,5 arasında göstermektedirler. Kuvvetli asidik veya bazik koşullarda renklendirici- alüminyum bağı ğının n yıkıma y uğramasu raması nedeniyle bu koşullarda kullanımlar mları uygun olmamaktadır. Lake renklendiriciler ; Suyun bulunmasının n istenmediği,ya i,yağ esaslı karışı ışımların renklendirilmesinde(kek,bisküvi,dolgu maddeleri,salata sosları,esnek gıdalar) g

23 Şekerlemelerde; ekerlemelerde;şeker kristallerinin,donmuş şekerlerin ve film kaplı tatlılar ların renklendirilmesinde, Şekerleme sanayiinde ve farmakolojik endüstride sıkışs ıştırılmış tabletlerin renklendirilmesinde Işığa a bağlı olarak renk solmasının n meydana geldiği i veya ısı stabilitesinin arttırılmas lmasının istendiği i durumlarda Kuru görünümün g önemli olduğu u toz içecekler,tatlılar, lar,çorbalar ve baharat karışı ışımaları gibi ürünlerin renklendirilmesinde Plastik paketleme materyallerinin,mürekkep ve metal kaplar için i in içi lakelerin renklendirilmesinde kullanılmaktad lmaktadır.

24 E100 Curcumin E101 (i) Riboflavin (ii) Riboflavin-5' 5'-phosphate E102 Tartrazin E104 Kinolin Sarısı E110 Sunset Yellow FCF; Orange Yellow S E120 Cochineal; Carminic acid; Carmines E122 Azorubine; Carmoisine E123 Amaranth E124 Ponso 4R; Cochineal Red A E127 Eritrosin E128 Red 2G E129 Allura Red AC

25 E131 Patent Blue V E132 lndigotine; Indigo Carmine E133 Brilliant Blue FCF E140 Chlorophylls and chlorophyllins E141 Copper complexes of chlorophyll and chlorophyllins E142 Green S E150a Plain caramel E150b Caustic sulphite caramel E150c Ammonia caramel E150d Sulphite ammonia caramel E151 Brilliant Black BN; Black PN E153 Vegetable carbon E154 Brown FK E155 Brown HT E160a Carotenes E160b Annatto; Bixin; Norbixin

26 E160c Paprika extract; Capsanthian; Capsorubin E160d Lycopene E160e Beta-apo apo-8' 8'-carotenal (C30) E160f Ethyl ester of beta-apo apo-8' 8'- carotenoic acid (C30) E161b Lutein E161g Canthaxanthin E162 Beetroot Red; Betanin E163 Anthocyanins E170 Kalsiyumkarbonat E171 Titanyumdioksit E172 Iron oxides and hydroxides E173 Aluminyum E174 Gümüş E175 Altın E180 Litholrubine BK

27 RENKLENDĐRĐCĐLER LERĐN GIDALARDA KULLANIM ALANLARI Alkolsüz Đçecekler: : Alkolsüz z içeceklerde i kullanılan lan renklendiricilerin ışık stabilitelerinin iyi olması ve asidik ortama, koruyucu maddelere ve lezzet verici maddelere karşı da iyi bir stabilite göstermeleri gerekmektedir. Askorbik asit,içeceklere vitamin aktivitesi ve antioksidan özelliğinden inden dolayı katılmakla birlikte,kimyasal tepkimeler sonucu özellikle yapay renklendiricilerde,renkte açılmaya a neden olabilmektedir. Bu nedenle askorbik asidin kullanıld ldığı durumlarda doğal renklendiricilerin katılmas lması önerilmektedir. Đçeceklerde, askorbik asidin renklendiriciler üzerindeki etkisini engellemek için i in etilen diamin tetra asetik asit(edta) kullanımı belirli bir düzeye d kadar etkili olmakla birlikte bu etkinin tamamen giderilmesi açısından a yeterli olmamaktadır. Karmoisin,amarant amarant,alluraallura Red AC,Sunset Yellow FCF ve tartrazin alkolsüz z içeceklerde i sıkca kullanılan lan yapay renklendiriciler olup,ponso ponso 4R,brown HT,brilliant Blue FCF,Green S, kinolin sarısı ve indigo karmin gibi diğer renklendiricilerde kullanılmaktad lmaktadır, r,meyva aromalı pek çok içecekte de yapay renklendiriciler kullanılırken,kola ve biralar karamel ile renklendirilmektedir.

28

29 Fırın ürünleri: Renklendiriciler; hamur ürünlerinde,bisküvilerde,kek kremalarında ve kaplamalarda yaygın n bir şekilde kullanılmaktad lmaktadır. Hamurların n yüksek y nem içerii eriği i nedeniyle renklendirici katılmas lmasında çok fazla problem ortaya çıkmamaktadır. Ancak istenilen renk tonunun elde edilmesi çoğu u kez problem olabilmektedir. Bu durum özellikle koyu renkli çikolata eldesi için in geçerli erli olup yapay renklendiricilerin tek başı şına katılımlar mları fazla miktarda renklendirici kullanımına na yol açmakta,bu a nedenle de bu gibi ürünlerde yapay renklendiricilerin doğal renklendircilerle kombinasyonu önerilmektedir. Karamel,çavdar avdar ekmeğinin renklendirilmesinde yaygın n bir şekilde kullanılmaktad lmaktadır. Kekler,bisküviler,gofretler ve hububat ürünlerinde olduğu u gibi,renklendiricilerin pişirme irme sırass rasındaki yüksek sıcakls caklıklara klara (250oC), karbondioksite ve bazı durumlarda alkali kabartma tozlarına karşı renk stabilitelerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu özelliklere uygun olarak ponso 4R,Allura, Red AC,Sunset Yellow FCF, Tartrazin ve Brown HT fırınlanmış ürünlerde en sık s k kullanılan lan yapay renklendiricilerdir.

30

31

32

33

34

35

36 Süt ürünleri: Süt t bazlı ürünlerde kullanılan lan renklendiricilerin pastörizasyon sıcaklıklarına ve ışığa a karşı stabilitelerinin yüksek olması gerekmektedir. Karmoisin,Ponso 4R,Amarant Amarant,AlluraAllura Red AC,Sunset Yellow FCF,Tartrazin Tartrazin,Eritrosin ve Đndigo Karmin süt ürünlerinde sık s k olarak kullanılan lan yapay renklendiricilerdir. Dondurmalarda renklendiriciler sıvıs formunda pastörizasyondan hemen sonra katılmaktad lmaktadırlar. Hemen hemen tüm t dondurma çeşitlerinde yapay renklendiriciler kullanılmaktad lmaktadır. Dondurmalarda doğal renklendiricilerden Anattonun kullanıld ldığıda bildirilmektedir.

37 Dondurma külahlark lahları da çoğunlukla yapay renklendiricilerle renklendirilmekte ve genellikle Tartrazin ve Sunset Yellow FCF yi içeren renk karışı ışımları kullanılmaktad lmaktadır. Peynirlerde ise yapay renklendiriciler yeterince stabil olmadıklar klarından Anatto ve β-karoten gibi doğal renklendiriciler tercih edilmektedir.bazı peynir kaplamalarında, buz kremlerde,süt içeren bazı soslarda ve meyveli yoğurtlarda lake renklendiricilerin kullanımı önerilmektedir.

38

39

40 Şekerleme ürünleri: Oldukça a geniş bir renk aralığı ığına sahip olan şekerleme ürünlerinin renklendirilmesinde kullanılan lan renklendiricilerin şekerin kaynama sıcaklıklarına (150oC), lezzet verici maddelere,şeker eker ve glikoz gruplarındaki SO2 konsantrasyonuna karşı stabil olmaları gerekmektedir. Karmoisin,Ponso 4R,Amarant Amarant,AlluraAllura Red AC,Sunset Yellow FCF ve tartrazin en çok kullanılan lan yapay renklendiricilerdir. Üretim sırass rasında ulaşı şılan yüksek y sıcakls caklıklar klar renkte solma ve donuklaşmaya neden olduğundan,renklendiricilerin undan,renklendiricilerin mümkm mkün n olduğunca unca işlemin son aşamalara amalarında katılmalar lmaları gerekemektedir.. Bu nedenle renklendiricinin şeker şuruplarındaki çözünürl rlüğüde yüksek olmalıdır. Katılan renklendirici maddenin oranı istenilen renk tonuna bağlı olup aşıa şırı renklendirici kullanımı çekici olmayan donuk renklere neden olmaktadır. Çikletlerde,bonbon tipi şekerli tablet ve drajelerde yapay renklendiricilerin ağıa ğızda renk bırakmalarb rakmaları nedeni ile, bu tip ürünlerde lake renklendiricilerin kullanımı önerilmektedir.

41

42

43 Kuru-kar karışım ürünleri: Kuru toz içecekler,tatlılar,krema lar,krema tozu,çorbalar orbalar ve soslarda yüksek y çözünürl rlüğe e sahip,ışığa a dayanıkl klı renklendiricilerin kullanılmalar lmaları gerekmektedir. Bu tip gıdalarda kullanılan lan renklendirici madde orta dereceli ısısal sal işlemlere i karşı şıda stabil olmalıdır. Karmoisin,Ponso 4R,Amarant, Amarant,AlluraAllura Red AC,Sunset Yellow FCF ve Tartrazin en sık s k kullanılan lan yapay renklendiricilerdir. Bu tip ürünlerde maksimum rengi elde etmek için i in renklendirici maddenin iyi bir şekilde çözünd ndürülmesi gerekmektedir.

Gıda İzin Verilen Renklendirici Maksimum Miktar

Gıda İzin Verilen Renklendirici Maksimum Miktar SINIRLI KULLANIM ALANI OLAN GIDA KATKI MADDELERİ Sınırlı kullanım alanı olan gıda katkı maddeleri özelliklerine ve kullanılacakları gıdaların özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu şu anlama gelmektedir.

Detaylı

TGK-GIDALARDA KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLER TEBLĐĞĐ (Tebliğ No: 2002/55)

TGK-GIDALARDA KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLER TEBLĐĞĐ (Tebliğ No: 2002/55) TGK-GIDALARDA KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLER TEBLĐĞĐ (Tebliğ No: 2002/55) Yayımlandığı R.Gazete: 25.08.2002-24857 1-Değişiklik :Yayımlandığı R.Gazete: 01.11.2007-26687 Amaç Madde 1- Bu Tebliğ in amacı, renklendiricilerin

Detaylı

Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler Tebliği (Tebliğ No:2002/ 55)

Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler Tebliği (Tebliğ No:2002/ 55) Resmi Gazete: 25.8.2002-24857 Tebliğ Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından: Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler Tebliği (Tebliğ No:2002/ 55) Amaç Madde 1- Bu Tebliğ in

Detaylı

DiYABET VE BESLENME N M.-

DiYABET VE BESLENME N M.- DiYABET VE BESLENME Diyabet tedavisinin amacı;kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabetin seyrinde gelişebilecek bozuklukları (komplikasyonları) önlemek veya geciktirmek; böylece yaşam kalitenizi yükseltmektir.

Detaylı

1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü

1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler Gıda 1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü 1.1.1. Pastörize süt Mikroorganizmalar Numune alma planı Limitler ( 1 ) n c m M E. coli ( 3 ) 5 0

Detaylı

GIDA KATKI MADDESİ (GKM) NEDİR?

GIDA KATKI MADDESİ (GKM) NEDİR? GIDA KATKI MADDESİ (GKM) NEDİR? Tek başına gıda olarak tüketilmeyen veya gıda ham ya da yardımcı maddesi olarak kullanılmayan, Tek başına besleyici değeri olan veya olmayan, Seçilen teknoloji gereği kullanılan,

Detaylı

FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT VE BAZLAR GÜNLÜK YAŞAMDA ASİT VE BAZLAR

FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT VE BAZLAR GÜNLÜK YAŞAMDA ASİT VE BAZLAR GÜNLÜK YAŞAMDA ASİT VE BAZLAR 1 Yüzyıllardır doğayı ve doğadan elde edilebilecek maddeleri keşfetme arzusu içinde olan insanoğlu 1400'lü yıllarda o güne kadar bilinmeyen bir asidi, yani HCl (hidrojen klorür,

Detaylı

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi ALERJEN UYARISI Ürünlerimiz gluten, süt, yumurta, fındık gibi sert kabuklu meyveler, soya ve susam içerebilir. Detaylı bilgi için, ürün içerik bilgilerini incelemenizi

Detaylı

GIDALARDA RENKLENDİRİCİLER (GIDA BOYALARI)

GIDALARDA RENKLENDİRİCİLER (GIDA BOYALARI) GIDALARDA RENKLENDİRİCİLER (GIDA BOYALARI) Uluslar arası Gıda Kondeks komisyonu (CAC) renklendiricileri gıdanın rengini düzelten veya renk vermek amacıyla katılan madde olarak tanımlanmaktadır.renk verme

Detaylı

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi

Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi Besin Değerleri Tablosu ve İçerik Bilgisi ALERJEN UYARISI Ürünlerimiz gluten, süt, yumurta, fındık gibi sert kabuklu meyveler, soya ve susam içerebilir. Detaylı bilgi için, ürün içerik bilgilerini incelemenizi

Detaylı

UÇ KAĞIDI VE UÇ KAĞIDI MÜREKKEBİ (Yanmamış) Bağlayıcı Olarak Kullanılan Girdiler

UÇ KAĞIDI VE UÇ KAĞIDI MÜREKKEBİ (Yanmamış) Bağlayıcı Olarak Kullanılan Girdiler UÇ KAĞIDI VE UÇ KAĞIDI MÜREKKEBİ (Yanmamış) Bağlayıcı Olarak Kullanılan Girdiler 1 2-izononil siklohekzan 1,2 Bağlayıcı dikarboksilat (DINCH) 166412-78-8 431-890-2 2 Akrilik reçine Bağlayıcı 3 Butil akrilat-stiren

Detaylı

EK-1. Mikrobiyolojik Kriterler

EK-1. Mikrobiyolojik Kriterler EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler Gıda Mikroorganizmalar Numune Limitler (1) alma planı c m M 1. Süt, süt ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü 1.1.1. Pastörize süt AKS (2) 5 2 104 105 E. coli 5 0

Detaylı

GIDA ve TARIM KİMYASI LABORATUVARI TEST VE ANALİZLERİ - 2015

GIDA ve TARIM KİMYASI LABORATUVARI TEST VE ANALİZLERİ - 2015 BİTKİSEL VE HAYVANSAL YAĞ ANALİZLERİ GT 1 KIRILMA İNDİSİ TS 4960 EN ISO 6320 50 GT 2 ÖZGÜL AĞIRLIK (YOĞUNLUK) TS 4959 40 GT 3 İYOT SAYISI (Katı ve Sıvı Yağlarda) EN ISO 3961 60 GT 4 İYOT SAYISI (Ekstre

Detaylı

HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ ÖĞRETĐM TEKNOLOJĐLERĐ VE MATERYAL GELĐŞTĐRME

HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ ÖĞRETĐM TEKNOLOJĐLERĐ VE MATERYAL GELĐŞTĐRME HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ KĐMYA ÖĞRETMENLĐĞĐ ÖĞRETĐM TEKNOLOJĐLERĐ VE MATERYAL GELĐŞTĐRME 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJĐ DERSĐ 3. ÜNĐTE: MADDENĐN YAPISI VE ÖZELLĐKLERĐ KONU: BAZLAR ÇALIŞMA YAPRAĞI

Detaylı

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Isparta Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü İlk Yayın Tarihi ANALİZ LİSTESİ FORMU

T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Isparta Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü İlk Yayın Tarihi ANALİZ LİSTESİ FORMU 1/8 1 Jelatin Aranması Yoğurt AOAC 920.106-25 Geltin in milk prod. 38 3 gün 2 Askorbik Asit Tüm Gıdalar Z. Lebensm. 1980 Unters. Forsch. 171, 446 448 190 3 gün 3 Auramin Makarna,Bulgur,irmik,şeh riye 4

Detaylı

Fatih Gültekin İÇİNDEKİLER

Fatih Gültekin İÇİNDEKİLER Fatih Gültekin İÇİNDEKİLER Giriş - 21 BU KİTABI OKURKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ? - 23 Aradığınız gıda katkı maddelerine nasıl ulaşacaksınız? - 23 Gıda katkı maddeleri hangi yönleriyle değerlendirilmiştir?

Detaylı

EK TATLANDIRICILAR. Enerjisi azaltılmış veya şeker ilavesiz tahıl bazlı tatlılar. Enerjisi azaltılmış veya şeker ilavesiz yağ bazlı tatlılar

EK TATLANDIRICILAR. Enerjisi azaltılmış veya şeker ilavesiz tahıl bazlı tatlılar. Enerjisi azaltılmış veya şeker ilavesiz yağ bazlı tatlılar Ağustos 2007 CUMA Resmî Gazete Sayı : 26602 TEBLİĞ Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA MADDELERİNDE KULLANILAN TATLANDIRICILAR TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ

Detaylı

TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLERĐN SAFLIK KRĐTERLERĐ TEBLĐĞĐ (2002/27) (R.G. 10.04.2002-24722)

TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLERĐN SAFLIK KRĐTERLERĐ TEBLĐĞĐ (2002/27) (R.G. 10.04.2002-24722) TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN RENKLENDĐRĐCĐLERĐN SAFLIK KRĐTERLERĐ TEBLĐĞĐ Amaç (2002/27) (R.G. 10.04.2002-24722) (Değişiklik12.08.2008-26965 R.Gazete) Madde 1- Bu Tebliğin amacı; gıda maddelerinde

Detaylı

SIKÇA KARŞILAŞILAN HİLELER VE SAPTAMA YÖNTEMLERİ

SIKÇA KARŞILAŞILAN HİLELER VE SAPTAMA YÖNTEMLERİ SIKÇA KARŞILAŞILAN HİLELER VE SAPTAMA YÖNTEMLERİ Doğada yeterli ve dengeli beslenmenin gerektirdiği ögelerin tümünü amaca uygun biçimde içeren ve her yaştaki insanın beslenme kaynağı olarak kullanılabilecek

Detaylı

HAKKIMIZDA. www.bursateknikkimya.com.tr/web

HAKKIMIZDA. www.bursateknikkimya.com.tr/web Gıda Kimyasalları HAKKIMIZDA Bölgemizin sektöründeki en iyi firmalarından biri pozisyonundaki firmamızı yakın zamanda sektörün Türkiye deki en iyi firmaları arasına çıkarabilmek amacıyla çalışmalarımıza

Detaylı

ALKOLSÜZ ĐÇECEKLER TEBLĐĞĐ

ALKOLSÜZ ĐÇECEKLER TEBLĐĞĐ ALKOLSÜZ ĐÇECEKLER TEBLĐĞĐ Tebliğ No: 2007/26 Yayımlandığı R.Gazete :15.06.2007-26553 Değişiklik: Yayımlandığı R.Gazete : 01.11.2007-26687 Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı; alkolsüz içeceklerin tekniğine

Detaylı

OKULDA KİMYA KAĞIT. Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur.

OKULDA KİMYA KAĞIT. Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur. OKULDA KİMYA KAĞIT Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur. Selüloz bitkilerin gövde ve yapraklarında bol bulunur, bu nedenle kağıt çoğunlukla ağaç gövdelerinden üretilir. Kağıt üretimi:

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU FR-HYE

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU FR-HYE FR-HYE-04-719-17 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/Birim(ler): Beslenme ve Diyet Birimi Sayfa 1 / 7 İlk yayın

Detaylı

Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Tatlandırıcılar Tebliği (Tebliğ No:2002/ 56)

Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Tatlandırıcılar Tebliği (Tebliğ No:2002/ 56) Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Tatlandırıcılar Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ Resmi Gazete: 11.10.2002-24903 Resmi Gazete: 25. 8. 2002-24857 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık

Detaylı

GIDA, EŞYA-LEVAZIM KONTROLÜNE YÖNELİK ANALİZLER

GIDA, EŞYA-LEVAZIM KONTROLÜNE YÖNELİK ANALİZLER GIDA, EŞYA-LEVAZIM KONTROLÜNE YÖNELİK ANALİZLER Numune Analit Fiyat ( ) Ambalaj Maddeleri Sodyum Meta bisülfit 70 Her bir parametre için Fiziksel Konrol 5 Özel bölümlerde yer almayan kimyasal analizlerde

Detaylı

Doç. Dr. Hilmi NAMLI

Doç. Dr. Hilmi NAMLI HAZIRLAYAN Ömer ÖZDEMİR Danış ışman Doç. Dr. Hilmi NAMLI Günümüzde 80 000 civarında kimyasal madde çeşitli amaçlar için kullanılmakta ve bu sayı her geçen yıl artmaktadır. Kullanım alanları;gıda,kozmetik,ilaç

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

UHD HELAL GIDA BELGELENDİRİLMESİ YAPILACAK ÜRÜN GRUPLARI

UHD HELAL GIDA BELGELENDİRİLMESİ YAPILACAK ÜRÜN GRUPLARI Sayfa No 1/4 REVİZYON ve ONAY TAKİP TABLOSU Rev. No. Revizyon Gerekçesi Tarih Sayfa No 2/4 HELAL GIDA BELGELENDİRİLMESİ Ürün Grupları Birincil Üretim İkincil Üretim 1- Et ve Et Ürünleri 2-Süt ve Süt Ürünleri

Detaylı

Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliğinde. Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ. (Tebliğ No: 2009/68)

Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliğinde. Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ. (Tebliğ No: 2009/68) 8 Ocak 2010 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27456 Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2009/68) MADDE 1 6/2/2009

Detaylı

FİZİKSEL ANALİZ LABORATUAR BİRİMİ ANALİZ LİSTESİ

FİZİKSEL ANALİZ LABORATUAR BİRİMİ ANALİZ LİSTESİ in Adı Matriks Metot Cihaz 1 1000 Dane Ağırlığı Tayini Tahıl ve Baklagiller TS EN ISO 520 Nisan 2011 1 gün 27.00 2 3 4 Ayranda Yoğunluk Tayini İncelik Derecesinin Tayini (Öğütülmüş Baharat) Baharatlarda

Detaylı

EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler. Gıda Mikroorganizmalar Numune alma planı

EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler. Gıda Mikroorganizmalar Numune alma planı 8 Ocak 2010 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27456 TEBLİĞ Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2009/68) MADDE

Detaylı

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir.

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir. Doğru beslenme için karbonhidrat, yağ ve proteinler belirli oranlarda belirli miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır. Alınan kalori verilen kaloriden fazla olduğu zaman kilo alımı başlar. Her gün yenilen

Detaylı

HAYATIMIZDA ASİTLER VE BAZLAR

HAYATIMIZDA ASİTLER VE BAZLAR HAYATIMIZDA ASİTLER VE BAZLAR Yaygın Olarak Kullanılan Bazı Asitler 1) Sülfürik asit (H 2 SO 4 ) Halk arasında zaç yağı veya dumanlı asit olarak bilinir. Yoğun kıvamlı, renksiz, kokusuz bir sıvıdır. Suda

Detaylı

TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN TATLANDIRICILAR TEBLĐĞĐ Tebliğ No : 2006-45. Yayımlandığı R.Gazete 21.09.2006-26296

TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN TATLANDIRICILAR TEBLĐĞĐ Tebliğ No : 2006-45. Yayımlandığı R.Gazete 21.09.2006-26296 TGK-GIDA MADDELERĐNDE KULLANILAN TATLANDIRICILAR TEBLĐĞĐ Tebliğ No : 2006-45 Amaç Yayımlandığı R.Gazete 21.09.2006-26296 1-Değişiklik :03.08.2007/26602 R.G. 2-Değişiklik:07.01.2011/27808 R.G. MADDE 1 (1)

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm. Gıda Teknolojisinin Tarihçesi, Tanımı, Yöntemleri

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm. Gıda Teknolojisinin Tarihçesi, Tanımı, Yöntemleri İÇİNDEKİLER Birinci Bölüm Gıda Teknolojisinin Tarihçesi, Tanımı, Yöntemleri Gıda Teknolojisinin Tanımı... 6 İşlenmiş Besin Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar... 6 Gıdaların Geometrik Özellikleri...

Detaylı

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ANALİZ VE ENDÜSTRİYEL HİZMETLER DÖNER SERMAYE LİSTESİ

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ANALİZ VE ENDÜSTRİYEL HİZMETLER DÖNER SERMAYE LİSTESİ T.C. ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ANALİZ VE ENDÜSTRİYEL HİZMETLER DÖNER SERMAYE LİSTESİ 2014 DENEY VEYA HİZMET ADI FİYAT (TL) 1000

Detaylı

ARES 1-ASİTLER. MADDENĠN YAPISI VE ÖZELLĠKLERĠ 4-ASĠTLER ve BAZLAR 8.SINIF FEN BĠLĠMLERĠ

ARES 1-ASİTLER. MADDENĠN YAPISI VE ÖZELLĠKLERĠ 4-ASĠTLER ve BAZLAR 8.SINIF FEN BĠLĠMLERĠ ARES EĞĠTĠM [Metni yazın] MADDENĠN YAPISI VE ÖZELLĠKLERĠ 4-ASĠTLER ve BAZLAR 8.SINIF FEN BĠLĠMLERĠ 1-ASİTLER Suda çözündüklerinde ortama H + iyonu verebilen bileşiklere asit denir. ASİTLERİN ÖZELLİKLERİ

Detaylı

7. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi 4. Ünite: Madde ve Yapısı Konu: Elementler ve Sembolleri

7. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi 4. Ünite: Madde ve Yapısı Konu: Elementler ve Sembolleri ÖĞRETĐM TEKNOLOJĐLERĐ VE MATERYAL GELĐŞĐMĐ 7. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi 4. Ünite: Madde ve Yapısı Konu: Elementler ve Sembolleri Çalışma Yaprağı Konu Anlatımı-Değerlendirme çalışma Yaprağı- Çözümlü

Detaylı

TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA İLE TEMAS EDEN PLASTİK MADDE VE MALZEMELERİN BİLEŞENLERİNİN MİGRASYON TESTİNDE KULLANILAN GIDA BENZERLERİ LİSTESİ TEBLİĞİ

TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA İLE TEMAS EDEN PLASTİK MADDE VE MALZEMELERİN BİLEŞENLERİNİN MİGRASYON TESTİNDE KULLANILAN GIDA BENZERLERİ LİSTESİ TEBLİĞİ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA İLE TEMAS EDEN PLASTİK MADDE VE MALZEMELERİN BİLEŞENLERİNİN MİGRASYON TESTİNDE KULLANILAN GIDA BENZERLERİ LİSTESİ TEBLİĞİ (Tebliğ No: 2013

Detaylı

EVDE KİMYA SABUN. Yağ asitlerinin Na ve ya K tuzuna sabun denir. Çok eski çağlardan beri kullanılan en önemli temizlik maddeleridir.

EVDE KİMYA SABUN. Yağ asitlerinin Na ve ya K tuzuna sabun denir. Çok eski çağlardan beri kullanılan en önemli temizlik maddeleridir. EVDE KİMYA SABUN Yağ asitlerinin Na ve ya K tuzuna sabun denir. Çok eski çağlardan beri kullanılan en önemli temizlik maddeleridir. CH 3(CH 2) 16 COONa: Sodyum stearat (Beyaz Sabun) CH 3(CH 2) 16 COOK:

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON ÖĞRETİM TEKNİKLERİ ve MATERYAL TASARIM DERSİ

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON ÖĞRETİM TEKNİKLERİ ve MATERYAL TASARIM DERSİ T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON ÖĞRETİM TEKNİKLERİ ve MATERYAL TASARIM DERSİ PROJE ÖNERİSİ DONDURMA YAPIM AŞAMALARININ ÖĞRETİLMESİ 16PF0422 HATİCE DEMİREL

Detaylı

EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler. Gıda Mikroorganizmalar Numune alma planı. 1.2.1. Kefir Koliform bakteriler ( 3 ) 5 2 9 95

EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler. Gıda Mikroorganizmalar Numune alma planı. 1.2.1. Kefir Koliform bakteriler ( 3 ) 5 2 9 95 8 Ocak 2010 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27456 TEBLĐĞ Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSĐ MĐKROBĐYOLOJĐK KRĐTERLER TEBLĐĞĐNDE DEĞĐŞĐKLĐK YAPILMASI HAKKINDA TEBLĐĞ (TEBLĐĞ NO: 2009/68) MADDE

Detaylı

Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER

Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER Manda Ürünlerini Ekonomik Değeri Nasıl Artırılabilir Yrd. Doç. Dr. Zeki GÜRLER Manda Ürünleri Süt ve Süt Ürünleri Manda sütü Afyon kaymağı Lüle kaymağı Manda yoğurdu Dondurma Manda tereyağı Manda peyniri

Detaylı

Biyogaz Temel Eğitimi

Biyogaz Temel Eğitimi Biyogaz Temel Eğitimi Sunanlar: Dursun AYDÖNER Proje Müdürü Rasim ÜNER Is Gelistime ve Pazarlama Müdürü Biyogaz Temel Eğitimi 1.Biyogaz Nedir? 2.Biyogaz Nasıl Oluşur? 3.Biyogaz Tesisi - Biyogaz Tesis Çeşitleri

Detaylı

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 ÖNEMLİ! Gıdaları insanların sağlıklarını çok ciddi şekilde etkiler. Bu nedenle, gıda üreten kişilerin temizlik kurallarına uyması çok önemlidir.

Detaylı

T.C. HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ KĐMYA EĞĐTĐMĐ ANABĐLĐM DALI

T.C. HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ KĐMYA EĞĐTĐMĐ ANABĐLĐM DALI T.C. HACETTEPE ÜNĐVERSĐTESĐ EĞĐTĐM FAKÜLTESĐ KĐMYA EĞĐTĐMĐ ANABĐLĐM DALI KĐÖ 326 KĐMYA ÖĞRETĐMĐ VE KĐÖ 330 KĐMYA EĞĐTĐMĐ SEMĐNERĐ I DERSLERĐ KAPSAMINDA HAZIRLANMIŞTIR DERSĐN SORUMLUSU: PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL

Detaylı

SOĞUK DEPO PANELLERİ:

SOĞUK DEPO PANELLERİ: SOĞUK DEPO PANELLERİ: KİLİTLİ VE KİLİTSİZ SOĞUK DEPO PANELİ UYGULAMALARIMIZ: İTS GRUP olarak ; Endüstriyel yapının tasarımında ilk önce yapının kullanım amacına göre soğuk depo mimari projeyi hazırlıyoruz.

Detaylı

STABİLİZERLER ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC

STABİLİZERLER ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC Açıklama : Yarı rafine karragenan. Kullanım Oranı : % 0,05-0,5 Kullanım Alanı : Süt ürünleri, şekerleme ürünleri, reçel, marmelat vb.tüm gıdalarda. ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX

Detaylı

MARGARİN. İnsan tüketimine uygun. bitkisel ve/veya hayvansal yağlardan elde edilen, süt yağı içeriğine göre tanımlanan,

MARGARİN. İnsan tüketimine uygun. bitkisel ve/veya hayvansal yağlardan elde edilen, süt yağı içeriğine göre tanımlanan, MARGARİN NEDİR? MARGARİN İnsan tüketimine uygun bitkisel ve/veya hayvansal yağlardan elde edilen, süt yağı içeriğine göre tanımlanan, temel olarak yağ içinde su emülsiyonu tipinde, süt ve/veya süt ürünleri

Detaylı

S¹ra No ـrün kodu Malzeme ad¹ Ambalaj Tipi Amb.ھekli

S¹ra No ـrün kodu Malzeme ad¹ Ambalaj Tipi Amb.ھekli S¹ra No ـrün kodu Malzeme ad¹ Ambalaj Tipi Amb.ھekli 1 TK.200700.01000 Aktif Karbon hdpe kavanoz 1 kg 2 TK.200700.05000 Aktif Karbon plastik kova 5 kg 3 TK.200700.10000 Aktif Karbon plastik kova 10 kg

Detaylı

Gıda Kimyası II Gıdaların işlenmesi sırasında ortaya çıkan reaksiyonlar. Vural Gökmen

Gıda Kimyası II Gıdaların işlenmesi sırasında ortaya çıkan reaksiyonlar. Vural Gökmen Gıda Kimyası II Gıdaların işlenmesi sırasında ortaya çıkan reaksiyonlar Vural Gökmen Gıda İşleme Gıda işlemenin derecesi (şiddeti) Gıda işlemenin nedenleri Gıda işleme şekilleri Aşırı işlenmişgıdalar üzerinekaygılar

Detaylı

Değişiklik :Yayımlandığı R.Gazete: 05.03.2008-26807

Değişiklik :Yayımlandığı R.Gazete: 05.03.2008-26807 TGK-GIDA MADDELERĐ ĐLE TEMASTA BULUNAN PLASTĐK MADDE VE MALZEMELERĐN BĐLEŞENLERĐNĐN MĐGRASYON TESTĐNDE KULLANILAN GIDA BENZERLERĐ LĐSTESĐ TEBLĐĞĐ Tebliğ No:2005/33 R.G:04.07.2005-25865 Değişiklik :Yayımlandığı

Detaylı

MUCİZE KALKAN İLE SUYUMUZ ŞİMDİ PET ŞİŞELERDE DE SAĞLIKLI

MUCİZE KALKAN İLE SUYUMUZ ŞİMDİ PET ŞİŞELERDE DE SAĞLIKLI MUCİZE KALKAN İLE SUYUMUZ ŞİMDİ PET ŞİŞELERDE DE SAĞLIKLI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER 7-D SELİN YAĞMUR ÇAKMAK DOĞA DAĞ DANIŞMAN ÖĞRETMEN NİLÜFER DEMİR İZMİR - 2013 İÇİNDEKİLER 1. PROJENİN AMACI.3 2. PET ŞİŞELER

Detaylı

KIMYA HER YERDE. Okulda Kimya

KIMYA HER YERDE. Okulda Kimya KIMYA HER YERDE Okulda Kimya İlaçlar Bir hastalığın teşhisini, tedavisini veya hastalıktan korunulmasını sağlayan maddelere ilaç denir. Katı, yarı katı veya sıvı olabilirler. Bu şekilde farklı olmaları

Detaylı

GIDA VE TARIM KİMYASI LABORATUVARI NUMUNE KABUL ŞARTLARI

GIDA VE TARIM KİMYASI LABORATUVARI NUMUNE KABUL ŞARTLARI GIDA VE TARIM KİMYASI LABORATUVARI NUMUNE KABUL ŞARTLARI NUMUNE MİKTARLARI VE AMBALAJ Numunenin alınması ve laboratuvarımıza ulaştırılması müşterinin sorumluluğundadır. Yapılacak analiz türüne ve analiz

Detaylı

KAFEİN. HAZIRLAYANLAR Harun ÇOBAN Murat ALTINKAYA Soner SARUHAN

KAFEİN. HAZIRLAYANLAR Harun ÇOBAN Murat ALTINKAYA Soner SARUHAN KAFEİN HAZIRLAYANLAR Harun ÇOBAN Murat ALTINKAYA Soner SARUHAN KAFEİN NEDİR? Önemli fizyolojik etkileri olan alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Kimyasal ismi trimethylxanthine dir ve formülü

Detaylı

TÜRK GIDA KODEKSİ Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği

TÜRK GIDA KODEKSİ Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği Resmi Gazete; tarih 02. 09. 2001, sayı: 24511 Tarım ve Köyişleri Bakanlığından ve Sağlık Bakanlığından TÜRK GIDA KODEKSİ Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği (Tebliğ No : 2001 / 19) Amaç Madde 1- Bu Tebliğin

Detaylı

ASİTLER, BAZLAR ve TUZLAR

ASİTLER, BAZLAR ve TUZLAR ASİTLER, BAZLAR ve TUZLAR 1. ASİTLER Sulu çözeltilerine Hidrojen İyonu veren maddelere asit denir. Ör 1 HCl : Hidroklorik asit HCl H + + Cl - Ör 2 H 2 SO 4 : Sülfürik asit H 2 SO 4 2H + + SO 4-2 Ör 3 Nitrik

Detaylı

Örnek : 3- Bileşiklerin Özellikleri :

Örnek : 3- Bileşiklerin Özellikleri : Bileşikler : Günümüzde bilinen 117 element olmasına rağmen (92 tanesi doğada bulunur) bu elementler farklı sayıda ve şekilde birleşerek ve etkileşerek farklı kimyasal özelliklere sahip milyonlarca yani

Detaylı

DÖNER SERMAYE ANALİZ LİSTESİ

DÖNER SERMAYE ANALİZ LİSTESİ 2017 - DÖNER SERMAYE ANALİZ LİSTESİ ANALİZLER TL Benzoik asit tayini Titrimetrik Spektrofotometrik Boya tayini Kalitatif 135 Kantitatif 220 Çayda (spektrofotometrik) Doku sertlik tayini Penetrometre Formol

Detaylı

EKMEK ÜRETİMİNDE DÜZENLEMELER DERSİ ÇALIŞMA SORULARI

EKMEK ÜRETİMİNDE DÜZENLEMELER DERSİ ÇALIŞMA SORULARI EKMEK ÜRETİMİNDE DÜZENLEMELER DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1. Ekmeğin besin değeri için aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur? a. Ekmek tam bir besin kaynağıdır. b. Ekmekte sadece E vitamini ve mineral maddeler

Detaylı

EDĠRNE GIDA KONTROL LABORATUVAR MÜDÜRLÜĞÜ KĠMYASAL LABORATUVARI ANALĠZ LĠSTESĠ

EDĠRNE GIDA KONTROL LABORATUVAR MÜDÜRLÜĞÜ KĠMYASAL LABORATUVARI ANALĠZ LĠSTESĠ Adı Matriks Yöntem/Cihaz Metod Kaynağı Numune Miktarı 1 Alkol % (Hacmen) Distile Alkollü İçecekler düzeneği, Alkolmetre, piknometre Consleg:2000R2870 2 Asitlik Tarhana TS 2282,2004 3 Asitlik Zeytin TS

Detaylı

PROTOKOL II. (Madde 10 da Atıfta Bulunulan)

PROTOKOL II. (Madde 10 da Atıfta Bulunulan) PROTOKOL II (Madde 10 da Atıfta Bulunulan) TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE MISIR ARAP CUMHURİYETİ ARASINDA TEMEL TARIM, İŞLENMİŞ TARIM VE BALIKÇILIK ÜRÜNLERİNDE TAVİZ DEĞİŞİMİ 1. İşbu Protokolün Tablo A sında

Detaylı

GIDA MALZEMESİ GİRİŞ KONTROL TALİMATI

GIDA MALZEMESİ GİRİŞ KONTROL TALİMATI SAYFA NO 1/5 1.AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı alınan gıda malzemelerinin güvenli şekilde giriş ve kabulünün yapılabilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınması gereken önlemleri belirlemektir.

Detaylı

neden az yağlı az kolesterollü diyet?

neden az yağlı az kolesterollü diyet? neden az yağlı az kolesterollü diyet? DYT-YRD07 Rev / 2 Yürürlük Tarihi / 30.12.2005 Rev Tarihi / 17.18.2012 neden az yağlı az kolesterollü diyet? Kolesterol insan vücudunda doğal olarak bulunan yağa benzer

Detaylı

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2008 SUNU PLANI Sağlıklı ve dengeli beslenme Temel besin öğeleri ve grupları Öğün içerikleri: Kahvaltı Fast-food ve zararları Çocuğunuzun beslenme çantası

Detaylı

TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA KATKI MADDELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE

TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA KATKI MADDELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 24 Kasım 2014 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 29185 YÖNETMELİK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA KATKI MADDELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE

Detaylı

Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği (Taslak:2017/.) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği (Taslak:2017/.) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği (Taslak:2017/.) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - (1) Bu Tebliğin amacı, dondurmanın, tekniğine

Detaylı

T.C. TARSUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI. Sağlık İşleri Müdürlüğü KİMYASAL ANALİZLER

T.C. TARSUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI. Sağlık İşleri Müdürlüğü KİMYASAL ANALİZLER KİMYASAL LER YÖNTEMİ 1 2 3 -Ürün TS leri -Ürün TS leri -TS 2590 Toplam katı madde - tüm gıdalar %10 LUK HCl de çözünmeyen kül- tüm gıdalar Acılık kreis testi- tahinhelva ve tüm yağlarda 100 gr/ml 2 gün

Detaylı

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur..

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. 1 BESLENME BİLİMİ 2 Yaşamımız süresince yaklaşık 60 ton besin tüketiyoruz. Besinler sağlığımız ve canlılığımızın devamını sağlar. Sağlıklı bir

Detaylı

6. hafta. Katı İlaç Şekilleri

6. hafta. Katı İlaç Şekilleri 6. hafta Katı İlaç Şekilleri TABLETLER Etkin maddenin yanı sıra basıma yardımcı olmak üzere seçilen belirli yardımcı maddeleri de içeren bir formülasyonun, kompakt hale getirilmesi ve sıkıştırılması ile

Detaylı

Nutri-Flash Sayı: 26 Yıl: 6

Nutri-Flash Sayı: 26 Yıl: 6 Nutri-Flash Sayı: 26 Yıl: 6 Merhaba, 29 Kasım-1 Aralık 2011 tarihleri arasında Paris te düzenlenecek olan Food Ingredient Europe fuarına geri saydığımız şu günlerde, Avrupa gıda sektörünün heyecanla beklediği

Detaylı

43.SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

43.SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ 1-Halk Sağlığı Hizmetleri 1- Dezenfeksiyon Böcek Fare/sıçan Ve Haşeri İlaçlama Ücreti 100 M2 Den Fazla Her M2 İçin 2- Dezenfeksiyon Böcek Fare/sıçan Ve Haşeri İlaçlama Ücreti 100m2 Ye Kadar Olan Yerler

Detaylı

STABİLİZERLER ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC

STABİLİZERLER ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX MYS SERİSİ 102 RC Açıklama : Yarı rafine karragenan. Kullanım Oranı : % 0,05-0,5 Kullanım Alanı : Süt ürünleri, şekerleme ürünleri, reçel, marmelat vb.tüm gıdalarda. ÜRÜNÜN ADI : MAYMIX

Detaylı

Balıkesir Kimya Sanayi www.balikesirkimya.com 0 (266) 243 40 24

Balıkesir Kimya Sanayi www.balikesirkimya.com 0 (266) 243 40 24 Ürün kodu Malzeme adı Ambalaj Tipi Amb.Şekli TK.200700.01000 Aktif Karbon HDPE Kavanoz 1 kg TK.200700.05000 Aktif Karbon PP Kova 5 kg TK.200700.10000 Aktif Karbon PP Kova 10 kg TK.200710.01000 Aluminyum

Detaylı

DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0)

DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0) DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0) Gıda Mühendisliği Anabilim Dalında Enstitümüz tarafından yüksek lisans tez programları kabul edilen yüksek lisans öğrencileri için danışman

Detaylı

Raf ömrü çalışmaları

Raf ömrü çalışmaları Raf ömrü çalışmaları Prof. Dr. İsmail Sait DOĞAN Gıda grupları Bozulurluğu yüksek olan gıdalar (raf ömrü günlerle ölçülür). Süt, et, yeşil sebze Orta derecede bozulabilir gıdalar (raf ömrü haftalar ile

Detaylı

YUMURTA KABUĞUNDAN YARARLANARAK PASTEL BOYA ELDESİ MALATYA 29 HAZİRAN-8 TEMMUZ 2012

YUMURTA KABUĞUNDAN YARARLANARAK PASTEL BOYA ELDESİ MALATYA 29 HAZİRAN-8 TEMMUZ 2012 TÜBİTAK-BİDEB KİMYA LİSANS ÖĞRENCİLERİ KIMYAGERLIK, KIMYA ÖĞRETMENLIĞI, KIMYA MÜHENDISLIĞI, BIYOMÜHENDISLIK ARAŞTIRMA PROJESİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI KİMYA-3 ( ÇALıŞTAY 2012 ) YUMURTA KABUĞUNDAN YARARLANARAK

Detaylı

ENDÜSTRİYEL SÜREÇLER MEVCUT VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

ENDÜSTRİYEL SÜREÇLER MEVCUT VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ENDÜSTRİYEL SÜREÇLER MEVCUT VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Erhan ÜNAL 10.03.2010 1 4. ENDÜSTRİYEL PROSESLER 4.1. Genel Çimento Üretimi Kireç Üretimi Kireçtaşı ve Dolomit Kullanımı Soda Külü Üretimi ve Kullanımı

Detaylı

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein,

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, karbonhidrat, yağ ve enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. * Bu

Detaylı

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141124-1.htm

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141124-1.htm Sayfa 1 / 23 24 Kasım 2014 PZRTESİ Resmî Gazete Sayı : 29185 YÖNETMELİK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GID KODEKSİ GID KTKI MDDELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YPILMSIN DİR YÖNETMELİK MDDE

Detaylı

Geleneksel Bir Fermente İçeceğimiz: Şalgam (Suyu)

Geleneksel Bir Fermente İçeceğimiz: Şalgam (Suyu) Geleneksel Bir Fermente İçeceğimiz: Şalgam (Suyu) Hüseyin ERTEN 1, Hasan TANGÜLER 2 1 Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Adana 2 Cumhuriyet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

KİRLİLİK KATSAYISI. 4 KOİ, AKM, Yağ-Gres, ph

KİRLİLİK KATSAYISI. 4 KOİ, AKM, Yağ-Gres, ph SEKTÖR GIDA SANAYİ ALT SEKTÖR KİRLİLİK KATSAYISI KİRLİLİK PARAMETRELERİ Nişasta,Un ve Makarna Üretimi 4 KOİ, AKM, ph Maya Üretimi KOİ, AKM, Yağ-Gres, Top-N, Top-P, ph Sitrik Asit Üretimi KOİ, AKM, Yağ-Gres,

Detaylı

ASİT-BAZ VE ph. MÜHENDİSLİK KİMYASI DERS NOTLARI Yrd. Doç. Dr. Atilla EVCİN. Yrd. Doç. Dr. Atilla Evcin Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi 2006

ASİT-BAZ VE ph. MÜHENDİSLİK KİMYASI DERS NOTLARI Yrd. Doç. Dr. Atilla EVCİN. Yrd. Doç. Dr. Atilla Evcin Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi 2006 ASİT-BAZ VE ph MÜHENDİSLİK KİMYASI DERS NOTLARI Yrd. Doç. Dr. Atilla EVCİN Asitler ve bazlar günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız kavramlardan biridir.insanlar, her nekadar asetil salisilik asit ve

Detaylı

Gıda Üre)minde e)k: Hileler. Gıda Katkı Maddeleri E)ketleme

Gıda Üre)minde e)k: Hileler. Gıda Katkı Maddeleri E)ketleme Gıda Üre)minde e)k: Hileler Gıda Katkı Maddeleri E)ketleme Gıdalara istenilerek kimyasal madde katılımı ile ilgili tarihsel gelişmeler incelendiğinde, tuz ve odun tütsüsünün bilinen en eski katkı kullanma

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 4. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

BİZ KİMİZ? Mildo Gıda Amacımız Vizyonumuz Misyonumuz,

BİZ KİMİZ? Mildo Gıda Amacımız Vizyonumuz Misyonumuz, BİZ KİMİZ? Mildo Gıda uzun yıllar fırıncılık ve pastacılık ürünleri sektörünün önde gelen çok uluslu firmalarında üst düzey yönetici olarak tecrübe kazanmış bireylerden oluşan grubumuz tarafından 2013

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 2. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

EK I. Gıdalarda, gıda katkı maddelerinde ve gıda enzimlerinde kullanılan gıda katkı maddelerinin fonksiyonel sınıfları

EK I. Gıdalarda, gıda katkı maddelerinde ve gıda enzimlerinde kullanılan gıda katkı maddelerinin fonksiyonel sınıfları EK I Gıdalarda, gıda katkı maddelerinde ve gıda enzimlerinde kullanılan gıda katkı maddelerinin fonksiyonel sınıfları 1. Tatlandırıcılar: Sofralık tatlandırıcılarda veya gıdalarda tatlı tat vermek amacıyla

Detaylı

Sütlü tatlıların ana malzemesi olan sütün temizliği son derece önemlidir. Hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırılmış olmalıdır. Sektörde kullanılan açık sütler süzülerek kaynatılır. Sütlü tatlılar

Detaylı

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR? Çölyak hastalığı, ince bağırsağa hasar veren yiyeceklerin alımı ile besin emilimini bozan sindirim sistemi hastalığıdır.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR? Çölyak hastalığı, ince bağırsağa hasar veren yiyeceklerin alımı ile besin emilimini bozan sindirim sistemi hastalığıdır. ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR? Çölyak hastalığı, ince bağırsağa hasar veren yiyeceklerin alımı ile besin emilimini bozan sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığı olan kişiler için; BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR

Detaylı

ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE ALKALİ GIDA LİSTESİ ph değerinin sağlığımız için önemi nedir? Asidik bir vücut hastalıkları kendine çeken güçlü bir mıknatıstır. Bu nedenle de vücudun ph

Detaylı

DONDURMA TEKNOLOJİSİ. Prof.Dr. Hilal ÇOLAK

DONDURMA TEKNOLOJİSİ. Prof.Dr. Hilal ÇOLAK DONDURMA TEKNOLOJİSİ Prof.Dr. Hilal ÇOLAK Dondurma, başlıca yağ, sütün yağsız kuru maddesi, şeker, stabilizatör, emülgatör ve bazen de lezzet ve renk veren maddelerden oluşan karışımın, değişik düzenlerde

Detaylı

MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER TEBLİĞİ

MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER TEBLİĞİ T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Resmi Gazete Tarih / Sayı: 02.09.2001 / 24511, Tebliğ No: 2001-19 MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER TEBLİĞİ Amaç...1 Kapsam...1 Hukuki Dayanak...1 Kısaltmalar...1 Tanımlar...1

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU MİLDO GIDA SAN VE DIŞ TİC. LTD. TEL:+90(216) 592 78 70-71-72 FAX: +90 (216) 592 78 73 ADDRESS: AYTOP GIDA SİT.COM

ÜRÜN KATALOĞU MİLDO GIDA SAN VE DIŞ TİC. LTD. TEL:+90(216) 592 78 70-71-72 FAX: +90 (216) 592 78 73 ADDRESS: AYTOP GIDA SİT.COM ÜRÜN KATALOĞU MİLDO GIDA SAN VE DIŞ TİC. LTD. TEL:+90(216) 592 78 70-71-72 FAX: +90 (216) 592 78 73 ADDRESS: AYTOP GIDA SİT. E BLOK NO: 15 SULTANBEYLİ İSTANBUL-TURKEY EMAIL: INFO@MILDOFOOD.COM BİZ KİMİZ

Detaylı

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Dünyamızda o kadar çok canlı türü var ki bu canlıları tek tek incelemek olanaksızdır. Bu yüzden bilim insanları canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmışlardır.

Detaylı

YÖNETMELİK. 1) Renklendiriciler başlıklı tablosunda (E 151) kodlu katkı maddesine ait satır aşağıdaki şekilde değiştirilmiş,

YÖNETMELİK. 1) Renklendiriciler başlıklı tablosunda (E 151) kodlu katkı maddesine ait satır aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, 24 Kasım 2014 PZRTESİ Resmî Gazete Sayı : 29185 YÖNETMELİK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GID KODEKSİ GID KTKI MDDELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YPILMSIN DİR YÖNETMELİK MDDE 1 30/6/2013

Detaylı

SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR

SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR Süt ve süt ürünleri mikrobiyolojisinde yararlı mikroorganizmalar temel olarak süt ürünlerinin üretilmesinde kullanılan çeşitli mikroorganizmaları tanımlamaktadır.

Detaylı